اعتراف عربستان “مأموران برای مذاکره باخاشقچی آمده بودند”بن سلمان دستورقتل نداده بود!

اعتراف عربستان
اعتراف عربستان(۲۴ آبان ۱۳۹۷):برای مذاکره با«خاشقچی» آمده بودنداما«بن سلمان»بی تقصیراست!

ترکیه: اگر این افراد برای مذاکره و قانع کردن جمال خاشقچی به بازگشت به عربستان، به کنسولگری آمده بودند چرا با خود اره و ابزار قطع عضو آورده بودند؟

فرمانده عملیات این پرونده «نایب رئیس سازمان استخبارات عربستان» (ژنرال احمد عسیری)بود

دادستانی عربستان سعودی امروز پنجشنبه در جدیدترین اعتراف در خصوص پرونده قتل «جمال خاشقچی» اذعان کرد که او در کنسولگری سعودی در استانبول تکه‌تکه شده است.

دادستانی عربستان امروز پنجشنبه (۱۵ نوامبر۲۰۱۸) در بیانیه‌ای اعلام کرد که «بر اساس اطلاعات تیم مشترک تحقیقات سعودی-ترکی، و تحقیقاتی که دادستانی از بازداشت‌شدگان در پرونده (خاشقچی) که ۲۱ نفر هستند، یازده نفر متهم شده و علیه‌شان کیفرخواست صادر شده و به دادگاه ارجاع داده شده‌اند و تحقیقات با سایر بازداشتی‌ها تا روشن شدن نقششان [در قتل] ادامه دارد…».

مشاور برکنارشده دربار سعودی: من فقط دستورات شاه و ولی‌عهد را اجرا می‌کنم!

طبق گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، در این بیانیه آمده است که دادستانی خواستار «قتل [اعدام] آمر و مجریان جنایت شده که تعدادشان پنج نفر است» و همچنین خواستار اجرای حکم شرعی در خصوص سایر افراد شده است.

دادستانی عربستان در این بیانیه آورده است که از ترکیه درخواست کرده که ادله و شواهد از جمله اصل همه فایل‌های صوتی مرتبط با پرونده را در اختیار طرف سعودی قرار بدهد… و دادستانی هنوز در انتظار چیزی است که خواسته است.

پس از آنکه جمال خاشقچی، طبق گزارش‌های خبری در ترکیه در دوم اکتبر گذشته در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد و منابع امنیتی خبر دادند که تکه‌تکه شده است، عربستان در ابتدا هرگونه اطلاع از ماجرا را تکذیب کرد و وزیر خارجه عربستان مدعی شد که خاشقچی از کنسولگری خارج شده است اما چند روز بعد ناچار شد تحت فشار بین‌المللی به کشته شدن خاشقچی در کنسولگری اعتراف کند.

سخنگوی دادستانی عربستان همچنین در کنفرانسی خبری توضیحات تکمیلی در این خصوص منتشر و اعلام کرد که

آمر اصلی این پرونده «نایب رئیس سابق سازمان استخبارات» (احمد عسیری) است

که مورخ ۲۹ سپتامبر۲۰۱۸ به «فرمانده مأموریت» دستور داده بود خاشقچی را به عربستان بازگردانند و اگر متقاعد نشد، با زور بازگردانده شود.

سخنگوی دادستانی در ادامه توضیح داد که «سرتیم مأموریت تیمی پانزده نفره برای مهار و بازگرداندن شهروند مذکور تشکیل داد که شامل سه گروه بود؛

۱-گروه مذاکره‌کننده

۲- گروه امنیتی

۱۳-گروه لجستیک

بن سلمان وسعود القحطانی

سرتیم مأموریت به نایب رئیس سابق استخبارات (احمد عسیری) پیشنهاد کرده که یکی از همکاران سابق او و مشاور سابق [سعود القحطانی] مأمور شود تا ریاست تیم مذاکره کننده را قبول کند چون قربانی را از قبل می‌شناخته است».

به گفته سخنگوی دادستانی، «نایب رئیس استخبارات [ژنرال احمدعسیری] با مشاور [القحطانی] تماس گرفته تا یک نفر را رئیس تیم مذاکره کننده قرار بدهد. مشاور سابق نیز پذرفته و جلسه مشترک با سرتیم مأموریت برگزار کرده است». مشاور در این جلسه اطلاعاتی از خاشقچی در اختیار تیم سعودی قرار داده و عقیده داشته که دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی او را تحت تأثیر قرار داده‌اند و حضور او در خارج از عربستان، خطری برای امنیت ملی عربستان بوده و موفقیت در این مأموریت، موفقیت بزرگی محسوب می‌شده است.

سخنگوی دادستانی حتی مسئولیت دخالت دستگاه پزشکی قانونی را رد کرد و در توضیحات خود گفت که «سرتیم مأموریت با متخصص امور جنایی تماس گرفته تا اگر متوسل به زور شد، شواهد را پاک کند. این کار به شکل فردی [خودسرانه] انجام شده بدون آنکه مرجع آن شخص متخصص در جریان قرار بگیرد».

به گفته این مسئول سعودی، «سرتیم مأموریت با یک فرد همکار محلی در ترکیه تماس گرفته تا اگر به زور متوسل شدند، مکانی امن را آماده کند». او توضیح داد که «رئیس تیم مذاکره کننده بعد از آگاهی از وضعیت داخلی کنسولگری دریافته که اگر مذاکره شکست بخورد، انتقال شخص قربانی به مکان امن سخت خواهد بود. بنابراین تصمیم گرفت که اگر مذاکره شکست خورد او را بکشند و حادثه سرانجام به قتل منتهی شد».

سخنگوی دادستانی درباره شیوه قتل نیز توضیح داد که در تحقیقات «این اطلاع حاصل شد که مشاجره، درگیری، بستن [دست‌ها] و تزریق مقدار زیاد ماده بیهوشی رخ داده که به مرگ قربانی منجر شده است».

سخنگوی دادستانی خبر از بازداشت آمر و مجری قتل داد و گفت «آمر و مجریان که تعدادشان پنج نفر است شناسایی شدند و اعتراف کرده‌اند… جسد قربانی بعد از قتل، تکه‌تکه شده و به خارج از ساختمان کنسولگری انتقال داده شده است… کسانی که جسد را به خارج از ساختمان منتقل کرده‌اند پنج نفرند… و کسی که جسد را به فرد همکار محلی تحویل داده، یک نفر است.. همچنین تصویری تقریبی از همکاری محلی به دست آمده طبق توضیحی که آن یک فرد داده است».

این مقام سعودی در ادامه  گفت، کسانی که لباس قربانی را پوشیده و از ساختمان کنسولگری خارج شده و لباس‌ها را به سطل اشغال انداخته‌اند دو نفرند و کسی که دوربین‌های مداربسته را از کار انداخته یک نفر بوده است و کسانی که حمایت لجستیک کرده‌اند، چهار نفر بودند .

سخنگوی دادستانی در پایان مدعی شد که «سرتیم مأموریت با گروه مذاکره‌کننده و رئیس آن که تصمیم قتل را گرفتند و اجرا کردند، به این توافق رسیدند که گزارش دروغ به نایب رئیس استخبارات بدهند و بگویند که بعد از شکست عملیات مذاکره و بازگرداندن او با زور، قربانی از ساختمان کنسولگری خارج شده است./۲۴ آبان ۱۳۹۷خبرگزارفارس

ترکیه‌ گزارش جدید دادستانی سعودی درباره خاشقچی را به تمسخر گرفت

یک منبع ترکی اعلام کرد عربستان به خاطر موثق بودن اطلاعات ترکیه، مجبور شده است به تکه‌تکه کردن جسد خاشقچی اعتراف کند.

یک منبع ترکی در واکنش به اعتراف دادستانی عربستان به تکه تکه شدن جسد خاشقچی با تمسخر، گفت: اگر فایل صوتی این جنایت نزد ما نبود،  آن‌ها هیچ وقت اعتراف نمی‌کردند.

این منبع ترک در گفت‌و‌گو با الجزیره، گفت: اگر این افراد برای مذاکره و قانع کردن جمال خاشقچی به بازگشت به عربستان، به کنسولگری آمده بودند چرا با خود اره و ابزار قطع عضو آورده بودند!؟.

عربستان سعودی امروز در بیانیه خود اعلام کرد که یک مقام محلی ترکیه با تیم ترور همکاری کرده و تصویر شبیه‌سازی شده او نزد این کشور است اما مقام ترکیه‌ای در گفت‌و‌گو با الجزیره از دادستانی عربستان خواست تا نام و شماره موبایل وی را در اختیار دولت ترکیه قرار دهد و صرفا به ارائه تصویری نامعلوم از وی اکتفا نکند.

دادستانی عربستان سعودی سرانجام پس از گذشت ۴۳ روز از مرگ خاشقچی، امروز پنجشنبه در جدیدترین اعتراف  اذعان کرد که او در کنسولگری سعودی در استانبول نه تنها کشته بلکه تکه‌تکه شده است

تیم اعزامی  باهماهنگی ودستور«محمدبن سلمان»به ترکیه آمده بودند

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست که «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در برهه‌های پایانی زندگی خود در آن قلم می‌زد، در سرمقاله‌ای ضمن انتقاد شدید از روایت اخیر ارائه شده از قتل خاشقچی توسط دادستانی کل عربستان سعودی، از کنگره آمریکا خواست تا زمان روشن شدن پرونده و مجازات عاملان قتل خاشقچی، فروش تسلیحات به ریاض را متوقف کند.

واشنگتن‌پست با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد دولت ترامپ قصد پذیرش روایت سعودی‌ها را دارد، به ذکر تناقضات این روایت با واقعیات موجود پرداخت. به نوشته این روزنامه، فایل صوتی از قتل خاشقچی که به سمع «جینا هاسپل»، رئیس سیا نیز رسیده نشان می‌دهد که خاشقچی بلافاصله پس از ورود به کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسیده حال آنکه سعودی‌ها ادعا می‌کنند پس از آغاز یک درگیری، سرتیم اعزامی به کنسول‌گری تصمیم به قتل او گرفته است.

بنابراین گزارش، از سوی دیگر روایت سعودی‌ها می‌گوید که دستور این عملیات را [با هدف بازگرداندن خاشقچی به عربستان] «احمد العسیری»، معاون رئیس سازمان اطلاعات صادر کرده و سعود القحطانی هم به او مشورت می‌داده است. هر دوی این افراد نزدیک به محمد بن‌سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی هستند. از نظر روایت سعودی هیچ کدام از این افراد در این قتل دست نداشته‌اند و گول تیم اعزامی را خورده‌اند که مدعی بودند خاشقچی زنده از کنسول‌گری خارج شده است. اما این فایل صوتی که نیویورک‌تایمز از آن گزارش تهیه کرده را توضیح نمی‌دهد که شخصی در آن گفته است به رئیست بگو که ماموریت انجام شد. به نوشته نیویورک‌تایمز، مقامات اطلاعاتی آمریکا بر این باورند که رئیس همان بن‌سلمان است.

واشنگتن‌پست با اشاره به اینکه تحریم‌های (۱۷نفره)روز پنج‌شنبه آمریکا حتی العسیری را دربرنمی‌گیرد، به کنگره گفته است که تمام قراردادهای نظامی با سعودی‌ها را متوقف کند تا اینکه تحقیقاتی بین‌المللی در خصوص قتل صورت پذیرد،داستانی که سعودی‌ها سر هم کرده‌اند تنها نمونه‌ای دیگر از رفتار متکبرانه و بی‌ملاحظه محمد بن‌سلمان است. قاتلان واقعی خاشقچی باید شناسایی شده و مجازات شوند.

تحریم‌های (۱۷نفره)عربستانی

استیون منوچن، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: عربستانی‌هایی که مشمول تحریم شده‌اند در قتل وحشیانه جمال خاشقجی دست داشتند. آنها کسانی هستند که وحشیانه در قتل یک روزنامه‌نگار مقیم ایالات متحده دست داشتند؛ باید مسئولیت کاری که کرده‌اند را بپذیرند.

این تحریم‌ها همچنین شامل ماهر عبد العزیز المطرب، سرهنگ سازمان اطلاعات عربستان و هماهنگ کننده عملیات قتل

صلاح الطبیقی، پزشک پزشکی قانونی و رئیس بخش ادله جنایی سازمان اطلاعات عربستان

منصور أباحسین، افسر سازمان دفاع مدنی عربستان

نایف العریفی، پزشک و افسر نیروهای مسلح سعودی

ولید الشهری، مسئول بازپروری و اصلاح اداره زندان‌های منطقه الشرقیه عربستان

مشعل البستانی، افسر نیروی هوایی و یکی از متهمان به شکنجه و قتل خاشقجی

مصطفی المدنی، کارمند بخش عمومی عربستان، او کسی است که لباس‌های خاشقجی را بعد از قتل پوشید و از کنسولگری عربستان خارج شد

و ۸ نفر دیگر از مقامات سعودی در این فهرست گنجانده شده‌اند.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:خلاصه گزارش را درادامه میخوانید،ضمن اینکه درگزارش بالا اصلاحات وتصاویراضافه شده است

5bbdabac95a59730308b457c

خاشقچی  بهمراه نامزدش برای باردوم در روز ۱۰ مهرماه۱۳۹۷ (۲ اکتبر۲۰۱۸)  به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول می رود.که میخواسته نامزدش هم واردشود که ازورودخانم چنگیزممانعت می کنند.

انتشار تصاویر جدید از خاشقجی پیش از ناپدید شدنشجمال خاشقچی قبلاً با«دکتر آلا نصیف»ازدواج داشته

چگونگی قتل

لحظات اولیه ورود خاشقجی در ساعت یک و چهارده دقیقه ظهر( روز سه شنبه۱۰ مهر ۱۳۹۷) به کنسولگری بوده است که «محمد العتیبی» کنسول عربستان از خاشقجی استقبال و با او خوش و بش می کند. ۲ دقیقه بعد، دو یا سه نفر وارد اتاق کنسول می شود و یکی از آنها به خاشقچی می گوید «تو تحت پیگرد هستی، لطفا با ما بیا.. »سپس بحث و جدل بین جمال و این افراد که وارد اتاق کنسول شده بودند، آغاز می شود.

 رهبر تیم جنایت، از خاشقجی می خواهد نامه ای خطاب به خانواده اش بنویسد و در آن بگوید که می خواهد به خواست خودش به عربستان برگردد، اما خاشقجی مخالفت وبادادوفریاد می گوید که فردی در خارج از کنسولگری منتظر است که در صورت تاخیر بیش از یک ساعته، به مراجع مربوط اطلاع خواهد داد،آبرویتان می رود!مأمورین بن سلمان اورامی گیرند و «آمپولی به وی تزریق کنند »که در این هنگام خاشقجی تلاش می کند تا مقاومت کند و می گوید:«آمپول را از من دور کنید، به شما اجازه نمی دهم.. »آنها در نهایت خاشقجی را کنترل کرده و آمپول را تزریق می کنند که او را نمی کشد، بلکه او را بیهوش می کند. «سپس کیسه ای پلاستیک روی سر خاشقجی می کشند تا نتواند نفس بکشد».

کنسول عربستان در استانبول برکنار شد

پیکر خاشقجی را تکه تکه می کنند و سپس صدای « محمد العتیبی»کنسول شنیده می شود که فریاد می زند: «این کار (قطعه قطعه کردن) راخارج از کنسولگری انجام دهید، برایم مشکل درست نکنید

آنها سپس تکه های جسد را در کیسه ها گذشته و آنها را داخل چمدان ها قرار داده و از ساختمان کنسوگری خارج می کنند.

۲هفته بعدازحادثه قتل، پایگاه خبری «هاف پست عربی »نوشت: وزارت اطلاعات ترکیه نسخه ای از نوار ۲۲ دقیقه ای را به «جنیا هاسبل »رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) داده است که یک روز قبل از سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از آنکارا دیدن کرد.

چگونگی قتل جمال خاشقچی

سه نفر از اعضای تیم بر روند عملیات معدوم کردن جسد نظارت داشتند و این سه عبارتند از:

۱- ماهر عبدالعزیزالمطرب 

۲- صلاح محمد الطبیقی

۳- ذعار غالب الحربی.

فرماندهی بعهده  ماهر المطرب  بود.

این سه نفر فقط در روز ترور پس از ارتکاب جنایت به منزل کنسول سعودی رفتند و این تیم اقدام به تکه تکه کردن جسد در کنسولگری کردند و این سه نفر در واقع جسد را به طور کامل در منزل کنسول معدوم کردند.

 المطرب منزل کنسول را در ساعت ۱۶:۵۳ به سوی هتل و سپس فرودگاه ترک کرد و در ساعت ۱۸:۲۰ استانبول را ترک کرد

 الطبیقی و الحربی در منزل کنسول تا ساعت ۱۹:۳۰ ماندند و سپس به سوی هتل و از آنجا به فرودگاه رفتند و در ساعت ۲۲:۴۶ استانبول را ترک کردند.

جسد تکه تکه شد و در پنج چمدان قرار داده شد و به منزل کنسول با خودرو دیپلماتیک وابسته به کنسولگری سعودی منتقل شد و این را دوربین های مقابل منزل کنسول در ساعت ۱۵:۰۹ ثبت کرده اند./این قسمت ازگزارش بنقل ازروزنامه صباح ترکیه است.

دفتر دادستانی کل ترکیه  پنجشنبه( ۱۷ آبان ۱۳۹۷) فرضیه ذوب شدن جسد «جمال خاشقچی» رونامه نگار منتقد رژیم سعودی را در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه با اسید و مواد شیمیایی تایید کرد.

 دادستانی کل ترکیه گفت: درمنزل سرکنسول سعودی در استانبول، بقایای« اسید هیدروفلوئوریک» و مواد شیمیایی خاص پیدا شده است و بر اساس نتایج تحقیقات انجام گرفته ،جسد جمال خاشقچی با اسید کاملا محو شده است. واین مأموریت توسط این ۳نفرانجام گرفته است.

رئیس!مأموریت باموفقیت انجام شد!

روزنامه نیویورک تایمز ۱۳نوامبر۲۰۱۸(۲۲ آبان ۱۳۹۷)به نقل از ۳ منبع مطلع از فایل صوتی مربوط به قتل جمال خاشقچی می نویسد:درمدت کوتاهی بعد از کشته شدن وی، ماهر عبدالعزیز مطرب از طریق تلفن به مافوق خود در عربستان سعودی می‌گوید که به رئیست(محمد بن سلمان ) بگو، ماموریت انجام شد.

مشخصات قاتلان خاشقچی

ماهر عبدالعزیزالمطرب کیست؟

محافظ بن سلمان

المطرب از نزدیکترین افراد به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است که سابقه خدمت دو ساله در سفارت عربستان در لندن رادارد.«فرماندهی قتل خاشقچی»

در همان روز ۴ بار با دفتر ولی‌عهد سعودی تماس گرفته و دستوراتی را دریافت کرده است»، المطرب در این تماس‌ها که مستقیما از داخل کنسولگری سعودی در استانبول گرفته شده، با «بدر العساکر» رئیس دفتر محمد بن سلمان صحبت کرده است. وی در همان زمان تماسی هم با یک شماره آمریکایی گرفته است. صاحب این شماره افشا نشده است،که احتمال داده اند این شماره آمریکایی متعلق به سفارتخانه سعودی در واشنگتن یا شخص «خالد بن سلمان» سفیر ریاض در این کشور باشد.

صلاح محمدالطبیقی کیست؟

کدام پزشکی جمال خاشقچی را مثله کرده است؟

صلاح محمدالطبیقی – پزشک  نظامی ارشد در وزارت کشور عربستان است«دکترمرگ»

او که یکی از مسئولان سازمان پزشکی قانونی سازمان امنیت عربستان است .

الطبیقی ،متخصص  رشته‌ی کالبدشناسی ،فارغ التحصیل از دانشگاه گلاسکو اسکاتلند می باشدکه فاجعه ازنظرفنی بامدیریت صلاح انجام گرفته

ذعار غالب الحربی کیست؟

الحربی  ازمحافظان کاخ ولیعهداست که اخیراًبه خاطر محافظت رضایتبخش  از  محمد بن سلمان ارتقائ درجه دریافت کرده است.

 ۱۵نفربرای  ربایش وقتل جمال خاشقچی مأموریت داشتند

اسامی سفیران قتل:مشعل سعد البوستانی، صالح محمد الدبیخی، نایف حسن العریفی، محمد سعد الزهرانی، خالد عیضه العتیبی، منصور عثمان باحسین، عبد العزیز محمد الحساوی، ولید عبدالله الشهری، ترکی مسرف الشهری، ثائر غالب الحربی، ماهر عبد العزیز مطرب، فهد شبیب البلوی، بدر لافی العتیبی، مصطفى محمد المدنی، سیف سعد القحطانی

این افراد یک ساعت پیش از ورود خاشقچی به کنسولگری ریاض در استانبول، وارد این ساختمان شده و سه ساعت پس از ورود وی، از آن خارج شدند.

این ۱۵ مأمورامنیتی عربستان، در تاریخ چهارشنبه سوم اکتبر۲۰۱۸(۱۱ مهر ۱۳۹۷) با دو هواپیمای جت خصوصی وارد استانبول شده و بعد از ناپدید شدن خاشقچی، ضمن تقسیم شدن به دو گروه، به دبی و قاهره پرواز کردند

با این حال روزنامه «ایندیپندنت» به نقل از منابع خود گزارش داده که سه فرزند خاشقجی همراه با همسر سابقش مدتی پیش از طریق امارات به آمریکا گریخته‌اند و «صلاح خاشقجی» فرزند چهارم وی که در ریاض مانده، ممنوع‌الخروج شده است./ ۰۱آبان۱۳۹۷

دیدار سلمان‌ بن عبدالعزیز پادشاه (انگشت اشاره) و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با صلاح خاشقجی-فرزندمقتول

احتمال به صلاح می گوید:نگران نباش،قاتل را محاکمه میکنیم ولی نپرس که چه کسی دستورقتل پدر راداده،چون محمدم نمیخواسته اورابکشد،فقط گفته بود اورا-کت بسته-به عربستان بیاوریدکه آن مقاومت کرد-حرف گوش نکرد ومأمورین ناچارشدند…محمد بیگناه است،نگفته بود بدنش رابعدازکشتن،بااره تکه تکه کنند!دیگه پیش آمد، سیدصلاح!تو بیا پیش ما،یک کُرسی خوبی بهت میدیم…

عجب پادشاه مهربانی!باقاتل رفته به دلجویی زندانی

مدیریت سایت-پیراسته فر:ازطرفی «صلاح» راممنوع الخروج کرده اند وحالا بهمراه  دستوردهنده قتل خاشقچی می آیندبرای دلجویی فرزندش که این اجازه راندارد ازکشورخارج شود!

البته درخبرهاداشتیم که صلاح بامادرش به روسیه پناهنده شده 

میخواستندبزور«خاشقچی»رابه عربستان منتقل کنندکه  مقاومتش موجب مرگش شده

مظنون اصلی«ولیعهد»مأمورتحقیق!

 «مالکولم نانس» تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA)، در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی نیوز آمریکا، در خصوص آینده پرونده «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد و مقتول سعودی پیش‌بینی‌هایی کرد.

سعودی‌ها سه هفته پس از ناپدید شدن خاشقچی، بالاخره بامداد روز شنبه۲۰ اُکتُبر۲۰۱۸ (۲۸ مهر ۱۳۹۷) قبول کردند که وی زنده از کنسولگری آنها در عربستان خارج نشده است؛ روایت عربستان این است که چند نفر می‌خواسته‌اند که خاشقچی را به بازگشت به عربستان مجاب کنند ولی خاشقچی در برابر خواسته آنها مقاومت کرده و کشته شده است.

پس از سفر چند روز پیش «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا به ریاض، سی‌ان‌ان گزارش داد که قرار است قتل خاشقچی نتیجه «اشتباه در بازجویی» اعلام شود؛ و همینطور هم شد.

پادشاه سعودی در پی قبول مسئولیت مرگ این روزنامه‌نگار منتقد، مظنون اصلی یعنی «محمد بن سلمان» ولی عهد این کشور را مأمور پیگیری ماجرا و پاکسازی دستگاه اطلاعاتی سعودی کرد.

تاکنون ۱۸ نفر دستگیر شده‌اند. روز قتل خاشقچی، ۱۵ نفر وارد خاک ترکیه شدند و عصر همان روز از ترکیه خارج شدند.

۷ نفر از آنها از محافظان شخصی بن‌سلمان بودند و یکی از آنها هم دو روز پیش در تصادف جان باخت.

***

فائل صوتی «چگونگی قتل خاشقچی» منتشرشد

سایت «عربی پست» در گزارشی صوتی بخشی هایی از نوار ۲۲ دقیقه ای ضبط شده از زمان ورود جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی به داخل کنسولگری و حرف های رد و بدل شده بین او و مسئولان کنسولگری و تیم قاتلان و جزئیات به قتل رسیدنش را منتشر کرد.

منظور کنسول عربستان در اینجا« تکه تکه کردن خاشقجی» بود.

این نوار روایت می کند که آنها سپس تکه های جسد را در کیسه ها گذشته و آنها را داخل چمدان ها قرار داده و از ساختمان کنسوگری خارج می کنند.

گزارش سایت عربی پست حاکی است که وزارت اطلاعات ترکیه نسخه ای از نوار را به کشورهای ذیربط در پرونده و «جنیا هاسبل »رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) داده است که یک روز قبل از سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از آنکارا دیدن کرد. اردوغان در این سخنرانی جزئیات جنایت را فاش کرد.

این سایت نوشت: نوار موجود در اختیار سازمان اطلاعات ترکیه است و مدت آن ۲۲ دقیقه است و ممکن است بخشی از نوارهای دیگری باشد که در اختیار مسئولان ترکیه است و هنوز درباره آن حرفی نزده اند./۰۴ آبان ۱۳۹۷

نماینده ویگه دولت آمریکا در امور سوریه:ماعربستان را برای مهار ایران نیازداریم

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور سوریه(جیمز جفری،) می‌گوید واشنگتن برای مقابله با ایران شریکی بهتر از عربستان سعودی ندارد و بدون سعودی‌ها نمی‌توانست آنچه را که امروز [علیه ایران] انجام می‌دهد، انجام دهد.

برای مقابله با ایران شریکی بهتر از سعودی‌ها نداریم

نوشته نیوزویک، این دیپلمات آمریکایی که در ششمین نشست سالانه «دیفنس وان» سخن می‌گفت، اظهار داشت که عملیات مستقیم نظامی برای شکست دادن ایران و شبکه رو به گسترش متحدین مسلح آن کافی نیست که بسیاری از آنها به ادعای این مقام آمریکایی از شبه‌نظامیان شیعه تشکیل شده‌اند.

وی افزود: «برای شکست دادن نفوذ مداخله‌جوی ایران، باید عملیات‌های ثبات‌ساز در چنین کشورهایی اجرا کنیم.»/جمعه، ۲۵ آبان ۱۳۹۷-یک روزبعداز اعلام دادستانی عربستان

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما