نقش “فضای مجازی”شبکه های اجتماعی درتظاهرات وخنثی سازی

نقش

نقش شبکه های اجتماعی«فضای مجازی»درشکل گیری انقلاب ها وآشوبها وخنثی سازی فتنه ها

 کودتایی که با شبکه های اجتماعی«موبایل»+بسیج مردمی خنثی شد

خبرنگاری که کشورش رانجات داد

ساعت یازده و سی دقیقه جمعه شب ۲۵ تیر ۱۳۹۵ (۱۵جولای۲۰۱۶)به وقت محلی (حوالی یک بامداد به وقت تهران) ارتش ترکیه اعلام کرد «علیه دولت رجب طیب اردوغان» کودتا کرده است. گروهی از نیروهای ارتش همراه با ادوات نظامی در استانبول و آنکارا وارد خیابان‌ها شده و اعلام کردند کنترل امور را در دست گرفته‌اند اما با گذشت ساعاتی کودتا ناکام ماند.

اردوغان: با روسیه در سوریه همکاری داریم

گروهی از نیروهای ارتش در دو شهر عمده ترکیه یعنی آنکارا، پایتخت و استانبول با تانک و زره پوش وارد خیابان‌ها شده و مناطق مختلف از جمله فرودگاه‌ها، پارلمان و ساختمان رادیو و تلویزیون دولتی را تحت کنترل خود در آوردند و درگیری‌های شدیدی در برخی مناطق روی داد. نیروهای ارتش ترکیه هم‌چنین پل‌های اصلی استانبول را بستند و هواپیماها و هلیکوپترهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول و آنکارا به پرواز درآمدند.

ییلدیریم

در پی این رویدادها «بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه »گفت حضور نیروهای نظامی در خیابان‌های استانبول بدون مجوز بوده و او اجازه نمی‌دهد تلاش‌های غیرقانونی گروهی در ارتش به نتیجه برسد. نخست وزیر ترکیه در عین حال گفت اتفاقی که افتاده کودتا نیست. او اطمینان داده که دموکراسی ترکیه آسیب نخواهد دید. ییلدیریم تأکید کرد، نیروهای امنیتی فراخوانده شدند تا هر آنچه که لازم است را انجام دهند. وی هم‌چنین به نیروهای ارتش دستور داد تا به پادگان‌هایشان باز گردند.

«ییلدیریم» که اهل ارزنجان در شرق ترکیه است یکی از پایه گذاران حزب عدالت و توسعه ترکیه بوده و در ماه مه ۲۰۱۶ به نخست وزیری رسید و در این پست جای احمد داوود اغلو را گرفت.

ژنرال« آکین اوزتورک،»فرمانده  نیروی هوایی رهبر اصلی کودتای(۱۵جولای۲۰۱۶) ترکیه

رادیو وتلویزیون دراشغال کودتاچیان بود ولی ازطریق شبکه های اجتماعی “بسیج مردمی»به مقابله بر خواستند

در آنکارا و استانبول صدای تیراندازی‌های پیاپی شنیده شد. منابع خبری در حالی از ورود تانک‌ به خیابان‌های آنکارا خبر دادند که گروهی از مردم این شهر در مسیر حرکت تانک‌ها دراز کشیدند و مخالفت خود را با این اقدام ارتش ابراز کردند. هزاران تن از مردم در مخالفت با این اقدام ارتش به خیابان‌ها آمدند و با شعار، حمایت خود را از دولت اعلام کردند.

در آغازین دقایق کودتا فرودگاه آتاتورک استانبول به تصرف ارتش درآمد و تمام پروازها متوقف شد. حریت گزارش داد که تانک‌ها در مقابل ورودی فرودگاه آتاتورک مستقر شدند و رفت و آمد به این فرودگاه متوقف شد.

تصاویری نیز از حضور سربازان ارتش درون ساختمان تلویزیون دولتی ترکیه منتشر شد. تلویزیون دولتی که در آن موقع به تصرف نیروهای ارتش در آمده بود اعلام کرد که ارتش قدرت را در سراسر کشور به دست گرفته است.

دستگیری نظامیان کودتاچی در ترکیه+عکس و فیلم

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:اردوغان درآن شب -جمعه- با استفاده از هواپیمای شخصی درمسافرت خارج بود،رسانه های ایران هم نوشتند دریک کشورهمسایه بوده

رجب طیب اردوغان درساعات اولیه کودتا در مصاحبه تصویری با موبایل به سی‌ان‌ان ترک، از مردم ترکیه خواست به خیابان بیایند تا با “شورش” مقابله کنند.

با استفاده از هواپیمای شخصی به یک کشور همسایه خبر می‌دادند، منابع دیگری اعلام کردند که رئیس جمهوری ترکیه در حال حرکت به سمت استانبول است.

با گذشت نزدیک به پنج ساعت از اعلام کودتا، اردوغان پس از فرود در فرودگاه آتاتورک استانبول، به میان مردم رفت.

پیام اردوغان:در مقابل کودتا از دولت حمایت کنید.

اردوغان ازطریق شبکه های اجتماعی تصویری موبایل (Periscope) «فیس‌تایم »(Facetime) و توییتر توانست پیامهای خودرا به هوادارنش برساند طرفداران دولت با استفاده از این رسانه‌ها کودتا را خنثی کنند.

«مردم ترکیه! برای مقابله با کودتاگران ارتش به خیابان‌ها بیایید! می‌خواهم در یکی از میدان‌های آنکارا در میان شما باشم اما تانک‌ها و نیروهای نظامی دو پل و خیابان‌های اصلی استانبول را بسته‌اند

« پریسکوپ»شبکه اجتماعی متعلق به توییتر است. Periscope درواقع یک استارت‌آپ بود که امکان استریم آنلاین و زنده ویدئو روی تلفن همراه را در دسترس کاربرانش قرار می‌دهد،کاربرمی تواند به‌صورت زنده همزمان به ضبط و پخش آنلاین ویدئو اقدام کنید. مخاطب می‌تواند هم‌زمان با مشاهده لایو استریم کامنت هم بگذارند

از سوی دیگر، در بیانیه‌ای که در ساعات اول کودتا از سوی ارتش ترکیه  ازطریق رادیو وتلویزیون به شغال درآمده،منتشر شد، آمده بود که ارتش “برای دموکراسی و حقوق بشر” اداره امور را در دست گرفته است. در این بیانیه آمده بود که تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند. ارتش در بیانیه‌اش آورده بود که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد.

همچنین خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داد که عده‌ای از افسران ارتش«خلوصی آکار» رئیس ستاد کل ارتش را به گروگان گرفتند اما صبح  آزاد شد.

 هلیکوپترهای نظامی به سوی کاخ ریاست‌جمهوری تیراندازی می کردند.

با گذشت ساعاتی از وقوع کودتا، وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد که کودتاچیان در دستیابی به اهداف خود شکست خوردند، وزیر دادگستری‌ ترکیه اعلام کرد: اینها از گروه فتح‌الله گولن دستور می‌گیرند و مستقل از فرماندهی ارتش عمل می‌کنند.

در همین حال گزارش‌ها و تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که حکایت دارد گروه‌هایی از مردم در ترکیه برای برداشتن پول نقد جلوی ماشین‌های خودپرداز بانک‌ها صف بستند.

اردوغان اظهار کرد: کاملاً مشخص است که اقدام روی‌ داده یک کودتاست و من منتظر این هستم که همه‌ی مردم ما به میادین و خیابان‌ها بیایند. ما در کنار یکدیگر می‌توانیم پاسخ لازم و کافی را بدهیم. مشخص است که این کودتا در یک ساختار موازی (جنبش گولن) مدیریت و رهبری شده است.

هم‌زمان در حالی که گروهی از نظامیان در ترکیه اقدام به کودتا در این کشور کردند، شبکه‌های اجتماعی پس از وقوع ناآرامی‌ها قطع شدند. شبکه‌های اجتماعی توئیتر، یوتیوب و فیس‌بوک در این کشور قطع شدند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره اظهار داشت: شب کودتای نافرجام (۲۵ تیر)، پیشنهاد رفتن به جزایر یونان را رد کردم و گفتم در این سرزمین به دنیا آمده ام و در این سرزمین هم از دنیا خواهم رفت.

وی درباره شب کودتای نافرجام گفت: آن موقع به یک مساله فکر کردم و آن اینکه اگر از مردم بخواهم در خیابان ها حضور پیدا کنند به صحنه خواهند آمد. گفتم باید با مردم دیدار کنم. از جایی که بودم ابتدا با بالگرد به فرودگاه منتقل شدم و در فرودگاه گفتم دو مقصد وجود دارد یا استانبول یا آنکارا. تا پنج دقیقه آخر حتی خلبان هم نمی دانست به کجا خواهیم رفت. در پنجه دقیقه آخر به خلبان گفتم به استانبول می رویم. زمانی که به فرودگاه رسیدیم. در باند ده هزار نفر حضور داشتند. این در حالی است که بیست هزار نفر هم در مقابل فرودگاه حضور داشتند. این مردم در آن موقع منتظر رهبرشان بودند.
رئیس جمهور ترکیه افزود: کسی که خبر (تلاش برای کودتا) را به من اطلاع داد همسر خواهرم بود؛ اما در مساله ارزیابی اوضاع وزیر انرژی و منابع طبیعی و همسرم و دخترانم و نوه‌هایم در کنار من بودند. رئیس دفترم هم در کنارم حضور داشت و با آن ها اوضاع را ارزیابی کردیم. بعد از آن یکی از شبکه های تلویزیونی با رئیس دفترم تماس گرفت و مستقیما سخنانی بیان کردیم و از طریق این شبکه و از طریق برنامه فیس تایم از مردم خواستیم در خیابان ها و فرودگاه‌ها حضور پیدا کنند.
اردوغان اضافه کرد: سپس با سه شبکه تلویزیونی تماس گرفتیم و اینگونه مطلع شدیم که مردم به خیابان ها آمده اند و ما در استانبول به میان آن ها رفتیم و با آن ها دیدار کردیم. بعد از اینکه در استانبول با آن ها دیدار کردیم از آنجا مدیریت بحران را آغاز کردیم. زمانی که مدیریت بحران را از آنجا آغاز کردیم بعد از شانزده ساعت به نتیجه رسیدیم.
وی در خصوص پیشنهاد خروج از ترکیه در شب کودتا گفت: صاحب جایی که در آنجا اقامت داشتم گفت جزایر ترکیه در نزدیکی آنجا وجود دارد و در عین حال جزایر یونانی هم وجود دارد. او گفت قایق تندرویی دارد که می توان با آن منتقل شد. به او گفتم در این سرزمین به دنیا آمده ام و در این سرزمین هم از دنیا خواهم رفت. به همین علت هرگز به رفتن به جایی دیگر فکر نمی کنم. البته این اعتقاد وجود دارد که اگر رهبر پشت سنگ پنهان شود، مردم پشت کوه پنهان خواهند شد به همین علت رهبر همیشه در میدان خواهد بود تا مردم نیز پشت سر او حرکت کنند.

سخنان اردوغان پس از ورود به استانبول

وی در این کنفرانس خبری گفت: برخی در ارتش ترکیه از پنسیلوانیا یعنی محل سکونت «فتح‌الله گولن» دستور گرفته‌اند. این کودتا نشان داد که سازمان گولن تروریستی است. گروهی کوچک از نظامیان مردم را هدف قرار دادند و نیروهای مسلح ترکیه با کمک نیروهای پلیس توانستند بر آن‌ها مسلط شوند و این کسانی که این اقدام خائنانه را انجام دادند بهای کار خود را خواهند پرداخت.

وی ادامه داد: دولت ترکیه هوشیارانه با پشتیبانی مردم به کار خودش ادامه می‌دهد و ما بار دیگر با دولت قانونی و شرعی خود به کار خود ادامه می‌دهیم.

رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرد: این یک مسئله‌ای بود که باعث شد نیروهای مسلح ترکیه دست به دست هم دهند و کنترل را در دست بگیرند. این اقدام پیش از نشست نظامی کشور انجام شد و این سوال را ایجاد کرد که چرا اکنون این مسئله باید رخ دهد اما گویا عاملان نمی‌دانستند که ترکیه، ترکیه قدیم نیست و آن‌ها هر کاری انجام دهند نمی‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

اردوغان با تأکید بر حضور خود در فرودگاه آتاتورک ادامه داد: ما اکنون در «فرودگاه آتاتورک »هستیم و تنها در مدت کوتاهی این اتفاقات رخ داد. ما تنها مدت کوتاهی شاهد حملات این گروه و کنترل آن‌ها بر فرودگاه بودیم.

اکنون با وجود اینکه زمانی از حملات داعش نمی‌گذرد شاهد قدرت موازی هستیم که با اقدامات نظامی تلاش می‌کند به اهداف خود برسد. اما ما این اجازه را نخواهیم داد.

رئیس جمهور ترکیه درباره اقدامات فعلی ارتش کشور گفت: جنگنده‌های ترکیه اکنون به مأموریت خود ادامه می‌دهند و از ملت ترکیه دفاع می‌کنند. «من در جای دیگری بودم و از آن‌جا اوضاع را رصد می‌کردم». شورشیان تلاش کردند تا به مقر ریاست جمهوری و سازمان اطلاعات حمله کنند که ناکام ماندند.

اردوغان خطاب به ارتش و رؤسای سه‌گانه قوای نظامی گفت: من به شما اعتماد دارم. شما از جان مردم دفاع می‌کنید. برخی از نظامیانی که این کار را انجام داده‌اند خائنند. این افسران دون‌پایه در ارتش ترکیه جایی ندارند. ارتش ترکیه از ملت ترکیه دفاع می‌کند و شما در کنار ملت هستید و از مردم حمایت می‌کنید و ملت ترکیه به شما افتخار می‌کند.

دستگیری کودتاچیان توسط مردم

وی ادامه داد: ارتش ترکیه، ارتشی پاک و شفاف است. به شما می‌گویم که ما به شما افتخار می‌کنیم و نیروهای مسلح کار خود را مثل گذشته انجام خواهد داد. همانطور که ترکیه را از سازمان‌های تروریستی پاک سازی کرده‌اند. شما مورد حمایت ملت ترکیه هستید و پیروز خواهید شد.

اردوغان گفت: برخی نمی‌خواهند ترکیه متحد باشد. اما به اهداف خود نمی‌رسند و این گروه کوچک با ملت ترکیه می‌جنگند و ما با قدرت به کار خود ادامه می‌دهیم و وزرای دولت، در کابینه حاضر خواهند شد و این‌گونه نیست که شورشیان می‌خواهند. ما در اینجا حضور داریم و مردم در حمایت از دولت حاضر شده‌اند.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: مقامات ترک از جمله نخست وزیر و رئیس جمهور در بین مردم حاضر خواهند شد و قدردان شما مردم ترکیه خواهند بود. ملت ترکیه، ملت هوشیار و متحدی است و هرگز از خواسته‌های خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

اردوغان گفت: مردم ترکیه به حضور هوشیارانه خود در خیابان‌ها ادامه خواهند داد و تا زمانی که سربازان به پادگان‌ها بازگردند آن‌ها از خیابان‌ها خارج نخواهند شد. همه‌چیز آشکار خواهد شد که چه کسانی در این شورش دست داشتند. 

خاطره شب حادثه اززبان مجری شبکه تلویزیون
«هانده فیرات»خبرنگار و مجری شبکه سی‌ان‌ان در آنکارا در شب کودتا با تماس تصویری و پخش گفت‌و‌گوی زنده رجب طیب اردوغان نقش اساسی در شکست کودتا ایفا کرد.

فیرات با این موفقیت توانست نامش را در تاریخ رسانه‌ای ترکیه ثبت کند و به حکومت اردوغان که پیش از این با رسانه‌های منتقد میانه خوبی نداشت اهمیت رسانه‌های مستقل و آزاد را در جهت دفاع از دموکراسی گوشزد کند.

خبرنگاری که کشورش رانجات داد

هانده فیرات در گفت‌و‌گو با روزنامه «حریت» اتفاقاتی از آن شب را روایت می کند:
یک روز معمولی بود، کارم که تمام شد از ساختمان شبکه خارج شدم و با دخترم برای شام بیرون رفتیم. بعد از شام برگشتیم خانه. تلفنم زنگ زد. مدیر بخش خبر پشت خط بود و گفت: «یه اتفاق‌هایی داره می‌افته، گوش به زنگ باش!»
فوراً کاری را که هرخبرنگاری باید در این مواقع انجام دهد را انجام دادم. با تک تک منابع خبری که داشتم تماس گرفتم. سازمان امنیت، سازمان اطلاعات ملی، ارتش و… گفتند بله خبرهایی هست و تلاش می‌کنیم بفهمیم چه اتفاقی افتاده.

همین طور داشتم با این ور و آن ور تماس می‌گرفتم که یکی از همکارانم در استانبول تماس گرفت و گفت: «هانده، ارتشی‌ها روی پل مستقر شده اند»
تصمیم گرفتم بروم به ساختمان شبکه. در بین راه با سیاستمدارها تماس گرفتم اما کسی خبری نداشت. من متولد سال ۱۹۷۴میلادی(۱۳۵۳شمسی) هستم. در کودتای سال ۱۲سپتامبر ۱۹۸۰(۲۱ شهریور ۱۳۶۰) من دختر۶ ساله بودم. یادم هست در خیابان‌ها درگیری بود و لاستیک آتش زده بودند.

مادر بزرگم دست من و برادرم را گرفت و در یک مغازه پنهان شدیم. از کودتا فقط همین صحنه یادم هست اما به خاطر کارم زیاد مطالعه می‌کنم و می‌دانستم اگر کودتا بشود کشور با چه وضعیتی روبه رو خواهد شد. اما تا آن لحظه هنوز نمی‌دانستم قرار است کودتا شود و از آنجا که دیوانه وار عاشق کارم هستم تلاشم این بود که سر دربیاورم چه اتفاقی افتاده.

روایت یک ارتباط تلفنی زنده که «اردوغان »را نجات داد

نخستین تصاویری که پخش شد ارتش را در خیابان‌ها و روی پل در استانبول نشان می‌داد. با دیدن این تصاویر شوکه شدم و فهمیدم وضعیت غیر عادی است. به هرکسی از مسئولان که می‌شناختم زنگ می‌زدم تا خبری بگیرم. به  ستاد مشترک ارتش داشتم زنگ زدم. یکی از آنها گفت: گروهی از ارتش می‌خواهند کاری بکنند اما هنوز اطلاع دقیقی نداریم. فرماندهان ارشد از این اقدام بی‌خبر هستند.

به نخست‌وزیری زنگ زدم آنها هم از همه جا بی‌خبر بودند.

زنگ زدم به وزیران ولی آنها هم از من می‌پرسیدند چه خبر شده!؟.

با «آیدین دوغان» مدیر شبکهCNN تماس گرفتم و گفتم: «آیدین بی، آنکارا شلوغ شده، ارتشی‌ها به خیابان آمده‌اند و شایعه کودتا سر زبان‌ها افتاده. البته هنوز خبر رسمی اعلام نشده ولی اوضاع عجیبی است. هیچ کدام از فرماندهان ارتش در دسترس نیستند، سیاستمداران هم از اوضاع بی‌خبرند.
در حال تلاش هستیم تا از اوضاع باخبر شویم.» آیدین دوغان گفت: «دخترم برایتان آرزوی موفقیت می‌کنم. سعی کنید وظیفه‌تان را به نحو احسن انجام دهید. وظیفه ما در هر شرایطی دفاع از دموکراسی است. در چارچوب دموکراسی حرکت کنید.» حرف‌های او به من جسارت و دلگرمی داد. در کار ما حمایت مدیران و جهتگیری آنها نقش مهمی دارد. هدف ما در آن شب این بود پشتیبانی از دموکراسی.

توسل به شبکه های مجازی

در شبکه سی‌ان‌ان آنکارا یک گروه «واتس آپ»ی داریم. فوراً به اعضای گروه خبر دادم و وظایف هرکسی را گفتم و محلی را که هرخبرنگار باید برود مشخص کردم و با گروه فنی هم هماهنگ کردم تا برای پخش زنده حاضر باشند. به لطف این اپلیکیشن‌های ارتباطی تمام این اتفاقات یک ربع بیشتر طول نکشید.

در این جور مواقع نباید یک لحظه را هم از دست داد.البته ما گروه سریعی داریم و دلیل آن هم این است که ما عاشق کارمان هستیم و به‌عنوان شغل به آن نگاه نمی‌کنیم. «ما در شبکه CNNفقط کار نمی‌کنیم بلکه زندگی می‌کنیم».
کم کم از گوشه وکنار خبرها می‌رسید و ما هم با تیتر «لحظه به لحظه آنکارا» اخبار را پخش می‌کردیم که ناگهان صدای پرواز جت‌ها را بر فراز شهر شنیدیم. از خبرنگاران اعزامی به شهر خبر می‌رسید که درگیری‌های مسلحانه آغاز شده.

از طرفی نگران حال خبرنگاران بودم و مدام با آنها تماس می‌گرفتم و از طرف دیگر با منابع خبری سعی می‌کردم ارتباط برقرار کنم.

درجستجوی رئیس جمهور

تمام تلاشم این بود که با مسئولان ریاست جمهوری ارتباط برقرار کنم چون همه می‌خواستند بدانند رئیس جمهوری کجاست و چه می‌کند، زنده است یا مرده.

بالاخره موفق شدم با یکی از نزدیکان اردوغان صحبت کنم، پرسیدم کجا هستید حالتان خوب است.

گفت: در «مارماریس »هستیم و داریم اوضاع را بررسی می‌کنیم. شما هم هر خبری شد به ما اطلاع بدهید و قطع کرد.

شهربندری« مارماریس» در استان «موغله»  بین سواحل اژه و مدیترانه ای میان رشته‌کوه‌های کنار دریا  جنوب غرب ترکیه قراردارد،فاصله « مارماریس»تاآنکارا۷۰۰کیلومترمی باشد.
خبر سلامتی رئیس جمهوری را منشر کردیم. بعد از مدتی زنگ زدم و پرسیدم برنامه‌تان چیست جواب داد رئیس جمهوری می‌خواهد صحبت کند،

صدای درگیری و گلوله شنیده می‌شد. من گفتم پس ما مقدمات گفت‌و‌گوی زنده را فراهم می‌کنیم. فکر می‌کردم می‌توانیم تیم خبری به آنجا بفرستیم.خبر نداشتیم به هتل محل اقامت رئیس جمهوری حمله خواهد شد. با استانبول تماس گرفتم و خواستم تا گروهی را به هتل محل اقامت اردوغان اعزام کنند. بعد از گذشت یک ساعت خبری نشد. گویا بعد از تماس ما به هتل حمله شده بود و رئیس جمهوری و همراهانش به «دالامان» رفته بودند و آن‌موقع هیچ‌کس از محل اقامتشان خبری نداشت.

شهر«دالامان» نزدیکترین فرودگاه (۱۰۰کیلومتری ماراماس)

دوباره به مشاور اردوغان زنگ زدم و پرسیدم گفت‌و‌گوی رئیس جمهوری چی شد پس.!؟

گفت مگر ندیدید پیام رئیس جمهوری به صورت زنده با اپلیکیشن« پریسکوپ» منتشر شد.

اما هیچ‌کس خبر نداشت. گفت ما با اپلیکیشن پریسکوپ با شما تماس می‌گیریم تا به صورت زنده صحبت کنیم. من از این اپلیکیشن استفاده نمی‌کردم اما برای تماس‌های تصویری از «فیس تایم »استفاده می‌کردیم. نسل جدید خیلی خوب بلدند با تلفن هوشمند کارکنند. دختر۱۱ ساله ام مدام از این اپلیکیشن«فیس تایم » استفاده می‌کند و من هم برای اینکه مواقعی که سرکارم با او در تماس باشم یاد گرفتم با تلفن هوشمند کارکنم و از فیس تایم استفاده می‌کردم و این را مدیون دخترم هستم.

از رئیس جمهور-اردوغان-خواستم با«فیس تایم »استفاده کند

اصرار کردم که رئیس جمهوری از «فیس تایم » به ما وصل شود و آنقدر اصرار کردم که گفت صبر کن از رئیس جمهوری بپرسم.

باورم نمی‌شد اما کمی بعد تلفنم زنگ زد و مشاور رئیس جمهوری گفت: «قبول کردند، با فیس تایم صحبت می‌کنیم.»

فوراً فیس تام را بازکردم و ابتدا مشاور رئیس جمهوری و اردوغان را روی صفحه تلفن همراه دیدم. درباره تماس تلفنی تا آن لحظه به کسی چیزی نگفته بودم. با شنیدن صدای رئیس جمهوری همه شگفت زده شدند و بعد هم رئیس جمهوری حرف‌هایی را که همه دنیا شنیدند گفت.

فکرش را نمی‌کردم موفق شوم اما شدم. ازمن می‌پرسند چه شد که رئیس جمهوری قبول کرد با تو حرف بزند.

هیچ دلیل خاصی نداشت الاتماس‌های مکرر و پیگیری و مصمم بودنم برای گفت‌و‌گو با رئیس جمهوری باعث شد موفق شوم. ایمان داشتم این خبر مهم‌ترین خبر دنیاست و من باید هر طور شده این کار را انجام دهم.
نمی‌توانستم صبر کنم تا همه شرایط مهیا شود. درحالی که شبکه‌های دیگر دنبال این بودند که طبق معمول و به همان روش‌های قبلی گزارش تهیه کنند.

پس ساده‌ترین و عملی‌ترین روش را انتخاب کردم و تلفنم را به سمت دوربین گرفتم تا مردم گفت‌و‌گوی زنده را ببینند. در آن لحظه هنوز ابعاد حادثه معلوم نبود اما شم خبری‌ام می‌گفت که این مهم‌ترین خبر دنیاست. هر طورشده باید نخستین کانالی باشیم که با رئیس جمهوری گفت‌و‌گو می‌کنیم.

حالا که نگاه می‌کنم به اهمیت خبر بیشتر پی می‌برم. ما با این کار به مردم این اطمینان را دادیم که رئیس جمهوری سالم است و هنوز در رأس کار است.

به عقیده من اردوغان یکی از بزرگترین سیاستمداران تاریخ ترکیه است. حرف‌هایی که آن شب زد کشور را از بحران نجات داد. این حرف او روند رویدادهای آن شب را عوض کرد: پشتیبان دموکراسی باشید.

وقتی اردوغان صحبت می‌کرد هم هیجان زده بودم هم نگران. چون می‌دانستم کودتا باعث مرگ انسان‌های زیادی خواهد شد. از همه جا صدای گلوله می‌آمد. F۱۶ها بالای سرمان جولان می‌دادند.

دخترم مدام تماس می‌گرفت و می‌گفت می‌ترسم کی برمی گردی. من هم می‌ترسیدم. ترس از اینکه کار به جاهای باریکتر بکشد.اما در کل آدم خونسردی هستم و سعی کردم آنجا هم خونسردی‌ام را حفظ کنم.
این روزها هم پیام‌های تشکر‌آمیز و تحسین‌کننده دریافت می‌کنم هم پیام‌های توهین‌آمیز و تهدید‌کننده اما برای من مهم این است که آن شب کاری را انجام دادم که فکر می‌کردم درست است. خوشحالم که ازعهده وظیفه‌ام به عنوان یک خبرنگار و یک انسان برآمده ام.

من معتقدم دموکراسی نعمت بزرگی است وهمه مردم علی الخصوص ما اهالی رسانه باید از آن محافظت کنیم.

قبل از این اتفاق دولت اردوغان با کانال تلویزیونی ما و رسانه‌های منتقد برخورد مناسبی نداشت.

امیدوارم سیاستمداران بعد از این اتفاق به اهمیت و لزوم وجود رسانه‌های مستقل و آزاد در جامعه پی ببرند.در هر رسانه‌ای آدم‌های خوب و بد وجود دارند اما در نگاه کلی خبرنگاران تلاش می‌کنند وظیفه‌ای را که جامعه بر دوش آنها گذاشته انجام دهند وهمواره در کنار دموکراسی باشند و از آزادی بیان دفاع کنند./بااستفاده ازمنبع  مرداد ۱۳۹۵عصرایران

مدیریت سایت-پیراسته فر:کودتای ۱۹۸۰ مورداشاره  هانده فیرات، خبرنگار و مجری شبکه CNN

کودتای۱۲سپتامبر ۱۹۸۰(۲۱ شهریور ۱۳۶۰)به فرماندهی فرمانده ارتش ترکیه«کنعان اورن» به وقوع پیوست .

این کودتابعد از کودتای ۲۷ مه ۱۹۶۰( ۶ خرداد ۱۳۳۹) و کودتای سفید ۱۲ مارس ۱۹۷۱(۲۱ اسفند ۱۳۴۹) سومین کودتای نظامی بود.

با انجام این کودتا حکومتی که «سلیمان دمیرل» نخست وزیرش بود از قدرت عزل، مجلس کبیر ملی ترکیه منحل و قانون اساسی تغییرکرد.،«بولنت اولوسو» دریاسالار  نیروی دریایی  را به عنوان نخست وزیر معرفی شد.
کودتا ساعت ۳ نیمه شب۱۲سپتامبر ۱۹۸۰ آغاز و ساعت ۵.۳۰ ابلاغیه ای از طرف فرمانده کودتا«کنعان اورن» به سلیمان دمیرل (نخست وزیر وقت) بولنت اجویت (رهبر وقت حزب جمهوری خواه)

و نجم الدین اربکان (رهبر حزب سلامت ملی) فرستاد که متن آن از قرار زیر بود: “حکومت تان فسخ شد. عضویت پارلمانی تان از بین رفت. دستورات آورنده ابلاغ نامه را اجرا کنید.”

پس از آن سلیمان دمیرل و بولنت اجویت به مکانی در استانبول و نجم الدین اربکان نیز به مکانی در ازمیر فرستاده شدند.

بولنت اجویت و سلیمان دمیرل به همراه همسران شان به استانبول برده شده ، حدود یک ماه در آنجا ماندند و نجم الدین اربکان هم به یکی از جزایر ازمیر فرستاده شد و از آنجایی که آلپ ارسلان تورکش (رهبر حزب حرکت ملی گرا با گرگ های خاکستری) روز کودتا در خانه اش نبود در ۱۳ سپتامبر طی اخطاریه ای اعلام شد در صورتی که وی تسلیم نشود به وسیله شورای امنیت ملی مجرم شناخته خواهد شد. در پی این اخطاریه او سه روز بعد خود را به یکی از مراکز فرماندهی در آنکارا تسلیم کرده و بلافاصله به ازمیر فرستاده شد.

در جریان کودتای ۱۹۸۰ در حدود ۶۰۰ هزار نفر بازداشت شده و ۵۰ نفر به دار آویخته شدند. تمام احزاب سیاسی ممنوع الفعالیت شدند.

نگاهی به زندگی و مرگ آخرین کودتاگر ترکیه

کنعان اِورن تا ۱۹۸۹به عنوان «رئیس‌جمهور ترکیه» ( ۹سال )براریکه  قدرت بود.

اورن در دهه نود زندگی‌اش محاکمه شده و در سال ۲۰۱۴  به حبس ابد محکوم گشت.

اورن در۱۰ می۲۰۱۵( ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴درسن ۹۷سالگی در زندانی در آنکارا درگذشت. وی از سال ۲۰۱۲ از وضعیت نامساعد جسمانی رنج می‌برد و نتوانست در دادگاهی که محکومش کرد حضور یابد.

برای اطلاع از «کودتا درترکیه» به این لینک مراجعه کنید:

کودتادرترکیه-رهبران کودتا+خنثی کردن باالگوگیری ازانقلاب”بسیج” ایران

درباره نویسنده

2079مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما