کارتهای الکترونیکی”هوشمند”چیست؟درایران وجهان(Smart Chip)

کارتهای الکترونیکی

کارت ملی هوشمندایران که خارجی است

تفاوت  کارت ملی  هوشمند بادیگرکارتها(بانکی،سوخت)،:جنس بدنه کارت ملی از«پلی کربنات است واما،جنس کارت های دیگر از(pvc)پی وی سی است «پلی کربنات»

مواداولیه اش درایران تولیدنمی شود.

کارتهای الکترونیکی

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:اولین کارت هوشمند حاوی یک ریزپردازنده،تراشه هوشمند (Smart Chip)،اولین کارت هوشمند حاوی یک ریزپردازنده، در سال ۱۹۶۷میلادی توسط دو مهندس علوم موشکی آلمانی با نامهای «هلموت گروتروپ»و همکارش «یورگن دتهلوف»

در سال ۱۹۷۰یک دکتر ژاپنی بنام «کونیتاکا آریمورای» مفهوم کلی کارت هوشمند را برای اولین بار به طور انحصاری به ثبت رسانید. اما اختراع کارت هوشمندی که حاوی یک ریزپردازنده باشد، منتشر نشد تا اینکه یک روزنامه نگارفرانسوی با نام « رولاند مورنوی » در سال ۱۹۷۴میلادی، اختراع کارت ICرا درفرانسه ثبت کرد و بعدها این نوع کارت IC به نام «کارت هوشمند » معروف گردید.

اختراع کارت هوشمند را برای اولین بار فردی فرانسوی با نام رولاند مورنودر سال ۱۹۷۴ به ثبت رساند. از آن زمان به بعد،‌ شرکت‌هایی نظیر Bull‌،‌ Honeywell، Motorolaدراین زمینه به فعالیت پرداختند و در نتیجه فعالیت‌های آنها، در سال ۱۹۷۹ اولین کارت هوشمند ریز‌پردازنده‌ای ساخته شد. اولین استاندارد برای کارت هوشمند در سال ۱۹۸۶ و با عنوان ISO ۷۸۹۱۱۶/۱ مطرح شد.

استفاده از کارت هوشمند در سطح ملی برای نخستین بار در فرانسه و در سال ۱۹۸۶ انجام گرفت. دراین سال، شرکت مخابرات فرانسه برای اولین بار، به جای سکه در تلفن‌های عمومی از کارت هوشمند استفاده کرد که این اقدام سبب رفع بسیاری از مشکلات استفاده از تلفن‌های عمومی،‌سوء‌استفاده‌ها و خرابکاری‌ها شد. پس از آن، از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، استفاده از کارت‌های هوشمند درکشور‌های مختلف رواج پیدا کرد و به تدریج کاربرد‌های جدیدی برای آن پیدا شد.

صدور کارت‌های شناسایی ملی درایران، از سال ۱۳۸۰ در داخل و از تیر ماه ۱۳۸۱ در خارج کشور آغاز شد و در پایان سال ۱۳۸۶، با صدور ۵۵ میلیون کارت ملی برای ایرانیان واجد شرایط به پایان رسید،کارت ملی تاسال  ۱۳۹۷ هوشمندنبود

داود محمدبیگی مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت:سال ۱۳۸۳ بانک مرکزی ایران، آیین‌نامه‌ای در خصوص استاندارد EMV برای کارت‌های هوشمند تصویب کرد که براساس آن، کارت‌های هوشمند باید دارای استاندارد EMV۴ باشند. طبق برنامه قرار بود که کارت‌های هوشمند تا سال ۲۰۰۵ جایگزین کارت‌های مغناطیسی شوند که در عمل این اتفاق روی نداد. بانک مرکزی در سال ۱۳۸۷ قوانینی کلی در حوزه کیف پول الکترونیکی تدوین کرد و با آمدن شتاب، استفاده از کارت هوشمند به تعویق افتاد.

برای سهولت در استفاده از کارت‌های هوشمند، سه شرکت Visa  ،Master card و Europay اقدام به تهیه دستورالعمل‌های مشخصی تحت عنوان EMV کردند که مخفف سه حرف اول این شرکت‌هاست. ارائه این دستورالعمل، مسیر را برای جایگزین شدن کارت‌های هوشمند به جای کارت‌های مغناطیسی متداول هموار کرد.

کارت‌های EMV که به نام کارت‌های تراشه (CHIP CARDS) یا کارت‌های هوشمند (SMART CARDS) نیز شناخته می‌شوند، در اصل یک استاندارد جهانی برای کارت‌های هوشمند مبتنی بر فناوری تراشه است.

سال ۸۳ بانک مرکزی ایران، آیین‌نامه‌ای در خصوص استاندارد EMV برای کارت‌های هوشمند تصویب کرد که براساس آن، کارت‌های هوشمند باید دارای استاندارد EMV۴ باشند. طبق برنامه قرار بود که کارت‌های هوشمند تا سال ۲۰۰۵میلادی(۱۳۸۴شمسی) جایگزین کارت‌های مغناطیسی شوند که در عمل این اتفاق روی نداد. بانک مرکزی در سال ۱۳۸۷ قوانینی کلی در حوزه کیف پول الکترونیکی تدوین کرد و با آمدن شتاب، استفاده از کارت هوشمند به تعویق افتاد.

کارت هوشمندسوخت درایران از تیر ۱۳۸۶فعال شد و تا خرداد ۱۳۹۴ برقراربود./پایان توضیحات مدیرسایت.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور(سیف الله ابوترابی): تولید کارت هوشمند داخلی کلید خورده است ۹ آبان ماه این کارت ها به دست مان می رسد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در برنامه ۱۸:۳۰ درباره علت تأخیر در صدور کارت هوشمند ملی گفت: در راستای حمایت از تولیدات داخلی از آبان ماه برای صدور کارت ملی هوشمند از کارت‌های تولید داخل استفاده می کنیم.
ابوترابی گفت: نمونه کارت های هوشمند داخلی تولید شده است اما از آبان ماه به صورت عمده صادر می شود.

وی افزود: تاکنون بدنه کارت های هوشمند را از خارج وارد می کردیم و این نیاز به تامین اعتبار داشت و در مواقعی با مشکل مواجه می شدیم و این فرایند موجب می شد که نتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم.

صدور کارت ملی هوشمند داخل از آبان

ابوترابی با عذرخواهی از مردم بابت تاخیر به وجود آمده درباره صدور کارت هوشمند گفت: تامین نشدن بدنه کارت، علت این تاخیر بوده است.
ابوترابی با اشاره به اینکه ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از هموطنان برای دریافت کارت ملی هوشمند پیش ثبت نام کرده‌ اند، گفت: تاکنون ۴۲ میلیون کارت هوشمند صادر شده است.
وی افزود: بیش از سه میلیون و پانصد هزار نفر در نوبت هستند.

وی با بیان اینکه اولویت با کسانی است که هیچ کارتی در دست ندارند و تازه  وارد ۱۵ سالگی شده اند، تصریح کرد: تلاش می شود مابقی کارت‌ها نیز طبق زمانبدی انجام شده صادر شود.

صدور کارت ملی هوشمند داخل از آبان

ابوترابی به ظرفیت سازمان برای صدور کارت ملی هوشمند اشاره کرد و گفت: بنا داریم برای افرادی که هنوز کارتی نگرفته اند از کارت‌های تولید داخل برای صدور کارت ملی هوشمند استفاده کنیم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال با بیان اینکه به زودی تمامی خدمات دریافتی از سازمان های مختلف با کارت هوشمند ملی انجام می شود، گفت: متقاضیان ثبت نام کارت را به روزهای آخر سال موکول نکنند.

وی با تاکید بر مراجعه تدریجی افراد افزود: هموطنان تا پایان سال جاری فرصت دارند نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند خود اقدام کنند./یکشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ -شبکه خبر-روی خط خبر

***

سایه تحریم‌ها بر سر کارت ملی

متأسفانه بر اثر تحریم‌ها دیگر نمی‌توانیم بدنه کارت را وارد کنیم

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور: شرکت متولی واردکننده کارت ملی تاکنون همکاری خوبی با ثبت احوال داشته اما طبیعی است بر اثر تحریم‌ها هزینه واردات بالا رفته باشد و ما در این شرایط با عدم ورود کارت خام برخورد کردیم. این در حالی است که ما تعهد داشتیم در فرصت زمان کوتاهی کارت‌ها را تحویل مردم دهیم.

ما اعلام کرده بودیم در کمتر از ۱۵ روز حتی کارت هوشمند ملی را صادر کنیم اما اکنون تأخیر ناخواسته‌ای به دلیل عدم تأمین بدنه کارت داریم که این برای سازمان هم یک شوک تلقی می‌شود.

ازآبان ماه«کارت ملی» ایرانی می شود!

 ۴۲میلیون کارتهای ملی صادره«ملی» نبوده

به همین دلیل(تحریم) به سمت تولید این کارت‌ها در کشور رفته‌ایم، فرایند اولیه به خوبی پیش رفته است.

 در آستانه تولید کارت ملی ایرانی هستیم

اما به دلیل اینکه باید فرایندهایی مثل مقاومت و … را طی کند قدری زمان می‌برد اما امیدواریم در آبان ماه بتوانیم کارت‌های ایرانی را وارد چرخه کنیم.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشورگفت: ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مرحله پیش ثبت‌نام و تکمیل ثبت‌نام را انجام داده، ۴۲ میلیون کارت صادر شده و برخی از آنها در مراحل صدور است.

ابوترابی : ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هم در نوبت داریم و سعی کرده‌ایم باقی‌مانده کارت‌های وارداتی را برای نوبت اولی‌ها قرار دهیم که تاکنون هیچ کارت ملی نداشته‌اند.

وی ادامه داد: انتظار داریم ۱۳ تا ۱۵ میلیون نفر تا پایان سال برای ثبت‌نام و مراجعه کارت هوشمند ملی اقدام کنند که امیدواریم به تدریج این اقدام صورت گیرد و دریافت‌های کارت خود را به ماه‌های پایانی نگذارند.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور گفت:

فعلاً-نمونه«کارت هوشمندملی »را تولیدکرده ایم

از آنچه که بحث تحریم را داشته‌ایم تا آبان ماه فرایند تولید کارت زمان می‌‌برد البته نمونه‌هایش تولید شده است.

ظرفیت تولید ۲ میلیون کارت را در ماه داریم که از آبان ماه استارت آن را خواهیم زد.

سرنوشت کارتهای وارداتی -کالای غیرغیرایرانی-موجود

کارت‌های وارداتی هم هر آنچه که باقی‌مانده برای آنهایی است که تاکنون کارت ملی نداشته‌اند

کارت چینی

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:این موارد(کارتهای وارداتی)مربوط به «بدنه کارت ملی» است که قراراست از آبان ماه تولیداتش ازکالای ایرانی باشد،«تراشه»(chip)که شرکت سازنده اش خارجی-احتمالاً-کشورچین-باشد.

نحوه ثبت نام

ابوترابی : مانند گذشته مردم به دفاتر پیشخوان دولت و ثبت‌احوال باید مراجعه و اصل شناسنامه و آدرس محل سکونت را به همراه داشته باشند البته برای پیش‌ثبت‌نام افراد می‌توانند از طریق گوشی یا موبایل یا دفاتر اینترنتی یا منزل ثبت‌نام را انجام دهند و سپس برای تکمیل ثبت‌نام مراجعه کرده و پس از آن پیامکی به آنها ارسال می‌شود که به کجا و چه زمانی مراجعه و کارت خود را دریافت کنند.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور با اشاره به قطعی برق در هفته‌های گذشته گفت: علی‌رغم مشکلات و کمبود بودجه سعی کرده‌ایم سیستم‌ها را به روز نگه داریم به همین منظور ژنراتور تهیه کرده‌ایم تا مردم از این بابت دچار ناراحتی نشوند چرا که اگر سامانه ثبت‌احوال قطع شود هیچ سیستمی نمی‌تواند پاسخگوی آن باشد و ما با این قطعی برق‌ها همچنان ۲۰۰ هزار نقطه را متصل نگه داشته‌ایم.

ابوترابی در مورد افرادی که مشکل اثر انگشت دارند نیز گفت: افرادی که دارای معلولیت بوده و انگشتتشان آسیب دیده یا مشکل اثر انگشت دارند و نمی‌توانند اسکن آن را انجام دهند با مراجعه به اولین دفتر ثبت‌احوال (پین‌ کد) برایشان تعریف می‌شود تا روال دریافت کارت برایشان اجرا شود.

وی گفت: ایستگاه سیار را برای ۵۰۰ نقطه فعال کرده‌ایم تا سالمندان، معلولان و افرادی که در مناطق دورافتاده هستند بتوانند کارت ملی هوشمند دریافت کنند.

رمز کارت هوشمند ملی هرفردچیست؟

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور در مورد رمز کارت هوشمند ملی نیز توضیح داد:

چهار شماره آخر کارت ملی، رمز کارت هوشمند است که کارشناسان ما وظیفه دارند هنگام تحویل کارت این رمز را تغییر دهند و هر عددی که متقاضیان تمایل داشتند را به عنوان رمز انتخاب کنند.

تجمیع کارت ها

ابوترابی ادامه داد: کارگروهی در دولت برای کاربردی شدن کارت هوشمند ملی تشکیل شده، تفاهم‌نامه با بانک و برخی سازمان‌ها داریم تا از این کارت‌ها استفاده شود همچنین برنامه تجمیع کارت هوشمند را خواهیم داشت چرا که نباید مشابه آن صادر شود.

تفاوت کارت ملی وارداتی با تولیدداخلکه درآینده خواهیم داشت!

ابوترابی: نمونه داخلی کارت هوشمند ملی که از آبان ماه وارد چرخه می‌شود تفاوتی با نمونه وارداتی آن نخواهد داشت، مشابه نوع خارجی بوده و تفاوتی ندارد. علایم، ظرفیت و نکات فنی در آن پیش‌بینی شده است.

هزینه دریافت کارت هوشمند نیز همان ۳۱ هزار تومان برای متقاضیان تمام می‌شود و فرقی نخواهد کرد.

مصاحبه آقای سیف الله ابوترابی با خبرگزاری فارس دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ بااندکی ویرایش وانتخاب تیتر

مدیریت سایت-پیراسته فر:دربرنامه -خبرنیمروز رادیو-ادامه خبرساعت ۱۴دو شنبه، ۸ مرداد ۱۳۹۷مجری برنامه باابوترابی تماس گرفت وازوضعیت کارتهای هوشمند ملی پرسید

ایشان گفتند۴۲میلون کارت صادرشده و۱۸میلیون باقیمانده

وی علت توقف  صدورکارت را تلاطم نرخ دلارگفت وگفت چون مواداولیه اش بایدازخارج بیادید

مجری پرسید تراشه(chip) ویابدنه؟ازخارج می آیند؟

ضمناًشرکت «اینفینئون آلمان»،شرکت «سامسونگ کره جنوبی» ،شرکت «فیلیپس هلند» و «شرکت رینساس ژاپن»ازجمله کشورهای تولیدکننده-سازنده-کارتهای الکترونیکی هستند.

ابوترابی گفت:تراشه را که همه کشورهاازیک شرکت-کشور- می گیرند وماتاحالا بدنه راهم ازخارج واردمی کردیم که اخیراً قراردادبستیم بایک شرکتی که آن شرکت باشرکت سازننده خارجی قراردادامضاءکند.

لازم به ذکراست که تاحالا «کارت»های بانکی وغیربانکی-سوخت(لمسی وغیرلمسی) هوشمند ما از کشورچین واردمی شده

***

محمد ناظمی اردکانی(رئیس سازمان ثبت احوال کشور):  در حال حاضر تامین بدنه کارت در داخل کشور وجود ندارد چرا که بدنه کارت «پلی کربُنات» است و ۷ لایهدارد.همچنین در آن« آنتن»ی وجود دارد که هم اطلاعات را به صورت تماسی و هم به صورت غیرتماسی می‌خواند. اگر تولید این بدنه در کشور انجام شود بسیار ارزانتر تمام خواهد شد اما در حال حاضر شرایط آن فراهم نیست این در حالی است که حافظه تراشه را می‌توانیم در کشور طراحی و تولید کنیم.

امکان جعل کارت‌های هوشمند ملی صفر است

امیدواریم با کمک شرکت‌های دانش بنیان سیستم عامل کارت را خودمان تولید کنیم. در اینجا از همه شرکت‌های دانش بنیان کشور می‌خواهیم در این زمینه با ما همکاری داشته باشد. عکس و نوشته‌های کارت به صورت لیزری ثبت می‌شود بنابراین امکان جعل کارت تقریبا در حد صفر است البته همیشه درصدی را برای این مسئله در نظر می‌گیرند اما از نگاه ما امکان جعل صفر است./۱۹ بهمن ۱۳۹۲تسنیم.

فراخوان شرکت های سازنده ورق پلی کربنات

«پروین نباتی »مدیر کل صنایع شیمیایی و سلولزی در نامه ای خطاب به انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران، درخواست کرد تا مشخصات کامل واحدهای تولید کننده کننده پلی کربنات مورد استفاده در تولید بدنه کارت هوشمند تا ۱۶ اردیبهشت(۱۳۹۴) به این دفتر ارسال شود.
بر اساس محتوای این نامه، سازمان ثبت احوال کشور در نظر دارد برای صدور کارت هوشمند ملی، بدنه این کارت ساخت داخل کشور باشد.

علت تأخیردرصدورکارت ملی چیست؟

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:درهمین ماه( اردیبهشت۱۳۹۴)«فراخوان”هم دادند. واما ظاهراً امکان تولیدچنین بدنه ای نبوده است.

ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال درموردتأخیرصدورکارتهای ملی اینگونه می گوید: متاسفانه به دلیل برخی مشکلات در کشور امکان تامین بدنه کارت ملی هوشمند میسر نبوده،خبرنگارتلویزیون ازابوترابی می پرسد ؟پس چرابانکها  ویا کارتهای بنزین، این کارتهارا صادرمی کنند؟

آقای ابوترابی جواب می دهد که  کارت آنها هوشمند نیست،جنس بدنه کارت آنهابامافرق می کند،جنس کارت آنها از(pvc)پی وی سی است وجنس کارت مااز«پلی کربنات» که مواداولیه اش درایران تولیدنمی شود.۱۲ آذر ۱۳۹۸

***

تراشه (chip)

تراشه هایی که در کارتهای هوشمند استفاده می شوند به دو دسته حافظه (Memory ) و میکروپروسسور (micro processor ) یا هوشمند (smart ) تقسیم می شوند.

انواع کارت

۱-  کارت های تماسی (Contact Card)

کارت هایی که با قرار گرفتن در محلی خاص (پایانه رابط) فعال می شوند. معمولا از این کارت ها در مواردی که امنیت کارت و اطلاعات درونی آن، از اهمیت خاصی برخوردار است، استفاده می شود. این کارت ها قادرند اطلاعات گوناگونی را از راه تراشه (chip)، مدار مجتمع (IC) مجهز به واحد پردازشگر مرکزی (CPU)، حافظه و نوار مغناطیسی در برگیرند.

۲-  کارت های بدون تماس (Contact less Card)

کارت های چند لایه ای که در میانه آنها، آنتنی قرار گرفته است تا تبادل اطلاعات مندرج بر روی آنها، بدون تماس، پایانه رابط، به واسطه تولید نیروی الکتریکی حاصل از القای امواج مغناطیسی و انتقال به چیپ های جاسازی شده، در آن صورت پذیرد. این کارت ها در مواردی به کار می رود که تأیید اطلاعات دارنده کارت، اهمیت چندانی ندارد و اطلاعات صرفاً در داخل کارت، تغییر می یابد.

در سیستم های حمل و نقل و کنترل شناسایی تردد – که سرعت عمل کنترل کننده مهم است.

این کارت بدون (CPU) با قرار گرفتن در معرض امواج رادیوفرکانسی فعال می شود. اطلاعات این نوع کارت ها با توجه به کاربری، شامل مشخصات فردی، کد شناسایی، میزان موجودی و … است.

۳-  کارت های ترکیبی (Hybrid Card)

در کارت های هیبرید (ترکیبی)، به دلیل استفاده از تجهیزات آنتن و مدار مجتمع می توان از آن به صورت تماسی و یا بدون تماس استفاده کرد. اگرچه دو تراشه مدار مجتمع و آنتن به صورت همزمان در این کارت وجود دارد، اما حافظه هر یک از آنها به شکل مستقل عمل می کنند.

قابلیت ها

تولید انواع کارت های تماسی – بدون تماس و ترکیبی با کاربری های بانکی – شناسایی (ID) – مخابراتی – کارت بلیت
* امکان استفاده از انواع متریال PC-PVC (پلی کربنات) – ABS
*  استفاده از دانش و تجربه متخصصان در کل فرایند تولید؛
*  بهره مندی از ماشین آلات پیشرفته برای تولید محصولات با کنترل سنجه های کیفری؛
* برخورداری از فناوری روز، به منظور ارتقای ضریب امنیتی محصولات؛
* طراحی امنیتی و غیر امنیتی؛
*  نگه داری محصولات تولیدی با حداکثر سطح نظارت و امنیت؛
* ارائه مطلوب محصولات در حداقل زمان.

شاخص ها و قابلیت های پیاده سازی پارامترهای امنیتی 

*  حکاکی لیزر: عکس، نوشته، اثر انگشت، امضا
*درج تراشه (chip) – میکروپروسسور یا حافظه ای
* درج نوار مغناطیسی LOCO-HHCO-Mgstrip (3 track)
* درج آنتن (RF)
* چاپ حرارتی – چاپ تصاویر رنگی و تک رنگ
*  برجسته کاری (Embossing) حروف و اعداد
* درج هولوگرام و کینی گرام
* درج نوار و امضا

***

تاریخچه کارت هوشمند

اختراع کارت هوشمند را برای نخستین بار فردی فرانسوی به نام «رولاند مورنو» در سال ۱۹۷۴ میلادی به ثبت رساند و از آن زمان به بعد،‌ شرکت‌هایی نظیر ‏Bull‌‎،‌ ‏Honeywell‏ و ‏Motorola‏ در این زمینه به فعالیت پرداختند

در سال ۱۹۷۹ میلادی نخستین کارت هوشمند ریز‌پردازنده‌ای ساخته و اولین استاندارد برای کارت هوشمند در سال ۱۹۸۶ میلادی و با عنوان ‏ISO 789116ر۱‎‏ مطرح شد.

تصدیق هویت افراد

کاربرد اصلی دیگر کارت هوشمند ملّی، تصدیق هویت است. در کارت‌های سنتی، به کمک عکس صاحب کارت که روی کارت چسبانده شده و یک مهر مخصوص روی آن خورده است، عمل تصدیق هویت انجام می‌شود. در کارت هوشمند ملّی هم روال مشابهی وجود دارد؛ اما تصدیق هویت در اینجا فقط به عکس محدود نمی‌شود و علاوه بر آن، اطلاعات بیومتریکی (اثر انگشت) صاحب کارت نیز می‌تواند روی کارت قرار گیرد. از همه مهمتر اینکه اطلاعات بیومتریکی به صورت الکترونیکی قابل بررسی است، به این معنی که در یک مرکز بهره‌برداری که به حسگر اثر انگشت مجهز است، صاحب کارت بعد از قرار دادن کارتش در کارتخوان، انگشت خود را روی حسگر اثر انگشت قرار می‌دهد؛ سپس سیستم بررسی می‌کند که آیا اثر انگشت صاحب کارت با اثر انگشتی که روی کارت به صورت الکترونیکی ذخیره شده یکسان است یا خیر که در صورت یکسان بودن، امکان ادامه عملّیات وجود خواهد داشت و به این ترتیب امکان جعل هویت به حداقل می‌رسد.‏

کدام کشورها«کارت هوشمندملی»دارند؟

استفاده از کارت هوشمند در سطح ملی برای نخستین بار در فرانسه و در سال ۱۹۸۶ انجام گرفت. در آن سال، شرکت مخابرات فرانسه برای اولین بار، به جای سکه در تلفن‌های عمومی از کارت هوشمند استفاده کرد که این اقدام سبب رفع بسیاری از مشکلات استفاده از تلفن‌های عمومی،‌ سوء‌استفاده‌ها و خرابکاری‌ها شد. پس از آن، از اوایل دهه ۹۰ میلادی، استفاده از کارت‌های هوشمند در دیگرکشور‌ها رواج پیدا کرد و به تدریج کاربرد‌های جدیدی برای آن پیدا شد.‏

کشورها  دیگری نیزاقدام به طراحی و پیاده‌سازی کارت هوشمند ملی کرده‌اند که از جمله به کشورهای حوزه خلیج فارس و اکثر کشورهای خاور دور، می‌توان اشاره کرد. در آسیا کشورهایی مثل مالزی، سنگاپور و هنگ‌کنگ در این زمینه، پیشرو بوده‌اند و هم اکنون کارت ملی هوشمند دارند و مردم می‌توانند از این کارت‌ها برای دریافت خدمات مختلف مورد نیازشان استفاده کنند. کشورهای مختلف بر اساس نیاز و امکانات موجود، کاربردهای متفاوتی را روی کارت ملی هوشمند خود گنجانده‌اند، اما نکته مشترک در اکثر موارد، شناسایی و تصدیق هویت به صورت دیجیتال است.‏

بحرین انگیزه‌هایی برای کاربردهای مختلف شناسایی و تصدیق هویت از جمله گیت‌های الکترونیک، پرداخت هزینه‌ پارکینگ و حمل و نقل عمومی، پرداخت قبوض، رأی‌گیری، اطلاعات پزشکی، گواهینامه‌ رانندگی و تراکنش‌های الکترونیکی و اینترنتی دارد که البته به این معنا نیست که تمامی این موارد را در کارت‌های خود اجرا کرده است. علاوه بر زیرساخت‌هایی که بحرین برای کارت‌های خود استفاده کرده است، این امکان را فراهم می‌کند تا کارت‌ها در آینده در گیت‌های الکترونیک کشورهای مختلف به عنوان سند مسافرتی نیز استفاده شود.

انگیزه‌ عمان از پیاده‌سازی کارت هوشمند ملی، مواردی از قبیل افزایش ارائه خدمات به شهروندان، کاهش جعل مدارک شناسایی، ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای دولت الکترونیک و همچنین استفاده از اسناد شناسایی چند منظوره و با دوام است.

امارات انگیزه‌ خود را برای اجرای پروژه‌ کارت هوشمند ملی، امکان حذف، جعل و تقلب کارت شناسایی، شناسایی هویت به صورت آنلاین و آفلاین، به همراه داشتن یک کارت به جای چندین کارت، تقویت عِرقِ ملّی در شهروندان، حفاظت از شناسایی افراد در مقابل تقلب و سوء استفاده تبهکاران از هویت آن‌ها و تسهیل ارائه و استفاده از خدمات به صورت الکترونیکی ذکر کرده است. ‏

علت اصلی پیشرو بودن پاکستان در فناوری اطلاعات، مبارزه با جعل هویت و تروریسم است که ایجاد انبار داده‌ها‌ی مدرن و اجرای کارت هوشمند ملی با مشخصه‌های قابل توجه در سال‌های اخیر شاهدی بر این مدعاست.

از کارت ملی سنگاپور، به عنوان مدرک شناسایی در مراکز دولتی و غیر دولتی برای انجام مراحل گوناگون اداری و تراکنش‌های تجاری نظیر باز کردن حساب بانکی یا درخواست محموله‌ پستی در اداره‌ پست، استفاده می‌شود.

‏ کاربردهای اجتماعی ‏

کارت هوشمند ملّی به عنوان یک کلید ورود مناسب برای کاربردهایی مانند هدفمند کردن یارانه‌ها، سلامت الکترونیکی و کاربردهای انتخابات و سایر خدمات شهروندی، با هماهنگی نهادهای ذیربط، می‌تواند قابل استفاده باشد.

کارت هوشمند ملی با ارائه ۳ کاربرد اصلی «شناسایی»، «تصدیق هویت» و «امضای دیجیتال» این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان از آن به عنوان یک ابزار چندکاره استفاده کرد. به کمک کارت هوشمند ملی، این امکان فراهم می‌شود که کاربردهای مختلف در کنار هم و روی یک کارت قرار گیرند. این کاربردها را می‌توان در زمان صدور یا بعد از صدور روی کارت قرار داد. دارنده کارت فقط امکان دسترسی به اطلاعات مربوط به خودش را دارد. مثل اینکه اطلاعات در صندوقچه‌های مختلفی روی کارت ذخیره شده باشد که هر کدام کلید خودش را داشته باشد.

کارت هوشمند ملی، یک کامپیوتر ساده و کوچک است که با اتصال به یک کارتخوان، می‌توان به اطلاعات درون آن دسترسی پیدا کرد.‏

کارت هوشمند، در میان لایه‌ها هم، تراشه‌هایی برای ذخیره اطلاعات قرار گرفته است. این کارت  مثل یک کامپیوتر عمل می‌کند ، مجموعه فراوانی از اطلاعات را در خود جابدهد. داخل این کارت، تراشه حافظه وجود دارد که حجم فراوانی از اطلاعات را می‌توان روی آن بارگذاری کرد. قراربراین است که کارت‌های داخل کیف‌های جیبی با هم تجمیع شوند و همه اطلاعات آنها روی تراشه‌های کارت هوشمندملی قرار بگیرد. به این ترتیب علاوه بر اطلاعات هویتی، طیف وسیعی از اطلاعات و حتی اطلاعات بانکی را می‌شود داخل این کارت‌ها گنجاند و رسماً تمامی کارت‌های دیگر را از رده خارج کرد.‏

ویژگی‌های بیومتریک

یکی دیگر از امکاناتی که در کارت هوشمند ملی قرار دارد، ویژگی‌های بیومتریکی صاحب کارت است. عکس و اثر انگشت صاحب کارت به صورت الکترونیکی در کارت وی ذخیره می‌شود و به این ترتیب امنیت استفاده از کارت به‌طور قابل ملاحظه‌ای بالا می‌رود. به نحوی‌ که هر کس با وارد کردن یک رمز عبور ساده امکان استفاده یا سوء‌استفاده از یک کارت را ندارد. برای استفاده از کارت حتماً باید صاحب آن حضور داشته باشد تا اثر انگشت وی به صورت دیجیتالی با اثر انگشتی که به هنگام ثبت‌نام در کارت ذخیره شده است، مقایسه و تطبیق داده شود و سپس اجازه استفاده از امکانات کارت به وی داده می‌شود.‏

رمزنگاری اطلاعات درون کارت‏

‏ اطلاعات درون کارت هوشمند ملی به صورت رمزنگاری شده نگهداری می‌شوند وخود کارت از دسترسی‌های غیرمجاز به آن جلوگیری می‌کند. در واقع یکی از مزایای اصلی کارت هوشمند ملی، نسبت به کارت ملی کاغذی فعلی، همین امنیت بالای آن‌چه به لحاظ بصری و چه به لحاظ دیجیتالی است. از جمله مهم‌ترین مزایای این کارت، می‌توان به شناسایی در حوزه دیجیتال، امکان تصدیق هویت براساس رمز عبور، رمزنگاری و بیومتریک است، ‌به صورتی که هم کارت، هم صاحب کارت و هم سیستم بهره‌برداری بتوانند دو به دو یکدیگر را تصدیق هویت کنند. ‏

امکان امضای دیجیتال، امکان پردازش اطلاعات، امکان تغییر اطلاعات پس از صدور، امکان پشتیبانی از کاربردهای مختلف، امکان افزودن کاربرد جدید پس از صدور، امکان دسترسی به اطلاعات بر حسب مجوزهای مختلف دسترسی به صورت کاملاً امن و امکان استفاده کارآمدتر از خدمات دولت الکترونیک، از دیگر ویژگی‌های کارت‌های هوشمند ملی است. به این ترتیب می‌توان اطلاعات محرمانه‌تری را با ضریب اطمینان بالاتر، در کارت‌های ملی هوشمند نگهداری کرد.‏با بزرگ شدن جوامع به لحاظ اندازه و جمعیت، نیاز به سیستمی با هدف مدیریت اطلاعات افراد و ارائه‌ خدمات به روشی ساده‌تر، راحت‌تر و در دسترس عموم انکارناپذیر است. دولت الکترونیک در هر دو حوزه‌ مدیریت اطلاعات افراد و ارائه‌ خدمات، زیرساخت مناسبی را فراهم می‌آورد تا کارها ساده‌تر و با امنیت بالاتری انجام شود.‏

‏کاربردهای کارت هوشمند ملی

امروزه با گسترش کاربرد کارت هوشمند در بسیاری از کشورها به‌منظور کاربردهای هویت و پرداخت، برخی از سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای با هدف یکسان‌سازی و هماهنگ‌سازی استانداردها و پیش‌نیازهای اصلی کارت هوشمند (به‌ویژه هویت) در کشورهای مختلف به وجود آمده‌اند تا افراد (تجّار و گردشگران) برای نقل و انتقال‌های راحت بتوانند از کارت هویت ملی خود استفاده کنند.در حوزه‌ کشورهای اروپایی و اتحادیه‌ی اروپا، از چند سال پیش، بحث استفاده از کارت‌های هوشمند مطرح بود و با توجه به پیشرفت‌های چشمگیر دولت الکترونیک و خدمات آن در کشورهای مزبور، در اکثر آن‌ها، کارت‌های هوشمند الکترونیکی رواج گسترده‌ای داشته است. کاربردهای این کارت‌ها در سطوح وسیعی از جمله کارت سلامت و تأمین اجتماعی، گواهینامه‌های الکترونیکی، کارت الکترونیکی برای استفاده‌های عمومی مانند حمل و نقل عمومی، محیط‌های آکادمیک و دانشگاهی و خرید در فروشگاه‌ها قابل ذکر است.‏

مزایای کارت هوشمندملی درایران

علیرضا آوایی ـ معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال: کارت هوشمند ملی، علاوه بر داشتن یک بدنه با دوام، با ویژگی‌های امنیتی بیشتر و بالاتر نسبت به کارت ملی کاغذی، مزایای دیگری نیز دارد که کارت‌های کاغذی قادر به تامین آن‌ها نیستند. از جمله مهم‌ترین این مزایا، می‌توان به این موارد اشاره کرد: شناسایی در حوزه دیجیتال،امکان تصدیق هویت بر اساس رمز عبور، رمزنگاری و بیومتریک، به صورتی که هم کارت، هم صاحب کارت و هم سیستم بهره‌برداری بتوانند دو به دو یکدیگر را تصدیق هویت کنند، امضای دیجیتال،پردازش اطلاعات،تغییر اطلاعات پس از صدور، پشتیبانی از کاربردهای مختلف، افزودن کاربرد جدید پس از صدور کارت، دسترسی به اطلاعات بر حسب مجوزهای دسترسی و به صورت کاملا امن، استفاده کارآمدتر از خدمات دولت الکترونیک، ارائه خدمات دولتی به صورت ساده و سریع، بهره‌مندی از خدمات بیمه ای الکترونیکی، بهره‌مندی از خدمات حمایتی دولتی، حذف بسیاری از کاغذ بازی‌های اداری، انجام سریع امور اداری ودسترسی به بسیاری از خدمات جانبی و الکترونیکی.

منبع:فرازی ازمقاله-کارت هوشمندملی-روزنامه اطلاعات آذر۱۳۹۶

***

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:علاوه برکشورهای فوف الذکر(فرانسه ،عمان،امارات،سنگاپور،هنگ کنگ،مالزی،پاکستان وبحرین) ملت های کشورهای دیگرهم صاحب کارت هوشمندملی هستند:ازجمله،بلژیک،آلمان،هند،سوئیس،ایرلند

نمونه های «کارت ملی هوشمند»کشورهای دیگر

بلژیک

در بلژیک افراد می‌‏توانند از سن ۱۲ سالگی کارت شناسایی داشته باشند اما از سال ۱۵ سالگی اجباری می‎شود. داشتن این کارت شناسایی الکترونیکی از سال ۲۰۰۵ در بلژیک اجباری شد. این کارت غیر از کارت شناسایی، کاربردهای دیگری هم دارد و شامل مجوز ورود به مناطق خاص برای افراد خاص، امضای افراد برای مدارک خاص و … نیز می‌شود. در این کشور حمل کارت ملی برای شهروندان الزامی است.

 آلمان

داشتن کارت ملی آلمان برای همه کسانی که اقامت این کشور را داشته و سنشان بالای ۱۶ باشد، الزامی است. اما الزامی برای حمل آن توسط فرد وجود ندارد. پلیس مجاز است در هر زمانی آن را درخواست کند، اما فرد مجبور نیست همان لحظه آن را ارائه دهد. تنها زمانی که فرد کلا زیر بار ارائه کارت ملی‎اش نشود، ممکن است جریمه شود. وقتی پلیس بخواهد آن را ببیند فرد باید تا ۱۲ ساعت کارتش را به یکی از ایستگاه‌های پلیس ارائه دهد. این کارت برای شناسایی آلمانی‎ها در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز بلاروس، روسیه و اوکراین کاربرد دارد.

هند

در هند برای استفاده از ملزوماتی مانند آب، برق، گاز، سیم کارت تلفن همراه و … باید از کارت شناسایی استفاده شود. البته گواهینامه و پاسپورت و .. هم قابل قبول است، اما در بیشتر امور تنها کارت ملی این کشور که «ادهر» نام دارد را قبول می‏‌کنند. این کارت‌ها شماره‎ای ۱۲ رقمی دارند که متعلق به هر فرد است. ۱٫۱۹ میلیارد نفر در دنیا دارای این کارت هستند که ۹۹ درصد این افراد هندی هستند. شماره ۱۲ رقمی این کارت لیست مشخصات شخصی فرد را ارائه می‏‎دهد. مثلا از روی این شماره می‌توان سوء سابقه فرد را متوجه شد به همین دلیل دلیل دریافت پاسپورت و بسیاری از مدارک دیگر نیازمند این است که فرد شماره ادهرش را ارائه دهد.

فرانسه

در فرانسه داشتن کارت شناسایی ملی اجباری بود، ۱۰ سال اعتبار داشت و هر سال باید آپدیت می‌‏شد، مخصوصا عکس آن … برای این کارها هم پرداختن رقمی اجباری بود. روی این کارت به غیر از اطلاعات عادی یک شماره وجود داشت که در سرویس ملی کشور فرانسه ثبت شده بود و با استفاده از آن وضعیت بیماری‌ها و سوابق بیماری و همچنین موارد مربوط به بازنشستگی فرد مشخص می‌‏شد. اما بعدها قانون این کشور تغییر کرد و هر کارت شناسایی مانند گواهینامه رانندگی، پاسپورت و … می‌‏تواند برای شناسایی فرد استفاده شود. البته کارت‎‌های شناسایی هم هنوز وجود دارند، اما اجباری نیستند.

 سوئیس

کارت شناسایی ملی سوییس را هر سیتیزن این کشور می‌‏تواند داشته باشد. حمل آن اصلا اجباری نیست اما در برخی شرایط این کارت یا پاسپورت برای ثابت کردن هویت فرد لازم است. در برخی از اداره‌ها گواهینامه مورد قبول است و در برخی نه. این کارت برای شناسایی سوییسی‌ها در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز کوزووو و همچنین مستعمرات فرانسه، جزایر فارو، گرینلند، ترکیه و تونس کاربرد دارد.

 ایرلند

کارت شناسایی ملی این کشور پاسپورت کارت نام دارد و قابل استفاده در بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا هم است. اما در این کشور استفاده از انواع کارت شناسایی برای انجام امور ممکن است و در نتیجه افراد اجباری برای گرفتن پاسپورت کارت ندارند. اخیرا هم کارت استفاده از سرویس‌های عمومی برای افراد این کشور صادر شده که با استفاده از آن بسیاری از دسترسی‌ها را دارند.

کشورهای که «فاقد کارت هوشمندملی» هستند

استرالیا

در سال ۱۹۸۵ استرالیا تلاشی ناکام برای ارائه کارت شناسایی برای مردمش داشت. در سال ۲۰۰۶ دولت این کشور کارتی غیر اجباری به نام «اکسس کارت» را ارائه کرد که با آن نام افراد در دپارتمان سرویس‎های انسانی این کشور ثبت می‏‌شد. در سال ۲۰۰۷ اما این کارت هم باطل شد. در این کشور بیشتر امور و شناسایی‌ها با پاسپورت انجام می‌‏شود.

کانادا

در گذشته کارت اقامت کانادا وجود داشت اما از سال ۲۰۱۲ این کارت‎ها باطل شدند و دیگر کارت شناسایی ملی‎ای برای افراد این کشور وجود ندارد. اولین کارت شناسایی قابل قبول گواهینامه رانندگی است، همچنین مردم این کشور یک کارت سلامت دارند و یک پاسپورت که برایشان کار کارت شناسایی را می‎کند.

آندورا

در این کشور چیزی به نام کارت شناسایی ملی وجود نداشته و ندارد./منبع این مقاله-درنگ-است.

درباره نویسنده

2117مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما