سفیر فرانسه درایران استوارنامه خودراتحویل ظریف داد” ۲ساعت بعد”احضارشد!

سفیر فرانسه درایران استوارنامه خودراتحویل ظریف داد

سفیر جدید فرانسه در تهران  رونوشت استوارنامه خود را تقدیم ظریف کرد.(یکشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۸)ساعت:۱۵:۳۷..

 ۲ساعت بعد

احضار سفیر جدید فرانسه در تهران به وزارت امور خارجه (یکشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۸) ساعت ۱۷:۳۶

سفیر جدید فرانسه رونوشت استوارنامه خود را تقدیم ظریف کرد

«فیلیپ تیه بو» سفیر جدید فرانسه در تهران بعدازظهر امروز (یکشنبه) با حضور در محل وزارت امور خارجه ایران رونوشت استوارنامه خود را تقدیم ظریف کرد.

جلسه سفیرفرانسه با وزیرامورخارجه ایران

سفیرپیشین  فرانسه  در ایران – سنمو -پس از پایان دوره خود در ایران، از سوی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به عنوان نماینده ویژه کاخ الیزه در امور سوریه منصوب شد.

سفیرجدید فرانسه درایران کیست؟ سوابق

نشریه فرانسوی«کتور پوبلیک» می نویسد: تیه بو ۶۳ ساله فارغ التحصیل دانشگاه علوم سیاسی پاریس است که از سال ۲۰۱۵ مشاور دولت مکرون در امور فوق العاده است.
فیلیپ تیه بو از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ سفیر فرانسه در پاکستان و از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ نیز سفیر فرانسه در کره جنوبی بوده است .
 در زمانی که تنش در مورد مسائل هسته ای ایران وجود دارد، معرفی تیه بو به عنوان سفیر پاریس در تهران بسیار هوشمندانه بوده است چرا که وی کارشناس مسائل هسته ای است و از این حیث می توان این اقدام دولت مکرون را بسیار راهبردی توصیف کرد.
سفیر جدید فرانسه در تهران، در خلال سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴ به عنوان معاون مسائل اتمی و امور منع گسترش سلاح در وزارت امور خارجه فرانسه بود. وی همچنین مسئول روابط بین الملل و روابط خارجی کمیساریایی انرژی اتمی فرانسه از سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ و در سال های ۱۹۸۲ و ۱۹۸۵ دبیر اول سفارت فرانسه در مکزیک بود.

.

سفارت فرانسه در تهران ۱۵ اسفند ماه در صفحه توئیتر خود از انتصاب «فیلیپ تیه بو» به عنوان سفیر جدید فرانسه در تهران خبر داده و اعلام کرده که تیه بو در هفته‌های آینده کارش را به عنوان سفیر جدید در تهران آغاز می‌کند.

به گزارش فارس، پس از آنکه «فرانسوا سنمو»(françois sénémaud) سفیر قبلی فرانسه در تهران زودتر از موعد پایان ماموریتش به پاریس بازگشت و به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور این کشور در امور سوریه منصوب شد، گزینه‌ای از سوی پاریس برای تصدی این پست معرفی نشد.

فرانسوآ سنمو  درمورخه ۱۳۹۵/۴/۲۱استوارنامه خودرا تحویل رئیس جمهورایران داد.

«فرانسوا سنمو» سفیر فرانسه در تهران ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۷ با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران خداحافظی کرد. او از آوریل ۲۰۱۶ و در حدود دو سال و ۴ ماه عهده‌دار این سمت بود. او اردیبهشت ۱۳۹۵ استوارنامه خود را تقدیم حسن روحانی کرده بود.

از سوی دیگر «بهرام قاسمی» سخنگوی سابق وزارت خارجه نیز اسفند ماه به عنوان سفیر جدید ایران در پاریس و جایگزین ابوالقاسم دلفی معرفی شد. دلفی سفیر سابق ایران در پاریس به تهران در تیر ماه ۱۳۹۷ زودتر از موعد مقرر اعلام بازنشستگی کرد و به تهران بازگشت و از آن زمان سفارتخانه ایران در سطح نفر دوم اداره می‌شود. قرار است بهرام قاسمی ظرف روزهای آینده برای تصدی این سمت به پاریس برود.

دیروز (شنبه) ۲۴ فروردین ماه نیز «سید عباس موسوی» به جای بهرام قاسمی عهده دار سخنگویی وزارت امور خارجه ایران شد.

«ژرژ مالبرونو» روزنامه نگار لوفیگا ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ به نقل از سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران که برای شرکت در ششمین دور گفت‌وگوهای سیاسی ایران و فرانسه به پاریس سفر کرده بود، نوشت که «بعد از شش ماه عدم حضور سفرای ایران و فرانسه، تبادل دیپلمات‌های دو کشور می‌تواند در روزهای آینده انجام شود.»

عراقچی در این خصوص به لوفیگارو گفته بود: «ما درباره تبادل سفرا توافق کردیم و این موضوع می‌تواند در آینده نزدیک و شاید ظرف روزهای آینده صورت گیرد.»/یکشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۸فارس +اصلاحات واضافات

 

۲ساعت بعدازتقدیم استوارنامه

احضار سفیر جدید فرانسه در تهران به وزارت امور خارجه(یکشنبه، ۲۵ فروردین ۱۳۹۸) ساعت ۱۷:۳۶

در پی توئیت‌های منتسب به سفیر فرانسه در واشنگتن درباره برنامه هسته‌ای ایران، «فیلیپ تیه بو» سفیر جدید فرانسه در تهران امروز به وزارت امور خارجه احضار شد.

احضار سفیر جدید فرانسه در تهران به وزارت امور خارجه

«فیلیپ تیه بو» سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران امروز (یکشنبه) توسط سید حسین سادات میدانی رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت امور خارجه احضار شد.

در این جلسه طرف ایرانی با اشاره به توئیت‌های منتسب به سفیر فرانسه در واشنگتن که محتوای آنها از نظر کشورمان به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، خواستار توضیح دولت فرانسه شده و اعلام کرد در صورتی که اظهارات مزبور  مورد تائید دولت فرانسه بوده و بیان کننده مواضع رسمی این کشور باشد، این امر در مخالفت آشکار با اهداف و مفاد برجام خواهد بود و چنانچه به نحوی رضایت بخش به این مسئله رسیدگی نشده و موضوع فیصله نیابد، جمهوری اسلامی موضوع را براساس سازوکارهای پش بینی شده در برجام پیگیری کرده و حق خود برای هرگونه واکنش مقتضی را محفوظ می‌داند.

در واکنش، سفیر فرانسه در تهران ضمن ابراز بی اطلاعی از توئیت‌های منتسب به سفیر کشورش در واشنگتن، بر اراده سیاسی این دولت بر اجرای کامل مفاد برجام تاکید کرده و اعلام کرد مراتب را بلافاصله به پاریس گزارش خواهد داد.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:ماجرای توییت سفیرفرانسه درامریکا

ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا، شنبه شب در صفحه توئیتر خود نوشت: «همان‌طور که در سال ۲۰۰۲ هم گفتیم طبق ان‌پی‌تی، غنی‌سازی اورانیوم بدون وجود یک برنامه قابل باور غیرنظامی غیرقانونی است، اگر لازم باشد در ۲۰۲۵ هم واکنش مشابهی خواهیم داشت. تحریم‌هایی [علیه ایران] وضع شد. تحریم‌ها را می‌توان دوباره برگرداند. بعد از برجام ‘غروبی’ وجود ندارد».

ژرار آرو، سفیر فرانسه در واشنگتن روز گذشته در صفحه توئیتر خود اعلام کرده بود که ایران پس از انقضای برجام حق غنی سازی اورانیوم نخواهد داشت. وی تاکید کرده بود که پس از سال ۲۰۲۵ و در صورت غنی سازی اورانیوم از سوی تهران تحریم ها علیه ایران بار دیگر وضع خواهند شد.

به گفته سفیر فرانسه در واشنگتن، ایران پس از برجام نیازی به غنی سازی اورانیوم نخواهد زیرا اورانیوم غنی شده مورد نیاز برای نیروگاه بوشهر از سوی روسیه تامین می شود.

توئیتر

توئیت های سفیر فرانسه در واشنگتن پیش از حذف توئیتر

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در واکنش به توئیت‌های ژرار آرو به سخنان او اعتراض کرده بود. معاون وزیر امور خارجه ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: «اگر توئیت‌های ژرار آرو بیانگر موضع فرانسه باشد با نقض جدی موضوع و هدف برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد روبرو هستیم.»

عراقچی  در توئیتی دیگر نوشت: «اشتباه است که گفته شود در زمان پایان تاریخ برجام، ایران اجازه خواهد داشت اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کند. بر اساس ان‌پی‌تی و پروتکل الحاقی آن، ایران ناچار خواهد بود تحت نظارت شدید، ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش غیرنظامی است».

مطابق بندی از برجام مشهور به «بند غروب»، ایران پس از ۱۰ سال می‌تواند سانتریفوژهای غنی‌سازی را افزایش دهد و پس از ۱۵ سال نیز اجازه دارد حجم اورانیوم کمتر غنی‌شده خود را زیادتر کند.

عراقچی همچنین خواستار اظهارنظر رسمی پاریس در مورد توئیت‌های ژرار آرو شده بود.

توئیتر

احضار سفیر فرانسه به وزارت خارجه ایران در حالی صورت گرفت که مقامات ایرانی از «تاخیر» کشورهای اروپایی امضاءکننده برجام در اجرای «ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا» انتقاد کرده است.

محمد جواد ظریف روز یکشنبه از راه اندازی ساز و کار متناظر با اینستکس در ایران سخن گفته بود.

درباره نویسنده

2079مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما