خواص”بوی کباب” قلب را تقویت می‌کند+کباب

خواص

ابتدا «بوی کباب» را به مشام بکشند، بعد کباب نوش جان کنید

بوی کباب  مقوی قوای بدن است،بوی کباب قلب را تقویت می‌کند

تا۴۰روزنداشتیدگوشت بخرید،قرض کنیدوبخورید

رئیس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب سنتی دانشگاه شاهد : مصرف غذاهای سبک مانند آب‌گوشت‌ تهیه شده از مرغ خانگی یا گوشت گوسفند و تلیت کردن بسیار به تقویت بدن کمک می‌کند و می‌توان کمی زعفران و چند عدد بادام نیز به آن اضافه کرد.

بوی کباب قوای بدن را تقویت می‌کند

«دکترمحسن ناصری »درباره وزن ایده‌آل اظهار داشت: متأسفانه امروزه وزن متناسب از دیدگاه زنان مانکن‌های آمریکایی هستند.

وزن ایده‌آل وزنی است که صحت و سلامتی در آن به حداکثر است. ما یک سرو داریم یک چنار؛ پس هیکل و تناسب بدن افراد با هم متفاوت است, انسان‌ها از یکدیگر مجزا هستند.

دکتر طب سنتی دانشگاه شاهد می گوید: بسیاری از زنان خود را با دیگران مقایسه می‌کنند و گرفتار افراد شیاد برای لاغر شدن و رسیدن به وزن ایده‌آل از نگاه خودشان می‌افتند.

یکی از عوامل بیمار شدن و اضافه وزن؛ پُرشدن رگ‌های خونی از مواد زائد یعنی به هم خوردن رابطه ظرف و مظروف که کاهش غذا یا کاهش کمیت یا کاهش کیفیت است، بنابراین راه رفع آن؛ امتلای بدن از مواد زائد است.

دکترناصری گفت:افراد باید غذای باکیفیت و با حجم کم مصرف کنند چرا که معده توانایی هضم غذاهای سنگین را ندارد.

وی یادآور شد: بوی کباب بسیار مقوی قوای بدن است و بهتر است افراد هفته‌ای یک بار چند تکه گوشت راسته را کباب کنند و ابتدا بوی آن را به مشام بکشند, سپس آن را مصرف کنند زیرا بوی کباب قلب را تقویت می‌کند، البته باید کباب از راسته گوسفند باشد./آبان ۱۳۹۴تسنیم

مدیریت سایت-پیراسته فر:دکترمحسن ناصری ،متولد۱۳۴۱گلپایگان است،وی دانشیارفارکومالوژی دانشگاه شاهدمی باشدورئیس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب سنتی دانشگاه شاهد

***

مزایای گوشت گوسفند 

۱. انرژی بالا (هر ۱۰۰ گرم گوشت، ۲۰۶ کیلوکالری دارد)

از مزایای گوشت گوسفند می‌توان به پر انرژی بودن آن اشاره کرد. کبد گوسفند از جمله قسمت‌های پر انرژی آن است. این موضوع را می‌توان در محتوای کالری نیز مشاهده کرد. هر ۱۰۰ گرم گوشت گوسفند حاوی ۲۰۶ کیلو کالری است. توجه داشته باشید که هر انسان بالغ به طور تقریبی به ۲۰۰۰ کالری نیاز دارد. مصرف کالری می‌تواند در فعالیت‌های روزانه، استقامت بالا و کاهش خستگی هنگام فعالیت بدنی به کمکتان بیاید.

۲. پروتئین بالا (هر ۱۰۰ گرم گوشت، ۱۷.۱ گرم پرتئین دارد)

این راز بسیار مهمی نیست، گوشت حیواناتی چون گاو و گوسفند دارای پروتئین بالایی هستند که برای بدن بسیار مفید است. هر ۱۰۰ گرم گوشت گوسفند دارای ۱۷.۱ گرم پروتئین است. این مقدار پروتئین برای کسانی که می‌خواهند بدن ماهیچه‌ای داشته باشند، بسیار به کار می‌آید. از مزایای پروتئین در بدن می‌توان به ایجاد و افزایش توده عضلانی، اتصال چربی، هضم غذا، ایجاد قدرت و انرژی در بدن اشاره کرد.

۳. کلسیم بالا (هر ۱۰۰ گرم گوشت ۱۰ میلی گرم کلسیم دارد)

یکی دیگر از مزایای گوشت گوسفند، وجود کلسیم در آن است که برای بدن بسیار لازم و مفید است. وجود کلسیم در گوشت گوسفند به حفظ سلامت استخوان، تقویت استخوان‌ها، جلوگیری از اختلالات و ناهنجاری‌های استخوانی کمک می‌کند. مقدار کلسیم در هر ۱۰۰ گرم گوشت گوسفند ۱۰ میلی‌گرم است.

۴. فسفر (هر ۱۰۰ گرم گوشت ۱.۹۱ میلی گرم فسفر دارد)

گوشت گوسفند نیز دارای مقدار زیادی فسفر است. درست مثل کلسیم، محتوای فسفر در گوشت گوسفند، بسیار مفید بوده و برای سلامتی، به خصوص سالم سازی استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان بسیار مفید است. مقدار ۱.۹۱ میلی گرم فسفر در هر ۱۰۰ گرم گوشت می‌تواند نیاز بدنتان به فسفر را تامین کند.

۵. ویتامین B۱ (هر ۱۰۰ گرم گوشت ۰.۵۱ میلی گرم ویتامین B۱ دارد)

چه کسی می‌گوید که ویتامین در گوشت قرمز وجود ندارد؟ ما باید بدانیم که گوشت گوسفند دارای مقدار قابل توجه‌ای از ویتامین B به خصوص ویتامین B۱ است. از ۱۰۰ گرم گوشت گوسفندی که مورد آزمایش قرار گرفته، میزان ۰/۱۵ ویتامین B۱ کشف شده است. البته درست است که این میزان مقدار خیلی کمی است. با این حال ویتامین B۱ موجود در گوشت گوسفند بسیار مفید است، این ویتامین به فرایند اکسیداسیون، افزایش انرژی در بدن، حفظ انعطاف پذیری، بالا بردن استقامت بدن، همچنین از پوسته پوسته و خشک شدن پوست جلو گیری می‌کند.

۸. سلنیوم (هر ۱۰۰ گرم گوشت ۷.۰ میلی گرم سلنیوم دارد)

گوشت‌های قرمز به خصوص گوشت گوسفند حاوی سلنیوم هستند. سلنیوم موجود در گوشت گوسفند می‌تواند به تولید آنتی اکسیدان‌های مفید در بدن کمک کند. با وجود سلنیوم در گوشت گوسفند بدن می‌توان به مبارزه با رادیکال‌های آزاد بپردازد و همچنین بدن انسان را از خطر ابتلا به بیماری‌های خاص حفظ کند. با وجود سلنیوم در بدن پوستی بهتر و اندامی سالم تری خواهیم داشت.

۷. ویتامین B۲ (هر ۱۰۰ گرم گوشت ۰.۲ میلی گرم ویتامین B۲ دارد)

گوشت گوسفند و گوشت بز به طور معمول دارای ویتامین B۲ یا همان ریبوفلاوین شناخته شده هستند. ویتامین B۲ دارای مزایای زیادی برای بدن است. وجود این ویتامین برای حفظ سلامت استقامتی و عصبی، سالم ماندن چشم و هر چیز مربوط به سیستم بینایی، بهبود سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از زخم‌های لب، به بدن ما خدمت می‌کند.

۸. ویتامین B۱۲ (هر ۱۰۰ گوشت ۲.۳ میلی گرم ویتامین B۱۲ دارد)

گوشت گوسفند حاوی ویتامین B۱۲ است. وجود این ویتامین برای سلامتی بسیار ضروری است. این ویتامین به سیستم عصبی بدن کمک می‌کند و باعث تشکیل گلبول‌های قرمز، جلوگیری از کم خونی، افزایش استقامت و سلامت جسمی بدن می‌شود.

فوائد وخاصیت گوشت گوسفند 

۱. جلوگیری از سرطان

گوشت گوسفند به اندازه کافی دارای منابعی چون؛ آهن، ویتامین B، کولین و سلنیوم است. وجود کولین و سلنیوم می‌تواند حملات منجر به سرطان‌ها را در اعضای بدن ما متوقف کند. علاوه بر این گوشت گوسفند شامل اسید لینولئیک (CLA) است. در نتیجه محتوای اسید می‌تواند از التهاب ایجاد کننده سرطان و تومورهای بدخیم جلوگیری کند.

۲. کاهش وزن باکباب گوسفند

چه کسی می‌خواهد وزن خود را از دست بدهد؟ اگر شما یکی از متقاضیان کاهش وزن هستید، خوردن گوشت بره را به طور منظم از دست ندهید. گوشت قرمز از آنجایی که دارای پروتئین بالا و چربی کم است بنابراین برای کنترل وزن و جلوگیری از چاقی موثر خواهد بود. علاوه بر این گوشت گوسفند، میزان سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد. از آن‌جایی که گوشت گوسفند دارای ویتامین B است، می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر کالری و چربی بدنتان را بسوزانید.

۳. جلوگیری از کم خونی

کم خونی رابطه مستقیم با کمبود گلبول‌های قرمز خون دارد. وجود آهن در گوشت گوسفند می تواند این نقیصه را جبران کند. گوشت گوسفند و هر گوشت قرمز دیگری می‌تواند کمبود گلبول‌های قرمز (هموگلوبین) خون را جبران کنند. میزان آهن موجود در گوشت گوسفند خیلی بالاتر از سطح آهن، در تخم مرغ است.

۴. مفیدبرای زن زائو

با توجه به این که آهن می‌تواند مشکلات ناشی از کم خونی را برطرف کند از نقایص مادرزادی نیز می‌تواند جلوگیری کند. آهن موجود در گوشت گوسفند از بروز کم خونی در نوزادان و زنان باردار جلوگیری می‌کند. بنابراین، رشد جنین به طور طبیعی و بدون مشکل ادامه می‌یابد. برای اینکه جنین بتواند از مزایای آهن موجود در گوشت گوسفند بهره‌مند شود، لازم است مادران باردار در سه ماه نخست بارداری به طور منظم زیر نظر پزشک از این ماده غذایی مغزی استفاده کنند. البته بدن جنین به دیگر مواد مغذی برای ادامه حیات نیز نیازمند است. که توسط مادر به جنین منتقل می‌شود.

۵.موجب کاهش درد دوران« پریود»می شود

معمولا زنان در هنگام قاعدگی احساس درد بسیار زیادی می‌کنند. وجود درد در واقع منطقی است. با توجه به میزان آهنی که در این دوره از بدن دفع می‌شود، درد بیشتری را می‌تواند برایشان به همراه داشته باشد. زنان با مصرف گوشت گوسفند می‌توانند آهن هدر رفته بدن خود را به خوبی جبران کنند.

۶. حفظ سلامت پوست

از دیگر مزایای مصرف گوشت گوسفند داشتن پوست سالم است. تکه‌های گوشت گوسفند نه تنها دارای حاوی ویتامین B، کولین و سلنیوم است بلکه دارای ویتامین B۱۲ که به حفظ سلامت پوست کمک می‌کند، نیز هست. این مواد در رفع خستگی و استحکام پوست به بدن کمک می‌کنند.

۷. جلوگیری از اوتیسم، استرس و افسردگی

ترکیبات گوشت گوسفند حاوی امگا ۳ بالایی است. ویتامین B۱۲ و امگا۳ برای جلوگیری از ابتلا کودکان به بیماری اوتیسم بسیار مفید است. یکی از مزایای ارزش تغذیه‌ای گوشت گوسفند توسعه در سیستم عصب مرکزی و مغز در کودکان است. این در حالی است که ویتامین B۱۲ برای آرامش ذهن، مقابله با استرس و افسردگی بسیار مفید است.

۸. جلوگیری از سکته مغزی و بیماری کلیه

بسیاری مردم از مزایای استفاده از گوشت گوسفند برای جلوگیری از ابتلا به سکته مغزی و بیماری‌های کلیوی بی‌خبرند. این مزایا به خاطر وجود پتاسیم و ترکیبات سدیم کم و زیاد در گوشت گوسفند است. این در حالی است که تجمع زیاد سدیم در بدن معمولا باعث سکته مغزی و بیماری سنگ کلیه می‌شود.

۹. منبع انرژی قابل توجه

چربی، پروتئین و کالری، در گوشت گوسفند نسبتا بالا است. این مواد بدن ما را در طول فعالیت‌های روزانه حفظ خواهد کرد. جالب توجه است که بدانید؛ پروتئین بالا، موجود در گوشت نیز برای کمک به کنترل وزن بهینه مفید است.

۱۰. حفظ سلامت استخوان

ما نمی‌توانیم مزایای استفاده از گوشت گوسفند برای سالم ماندن استخوان و دندان‌ها را انکار کنیم. گوشت شامل ترکیبات کلسیم است که می‌تواند رشد استخوان را در کودکان بالا برده و از پوکی استخوان در بزرگسالان جلوگیری کند. علاوه بر این، هر ۱۰۰ گرم گوسفند نیز حاوی ۲۷۲ میلی گرم فسفر است. مقدار فسفر بر طبق متخصصان تغذیه می‌تواند ۲۷٪ نیاز روزانه را تامین کند. از مزایای فسفر می‌توان به حفظ قدرت استخوان‌ها و دندان‌ها اشاره کرد.

۱۲. تقویت سیستم ایمنی بدن

گوشت گوسفند غنی شده با سلنیوم بوده و به طور قابل توجهی آنتی اکسیدان دارد. همانطور که همه ما می‌دانیم، وجود آنتی اکسیدان در بدن برای تقویت سیستم ایمنی ما ضروری است. این آنتی اکسیدان‌ها ما را از انواع مختلف بیماری‌ها حفظ می‌کنند.

نکاتی درست برای مصرف گوشت گوسفند

مصرف زیادمضراست

اگر گوشت گوسفندی را بیش از حد مصرف کنید،احتمال این عوارض است:

فشار خون بالا: استفاده بیش از حد گوشت گوسفند میزان ورود آهن به بدن را افزایش داده و ممکن است شخص دچار فشار خون بالا شود.

کلسترول: مقدار کلسترول گوشت گوسفند بسیار بالا است، اما اگر شما هر روز ۱۰۰ گرم گوشت گوسفند مصرف کنید، در طول یک هفته کلسترول شما به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

دیابت: به افراد مبتلا به دیابت توصیه نمی شود که از گوشت گوسفند مصرف کنند. گوشت گوسفند می‌تواند سطح قند خون را نیز افزایش دهد.

گوشت گوسفند:ماهی ۲ بار،وهربار تا ۵۰ گرم  مجازاست.

 گوشت گوسفند خوب دارای رنگ صورتی مایل به قرمز یا قهوه‌ای است و دارای ساختاری ظریف و چربی‌های سفیدی است که در کل گوشت به طوری خاص پخش شده است.

تفاوت گوشت گوسفندبا«بُز»

 بدن گوسفند از پشم پوشیده شده و دارای سطحی صاف و منظمی نیست اما پوست بزها پوشیده شده است، از موهای بلند و یکدست است.

گوشت بز هم می‌تواند جایگزین خوبی برای گوشت گوسفند باشد اما نمی‌تواند تمام مزایا و طعم گوشت گوسفند را داشته باشد.

اگرمخلوط شده باشند  چطوری تشخیص بدهیم؟

یک کارشناس گوشت اظهار کرد: در فروشگاه‌های زنجیره‌ای گوشت قابل رویت است، اما هنگامی که گوشت بسته‌بندی می‌شود، امکان دارد که گوشت بز با گوشت گوسفند مخلوط شود. این کارشناس در گفت‌وگو با خبرنگار اصناف خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به این‌که در فرودشگاه زنجیره‌ای از گوشت شیشک (گوسفند نر جوان) استفاده می‌شود، گفت:

تفاوت گوشت بز باگوسفند

گوشت بز را می‌توان از گوشت گوسفند تمیز داد، چرا که گوشت بز خیلی کم چرب است؛ نسبت به گوشت گوسفند تیره‌تر و قرمز‌تر است، دنبه ندارد و میزان کشیدگی ران آن متفاوت است.

وی با بیان این‌که اگر در فرودشگاه‌های زنجیره‌ای از گوشت بز استفاده شود، مسوول فنی، نظارت می‌کند و باید از لیبل گوشت بز استفاده شود، تصریح کرد: فروش گوشت بز آزاد است و در سیستم فروش تعریف دارد. او با بیان این‌که گوشت بز از گوشت گوسفند ارزان‌تر است.

نحوه‌ تشخیص گوشت سالم وتازه

از رنگ گوشت می‌توان به سلامت آن پی برد. گوشت تازه‌ رنگ صورتی دارد؛ نوک قلم گوسفند نیز می‌تواند گویای نوع گوشت باشد. این کارشناس ادامه داد: اگر نوک قلم به رنگ آبی و بنفش بزند، نشانه‌ جوان‌بودن گوشت و اگر گچی و آهکی باشد، بیان‌کننده‌ بالا‌بودن سن گوشت است. گوشت هر چقدر جوان‌تر باشد، پخت آن نیز راحت‌تر است./تیر۱۳۹۰ایسنا

مدیریت سایت-پیراسته فر:منبع قسمت دوم این پُست :شهریور۱۳۹۶فردانیوز است بااصلاحات،دیروزسه شنبه(۲۸ اسفند ۱۳۹۷)رادیومعارف خانم دکتر «مژده پورحسینی» متخصص طب سنتی دربرنامه قبل از اخبار۱۴ از«خواص بوی کباب» می گفت که مفرح قلب است

ومی گفت باید باچوب خاصی باشد وذغال وآتش هم درداخل گوشت نفوذنکند وچربی داشتن گوشت را هم لازم می دانست که تا با سوختنش بویش درفضاپیچیده شود وتأکیدداشته که سیخ گوشت رانبایدروی گازکباب کرد که دراینصورت،نه اینکه مفیدنیست،بلکه مضراست …. ودرادامه یک لطیفه را به آن ضمیمه می کنم:

نرخ بوی کباب  چگونه محاسبه می شود؟

مردفقیری از کنار دکان کباب فروشی می‌گذشت. صاحب کبابی سیخ های گوشت‌ را روی آتش گذاشته  و باد می‌زد، بوی خوش کباب در فضا پراکنده شده بودو مرد فقیر ، گرسنه بودوهوس کباب کرد واما پولی  نداشت تا کباب بخورد، تکه نان خشکی را که ازبقچه اش برداشت و روی دود کباب گرفته  ونان آلوده به دودراخورد  و سپس تشکرکردوبه راهش ادامه داد .

صاحب کبابی قصدسوءاستفاده ازسادگیش راداشت که گفت «بایدپول دودی که خوردیدرابدهید!» مردفقیرکه متعجب ومتحیرمانده بود وخیال میکرد،قانون شهراینچنین است واوجاهل بوده ،ازکبای ای التماس می کردکه رهایش کند،می گفت اگرپول داشتم که کباب میخورد،نه بوی کباب! واماصاحب کبابی ول کن معامله نبود

 از قضا شیخی از آنجا می‌گذشت شاهدماجرابود
آن شیخ به صاحب مغازه گفت : این مرد را آزاد کن برود من پول دود کبابی را که او خورده است می‌دهم.

کباب فروش قبول کرد و مرد فقیر را رها کرد.

شیخ پول دودخورده شده راپرسید؟مردکبابی مبلغی را اعلام کرد.

شیخ مبلغ موردنظر راکه چند سکه بود از همیانش بیرون آورد و نشانش داد وآنگاه  آنها را یکی پس از دیگری روی زمین می‌انداخت به مرد کباب فروش گفت: بیاتحویل بگیر ،این هم صدای پول دودی که آن مرد خورده، بشمار و تحویل بگیر!. واینچنین تسویه حساب شد.

ودرانتها چندحدیث درباره مصرف گوشت-کباب:تا۴۰روزنداشتیدگوشت بخرید،قرض کنیدوبخورید.

امام صادق(ع) می‌فرماید: «هر کس چهل روز گوشت نخورد اخلاقش بد و عقلش تباه می‌شود»؛ (بحار الأنوار، ج ۶۳، ص ۷۲) ودرادامه همین حدیث است که هر کسی بعدچهل روز نتواند تهیه کند«قرض کند» و گوشت بخورد. /الکافی جلد۶،صفحه ۳۰۹ باب انتهای پیام من یا کل اللحم اربعین یوما تغیر خلقه.

درروایت دیگری:پیامبر (ص) می فرماید: هر کس ۴۰ روز گوشت نخورد با توکل بر خدا، قرض کند و گوشت بخورد(قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَنْ أَتَى عَلَیْهِ أَرْبَعُونَ یَوْماً وَ لَمْ یَأْکُلِ اللَّحْمَ فَلْیَسْتَقْرِضْ عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لْیَأْکُلْهُ).کافی.ج۶

رسول خدا(ص) فرمود: «گوشت گاو، بیمارى و شیر آن دوا است و گوشت گوسفند دوا و شیر آن بیمارى است»./طبّ النبی، جعفر بن محمدمستغفری
سعد بن سعد به امام رضا(ع) گفت: خانواده من گوشت‏ گوسفند نمی‌خورند. آن‌حضرت پرسید: «چرا؟» گفت: تصوّر می‌کنند که سودا را تحریک می‌کند و سبب سر درد و دردهاى مفاصل می‌شود. امام(ع) فرمود: «اگر دامى از گوسفند گرامی‌تر بود، خدای عزّ و جلّ آن دام را فداى اسماعیل ذبح می‌کرد».کلینی،  جلد۶ کافی،ص ۳۱۰

درباره نویسنده

1998مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما