آنفلوآنزا “خوکی” H۱N۱چیست؟

آنفلوآنزا

 «آنفلوآنزای خوکی» چیست؟

اینکه آنفلوآنزا را  « خوکی »بنامیم، اشتباه است. آنفلوآنزا ویروسی است که انواع و اقسام مختلفی دارد.

آنفلوآنزای خوکی فارن

علت معروف شدن «آنفلوآنزا» به خوکی چیست؟

دکترمحمودنبوی  گفت: باید توجه کرد که نام بردن از آنفلوآنزایی به‌نام آنفلوآنزای خوکی یک اشتباه تاریخی محض است؛ زیرا شیوع آنفلوآنزای H۱N۱در سال ۲۰۰۸ از یک شهری-مکزیک- که پرورش خوک‌ داشت، آغاز شد و بر همین اساس هم ابتدا نام این نوع ویروس آنفلوآنزا را آنفلوآنزای خوکی گذاشتند و بعد اعلام کردند که این نوع ویروس ترکیبی از ویروس‌های انسانی، پرندگان و خوک است که نامش را H۱N۱ جدید گذاشتند.

نبوی گفت: بعد از گذشت دوران، شیوع ویروس H۱N۱ دیگر به نوعی ویروس فصلی تبدیل شده که شدت بسیار زیادی هم ندارد و مانند آنفلوآنزای فصلی است.

باید توجه کرد که به‌طور کلی سه نوع ویروس آنفلوآنزا شامل H۱N۱، H۳N۲، و ویروس آنفلوآنزای نوع B وجود دارد.

حال به اشتباه ویروس  H۱N۱را «خوکی» عنوان می‌کنند. تاکید می‌کنم که این ویروس از نظر همه‌گیری، شدت و نوع درمان هیچ فرقی با انواع دیگر ویروس آنفلوآنزا ندارد.

محمد نبوی

نبوی  در واکنش به اخباری مبنی بر شیوع آنفلوآنزای خوکی در گرجستان گفت:درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه منشاء ویروس H۱N۱ کشور گرجستان است، اظهار کرد: در هر کشوری یک نوع از ویروس آنفلوآنزا بیشتر شیوع پیدا می‌کند. در حال حاضر در این فصل در گرجستان ویروسH۱N۱  شیوع بیشتری پیدا کرده و ممکن است در ماه‌های دیگر نوع ویروس در آنجا تغییر کند و این اهمیتی ندارد. بنابراین لفظ خوکی برای این نوع آنفلوآنزا غلط است. این ویروس نوعی آنفلوآنزای فصلی است که وسعت و شدتش هم با انواع دیگر آن تفاوتی ندارد.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه نیمکره شمالی زمین در فصل سرد درگیر آنفلوآنزا می‌شود، گفت: کشور گرجستان هم مانند بقیه کشورها گرفتار آنفلوآنزا است، نه بیشتر و نه کمتر. منتها چون وزارت بهداشت گرجستان اعلام کرده که به علت شدت همه‌گیری مدارس تعطیل شوند، این باعث شده لفظ خوکی را به کار ببرند که از نظر فنی اشتباه است. در حال حاضر در گرجستان، ویروس H۱N۱ شیوع بیشتری دارد. حال در برخی کشورها همH۳N۲  بیشتر شایع شده است. تاکید می‌کنم که این ویروس‌ها از نظر بیماری‌زایی هم تفاوتی ندارند، بلکه ژنوتیپ‌هایی هستند که از نظر اپیدمیولوژیک ممکن است شیوع‌شان در یک‌سال بیشتر یا کمتر باشد.

نبوی گفت: در این فصل-زمستان- در همه کشورها اعم از عراق، افغانستان، ایران و… ویروس آنفلوآنزا وجود دارد،

 آنفلوآنزا بیماری است که نمی‌توان آن را محدود کرد. از طرفی ۵۰ تا ۶۰ درصد موارد مبتلایان به آنفلوآنزا به صورت بی‌علامت هستند. بنابراین در حال حاضر فصل آنفلوآنزا است و هر ساله میزانی از  شیوع آن در همه کشورها اعم از ایران و… وجود دارد.

نبوی گفت: در کشور ما هم مانند سال‌های گذشته میزانی از آنفلوآنزا وجود دارد و احتمال می‌دهیم که امسال شیوع ویروس H۳N۲ در کشورمان بیشتر دیده ‌شود. البته سایر انواع آن هم دیده می‌شود و از نظر شدت، تخصصی، درمان و همه‌گیری فرقی باهم ندارند. به هر حال در

فصل آنفلوآنزا، این بیماری از آذر تا فروردین معمولا در کشور ما هم شایع می‌شود و هر سال هم با این موضوع مواجهیم.

دکترنبوی گفت:اینکه آنفلوآنزا را فقط به H۱N۱ یا خوکی منتسب کنیم، اشتباه است. آنفلوآنزا ویروسی است که انواع و اقسام مختلفی دارد.

به عنوان مثال ویروسH۳N۲  باقی‌مانده آنفلوآنزای هنگ‌کنگی است که در سال ۱۹۶۸ همه‌گیری داشت و بعد تبدیل به ویروسی فصلی شد.

 ویروسH۱N۱  هم باقی‌مانده ویروس ۲۰۰۸ است که در حال حاضر تبدیل به ویروسی فصلی شده و خیلی هم پرخطر نیستند./۱ بهمن ۱۳۹۷ایسنامصاحبه بادکترنبوی

***

مدیریت سایت-پیراسته فر:BBCفارسی ( ۱۷ آذر ۱۳۹۴)می نویسد:

دکتر محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ایران هم می‌گوید منظور از آنفلوانزای خوکی همان آنفلوانزای فصلی است:

سه دسته ویروس عامل آنفلوآنزاهای فصلی هستند.

۱-ویروس H۱N۱ 

۲- ویروس H۳N۲

۳- ویروس آنفلوانزای B

که البته این ویروس‌ها ممکن است در طی زمان دچار تغییر شوند ولی آنچه که الان در جهان شایع است همین سه دسته ویروس هستند.

ویروسH۱N۱  در سال ۲۰۰۹ شناخته شد و چون این ویروس شباهت زیادی به ویروسی داشت که در خوک ایجاد آنفلوآنزا می‌کرد آنفلوآنزای خوکی نامیده شد و چون ویروس در مکزیک شناسایی شده بود به آن آنفلوآنزای مکزیکی هم گفتند.

اما نام رسمی ویروس این بیماری در حال حاضر ویروس آنفلوآنزای A/H۱N۱pdm۰۹ است.

در سایت« سازمان بهداشت جهانی » هنور(آذر ۱۳۹۴) نام آنفلوآنزای خوکی دیده می‌شود.

اما وزارت بهداشت آمریکا نام آن را در سایت خود به H۱N۱ تغییر داده و ذکر کرده که در ابتدا به آن آنفلوآنزای خوکی اطلاق می‌شده است.

در بریتانیا هم هر دو نام در سایت دولت و سایت بهداشت و درمان ملی بریتانیا به کار می‌رود.

برای اطاع ازچندوچون بیماری آنفلوآنزا به این لینک مراجعه کنید:

سرماخوردگی”آنفلوانزا”درمان چی بخوریم،چه نخوریم؟آنفولانزا

درباره نویسنده

1998مطلب نوشته است .

One Comment on “آنفلوآنزا “خوکی” H۱N۱چیست؟”

Trackbacks

  1. سرماخوردگی”آنفلوانزا”درمان چی بخوریم،چه نخوریم؟آنفولانزا

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما