کشورهایی که درصدد”حذف دلار”درمعاملات هستند ۵کشور

کشورهایی که درصدد

کشورهایی که از«دلار»فاصله گرفتند .درتلاش را حذف دلارهستند

۵ کشوری که درصدد رهایی ازچنگال «دلار»هستند:

چین ، روسیه ، ترکیه ، ایران و هند(ونزوئلا)

آیا کشور«چین»دلاررادرمبادلات ارزی حذف کرد؟

رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی آمریکا گفت:

امکان «حذف دلار»درمعاملات درکوتاه مدت امکان پذیرنیست،دردرازمدت شاید«پساامریکا»

ریچاردکوپر:حتی اگرکشورهایی موفق بشوند«دلار»راحذف کنند،باز امریکا اهرم های فشاری خواهدداشت!

درادامه خواهیدخواند.+آشنایی با پول«یوان» رایج چین و قیمت بعضی از اجناس درچین.

رئیس‌جمهور روسیه:امریکا «دلار»را یک اهرم فشاربرای ما بکارمی گیرد.

رئیس‌جمهور روسیه که در روز جمعه(۱۷ خرداد ۱۳۹۸) همایش بین‌المللی «سن‌پترزبورگ» سخنرانی می‌کرد گفت آمریکا به دنبال آن است که صلاحیت قضایی خودش را به تمام دنیا گسترش دهد.

پوتین پیش از این هم اقدام دولت آمریکا در اعمال محدودیت‌هایی علیه مبادلات دلاری را «اشتباه» توصیف کرده و گفته چنین سیاستی اعتماد به دلار به عنوان ارز ذخیره‌ای را تضعیف خواهد کرد.

چند روز پیش وزیر توسعه اقتصادی روسیه با بیان اینکه دلار به تدریج جایگاه خود را به عنوان ارز مرجع در جهان از دست می‌دهد گفت که مسکو روند «دلارزدایی» را آغاز کرده است.

دیدار روسای جمهور چین و روسیه در مسکو

«شیء جینپینگ» رئیس جمهور چین+«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه – سن پترزبورگ

در همین راستا، رؤسای جمهور چین و روسیه چهارشنبه برای کند کردن لبه تحریم‌های آمریکا قراردادی امضا کردند که به موجب آن دلار از مبادلات تجاری دو کشور حذف می‌شود.

طبق این توافق، مبادلات دو کشور از این پس با ارز ملی «روبل» و «یوآن» انجام خواهد شد

پوتین و رئیس جمهور چین درباره ایران چه گفتند؟

(شیء جینپینگ) رئیس جمهور چین+(ولادیمیر پوتین) رئیس جمهور روسیه – کرملین

توسل مفرط آمریکا به تحریم‌ها به عنوان ابزاری برای پیشبرد سیاست‌های خود و به خصوص استفاده از آن  به عنوان ابزاری برای جنگ اقتصادی با رقبای تجاری مدت‌ها است حتی متحدان آمریکا را به جستجوی راه‌هایی جایگزین برای کنار گذاشتن استفاده از دلار وادار کرده است.

آنچه این روند را تسریع کرده روی کار آمدن «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و به خصوص تصمیم او برای احیای تحریم‌های تجاری علیه ایران بعد از خروج «برنامه جامع اقدام مشترک» یا توافق هسته‌ای ایران بود.

***

۵ کشوری که از دلار فاصله گرفتند-درصدد«حذف دلار»هستند

به گزارش« راشاتودی» کشورهایی که توسط آمریکا به جنگ تجاری کشیده شده یا تحریم شده‌اند، مجبور شدند به دنبال سیستم های پرداخت غیردلاری بروند.

حذف دلار

چین

تداوم تنش های تجاری بین چین و آمریکا و تحریم شرکای بزرگ تجاری این کشور باعث شده اس چین گام هایی در راستای حذف وابستگی خود به دلار بردارد. هرچند که چین علنی اعلام نکرده که در حال کاهش وابستگی خود به دلار است، اما بانک‌های بزرگ چینی در حال واگذاری اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا هستند.

با این حال که چین بیشترین حجم اوراق بدهی آمریکا را در اختیار دارد اما میزان این اوراق در پایین ترین سطح خود از ماه می سال ۲۰۱۷ قرار دارد.

به علاوه چین در حال جهانی سازی بیشتر یوان در برابر دلار است. چین سعی کرده است از طریق اقداماتی نظیر انباشتن ذخایر طلا، معرفی قراردادهای خرید نفت مبتنی بر یوان و استفاده از یوان در مبادلات تجاری با شرکای خارجی، وزنه بیشتری به واحد پول ملی خود در عرصه جهانی بدهد.

به عنوان بخشی از برنامه جاه طلبانه جاده ابریشم جدید، چین از قراردادهای سواپ ارزی جدید رونمایی کرده که بر حسب یوان است.

هند

هند ششمین اقتصاد بزرگ جهانی و یکی از واردکنندگان عمده در جهان است. جای تعجب نیست که این کشور مستقیما از تنش‌های جهانی تحت تاثیر قرار گیرد. پیش‌تر در سال گذشته، هند در پاسخ به مجازات های اقتصادی آمریکا علیه روسیه اعلام کرد قصد دارد پول خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه را بر حسب روبل پرداخت کند.

این کشور همچنین پس از اعمال مجدد تحریم‌ها علیه تهران اعلام کرد بهای خرید نفت خام از تهران را بر حسب روپیه پرداخت خواهد کرد. هند با امارات قرارداد سرمایه گذاری دوجانبه بر اساس روپیه و درهم امضا کرده است.

ترکیه

در سال گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از وجود برنامه‌هایی برای خاتمه دادن به سلطه دلار از طریق حذف دلار از مبادلات تجاری با شرکای عمده این کشور خبر داد. اندکی بعد اردوغان از آمادگی کشورش برای مبادله با چین، روسیه و اوکراین و ایران بر حسب ارز ملی خبر داد.

اردوغان بارها واشنگتن را به دلیل اختلال در تجارت جهانی، تحریم ترکیه و تلاش برای منزوی کردن ایران مورد انتقاد قرار داده است. لیر سال گذشته حدود نیمی از ارزش خود در برابر دلار را از دست  داد و همین امر منجر به افزایش نرخ تورم در ترکیه شد.

روسیه

ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اقدامات آمریکا را باعث تخریب اعتماد جهان به دلار و اشتباهی استراتژیک خوانده است. آنتوان سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه گفته است این کشور با فروش اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا، آن ها را به دارایی های امن تری نظیر یورو و فلزات گران بها تبدیل کرده است.

روسیه با توجه به گسترش تحریم های آمریکا علیه این کشور، گام های متعددی برای رها شدن اقتصاد خود از سلطه دلار انجام داده است. روسیه سیستم بومی مشابه سوئیفت، ویزاکارد و مسترکارد را راه‌اندازی کرده است و در تجارت با کشورهایی نظیر هند، ایران و چین روند حذف دلار از مبادلات تجاری را آغاز کرده است.

 ایران

بازگشت ایران به عرصه تجارت جهانی مدت زیادی طول نکشید و دونالد ترامپ، اندکی پس از پیروزی خود در کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از برجام خارج شد. بدین ترتیب این کشور سرشار از نفت بار دیگر به هدف تحریم های شدید واشنگتن بدل گشت. تحریم‌ها ایران را وادار به جستجوی ارزهای جایگزین برای صادرات نفت خود کرده است./۱۲ دی ۱۳۹۷ایسنا

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر: باخروج ترامپ از برجام در۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ وتوطئه کاهش پول ملی کشورمان،مسئولین بفکرجایگزین کردن دلارشدندکه تاحدودی هم موفق بودند،مثل معاملات با کشورعراق ویاهند واین ۵کشوری که درتقلای رهایی از دلارهستند.

همانطورکه دراخبارمنتشره مشاهده می کنید ،هنوزهیچ کشوری نتوانسته خودرا ازچنبره دلارخلاصی یابند،حتی غول اقتصادی جهان(چین) که درجدال تجاری-سیاسی(بخاطرماجرای هوآوی)باامریکاهست،هنوزموفق به این کارنشده که دردیداربا قدرت دیگرمنطقه(روسیه)« قراردادی امضا کردند که به موجب آن دلار از مبادلات تجاری دو کشور حذف می‌شود».

ترامپ

البته درصددند که این اتفاق بیفتد،تمام تلاششان به تقویت پول خودشان ومعاملات محدودارزی است،چون متأسفانه خزانه داری امریکا مسئول صدورخیلی از کالاها واجناس درجهان است وحتی دربعضی ازموارد برای فروش کالا بایداز این دزدسرگردنه! مجوزبگیرند!

لازم به ذکراست درگزارش « راشاتودی» هند یکی از۵کشوراست ولی درگزارش « اسپوتنیک» ونزوئلا یکی از۵کشوراست!

درادامه به نرخ دلاردر۳۰سال اخیردقت کنید وارزش پول ملی ما(تومان)راببینید:

جدول زیر نشان دهنده میزان رشد قیمت در یازده ماه سال گذشته است. دلار در آخرین روز اسفند در مرز یازده هزار تومان در بازار آزاد، سال کاری خود را به پایان برد.در جدول زیر که بانک مرکزی منتشرکرده، قیمت‌ها به تومان است.

جدول یازده ماه نرخ ارز

قیمت دلار در ۳۰ سال

دوره قیمت دلار(تومان) دوره قیمت دلار (تومان)
۱۳۶۷ ۹۶ ۱۳۸۳ ۸۷۴
۱۳۶۸ ۱۲۰ ۱۳۸۴ ۹۰۴
۱۳۶۹ ۱۴۱ ۱۳۸۵ ۹۲۲
۱۳۷۰ ۱۴۲ ۱۳۸۶ ۹۳۵
۱۳۷۱ ۱۴۹ ۱۳۸۷ ۹۶۶
۱۳۷۲ ۱۸۰ ۱۳۸۸ ۹۶۷
۱۳۷۳ ۲۶۶ ۱۳۸۹ ۱۰۴۴
۱۳۷۴ ۴۰۷ ۱۳۹۰ ۱۲۰۴
۱۳۷۵ ۴۴۴ ۱۳۹۱ ۲۶۰۷
۱۳۷۶ ۴۷۸ ۱۳۹۲ ۳۱۸۳
۱۳۷۷ ۶۴۶ ۱۳۹۳ ۳۲۸۰
۱۳۷۸ ۸۶۳ ۱۳۹۴ ۳۴۵۰
۱۳۷۹ ۸۱۹ ۱۳۹۵ ۳۶۵۰
۱۳۸۰ ۸۰۰ ۱۳۹۶ ۴۸۰۰
۱۳۸۱ ۸۰۱ ۱۳۹۷ ۵۷۰۰
۱۳۸۲ ۸۳۲

۲۸خرداد۱۳۹۷ نرخ دلار ۸۱,۵۰ تومان

۴تیر۱۳۹۷ نرخ دلار-دربازار  ۹۵۰۰تومان

۲۳تیر۱۳۹۷  دلار ۹۱۵۰ تومان

۴مرداد۱۳۹۷  دلار ۱۰۷۵۰ تومان

۶مرداد۱۳۹۷  دلار ۱۱۰۰۰ تومان

۷مرداد۱۳۹۷  دلار ۱۲۱۰۰ تومان

۸مرداد۱۳۹۷  دلار  ۱۳۶۱۴ تومان

۲۱مرداد۱۳۹۷  دلار ۱۱۹۰۰ تومان

۲۲مرداد۱۳۹۷  دلار ۱۱۵۱۵ تومان

۱۱شهریور۱۳۹۷  دلار ۱۳۰۰۰ تومان

۱۷شهریور۱۳۹۷ نرخ دلار ۱۵۵,۵۵

۱۸شهریور۱۳۹۷ نرخ دلار ۱۴۸,۷۱۰

ترخ سکه 

آخرهای اسفند۱۳۹۳ قیمت سکه بهار آزادی (طرح جدید) یک میلیون و ۱۷ هزار تومان

درنیمه فروردین ۱۳۹۴ قیمت سکه بهار آزادی (طرح جدید) ۹۶۸ هزار تومان

نبمه خرداد ۱۳۹۴هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم در بازار ۹۲۱ هزارتومان، نیم سکه ۴۷۰ هزارتومان، ربع سکه ۲۶۰ هزارتومان و سکه گرمی ۱۸۰ هزارتومان ، هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۴ هزار و ۲۱۴ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۱۷۳ دلار است.

درشهریور ۱۳۹۴قطعه سکه تمام طرح امامی (جدید)  در بازار ۹۱۲ هزار تومان، طرح بهار آزادی (قدیم) ۹۱۱ هزارتومان، نیم سکه ۴۶۶ هزار تومان، ربع سکه ۲۵۶ هزار تومان و سکه گرمی ۱۷۰ هزار تومان اعلام شد، هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۳ هزار و ۳۱۴ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۱۰۹ دلار است.

درمهرماه ۱۳۹۴ قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید در بازار ۹۴۸ هزار تومان، طرح قدیم ۹۴۵ هزار تومان، نیم سکه ۴۷۳ هزار تومان، ربع سکه ۲۵۰ هزار تومان و سکه گرمی ۱۷۰ هزار تومان، هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۶ هزار و ۱۵۰ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۱۷۷ دلار است.

اوائل تیر  ۱۳۹۵نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید  یک میلیون و ۲۸ هزار تومان، طرح قدیم یک میلیون و ۲۷ هزار تومان، نیم سکه ۵۱۶ هزار تومان، ربع سکه ۲۷۲ هزار تومان و سکه گرمی ۱۸۰ هزارتومان اعلام شد، هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۱۰۴ هزار و ۵۶۹ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۶۸ دلار است.

۱۷ خرداد ۱۳۹۷نرخ دلار در ۱۳۳۰۰ تومان

درهمین تاریخ  نرخ سکه امامی : ۴۵۴۰۰۰۰ تومان

گزارش اسپوتنیک -مهر ۱۳۹۷ازجدال ۵کشوربادلار

هر چند که دلار هنوز ارزی مطمئن درمعاملات ارزی است، اما ابرهایی تیره در افق آسمان دلار به عنوان ارز نخست جهانی، در حال شکل گیری است. اما در افق ارز ذخیره اول جهان، ابرهایی در حال جمع شدن هستند. بازیگران بزرگ جهان سانتیمتر به سانتیمتر در حال کاهش وابستگی خود به دلار هستند.

ایران

با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه بر علیه ایران، تهران ابراز تمایل کرده است که تبادلات خود با چین، هند، روسیه و ترکیه، را بدون استفاده از دلار انجام دهد.

به علاوه در اواسط ماه سپتامبر، سخنگوی وزارت مالی آلمان اعلام کرد که برلین، پاریس و لندن، با ایران و کمیسیون اروپا، بر روی ابزاری برای حفظ کانال‌های پرداخت به ایران کار می‌کنند. این طرح که جایگزینی برای سوئیفت خواهد بود، پرداخت‌های غیر دلاری به ایران را برای ناظران آمریکایی نامرئی می‌کند.

روسیه 

مسکو از عزم خود برای کاهش وابستگی اقتصاد این کشور به دلار خبر داده است، اما اعلام کرده که در نظر ندارد محدودیتی برای تبادلاتی که با ارز آمریکا انجام می‌شود، وضع کند.

وزیر صنعت و تجارت روسیه، دنیس مانتوروف، در اوایل سپتامبر به اسپوتنیک گفت که روسیه در حال کار بر روی انجام پرداخت‌های بین‌المللی با ارزهای ملی کشورها در خاورمیانه، آسیای جنوب شرقی، آمریکای لاتین و آفریقا است.

ترکیه 

عزم ترکیه برای فاصله گرفتن از دلار هم دلیل سیاسی و هم دلیل اقتصادی دارد. تعرفه‌های فلزات ترامپ و دو برابر کردن این تعرفه‌ها برای ترکیه در اوایل آگوست، باعث شد ارزش لیر ترکیه سقوط کند.

در همین زمان سیاست‌های آمریکا در سوریه باعث ایجاد تنش‌هایی بین آنکارا و واشنگتن شده است. حضور فتح‌اله گولن، مخالف سیاسی دولت اردوغان در آمریکا و دستگیری کشیش آمریکایی در ترکیه روابط سیاسی دو کشور را بدتر کرده است.

ونزوئلا

از سال ۲۰۱۷ و با تحریم‌های شدیدی که آمریکا علیه ونزوئلا اعمال کرد، این کشور تصمیم گرفت دلار را در تجارت نفت خود کنار بگذارد. در ۸ سپتامبر ۲۰۱۷(۱۷ آذر ۱۳۹۶) رییس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد که سیستم جدیدی در پرداخت‌های بین‌المللی با استفاده از سبدی از ارزهای مهم جهان ایجاد خواهد کرد که این کشور را از شر دلار خلاص کند.

در ۱۳ سپتامبر(۲۲ آذر ۱۳۹۶) بلومبرگ گزارش داد که پکن توافق کرده است یک خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری برای کارآکاس ایجاد کند.

چین 

درحالی که با وجود جنگ تجاری با ایالات‌متحده چین تصمیمی برای حذف دلار از اقتصاد خود نگرفته است، اما تلاش بی‌وقفه‌ای را برای بین‌المللی‌سازی استفاده از یوآن آغاز کرده است. این ارز چینی از اکتبر ۲۰۱۶ میلادی( مهر ۱۳۹۵)به سبد ارزهای ذخیره جهان در صندوق بین‌المللی پول اضافه شد.

«بورس خریدوفروش نفت شانگهای با یوآن»

چین گام‌های بزرگی را برای جهانی‌سازی استفاده از ارز خود برداشته است که در این زمینه می‌توان به ایجاد «بورس خریدوفروش نفت شانگهای با یوآن» اشاره کرد که در حال تبدیل شدن به یک بنچ‌مارک بین‌المللی است./۱۲ مهر ۱۳۹۷خبرگزاری مهر

***

آیامکان رهایی ازدلارهست؟

این جواب را تابناک ۲۲ فروردین ۱۳۹۸  درمصاحبه باکارشناسان می دهد:

در اردیبهشت ماه سال گذشته بود که دولت آمریکا از برجام خارج شد و رئیس جمهور این کشور وعده داد که تحریم‌های ایران در مدت ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه باز خواهند گشت. در ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۷ بود که تحریم‌های ۹۰ روزه آمریکا علیه ایران اجرایی شد. یکی از این تحریم‌ها به موضوع تحریم‌های دلاری ایران بازمی‌گشت و در آن آمریکا، دولت ایران را در زمینه تهیه و خرید دلار تحریم نمود. این موضوع تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد کشور گذاشت. همچنین در روز‌های اخیر، آمریکا در اقدامی غیرعقلانی و خصمانه سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد؛ هر چند این اقدام آمریکا، کار تازه‌ای نبود، در داخل سعی شد تا به گونه‌ای و با اتخاذ تصمیماتی با آن مقابله شود.

از جمله این تصمیمات، می‌توان به طرح «حذف دلار از مبادلات بین المللی» اشاره کرد. این طرح به تازگی توسط جمعی از نمایندگان مجلس تهیه و تدوین شده و در اختیار هیأت رئیسه قوه مقننه قرار گرفته و اعلام وصول شده است. در بخشی از مقدمه این طرح ذکر شده است.

کشور‌های اروپایی جهت برون رفت از تسلط دلار آمریکا بر اقتصاد خود اقدام به راه اندازی واحد پولی یورو نمودند. کشور‌های بزرگ دیگری مانند چین نیز با مکانیزم‌های مختلفی خود را از زیر یوغ دلار تا حدودی خارج کرده اند.

متأسفانه کشور‌های در حال توسعه به خاطر سهم اندک خود از اقتصاد بین المللی و تجارت جهانی، هنوز در مقابل دلار که امروز یک ابزار سیاسی است، نه یک واحد پولی ضربه پذیر هستند که نمونه آن نوسانات اخیر اقتصاد ایران در سال جاری است. جهت استقلال اقتصادی و مقاوم شدن اقتصاد ملی کشور در مقابل دلار سیاسی لزوم طرحی در این ارتباط ضرورت دارد که جهت حل این مشکل طرح حذف دلار از معاملات بین المللی با قید دوفوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود.

به موجب این قانون که شصت روز پس از تصویب لازم الاجرا خواهد بود؛

۱- هرگونه معامله دولتی و خصوصی با دلار ممنوع است.
۲- دارندگان دلار تا تاریخ اجرای این قانون فرصت دارند دلار خود را به کالا و ریال یا سایر ارز‌ها تبدیل کنند.

۳- از تاریخ اجرای این قانون هرگونه دلار آمریکا در حکم ارز قاچاق محسوب می‌گردد و دستگاه‌های مسئول موظفند با هر گونه دلار مکشوفه و نگه دارندگان آن برابر قوانین قاچاق کالا و ارز برخورد نمایند.
۴- وزارت امور خارجه مکلف است با رایزنی مستمر و فشرده با کشور‌های مختلف به ویژه کشور‌هایی که مورد تحریم ایالات متحده قرار گرفته اند ایجاد ائتلاف جهانی برای تحریم دلار و حذف دلار از معاملات بین المللی را پیگیری و گزارش پیشرفت کار را هر سه ماه به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارسال نماید.

در تبصره این طرح آمده است: این قانون عطف به ماسبق نمی‌شود، لکن قرارداد‌هایی که پیش از تصویب این قانون منعقد شده و ما به ازای آن دلار است در هنگام تمدید یا تجدید می‌باید به ارز‌های دیگر تغییر یابد.

«محمدقلی یوسفی» استاد و کارشناس مسائل اقتصادی و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت وگو با خبرنگار تابناک اقتصادی در مورد اجرایی بودن یا نبودن این تصمیم گفت: به نظر من، یکی از مشکلاتی که مسئولین ما دارند این است که نگاه بلندمدت به اقتصاد و پیشرفت کشور ندارند و گویا چنین تلقی می‌کنند، ما باید تا ابد با کشوری مانند آمریکا دشمنی بورزیم و همکاری نکنیم.

محمدقلی یوسفی

یوسفی داد: چند نکته در این باره باید عرض کنم. اولین نکته اینکه این تصمیمات پشت پا زدن به امکانات بین المللی است که یک کشور می‌تواند از آن امکانات برای پیشرفت مردم، جامعه و اقتصاد خود استفاده کند. آمریکا که فقط آقای ترامپ نیست. ضمن اینکه این دولت‌ها در آمریکا می‌آیند و می‌روند و آنچه مهم است ارتباطات بخش خصوصی با یکدیگر است. اقتصاد مربوط به بخش خصوصی است و مربوط به سیاستمداران نیست که هر گونه بخواهند اقتصاد یک کشوری را به بازی بگیرند. همچنین مسأله اساسی این که آمریکا تشکیل شده است از سیاستمداران، دانشمندان، محققین، نوآفرینان و مبتکران و کسانی که مخترع هستند و باعث پیشرفت بشریت شده اند و خیلی از امکاناتی که ما در دنیا شاهد آن هستیم، ساخت آمریکایی‌هاست؛ بنابراین این تصور که اگر دولت آمریکا با ما اختلاف دارد، پس ما همه امکانات بین المللی و مزایایی که می‌توانیم از آن برخوردار بشویم را نادیده بگیریم، تصور درستی نیست. این تصمیم قطعاً به ضرر ملت ایران، به ضرر پیشرفت و توسعه کشور است.

نکته دوم آنکه هر کاری باید هدف داشته باشد.

هدف از حذف دلار از مبادلات بین المللی چیست؟

اگر هدف ما این است که بخواهیم نظام پولی بین المللی را تغییر بدهیم برای این کار لازم است که ما سهم عمده‌ای در تجارت بین المللی داشته باشیم، ذخایر ارزی بالایی داشته باشیم و بتوانیم در محافل بین المللی مشارکت کنیم، در قوانینی که وضع می‌شود، منافع ملی خود را ببینیم و بعد در آنجا با همکاری سایر کشور‌ها بتوانیم تغییری در نظام پولی بین المللی ایجاد کنیم.

به نظر لازمه این کار هم یک تعامل سازنده با دنیاست؛ بنابراین، اینکه یک کشور مستقل بخواهد به تنهایی یک چنین سیاست‌هایی را دنبال بکند به نظر من ضررش بیشتر از نفع آن است و توصیه نمی‌شود. ممکن است این واکنش‌ها بیشتر جنبه احساسی داشته باشد و بگویند که حالا که ترامپ یک کاری انجام داده است، ما هم بیایم یک واکنش غیرمعقولی انجام بدهیم.

ما باید اگر کسی اشتباهی کرد و سیاست نادرستی را دنبال کرد، به او نشان دهیم که او اشتباه می‌کند نه اینکه اشتباه را با اشتباه جواب بدهیم. ضمن اینکه اشاره به این نکته نیز ضروری است که هر کشوری نمی‌تواند پولش یک پول بین المللی شود. برای بین المللی شدن پول یک کشور، باید اقتصاد آن کشور قوی باشد، بتواند به تعهدات بین المللی خود عمل بکند و در مسائل پولی و ارزی بین المللی اختلال ایجاد نکند. آنچه ما اکنون با آن مواجه هستیم، این است که دولتی در آمریکا بر سر کار آمده و دارد برای ما ایجاد مشکل می‌کند. به نظر من راه حل این نیست که اگر یک خرسی بر سر راه ما قرار گرفت موظفیم با آن خرس مبارزه کنیم، بلکه شاید ایستادن و صبر کردن جهت عبور خرس از جاده کار عاقلانه تری به نظر برسد؛ بنابراین من فکر می‌کنم در این شرایط عاقلانه‌ترین کار این است که ما خیلی با صبر تصمیم بگیریم و تصمیمات عجولانه‌ای نگیریم.

نکته سوم این که بیشتر معاملات ما بر اساس دلار است؛ به عنوان نمونه معاملات نفتی ما بر اساس دلار است. بعد حتی اگر بخواهیم یورو را که پول رسمی اتحادیه اروپا می‌باشد جایگزین آن کنیم باید بگویم:

«یورو »یک پول باثباتی نیست و بسیار شکننده است و اختلافات بین کشور‌های اروپایی خود باعث ایجاد مشکل است.

اتحادیه اروپا یک سازمان مستقل و مستحکمی نیست که ما فکر کنیم این پول بتواند مداوم باشد.

دلار آمریکا را مردم آمریکا انتخاب و تعیین کردند، ولی یورو را دولتمردان اروپا انتخاب و تعیین کردند؛ بنابراین تفاوت بین دلار و یورو بسیار است.

هم اکنون بسیاری از مردم در کشور‌های مختلف اتحادیه اروپا خود به این واحد پول یورو اعتراض دارند. خیلی از کشور‌ها مانند یونان، پرتغال، اسپانیا و … هستند که خود با این واحد پولی مشکل دارند. وقتی که مردم این کشور‌ها نمی‌توانند نرخ سود بانکی خود را تعیین کنند و یا در مورد نرخ ارزشان تصمیم بگیرند خیلی راضی و خوشحال نیستند چرا که این موارد بر زندگی اقتصادی آن‌ها تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین خیلی از کشور‌های اروپایی هم اکنون خود در مورد یورو نگران هستند.

ارزهای دیگرکشورها به«دلار»وابسته اند

اگر بخواهیم سایر ارز‌های بین المللی را نیز جایگزین دلار بکنیم که باید بگویم خود آن ارز‌ها وابستگی شدیدی به دلار دارند.

از این گذشته بخش عمده‌ای از شرکت‌های بین المللی به نوعی در ارتباط با آمریکا هستند و اقتصاد امروز جهانی یک اقتصادی در هم تنیده است؛ بنابراین، تفکیک اقتصاد‌ها از یکدیگر کار بسیار سختی است و شاید اگر هدف این است که ما کمتر از تحریم‌ها آسیب ببینیم باید به فکر این باشیم که بنیه اقتصاد داخلی خودمان را قوی‌تر کنیم که این نیازمند نگاه به داخل و توسعه اقتصاد داخلی است و این یک استراتژی بلندمدتی را طلب می‌کند. در مجموع من فکر می‌کنم موضوع حذف دلار از تبادلات بین المللی کار درستی نیست و به ضرر مردم و اقتصاد کشور است./پایان تابناک.

آیا امکان حذف دلار از صحنه مبادلات اقتصادی ایران هست؟

جواب- مسعوددانشمند(دبیرکل خانه اقتصاد):

حذف دلار در برنامه ریزی هایی که مطرح می شود بر روی کاغذ امکان دارد، اما به کل عملی نیست. چرا که بسیاری از کالاهای مهم کشورها با دلار قیمت گذاری می شود و در این خصوص نمی توان به کشورها تبادل با ارز دیگر را تحمیل نمود.

اتحادیه اروپانتوانست

اتحادیه اروپا یکبار تلاش نمود با طراحی پولی واحد (SDR) به مقابله با دلار برخیزد، اما این اتفاق صورت نگرفت و این واحد پولی به مرور از صحنه مبادلات خارج شد. در خصوص یورو هم نمی توان به طور قاطع گفت این پول توانسته جایگاه دلار را در جهان بگیرد.

جایگزین شدن یک واحد پولی به جای دلار را نیازمند یک عزم جهانی است، به منظور جایگزین شدن یک واحد پولی در ابعاد دلار باید نهادهای پولی و مالی بزرگ دنیا مانند بانک جهانی دست به کار شوند و چنین اقداماتی از حیطه معدود کشورهایی خارج است.

آسیاهم موفق نشد که دلارراحذف کند

دانشمند تصریح کرد: پیش از اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران چند کشور آسیایی سعی کردند واحد پول مشترکی را در میان کشورهای آسیایی برقرار کنند اما این اقدام با کارشکنی چند کشور ناکام ماند و از طرفی هم ایران با ورود به دوران تحریم ها نتوانست از ثمرات این واحد پولی بهره ای کسب کند.

وی یکی از دلایل مشکلات بانکی ایران با بانک های کشورهای خارجی را در دوران پسابرجام، اجبار به تبدیل پول به دلار دانست

دبیرکل خانه اقتصادگفت: در دوران پسابرجام با وجود رفع تحریم ها هر تعامل اقتصادی که ایران انجام می دهد منوط به تبدیل پول مورد معامله به دلار است. این درحالی است که آمریکا هم ایران را تحریم دلاری کرده است و به همین دلیل تعامل اقتصادی ایران به درستی پیش نمی رود. در حالی که می بایست در این خصوص به نحوی اقدام شود که ارزهای محلی نیاز به تبدیل به دلار نداشته باشد. در حال حاضر اگر از ارزهای محلی هم بخواهیم استفاده کنیم تحمیل این ریسک در داخل نمود خواهد یافت./بهمن ۱۳۹۵اقتصادآنلاین

چین بادلار چکارکرد؟

بانک‌های چین دلارهای مردم را می خرند

معاون و مدیر بخش قانون‌گذاری ارزهای خارجی بانک مرکزی چین اعلام کرد: چین مطمئن است که می تواند «یوآن» را تثبیت کرده و ارزش آن را در سطحی منطقی نگه دارد.

گزارشات حاکی از آن است که بانک‌های دولتی چین از طرف بانک مرکزی این کشور در حال خرید دلار از مردم و مبادله آنها با یوان در بازارهای جهانی هستند به طور کلی وقتی بانک‌های مرکزی بخواهند ارزش پول ملی را تقویت کنند اقدام به خرید آن می‌کنند.

بانک‌های مرکزی از طریق حفظ قدرت خرید ارزهای داخلی شهروندان، کشورهای خود را از افزایش قیمت مصرف کننده کالاها و ریسک تورمی دور می‌کند. دولت‌ها همچنین می‌توانند از طریق فروش ارز خود در بازارهای ارز جهانی آن را تضعیف کنند که این مساله در کنار آسیب‌رساندن به مصرف کننده داخلی به تقویت اقتصاد کشورهای صادرات محور نظیر چین منجر می‌شود. این اقدام به کاهش هزینه صادرات کالا و قیمت صادراتی کالاهای تولید داخل و افزایش رقابت‌پذیری آنها در بازار جهانی منجر می‌شود.

به گفته یک منبع آگاه در یک بانک چینی در شانگهای به نظر می‌رسد بانک‌های دولتی در حال خرید یوان برای جلوگیری از سقوط زیاد ارزش آن هستند. در معاملات اولیه روز گذشته ارزش یوان در برابر دلار به کمترین میزان در حدود یکسال گذشته رسید.

این کاهش ارزش به دلیل نزدیک شدن به تاریخ ۶جولای است که آمریکا اعلام کرده است قصد دارد برای واردات ۳۴ میلیارد دلار کالا از چین تعرفه اعمال کند. چین هم تاکید کرده است که این اقدام آمریکا را از طریق اعمال تعرفه گمرکی بر کالاهای آمریکایی تلافی خواهد کرد.

چین در حال کاهش تدریجی ذخایر دلار خود و ترویج استفاده از یوان است. چین همچنین اخیرا مبادله آتی نفت را به یوان که اقدامی برای به چالش کشیدن سلطه دلار بر بازار نفت محسوب می‌شود را آغاز کرده است. روسیه و چین همچنین در حال برنامه‌ریزی برای آغاز مبادلات تجاری به روبل و یوان هستند تا دلار و دیگر ارزهای بین‌المللی را از مبادلات تجاری خود حذف کنند./۱۳تیر۱۳۹۷فارس بنقل ازراشاتودی

***

محمدرضا فیاض، سفیر ایران در امارات، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اطلاعات منتشرشده در گزارش فایننشال تایمز را تایید کرده است.
سفیر ایران استوار نامه خود را تقدیم رئیس امارات کرد
بخش بزرگی از فرآیند انتقال نفت ایران به چین از طریق کمپانی یونی‌پک (Unipec) بازوی تجاری کمپانی سینوپک (Sinopec) – که دومین کمپانی بزرگ نفتی چین است – و یک کمپانی دیگر به نام «ژوآی ژنرونگ» انجام می‌شود. ارزش سالانه معاملات نفتی ایران و چین بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. ایران بخش بزرگی از این درآمد را به ناچار صرف واردات کالاهای چینی می‌کند. به‌عنوان مثال، کمپانی ژوآن ژنرونگ، به‌جای پرداخت بدهی‌های ایران خدمات حفاری ارائه می‌کند.

پرداخت یوان در برابر نفت ایران از چند ماه پیش آغاز شد. به گفته مقامات بلندپایه صنعت نفت و نهادهای بانکی، با افزایش فشارهای آمریکا، بانک‌های داخلی چین هم مبادلات تجاری خود با ایران را متوقف کردند. در مقابل، بخشی از پولی که باید به ایران انتقال یابد، از مجرای بانک‌های روسی می‌گذرد. فایننشال تایمز می‌گوید بانک‌های روسی بابت این وساطت، حق کمیسیون بسیار گزافی از ایرانی‌ها می‌گیرند.

آمریکا اوایل سال ۲۰۱۲ کمپانی چینی ژوآی ژنرونگ را به‌خاطر گزارش‌هایی که درباره صادرات بنزین از سوی این کمپانی به ایران دریافت کرد، تحت تحریم قرار داد. این کمپانی اتهامات وارد شده از سوی ایالات متحده را رد کرده است.

هند در برابر نفت دریافتی از سوی ایران، روپیه می‌پردازد.

تحریم‌های فلج‌کننده‌ای که عمدتا نبض اقتصادی ایران، یعنی صنعت نفت کشور را هدف قرار داده، موجب شده که بسیاری از کشورها، از جمله ژاپن، کره جنوبی، هند و حتی چین، از میزان وابستگی خود به نفت ایران بکاهند. این چهار کشور پیش از این در مجموع خریدار بیش از ۶۰ درصد نفت ایران بودند.

هند، روز دوشنبه (۱۸ اردیبهشت۱۳۹۱)  ۷ مه ۲۰۱۲- در پی هشدار هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرد که واردات نفت خود از ایران را تا ۲۰ درصد کاهش خواهد داد. هند هم در برابر نفت دریافتی از سوی ایران، روپیه می‌پردازد.

چین هم در ماه‌های ژانویه و فوریه ۲۰۱۲ از میزان واردات نفت خود از ایران به‌طور چشمگیری کاسته‌، اما برخی از تحلیلگران می‌گویند ممکن است این میزان از کاهش واردات را در طول ماه‌های باقی‌مانده از سال ۲۰۱۲ جبران کند./۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱دویچه وله فارسی

آیا «دلار» حذف شدنی هست؟

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی نوشته است که سیاست اعمال مجازات علیه دیگر کشور‌ها از سوی آمریکا، موجب شده است نه تنها مخالفان، بلکه بسیاری از کشور‌ها از جمله متحدان آمریکا نیز به دنبال کنار گذاشتن دلار آمریکا از مبادلات تجاری و بین المللی خود باشند. در ادامه شرحی از گزارش این روزنامه آورده شده است.

کشورهای «متحد آمریکا » و مخالفان به دنبال جایگزین مناسب برای دلار در مبادلات تجاری خود هستند.

این موضوع برای اتحادیه اروپا و هند امری ضروری است تا بتوانند با ایران به تجارت بپردازند. همچنین چین و روسیه نیز در تلاش برای فرار از کنترل آمریکا هستند.

متحدان و مخالفان آمریکا تلاش می‌کنند تا با جایگزینی سیستم هایی که به دلار آمریکا وابسته نباشند، از کنترل این کشور بر تجارت بین المللی خود جلوگیری کنند. تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از توافق هسته ای با ایران و اعمال مجازات های اقتصادی علیه این کشور موجب شد تا این روند سرعت بگیرد.

انگلیس، آلمان و فرانسه از این قبیل مجازات ها که به طور ویژه هرگونه داد و ستد دلاری با بانک های ایرانی را ممنوع می‌کند، پشتیبانی نکردند.

«هند» نیز مراتب نارضایتی و ناخرسندی خود را اعلام کرده است.

 هندی ها به نفت ایران نیاز دارند، ایران یکی از شرکای طولانی مدت هند محسوب می شود. به همین دلیل از ماه نوامبر گذشته، یک سیستم جایگزین بین دو کشور به اجرا در آمده است.

چین -روسیه با «روبل و یوآن » معامله می کنند

چین و روسیه نیز تمایل دارند از کنترل آمریکا خارج شده و سیستم های غیرقابل کنترل توسط آمریکا را استفاده نمایند. به علاوه، این دو کشور تفاهم نامه هایی به « روبل و یوآن »به امضاء رسانده اند و دلار را از معاملات خود حذف کرده اند.

«پروفسور نادر انتصار »رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی آمریکا می گوید مدتها است که آمریکا از قدرت اقتصادی خود برای پیشبرد منافع سیاستهای خارجی خود سوء استفاده می‌کند.

حذف دلار از مبادلات بین‌المللی ساختار سیاسی جهان را تغییر می‌دهد

در مصاحبه با فارس با او این موضوع بیشتر مورد کاوش قرار گرفته است.

فارس: روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی با بررسی روند حذف دلار از سیستم سوئیفت، بیان کرده است که مجازات های آمریکا علیه دیگر کشورها موجب شده حتی متحدان آمریکا نیز به فکر کنار گذاشتن دلار از مبادلات باشند. به نظر شما حذف دلار از مبادلات بین المللی چقدر شدنی است؟

انتصار: الان مدتها است که آمریکا از قدرت اقتصادی خود برای پیشبرد منافع سیاست‌های خارجی خود سوء استفاده می‌کند و بخصوص از دلار  به عنوان اهرمی برای رسیدن به هدف‌های خود استفاده می‌کند.

اروپا درتلاش برای حذف دلار

شرم آور است که اروپا ۸۰ در صد از واردات انرژی خود را به دلار پرداخت می‌کند در صورتی که فقط ۲ درصد از واردات انرژی خود را از آمریکا وارد می‌کند.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸( ۱۹ آذر ۱۳۹۷) «ژان کلود یونکر» رییس کمیسیون -مالی- اتحادیه اروپا به شدت از عملکرد آمریکا در سوء استفاده از دلار انتقاد کرد.

ژان کلود یونکر

«یونکر»می گوید: این مسخره یا شرم آور است که اروپا ۸۰ در صد از واردات انرژی خود را به دلار پرداخت می‌کند در صورتی که فقط ۲ درصد از واردات انرژی خود را از آمریکا وارد می‌کند.  یونکر در ادامه صحبتش گفت:

 این مسخره است که کمپانی‌های اروپایی وقتی که هواپیماهای ساخت اروپا می‌خرند بهای آنرا بجای یورو به دلار پرداخت می‌کنند.

آلمان وفرانسه درتقلای رهای از دلار

یک ماه قبل یعنی در ماه اوت ۲۰۱۸( مرداد ۱۳۹۷)  هایکو ماس  «وزیر خارجه آلمان»

و برونو لومر  «وزیر دارایی فرانسه» اعلام کردند که کشورشان برای ایجاد یک سیستم مستقل مالی در حال تلاش هستند که از این طریق بتوانند اثرات تحریم‌های ثانوی آمریکا را دور بزنند تا نشان دهند که اروپا یک بازیکن اقتصادی مستقل در سطح جهانی است نه یک مستعمره آمریکا.

هنوز موفق به حذف دلارنشده اند

با وجود این گونه صحبتها اروپا که نزدیکترین متحد ملی و سیاسی آمریکا است نتوانسته است نقش دلار را در مبادلات مالی خود کمرنگ کند.

«پروفسور نادر انتصار » می گوید:

به نظر من در آینده نزدیک یا میان مدت چنین کاری عملی شدن نیست. البته در بلندمدت ممکن است حذف دلار از مبادلات بین المللی شدنی باشد ولی نه در زمان کنونی.

فارس: مطابق گزارش وال استریت ژورنال سیستم پرداخت یوآنی CIPS که توسط چین راه اندازی شده است می تواند در آینده به عنوان جایگزینی برای سیستم سوئیفت باشد؟. نظر شما در این خصوص چیست؟

«چین» ازقبل از خروج ترامپازبرجام ،درصددحذف دلاربود

انتصار: سیستم پرداخت یوآنی CIPS که توسط چین راه اندازی شده است به قبل از خروج امریکا از برجام بر می‌گردد.

اماایجاد سیستم پرداخت یوآنی نیز حتی در بهترین شرایط احتیاج به گذشت زمان دارد ،

در آینده نزدیک یا میان مدت این سیستم به احتمال زیاد برتری دلار در مبادلات بین المللی را به چالش نخواهد کشید و یا جایگزینی مناسب برای سیستم سوئیفت نخواهد بود.

فارس: تجارت بین الملل بر اساس دلار بنا شده است و این موضوع برای آمریکا این امکان را فراهم می آورد تا بر جریان واردات و صادرات نظارت و کنترل داشته باشد. لذا حتی اگر دلار در تجارت جهانی به عنوان ارز مسلط باقی بماند، راه اندازی سیستم های جدید، فرصت های آمریکا برای تحمیل سیاست های خود و استفاده مجدد از مجازات را کاهش می دهد؟

دردرازمدت شاید!

انتصار: در زمان کنونی، دو سوم ذخایر ارزی بانکهای مرکزی کشورهای دنیا به دلار هستند و بیش از ۴۰ درصد پرداخت‌های بین المللی با دلار انجام می‌شود. بعلاوه دلار بزرگترین نقش را در بازارهای بورس دنیا بازی می‌کند

لذا همانگونه که قبلا گفتم، راه اندازی سیستم های مالی و تجاری جدید که بتوانند نقش دلار را به عنوان ارز مسلط جهانی طوری کاهش دهند که آمریکا نتواند سیاست‌های مالی خود را بر دیگران تحمیل کند مشکل است.

البته در دراز مدت این کار ممکن است عملی بشود ولی نه در آینده نزدیک.

فارس: حذف دلار از مبادلات بین المللی چه آثاری بر تجارت بین الملل می تواند داشته باشد؟

انتصار: اگر زمانی دلار از مبادلات بین المللی حذف بشود یا نقش آن خیلی کم بشود آن وقت ما باید منتظر تغییری بنیانی نه تنها در سیستم مالی بلکه در سیستم سیاسی بین المللی باشیم.

در این صورت، ما سیستمی« پساآمریکائی» خواهیم داشت. یعنی سیستمی که آمریکا بتواند یکه تازی‌های کنونی خود را ادامه دهد وجود نخواهد داشت./ ۲۰ خرداد ۱۳۹۸فارس.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:اندکی اصلاحات.انتخاب تیتر.انجام گرفته است دراین مصاحبه.

***

مصاحبه خبرگزاری فارس(۲۱ خرداد ۱۳۹۸) با پروفسور «ریچارد کوپر» اقتصاددان برجسته معاصر و کسی که در دوران جیمی کارتر ،چندماه  سرپرست وزارت امور خارجه آمریکا بود.

دلار ابزار اعمال سیاست‌های آمریکاست/ سیستم پرداخت «یوآن» می تواند سوئیفت را کنار بزند

سرپرست سابق وزارت امورخانه +رئیس شورای اطلاعات ملی امریکا بمدت ۲سال

وی استاد اقتصاد بین الملل در دانشگاه هاروارد و عضو کمیته سه جانبه در شورای روابط خارجی آمریکاست. وی همچنین عضو «موسسه بروکینگز» است .

و سابقه کار به عنوان رئیس شورای اطلاعات ملی از سال ۱۹۹۵میلادی(۱۳۷۴شمسی) تا ۱۹۹۷(۱۳۷۶)، معاون ویر اقتصاد امریکا از ۱۹۶۵میلادی(۱۳۴۴شمسی) تا ۱۹۶۶(۱۳۴۵) و رئیس شورای مشاوران اقتصادی دولت امریکا را دارد. او از دانشگاه هاروارد دکتری اقتصاد گرفته است.

دلارحذف شدنی هست؟

کوپر: در کوتاه مدت و میان مدت حذف دلار امریکا از تجارت بین الملل ممکن و میسر نیست. اما تلاشهایی که برای مبادلات تجاری میان طرف‌های غیر آمریکایی بر اساس ارزهای دیگر صورت می گیرد می تواند دلار از مبادلات حذف کند و این امکانپذیر است.

فارس:پرداخت یوآن(چین)می تواند در آینده  جایگزین سوئیفت باشد.؟

کوپر: درباره سیستم پرداخت یوآنی CIPS که توسط چین راه اندازی شده است اطلاعات کافی ندارم. اما اگر این سیستم پرداختی برای تجارت میان چین، روسیه و تعدادی دیگر از کشورهاست این سیستم می تواند «سوئیفت» را کنار بزند و تجارت میان آن اعضا را ممکن سازد.

حتی اگرکشورهایی موفق بشوند«دلار»راحذف کنند،باز امریکا اهرم های فشاری خواهدداشت!

فارس: باحذف دلار درمعاملات بعضی کشورها ،سلطه امریکاخنثی می شود؟

کوپر: اگر دلار در تجارت بین المللی از سوی برخی کشورها(طرفهای ثالث) کنار گذاشته شود،در این صورت  آمریکا ابزارهای دیگری را برای اعمال سیاستهای خود دنبال خواهد کرد!.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:سئوالات تکراری درمصاحبه«ریچارد کوپر»،حذف شده وتخلیص هم انجام گرفته است.

عربستان (گاوشیرده)هم امریکاراتهدیدبه حذف دلارکرد!

عربستان تهدید کرد، در صورتی که لایحه نوپک، که به دادگاه‌های آمریکا اجازه خواهد داد اعضای اوپک را تحت پیگرد قرار دهد، در آمریکا تصویب شود، نفت خود را با ارز دیگری غیر از دلار به فروش می‌رساند. چنین اقدامی آسیب زیادی به موقعیت متزلزل پترودلار وارد خواهد کرد.

به گفته منابع آگاه از سیاست‌های انرژی عربستان سعودی، مقامات انرژی ریاض آماده می‌شوند تا در صورتی که آمریکا مصونیت دولت‌های عضو اوپک را نقض کند و آنها را با پرونده‌های نقض قوانین ضد اطمینان‌بخشی هدف قرار دهد، نفت خود را با ارزهایی غیر از دلار معامله کنند. یکی از این منابع آگاه خبر داده است که این تهدید از طریق ریاض به گوش مقامات عالی‌رتبه انرژی آمریکا هم رسانده شده است.

یکی از منابع گفت: سعودی‌ها می‌دانند که گزینه دلار در دست آنها مانند بمب هسته‌ای است. یک منبع دیگر می‌گوید: بگذارید آمریکایی‌ها «قانون نوپک» را تصویب کنند و آنگاه این اقتصاد آمریکا خواهد بود که فرو می‌پاشد.

چنین اقدامی می‌تواند موقعیت دلار، به عنوان ارز ذخیره جهان، را از آن صلب کند، به‌ویژه به این خاطر که اعضای دیگر اوپک، مانند ایران و ونزوئلا، که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند، به دلایل خاص خود مایلند «پترودلار» را کنار بگذارند. تولیدکنندگان بزرگ غیر اوپک، مانند روسیه، هم از این اقدام حمایت خواهند کرد.

«نوپک» چیست؟

لایحه مورد نظر، که به آن «قانون نه به گروه‌های تولید و صادرات نفت» و به اختصار «نوپک»، می‌گویند، اولین بار در سال ۲۰۰۰ معرفی شد. این قانون پتانسیل این را دارد تا به آمریکا این توانایی را بدهد که از طریق تهدید کشورهای عضو اوپک با پرونده‌های قانونی، میزان تولید نفت جهان و قیمت آن را کنترل کند. هرچند این لایحه قبل از روی کار آمدن دولت ترامپ، هرگز پشتیبانی قابل‌توجهی به دست نیاورده بود.

ریال سعودی به دلار متصل است و این کشور حدود ۱ تریلیون دلار در آمریکا سرمایه‌گذاری کرده است. عربستان تهدید کرده است که در صورت تصویب لایحه نوپک، به دنبال منحل کردن این سرمایه‌گذاری خواهد بود.

آرامکوی سعودی، بزرگترین شرکت صادرکننده نفت در جهان است و فروش نفت آن در سال ۲۰۱۸ به ۳۶۵ میلیارد دلار رسید. تجارت مشتقات نفتی هم غالباً با دلار انجام می‌شود و حجم تجارت آن در سال گذشته در دو بورس بزرگ انرژی جهان، به ۵ تریلیون دلار رسید./۱۶ فروردین۱۳۹۸ خبرگزاری مهربنقل از راشاتودی

«پترودلار»چیست؟

سیستم «پترو دلار » در سال ۱۹۷۵میلادی(۱۳۵۴شمسی) ،شکل گرفت در آن سال نیکسون رئیس جمهور آمریکا از عربستان سعودی خواست تا نفت خود را  به دلار بفروشند ، متعاقب این حرکت دیگر کشورهای عضو اوپک هم به فروش نفت خود به دلار آمریکا پرداختند و در مدت کوتاهی تقاضا برای دلار آمریکا افزایش یافت و کشورهایی نیز به استقراض دلار از آمریکا پرداختند .

این سیستم به صورت خودکار به بالا رفتن ارزش دلار در جهان منجر شد. و آمریکایی ها توانستند اجناس مورد نیاز خود را با تخفیف بسیار بالا از کشورهای دیگر وارد کنند . این روند و تمایل به برتری دلار هنوز هم ادامه دارد . به گونه ای که در سال ۲۰۱۰میلادی(۱۳۸۹شمسی) ، زمانی که «استراوس کان » ، رئیس سابق صندوق بین المللی پول خواهان جایگزینی ارزی جهانی به جای دلار بود ، بلافاصله به اتهام تجاوز جنسی راهی دادگاه و زندان گردید و بتبع آن، از کار برکنار شد.

وزارت دادگستری فعلی-زمان ترامپ- ایالات متحده در حال بررسی قانونی است که به آمریکا اجازه می‌دهد قدرت سازمان اوپک را محدود کند و کشورهای آن را تحت پیگرد قرار دهد. این گروه با ۱۵ عضو، ۸۱.۵ درصد از ذخایر نفت جهان را در دست دارد.

به گفته یک مقام وزارت دادگستری آمریکا، طبق این قانون، ایالات متحده می‌تواند اقدامات اوپک را که طبق آن سهمیه‌هایی را برای تولیدکنندگان تعیین می‌کند، مورد پیگرد و جریمه قرار دهد، چراکه به گفته آنها، این اقدامات قیمت بنزین را برای مصرف‌کنندگان آمریکایی گران‌تر کرده است.

قانون‌گذارانی از هر دو مجلس آمریکا، امسال پیش از این، قانونی ضد اوپک را برای محدود کردن سیاست‌های این سازمان معرفی کرده بودند. در ماه جون کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا قانون «نه به گروه‌های تولیدکننده و صادرکننده نفت» یا «نوپک» را معرفی کرد که به دادستان آمریکا اجازه می‌دهد طبق قانون آنتی‌تراست، اوپک را به جرم تبانی در بازار تجارت آزاد، تحت پیگرد قرار دهد.بهمن۱۳۹۷

آشنایی با پول رایج کشورچین

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر: «یوان» پنجمین پول بین المللی است.

یوان، واحد پول رایج چین  استه که به آن «رن‌‌مین‌بی»(Renminbi هم می گویند.

پس از دلار آمریکا، یورو اتحادیه اروپا، پوند بریتانیا و ین ژاپن پنجمین واحد رسمی ارزی صندوق بین‌المللی پول (IWF) به حساب می‌آید.

یوان، واحد پول ملی چین، از روز شنبه ۱اکتبر۲۰۱۶(۱۰ مهر ۱۳۹۵) به طور رسمی وارد سبد ارزی صندوق بین‌المللی پول ((IWF شد.

یوان واحد پول کشور چین، است و نماد آن ¥ و کد CNY می باشد.اسکانس های رایج چینی شامل

۱ یوان (سبز)، ۵ یوان (بنفش)، ۱۰ یوان (آبی)، ۵۰ یوان (سبزتیره) و ۱۰۰ یوان (قرمز) است.

کمترین  پول چین «جیائو » نام دارد که هر «۱۰جیائو » برابر با۱ یوان است.

بعضاً بجای جیائو«فن»(分)نیز می گویند، «مائو» اسم دیگرجیائو است.

سکه های رایج چین نیز می توان به ۱ یوان، ۱ و ۵ «جیائو »هستند.

زبان محاوره‌ای کوای (块 – پول خُرد) نیز نامیده می‌شود

هر ۷یوان چین برابربا یک دلارمی باشد.

قیمت بعضی ازاجناس درکشورچین

یک لیتر « شیر  »                    ۱۱ یوان چین
«برنج »سفیدکیلویی               ۷یوان
«مرغ» -سینه وران-کیلویی       ۲۳ یوان
یک کیلو«گوشت قرمز»           ۷۰ یوان
«تخم مرغ» ۱۲ عددی             ۱۳ یوان
یک بطری« آب» ۱/۵لیتری        ۴ یوان

هر یک کیلو« برنج  »              ۷ یوان
هر قرص« نان» ۵۰۰ گرمی       ۱۳ یوان

هرکیلو«گوجه فرنگی»            ۸ یوان
هرکیلو «پیاز »                       ۶ یوان
هرکیلو  «سیب زمینی»         ۵ یوان
هرکیلو «کاهو»                      ۵ یوان
هرکیلو« سیب»                  ۱۰ یوان
هرکیلو «موز »                    ۸ یوان
هرکیلو « پرتقال»                ۱۰ یوان

آشنایی با کشورچین :

آشنائی با کشور چین

جمعیت کشور«چین »حدودیک میلیاردوچهارصدمیلیون نفر است،

مساحت کشورچین : ۹.۶۴۰.۸۲۱میلیون کیلومتر مربع -پایتخت چین«پکن»است با۲۱ میلیون نفرجمعیت.

نرخ بیکاری  درچین زیر %۴ است.

طول مرزهای خشکی چین به حدود ۲۲ هزار و ۸۰۰ کیلومتر می‌رسد. چین از شرق با کره شمالی، از شمال با مغولستان، از شمال شرق با روسیه، از شمال غرب با قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، از غرب و جنوب غرب با افغانستان، پاکستان، هند، نپال، بوتان و چند کشور دیگر همجوار است و از شرق و جنوب شرق با کره‌جنوبی، ژاپن، فیلیپین، برونی، مالزی و اندونزی مرز دریائی دارد.

دین آئین مردم چین

طبق نظرسنجی انجام شده از سوی موسسات وین (Win) و گالوپ،  حدود ۴۵ درصد از مردم کشور چین دارای باور الهی هستند.

از سال ۱۹۴۹ «کمونیسم»ساختار حکومتی چین را تشکیل می دهد، مذهب را به عنوان ظلم کننده در حق طبقه کارگر معرفی کرده است و در دوران ۲۷ ساله حکومت مائو زدونگ، بنیان گذار کمونیسم در چین، همه جنبش های مذهبی سرکوب شدند،

مهمترین جهانبینی رایج در این کشور، آیین کنفوسیوس است.

دستورات اخلاقی کنفوسیوس درکتاب«لون یو» توسط شاگردانش گردآوری شده است.

محور-کلیدواژه-براین فرمول استواراست:شاه باید کشور را خوب اداره کند و مردم باید وفادار باشند که به این ترتیب کشور در محیطی آرام اداره می شود.

کنفوسیوس  یک حکیم است که مبارزات هم داشته وسابقه زندان،وی در پنجاه سالگی در دولت «چو» فروانروایی یکی از شهرهای چین رابعهده داشت.

دستورالعمل های کنفوسیوس کاری به دین ومعادندارد،یعنی دران زمینه ورودنکرده است.

درچین علاوه برکنفوسیوس‌گرایی، بودایی، و تائویی رو.اج دارد. در سنت‌های مذهبی و بومی عناصری از هر سه آن‌ها دیده می‌شود.مذهب اصلی مردم چین، تائوئیسم است.

در مکتب تائویسم توجه به طبیعت در زندگی مادی و شیوه‌های بهبود آن از اهمیت اساسی برخوردار است. حتی رهبران تائویسم بر این باورند که در فهم اندیشه‌های معنوی آنها نیز باید این نکته را به خوبی در نظر داشت که ارتباط و اتصال با طبیعت امری اصیل و ذاتی است

 

جمهوری خلق چین در شرق قاره آسیا و غرب اقیانوس آرام قرار دارد و با  ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت، در آسیا بزرگترین کشور و در جهان سومین کشور بزرگ پس از روسیه و کانادا به حساب می‌آید،این کشور از مرکز رود خه لونگ جیانگ در شمال دهکده مو هه واقع در شمال آغاز و به جزایر ذنگ مو آن شا و نان شا در جنوب امتداد می‌یابد.

جمعیت کشورچین به یک میلیاردچهارصدمیلیون نفرمی رسد.

طول مرزهای خشکی چین به حدود ۲۲ هزار و ۸۰۰ کیلومتر می‌رسد. چین از شرق با کره شمالی، از شمال با مغولستان، از شمال شرق با روسیه، از شمال غرب با قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، از غرب و جنوب غرب با افغانستان، پاکستان، هند، نپال، بوتان و چند کشور دیگر همجوار است و از شرق و جنوب شرق با کره‌جنوبی، ژاپن، فیلیپین، برونی، مالزی و اندونزی مرز دریائی دارد.

از شمال تا جنوب چین ۴۹ درجه عرض جفرافیائی و ۵۵۰۰ کیلومتر فاصله دارد. انتهای شرقی سرزمین چین مرکز اتصال رودهای خه لونگ جیانگ و وو سو لی و انتهای غربی چین در فلات پامیر است.

 (استانها ومناطق خودمختارومناطق ویژه)چین

 ۵ ناحیه خودمختار:

گوانگشی (نان‌نینگ )،مغولستان داخلی(هوه هوت)،تبت (لهاسا)،سین‌کیانگ(اورومچی) ،نینگچیا(یینچوان)

۴ شهرداری عمده (پکن، شانگهای، تیان جینگ و چونچینگ)

۲ ناحیه ویژه اداری :

(هنگ کنگ وماکائو)

استانهای کشورچین:۲۲استان

۱- استان آن هوئی (Anhui) با مرکزیت هفی (Hefei) با۶۰میلیون جمعیت.

۲-استان فوجیان (Fujian) با مرکزیت فوژو (Fuzhou) با۳۷میلیون جمعیت.

۳-استان گانسو (Gansu) با مرکزیت لانژو (Lanzhou) با۲۶ میلیون جمعیت.

۴-استان گوانگدونگ (Guangdong) با مرکزیت گوانگزو (Guangzhou) با۱۰۵میلیون جمعیت.

۵-استان گویژو (Guizhou) با مرکزیت گوییانگ (Guiyang) با۳۵میلیون جمعیت.

۶-استان هاینان (Hainan) با مرکزیت هایکو (Haikou) با۹میلیون جمعیت.

۷-استان هبی (Hebei) با مرکزیت شیجیاژویانگ (Shijiazhuang) با۷۲ میلیون جمعیت

۸-استان هیلانگجیانگ (Heilongjiang) با مرکزیت هاربین (Harbin) با۳۸ میلیون جمعیت.

۹-استان هنان (Henan) با مرکزیت ژنگژو (Zhengzhou)  با۱۰۵میلیون جمعیت.

۱۰-استان هوابی (Hubei) با مرکزیت ووهان (Wuhan) با۵۸ میلیون جمعیت.

۱۱-استان هونان (Hunan) با مرکزیت چانگشا (Changsha) با۶۷میلیون جمعیت.

۱۲-استان جیانگسو (Jiangsu) با مرکزیت نانجینگ (Nanjing) با۸۰میلیون جمعیت.

۱۳-استان جیانگشی (Jiangxi) با مرکزیت نانچانگ (Nanchang) با۴۵میلیون جمعیت.

۱۴-استان جی لین (Jilin) با مرکزیت چانگچون (Changchun) با۲۸ میلیون جمعیت.

۱۵-استان لیاونینگ (Liaoning) با مرکزیت شنیانگ (Shenyang) با۴۴میلیون جمعیت.

۱۶-استان چینگهای (Qinghai) با مرکزیت شی نیگ (Xining) با۵۷میلیون جمعیت.

۱۷-استان شاآن شی (Shaanxi) با مرکزیت ژیان (Xi’an) با۳۸ میلیون جمعیت.

۱۸-استان شاندونگ (Shandong) با مرکزیت جینان (Jinan) با۱۰۰میلیون جمعیت.

۱۹-استان شانشی (Shanxi) با مرکزیت تایوان (Taiyuan) با۳۶ میلیون جمعیت.

۲۰-استان سیجوان (Sichuan) با مرکزیت چنگدو (Chengdu) با۸۱میلیون جمعیت.

۲۱-استان یونان (Yunnan) با مرکزیت کون مینگ (Kunming)  با۴۷میلیون جمعیت.

۲۲ استان چجیانگ (Zhejiang) با مرکزیت هانگزو (Hangzhou) با۵۵میلیون جمعیت.

درباره نویسنده

2079مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما