احتمال برخوردیک سیارک به زمین+بررسی حادثه مشکوک شهاب سنگ«تونگوسکا»بعدازیک قرن

احتمال برخوردیک سیارک به زمین+بررسی حادثه مشکوک شهاب سنگ«تونگوسکا»بعدازیک قرن

هشدارناسا:احتمال برخوردیک سیارک  ۲۷ متری به کره زمین(جمعه۱۲ بهمن ۱۳۹۷)۱فوریه۲۰۱۸ 

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:این خبر اولین باردردیماه ۱۳۹۶رسانه ای شد واین اولین باری نیست که چنین اخباری داده می شودکه (غیراز اتفاق چلیابینسک ۲۰۱۳وتونگوسکا ۱۹۰۸) بعدتعدیل ویاتکذیب شده اند ویااصلاًاتفاقی نیفتاده،همان حادثه،انفجارشهاب سنگ سال۱۹۰۸تونگوسکاروسیه بعداز یک قرن اماواگرهایی دارد که برای محققین وستاره شناسان مشکوک است،نظرات مختلف ومتفاوتی داده اند،این شهاب سنگ اصلاً به زمین برنخورده،هیچ حفره ای پیدانکردندتعدادکشته هاکمتراز انگشتان یک دست بوده!فقط موجب سوختن جنگلهای منتطقه شده وآسیب هزاران نفرازتشعشعات ،واینکه هر۲حادثه مذکوردرجنگلهای روسیه ودرمناطق کم جمعیت اتفاق افتاده جای سئوال است که نکندشهاب وسیارکی نبوده،«آزمایشات اتمی رقیب بوده»!درادامه گزارشات جامع وکاملی راخواهیدخواند.+مأموریت ناسا برای شناسایی شهاب سنگ های حادثه آفرین+انفجارشهاب سنگ فاجعه آفرینی که قراراست در۸۶۰سال بعد رخ دهد.

انفجار«۱۲ بهمن ۱۳۹۷»چیست؟

خبرگزاری اسپوتنیک بنقل ازناسامی نویسد:حادثه اصابت شهاب سنگ، در اولین روز ماه فوریه ۲۰۱۸ (جمعه۱۲ بهمن ۱۳۹۷) ساعت ۱۱:۴۷ دقیقه صبح به وقت محلی بهنزدیکترین فاصله خود با کره زمین میرسدکه میتواندموجب تخریب کره زمین شود.

 خبرگزاری اسپوتنیک می نویسد: طبق این گزارش  کارمندان ناسا،این حادثه در اولین روز ماه فوریه ۲۰۱۸ (جمعه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۷) ساعت ۱۱:۴۷ دقیقه صبح به وقت محلی بهنزدیکترین فاصله خود با کره زمین میرسدکه میتواندموجب تخریب کره زمین شود.

روزنامه دیلی‌استار نیز در این باره نوشت: «کارکنان ناسا تاکید کردند پایان جهان در این زمان آغاز می‌شود و جهان با نیرویی معادل انفجار ۳۰ میلیون بمب هسته‌ای نابود خواهد شد.»

اینسیارک که ارتفاعی بیش از یک خانه دوطبقه دارد، توسط ناسا سیارک ۲۰۱۸ WN نام گرفته است.

البته این اطلاعیه فقط چهار روز درسایت ناسا بود و بعد از آن کار‌شناسان این سازمان آن را حذف کردند.

برخی کار‌شناسان ناسا(سازمان فضایی آمریکا) معتقدند باید بیانیه‌های مرتبط با تهدیدات واقعی این خطر که کره زمین را تهدید می‌کند مخفی نگه داشته شود، اما برخی دیگر از کار‌شناسان نیز درباره قدرتی که قادر به نابودی زمین باشد، تردید دارند.

برخورد این شهاب سنگ عظیم موجب افزایش شدید دمای کره زمین، و در پی آن شاهد آتش سوزی در جنگل‌ها خواهد شد.

این شهاب سنگ همچنین موجب می‌شود تا لایه عظیمی از غبار لایه جوی زمین را فرا گیرد، به طوری که به مدت یک ماه کره زمین را از نور خورشید محروم خواهد کرد.

در هشدار ناسا آمده است، این اتفاق می‌تواند موجب از بین رفتن گیاهان و حیوانات زیادی شود و فرصت حیات فقط برای آن دسته از موجوداتی باقی می‌ماند که در سطح کره زمین زندگی می‌کنند.

یک سیارک که ارتفاعی بیش از یک خانه دوطبقه دارد، توسط ناسا سیارک ۲۰۱۸ WN نام گرفته است. انتظار می‌رود این سیارک در ساعت ۱۱:۴۹ دقیقه صبح به وقت گرینویچ به نزدیکترین فاصله خود با کره زمین برسد.

اگر چه بر اساس محاسبات ستاره شناسان قرار نیست سیارک یادشده با زمین برخورد کرده و خسارت به بار آورد، اما با این حال قدرت تخریبی فزاینده سیارک یادشده نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.برخورد چنین سیارک‌هایی با کره زمین قبلا سابقه داشته و اگر این امر در مناطق پرجمعیت رخ دهد می‌تواند به کشته و زخمی شدن هزاران نفر منجر می‌شود.
نمونه اخبار:خبرگزاری شفقنا درساعت ۲۲ هجده مهر ۱۳۹۴نوشت: احتمال برخورد سیارک بزرگ با زمین در ۴۸ ساعت آینده
به گزارش العالم، ناسا(آژانس فضایی آمریکا ) اعلام کرد که ممکن است بزرگترین جرم آسمانیِ در چند دهۀ اخیر در دو روز آینده با زمین برخورد کند.
بنا به گفته کارشناسان، این جرم آسمانی حجمی در حدود ۰.۷ تا ۱.۶ مایل مربع مساحت دارد و سرعت آن به ۴۰ هزار کیلومتر در ساعت می رسد.
ناسا اعلام کرده که در صورت برخورد این جرم آسمانی با زمین، خسارات زیادی پدید خواهد آمد.
 

در ۱۵فوریه ۲۰۱۳(۲۷ بهمن ۱۳۹۱)  یک صخره فضایی ۲۰ فوتی با مناطق کم جمعیت شهرچلیابینسک (Chelyabinsk) روسیه برخوردکرد که بیش از هزار نفر مجروح شدند.

علت اصلی این جراحت شکسته شدن شیشه‌های ساختمان‌ها و اصابت آن‌ها به بدن بسیاری از مردم بود.
استان چلیابینسک
مساحت این شهر ۸۷٬۹۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۳٬۷۰۰٬۰۰۰ نفر می باشد
خودشهر«چلیابینسک» (Челябинск)حدود۱۱۰۰۰۰نفرجمعیت دارد.
چلیابینسک، در ۱۵۰۰ کیلومتری مسکوقراردارد
در رخدادی وحشتناک تر در سال ۱۹۰۸ میلادی(۱۲۸۷شمسی) هم شهاب سنگ دیگری به قطر ۵۰ متر به منطقه «تونگوسکا » روسیه برخورد کرد و با قدرت تخریب تقریبی۷ مگاتن، بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر مربع از جنگل های این منطقه بابیش از ۸۰ میلیون درخت را از بین برد
در این انفجار بیش از ۸۰ میلیون درخت در مساحتی بالغ بر ۲۱۵۰ کیلومترمربع ریشه‌کن شدند

جمعه گذشته، عبور شهاب سنگی از فراز کوه های اورال روسیه، باعث مجروح شدن هزاران نفر گردید. لحضه ای هراس انگیز، در حالی که آسمان فروزان گشته و برای دقایقی پایان دنیا را برای بسیاری از شهروندان تداعی نمود.

وزن این شهاب سنگ در حدود ۱۰هزار کیلوگرم تخمین زده شده است. این سنگ آسمانی در حوالی شهر چلیابینسک پس از برخورد با اتمسفر زمین از هم متلاشی گشته و با صدمه رساندن بهبیش از ۴۰۰۰ ساختمان، خساراتی معادل با ۳۳ میلیون دلار برجای گذاشت.

در حدود ۱۲۰۰ نفر در این حادثه مجروح گشته اند که عمده این جراحات به علت شکسته شدن شیشه ها و پرتاب آنها به سوی شهروندان بوجود آمده است. بسیاری هنوز در بیمارستان ها تحت درمان می باشند.

Mikhail Yurevichفرماندار شهر چلیابینسک در این باره می گوید: اگر شهاب سنگی که در بالای سر ما منفجر گردید تنها کمی بزرگتر بود، خرابی های ناشی از آن در شهرها و روستاهای این منطقه غیرقابل وصف می بود.

بر اساس محاسبات، مجموع انرژی این برخورد معادل با ۲۰ بمب اتم می باشد. (نیروی کافی برای درهم شکستن پنجره های هزاران ساختمان و فروریختن سقف یک کارخانه)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به سرعت به این رویداد پاسخ داده و یک گروه پاکسازی با بیش از ۲۰۰۰۰ عضو و هفت هواپیما به محل حادثه اعزام نمود. با توجه به دمای انجماد و هوای بسیار سرد روسیه، تعمیر و جایگزینی پنجره های شکسته و دیوارها در اولیت این عملیات قرار دارد.

این سنگ آسمانی غیرمنتظره با سرعتی معادل ۶۴هزار کیلومتر بر ساعت وارد اتمسفر زمین گشت و این درست درحالی بود که ساعاتی بعد، سیارک ۲۰۱۲ –DA۱۴در فاصله ای بسیار نزدیک از کنار زمین عبور کرد. دانشمندان ناسا تایید نموده اید که این دو رویداد هیچگونه وابستگی به یکدیگر نداشته و کاملاً تصادفی بوده است.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:کالبدشکافی «اشتباه محاسباتی یکصدونه ساله »
حادثه انفجار«تونگوسکا»اما واگرهایی داشته، یکی از رازهای فاش نشده است.چه چیزی  موجب ایجاد چنین انفجار عظیمی در جو زمین شده ،انفجاری با انرژی هزار برابر بمبهای اتمی هیروشیما ، هیچ حفره ای (مثل حفره آریزونا) ایجاد نکرد! و تنها درختان یک جنگل را از بین برد.
چطور ممکن است چنین انفجاری که میدان مغناطیسی زمین را به ارتعاش در آورد و آسمان نیمکره ی شمالی را به مدت ۳ روز روشن کرد ، هیچ آثاری از تخریب زمین برجای نگذارد!؟
منطقه جنگلی تونگوسکا دراستان ایرکوتسک قراردارد

ستاره شناسان بعداز یک قرن به این ابهامات این حادثه پردازد

خبرگزاری اسپوتنیک(روزنامه کومسمولسکایا پراودا) درمورخه۳ژوئن۲۰۱۷ (۹ تیر ۱۳۹۶) از«اشتباه محاسباتی یکصدونه ساله »کارشناسان  نوشت:

شهاب سنگ آسمانی در منطقه تونگوسکا در جای دیگری فرود آمده بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مصاحبه ستاره شناس روسی «ولادیمیر کوال» با روزنامه کامسامولسکایا پراودا:

کارشناسان ۱۰۹ سال  در جای دیگری، به دنبال شهاب سنگ تونگوسکا بودند. بر اساس محاسبات من، شهاب سنگ تونگوسکا با زاویه ۱۵ درجه وارد جو زمین شده بود. این جرم آسمانی در اثر برخورد با جو زمین، انرژی زیادی از خود منتشر نمود که بیشتر شبیه انفجار بود. به عنوان مثال شبیه آنچه که در چلیابینسک روسیه اتفاق افتاد، اما این مورد بسیار عظیم تر بود. به خاطر این حادثه درختان بسیاری در این منطقه از ریشه کنده شدند.

انفجاردرزمین نبوده –درآسمان بود.

این انفجار در ارتفاع ۱۵-۲۰ کیلومتری زمین (درفضا)رخ داد، اما در فاصله ۱۰۰-۱۵۰ کیلومتری شمال غربی کانون حادثه، می توان  درآن فواصل بقایای این جرم آسمانی را یافت

اماحالامی گویندباید در«رودخانه  کیم چو »در جونیو دنبال بقایای این شهاب سنگ بگردیم!.

پیش از این گفته می شد، رویداد یا انفجار تونگوسکا، در ساعت ۷:۱۴ صبح روز سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۲۸۷ انفجار مهیبی در نزدیکی رودخانه تونگوسکا واقع در «پادکامنیا »که در حال حاضر به عنوان سرزمین کراسنویارسک در روسیه شناخته می‌شود به وقوع پیوست./پایان مصاحبه آقای کوال.

تونگوسکا را «تُنگوسکا»نیزمی گویند

اوکاگاسپرینی(پژوهشگر دانشگاه بولونیای ایتالیا) می گوید: می‌توان تکه بزرگی از آن شهاب سنگ را ۱۰ متر زیر بستر دریاچه یافت. او می‌گوید: «دولت روسیه می‌تواند این کار را به سادگی انجام دهد.»


ناتالیا آرتمیوا، پژوهشگر موسسه علوم سیاره آریزونای آمریکا می‌گوید: اظهارات گاسپرینی هم فقط یک نظریه تئوری  است و می‌توان با کمی تلاش آن را سنجید.

محقق دیگری«کالینز » در سال ۲۰۰۸میلادی( ۱۳۸۷شمسی)  در مخالفت با تئوری گاسپرینی می نویسد: آن‌ها می گویند که «درختان بزرگسال سالم در مجاورت دریاچه وجود داشتند»درحالیکه اگر سنگی بزرگ با آنجا برخورد کرده باشد، آن درختان نباید سالم می‌ماندند.

***
تحقیقات اوکراین درموردشهاب سنگ ها «حادثه تونگوسکا»بعداز۷۰سال

گروه تحقیقاتی  آکادمی علوم اوکراین به سرپرستی «ویکتور کواسنیتسیا» در سال ۲۰۱۳میلادی(۱۳۹۲شمسی)  از نمونه‌های میکروسکوپی سنگ‌های جمع‌آوری شده سال ۱۹۷۸ میلادی از آن منطقه را بررسی کردندکه رد پای شهاب‌سنگ در آن نمونه‌ها یافت شد.بقایای یافت شده حاوی مواد معدنی کربنی به نام لونسدالیت (Lonsdaleite) بودند که ساختار کریستالی همچون الماس دارد. این ماده معدنی زمانی تشکیل می‌‎شود که یک ساختار حاوی گرافیت، مثل شهاب سنگ، با زمین برخورد کند. ویکتور می‌گوید:

«آزمایش‌های ما نشان می‌‎دهد که در رویداد تونگوسکا یک شهاب سنگ با زمین برخورد کرده واما هیچ اتفاق ماورا طبیعی در آنجا رخ نداده است

مدیریت سایت-پیراسته فر:محققان اوکراینی ۷۰سال بعدازحادثه تونگوسکا(Tunguska) ،باجمع آوری آثاروبُراده های برجای مانده در رودخانه اطراف انفجارشهاب سنگ سال۱۹۰۸تونگوسکا،آزمایشهای موردنظرخودراانجام دادند،ویکتور می گوید: ایرادی که به نتایج تحقیقات وارداست،این است که محققان به دنبال قطعات بزرگ می‌گشتند در حالی که باید به دنبال نمونه‌هایی مانند نمونه‌های که ماجمع آوری کردیم  می بودند.

واما هیچیک ازاین نتایج نتوانست غُبارشُبهه رابرطرف کند ، حتی برخی از دانشمندان تردید دارند که آن نمونه‌ها دقیقا مربوط به سال ۱۹۰۸ میلادی بوده باشد.

برای نمونه،ناتالیا می‌گوید که باید مدل مطالعه‌اش را به شکلی تغییر دهد تا بتواند رویداد تونگوسکا را صرفنظر از وجود شهاب‌‎سنگ‌ها توجیه کند.

گرث کالینز، پژوهشگر کالج سلطنتی لندن، می‌گوید: «اکثر سیارک‌ها مداری ثابت دارد و در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری یافت می‌شوند. اما ممکن است تغییرات جاذبه‌ای باعث تغییر مدار حرکتی‌شان شود.» حال گاهی اوقات پیش می‌آید که این سیارک‌ها از کنار زمین عبور کنند و بعضا وارد جو شوند. سیارک در آن صورت خرد شده که به آن شهاب‌سنگ گفته می‌شود.اما چیزی که رویداد تونگوسکا را از موارد دیگر متمایز می‌کند، انرژی بسیار زیادش است که چیزی معادل انرژی ۱۰ تا ۱۵ مگاتُن TNT بود. البته برخی می‌گویند که انرژی آن بسیار بیشتر بوده است. کالینز می‌گوید به دلیل اینکه رویداد مشابه آن را در دوران معاصر نداشته‌ایم، قادر به درک مسئله نیستیم.»

ناتالیا می‌گوید چندین مرحله به وقوع پیوست. اول اینکه آن شی آسمانی با سرعت ۱۵ تا ۳۰ کیلومتر بر ثانیه وارد اتمسفر زمین شد. بیل کوک، پژوهشگر ناسا، می‌گوید: «خوشبختانه زمین به خوبی از ما محافظت می‌کند. اجرام آسمانیِ کوچکتر از یک زمین فوتبال در جو نابود می‌شوند

در مورد تونگوسکا، احتمالا آن شهاب‌سنگ خیلی بزرگ بوده – یا انفجار شدید بوده – به نحوی که تمام بقایایش در فاصله ۸ تا ۱۰ کیلومتری زمین نابود شدند. این توصیف مرحله دوم را توضیح می‌دهد: انرژی جنبشی شدید، ذارت شهاب سنگ را به گرما تبدیل کرده است.

ناتالیا می‌گوید: «این فرآیند شبیه یک انفجار شیمیایی است. در حالت عادی، انرژی شیمیایی یا اتمی به گرما تبدیل می‌شود.»

به عبارت بهتر، تمام بقایای هر آنچه وارد زمین شد طی فرآیندی به غبار کیهانی تبدیل شد. شی با ورود به جو زمین خرد و موج گرمای آن تا صدها کیلومتر احساس شد. حتی آثار انفجار در هوا پس از برخورد با زمین موجب نابودی درختان شد.

ناتالیا می‌گوید که احتمالا دود عظیمی در ابتدا در آنجا شکل گرفت و پس از آن، ابری با قطر صدها کیلومتر پدید آمده است.

«ناسا»ازبین رفتن نسل دانیاسورهاراناشی ازشهاب سنگ ها می دانند

ناسامی گوید: برخورد شهاب سنگ با قطر ۱۴۰ متر به زمین، قدرت انفجاری معادل ۶۰ مگاتن را ایجاد می کند.
ناسا ازبین رفتن دایناسورها ناشی ازبرخوردشهاب سنگ های بزرگ می داند.
کنگره آمریکا در سال ۲۰۰۵ به ناسا دستور داد  اجرام (NEO)نزدیک به زمین با حداقل قطر ۱۴۰ متر را شناسایی کنند.
اجرام دسته NEO آنهایی شهاب سنگ یا سیارک هایی هستند که در مسیر حرکت خود با مدار زمین تلاقی می کنند.
مدیریت سایت-پیراسته فر:درپی «عبوریک شهاب سنگ درآسمان نیوزلند» BBCفارسی در ۱۶شهریور۱۳۹۳می نویسد:

سیارک ۲۰۱۴RC که ابعاد آن به بزرگی یک خانه است حدود ساعت ۲۱:۴۸ امشب (یکشنبه ۱۶ شهریور= ۷ سپتامبر۲۰۱۴) به وقت تهران (۱۸:۱۸ گرینویچ) بدون برخورد با زمین از بالای نیوزیلند عبور خواهد کرد.

این سیارک را با چشم غیر مسلح نمی‌توان دید اما آن را می‌توان با تلسکوپ‌های آماتور مشاهده کرد.

از آنجا که این سیارک از بالای نیوزیلند عبور می‌کند در شمال خط استوا قابل رویت نخواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان فضایی آمریکا (ناسا)، اندازه این سیارک حدود ۱۸ متر است و از چهل هزار کیلومتری زمین عبور می‌کند بنابراین خطری ایجاد نخواهد کرد.

از این رو این سیارک در مداری دورتر از تمام ماهواره‎های هواشناسی (۳۶ هزار کیلومتری) حرکت می‌کند.

این سیارک هشت روز پیش شناسایی شد و نزدیکترین فاصله آن با کره زمین یک دهم فاصله زمین با ماه خواهد بود.

انتظار می‌رود این سیارک در آینده نیز از مداری در نزدیکی زمین عبور کند.

ناسا در حال حاضر یازده هزار سیارک را که مدارهای نسبتا نزدیک به کره زمین دارند زیر نظر دارد.

در فوریه سال ۲۰۱۳، سیارک ۲۰۱۲DA۱۴ از فاصله ۲۸ هزار کیلومتری زمین عبور کرد اما در همان روز بصورتی کاملا غیرمنتظره یک شهاب‌سنگ در منطقه چلیابینسک در روسیه سقوط کرد و باعث زخمی شدن بیش از هزار نفر شد.

پیش بینی شهاب سنگ فاجعه آفرین در۸۶۰سال بعد
بر اساس بررسی‌های محققان دانشگاه تنسی بالاترین احتمال برخورد یک سیارک شناخته شده به کره زمین مربوط به سیارک ۱۹۵۰DA است که در ۱۶ مارس سال ۲۸۸۰، احتمال برخورد آن با زمین یک به سیصد خواهد بود.

این محققان همچنین جلوگیری از برخورد مخرب سیارک‌ها با زمین را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که منفجر کردن سیارک‌ها پیش از برخورد ممکن است مخرب تر از برخورد سیارک با زمین باشد چون باعث پراکندگی و تعدد برخورد‌ها می‌شود.

آنها به این نتیجه رسیدند که ایجاد تغییراتی کوچک در سطح سیارک در فضای بیرون جو روشی بی‌خطرتر و موثرتر است چون این تغییرات باعث متلاشی شدن سیارک می شود.

نامگذاری سیارک ها

نام سیارک‌ها از یک عدد تشکیل شده که سال کشف سیارک است. پس از آن دو حرف دیده می شود، حرف اول به اینکه سیارک در نیمه اول یا دوم کدام ماه کشف شده اشاره دارد، مثلا A به معنی نیمه اول ژانویه است و D به معنی نیمه دوم فوریه. حرف دوم نشان می‌دهد که سیارک چندمین جرم آسمانی بوده که در آن مقطع زمانی شناسایی شده است.

چگونه میتوان ازبرخورد شهاب سنگ به زمین جلوگیری کرد؟

اسپوتنیک درمورخه۱۲اکتبر۲۰۱۷(۲۰ مهر ۱۳۹۶)نوشت: با استناد به ناسا ۱۲ اکتبر یک شهاب سنگ ساعت ۹ و ۱۰ دقیقه بوقت تهران از نزد کره زمین بر فراز حوزه انتارکتیک رد شد.

ناسا می افزاید: این جرم آسمانی ۲۰۱۲ TC۴ در سطحی نزدیک به مدار ماهواره های مخابراتی در فاصله ۴۲ هزار کیلومتر از زمین ثبت شد. این شهاب دارای عرض از ۱۵ تا ۳۰ متر در لیست واحد های فضایی خطرناک برای کره زمین قید شده است.

روزنامه La Croix چاپ فرانسه می نویسد: این شهاب سنگ در ۲۰۱۲ کشف شد و از آن زمان تا کنون تحت رصد دانشمندان اخترشناس است،البته این سنگ آسمانی برای کره زمین هیچ خطری نداری

نزدیکی شهاب سنگ به زمین

این نشریه ادامه داد: آگر شهاب سنگی به قطر بیش از ۲۰ متر به زمین برخورد کند بروی سطح آن گودالی به عرض ۳۰۰-۴۰۰ متر ایجاد خواهد شد. اگر ابعاد شهاب سنگ تا یک هزار متر باشد زیان های وارده به یک کشور در حکم یک فاجعه ملی خواهد بود. دو سه بار درطول یک سده زمین به شهاب سنگ‌های ۲۰ متری برخورد می‌کند. معمولاً محل این تصادف ها جاهای غیر مسکون یعنی بیابان ها یا اقیانوس ها می باشند.

روش جلوگیری از برخورد شهاب سنگ‌ها به زمین

قرار است ناسا در ۲۰۲۲ موشکی پرتاب کند که قادر باشد مسیر پروار شهابسنگ را تغییر دهد.

نام این پروژه Dart بوده و هدفش منفجر کردن موشک بروی سطح سنگ سماوی Didymoon دارای قطر ۱۷۰ متر است. این سنگ آسمانی همراه با شی سماوی دیگر و بزرگ‌تری Didymos دوقلو هستند و اگر بر اثر انفجار، آن شهاب سنگ فقط به چند میلیمتر منحرف شود با مروز زمان مسیر پروازش اصلاح خواهد گردید. در حال حاضر علم اخترشناسی در وضعی قرار دارد که دانشمندان در باره سنگ‌های سماوی با قطر یک کیلومتر و بیشتر معلومات مفصلی داشته و آن‌ها را دقیقاً رصد می‌کنند ولی در باره سنگ‌ها سماوی چند ده متری هیچ چیز نمی دانند.

یک روش دیگر منحرف کردن مسیر حرکت شهاب سنگ ها و اجتناب ورزیدن از تصادف آن‌ها با زمین — تغییر دادن رنگ آنها است. مسیر پرواز سنگ سماوی به چگونگی چرخیدنش بدور محور خود بستگی دارد. چگونگی چرخیدن به نیروی انعکاس نور بوسیله سطح سنگ آسمانی بستگی دارد. با رنگ کردن سطح سنگ سماوی به رنگ سیاه یا سفید مسیر پروازش تحصیح خواهد شد.

در فهرست شهاب سنگ‌های خطرناک برای زمین بیش از ۲۵۰ سنگ آسمانی قرار دارد.

***

شهاب سنگ ۷۰ متری باقطر۱۶۰ متر درروز۲۹ آگوست سال ۲۰۱۸

جی پلاس  درمورخه ۳۹۷/۰۶/۰۵نوشت:شهاب آسمانی ۲۰۱۶ NF۲۳ به زودی در روز چهارشنبه، ۲۹ آگوست سال ۲۰۱۸(چهارشنبه، ۷ شهریور ۱۳۹۷)، در ساعت ۱ صبح، از سیاره زمین عبور خواهد کرد. سنگ فضای هیولا در حال حرکت به سمت سیاره زمین است که با سرعت بیش از ۲۰،۰۰۰ مایل در ساعت ( ۹ کیلومتر در ثانیه) در حال حرکت است. با این سرعت باور نکردنی، شهاب آسمانی NF۲۳ سریعتر از هواپیمای کونکورد و کروز با سرعت ۱۳۵۴ مایل/ساعت (۲،۱۷۹ کیلومتر در ساعت) حرکت می کند. آژانس فضایی ایالات متحده گفت در خصوص نزدیک شدن شهاب آسمانی به زمین گفت: اندازه این شهاب سنگ به ۲۳۰ فوت (۷۰ متر) و قطر ۵۲۴ فوت (۱۶۰ متر) می رسد.

ابعاد شهاب سنگ

شهاب آسمانی NF۲۳ بزرگتر از هرم بزرگ جیزا با ۱۳۹ متر ارتفاع در مصر و کلیسای سنت پل در لندن با ۱۱۰ متر ارتفاع است. به علت اندازه بزرگی آن، شهاب آسمانی در فهرست ناسا به اصطلاح ” شهاب سنگ های بالقوه خطرناک” فهرست شده است. شهاب سنگ های بالقوه خطرناک همه سنگهای فضایی هستند که از ۴۵۹ فوت (۱۴۰ متر) بزرگتر باشند. در پی نزدیک شدن شهاب آسمانی به زمین، دکتر دتلف کوشنی، رئیس تیم اجسام نزدیک به زمین در آژانس فضایی اروپا (ESA)، گفت که حتی شهاب سنگ های کوچکتر نیز فرصتی برای ایجاد خسارت بزرگی دارند.

تخریب شهاب سنگ صدمتری

دکتر دتلف کوشنی به اسپیس دیلی گفت: اگر یک شهاب آسمانی ۱۰۰ متری به زمین برسد، باعث آسیب جدی در ناحیه ای به اندازه کشور آلمان خواهد شد و حتی بر منطقه اطراف نیز تاثیر خواهد گذاشت، اما شهاب سنگ هایی به این اندازه اغلب به زمین حمله نمی کنند و شاید هر ۱۰،۰۰۰ سال به طور متوسط. شهاب آسمانی را بیش از سه میلیون مایل (۴٫۸ میلیون کیلومتر) و یا فقط ۰٫۰۳۳۷۷ واحد نجومی از زمین را نابود خواهد کرد. با انتشار خبر نزدیک شدن شهاب آسمانی به زمین این نکته حائز اهمیت است که اگر شهاب آسمانی غول پیکر در سرعت بالا به زمین بیفتد، می تواند فورا میلیون ها نفر را بکشد و کل شهر را از بین ببرد.

 

تنها در ماه جاری، ناسا تخمین زده است که نه NEOs به زمین نزدیک می شوند. نزدیکترین آن ها شهاب سنگ های NEO، ۱۹۹۸ SD۹ وNF۲۳  است که درچهارشنبه آینده بر زمین وارد خواهد شد، در حالی که در فاصله ۴٫۲۲ مایل از زمین در حال حرکت است. ناسا برآورد می کند که اندازه این شهاب سنگ ها بین قطر ۱۲۴ فوت (۳۸ متر) و ۲۸۲ فوت (۸۶ متر) است.

شهاب آسمانی SD۹ نیز بسیار نزدیکتر از NF۲۳ خواهد بود و نزدیک شدن آن به بیش از یک میلیون مایل (۱٫۶ میلیون کیلومتر) از سیاره ما است. شهاب آسمانی NF۲۳ آخرین بار از زمین در ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۶ و در دو مورد جداگانه در تاریخ ۱۰ ژوئیه و ۱۸ نوامبر ۲۰۱۴ از دید پنهان شد. دو ماه دیگر، شهاب آسمانی NF۲۳ از سفر زهره عبور خواهد کرد، به گونه ای که سفر خود را در به دور خورشید کامل می کند.

قیمت شهاب سنگ؟

خبرگزاریمهر بنقل از آسوشیتدپرس(۲۸ مهر ۱۳۹۷ )نوشت: یک تکه ۵.۵ کیلوگرمی از ماه که روی زمین سقوط کرده بود، به قیمت بیش از ۶۰۰ هزار دلار در حراجی فروخته شد.

این صخره در حقیقت یک شهاب سنگ ماه  بود و به قیمت ۶۱۲۵۰۰ دلار در حراجی فروخته شد. تکه سنگ مذکور متشکل از ۶ بخش است که مانند قطعات یک پازل کنار هم قرار می گیرند و یک سال قبل در منطقه ای دورافتاده در موریتانی(واقع در شمال آفریقا) کشف شد.

درباره نویسنده

1944مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما