بواسیر(هموروئید)تفاوت باشقاق(فیشر)+درمان

بواسیر(هموروئید)تفاوت باشقاق(فیشر)+درمان

تفاوت شقاق بابواسیر چیست؟+دررمان

شقاق (فیشر) و هموروئید(بواسیر) دو بیماری متفاوت در ناحیه مقعد هستند 

 هموروئید یا بواسیر  اعضای طبیعی قسمت انتهایی روده بزرگ هستند که  دچار عارضه  می‌شوند.

هموروئید به دو صورت داخلی و خارجی مشاهده می‌شود. نوع خارجی اکثرا با درد زیاد و تورم اطراف مقعد مشاهده شده و درصورت وجود درد شدید نیاز به اقدام جراحی اورژانسی دارد در غیر این‌صورت درمان مراقبتی شده و خودبه خود برطرف می‌شود. هموروئیدهای داخلی اکثرا با خونریزی موقع اجابت(ادرارمدفوع) که به صورت دفع خون روشن پس از اجابت مزاج سفت است بروز می‌کند. از طرفی ممکن است با بیرون زدگی زائده ای از معقد همراه باشد که با اجابت مزاج بیرون زده و خونریزی می‌کند.

شقاق مقعد ( فیشر) : زخم خراشیدگی یا ترک خوردگی مقعد است که معمولا با درد و یا سوزش شدید در ناحیه مقعد همراه است. دلیل اصلی این زخم ها یبوست طولانی یا اسهال شدید بوده و در صورت تداوم یبوست و اسهال بر شدت آن افزوده میشود .

شقاق «ترک »یا زخمی است که در ناحیه ابتدای مقعد رخ می‌دهد که بسیار دردناک بوده و گاهی با خونریزی مختصر موقع اجابت مزاج همراه است.

بسیاری از بانوان بعد از زایمان یا سزارین به این مشکل دچار می شوند که علت آن اختلال در دفع است که به دلیل شلی عضلات لگن در حاملگی ایجاد می شود. علامت اصلی این بیماری درد هنگام اجابت مزاج است که گاهی با خونریزی همراه است . این درد برای بیمار بسیار آزار دهنده بوده و گاهی باعث عدم توانایی در دفع می شود.

اما بواسیرها  معمولا بدون علائم و نشانه هستند. اما تظاهرات شایع و مهم هموروئید خونریزی بدون درد می باشد علاوه براین نیز علائم و نشانه ها در بواسیر داخلی و خارجی متفاوت است. شایع ترین نشانه بواسیر داخلی خونریزی قرمز روشن است و معمولا توام با درد نمی باشد همچنین احساس دفع ناکامل مدفوع و نیز ترشح اطراف مخرج و رطوبت آن و گاهی نیز توده ها و تورم مخرج که با زور زدن بیشتر می شود و در موارد شدید، بواسیرهای داخلی ممکن است از دهانه ی مقعد بیرون بیایند،از دیگر علائم آن است. به عبارتی دیگر برخی افرادی که به بیماری بواسیر مبتلا گشته اند، معمولاً حین عمل دفع دچار خونریزی، خارش، درد و ناراحتی در ناحیه مقعد می شوند

شقاق  فقط یک ترک یا پارگی دیواره‌ی پوشش داخلی بدن یا سطوح خارجی پوست است که نباید با برش اشتباه شود. در شقاق کشش دیواره باعث از هم گسیختگی آن می‌شود
حال اگر این ترک یا پارگی در دیواره‌ی درونی کانال مقعد ـ لوله کوتاه مابین دو دریچه‌ی ابتدایی و انتهایی مقعد که چهار سانتی‌متر انتهایی لوله‌ی گوارشی یعنی راست‌روده را تشکیل می‌دهدـ رخ دهد، شقاق یا فیشر مقعد نامیده می‌شود. فیشر مقعد یک بیماری شایع است که اغلب با دیگر اختلالات ناحیه‌ی مقعد مانند بواسیر اشتباه گرفته می‌شود.

درمان شقاق مقعد

پارگی یا زخم در مخاط درون یا پوست خروجی مقعد را شقاق مقعد می نا مند. این بیماری ممکن است توسط آسیب ناشی از اجابت مزاج سخت یا مدفوع سفت و بزرگ و حتی اسهال شدید و آبکی به وجود آید. همچنین رابطه جنسی مقعدی خشن نیز می تواند منجر به شقاق شود. گرفتگی عضلات اسفنکتر مقعد، خونرسانی به زخم و شکاف ایجاد شده را کاهش داده و باعث طولانی تر شدن روند درمان شقاق می شود.
ترک مقعدی باعث درد و سوزش زیاد همراه با خونریزی هنگام یا پس از اجابت مزاج می‌شود. درد برای چند دقیقه تا چند ساعت ادامه یافته و تا اجابت مزاج بعدی فروکش می‌کند. پزشک می‌تواند با معاینه‌ی آرام مقعد، پارگی ناشی از شقاق را تشخیص دهد. در موارد نادر، شقاق مقعد ممکن است ناشی از یک اختلال دیگر مانند بیماری التهابی روده (IBD)، بیماری آمیزشی (STD) یا سرطان باشد. برای تشخیص این بیماری‌ها تست‌هایی مانند کولونوسکوپی تحت بی‌هوشی انجام می شود.
مصرف مکمل‌های نرم‌کننده مدفوع یا پسیلیوم با افزایش فیبر در رژیم غذایی می‌تواند باعث کاهش نسبی یبوست بیمار شود. در برخی موارد استفاده از پماد زینک اکسید محافظ یا شیاف ملین (مانند گلیسیرین) به نرمی مدفوع کمک می کند.

برای کاهش ناراحتی فرد، استفاده از بی‌حس کننده‌های موضعی (مانند بنزوکائین یا لیدوکائین) بر روی مقعد یا نشستن در آب گرم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پس از اجابت مزاج، موثر می باشد. تزریق سم بوتولینوم، استفاده از پماد نیتروگلیسیرین یا مسدودکننده‌های کانال کلسیم (مانند کرم یا ژل نیفدیپین، دیلتیازم) به ناحیه‌ی شقاق راه های درمان کاهش گرفتگی اسفنکتر مقعد و بهبود شقاق می باشند.

در صورت موثر نبودن روش های مذکور، فرد تحت جراحی برداشت زخم یا برداشت قسمتی از عضله‌ی دریچه‌ای مقعد یا هر دو قرار می گیرد. ممکن است در موارد نادری کشیدن و اتساع دریچه‌ی مقعد نیز انجام شود.

فیستول مقعد

فیستول مقعدی یک مسیر باریک است که از درون کانال مقعد به سمت پوست اطراف آن ایجاد شده است. فیستول می تواند خود‌به‌خود به وجود آید و یا ناشی از یک آبسه ‌آنورکتال باشد. علل ایجاد این عارضه، بیماری های کرون و سل می باشند. در مواردی نیز ممکن است توسط دیورتیکولیت، تومورها، یا تروما ایجاد شود. فیستول در نوزادان به صورت مادرزادی به وجود می آید و در نوزادان پسر شیوع بیشتری دارد. فیستول رکتوواژینال از عوارض ثانویه بیماری کرون، آسیب های مربوط به زایمان، پرتو درمانی و یا سرطان می باشد.
از علایم فیستول می توان به ترشحات بدبو، خون‌آبه‌ای و چرکی اشاره کرد که در صورت عفونت درد نیز اضافه می گردد. در صورت شک به بیماری کرون، معاینه و سیگموئیدوسکوپی انجام می گردد تا وجود یا عدم وجود فیستول مشخص شود. راه درمان فیستول مقعدی در اغلب موارد عمل جراحی می باشد.

سینوس پیلونیدال و سینوس چرکی پوستی بیماری هایی هستند که لازم است از فیستول مقعدی تمیز داده شوند. در گذشته، تنها راه درمان فیستول مقعدی عمل جراحی باز بود که باعث ایجاد بی‌اختیاری روده برای بیمار می شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ابداع روش‌های نوین درمانی در این زمینه، عوارضی که بیمار تجربه می کند بسیار کاهش یافته است. از روش هایی که جایگزین‌ عمل جراحی شده اند می توان به فلپ، استن، پلاگین، چسب فیبرین و … اشاره کرد.
در صورتی که فرد مبتلا به اسهال یا بیماری کرون باشد، انجام فیستولوتومی به دلیل تاخیر در ترمیم زخم توصیه نمی شود. در این موارد مترونیدازول و سایر آنتی‌بیوتیک‌های مناسب و درمان‌های سرکوبگر ترجیح داده می شوند.

بواسیر (هموروئید)

بیماری هموروئید یا بواسیر در اثر ورم رگ های موجود در دیواره‌ی راست روده و مقعد به وجود می‌آید. هنگامی که مویرگ‌های مقعدی تحت فشار بیش از حد قرار بگیرند، متورم شده و فاقد توانایی بازگشت خون به سمت قلب می شوند. این فشار ممکن است در اثر بارداری، بلند کردن اجسام سنگین یا زور زدن‌های متوالی در هنگام دفع مدفوع سفت و سخت ایجاد شود. توده‌ی هموروئیدی ایجاد شده در داخل یا خارج از مقعد ممکن است همراه با درد یا خونریزی باشد.
از دیگر علائم هموروئید می توان به احساس پر بودن رکتوم و تخلیه‌ی ناکامل آن پس از اجابت مزاج اشاره کرد. اگرچه خارش در مقعد نشانه‌ی اختصاصی بیماری بواسیر نیست اما این احتمال وجود دارد که توده‌ی بواسیری مانع تمیز شدن کامل و صحیح مقعد شده ومنجر به خارش شود.

بواسیر انواع مختلفی دارد که تشخیص نوع آن تاثیر بسزایی در درمان بهتر و سریع‌تر بیمار خواهد داشت. بواسیر داخلی یکی از انواع بواسیر است که بیشتر درون مقعد و قسمت بالایی محل اتصال بین مقعد و رکتوم را شامل می شود. البته ممکن است بواسیر داخلی به خارج مقعد نیز راه پیدا کند که در آن صورت هموروئید پرولاپس نامیده می‌شود. بواسیر داخلی معمولاً یک توده‌ی قابل مشاهده و بدون درد بوده که همراه با خونریزی حین اجابت مزاج و پس از آن می باشد. شدت خونریزی در این مورد معمولا کم بوده و باعث کم‌خونی نمی‌شود، اما احتمال آن وجود دارد. بواسیر خارجی با معاینه مقعد قابل تشخیص است و در پایین محل اتصال آنورکتال تشکیل می‌شود. نوع خاصی از بواسیر خارجی وجود دارد که منجر به ایجاد لخته خون دردناک خواهد شد. این بیماری هموروئید ترمبوزه نام دارد.

«درجات بواسیر»عبارتند از.

درجه ۱ : بواسیر دارای علائم بیرون زدگی نیست و همراه با اجابت مزاج خون روشن دفع می شود.

درجه ۲ : بواسیر دارای علائم بیرون زدگی است ولی به صورت خود به خود به داخل باز می گردد.

درجه ۳ : بواسیر دارای علائم بیرون زدگی است ولی فقط با کمک دست به داخل باز می گردد.

درجه ۴ : بواسیر دارای علائم بیرون زدگی است و به داخل باز می گردد.

پزشک برای بررسی هموروئید از معاینه انگشتی و مشاهده‌ی مقعد کمک می گیرد تا وجود ضایعات برجسته‌ی هموروئید مشخص شود. هموروئید بدون درد و خونریزی را با آنوسکوپ معاینه می کنند. در صورتی  که بیمار تجربه خونریزی داشته باشد، بررسی دقیق‌تر با سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی برای رد احتمال وجوده توده‌ی سرطانی لازم است.
در صورتیکه بیماری هموروئید در مراحل ابتدایی باشد با خود مراقبتی (نشستن در آب گرم) و تغییر رژیم غذایی به محتوای فیبر بیشتر، برطرف خواهد شد. بواسیرهایی که با استفاده از دارو یا روش خانگی درمان نمی شوند، میتوان جهت درمان بواسیر با لیزر و بدون نیاز به جراحی در یک جلسه بصورت عمل سرپائی انجام شود.

کیست مویی

بیماری «پیلونیدال» یا کیست مویی عفونتی ناشی از موی برگشته درون پوست است که در بالای شکاف باسن و در مکان انتهایی‌ترین مهره ستون فقرات رخ می دهد. شیوع این بیماری در مردان جوان و پر مو بیشتر است اما ممکن است در زنان نیز ایجاد شود. به دلایل شناخته نشده ای ممکن است مو تحریک شده و به سمت درون پوست رشد کند. در اثر این اتفاق کیست مویی درون حفره‌ی بالای خط باسن ایجاد می شود که آن را کیست پیلونیدال می نامند. این کیست ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشد و یا آلوده شده و چرک کند. در صورتی که عفونت باعث تجمع چرک درون کیست شود، آبسه پیلونیدال نامیده می‌شود. آبسه پیلونیدال درد، قرمزی و تورم را به همراه دارد. در برخی موارد چرک به وجود آمده خود‌به‌خود خارج خواهد شد.
این بیماری با معاینه دقیق ناحیه‌ مربوطه و مشاهده‌ی سوراخ کوچک آن در منطقه‌ی عفونی تشخیص داده می‌شود. برای درمان کیست مویی چرک آن را به صورت سرپایی برش داده و تخلیه می کنند. اما سینوس پیلونیدال، لازم است تحت عمل جراحی قرار گیرد.
در صورتی که کیست‌ بزرگ باشد، ممکن است نیاز به جراحی با روش فلپ باشند. در روش مذکور، مقداری پوست و گاهی اوقات عضله از یک ناحیه دیگر که نزدیک به سینوس باشد برداشته شده و به عنوان پوششی به منطقه تخلیه شده پیوند داده می‌شود.

درمان

بهترین روش درمان بواسیر، IRC است. این راه درمانی به صورت سرپایی  و غیر جراحی انجام می شود و مورد تایید  سازمان غذا و داروی آمریکا FDA است. I.R.C با کمک لیرز یا اشعه درمانی با  فتو کوآ گولیشن مادون قرمز به درمان بواسیر کمک می کند.

IRC چیست؟

این روش که برای درمان بواسیر به کار می رود، برای اولین بار در سال ۱۹۷۹میلادی(۱۳۵۸شمسی) توسط یک NEIGER آلمانی به کار رفت. از علل رواج این نوع درمان می توان به عدم نیاز به برش جراحی و بیهوشی آن اشاره کرد. هم چنین بیمار  به استراحت نیز نیاز ندارد. در این راه درمانی ریشه بواسیرها منعقد یا خشکانده می شود و در نتیجه از بین می رود. به همین خاطر از محبوب ترین  و پر طرفدارترین روش های سرپایی درمان بواسیر به شمار می رود. به همین ترتیب  برای درمان بواسیرهای درجه یک و دو و در برخی مواقع  درجه ۳ در اروپا و آمریکا  شناخته شد.

چرا روش IRC برای درمان بواسیر متقاضی دارد؟

این روش درمانی هموروئید در آمریکا با شعار این که می توانید بین تایم ناهار  مراجعه کرده و بعد به محل کار خود بر گردید بسیار رایج است. در  آی آر سی نیازی  به بی حسی  و بی هوشی فرد نیست و فرد نیاز به هیچ نوع پانسمانی ندارد.

نکات مهم این روش

لیرز IRC برای بواسیر های خون ریزی دهنده  توصیه می شود و مناسب است. با این روش درمان بواسیر می توان  شاهد قطعی کامل یا cut off خون رسانی به بواسیرهای داخلی شد و  در نتیجه موجب خشکاندن ریشه بواسیرها گردید.

در حال حاضر تنها  میلیون ها بار از IRC  در آمریکا استفاده می شود. در تحقیقات به انجام رسیده در آمریکا  از هر دو فرد بالای ۵۰ سال  یکی از آن ها مبتلا به بواسیر است.

درمانهای خانگی

فندق افسونگر (هاماملیس انجیلی)

فندق افسونگر یک نوع گیاه است  برای کاهش خارش و درد  که دو نشانه مهم  بواسیر هستند بسیار موثر  است. این گیاه همانند یک ماده ضد التهابی طبیعی عمل می کند و در نتیجه توانایی این را نیز دارد که تورم  بدن را نیز فرو بنشاند. فندق افسونگر را به حالت مایع می توان خریداری کرد و به صورت مستقیم بر روی هموروئید کشید. از این گیاه در اکثر محصولات بهداشتی مثل دستمال های مرطوب و صابون ها با خاصیت ضد خارش استفاده می شود.

آلوئه‌ورا

ژل آلوئه ورا می توان از داروخانه ها تهیه کرد و یا به صورت مستقیم از خود گیاه آلوئه ورا گرفت. این گیاه خاصیت ضد التهابی دارد.

نکات

از ژل آلوئه ورای  خالص برای درمان بواسیر خود استفاده کنید.

عده ای به آلوئه ورا حساسیت دارند،  برای تشخیص این نوع آلرژی می توان مقداری ژل آلوئه را بر روی پوست خود مالید و ۲۴ الی ۴۸ ساعت صبر کرد. اگر واکنشی ندیدید می توان از آلوئه  برای درمان هموروئید کمک گرفت.

وان آب گرم با نمک اپسوم 

استفاده از وان آب گرم  برای تسکین  ناراحتی و سوزش ناشی از هموروئید مفید است. اگر وان ندارید از sitz bath  استفاده کنید. این وسیله مانند یک تشت پلاستیکی کوچک است و بر روی صندلی توالت فرنگی جا می گیرد.

نکات

قرار گیری شما در وان آب گرم به مدت زمان ۲۰ دقیقه بعد از هر بار اجابت مزاج بالاترین تاثیر را در کاهش علائم هموروئید خواهد داشت.

هم چنین برای افزایش تاثیر و بازدهی این راه درمان می توانید از نمک اپسوم استفاده کنید و موجب کاهش درد خود شوید.

پمادهای بدون نیاز به نسخه راهی برای درمان هموروئید

کرم Preparation H در هر داروخانه ای بدون نسخه ارائه می شود.  برخی از این پماد ها برای کاهش تورم و درد هموروئیدی تان بسیار موثر هستند.

نکته 

با این حال اگر  از مصرف کنندگان یک کرم حاوی هیدروکورتیزون  هستید ، بهتر است هر سری  بیش تر از یک هفته متوالی از آن مصرف نکنید.

دستمال‌های مرطوب 

بهتر است بدانید به کارگیری دستمال توالت پس از هر اجابت مزاج  موجب بدتر شدن هموروئید شما می شود. این در حالی است که استفاده از دستمال های مر طوب بدون تحریک هموروئید به تمیزی شما کمک کند.

نکات

برای افزایش تاثیر این کار از دستمال های مرطوبی استفاده کنید که حاوی  مواد تسکین دهنده و ضد هموروئیدی هستند.

از خرید دستمال مرطوب های حاوی الکل و عطر و… پرهیز کنید.

کمپرس سرد 

جهت کم کردن ورم در ناحیه مقعد هر دفعه به مدت زمان ۱۵ دقیقه بر روی  آن یک کمپرس سرد یا بسته یخ بگذارید. این راه حل  برای هموروئید های بزرگ و دردناک توصیه می شود. بهتر است یخ را  داخل یک حوله کاغذی یا یک پارچه قرار دهید.

نکته

هیچ وقت یک چیز منجمد را به طور مستقیم بر روی پوست خود قرار ندهید.

نرم‌کننده‌های مدفوع

نرم کننده های مدفوع یا مکمل های فیبرمانند پسلیوم  به کاهش درد یبوست و هم چنین نرم تر کردن مدفوع و راحتی اجابت مزاج کمک می کنند.  این مکمل ها را می توان به حالت های مایع، پودر و یا کپسول تهیه کرد.   هر روز یک الی سه بار می توان از این مکمل ها استفاده کرد.

لباس پنبه‌ای و گشاد

توصیه ما به شما این است از  لباس های زیر پنبه ای استفاده کنید. این نوع جنس لباس در درمان بواسیر تاثیر فوق العاده ای دارد.

نکته 

جهت کاهش دادن تحریک پوست از شوینده های معطر یا نرم کننده های پارچه استفاده نکنید.

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما