ماجرای اعلام شایستگی آیت الله خامنه ای درسفرکره شمالی توسط امام خمینی

ماجرای اعلام شایستگی آیت الله خامنه ای درسفرکره شمالی توسط امام خمینی

ماجرای اعلام شایستگی آیت الله خامنه ای درسفرکره شمالی توسط امام خمینی

آیت‌الله حائری شیرازی خاطره‌ای مربوط به قبل از اعلام عمومی و رسمی آن نقل می‌کند: «پس از پایان جلسه و در حالی که هنوز نتیجه رای‌گیری مجلس خبرگان به رادیو و تلویزیون اعلام نشده بود، آیت‌الله جنتی نزد من آمد و از من خواست که به اتفاقش برای تسلیت به مرحوم حاج احمد خمینی به جماران برویم. بعد از این که خبر رای‌گیری مجلس خبرگان و نتیجه آن را به اطلاع ایشان رساندیم،

%d8%ae%d8%a7%d9%85%d9%86%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%da%a9%d8%b1%d9%87

ایشان گفت: «قلب امام را خشنود کردید.» و ادامه داد: «چند روز قبل به اتفاق امامپای تلویزیون نشسته بودیم و مراسم سان دیدن رئیس جمهور به همراه کیم ایل سونگ رهبر کره شمالی از تشریفات را تماشا می‌کردیم. من دیدم که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حرکتشان بسیار باوقار هستند و این موضوع را به امام نیز گفتم. ایشان فرمودند که هرچه فکر می‌کنم، می‌بینم که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای رهبری مناسب‌ترین فرد هستند.» اما این موضوع قبل از رأی‌گیری هرگز مطرح نشد.

مرحوم حاج سیداحمد خمینی نیز در خاطره معروف خود از امام خمینی نقل می‌کند: «وقتی که آیت‌الله خامنه‌ای در سفر کره بودند، امام گزارش‌های آن سفر را از تلویزیون ‌می‌دیدند. منظره دیدار از کره، استقبال مردم و سخنرانی‌ها و مذاکرات آن سفر، خیلی جالب بود.> امام بعد از آن که اینها را مشاهده کردند، فرمودند: «الحق ایشان شایستگی رهبری را دارند.»»

***

سفرآیت الله خامنه ای(درکسوت ریاست جمهوری)به چین وکره در ۱۸اردیبهشت سال ۱۳۶۸بود

%da%a9%d8%b1%d9%87-%d8%ae%d8%a7%d9%85%d9%86%d9%87-%d8%a7%db%8c         استقبال رسمی از رئیس جمهور وقت ایران در سال ۶۸ در سفره به کره شمالی                                    

از زبان احمد آقای خمینی : وقتیکه داشت تلویزیون آقای کیم ایل سونگ را با آقای خامنه ای که در کره بودند نشان می داد زنگ امام بصدا در آمد دویدم بطرف اطاق آقا دیدم آقا دو زانو نشسته نزدیک تلویزیون و به تلویزیون خیره شده فکر کردم سکته کرده،داد زدم دیدم برگشت گفت: بیا بشین. نشستم. گفت احمد آقا می بینی این عظمت را وقتیکه عصایش را برمیدارد و قدم برمی دارد حیف نیست ایشان بعنوان رهبره آینده نباشد من هم بشما (احمد آقا) گفتم هم به اکبر آقا (هاشمی) تکلیف من تمام است من اگر بگویم اختلاف ایجاد می شود.

***

روایت آیت‌الله مجتهد شبستری از نقل خاطره توسط آقای هاشمی

من شنیده بودم که وقتی آیت‌الله خامنه‌ای به کره رفته و آنجا سخنرانی کرده بودند، تلویزیون پخش می‌کرد و حاج احمد آقا نیز در خدمت امام بود. حاج احمد آقا گفته بود ماشاءالله آیت‌الله خامنه‌ای خوب صحبت می‌کند و جلسه را خوب قبضه کرده است. پس‌ازاین حرف حاج احمد آقا، امام فرموده بود آقای خامنه‌ای شایستگی رهبری را دارد. علاوه بر این، زمانی که آقای منتظری از قائم‌مقامی رهبری عزل شد، به امام گفته بودند حال که او را عزل کردید بعداً ما گرفتار خواهیم شد. امام در جواب این حرف فرموده بود: باوجود آقای خامنه‌ای شما غصه‌ای نداشته باشید. من این دو مورد را شنیده بودم و می‌دانستم که آقای رفسنجانی (به همراه آقای موسوی اردبیلی) جزو شاهدان است. لذا در آن یادداشت از آقای رفسنجانی خواستم که شهادت بدهید امام چنین مطلبی را بیان کرده بودند.

آقای رفسنجانی رو به اعضای خبرگان کرد و گفت آقای شبستری از من می‌خواهند سخنان امام را به شما بگویم، آیا شما موافق هستید؟ همه اعضا گفتند «بله بگویید، اگر الآن نگویید، پس کی می‌خواهید بگویید!» آقای رفسنجانی موضوع را مطرح کردند و شهادت دادند و گفتند که آن موقع آقای موسوی اردبیلی نیز شاهد بود، البته اگر شهادت آن‌ها هم نبود و اگر توصیه امام هم نبود، خواه‌ناخواه ما نمی‌توانستیم فردی اصلح‌ از آیت‌الله خامنه‌ای پیدا کنیم؛ یعنی اگر توصیه امام هم مطرح نمی‌شد بالاخره آقای خامنه‌ای رأی می‌آورد منتها با مطرح کردن این امر، انتخاب ایشان به رهبری با سرعت و با رأی اکثریت قاطع اعضا انجام گرفت

روایتی دیگر شبیه روایت آیت‌الله شبستری

آیت‌الله سید علی‌اکبر قریشی، نماینده آذربایجان غربی در مجلس خبرگان، در تأیید خاطرات آیت‌الله شبستری می‌نویسد: «به آیت‌الله محسن شبستری، امام‌جمعه فعلی تبریز و نماینده مقام معظم رهبری در آذربایجان شرقی که در طرف راست من نشسته بود، گفتم: «من شنیده‌ام که امام فرمودند اگر من از دنیا رفتم، بهترین کسی که می‌تواند جانشین من باشد، آقای خامنه‌ای است. آیا شما درباره آقای خامنه‌ای چیزی شنیده‌اید؟» گفت: «من نیز شنیده‌ام که امام گفته اگر من از دنیا رفتم، آقای خامنه‌ای بهترین کسی است که می‌تواند رهبر نظام باشد.» وقتی آقای شبستری این مطلب را گفت، من بی‌درنگ به ایشان گفتم: «پس برخیزیم و باهم فریاد بکشیم و این مطلب را به همه نمایندگان حاضر بگوییم!» آنگاه بنده و آقای شبستری چنان فریاد کشیدیم که همه نمایندگان و رئیس مجلس خبرگان متوجه ما دو نفر شدند. ما گفتیم: «آقایان! اگر امام درباره شایستگی رهبری آقای خامنه‌ای سخنی گفته‌اند، بگویید تا همه آقایان بدانند، بالاخره سخن امام برای ما خیلی مهم است.» 

ابتدا آقای طاهری خرم‌آبادی کمی صحبت کرد و اشاره نمود به نظر و سخن امام که در خصوص صلاحیت آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود. در این حال آقای هاشمی حرف را از دهان آقای طاهری خرم‌آبادی گرفت و گفت

«بله من و آقای خامنه‌ای و آقای موسوی اردبیلی و آقای میرحسین موسوی یک روز در محضر امام بودیم و حاج احمد آقا هم حضور داشت. سخن از رهبری می‌رفت و ما نگرانی خود را در محضر امام مطرح می‌کردیم. امام فرمود اگر من از دنیا رفتم، صلاح است آقای خامنه‌ای رهبر جامعه باشد.» (قریب به این مضمون) بعد آقای هاشمی اضافه کرد روزی من تنها در محضر امام بودم. بازهم از رهبری آینده سؤال کردم، امام فرمود آقای خامنه‌ای از همه اصلح است.»

/۳۱ خرداد ۱۳۹۴مشرق/مجلس خبرگان رهبری در ۱۴ خرداد سال 1368،برای انتخاب رهبری 

***

۹۱/۰۶/۱۱

دیدار کیم یونگ نام رئیس پرزیدیوم کره‌ی شمالی با رهبر انقلاب

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار آقای کیم یونگ نام؛ رئیس مجمع عالی جمهوری خلق کره‌ی شمالی، با اشاره به مواضع همسان ایران و کره‌ی شمالی در بسیاری از زمینه‌ها تأکید کردند: باید در مسیر حرکت به سمت اهداف بلند، جدی بود و فشارها، تحریم‌ها و تهدیدها خللی در عزم‌ها به وجود نیاورد.
ایشان افزودند: جمهوری اسلامی ایران در مسیر حرکت به سمت اهداف والای خود کاملاً مصمم است.
رهبر انقلاب اسلامی ظرفیت‌های گسترش روابط دو کشور را زیاد دانستند و خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی ایران و کره‌ی شمالی دشمنان مشترکی دارند، زیرا قدرت‌های استکباری، دولت‌های مستقل را برنمی‌تابند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به سفر خود در زمان ریاست‌جمهوری به کره‌ی شمالی، از شخصیت آقای کیم ایل سونگ رهبر فقید این کشور تجلیل کردند.
آقای کیم یونگ نام؛ رئیس مجمع عالی خلق جمهوری کره‌ی شمالی نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های آقای کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، سفر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به کره‌ی شمالی در دوران ریاست‌جمهوری ایشان را نقطه‌ی عطفی در روابط دو کشور دانست و تأکید کرد: گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران از سیاست‌های راهبردی کره‌ی شمالی است.
وی همچنین از پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف تجلیل کرد.
***

کدام یک از فقها مرجعیت رهبرانقلاب را تأیید کردند؟

 مقام علمی و جایگاه بالای فقهی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای مسئله ای است که در چند سال گذشته مورد تأیید بسیاری از فقها و دیگر مراجع قرار گرفته است. در ۱۱ آذر ماه سال ۱۳۷۳ مرجعیت ایشان رسماً توسط جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که مرکب از جمعی از علما و اساتید حوزه است، اعلام شد.

از قدیم الایام معمولاً "اجازه اجتهاد" به عنوان سنتی در تأیید توانایی اجتهاد و مرجعیت حوزویان توسط دیگر فقها و مراجع به کار گرفته می‌شد. بر همین اساس بعد از اعلام مرجعیت آیت الله خامنه ای نیز بسیاری از علما و فقها به مراتب اجتهاد و مرجعیت ایشان اشاره کردند که دیدبان به مرور و بررسی این موارد می پردازد:

بیانیه جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز

بعد از وفات حضرت آیت الله اراکی، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بعد از برگزاری جلسات متعدد، با صدور بیانیه ای در تاریخ ۱۱ آذر ماه سال ۱۳۷۳ اسامی حضرات آیاتی که واجد شرایط مرجعیت هستند را اعلام کرد. در این بیانیه آمده است: «موضوع‌ مرجعیت‌ از اعظم‌ مسائلی‌ است‌ که‌ نمی‌تواند از مصالح‌ مسلمین‌ و استقلال‌ و عظمت‌ آنان‌ جدا و منفک‌ باشد و یا بدون‌ توجه‌ به‌ دسیسه‌ها و توطئه‌های‌ کفر و استکبار بر ضد اسلام‌ مورد بررسی‌ و امعان‌ نظر قرار گیرد. لذا جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ در جلسات‌ متعدد این‌ موضوع‌ را مورد بحث‌ و تبادل‌ نظر قرار داد تا اینکه‌ در جلسه‌ مورخ‌ جمعه‌ ۷۳/۹/۱۱ به‌ این‌ نتیجه‌ رسید که‌ حضرات‌ آیات‌ آقایانی‌ که‌ ذیلاً نامشان‌ یاد می‌شود واجد شرایط‌ مرجعیت‌ می‌باشند و تقلید از هر کدام‌ آنان‌ جایز است‌. والله‌ العالم‌: ۱ـ حضرت‌ آیت‌الله‌ حاج‌ شیخ‌ محمد فاضل‌ لنکرانی‌ ، ۲ـ حضرت‌ آیت‌الله‌ حاج‌ شیخ‌ محمد تقی‌ بهجت‌، ۳ـ حضرت‌ آیت‌الله‌ حاج‌ سیدعلی‌ خامنه‌ای‌ (مقام‌ معظم‌ رهبری‌)، ۴ـ حضرت‌ آیت‌الله‌ حاج‌ شیخ‌ حسین‌ وحید خراسانی‌، ۵ـ حضرت‌ آیت‌الله‌ حاج‌ شیخ‌ جواد تبریزی‌، ۶ـ حضرت‌ آیت‌الله‌ حاج‌ سید موسی‌ شبیری‌ زنجانی‌، ۷ـ حضرت‌ آیت‌الله‌ حاج‌ شیخ‌ ناصر مکارم‌ شیرازی‌ دامت‌ برکاتهم‌.»

هم زمان جامعه روحانیت مبارز هم در بیانیه ای فقهایی که تقلید از آنها صحیح و مبری الذمه را اعلام کرد که نام آیت الله خامنه‌ای نیز در بیانیه جامعه روحانیت مبارز به عنوان یکی از مراجع جایز التقلید ذکر شده بود.

دستخط های تایید مرجعیت رهبر معظم انقلاب اسلامی

اولین کسی که مرجعیت آیت الله خامنه‌ای را مطرح کرد

اما اولین کسی که مرجعیت آیت الله خامنه ای را با توجه به جایگاه علمی و فقهی ایشان مطرح کرد،آیت الله یزدی در خطبه های نماز جمعه تهران بود؛ ایشان با اشاره به جلسات فقهی و علمی ای که با آیت الله خامنه ای داشتند می گویند: «طبعا علائم مسأله اجتهادی و‌علمی و مرجعیت، که متکی به مبانی تعیین شده است، برای مقام معظم رهبری در همین جلسات، برایم روشن تر شد؛ علت این که پس از رحلت امام خمینی(ره) و رحلت بعضی از مراجع مطرح در قم، بنده مرجعیت را اعلام کردم، این نکته بود که بنده در طول این فاصله زمانی و جلساتی که از زمان ریاست جمهوری مقام معظم رهبری برگزار شد، به پایه علمی و قدرت استنباط و اجتهاد و در حقیقت بنیه اجتهادی و استدلالی ایشان و همچنین تسلط بر علوم مختلفی که باعث اجتهاد است، پی بردم و دیدم، در ردیف متخصصین قرار گرفته‌اند؛ به همین دلیل وظیفه شرعی خودم دیدم، که مرجعیت ایشان را اعلام کنم. فکر می کنم اولین کسی که مرجعیت مقام معظم رهبری را در رسانه‌های عمومی اعلام کرد، من بودم که این مهم را در خطبه‌های نماز جمعه تهران اعلام کردم»

فقهایی که اجتهاد و مرجعیت آیت الله خامنه ای را تأیید کردند

بعد از اعلام رسمی مرجعیت آیت الله خامنه ای توسط جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز بسیاری از فقها و مراجع آن زمان به صورت کتبی و شفاهی مرجعیت ایشان را تأیید کردند. البته قبل از این در سال ۷۱ نیز تأییدات کتبی برخی از فقها در تأیید اجتهاد مقام معظم رهبری، در کتاب «درر الفوائد فی اجوبه القائد» به چاپ رسیده است.

آیت الله جوادی آملی در تأیید اجتهاد مقام معظم رهبری  که در این کتاب چاپ شده است، می نویسند: «اجتهاد و عدالت آیت الله جناب آقای سیدعلی خامنه ای دامت برکاته مورد تأیید می باشد. لازم است امت اسلامی ایدهم الله در تقویت رهبری معظم له در بذل نفس و نفیس، در هیچگونه نثار و ایثار دریغ نفرمایند.»

آیت الله فاضل لنکرانی از دیگر مراجعی بودند که با اشاره به مقام علمی و اجتهاد آیت الله خامنه ای می نویسند: «در مورد مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای دامت برکاته اشعار می دارد که مقام شامخ علمی و اجتهاد و فقاهت معظم له جای هیچگونه تردید نیست. اینجانب با توجه به سابقه آشنایی دیرین با ایشان و اطلاع از مراتب تحصیلی، اذعان به اجتهاد بنحو اطلاق وی دارم. علاوه بر اشاره و بلکه تصریح امام عظیم الشأن قدس سره الشریف در موارد متعدد به صلاحیت و شایستگی رهبری ایشان دلیل عمده بر مقام اجتهاد معظم له می باشد.»

آیت الله مشکینی نیز در مورد توانایی اجتهاد مقام معظم رهبری می فرمایند: «حضرت مستطاب آیت الله حاج سیدعلی خامنه ای (مد ظله العالی) واجد مقام فقاهت و اجتهاد و قدرت استنباط احکام شرعیه که تصدی مقام معظم رهبری بدان نیازمند است، می باشند.»

آیت الله مومن یکی دیگر از فقهایی است که در کتاب «درر الفوائد فی اجوبه القائد» به تأیید مقام اجتهاد آیت الله خامنه ای پرداخته است. ایشان در این مورد می نویسند: «هنگام رای‏گیری در مجلس خبرگان برای رهبری حضرت آیت الله خامنه‏ای – دامت‏برکاته – اجتهاد معظم له با قیام هیات شرعیه نزد این جانب ثابت‏بود، ولی بعدا به واسطه حضور در جلسات مباحثه فقهی، شخصا به اجتهاد ایشان پی بردم و اکنون شهادت می‏دهم که معظم له، مجتهدی عادل و جامع الشرایط می‏باشد.»

آیت الله صانعی نیز در مورد مقام اجتهاد و واجب الاتباع بودن آیت الله خامنه ای می گویند: «اجتهاد حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی ثبوتاً و اثباتاً نیاز به نظر دادن نداشته و ندارد و نه تنها مجتهد مسلم می باشد، بلکه فقیه جامع الشرایط واجب الاتباع است. امید آنکه سایه اش بر سر مسلمین مستدام.»

مرحوم سید احمد خمینی (ره) بعد از انتخاب آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبری به نظر امام خمینی (ره) در مورد اجتهاد ایشان اشاره می کنند؛ ایشان در این مورد می گویند: «حضرت امام بارها از جناب عالی به عنوان مجتهدی مسلم و بهترین فرد برای رهبری نام بردند.»

آیت الله هاشمی شاهرودی در مورد جایگاه علمی و فقهی مقام معظم رهبری می گوید: «بنده مدتهاست در خدمت مقام معظم رهبری در بحث های فقهی مفصل و بسیار سختی که در مسائل مستحدثه و محل ابتلای نظام انجام می گیرد، حاضر بوده ام معمولا در این مسائل مستحدثه که فقهاء هم بحثی را ارائه نداده اند، یا کمتر ارائه داده اند آن قابلیتها و ویژگیهای اجتهادی یک مجتهد مطلق مشخص و نمایان می شود….. بالاخره از نظر مجتهد مطلق بودن مقام معظم رهبری جای شکی نیست.»

آیت الله جنتی نیز با تأیید مرجعیت آیت الله خامنه‌ای می گویند: «تقلید از مقام معظم رهبری بلا اشکال و موجب تقویت اسلام و انقلاب و قطع امید دشمنانی است که می خواستند از طریق دخالت در این امر حیاتی، نظام جمهوری اسلامی را تضعیف نمایند.»

آیت الله راستی کاشانی با تأکید بر لزوم تقلید از آیت الله خامنه‌ای می گویند: «وجوب پیروی و اطاعت از ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه ای در احکام مربوط به جامعه اسلامی (فقه حکومتی) بر کسی پوشیده نیست و اما در احکام شخصی (اگرچه همان گونه که ایشان در پیام تسلیتشان فرمودند در حوزه علمیه قم مجتهدینی که جامع شرایط تقلید باشند وجود دارد ولی) در شرایط موجود که تشخیص اعلم ولو احتمالاً متعذّر یا متعسّر است تقلید معظم له که یگانه حافظ و نگهبان مصالح اسلام و مسلمین اند مجزی و مبرئ ذمه، بلکه با توجه به توطئه های دشمنان اسلام و خوف تفرقه در صفوف مومنین، اولی می باشد .»

آیت الله تسخیری نیز در مورد مرجعیت مقام معظم رهبری می‌فرمایند: « اینجانب با توجه به اینکه مرجعیت می بایست ابعاد شمولی و جهانی خود را در نظر گرفته و تصمیم یک مرجع می بایست در راستای مصالح عالیه امت اسلامی و منافع پیروان اهل بیت (علیهم السلام) هر چه قویتر، دقیق تر و همگانی تر باشد، همچنین با در نظر گرفتن شناخت ملموسی که از حضرت آیت الله العظمی حاج آقای خامنه ای دارم گواهی می دهم که جایگاه مرجعیت همانا شایسته ایشان است و اینکه مصلحت عالیه امت اسلامی همانا از ناحیه این مرجعیت رشید و توانا تحقق پیدا می کند .»

آیت الله حاج شیخ رضا استادی، آیت الله حاج شیخ احمد محسنی گرکانی، شهید آیت الله حاج سید محمد باقر حکیم، مرحوم آیت الله حاج شیخ ابوالفضل خوانساری،  مرحوم آیت الله حاج سید اسماعیل هاشمی، مرحوم آیه الله حاج شیخ مرتضی بنی فضل، مرحوم آیت الله سید حسن موسوی همدانی، حاج سید جلال الدین طاهری، آیه الله حاج شیخ محمد ابراهیم جنّاتی، آیت الله حاج سید کمال فقیه ایمانی، آیت الله حاج شیخ هادی روحانی، آیت الله حاج شیخ عباس واعظ طبسی، آیت الله شیخ هادی باریک بین، آیت الله حاج شیخ احمد صابری همدانی ، آیت الله حاج سید علی شفیعی، آیت الله حاج سید محمد علی موسوی ، آیت الله حاج شیخ محمد حسین زرندی و مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالحسین غروی از دیگر علما و فقهایی بودند که اجتهاد و مرجعیت مقام معظم رهبری را تأیید کردند./دیده بان

درباره نویسنده

1577مطلب نوشته است .

۷ Comments on “ماجرای اعلام شایستگی آیت الله خامنه ای درسفرکره شمالی توسط امام خمینی”

 • جنوبی wrote on ۲۲ مرداد, ۱۳۹۴, ۹:۰۶

  کره شمالی یکی از مستبدترین کشورهای دنیاست!
  ارتباط با این کشور مایه ننگ تاریخ ایران خواهد شد!
  واسه چهارتا موشک نکنید این کارو…..

 • اریا wrote on ۸ دی, ۱۳۹۴, ۹:۵۲

  جالب بود، شایستگی از روی راه رفتن

 • بهزاد wrote on ۲ تیر, ۱۳۹۶, ۲۲:۳۳

  متاسفانه الف بچه ای که ازسیاست سردرنمیاره نظرداده !!!!!هرکشوری که مستقل است مستبده!!!!!عزیزم یکم عقلت روکاربنداز،
  درجواب دومی عرض کنم یکی ازمعیارهای ابهت وعظمت واقتدار یک مرددرراه رفتن است،منظورآقااین بوده توصحنه مدیریت داره استرسی تووجودش نیست ازقبل شناخت کامل نسبت به شایستگی ازهرنظرداشتن ،حالا تومیدان عمل بوده خودش رابیشتربروزداده. نه میخواستی مثل ملک سلمان راه بره!!!!!

Trackbacks

 1. یک خبر خوب !!!! برای دوستان خوب!!!
 2. آیا خبر سکته امام خامنه ای واقعیت دارد؟ - ای فیلمیها
 3. عکس امام خمینی و آیت الله خامنه ای – سایت عکس
 4. مزرعه سرسبز

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما