سیستم سازوکارمالی اروپا (SPV)دیماه ۱۳۹۷عملیاتی می شود+ظریف-موگرینی

سیستم سازوکارمالی اروپا (SPV)دیماه ۱۳۹۷عملیاتی می شود+ظریف-موگرینی

سیستم سازوکارمالی اروپا (SPV)دیماه-ژانویه-عملیاتی می شود+ظریف-موگرینی

رئیس سازمان انرژی اتمی(علی اکبر صالحی)  گفت: امیدوار هستیم تا پایان سال میلادی جاری، بسته پیشنهادی اروپا اجرایی شود.

براساس خبری که اخیرا دریافت کرده‌ام و کمیسیونر اروپا نیز بر آن تأکید داشت، از این پس، قرار است تمامی معاملات نفتی اتحادیه اروپا(۲۷کشور) با کشورهای دیگر که حجمی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد یورو را در برمی‌گیرد، معاملات از این پس فقط با یورو انجام شده و دلار کنار گذاشته شود.

(SPV )سیستم  SpecialPurposeVehicle ،یک مکانیسم ویژه(برای خلاصی ازقوانین تحریمهای نفتی امریکا) برای حفظ روابط تجاری ایران بااتحادیه اروپااست.
SPV همچون یک شرکت برای تسویه مالی تجارت با ایران به دور از حلقه های مالی متداول عمل می کند. به عنوان نمونه در این ساختار ایران می تواند به اسپانیا نفت بفروشد و اعتبار مالی لازم برای پرداخت به یک شرکت آلمانی را که به ایران کالا یا خدمات داده است تامین کند و پول از طریق خاک اروپا بین دو شرکت مبادله شود.

SPV سیستم اروپایی جایگزین سوئیفت است که  پس از اینکه تحریم های آمریکا در۴نوامبر۲۰۱٨( ۱۳آبان۱۳۹۷) اجرایی شد، به تداوم مبادلات بانکی ایران کمک کند.

تحریم ها نیز با استفاده از همین روش توانست مقاومت کند. همچنین فرصت هایی نیز با تحولات داخلی در سازمان اوپک پدید آمده است

سیستم سازوکار مالی اروپا «SPV» ژانویه (دی ماه) عملیاتی می شود

محمدجوادظریف-وزیرامورخارجه ایران+خانم فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپایی

المانیتور به نقل از منابع آگاه خبر داد:سیستم سازوکارمالی اروپا (SPV)دیماه ۱۳۹۷-ژانویه۲۰۱٨-عملیاتی می شود

ایران با هند، روسیه و ترکیه نیز برای تجارت با ارز ملی به توافق رسیده است و در دور قبلی تحریم ها نیز با استفاده از همین روش توانست مقاومت کند. همچنین فرصت هایی نیز با تحولات داخلی در سازمان اوپک پدید آمده است

به موجب معافیت هایی که دولت آمریکا اعطا کرده، هشت کشور مجازند تا ماه مارس (خرداد ۱۳۹۸)به خرید نفت از ایران ادامه دهند

اگر برجام بد است چرا آمریکا و اسرائیل به دنبال نابودی آن هستند؟

چین، ژاپن و کره جنوبی،هندوعراق از معافیت های آمریکا برخوردار شده اند.

خانم موگرینی متولد۱۹۷۳میلادی(۱۳۵۲شمسی) درسال ۲۰۱۴نخست وزیرایتالیابوده

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی صبح امروز(پنجشنبه۱۵ آذر ۱۳۹۷) در حاشیه دوازدهمین مجمع عمومی حزب مؤتلفه اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت بسته پیشنهادی اروپا، گفت: اروپایی‌ها مدتی است متعهد شده‌اند تا برای جبران خلاء به‌وجود آمده در برجام، مکانیسمی را ایجاد کنند تا بهره‌مندی ایران از شرایط اقتصادی برجام محقق بشود.

وی افزود: یکی از طرح‌های اروپایی‌ها مطرح کردن spv بوده است که این پیشنهاد به گفته مقامات اروپایی در حال نهایی شدن است، از آنجا که ایجاد اجماع میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا کار آسانی نیست، اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند تمام تلاش خود را برای به سرانجام رسیدن این پیشنهاد انجام خواهند داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی  گفت: براساس وعده‌ای که اروپایی‌ها داده‌اند، امیدوار هستیم تا پایان سال میلادی جاری، بسته پیشنهادی اروپا اجرایی شود.

وی افزود: براساس خبری که اخیرا دریافت کرده‌ام و کمیسیونر اروپا نیز بر آن تأکید داشت، از این پس، قرار است تمامی معاملات نفتی اتحادیه اروپا با کشورهای دیگر که حجمی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد یورو را در برمی‌گیرد، معاملات از این پس فقط با یورو انجام شده و دلار کنار گذاشته شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تا پیش از این، اتحادیه اروپا ٨۵ درصد از هزینه نفت خریداری شده از دیگر کشورها را به شکل دلار پرداخت می‌کرده است که با این مکانیسم، از این پس تمامی هزینه‌ها با یورو پرداخت خواهد شد.

صالحی: مراحل اس پی وی در حال طی شدن است

صالحی اضافه کرد:  اگر این مکانیسم محقق شود، دلار به عنوان واحد پولی جهانی در انزوا قرار خواهد گرفت و آمریکا از شرایط یکه‌تازی خود در استفاده از دلار جدا خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی براینکه  اگر بسته پیشنهادی اروپا انتظارات ایران را برآورده نکند، چه تصمیمی از سوی دولت اتخاذ خواهد شد؟، خاطرنشان کرد: بسته پیشنهادی اروپا با مشاورت همکاران‌مان در ایران تدوین می‌شود./۱۵ آذر ۱۳۹۷تسنیم

***

سیدحسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با بیان اینکه ایجاد یک کانال انتقال پول با اروپایی ها اقدام مثبتی است، گفت: با این حال از آنجایی که جایگاه حقوقی چنین کانالی در نظام بانکی بین المللی تعریف نشده قطعا این پروژه با موانعی روبرو خواهد بود.

شعار انتخاباتی ندهیم/ الحاق به CFT نتیجه‌ای ندارد

نماینده مردم ورامین ،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:از سوی دیگر آمریکایی ها تمام توان خود را به کار گرفته اند تا این کانال نتواند کارایی داشته باشد که نمونه آن تهدیداتی است که وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده است./جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷

***

موگرینی و لاوروف بر تلاش‌ها برای حفظ برجام تأکید کردند

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «سرگئی لاوروف»، امروز پنجشنبه۶دسامبر۲۰۱٨(۱۵ آذر ۱۳۹۷) در حاشیه بیست و پنجمین نشست «سازمان همکاری و امنیت اروپا» که در «میلان» برگزار شد، دیدار کردند.

موگرینی و لاوروف بر تلاش‌ها برای حفظ برجام تأکید کردند

در بیانیه‌ای که دفتر موگرینی امروز صادر کرده تأکید شده دو طرف در این دیدار بر تلاش‌های ادامه‌دار برای حفظ «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) تأکید کردند. /فارس

سازوکار ویژه مالی برای تجارت غیردلاری شرکت‌ها با ایران تا پایان سال جاری میلادی آماده خواهد شد

 می‌گوید که سازوکار ویژه مالی برای تجارت غیردلاری شرکت‌ها با ایران تا پایان سال جاری میلادی آماده خواهد شد.

فدریکا موگرینی(مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا)امروز۱۰دسامبر۲۰۱٨ (دوشنبه ۱۹ آذر۱۳۹۷) گفت: «انتظار دارم که این ابزار ظرف هفته‌های آینده، تا پیش از پایان سال، به عنوان راهی برای حفاظت و ترویج تجارت مشروع با ایران آماده شود».

وی که در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل سخن می‌گفت: «کارها خوب پیش می‌رود».

سال میلادی روز دهم دی‌ماه به پایان می‌رسد.

سازوکار اتحادیه اروپا که «وسیله برای هدفی ویژه» (اس‌پی‌وی) نام دارد، برای پیشدستی نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌هایی است که به نقل‌‌وانتقال پول صادرات نفت ایران می‌پردازند.

اس‌پی‌وی که می‌تواند با یک نظام مبادله پایاپای پیوند بخورد از یک نهاد واسطه در اتحادیه اروپا برای انجام تجارت با ایران بهره می‌برد.

این سازوکار تضمین می‌کند که برای مثال پول صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی با فروش کالاها و خدمات اروپا به ایران جبران شود.

به رغم گذشت شش ماه از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای ادامه تجارت با ایران هنوز صورت اجرایی به خود نگرفته است.

کشورهای اروپایی درصدند که توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنند و در همین راستا در تلاشند یک کانال مالی برای برای ادامه مبادلات مالی و بانکی با ایران ایجاد کنند.

میزبان پیدانمی شود!

مشکل اصلی که برای این تاخیر بر شمرده می‌شود، خودداری کشورهای اروپایی از میزبانی این سازوکار ویژه به دلیل «فشار سنگین» آمریکا است. این احتمال مطرح شده است که تحریم‌های آمریکا به کشور میزبان این سازوکار تسری پیدا کند.

اتریش و لوگزامبورک از جمله کشورهایی هستند که از زیر بار مسئولیت میزبانی این سازوکار شانه خالی کرده‌اند.

با این حال، امیرحسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل، روز ۲۸ آبان با اشاره به اقدامات آمریکا برای مقابله با راه‌اندازی نهاد اروپایی سازوکار ویژه گفت که احتمالا فرانسه میزبان این کانال مالی خواهد بود.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از دو دیپلمات گزارش داده که ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در نشست بروکسل که پشت درهای بسته برگزار شد اعلام کرد پاریس و برلین در حال کار روی این طرح هستند که تا پایان سال عملی شود.

همزمان با این موضوع که در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا مورد بحث قرار گرفت، احتمال تحریم جمهوری اسلامی ایران به خاطرتوطئه بمبگذاری در پاریس و دانمارک نیز مطرح شد.

خانم موگرینی در بخش دیگری از سخنان روز دوشنبه خود گفت: «حمایت قاطع ما از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به معنای نیست که چشم خود را روی سایر مسائل خواهیم بست».

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها تهدید کرده‌اند که اگر ایران از منافع برجام بهره‌مند نشود دلیل برای ماندن در برجام ندارد./ ۱۹ آذر ۱۳۹۷رادیوفردا

***

دکترمسعودپزشکیان،نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی: اگر برجام بی حاصل وبی نتیجه بود، آمریکا آن را پاره نمی‌کرد،معتقد هستم چه FATF چه برجام باید در این مملکت اجرا شود، اما اگر رهبری بگویند، این کار نباید انجام شود، اطاعت می‌کنم.

جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان  دانشگاه علوم پزشکی تبریز /۱۷ آذر ۱۳۹۷

درباره نویسنده

2162مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما