تظاهرات علیه گرانی”جلیقه زردها”پاریس -وال استریت فرانسوی

تظاهرات علیه گرانی

تظاهرات اعتراضی فرانسهجنبش ضدسرمایه داری(وال استریت فرانسوی)جلیقه زردها

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:خلاصه ای ازاهم اخبار تظاهرات رادراینجا می آورم،کاملش رادرادامه خواهیدخواند ودرپایان لینک «وال استریت »را برای علاقمندان می گذارم

درادامه :بیست وچهارمین هفته(شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸)  (۵ماهگی تظاهرات ضدسرمایه داری جلیقه زردهای فرانسه)

کریستف کاستانر، وزیر کشور فرانسه ، خانم مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه، را مسبب تحریک مردم به خشونت عنوان کرد.

وزیرکشور گفت:فتنه گران به ندای رهبر جناح راست افراطی برای تظاهرات پاسخ مثبت دادند.

سناتورفرانسوی(خانم ناتالی گوله) برعکس دیدگاه وزیرکشور تظاهرکنندگان را «فتنه گر»نمی داند!می گوید،تظاهرات مردمی وخودجوش است واین کاررابرای ما-مسئولین -سخت کرده (چون معترضان)رهبری ندارند که ماباآن فردواردمذاکره بشویم… شما شاهد جنبشی هستید-خودجوش- که هیچ رهبری ندارد، در نتیجه جمع کردن مردم از خیابان‌ها بدون یک رهبر کار دشواری است.

این خانم سناتور به چندموضوع مهمی هم اشاره می کند که زمینه ساز این اعتراضات شده:یکی می گوید که دولت از مشکلات اقشار ضعیف مثل روستائیان،حاشیه نشینان،کارگران ودانشجویان غافل بوده،اصلاً آنهاراندیده وآنهابرای دیده شدن به کف خیابانهاآمدند وازاینکه این تظاهرات به جنگ داخلی تبدیل بشوداحساس خطرکرده است وموضوع مهم دیگری را هم اشاره می کند«عدم استقلال اروپا وآقابالاسری امریکاست:

الآن ما در قبال آمریکا دست‌بسته هستیماین برای ما سخت است، برای مثال شرکت بزرگ فرانسوی(توتال) مجبور شد قراردادهایی را که با ایران داشت باطل کند، چرا که ما کاملاً تابع قوانین آمریکا هستیم، بنابراین این زمان-بهانه- خوبی برای ماست که به این موضوع فکر کنیم که چطور متفاوت عمل کنیم-ازاین وابستگی خارج شویم- تا قدرت و حق حاکمیت‌مان را بازپس گیریم، مخصوصاً قدرت و حق حاکمیت اقتصادی‌مان را.

معترضان فرانسوی -بجای تلگرام-از«فیسبوک » برای فراخوان استفاده کردند

​راهپیمایی و اعتراضات از چند هفته پیش، و ابتدا در اعتراض به تاثیر افزایش مالیات سوخت بر هزینه زندگی خانواده‌های کم درآمد آغاز شد.

طولی نکشید که خواسته‌های معترضان گسترش یافت و به مواردی مانند کاهش مالیات، افزایش دستمزد، انرژی ارزان‌تر، بازنشستگی بهتر و حتی کناره‌گیری امانوئل مکرون رسید.

یکی از معترضان گفت: «تظاهرات ما کاملا موجه است. من احساس می کنم در این سالهایی که کار کردم عملا دولت از ما اخاذی کرده است. آنها زندگی شاهانه دارند.

ماکرون: معترضان باید خجالت بکشند و خشونت در فرانسه جایی ندارد.

میزان مشارکت مردم فرانسه: بر اساس نظرسنجی مؤسسه الب درهفته اول حمایت ۶۵ درصدبود که هفته بعد به ۷۳ درصدافزایش یافت که بیش ازنیمی ازحامیان برای شرکت درتظاهرات اعلام آمادگی کردند

رویترز:شنبه هفته گذشته (شنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۷) نیز ۳۰۰ هزار نفر در سراسر فرانسه در قالب جلیقه زردها به سیاست‌های اقتصادی ماکرون اعتراض سراسری کردند که در پی آن دو نفر کشته و ۶۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

۶۲۰ نفر از شهروندان و ۱۳۶ پلیس هم هفته گذشته در جریان اعتراضات زخمی شدند که حال شماری از آنها همچنان وخیم است.

چرااسم تظاهرات«جلیقه زردها»است؟.پایان توضیحات مدیرسایت.

ماکرون رفتنی است؟

ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه خواستار انجام دور تازه‌ای از مذاکرات با رهبران معترضن موسوم به «جلیقه زردها» شده‌است؛ شمار بازداشت‌شدگان اعتراضات خشونت‌بار به حدود ۱۴۰۰ تن رسیده‌است.

آقای فیلیپ ۱۷ آذر ماه در بیانیه‌ای که از شبکه‌های تلویزیونی پخش شده گفته است «گفت‌وگو آغاز شده و باید ادامه پیدا کند». او در عین حال وعده داده است به نگرانی‌ها و اعتراضات به بالا بودن هزینه زندگی رسیدگی خواهد شد.

فیلیپ در۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ به نخست وزیرمنصوب شد،وی از سال سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون شهردار شهر «هاور» (Havre) فرانسه بوده است.

«آمانوئل ماکرون» در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶با کسب حدود ۶۵  درصد آرا به ریاست جمهوری فرانسه برگزیده شد.

از جمعیت ۶۷ میلیون نفری فرانسه، ۴۷ میلیون واجد شرایط رأی دادن در این دوره از انتخابات بودند. حدود ۴ میلیون نفر رأی سفید به صندوق های رأی انداختند، که نشان از نارضایتی آنها از اوضاع سیاسی کنونی کشور است.

نخست وزیر فرانسه گفته است «رئیس‌جمهوری [امانوئل مکرون] سخن خواهد گفت و تدابیری را پیشنهاد خواهد کرد که در گفت‌وگو [با معترضان] جای خواهد گرفت».

این تازه‌ترین واکنش یک مقام عالی دولت فرانسه به ادامه اعتراضاتی‌ست که طی ساعت‌های گذشته ده‌ها زخمی و صدها بازداشتی برجای گذاشته‌است.

​راهپیمایی و اعتراضات از چند هفته پیش، و ابتدا در اعتراض به تاثیر افزایش مالیات سوخت بر هزینه زندگی خانواده‌های کم درآمد آغاز شد.

طولی نکشید که خواسته‌های معترضان گسترش یافت و به مواردی مانند کاهش مالیات، افزایش دستمزد، انرژی ارزان‌تر، بازنشستگی بهتر و حتی کناره‌گیری امانوئل مکرون رسید.

این اعتراضات در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه جریان دارد و در مواردی به خشونت کشیده شده‌است.

روز شنبه شماری نزدیک به ۱۲۵ هزار تن از معترضان که به «جلیقه زردها» موسوم شده‌اند به خیابان‌ها آمدند؛ در مقابل نیروهای پلیس، به پرتاب گاز اشک‌آور و حتی شلیک گلوله‌های پلاستیکی متوسل شده‌اند.

گزارش‌هایی از غارت فروشگاه‌ها، آتش‌زدن خودروها و برخی دیگر خشونت‌ها نیز منتشر شده‌است. پلیس می‌گوید ۱۳۸۵ نفر بازداشت شده‌اند.

تظاهرات جلیقه زردها در فرانسه

پس از آن‌که گروهی از معترضان به طاق پیروزی (بنای معروف میدان شار دوگل در پاریس) خسارت‌هایی وارد کردند، دولت، موزه لور، برج ایفل و برخی دیگر از مراکز معروف در میان گردشگران را برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، تعطیل کرد.

روز شنبه نیز نیروهای پلیس برای جلوگیری از حرکت معترضان به کاخ ریاست‌جمهوری دست به پرتاب گاز اشک‌آور زدند.

امانوئل مکرون هفته پیش اعلام کرد که افزایش بهای سوخت را لغو می‌کند؛ یعنی موضوعی که در واقع آغازگر اعتراضات بود، اما اعتراضات ادامه پیدا کرده‌است.

بامداد شنبه( ۱۷ آذر ۱۳۹۷)، در آمستردام، ده ها تن از تظاهرات کنندگان در همبستگی با فرانسویان به طور مسالمت آمیز، با سر دادن شعار و خندان، در خیابان های این شهر راهپیمایی کردند.

در بلژیک نیز دسته های کوچکی از تظاهرات کنندگان در حمایت از فرانسویان راهپیمایی کردند.

هیچ یک از کشورهای هلند و بلژیک طرحی برای افزایش مالیات بر سوخت ندارند.

تظاهرات اعتراضی در فرانسه در حالی چهارمین هفته متوالی خود را پشت سر می‌گذارد که پلیس این کشور در مقابله با معترضان در روز شنبه از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آبپاش استفاده کرد.

جرقه اعتراضات از کجا آغاز شد؟

ماجرا از پریسیلیا لودوسکی، زن راننده جوان سی دو ساله شروع شد که در یکی از حومه های دور پاریس زندگی می‌کند. او ماه مه برای کاهش قیمت سوخت در پمپ بنزینهای فرانسه کمپین و توماری روی اینترنت منتشر کرد و از مردم خواست آن را امضا کنند.

او در درخواست خود نوشته بود قیمت بنزین و گازوئیل به طور مرتب از طرف دولت افزایش می‌یابد. این درخواست اینترنتی لودوسکی اما تا ماه اکتبر ۲۰۱۸ توجه کسی را جلب نکرد. تا اینکه در ماه ۲۲ اکتبر روزنامه “لوپریزین” گزارشی درباره این اقدام راننده منتشر کرد.

پس از این گزارش شمار زیادی این درخواست کاهش قیمت سوخت را امضا کردند.

همزمان شماری از کاربران فیسبوک، برای حمایت از این خواست، گروهی تشکیل دادند با عنوان “بلوکاژ ملی مخالف افزایش قیمت سوخت”. برخی شهروندان هم به صورت خودجوش گروه‌های محلی سازماندهی کردند. شماری از کشاورزان هم در شبکه‌های اجتماعی فیلم‌ها و کلیپ‌هایی از خودشان منتشر کردند و در آن از شرایط سختی زندگی‌شان گفتند،این جریان اعتراضی از اواخر اکتبر فعال‌تر شد.

فیسبوک/نه تلگرام

روزنامه فرانسوی لیبراسیون درباره اولین جرقه‌های اعتراض می‌نویسد که دو راننده بین‌ شهری جوان اهل سنه مرن، شهری نزدیک به پاریس، روز دهم اکتبر در صفحه‌ای در فیسبوک فراخوانی برای راه‌بندان سراسری در اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت به راه انداختند. فراخوانی که بیش از ۲۰۰ هزار نفر در شبکه اجتماعی «فیسبوک» قول شرکت در آن را دادند.

بیش از 1700 نفر در ناآرامی‌های روز شنبه در پاریس دستگیر شدند

پس از آن بود که روز هفدهم نوامبر۲۰۱۸ (شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷) اولین اعتراض سراسری در فرانسه با شرکت ۲۸۰ هزار نفر برگزار شد. با گسترش اعتراضات، دولت فرانسه طرح افزایش مالیات بر سوخت را که قرار بود سال ۲۰۱۹ اجرایی شود، لغو کرد اما این اقدام نه تنها باعث نشد که آن ها به خانه هایشان بازگردند،بلکه به تعداد مطالبات آن ها نیز افزوده شد. معترضان این امتیازات را نادیده گرفته اند، آن ها گفته اند که برای اصلاحات خیلی دیر شده است.

چرا جلیقه زرد؟

جلیقه زردهاچه کسانی هستند؟

جلیقه‌های زرد جلیقه‌های است که بنابر قانون باید در خودروهای همه فرانسوی‌ها باشد تا وقتی ماشین آنها خراب می‌شود و شرایط اضطراری پیش می‌آید، آن را بر تن کنند و منتظر کمک بمانند. عدم رعایت این قانون که در سال ۲۰۰۸ به اجرا درآمد می‌تواند به جریمه نقدی ۱۵۳ دلار برای فرد خاطی بیانجامد.

جلیقه زردها یادآور جریان دیگری شدند که در اکتبر ۲۰۱۳ در استان بریتانی فرانسه در مخالفت با افزایش مالیات بر ماشین‌های سنگین شکل گرفته بود. در آن زمان رانندگان و کامیون‌داران معترض نیز به “کلاه قرمز” لقب گرفته بودند.

جنبش جلیقه زردها- درزبان فرانسه «Mouvement des Gilets jaunes»گفته می شود

جلیقه زردها به چه چیز اعتراض دارند؟

جلیقه زردها می گویند دلایل اصلی تظاهرات شان، افزایش مالیات بر فرآورده های نفتی، افزایش قیمت سوخت و کاهش قدرت خرید است.

قیمت گازوئیل که عمومی‌ترین سوخت مصرفی در خودروهای فرانسه است در ۱۲ ماه گذشته حدود ۲۳ درصد افزایش داشته و به طور متوسط به ۱،۵۱ یورو در هر لیتر رسیده است.

دلیل این افزایش بالا رفتن قیمت جهانی نفت در ۱۲ ماه گذشته پیش از سقوط اخیر و همچنین مالیات مازادی است که دولت امانوئل ماکرون برای حمایت از کمپین خودرو سالم و سوخت سالم بر مواد هیدروکربن در سال جاری میلادی قرار داده که به ازای هر لیتر گازوئیل حدود هفت و نیم و برای هر لیتر بنزین حدود چهار سنت بر قیمت عادی سوخت افزوده است.

رئیس جمهور فرانسه افزایش سه چهارمی قیمت نفت را دلیل اصلی افزایش هزینه سوخت اعلام کرده و افزایش مالیات سوخت‌های فسیلی را فشاری برای سرمایه‌گذاری جهت رسیدن به سوخت‌های جدید و سالم‌تر اعلام کرده است.

رسانه‌های فرانسوی نارضایتی عمومی ازعدم رعایت عدالت اجتماعی را از دلایل کلی این اعتراضات و حمایت از آن برمی‌شمرند.

افزایش مالیات سوخت از جمله برنامه‌های دولت امانوئل مکرون بود که در اواخر ۲۰۱۷ به تصویب رسید. نتایج این سیاست با افزایش قیمت نفت در اکتبر سال ۲۰۱۸ بیشتر به چشم آمد.

هرچند اعتراضات جلیقه زردها به سرعت رنگ و بوی سیاسی‌تری پیدا کرد و معترضان اکنون استعفای امانوئل مکرون، رئیس جمهوری را از جمله خواست‌های خود برمی‌شمرند.

سازماندهی چگونه بود؟

جلیقه زردها در شبکه‌های اجتماعی همدیگر را پیدا کردند. برای آنها شبکه اجتماعی اصلی‌ترین پایگاه اظهارنظر و سازماندهی به شمار می‌آید.

با گسترش اعترضات و گپ و گفت‌ها در شبکه‌های اجتماعی، اولین بار یک راننده معترض پیشنهاد داد که همراهان این حرکت شنبه ۱۷ نوامبر بلوار بزرگ دور پاریس را اشغال و مسدود کنند. در دو هفته گذشته، این اعتراضات چهره‌هایی هم پیدا کرده که در تلویوزیون‌های فرانسه مصاحبه می کنند: از جمله یک مادر، ژکلین مورو ۵۱ ساله که در روستایی در استان برتانی زندگی می‌کند.

اما به طور کلی حرکت جلیقه زردها رهبر خاصی ندارند.

به گفته جلیقه زردها، با تجمع شنبه ۲۴ نوامبر، این حرکت وارد فاز دوم خود شده است.

برآورد می شود در تظاهرات شنبه ۲۴ نوامبر، ۸۱ هزار تن و در تجمع ۱۷ نوامبر نزدیک ۲۸۲ هزار تن دست به اعتراض زده‌اند.

جلیقه زردها چه پایگاه اجتماعی دارند؟

رسانه‌های داخلی فرانسه می‌گویند معترضان عموماً کسانی را شامل می‌شوند که در انتخابات‌های فرانسه رأی نمی‌دادند.

این جمعیت نیز بیشتر در مناطق روستایی و حومه‌های دورافتاده شهرهای بزرگ فرانسه سکونت دارند.

به این ترتیب معترضان را می‌توان کسانی توصیف کرد که یا در مناسبات اجتماعی و اقتصادی به حاشیه رانده شده‌اند یا از میان طبقه متوسطی هستند که به مرور فقیر شده‌اند.

بسیاری از معترضان گفته‌اند آنها برای بار نخست است که در یک تجمع شرکت می‌کنند.

علاوه بر این، در ویدیوهایی که حامیان جلیقه زردها در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، احساسی “از طردشدگی و جداافتادن” به چشم می‌خورد. بنابر گزارش‌ها، معترضان بر این نظرند که صدایشان نه از سوی نمایندگان احزاب و سندیکاهای سنتی و نه از جانب روشنفکران و هنرمندان بازتابی نمی‌یابد.

اخیراً “لومند” از زبان یکی از جلیقه زردها تیتر زده بود که “روشنفکران از پایان جهان سخن می‌گویند در حالی که جلیقه زردها از پایان ماه می‌گویند”.

این اعتراضات چه سمت و سویی دارد؟

مانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در واکنشی شدیدالحن به اعتراضات خشن در کشورش گفت که معترضان باید “خجالت بکشند و خشونت در فرانسه جایی ندارد”.

هفته گذشته و پس از فاز نخست اعتراضات، این تجمعات به چپ رادیکال یا راست افراطی نسبت داده می‌شد.

اما بر خلاف گذشته، اعتراضات اخیر در فرانسه از طریق احزاب یا سندیکاها سازماندهی نشده بود و آنها نقشی در شکل‌گیری تظاهرات نخستین نداشتند.

خانم مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه

هر چند، پس از دور نخست اعتراضات کریستوفر کاستانر، وزیر کشور فرانسه معترضان را تحت تاثیر مارین لوپن، رهبر حزب دست راستی جبهه ملی خواند. اما خانم لوپن می‌گوید وزارت کشور می‌خواهد مردم را گمراه کند. هرچند حزب خانم لوپن تنها جریان سیاسی که به صراحت از این اعتراضات حمایت کرده است.

جریانات چپ فرانسه هنوز موضع روشنی در برابر اعتراضات ابراز نکرده‌اند. حزب سبز هم که افزایش مالیات بر قیمت سوخت‌های فسیلی از جمله شعارهای اصلی‌اش به حساب می‌آید، برای موضعگیری کار سختی در پیش دارد.

در این میان جان لوک ملانشون، رهبر جریان “فرانسه تسلیم ناپذیر” در توئیترش از معترضان حمایت کرده و شیوه سازماندهی آنها را “خلاق و پیشرفته” توصیف کرده است. ملانشون نوشته معترضان باید “استقلال”شان را حفظ کنند.

چرا اعتراضات به خشونت کشیده شد؟

شنبه گذشته ۱۷ اکتبر معترضان موفق شدند در بسیاری از نقاط فرانسه جاده‌های اصلی را ببندند و محورهای استراتژیک را مسدود کنند. در تجمع نخست دو نفر کشته شدند.

گفته شده است که ۶۲۰ نفر از شهروندان و ۱۳۶ پلیس هم هفته گذشته در جریان اعتراضات زخمی شدند که حال شماری از آنها همچنان وخیم است.

وزارت کشور تجمع جلیقه زردها در میدان کُنکورد از میادین اصلی پاریس را برای شنبه ۲۴ اکتبر ممنوع کرده بود و از جلیقه زردها خواسته بود در پارک بزرگی پشت برج ایفل تجمع کنند.

دولت در حالی این تصمیم را اتخاذ کرد که پیش از این هزاران نفر اعلام کرده بودند که در این تظاهرات شرکت خواهند کرد. سرانجام معترضان اعلام کردند که زیر بار این دستور دولت نمی‌روند و حاضر نیستند در جایی دور از مراکز قدرت تجمع کنند.

جلیقه زردها هم در تظاهرات هفته گذشته و هم این هفته کوشیدند به کاخ الیزه، ساختمان ریاست جمهوری فرانسه نزدیک شوند. در مقابل پلیس هم برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک ور و ماشین آبپاش استفاده کرد.

در نهایت پلیس فرانسه هم ۳ هزار تن از پرسنلش را برای مقابله با جلیقه زردها شنبه سوم آذر به خیابان آورد.

میزان مشارکت فرانسوی‌ها از تظاهرات؟

بنابر بر نظرسنجی مؤسسه ب و آ، ششم و هفتم نوامبر، ۶۵ درصد فرانسوی‌ها از جریان جلیقه زردها حمایت کردند. همچنین ۴۲ درصد گفته بودند در تجمع آنها شرکت می‌کنند.

یک هفته بعد یعنی ۱۳ و ۱۴ نوامبر این آمار بر اساس نظرسنجی مؤسسه الب افزایش یافت و حدود ۷۳ درصد فرانسوی‌ها از حرکت جلیقه زردها حمایت کردند. ۷۰ درصد هم گفتند دولت باید پروژه افزایش مالیات بر سوخت را متوقف کند.

بنابر همین نظر سنجی، ۸۵ درصد حامیان جلیقه زردها از قشرهایی هستند که فرانسوی‌ها از آنها به عنوان قشر “مردمی” یاد میکنند؛ یعنی طبقه متوسط رو به پائین.

بر اساس آمار مؤسسه اودوکسا،۲۱ و ۲۲ نوامبر، ۸۲ فرانسوی از توقف برنامه دولت مکرون برای افزایش مالیات بر سوخت حمایت می‌کردند. همچنین ۶۶ درصد نیز خواستار ادامه اعتراضات جلیقه زردها بودند./۵ آذر ۱۳۹۷بی بی سی فارسی

ازدواج  تظاهرکنندگان

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:رادیوVOAصدای امریکادر ۰۳ آذر ۱۳۹۷ اینگونه گزارش می کند:

پلیس فرانسه برای متفرق کردن تظاهرات اعتراضی در پاریس از گاز اشک آور و خودروهای آبپاش استفاده کرد.

هزاران تن روز شنبه سوم آذر مانند هفته گذشته در اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت خودروها، در خیابان‌های پاریس تظاهرات کردند.

بیشتر این افراد با به تن کردن جلیقه‌های زرد رنگ، خیابان «شانزلیزه» را مسدود کردند.

پلیس فرانسه برای پراکنده کردن این افراد که برخی از آنها که با ماموران درگیر شدند، از گاز اشک آور و خودروهای آبپاش استفاده کرد.

برخی از تظاهرات کنندگان سرود ملی سر داده و برخی خواستار استعفای امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور شدند.

یکی از معترضان گفت: «تظاهرات ما کاملا موجه است. من احساس می کنم در این سالهایی که کار کردم عملا دولت از ما اخاذی کرده است. آنها زندگی شاهانه دارند.

برای من کارگر تحملش سخت است. من ۲۲ سال است که کار می کنم و ماهانه بعد از مالیات برایم هزار و چهار صد یورو می ماند. آنوقت خانم مکرون تصمیم می گیرد که سرویس غذاخوری کاخ ریاست جمهوری را با هزینه پنجاه و پنج هزار یورو تبدیل به احسن کند. همیشه مردم هستند که باید از هزینه هایشان بزنند.»

این حرکت که از هفته پیش آغاز شده رهبر مشخصی نداشته است. پلیس برای متفرق کردنشان حدود سه هزار نیرو به خیابان‌های پاریس اعزام کرده است.

مارین لوپن

کریستف کاستانر، وزیر کشور فرانسه اما، خانم مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه، را مسبب تحریک مردم به خشونت عنوان کرد.

وزیرکشور گفت:فتنه گران به ندای رهبر جناح راست افراطی برای تظاهرات پاسخ مثبت دادند.

آنها به نهادها و نمایندگان مجلس از حزب اکثریت حمله می کنند. خانم لوپن حملات لفظی شخصی و مستقیم علیه مقامات دولتی کرده است. من از همه می خواهم که مسوولانه عمل کنند. ما به حق تجمع احترام می گذاریم و تلاش می کنیم که امنیتشان را تامین کنیم. اما نمی توانیم امنیت افرادی که در وسط درگیری در وسط پاریس گیر افتاده اند را تامین کنیم.

کریستف کاستانرگفت:هفته پیش گفتم که جلیقه زردها بدون خشونت عمل کردند اما این هفته به خشونت متوسل شدند./پایان گزارشVOA

تطاهرات درخیابان« شانزه لیزه»پاریس وخیابانهای اطراف 

BBCفارسی می نویسد:شنبه گذشته ۱۷ نوامبر۲۰۱۸(۲۶ آبان ۱۳۹۷) معترضان موفق شدند در بسیاری از نقاط فرانسه جاده‌های اصلی را ببندند و محورهای استراتژیک را مسدود کنند. در تجمع نخست دو نفر کشته شدند، ۶۲۰ نفر از شهروندان و ۱۳۶ پلیس هم هفته گذشته در جریان اعتراضات زخمی شدند که حال شماری از آنها همچنان وخیم است.

دولت فرانسه قصد دارد از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر هر لیتر گازوئیل را ۵/ ۶ و هر لیتر بنزین ۹/ ۲ سنت افزایش دهد

به گزارش خبرگزاری رویترز(۴ آذر ۱۳۹۷)،تصاویر منتشرشده از تظاهرات شب گذشته، شانزه لیزه و خیابان‌های اطراف را به مانند یک «میدان نبرد» میان نیروهای پلیس و تظاهرات‌کنندگان مبدل کرده است که در میان دود و آتش قرار دارد.

 در خلال تظاهرات در پاریس، یک خودروی یدک‌کش به آتش کشیده و منفجر شد. تصاویری از آتش‌سوزی در شانزه لیزه نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

توضیح مدیریت سایت:معترضین این پژوه را باکمک هم واژگون کردند وبالگدهای پی درپی  تخریبش کردند وچندین خودروی مدل بالای پارک شده دیگررا همین بلا سرش آوردند+چندین خودرورا درخیابان دیگر باآتش کشیدند که ازدست پلیس هم کاری برنیامد!(درویدئو ی منتشره دیدم)

در نزدیکی خیابان «فریدلند» پاریس، پلیس به تظاهرات کنندگانی که پرچم فرانسه در دست داشتند و شعار «ماکرون، استعفا» سر می‌دانند و او را «دزد» خطاب می‌کردند، گلوله‌های پلاستیکی شلیک کرد.

رویترز:شنبه هفته گذشته (شنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۷) نیز ۳۰۰ هزار نفر در سراسر فرانسه در قالب جلیقه زردها به سیاست‌های اقتصادی ماکرون اعتراض سراسری کردند که در پی آن دو نفر کشته و ۶۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

شروع تظاهرات‌ اعتراضی در فرانسه از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) بود. رانندگان و شماری از اتحادیه‌های بازرگانی و احزاب سیاسی از عوامل محرک برای آغاز موج اعتراض ها در این کشور بودند.

شمار تظاهرات‌کنندگان در خیابان شانزه لیزه پاریس حدود هشت هزار نفر برآورد شده است. جلیقه‌زردها تلاش داشتند به سمت کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه «الیزه» حرکت کنند اما پلیس مانع آنها شد.

دولت فرانسه نیز اعلام کرد :طی روز شنبه و در سراسر این کشور ۸۱ هزار نفر در تظاهرات شرکت کردند. در پی خشونت‌های دیروز، پلیس ۱۳۰ نفر را در پاریس و دیگر نقاط این کشور بازداشت کرد.

پلیس پاریس نیز اعلام کرد در تظاهرات‌ روز شنبه، ۲۰ نفر مجروح شدند که چهار نفر از آنها از نیروهای امنیتی بودند.

ماکرون در صفحه توئیتر امانوئل ماکرون ضمن قدردانی  از نیروهای پلیس، نوشت: «شرم بر کسانی که به نیروهای پلیس حمله کردند. در فرانسه خشونت جایی ندارد».

 تظاهرات جلیقه زردها-پاریس(Place de la République)میدان پلاس دو لا رپوبلیک

***

علت تظاهرات مردم فرانسه اززبان سناتور فرانسوی 

ناتالی گوله، سناتور فرانسوی و دبیر کمیسیون مالی در سنای فرانسه مصاحبه‌ای را با خبرگزاری تسنیم( ۲۱ آذر ۱۳۹۷) درباره اعتراضات اخیر پاریس انجام داده است.

اعتراضات فرانسه| گفتگوی اختصاصی با سناتور ارشد فرانسوی: بی‌اعتمادی مردم به دولتمردان ما عمیق است

سناتور ارشد فرانسوی دلیل اعتراضات اخیر در این کشور را نارضایتی بسیاری از مردم می‌داند به‌طوری که مردم مناطق روستایی احساس می‌کنند به فراموشی سپرده شده‌اند. وی معتقد است که این نارضایتی یک‌شبه اتفاق نیفتاده و در فرآیندی طولانی‌مدت به‌وجود آمده است.

بی‌اعتمادی عمیقی بین مردم معترض و سیاستمداران این کشور وجود دارد.

فرانسه  باید حق حاکمیت اقتصادی خود را پس بگیرد.

سئوال:دلیل این اعتراضات چیست؟  سقف مطالبات معترضان چیست؟ 

سناتور گوله: می‌دانید بسیاری از مردم ناراضی هستند. مناطق روستایی احساس می‌کنند به فراموشی سپرده شده‌اند. نرخ بیکاری و همچنین کارگران فقیر بالاست، بعد دانشجویان هم اضافه شدند، در نتیجه شاهد نارضایتی مضاعف و مردمی هستیم که ناراضی هستند و شکایات بسیاری دارند. این کار یک‌شبه اتفاق نیفتاده و فرایند طولانی‌مدتی را طی کرده است، حدود ۵ یا ۶ سال. این موضوع جدیدی نیست، هیچ ارتباطی به آقای ماکرون نداشته است.

س:سرانجام این اعتراضات،پایانش؟

می‌دانید این اعتراضات بسیار غیرمعمول است. تنوع و شدت این اعتراضات به‌شدت غیرمعمول است و من هم گوی شیشه‌ای ندارم (نمی‌توانم آینده را پیش‌بینی کنم=غیبگونیستیم) که بتوانم بگویم که چه‌زمانی ممکن است پایان یابد. اما در عین حال شما شاهد جنبشی هستید-خودجوش- که هیچ رهبری ندارد، در نتیجه جمع کردن مردم از خیابان‌ها بدون یک رهبر کار دشواری است .

س:بعضی‌ها هم خواستار فرگزیت  (خروج فرانسه از اتحادیه اروپا) هستند.

این دقیقاً همان چیزی است که من می‌گویم. مردم در حال سواری بر موج پوپولیسم هستند. می‌دانید که چه اتفاقی برای کشورهای اطراف فرانسه مانند لهستان، اتریش، مجارستان و ایتالیا افتاد. همه آن‌ها توسط پوپولیست‌ها اداره می‌شوند، و آن پوپولیست‌ها اتحادیه اروپا را مقصر می‌دانند، مسلماً این مزخرف است.

س:آیا به‌نظر شما دولت ترامپ از این اعتراضات خوشحال است؟ چرا که برخی خواهان فرگزیت هستند و دولت ترامپ هم ظاهراً باید از این موضوع خوشحال باشد.

ما باید این افراد را جمع کنیم و صلح را به خیابان‌ها بازگردانیم. نمی‌دانم باور می‌کنید یا نه، ترامپ کمترین مشکل ما است.

س:منظورم این نبود که مردم یا معترضان ممکن است به ترامپ اهمیت دهند، سؤال این است که ترامپ در مورد این اعتراضات ممکن است چه‌فکری کند؟

من در حال حاضر آنچه به آن فکر می‌کنم این است که باید پاسخگوی مطالبات مردم فقیر باشیم. باید به‌دنبال راه‌حل بهتری برای کشاورزان و کارگران فقیر، و دانشجویان باشیم، یعنی ما باید ارتباط شهروندی را با همه مردم ایجاد کنیم و باید مسئولیت قسمتی را که مسئولش هستیم بپذیریم و فکر می‌کنم که یکی از راه‌حل‌ها، مبارزه کار‌آمدتر علیه فرار مالیاتی است. هم‌چنین ما با کلاهبرداری‌های اجتماعی زیادی مواجه هستیم، کلاهبرداری مالیاتی و همچنین فرار مالیاتی. پس ما باید دوباره با طرح‌های جدید به‌روی این‌ها کار کنیم.

علاوه بر پاریس، اعتراضاتی هم در بلژیک و همچنین در هلند رخ داده است، به‌نظر شما چقدر این موضوع احتمال دارد که این اعتراضات جدی باشد و در جاهای دیگر هم منتشر شود؟

احساس می‌کنم که مردم راضی نیستند و آن‌ها این نارضایتی را در خیابان‌ها نشان می‌دهند، به‌نظر می‌رسد آن‌ها قابل دیده شدن هستند. می‌دانید گاهی اوقات سیاستمداران مناطق بسیاری را کاملاً به فراموشی می‌سپارند، مخصوصاً مناطق روستایی، حومه پاریس، حومه شهرهای بزرگ، پس ما مشکلات اجتماعی زیادی داریم و چیزی برای افتخار کردن هم نداریم. امیدوارم هفته آینده تصویر دیگری از فرانسه را در جهان ببینیم.

مصاحبه خبرگزاری ایرانی-تسنیم-باسناتورفرانسوی-خانم ناتالی گوله

س:به‌نظر شما آیا رهبران بروکسل (اتحادیه اروپا) کم‌کم به‌واسطه این اعتراضات نگران می‌شوند؟

خب، این سؤال خوبی است چرا که به هر حال اتحادیه اروپا راه‌حل (مشکلات) است و اتحادیه اروپا یک مشکل نیست. ما به اروپا نیاز زیادی داریم، بنابراین آنچه می‌توانم به شما بگویم این است که مؤسسات اعتبارسنجی مانند استاندارد اند پورز (standard and poor’s) که به اعتبارسنجی کشورها می‌پردازند، اهمیت زیادی برای نتیجه انتخابات بعدی اروپا قائل هستند، چرا که اتفاقاتی که در اطراف فرانسه افتاد و همچنین ترس وحشتناک از (تسرّی آن به) اروپا، ممکن است باعث شده باشد که اکثریت اعضای پارلمان در پارلمان جدید اروپا، از اروپا بیزار باشند، و این ممکن است تأثیرگذار باشد و ممکن است ما مزایای (عضویت در) اتحادیه اروپا را از دست دهیم. این موضوع مهمی است.

به‌نظر شما آیا این اعتراضات با بحران مالی سال ۲۰۰۸ ارتباطی دارد؟ آیا این موضوع ممکن است باعث تغییر یا اصلاحات در نحوه حکمرانی بعضی از کشورهای اروپایی شود؟

خب، با توجه به قدرت و حق حاکمیت‌مان، بسیار ضعیف هستیم و اگر به سایت‌های گوگل، آمازون، فیس‌بوک و اکنون مایکروسافت بنگرید آنها هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند، این برای ما دشوار است که آن‌ها را سر عقل بیاوریم و مجاب کنیم که در فرانسه مالیات بپردازند.

می‌دانید که ماشکل  قانون داریم برای ملزم کردنشان به پرداخت مالیات،بایدبرای  آنها مالیات وضع کنیم. اکنون اتحادیه اروپا سعی دارد که برای این کمپانی‌های اینترنتی بزرگ گوگل، آمازون، فیس‌بوک و … مالیات وضع کند. فکر می‌کنم که ما باید مشکل را حل کنیم.

اما گوگل این مشکل را با اتحادیه اروپا حل کرد-مالیاتش راداد- و ما هم باید این مشکل را خودمان حل کنیم که باید راه‌حل اتحادیه اروپا باشد.

س:بعضی‌ها هم می‌گویند که این موضوع ممکن است نتیجه فوران مشکلات و آسیب‌های اجتماعیِ نظام نئولیبرال باشد که در بعضی کشورها هست، نظر شما چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد و این‌طور نیست که تنها یک دلیل وجود داشته باشد، دلایل زیادی هست، حتی افراد زیادی در خیابان‌ها هستند که نمی‌دانند چرا در خیابان هستند. ما فقط باید صبر کنیم و راه‌حلی پیدا کنیم. اما قطعاً یکی از راه‌حل‌ها اقدام جدی علیه فرار مالیاتی است.

امریکا برای ماقانون وضع می کند،مارا از بستن قراردادبا کشورهای مخالفش منع می کند،بایداستقلال خودرابدست بیاوریم،خودمان برای خودتصمیم بگیریم!

موضوع دیگری که شما در موردش صحبت کردید ترامپ بود. الآن ما در قبال آمریکا دست‌بسته هستیماین برای ما سخت است، برای مثال کمپانی فرانسوی(توتال) مجبور شد قراردادهایی را که با ایران داشت باطل کند، چرا که ما کاملاً تابع قوانین آمریکا هستیم، بنابراین این زمان-بهانه- خوبی برای ماست که به این موضوع فکر کنیم که چطور متفاوت عمل کنیم-ازاین وابستگی خارج شویم- تا قدرت و حق حاکمیت‌مان را بازپس گیریم، مخصوصاً قدرت و حق حاکمیت اقتصادی‌مان را.

س:به‌نظر شما این اعتراضات تا چه‌زمانی ادامه خواهد داشت و مردم کی این اعتراضات را متوقف خواهند کرد؟

نمی‌دانم. امیدوارم به‌زودی پایان یابد. تا دو هفته دیگر کریسمس فرا خواهد رسید و امیدوارم که مردم در آرامش در خانه‌هایشان دور درخت کریسمس و با فرزندانشان باشند، اما واقعاً نمی‌دانم. باید به راه‌حلی فکر کنیم و رئیس جمهور هم حتماً باید سخنی بگوید-راه حل ارائه کند-، چرا که تا کنون سکوت کرده پس باید امشب را صبر کنیم و دعا کنیم که تظاهرات در آرامش برگزار شود چرا که هیچ کس نمی‌خواهد که در این کشور جنگ داخلی صورت گیرد. باید مردم را سر عقل بیاوریم تا  منطقی رفتار کنند و البته راه‌حل پیدا کنیم.

س:شما اشاره کردید که اعتراضات در آرامش برگزار شوند. اما ما عکس‌العمل پلیس را دیدیم که حتی از گاز اشک‌آور استفاده کرده و تعداد چشمگیری از معترضان را هم بازداشت کرده است، نظر شما در مورد این رفتار پلیس در کشوری که مهد دموکراسی نامیده می‌شود، چیست؟

وقتی شورش‌های خشونت‌آمیز در خیابان را می‌بینید، باید از اموال (عمومی) و مردم محافظت کنید. ایجاد امنیت اولین وظیفه کشور است و مردم هم باید در امان باشند. آنها پنجره‌ها و خیلی چیزها را به‌هنگام آشوب شکستند. اولین وظیفه کشور و پلیس ایجاد امنیت است. به‌نظرم، شما نمی‌خواهید-لازم نیست- به ما یاد بدهید که چطور با تظاهرات برخورد کنیم. می‌دانید که در همه جا به همین شکل است. هنگامی که یک تظاهرات آرام برقرار است، یک تظاهرات آرام است، اما هنگامی که مردم دیوانه می‌شوند و رفتار خشونت‌آمیز نشان می‌دهند، باید مشکل را حل کنید و البته ما افسران پلیس زیادی داریم که هم‌اکنون در خیابان همراه نیروهای ارتش هستند، چرا که این روشی برای حفاظت از شهر در مقابل آن تظاهرات است. اگر آنها رفتار خشونت‌آمیز نشان دهند این برخورد کاملاً بدیهی است، هیچ کسی نمی‌خواهداوضاع بدترشود، جز افراد ضددموکراسی و پوپولیست‌ها. ما اصلاً خواهان رژیم پوپولیست در این کشور نیستیم./ ۲۱ آذر ۱۳۹۷تسنیم

 توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر: توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:شایدمنظوراز کمپانی ای که خانم گوله  اشاره داشته(بدون ذکرنام) توتال نبوده، خودرو(رنو وپژوه)بوده باشد چون این ٢شرکت دربورس سقوط ارزش داشتند،یکی ازخبرگزاری های می نویسد:شرکت خودروسازی پژو در سال ۱۳۹۰ یعنی پیش از اجرای تحریم‌ها، ۴۵٨هزار دستگاه از محصولات خود را در بازار ایران به فروش رسانده بود؛ ایران در آن سال دومین بازار بزرگ «پژو» در جهان پس از فرانسه شناخته می شد. بدین ترتیب -پژو- نزدیک به ١٠ میلیون یورو کاهش درآمد در ماه پیدا کرد«رنو »نیز در سال ۱۳۹۱ بالغ بر ١٠٠هزار دستگاه خودرو در ایران به فروش رساند. در پی وضع تحریم‌ها، شرکت خودروسازی -رنو – در نیمه نخست سال (۱۳۹۲)، ۵١٢ میلیون یورو زیان دیده است.

ضمناًبرای سهولت وتفهیم بهتراین مصاحبه،اصلاحات ویرایشی انجام گرفته وجملات تکراری وغیرضرورحذف شده است.

           دامنه اعتراضات گروه موسوم به جلیقه زردها در فرانسه به هلند نیز کشیده شد

جلیقه زردها در هلند هم به خیابان ریختند

معترضان در چندین شهر هلند با پوشیدن جلیقه‌های زرد، تظاهراتی سراسری علیه دولت این کشور برگزار کردند.۱۳۹۷/۰۹/۱۰

  دامنه اعتراضات گروه موسوم به جلیقه زردها در فرانسه به بلژیک نیز کشیده شد

 خبرگزاری آنا(۱۷ آذر ۱۳۹۷ ) از پولتیکو، راهپیمایی جلیقه زردها در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و گازوئیل که از هفته گذشته در بلژیک آغاز شده بود همگام با سایر نقاط اروپا کلید خورد.

معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت و مخالفت به نظام سرمایه‌داری از دو روز قبل اعلام کرده بودند که در تعطیلات آخر هفته (شنبه و یکشنبه هشت و ۹ دسامبر) به خیابان‌ها خواهند آمد.

پلیس بلژیک تاکنون ۷۰ نفر را بازدداشت کرده و برای کنترل تظاهرات اعتراضی جلیقه زردها در بروکسل آمد و شد خودرو در منطقه قرار گیری مقر اتحادیه اروپا را در این شهر ممنوع کرد.

روز گذشته نخست‌وزیر بلژیک پس از گفتگو با نمایندگان برخی از جلیقه زردها اعلام کرد که بهای گازوئیل و بنزین در  ۲۰۱۹ افزایش نخواهد یافت.

عقب‌نشینی دولت بلژیک بعدازآن انجام گرفت که دولت فرانسه نیز هفته گذشته از تصمیم خود عقب نشسته بود. این خبر پیروزی بزرگی برای جنبش جلیقه زردها به شمار می‌آید

ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس نوشت: تظاهرات «جلیقه زرد‌ها» در فرانسه به کشور‌های همسایه سرایت کرده و تاکنون کشور‌های بلژیک و هلند را در بر گرفته است.

درگیری پلیس با «جلیقه زردها» در بلژیک/تظاهرات مسالمت‌آمیز در هلند

«جلیقه زرد‌ها» امروز-شنبه(۱۷ آذر ۱۳۹۷) در خیابان‌های نزدیک پارلمان و ساختمان دولت این کشور تظاهرات کرده و استعفای نخست‌وزیر را خواستار شدند.

پلیس بلژیک برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان از گاز‌ اشک‌آور و خودرو‌های آب‌پاش استفاده کرد. تظاهرات کنندگان نیز به طرف پلیس سنگ و چیز‌های دیگر پرتاب کردند.

وال استریت چیست؟ رادراین لینک بخوانید:

جنبش”وال استریت”Wall Streetچیست؟جنبش«تسخیر آتلانتا»چیست؟

لباس شخصی ها درتظاهرات وآشوبهای فرانسه-جلیقه زردها

تانک های زرهی درخیابانهای فرانسه

اسب ها-پلیس های اسب سواردرخیابانها

 خیابان‌های پاریس یک روز پس از تظاهرات

روز گذشت، پس از آن‌که نیروهای امنیتی از ورود معترضان موسوم به «جلیقه زردها» به شانزه لیزه ممانعت کردند، تظاهرات به خیابان‌های اطراف کشیده شد.

به گزارش مشرق، در جریان درگیری‌ها چندین خودرو به آتش کشیده شد و به بخش قابل توجهی از اموال عمومی آسیب وارد آمد./۱۸ آذر ۱۳۹۷ مشرق

***

تظاهرات جلیقه زردها درششمین هفته (شنبه ۱ دی ۱۳۹۷)

پاریس برای ششمین هفته متوالی کانون تظاهرات و راهپیمایی «جلیقه زردها» در اعتراض به برنامه‌های اصلاحات دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بود.

بر اساس گزارش‌ رادیوصدای امریکا(VOA)، این تظاهرات روز شنبه اول دی در برخی از محله‌های پاریس با درگیری و شلیک گازاشک آور از سوی نیروهای پلیس همراه بوده است.

در تظاهرات روز شنبه در پاریس، در بعضی از محله‌ها درگیری‌های پراکنده‌ای میان معترضان با پلیس ضد شورش وجود داشت و در مواردی حتی گروهی از معترضان با کپسول کف آتش نشانی به پلیس ضد شورش حمله کردند.

در روزهای اخیر با کاهش حجم اعتراضات، بسیاری از اماکن توریستی پاریس، از جمله موزۀ لوور و برج ایفل، پس از هفته ها تعطیلی به روی جهانگردان باز بوده‌اند. وضعیت ترافیک در خیابان‌ها، به ویژه اطراف نقاطی که کانون خشونت و درگیری بودند، تقریبا به حال عادی برگشته و به خاطر ایام میلاد مسیح اکثر فروشگاه ها، به جز بوتیک‌های لوکس باز هستند.

به گزارش پلیس فرانسه، شمار تظاهرکنندگان روز شنبه در پاریس در مجموع به حدود ۸۰۰ نفر می‌رسید. در حالیکه بر اساس اخبار منتشر شده در شبکۀ اجتماعی فیس بوک، در این تظاهرات که توسط اریک دورو، رهبر جلیقه زردها سازماندهی شد، قرار بود ۱۴۰۰ نفر شرکت کنند.

شب گذشته در جنوب فرانسه یک نفر در اثر تصادف با کامیونی که توسط جلیقه زردها برای مسدود کردن خیابان پارک شده بود، کشته شد، با این واقعه شمار تلفات این اعتراضات از شش هفته پیش تا کنون به ده نفر رسیده است.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:هفته گذشته هم تاهمین حدود تظاهرات«جلیقه زردها»بود ،اگرچه تعدادکم شده ولی علتش خشونت پلیس فرانسه دراین دوفته بوده،درمقایسه با چهارهفته اول.

آخرین اخبار جلیقه زردها:هجدهمین شنبه تظاهرات

جلیقه‌زردها شانزه‌لیزه را به آتش کشیدند

معترضان  فرانسوری « جلیقه‌زردها» برای هجدهمین شنبه متوالی به خیابان‌ها ریختند وتظاهرات به خشونت کشیده شد

در حالی که در هفته‌های گذشته از شمار جلیقه‌زردها در سراسر فرانسه کاسته شده و تظاهرات آنها با خشونت کمتری همراه بود، امروز (شنبه۲۵ اسفند ۱۳۹۷) گروهی از تظاهرکنندگان خشمگین شیشه‌های چند رستوران، مغازه، بانک و ساختمان‌های دیگر را در خیابان شانزه‌لیزه شکسته و آنها را به آتش کشیدند.

بعضی از این افراد که به جای جلیقه زرد، لباس و ماسک سیاه داشتند، با شکستن حصارهای فلزی تعبیه شده برای محافظت از مغازه‌ها در برابر خرابکاری، وسایل مغازه‌ها و رستوران‌ها را بیرون ریخته و شکستند.

آنها به سوی نیروهای پلیس چوب و سنگ پرتاب کرده و در مواردی تلاش کردند تا مأموران را از درون خودرو بیرون بکشند.

شماری از معترضان جلیقه‌زرد نیز که از شهرهای دیگر فرانسه خود را به پاریس رسانده بودند، در نزدیکی ایستگاه‌های مهم قطار پایتخت دست به تظاهرات زدند. پاتریک دروئه، یکی از چهره‌های سرشناس جنبش جلیقه‌زردها از چند روز پیش از تمامی مردم فرانسه و حتی کشورهای دیگر اروپا خواسته بود تا به حرکت اعتراضی پاریس بپیوندند.

راهپیمایی هجدهم جلیقه‌زردها که خودشان آن را «ضرب‌الاجل» به امانوئل ماکرون خوانده‌اند، در حالی برگزار شد که اجرای طرح «گفت‌وگوی ملی» به پیشنهاد رئیس جمهوری فرانسه تازه به پایان رسیده است.

یورو نیوز گزارش داد، میزان خسارت مادی و حتی موارد حمله به خودروهای پلیس در راهپیمایی روز شنبه بسیار چشمگیرتر از هفته‌های پیش بود.

کریستف کاستنر، وزیر کشور فرانسه با اعلام این که حدود ۱۰ هزار تن در اعتراض امروز پاریس شرکت کردند، گفت:

حدود ۱۵۰۰ تن از این افراد «خرابکار» بوده‌اند.

وی در توئیتر خود نوشت، کسانی که حمله و تخریب می‌کنند، در واقع نه «معترض» هستند و نه حتی «خرابکار»، بلکه «قاتل» هستند.

شمار افرادی که بر اثر درگیری مجروح شدند، ۶۰ تن گزارش شده که ۴۲ تن آنان از معترضان، ۱۷ تن از مأموران پلیس ضدشورش و یک نفر آتش‌نشان بوده است.

همچنین بر اثر آتش زدن یک بانک به دست برخی معترضان و سرایت آتش به طبقاتی از مجتمع ساختمانی بالای آن، ۱۱ تن نیز جراحت سطحی برداشتند.

به گزارش پلیس فرانسه، بیشترین حجم حمله «اقلیت تخریبگر» در خیابان شانزه‌لیزه و چند خیابان اطراف آن از حدود ساعت ۱۱ صبح به بعد روی داد. پلیس که از همان نخستین ساعات درگیری شدیدی را با معترضان آغاز و از گاز اشک‌آور و شلنگ آب پرفشار استفاده کرده بود، یکی از اهداف اصلی حمله معترضان بود.

پلیس همچنین بعد از ظهر شنبه از دستگیری ۱۵۱ تن از معترضانی خبر داد که به ساختمان‌ها و نیروهای ضدشورش و حتی خبرنگاران حمله‌ور شده بودند.

حوالی ساعت دو بعدازظهر در بالادست خیابان و در نزدیکی طاق نصرت میدان «اتوال» کنترل اوضاع از دست پلیس خارج شد اما مجدداً آرامش نسبی به منطقه بازگشت.

در پی آرام شدن نسبی اوضاع در خیابان شانزه‌لیزه، ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه بعدازظهر شنبه به این خیابان رفت. وی انگیزه خود از این حضور را «سپاسگزاری» از پلیس عنوان کرد.

فیلیپ در شانزه‌لیزه گفت: من از نیروهای پلیس و ژاندارمری تشکر می‌کنم. این خشونت‌ها مطلقاً پذیرفتنی نیست. کسانی کهتخریبگران را تشویق می‌کنند و حتی آنهایی که این حرکت را بر آنها می‌بخشند، در عمل آنها شریکند.

نخست‌وزیر فرانسه همچنین در توئیتر خود نوشت که اعمال خشونت‌بار امروز در شانزه‌لیزه نه کار راهپیمایان، بلکه کار «غارتگران»، «آتش‌افروزان» و «مجرمان» است.

از حدود ساعت چهار عصر به بعد بار دیگر خیابان توریستی شانزه‌لیزه دستخوش ناآرامی شد. برخی مغازه‌های لوکس موجود در این خیابان از جمله فروشگاه‌های بولگاری، فوت لاکر و فروشگاه تیم فوتبال پاری‌سن‌ژرمن مورد حمله و غارت قرار گرفتند.

رستوران معروف فوکتس نیز که ثبت میراث فرهنگی فرانسه است، به همراه چند دستگاه خودپرداز بانک در خیابان شانزه‌لیزهحوالی ظهر مورد حمله و غارت معترضان خشمگین قرار گرفته بود./شنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ایسنا

ماکرون: جلیقه زردهاجنایتکارند

پلیس فرانسه شنبه‌شب گزارش داد که «۱۵۱ نفر از معترضان فرانسوی که امروز در تظاهرات پاریس شرکت کرده بودند»، بازداشت شدند.

از سوی دیگر، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه از تظاهرات امروز معترضان موسوم به «جلیقه‌زردها»، ابراز خشم کرد و گفت که از «خشونت غیرقابل قبول» جلیقه‌زردها در تظاهرات امروز خشمگین است.

رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه گفت: معترضانی که در تظاهرات روز شنبه شرکت کرده‌اند، «جنایتکار» هستند.

به دنبال گزارش‌های بی‌شمار از خشونت‌ها علیه معترضان، سازمان ملل متحد اخیرا از دولت فرانسه خواسته است در زمینه خشونت پلیس فرانسه علیه معترضان در تظاهرات‌های جلیقه‌زردها تحقیق و تفحص کند.

از اواسط نوامبر هزاران نفر از مخالفان دولت  ماکرون تظاهرات کرده‌اند. این تظاهرات‌ها نخست مسالمت‌آمیز بودند اما با دخالت پلیس درگیری‌های خیابانی را به دنبال داشته است./شنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۷فارس

هفته بیستم (چهارماهگی تظاهرات ضدسرمایه داری جلیقه زردهای فرانسه  ۱۰ فروردین ۱۳۹۸

default

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:طبق گزارش خبرگزاریها،در چهار ماه گذشته، در مجموع هفتصد و شصت دفتر بانکی در سراسر فرانسه در مرکز شهرهای فرانسه تخریب شده،که آخرینش دو هفته پیش،شنبه ۱۶ مارس۲۰۱۹ ( ۲۵ اسفند ۱۳۹۷) حمله به یک دفتر بانک در خیابان شانزه لیزه پاریس یازده زخمی برجای گذاشت.

«جلیقه‌زردها»ی فرانسه روز ۳۰ مارس۲۰۱۹(شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۸)برای بیستمین هفته(شنبه) پیاپی به خیابان‌های برخی از شهرهای فرانسه از جمله پاریس آمدند تا با وجود ممنوعیت و محدودیت‌هایی که برای تظاهرات آنان وضع شده، خشم خود را علیه سیاست‌های حاکم ابراز کنند.

پس از خشونت بی‌سابقه در تظاهرات دو هفته پیش در روز شانزدهم مارس، اداره پلیس پاریس تظاهرات جلیقه‌زردها در خیابان معروف شانزه‌لیزه را ممنوع کرد، خیابانی که کاخ الیزه و مجلس ملی فرانسه در محدود آن قرار دارند.

اداره پلیس پاریس با انتشار بیانیه‌ای بدون ارائه جزئیات خبر داد که دو تظاهرات و چهار تجمع از پیش اعلام شده و مجوز دارد.

خبرگزاری فرانسه از پاریس گزارش داده که تا اواسط روز شنبه سی‌ام مارس، حدود سیصد تظاهرکننده در ایستگاه قطار شرق پاریس تجمع کردند. یک تظاهرکننده ۵۰ ساله به این خبرگزاری گفت: «ما به همان دلیلی که روز ۱۷ نوامبر۲۰۱۸ (شنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۷) یعنی اولین هفته تظاهرات جلیقه زردها در فرانسه به خیابان‌ها آمدیم، اکنون نیز به خیابان‌ها آمده‌ایم. ما هیچ چیزی به دست نیاورده‌ایم.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه ده‌ها جلیقه زرد شعارهایی را علیه امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه سر می‌دادند و چند هفته مانده به انتخابات پارلمان اروپا، برگه‌های انتخاباتی خود را به صورت پاره شده روی جلیقه های زرد خود چسبانده بودند.

جنبش جلیقه زردها در فرانسه در ابتدا با اعتراض به سیاست‌های مالیاتی و کمک‌های اجتماعی دولت آغاز شد، اما به مرور مطالبات بیشتری به آن اضافه شد.

به دلیل اعمال محدودیت‌های بی‌سابقه از سوی دولت در هفته گذشته، تعداد تظاهرکنندگان کاهش یافته بود و در حالی که تعداد کل تظاهرکنندگان در سراسر فرانسه چهل هزار نفر بود، جلیقه زردهای پاریس فقط پنج هزار نفر بودند.

با این حال، یک مقام پلیس فرانسه گفته که تعداد تظاهرکنندگان در هفته بیستم در سراسر فرانسه نسبتا بیشتر خواهد بود.

«۲۳مین شنبه» اعتراضات«جلیقه زرد»های فرانسه

در ادامه رشته اعتراض‌های مردمی در فرانسه به سیاست‌های دولت و شخص «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور، مردم فرانسه بیست و سومین هفته اعتراض را آغاز کرده‌اند. طبق برنامه‌ای که اعلام شده، قرار است که امروز تظاهرات اصلی در پاریس، پایتخت فرانسه برقرار شود.

۱۷:۳۶ در برخی نقاط پاریس، خودروها به آتش کشیده شده‌اند.

۱۷:۱۸ در برخی از نقاط پاریس شدت درگیری به حدی است که ابری از دود سیاه فضا را تیره و تاره کرده است.

۱۶:۵۹ در جریان تظاهرات در پاریس در مسیر میدان جمهوریت، یکی از معترضان از ناحیه سر و دیگری از ناحیه پا زخمی شدند.

۱۶:۴۴ در برخی مناطق پلیس با معترضان درگیر شده و برخی منابع از دستگیری ۱۲۶ نفر در پاریس خبر می‌دهند

۱۵:۴۶ «لیون» دیگر شهر فرانسه است که مردم معترض در تظاهرات شنبه بیست و سوم شرکت کرده‌اند.

۱۵:۳۶معترضان در پاریس هم‌اکنون به میدان باستیل رسیده‌اند.

۱۵:۰۸ معترضان در شهر «تارب» هم برای تظاهرات امروز تجمع کرده‌اند.

۱۵:۰۲ همچون هفته‌های گذشته شعار «ماکرون استعفا بده» در پایتخت فرانسه شنیده می‌شود.

۱۴:۵۰ معترضان در پاریس در حال تجمع و شکل‌دهی به تظاهرات امروز هستند.حضور نیروهای پلیس ضد شورش و خودروهای پلیس در دقایق آغازین تجمع امروز چشمگیر است.

در پی آتش سوزی دوشنبه گذشته در کلیسای «نوتردام»، پلیس فرانسه به معترضان هشدار داده است که از نواحی اطراف این کلیسای تاریخی فاصله بگیرند./شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸فارس

***

عقب نشینی رئیس جمهورفرانسه درمقابل مطالبات جلیقه زردها

رئیس جمهوری فرانسه امیدوار است با اعلام این اصلاحات به مطالبات «جلیقه زردها» پاسخ گوید و به تظاهرات آنان، که در پنج ماه گذشته  پنجشنبه شب ٢۵ آوریل۲۰۱۹( ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸) در یک کنفرانس خبری، تصمیمات خود را در کاهش مالیات بردرآمد و افزایش حقوق بازنشستگان برشمرد و مخالفت خود را با «همه پرسی به پیشگامی شهروندان» اعلام داشت.

امانوئل ماکرون با اعلام تصمیمات و برنامۀ اصلاحات خود امیدوار است به بحران پنج ماه اخیر در فرانسه پایان دهد و فصل تازه‌ای در دورۀ ریاست جمهوری خود بگشاید.

وی گفت:این جنبش برای او نیز بسیار آموزنده بوده و زخم های بسیاری را که در جامعه پنهان بوده، آشکار کرده است وامانباید خشونت گروهی اندک بر مطالبات به حق جمع بزرگی پرده بکشد.

وامادو روز پس از سخنرانی رئیس جمهوری فرانسه، معترضان(شنبه، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸)  این وعده های ماکرون را «بلوف سیاسی» دانستند وناکافی-لذابرای بیست‌وچهارمین هفته متوالی در قالب جنبش موسوم به جلیقه‌زردها بار دیگر در پاریس و شهرهای دیگر به خیابان رفتند اما شمار آنها هزاران تن کمتر از هفته گذشته بود.

 بنا بر آمار رسمی وزارت کشور فرانسه، شمار راهپیمایان در سراسر فرانسه به ۲۳ هزار و ۶۰۰ تن رسید که حدود دو هزار و ۶۰۰ تن از آنان به ویژه در دو نقطه از پایتخت، پاریس تجمع کردند. در راهپیمایی هفته گذشته در سراسر فرانسه ۲۷ هزار و ۹۰۰ نفر و در پاریس ۹ هزار نفر راهپیمایی کرده بودند.

هدف اصلی تظاهرات پاسخ دادن به سخنان اخیر ماکرون بود که جلیقه‌زردها آن را «مزخرفات» رئیس جمهوری نامیدند. هدف دیگر راهپیمایان، اعتراض به رسانه‌های چیره و «تفسیر دلبخواهی» اخبار از سوی آنها اعلام شده بود. این راهپیمایی یا «کنش بیست‌وچهارم» جلیقه‌زردها در حالی برگزار می‌شود که یک ماه دیگر انتخابات پارلمانی اروپا برگزار می‌شود و سندیکاهای فرانسه نیز خود را برای راهپیمایی روز جهانی کارگر آماده می‌کنند.

البته بر خلاف هفته‌های دیگر، پاریس و تولوز کانون اصلی اعتراض جلیقه‌زردها نبود و در عوض استراسبورگ به صحنه درگیری جدی پلیس با معترضان بدل شد.

معترضان در شهر استراسبورگ واقع در شمال شرقی فرانسه و در مرز آلمان، در پی یک فراخوان اینترنتی به طرف مقر پارلمان اروپا در این شهر حرکت کردند.

فراخوان راهپیمایی استراسبورگ «بین‌المللی» نامیده شده بود و در میان ۲ هزار نفر معترضی که در این راهپیمایی شرکت کردند، پرچم‌هایی از آلمان، بلژیک، ایتالیا و لوکزامبورگ نیز دیده می‌شد.

پلیس ضد شورش با حضور در حوالی خیابانی که به پارلمان اروپا منتهی می‌شد، مانع از رسیدن راهپیمایان به این نهاد مهم اروپایی شده و با پرتاب گاز اشک‌آور تلاش کرد تا معترضان را متفرق کند. پلیس پیش از این راهپیمایی در برخی مناطق استراسبورگ به ویژه محله‌هایی را که نهادهای اروپایی در آن قرار دارند، ممنوع اعلام کرده بود.

در ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شده، تصاویری نیز از خشونت پلیس علیه جلیقه‌زردها و از جمله دستگیری خشن یک خبرنگار به چشم می‌خورد. به گزارش رسانه‌های داخلی فرانسه در جریان درگیری پلیس با معترضان در استراسبورگ یکی از جلیقه‌زردها از ناحیه سر مجروح شد. با این حال مقام‌های پلیس می‌گویند در جریان تنش در این شهر درگیری مستقیمی با شهروندان روی نداده و راهپیمایان مجبور به عقب‌نشینی از حوالی ساختمان پارلمان اروپا شدند. پلیس استراسبورگ اعلام کرد، ۴۲ نفر را در جریان ناآرامی‌ها در این شهر دستگیر کرده است.

درپایان خوب است«وال استریت ایرانی»را هم ببینید، دراین لینک:
http://www.pirastefar.ir/?p=16032
تظاهرات علیه گرانی درابران

تظاهرات علیه گرانی درابران (بدون جلیقه) وال استریت ایرانی

مدیریت سایت-پیراسته فر:سه شهر استان خراسان رضوی( مشهد، نیشابور ، کاشمر و شاهرود )روز پنجشنبه ۷ دی۱۳۹۶ تجمع های مردم برای اعتراض به گرانی برگزار شد،شاه بیت شعارهای معترضان « شعارهایی علیه دولت،و گرانی» بود.

واما در«مشهد»گروهی از مردم با تجمع مقابل شهرداری مشهد شعارهایی ازقبیل :مرگ بر دیکتاتور،‌ «مرگ بر روحانی»،اسلام رو پله کردید، ‌مردم رو ذله کردید،‌نه غزه، نه لبنان،‌ جانم فدای ایران سر می دادند.

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

1965مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما