هورمون(hormone) چیست؟هورمون های شادی کدامند؟

 هورمون های شادی کدامند؟

هورمون(hormone) ها نوعی پیامرسان شیمیایی هستند که از یک سلول ترشح می شوندواز طریق خون به یامایع بین سلولی، به سلول هدف می رسند، و باعث ایجاد پاسخ در سلول و بافت هدف میگردند،تنظیم  ترشح هورمون‌ها، بستگی به غلظت  هورمون دارد(غلظت هورمون زیاد باشد ترشح آن کم می‌شود وبالعکس)

محل ترشح  هورمون، «غُدّه »هاهستندوبعضی اندامها

غددواندامهایی  که هورمون ترشح می‌کنند:

غده های اصلی درونریز: غده هیپوفیز،غده هیپوتالاموس ، غده آدرنال (فوق کلیه)،غده تیروئید،غده پاراتیروئید، غده پینه آل-صنوبری (اپی فیز)،غده پانکراس،

تخمدان،بیضه‌ها،تیموس،غده هادر مجموع حدود ۲۵ نوع هورمون ترشح می کنند.

آنچه مشهوراست، هورمون‌ها  دو گروه «پُلی‌پپتیدی و استروئیدی» هستند، امابه چهار گروه تقسیم می شوند:

۱-پپتیدی:(انسولین و یا  مثل LH و FSH  گلیکوپپتیدی

۲-استروئیدی:غده های جنسی هستند  (استروژن ،تستسترون)

۳-پروستانوئیدی(پروستاگلاندین‌ها)

۴-آمینی:(دوپامین ، آدرنالین و نورآدرنالین که ازفوق کلیوی ترشح می شوند)

دوپامین (Dopamine) 

هورمونی است که انسان را از لحاظ ذهنی هوشیار نگه می دارد. دوپامین از سلول های مغز و نخاع ترشح می شود. وقتی صحنه ای در یک فیلم شما را خوشحال می کند یا از دیدن منظره ای لذت می برید،

سروتونین (Serotonin) 

این هورمون به هورمون شادی معروف است و ازهیپوتالاموس ترشح می شود.این هورمون تقویت کننده ی خلق وخو، ضد افسردگی است و باعث می شود احساس شادی کنید. کمبودهورمون سروتونین در بدن موجب بی خوابی، اختلالات خلق و خو، احساس غم،افسردگی، رفتار پرخاشگرانه و اختلالات خوردن می شود .

 اُکسی توسین (Oxytocin)

اُکسی توسین هم نوعی انتقال دهنده ی عصبی و هم یکی از هورمون های شادی آوراست که اغلب به نام «هورمون عشق» نامیده می شود . اکسی توسین موجب کاهش استرس وافزایش تعاملات اجتماعی می شود وعشق را بین زوجین و والدین و فرزندان افزایش می دهد .

استروژن (Estrogen)

استروژن هورمونی است که از غدد جنسی ترشح می شود وبه شکل گیری سروتونین کمک می کند و مانع استرس و ثابت شدن خلق و خوی فرد می شود هورمون زنانه استروژن با شروع یائسگی کاهش می یابد .

پروژسترون (Progesterone)

هورمون پروژسترون سبب بهبود کیفیت خواب و مانع از اضطراب و تحریک پذیری و نوسانات خلق وخو می شود. استرس بیش ازحد و نداشتن رژیم غذایی سالم سطح این هورمون را کاهش می دهد .

درباره نویسنده

1965مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما