اولین هواپیما درجهان+عکس یادگاری احمدشاه بااولین هواپیما

 اولین هواپیما درجهان+عکس یادگاری احمدشاه بااولین هواپیما

 اولین هواپیما درجهان وایران

اولین پرواز بشر با هواپیما در سال ۱۹۰۳میلادی(۱۲۸۲شمسی) توسط برادران رایت انجام شد اما ده سال طول کشید تا خلبانی لهستانی اولین هواپیما را بر فراز آسمان ایران به پرواز درآورد.

«ویلبر» و «اورویل رایت» دو مخترعی بودند که در ۱۷ دسامبر ۱۹۰۳( ۲۵ آذر ۱۲۸۲) توانستند با موفقیت اولین هواپیما را به پرواز درآورند

اولین هواپیمای مسافربری ساخت انگلستان بود

در روز هشتم فوریه سال ۱۹۱۹(۱۸ بهمن ۱۲۹۷) نخستین هواپیمای شرکت “AICT” به نام « Goliath » از لندن به پاریس به صورت بازرگانی (فروش بلیت) مسافر حمل کرد. این هواپیما فاصله دو لندن به پاریس را در ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه با سرعت ۱۵۵ کیلومتر در ساعت طی کرد .

خلبان هواپیما بعدازاولین پرواز درمصاحبه مطبوعاتی  گفت: که در طول سفر، باد شمال چند بار هواپیما را دچار تلاطم ساخت و مسافران، بدون وقفه سیگار دود می کردند و به بازی «بریج» پرداخته بودند تا سرگرم شوند و ترس را فراموش کنند.

خلبان وعده داد که به زودی ترتیب پذیرایی از مسافران با قهوه، ساندویچ و نیز روزنامه داده میشود،اما فعلا استفاده از گرامافون هَندلی و پخش موسیقی در هواپیما دشوار است، زیرا که با هر تکان هواپیما، سوزن گرامافون از روی صفحه خارج می شود.

اولین هواپیمای مسافربری امریکا : اکتبر۱۹۳۶(مهرماه ۱۳۱۵)

یکی از اولین هواپیماهای جهان با کاربرد مسافربری، بوئینگ های ۳۱۴ کلیپر (Boeing ۳۱۴ Clipper) بودند. کلیپرها با یک ساختار ترکیبی از قایق و هواپیما، لقب قایق پرنده به خود گرفتند. اولین کشوری که به طور رسمی اقدام به استفاده از کلیپر کرد، خطوط هوایی  کشور آمریکا بوددراکتبر۱۹۳۶(مهرماه ۱۳۱۵) و نام یانکی را بر یکی از هواپیماهای کلیپر خود گذاشت. این قایق های پرنده بر فراز اقیانوس ها و دریاها حرکت می کردند و سپس در ساحل فرود می آمدند.

بوئینگ ۳۱۴ «کلیپرِ» متعلق به نیروی دریایی آمریکا بود.

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:این هواپیماها اکثرتجهیزات وامکاناتی که هم اکنون درهواپیماها وجوددارد راداشته است،حتی سالن ورزش،خوابگاه،آشپزخانه و.. تقریباً امکانات یک کشتی رادارابود.

لازم به ذکراست،تصاویرهواپیمای- نخستین هواپیمای شرکت “AICT”بریتانیا که دررسانه هاآمده درسال ۱۹۱۹میلادی بوده که باامکانات بهتری بوده ولی تولیدهواپیما بایدقبل ازاینها باشد که درسال  ۱۹۱۴ یک فروند به ایران آورده شد.

هواپیمای مسافربری درایران

در ششم صفر ۱۳۳۲ مصادف با ۱۲ دی ۱۲۹۲ و ۲ ژانویه ۱۹۱۴ در زمان احمدشاه قاجار اولین هواپیما در آسمان ایران به پرواز درآید.

«کوزمینسکی» خلبان لهستانی اصل این هواپیما، قطعات مجزای یک هواپیمای “بلریو۱۱” را از روسیه باکشتی به بندر انزلی وآنگاه  بوسیله اتومبیل به تهران آورد و پس از سرهم کردن آن اولین پرواز را بر فراز تهران به انجام رساند. با این حال اولین پپرواز هواپیما بدون حاشیه هم نبود چرا که نبود مکان مناسب برای فرود باعث شد خلبان به اجبار در میدان مشق فرود بیاید.

در تاریخچه پست و تلگراف و تلفن ایران، در شرح ایجاد خطوط پستی هوایی به ورود اولین هواپیما به ایران اشاره شده است. بنا به این روایت در ماه صفر سال ۱۳۳۲ هجری قمری(بهمن ۱۲۹۲) طیاره ای در آسمان تهران نمودار شده و در میدان مشق فرود می آید و فردای آن روز احمدشاه با جماعتی از درباریان و خدمتگزاران دستگاه کشوری و لشگری از آن دیدن کرده و در کنار آن عکسی به یادگار می‌گیرند.

تماشای پرواز هواپیمابابلیط

روزنامه ارشاد از مطبوعات مشهور زمان قاجار هم در گزارشی از اولین پرواز هواپیما بر فراز ایران در همین تاریخ خبر می‌دهد و اضافه می کند که خلبان این هواپیما پیش از این در چند کشور دیگر نیز پروازهای نمایشی انجام داده و از مردم پول گرفته است؛ خلبان لهستانی در تهران هم بلیط فروخته و پس از مختصر گردشی بر فراز تهران به سمت البرز رفته است. بنا به این گزارش چند روز بعد قطعات متلاشی شده هواپیما روی چهارچرخه ای اسبی در کنار خیابان علاءالدوله (فردوسی) به سمت میدان توپخانه حمل می‌شده است.

%d8%a7%d9%88%d9%84%db%8c%d9%86-%d9%87%d9%88%d8%a7%d9%be%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%ad%d9%85%d8%af%d8%b4%d8%a7%d9%87-%d9%82%d8%a7%d8%ac%d8%a7%d8%b1

عکس بالا یک سند تاریخی از اولین هواپیما در ایران است. در این عکس احمدشاه قاجار در کنار جمعی از ملازمان با خلبانی که احتمالا «گوزمینسکی» باشد در مقابل دوربین ایستاده اند. این عکس همان عکسی است که گفته شده است احمدشاه و درباریان با هواپیما گرفته اند و در روزنامه “ایلوستراسیون” فرانسه منتشر شده است. ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ایسنا+اصلاحات

***

از ورود اولین هواپیما تا تاسیس نخستین خط هوایی ایران

 نیمه سال ۱۳۰۱ شمسی در تهران زمین مشخصی برای فرود و برخاستن هواپیما وجود نداشت تا آن که در پی درخواست دولت انگلستان برای فرود هواپیما، دولت ایران زمینی در جنوب تهران برای این کار اختصاص داد. پس از مدتی خطوط هوایی ایجاد شد و پس از انجام مذاکراتی با شرکت‏های اروپایی، اولین سرویس هوایی آذر ۱۳۰۳ شمسی دایر شد. به دنبال آن نخستین گام برای تاسیس هواپیمایی ملی ایران برداشته شد.

 اولین هواپیما درآسمان-ایران- درکشور«فاقد فرودگاه»

نخستین هواپیمایی که بر فراز آسمان ایران به پرواز در آمد بلریو ۱۱بود. این هواپیما در سال ۱۲۹۲ خورشیدی از روسیه به تهران پرواز کرد. خلبان روس آن کوزمینسکی نام داشت

فرودگاه نخستین مکانی در ایران که یک هواپیما در آن به زمین نشست میدان مشق دیویزیون قزاق (محل فعلی وزارت امور خارجه و نیروی انتظامی) بود. به دلیل این که هنوز در آن زمان فرودگاه در کشور وجود نداشت این مکان به وسیلهٔ خلبان روس کوزمینسکی که از روسیه به ایران پرواز آورده بود به ناچار به عنوان محل فرود در نظر گرفته شد. این فرود در تاریخ دوازدهم دی ماه ۱۲۹۲ خورشیدی رخ داد.

این محله نخستین مکانی بود که از آن یک هواپیما پرواز کرد. کوزمینسکی خلبان روس پس از فرود در میدان مشق دیویزیون قزاق به این نتیجه رسید که این میدان فضای کافی برای پرواز هواپیما ندارد و پس از بررسی محلهٔ بیسیم که در آن زمان قصر قجر نامیده می‌شد و زمینی هموار داشت را برای پرواز برگزید و هواپیما را از راه زمین به این منطقه منتقل کرد.

اولین خلبان ایرانی

اولین خلبان ایرانی نخستین ایرانی که دورهٔ آموزش خلبانی دید کلنل محمدتقی خان پسیان بود که برای آموزش فنون نظامی به کشور آلمان اعزام شد و در ادامه دوره آموزش مدتی نیز برای یادگیری تکنیک هوانوردی آموزش دید. در سال ۱۲۹۶ خورشیدی او پس از ۳۳ سورتی پرواز آموزشی به علت بیماری از ادامه پرواز چشم پوشی نمود و هیچگاه به تنهایی به عنوان خلبان با یک هواپیما پرواز نکرد.

اولین فرودگاه ایران

اولین فرودگاه ایران نخستین فرودگاه در ایران فرودگاه قلعه مرغی بود که برای نخستین بار در تاریخ هشتم مرداد ۱۳۰۱ مورد بهره برداری قرار گرفت و نخستین هواپیما در این تاریخ از قلعه مرغی برخاست.

اولین هواپیمای ایران 

اولین هواپیمای ایران :  که در سال ۱۳۰۱ خورشیدی از نمایندگی شرکت یونکرس در تهران برای ارتش خریداری شد تا از آن به عنوان هواپیمای ارتباطی و ترابری نظامی بهره برداری شود.

اولین خلبان رسمی: سرهنگ احمدخان نخجوان نخستین خلبان ایرانی بود. او به همراه نخستین دسته از افسران ارتش در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۰۲ برای آموزش خلبانی به فرانسه اعزام شد و نخستین ایرانی بود که توانست دورهٔ خلبانی را گزرانده و گواهینامهٔ خلبانی را دریافت کند. نخستین پرواز مستقل او در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۰۳ خورشیدی انجام شد. او همچنین نخستین خلبان ایرانی بود که در تهران فرود آمد (پنجم اسفند ۱۳۰۴ خورشید). احمدخان نخجوان همچنین پیشگام پرواز در مسیر طولانی پاریس-تهران نیز بود و نخستین امیر خلبان در ایران بود.

اولین پروازخلبانی: عیسی خان اشتوداخ نخستین خلبان ایرانی بود که در آسمان ایران پرواز کرد. این پرواز در تاریخ ششم بهمن ۱۳۰۴ از ورای مرزهای ایران از شهر باکو آغاز شد. عیسی اشتوداخ با گذشتن از مرز وارد ایران شده و به علت کمبود سوخت در نزدیکی قزوین فرود آمد. او به علت بدی آب و هوا و پوشیده شدن زمین از برف سنگین به ناچار تا یک ماه در آن ناحیه ماند و سرانجام در تاریخ هشتم اسفند ۱۳۰۴ به سوی تهران پرواز کرد.

اولین شرکت هواپیمایی درایران شرکت «یونکرس »که دارای ملیت آلمانی بود نخستین شرکتی بود که تاسیسات هواپیمایی را در ایران به وجود آورد.

اولین سازمان هواپیمایی ایران : هواپیمایی کل قشون نخستین نهاد ناوابسته در زمینهٔ هوانوردی در ایران بود که در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۰۳ بنیان گذاشته شد و سرهنگ احمدخان نخجوان به فرماندهی این سازمان گمارده شد.

اولین دانش آموخته خلبانی درکشور نایب سوم «علی اصغر ملک» نخستین کسی بود که فن خلبانی را در ایران فراگرفت. او در تاریخ یکم تیر ۱۳۰۹ دورهٔ خلبانی خود را در ایران به پایان رساند و به عنوان خلبان مشغول خدمت گردید.

اولین تکنسین هواپیمایی ایران نخستین ایرانی که یک هواپیمای را تعمیر اساسی نمود ستوان دوم «سیاوش سیاهپوش »بود. او در سال ۱۳۰۹ یک بدنهٔ کامل از هواپیمای نوع دی هاویلاندآ را در تعمیرگاه قلعه مرغی تعمیر و با استفاده از بال‌های یدکی به یک هواپیمای کامل تبدیل و آمده پرواز گردانید. این هواپیما به خلبانی ستوان یکم مهدی سپه پور و سرنشینی ستوان دوم سیاه پوش پرواز آزمایشی موفقی را انجام داد و به سلامت به زمین نشست.

اولین کارخانه هواپیماسازیمونتاژایران کارخانجات هواپیمایی شهباز نخستین کارخانجات ایران برای مونتاژ هواپیما بود. این کارخانجات در سال ۱۳۱۴ پایه گذاری و آمده بهره برداری گردید. لوازم این کارخانجات برای انجام تعمیرات اساسی و مونتاژ قطعات هواپیماهای مختلف در سال ۱۳۱۲ از انگلستان خریداری شد. این کارخانجات تا پیش از سال ۱۳۲۰ شماری بسیاری هواپیماهای آموزشی و جنگی ساخته و به نیروی هوایی تحویل داد. این هواپیماها از نوع دی هاویلند تایگرمث، آداکس و هایند بودند. نخستین سری از این هواپیماها در  یکم مرداد ۱۳۱۷ پرواز نمودند.

اولین چترنجات استوار جعفر دربندی نخستین خلبانی بود که از چتر نجات استفاده کرد. در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۱۵ او در حالی که با هواپیمای آداکس مشغول پرواز بود، هواپیمایش آتش گرفت و ناچار گردید از هواپیما بیرون پریده و از چتر نجات استفاده کند.

اولین رئیس ستادهواپیمایی «محمود خسروانی» نخستین رئیس ایرانی ستاد نیروی هوایی بود. او در تاریخ یکم اردیبهشت ۱۳۱۷ به این سمت گمارده شد. پیش از او یک سرهنگ بلژیکی به نام ویکتور بیور و پیش از ویکتور بیور یک سرهنگ سوئدی این سمت را به عهده داشتند./منبع:ویکی پدیا

تاسیس ایران ایر

گروهی از بازرگانان ایرانی سال ۱۹۴۲، نخستین شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران را با نام «ایرانین ایرویز» تأسیس کردند. این شرکت به جابه‌جایی مسافر و بار در مسیرهای داخلی و منطقه‌ای می‌پرداخت و علاوه بر آن یک پرواز هفتگی باری نیز به اروپا انجام می‌داد. ناوگان آن از تعدادی هواپیمای داگلاس دی‌سی ۳ تشکیل شده بود. بعدها تعدادی هواپیمای دی‌سی ۴ و ویسکانت نیز به ناوگان ایرانین ایرویز اضافه شد.

سال ۱۹۵۴، یک شرکت هواپیمایی خصوصی دیگر به نام «پرشین ایرسرویسز» (پاس) در تهران تشکیل شد. پاس فعالیت‌های خود را در زمینه حمل بار آغاز کرد و بعدها به حمل مسافر در مسیرهای داخلی منتهی به تهران نیز پرداخت. این شرکت سال ۱۹۶۰ پروازهای بین‌المللی خود را در مسیرهای اروپایی آغاز کرد. این مسیرها شامل تهران ـ لندن، تهران ـ پاریس، تهران ـ ژنو و تهران ـ بروکسل می‌شد. این پروازها با استفاده از هواپیماهای دی‌سی ۷ اجاره شده از شرکت سابنا انجام می‌گرفت.

بیست‌و‌چهارم فوریه سال ۱۹۶۲، دو شرکت ایرانین ایرویز و پرشین ایرسرویسز در یکدیگر ادغام شده و شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما)، با نام بین‌المللی ایران ایر (IRAN AIR) تأسیس شد. این شرکت ملی اعلام شد و تمام امکانات و پرسنل دو شرکت مذکور را در اختیار گرفت. در همان زمان نشان هما برای این شرکت تازه تأسیس طراحی شد.

هما پروازهای خود را با بهره‌گیری از هواپیماهای داگلاس دی‌سی ۳، دی‌سی ۶، ویکرز ویسکونت و آورویورک آغاز و سال ۱۹۴۶ به عضویت کامل یاتا درآمد.

لوگوی هما، برتر در جهان

طراحی آرم شرکت هما پاییز ۱۳۴۰ برگرفته از سرستون پرنده‌نمایی در تخت جمشید که سه خصلت متفاوت داشت، سر عقاب، گوش‌های گاو و یال‌های اسب، توسط ادوارد زهرابیان انجام شد. رنگ‌آمیزی هواپیماهای هما به این شکل است که بدنه‌ای کاملا سفید با کلمه ایران ایر به رنگ آبی پررنگ بالای پنجره مسافران و نشان هما به رنگ آبی پررنگ روی دم هواپیما که یک نوار آبی رنگ بالای آن قرار دارد. مدل هواپیماهای هما توسط یک شرکت آلمانی تهیه شده است. آژانس خبری حمل و نقل هوایی (skift) در گزارش سال ۲۰۱۳ خود، ۳۰ لوگوی برتر شرکت‌های هوایی دنیا را معرفی کرد. در این بین لوگوی هواپیمایی ملی ایران «هما» به دلیل جذابیت، سادگی و رسا بودن پیام به عنوان برترین لوگوی شرکت‌های هوایی جهان انتخاب شد.

اولین پرواز

اولین پرواز هما با هواپیماهای جت سال ۱۹۶۵میلادی(۱۳۴۴شمسی) با استفاده از یک فروند بوئینگ ۱۰۰-۷۲۷ در مسیر تهران ـ بیروت انجام شد. پس از آن این شرکت تصمیم به تبدیل تمام ناوگان خود به هواپیماهای جت گرفت. با شروع دهه ۷۰ عصر طلایی هما نیز آغاز شد. سال ۱۹۷۱ تعدادی بوئینگ ۱۰۰-۷۳۷ و سال ۱۹۷۴ تعدادی بوئینگ ۲۰۰-۷۲۷ وارد ناوگان شرکت شد. همچنین تحویل هواپیماهای گرانقیمت بوئینگ ۷۴۷ از نوع ۱۰۰ و ۲۰۰ و اس پی از سال ۱۹۷۵ آغاز شد.

در میانه دهه ۱۹۷۰ میلادی، هما پروازهای بدون توقف بسیاری را به طور روزانه به قاره اروپا انجام می‌داد، در این دوره هواپیمایی ملی ایران فقط در مسیر تهران ـ لندن بیش از سی پرواز هفتگی انجام می‌داد. خط هوایی تهران به فرودگاه جان اف کندی نیویورک سال ۱۹۷۵ با بهره‌گیری از بوئینگ ۷۰۷ و با یک توقف در فرودگاه هیث‌رو لندن آغاز شد. با خرید بوئینگ‌های ۷۴۷ اس‌پی، هما این هواپیماهای دوربرد را در مسیر تهران ـ نیویورک به کار گرفت و به این ترتیب طولانی‌ترین خط هوایی بدون توقف جهان را راه‌اندازی کرد.

هشتم اکتبر ۱۹۷۲ هما قرارداد خرید دو فروند هواپیمای مافوق صوت کنکورد را با کنسرسیوم انگلیسی-فرانسوی آن به امضا رساند. البته این هواپیماها هرگز به ناوگان هما وارد نشدند. سال ۱۹۷۸ هما شش فروند ایرباس مدل A-۳۰۰ را برای به‌کارگیری در مسیرهای محلی از شرکت اروپایی ایرباس خریداری کرد و نخستین بهره‌بردار هواپیماهای ایرباس در خاورمیانه لقب گرفت. در پایان این سال هما به بیش از ۳۱ مقصد در داخل و خارج از ایران، از پکن و توکیو تا نیویورک به طور روزانه پرواز می‌کرد و در حال راه‌اندازی خطوط هوایی جدیدی به مقصد لس‌آنجلس و سیدنی بود.

سال‌های پایانی دهه ۷۰، هواپیمایی ملی ایران به عنوان رو به رشدترین شرکت هواپیمایی جهان شناخته می‌شد و در عین حال یکی از ایمن‌ترین، مدرن‌ترین و پردرآمدترین شرکت‌های هواپیمایی دنیا نیز به شمار می‌رفت. سال ۱۹۷۶ هما پس از شرکت استرالیایی کوانتاس ایمن‌ترین شرکت هوایی جهان لقب گرفت.

سرعت هواپیما چقدراست؟

وقتی هواپیما به ارتفاع ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ متری (۲۵۰۰۰-۳۰۰۰۰فوت) می رسد سرعتشان را با عدد ماخ مقایسه می کنند و آن را به صورت درصدی از سرعت صوت بیان می کنند. عدد ماخ (Mach Number) نسبت سرعت شی در یک سیال به سرعت صوت در همان سیال گفته می شود و در آیرودینامیک برای تعیین سرعت استفاده می شود. به طور مثال، عدد ماخ ۰٫۸۰ یعنی ۸۰% سرعت صوت. البته این عدد ثابت نیست، چون سرعت صوت با دمای هوا تغییر می کند. سرعت صوت در سطح دریا و دمای ۱۵ درجه سلسیوس ۷۶۱ مایل در ساعت (۱۲۲۴٫۷۱ کیلومتر در ساعت) است. در ارتفاع ۳۶۰۰۰ فوت (۱۱۰۰۰ متری) و دمای -۵۷ درجه سلسیوس این سرعت به ۶۶۰ مایل در ساعت (۱۰۶۲٫۱۷ کیلومتر در ساعت) کاهش پیدا می کند.

سرعت هواپیما درارتفاع های مختلف

ارتفاع (متر) دما ،سلسیوس سرعت صوت
(کیلومتر بر ساعت)
سرعت صوت
(متر بر ثانیه)

سطح دریا (۰)

۱۵

۱۲۲۵

۳۴۰.۳

۱۵۲۴

۵.۱ ۱۲۰۴

۳۳۴.۴

۳۰۴۸

۴.۸- ۱۱۸۲

۳۲۸.۴

۴۵۷۲

۱۴.۷- ۱۱۶۰

۳۲۲.۲

۶۰۹۶

۲۴.۶- ۱۱۳۸

۳۱۶.۰

۷۶۲۰

۳۴.۵- ۱۱۱۵

۳۰۹.۶

۹۱۴۴

۴۴.۴- ۱۰۹۱

۳۰۳.۱

۱۰۶۶۸

۵۶- ۱۰۶۳

۲۹۴.۹

۱۲۱۹۲

۵۶.۶- ۱۰۶۲

۲۹۴.۹

۱۳۷۱۶

۵۶.۶- ۱۰۶۲

۲۹۴.۹

۱۵۲۴۰

۵۶.۶- ۱۰۶۲

۲۹۴.۹

۱۶۷۶۱

۵۶.۶- ۱۰۶۲

۲۹۴.۹

۱۸۲۸۸

۵۶.۶- ۱۰۶۲

۲۹۴.۹

هرمایل برابر ۱/۶۰۹ کیلومتر

سرعت صوت درهواچقدراست؟

به میزان مسافت پیموده شده در واحد زمان، توسط امواج صوتی، در یک محیط الاستیک، «سرعت صوت» (Speed of Sound) گفته می‌شود. این سرعت در هوای صفر درجه برابر با ۳۳۱.۲ متر بر ثانیه است. زمانی که دمای هوا ۲۰ درجه باشد، این سرعت برابر با ۳۴۳ متر بر ثانیه خواهد بود.

بر روی زمین، سرعت صوت در سطح دریا با در نظرگرفتن دمای هوای ۱۵ درجه سانتی‌گراد، یک هزار و ۲۲۵ کیلومتر بر ساعت است.

حرکت کندتر مولکول‌های گاز در دماهای سردتر، سرعت صوت را کند می‌کند.

صوت از خلال هوای گرمتر سریع‌تر حرکت می‌کند، بنابراین، سرعت لازم برای شکستن مانع صوتی در جو (جایی که دما سردتر است) کاهش می‌یابد.

سرعت صوت همچنین بسته به نوع گازی که صوت از خلال آن عبور می‌کند (هوا، اکسیژن خالص، دی‌اکسیدکربن)، متغیر است.

۱۰ هواپیمای قدیمی مسافربری که هنوز درپروازند

کد ثبت شده تاریخ شروع به کار شرکت هواپیمایی
PK-OCG ۲۵/۰۵/۱۹۷۰(۴ خرداد ۱۳۴۹) ایرفست – اندونزی  (۷۳۷)
ZS-IJJ ۲۸/۰۹/۱۹۷۲ اینترایر – آفریقای جنوبی (۷۳۷)
۵Y-CGV ۰۳/۱۱/۱۹۷۵ ترانس افریکن ایر – کنیا (۷۳۷)
EP-SHB ۲۲/۱۲/۱۹۷۷ هواپیمایی ساها – ایران  (۷۴۷)
YV502T ۱۲/۰۴/۱۹۷۸ ونزولانا – ونزوئلا (۷۳۷)
EP-CQA ۲۹/۰۹/۱۹۷۸ هواپیمایی کاسپین – ایران  (۷۴۷)
XA-UHZ ۰۷/۰۸/۱۹۷۹ ایزی اسکای ایرلاینز – هندوراس (۷۳۷)
C-GAIG ۲۸/۰۹/۱۹۷۹ ایر اینویت – کانادا (۷۳۷)
۴L-NAL ۲۱/۰۳/۱۹۸۰  جرجین اینترنشنال ایرلاینز – گرجستان (۷۳۷)
EP-IBS ۱۶/۰۴/۱۹۸۰(۲۷ فروردین ۱۳۵۹) ایران ایر – ایران  (A300)

درباره نویسنده

2116مطلب نوشته است .

۲ Comments on “ اولین هواپیما درجهان+عکس یادگاری احمدشاه بااولین هواپیما”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما