اولین جراح قلب درایران چه کسی بود؟پدر جامعه هموفیلی ایران

اولین جراح قلب درایران چه کسی بود؟

درادامه این مطالب راخواهیدخواند:دکترعلا،بنیانگذار«انتقال خون»کشورایران و«پدرجامعه هموفیلی ایران کیست؟

پدر« پیوند قلب ایران» کیست؟

اولین زن متخصص بیهوشی درایران« خانم دکتر بهدخت سمیعیان»

اولین  وزیربهداشت( بهداری)بعدازپیروزی انقلاب کیست؟

اولین پیوند کلیه درایران درچه سالی؟

اولین پیوند کبددرایران وجهان چه کسی بود؟

 اولین عمل پیوند قلب درایران

دکترداوودکاظمی(متولد۱۳۰۲) اولین جراحی قلب را در سال ۱۳۳۷(یک سال بعد از برگشت)در بیمارستان شیبانی انجام دادم.

با این اوصاف سال ۱۳۲۳ وارد دانشکده پزشکی شدم .سال ۱۳۲۹ درسم تمام شد و شهریور همان سال(۱۳۲۹) رفتم امریکا.

فکر کنم سال ۱۳۳۶ بود. همان سال به کمک استادم، پرفسور تیلیبی، کتاب کوچکی نوشتیم که تقریبا قدم‌های اول جراحی قلب بود. اولین جراحی را سال ۱۳۳۷ انجام دادم. آن زمان‌ها اجازه نمی‌دادند که به قلب دست بخورد و خوب یادم است که چه مشکلاتی داشتم.
:چراازامریکا برگشتید؟
چون من یک ایرانی بودم. زمانی که می‌خواستم برگردم، یکی از استادان دانشکده فوت کرد و به من پیشنهاد دادند جای ایشان باشم، ۶ ماه کار کردم ولی تصمیم گرفته بودم که برگردم و برگشتم.

من ایرانی و بزرگ‌شده این کشور بودم. زمان انقلاب خیلی از دوستانم رفتند ولی حتی آن زمان هم ما ایران را ترک نکردیم و ماندیم، یک سال بعد از برگشتنم از امریکا ازدواج کردم. همسرم از خانواده‌های اصیل شیرازی هستند که در شیراز شناخته شده‌اند.

«دکترکاظمی» دوازدهمین جراح قلب در کل آمریکا بود کاظمی در عرض ۲۶ سالی که در دانشگاه تهران تدریس کردم بیش از ۱۰۰۰ جراحی قلب انجام دادم.

یادم هست زمانی که رییس دانشگاه جندی شاپور اهواز بودم، پرفسور بارنارد به ایران آمدند که آن زمان تازه ۲ یا ۳ پیوند قلب انجام داده بود. ایشان یک روزه آمد و برگشت و از آن موقع متمرکز شدم روی آقای «دکتر ماندگار» و می‌گفتم ایشان پرفسور بارنارد ما هستند و هنوز هم به ایشان افتخار می‌کنم. دکتر عبدی و خیلیهای دیگر هم هستند که به وجودشان افتخار می‌کنم.

پرفسور فریدون علا(متولد۱۳۰۹) پسر نخست وزیر وقت که در دانشگاه بیرمنگام تدریس می‌کرد و هم زمان با من به ایران برگشت، بانک خون ایران را به وجود آورد که بسیاری ازمشکلات مربوط به فاکتورهای خون راباکمک وی برطرف کردیم.

پدر جامعه هموفیلی ایران کیست؟

تاریخچه «هموفیلی»

کانون هموفیلی ایران، تصمیم به ساخت درمانگاه جامع برای بیماران هموفیلی گرفت، که یکی از آرزوی دیرینه بیماران، شکل گرفت و با بار مالی بسیار سنگین اقدام اولیه برای بررسی چگونگی خرید محلی برای درمانگاه تحقق یافت.

نشست نمایندگان انجمن‌های بیماران خاص در ایسنا

مدیرعامل کانون هموفیلی

مسئولیت ساخت مرکز درمان جامع هموفیلی ایران بر عهده جناب آقای احمد قویدل بود.
با خرید اقساطی محل درمانگاه کار بزرگ ساخت درمانگاه جامع آغاز شد.

با آمدن دکتر علا به ایران در سال ۱۳۷۷، فصل نوینی در فعالیت های کانون آغاز شد. نیاز کانون به هدایت علمی از این طریق تأمین شد و ایشان با نهایت علاقه مندی این افتخار مجدد را به جامعه هموفیلی ایران داد که نقش مهمی را در هدایت این تشکیلات بر عهده بگیرد.
تاریخ افتتاح فاز اول درمانگاه مشخص شد: ۲۸فروردین ۱۳۸۰، روز جهانی هموفیلی و یک دنیا کار آغاز شد.

آنان توانستند در ماه های بعد با هدایت «پدر جامعه هموفیلی ایران، دکتر علا»، انجمنی در انگلیس تأسیس کنند که نقش اساسی در تجهیز درمانگاه جامع کودکان هموفیل ایران ایفا می کرد.
دل ها شور افتتاح درمانگاه را می زد و بالاخره اشک شوق جاری شد و فاز اول درمانگاه توسط رئیس سازمان انتقال خون ایران افتتاح شد. بزرگترین دستاورد کانون هموفیلی ایران در دستان بیماران هموفیلی قرار گرفت.
مراحل خاکبرداری فاز دوم درمانگاه در ۱۶مهرماه سال ۱۳۸۰مصادف با روز جهانی کودک با دستور مستقیم شهردار تهران الویری به صورت رایگان انجام شد.

افتتاح فاز دوم  و اولین تندیس هموفیلی جهان در تقاطع دو خیابان زرتشت و فلسطین  منتهی به درمانگاه به یادگار ساخت درمانگاه جامع هموفیلی ، با حضور معاون اجتماعی وزیر کشور و رئیس سازمان انتقال خون و نماینده فدراسیون جهانی هموفیلی و« پدر جامعه هموفیلی ایران، دکتر فریدون علا» انجام شد.

هموفیلی چیست؟

هموفیلی(hemophilia) نوعی اختلال نادر ارثی است که به دلیل کمبود پروتئین خاصی به نام «فاکتورهای انعقادی» در خون رخ می دهد. در بیماران مبتلا به هموفیلی خون به درستی لخته نشده و این مسئله به خونریزی های بیش از حد منجر می شود.

واژه «هِم» به معنی خون و «فیلی» به معنی دوستدار خون است و به دلیل همراه بودن این بیماری با اختلالات خونریزی دهنده، «هموفیلی» نام گرفته است.

هموفیلی یا خون‌تراوی نوعی بیماری ارثی است که در آن خون در محل بریده شده بند نمی‌آید و جز در موارد استثنایی این بیماری فقط در افراد مذکر دیده می‌شود.عارضه خونریزی در هموفیلی می‌تواند بسته به شدت اختلال ژنتیکی درجات مختلفی از نظر شدت داشته باشد.

به طور کلی ۱۳ نوع فاکتور انعقادی وجود دارد که با کمک پلاکت ها فرایند لخته شدن خون را انجام می دهند، پلاکت ها سلول های خونی کوچکی هستند که در مغز استخوان تولید می شوند.

مردها و زنان هرکدام ۲۳جفت کروموزوم دارند. زن ها دو کروموزوم X و مردها یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دارند. هموفیلی اختلال ژنتیکی مربوط به کروموزم X می باشد و این یعنی از مادر بهپسر منتقل می شود.

هموفیلی بیماری مردانه است ولی انتقالش بوسیله زنان است (زنان آن را به نسل بعد منتقل می کنند)

هر دوی این فاکتورها بطور ژنتیکی از طریق کروموزوم X به صورت یک خاصیت مغلوب انتقال می‌یابند.

بنابراین تقریباً هیچگاه یک زن مبتلا به هموفیلی وجود نخواهد داشت زیرا لااقل یکی از کروموزومهای جنسی او دارای ژنهای سالم خواهند بود. اگر یکی از کروموزومهای جنسی زن معیوب باشد وی یک ناقل هموفیلی خواهد بود و این بیماری را به نیمی از فرزندان پسر خود منتقل خواهد کرد و حالت ناقل بیماری بودن را به نیمی از دختران خود انتقال خواهد داد.

انواع هموفیلی

هموفیلی A و B اختلالات انعقادی وابسته به کروموزوم جنسی هستند که به ترتیب بر اثر جهش هایی در ژنهای F۸C و F۹ ایجاد می‌شوند. جهشهای F۸C موجب کمبود یا اختلال عملکرد عامل انعقادی ۸ ( فاکتور هشت )و جهشهای ژن F۹ باعث کمبود یا اختلال عملکرد عامل انعقادی ۱۱ می‌شوند. هموفیلی نوعی اختلال در تمام نژادها و بدون ترجیح نژادی است. میزان شیوع هموفیلی A از هموفیلی B بیشتر است. هموفیلی نوع C یک نوع اختلال ژنتیکی اتوزومال است که به علت کمبود فاکتور یازده خونی می باشد.

 پدر« پیوند قلب ایران» کیست؟

محمدحسین ماندگار یکی از مشهورترین شاگردان داوود کاظمی است که او را به‌عنوان پدر پیوند قلب ایران می شناسند. ماندگار معتقداست که نقش دکتر کاظمی در جراحی قلب ایران بی‌نظیر است و او بنیان‌گذار جراحی نوین قلب در ایران است

خانم دکتر بهدخت سمیعیان، متخصص بیهوشی که از امریکا به ایران آمده بود و اولین زن متخصص بیهوشی در ایران بودخیلی به من کمک می‌کرد. در همان سال‌ها بود که  «کاشف کمربند گچی قلب در ایران بودم»

قلب ۴ دریچه دارد؛ این گچ دور قلب را می‌گیرد. خبر این نوآوری در مجله‌های قلب دنیا هم چاپ شد. البته به دلیل امکانات کمی که داشتیم، خیلی به مشکل برمی‌خوردیم ولی این کمربند گچی با موفقیت تست شد و توانستیم ضربان قلب را به حالت عادی برگردانیم و بیمار با سلامت از بیمارستان مرخص شد./خرداد ۱۳۹۶شفاآنلاین

***

پرفسور دکتر محمد حسین ماندگار فوق تخصص جراحی قلب و عروق، متولد ۱۳۳۳ شمسی در تهران می باشد. وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در تهران به پایان برده و در سال ۱۳۵۱ در رشته پزشکی در دانشگاه تهران ادامه تحصیل داده است. سپس تحصیلات تخصصی جراحی را مابین سالهای ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۳ در دانشگاه تهران تکمیل کرده است و فوق تخصص جراحی قلب و عروق خود را نیز در سال ۱۳۶۶ از همین دانشگاه دریافت نموده است.

دکتر ماندگار اولین پیوند موفق قلب در ایران را سال ۱۳۷۲ انجام داد و نامش را در تاریخ پزشکی ثبت کرد،ماندگار در سال ۱۳۶۸ به تیم جراحی دکتر دورال در دانشگاه لندن (بیمارستان گایز) و دکتر یاکوب (هرفیلد) پیوست، تا تحصیلات تکمیلی خود را در رشته جراحی قلب و عروق در مراکز معتبر جهانی بگذراند.

***

پرفسور جوادهیات(متولد۱۳۰۴تبریز) در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی مدتی مدیر مسئول نشریه وارلیق را بر عهده داشت.
جواد هیات پس تحصیل دراستانبول وپاریس درسال ۱۳۳۱ به ایران بازگشت

دکتر هیات از پزشکان و جراحان مجرب قلب کشورمان بود که
در سال ۱۳۴۱ برای اولین بار توانست در ایران عمل جراحی قلب باز را انجام دهد
 در سال ۱۳۴۷ اولین عمل پیوند قلب را در تهران و اولین پیوند قلب سگ ها را در ایران با موفقیت به انجام رساند.
 من برای راه اندازی ماشین قلب و ریه مصنوعی به پاریس رفتم. شاید ۸ بار با هزینه خودم رفتم و آمدم تا نقص ها را برطرف کنم و همه امکانات را بیاورم.
اولین پیوندکلیه درایران

وی در مورد اولین پیوند کلیه هم می گوید: اولین پیوند کلیه ام را روی «انسان»یک درجه دار شهربانی انجام دادم. دهنده کلیه همسر ایشان بود. پیوند خوب انجام شد و یادم هست که در یک چهارشنبه از اسفند ماه سال ۱۳۴۸، او را در بیمارستان هزار تخت خوابی بعد از بهبود کامل، معرفی کردم ولی بعد از آن برای گرفتن فتوای فقها به قم رفتم. مسأله را با مراجع، درمیان گذاشتم اما متاسفانه آنها اجازه نداد .تا اینکه امام خمینی آمدند و اجازه دادند که این عمل انجام شود اما دیگر از این قضیه ۱۵ یا شاید ۲۰ سال گذشته بود و من نه توان جوانی ام را در اختیار داشتم، نه قدرت جراحی ام را. فقط بعد از صادر شدن این فتوا خوشحال شدموی از سال ۱۳۴۲ به نمایندگی ایران در ˈانجمن بین المللی جراحیˈ و از سال ۱۳۶۲ به عضویت ˈآکادمی جراحی پاریسˈ انتخاب شد

پرفسور دکتر «جواد هیات» نخستین جراح قلب باز ایران در سن ۸۹ سالگی(۲۱ مرداد ۱۳۹۳) در شهر باکو دار فانی را وداع گفت.

اولین پیوند کبد در ایران  ۱۴خرداد ۱۳۷۲


اولین عمل موفق پیوند کبد در ایران در ۱۴خرداد سال ۱۳۷۲ توسط «دکتر سیدعلی ملک‌حسینی پدر پیوند کبد ایران  » دربیمارستان نمازی  شیراز انجام شد

***
دکترعباسقلی دانشورکیست؟

در سال ۱۳۴۸ اولین و مدرن‌ترین مرکز جراحی قلب ایران را با پیشرفته‌ترین وسایل و تجهیزات و امکانات، در بخشی از بیمارستان امام خمینی تبریز بنیان گذاشت که بعداً به طور مستقل بیمارستان و مرکز فوق تخصصی جراحی قلب و عروق شهید مدنی نام‌گذاری گردید و به عنوان مرکز ملی قلب ایران شناخته شد و در ۱۵ آبان ۱۳۴۸ اولین عمل جراحی قلب باز و تعویض دریچه میترال در ایران را در این مرکز انجام داد.

دکترعباسقلی دانشور پس از انقلاب اسلامی ایران به تهران مهاجرت کرد و در دانشگاه شهید بهشتی مشغول به خدمت شد.

دانشور عضو کالج متخصصین بیماری‌های قفسه سینه آمریکا و عضو کالج متخصصین جراحی آمریکا است. وی در دی ماه سال ۱۳۶۹ از طرف ایرج فاضل؛ رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، برای عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد شد و به عنوان عضو پیوسته با فرهنگستان علوم پزشکی تاکنون به همکاری نزدیک ادامه داده است.

اولین  وزیربهداشت( بهداری)بعدازپیروزی انقلاب کیست؟

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:دکتر کاظم سامیاولین  وزیربهداشت( بهداری) بود، تخصص وی روانپزشکی بودکه از بهمن ماه ۱۳۵۷ تا آبان ۱۳۵۸ وزیربودوبعدازآن رئیس شیرخورشید(هلال احمر)شد ونماینده مردم تهران دردوره اول مجلس شورای اسلامی بود

دانشگاه تهران، سال ۱۳۵۸، مراسم دومین سالگرددرگذشت دکتر علی شریعتی. از راست :ناصر میناچی، آیت الله  خامنه‌ای، دکترکاظم سامی، احمد صدر حاج سید جوادی و  حجت الاسلام جعفر شجونی

فوت دکترسامی:چهارشنبه، ۲ آذر ۱۳۶۷درمطبش وقاتل محمود جلیلیان اخراجی سازمان هلال احمر بودکه عامل اخراجش رادکترسامی می دانست

درباره نویسنده

2161مطلب نوشته است .

۴ Comments on “اولین جراح قلب درایران چه کسی بود؟پدر جامعه هموفیلی ایران”

 • مینا wrote on 11 فوریه, 2019, 16:38

  خدایی ایران پره پر از استعدادهای عالیه

  ایکاش فضای بیشتری براشون بود

 • عکس 360 درجه wrote on 17 فوریه, 2019, 12:01

  وای من دکتر هئیت رو از نزدیک دیدم. عالی بودن ایشون. اواخر عمرش در آذربایجان زندگی کرد و در اونجا هم خاک سپردنش
  خدا رحمتش کند

 • آتلیه عروس wrote on 17 فوریه, 2019, 12:03

  عالی بود . ممنون

 • ازدواج در ترکیه wrote on 17 فوریه, 2019, 12:04

  چقدر جالب. ممنون

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما