۶۰ درصددانشجویان پزشکی در ایران، سهمیه ای هستند

۶۰ درصددانشجویان پزشکی در ایران، سهمیه ای هستند

۶۰ درصد دانشجویان پزشکی در ایران، سهمیه ای هستند.

قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه بیش از ۶۰ درصد دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی بر اساس سهمیه وارد دانشگاه‌ها می‌شوند.

دکتر اکبری

دکتر حمید اکبری در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب از وضعیت سهمیه‌های پذیرش در رشته‌های پزشکی انتقاد و اظهار کرد: وجود سهمیه‌های متعدد برای پذیرش در گروه‌ علوم پزشکی یکی از عوامل چالش برانگیز در نحوه ورود دانشجویان در دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی است. چرا که بر اساس قانون مجلس ما با موضوع  ۳۰ درصد عدالت آموزشی که مختص رشته‌های گروه علوم پزشکی است، مواجه هستیم و در رشته‌های دیگر این وضعیت وجود ندارد و علاوه بر این میزان ۳۰ درصد نیز سهمیه‌های دیگر شهدا، رزمندگان و ایثارگران و ۵ درصد سهمیه‌ نیز به خانواده‌های آنان تعلق می‌گیرد و متاسفانه این چالش بسیار نگران‌کننده است.

وی با تاکید بر اینکه بیش از ۶۰ درصد دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی بر اساس سهمیه وارد دانشگاه می‌شوند، تصریح کرد: بطور کلی سهمیه آزاد در رشته‌های پزشکی در کشور به زیر  ۴۰ درصد می‌رسد، این وضعیت در سه رشته پر متقاضی علوم پزشکی یعنی دندانپزشکی، داورسازی و پزشکی وجود دارد و بیش از ۶۰ درصد دانشجویان ما در این رشته‌ها نیز بر اساس سهمیه وارد دانشگاه‌ها می‌شوند، بنابراین ما نگران کیفیت آموزش در بین این دانشجویان هستیم.

قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر اگر ۱۰ هزار نیرو در سه رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی جذب دانشگاه‌های علوم پزشکی کنیم، ۶۰۰۰ نفر آنها بر اساس سهمیه وارد می‌شوند و وزارت بهداشت این موضوع را با جدیت از طریق مجلس پیگیری می‌کند، چرا که یکی از مسائل مهم و نگران کننده در نحوه ورود دانشجویان گروه علوم پزشکی به شمار می‌رود.

اکبری اعمال سهمیه برای ورود به دانشگاه‌های علوم پزشکی را نوعی بی عدالتی آموزشی توصیف کرد و افزود: در حال حاضر ظرفیت برخی از سهمیه‌ها در رشته‌های علوم پزشکی که به مناطق محروم اختصاص یافته، در حال پر شدن است که البته آن سهمیه نیز نیازمند بازنگری است. اما بطور کلی ما نیازمند بازنگری اساسی در سهمیه‌های پزشکی هستیم، ضمن اینکه دانشگاه‌ها نیز نگران این موضوع هستند.

متاسفانه پیگیری‌های وزارت بهداشت برای اصلاح و تجدید نظر در اعمال سهمیه‌ دانشجویان برای ورود به رشته‌های پزشکی از مجلس شورای اسلامی تا کنون نتیجه‌ای نداده است./۵ مرداد ۱۳۹۸ایسنا

از ۹ هزار پذیرفته در سه رشته پرطرفدار شامل “دندان پزشکی”، “داروسازی” و “پزشکی”  ،۲۷۰۰ نفر آنها بر اساس سهمیه هستند.

ظرفیت پذیرش نهایی در کنکور ۹۸ اعلام شد

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور( دکتر ابراهیم خدایی) : در انتخاب رشته گروه علوم پزشکی بیشترین فشار روی سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است که در مجموع کل کشور ۸ هزار و ۳۸ نفر ظرفیت پولی و غیر پولی برای این گزوه آزمایشی وجود دارد و این میزان با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد به سختی به ۹ هزار نفر می رسد. از این رقم ۳۰ درصد برای سهمیه های مصوب مجلس است و در نهایت ۶ هزار و ۳۰۰ نفر می‌مانند که این تعداد هم سهمیه های بومی و مناطق در پذیرش آنها دخیل است و بنابراین کسی که رتبه کشوری بالای ۱۰ هزار دارد نباید توقع قبولی در این رشته ها را داشته باشد و معقول انتخاب رشته کند./۱۵ مرداد ۱۳۹۸ایسنا

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:رزمندگان وخانواده های شهداءبرگردن همه ماحق دارند،همه مهندسین ودکترا که درکمال آرامش وامنیت به مطالعه وتحقیق مشغول بودند،نتیجه تلاشها وجانفشانی مجاهدین فی سبیل الله بوده وامابعضی ازرشته ها(پزشکی) سازوکارهای خاصی دارد که موفقیت درآن مستلزم، زمینه وسابقه علمی وفراغ خاطردرمطالعات است(باجان وسلامت جامعه سروکاردارد)،که این الزامات در بعضی ازرشته های دانشگاهی نیست،،دانشجومیتواندبعداز«ورود»خودرا به بقیه هماهنگ کند وموفق هم بشود،مثل رشته های انسانی وهنر وحتی زبانهای خارجی.

 

دواطلبین رشته های کنکور درسالهای  ۱۳۹۵و۱۳۹۷ و۱۳۹۸رشته های مختلف

سال گذشته(۱۳۹۷) تعداد کل شرکت‌‌کنندگان رشته علوم تجربی ۶۴۲هزار و ۴۵۱ بود.

‌متقاضیان علوم انسانی ۲۰۵هزار و ۲۶ نفر .

۱۴۴هزار و ۵۵۰ نفر در گروه ریاضی و فنی شرکت کرده بودند،

۱۲هزار و ۲۶۰ نفر متقاضی شرکت در گروه هنر بودند

زبان‌های خارجی هم هفت‌هزار و ۵۳۸ نفر شرکت‌کننده داشت.

امسال (۱۳۹۸)تعداد متقاضیان گروه تجربی ۶۳۷هزار و ۹۴ داوطلب بود،

علوم انسانی ۲۸۲هزار و ۱۵۱ داوطلب.

علوم ریاضی ۱۶۴هزار و ۲۷۸ داوطلب.

گروه هنر هم ۲۴هزار و ۷۶۹ داوطلب داشت.

در سال (۱۳۹۵)آمار شرکت‌کنندگان کنکور در رشته ریاضی ۱۶۲هزار و ۸۷۲ نفر بود،‌

تجربی‌ ۵۱۹هزار و ۴۸۸ نفر .

متقاضیان شرکت در گروه انسانی ۱۶۱هزار و ۵۰۰ نفر .

۹هزار و ۸۸۱ نفر متقاضی رشته‌های هنر .

زبان‌های خارجی شش‌هزار و ۳۶۱ نفر .

درباره نویسنده

2079مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما