موگرینی”استقلال نداریم”ماناراحتیم ازاینکه امریکادرحق حاکمیت ما”اروپا”دخالت می کند

موگرینی

تأسف موگرینی ازاجازه نداشتن اروپادرتصیمیم گیری هایش

ما اروپایی ها نمی توانیم قبول کنیم که یک قدرت خارجی (امریکا)درباره تجارت قانونی ما با یک کشور دیگر تصمیم گیری کند. این موضوع، یک عنصر اساسی در حق حاکمیت (اروپا) محسوب می شود.

default

 درادامه…سناتورفرانسه:امریکا برای ماقانون وضع می کند،مارا از بستن قراردادبا کشورهای مخالفش منع می کند،بایداستقلال خودرابدست بیاوریم،خودمان برای خودتصمیم بگیریم!

موگرینی در مصاحبه ای با شورای روابط خارجی اروپا تاکید کرد: «ما، به عنوان اتحادیه ای با ۲۸ کشور عضو، در حال همکاری با بقیه جامعه جهانی هستیم تا توافق هسته ای (با ایران) را که تا کنون به طور کامل اجرا شده است، حفظ کنیم.»

وی همچنین به پایبندی ایران به برجام اشاره کرد و گفت: «آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۳ گزارش پیاپی این موضوع را تایید کرده است.»

به گفته موگرینی، هدف از تلاش اروپایی ها برای حفظ برجام، تامین امنیت جمعی آن هاست. وی افزود: «ما نمی خواهیم ایران سلاح هسته ای تولید کند، و برجام دقیقا با همین هدف عمل می کند. من با گفتن این جمله آغاز کردم چرا که اغلب درباره این موضوع (برجام) می شنوم که اروپا عمدتا انگیزه های اقتصادی یا ملاحظات تجاری دارد. موضوع این نیست: ما این کار (حفظ برجام) را می کنیم تا از فروپاشی یک پیمان منع اشاعه هسته ای که در حال اجراست، جلوگیری و از یک بحران بزرگ امنیتی در خاور میانه پیشگیری کنیم.»

وی سپس درباره ملزومات حفظ برجام به این نکته اشاره کرد که باید به شرکت هایی که قصد تجارت مشروع با ایران دارند اجازه داد و ستد داده شود.

موگرینی گفت: «این موضوعی است که ما اکنون در حال کار بر روی آن هستیم: یافتن ابزارهایی که به فعالان اقتصادی که قصد تجارت قانونی با ایران دارند یاری رسانده، از آن ها محافظت کرده و به آن ها اطمینان خاطر داده شود.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه در اشاره به زورگویی‌های آمریکا و  هشدارهایش علیه اروپایی‌ها درباره پیامدهای همکاری با ایران گفت: «این موضوع صحیح است که این شرایط باعث ایجاد بحث هایی درباره استقلال اقتصادی اروپا شده است. ما اروپایی ها نمی توانیم قبول کنیم که یک قدرت خارجی –حتی نزدیک ترین دوست و متحد ما- درباره تجارت قانونی ما با یک کشور دیگر تصمیم گیری کند. این موضوع، یک عنصر اساسی در حق حاکمیت (اروپا) محسوب می شود.»/۲۱ دی ۱۳۹۷تسنیم

پیش از این موگرینی اعلام کرده بود که کار بر روی SPV (ساز و کار مالی ویژه اروپا با ایران) درتاپایان سال ۲۰۱۸(۱۰ دی ۱۳۹۷) راه اندازی خواهدشد.

***

فرانسه:امریکا برای ماقانون وضع می کند،مارا از بستن قراردادبا کشورهای مخالفش منع می کند،بایداستقلال خودرابدست بیاوریم،خودمان برای خودتصمیم بگیریم!

مصاحبه خبرگزاری ایرانی-تسنیم-باسناتورفرانسوی-خانم ناتالی گوله

موضوع دیگری که شما در موردش صحبت کردید ترامپ بود. الآن ما در قبال آمریکا دست‌بسته هستیم. این برای ما سخت است، برای مثال کمپانی فرانسوی(توتال-پژوه) مجبور شد قراردادهایی را که با ایران داشت باطل کند، چرا که ما کاملاً تابع قوانین آمریکا هستیم، بنابراین این زمان-بهانه- خوبی برای ماست که به این موضوع فکر کنیم که چطور متفاوت عمل کنیم-ازاین وابستگی خارج شویم- تا قدرت و حق حاکمیت‌مان را بازپس گیریم، مخصوصاً قدرت و حق حاکمیت اقتصادی‌مان را.

اعتراضات فرانسه| گفتگوی اختصاصی با سناتور ارشد فرانسوی: بی‌اعتمادی مردم به دولتمردان ما عمیق است

ناتالی گوله، سناتور فرانسوی و دبیر کمیسیون مالی در سنای فرانسه مصاحبه‌ای را با خبرگزاری تسنیم( ۲۱ آذر ۱۳۹۷) درباره اعتراضات اخیر-جلیقه زردها- پاریس انجام داده است.

مدیریت سایت- پیراسته فر:اگرکشوری میزبان باشد،امریکاامریکا چه بلایی سرش می آورد؟

جواب:«استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرده است که واشنگتن می خواهد شبکه سوئیفت را به کشورویااشخاصی که  تحریم های امریکاعلیه ایران رعایت نکنند قطع کند ،مشمول تحریم سوئیفت می شوند.

***

فدریکا موگرینی، نماینده عالی‌ اتحادیه اروپا: ساز و کار مالی‌ موسوم به SPV احتمالا تا هفته‌های آینده به اجرا گذاشته می‌‌شود.

به دنبال جلسه شورای امور خارجه اتحادیه اروپا که در تاریخ ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر۱۳۹۷) در بروکسل برگزار شد، فدریکا موگرینی، نماینده عالی‌ اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، با یاد آوری اینکه « ایران به تمامی تعهدات هسته‌ای خود عمل کرده است، همانگونه که آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ بار دیگر در سیزدهمین گزارش خود که اخیرا منتشر شده بر آن صحه گذاشته است »، حمایت این اتحادیه از برجام علی‌ رغم خروج آمریکا از توافق را مجددا اعلام نمود.

خانم موگرینی یاد آوری کردند که منتفع شدن مردم ایران از لغو تحریم‌ها حتی پس از خروج آمریکا از برجام خواست اتحادیه اروپا نیز می‌‌باشد. ایشان همچنین با تاکید بر SPV، مکانیسم تهاتری که با هدف حمایت از تجارت اروپا با ایران در نظر گرفته شده است، اظهار نمودند: « وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی‌ [فرانسه، آلمان، بریتانیا] گزارشی از وضعیت اقدامات مربوط به اجرائی کردن SPV ارائه داده اند. از فعالیت‌هایی‌ که با همکاری وزرای دارایی کشورشان انجام داده ا‌ند، حمایت نمودیم. می توان انتظار داشت که این ساز و کار طی هفته‌های آتی یعنی قبل از پایان سال به اجرا گذاشته شود تا حفظ و ارتقاء تجارت مشروع با ایران میسر شود ».

***

موگرینی و لاوروف بر تلاش‌ها برای حفظ برجام تأکید کردند

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «سرگئی لاوروف»، امروز پنجشنبه۶دسامبر۲۰۱٨(۱۵ آذر ۱۳۹۷) در حاشیه بیست و پنجمین نشست «سازمان همکاری و امنیت اروپا» که در «میلان» برگزار شد، دیدار کردند.

موگرینی و لاوروف بر تلاش‌ها برای حفظ برجام تأکید کردند

در بیانیه‌ای که دفتر موگرینی امروز صادر کرده تأکید شده دو طرف در این دیدار بر تلاش‌های ادامه‌دار برای حفظ «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) تأکید کردند. /فارس

سازوکار ویژه مالی برای تجارت غیردلاری شرکت‌ها با ایران تا پایان سال جاری میلادی آماده خواهد شد

فدریکا موگرینی(مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا)امروز۱۰دسامبر۲۰۱٨ (دوشنبه ۱۹ آذر۱۳۹۷) گفت: «انتظار دارم که این ابزار ظرف هفته‌های آینده، تا پیش از پایان سال، به عنوان راهی برای حفاظت و ترویج تجارت مشروع با ایران آماده شود».

سال میلادی روز دوشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۷به پایان می‌رسد.

وی که در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل سخن می‌گفت: «کارها خوب پیش می‌رود».

سازوکار اتحادیه اروپا که «وسیله برای هدفی ویژه» (اس‌پی‌وی) نام دارد، برای پیشدستی نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌هایی است که به نقل‌‌وانتقال پول صادرات نفت ایران می‌پردازند.

اس‌پی‌وی که می‌تواند با یک نظام مبادله پایاپای پیوند بخورد از یک نهاد واسطه در اتحادیه اروپا برای انجام تجارت با ایران بهره می‌برد.

این سازوکار تضمین می‌کند که برای مثال پول صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی با فروش کالاها و خدمات اروپا به ایران جبران شود.

به رغم گذشت شش ماه از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای ادامه تجارت با ایران هنوز صورت اجرایی به خود نگرفته است.

کشورهای اروپایی درصدند که توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنند و در همین راستا در تلاشند یک کانال مالی برای برای ادامه مبادلات مالی و بانکی با ایران ایجاد کنند.

میزبان پیدانمی شود!

مشکل اصلی که برای این تاخیر بر شمرده می‌شود، خودداری کشورهای اروپایی از میزبانی این سازوکار ویژه به دلیل «فشار سنگین» آمریکا است. این احتمال مطرح شده است که تحریم‌های آمریکا به کشور میزبان این سازوکار تسری پیدا کند.

اتریش و لوگزامبورک از جمله کشورهایی هستند که از زیر بار مسئولیت میزبانی این سازوکار شانه خالی کرده‌اند.

با این حال، امیرحسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل، روز ۲۸ آبان با اشاره به اقدامات آمریکا برای مقابله با راه‌اندازی نهاد اروپایی سازوکار ویژه گفت که احتمالا فرانسه میزبان این کانال مالی خواهد بود.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از دو دیپلمات گزارش داده که ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در نشست بروکسل که پشت درهای بسته برگزار شد اعلام کرد پاریس و برلین در حال کار روی این طرح هستند که تا پایان سال عملی شود.

همزمان با این موضوع که در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا مورد بحث قرار گرفت، احتمال تحریم جمهوری اسلامی ایران به خاطرتوطئه بمبگذاری در پاریس و دانمارک نیز مطرح شد.

خانم موگرینی در بخش دیگری از سخنان روز دوشنبه خود گفت: «حمایت قاطع ما از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به معنای نیست که چشم خود را روی سایر مسائل خواهیم بست».

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها تهدید کرده‌اند که اگر ایران از منافع برجام بهره‌مند نشود دلیل برای ماندن در برجام ندارد./ ۱۹ آذر ۱۳۹۷رادیوفردا

(۸می۲۰۱٨) امریکاازبرجام خارج شد ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

ترامپ

رئیس جمهور آمریکا(دونالدترامپ) با حضور در کنگره و ایراد سخنرانی، رسما خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام و فرمان اجرایی تحریم‌های شدید علیه ایران را امضا کرد.۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸می۲۰۱٨)

***

بیانیه مشترک فدریکا موگرینی، نماینده ارشد اتحادیه اروپا، و وزرای خارجه و اقتصاد فرانسه، آلمان و بریتانیا

در تاریخ دوم نوامبر ۲۰۱٨ (۱۱ آبان ۱۳۹۷) و در پی اِعمال مجدد تحریمها علیه ایران ازسوی ایالات متحده، نماینده ارشد اتحادیه اروپایی در سیاست خارجی، فدریکا موگرینی، وزرای امور خارجه ژان-ایو لودریان (فرانسه)، هایکو ماس (آلمان) و جرمی هانت (بریتانیا)، و وزرای اقتصاد برونو لومر (فرانسه)، اولاف شولتز (آلمان) و فیلیپ هاموند (بریتانیا)، بیانیه مشترکی صادر کردند که به شرح زیر است:
« ما از اعمال مجدد تحریمها توسط ایالات متحده در پی خروج این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمیقاً متأسفیم.
برجام عنصری مهم از بنای جهانی عدم اشاعه هسته ای و دیپلماسی چندجانبه است، که شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را طی قطعنامه ۲۲۳۱ خود تأیید نموده است. این توافق برای امنیت اروپا، منطقه و سراسر جهان حائز اهمیت اساسی می باشد.
برجام زنده است و پاسخگوی اهدافش می باشد. آژانس بین المللی انرژی اتمی در دوازده گزارش متوالی خود گواهی داده که ایران به تعهداتش در چارچوب این توافق پایبند بوده است.
ما از ایران انتظار داریم که به اجرای کامل تعهداتش در حوزه هسته ای، چنانکه برجام تعیین نموده، ادامه دهد.

JPEG

برجام در عین حال برداشته شدن تحریمهای بین المللی را به منظور ایجاد تأثیر مثبت، نه فقط بر روابط تجاری و اقتصادی با ایران، بلکه همچنین و به ویژه بر زندگی مردم ایران، پیش بینی نموده است.

هدف ما محافظت از کنشگران اقتصادی اروپایی است که به مبادلات تجاری مشروع با ایران، مطابق با قوانین اروپا و نیز قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد، متعهد هستند.

ما به عنوان امضاکنندگان برجام، به تلاش در جهت حفظ و بقای مسیرهای مالیِ عملی با ایران و نیز تضمین تداوم صادرات نفت و گاز ایران متعهد هستیم. در این مورد و نیز موضوعات دیگر، به همراه سایر امضاکنندگان برجام، یعنی روسیه و چین، و نیز کشورهای ثالثی که مایل به حمایت از برجام هستند، به کار خود ادامه می دهیم. طی هفته های اخیر این تلاشها، بخصوص در جهت پشتیبانی از ابتکار اروپا به منظور ایجاد سازوکاری ویژه از نوع صندوق مشترک اعتباری شدت گرفته و ما در حال کار بر روی برقراری این سازوکار هستیم. این ابتکار به ایران امکان خواهد داد که کماکان از مزایای برداشته شدن تحریمها بهره مند گردد و صادرکنندگان و واردکنندگان اروپایی نیز همچنان قادر به ادامه مبادلات تجاری مشروع خود با این کشور خواهند بود.

برای یاری رساندن و اطمینان بخشیدن به فعالان اقتصادی که روابط تجاری مشروع خود را با رعایت قوانین اروپا پی می گیرند، اقداماتی تکمیلی باید انجام پذیرد که وزرای اقتصاد ما در جلسات آتی خود به آن خواهند پرداخت. عزم جمعی ما برای به سرانجام رساندن این اقدامات تزلزل ناپذیر است.

ما همچنان نسبت به اجرای برجام، به عنوان جزئی از توافقات بین المللی و امنیت مشترک جهانی متعهدیم و از ایران انتظار داریم که در این راستا نقشی سازنده ایفا نماید. »/مبع:سایت سفارت فرانسه درایران۱۴ نوامبر۲۰۱٨(پنج شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۸)

***

به گزارش اسپوتنیک(۱۹نوامبر۲۰۱٨)؛ فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران درباره اقدامات کشورهای اروپایی برای راه‌اندازی کانال ویژه تسهیل مبادلات مالی با ایران گفت: تلاش‌ها برای راه‌اندازی این مکانیسم در جریان است اما نمی‌توان تاریخی دقیقی را برای آن مشخص کرد.

موگرینی افزود: در این مرحله مشارکت وزرای دارایی انگلیس، آلمان و فرانسه اهمیت ویژه ای دارد. آنها سخت برای راه اندازی این مکانیسم تلاش می‌کنند. وی ادامه داد که نمی‌توانم تاریخ دقیقی را برای این موضوع اعلام کنم و تنها می توانم به نکته اشاره کنم که تلاش‌ها ادامه دارند و به نحو مثبت پیش می‌روند.

در ماه سپتامبر کشورهای انگلیس، آلمان، چین، فرانسه، روسیه و ایران پس از نشست وزرای خارجه این کشورها در سازمان ملل اعلام کردند که اتحادیه اروپا یک مکانیسم مالی برای پرداخت ها با ایران ایجاد می کند.

روز دوشنبه در بروکسل نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا برگزار می شود که یکی از موضوعات مورد بحث این نشست ایجاد مکانیسم برای مبادلات مالی بار ایران پس از تحریم های آمریکا است.

سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه درکنفرانس خبری :اروپابا همه تلاشهای موفقیت آمیزی که داشته، «دراستقلال ازامریکا»ناموفق بوده

زاخاروا: سرنوشت شهر پالمیرا سوریه برای غرب جالب نیست

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه (۲۱ دی ۱۳۹۷)در کنفرانس خبری هفتگی خود درباره برجام و ساز و کار مالی برای تسهیل همکاری با ایران گفت: باید اتحادیه اروپا را تحسین کرد که مهارت دیپلماسی در سطح عالی را برای رسیدن به این توافق از خود نشان داد، اما آزمون پس از امضای برجام و اجرای آن و مخصوصا پس از خروج آمریکا از این توافق بین المللی آغاز شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اضافه کرد: برجام صرفا یک معامله تجاری یا دوجانبه نیست بلکه توافقی چندجانبه است که از سوی شورای امنیت تایید شده و سندی لازم الاجرا است و مسکو به تلاش های خود در خصوص این توافق در عرصه های مختلف ادامه می دهد.

وی افزود: شرکای اروپایی ما در برابر آزمون بسیار جدی قرار گرفته اند و همه می دانند که یکی از طرف ها(آمریکا)، آزمون استقلال اروپا را پیش روی شرکای ما قرار داده است و شرکا در بروکسل در این آزمون موفق نبودند./۲۲ دی ۱۳۹۷

***

قبل ازخروج امریکا ازبرجام-روز دوشنبه (۱۶ ژانویه ۲۰۱۷/ ۲۷ دی۱۰ دی ۱۳۹۶) وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، برای برگزاری نخستین نشست خود در سال جدید میلادی گرد هم آمده‌اند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در آستانه این نشست و در سالروز اجرایی شدن توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ تأکید کرد که این اتحادیه علیرغم مخالفت‌ها و انتقادهای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، همچنان به برجام پایبند است.

Belgien Büssel Federica Mogherini (Getty Images/AFP/P. Huguen)

او تصریح کرد که جمهوری اسلامی تا کنون به تعهدات خود در مسئله برجام عمل کرده و اتحادیه اروپا نیز در این راه تلاش خواهد کرد تا این توافق مهم که برای “امنیت اروپا بسیار مهم است”، معتبر مانده و به طور دقیق اجرا شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرد که رفع تحریمات سبب شد که مناسبات اقتصادی و تجاری میان کشورهای عضو این اتحادیه و ایران به‌طور درخور توجهی تقویت شوند.

default

موگرینی افزود، کسب توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که “دیپلماسی هنوز هم عمل می‌کند و می‌تواند نتیجه‌بخش باشد”.

حمایت بریتانیا از برجام

از سوی دیگر بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز در حاشیه نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل حمایت کشور خود از تداوم توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد./منبع:دویچه وله فارسی

درباره نویسنده

2079مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما