آشنایی با”مرکزاسلامی هامبورگ”معرفی۱۰رئیس+عکس

آشنایی با

مسجدایرانیان درهامبورگ(مرکزاسلامی هامبورگ)

درتیرماه  سال ۱۳۳۲یک تاجرخیرتهرانی بفکرساختن مسجدی درهامبورگ می شود،هموطنان مسلمان ونمازخوان رادرهتلی(آتلانتیک)دعوت می کند،موضوع فقدان مسجدرامطرح می کند،همه اعلام آمادگی می کنند،

درپایان:مراسم «درهای بارمساجد»هامبورگ..روز سوم اکتبر(۱۱مهر) راخواهیددید.

هامبورگ کجاست؟

کشور«آلمان» کشور«آلمان» بامساحت  ۳۵۷،۳۸۶ کیلومتر مربع ، بیش از ۸۳ نفرجمعیت دارد،پایتخت آن«برلین»است.

« هامبورگ»  بامساحت ۷۵۵ کیلومتر مربع دارای ۱ میلیون وهشتصدهزارنفر از صد ملیت(اکثریت از کشورهای ترکیه، لهستان، صربستان و افغانستان )جمعیت است.

هامبورگ، از نظر مساحت، دومین ایالت کوچک آلمان است؛ اولین آن برمن نام دارد. هامبورگ شهری است که در عین حال یکی از شانزده ایالت آلمان فدرال است. این ایالت-شهر در شمال آلمان و در کنار رود البه قرار دارد. هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان و مرکز اقتصادی و فرهنگی شمال کشور است.

فاصله ایران تا هامبورگ ۳۷۶۵ کیلومتر.

فاصله هامبورگ تابرلین(پایتخت آلمان) ۲۵۰کیلومتر است.

مجلس ایالت هامبورگ بورگرشافت (Bürgerschaft) خوانده می‌شود که به معنای انجمن شهروندان است. نمایندگان این مجلس، رئیس دولت را انتخاب می‌کنند که در هامبورگ “شهردار اول” عنوان دارد.

دریاچه مصنوعی«الستر»

«آلسترشتروم» در مرکز شهر، به یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های مصنوعی گسترش یافته تبدیل شده است.

«آلستر» یکی از مراکز مهم تفریحی هامبورگ به‌شمار می‌رود. که بیش از ۲۵۰۰ پل، دو سوی کانال‌های متعدد را که از “شهر قدیم” عبور می‌کنند، به یکدیگر مربوط می‌سازند.

کلیسا ی «میشل» شبیه کِشتی

از جمله دیدنی‌های شهر هامبورگ، شهرداری و نیز کلیسای «میشل» (Michel) است. این کلیسا به عنوان نشان ایالت هامبورگ هم شهرت دارد. بنای ده طبقه‌ی “شیلی‌هاوس” (Chilehaus) که به شکل یک کشتی ساخته شده، از دیگر آثار دیدنی این شهر است.

خیابان خوشگذرانان شبانه(ریپربان)

یکی از مشهورترین خیابان‌های این شهر خیابان«ریپربان» (Reeperbahn) نام دارد. این خیابان به طول ۹۳۰ متر، در محله‌ی معروف “سن‌‌پاولی” که محل خوشگذرانی‌های شبانه است،که دارای رستورانها، سینماها و کافه های زیادی است.

عملیات «مسجد »در زمینی به مساحت ۳۷۴۴ مترمربع، در(۱۶اسفند۱۳۳۶) با حضور آیت الله محمد محققی لاهیجانی، نماینده آیت‌الله بروجردی آغاز شد، اما ساختمان مرکز مذکور، تا پایان عمر آیت‌الله بروجردی در سال ۱۳۴۰ناتمام ماند.

یت الله سیدحسین طباطبایی بروجردی (فرزند سید علی،متولد۱۲۵۴لرستان  – متوفی ۱۰ فروردین ۱۳۴۰قم) .

بعدازوفات آیت الله بروجردی،دراداره مسجدایرانیان هامبورک وقفه چهارساله ای رخ دادواما باتلاش آیت الله محمدتقی فلسفی وموافقت  آیت الله سید محمدهادی میلانی و بعضی از دیگرمراجع، «آیت الله بهشتی »به ریاست مرکز اسلامی هامبورگ برگزیده شدند.

آیت الله سیدمحمدهادی میلانی(متولدمرداد۱۲۷۴-متوفی۱۷ مرداد سال ۱۳۵۴)

آیت الله فلسفی درکنارآیت الله بروجردی

آیت الله محمدتقی فلسفی(فرزندآیت‌الله حاج شیخ محمدرضا تنکابنی،متولد ۱۲۸۷-متوفی ۲۷ آذرماه ۱۳۷۷) ۹۰ سالگی.

بنیانگذاران«مسجد اسلامى ایرانیان در هامبورگ»؟

درتیرماه  سال ۱۳۳۲یک تاجرخیرتهرانی بفکرساختن مسجدی درهامبورگ می شود،هموطنان مسلمان ونمازخوان رادرهتلی(آتلانتیک)دعوت می کند،موضوع فقدان مسجدرامطرح می کند،همه اعلام آمادگی می کنند،

هتل اتلانتیک

درتیرماه  سال ۱۳۳۲یک تاجرخیرتهرانی بفکرساختن مسجدی درهامبورگ می شود،هموطنان مسلمان ونمازخوان رادرهتلی(آتلانتیک)دعوت می کند،موضوع فقدان مسجدرامطرح می کند،همه اعلام آمادگی می کنند،در همان جلسه هیئت مدیره ۹ نفره ای بعنوان «هیئت ساختمانی مسجد»شکل می گیرد که عبارت بودند از آقایان:
۱- حاج علی نقی کاشانی

۲- حسین ولادی

۳- علی محمد باقر زاده

۴-محمدتقی تبرک

۵- محمد خسرو شاهی

۶- حمید شجاعی

۷- عبدالعلی فیض

۸- محمدحسین دهدشتی

۹- میرحسین غفاری

اعضای حاضرتصمیم می گیرندکه موضوع جلسه رابه اطلاع مرجع تقلیدجهان تشیع(آیت الله بروجردی)برسانند،لذا  نامه ای تنظیم می شودوصورتجلسه به قم  ارسال شد، در آن نامه پیشنهاد تأسیس مسجدی جهت انجام عبادات و برگزاری جلسات دینی برای مسلمانان با آیت الله بروجردی مطرح می گردد.
مرحوم آیت الله بروجردی طی نامه ای موافقتشان با این پیشنهاد را اعلام نمودند و مبلغ ۱۰ هزار تومان ننیز بعنوان نخستین رقم مالی برای انجام این کار حواله کردند.
کارهابخوبی پیش می رود«هیئت۹ نفره»یک حساب بانکی نیزدریکی ازبانکهای هامبورگ،افتتاح می کنند.
همزمان با این اقدام هیئتی از بازرگانان در تهران نیز به پیشنهاد مرحوم آیت الله بروجردی مسئولیت جمع آوری کمکهای مالی برای احداث مسجد هامبورگ را بر عهده گرفت.

پول زمین جورمی شود ،یکی از تجار امین(حاج قاسم همدانیان) از طرف مرحوم آیت الله بروجردی پول را به بانیان(هیئت۹ نفره)می رساند.

سخنان آیت الله دکتربهشتی. (خرداد ۱۳۴۹)گزارش درهفته اول مراجعت به ایران.

شهیدبهشتی: یکى از بازرگانان تهرانی براى امور تجارتى در هامبورگ اقامت کرده بود که بادوستانش مشورت می کند مى‏گویند اینکه نمى‏شود که ما اینجا مسلمانیم، ولى مسجد نداریم و تصمیم مى‏گیرند براى ساخت مسجد اقدام بکنند.

تماسهایى مى‏گیرند با مقامات مختلف وبالاخره در یکى از جلسات خودشان در این زمینه تصمیم مى‏گیرند، نامه‏ اى به آیت الله بروجردى  می نویسند و از ایشان تقاضا بکنند که نسبت به ساختمان مسجد آبرومندى در هامبورگ نظر خودشان را بگویند.

آقاى بروجردى این نظر را تأیید کردند و نخستین مبلغى را که البته خیلى زیاد نبوده، به عنوان اولین سرمایه گذارى براى ساختن این مسجد به هامبورگ مى‏فرستند.

این هیأت، تحت نام «هیأت ساختمان مسجد اسلامى ایرانیان در هامبورگ» به ثبت رسیده است.

شهیدبهشتی:در آغاز ورود به هامبورگ مسأله درجه اول این بود که ساختمان مسجد هامبورگ خراب مانده، ساختمانش ناتمام بود و سر و صداى مردم و شهردارى هامبورگ در آمده بود. مسجد در یک نقطه حساس و زیباى مرکزى شهر هامبورگ است، جایى است که توریستها و مسافرانى که براى دیدن هامبورگ مى‏آیند از آنجا عبور مى‏کنند. با ماشین مى‏آمدند جلوى آنان مى‏ایستادند و مى‏گفتند: این مسجد مسلمانهاست، سالهاست ساخت آن را همین طور نیمه کاره رها کرده ‏اند و این مطلب علاوه بر آنکه مایه سرشکستگى اسلام بود، براى مسلمانان آنجا قابل تحمل نبود. مى‏گفتند: ما چقدر در محیط خارج سرکوفت بشنویم؟ اگر نمى‏توانستید مسجد بسازید چرا شروع کردید؟ مسأله فعالیتهاى اسلام در اروپا، در این برخوردها، اگر عرض کنم مسئله  درجه دوم بود گزاف گفتم، مسأله درجه دهم بود!

مسجدامام علی(مرکزاسلامی هامبورگ)

ادامه سخنان آیت الله بهشتی-بعدازمراجعت به ایران:در اواخر سالهاى اقامت « آقاى محققی» در هامبورگ «جمعیت اسلامى ایرانیان در هامبورگ»به ثبت رسیده بود و محل آن در منزل مسکونى آقاى محققى در خیابان «ایزاشتراسه »شماره ۱۳ به صورت یک دفتر کار و محل اجتماعات کوچک بوده است.

فاصله این محل تا مسجد در حدود ۳کیلومتر است.

جمعیت اسلامى ایرانیان در هامبورگ تا موقعى که مرحوم آقاى محققى آنجا تشریف داشتند، از نظر جمعیتى در درجه اول اهمیت و شاید تا ۹۵ در صد ایرانیها و مسلمانهاى ایرانى مشغول کار و خدمت در آنجا را در بر مى‏گرفته است.

آیت الله بهشتی-درحال سخنرانی درمرکزاسلامی هامبورگ

برنامه‏ هاى اساسى آنها در شبهاى جمعه جلسه قرائت قرآن و تفسیر بوده. در اعیاد و وفیات هم دعوت عمومى ‏ترى مى ‏شده است و در همان جا جلسات نسبتاً بزرگترى، در حدودى که ظرفیت آن منزل اجازه مى‏ داده، برگزار گردیده است. علاوه بر این، به کارهایى از قبیل ازدواج،…. اموات، ذبح، پاسخ به نامه ‏هایى که از اطراف مى‏ رسیده و برخوردها و ملاقاتهایى که گاه و بى‏گاه پیش مى‏ آمده مى ‏پرداخته است.

یک مرکزدیگری بنام«جمعیت اسلامى هامبورگ» بدون کلمه ایرانیان.

این جمعیت توسط یک آلمانى مسلمان به نام آقاى« عمر شوبر» که بعد مسلمان شیعه شد و چند تن از مسلمانان غیر آلمانى دیگر در هامبورگ تأسیس شده و به ثبت رسیده.

در آن موقع که بنده به هامبورگ وارد شدم آقاى« عمر شوبر» مدتها بود ازهامبورک به برلین رفته بود و در آنجا زندگى مى‏کرد و کار جمعیت را معاون ایشان، یکى از برادران مسلمان ایرانى ما، اداره مى‏کرد و تقریباً فقط نامى از جمعیت مانده بود.

/پایان سخنان آیت الله بهشتی.گزارش کار آیت الله بهشتی(خرداد ۱۳۴۹)هفته اول مراجعت به ایران.درجلسه پرسش وپاسخ.

«چگونگی انتخاب آقای دکترمحققی»

آیت الله بروجردی درگزینش فردمناسب سختگیربود.

انس با قرآن بهترین شیوه برای دوری جوانان از خطرات فضای مجازی است

آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی(متولد ۱۳۴۱) :  تا آن زمان،اعزام مبلغ به خارج از کشور، هیچ مرسوم نبود. ایشان به این امر اهتمام دادند و به اروپا، آمریکا مبلغانی فرستادند. تاسیس مرکز مهمی مانند مسجد هامبورگ، در همین رابطه است. وجود چنین فکری در آن زمان ، دلیل بر روشنفکری و آینده نگریآیت الله بروجردی است.

آقای بروجردی دقت داشتند افرادی بفرستند که از هر جهت واجد شرائط باشند،به علت این دقت نظر تا مدتی آیت الله بروجردی ، کسی را که واجد شرائط باشد، نیافته بودند. در این رابطه، با پدرم(آیت الله محمدفاضل لنکرانی) مشورت می‌کنند. پدرم می‌گوید: این موضوع نیاز به تفکر دارد. مرحوم پدر این قضیه را  با من در میان گذاشتند. بنده به پدرم عرض کردم:  به نظر من، آقای محققی شایستگی این کار را دارد. ایشان تحصیلکرده حوزه بودو استاد دانشگاه ، مرد بسیار روشن و آشنا به علوم روز بود ،مضافاً «بسیار خوش قیافه و خوش بیان بود».

از زبان آموزی در دارالفنون تا تبلیغ شیعه در قلب اروپا

محققی در تهران سکونت داشت و گاه هم به قم می‌آمد و برای طلبه‌ها درس هیئت می‌گفت. ‌از قبل با هم ارتباطی داشتیم. ‌به تهران رفتم و مسأله را با آقای محققی در میان گذاشتم ،توانستیم رضایتش راجلب کنیم.

پدرم ،نتیجه را به آقای بروجردی گفتند. ایشان هم خوشحال شدند و واما گفتند: من باید آقای محققی را ببینم.

آقای محققی خدمت ایشان آمدند و پس از توصیه‌های ایشان‌، روانه هامبورگ شدند.

بدین ترتیب استاد محمد محققی لاهیجی در  سال ۱۳۳۴شمسی(۱۹۵۵میلادی)   به عنوان نماینده آیت الله بروجردی و امام جماعت مسجد، فعالیت خود را آغاز کرد.

چای روضه‌ای که «لرزاده» را «معمار محراب‌ها» کرد

مهندس حسین لُرزاده(معمارمسجداعظم قم+مسجدهامبورگ آلمان)

در نهم مهرماه ۱۳۳۶ زمینی به مساحت ۳۷۴۴متر مربع در کنار دریاچه «آلستر» هامبورگبه مبلغ «۲۵۰ هزار مارک »خریداری شد و طرح‌های پیشنهادی برای انتخاب نهایی آیت الله بروجردی به قم ارسال شد.

مهندس حسین لُرزاده درکنارآیت الله بروجردی-جمع علما

آیت الله بروجردی، کارطراحی را به آقای« حسین لُرزاده» معمار مسجد اعظم قم(متولد۱۲۸۵ -متوفی ۱۳۸۳‌) ارجاع دادند. وی از میان نقشه‌ها، طرح شرکت شرام والینگیوس را برگزید و نواقص آن‌را طی نامه جداگانه ای یادآور شد. این نقشه با همکاری یک مهندس ایرانی بنام آقای« پرویز زرگر پور »تهیه شده بود.

آقای محققی درحال«جانمایی»مسجد درزمین مسجد

 محققی لاهیجی(یزدی) در دعوت نامه مراسم افتتاح کار ساختمانی مسجد که به دو زبان فارسی و آلمانی منتشر شده و برای مدعوین فرستاده شد نوشته بود:  «‌ با تایید خداوند متعال بر حسب دستور بزرگ پیشوای اسلامی عالم تشیع حضرت آیت الله العظمی الحاج آقا حسین طباطبایی بروجردی مدظله العالی بزرگ‌ترین مسجد اسلامی در هامبورگ بنا می‌شود. هیات ساختمان مسجد مفتخر است که بدین وسیله از جناب عالی برای انجام مراسم زدن اولین کلنگ دعوت نماید»

بدین ترتیب کلنگ ساختمان مسجد(به مساحت۸۳٢ متر مربع) طی مراسمی در روز جمعه نیمه شعبان سالروز میلاد حضرت مهدی(عج) نیمه شعبان١٣٧٧(۱۶اسفند۱۳۳۶)۷مارس۱۹۵۸ با حضور جمعی از مسلمانان و نمایندگان شهر هامبورگ به دست حجت الاسلام و المسلمین محمد محققی زده شد. وی در سخنانی شرح جامعی درباره تاریخچه و لزوم ایجاد بنای مسجد ارایه داد و از توجهات ویژه آیت الله بروجردی  تشکر کرد. سپس متن  فارسی و آلمانی تاریخچه  مسجد در جعبه فلزی زیر اولین سنگ بنا قرار داده شد. آیه«وَإِذْ یَرْفَعُ إِبْرَاهِیمُ الْقَوَاعِدَ مِنَ الْبَیْتِ وَإِسْمَاعِیلُ رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا ۖإِنَّکَ أَنتَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ »﴿١٢٧بفره﴾ و ترجمه آلمانی آن بر روی این  لوحه سنگ تاریخ بنای مسجد مسلمین در هامبورگ حک شده بود. کارهای ساختمانی به کندی انجام گرفت تا اواخر ۱۳۴۱ تقریباً اسکلت ساختمان مسجد به پایان رسید.

«آیت الله سیدحسین بدلا» در باره نگاه تبلیغی مرجعیت وقت و ویژگی‌های استاد محققی می گوید: « مرحوم آیه الله بروجردی، نسبت به اسلام یک دید جهانی داشت . بر اساس همین دیدگاه بود که به تبلیغات خارج از کشور، اهمیت می‌داد که تا آن زمان سابقه نداشت. ایشان، برای اروپا و آمریکا دو نفر را انتخاب کردند:

یادی از آیت الله شیخ مرتضی حائری(ره) «معاشر و دوست صمیمی» امام خمینی(س) یکی آقای« شیخ مهدی حائری یزدی(فرزندمؤسس حوزه قم)» برای آمریکا و دیگری آقای محققی برای اروپا. این هر دو شخصیت ، علاوه بر معلومات حوزوی ،اطلاعات غیر حوزوی آنان نیز، قوی بود و با مسائل فرهنگی روز آشنائی داشتند.

کسب تکلیف رئیس مسجدهامبورگ:مردان نمازگزاربا زنان بی حجابشان می آیند

 آقای محققی در یک سفری که به ایران آمده بود، در خدمت آیت الله بروجردی، اظهار نگرانی کردند که ما در آن جا مشکلی داریم و آن این که آقایان نوعاً همراه با خانم‌هایشان به مسجد می‌آیند و متأسفانه خانم‌ها وضع حجابشان مناسب نیست .اگر سخت گیری کنیم کار پیش نمی‌رود. چه باید بکنیم؟

مرحوم آیه الله بروجردی فرمودند: نه ، سخت گیری نکنید به حداقل حجاب اسلامی، اکتفا کنید.

آیت الله بدلا:اینان، بعداً که بیشتر آمدند و آشنا شدند درست می‌شوند.ابتدا سخت نگیرید. آقای محققی از این وسعت نظر آقای بروجردی، بسیار خوشش آمد.البته آن روز، در آن جلسه، کسانی که با این نوع تفکرات مخالف بودند، حضور نداشتند، لذا مرحوم آیت الله بروجردی فرمودند: همین تعبیر هم محفوظ باشد، زیرا ممکن است برخی بگویند آقای بروجردی باب بی حجابی را باز کرده است.»!/پایان اظهارات آقایان فاضل وبدلا.

توضیح مدیریت سایت-پیرسته فر:درتهیه این  «مجموعه»تاریخچه، وقت زیادی صرف شده،اطلاعات پراکنده دررسانه های کاغذی واکترونیکی ،مصاحبه های پراکنده وبعضاًغیرمستند،اشتباهاتی بوده که سعی کردم باتحقیق وتطبیق ازجمله درتاریخ  اقدامات درفرآیند راه اندازی این مرکزاسلامی .یکی از اشتباهات محرز«کلنگ زنی»بوده که درنیمه شعبان  (۱۳۳۶سمسی)صورت گرفته بود. وتاریخ اعزام اولین مدیرمسجدهامبورگ..ومساحت زمین..بهرحال سعی کردم که دقیقترین اطلاعات راارائه بدهم.

رؤسای مرکزاسلامی هامبورگ-آلمان-نمایندگان جمهوری اسلامی دراروپا

۱– آیت الله محمد محققی لاهیجی (از ۱۳۳۴ تا ۱۳۴۰)

محققی لاهیجی(فرزندآقا میرزا کاظم،متولد۱۲۸۹ لاهیجان)بعدازپایان دیپلم ازمدارس رشت برای دروس حوزوی به قم مهاجرت کردواما همزمان مدرسه کمال‌الملک و دارالفنون به یادگیری زبانهای خارجه پرداخت.

دکترمحقق لاهیجی درسن ۴۵سالگی ازطرف آیت الله بروجردی به آلمان اعزام شد واولین امام جمعه مسجدایرانیان بود.

بافوت آیت الله بروجردی،(۱۳۴۰)آقای محققی  به ایران برمی گردد.

محققی لاهیجانی دریزدهمسراختیارکرده(۳وطنه=لاهیجان،قم،یزد) که سرانجام در سال ۱۳۴۹ شمسی در ۶۰ سالگی درگذشت ودرقم مدفون است.

بعدازو قفه حدودچهارساله، باتلاش آیت الله محمدتقی فلسفی وموافقت  آیت الله سید محمدهادی میلانی و بعضی از دیگرمراجع، آیت الله بهشتی به ریاست مرکز اسلامی هامبورگ برگزیده شدند.

آیت الله محمدتقی فلسفی(فرزندآیت‌الله حاج شیخ محمدرضا تنکابنی،متولد ۱۲۸۷-متوفی ۲۷ آذرماه ۱۳۷۷) ۹۰ سالگی.

۲– آیت الله سید محمد حسینی بهشتی (از فروردین ۱۳۴۴ تاخرداد ۱۳۴۹)

آیت‌الله شهید دکتر بهشتی  چندی بعدازحضوردرهامبورک، نام« مسجد جامع ایرانیان»را به« مرکز اسلامی‌ هامبورگ »تغییر داد.

سخنرانی آیت الله بهشی درهفته اول مراجعت ازآلمان( ۱۴ خرداد ۱۳۴۹) :در اواخر سال ۱۳۴۳ بود که از طرف آقایان مراجع و جمعى از دوستان علاقه ‏مند، به من پیشنهاد شد که به هامبورگ بروم(پیشنهاددراسفند ۱۳۴۳بوده ولی اعزام ،فروردین ۱۳۴۴)…امروز که نزدیک به پنج سال و دو ماه از آن تاریخ مى‏گذرد.

وقتی دوستان بمن پیشنهادادم،مرددبود که چه کنم؟آیامفیدواقع می شوم،آیاآنجامی شودکارفرهنگی کرد…و..متوسل شدم به قرآن،آین آیه رادیدم«وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا ۚ وَإِنَّ اللَّـهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ ﴿۶٩عنکبوت﴾»

آنها که در راه ما تلاش کنند راههاى خویش را بدانها مى ‏نماییم و خدا همواره همراه و با مردم نیکوکار است.

با همان نسبت که من مى‏توانستم خودم را مصداق این آیه کریمه قرآن بیابم مى‏توانستم به موفقیتهاى این سفر امیدوار باشم. به هر حال، از آنجا که بیم و هراس و تردید در برابر مشکلات احتمالى را بر خلاف سنت مردان کار و عمل و سنت کسانى مى‏ دیدم که از کار و عمل وحشت دارند، تصمیم گرفتم و با الهام از این آیه قرآن «فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّـه ﴿١۵٩آل عمران)»بارسفرببندم.در اوایل فروردین سال ۱۳۴۴ از راه عراق و اردن و سوریه و لبنان به هامبورگ رفتم.

۳– علامه محمد مجتهد شبستری (از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۶)

محمدمجتهد شبستری(متولد۱۳۱۵)«مرحوم بهشتی به خاطر آشنایی که با من داشتند، از من خواستند: به آلمان بروم و سرپرستی مرکز اسلامی هامبورگ را بپذیرم. من این پیشنهاد را پذیرفتم. در سال ۱۳۴۸ بود که به آلمان رفتم، سرپرستی مرکز اسلامی هامبورگ را بر عهده داشتم. حدود یک سال قبل ازپیروزی انقلاب برگشتم ایران»

وی مدت ۱۸ سال در حوزه علمیه قم به تحصیل و تحقیق در فلسفه و کلام اسلامی، فقه و اصول و تفسیر پرداخت و در بالاترین سطوح حوزوی تحصیلات خود را به پایان رساند،ملبس به لباس روحانیت بوده وبعد ازجامه روحانیت درآمد ونظریه پردازشد!وی یرادر امام جمعه سابق تبریز(آیت الله محسن شبستری )است.

البته آقای شبستری ازیک سال قبل با شهیدبهشتی درهمین مرکزهمکاری می کرده،این کادرسازی آن شهیدبزرگواررامی رساندکه زمینه سازمدیریت درپیروزی واداره انقلاب اسلامی شد.

۴– حجت الاسلام سید محمد خاتمی (از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹)

Image result for ‫مشرق....مراسم تنفیذ ریاست جمهوری حجت الاسلام خاتمی‬‎

خاتمی (فرزندآیت الله سیدروح الله متولد۲۱ مهر ۱۳۲۲اردکان یزد)ازمرداد ۱۳۷۶ الی مرداد ۱۳۸۴ رئیس جمهوربود.

قبل ازریاست جمهوری:ازخرداد ۱۳۵۹ – آبان ۱۳۶۱نماینده مجلس بود،نمایندگی را نصف ونیمه رهاکرد ،رفت «وزیرفرهنگ ارشاداسلامی»شد.

۵– آیت الله محمد مقدم (از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۷۱)

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمد مقدم: امام خمینی(س) به اسلام عزت داد و هویت آن را بازگرداند

دکترمقدم(متولد۱۲۸۷) دکتری زبان‌شناسی از دانشگاه پرینستون امریکا،هم اکنون، معاون بین‌الملل موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی است،

۶– آیت الله محمدباقر انصاری زنجانی (از سال۱۳۷۱ تا ۱۳۷۸)

 اولین جلسه از دوره تربیت مبلغین با موضوع غدیر تا فاطمیه

آقای انصاری هم اکنون درکارتبلیغ است،بیشتردرحوزه «غدیر».

۷–  آیت الله سید رضا حسینی‌نسب (از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۲)

حسینی‌نسب متولد ۱۳۳۷ مهریز(یزد)وهم اکنون مقیم کانادا-سمت استادی در دانشگاه تورنتو کانادارادرپرونده اش دارد.

در جامعه اسلامی هرگز حقوق شهروندی تابعی از اعتقادات مذهبی و دینی نیست

۸– آیت الله سید عباس حسینی قائم‌مقامی (از سال بهمن ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۸)

آیت‌الله سید عباس قائم‌مقامی داوطلب نمایندگی خبرگان پنجم شد

قائم‌مقامی(فرزندحاج سیدمهدی متولد۱۳۴۷تهران)سابقه کرسی استادی «دانشگاه برکلی آمریکا»رادرپرونده اش دارد.

واما درپنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کردند..بعدازاحراز وعدم احراز،دردقایق آخر«ردوصلاحیت شد!»۲۴ بهمن ۱۳۹۴

آیت‌الله قائم‌مقامی که شاگرد شاخص مکتب تربیتی آیت‌الله حق‌شناس است، از محضر درس استادان بزرگ حوزه‌های علمیه، همچون آیات: میرزا جواد تبریزی، محمدعلی اراکی، حسین وحید خراسانی، میرزا هاشم آملی، سید رضی شیرازی، حسن حسن‌زاده آملی و… بهره جسته است.

آیت‌الله حسن‌زاده آملی وقتی که سال ۱۳۷۶ در مورد شایستگی آقای قائم‌مقامی برای مجلس خبرگان مورد پرسش قرار گرفت، چنین گفت: «از زبان بنده بفرمایید که من سالیانی خدمت جناب آقای قائم‌مقامی بودم و ایشان را به دو منقبت علم و عمل، بسیار شایسته، قابل و وارسته می‌دانم و بدون هیچ مداهنه و مجامله‌ای، جناب ایشان برای این امر اهم و حیاتی (انتخابات خبرگان) شایسته می‌باشد و در قابلیتشان تردیدی نیست.»..رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۷/۵/ ۷۴ خطاب به وی اظهار کرده بودند: «من به شما برای آینده نظام، امیدها بسته‌ام».

«آیت الله رضارمضانی» درکنارپروفسورمجید سمیعی(۲همشهری) ومرحوم آیت الله سیدمحمود شاهرودی-هامبورک -آلمان دیماه۱۳۹۶

۹– دکتررضا رمضانی (از سال ۱۳۸۸ تاشهریور ۱۳۹۷)

DSC_0005

آیت الله رمضانی،هم اکنون،یکی از۳نماینده گیلان درمجلس خبرگان رهبری می باشد،وی امامت جمعه کرج رانیزدرسوابقش دارد.

۱۰آیت الله دکترمحمد هادی مفتح (از شهریور ۱۳۹۷)

فرزند«شهیدمفتح »جایگزین دکتررمضانی

طی مراسمی،حکم رهبر معظم انقلاب درباره انتصاب حجت الاسلام و المسلمین دکتر «محمد هادی مفتح« به عنوان رییس جدید مرکز اسلامی هامبورگ قرائت و از خدمات« آیت الله رضا رمضانی» رییس سابق این مرکز قدردانی شد.۸ شهریور ۱۳۹۷

این مراسم باحضورحجت الاسلام والمسلمین «محسن قمی» معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری ، سفیر و جمعی از دیپلمات های ایرانی و شماری از شخصیت های مسلمان مقیم آلمان برگزار شد.

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:سایت  صداوسیما اینگونه می نویسد:

فرازی از حکم رهبر معظم انقلاب خطاب به «محمد هادی مفتح»…با استفاده از آموزه های اسلام ناب، منطق انقلاب اسلامی و بهره گیری از همه ظرفیت های رسانه ای، دانشگاهی و نخبگانی ، گام های بلند و استواری برای خدمت به اسلام و مسلمانان به ویژه پیروان مکتب حیات بخش اهل بیت علیهم السلام و نیز هموطنان عزیز مقیم آن دیار برداشته شود.
حجت الاسلام و المسلمین “محمد هادی مفتح ” دارای تحصیلات حوزوی و دانشگاهی است که مدرک کارشناسی را در رشته مهندسی برق و الکترونیک از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته علوم قرآن وحدیث اخذ کرده و دروس حوزوی را نیز تا سطوح پیشرفته در شهر قم و تهران گذرانده است.
وی در سوابق خود مسؤولیت هایی همچون تاسیس شبکه سراسری رادیو معارف و طراحی و مدیریت تولید سیستم جامع مکانیزه مدیریت حوزه علمیه قم را داراست.
«حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد هادی مفتح »فرزند شهید آیت الله محمد مفتح» است.
وی دهمین رییس مرکز اسلامی و امام مسجد امام علی (ع) درهامبورگ آلمان است که این مرکز و مسجد که از مهمترین مراکز اسلامی در اروپا است و سابقه تاسیس آن به ۶۰ سال قبل و به توصیه آیت الله العظمی بروجردی از مراجع عظام تقلید باز می گردد.
این مرکز از سال ۱۳۴۴ و در زمان ریاست شهید آیت الله دکتر بهشتی به عنوان مرکزی فرهنگی در اروپا به ثبت رسید و با اهتمام به نشر معارف اسلامی و معرفی نهضت امام خمینی (ره) به مسلمانان اروپا ، به پایگاهی برای تبادل آرا و گفتگوی میان پیروان ادیان و تقریب مذاهب اسلامی تبدیل شد./منبع:۰۸ شهریور ۱۳۹۷صداوسیما.

گزارش کار آیت الله بهشتی(خرداد ۱۳۴۹)هفته اول مراجعت به ایران.اززبان خودش

شهیدبهشتی-مسجدهامبورگ.

اسم(عنوانی)که برایمان محدودیت ایجادمی کرد

در بدو ورود به هامبورگ، به فاصله کوتاهى دریافتم که یک اشتباه بزرگ صورت گرفته است و آن اینکه با استعمال و به کار بردن عنوان «جمعیت اسلامى ایرانیان در هامبورگ» تمام تلاشهاى اسلامیمان را فقط در جمع ایرانیان محصور کرده ‏ایم و با آن‏که اسلام آیینى است جهانى و ملیت نمى ‏شناسد، ما که حامل پیام اسلام در اروپا هستیم مارک ملیت به خودمان زده ‏ایم.

«نام »راقبلاًتغییرداده بودند.-مجدداًتغییرکرد(برگشت به عنوان  اولیه)

دوستان گفتند: سابقاً گاهى برادران افغانى در برنامه ‏هاى فارسى شرکت مى‏کردند؛ چون این نام در همین سالهاى اخیر به وجود آمده بود و قبل از به ثبت دادن، نامش «جمعیت اسلامى هامبورگ» بوده،

این تغییر نام باعث قطع ارتباط برادران افغانى شده بود. بعضى از دوستان عرب و مسلمانان آلمانى هم گاه و بیگاه با این جمعیت تماسهایى مى‏گرفتند که حالا اینها هم فاصله گرفته‏ اند و مى‏گویند اینجا مال ایرانیهاست؛ چرا ما برویم مزاحم شویم.

سبحان الله! مگر مى ‏شود با این تیتر و با این نام در هامبورگ فعالیت اسلامى همه جانبه و وسیع شروع کرد؟

قبل از هر چیز لازم بود که ما خودمان را از زیر این نام محدود کننده بیرون بیاوریم. بنابراین با مطالعه زیاد تصمیم گرفتیم اصولاً واحد اسلامى را که ما مسئول آن بودیم به نام «مرکز اسلامى هامبورگ» در آوریم. تا شعاع هاى وسیع عمل داشته باشیم.

هر چند این تغییر نام براى بسیارى ناخوشایند بود.

فعالیت درمسجدمتروکه

حساب کردم مسجد دور افتاده مهجور متروک به این زودى‏ها مورد توجه این و آن قرار نمى‏گیرد تا براى تکمیل ساختمان آن تلاش کنند. لذا پس از برگزارى نخستین جلسه و درس در منزل که در حقیقت« جلسه معارفه» بود، همان سال، در «شبهاى تاسوعا و عاشورا» و یازدهم، سه شب جلسه سخنرانى و سوگوارى، در همان ساختمان مسجد نیمه تمام سفید نشده کم نور برگزار کردیم.

بهشتی!اینجا»اروپا»است،این مذهبی بازی(عاشورا )چیه!

دراوائل دوستان  مى‏ گفتند: فلانى اینجا اروپاست، این کارها چیست که تو مى‏کنى؟ کسى نمى‏آید.

گفتم: اگر کسى براى بحث‏هاى مفید و اظهار ارادت به سالار آزادگان اسلام و پیشواى بزرگ حسین‏ بن علی (ع) و یاران و فرزندان و برادران و بستگان فداکارش مى‏خواهد بیاید، اینجا هم مى ‏آید، ناراحت نباشید.

برخلاف پیش بینى دوستان در شب دوم که گفته بودند صد صندلى کافى است، گفتیم ۱۵۰ تا باشد.

گفتند: ما سابقه داریم که در این جلسات ۶۰ یا ۷۰ نفر بیشتر نمى ‏آیند.

گفتم: احتیاط عیب ندارد. یک مقدار پول بیشتر براى کرایه صندلى مى‏دهیم.

امابرخلاف پیش بینى دوستان، در شب دوم صندلیها کم آمد و ناچار شدند براى روز سوم مقدار بیشترى صندلى سفارش بدهند که بیاورند.

کم کم برادران و خواهران مسلمان ما در هامبورگ عادت کردند و گفتند: در مسجد نیمه تمام هم مى‏شود دور هم جمع شویم

و از آن پس تمام جلسات بزرگ در مسجد برگزار شده است. به این ترتیب مسجد تا حدودى از متروک بودن در آمد، اما کافى نبود. دفتر کار مرکز اسلامى هامبورگ در خانه ۳ اتاق و نیمه بنده بود که هم باید در آن با خانواده زندگى و هم در آن‏جا کار مى‏کردم.  که باید ازهمکاری و تلاشهاى همسر خودم در این سالها، به‏ خصوص در سالهایى که محل کار من در منزل بود، قدردانى کنم.

مسجدآبان  ۱۳۴۵مسجدآماده شد

در آبان ماه سال ۱۳۴۵ دفتر و محل کار مرکز اسلامى هامبورگ را به مسجد منتقل کردیم.

چقدرهزینه شد؟

البته براى این کارهاى ساختمانى که در این چند سال انجام گرفته مبلغى در حدود یک میلیون و پانصد هزار مارک یعنى تقریباً معادل سه میلیون تومان به مصرف رسیده است.

هفتصد هزار مارک برآوردهزینه شده-بایدانجام بگیرد

کار ساختمانى که در پیش است عبارت است از: تکمیل تعمیرات داخلى مسجد، گنبد، محل نماز، سالن سخنرانى، کلاسها و قسمتهاى فرعى آنها که برحسب برآورد مهندسان با مبلغى در حدود هفتصد هزار مارک، این قسمت از تعمیرات هم ممکن است انجام گیرد.البته این برآوردمال همین سال است.

«جلسات هفتگى و ماهانه» مسجد هامبورگ

آقای بهشتی درادامه اینگونه توضیح می دهد:

جلسات هفتگى: شب جمعه نماز جماعت، قرائت قرآن، تفسیر و بحث به زبان فارسى. ظهر جمعه نماز جمعه و خطبه به زبان آلمانى. در نماز جمعه، شیعه و سنّى ایرانى و غیر ایرانى شرکت مى‏کنند. عصر سه شنبه بحث در یک دایره کوچک دانشجویى به زبان عربى.

جلسات ماهانه: در اولین چهارشنبه هر ماه جلسه‏اى براى دانش‏آموزان دبیرستان مسلمان به زبان آلمانى، در سومین شنبه هر ماه جلسه‏اى درباره اسلام براى عموم به زبان آلمانى.

جلسات موسمى(مناسبت ها): به زبان فارسى، مراسم تاسوعا و عاشورا، ۲۸ صفر، عید مولود پیغمبر صلوات الله و سلامه علیه، نیمه شعبان، شبهاى قدر (۳شب ماه رمضان)، عید غدیر، عید فطر و عید قربان با شرکت همه مسلمانانى که به آنجا مى‏آیند؛ و با خطابه عید به زبان‏هاى عربى، آلمانى، فارسى و ترکى.

دیگرخدمات مرکزاسلامی هامبورگ:

آیت الله بهشتی  درادامه می گوید: کار دیگر مرکز اسلامى هامبورگ، همان طور که هر مسلمانى باید انجام بدهد« انجام خدمات تعاونى» در حدود امکانات،

«خدمات مشاوره ای»

حل اختلافات خانوادگى و غیر خانوادگى در حدود فرصت، راهنمایى بیماران، دانشجویان و نیازمندان،

«خدمات مالی»

کمکهاى مالى به نیازمندان در حدود امکان و مخصوصاً همدردى با مردم مسلمانى است که در حوادث اخیر در دنیا رنج مى‏بینند. فعالیت دیگر مرکز، ایجاد کلاسهاى مخصوص تعلیم زبان فارسى و خط، تعلیمات دینى، معلومات عمومى درباره جهان اسلام و ایران براى نوآموزان در چهار سطح مختلف بوده است که اخیراً توانسته ‏ایم محل برگزارى آن را به مسجد منتقل کنیم. قبلاً این کلاسها در خارج مسجد بود و به وسیله گروههاى دیگر به وجود آمده بود و سهم ما در آن، فقط تعلیمات دینى بود، اما اکنون تمام کار در مسجد انجام مى‏شود.

بازدید وملاقاتها: تیم های دانش آموزی دانشجویی(اردوی فرهنگی آلمانی ها)

کار دیگر تماس روز افزون است با آلمانیهاى علاقه‏ مند به آشنایى با اسلام از راههاى مختلف: پذیرفتن گروههاى مختلف دانش آموزى و دانشجویى و غیر اینها که براى دیدن مسجد و گفتگو درباره اسلام به مسجد مى‏آیند. باید به آقایان و خانمها عرض کنم که علاقه نسبتاً وسیعى در اروپا به‏ خصوص در نسل جوان براى شناختن ادیان و جهان‏بینى ‏هاى مختلفى که در دنیا شهرت دارند وجود دارد. از این علاقه براى شناساندن صحیح اسلام به مردم اروپا حداکثر استفاده را مى‏توان کرد؛ به شرط داشتن روش صحیح، تجهیزات کافى و نیروى انسانى ورزیده.

معلمان دانش آموزان را به اردوی علمی می برند

به این مناسبت از دبیرستانها به‏ خصوص در برنامه خاصى که دارند، کلاسهایى با معلمینشان ـ که گاهى هم معلم اصلاً یک کشیش است ( با اطلاع قبلى به مسجد مى‏ آیند )تا مسجد را ببینند و ضمناً از ما مى‏خواهند براى آنها نیم ساعت تا سه ربع درباره اسلام صحبت کنیم .

گاهى بعد از صحبت یکى دو ساعت سؤال و جواب و بحث و گفتگو به زبان آلمانى است. این فرصت براى مسجد ما در هر سالى نسبت به سال قبل، افزایش مخصوصى دارد؛ به طورى که در سال مسیحى گذشته ما جمعاً در حدود دوازده گروه داشتیم و امسال در این پنج ماه گذشته، دوازده گروه داشته‏ ایم. به این ترتیب این گروهها فقط در پنج ماه اول امسال به اندازه همه سال گذشته و نه تنها از هامبورگ، بلکه از شهرهاى دور دست هم به مسجد آمدند.

طریق دیگر تماس با افراد به صورت خصوصى است. عده زیادى هستند که مى‏خواهند بدانند اسلام چیست؟ تلفن مى‏کنند و مى ‏آیند نیم ساعت، یک ساعت و گاه دو ساعت صحبت مى‏کنند. راه دیگر شرکت در بحثهاى متقابل میان اسلام و مسیحیت است.

در آلمان جلسات گوناگونى تشکیل مى‏شود که در این جلسات مناسبات اسلام با مسیحیت، با یهود و با ادیان و جهان بینى‏هاى دیگر بررسى مى‏شود. اتفاقاً چندى پیش در شهر کیل(نام دانشگاهی واقع درشهر کیل-SAU- مرکز ایالت اشلسویگ- هولشتاین آلمان است) که یک شهر دانشگاهى است، به دعوت یک سازمان کلیسایى مقابله ‏اى میان اسلام و مسیحیت و یهود درباره این مطلب به وجود آمد که آیا بشر میان خود و خدا به میانجى نیازمند است یا خیر؟

این جلسه بسیار پر حرارت و گرم، فرصت بسیار خوبى بود براى شناساندن اسلام و رأى صریح اسلام. در این باره راه دیگر، شرکت در بحثهاى علمى اسلامى در سطح تئولوگها و الهیون است. از جمله در سال گذشته در ماه مارس در ژنو، کنفرانسى تحت این عنوان با شرکت حدود ده نفر از دانشمندان اسلام شناس و ده نفر دانشمندان مسیحى کلیسایى تشکیل شد که در آن راجع به برخورد درباره سه موضوع بحث شد و براى خود ما بسیار مفید و مؤثر بود.

همچنین در سال جارى، در ماه آوریل یعنى دو ماه قبل، در وین بحث مفصلى با «کاردینال بزرگ اتریش» به نام آقاى کاردینال دکتر کونیگ-اتریشی(Cardinal Franz Koenig) درباره مناسبات اسلام با مسیحیت برگزار شد که آن هم بسیار مفید بود و همچنین در جلسه‏اى دیگر که طى یک روز تشکیل شد، با شرکت عده‏اى از دانشمندان سرشناس و اسلام شناس از اساتید دانشگاه وین مقابله دیگرى رخ داد که حدود سه ساعت طول کشید و توانستیم در این سه ساعت لااقل درباره دو موضوع اساسى با آنها صحبت کنیم.

وظیفه دیگرى که مرکز اسلامى هامبورگ دارد و بدان عمل کرده است پاسخ به سؤالات علمى قسمتهاى شرق شناسى دانشگاه‏هاى اروپاست. خود دانشگاه هامبورگ قسمتى به نام شرق‏شناسى دارد. در این چند ماه گذشته رئیس این قسمت آقاى پروفسور اشپولر-آلمانی(برتولد اشپولر -متوفی بهار ۱۳۶۹)  دو نوبت از ما وقت گرفت که خودش همراه کادر علمى و دانشجویان این رشته به مسجد بیایند و درسى را که در برنامه خود ایشان بود، بنده به جاى او بگویم؛ براى اینکه اظهار مى‏کرد در این مادّه تخصص شما حتماً از ما بیشتر است. اتفاقاً دو موضوع حساس بود: یکى تقیه در مذهب شیعه و ریشه‏هاى آن و دیگر شیوه‏هاى تفسیر قرآن در میان شیعه و اهل سنت و فرق میان این دو شیوه.

تعامل بامسلمانان مقیم آلمان

شهیدبهشتی:کار دیگر ما این است که بکوشیم میان آلمانى‏هاى مسلمان مقیم این منطقه ارتباط برقرار کنیم. شما خودتان مى‏توانید حس کنید که وقتى یک نفر آنجا مسلمان مى‏شود از محیطش تقریباً بریده مى‏شود و خودش را تک و تنها احساس مى‏کند. در نامه‏ هایى که براى من رسیده، غالباً مى‏گفتند ما اینجا احساس تنهایى مى‏کنیم، کمک کنید ما از این احساس رنج آور و رنج زا نجات پیدا کنیم. براى این کار، ما قبل از هر چیز به چند آلمانى مسلمان مخلص احتیاج داشتیم.آلمانى مسلمان غیر ازدواجى.

مسلمان «عشقی» چیست؟

عده ‏اى از مسلمانهایى که درآلمان مسلمان مى‏شوند،« مسلمان ازدواجى» یا به قول یکى از دوستان، مسلمان عشقى هستند؛ عاشق همدیگر مى‏شوند، یک مسلمان و یک غیر مسلمان، زن یا مرد، چون شرط ازدواج اسلام است کمى هم مطالعه مى‏کنند و اسلام مى ‏آورند.

عشقی هاهم عاشق اسلام می شوند

شهیدبهشتی حرفش را اصلاح می کند وادامه می دهد:البته این را باید عرض کنم که در میان همین مسلمانان آلمانى که از این راه مسلمان مى‏شوند افراد پروپاقرص هم وجود دارد.

براى نمونه عرض کنم که خانمى با همین مقدمه مسلمان شده و شوهر مسلمان آفریقاییش با کمال تأسف به او ستمها روا داشته و او را رها کرده، اکنون با دو فرزندش در هامبورگ آلمان زندگى مى‏کند و با دسترنج خودش باید زندگى کند تغییر نکند ولى همچنان به اسلام وفادار مانده و در جلسات اسلامى شرکت مى‏کند و از آن مادرانى است که مرتب به ما مى‏گوید براى بچه ‏هاى ما فکرى کنید، چون مى‏خواهم مسلمان بار بیایند.

این است که وقتى مى‏گویم مسلمانان عشقى، دوستان فکر نکنند که هر مسلمانى که با ازدواج و برخورد ازدواجى شروع مى‏کند و هر اسلام آوردنى که با این برخورد شروع مى‏شود، بى ریشه و تهى مغز است

وی ادامه می دهد: نهاینطورنیست، گاهى هم تا این اندازه پر مغز است. ولى به هر حال ما خواستیم از گروه مسلمانانى که بدون این سابقه ذهنى مسلمان مى‏شوند مرکزى به وجود بیاوریم و خوشبختانه دراین اواخر به وسیله یک جوان مسلمان دیپلمه آلمانى قدمهاى اولیه را در این راه برداشتیم و امید دارم که با موفقیت در آینده روبه رو شویم..

سؤالات حضار و پاسخهاى شهید  بهشتى

س: بفرمایید اقامت جناب‏عالى در ایران از این به بعد دائمى است یا اینکه باز عزم مسافرت به هامبورگ دارید؟

شهیدبهشتی:احتمالاً بروم وشایدنتوانم، خوشبختانه در طول این پنج سال همکارانى به آنجا دعوت شدند و الان آنجا مشغول کار و تلاش هستند. همکار عزیز ما «آقاى محمد مجتهد شبسترى» به عنوان یک عالم اسلامى در آنجا تلاش مى‏کنند.

آقاى« طارمى »هم که دانشجو هستند به طور نیمه وقت، کلاسهاى نوآموزان را اداره مى‏کنند.

« آقاى مهدى عمارى» که کارمند دفتر و مسئول قسمتهاى داخلى مسجد هستند.(احتمالاً دکترعلی عماری بارشند=طوفان)

امیدوارم در صورت امکان، من هم بتوانم به صف آن‏ها بپیوندم و اگر نتوانستم، آنها بتوانند در تلاش خودشان موفق باشند و من‏هم هرجا باشم تا آن مقدار که دورادور بتوانم کارى بکنم سهم خودم‏را ایفا خواهم کرد.

س: برای تبلیغ اسلام بارسانه های آلمان هم درارتباط هستید؟

خوشبختانه مؤسسه تلویزیون آلمان در برنامه سوم امسال، نخستین ارتباط را با مرکز اسلامى هامبورگ آغاز کرد. چندى قبل از متصدیان برنامه سوم تلویزیون آلمان اطلاع دادند که مى‏خواهند یک برنامه نیم ساعته درباره زندگى مسلمانان در آلمان تهیه کنند و نمایش بدهند. از من خواهش کردند که به آنها اجازه بدهیم از مسجد ما هم فیلمهایى بردارند. به آنها گفتم من این اجازه را مى‏دهم اما مشروط. شرطش این است که این فیلم از اول تا آخرش زیر نظر ما تنظیم شود و حتى در آخرین مرحله نمایش از نظر ما بگذرد. آنها هم به این وعده عمل کردند و یک فیلم نیم ساعته تهیه کردند و مخصوصاً قسمت توضیحات این فیلم را که خیلى حساسیت داشت در آخرین مرحله به نظر ما رساندند و من به مرکز تلویزیون آنها رفتم و یازده اصلاح ضرورى لازم، در توضیحات آنها به عمل آمد. ما مایل هستیم از راههاى تبلیغاتى عمومى هم استفاده کنیم.

س: این برنامه تا چه حد شما را راضى کرده و مى‏کند؟

آیت الله بهشتی: من همیشه از کارهایى که مى‏کنم خوشحال مى‏شوم اما قانع و راضى نمى‏شوم. از کارهایى که کردیم خوشحالیم، اما راضى و قانع نیستیم.

س: همه مى‏گویند وجود شما خیلى مؤثر بوده ،نظر شما ؟

ج: چه گویم که خودستایى نباشد.

س: به چه کشورهایى مسافرت کردید و چه نتایجى از نظر تبلیغى به دست آوردید؟

ج: میدان اصلى فعالیت ما کشورهاى آلمانى زبان اروپا، آلمان، اتریش و قسمتى از سوئیس بود. در همه این کشورها، سفرهایى کردیم و نتایج نسبى همان بود که عرض شد.

س: تبلیغات و تعامل نیروهای «مرکزاسلامی» چه تأثیری دارد؟

ج:  مردم اروپا با پیش داوریهاى غلط و مضر درباره اسلام فکر مى‏کنند و کمترین فایده‏ اى که یک مرکز فعال اسلامى در اروپا مى‏تواند داشته باشد، مبارزه با این پیش داورى‏هاى غلط است. وقتى اسلام واقعى را در برخوردهاى حضورى مى ‏شناسند، نگرش منفى آنها از بین مى‏رود.

س: آیا برای معرفی اسلام با شخصیتهاى معروف ملاقات، داشته اید؟خاطرهای دارید؟

ج: یک خاطره عرض کنم یک استاد دانشگاه تئولوژى یعنى الهیات مسیحى در آلمان، در هامبورگ روزى با گروهى از دانشجویان خودش به مسجد آمد براى اینکه ببینند در روز عید فطر ما چگونه نماز مى‏خوانیم. پس از نماز خواهش کرد یک ربع ساعت با هم صحبت کنیم. به ایشان گفته شد که در این وقت کوتاه نمى‏شود صحبت مفیدى کرد. سرپایى یک ربع ساعتى معارفه مى‏کنیم. این معارفه براى آنها حکم قبولى داشت و خواهش کردند که ما یک روز دو ساعتى دور هم بنشینیم.

روز چهارشنبه ‏اى بود. این آقاى پروفسور با شاگردانش به مسجد آمد، نشستیم و صحبت کردیم. از جمله یکى از این دانشجویان پرسید؟

قرآن درباره تثلیث مطلبى مى‏گوید که باتاریخ وفق نمى ‏دهد،توضیح خواست.

توضیح دادم که این اشتباه از شماست، والاّ آنچه قرآن مى‏گوید با واقعیت هاى علمى تاریخى منافاتى ندارد. ترجمه آلمانى قرآن را آوردیم، آیات را پیدا کردیم و دیدند صحیح است و منافاتى نیست.

در پایان این جلسه، این آقاى پروفسورى که باید براى کلیسا کشیش تربیت کند، گفت: فلانى خیلى متشکریم، امروز این برخورد براى ما فقط یک ملاقات نبود؛ بلکه یک درس بود، درسى آموزنده که به کمک آن از اشتباهى بیرون آمدیم که دهها سال و بلکه صدها سال است به دست نویسندگان خودمان، در آن اشتباه افتاده بودیم. این گفتار از استاد، در حضور دانشجویانش در همان مجلس، در یاد من خاطره ‏اى بس شیرین گذاشته که چگونه مردمى با انصاف، لااقل در این حدود و در این سرزمین‏ها پیدا مى ‏شوند.

س: دراروپانوعاً با چه سئوالاتی ازشمامی کنند؟

ج: سؤالات اساسى درباره مناسبات اسلام و مسیحیت و عقیده اسلام درباره تثلیث و ارزش عیسى(ع) است. دیگر درباره زن در اسلام به خصوص این مسأله که اسلام اجازه داده است مرد مسلمان چهار زن بگیرد اما یک زن نمى‏تواند چهار تا شوهر بکند. مسأله بردگى در اسلام و مسأله جنگ و جهاد در اسلام و این تهمت که اسلام با کمک شمشیر در جهان گسترش پیدا کرده است. اینها سؤالات اصلى هستند، سؤالات دیگر هم البته هست.

س: تبلیغات اسلامى درهامبورک ،واکنش ها ومخالفت هایی  داشته؟

ج: کلیسا خیلى خوشش نمى ‏آید که ما آنجا قد علم کرده و سر بلند کنیم ولى خوشبختانه شرایط اجتماعى فعلى اروپا هم فرصت و امکان زیادى به کلیسا براى جلوگیرى از کار ما نمى‏ دهد.

س: در کتب درسى آلمانى درباره اسلام و ایران چه مطالبى جلب نظر مى‏کند؟ چه مطالبى در نشریات به خصوص کتب درسى و اجتماعى به نظر شما رسیده است؟

ج: در این زمینه ما مقدارى بررسى کرده‏ ایم. بر روى هم سمپاشی هایى که در کتب درسى هست البته در آن حدودى که ما دیدیم خیلى قابل توجه به نظر نرسیده ولى در نشریات عمومى به خصوص نشریات کلیسایى، هنوز هم سمپاشی هاى عجیب نسبت به اسلام و توهین هاى ناراحت کننده نسبت به مقام شامخ پیغمبر بزرگوار اسلام صلواهالله علیه دیده مى‏شود و همین طور که اشاره کردم یکى از کارهاى مهم و اساسى است که این واحد اسلامى اروپا باید به آن بپردازد./پایان گزارش آیت الله بهشتی ( خردادماه ۱۳۴۹) یکهفتهبعدازمراجعت به ایران

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:جلسه پرسش وپاسخ طولانی بود(همچنین ارائه گزارش)بعضی از مطالب مطروح که قبل ازپیروزی انقلاب بود( خردادماه ۱۳۴۹)،بعدازنیم قرن موضوعیت ندارد،واما بعضی از جوابها همیشه کارسازوراهگشاهستند را باکمی ویرایش آورده ام+تخلیص.

نکنه +توضیح نگارنده:کارهای آیت الله بهشتی همش براساس قانون وقانونمندی بود،ایشان درتلاش بود که فرآیندقانونی مسجد ومرکزفرهنگی را به ثبت برساند که کشورآلمان نتواندبرایش مشکل افرینی کند،ضمنان روحیه تشکیلاتی داشت،دوست داشت دریگران دردرفعالیتهایش سهیم کند وازپتانسیلشان استفاده کند،اولین اقدامی که برای عمران مسجدامام علی(ع)انجام داد« تشکیل هیئت امنای»درامورساختمانی مسجدبود.

۷نفررابرای  هیئت امنایی برگزید:

۱- دکتر مهندس ایرج مشیری

۲- دکتر علی عماری

۳- دکترمنوچهر اقبال

۴- کریم نعمت زاده

۵- محمد خسرو شاهی

۶- حسن ولادی

هفتمی هم خودش بود.

توضیح:احتمالاً«منوچهراقبال» دکترمنوچهراقبال(متوفی۱۳۵۶ درآن زمان،رئیس شرکت ملى نفت یانمایندگى دائمى ایران در یونسکوبود)باشدکه باتوجه به آزاداندیشی آن شهیدبزرگوار،بعیدنیست که ازوجوداین پزشک (نخست وزیرسابق) استفاده کرده باشد.

قرارشدکارساخت مسجدرا براساس فوریت«فازبه فاز»انجام دهند.

ااقدامات عمرانی درطی ۵فاز انجام بگیرد:

۱-تکمیل وضوخانه، دفاتر اداری و کتابخانه.

۲- تکمیل نمای خارجی مسجد .

۳- تکمیل محوطه سازی بیرون مسجد.

۴- تکمیل  گنبد وگلدسته .

۵- ایجاد ساختمان مسکونی برای سرایدار .

شهیدبهشتی دردهمین ماه حضوری توانست«مرکز اسلامی هامبورگ»رادر

در ۱۹ بهمن ۱۳۴۴ (۸ فوریه ۱۹۶۶)  به ثبت برساند./پایان توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر.

خاطره چهارمین رئیس مرکراسلامی هامبور(خاتمی)از آیت‌الله سیدمحمد حسینی بهشتی.

خاتمی که به پیشنهاد شهید بهشتی برای اداره مرکز اسلامی هامبورگ انتخاب شد، قرار بود بعد از پیروزی انقلاب تا ده، پانزده سال در آنجا بماند اما به تشویق بهشتی به ایران برگشت. آنچه در پی می‌آید بخش‌هایی از روایت منتشرشده از خاتمی است:

* شهید بهشتی یک دوره چهار ساله در هامبورگ فعالیت داشتند که به نوعی دوره باروری شخصیت اجتماعی‌ ایشان به حساب می‌آید، اما وجوه شخصیت ایشان بزرگ‌تر از آن است که بخواهیم آن را در قالب مرکز اسلامی هامبورگ ببینیم. ایشان را باید در افق وسیع‌تری دید.

من بین سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۴ در قم بودم و از سال ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۸ برای تحصیل به اصفهان رفتم. از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۰ هم برای گذراندن دوره نظام وظیفه به تهران آمدم و با آقای بهشتی دور را دور آشنا بودم. اتفاقا نخستین باری که ایشان را دیدم. زمانی بود که از حسینیه ارشاد بیرون آمده بودم و ایشان هم همزمان بیرون آمده بودند. آمدند به سمت من، من ایشان را می‌شناختم، ولی ایشان من را نمی‌شناختند. دیده بودند یک بچه طلبه آنجاست، آمدند جلو و خیلی برخورد گرمی داشتند. این اولین دیدار رودرروی من با آقای بهشتی بود،

اولین دیدارباآیت الله بهشتی

اولین دیداری که با هم مواجه شدیم و صحبت کردیم. در سال ۱۳۴۰ که من در قم درس می‌خواندم، ایشان مدرسه دین و دانش قم را اداره می‌کردند. برای طلبه‌ها کلاس زبان گذاشته بودند؛ از جمله کسانی که من به خاطر می‌آورم آقای سیدهادی خسروشاهی، آقای مصباح و فکر می‌کنم آقای مصطفی محقق داماد به مدرسه ایشان می‌رفتند. اکثر علمایی که زبان یاد گرفته (کم یا زیاد) در آنجا فرا گرفته‌اند. ایشان خودش به زبان انگلیسی مسلط بود.

مرکز اسلامی هامبورگ با حضور آقای بهشتی بنیان‌گذاری شد

خاتمی: به یک معنی «مرکز اسلامی هامبورگ با حضور آقای بهشتی بنیان‌گذاری شد» همانطور که اعتقاد دارم آقای بهشتی بودند که نقش اول را در شکل‌دهی و سامان بخشیدن به نظام جمهوری اسلامی ایفا کردند

مرکز اسلامی هامبورگ، نامش «مسجد امام علی علیه‌السلام »بود.

و طبیعی است که در چنین مرکزی یک عده ایرانیان مسلمان دور هم جمع شوند و کار را سر و سامان دهند و به شیعه بودن خود هم افتخار کنند، اما این مرکز شیعی که به مسائل رویکردی شیعی داشت،

با حضور آقای بهشتی به یک «مرکز اسلامی» شد؛ «مرکز اسلامی جامع»، به گونه‌ای که این مرکز همچنان که با شیعیان ایرانی در ارتباط با سایر مسلمانان غیرشیعه‌ای که مهاجر یا محصل بودند، هم‌‌ همان ارتباط را داشت،‌‌ همان طور که با مسلمان‌های آلمانی مقیم. یعنی آقای بهشتی سه شعبه ارتباط را برقرار کرد، نه تنها با ایرانیان و نه‌تنها با اهالی هامبورگ، بلکه کل آلمان به یک معنا و تا حدودی با دیگر کشورهای غربی.

خاتمی: البته من آقای بهشتی را به عنوان رییس و امام مرکز اسلامی درک نکردم. میان ریاست ایشان و دوران مسوولیت من، پنج ـ شش سال فاصله افتاده بود. وقتی که به آلمان می‌رفتم چون رژیم می‌خواست اداره این مرکز را از دست ما در بیاورد و تحت سلطه خودش قرار بدهد، آقای بهشتی خیلی نگران بودند، آقای شبستری هم می‌خواستند برگردند و نگرانی عمده این بود که این مرکز به دست رژیم نیفتد.

خاتمی(برای ریاست مرکزاسلامی هامبورگ)انتخاب آیت الله بهشتی بود.

درست مقارن آغاز مرحله جدید نهضت. سال ۱۳۵۶ بود که من با ایشان برای رفتن به آلمان صحبت می‌کردم و سال ۱۳۵۷ که دیگر اوج مسائلی بود که به انقلاب منجر شد، به آلمان رفتم و یک نوع ارتباطی که این مرکز باید با انقلاب اسلامی داشته باشد، طراحی شد. موقعی که من به آنجا می‌رفتم نمی‌دانستیم که انقلاب به این زودی به پیروزی می‌رسد،

لذا آقای بهشتی به من می‌گفتند که شما حداقل بنا را بر این بگذار که ۱۰ سال به ایران نخواهی آمد. گرچه ممکن است بیشتر از این نتوانی بیایی. آن طور که من و شما می‌خواهیم مرکز را اداره کنیم، خوشایند رژیم نیست و بنابراین آمدن شما به ایران هم تا دوام این رژیم ممکن نیست، بنابراین شما برو بنا را بر این بگذار که باید ده سال یا بیشتر در آنجا بمانی.

همانطورکه-آقای بهشتی- مشوق من بودند برای رفتن،مشوقم شدندبرای برگشتن

بعد از پیروزی انقلاب هم بنا بود ده پانزده سالی در آنجا بمانم و کار کنم و کم کم بر زبان آلمانی هم مسلط شده بودم و می‌توانستم بیش از پیش مفید باشم، ولی آقای بهشتی دوباره من را تشویق کردند که به ایران برگردم. انتخابات مجلس که شروع شد از اردکان آمدند و اصرار کردند که شما نامزد-انتخابات- بشوید. من گفتم نمی‌توانم این کار را بکنم. دلم می‌خواهد به ایران برگردم،

گفتم حالا که در آلمان هستم و می‌خواهم در این راه و افق تازه‌ای که به رویم گشوده شده، پیش بروم و موثر باشم.

دوستان نزد آقای بهشتی رفتند و ایشان(دکتربهشتی) هم‌‌ همانطور که با قدرت استدلالشان رأی مرا برای رفتن به آلمان تغییر داده بودند، مرا قانع کردند که برگردم به ایران و من در سال ۱۳۵۹ به ایران بازگشتم.

/۰۲ آذر ۱۳۹۰تابناک بنقل ازماهنامه «نسیم بیداری»مصاحبه حجت الاسلامسیدمحمد خاتمی(رئیس جمهورسابق)

مصاحبه آیت الله محمدباقر انصاری زنجانی ، درباره مرکزاسلامی هامبورگ.

آیت الله محمدباقر انصاری زنجانی:در دوره زمانی ۸ ساله‌ای که در مرکز اسلامی هامبورگ بودم، به طور متوسط ۱۰۰-۱۴۰ نفر در سال یا از طریق ازدواج یا از طریق آشنایی با معارف اسلامی به اسلام گرایش پیدا می‌کردند.

سازماندهی افراد در آلمان و اروپا چگونه بود؟

در آن زمان حکومت اسلامی وجود نداشت که بودجه و امکاناتی به مرکز تخصیص دهد، در نتیجه مرکز خودکفا بود و تجار ایرانی مقیم هامبورگ کمک می‌کردند و مسجد اداره می‌شد.

شهید بهشتی کارمند چندانی نداشت، یک معاون روحانی از قم می‌بردند و یکی دو نفر هم نیروی محلی بودند که به ایشان کمک می‌کردند، اما برنامه‌های بسیار منظمی در مرکز حاکم بود؛ مثلاً روزهای مخصوصی برای ملاقات بود و جلسات و فعالیت‌های دیگر وجود داشت.

یکی از کارهای شهید بهشتی ارتباط با دانشجویان ایرانی مقیم اروپا بود، ایشان انجمن‌های اسلامی اروپا را بنیانگذاری کردند که الان هم این انجمن‌ها وجود دارند و مقام معظم رهبری دکتر اژه‌ای را نماینده خود در این انجمن‌ها کرده‌اند.

شهید بهشتی دانشجویان مذهبی ایرانی را که در قسمت‌های مختلف اروپا حضور داشتند تشویق به تاسیس انجمن کردند. البته، آن زمان دانشجویانی که به اروپا می‌رفتند معمولاً از اقشار مرفه و غیرمذهبی جامعه بودند ولی تعدادی هم از خانواده‌های مذهبی بودند که شهید بهشتی این افراد را تشویق کردند و آنها در هر کشوری که بودند انجمن تشکیل می‌دادند.

بعد هم این انجمن‌ها زیر پوشش اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشگاه‌های اروپا قرار گرفت که مرکز این اتحادیه در هامبورگ بود و جلسات در آنجا تشکیل می‌شد؛ الان هم این مرکز در هامبورگ قرار دارد.

البته، زمان بسیار سختی بود؛ چون ساواک در سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های حاضر در آن کشورها نمایندگی داشت و فعالیت‌های دانشجویان را زیر نظر می‌گرفت. این دانشجویان به ایران که می‌آمدند متحمل سختی‌ می‌شدند و مورد پرسش و پاسخ قرار می‌گرفتند، اما به هرحال کمک کردند که منش و افکار امام بین دانشگاهیان اروپایی منتشر گردد.

برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی مرکز هامبورگ

برنامه‌های دیگر برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی است که تحت عنوان مرکز اسلامی می‌گنجد و عبارت است از ارتباط با کلیساها، ارتباط با دانشگاه‌ها، ارتباط با تازه مسلمان‌ها، چاپ نشریه مثل نشریه‌ای که با نام فجر چاپ می‌شود و کتاب‌های آلمانی و کتاب‌های اسلامی که از زمان شهید بهشتی تا کنون ترجمه می‌شود.

تصاویر دیدنی از شهید بهشتی در هامبورگ آلمان

ذکترمحمدحسین حسینی بهشتی-آلمان(هامبورک)-سیدشهدای ۷تیرحزب جمهوری..

البته، سال‌های بعد از انقلاب این فعالیت‌ها توسعه پیدا کرده و امکانات بیشتری برای این گونه فعالیت‌ها در اختیار مرکز قرار گرفته است.

آمارهای رسمی از تعداد مسلمانان موجود در آلمان

در گذشته برخوردی نبود و با توجه به دموکراسی و آزادی مذهب هر کسی می‌توانست برنامه‌های مذهبی خود را داشته باشد. الان حدود ۲۷۰۰ مسجد و مرکز اسلامی در آلمان وجود دارد، برخی مساجد بزرگ و با مشخصات یک مسجد کامل هستند، اما در برخی مکان‌ها مساجد کوچک هستند مثلا جاهای کوچکی را اجاره کرده یا خریده‌اند و آن را تبدیل به مسجد کرده‌اند.

این مراکز برای سه میلیون و چهارصد هزار مسلمانی است که طبق اعلام مراکز آمارگیری رسمی آلمان در این کشور زندگی می‌کنند.

اکثر مسلمانان کشور آلمان «تُرک تبار» هستند

البته، اکثر این مسلمانان از کشور ترکیه هستند، پس از جنگ جهانی دوم که آلمان به صورت ویرانه درآمده بود و این کشور نیاز به نیروی کار داشت، سیل کارگران از ترکیه به آلمان روانه شدند که الان نسل سوم و چهارم آنها در این کشور ساکن هستند. بقیه مسلمانان آلمان نیز اعراب و مسلمانان کشورهای خاورمیانه و ایران هستند،این اصل از گذشته در کشورهای اروپایی وجود داشته که هر مهاجری آزاد است دین خود را داشته باشد و مراسم مذهبی خود را برگزار کند.

بعد از انقلاب اسلامی حساسیت کشورهای اروپایی نسبت به مسلمانان بیشتر شد

بعد از انقلاب اسلامی چون اسلام رونق بیشتری پیدا کرد و گروندگان به اسلام زیاد شدند در کشورهای اروپایی و از جمله آلمان حساسیت‌هایی ایجاد شد و محدودیت‌هایی شکل گرفت، ولی باز هم همان آزادی وجود داشت و دارد.

اسلام هراسی بعداز۱۱ سپتامبر

پس از ۱۱ سپتامبر۲۰۰۱(سه شنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۸۰)  و فعالیت‌های تروریستی در غرب محدودیت‌های شدیدتری نسبت به مسلمانان و بدبینی شدیدتری نسبت به اسلام ایجاد شد و به تدریج مسئله اسلام هراسی و اسلام ستیزی به وجود آمد که تبلیغات رسانه‌ای غرب و صهیونیست‌ها به این مساله بسیار دامن زدند.

اما در عین حال فعالیت مساجد به طور طبیعی آزاد است و هر کسی که مسلمانان معتدلی باشد و کارهای خلاف نداشته باشد مورد احترام دولت‌های غربی و آلمان است./گزیده هایی ازمصاحبه(سال۱۳۹۱)محمدباقر انصاری.

آلمان بودجه«انجمن اسلامی جوامع شیعه آلمان»راقطع می کند.

بودجه۱۳۰هزاریوریی(سالانه) دولت آلمان به مرکزاسلامی هامبورک قطع می شود.

علت :شعار«مرگ براسرائیل» تظاهرات روزقدس درآلمان است.

دولت آلمان در راستای سیاست‌های خود برای «پیشگیری از  افراط‌گرایی» حدود ۳۸۰ هزار یورو به «انجمن اسلامی جوامع شیعه آلمان» پرداخت کرده است. پروژه حمایت مالی از این انجمن پس از سال ۲۰۱۹ میلادی تمدید نشده است.

 

«انجمن اسلامی جوامع شیعه آلمان» در فاصله سا‌ل‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ میلادی حدود ۳۸۰ هزار یورو برای انجام فعالیت‌هایی در زمینه «پیشگیری از افراط‌گرایی» در آلمان دریافت کرده است.

این مبلغ توسط وزارت‌خانواده آلمان و صندوق امنیت داخلی اتحادیه اروپا که با اداره فدرال جنایی آلمان همکاری می‌کند، تأمین شده است. روزنامه آلمانی بیلد به نقل از «گونتر کرینگز» یکی از مقامات وزارت کشور آلمان نوشته است: «برنامه‌ای برای تمدید این پروژه وجود ندارد.»

گونتر کرینگز تصریح کرده است که از نظر او، در صورت دریافت درخواست همکاری از سوی “انجمن اسلامی جوامع شیعه آلمان” در آینده، این درخواست باید با دقت بیشتری بررسی شود.

در آلمان آزادی دین و مذهب در قانون اساسی تضمین شده است. دولت آلمان پس از چالش مهاجرت جمعی پناهجویان و از سوی دیگر پیوستن شماری از شهروندان آلمان به گروه‌های افراطی اسلا‌مگرا، همکاری خود با نهادهای مردمی اسلامی را گسترش داد تا از نفوذ آنها برای جذب پناهجویان استفاده کرده و مانع  پیوستن جوانان مسلمان آلمانی به گروه‌های افراطی شود.

“انجمن اسلامی جوامع شیعه آلمان” که از سال ۲۰۱۷ میلادی پروژه‌ای برای همکاری با دولت آلمان در زمینه “پیشگیری از افراط‌گرایی” میان جوانان شیعه آلمان دارد، مورد مناقشه است. این انجمن به دلیل حضور برخی از نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی ایران -از جمله مرکز اسلامی هامبورگ، مهمترین عضو این انجمن- بحث‌برانگیز است.

مرکز اسلامی هامبورگ که رئیس و امامان آن از ایران اعزام می‌شوند، سیاست‌های جمهوری اسلامی را تبلیغ می‌کند. حمایت از حکم اعدام برای کسانی که از دین اسلام خارج شدند و مجازات مرگ برای همجنس‌خواهان از جمله مواردی است که منتقدان این نهاد به آن اشاره می‌کنند و دیالوگ با مدیران آن را بیهوده می‌دانند.

در مقابل حامیان گفتگو با این نهاد و انجمن‌های شیعه آلمان معتقدند همکاری با آنها مانع از زیرزمینی و افراطی شدن فعالیت‌های آنها می‌شود.

شعار«مرگ براسرائیل »روزقدس آلمان

اما حضور شماری از مدیران “انجمن اسلامی جوامع شیعه آلمان” در تظاهرات روز قدس در برلین که شعار آن نابودی اسرائیل است، انتقاد بسیاری را در آلمان برانگیخت. منتقدان خواستار پایان فوری همکاری دولت آلمان با این انجمن شدند.

دولت آلمان اما این درخواست را رد کرد. گونتر کرینگز از وزارت کشور آلمان پس از آن تأکید کرده بود که “سرنخی” برای توجیه قطع این همکاری وجود ندارد.

“انجمن اسلامی جوامع شیعه آلمان” نیز تأکید دارد که در چارچوب قوانین آلمان فعالیت می‌کند. این انجمن از قرار به وظایفی که در راستای همکاری با دولت آلمان برای آن تعیین شده بود، عمل کرده است. پروژه این همکاری پایان ۲۰۱۹ میلادی تمام می‌شود./۱۹فروردین۱۳۹۸(۸آپریل۲۰۱۹)دویچه وله.

***

دولت آلمان قصد دارد در پایان سال ۲۰۱۹، بودجه عمومی برای یکی از سازمان‌های مذهبی موسوم به مجمع اسلامی شیعیان آلمان را قطع کند.

روزنامه آلمانی «بیلد» نوشت که وزارت کشور آلمان در نامه‌ای از توقف منابع مالی برای این سازمان شیعی که در هامبورگ قرار دارد، خبر داده است.
حزب دموکراتیک آزاد آلمان (لیبرال‌ها) از دولت این کشور به دلیل اینکه پیش از این بودجه انجمن یاد شده را قطع نکرده، انتقاد کرده است.۱۸فروردین۱۳۹۸العالم

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر

کمک مالی ۳۸۰ هزار یورویی بودجه تخصیصی ،کمک ۳ساله است (در فاصله سا‌ل‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ میلادی ) است.

باتوجه به اینکه این بودجه «فقط»مختص «مرکزاسلامی هامبورگ نیست،بلکه شامل مراکزفعال(سنددار)که فعالیت خودرا در«آلمان» به ثبت رسانده اندمی شود،احتمالاً «سهم مرکزاسلامی هامبورگ»حدودیکصدهزاریوروباشد.

***

ماجرای تظاهرات روزقدس درآلمان

به گفته پلیس آلمان، شنبه گذشته حدود هزار و ۶۰۰ نفر در راهپیمایی روز قدس در برلین شرکت کردند. هم‌زمان صدها نفر نیز در دو تظاهرات دیگر در مخالفت با راهپیمایان روز قدس شرکت کرده بودند. این راهپیمایی‌ها برخلاف سال‌های پیش در مجموع در آرامش به پایان رسید. تنها یک پرچم حزب‌الله، سازمان تندروی لبنانی مورد حمایت ایران، توسط پلیس ضبط شد و در حاشیه راهپیمایی هم جدال‌هایی لفظی میان مخالفان و طرفداران اسرائیل در گرفت.

 

تصویری از تظاهرات مخالفان اسرائیل در روز قدس در برلین

راهپیمایی مخالفان اسرائیل با پرچم‌های فلسطین پوشیده شده بود. شرکت‌کنندگان بر پلاکاردهای خود «پایان قریب‌الوقوع اسرائیل» را پیش‌بینی کرده و این کشور را متهم به «آپارتاید» کرده بودند./سه شنبه  ۲۲ خرداد ۱۳۹۷دویچه وله فارسی

***

شورای حفظ قانون اساسی آلمان: «مرکز اسلامی هامبورگ» بزرگ‌ترین و بانفوذترین مرکز گسترش شیعه‌گری در خارج از ایران است.

شورای حفظ قانون اساسی آلمان اعلام کرده که« مرکز اسلامی هامبورگ» بزرگ‌ترین و بانفوذترین مرکز گسترش شیعه‌گری در خارج از ایران است. مرکز اسلامی هامبورگ عضو شورای مرکزی مسلمانان است که زیر نظر وزارت کشور آلمان برای انتگراسیون بهتر مسلمانان در این کشور دایر شده.

علاوه بر این « مرکز اسلامی هامبورگ»نماینده‌ای در شورای شهر هامبورگ دارد که زیر نظر سنای شهر فعالیت می‌کند.

وزیر خارجه سابق آلمان: آمریکا ابرقدرت خودسر است

 آیت‌الله رضا رمضانی ریاست مرکز اسلامی هامبورگ  در سال‌های گذشته با برخی از مقامات بلندپایه آلمان از جمله با« زیگمار گابریل» وزیر خارجه سابق این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده بود. دولت آلمان به طور سنتی رئیس مرکز اسلامی هامبورگ را به عنوان نماینده رهبر جمهوری اسلامی در کشورهای اتحادیه اروپا می‌شناسد. انتظار می‌رود که مفتح هم از همین حدود از اختیارات برخوردار باشد.

وزیر امور خارجه سابق آلمان با ظریف دیدار کرد

دیدارزیگمار گابریل وزیر خارجه سابق آلمان باظریف۲۰ آبان ۱۳۹۷

پنجمین همایش بین‌المللی ادیان در آلمان برگزار شد

یکی از مراکزی که زیر نظر و در ارتباط با مرکز اسلامی هامبورگ در آلمان فعالیت می‌کند،« انستیتو علوم انسانی و علوم اسلامی آلمان» است.

حجت‌الاسلام محمدرضوی‌راد، مدیر این مرکز اواخر تیر سال جاری در گفت‌وگو با رسانه‌های یکی از اهداف این مؤسسه را «کادرسازی» برای گسترش شیعه‌گری در اروپا عنوان کرده

رئیس انستیتو علوم انسانی ـ اسلامی آلمان از ایکنا بازدید کرد

و گفته است که در کمتر از ۱۰ سال این مرکز موفق شده با تربیت کادرهایی، «نیروها»ی خود را برای تأسیس شعبه‌هایی به وین و زوریخ اعزام کند.

یکی از جلوه‌های فعالیت‌های جمهوری اسلامی در قالب مراکز علمی وابسته به مرکز اسلامی هامبورگ برگزاری تظاهرات ضد اسرائیلی در روز موسوم به «قدس» در برلین است.  در خرداد سال جاری رابی آبراهام کوپر رئیس مرکز «ویسنتال»‌ به خاطر برگزاری تظاهرات ضد اسرائیلی به شهردار برلین اعتراض کرد./۱۳ شهریور ۱۳۹۴رادیوزمانه

***

مراسم «درهای بارمساجد»هامبورگ

روز سوم اکتبر(۱۱مهر) که به مناسبت اتحاد آلمان شرقی و غربی، یک روز تعطیل رسمی در آلمان  است، در سال ۱۹۹۷ میلادی(۱۱مهر۱۳۷۶) با پیشنهاد شورای عالی مسلمانان «روز درهای باز مساجد» نامگذاری شده است.

این روز فرصت مناسبی برای آلمانی ها و غیر مسلمانان است تا با فرهنگ و آیین و سنت های اسلامی در مساجد آشنا شوند. مرکز اسلامی هامبورگ که جزو بنیان گذاران نام گذاری این روز به نام روز باز مساجد است، امسال نیز همانند سالیان گذشته برای این روز برنامه های ویژه ای را تدارک دید.

مرکز اسلامی هامبورگ بواسطه فعّالیت های گسترده ای را که در برگزاری برنامه های دیالوگ بین ادیان و مذاهب طی سالهای اخیر داشته است و نیز با توجه به برنامه های مستند متعددی که در رابطه با مرکز در رسانه های معروف و پرمخاطب آلمان پخش شده است، به عنوان یک مکان مهم تاریخی – مذهبی  برای توریستهایی که به هامبورگ مسافرت می کنند

تغذیه-پذیرایی

اعم از مسلمانان و غیر مسلمان به شمار می آید. این نکته تاثیر بسزایی نیز در حضور انبوه بازدیدکنندگان در مراسم روز درهای باز مسجد دارد.

مراسم امسال از سوی برخی از رسانه های آلمانی نیز پوشش داده شد.

پس از آن به ساختمان آکادمی و محل کتابخانه مرکز اسلامی هامبورگ که محل برگزاری نمایشگاهی از آثار هنری اسلامی ـ ایرانی بوده و محصولات سنتی ایران ارائه می‌شد، هدایت می‌شدند تا در آن محل ضمن بازدید از غرفه‌ها پاسخ  سوالات خود را دریافت کنند.

در طول این مراسم که از ساعت ۱۰ الی ۱۸ برگزار گردید، راهنمایان مرکز اسلامی هامبورگ در چند نوبت ابتدا توضیحات کاملی در رابطه با بنای خارجی و داخلی مسجد امام علی علیه السلام ارائه می دادند. سپس توضیحاتی در مورد عقائد اسلامی به بازدیدکنندگان داده می شد.

پس از آن به ساختمان آکادمی و محل کتابخانه مرکز اسلامی هامبورگ که محل برگزاری نمایشگاهی از آثار هنری اسلامی ـ ایرانی بوده و محصولات سنتی ایران ارائه می شد، هدایت می شدند تا در آن محل ضمن بازدید از غرفه ها پاسخ  سوالات خود را دریافت کنند.

طی بررسی بازخوردها و گفتگو با تعدادی از بازدیدکنندگان، همگی بر این نکته اذعان داشتند که با بازدید از این مسجد تصویر ذهنی و دیدشان از اسلام و فرهنگ اسلامی تغییر یافت

ونمازجماعت…روز چهارشنبه ۳ اکتبر ۲۰۱۸(۱۱مهر۱۳۹۷)

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

2121مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما