ماجرای۹۹ نفر +اختلاف نظر امام ورهبری درباره معرفی نخست وزیر

ماجرای۹۹ نفر +اختلاف نظر امام ورهبری درباره معرفی نخست وزیر

 ماجرای اختلاف نظر آقای خامنه ای و امام را درباره معرفی مهندس موسوی به عنوان نخست وزیر در دوره دوم ریاست جمهوری آقای خامنه ای

امام روی مهندس موسوی اصرار داشت و آقای خامنه ای می گفت من حجت ندارم.

من به آقای هاشمی گفتم که این قصه امام و آقای خامنه ای را یک جوری حل کنید

– امام هیچ تفاوتی بین گروه ها و جناح ها نمی گذاشت.

-ایشان بر عدم تحمیل رأی به نمایندگان تأکید می نماید.

– امام قائل بود که اگر گروه ها نگاه های مختلف هم داشته باشند نه تنها ضرر ندارد بلکه مفید هم هست.

– امام واقعا به مجلس بهای بسیاری می داد.

– در حکمی که امام به فقهای شورای نگهبان داده است این موضوع هست که کمال بی نظری ، عدم جهت گیری خاص و تقوای الهی را در نظر بگیرد؛ به خاطر اهمیت مجلس.

– اتفاقا شیوه برخورد و تعامل آقای خامنه ای -به عنوان رئیس جمهور -با امام، نشان گر آزاداندیشی امام است؛

اینکه رئیس جمهور به خودش اجازه می دهد علی رغم نظر رهبری به نظر خودش عمل کند.

– مسأله مولوی و ارشادی که من جز طرفدارانش بودم و الان هم هستم، امام آن را آموزش داد.

– امام این فرصت را می دهد که رئیس جمهور صریحا در مشهد و در تهران در سخنرانی اش اعلام کند که من نظرم آقای موسوی نیست و حجتی برای معرفی ایشان به عنوان نخست وزیر ندارم .

– ایشان فرمود که من به عنوان یک شهروند اعلام می کنم غیر از مهندس موسوی هر کس باشد خیانت به اسلام است.

آقای ناطق نوری! جنابعالی ۲۴ شهریور ماه ۱۳۶۷ مکاتبه ای با حضرت امام داشته اید که امام در ۲۸ شهریورماه پاسخی محبت آمیز به آن داده اند. امروز به بهانه سالروز این نامه با شما گفت و گو می کنیم. این نامه در خصوص رأی به وزارت کشور آقای محتشمی پور در آن مقطع بوده است.

در ابتدا متن پرسش شما و پاسخ امام در پی می آید:

مخالفان با وزیرکشور ضدولایت فقیه هستند!

بسمه تعالی. محضر مقدس رهبر عظیم الشأن انقلاب، حضرت امام ـ مدظله العالی‌

‌‌     باتقدیم سلام و آرزوی طول عمر برای آن وجود مبارک، احتراماً معروض می دارد، همان طوری‌‎ ‎‌که مستحضر هستید در رابطه با رأی اعتماد به اعضای محترم دولت از حضرتعالی راجع به‌‎ ‎‌حجت الاسلام جناب آقای محتشمی، وزیر محترم کشور سؤالی شد که پاسخ آن، روز رأی گیری بین‌‎ ‎‌نمایندگان پخش و از تریبون مجلس خوانده شد و ایشان مجدداً به عنوان وزیر کشور انتخاب شدند‌‎ ‎‌لکن بعضی در سطح مجلس حتی از تریبون مجلس چنین منعکس نمودند: کسانی که به آقای محتشمی‌‎ ‎‌رأی مثبت ندادند مخالفت با فرمان شما کردند. چنانچه مصلحت بدانید بیان فرمایید آیا نظر مبارک رأی‌‎ ‎‌مثبت دادن به ایشان بود؟ و کسانی که رأی ندادند خدای ناکرده خلاف فرمان حضرتعالی که قهراً‌‎ ‎‌خلاف شرع هم هست عمل نمودند یا خیر؟‌

‌‌بسمه تعالی ‌

‌‌جناب حجت الاسلام آقای ناطق نوری ـ دامت افاضاته‌

‌‌     با سلام، در جمهوری اسلامی جز در مواردی نادر که اسلام و حیثیت نظام در خطر‌‎ ‎‌باشد، آن هم با تشخیص موضوع از طرف کارشناسان دانا، هیچ کس نمی تواند رأی خود‌‎ ‎‌را بر دیگری تحمیل کند ؛ و خدا آن روز را هم نیاورد. من تمام سعی خود را می نمایم که‌‎ ‎‌با نسبت مطلبی به من، کسی مظلوم نگردد. من شما را هم فردی متدین، متعهد، مبارز و‌‎ ‎‌دارای هوش سیاسی می دانم. برای من شما و آقای محتشمی فرقی ندارد. من هر دوی‌ شما و همین طور همۀ دست اندرکاران صدیق نظام و تمامی افرادی که چون شما قلبشان‌‎ ‎‌برای اسلام و ایران می تپد را فرزندان اسلام و انقلاب می دانم. همه باید سعی کنیم تا روح‌‎ ‎‌وحدت و پاکی را بر محیط کارمان حاکم گردانیم، تا بتوانیم تمامی قدرتها و ابرقدرتها را‌‎ ‎‌به زانو درآوریم. باید تلاش کنیم زهد و قدس اسلام ناب محمدی را از زنگارهای‌‎ ‎‌تقدس مآبی و تحجرگرایی اسلام امریکایی جدا کرده و به مردم مستضعفمان نشان دهیم.‌‎ ‎‌ما اگر توانستیم نظامی بر پایه های نه شرقی نه غربی واقعی و اسلام پاک منزه از ریا و‌‎ ‎‌خدعه و فریب را معرفی نماییم، انقلاب پیروز شده است. توفیق جنابعالی رااز خداوند‌‎ ‎‌متعال خواستارم. والسلام علیکم و رحمه الله .‌  دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۶۷      ‌‌روح الله الموسوی الخمینی‌

در این نامه فرازهای مهمی در خصوص نگاه حضرت امام به اهمیت و جایگاه رای دادن و رای گیری وجود دارد مانند آن که « در جمهوری اسلامی … هیچ کس نمی تواند رأی خود‌‎ ‎‌را بر دیگری تحمیل کند ؛ و خدا آن روز را هم نیاورد.» و همین طور نگاه رهبر کبیر انقلاب اسلامی به جریان های فعال آن دوران وجود دارد که نشان می دهد کاملا برابر به آنها می نگریستند. کما این که در آن نوشته اند من به همه کسانی که در این چهارچوب قرار می گیرند علاقه دارم.

در خصوص حضرتعالی عنوان می کنند که شما را دارای هوش سیاسی می دانم»؛ و این برای ما خیلی مهم است. چرا که امام عناوین اشخاص را سخت گیرانه بیان می کردند و این طور نبود که برای این که صرفا دل کسی را خوش کنند، تعبیر را به کار ببرند.

گفت و گو را از اینجا شروع می کنیم؛ قبل از این که وارد اصل این موضوع شویم سوالی که پیش می آید این است که با توجه به این که ایشان رهبر انقلاب و جمهوری اسلامی با آن جایگاه و محبوبیت بودند، اصل نگارش چنین نامه و طرح سوال بسیار جالب است. شاید اینگونه به نظر برسد که وقتی فردی مثل امام در جامعه حضور دارد و احساس می شود نظر ایشان به موضوعی مثبت یا منفی است، دیگر چه جای شبهه و سوال؟!  می خواهم بدانم چرا این نامه نوشته شد؟ انگیزه نوشتن آن چه بود؟ چه فضایی بین شما و امام وجود داشت که این امکان را فراهم می کرد که چنین نامه ای را بنویسید؟

بسم الله الرحمن الرحیم

با تشکر از شما و دوستان که تشریف آوردید و با طلب علو درجات برای امام از خداوند تبارک و تعالی و همه شهداء.

وقتی دوران وزارت کشور من به اتمام رسید، در انتخابات میان دوره ای مجددا به مجلس رفتم و بحث رأی اعتماد به آقای محتشمی مطرح بود،  در میان دوستان -که الان در جناح بندی ها اصلاح طلب و اصول گرا می گویند و آن روز به چپ و راست معروف بودند- عده ای موافق و عده ای مخالف بودند.

شایعه ای در مجلس شنیده می شد که نظر امام این است که به آقای محتشمی رأی داده شود. طبیعتا این امر دو ضرر داشت، یکی این که سطح امام رحمت الله علیه را پایین می آورد تا حدی که امام در مسائل ریز دخالت کند و بگوید به چه کسی رأی بدهید و به چه کسی رای ندهید؛ دیگر اینکه مجلس از اعتبار می افتاد .اگر رهبری نظام بگوید به چه کسی رای دهید ، همه مکلفیم که اطاعت کنیم و این دیگر رأی نیست. به این صورت هم دموکراسی، امام و مجلس زیر سوال می رفت. من دیدم چنین نسبتی را به امام و انقلاب و مجلس دادن جفاست؛ در حالی که امام اصلا در این مسائل ریز وارد نمی شد.

به ذهنم رسید که بهترین راه این است که به نوعی موضوع  را به گوش امام برسانم. چه طور به گوش ایشان برسانم که در عین حال بتواند پاسخی داشته باشد که همه را از این اتهام دور کند؟! دیدم بهترین راه این است که نامه ای بنویسم.

بالاخره آن نامه را من نوشتم و ایشان هم با بزرگواری جواب دادند. بر اساس پاسخ در می یابیم که ایشان هیچ تفاوتی بین گروه ها و جناح ها نمی گذارد. اولا فرمودند هردو شما(من و آقای محتشمی) انقلابی و دارای هوش سیاسی هستید و ثانیا بر عدم تحمیل رأی به نمایندگان تأکید می نماید.

علی اکبر ناطق نوری

اثر نامه در مجلس چه طور بود؟ همان زمان رسانه ای یا علنی شد؟

من به دوستان گفتم و همه در جریان قرار گرفتند؛ اما برای انتشار به رسانه ها ندادیم و مصاحبه ای در مورد آن انجام نشد.

 واقعا می خواستم خودم و دوستانم تکلیفمان را بدانیم. در مجلس عنوان می کردند نظر امام این است و من می گفتم نظر امام این نیست و کسی حق ندارد رأی و نظر خودش را تحمیل کند

آن دوستان که قبل از آن نظر خودشان را تحمیل می کردند، بعد از این نامه چه واکنشی نشان دادند؟

دیگر بحث خاصی نداشتند و من هم دیگر تعقیب نکردم .

۹۹ نفر  ماجرای «مولوی  ارشادی »

نکته ای که من در سوالم روی آن خیلی تاکید دارم، نوع رابطه است؛ امام چهره ای خیلی کاریزماتیک، محبوب و کسی که کل ملت را پشت سرش داشت و حتی اشاره او می توانست مردم را بسیج کند؛ حتی اگر مقصود خود را مستقیما به زبان نیاورد! و اینگونه خیلی از کسانی را که مخالف ایشان هستند سر جایشان بنشاند. اما می بینیم در این قضیه این طور نبوده و به راحتی سوال می شود و ایشان پاسخ بی طرفانه می دهند. سه سال قبل از این قضیه، داستان ۹۹ نفر بوده است که ۹۹ نفر مخالف نظر ارشادی صریح حضرت امام قرار می گیرند.

می خواهم تحلیل این رویکرد و رفتار امام در رهبری را از زبان شما بشنوم که چرا با وجود این وزانت به قول شما اصلاً وارد جزئیات نمی شدند و در این نامه هم تاکید دارند که هیچ کس نمی تواند نظر خود را بر دیگری تحمیل کند.

ببینید روش امام رحمت الله علیه در همه دوره رهبری شان این طور است؛ مگر جایی که احساس کند اصل نظام و یا حاکمیت به خطر می افتد.

مثلا چه؟

عرض می کنم، ایشان معمولا دخالت در جناح بندی ها نمی کرد و قائل بود که اگر گروه ها نگاه های مختلف هم داشته باشند نه تنها ضرر ندارد بلکه مفید هم هست؛ به همین دلیل هم وقتی مجمع روحانیون از جامعه روحانیت جدا می شوند تا بتوانند جوانان بیشتری را جلب و جذب کنند، امام موافقت و تائید می کند و بعدا هم هر دو گروه را به طور یکسان با آغوش باز می پذیرد و تا زمانی که در قید حیات بودند در این موضوع یکنواخت و یکسان عمل کردند و قائل بودند که تضارب افکار و اندیشه ها می تواند عامل رشد جامعه باشد؛ این نگاه ایشان بود.

بنابراین، آن جاهایی که کلیت نظام و یا منافع ملی به خطر نمی افتاد ایشان دخالت نمی کرد، اما آن جاهایی که احساس خطر می کرد وارد می شد؛ البته  شاید دیگران تشخیص نمی دادند خط قرمز است اما ایشان تشخیص می داد و وارد می شد.

 مثلا در برهه ای از جنگ، عده ای در جبهه و پشت جبهه – بعضی از فرماندهان – علیه آقای محسن رضایی به عنوان فرمانده سپاه موضع گرفتند. در پادگاه ولیعصر(عج) شعار می دادند «خمینی بت شکن/ بت جدید رو بشکن»؛ مرادشان فرمانده سپاه بود. خب! این شعار در شرایط جنگ و اختلاف های در جبهه می توانست خیلی به ما آسیب بزند و لذا این جا امام وارد می شود و حتی بعد به آیت الله خامنه ای پیغام می دهد که به فلانی بگویید (یکی از نمایندگان دور اول مجلس) سرجایش بنشیند و الّا من یک جمله خواهم گفت!

شما می دانید که این عبارت «و الّا یک جمله…» امام تا آخر عمر مبارک ایشان یکبار هم اتفاق نیفتاد، اما همین عبارت همه چیز را حل می کرد.

اینجا بحث جنگ و فرماندهی است و تشتت نیروها می تواند به کشور آسیب بزند؛ لذا امام وارد می شود و جلوی آن را می گیرد.

یکبار هم  در مجلس ۸ نفر در همان قصه معروف به «این تذهبون…» وارد شدند. خب! از یک طرف بالاخره یک نماینده حق دارد از وزیر خارجه سوال کند و آنها آمدند از وزیر خارجه راجع به قضیه مک فارلین سوال کردند اما چون موضوع مهم بود و منافع ملی کشور در کار بود، ایشان جواب محکمی داد و گفت که صدای شما از رادیو اسرائیل بدتر است. (صحیفه امام، ج۲۰، صص۱۶۱، ۱۶۲)

 خب! این جا امام برخورد می کند، زیرا احساس می کند که منافع ملی مطرح است و خط قرمز است که البته آن بندگان خدا هم نظر امام را نمی دانستند.

عده ای از آن افراد از دنیا رفتند و بعضی از آن ها هنوز هستند؛ یکی از این ها در مجلس بعدی کاندیدا شد و رای آورد در مجلس به اعتبارنامه اش اشکال کردند که تو مشمول آیه شریفه «این تذهبون» هستی و صلاحیت نداری. ایشان خیلی خوب دفاع کرد و گفت که ما طبق قانون اساسی وظیفه داشتیم سوال کنیم و سوال کردیم. ما که نمی دانستیم نظر امام چیست؛ که اگر می دانستیم حتما سوال نمی کردیم و بنابراین ما خلاف شرع و خلاف نظر امام انجام نداده ایم و بعدا هم که ایشان نظرشان را فرمود، ما کنار کشیدیم.

این اتفاق برای من هم افتاده است؛ در اوایل جنگ بنی صدر رئیس جمهور و جانشین فرمانده کل قوا بود. او در جبهه دستور عقب نشینی در محور هویزه داد، رزمندگان در محاصره قرار گرفتند. سید محمد حسین علم الهدی و دوستانش که همگی دانشجو بودند در آنجا به شهادت رسیدند.

من آن زمان در یک سخنرانی که در دانشگاه داشتم، به بنی صدر انتقاد کردم که چرا دستور عقب نشینی دادی و اگر دادی چرا به رزمندگان اطلاع ندادی که محاصره نشده و به شهادت نرسند. مضمون سخنرانی این بود.

اما  امام تشخیص داد که او جانشین فرمانده کل قوا و رئیس جمهور است و در جبهه نباید تضعیف شود. البته مرحوم آقای منتظری هم به این موضوع اعتراض کرده بود. امام پس از این مواضع، سخنرانی کرده و فرمودند(نقل به مضمون)، «آن هایی که در جنگ مسئولیت ندارند حواسشان جمع باشد دخالت نکنند» و بعد خیلی لطیف گفته بودند «ناطق ها»؛ ناطق ها دو معنا دارد یکی معنایش این است که سخنران ها و در عین حال هم خواست که به من هم کنایه بزند.

می بینید که امام وقتی احساس می کند لازم است؛ وارد می شود. البته بعد از آن موضوعی پیش آمد که بدنیست برایتان بگویم. پس از این فرمایش امام در مسجدی سخنرانی داشتم وسط سخنرانی جوانی بلند شد و گفت آقای ناطق شما در یک سخنرانی به بنی صدر انتقاد کردید و امام پاسخ شما را آنگونه گفتند، بالاخره شما در خط امام هستید یا نیستید که امام این طور انتقاد کرده است؟! گفتم، احسنت خیلی سوال خوبی کردید بفرمایید بنشینید تا من جواب شما را بدهم.

خدا کمک کرد و گفتم پسرم! شما آیین نامه رانندگی را خوانده اید؟ گفت: بله. گفتم در آیین نامه رانندگی نوشته که از چراغ سبز باید عبور کرد و در مقابل چراغ قرمز باید ایستاد، حالا اگر پلیس در برابر چراغ سبز گفت بایستید حق تقدم با پلیس است یا با چراغ؟! گفت با پلیس. گفتم اگر پلیس گفت از چراغ قرمز عبور کنید حق تقدم با کیست؟ گفت، با پلیس. گفتم خیلی خوب! من نماینده ام و طبق قانون اساسی باید در مسائل وارد شوم. وقتی دیدم چراغ سبز است عبور کردم؛ بعد پلیس (که امام است) اعلام کرد که نه خیر! در این چراغ سبزتوقف کنید؛ ما هم گقتیم چشم از این به بعد توقف می کنیم.

ملت یک تکبیر گفتند و موضوع تمام شد.

نکته ای که وجود دارد این است که چون شما در دوره حضرت امام هم نمایندگی مردم در مجلس را تجربه کردید، مشهور است که می گویند آن زمان فضای انقلابی حاکم بود .در توصیف ، توجیه و تبیین ده سال اول انقلاب می گویند فضای انقلابی بود. ما دیروز مصاحبه ای در مورد بحث جنگ داشتیم. می گفتند که آن زمان مثلا صحبت از مذاکره ضدانقلابی گری تلقی می شد وقتی فضا این طور بود و نسبت به شخص امام هم به طریق اولی این فضا حاکم بود، دست نهاد مجلس در قانون گزاری، در نطق و سوال و استیضاح چه قدر باز بود؟ چون هم فضا انقلابی بود و هم جنگ بود.

خیلی باز بود. ببینید امام واقعا به مجلس بهای بسیاری می داد ، من از مجلس اول تا پنجم نماینده بودم فقط دو سال آخر دوره اول و دو سال اول مجلس دوم وزیر کشور شدم .

شما بعد از میان دوره ای یعنی بعد از ۷ تیر به مجلس آمدید.

نه من بعد از دوران وزارت کشور به مجلس رفتم. حالا این را که گفتید جالب است ماجرائی را تعریف کنم که حکایت از هوش و تیزبینی امام دارد .

بعد از این که از وزارت کشور کنار آمدم ، در خانه بودم، مرحوم آقای« شیخ عبدالعلی قرهی »که انسانی عارف و زاهد و دوست صمیمی حضرت امام بود و به یاد دارم که در مدرسه علوی وقتی خدمت امام بودیم، چون مدیریت امور دست من بود، امام روزی بین دو نماز مرا صدا زد؛ من آمدم جلو و نشستم. ایشان فرمود که این آقای شیخ عبدالعلی از بهترین دوستان من است؛ ایشان می آید اینجا و دیگران او را نمی شناسند؛ هروقت آمد معطل نشود.

خب ایشان پدر باجناق من مرحوم حاج شیخ حسن قرهی بود. ایشان را می شناختم. آقای شیخ عبدالعلی اصلا سیاسی نبود، بسیار انسان عارف، زاهد و متدین که در سیاست وارد نمی شد. در دفتر امام بود و بعد از فوت امام هم دفتر آقای بهجت بود. من وقتی از وزارت کشور کنار آمدم متوجه شدم آقای آشیخ عبدالعلی یک بار که خدمت امام رسیده به ایشان عرض کرده بود که آقای ناطق حیف است که بعد از وزارت کشور در خانه بماند، خوب است که از او استفاده شود. امام با آن هوش سیاسی فرموده بودند که «شما نمی خواهد فکر آقای ناطق باشید او به مجلس می رود! »این در حالی بود که هیچ بحثی در این مورد مطرح نبود و اتفاقاً در آن انتخابات میان دوره ای، رقابت بسیار جدی بود اما پیش بینی امام محقق شد.

امام رحمت الله علیه به مجلس به عنوان رکن اصلی انقلاب در همان شرایط انقلابی خیلی بها می داد. هر مساله مهمی که رخ می داد امام آن را به مجلس ارجاع می داد. در مسأله گروگان های آمریکایی وقتی بحث این شد که این مساله به چه نحوی حل شود ؛ امام موضوع را نه به دولت ارجاع می دهد نه به قوه قضائیه ، می فرماید که؛ مجلس ماجرای گروگان ها را بررسی و حل کند.

من هم در آن گروهی که برای حل موضوع انتخاب شدند، بودم.  این گروه با همکاری دولت شهید رجایی موضوع را بررسی کرد. این نشانه بها دادن به مجلس است و موارد دیگری هم هست که حکایت از این دارد که ایشان خیلی به مجلس بها می داد.

 در حکمی هم که امام به فقهای شورای نگهبان داده است این موضوع هست که کمال بی نظری ، عدم جهت گیری خاص و تقوای الهی را در نظر بگیرد؛ به خاطر اهمیت مجلس. تکیه امام بر مجلس خیلی زیاد است.

امام تا مدتها هم روی دو سوم آراء هنگام اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان ایستادگی کردند.

بله، ببینید همه را به مجلس ارجاع دادند؛ لکن در بعضی موارد می فرمودند مجلس با دو سوم آراء تصویب کند.

مواردی مثل این که مبادا نظر امام این باشد یا نباشد در پیشنهاد و تصویب طرح و لایحه اتفاق می افتاد؟

این خیلی پیش نمی آمد ممکن بود بعضی ها به خاطر مسائل سیاسی مثل همین مورد بخواهند برای تثبیت نظر خود از امام خرج کنند لکن خود امام این چنین نبود.

در مثالی که درباره سئوال از وزیر خارجه زدید، شاید بعضی ها این شائبه و شبهه را مطرح بکنند که چون آن افراد سئوال کننده به اصطلاح راستی بودند امام  این طور به آن ها تشر زده است

این را اولین بار است که من می شنوم . امام واقعا این طور نبود ، بحث منافع ملی مطرح بود و گرنه از آقای ولایتی مثل بقیه بسیار سوال می شد ؛ امام با کسی عقد اخوت نبسته بود .

در موضوع بحث ۹۹ نفر که مطرح شد جالب است که بعد از آن امام با آن ها ملاقاتی داشته و  ملاطفتی می کنند که مبادا مخالفت امام با آن ها دامنشان را بگیرد. این هم جالب است اگر شما خاطره ای از این دست دارید بفرمایید.

 آن قصه ربطی به مجلس ندارد مربوط به کل نظام است. اتفاقا شیوه برخورد و تعامل آقای خامنه ای -به عنوان رئیس جمهور -با امام، نشان گر آزاداندیشی امام است؛ اینکه رئیس جمهور به خودش اجازه می دهد علی رغم نظر رهبری به نظر خودش عمل کند.

یعنی مسأله مولوی و ارشادی که من جز طرفدارانش بودم و الان هم هستم و امام آن را آموزش داد.

 یعنی امام این فرصت را می دهد که رئیس جمهور صریحا در مشهد و در تهران در سخنرانی اش اعلام کند که من نظرم آقای موسوی نیست و حجتی برای معرفی ایشان به عنوان نخست وزیر ندارم .

اگر می خواهید ماجرای اختلاف نظر آقای خامنه ای و امام را درباره معرفی مهندس موسوی به عنوان نخست وزیر در دوره دوم ریاست جمهوری آقای خامنه ای را شرح دهم.

لطفاً شرح دهید.

این طور نبود که آیت الله خامنه ای امام را نشناسد؛ ایشان و مرحوم آقای هاشمی جزو شاگردان و ارادتمندان نزدیک و اصحاب سرّ امام هستند. اما آیت الله خامنه ای به خودش اجازه می دهد نظرش را بگوید هرچند نظر امام چیز دیگری باشد. ایشان می گوید من حجت ندارم؛ اگر امام حجت دارند امر کنند من انجام دهم.

امام خمینی:نظر من -برای معرفی نخست وزیر-مهندس موسوی است

امام در این قضیه خیلی عجیب و غریب عمل کرده است و می گوید «من امر نمی کنم». اما نظرم را می گویم

البته دخالت امام در این جا هم به خاطر مساله جنگ است.

علت اصرار امام این بود که آقای محسن رضایی از جنگ آمده و گزارش داده که  اگر مهندس موسوی تضعیف شود و یا مجددا انتخاب نشود، در جبهه ها دودستگی و اختلاف ایجاد شده و ما ضربه می خوریم. خب! اینجا بحث منافع ملی مطرح است؛ لذا امام می ایستند.

قدم اول امام :موسوی باشد خوب است

امام در قضایا نرم نرم وارد می شد؛ یعنی خاکریز به خاکریز. اول گفته بود که مثلا آقای مهندس موسوی باشد خوب است. بعد آقای خامنه ای ایستاد که من حجت ندارم؛

امام به دفتر فرمود که هر کس به دفتر زنگ می زند و نظر من را می خواهد بگویید نظر من مهندس موسوی است. این یک گام جلوتر آمدن است.

بحث خیلی داغ می شود. در مجلس هم علیه آیت الله خامنه ای و عده ای موضع می گیرند که ایشان دارد ضد ولایت فقیه می شود. من یک روز رفتم منزل مرحوم آقای هاشمی، عصر پنجشنبه بود، ایشان در حیاط نشسته بود و داشت برای خطبه های نماز جمعه اش مطالعه می کرد. خب ما با هم در حزب جمهوری اسلامی بودیم، و بعضی احساس می کردند که ما از مخالفین آقای مهندس موسوی هستیم.

من به آقای هاشمی گفتم که این قصه امام و آقای خامنه ای را یک جوری حل کنید، در جامعه بد شده است. امام روی مهندس موسوی اصرار داشت و آقای خامنه ای می گوید من حجت ندارم. امام اگر حجت دارد حکم کند.

مرحوم آقای هاشمی بلند شد، اول شروع به گریستن کرد، چون وضع خیلی بد شده بود، ازطرفی دلش برای آقای خامنه ای می سوخت که در این قضیه تحت فشار قرار گرفته و از طرف دیگر نظر امام این بود. و بعد به من انتقاد کرد و گفت که شماها دارید آقای خامنه ای را بدبخت می کنید! گفتم به ما چه؟ من کاره ای نیستم آقای خامنه ای نظر خودش را دارد و می گوید من حجت ندارم. آقا اگر حجت دارند، حکم کنند.

مگر شما موضع گیری رسمی هم کرده بودید؟

خیر؛ من چون قرار بود در دولت بعدی نباشم، نمی خواستم موضع بگیرم که این شائبه به وجود آید که چون می داند در دولت بعدی نیست اینطور موضع می گیرد. ضمناً هنوز در دولت آقای موسوی بودم.

از لحاظ قانونی وزیر بودید.

بله، وزیر بودم. من گفتم که آقای هاشمی! آقای خامنه ای می گوید که من حجت ندارم امام اگر حجت دارد دستور بدهد حکم کند. آقای هاشمی گفت همین جمله را خودت به امام بگو. من گفتم مشکل ندارم شما یک وقت ملاقات بگیر من می روم.

آیت‌الله محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری شدآیت‌الله احمد جنتی نمایه

همان جا با هم صحبت کردیم که تنها بروم یا دو سه نفر شویم

و تصمیم گرفتیم که حضرات آیات محمدرضامهدوی کنی، محمدیزدی و احمدجنتی هم باشند.

۴نفری که برای حل مشکلمعضلبین امام وخامنه ای اقدام کردند

ما دو نفر تصمیم گرفتیم که اگر ایشان موافق هستند با هم برویم . خب امام این دوستان را قبول داشتند.

قبل از رفتن، ۴ نفری قرار گذاشتیم که جا نخوریم، چون در جلسه با امام، افراد زود جا می خورند؛ یعنی امام یک نگاه که می کرد، جذبه ایشان آدم را می گرفت، نمی توانست دیگر حرف بزند. گفتیم جا نخوریم با امام بحث کنیم.

۴نفری  درمحضرامام خمینی (روز ۲۵ شهریور ۱۳۶۴)

رفتیم پیش امام؛ آقای مهدوی بالا و نزدیک به امام نشسته بود ، ایشان اول صحبت کرد،

بعد آقای جنتی و سپس آقای یزدیمن کوچکتر  بودم و دم در روبه روی امام نشسته بودم.

الان فکر می کنم که چه جراتی داشتم.  گفتم، حضرت امام! اولا هرکس نخست وزیر شود من نمی خواهم وزیر کشور بمانم،

این جا که حرف من تمام شد مرحوم آقای مهدوی کنی وارد حرف من شد و گفت: «حضرت امام این آقای ناطق فاتحه خودش را خوانده است!».

من ادامه دادم :ثانیا آقای خامنه ای می گوید من حجت ندارم و امام اگر حجت دارند حکم کنند.

امام که اخم هایش در هم بود ، نگاهی به من کرد؛ ذاتا امام از آدم های شجاع خوشش می آمد و به همین نسبت از ترسوها بدش می آمد -من چند جا این موضوع را امتحان کردم-امام یک نگاهی به من کرد وگفت من حکم نمی کنم و ادامه داد اما به عنوان یک شهروند می توانم نظر خودم را بگویممن نظرم مهندس موسوی است .

اینجا علی القاعده باید حرف ها تمام شود، این جمله امام خیلی هوشمندانه بود اما قرار بود ما جا نخوریم؛

گفتم حضرت امام! شما که یک شهروند عادی نیستید، شما وقتی نظر می دهید کل کشور از آن متاثر می شود و غیر از آن کسی نمی تواند عمل کند

 امام  فرمود که «من به عنوان یک شهروند اعلام می کنم غیر از مهندس موسوی هر کس باشد خیانت به اسلام است». این عبارت امام بحث را تمام کرد و ما جواب را گرفتیم.

سال 1366 بود؛ آیت الله خامنه ای در نماز جمعه راجع به محدودۀ اختیارات ولیّ فقیه مطالبی را بیان کرده بودند که«اینگونه نیست که ولیّ فقیه هم برای اعمال قدرت و اختیار خود چارچوب و محدوده ای نداشته باشد». سیاق بحث کاملا نظری بود و خطیب جمعه هم به عنوان یک مجتهد مسلّم قصد داشتند مبنای عقلانی و منطقی ولایت فقیه را جا بیاندازند. با اینحال حضرت امام نظر دیگری داشتند و محدودۀ اختیار ولیّ فقیه را بسیار فراتر از آنچه خطیب جمعه و رییس جمهور ابراز داشته بود تلقّی کرده بودند. همین امر موجب شد که در نامه ای عمومی نظر مخالف خودشان را با صراحت اعلام کنند. نامه در شرایط آن روز کشور غافلگیر کننده و تند بود.

نتیجه گزارش »جلسه باامام» به رئیس جمهور

چهار نفری بلند شدیم و امام بحث را تمام کرد و ما با یک ماشین نزد آقای خامنه ای رفتیم، من خودم رانندگی کردم.

گفتیم که  امام حکم نکرد ولی یک جمله ای گفت که مهم تر از حکم است. فرمود من به عنوان شهروند اعلام می کنم غیر از مهندس موسوی هر کس باشد خیانت به اسلام است. این موضوع بحث را حل کرد.

لذا آقای خامنه ای وقتی آقای مهندس موسوی را در مجلس معرفی می کند باز هم به عنوان حکم تلقی نمی کند و می گوید« اضطراراً معرفی می کنم».

امام که هرجا لازم می دیدند به تعبیر حضرت عالی صریح وارد می شدند چرا در این قضیه حاضر نشدند حکم کنند؟!

حکم دادن بار سیاسی فراوان دارد، نمی خواهد این طور هزینه شود. هوشمندانه عمل می کند، چیزی می گوید که هم عین حکم است هم حکم نیست.

چون شاید ایشان تبعات نظرشان را می داند.

می داند. اصلا ایشان اگر این جمله را هم نمی گفت در جامعه با همان جمله که نظر من مهندس موسوی است غیر از این محقق نمی شد منتها این دیگر برای آقای خامنه ای حجت شد. او حجت را دارد و ایشان هم حکم نکرده است، جمع بین همه قضایا شد

با حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری به مناسبت پاسخ محبت آمیز حضرت امام به نامه وی در ۲۸ شهریور ۱۳۶۷ به گفت و گو  پرداختیم که خلاصه ای از آن بود.

جماران : حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری متولد مهرماه ۱۳۲۳ در روستای اوزکلا از توابع مازندران است. وی فرزند شیخ ابوالفضل ناطق نوری از خطیبان مازندرانی است. در دهه ۳۰ به تهران نقل مکان کرد و از اوایل دهه ۴۰ به صف یاران نهضت امام خمینی و مخالفان حکومت پهلوی پیوست؛ در ایام مبارزه علیه رژیم پهلوی چندین نوبت بازداشت و زندانی شد.

 نشست های صحیفه خوانی در پایگاه خبری جماران به مسئولین و شخصیت‌های فرهنگی ـ سیاسی اختصاص دارد که نام آنها در صحیفه‌ی امام آمده است و نقطه آغاز هر نشست، بررسی متنی از صحیفه است که نام فرد در آن ذکر شده است؛ گرچه دیگر خاطرات این شخصیت‌ها از امام خمینی نیز در این نشست‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. از صحیفه خوانی هایی که تاکنون انجام شده می توان به گفت و گو با حضرات آیات و حجج اسلام یوسف صانعی، مرحوم هاشمی رفسنجانی، موسوی بجنوردی، محتشمی پور، منتجب نیا و آقایان غفوری فرد، بشارتی، اکرمی و مرحوم دوزدوزانی اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری پس پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به عنوان نماینده روحانیت در جهاد سازندگی از سوی حضرت امام خمینی منصوب شد و تصدی وزارت کشور در دولت میرحسین موسوی، نمایندگی و ریاست مجلس شورای اسلامی در ادوار مختلف را در کارنامه خود دارد که به همین علت در موارد متعددی نام ایشان در صحیفه امام ثبت شده است/۱۴مهر۱۳۹۷دنیای اقتصاد

***

امام خمینی پس از ماجرای ۹۹ نفر است که در آن خود را نفر صدم می خواند

« …. امروز باید گفت که متأسفانه مردم ما هم تا عمقشان ریشه این اختلافات رفته و دو دستگی و چند دستگی در بین آنها بوجود آمده است

تقسیم بندی مخالفین وموافقین درمجلس

و اگر بخواهیم یک تقسیم بندی از این افکار و عقاید داشته باشیم حتی در مجلس باید بگفت که

۱-دسته ای هستند که بیشتر به دستورات شرعی مقید می باشند

۲- دسته دیگری هستند که شعاری تر عمل می کنند و بیشتر به شعار می گذرانند

۳- دسته سوم که باید گفت آنها غوغاگر هستند

و البته ضمن اینکه در هر دسته افرادی پیدا می شوند که خیلی هم ممکن است خوب باشند و مخلص اما متأسفانه اختلاف نظر در بین ایشان هست و البته گاهی هم افرادی گرچه به نظر می رسد از یکی از این دسته ها باشند ولی وقتی به نظرشان دقیق می شویم خواهیم دید که نظرش مثل دسته دیگری است اما آن دسته غوغاگر که در مجلس هم مشخص هستند بسیار هم انحصار طلب هستند و همانطورکه می بینید حاضر نیستند حتی یک نفر اگر هم عقیده ایشان نیست درآنجا یا جاهای دیگر حضور داشته باشند و سر هر موضوعی سروصدا راه بیاندازند مثلا ًدرمورد آن ۸ نفر می بینید که چگونه عمل می کنند که البته باید گفت ۸ نفر بهانه است. اینها آن ۸نفررا بهانه کرده اند مثلاْ آن پسرک آقای فهیم کرمانی را و آن هشت نفر را زیر سؤال می برد درحالیکه اصلاْ او با ایشان که از سال ۱۳۴۲ به مبارزه مشغول بوده قابل قیاس هست؟ و بهانه اش  هم این است که مثلاْ پسر یکی از نزدیکانش درسپاه خدمت می کند و اینها درحقیقت با ۹۹ نفر مخالف هستند که چندی پیش من به یکی از آنها که دائم ۹۹نفر را زیر سؤال می برد گفتم اگر ساکت ننشینی خواهم گفت که اینها ۹۹ نفر نیستند و با من ۱۰۰ نفر هستیم، اینها آنقدر انحصار طلب هستند و جز خودشان هیچکس را حاضر نیستند بپذیرند تا به حال چندین بار هم ریاست جمهوری را زیر سؤال برده اند مثلاْ در همین مسافرت به حراره که هرانسان بی تفاوتی هم ازاین مملکت می فهمید که چقدر آبرو برای جمهوری اسلامی بود ولی یکی از اینها اصل سفر را هم زیر سؤال برده که این مسافرت چه لزومی داشته درحالی که این همه هم ارز و دلار خرجش گردیده است، آیا بهتر نبود که صورت نمی گرفت؟

به هرحال -موسوی-چند بارخواسته اند که هیئت دولت را تغییردهند وهمه وزرا را یک دست مثل خودشان کنند که من مخالفت کرده ام و البته اگر چنین می شد ضربه سختی بود چرا که مثلاْ به طور نمونه وزیر کشور (سید علی اکبر محتشمی) را که از این گروه است در نظر آوریم از وقتی که ایشان به وزارت رسیدند تمام استانداران و مسئولان مهم وزارتخانه را تغییر دادند و هم خط خود انتخاب کردند درحالیکه زمان برادر محترممان آقای ناطق نوری استاندارها از هر خطی بودند. به هر صورت شما باید دقت کنید بخصوص در مجلس آینده که اینها از همین حالا نقشه دارند که نگذارند غیر از خط خودشان کسی به مجلس راه یابد و شما در هر کجا که هستید نیروهای مؤمن و مخلص را شناسائی کنید و برای مجلس آینده درنظر داشته باشید و ضمناْ با این گروه غوغاگر و فتنه گر مقابله کنید چرا که اینها غالباً در سخنرانیها و منابر توطئه می کنند ومقابله شما این نیست که مثلاْ به آنها بگوئید که ای توطئه گر ازمنبر بیاپائین، بلکه باید دیگر در مجلس سخنرانی و یا نماز جماعتی که آنها بنا به توطئه دارند شرکت نکنید.

همانطور که گفتم سیاست ما امروز بنا به توصیه حضرت امام حمایت از دولت است و ما بنا نداریم که با دولت مخالفت کنیم بنابراین با همین سیاست و موضعگیری پیش می رویم تا اینکه بالاخره دوره وزمان اینها تمام شود و شما بدانید که اگر دولت کـُند است و ضعیف است مثل ماشین کـُندی است که نمی شود سنگ جلویش پرتاب کرد و اعتراض کرد که چرا تند نمی روی بلکه درچنین حالتی ماشین راهـُل داد و ما میدانیم که دولت کند است ولی چاره ای نیست و باید حمایتش کرد.

در انتخاب آقای موسوی من به امام عرض کردم که من ایشان را برای نخست وزیری شایسته نمی دانم اگرچه که ایشان فردی است مسلمان و متدیّن و… و من در هر کجا که باشم از ایشان به عنوان یک دستیار استفاده خواهم کرد اما برای نخست وزیری انتخاب ایشان را صلاح نمی دانم .

و امام فرمودند که شما هرطور میل دارید عمل کنید و این حق شماست و واقعاْ این حق من بود البته حق شخصی نبود که اگر حق شخصی بود من از آن می گذشتم بلکه حق ریاست جمهوری بود و تکلیفی بود بردوش من که من نمی توانستم نسبت به آن بی تفاوت باشم اما به هرحال رفتند خدمت امام و -امام-گفتنداگر ایشان (موسوی)کنار رود جنگ لطمه می خورد و چون جنگ برای امام بسیار اهمیت دارد لذا ایشان هم آنطور نظر دادند درحالیکه جنگ هم لطمه نمی خورد/۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۹ایسنا

***

ماجرای ۹۹نفر

در تاریخ جمعه، ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار گردید که در نتیجه آن، حضرت آیت الله سید علی خامنه ای به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدند. رئیس جمهور طبق قانون اساسی باید شخصی را به مجلس به عنوان نخست وزیر و رئیس کابینه معرفی می کرد تا با انتخاب او و معرفی وزرا توسط او دولت جدید تشکیل گردد. با وجود اینکه مهندس میر حسین موسوی نخست وزیر بود، اما انتخاب مجدد وی با توجه به اختلافات رئیس جمهور و نخست وزیر منتفی به نظر می رسید. از طرفی امام هم تغییر نخست وزیر و کابینه را با توجه به شرایط و اوضاع حساس کشور از جمله جنگ تحمیلی به صلاح نمی دانستند. اما این نظر با مخالفت گروه های همسو با رئیس جمهور از جمله جامعه مدرسین حوزه علمیه قم قرار گرفت و آنها به جبهه گیری پرداختند.
در دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۶۴نظر امام در جلسه ای خصوصی اعلام می شود ولی جناح مقابل، آن را در حد یک نظر عادی که در محدوده ای کوچک به عنوان نظر مشورتی داده شده تلقی می کند و از همین رو تا چند روز حتی در مجلس و از تریبون علنی آن از حذف آقای موسوی پشتیبانی می کنند و از جمله دلایلی که برای توجیه ترتیب اثر ندادن به نظر امام عنوان می شد، فرق بین حکم و فتوی با نظر ارشادی بود. البته تاکید امام به پخش نظرشان از کانال های مختلف از جمله تلفن بیت امام به تدریج مقاومت ها را خنثی می کرد.
امام که ابتدا قصد نداشتند کتباٌ در این خصوص اظهار نظر نمایند، با توجه به محتوای نامه ۱۳۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در تایید دولت مهندس میر حسین موسوی و درخواست ابقای آن از سوی امام نوشته شده بود، ضمن تایید عملکرد آقای مهندس موسوی و ابقای مجدد آن در پست نخست وزیری، انتخاب نخست وزیر را از وظایف رئیس جمهور و رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح می نمایندکه متن نامه و پاسخ حضرت امام به شرح زیر است.

نامه : پاسخ به نامه ۱۳۵ نفر از نمایندگان مجلس (تأیید نخست وزیر و تأکید بر حمایت از دولت)
زمان: ۵ مهر ۱۳۶۴(١١ محرم ١۴٠۶)
مکان: تهران، جماران‏
موضوع: تأیید نخست وزیر و تأکید بر حمایت از دولت‏
مناسبت: انتخاب دولت جدید
مخاطب: ۱۳۵ نفر از نمایندگان مجلس شوراى اسلامى‏
[محضر مبارک رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامى، حضرت آیت اللَّه العظمى امام خمینى- مد ظله‏
پس از سلام و آرزوى طول عمر با عزت و برکت براى آن حضرت به عرض مى‏رسانیم: وضعیت حساس مملکت و دگرگونى قریب الوقوعى که نسبت به دولت در پیش است ما نمایندگان مجلس شوراى اسلامى را بر آن داشت که موجب تصدیع شویم. با این امید که از نفس قدسى و نظر بلند شما که همواره به جانهاى مشتاق حقیقت، اطمینان بخشیده است و منشأ برکات براى اسلام و جمهورى اسلامى بوده است مدد بگیریم.
همان طور که خاطر خطیر، مستحضر است در پى انجام انتخابات ریاست جمهورى، دولت تازه‏اى معرفى خواهد شد. این واقعه در هنگامه ‏اى رخ مى‏دهد که ملت ایثارگر و انقلابى ما، پنجمین سالگرد جنگ تحمیلى را با همه آثار و تبعاتش صبورانه به پشت سر گذاشته و تحت رهبرى آن حضرت، سربلند و مقتدر، دفاع مقدس از اسلام و انقلاب اسلامى را سرلوحه برنامه‏ ها و تلاشهاى خود قرار داده است و تنگناهاى سخت مالى و اقتصادى را بزرگوارانه با همتى الهى تحمل مى‏کند.
ما نمایندگان این مردم عظیم الشأن ضمن تقدیر از نخست وزیر متعهد و دولت تلاشگر او که جوانمردانه با موفقیت، در دورانى بسیار سخت به انجام وظیفه همت گماشته‏ اند و خدمات ارزنده‏شان همواره مورد عنایت حضرت امام و امت بزرگ اسلامى بوده است، انتظار و توقع خود را در این مقطع حساس از تاریخ انقلاب اسلامى نسبت به معرفى نخست وزیر و دولت جدید به عرض امام عزیز مى‏رسانیم و از پیشگاه مقدسشان درخواست ارشاد مى‏کنیم….

آشنایی با تعدادی ازنمایندگانی که رأی به کسی ندادند که امام توصیه به رأی دادنشان کرده بود! ولی هیچ ایرادی هم برآنهاواردنکرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به دنبال معرفی نخست وزیر جدیدی به جای میرحسین موسوی بودند. ایشان گزینه ای  مثل علی اکبر ولایتی  وعلی اکبرپرورش برای عهده دار پست نخست وزیر داشت. همین ماجرا باعث اختلاف رئیس جمهور و مجلس شد. ۱۳۵ نماینده مجلس که مخالف تصمیم رئیس جهور بودند در نامه‌ای به امام خمینی نظر ایشان را در مورد انتخاب نخست وزیر جویا شدند. در بخشی از این نامه آمده بود:

« انتظار و توقع خود را در این مقطع حساس از تاریخ انقلاب اسلامی نسبت به معرفی نخست وزیر و دولت جدید به عرض امام می‎‌رسانیم و از پیشگاه مقدستان درخواست ارشاد داریم

امام خمینی  ضمن اینکه تمایل خودرا به بقای نخست وزیر میر حسین موسوی اعلام داشت،انتخاب نخست وزیر را حق رئیس جمهور و مجلس خواندند .

بعد از این نامه و با مشخص شدن نظر امام خمینی، آیت الله خامنه ای(رئیس جمهور )۱۰ روز بعد، میر حسین موسوی را به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی کردند.

نتایج کامل آرای اعتمادبه نخست وزیری «میرحسین موسوی»

نمایندگان حاضر درمجلس ۲۵۶نفر

مجلس شورای اسلامی در تاریخ شانزدهم ، مهرماه سال ۱۳۶۴ به دولت میرحسین موسوی رای اعتماد داد. مجلس با ۱۶۰ رای موافق، ۷۳ رای مخالف و ۲۶ رای ممتنع به دولت موسوی رای مثبت داد.

ممتنعین  هم ازمخالفین دیدگاه  امام  محسوب می شوند که می شوند: ۹۹ نفر

حاصل جمع ۷۳ نفر از مخالفان و ۲۶ نفر از افراد با رای ممتنع، جمعا ۹۹ نفر می‌شدند که علی رغم نظر و نامه امام خمینی به نخست وزیری موسوی رای منفی دادند.

توضیحات،نگارنده-مدیریت سایت-پیراسته فر: ممتنعین وضعیت ناگوارتراز مخالفین داشتند،چون ۷۳نفربه نتایجی دست یافتند که با آن داده ها به تشخیص رسیدند ولی این بندگان خدابا اینهمه تذکرات وتوصیه ها ی امام ورئیس جمهوروقت،نتوانستندبه اجتهادبرسند!.

وما روی این قضیه کارکردیم که درتاریخ بماند که اگرکسی نظری ارائه کرد که برنظررهبری منطبق نبود مارک ضدولایت فقیه نخورد،چقدراندیشمندانی برخوردکردند،وچطور ازنمایندگان دفاع کردند،ازرئیس جمهوردفاع کردند که حق دارندبراثرتشخیص خودعمل کنند« اینها  ۹۹ نفر نیستند، ۱۰۰ نفر هستند که صدمین نفر خود من هستم»تاموردتعرض عده ای غافل وجاهل قرارنگیرند.

دیدگاه ورئیس جمهوروقت(ولی فقیه زمان )هم خیلی قابل ستایش(اندیشمندانه)آزاداندیشی  بود،مصربه اجتهادش بود ودرعین حال طوری عمل کردکه درمقابل مرادش نایستد.

اولیاء خدا،دوست دارند«اصحاب»،ملتشان ازروی بصیرت ودرک کارهارا پیگیرباشند،نه  اینکه تعقل وتفکرتعطیل بشود،عشق ازروی آگاهی باشد،البته نبایداین تشخیص ها به جایی برسد که به تمردازفرامین ولی فقیه زمان منجر شود،درحال حاضر ،دراین عالم هیچ کس پیدانمی شود که به اندازه مقام معظم رهبری  رهروی راه امام خمینی باشد./پایان توضیحات

بعد از این رای یک جنجال بزرگ در کشور شکل گرفت که معروف به قضیه ۹۹ نفر شد. پس از انتشار نامه امام خمینی، برخی از نمایندگان انتظار داشتند که دیگر کسی به مخالفت با دولت پیشنهادی سخن نگوید و دولت با رای بالایی راهی خیابان پاستور شود اما مخالفان میرحسین موسوی، نظر امام خمینی را حکم حکومتی نمی‌دانستند بلکه اعلام کردند این حکم « ارشادی و مولوی». مخالفان دولت موسوی که از جناح راست بودند در توجیه رای منفی خود به دولت موسوی گفتند:« امام از باب راهنمایی و توصیه به نمایندگان این نامه را نوشتند و نظرایشان الزاماً رای به دولت موسوی نبوده است.»

اسامی ۲۲نفراز۹۹ نفری که تشخیصشان مخالف نظر امام خمینی بوده

یکی ازآنها رئیس جمهور کنونی«حسن روحانی»است وامام خمینی هم برای اینکه اینهارا از نگاه های سنگین برهاند،مارک ضدولایت فقیه نخورند، میفرماید:

اینها  ۹۹ نفر نیستند، ۱۰۰ نفر هستند که صدمین نفر خود من هستم

اسامی این افراد را منتشر کردند و در جامعه ایران به عنوان ۹۹ نفری که مخالف نظر امام خمینی عمل کردند، معرفی شدند.

۱-آیت الله محمد یزدی 

(رئیس قوه قضائیه سابق،رئیس فعلی مجلس خبرگان )

۲-آیت الله احمد آذری قمی 

نمایندهٔ قم در دوره دوم مجلس شورای اسلامی،از بنیان‌گذاران جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو مجلس خبرگان قانون اساسی، عضو شورای بازنگری قانون اساسی، نمایندهٔ دوره‌های اول و دوم مجلس خبرگان رهبری ، مؤسس روزنامه رسالت بود

۳-ابراهیم اسرافیلیان 

استادریاضی دانشگاه،رئیس سابق دانشگاه‌های علم و صنعت ایران و  تربیت معلم تهران،استاد ریاضی دانشگاه علم و صنعت ایران،از بنیانگذاران دانشگاه امام صادق – فوت:آذر ۱۳۹۵

۴-آیت الله سیدمحمد خامنه ای

برادربزرگ رهبرانقلاب،نماینده دروه اول و دوم مجلس شورای اسلامی ونماینده  اولین دوره مجلس خبرگان قانون اساسی

۵-سعید امانی همدانی

رئیس جامعه اصناف بازار-هیئت مؤتلفه -فوت:بهمن ۱۳۸۰

۶- اسدالله بادامچیان ( عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی)

۷-محمدرضا باهنر 

۷دوره‌ نماینده مجلس ( دوم، سوم، چهارم، پنجم، هفتم و هشتم و نهم)بود،وی برادر محمدجواد(نخست وزیرشهید)بود

۸-مریم بهروزی 

ازخانمهای مبارز قبل وبعدازانقلاب بود،دبیرکل جامعه زینب،موردحمایت جامعه روحانیت مبارزبوده وچهار دوره نماینده مجلس شورای اسلامی-فوت:بهمن۱۳۹۰

۹-آیت الله  سیدرضا تقوی

(نماینده مجلس در دوره دوم وچهارم،رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه از سال ۱۳۷۹تا۱۳۹۷)

۱۰-آیت الله  قربانعلی دری نجف آبادی(وزیراطلاعات سابق)

۱۱-  محمد هاشم رهبری

(عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی، نماینده .دوره  اول، دوم و چهارم مجلس شورای اسلامی) فوت:مهر ۱۳۹۳

۱۲- سیدرضا زواره ای 

نماینده دوره اول ودوم، اولین دادستان انقلاب تهران، معاون وزیر کشور، عضو  شورای نگهبان، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور  فوت:شهریور۱۳۸۴

۱۳-حجت الاسلام محمد اسماعیل شوشتری (۱۶ سال در سمت وزیر دادگستری بود)

۱۴-آیت الله محمد هادی عبد خدایی 

عضو مجلس خبرگان رهبری  ازخراسان و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در واتیکان

۱۵- جلال الدین فارسی 

نویسنده و عضو مجلس خبرگان قانون اساسی  وی در اولین انتخابات ریاست جمهوری نامزد حزب جمهوری اسلامی بودکه مردپیروزمیدان بود که ملیتش شبهناک شد!

۱۶-آیت الله  اسماعیل فردوسی پور 

نماینده دوره های اول ودوم وسوم،عضو مجلس خبرگان رهبری، رئیس دیوان عدالت اداری،فوت:بهمن ۱۳۸۵

۱۷-آیت الله محسن مجتهد شبستری 

چهار دوره، نماینده مجلس شورای اسلامی ،دوره‌های اول، دوم و سوم و دوره چهارم.ماینده مجلس خبرگان رهبری بود آیت‎الله شبستری ،نماینده ولی فقیه دراستان آذربایجان غربی وامام جمعه تبریز ،  ریاست شورای عالی مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) ازسوابق وی می باشد

۱۸- آیت الله علی موحدی ساوجی

نماینده مجلس  ازاولین دوره تا پنجمین دوره،فوت:خرداد ۱۳۸۰

۱۹-آیت الله محمد علی موحدی کرمانی 

سوابق:عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نایب رئیس دوم مجلس خبرگان رهبری و دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، نمایندگی رهبری در سپاه پاسداران

۲۰-سیدحسین موسویانی

ازاعضای حزب اعتدال وتوسعه،سفیرایران درآلمان،عضومذاکره کننده هسته ای

۲۱- علی یوسف پور 

سوابق:نماینده دوره دوم وسوم مجلس،سرپرست وزارت رفاه،صاحب‌امتیاز روزنامه سیاست روز

۲۲-حسن روحانی(رئیس جمهور) از معروف‌ترین این نمایندگان بودند که به کابینه میرحسین موسوی رای منفی دادند.

انتشار این اسامی باعث شد تا بسیاری از این افراد با توجه به فضای ایجاد شده از رفتن به مجلس سوم باز بمانند تا مشخص شود تا رای این ۹۹ نفر تاثیر فراوانی در آینده سیاسی آنان داشته است.

علی اکبر ناطق نوری از روحانیون شناخته شده جناح راست و رئیس مجلس‌های چهارم و پنجم ماجرای ۹۹ نفر را اینگونه روایت می‌کند.:« وقتی که آقای خامنه‌ای، مهندس موسوی را مجددا به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی کردند، ۹۹ نفر از نمایندگان به آقای موسوی رأی ندادند و طرفداران آقای موسوی در مجلس و دولت هر جا که بودند، گفتند: امام فرموده به ایشان رأی دهید و این ۹۹ نفر از امام تمرد کردند.» اولا این ۹۹ نفر معلوم نیست چه کسانی هستند و ثانیا وقتی امام فرمودند شما معرفی کن، معنای آن این نبود که مجلس همه بالاجبار رأی بدهد. امام هیچ وقت این طوری حرف نمی‌زد؛ لذا طرفداران آقای موسوی این ۹۹ اسم را پیراهن عثمان کردند و هر کس را می‌خواستند بکوبند می‌گفتند جزو ۹۹ نفر است. تقریبا ۲۰۰ نفر را این ها جزو آن ۹۹ نفر حساب کردند. من جمله خود من را؛ حال آن که من اصلا در مجلس نبودم.

بعضی جاها که من سخنرانی می‌کردم، افرادی بلند می‌شدند و می‌گفتند که شما جزو ۹۹ نفر هستید. اصلا توجه نمی‌کردند که من آن موقع نماینده‌ی مجلس نبودم و بعضی که زیرکی آن ها گل می‌کرد می‌گفتند ما می‌دانیم که تو جز ۹۹ نفر نبودی، اما ذات تو این است که اگر در آن زمان در مجلس حضور داشتی، جزو این‌ها می‌بودی. البته این را بگویم که رأی مجلس به دولت مخفی است و هیچ کس نمی‌تواند بگوید که چه کسی رأی داد و چه کسی رأی نداد.»

مقام معظم رهبری هم برای اینکه اینهارا از نگاه های سنگین برهاند میفرماید:

اینها  ۹۹ نفر نیستند، ۱۰۰ نفر هستند که صدمین نفر خود من هستم

احمد توکلی
احمد توکلی نیز روایت اینگونه از ماجرای ۹۹ نفر دارد:« بعد از پاسخ امام به نامه نمایندگان، در جلسه ای که با آیت الله خامنه ای داشتیم، ایشان فرمودند

«طوری آقای موسوی را برای نخست وزیری به مجلس معرفی می کنم که معلوم شود این انتخاب نظر خودم نیست اما نمی خواهم نظر امام را نادیده بگیرم»

در نهایت هم همین اتفاق افتاد و ایشان در نطق معرفی مهندس موسوی به مجلس، این موضوع را اعلام کرد:

به دلیل اقتضائات و شرایط کشور، امام مصلحت دیدند مهندس موسوی به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی شود و من هم اطاعت کردم .

رای گیری که انجام شد، ۹۹ نفر از نمایندگان مجلس به انتخاب آقای موسوی رای مخالف دادند. همان دسته ای که گفتم بعدها دست به انجام کارهای فاشیستی زدند، همه این ۹۹ نفر را ضد ولایت فقیه معرفی کردند. جالب اینجاست که امام در مقابل این مسائل، از هر ۹۹ نفر دفاع کرد. وقتی جو خیلی سنگین شد امام اعلام کرد، «اینها  ۹۹ نفر نیستند، ۱۰۰ نفر هستند که صدمین نفر خود من هستم»

اسدالله بادامچیان (متولد۱۳۲۰)ازسران هیئت مؤتلفه -فدائیان اسلام  که خودش نیز دلیست ۹۹نفر است می گوید:

آقای فخرالدین حجازی(تولد۱۳۰۸ وفاتاردیبهشت ۱۳۸۶) به بیت امام  رفته بودند تا آقا پسر یا دخترشان را عقد کنند. می‌گوید:امام فرموده‌اند من مصلحت نمی‌دانم که آقای موسوی نخست وزیر نشود خدمت امام بودم و به ایشان گفتم، نظر تعدادی از نمایندگان این است که مصلحت نیست آقای موسوی…. امام فرمودند چیزی نوشتند؟ گفتم نه

«امام فرمودند که من مصلحت نمی‌دانم که آقای موسوی نخست وزیر نشود، اما نظرم این است که نمایندگان بایستی به وظیفه‌شان عمل کنند» از امام پرسیدم این را به همه بگویم؟» فرمودند: «بله. بگو. هرکس هم خواست زنگ بزند و از دفتر ما بپرسد همین را می‌گویم.» وقتی زنگ می‌زدیم دفتر امام همین را می‌گفت.

چراامام ناچارشدازمخالفینش دفاع بکندتاازتعرض درامان باشند؟

در مورد قضیه ۹۹ نفر و اینکه انها خلاف نظر امام رای داده‎اند، هیاهو کردند. حتی آقای هادی غفاری(متولد۱۳۲۹فرزندآیت الله شهیدشیخ حسین) به کاشان رفت و مردم را در سخنرانی‎هایش تحریک کرد و گفت که آنها خلاف نظر امام رای داده‎اند و گفت که بازار را ببندید. بعد مردم را جمع کرد که به دفتر حزب جمهوری اسلامی کاشان حمله کنید.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:در دیگرشهرهای کشورنیز چنین اتفاقاتی بوده .

آقای عظیمی دبیر حزب به  آیت‌الله یثربی (بیت امام) زنگ زدند. ایشان از دفتر امام گفتند چه کسی چنین حرفی زد؟ چه کسی گفت چنین کاری کنید؟ این حرف‌ها نیست. مجلس به وظیفه خودش عمل کرده است. کسی این کارها را نکند. امام طی سخنانی جلوی این تندروی‎ها را گرفتند و گفتند که رای مخالف و موافق نمایندگان، عمل به وظیفه شرعی‎شان بوده و کسی حق اهانت به نمایندگان را ندارد.

آقای بادامچیان استنادمی کند به صحیفه نور امام خمینی:
« هیچ کس حق ندارد که راجع به مجلس جسارتى بکند، و مجلس حقش است که موافق و مخالف داشته باشد و ممتنع، و یک مسئله ‏اى است که همیشه باید در مجلس باشد و این امرى است که گذشت و در او هیچ صحبتى نیست‏. آن چیزى که موجب زحمت آقایان است، این است که ما راجع به آتیه صحبت کنیم، گذشته گذشته است. الآن یک واقعیتى است و آن اینکه مجلس رأى اعتماد داده است به نخست وزیر. این یک واقعیتى است که در قبال همه ما واقع شده است، و این سه وضعى که در مجلس آمده است که رأى ممتنع و رأى مخالف و رأى موافق، اینها همه براى این بوده است که تشخیص دادند این مطلب را »
توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:برای اطلاع ازچندوچون ماجرای «مک فارلین» ،گزارش کامل به این لینک مراجعه کنید:
http://www.pirastefar.ir/?p=4675

درباره نویسنده

1870مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما