پرتاب”۶۰ ماهواره‌ درفضا”برای اینترنت پرسرعت+بیوگرافی”ایلان ماسک”مدیرعامل اسپیس‌ایکس

پرتاب

اوترنت(Outernet)اینترنت پرسرعت ماهواره ای بجای مودم بوسیله«بشقاب ماهواره ای » و«رسیور» برای ارسال و دریافت اطلاعات  استفاده می شود.

شرکت« اسپیس‌ایکس» برای اینترنت پرسرعت۶۰  ماهواره‌ به فضاپرتاب کرد.

در ساعات پایانی روز پنجشنبه۲ خرداد ۱۳۹۸ (۲۳ مه۲۰۱۹) یک موشک فالکن ۹ از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا به سوی مدار زمین پرتاب شد که حاوی ۶۰ ماهواره کوچک بود.

«ایلان ماسک» رئیس شرکت اسپیس‌ایکس(SpaceX) نیز در صفحه مجازی خود در توئیتر خبر داد که وضعیت این ۶۰ ماهواره مطلوب است.

درادامه شرکتهایی که مجوز پرتاب ماهواره به فضا برای«اینترنت پرسرعت»راگرفته اند ..آمارماهوارههای که هم اکنون درفضامی چرخند…ماهواره ها درفضا باهم «تصادم»برخورد نمی کنند؟+ماهواره های تأمین کننده «اینترنت پرسرعت بایددرچندکیلومتری زمین قراربگیرند+زندگینامه ایلان ماسک”مدیرعامل اسپیس‌ایکس..معرفی مردبرترکارآفرین جهان(رده بالاترازایلان ماسک)راخواهیدخواند.

سرنوشت ماهوارها«فرسوده»ازرده خارج شده

این ماهواره‌ها که هرکدام چند صد کیلوگرم بیشتر وزن ندارند قرار است با قرار گرفتن در مداری نسبتا نزدیک به زمین شبکه‌ای شامل ۱۲ هزار ماهواره را به وجود بیاورند که به کمک آنها شرکت اسپیس‌ایکس قادر خواهد بود اینترنت پرسرعت برای کاربران روی زمین فراهم کند.

ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت آمریکایی چند روز پیش ویژگی‌های بلندپروازانه این طرح را که «استارلینک»نامیده شده تشریح کرد.

«اسپیس‌ایکس» یکی از معدود شرکت‌های تجاری جهان است که اجازه نصب یک ابرشبکه اینترنتی در فضا را اخذ کرده است.

شرکت دیگری که از ماه فوریه طرح مشابهی را آغاز کرده«وان وب» نام دارد که یک کمپانی بریتانیایی است و با ۶ فضاپیما در حال نصب ماهواره‌ها و شکل دهی شبکه خود در مدار زمین است.

در اولین مرحله از ارسال این ماهواره‌ها به مدار زمین شش ماهواره به فضا پرتاب شد تا اولین گام برای اینترنت جهانی برداشته شود.

هر کدام از این ماهواره‌ها حدود ۱۵۰ کیلوگرم وزن دارند و در مدار نزدیک به قطبی به دور زمین می‌گردند. ارتفاع ماهواره‌ها از سطح زمین حدود ۱۲۰۰ کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت  وان وب«گرگ وایلر» (Greg Wyler) می گوید:قرار است  حداقل ۶۰۰ ماهواره به مدار زمین تمام نقاط زمین قراربگیردتازیر پوشش اینترنت پرسرعت قرار دهد.

«آمازون» هم برای ورود به این بازار جدید فناوری ارتباطات طرح مشابهی راه اندازی کرده که«پروژه کیوپر ۳۲۰۰ آنلاین»نام گرفته است.

بنابر اطلاعیه شرکت اسپیس ایکس، راکت فالکن ۹ پرتاب شده تنها یک ساعت بعد از جدا شدن از زمین توانست ماموریت خود برای استقرار ماهواره‌های استارلینک را با موفقیت به پایان برساند.

«پروژه  استارلینک»چیست؟

شرکت اسپیس‌ایکس تا این لحظه بیشتر جزئیات پروژه چند میلیارد دلاری خود برای ایجاد یک شبکه پرسرعت اینترنت در فضا مخفی نگه داشته است. موضوعی که با توجه به اشتیاق سرمایه‌گذاری‌ها در این زمینه دور از انتظار نیست.

این شرکت نمونه‌های اولیه از فناوری تولید خود را که «تن‌تن الف» و «تن‌تن ب» نامیده شده بودند را در فوریه سال گذشته به نمایش گذاشت اما فضاپیمایی که شب گذشته با فالکن ۹ به مدار زمین فرستاده شد خیلی با این دو نمونه تفاوت داشت.

« ایلان ریو ماسک» (Elon Reeve Musk)، مدیرعامل اسپیس ایکس هفته پیش تشریح کرد ماهواره‌های جدید هر کدام حدود ۲۲۷ کیلوگرم وزن دارند و علاوه بر یک تیغه بلند شامل سلول‌های خورشیدی، آنتن‌های متعددی دارند که توانایی‌های بالایی دارد.

این ماهواره‌های کوچک همچنین به موتور‌های محرک‌ الکتریکی مجهزند که می‌تواند با شارژ الکتریکی اتم‌های کریپتون را پرتاب کند.

ماهواره درفاصله ۵۰۰کیلومتری زمین

این ماهواره‌ها را به فاصله ۴۴۰ کیلومتری بالای زمین ارسال شد تا مسیر خود را به فاصله ۵۵۰ کیلومتری از بالای زمین برسانند.

برای شروع عملیات ماهواره‌های استارلینک به موتور محرکه‌ای نیاز دارند که آنها را از لحظه نصب در فضا به مدار مورد نظر که حدود ۴۴۰-۵۵۰ کیلومتر از زمین فاصله دارد برساند تابا حداقل تاخیر در شبکه ارتباط اینترنتی ردو بدل شود.

این موتور محرکه همچنین قادر خواهد بود که استارلینک را در موقعیت دقیق محاسبه شده در آسمان نگه دارد و این ماهواره را پس از آنکه عمر کاری او به پایان رسید به سوی زمین هدایت کند.

ماهواره‌های استارلینک بخشی از برنامه« اسپیس‌ایکس» برای سرویس جدید و پرسرعت اینترنت هستند. این طرح در اوایل سال ۲۰۱۵، با درخواست «ایلان ماسک« مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال مبنی بر اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی آغاز شد.

«ایلان ماسک» گفته استارلینک‌های به مدار ارسال شده از یک طراحی تکراری سود می‌برند اما دستگاه‌های بعدی که قرار است پرتاب شوند از ویژگی‌های بیشتری برخوردار خواهند بود و برای مثال توانایی اتصال میان ماهواره‌ای خواهند داشت.

آقای ماسک گفته: “این یکی از سخت‌ترین پروژه‌های مهندسی است که تاکنون به سرانجام رسیدن آن را دیده‌ام”. او تاکید کرده که با وجود همه محاسبات ممکن است در مراحل اولیه خطاهایی پیش بیاید.

راکت فالکن ۹ که این ۶۰ ماهواره را حمل کرد از پایگاه فضایی فلوریدا -همزمان-پرتاب شد

درفضا چقدربرای ماهواره ها«جا»است؟

با شروع پروژه‌هایی نظیر استارلینک یا وان‌وب که بنا دارند در چند سال آینده چند هزار ماهواره را در مدار زمین قرار دهند، بسیاری نگران ترافیک و تجمع ماهواره در مدار زمین شده‌اند.

امارماهواره هایی که درفضامی چرخند؟

برای بهتر ترسیم کردن این نگرانی کافی است بدانیم که بنابر گزارش موسسه یونیون، هم اکنون حدود ۲۰۰۰ ماهواره به دور زمین می‌چرخند.

این در حالی است که اگر فقط پروژه استارلینک شرکت اسپیس‌ایکس را در نظر بگیریم این تعداد در چند سال آینده دست کم ۷ برابر خواهد شد چرا که استارلینک بنا دارد ۱۲۰۰۰ ماهواره به فضا بفرستد.

این ماهواره‌ها در باند مایکروویو طیف الکترومغناطیسی برای ارائه اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالا در هر نقطه از جهان کار می‌کنند.

ماهواره هادرفضاباهم برخورد«تصادم»نمی کنند؟

یک نگرانی بزرگ این است که تجمع ماهواره‌ها در مدار زمین احتمال سانحه و برخورد این اجسام در مدار زمین را افزایش ‌دهد. سوانحی که معلوم نیست ابعاد تخریبی آنها چه خواهد بود.

اسپیس ایکس می‌گوید بنا دارد  ماهواره‌های این شرکت را مجهز به تجهیزاتی کند که به طور خودکار اجرام و نخاله‌ها را تشخیص و از برخورد با آنها پرهیز کنند(هوشمند)

ماهواره های ارده خارج«فرسوده» چه می شوند؟

این شرکت همچنین می‌گوید ماهواره‌های خود را از موادی تهیه کرده که به هنگام فرسوده شدن و حرکت به سمت زمین

۹۵ درصد جرم آنها «در فضا ذوب خواهند شد» و به این ترتیب از نظر ایمنی استاندارهای بالایی خواهد داشت.

«راکت فالکن ۹» که روز پنجشنبه پرتاب شد تنها ۶۰ دستگاه از ماهواره‌های استارلینک را به فضا برد و به همین علت تا هنگامی که همه ۱۲۰۰۰ ماهواره نصب و به هم وصل شوند زمان زیادی مانده است.

این ماهواره‌ها در باند مایکروویو طیف الکترومغناطیسی برای ارائه اینترنت پرسرعت با پهنای باند بالا در هر نقطه از جهان کار می‌کنند.

۶ پرتاب دیگر درمراحل بعدانجام می گیرد

ماسک گفت که این ۶۰ ماهواره قابلیت برقراری ارتباط با یکدیگر را در مدار ندارند. این  فناوری جدیداست، بنابراین احتمال دارد که برخی از آنها کار نکند، هنوز ۶ پرتاب دیگر باید انجام شود تا یک شبکه کوچک اینترنتی ایجاد شود،به ۱۲ مأموریت دیگر هم نیاز دارد تا بتواند پوشش بیشتری داشته باشد و پس از آن هم ده‌ها پرتاب دیگر نیاز است تا این شبکه به تکمیل مراحل اولیه و میانی برسد

آقای ماسک گفته امیدوار است که با تکمیل استارلینک و آغاز سودآوری مالی آن شرکت اسپیس‌ایکس منابع پولی لازم برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلندپروازانه او را به دست آورد؛ پروژه‌هایی نظیر ساخت یک «شهرک خودکفا در مریخ» و تاسیساتی در ماه ازجمله این ایده هااست.

ماسک باید حداقل ۴۰۰ ماهواره را در مدار زمین قرار دهد تا بتواند حداقل پوشش اینترنت را ایجاد کند و برای پوشش متوسط جهانی باید حداقل ۸۰۰ ماهواره به فضا بفرستد.

زمان پرتاب های بعدی؟

آقای ماسک دراسفند۱۳۹۶ گفته بود که«اسپیس‌ایکس»  ۴۴۲۵ ماهواره را تا سال ۲۰۲۴ در مدار ۱۲۰۰کیلومتری زمین قرار خواهدداد و سپس ۷ هزار ماهواره دیگر را در مدار ۳۴۰ کیلومتری قرار می دهد تا اینترنتی با کیفیت مشابه فیبر نوری فراهم کند.

وی همچنین درتاریخ مذکور گفته بود: دو ماهواره آزمایشی «استارلینک» به طور صحیح در مدار مستقر شده‌اند.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:درخبرفوق اصلاحاتی،ازجمله انتخاب تیتر،انجام گرفته ودرادامه بیوگرافی آقای ماسک وتصمیم آقای «جف بزوس» راخواهیدخواند.

البته درذر ۱۳۹۷ یکشرکت چینی « لینک‌شور»(LinkSure) اعلام کرده بود که یک مجموعه ماهواره را تا سال۲۰۲۶میلادی(۱۴۰۵شمسی)

درطی۸سال-به مدار زمین پرتاب خواهد کرد.

این شرکت می‌خواهد که دسترسی رایگان به اینترنت را در سراسر جهان فراهم کند.

استقرار این سیستم که “ازدحام صور فلکی لینک‌شور” نام دارد، با پرتاب ماهواره “لینک‌شور-۱″(LinkSure-1) در سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد. سپس تا سال ۲۰۲۰، ۱۰ ماهواره دیگر پرتاب خواهد شد. تا اینکه نهایتا تا ۸ سال آینده مجموعا ۲۷۲ ماهواره و مراکز پردازش داده به کار گرفته شوند.

همانند سایر سیستم‌های پیشنهادی از این نوع، از جمله یک مورد آزمایش شده توسط شرکت فضایی اسپیس‌ایکس(SpaceX)، ایده این است که ارتباط اینترنت به شکل ماهواره به ماهواره تقویت شود و در نهایت برای مناطقی که زیرساخت زمینی لازم برای دسترسی به اینترنت پرسرعت را ندارند، اینترنت سریع فراهم کند.

با این سیستم، هر زمانی که دستگاه شما تحت پوشش هر یک از این ماهواره‌ها باشد، می‌توانید آنلاین شوید.

“لینک‌شور” نام خود را به عنوان توسعه دهنده برنامه “Wi-Fi Master Key” مطرح کرده است که در آسیا برای دسترسی آنلاین به صورت امن و در عین حال حفاظت از حریم خصوصی کاربر محبوبیت زیادی دارد،این تیم متعهد به راه‌اندازی سیستم ماهواره‌ای جدید خود با همکاری اعضای آکادمی فضایی چین(CASC) است.

ایلان ماسک کیست؟

ایلان ماسک ( Elon Reeve Musk) در تاریخ ۲۸ ژوئن سال ۱۹۷۱ ( ۷ تیر ۱۳۵۰) در پروتوریای آفریقای جنوبی متولد شد. پدرش« اررول ماسک» یک بریتانیایی الاصل ساکن آفریقای جنوبی بود. مادر« مایا ماسک» کارشناس رژیم غذایی کانادایی-انگلیسی بود. ایلان ماسک دوران کودکی خود را در آفریقای جنوبی گذراند

ایلان ماسک، نابغه و کارآفرین آمریکایی افریقای الاصل ، مدیر عامل و مدیر بخش تکنولوژی شرکت اسپیس ایکس، مدیر ارشد شرکت تسلا، رئیس شرکت SolarCity، یکی از بنیانگذاران PayPal و مبتکر طرح حمل و نقل هایپرلوپ است. او نه تنها یک سرمایه گذار و کارآفرین، بلکه یک نوآور و مهندس نیز هست. ایلان ماسک شخصا در طراحی خودروهای الکتریکی و سفینه ها شرکت می‌کند. او دومین کارآفرین سیلیکون ولی بود که موفق به ایجاد سه شرکت با بازار بیش از یک میلیارد دلار شد. این سه شرکت پی پال، اسپیس ایکس و تسلا موتورز بودند.

اولین  کارآفرین سیلیکون ، پروفسور سابق دانشگاه استنفوردJames H. Clark «جیمز هیل کلارک»( ۱۹۴۴میلادی= ۱۳۲۳شمسی )است.

شرکت« آمازون »هم ماهواره به فضامی فرستد

«جف بزوس» مؤسس آمازون،درنیمه فروردین۱۳۹۸اعلام کردکه تصمیم دارد ۳۲۳۶ ماهواره به آسمان بفرستد.

در هفته‌های اخیر آمازون آگهی‌هایی برای جذب نیرو جهت این پروژه منتشر کرده است. پروژه مذکورKuiper نام گرفته است. Kuiper در حقیقت نام بخشی دورافتاده از منظومه شمسی است که ستارگان دنباله دار، سیارک و اشیای آسمانی کوچک دیگر در آن قسمت وجود دارند.

آمازون در بیانیه‌ای اعلام کرده است: طبق پروژه Kuiper مجموعه از چند ماهواره به مدار زمین ارسال می‌شوند و ارتباط اینترنتی پرسرعت را برای مناطق دورافتاده در سراسر جهان فراهم می‌کنند. این پروژه‌ای بلند مدت است که برای میلیون‌ها انسان خدمت رسانی می‌کند. در این زمینه ما مشتاق همکاری با شرکت‌هایی هستیم که اهداف مشترکی با ما دارند.

اینترنت ماهواره ای چیست وچگونه کارمی کند؟

اینترنت:  اوترنت(Outernet)

این اینترنت همان«اینترنت آزاد برای ایرانیان »است که ترامپ(رئیس جمهورامریکا)درپیام نوروزی به آن اشاره داشت،است!

اوترنت محصول شرکت MDIF (صندوق سرمایه گذاری برای توسعه رسانه‌ها) است که با اسامی متعددی مانند «اینترنت رایگان»، «اینترنت خارج از جو»، «اینترنت ماهواره‌ای»، «اینترنت آزاد»، «اینترنت پر سرعت و بدون سانسور»، «وای فای پرسرعت و بدون سانسور» و  «اینترنت در سایه» معرفی شده و آن گونه که شعار داده می‌شد، هدف از اجرای آن، کمک به آن دسته از مردمان ساکن کره خاکی ست که دسترسی به اینترنت ندارند.

این شرکت از سال ۱۹۹۵میلادی( ۱۳۷۴شمسی) شروع به جمع‌آوری و قرار دادن محتوای موجود بر روی اینترنت در ماهواره‌های خود کرده و اکنون پایگاه اطلاعاتی بسیار بزرگی را در اختیار دارد که آن را به رایگان برای همه عرضه می‌کند.

با راه‌اندازی رسمی این پروژه، عملا سانسور اینترنت بی‌معنا خواهد بود. شیوه‌ی کار اوترنت بدین صورت است که نخست محتوای مورد نظر روی سرویس‌دهنده‌های خود را بارگذاری می‌کند و سپس آن را با ماهواره‌های که بدین منظور بر روی مدار زمین قرار داده، مرتبط می‌کند.

 اینترنت ماهواره ای از خطوط تلفن و یا سیستم های مبتنی بر کابل برای برقراری ارتباط استفاده نمی نماید. در این نوع سیستم ها از یک «بشقاب ماهواره ای »برای تبادل اطلاعات استفاده می شودوبرای  دریافت نیازبه« ریسیو »می باشد

این روش به دانلود آفلاین نیز معروف است، که ابتدا یک کارت  DVB تهیه کرده و سپس دیش و LNB خود را به سمت ماهواره مربوطه تنظیم می نمایید. حال شما به یک سری نرم افزار ویژه این کار، مثل نرم افزار  Skynet نیاز خواهید داشت تا از طریق آن بتوانید فایل هایی را که دیگران با استفاده از اکانت اینترنت ماهواره ای خود دریافت نموده اند، دریافت نمایید. با استفاده از این ابزار و به ویژه این نرم افزار شما خواهید توانست بدون پرداخت هزینه اینترنت و اتصالات ADSL یا وای فای، تنها از طریق کارت DVB و دیش ماهواره ای، اقدام به دریافت صدها گیگ فایل، اعم از صوت، تصویر، ویدیو و یا هر چیزی را که انتخاب کرده باشید، با سرعتی بالای ۴ مگابایت در ثانیه دریافت نمایید. البته این سرعت دریافت، بستگی به اکانتی دارد که یوزر مربوطه از آن استفاده می کند.

برای آشنایی با مدیرعامل وبنیانگذار شرکت اینترنتی«آمازون»اطلاع از زندگی «جف بزوس»به این لینک مراجعه کنید:

طلاق ثروتمندترین زوج جهان”جف بزوس+مکنزی”مدیرعامل آمازون

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما