خروج امریکاازپیمان های بین المللی”اسامی”علت خروج ترامپ چیست؟

خروج امریکاازپیمان های بین المللی

خروج امریکاازپیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد(INF) ودیگرپیمانها واهداف خروج ازمعاهدات بین المللی

درادامه خواهیدخواند:پیمانهایی که دونالدترامپ ازآن خارج شد«باطل کرد»

 ایالات متحده«ترامپ» از توافقنامه‌های بین‌المللی همچون پیمان تجاری شراکت فرا آتلانتیک TPP(تی‌پی‌پی)، توافقنامه آب و هوایی پاریس، پیمان مهاجرتی سازمان ملل متحد، قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی» (نفتا) و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده است.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری : ایالات متحده تعهدات خود در (Intermediate Range Nuclear Forces Treaty)پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را از فردا (شنبه) به حالت تعلیق درمی‌آورد.
ترامپ ازمعاهده های بین المللی -یکی ،یکی-خارج می شود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۲ بهمن منتشر شد در این زمینه تصریح کرد: «آمریکا فردا (شنبه ۱۳ بهمن) تعهدات خود در چهارچوب پیمان INF را به حال تعلیق درآورده و روند خروج از آن را آغاز می‌‌کند.» در بیانیه همچنین آمده است که این روند «تا شش ماه به طول خواهد انجامید، مگر آن که روسیه با نابود کردن همه موشک‌ها، پرتابگرها و تجهیزاتی که ناقض متن پیمان هستند، به تعهداتش عمل کند.»

آقای ترامپ از سوی دیگر گفته است که هم‌پیمانان آمریکا در ناتو به طور کامل از تصمیم این کشور در خروج از پیمان منع موشک‌های میان‌برد حمایت می‌کنند.

ناتو نیز در بیانیه جداگانه‌ای یادآوری کرد که «آزمایش، تولید و استفاده مخفیانه روسیه از سامانه موشکی ۹M729 برای امنیت اروپا و اقیانوس اطلس خطرناک است».

اندک زمانی پیش از انتشار بیانیه ترامپ، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که واشنگتن با همه اینها «آماده» است تا بر سر موضوع «خلع سلاح» با روسیه گفتگو کند.

ایالات متحده در ماه دسامبر گذشته با صدور یک ضر‌ب‌الاجل رسمی به روسیه ۶۰ روز مهلت داده بود تا موضع خود را درباره این پیمان روشن کند. آمریکا مدعی است که روسیه پیمان منع موشک‌های میان‌برد را «نقض» کرده است. این پیمان در دوران جنگ سرد در دهه هشتاد میلادی میان دو کشور امضا شد.

روسیه روز چهارشنبه سوم بهمن با رونمایی از یک موشک میانبرد تازه، خواست آمریکا برای نابودسازی موشک‌های کروز این کشور را «ناپذیرفتنی» خوانده بود. روسیه همچنین گفته بود از طریق کانال‌های دیپلماتیک خود اطلاع یافته که تصمیم ترامپ برای خروج از پیمان INF قطعی و تغییرناپذیر است./۱۲ بهمن ۱۳۹۷یورنیوز

BBCفارسی می نویسد:پیمان منع تولید موشک‌های میان‌برد هسته‌ای( آی‌ان‌اف) یکی از توافق‌های مهم کنترل تسلیحات در جهان است که از زمان جنگ سرد باقی مانده است.

این پیمان در سال ۱۹۸۷ میلادی میان رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی به امضا رسید.

بر اساس این پیمان، این دو قدرت هسته‌ای به شکل داوطلبانه پذیرفتند که از تولید موشک‌های هسته‌ای با برد ۵۰۰ تا پنج هزار و ۵۰۰ کیلومتر خودداری کنند. بعد از این پیمان دو کشور صدها موشکی را که با این برد داشتند، منهدم کردند.

مخیائیل گورباچف (چپ) و دونالد ریگان (راست) این پیمان را در سال ۱۹۸۷ امضا کردند و اجرای آن از سال ۱۹۸۸ آغاز شد

اما اخیرا دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روسیه را متهم کرد که این پیمان را زیر پا گذاشته و موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای و با برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر تولید کرده است.

روسیه می‌گوید برد این موشک که “۹M729” نامیده می‌شود، ۴۸۰ کیلومتر است و به همین دلیل، پیمان آی‌ان‌اف نقض نشده است.

***

واکنش روسیه به خروج ترامپ ازپیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد

وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای درباره استقرار موشک‌های آمریکایی در اروپا هشدار داد. در این بیانیه آمده است که کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از تصمیم آمریکا مبنی بر لغو پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد پشتیبانی کرده‌اند. در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده است که لغو پیمان موشکی، عواقب وخیمی برای امنیت اروپا خواهد داشت.


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در میان سرگئی لاوروف، وزیر خارجه (چپ) و سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور-سمت راست

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هم در دیدار از بیشکک، پایتخت قرقیزستان، آمریکا را متهم کرد که با لغو INFوانتقال موشک‌های میان‌برد به اروپا قصد دارد این قاره را به محل مناقشه و صحنه درگیری تبدیل کند.

اعلام خروج آمریکا از این پیمان در روز جمعه ۲۲ بهمن (اول فوریه) به نگرانی‌های گسترده امنیتی کشورهای اروپایی دامن زده است.

اروپا نگران آن است که لغو این پیمان به جنگ تسلیحاتی دامن زده و منجر به استقرار جنگ‌افزارهای هسته‌ای در اروپا گردد. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در گفت‌وگویی که با شبکه دوم تلویزیون آلمان ZDF داشت، تصریح کرد که ناتو مخالف استقرار جنگ‌افزارهای هسته‌ای در خاک اروپا است.

وزیر خارجه روسیه می‌گوید که آمریکا باید مسئولیت لغو پیمان موشکی را بر عهده بگیرد و بعد از آن می‌توان از گشودن باب مذاکره در خصوص موشک‌های میان‌برد صحبت کرد. با وجود این، وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که او قصد ندارد از یک جنگ سرد جدید صحبت بکند. لاوروف اما تاکید کرد که دوره‌ جدیدی آغاز شده که ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفته است که سیستم کنترل تسلیحاتی را تخریب و پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را لغو کند./۱۵ بهمن ۱۳۹۷دویچه وله فارسی

سندروم خروج ازمعاهده های بین المللی توسط دونالدترامپ

خروج از پیمان اقیانوس آرام و آغاز زنجیره عهد شکنی ها
«پیمان تجاری اقیانوس آرام» (TPP) اولین پیمانی بود که دونالد ترامپ بلافاصله پس از آغاز دوره ریاست جمهوری خود در بهمن ماه ۱۳۹۵، از آن خارج شد. هرچند وی پیش از انتخابات گفته بود از این معاهده خارج می شود؛ اما سرعت خروج از این معاهده، کارشناسان را غافلگیر کرد.
هدف از این معاهده تجاری که میان ۱۲ کشور حاشیه این اقیانوس و پس از ۷ سال رایزنی و مذاکره، بسته شده بود، کاهش تعرفه های گمرکی میان کشورها عضو و افزایش همکاری های مشترک عنوان شده است. آمریکا تنها کشور است که تاکنون این قرارداد را لغو و در آن عهد شکنی کرده است.

خروج از توافق پاریس و رشته کردن پنبه طرفداران محیط زیست
هدف از این پیمان که زیر نظر سازمان ملل متحد بسته شده است و تاکنون ۱۴۷ کشور آن را به تصویب رسانده اند، کاهش قابل ملاحظه گازهای گلخانه ای و تلاش برای نجات کره زمین از مشکلات زیست محیطی است.
کشور آمریکا به رهبری دونالد ترامپ تنها کشوری است که در ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ از این قرارداد خارج شده است. این اقدام در حالی صورت گرفت که بسیاری از دولتمردان و رهبران جهان، همچنین فعالان محیط زیستی و دانشمندان این حوزه، تلاش کردند تا دونالد ترامپ را قانع کنند تا کشور آمریکا در این توافق بماند؛ اما ترامپ در برابر تمامی تلاش ها ایستاد و از این قرارداد خارج شد.

خروج از یونسکو و حمایت علنی از رژیم اشغالگر قدس
در آذرماه ۱۳۹۶، ترامپ دستور خروج از «سازمان یونسکو» یا «سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد» را صادر کرد. سازمان یونسکو که یک سازمان عام المنفعه بوده و زیر نظر سازمان ملل متحد اداره می شود؛ سازمانی غیر سیاسی است. البته دونالد ترامپ اولین رییس جمهوری آمریکا نبود که از این سازمان خارج شده بود. پیش از این نیز در دهه ۱۹۸۰، این کشور از این سازمان خارج و در سال ۲۰۰۳ دوباره به آن بازگشته بود.
جالب آنجا است که دولت آمریکا، دلیل خروج خود از این سازمان را رسماً حمایت از دولت غاصب صهیونیستی عنوان کرد. رژیم صهیونیستی نیز با استقبال از این اقدام، بلافاصله پس از آمریکا، از این سازمان خارج گردید. هرچند برخی کارشناسان نیز دلیل این امر را فرار آمریکا از بدهی های این کشور به سازمان یونسکو می دانند که اکنون به میلیون ها دلار می رسدالبته به دلیل عدم تسویه حساب، نفوذ آمریکا در این سازمان نیز به شدت رو به کاهش بود.

خروج از توافق نیویورک و نادیده گرفتن شرایط مهاجرین
«پیمان مهاجرتی سازمان ملل» موسوم به «پیمان نیویورک» که در سال ۲۰۱۶ و با همراهی اغلب کشورهای عضو سازمان ملل بسته شده است؛ کشورهای امضا کننده را متعهد می سازد که حقوق پناهجویان را رعایت، محل اقامت را فراهم و دسترسی آنان به تحصیلات و شغل را تضمین کنند.
دونالد ترامپ که حتی پیش از پیروزی در انتخابات، از اخراج گسترده مهاجرین سخن گفته بود؛ در آذرماه ۱۳۹۶، از این اعلامیه خارج شد و پس از آن نیز اقداماتی گسترده برای اخراج مهاجرین از این کشور و همچنین فشار بر روی بسیاری از پناهجویان را آغاز کرد. امری که حتی در داخل این کشور نیز با اعتراضاتی گسترده مواجه شد.

 خروج از برجام و یک بدعهدی دیگر
«برجام» معاهده ای بین المللی و حاصل ۱۰ سال تلاش و رایزنی دیپلماتیک بود و رسمیت آن نیز توسط شورای امنیت سازمان ملل تایید شد. با این حال ترامپ پس از چند بار امضای این قرارداد، تهدید خود پیش از انتخابات را اجرایی و از این معاهده خارج شد. امری که با اعتراض شدید دولت های دیگر امضا کننده آن مواجه گردید.
جالب آنجا است که ترامپ پس از این عهد شکنی، مدعی شد که حاضر است تا با دولت ایران پیرامون یک توافق جدید گفتگو کند. توافقی که مشخص نیست بر چه مبنایی باید سایر طرفین این قرارداد باور کنند که آمریکا به آن متعهد خواهد ماند.

خروج از شورای حقوق بشر و نمایش دوگانگی رفتاری
در حالی که دولت آمریکا همواره خود را سردمدار حمایت از حقوق بشر می داند؛ اما این کشور در ۳۰ خرداد ماه امسال، به دلیل حمایت مجدد از دولت غاصب صهیونیستی، تصمیم گرفت از «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» خارج شود. این شورا که جایگزین «کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد» شده است، فرصتی است برای پیگیری موارد نقض حقوق بشر در جهان.
ایالات متحده آمریکا تا زمانی که این شورا موارد ادعایی نقض حقوق بشر در کشورهای غیرمتحد این کشور را بررسی می کرد، از این شورا حمایت نمود؛ اما به محض آن که فشارهای این نهاد بر روی رژیم اشغالگر قدس آغاز شد، به دستور ترامپ، ایالات متحده از این شورا خارج و به شدت به آن حمله کرد.
«نیکی هلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با سرزنش این سازمان مدعی شد که این سازمان بیش از آن که دولت های ایران را سوریه را محکوم کند، حکومت اسرائیل را محکوم کرده و این برای آمریکا پذیرفتنی نیست. در عین حال هلی مدعی شد که قوانین و ساختارهای این سازمان بایستی اصلاح شود تا آمریکا به این شورا بازگردد.

 قرارداد نفتا، در صف انتظار عهد شکنی
«قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی» موسوم به «نفتا» قراردادی است که بر طبق آن، سه کشور کانادا، آمریکا و مکزیک، مرزهای تجاری خود را به روی یکدیگر می گشایند. این قرارداد که در سال ۱۹۸۸ مابین دو دولت آمریکا و کانادا بسته شده است، در سال ۱۹۹۲، مکزیک را نیز به خود پذیرفت و هم اکنون یکی از موفق ترین قراردادهای تجاری است؛ اما هم اکنون ترامپ تلاش دارد تا این قرارداد را نیز برهم بزند.
در روزهای گذشته، دونالد ترامپ بارها تهدید کرده است که در صورتی که کشور کانادا امتیازاتی را به دولت آمریکا ندهد، با وضع تعرفه های گمرکی بر صنعت خودرو، این کشور را تنبیه خواهد کرد. این در حالی است که آمریکا با تحت فشار قرار دادن مکزیک، از این کشور امتیازاتی گرفته و آن را وادار کرده است در پیمان جدیدی وارد شود. امری که به شدت توسط دولت کانادا نکوهش شده است.
حال مشخص نیست آینده این پیمان اقتصادی چه خواهد شد؟ آیا آمریکا می تواند کانادا را وادار کند تا پیمان جدیدی را امضا کرده و به آمریکا امتیازاتی بدهد یا آنکه سرنوشت این پیمان مشترک نیز مانند سایر پیمان های آمریکا، با بدعهدی این کشور به پایان خواهد رسید؟/۳مهر۱۳۹۷ایرنا

***

آمریکا امروز دوشنبه( ۱بهمن ۱۳۹۷) از روسیه خواست سامانه موشکی کروزی را که به تازگی ساخته است منهدم کند و در توجیه این درخواست مدعی شد که این سامانه نقض مستقیم توافق منع موشک‌های هسته‌ای میان‌ برد (INF) است.

در همین راستا، «رابرت وود» نماینده آمریکا در سازمان خلع سلاح جهانی، مسکو را به بی‌ثباتی جهان متهم کرد.

وی در این باره مدعی شد: روسیه باید همه موشک‌های SSC-۸، پرتابگرها و تجهیزات مربوط به آنها را در راستای دفاع از توافق منع موشک‌های هسته‌ای میان‌ برد (INF) منهدم کند.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌بردچیست؟

پیمان موشک های میان برد و موشک های برد کوتاه ۸ دسامبر ۱۹۸۷ در زمان سفر میخائیل گورباچف به واشنگتن به امضا رسید. برای نخستین بار موشک هایی با برد از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ و از ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر شامل کاهش شدند از جمله موشک های نوع «ار-۱۲ و ار-۱۴» که اتحاد شوروی در سال ۱۹۶۲ در کوبا مستقر کرده بود و بحران کارائیب را دامن زد.

در ماه مه ۱۹۹۱ این پیمان کاملا اجرا شد و تا آن زمان اتحاد شوروی ۱۷۵۲ موشک بالستیکی و بالدار  زمین پایه را نابود کرده بود و آمریکا ۸۵۹ موشک از این نوع را. این سند نامحدود است. در عین حال هر یک از طرفین این قرارداد می تواند بطور یکجانبه با ارائه ثبوت قانع کننده در باره ضرورت خروج از آن از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد خارج شود.

پیمان هایی که «ترامپ» ازآن خارج شده است:

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از زمان روی کار آمدن اقدامات سوال برانگیز بسیاری انجام داده است. این اقدامات شامل اموری در داخل آمریکا از جمله تغییر مداوم اعضای کابینه، مشاوران و اخراج مدیران و نیز لغو قوانین مصوب دولت پیشین و یا امور مربوط به خارج از مرزهای آمریکا است که شامل خروج پی در پی از پیمان های بین المللی و تنش های اقتصادی و سیاسی با همپیمانان پیشین این کشور است.

ترامپ که تا پیش از ورود به کاخ سفید به عنوان تاجری پر حاشیه با کمترین اطلاعات از دنیای سیاست شناخته شده، وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات، شکوه سالهای دور آمریکا را به این کشور بازگرداند و بار دیگر این کشور را به یک ابرقدرت بی رقیب تبدیل نماید. اما آنچه که وی طی این مدت انجام داده گویای دروغین بودن این وعده ها است.

خروج ازبرجام

ترامپ در جدیدترین اقدام خود، خبر خروج آمریکا از توافق هسته ای را که به عنوان سندی بین المللی به امضای کشورهای ۱+۵ و ایران رسیده بود اعلام کرد. این اقدام علاوه بر این که موجی از انتقادهای داخلی و بین المللی را متوجه وی کرد، از سوی همپیمانان اروپایی واشنگتن نیز مورد استقبال قرار نگرفت. رهبران کشورهای اروپایی متفق القول تاکید کردند که در برجام می مانند و برای حفظ آن تلاش می کنند.

«اوباما کر»

نگاه کوتاهی به تصمیمات نسنجیده رئیس جمهور آمریکا نشان می دهد وی علاقه خاصی به نقض قوانین پیشین دارد. وی این کار را از ملغی کردن دستورات و مصوبات دولت «باراک اوباما» شروع کرد، از آن جمله قوانین مهاجرت آمریکا را تغییر داد و دستاورد بزرگ اوباما (بیمه همگانی موسوم به «اوباما کر»)به شمار می رفت لغو کرد. وی بدون توجه به توصیه های اطرافیانش همچنان به اقدامات مشابه مشغول است و منتقدان را نیز از دم تیغ می گذراند.

 

ترامپ علاقه وافری به خارج شدن از معاهدات و توافقات بین المللی دارد.

هر چند اطرافیان و طرفدارانش از این اقدامات به عنوان یک پیروزی و عملی شدن وعده های انتخاباتی وی یاد می کنند اما کارشناسان امر اذعان دارند که هیچیک از این تصمیمات در اعتلای جایگاه آمریکا و افزایش قدرت این کشور، آنگونه که ترامپیست ها مدعی اند، تاثیری نداشته و بدتر از آن موجب سرشکستگی بیشتر ملت آمریکا و تمسخر مقامات آن شده است.

پیمان تجاری شراکت فرا آتلانتیک (تی‌پی‌پی)

ترامپ با امضای دستوری اجرایی رسما فرمان خروج ایالات متحده از پیمان تجاری شراکت فرا آتلانتیک (تی‌پی‌پی) را صادر کرد. این خروج در شرایطی انجام گرفت که نفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه در حال افزایش است. کارشناسان ضمن ابراز تاسف از این اقدام تاکید کردند چنین تصمیم نابخردانه ای موجب فاصله گرفتن واشنگتن از متحدان و رقبای آسیایی‌اش می شود.

آمریکا و ۱۱ کشور دیگر بیش از ۷ سال بر سر این پیمان مذاکره و گفت‌وگو کرده بودند. پیمانی که جمعیتی بالغ بر ۸۰۰ میلیون نفر را شامل می‌شود و گستره تاثیرش مستقیما ۴۰ درصد کل مناسبات اقتصادی جهان را در بر می‌گیرد.

ترامپ در توجیه این اقدام گفت دولتش به جای پیمان‌های جمعی، از این پس به دنبال پیمان‌های تجاری دو جانبه با کشورهای مختلف خواهد بود زیرا این نوع پیمان‌ها به آمریکا اجازه می‌دهد تا در صورتی که دولتی رفتار نادرستی انجام داد، به سرعت طی ۳۰ روز به پیمان تجاری خود با آن کشور خاتمه دهد.

رئیس جمهور آمریکا در روز یکم ژوئن ۲۰۱۷ نیز اعلام کرد که کشورش از توافق پاریس در رابطه با تغییرات آب و هوایی موسوم به «توافقنامه پاریس» عقب‌نشینی می‌کند. بدین ترتیب وی مخالفت خود را با جبهه جهانی مقابله با خطراتی که زمین را به شدت تهدید می‌کند اعلام کرد. مقامات کاخ سفید علت این عقب‌نشینی دولت ترامپ را خطر توافق پاریس برای حق حاکمیت آمریکا و اقتصاد این کشور اعلام کردند.

با این حال تحلیلگران گفتند آمریکا که خود دومین مقصر افزایش گرمای زمین و تغییرات آب و هوایی است، از تعهد نسبت به وظیفه‌ای که بیش از همه بر شانه خود این کشور است شانه خالی کرد و فرصتی ناب را به دست چین برای به دست گرفتن سکان رهبری اجماع جهانی ضد تغییرات آب و هوایی داد تا بدینوسیله -ضمن انزوای بیشتر آمریکا- کاریزما و نفوذ بین‌المللی خود را افزایش دهد.

طبق توافق پاریس، آمریکا متعهد شده بود که تا سال ۲۰۲۵، انتشار گازهای گلخانه‌ای را از ۲۶ تا ۲۸ درصد نسبت به سطح سال ۲۰۰۵ کاهش دهد و ۳ میلیارد دلار هم به عنوان کمک به کشورهای ضعیف در مسیر مقابله با تغییرات آب و هوایی اختصاص دهد. اما ترامپ در سخنرانی اعلام خروج از توافق پاریس با لحنی کاسب‌کارانه بر وجه «بازگشت مشروط» تاکید کرد.

در چنین شرایطی بسیاری از شخصیت‌های اجتماعی و مدنی، رهبران سیاسی جهان، و صاحبنظران عرصه علم و پژوهش نسبت به اقدام نابخردانه ترامپ واکنش منفی نشان دادند و روند رفتار وی در قبال اجماع جهانی مقابله با تغییرات آب و هوایی را یک اشتباه بزرگ برای دولت وی قلمداد کردند. بسیاری از شرکت‌ها و ایالت‌های آمریکا نیز حساب خود را از ترامپ جدا کردند و برای هر گونه همکاری با اجماع پاریس اعلام همکاری نموده‌اند.

سال گذشته در یکی دیگر از شاهکارهای سیاست خارجی ترامپ، آمریکا برای دومین بار به صورت خودخواسته از یونسکو کناره گیری کرد. رونالدریگان رئیس جمهور آمریکا دردهه ۱۹۸۰ درانتقاد به رویکردهای یونسکو درخصوص شوروی ازاین نهاد خارج شد، اما در زمان بوش پسر به این سازمان بازگشت؛ و این بار دونالد ترامپ به بهانه حمایت از رژیم صهیونیستی این سازمان را ترک کرد.

سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو)، سازمانی است که در حفظ میراث فرهنگی و در مسیر پیشرفت کشورها در بخش های آموزشی، علمی، فرهنگی و تربیتی فعالیت می کند و جالب اینجا است که آمریکا یکی از بنیانگذاران اصلی یونسکو پس از جنگ جهانی دوم است. در پی این اقدام، دبیرکل یونسکو گفت: متقاعد شده ام یونسکو هیچگاه برای ایالات متحده اهمیت نداشته است؛ هر چند اکنون آمریکا نیز چنین حالتی را برای این نهاد پیدا کرده است.

شورای اجرایی یونسکو در ۲۶ اکتبر سال گذشته قطعنامه‌ای را پیرامون اشغالی‌بودن قدس به تصویب رساند و خواستار توقف هرگونه تصرف و ساخت‌وساز رژیم صهیونیستی به عنوان رژیم اشغالگر در این شهر شد. این تصمیم دستمایه تصمیم ترامپ قرار گرفت اما برخی کارشناسان معتقدند تصمیم به خروج از یونسکو با توجه به روحیه کاسب کارانه ترامپ و اینکه او در این مدت تلاش کرده است پای آمریکا را از تمامی تعهدات بین المللی همچون پیمان آب و هوایی پاریس و تعهدات مالی به ناتو که بار مالی برای این کشور داشته خارج کند، گرفته شده است.

در اقدام مشابه دیگری رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد کشورش از پیمان جهانی سازمان ملل برای بهبود مهاجران و پناهندگان خارج می شود. ترامپ این پیمان را ناسازگار با سیاست های مهاجرتی آمریکا دانست. به ادعای وی پیمانی که در سال ۲۰۱۶ به تصویب ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد رسید، منافع آمریکا و سیاست های مهاجرتی دولت این کشور را تامین نمی کند.

در این پیمان که در حقیقت «اعلامیه نیویورک برای مهاجران و پناهجویان» نامیده می شود، کشورهای امضا کننده را متعهد می سازد که حقوق پناهجویان را رعایت، محل اقامت را فراهم و دسترسی آنان به تحصیلات و شغل را تضمین کنند.

بدعهدی و بی مبالاتی سیاسی دولت ترامپ به اینجا ختم نمی شود. دولت وی قصد دارد از تمام تعهداتی که این کشور تا کنون داشته شانه خالی کند. از جمله این تعهدات پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی است که بین آمریکا و روسیه به امضا رسیده است. مباحث مطرح شده در این زمینه موجب شد که سال گذشته آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق درباره احتمال خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد اظهار نظر کند.

میخائیل گورباچف آمریکا را تهدید کرد که اگر از این معاهده خارج شود، روسیه موشک‌هایی در مرزهای خود و اروپا مستقر خواهد کرد. وی گفت: اگر آمریکا زرادخانه‌های موشکی خود را که به خاطر پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد از سال ۱۹۸۸ بسته شده‌اند، دوباره راه‌اندازی کند، این اقدام نتایج بدی خواهد داشت.

پیمان دوجانبۀ کاهش سلاح‌های هسته‌ ای در سال ۲۰۱۰ میان روسیه و آمریکا به امضا رسید و در ۵ فوریه ۲۰۱۱ وارد مرحلۀ عملی شد. بر اساس این پیمان روسیه و امریکا باید در تسلیحات اتمی خود کاهش به وجود اورده و رقم مجموعی راکت‌های بین‌قاره‌ای، بالستیک و زیردریایی‌های شان نباید از ۷۰۰ و شمار کلاهک‌های هسته‌ای شان از ۱۵۵۰  فراتر رود. بر اساس این پیمان شمار ناوهای مستقر و غیر مستقر هر کدام از این دو کشور نباید از ۸۰۰ بیشتر شود.

ترامپ همچنین در نظر دارد در مفاد قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) با کانادا و مکزیک بازنگری کند. این قرارداد از ۲۲ سال پیش اجرایی شده است. وی گفته است که در این باره با نخست وزیر کانادا و رئیس جمهوری مکزیک مذاکره خواهد کرد. اما این گفتگوها تا کنون نتیجه ای در بر نداشته است.

این در حالی است که با لغو توافق نفتا از سوی ترامپ و وضع تعرفه‌های گمرکی بر روی محصولات آمریکایی، بسیاری از دامدارها، کارگران رستوران‌ها، کافه‌ها و کارخانه‌ها بیکار خواهند شد. تحلیلگران می‌گویند خروج از نفتا برای اقتصاد آمریکا گران تمام شده و باعث بیکاری دست کم ۱۴ میلیون آمریکایی خواهد شد.

با وجود این اقدامات، ترامپ همچنان در زمینه لغو معاهدات بین المللی یکه تازی می کند. وی انتقادات بسیاری نیز نسبت به معاهدات دیگر از جمله سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مطرح کرده است. به همین دلیل شخصیت‌های اروپایی و موافقان و مخالفان وی در خاک آمریکا از عبارت «تعلیق در نظام‌بین‌الملل» استفاده کرده اند؛ چراکه هر از چندگاهی شاهد هستیم که یک توافق بین‌المللی از سوی ترامپ و با هدایت مشاوران وی به حاشیه رانده می‌شود.

دولت باراک اوباما در ماه مه سال ۲۰۰۹ میلادی با تجدید نظر در موضع واشنگتن، به عضویت شورای حقوق بشر درآمد.

دولت ترامپ سال گذشته در اعتراض به آنچه «جانبداری ضداسرائیلی» خواند، از سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) خارج شد./ اردیبهشت ۱۳۹۷ خبرگزاری مهر بااصلاحات

مدیریت سایت-پیراسته فر:امریکاازهرپیمانی که میخواهدخارج بشودمی گوید«عادلانه نیست»!

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، تصمیم آمریکا به خروج از توافق تغییرات اقلیمی پاریس را اعلام کرد. آقای ترامپ دقایقی پیش در باغ رز کاخ سفید ضمن اعلام این تصمیم گفت: این توافق« تغییرات اقلیمی پاریس» عادلانه نیست چون آمریکا را محدود می کند اما به کشورهای آلوده کننده مثل چین بیش از ده سال فرصت می دهد.

توافق تغییرات آب و هوایی یا اقلیمی در سال ۲۰۱۵ میان ۱۹۵ کشور جهان در پاریس امضا شد. دولت باراک اوباما آن را از طرف آمریکا امضا کرد. آن زمان، همه کشورها غیر از نیکاراگوئه و سوریه پیمان را امضا کردند،ترامپدرزمان کاروزارانتخاباتی قول خروجش داده بود، می گفت این توافق مشاغل زیادی را در آمریکا از بین می برد./۱۳۹۶/۴/۲صدای امریکا

ترامپ ازخروج پیمانهای بین المللی چه اهدافی رادنبال می کند؟
خوی جهانخوری واستکباری  درخون ورگ همه دولتمردان وسیاسیون امریکایی جاری است،حالا بعضی های باادبیات آراسته وبظاهردوستانه واردمی شوند مثل دولت اوباما وبعضی هاباهمان باطن حیوانیت(مثل ترامپ)قدرتنمایی میکنند واما آن خوبان  هم« زیردستکش مخملی شان، یک دست چدنی دیده می شود».
جان بولتون -مشاورعالی ترامپ-درمصاحبه بانشریه «آتلانتیک» درباره اهداف خروج امریکا ازپیمانها -معاهدات بین المللی-مثل پیمان موشک‌های اتمی میان‌برد (INF ) وبرجام  می گوید:
«من خودم را یک پروآمریکن (دوستدار آمریکا) می‌دانم. بزرگترین امید بشریت در تاریخ برای آزادی، ایالات متحده آمریکاست و در نتیجه حفاظت از منافع ملی آمریکا، تنها راهبرد مناسب برای جهان است،اما

«آمریکا با پیوستن به پیمان‌های احمقانه بین‌المللی مانند سازمان ملل و توافقات دوجانبه بی‌فایده ای که بیشتر به نفع دشمنان آمریکا بودند، وسعت اختیارات خود را محدود کرده است.»/ ۴ فروردین ۱۳۹۸عصرایران

بولتون از ترامپ بابت خروج «از توافق وحشتناک برجام» تشکر کرد

جان بولتون(مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ) در سخنان روز چهارشنبه ۳اکتبر۲۰۱۸(چهارشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۷) گفت:‌ «ما کل قراردادهای بین‌المللی که ممکن است همچنان دست‌وپای ایالات متحده را از نظر حقوقی ببندد، را تجدیدنظر می‌کنیم»/منبع:رادیوفردا

رهبرمعظم انقلاب دربیانات اول فروردین امسال درمشهد میفرماید:
ببینید! به طور کلّی من این را به شما عرض بکنم؛ این نتیجه‌ی مطالعات فراوان و مشاهده‌ی تجربیّات خودمان و تجربیّات دیگران است:سیاست و قدرت در غرب، در دولتهای غربی اعمّ از آمریکا و اروپا، هم ظالم است، هم زورگو است، هم بی‌منطق است، هم زیاده‌خواه است.اینها هیچ منطقی سرشان نمیشود؛ با منطق واقعاً بیگانه‌اند.

بیانات رهبری در حرم رضوی۱۳۹۸رونق تولید

تعجّب نکنید؛ بله، کت و شلوار میپوشند، کراوات میبندند، ادکلن میزنند، کیف سامسونت دستشان میگیرند، امّا وحشی‌اند؛ عملاً کارهای وحشی‌هارا میکنند.

در باطن، سیاستمداران غربی آدمهایی هستند به معنای واقعیِ کلمه وحشی.ظاهرآدم رادارند ولی باطن حیوان،عملاً کارهای وحشی‌هارا میکنند./پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸

یکجورایی تحقیرایران  وخودبرتربینی در فحوای سخنان این نظریه پرداز امریکایی مشاهده می شود!
ایران فاقد موشک‌هایی است که بتوانند خاک آمریکا را هدف قرار دهند…توان  نظامی ایران به اندازه‌ای نیست که بتواند به آمریکا یا کشورهای تحت چترامنیتی آمریکا در خاومیانه حمله کند….ایالات متحده تهدید مستقیم برای ایران است.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:منظور مصاحبه این نظریه پرداز(جان مرشایمر) است:

«جان مرشایمر»، استاد مشهور روابط بین‌الملل و از نظریه‌پردازان مطرح این رشته گفته که ایران تهدیدی علیه هیچ کشوری در منطقه نیست.

این استاد دانشگاه شیکاگو در مصاحبه‌ای با پایگاه «لوب‌لاگ» گفت: «ایران، تهدید مستقیم علیه ایالات متحده نیست، حتی تهدید غیرمستقیم هم نیست.»

 ایران علیه هیچ کشوری تهدید نیست/منشأ تروریسم عربستان است نه ایران

او در ادامه برای تشریح دلایل این استدلال خود پنج دلیل آورد. مرشایمر گفت: «دلیل اول این است که ایران سلاح هسته‌ای ندارد و توافقی با قدرت‌های جهانی امضا کرده که ساخت سلاح هسته‌ای در آینده‌ای نه چندان دور را غیرممکن می‌کند.»

مرشایمر تصریح کرد: «دوم اینکه، ایران فاقد موشک‌هایی است که بتوانند خاک آمریکا را هدف قرار دهند.»

این نظریه‌پرداز به عنوان عامل سوم ادعا کرده توان متعارف نظامی ایران به اندازه‌ای نیست که بتواند به آمریکا یا کشورهای تحت چترامنیتی آمریکا در خاومیانه حمله کند.

وی در ادامه می‌گوید: «مورد چهارم اینکه ایران تهدید جدی برای حمله به هیچ کشوری در منطقه به شمار نمی‌رود. ایران در زمان‌های مدرن حتی یکبار هم علیه کشوری دیگر جنگ راه نینداخته و در حال حاضر هم شواهدی در دست نیست که در حال آماده شدن برای حمله به کشورهای همسایه‌اش باشد.»

مرشایمر در توضیح درباره پنجمین دلیل، ادعاهای مطرح‌شده از زبان سیاستمداران و رسانه‌های جریان‌ اصلی در آمریکا مبنی بر حمایت ایران از «تروریسم» را رد کرد.

او گفت: «مورد پنجم، این است که ایران منشأ مشکلات آمریکا در زمینه تروریسم نیست. اگر کشوری شایسته چنین عنوانی باشد، عربستان سعودی است نه ایران.»

وی اضافه کرد: «حقیقت این است که ایالات متحده تهدید مستقیم برای ایران است نه برعکس. دولت ترامپ با سرنخ گرفتن از اسرائیل و عربستان سعودی ایران را نشانه گرفته و قصد تغییر نظام این کشور را دارد.»/۴ فروردین ۱۳۹۸خبرگزاری فارس

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما