“امام جماعت”مردم را منتظرنگه ندارد”تأخیرنداشته باشد”

«امام جماعت »مردم را منتظرنگه ندارد«تأخیرنداشته باشد»

هفت گروه که در روز قیامت در زیر سایه عرش الهی هستند

حدیث« المومن فی المسجد کالسمک فی الماء »مبع ومأخذش کجاست؟ روایت ازکیست؟

امام جماعت قبل ازاذان درمسجدحضورداشته باشد.

***

«پیشنماز» قبل ازمردم درمسجدحاضرباشد.

من با روحانیونى که در یک اداره ‏اى مشغول کار مى ‏شوند، در حالى که پیش‏نماز فلان مسجد هم هستند، مخالفم!

چون یک روز در هفته، دو روز در هفته، سه روز در هفته براى اقامه ‏ى نماز جماعت به مسجد نمى‏ روند. مى‏گوییم چرا؟

امام جماعت تأخیرنداشته باشد

می گوید گرفتار شدم؛ سرم شلوغ بود. یا مى ‏رود نماز، ولى دیر مى ‏رود؛ مردم در صف جماعت منتظر نشسته ‏اند؛ حالا آقا بعد از مدتى دوان دوان مى‏ آید؛ من با این روش موافق نیستم.

پیش‏نماز مسجد، باید مسجد را خانه‏ ى خود، جایگاه خود و اداره‏ ى خود بداند؛ وقتى وارد مسجد شد، «کالسّمک فی الماء» باید باشد؛ احساس کند که اینجا جاى اوست و عجله ‏اى براى بیرون رفتن از مسجد نداشته باشد.

من چون مدتها پیش‏نماز بوده ‏ام و پیش‏نمازى کرده ‏ام، مى‏دانم که «پیش‏نمازى»چقدر کار خوب و مؤثر و پُرفعالیت و پُرتلاشى است.

غالباً کسانى که پیش‏نمازى نکرده ‏اند، نمى‏دانند پیش‏نمازى یعنى چه؟

بعضی ها امام جماعت هستند واما درک این مهم راندارند!

بعضیها هم که در مسجد نمازى خواندند و فورى بیرون دویدند و دنبال کار دیگرى رفتند، آن‏ها هم طعم پیش‏نمازى را نمى فهمند.

بیانات رهبرمعظم انقلاب-‏چهارشنبه، ۲۳ دی ۱۳۸۳ دیدار با روحانیون

«امام جماعت» قبل ازمردم درمسجدحاضرباشد

پیش‏نمازى، یعنى آدم مسجد را واقعاً محل کار خودش بداند.

قبل از وقت، حتّى قبل از دیگران، به آنجا برود؛ اوضاع مسجد را ببیند؛ اگر اشکالاتى در وضع ظاهرى مسجد هست، برطرف کند.

سجاده ‏اش را پهن نماید؛

(امام جماعت)منتظر مردم بماند که بیایند؛ با یک یکِ افرادى که مى‏ آیند(تا آنجایى که مى‏تواند) تماس بگیرد؛ به آن‏ها محبت بکند؛

از آن‏ها احوالپرسى نماید؛ اگر مشکلى دارند، در آن حدى که برایش میسور است، برطرف کند.

امام جماعت پادویی (دلالی)نکند

البته-نه اینکه پادوى کارهاى خدماتى مردم بشود در بعضى از مساجد، چنین چیزهایى وجود دارد که قطعاً غلط است .

در آنجا-مسجد- بنشیند، مردم به او مراجعه بکنند، درددل بکنند، خودش را بر مردم عرضه کند، در معرض مراجعات مردم قرار بدهد؛ نماز را که تمام کرد، براى مردم مسئله و تفسیرى بگوید، حرفى بزند و بلند شود، بیرون برود؛ یعنى این‏طور، ساعتى از وقت خودش را در اینجا صرف بکند.

به نظر من، این‏طور پیش‏نمازى، یک فرد خیلى مفید و مؤثر و بابرکت و جلب‏ کننده‏ ى عواطف است.

در سایه‏ ى چنین پیش‏نمازى ‏اى است که وقتى او به آن کسانى که با مسجدش سروکار و رفت و آمد دارند.حتّى کسانى که وقت هم نمى‏کنند به مسجد بروند، اما دورادور مى‏دانند و از دیگران شنیده ‏اند که این آقا، چه آقاى خوبى است، اشاره کند که فلان کار باید انجام بگیرد، نه بودجه مى‏خواهد، نه قدرت قانونى مى‏خواهد و نه بخش‏نامه لازم دارد؛ آن کار طبق نظر و گفته‏ ى او انجام خواهد گرفت.

بیانات آیت الله خامنه ای،یکشنبه، ۸ مهر ۱۳۶۹  در دیدار با اعضاى شوراى مرکزى نمایندگان ولى فقیه در دانشگاههاى کشور و مسئولان دفاتر نمایندگى.

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:فقط گزینش تیترهاازاینجانب است که باتوجه به متن بیانات انتخاب شده است.

*این روایت در پیام رهبرمعظم انقلاب- اجلاس نماز(۲۲ مهر ۱۳۸۹)اینچنین آمده است :

مساجد در سراسر زمین، هر کدام شعبه‌ای از مسجدالحرام هستند و نسبت امام جماعت با مسجد همان نسبت حضرت ابراهیم(ع) و حضرت اسماعیل(ع) است با مسجدالحرام.

چنانچه خدای متعال فرمود:  أَن طَهِّرَا بَیْتِیَ لِلطَّائِفِینَ وَالْعَاکِفِینَ وَالرُّکَّعِ السُّجُودِ ﴿١٢۵بقره﴾ یعنی این محور هدایت و ارشاد مردم است و مقام آنان خدمت‌گذاری به مردم است که باید در خدمت رکوع‌کنندگان و سجودکنندگان باشند.

از سوی دیگر نیز روایتی زیبا داریم که «المؤمن فی المسجد، کالسمک فی الماء» یعنی مومن در مسجد مثل ماهی در آب است. بنابراین همان‌طور که زندگی، آرامش و رشد ماهی در آب است، حضور مؤمن نیز در مسجد این اثرات را درپی دارد.پایان پیام رهبرانقلاب.

 

*واما«اصل  حدیث  منتسب به رسول الله(ص) را درمورد«مؤمن درمسجدمثل ماهی درآب است» رامی آورم.

رسول الله(صلی الله علیه وآله و سلم) می فرمایند: هفت گروه هستند که در روز قیامت در زیر سایه عرش الهی قرار می گیرند و از گرمای طاقت فرسای آن روز در امان می مانند.

حدیث« المومن فی المسجد کالسمک فی الماء »مبع ومأخذش کجاست؟ روایت ازکیست؟

یکی از گروه های هفتگانه  که درقیامت درزیرسایه عرش الهی هستند:مردی که قلبش وابسته به مسجد است وقتی که از مسجد خارج می شود، انتظار می کشد که وقت نماز فرا برسد و به مسجد برگردد(المومن فی المسجد کالسمک فی الماء و المنافق فی المسجد کالطیر فی القفس)

مومن در مسجد مانند ماهی در آب باید احساس آرامش کند. اما انسان منافق در مسجد مانند پرنده ای است که در قفس است سعی می کند از قفس آزاد شود.

یعنی آرامش ندارد. پس مومن در مسجد آرامش پیدا می کند و دوست دارد که در مسجد باشد و منافق اگر هم به مقتضای زمان به مسجد می آید هر چه زودتر می خواهد از مسجد خارج شود و مسجد برای او مانند زندان است./وسائل الشیعه(حرعاملی) ص ۳۸۶ دربعضی  نقل ها(آیت الله صدیقی امام جمعه تهران) این حدیث راصفحه ۱۹۸وسائل الشیعه دانسته اند.

*۶گروه دیگر عبارتند از:حاکم و پیشوای عادل/جوانی  در عبادت خدابوده/دو نفری که دوستی ودشمیشان بخاطرخدابوده/فردی که صدقه پنهانی می دهد/شخصی که درعبادت خلوت، اشکش جاری شود/مردی که زمینه فحشابرایش مهیااست وامابخاطرترس ازخدا،صحنه راترک می کند.

* حدیث مذکور را :صفی الرحمن المبارکفوری(تولد۱۳۵۳ -وفات۱۹۳۵هجری)  ج۷ص۵۸ کتاب «تحفه الحوذی»آورده است«کفوزی» بیشتراستنادش “ترمزی»است.

* قابل توجه آقایان روحانی که مردم باید برای آمدنشان چشم براه باشند!

*درهمین رشت -دریکی ازمساجد۲قلو(درقلب شهر)که صبح ها توفیق حضوربود،امام جماعت مکررتأخیرتا۲۵دقیقه داشته درحالیکه فضیت نمازصبح تا۲۱دقیقه است.تذکرات هم بی فائده بود، واجازه برپایی جماعت به کسی دیگرهم داده نمیشد!تنهاگزینه برای این بی نظمی« ترک این مسجد»بود! که اتفاق افتاد.

درباره نویسنده

1999مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما