دیوار ندبه”براق”چیست؟جنگ ۶ روزه اسرائیل+عکس

ديوار ندبه

دیوارنُدبِه(بُراق) کجاست؟

دیوار ندبه ،قسمتی از دیوار غربی مسجدالاقصی است که بر روی تپه «موریا» در شهر اورشلیم، در کشور اسراییل قرار دارد.

در زبان عبری به آن« کتل» می‌گویند. یهودیان معتقدند پرستش‌گاه اورشلیم (هیکل مقدس) هیکل حضرت سلیمان این‌جا قرار داشته واز مقدس‌ترین مکان مذهبی یهودیان ودومین پرستش‌گاه اورشلیم و مرکز دعا و منبع الهام برای یهودیان شناخته می شود.

دیوار ندبه چیست؟+تصاویر

یهودیان معتقدند سنگی که جهان با آن بنا شده این‌جا بوده، و همین‌جا بوده که ابراهیم می‌خواسته پسرش اسحاق را قربانی کند.

مراسم دعای زنان« گروه زنان دیوار»در کنار دیوار ندبه (۱۷ اسفند۱۳۹۷)

یهودیان دروز های جمعه  ودرایام ومناسبت های خاص ویاهنگامیکه  که صدای الله اکبر نماز جمعه از مسجد اقصی بلند است ، در مقابل این دیوار جمع میشوند،حاجات خودراطلب می کنند وبرای مظلومیت و ویرانی بیت المقدس وبخصوص مسجد الاقصی شیوان وندبه وزاری میکنند.

درور آریه، خاخامی که رهبر جنبش ارتدکس‌های تندرو “هازون” می‌گوید: «دیوار ندبه قلب تپنده یهودیان است. هر سال بیش از ده میلیون یهودی می‌آیند و بر حسب آنچه اینجا رایج است دعا می‌کنند.

دونالدترامپ«سوراخ دعاراگم کرده است!»همسرودخترش درحال رازونیازند!

دیوار ندبه، به عنوان دیواری که ستون پایه‌ی مجتمع معبد دوم، که در سال ۷۰ میلادیتصمیم دولت اسرائیل برای لغو طرح مربوط به اجازه نیایش زنان در کنار مردان در پای دیوار ندبه با اعتراض و انتقادهای شدیدی مواجه شده است. به دست رومیان تخریب شد، نزد یهودیان محترم است. به این خاطر که عبادت در خود تپه‌ی معبد مقدس از سوی دولت اسرائیل برای یهودیان ممنوع شده است، به استثنای معبد تونل‌های‌ زیرزمینی، دیوار ندبه (به عبری کوتل نامیده می‌شود) نزدیک‌ترین جا به مقدس‌ترین حرم یهودیان است که در آن مجاز به عبادت هستند.

این مکان را «طاق رابینسون» نیز نامیده می‌شود، به دلیل آثار و اشیا‌ی باستانی که اینجا، که پارک باستان‌شناسی دیویدسون هم همینجاست، یافت شده است. این محل، که به دیوار ندبه متصل است، در حال حاضر دارای دو سکوی اصلی موقت زیارت است که بر روی، و در میان بقایای باستان‌شناسی ساخته شده است.

بخش بزرگ‌تر، که از پایین شباهت به نیمکت‌های لکنده‌ دارد، در واقع به دیوار متصل نیست بلکه با فاصله‌ی حدودی ۱۰ متر از دیوار قرار گرفته است. بخش دوم، که مجزا ساخته شده، سکویی با سطح متوسط و تا به دیوار برسد، دارای چند طبقه، یا پله است.

سکوی بزرگ‌تر که ۴۵۰ متر مساحت دارد در اوت ۲۰۱۳ با سروصدای فراوان از سوی نفتالی بنت که در آن زمان وزیر امور دینی بود، گشایش یافت. در آن زمان، بنت گفت قرار بوده «بنای موقت اما اصلی عبادت یهودیان برابری‌طلب و مراسم مختلط زیارت باشد».

در ۳۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۶، دولت اداره این معبدرا  طی قراردادی نام «قرارداد کوتل»  به این مؤسسه واگذارکرد.

عکس قدیمی دیوارندیه

مسلمانان هم که آن را دیوار براق (حائِط البُراق)می خوانند، معتقدند پیامبر اسلام مرکب خود را در شب معراج به آن بست. در نماز سه گانه (روزانه) یهودیان جهان، مختصات این مکان به عنوان قبله استفاده می شود.

مسجدالاقصی پس از مسجد الحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه مقدس‌ترین مکان در دین اسلام است.

دیواری که مورداحترام ادیان ابراهیمی است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اقدامی بی سابقه برای یک مقام ارشد آمریکایی روز پنج شنبه(۱ فروردین ۱۳۹۸ )به همراه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به زیارت «دیوار ندبه» در اورشلیم رفتند.

مکانی که برای پیروان ادیان مسیحی، مسلمان و یهودی قابل احترام است


یهودیان،که برای بدست آوردن آن سالها جنگیدند، در شهریور ۱۳۰۱، یهودیان با مسلمانان، بر سر تصاحب دیوار درگیر شدند. طی این جریان که به انقلاب براق مشهور است- عده‌ای از دو طرف، کشته شدند،

جنگ ۶ روزه اعراب واسرائیل ۵ژوئن۱۹۶۷

دیوار ندبه بخشی از مسجد الاقصی در شرق اورشلیم است که اسرائیل در جریان جنگ شش روزه سال ۵ژوئن۱۹۶۷(۱۵ خرداد ۱۳۴۶) تصرف کرد

اواخربهار ۱۹۶۷، نوزده سال بعد از استقلال اسرائیل، در ادامه جنگ های اعراب و اسرائیل، از پنجم ژوئن تا پایان دهم ژوئن، کشورهای مصر، سوریه و اردن از یکسو با اسرائیل از سوی دیگر، درگیر جنگی شدندکه هنوز عوارضش دامنگیرامتهای اسلامی شده است.

رهبر وقت سوریه نورالدین الاعتصامی بود.

درگیری های داخلی سوریه و اردن در ۲۱ ماه مه ۱۹۶۷ به قطعی روابط منجر شد؛ در روزی که انفجار یک خودروی بمب گذاری شده ۱۶ تن را در اردن کشت و ۲۸ تن را زخمی کرد، اردن سوریه را عامل این خرابکاری دانست. با وجود این، با بروز جنگ در ماه بعد، اردن در کنار کشورهای عربی ایستاد.

عبدالرحمان عارف رهبر وقت عراق نیز در آن سال گفته بود «وجود اسرائیل یک خطای تاریخی است که باید جبران شود و فرصتی بدست آمده تا نکبت وجود اسرائیل را که از سال ۱۹۴۸ موجب تحقیر دنیای عرب شده، پاک کنیم».

مصر، سوریه و اردن در عملیات جنگی سال ۱۹۶۷ از حمایت سایر کشورهای مهم عربی؛ عراق، عربستان، لیبی، سودان، تونس، مراکش و الجزایر برخوردار بودند.

اسرائیل در این جنگ که شش روز طول کشید و به همین دلیل تا به امروز آن را «جنگ پیروزمندانه در شش روز» نامیده است، صحرای سینای، نوار غزه، بلندیهای جولان، کرانه باختری و شرق بیت المقدس را به تسلط درآورد.

زمین هایی که اسرائیل از مصر، سوریه و اردن در جنگ گرفت، سه برابر زمینی بود که تا قبل از آن، بر اساس قطعنامه سال ۱۹۴۷ سازمان ملل، اسرائیل در این اراضی در بهار ۱۹۴۸ اعلام استقلال کرده بود.

ترامپ+همسرش-ملانیا  اول خرداد۱۳۹۶

بااین وجود این مکان دردست مسلمانان باقیماند،امابا اشغال بیت‌المقدس  در سال ۱۳۴۶شنمسی، اسرائیل به بازسازی این مکان اقدام کرد،واداره  این بنا-معبد-دراختیار اوقاف«بنیاد کوتل»اسرائیل  است.

بارک اوباما-رئیس جمهورامریکا

بارک اوباما(رئیس جمهورپیشین امریکا)یادگاری می نویسد

 

واما دیوارندبه فقط مورداحترام یهودیان ومسلمانان نیست،بلکه    سران کشورها غیردینی نیز برای این مکان احترام قائلند وآن را محل حاجات می دانند

عریضه نویسی-دیوارندبه

هرساله ۲بارمتولیان معبد«خاخام یهودیان»طی مراسم مذهبی کاغذهابرجای مانده(عریضه ها)راتخلیه می کنند.

وبااین دیوارعکس یادگاری می گیرند ویا یادگاری می نگارند.

عکس یادگاری شخصیت های سیاسی کشورها بادیوارندبه

دیوانه ترین فردجهان هم  متوسل به این دیوارمی شود

مدیریت سایت-پیراسته فر:حتی ترامپ دیوانه متوسل به همین دیوارشده

دختر ترامپ-ایوانکاترامپ

حرکت عجیب یک مؤمن حائِط البُراق

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما