طلا۵۰نفررا “بدخشان افغانستان”به کشتن داد ویازخمی

طلا۵۰نفررا

معدن طلاجان ۳۰نفررا گرفت +۳۰نفر رازخمی کرد

بدلیل برف وکوهستانی وخاکی بودن(چل وگِل)جاده،امکان کمک رسانی مصدومان(زیرخاک مانده ها) نیست

بامداد یکشنبه(۱۶ دی ۱۳۹۷) بر اثر فروریختن تونل یک معدن طلا در «روستای شِپو»ولسوالی کوهستان« ولایت بدخشان افغانستان» دست‌کم ۳۰ نفر جان خود را از دست داده و حدود ۲۰ نفر دیگر نیز مصدوم شدند.

در ابتدا حدود ۵۰ نفر در این معدن گرفتار مانده بودند که شماری از آنها موفق به خروج از آوار شدند.

این معدن، یک معدن طلای محلی است که مردم محل در شهرستان کوهستان ولایت بدخشان آن را حفاری کرده‌اند و در آن نکات ایمنی رعایت نشده است.

این معدن در کنار یک رودخانه واقع شده و بنا بر گزارش‌ها، سیلاب و رانش زمین باعث فروریختن معدن و خسارت جانی به روستاییان اطراف شده که به دنبال طلا در این محل بودند./رادیوفردا بنقل از خبرگزاری آلمان۱۶ دی ۱۳۹۷

بدلیل برف وکوهستانی وخاکی بودن(چل وگِل)جاده،امکان کمک رسانی مصدومان(زیرخاک مانده ها) نیست

اسپوتنیک می نویسد:نیک محمد نظری سخن‌گوی والی بدخشان نیز ضمن تایید این خبر و اعلام بی اطلاعی از شمار کارگرانی که در زیر خاک و سنگ گیر کرده اند از اعزام نیروهای امدادی به منطقه «قریه شِپو» در ولسوالی کوهستان بدخشان خبر داده است.

سخنگوی والی بدخشان گفت، پیش از چاشت امروز(۱۶ جدی) در روستای شوکوه ولسوالی کوهستان این ولایت در زمان ریگ شویی؛ کوه لغزش کرده و شماری زیر آوار ریگ شدند که از شمار دقیق تلفات این رویداد گزارشی در دست نیست.
نظری گفت: در این ساحه ده‌ها تن به هدف یافتن زر مصروف ریگ شویی بوده اند.
در همین حال مسوولان محلی بدخشان می‌گویند که راه فیض آباد تا این ولسوالی به دلیل برف‌باری مسدود است؛ از این رو آنها تا هنوز موفق به فرسادن نیروهای کمکی نشده اند.

عبدالله ناجی، رییس شورای ولایتی بدخشان به رسانه‌ها گفته است که در ریزش این معدن طلا، ۳۰ کارگر کشته شده‌اند.

پیام آفتاب افغانستان می نویسد:محمدرستم راغی، ولسوال کوهستان، به رسانه‌ها گفت پیش از چاشت روز یک‌ شنبه شانزدهم جدی، بر اثر فروریختن یک گودال بزرگ که مردم در آن در حال زرشویی و استخراج طلا بودند، ۳۰ نفر کشته شدند و ۷ نفر دیگر زخم برداشتند.
آقای راغی افزود این رویداد در منطقه «شپوها» از مربوطات ولسوالی کوهستان ولایت بدخشان اتفاق افتاده است.
به گفته وی، این گودال در داخل یک دریا به عمق ۲۰ تا ۳۰ متر برای زرشویی و استخراج طلا از سوی مردم محل حفر شده بود.

۱۰ هزار نفردراین معدن طلا نان می خوردند
آقای راغی(یکی ازمسئولین محلی) بارش‌های برف اخیر را دلیل فروریختن این گودال اعلام کرد و افزود یک تیم نجات از ولسوالی و مردم محل به ساحه اعزام شده و تلاش‌ها برای نجات گیرماند‌گان ادامه دارد.


براساس معلومات ولسوال کوهستان، زرشویی در منطقه شپوها از قدیم به صورت بومی و غیررسمی جریان داشته و بیش از ۱۰ هزار نفر همراه با ۱۰۰ عراده اسکواتور در این ساحه مصروف کار هستند.
به گفته آقای راغی، هر باشنده محل در ازای کار روزانه و زرشویی در گودالی که اکنون فروریخته است، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ افغانی دست‌مزد داشته‌اند.

سال گذشته نیز در یک حادثه مشابه در همین منطقه شش نفر جان باخته بودند.

یورونیوز می نویسد:ریزش تونلی در یک معدن طلا جان دست کم ۳۰ کارگر روستایی را در ولسوالی کوهستان در ولایت بدخشان افغانستان گرفت. برخی منابع محلی به نقل از مسوولان این ولایت شمالی اعلام کرده اند که تعدادی از کارگران نیز در زیر خاک گرفتار شده اند.

نیک محمد نظری سخن‌گوی والی بدخشان ضمن تایید این خبر و اعلام بی اطلاعی از شمار کارگرانی که در زیر خاک و سنگ گرفتار شده اند از اعزام نیروهای امدادی به منطقه «قریه شِپو» در ولسوالی کوهستان بدخشان خبر داده است.

بدخشان واقع در در شمال‌شرق افغانستان یک منطقه کوهستانی است که کارگران طلایاب موسوم به «زرشورها» برای کشف ذرات طلا اقدام به حفر تونل در تپه ها و کوه های مشرف به آن می کنند. لغزش تپه‌های خاکی و برف‌کوچ‌ها در این منطقه همه‌ساله با حوادثی مشابه همراه بوده است.

مدیریت سایت-پیراسته فر:ویرایشهای لازم دراخبارانجام گرفت+افزودن تصاویر

درباره نویسنده

2025مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما