فسادجنسی کشیش های کلیسا”کاردینال باربارن”

فسادجنسی کشیش های کلیسا

فسادجنسی کشیشان کلیسا

  سوءاستفاده جنسی کشیشان کلیسای کاتولیک از کودکان

درادامه:

افشاگری کشیش مسیحی از فساد گسترده در کلیساهای خانگی در ایران راخواهیدخواند

در فرانسه عالی‌ترین مقام کلیسا به اتهام سکوت در برابر سوءاستفاده جنسی یک کشیش زیردست خود از کودکان به شش ماه زندان تعلیقی محکوم شد. در استرالیا حکم شش سال زندان برای کاردینال جرج پل، خزانه‌دار یا مرد سوم سابق واتیکان به اتهام سوءاستفاده جنسی از دو کودک صادر گردید، و در آلمان کلیسای کاتولیک شش ماه پس از عذرخواهی رسمی بابت سوءاستفاده جنسی کشیشان از هزاران کودک در دهه‌های پس از جنگ جهانی دوم، بالاخره قول داد به راهکاری برای مقابله با این پدیده دست یابد.

در برخی دیگر از کشورها مثل آمریکا، ایرلند و شیلی نیز طی ماه‌های اخیر خبرهای مشابهی منتشر شده است.

جنجال کاردینال باربارن، یک دادگاه تاریخی

اما در میان پرونده‌های مختلف در سراسر جهان، محکومیت «کاردینال فیلیپ باربارن، اسقف اعظم شهر لیون فرانسه »اهمیت خاص و ابعاد مختلف دارد.

اسقف اعظم شهر لیون از سال ۱۰۷۹ دارای عنوان مهم اسقف اعظم سرزمین گل (شامل فرانسه کنونی، و بخش مهمی از بلژیک و سوئیس کنونی و به پایتختی لیون) است و به همین دلیل عالی‌ترین مقام کلیسای کاتولیک فرانسه محسوب می‌شود.

فیلیپ باربارن ۶۸ ساله نیز که در سال ۲۰۰۲ اسقف اعظم لیون شد، یک سال بعد، در ۲۰۰۳ از سوی پاپ به عنوان کاردینال انتخاب گردید که پس از پاپ بالاترین مقام کلیسا به شمار می‌رود. او همچنین شخصا یک چهره بسیار محافظه‌کار است.

کلیسای فیلادلفیا

با وجود این که وکلای کاردینال باربارن بلافاصله پس از محکومیت موکلشان در دادگاه در روز پنج‌شنبه هفتم مارس، از درخواست تجدیدنظر در حکم صادر شده از سوی دادگاه کیفری لیون خبر دادند، اما کاردینال باربارن همان موقع گفت که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند، اما پیش از ارائه رسمی استعفا، منتظر تصمیم پاپ خواهد ماند.

قرار است کاردینال باربارن روز دوشنبه ۲۷ اسفند در جلسه‌ای خصوصی با پاپ در واتیکان دیدار و گفت‌وگو کند.

اما استعفای کاردینال باربارن به این سادگی‌ها نیست.

معمولا وقتی یک اسقف به دلیل کهولت سن، بیماری یا انگیزه شخصی قصد کناره‌گیری از مسئولیت خود را دارد، در ابتدا باید این تصمیم را به اطلاع سفیر پاپ و مجمع اسقف‌ها برساند، سپس این تصمیم در واتیکان مطرح خواهد شد. اما کاردینال باربارن، از آنجا که یک اسقف معمولی نیست، تصمیم گرفته که خود به واتیکان برود و در یک دیدار دو نفره با پاپ این تصمیم را با مرکز کلیسای کاتولیک در میان بگذارد.

واتیکان مختار است که همان موقع فورا استعفای کاردینال را بپذیرد، یا اینکه تصمیم خود را به آینده موکول کند.

کاردینال باربارن (سمت چپ) در دیدار ۱۱ نوامبر سال ۲۰۱۶ خود با پاپ فرانسیس.

در مه ۲۰۱۶، وقتی «امانوئل والس، نخست‌وزیر وقت فرانسه »از کاردینال باربارن خواست تا مسئولیت خود را در پرونده مطرح شده علیه او بپذیرد، پاپ فرانسیس از این کاردینال حمایت کرد. در آن زمان، پاپ گفت که استعفای کاردینال باربارن «خلاف جهت و بی‌احتیاطی» است.

اکنون شرایط بسیار متفاوت است. چند هفته پیش، یک نشست تاریخی به مدت چهار روز در واتیکان با شرکت اسقف‌های جهان علیه آزار جنسی کودکان برگزار شد که در آن پاپ فرانسیس از «مبارزه‌ای در همه سطوح» سخن گفت. به همین دلیل، غیرمحتمل است که پاپ فرانسیس با موضع‌گیری‌های اخیر خود، درخواست کناره‌گیری کاردینال باربارن را نپذیرد.

کاردینال فیلیپه باربارن (نفر وسط) در آخرین جلسه دادگاه خود در شهر لیون فرانسه

اما صرف‌نظر از تصمیم پاپ، محکومیت کاردینال باربارن تا همین مرحله نیز تأثیر بی‌سابقه خود را گذاشته است.

پیش از این، دو اسقف فرانسوی در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۱۸ به اتهام‌هایی مشابه محکوم شدند، اما از سه سال پیش به این سو، جنجال اسقف اعظم لیون به نماد بحران فساد جنسی کلیسا در فرانسه تبدیل شده است. به همین دلیل، محکومیت عالی‌ترین مقام کلیسای فرانسه، آن هم در زمانی که موضوع آزار جنسی کودکان از سوی کلیسا در بسیاری از کشورهای جهان مطرح است، «شکست فرهنگ سکوت کلیسا» تعبیر می‌شود.

همچنین پرونده کاردینال باربارن، بحثی را در جامعه فرانسه درباره سوءاستفاده جنسی کشیشان از کودکان گشوده است. شبیه همان چیزی که سال ۱۹۷۲ در «دادگاه بوبینی» روی داد و منجر به تصویب قانون حق سقط جنین شد، یا آن بحثی که درباره آزادی بیان پس از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در نشریه «شارلی ابدو» در سال ۲۰۰۷ درگرفت.

ماجرای پرونده کاردینال باربارن

اما ماجرای جنجال کاردینال باربارن چیست و از کجا آغاز شد؟

روز ۲۳ اکتبر سال ۲۰۱۵، کلیسای لیون از طرح شکایات علیه یک کشیش به نام «برنار پرنا» به اتهام «تجاوز جنسی به کودکان» خبر داد. این شکایات چند ماه پیش از آن، یعنی در مه ۲۰۱۵ به دادگاه ارائه شده و مربوط به ۲۵ سال قبل از آن بود.

در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۶، چندین قربانی برنار پرنا که پیشاهنگان سابق گروه سن لوک بودند انجمنی با عنوان «صدای آزادشده» با هدف «شکستن قانون سکوت کلیسا» تشکیل دادند.

در ۲۷ ژانویه همان سال، برنار پرنا به اتهام تجاوز جنسی علیه چهار نوجوان پیشاهنگ در سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱ بازجویی شد.

چند روز بعد، کاردینال باربارن که برنار پرنا زیر دست او کار می‌کرد، در گفت‌وگو با روزنامه «لاکروا»، ارگان کلیسای کاتولیک فرانسه، گفت که از اعمال این کشیش در حوالی سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۰۸ مطلع شده است.

او اضافه کرد که یکی از قربانیان را نیز در سال ۲۰۱۴ ملاقات کرده است. این در حالی است که برنار پرنا در آن زمان همچنان در سمت خود مشغول فعالیت بود.

این اظهارات کاردینال باربارن موجب شد که به سکوت در زمینه سوءاستفاده جنسی یک کشیش از کودکان و خودداری از مطلع کردن دادگستری فرانسه متهم شود.

چندی بعد، در مارس ۲۰۱۶، دادستانی لیون پرونده‌ای مقدماتی علیه چند مقام کلیسای این شهر از جمله کاردینال باربارن به اتهام «محکوم نکردن جنایت» و «در معرض خطر قرار دادن جان دیگران» گشود.

این اقدام دستگاه قضائی فرانسه موجب شد که کاردینال باربارن موضعی دفاعی بگیرد: «هرگز، هرگز، هرگز کوچکترین سوءاستفاده جنسی از کودکان را مخفی نکرده‌ام».

در همین شرایط، یک شکایت دیگر از سوی یکی از مقامات بلندپایه وزارت کشور فرانسه علیه باربارن مطرح شد، به اتهام برکنار نکردن کشیشی که در دهه ۱۹۹۰ مرتکب سوءاستفاده جنسی از کودکان شده بود از مسئولیتش.

بالاخره در ۲۰۱۶، کاردینال باربارن در نشستی با حضور بیش از دویست کشیش فرانسوی، اعتراف کرد که «اشتباهاتی در مدیریت انتصاب برخی از کشیشان» رخ داده است. اما در آن زمان، کاردینال باربارن همچنان مورد حمایت واتیکان بود.

در اول اوت ۲۰۱۶، دادستانی لیون تصمیم گرفت که تحقیقات در پرونده سکوت درباره رفتارهای کشیش برنار پرنا را متوقف کند. چند ماه بعد نیز تصمیم مشابهی در پرونده شکایت مقام وزارت کشور علیه باربارن گرفته شد.

با وجود توقف این تحقیقات، کاردینال باربارن اعتراف کرد که هوشیاری او در زمینه سوءاستفاده کشیشان از کودکان دیرهنگام بوده است.

در سال ۲۰۱۷، کاردینال باربارن بار دیگر برای ارائه توضیحات در پرونده سکوت درباره رفتار برنار پرنا به دادگاه فراخوانده شد. در میان شش متهم دیگر این پرونده، یک مقام عالی واتیکان نیز وجود داشت که از حضور در دادگاه خودداری کرد.در واقع، پاپ فرانسیس به او که یک کاردینال اسپانیایی بود، اجازه داد تا از مصونیت دیپلماتیک خود استفاده کند. امری که موجب شد پاپ به صادق نبودن در زمینه مبارزه با سوءاستفاده جنسی از کودکان در کلیساها متهم شود.

بالاخره دادگاه کاردینال باربارن در ژانویه امسال آغاز شد و حکم دادگاه نیز در تاریخ هفتم مارس در حالی که کاردینال باربارن در دادگاه حضور نداشت، قرائت شد و او به خاطر سکوت درباره آزار جنسی علیه یک کودک در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ گناهکار شناخته شد. پنج متهم دیگر این دادگاه تبرئه شدند. اما قرار است که کشیش برنار پرنا اواخر سال جاری میلادی محاکمه شود.

فیلم خلافکاری «کاردینال» ساخته شد

در بحبوحه برگزاری دادگاه کاردینال باربارن، نمایش یک فیلم سینمایی که به موضوع آزار جنسی کشیشان علیه کودکان می‌پردازد، جنجال‌برانگیز شد.

فیلم «به لطف خدا» ساخته فرانسوا اوزون، بالاخره پس از سپری کردن یک جنجال قضایی، روز بیستم فوریه در سینماهای فرانسه به نمایش درآمد.

داستان این فیلم برگرفته از پرونده کاردینال باربارن است که مبارزه قضایی قربانیان آزار جنسی کشیش برنار پرنا را به تصویر می‌کشد. این فیلم که در همان لیون می‌گذرد، چگونگی شکل‌گیری انجمن «صدای آزادشده» را روایت می‌کند.

برنار پرنا از دستگاه قضایی فرانسه خواسته بود تا به خاطر «اصل برائت» و تا زمانی که دادگاه هنوز او را محکوم نکرده است، نمایش این فیلم به تعویق بیفتد. اما دادگاه پاریس با این درخواست موافقت نکرد. همچنین این فیلم در پرونده قضایی دیگری در دادگاه لیون به پیروزی رسید.

وکلای مدافع کاردینال باربارن نیز معتقدند که نمایش این فیلم تأثیری منفی بر روند و صدور رأی دادگاه موکل‌شان گذاشته است.

فیلم «به لطف خدا» همچنین توانسته است که در آخرین دوره جشنواره فیلم برلین برنده جایزه بزرگ هیأت داوران شود.

درصدفسادجنسی کشیش ها: استرالیا۷%، آمریکا ۴%

با وجود این پیروزی بزرگ در زمینه دفاع از حقوق کودکان قربانی کلیسا در فرانسه، باید به تغییر رفتار کلیسا در این باره امیدوار بود؟

بر اساس یک گزارش‌ در این زمینه، در استرالیا هفت درصد کشیشان به سوءاستفاده جنسی از کودکان محکوم شده‌اند، در آمریکا چهار درصد، و در فرانسه با اینکه این رقم کمتر است، اما در بیشتر موارد، کشیشان محکوم شده، همچنان در مسئولیت خود باقی می‌مانند و گاهی در معرض تماس با کودکان.

همچنین در فرانسه گویی رسم شده که برای آرام کردن جو، کشیشان متخلف را برای مأموریت به کشورهای دیگر به ویژه کشورهای آفریقایی اعزام می‌کنند.

گرچه این بحران دست‌کم ریشه در بیست سال گذشته دارد، پاپ فرانسیس در چند سخنرانی اخیر خود بارها با پرداختن به این موضوع تلاش داشته است که این بحران را دست‌کم از نظر روانی و تبلیغاتی مهار کند. او حتی سال گذشته در نامه‌ای به کاتولیک‌های شیلی از «فرهنگ زیاده‌روی و ریاکاری» در کلیسا سخن به میان آورد یا در سفر به ایرلند در دیدار با هشت نفر از قربانیان آزار جنسی کشیشان وعده داد که با این «طاعون» مبارزه کند.

اما برخی می‌گویند که گفته‌های پاپ با رفتار واتیکان در زمینه مبارزه با آزار جنسی کودکان سازگار نیست. برای نمونه، واتیکان از ارائه نسخه‌ای از گزارش ۲۳۰۰ صفحه‌ای خود درباره اسقف اعظم مالت به دستگاه قضایی شیلی خودداری کرده است.

یا نمونه دیگر، «سکوت» خود پاپ فرانسیس است. رهبر کاتولیک‌های جهان از سوی یک مقام پیشین واتیکان متهم شده که از اتهام آزار جنسی اسقف مک کاریک آمریکایی به کودکان اطلاع داشته، اما در این باره اقدامی نکرده است. اسقف مک کاریک بالاخره در سال ۲۰۱۸ از سمت خود برکنار شد. ۲۷ اسفند ۱۳۹۷رادیوفردا

افشاگری کشیش مسیحی از فساد گسترده در کلیساهای خانگی در ایران

اخیرا مدیر یکی از مهمترین شبکه‌های مسیحی نیز لب به اعتراف گشوده و گوشه‌ای از فساد جنسی در این کلیساها را بر ملا می‌سازد.

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های شبکه‌های مسیحیت تبشیری برپایی کلیساهای خانگی و زیر زمینی در ایران است. به همین دلیل این شبکه‌ها برنامه‌های مختلفی را در راستای تبلیغ و ترویج این امر در شبکه های خود به روی آنتن می برند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، بسیاری از افرادی که به این کلیساها می پیوندند به امید پیدا کردن یک پل ارتباطی با خارج و به امید مهاجرت و اخذ پناهندگی از کشورهای اروپایی وارد این کلیساهای زیرزمینی می‌شوند. اما متاسفانه بسیاری از این افراد در همین کلیساها دچار سوء استفاده جنسی و اتفاقات ناگوار می‌گردند.

آمارهای بسیاری از فساد گسترده در کلیساهای خانگی بیرون می‌آید که توسط خود کشیشان مسیحی نیز تأیید گردیده است. در این کلیساها به علت مخفی بودن، افراد مختلفی با ادعای پدر روحانی بودن، دست به کلاهبرداری، تعالیم غلط و فساد جنسی می‌زنند.

در ویدئوی پیش رو مدیر یکی از مهمترین شبکه‌های مسیحی که خود کشیش نیز می‌باشد، لب به اعتراف گشوده و گوشه‌ای از فساد جنسی در کلیساهای خانگی را بر ملا می‌سازد. به گفته او کلیساهای خانگی در ایران با بحران شدیدی از انحرافات اخلاقی دست و پنجه نرم می‌کنند./بهمن ۱۳۹۷شیعه نیوز

فساداخلاقی کشیشان«کلیسا»ی  لهستان 

در پی تحقیقاتی که با موضوع سو استفاده از کودکان توسط روحانیون در کشورهای مختلف انجام شده و از رسوایی‌های مشابهی از جمله در کشورهای شیلی، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و ایرلند پرده برداشت.

بر اساس این گزارش ۱۹۸ تن از قربانیان این آزارهای جنسی کمتر از ۱۵ سال سن داشتند.

اسقف اعظم «مارک جدراشوفسکی» در یک نشست خبری گفت: «این مساله واقعاً دردناک و غم‌انگیز است بویژه آنکه به مردمی مربوط می‌شود که زندگیشان را صرف خدمت به کلیسا کرده بودند. یک اعتماد اجتماعی به کلیسا وجود داشت و این اعتماد به شکلی غم‌انگیز از بین رفت.»

اسقف‌های لهستان در سال گذشته میلادی از قربانیان آزار روحانیون پیشین تقاضای عفو کردند. آنها همچنین شروع به جمع‌آوری داده‌ها برای ارزیابی مقیاس این رسوایی کردند.

ماه گذشته نیز خیریه لهستانی «Have no fear» که از قربانیان آزارهای جنسی حمایت می‌کند، گزارش دیگری را برای پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان فرستاد که نشان می‌داد از نیمۀ دهه ۵۰ میلادی تا کنون دست‌کم ۳۸۴ نفر از افراد زیر سن قانونی از سوی کلیسای لهستان مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

از نظر کنشگران اجتماعی شمار واقعی این قربانیان بیش از رقم‌های گزارش داده شده است. بر این اساس خیریه «Have no fear» خواستار تشکیل کمیته‌ای برای ارزیابی مقیاس واقعی این رسوایی و دسترسی به اسناد کلیسا در موضوع آزار کودکان، همچنین اخراج اسقف‌هایی شد که در ارتکاب این جرایم مسئول بوده‌اند.

لهستان یکی از مذهبی‌ترین کشورهای اروپا محسوب می‌شود. نزدیک به ۸۵ درصد از جمعیت ۳۸ میلیون نفری این کشور، مسیحی کاتولیک هستند و نزدیک به ۱۲ میلیون نفر از آنها هر یکشنبه در آئین مذهبی مس شرکت می‌کنند.

در این کشور کشیش‌های کاتولیک از اعتبار اجتماعی بالایی برخوردارند و به همین دلیل افرادی که قربانی آزار جنسی روحانیون شده‌اند اغلب از سوی مؤمنان مسیحی متهم به دروغگویی می‌شوند؛ حتی پس از آنکه متهمان به این آزار به زندان فرستاده می‌شوند.

مقامات کلیسای کاتولیک لهستان اکنون باید دربارۀ چگونگی برخورد با پیامدهای این رسوایی تصمیم بگیرند.

کلیسا هم اکنون پرونده‌ای را به دادگاه عالی لهستان فرستاده و خواستار لغو حکمی شده است که می‌گوید باید مبلغ ۱ میلیون زلوتی (۲۶۳ هزار یورو) به زنی که در سیزده سالگی بارها از سوی کشیش محلی مورد تجاوز قرار گرفته، پرداخت شود. حکمی که در این پرونده علیه کشیش کاتولیک صادر شد، حکمی تاریخی در موضوع جبران خسارت و حمایت از یک قربانی سو استفاده جنسی در لهستان محسوب می‌شد/خبرگزاری مهر۲۴ اسفند ۱۳۹۷ بنقل یورونیوز

***

صدها نفر از شهروندان لهستانی در اعتراض به آزار جنسی کودکان توسط کشیش‌های کاتولیک به خیابان آمدند.

معترضان روز دوشنبه مقابل یکی از بزرگترین کلیساهای ورشو، پایتخت لهستان شعار دادند، کشیش‌ها مرتکب آزار جنسی علیه کودکان می‌شوند و کاردینال‌های عالی‌رتبه لهستانی با افشاگری‌ها مقابله و از کشیش‌ها حمایت می‌کنند.

معترضان نقشه‌ای از لهستان را به عنوان پلاکارد با خود حمل می‌کردند که نشان می‌داد آزار و اذیت کودکان درهمه جای این کشور توسط مردان کلیسا رخ داده است.

دولت راست‌گرای لهستان اجازه نظرسنجی و سرشماری دقیق به سازمان‌های مردم نهاد را نمی‌دهد و به همین دلیل شمار آزار جنسی کودکان در این کشور به درستی ثبت نشده، اما گروه‌های حامی حقوق کودکان اعلام کرده‌اند که در دو دهه اخیر دست‌کم ۵۶ کودک مورد آزار جنسی مردان کلیسا قرارگرفته‌اند.

«مارک لینسکی» (Mark Leensky) از جنبش «نترسیم» گفت، اعتراض این شهروندان برای خاتمه دادن به سکوت مقامات تاثیرگذار کلیسای کاتولیک در لهستان است.

همزمان با ورشو، تظاهرات‌ دیگری در برخی شهرهای بزرگ لهستان از جمله «پوزنان» Poznań برگزار شد.

در سال‌های اخیر کلیسای کاتولیک به علت لاپوشانی موارد آزار جنسی و سوءاستفاده از قدرت در ساختار کلیسا مورد انتقاد قرار گرفته است.

«پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان با ابراز تاسف و عذرخواهی از قربانیان آزار جنسی کلیسا، وعده داده است تا عدالت برای قربانیان برقرار شود.

با این حال، اقدامی از سوی پاپ صورت نپذیرفته و به همین خاطر آماج انتقادات قرار گرفته است.

کودک‌آزاری کشیش‌ها در سال‌های اخیر در مناطق مختلف جهان علنی شده؛ به طوری که واتیکان در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد، ۹۰۰ کشیش را به همین دلیل خلع لباس و از کلیسا اخراج کرده است. /پارس‌تودی۱۷ مهر ۱۳۹۷ به نقل از یورونیوز

***

رسوایی سوء استفاده جنسی از کودکان توسط کشیش ها،موجب سرخوردگی جوانان شده

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان می گوید رسوایی سوء استفاده جنسی از کودکان توسط کشیش ها و واکنش نامناسب کلیسا به این تحول، سبب سرخوردگی و رانده شدن قشر جوان و نسل‌های بعدی از کلیسا شده است.

پاپ در پایان سفر چهار روزه اش به کشورهای حوزه دریای بالتیک، سوء استفاده جنسی کشیشان کلیسای کاتولیک را عملی ددمنشانه خواند که به باور او هرگز سزاوار بخشایش نیست.

رهبر کاتولیک‌های جهان گفت این کلیسا است که باید خود را عوض کند نه قشر جوان.

وی گفت: من به نمونه« پنسیلوانیا» اشاره می کنم. وقتی نگاه می کننید می بینید کلیسا به تحولی به این وسعت هیچ واکنشی نشان نداده و همین اواخر موارد متعددی از محکومیت آموزه های ایمان مشاهده کردم و گفتم حالا بگذریم، اما هیچگاه پس از اثبات گناه درخواست بخشایشی را امضا نکرده ام.

پاپ فرانسیس همچنین به تازه ترین رسوایی سوء استفاده جنسی کلیسای کاتولیک در آلمان اشاره کرد که بر پایه یک گزارشی که روز سه شنبه منتشر شد در هفتاد سال گذشته نزدیک به ۱۷۰۰ کشیش دست کم ۳۶۷۷ نفر را مورد تعرض جنسی قرار داده اند./منبع:۰۴ مهر ۱۳۹۷ صدای امریکاVOA

 

کاردینال پل مشاوران ارشد پاپ فرانسیس به اتهام تجاوزجنسی

کاردینال پل (نفر دوم از راست)

پلیس استرالیا روز پنجشنبه هشتم تیرماه کاردینال پل، یکی از مشاوران ارشد پاپ فرانسیس، را به ارتکاب چند جرم جنسی متهم کرد و به این ترتیب رسوایی آزار جنسی کشیشان و مقامات کلیسا به قلب واتیکان رسید.

کاردینال پل (نفر دوم از راست)

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاردینال پل ارشدترین مقام کلیسای کاتولیک است که تاکنون به این جرم متهم شده است. او بر بی‌گناهی خود تاکید کرده و گفته که پاپ فرانسیس به او مرخصی داده است تا بتواند به استرالیا بازگشته و از خود دفاع کند.

کاردینال پل ۷۶ ساله که نفر سوم در واتیکان به شمار می‌رود در یک کنفرانس خبری گفت: «مشتاقانه در انتظارم تا بالاخره جلسه دادگاه برگزار شود. بارها تاکید کرده‌ام که من بی‌گناهم. از اساس از هرگونه آزار و سوء استفاده جنسی بیزارم».

رفتن کاردینال پل از واتیکان حتی اگر موقت باشد پاپ فرانسیس را که تعهد داده است در برابر این گونه جرایم هیچ تساهلی نشان نخواهد داد در موقعیت دشواری قرار می‌دهد.

پلیس در ایالت ویکتوریا استرالیا که آقای پل در دهه ۷۰ آنجا پدر روحانی بود، می‌گوید او از طرف شاکیان متعددی به آزار و سوءاستفاده جنسی در گذشته متهم شده است.

پلیس جزییات اتهامات، سن شاکیان و یا دوره‌ای که این جرایم اتفاق افتاده است را مشخص نکرد. به آقای پل دستور داده شده است که روز ۱۸ ژوئیه در دادگاه شهر ملبورن حاضر شود.

آقای پل که در کنفرانس خبری حاضر نشد به هیچ سئوالی پاسخ بدهد تاکید کرد که هدف از این اتهامات «تخریب شخصیت او» توسط رسانه‌هاست و افزود «می‌خواهم که بی‌گناهی‌ام را اثبات کرده و به محل کارم در رم بازگردم».

گرگ بروک سخنگوی واتیکان گفت کاردینال پل فعلا در مراسم علنی کلیسا شرکت نخواهد کرد.

کاردینال پل سال گذشته به کمیسیون تحقیق دولت استرالیا در مورد آزار جنسی نهادینه شده کودکان توسط کلیسا گفت که کلیسای کاتولیک با امتناع از پذیرش سوءاستفاده جنسی از کودکان، منتقل کردن کشیشان متخلف از یک کلیسا به کلیسایی دیگر و اتکاء به شورای کشیشان برای حل این معضل دچار یک اشتباه «فاجعه‌بار» شده است.

ولی او با دادن شهادت از رم و گفتن اینکه پرواز به استرالیا به دلیل سالمندی برای او دشوار است موجب خشم قربانیان شد.

پس از آن، در ژوئیه سال گذشته پلیس استرالیا اعلام کرد که خود کاردینال پل هم به ظن دست داشتن در سوء استفاده جنسی از کودکان مورد تحقیق است.

کاردینال پل روز پنجشنبه اشاره کرد که به استرالیا خواهد رفت و افزود: «من با وکلایم در مورد تاریخ رفتن به استرالیا و با پزشکم در مورد بهترین شیوه انجام این کار صحبت کرده‌ام».

پاپ فرانسیس پارسال گفت رسانه‌ها نباید کاردینال پل را محاکمه کنند و افزود: «این در اختیار دستگاه قضایی است و کسی نمی‌تواند قبل از بررسی این ماجرا توسط دستگاه قضایی او را محاکمه کند. پس از آنکه دستگاه قضایی نظرش را اعلام کرد من هم حرف خواهم زد».

اما این رویداد اخیر برای پاپ فرانسیس ضربه بزرگی است و به او فشار خواهد آورد تا وعده‌هایش برای ریشه کن کردن سوءاستفاده جنسی در کلیسا را عملی کرده و علیه افرادی که بر آن سرپوش گذاشته‌اند اقدام کند.

مری کالینز تنها عضو غیر روحانی کمیسیونی که پاپ برای بررسی مسئله سوءاستفاده جنسی تشکیل داده است امسال به خاطر نارضایتی شدید از روند کار این کمیسیون استعفا داد و دلیل آن را مقاومت «بی‌شرمانه» در برابر تغییر در واتیکان اعلام کرد./۰۸/تیر/۱۳۹۶رادیوفردا

درباره نویسنده

1998مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما