“بادیگارد” سلبریتی های”مدیری،گلزار،نیوشا،شقایق،الناز..+خارجی ها

بادیگارد سلبریتی های ایران +خارج

درپایان مصاحبه بایک بادیگاردمعروف«سعید ملکی»..ومربی باشگاه  بادیگاردها(مهدی صفایی) وبادیگاردی«غول برره» راخواهیدخواند.

استخدام«بادیگارد سلبریتی » محمدرضا گلزار،امیرحسین رستمی،نیوشا ضیغمی،مهران مدیری ،النازشاکردوست،مرتضی پاشایی،رامبدجوان..

سلبریتی (Celebrity)به افراد مشهور و یا محبوب جامعه گفته می شود.

بیشتراینگونه افراد ازهنرمندانی هستند که درزمینه «خوانندگی» ویا بازیگری درتلویزیون وسینما مشغولند ویا «ورزشکار»موفقند(مخصوصاًفوتبالیستها) ودرکشورهای دیگر زنان«رقّاص» ونوازندگان ومانکن ها(مُدل)از«سلبریتی»هامحسوب می شوند.

به تعبیردیگر: (Celebrity)ازچهره های شاخص جامعه هستند که ازمحبوبیتی برخوردارند،

عنوان دیگری که میتوان برای «سلبرتی» درادبیات فارسی پیداکرد«ستاره»هستند.

***

محمدرضا گلزار: اگر این افراد(بادیگارد) نباشند سر قرارهایمان نمی‌رسیم.

محمدرضا گلزار جزو اولین نفراتی بود که ویدیو حضورش با بادیگارد در اکران عمومی یک فیلم سینمایی واکنش های تندی را به همراه داشت، تا جایی که عده ای با این حرکت آقای سوپر استار، مردمی بودن او را مورد نقدهای تند و تیز قرار دادند و اعلام کردند که این موضوع  چیزی جز ایجاد فاصله بین هنرمند و هوادارانش نیست.

موضوعی که در نهایت گلزار را به واکنش وادار کرد و او در جواب گفت:«آنهایی که من را دیدند می‌دانند که من چقدر عاشقانه با هوادارانم رفتار می کنم؛اما یک جاهایی هست که ما باید سر یک زمان مشخص خودمان را به یک مراسم برسانیم؛ در این مراسم اصولا تعدادی بادیگارد وجود دارد که کمک می کنند تا ما به موقع در محل حضور پیدا کنیم.اگر این عزیزان نباشند ما سر وقت نمی‌رسیم، وگرنه من در زندگی شخصی ام بادیگاردی ندارم.»

 النازشاکردوست+بادیگاردهای مرد

بادیگارد استخدام کنید، سلبریتی شوید!

«النازشاکردوست» متولدتیرماه سال ۱۳۶۳ در محله پاسداران ، فارغ التحصیل تئاتر از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد – بازیگر و طراح صحنه و لباس سینما، تلویزیون و تئاتر است.

النازشاکردوست باگوهرخیراندیش

شباهت  «النازشاکردوست» با معمرقذافی

مدیریت سایت-پیراسته فر:النازشاکردوست،مثل «مرحوم معمرقذافی-رهبرلیبی»محافظانش از«جنس مخالف» هستند! باهمه هنرمندان ،بازیگران،فوتبالیستها(زن ومرد)رفیق است وصمیمی ولی تاحالا ازدواج نکرده!…معمرقذافی در۲۸ مهر۱۳۹۰ بطرزفجیعی مُرد.

معمرقذافی بادختران محافظ(بادیگارد)خوش تیپ.

البته« ازدواج بابادیگارد» بعیدنیست،درخارج ازکشوراتفاق افتاده،ممکنه این تکنولوژی درایران هم اتفاق بیفتد،آنوقت حفاظت هم آسانتراست.

مهران مدیری:تیم تشریفات دارم،بادیگارد ،نه

یکی از کسانی که عکس‌ها و تصاویرش با حضور تیم حفاظت و بادیگارد در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت مهران مدیری بود.کسی که در مدت زمان کوتاهی در یک گفت و گو  نسبت به آن واکنش نشان داد و گفت که هیچ بادیگاردی ندارد.

«ما هر جا که می رویم گروهی تحت عنوان تیم تشریفات حضور دارند که در خود مجموعه هستند این افراد زمانی که هر یک از ما به این مکان‌ها می‌رویم مسئولیت مراقبت از اشخاص را به عهده می گیرند.»

نیوشا ضیغمی : می ترسم ترورم کنند

در کنار همه حواشی مختلفی که حضور بادیگاردها در کنار سلبریتی ها و چهره ها رقم زدند نیوشا ضیغمی نسبت به مدیری و گلزار درباره استفاده از تیم تشریفات استدلال متفاوت‌تری داشت.

« نیوشا ضیغمی» وجود این افراد در مکان های پرجمیعت را برای جلوگیری از هجمه مردم لازم دانست و گفت:«وقتی یک هجمه سیصد،چهار صد نفری به سمت آدم می آید بد نیست که در این میان یک نفر حواسش به او باشد. همین چند وقت پیش بود که یکی از مجری ها محبوب ترکیه توسط یک خانمی که دوستش داشت ترور شد.»

شقایق دلشاد:دارندگی و برازندگی!

در بسیاری از موارد وقتی اهالی سینما و تلویزیون فرصتی برای دیده  شدن در آثار هنری را پیدا نمی کنند برای فراموش نشدن دست به کارهای عجیب و غریبی می زنند که ناخودآگا نگاه های زیادی را به سمتشان جلب می کند.

شقایق در«دُبی»

شقایق دراردیبهشت ۱۳۹۸می گوید: مهمان یک برنامه  بودم(برای مدل لباس آن دعوت شده بودم ) آنها برایم تیم تشریفات با ماشین فرستادند(،بادیگارد تدارک دیده شده، مربوط به برنامه «مُدل»، من بادیگارد شخصی ندارم.)

مدیریت سایت-پیراسته فر:«شقایق»ازاین بادیگارد وتیم تشریفات کلی ذوق زده شد،کلی عکس وفیلم گرفت!

وامااین همه ماجرای شقایق نیست ،اوبادیگارد دارد،وازاین تشکیلات هم دفاع کرد:می گوید:«دارندگی برازندگی…وجود بادیگاردها در کنار ما خیلی ملزم است.چون ما به خاطر شرایطمان خیلی نمی توانیم در محیط  بیرون حضور داشته باشیم.»

 

رامبُدجوان 

بادیگارد شخصی

مجری برنامه «خندوانه -شبکه نسیم-تلویزیون ایران

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:متأسفانه «رامبُد» قدراین ملت وقدرمسئولین تلویرین ایران را نداست که تقریباً «شبکه نسیم»دراختیاراوبود،ازاجرای زنده تا تکرار برنامه هایش(خندوانه) حتی چندشبکه دیگر هم ازبرنامه های «رامبد» استفاده می کردند..

رامبد جوان و همسرش نگار جواهریان(نیمه خرداد ۱۳۹۸)باروکوچ رابستندرفتندبه کانادا ..اگرچه به بهانه « اکران فیلم قانون مرفی» و لی هدف اصلی به دنیا آوردن فرزندشان به کانادا برای گرفتن «اقامت»..

رامبدجوان+نگارجواهریان-کانادا

ازحالا دارندآماده می شوندکه یک «شهروندکانادا»شوند،یعنی به مسئولین کانادا نشان دهد که «شرایط شهروندی» راداریم.

مرحوم مرتضی پاشایی(خواننده) هم «بادیگارد»داشت.

بادیگاردهای جذاب ترین هنرمندان و سلبریتی های مشهور ایرانی و خارجی

بادیگاردهای مرتضی پاشایی-متوفی ۲۳ آبان ۱۳۹۳ سن۳۰سالگی.

امیرعباس گلاب

امیرعباس گلاب(متولد ۱۳۶۵تهران) وی از سن ۷ سالگی موسیقی را را با آواز سنتی نزد پدر خود شروع کرد و آموخت. از سن ۱۴ سالگی به نواختن گیتار پرداخت و گرایش به سبک پاپ و راک آورد.

بادیگارد«قانونی نیست»

سردار محمد شرفی در واکنش به فعالیت برخی افراد و شرکت‌های خصوصی تحت عنوان «محافظان شخصی یا بادیگارد» که سرویس‌های محافظتی را به برخی از افراد و از جمله سلبریتی‌ها ارائه می‌دهند اظهار کرد: پلیس و نیروی انتظامی هیچ مجوزی جهت محافظت شخصی از افراد یا فعالیت بادیگاردها صادر نکرده و نه تنها پلیس، بلکه قانون نیز چنین اجازه‌ای را نداده است.

کلانتری ها و پاسگاه ها پیشگام در کشف جرایم و دستگیری مجرمان

رییس‌پلیس پیشگیری ناجا گفت: حفاظت از شخصیت‌ها در نیروی انتظامی بر اساس ضوابط خاص و قوانین کشور است و حفاظت از شخصیت‌ها، با توجه به این ضوابط انجام می‌شود. مسوولیت حفاظت شخصیت‌ها در کشورمان قبل از انقلاب در اختیار شهربانی قرار داشت و بعد از انقلاب هم حفاظت بخشی از شخصیت‌های نظام به کمیته انقلاب اسلامی و بخش دیگری به سپاه پاسداران واگذار شد. بعد از آن هم با توجه به ادغام شهربانی، ژاندارمری و کمیته در نیروی انتظامی، مسوولیت حفاظت شخصیت‌ها به نیروی انتظامی سپرده شد. البته بعد از ادغام و در برهه‌ای از زمان و در حدود چهارتا پنج سال، مسوولیت حفاظت از شخصیت‌ها به سپاه پاسداران واگذار شد ولی مجدداً این وظیفه در اختیار نیروی انتظامی قرار گرفت.

بادیگارد شخصی

قانونی هستیم!

خبرنگار«صبح‌نو» مرداد ۱۳۹۷ با یکی از شرکت‌های معروف در زمینه تشریفات گفت‌وگویی انجام داد که حاوی نکات جالبی است. این مکالمه درمورد نحوه استخدام محافظ شخصی برای بازیگران است.

آیا به عنوان محافظ شخصی آن هم به طور دائم قرارداد می‌بندید؟

بله جناب به طور ثابت هم همکاری می‌کنیم. اگر سایت ما را نگاه کنید اطلاعات کاملی وجود دارد.

بادیگاردهایمان همه دوره تشریفات را گذرانده‌اند. برای مثال آقای «علی دایی» هرجا می‌روند ما در خدمتشان هستیم. البته خیلی‌های دیگر هم هستند.

 آیا تجربیات لازم را برای این کار دارید؟

بله کاملاً! اگر عکس‌های کاری ما را ببینید متوجه می‌شوید که تماماً با آدم‌های مشهور کار می‌کنیم. اصولاً این موضوع کار ماست!

شکل قراردادتان چگونه خواهد بود؟

اول شما باید بفرمایید در روز چند ساعت بادیگارد را لازم دارید. آیا شبانه‌روزی لازم دارید یا صرفاً برای برنامه‌هایی مثل اکران‌ها نیاز دارید؟ حوزه کاری و نیازتان را بفرمایید به شما همه چیز را اعلام می‌کنیم. ضمناً بادیگاردهای ما از این محافظ‌ها نیستند که از یک باشگاه بدنسازی آورده باشیم! اصلاً همچین چیزی نیست. آنها دوره نظامی دیده‌اند و کار با سلاح را بلدند.

برای حفاظت بازیگر از چه تجهیزاتی استفاده می‌کنید؟

برای بازیگران به هیچ عنوان از سلاح گرم استفاده نمی‌کنیم. ولی برای استفاده از تجهیزاتی مثل افشانه اشک‌آور و شوکر، امکان دریافت مجوز داریم.

مبلغ قرارداد چقدر است؟

ما دو نوع بادیگارد داریم. برخی هستند که دوره نظامی دیده‌اند و همه به لحاظ قد و سایز به یک اندازه هستند. شیفت هشت ساعته این محافظ‌ها «هشتصدهزارتومان »است.

اگر از آن هشت ساعت بیشتر شود شیفت دوم حساب می‌شود. برخی دیگر از بادیگاردها هستند که آنها اجازه حمل سلاح ندارند و دوره نظامی ندیده‌اند. صرفاً می‌توانند کنار بازیگر حضور داشته باشند.

البته همان سیستم «بادیگاردینگ» را دارند اما اجازه حمل سلاح ندارند. ضمناً اگر دو نفر بخواهید لزوماً هردو یک قد و سایز نیستند.

این نکته را هم اضافه کنم که مبلغ هشتصدهزارتومان ابت سرویس روزانه است و در بازه زمانی طولانی‌تر می‌توانید از «آفر»های ما استفاده کنید و تخفیفی برای شما تعلق خواهد گرفت.

این قرارداد  مشکل قانونی نخواهد داشت؟

ما خیلی از مجوزها را داریم. خیالتان از این بابت کاملاً راحت باشد. ما به هیچ عنوان نمی‌توانیم کار غیرقانونی انجام دهیم./مرداد ۱۳۹۷مشرق.بااندکی اصلاحات.

بادیگاردهای سلبریتی های خارجی
 

 ازرا میلر-بازیگرامریکایی

ازرا میلر، بازیگر مرموز امریکایی بادیگارد خاصی دارد. گو روبی، بادیگارد شخصی او به دلیل استایل عجیب و غریبش شهرت یافته و هیچ فرصتی را برای خودنمایی در برابر دوربین عکاسان از دست نمی دهد. شخصیت و استایل خاص روبی توجه بسیاری از دوستداران مد را به خود جلب کرده و به سختی می توان تصور کرد که او با چنین ویژگی هایی یک بادیگارد حرفه ای است.

 هایدی کلوم مدل آلمانی

مارتین کریستن برای مدتی طولانی بادیگارد هایدی کلوم، سوپر مدل آلمانی و ۴ فرزند او بود و بسیاری از اوقات به سوژه ی اصلی دوربین های پاپاراتزی ها تبدیل می شد. اما حالا مدتی است که او این شغل را کنار گذاشته و به کار حفاظت از حیات وحش مشغول شده است.

 بیانسه خواننده ی  امریکایی

ژولیوس دبوئر، بادیگارد «بیانسه جیزل نولز» خواننده ی مشهور امریکایی اغلب در عکس های پاپاراتزی ها حضور دارد. اما او تنها یک بادیگارد ساده با اندامی عضلانی نیست. ژولیوس به ۵ زبان مختلف صحبت می کند و مؤسسه ای در حوزه ی خدمات بادیگاردهای شخصی تأسیس کرده است. این مؤسسه در نیویورک، ابوظبی و لندن دفتر دارد.

 ادل و لیدی گاگا -خواننده

پیتر ون دروین، پلیس سابق، در سال ۲۰۰۵ در یک مسابقه ی پرورش اندام مقام «آقای اروپا» را کسب کرد. چند سال بعد او کار خود به عنوان افسر پلیس را رها کرد و به کار محافظت از افراد مشهور مشغول شد. او ابتدا بادیگارد ادل، خواننده ی پرطرفدار بریتانیایی بود و بعد از آن برای محافظت از لیدی گاگا، خواننده ی مشهور امریکایی دعوت به کار شد.

فرگی-خواننده ی امریکایی

پاسکال دوویر، استاد جودو، بادیگارد بسیاری از چهره های مشهور مثل خانواده ی کارداشیان-جنر و کیتی پری بوده است. دوویر بادیگارد شخصی «فرگی دوهامل»خواننده ی امریکایی است.

بلا حدید-مدل امریکایی

بادیگارد چشم آبی و مرموز «بلا حدید» مدل امریکایی به طور خودکار توجه عکاسان را به خود جلب می کند. نشریات مد توجه زیادی به این مرد خوش پوش دارند و حتی مجله ی ووگ یک یادداشت درباره ی بادیگارد جدید و همیشه خوش لباس بلا حدید منتشر کرد.

 جنیفر لارنسبازیگر امریکایی

از قرار معلوم جنیفر لارنس، بازیگر امریکایی برای جلب توجه رسانه ها همیشه بادیگاردهای خوش چهره ای را برای محافظت از خود انتخاب می کند. بادیگارد اول او گرگ لنز بود که بعدها جای خود را به یک بادیگارد جدی و سیاهپوست داد.

 جنیفر لوپزخواننده ی  امریکایی

بادیگارد جدید جنیفر لوپز، خواننده ی مشهور امریکایی مرد خوش چهره ای به نام آنتونی است. برخی معتقدند او می توانست یک مدل یا بازیگر باشد.

 جاستین بیبرخواننده ی کانادایی

از قرار معلوم برای آنکه بتوانید عضو تیم حفاظت جاستین بیبر، خواننده ی کانادایی شوید علاوه برآنکه که باید یک بادیگارد حرفه ای باشید لازم است ویژگی های دیگری هم داشته باشید. چون هر یک از بادیگاردهای بیبر خود به تنهایی می توانند تبدیل به مدل هایی برای صنعت مد شوند.

 اودو لیندنبرگ -نوازنده آلمانی

سال ها است که زنان هم در حیطه ی محفاظت از افراد مشغول به کار شده اند. اودو لیندنبرگ، موزیسین آلمانی این زن آمازونی را به عنوان بادیگارد خود انتخاب کرده است.

 کیتی پری

بسیاری معتقدند بادیگارد کیتی پری، خواننده ی امریکایی شباهت زیادی به هیو جکمن، بازیگر مشهور امریکایی دارد. او مردی با اندامی ورزشکاری است که همیشه و در همه جا مراقب پری است.

 جیسون موموآخواننده امریکایی

برای محفاظت از جیسون موموآ، بازیگر تنومند امریکایی یک بادیگارد کافی نیست! اگرچه به نظر نمی رسد این بازیگر سریال پرطرفدار تاج و تخت نیازی به محافظت داشته باشد اما داشتن بادیگارد برای همه ی افراد مشهور لازم است.

بروکلین بکهام-پسر  دیوید بکهام

مدتی است که پسر بزرگ دیوید و ویکتوریا بکهام به همراه بادیگارد خود در مکان های عمومی ظاهر می شود. از قرار معلوم این مرد به خوبی با خانواده ی محبوب بکهام اخت شده است.

 دنیل رادکلیف-بازیگرسینما

مرد بلوند و بلند قدی که دنیل رادکلیف، ستاره ی فیلم های هری پاتر را همیشه اسکورت می کند، بادیگارد او به نام سم است. اما هیچ اطلاعات دیگری در مورد او وجود ندارد و حتی طرفداران سرسخت رادکلیف هم چیزی درباره ی او نمی دانند.

کایلی جنر-ثروتمند

بادیگاردهای سلبریتی ها

تیم چونگ، پلیس سابق، بادیگارد شخصی خانواده ی کارداشیان-جنر است. او مدتی قبل برای خواهر کایلی جنر یعنی کیم کار می کرد. از قرار معلوم حالا این بادیگارد خوش چهره خود به ستاره ای در صنعت مد تبدیل شده است. چونگ در چندین فوتوشوت و حتی آگهی تجاری یکی از برندهای مشهور خودروسازی حضور داشته است.

***

مصاحبه بایک بادیگارد-ایران

سعید ملکی یکی از بادیگاردهای معروف ایرانی است که بادیگار سلبریتی هایی مانند سحر قریشی , محمدرضا گلزار , امیر قلعه نویی و … بوده است . او درگفتگویی جدید در خصوص شغل و در امد و مشکلات شغلی اش صحبت کرده است

سعید ملکی یکی از معروف‌ترین بادیگاردهای ایران است که با یک متر و ٩٧ سانتیمتر قد و ١١٠ کیلوگرم وزن در کنار هنرمندان و سلبریتی‌ها و ورزشکاران زیادی راه رفته و از آن‌ها محافظت کرده است. او که بعد از چهار سال فعالیت در این حرفه، مدیریت تیم‌های تشریفاتی را برعهده دارد از تجربیاتش می‌گوید.

 چرا این‌قدر چهره بادیگاردها خشن و سرد است؟
در ایران بیشتر بحث استایل و قیافه است.

بادیگارد امیر قلعه‌نویی: پرسپولیسی‌ام/ شغل ما فقط هیکل می‌خواهد و ژست

یعنی براساس چهره و استایل‌تون برای این حرفه انتخاب می‌شوید؟ اگر کسی چهره معصومی داشته باشه، نمی‌تونه بادیگارد بشه؟
بادیگاردها آموزش یا دوره خاصی نمی‌بینند، برای همین طبیعتاً قیافه و استایل ملاک مهمی برای انتخابشون است.

انتخاب بادیگارد چه ملاکی دارد؟
قد بلند، چهارشانه و صورتی که یک کم جدی و سرد باشد.

چرا بادیگاردها «کت‌وشلوار »می‌پوشند و عینک دودی می‌زنند؟
ژست است.

 می‌گویند باید کت‌وشلوار بپوشید که مشخص نباشد زیر کت‌وشلوار چه چیزی وجود دارد. مثلاً سلاح یا گاز اشک‌آوری، چیزی. عینک دودی هم برای این است که جهتی که چشم نگاه می‌کند، مشخص نباشد. درست است؟
بله؛ ولی خب ما بادیگاردهای شخصی هستیم و اجازه حمل سلاح نداریم، برای همین این نوع پوشش برای ما بیشتر ژست است. عینک دودی هم معمولاً به کار بادیگاردهایی می‌آید که از شخصیت‌های سیاسی محافظت می‌کنند تا کسی نبیند کجا را نگاه می‌کنند.

بادیگارد کدام شخصیت‌های معروف بودی؟
امیر قلعه‌نویی، محسن ابراهیم‌زاده، محمدرضا گلزار و سحر قریشی. و….

کدام سلبریتی‌ها بیشتر طرفدار دارند؟ فوتبالیست‌ها؟ خواننده‌ها یا بازیگرها؟
خواننده‌ها.

چرادر کنسرت ، روی استیج بادیگاردها پا به پای خواننده ها راه می‌ روند!؟

ببینید، اتفاقاً ما وقتی در کنسرت‌ها هستیم، همه مردم صف می‌بندند که با خواننده عکس بیندازند و ما هم با طرفداران کاری نداریم.

چطور از این حرفه خوشت آمد؟ رفتی دنبالش
چون قد بلند و هیکل درشتی داشتم، همیشه این حرفه در ذهنم بود.

چه ورزشی می‌کنی؟
بدنسازی، کشتی، بوکس و دفاع شخصی.

از چه کاری عصبانی می‌شوی؟
راستش من در کارم خیلی عصبانی نمی‌شوم.

ولی بادیگاردها که خیلی خشن به نظر می‌رسند.
بادیگارد فقط چهره‌اش خشن به نظر می‌رسد، اما باید خونسرد باشد. اگر بادیگارد عصبانی شود، خب طبیعتاً باید برخورد کنند و این مغایر کار ماست و ما باید اگر دعوا یا درگیری هم پیش می‌آید، جمع‌اش کنیم نه این‌که خودمان وارد دعوا شویم.

خیلی‌وقت‌ها در فضای مجازی کلیپ‌هایی منتشر شده که بادیگاردهای سلبریتی‌ها با مردم درگیر می‌شوند.
ممکن است که در کار برای بعضی‌ها پیش بیاید، ولی تیم ما هیچ‌وقت وارد دعوا و درگیری نمی‌شود، چون اصلاً رسالت یک بادیگارد این نیست که دعوا راه بیندازد بلکه باید اگر دعوایی هم می‌شود، ما برویم وساطت کنیم.

گفتید محافظ« امیر قلعه نویی» بودید. استقلالی هستید یا پرسپولیسی؟
پرسپولیسی.

پس اگر پرسپولیسی هستی،چرااز آقای قلعه‌نویی مراقبت می‌کردی؟
در کار، آبی و قرمز برایم فرقی نمی‌کند و بحث فوتبالی نمی‌کنم. چندسال پیش هم افتتاحیه رستوران علیرضا منصوریان بود و من برای محافظت به مراسم رفتم. می‌خواهم بگویم جنبه کار با علاقه‌های شخصی فرق می‌کند.

 مردم جرأت می‌کنند به شماها بدوبیراه بگویند؟
آدم بی‌ادب زیاد است (می‌خندد) وقتی در ماشین هستیم، البته تا زمانی که سوار ماشین هستیم، ولی وقتی از ماشین پیاده می‌شویم، با لبخند خودشان را عقب می‌کشند. (می‌خندد) چندوقت پیش هم برای مراسم تشریفات یک عروسی رفته بودیم که یکی از میهمانان حال خوشی نداشت و کلی به ما بدوبیراه گفت و داد می‌زد، ولی آخر شب که حالش بهتر شد، از ما عذرخواهی کرد.

به عنوان بادیگارد باید چه برخوردی با طرفداران سلبریتی‌ها داشته باشی؟
فقط باید با حرف‌زدن طرف مقابل را قانع کنیم.

 هیچ‌وقت برخورد فیزیکی نمی‌کنید؟
نه؛ اصلاً درگیری فیزیکی نداریم. فقط اگر کسی دست‌درازی یا کاری کند ما باید سر جای خودمان بایستیم و فقط همکاران دیگرمان را صدا بزنیم و بعد بادیگاردهای دیگر که جمع شدند همه با هم طرف را از مراسم به بیرون راهنمایی کنیم. (می‌خندد)

اسلجه هم دارید؟
نه؛ ما بادیگارد شخصی هستیم. فقط بادیگاردهایی که محافظ شخصیت‌های سیاسی هستند، سلاح دارند؛ البته آن‌ها هم وابسته به ارگان یا سازمان‌هایی هستند که از آن‌جا مجوز حمل سلاح گرفته‌اند.

اگرسوءقصد ش.د، برای محافظت از جانش چه کاری می‌کنی؟ ممکنه خودت را جلوی گلوله بیندازی؟
راستش من بادیگارد هنرمندان هستم و خب طبیعتاً فرض محال است که کسی بخواهد سوء قصدی به جان آن‌ها داشته باشد. به هر حال خدا را شکر که تا به حال برایم پیش نیامده بخواهم جان‌نثار باشم. (می‌خندد)

فکر می‌کردم شغل بادیگاردی کار خطرناکی هم باشد. بالاخره همیشه در مقابل یک جمعیت یک تنه باید دفاع کنید؛ ولی ظاهراً همه چیز آرام است.
راستش در ایران کار خطرناکی نیست؛ فقط شلوغی‌های خودش را دارد./خرداد ۱۳۹۸خبرآنلاین

***

مدرسه بادیگارها

این افراد بین ۱۸۵ تا ۲۱۲ سانتی‌متر هستند و به غیر از دوره‌های مربوط به محافظت و مراقبت ، دوره‌های مختلفی مثل روابط عمومی، روانشناسی، زبان بدن، آشنایی با سیستم‌هایی مثل مواد مخدر و شخصیتشناسی را هم گذرانده‌اند.

دفترشان در شهرک غرب تفاوت چندانی با ساختمان‌های اطراف ندارد. تنها چیزی که توجه را جلب می‌کند مردان قد بلند و خوش‌هیکلی هستند که با کت وشلوارهای یک دست مشکی مدام در حال تردد هستند. در ورودی که باز می شود، هیبتِ تیم استقبال، باعث می شود با ترس و لرز وارد شویم. ولی مهمان‌نوازی‌شان کار را راحت‌تر می‌کند و با آرامش بیشتری روی فرش قرمز حیاط قدم می گذاریم. از چند در که عبور می‌کنیم به دفتر مدیر تیم تشریفاتی-مراقبتی کانسپت می‌رسیم.

مدرسه تربیت بادیگارد (+عکس)

«مهدی صفایی» متولد ۴۹ قهرمان کیک بوکس جهان در سال ۱۹۹۹ دانمارک و مربی بدنسازی تیم ملی فوتبال در جام‌جهانی برزیل بوده است. خودش دوره‌های مراقبت از سیستم مراقبت و بادیگارد را در امارات و آلمان دیده است و مدتی در یک تیم بادیگارد مشهور آلمانی مدرس بوده است. صفایی به ایران که بر می‌گردد به فکر راه‌اندازی تیم تخصصی مراقبت می‌افتد و از بین ۲ هزار ورزشکار آماده کشور ۲۱۵ نفر را انتخاب می‌کند: «این افراد بین ۱۸۵ تا ۲۱۲ سانتی‌متر هستند و به غیر از دوره‌های مربوط به محافظت و مراقبت ، دوره‌های مختلفی مثل روابط عمومی، روانشناسی، زبان بدن، آشنایی با سیستم‌هایی مثل مواد مخدر و شخصیتشناسی را هم گذرانده‌اند.»

مدرسه تربیت بادیگارد (+عکس)

«بادیگاردها»یا « شرکت تشریفاتی-مراقبتی »

بادیگاردها محافظ هستند و کارشان حفاظت است و دوره های سخت و پیچیده‌ای را میبینند که یکی از آنها تیراندازی حرفه‌ای است که این در کاری که تیم ما انجام می دهد اصلاً وجود ندارد. ما یک گروه تشریفاتی-مراقبتی هستیم و کارمان پیشگیری از بعضی اتفاقات و درگیری های اجتماعی است. کشور ما در مقایسه با سایر کشورهای جهان واقعاً کشوری امن است برای همین افراد به سراغ بادیگارد نمی روند. البته خیلی‌ها از ما کمک می‌خواهند و ما کمک‌شان می‌کنیم. مثلا یک نفر نیاز به راننده دارد و ما یکی از افراد متخصص‌مان را معرفی می‌کنیم که علاوه بر رانندگی، دوره‌های مراقبت و همراهی را دیده است. در تمام دنیا وقتی کسی از نظر مالی، ارزشی و شخصیت اجتماعی از حد اجتماعی بالاتر می‌رود به مراقبت نیاز پیدا می‌کند. برای همین چندین بار است که وقت می‌گیریم خدمت مسئولان کشور برویم و در مورد فعالیت‌ و اهداف‌مان بگوییم.»

هر سئانس محافظت: ۱۰۰ هزار تومان

«ما از سال ۸۶ تا الان حدود ۸۰۰ میلیون تومان برای اعضای تیم هزینه کرده ایم و هنوز نتواسته‌ایم هزینه‌هایی که صرف کرده‌ایم برگردانیم. حتی از اعضای تیم هم بپرسید ما هزینه سیستمی زیادی از بچه‌ها نمی‌گیریم. این دفتری که می‌بینید حداقل ماهی ۲۰ میلیون تومان هزینه‌اش است. شغل من چیز دیگری است، این کار عشقم است.» این‌ها را صفایی می‌گوید. او درباره نحوه همکاری با نیروهایش هم می‌گوید:«هم تمام وقت هست هم نیمه وقت. بیشتر بچه ها خودشان مربی هستند و با ما هم کار می کنند. سنشان بین ۲۳ تا ۴۰ سال است. درآمدشان هم بستگی به نوع قراردادها در برنامه ها و پروژه های مختلف دارد. اما هر نفر برای ۲ ساعت مأموریت، ۱۰۰ هزار تومان می گیرد.»

متخصص هستیم

صفایی از فعالیت گروه‌های غیر تخصصی در زمینه مراقبت ناراضی است و از خطرات ناشی از این اتفاق می‌گوید: «۸۵ درصد اتفاقات و رخدادها قابل پیشگیری است به شرط آن که افراد ویژه‌ای برای کنترل و مراقبت آموزش داده شوند. اگر در یک مکان ۴۰۰ نفر باشند و فاصله‌اش با دو تا در ، ۱۲ متر باشد. در صورتی که مردم بر اثر یک اتفاق مجبور بشوند یک‌باره از دو تا در خارج شوند در خوش‌بینانه‌ ترین حالت ۴ نفر کشته می‌شوند و بیست و چند نفر آسیب دیدگی‌های شدید خواهند داشت. بر این اساس ما به این نتیجه رسیدیم که نیازمندیم گروه‌های تخصصی داشته باشیم. »

او درباره شیوه معرفی فعالیت‌هایشان به متقاضیان  و رقابت با گروه‌های کاری مشابه هم می‌گوید:« یک مانور برگزار می‌کنیم و دو نفر از افراد ما به عنوان خراب ‌کار وارد یک کنسرت می شوند به‌تان اطمینان می‌دهم که تیم بیست نفره حفاظت کنسرت توانایی کنترل این افراد را ندارند در مقابل هم حاضریم همان کنسرت را به دو نفر از اعضای کادر ما بسپارند و بیست نفر از تیم آن‌ها به عنوان اغتشاش‌گر وارد سالن شوند. بازهم قول می دهم که سالن به خوبی کنترل می شود. ما حتی حاضریم به این گروه‌ها به صورت رایگان آموزش بدهیم تا همه گروه‌ها به صورت تخصصی به این کار بپردازند تا خدای نکرده اتفاق ناخوشایندی رخ ندهد.»

گلزار و النازشاکر دوست را مانجات دادیم

اما خاطرات سرپرست یک گروه مراقبتی حتما جذاب باید باشد. مثل ماجرایی که صفایی از یک کنسرت روایت می‌کند:«موردی داشتیم که به تهیه‌کننده اعلام کردیم این خواننده شما ممکن است به واسطه خواندنش دشمن هم داشته باشد. ولی قبول نکردند و گفتند ما خودمان یک تیم فوق‌العاده داریم. بعد از کنسرت، شیشه‌های ماشین خواننده را خرد کردند، خودش را کتک زدند و اتفاقات خیلی بدی افتاد. در مقابل، یک هفته پیش افتتاحیه‌ای بود که آقای گلزار به همراه دو تا از بچه‌های ما حاضر شد. پنج هزار نفر از طرفداران ایشان هم بودند که خوش‌بختانه همه چیز به خوبی پیش رفت. حالا شما فکر کنید از این پنج هزار نفر یک آدم مجنونی پیدا شود که بخواهد به ایشان آسیب بزند. یک‌بار محمدرضاگلزار یک فیلمی برایم فرستاد و گفت مهدی ببین اگر بچه‌های تو نبودند، من را چه کار می‌کردند؟در جشنواره فیلم فجر هم فردی به خانم شاکردوست حمله کرد و بچه‌های ما به خوبی از ایشان مراقبت کردند.»

تای‌ساواکی
صحبت‌های آقای مدیر که تمام می‌شود، تیم سیاه‌پوش به سمت باشگاهی که در همان نزدیکی است حرکت می‌کنند تا تمرین روزانه‌شان را از سر بگیرند. اگر عرض شانه‌های‌شان اجازه دهد کنار هم بایستند، بیش از بیست تُن فشار به محل قرارگیری‌شان وارد می‌شود. «محسن» با ۲۰۴ سانتی‌متر قد و ۱۳۰ کیلوگرم وزن از قدیمی‌های گروه است که با این قد و قامت سوار یک پراید آبی‌نفتی می‌‌شود تا به محل تمرین برود. با اینکه باشگاه محل رفت و آمد همیشگی آنها است. ولی هنوز هم دیدن مردانی با این قد و قامت برای مردم عادی نشده است و اکثرا با حیرت نگاه‌شان می‌کنند. مثل دو پسر نوجوان که پشت سر محسن حرکت می‌کنند و پچ پچه می‌کنند: «اینا آمپول می‌زنن اینطوری می‌شن یا بادیگاردن همه رو می‌زنن؟» محسن که به این واکنش‌ها عادت کرده است لبخند می‌زند و به راهش ادامه می‌دهد.

مدرسه تربیت بادیگارد (+عکس)

محل تمرین یک متری پایین‌تر از سطح زمین است و از این جهت بی شباهت به گود زورخانه نیست. کف آن با تاتامی‌های غالبا آبی‌رنگ پوشیده شده است. هرکسی وارد سالن می‌شود داد می‌زند «اُس» و اجازه ورود می‌گیرد. کم‌کم پنجاه-شصت نفر از افراد تیم وارد گود شده‌اند و زیر نظر مربی تمرین می‌کنند. از جوان زیر بیست سال تا مردهای پا به سن گذاشته همه تی‌شرت و گرم‌کن مشکی تیم را پوشیده‌اند و در مقابل جملات ژاپنی مربی یک‌صدا داد می‌زنند: «اُس» مهدی صفایی با لباس رزمی وارد گود می‌شود و صدای ادای احترام تیم، سالن را به لرزه در می‌آورد.  آقای مدیر اصول دفاع و حمله را خودش آموزش می‌دهد. «احساس کنید پای‌تان مثل یک میخ است که باید با بیشترین فشار ممکن وارد جسم مورد نظر بشود. راه رفتن‌تان باید کنترل شده باشد تا همیشه در حالت آماده باش باشید، همان تای‌ساواکی که به‌تان گفته بودم.»

مدرسه تربیت بادیگارد (+عکس)

«صفایی» در مورد برخی از تمرین کننده‌ها که قد و هیکل مناسبی ندارند توضیح می‌دهد. «خوشبختانه متقاضی زیادی برای پیوستن به گروه‌ داریم. ما یک تیم متخصص کارشناسی داریم که متقاضیان را ارزشیابی می‌کنند. برای جذب اعضای جدید سه بخش را در نظر گرفته‌ایم. بخش A که افراد ورزیده با اندام مناسب هستند. بخش B که به اندازه گروه اول ورزیده نیستند و بخش C هم علاقه‌مندانی هستند که دوست دارند این آموزش‌ها را ببینند.» آقای مدیر در حین توضیح حواسش به گروه هم هست و هرکسی که فن مورد نظر را به خوبی اجرا نکند با ضربه‌های چوب تنبیه می‌شود. صفایی از همه می‌خواهد دست‌های‌شان را مشت کنند و با تمام قدرت روبرو نگه دارند بعد با یک انگشت مشت‌شان را از جای اصلی منحرف می‌کند. «من اگر سرجایم سفت بایستم موقع حمله آسیب می‌بینم سعی کنید همیشه در زندگی‌تان مثل رود انعطاف‌پذیر باشید.»

مدرسه تربیت بادیگارد (+عکس)
کت و شلوار اجباری
تمرین‌ها که تمام می‌شوند. همه به سمت رخت‌کن می‌دوند تا در اسرع وقت کت و شلوار‌های‌شان را بپوشند و برای مانور آماده شوند: «تیم های مراقبت در تمام دنیا باید کت و شلوار داشته باشند که مشخص نباشد زیر کت و شلوار چه چیزی وجود دارد. سلاح یا گاز اشک آور و… هست یا نیست؟ این هم باز خودش برای طرف مقابل، یک بازدارندگی ایجاد می کند. عینک دودی هم برای این است که جهتی که چشم نگاه می کند مشخص نباشد»

مدرسه تربیت بادیگارد (+عکس)

خورشید در حال غروب کردن است که اعضای تیم با کت و شلوارهای یک‌دست‌شان در پارکینگ رو باز مجتمع ورزشی به خط شده‌اند تا مانور بدهند. مدیر به صورت تئوری توضیح می‌دهد که در شرایط خطر گروه چطور از سوژه مراقبت می‌کنند. بعد هم از علی‌رضا  می‌خواهد نشان دهد در شرایط بحرانی چه واکنش‌های نشان می‌دهد. علی‌‌رضا پشت سر فردی که نیاز به مراقبت دارد حرکت می‌کند و به محض اینکه احساس خطر می‌کند با ۱۱۵ کیلوگرم وزن روی هوا بلند می‌شود و آرنجش را نمایشی روی سر شخص متخاصم فرود می‌‌آورد. با اینکه مانور است ولی گروه کاملا خودشان را در شرایط واقعی تصور کرده‌اند و همه چیز خیلی جدی برگزار می‌شود. چند مدل مراقبت دیگر که انجام می‌گیرد به خوبی نشان دهند که در کارشان حرفه‌ای هستند و می‌شود با خیال راحت مراقبت را بهشان سپرد./آبان ۱۳۹۳ -عصرایران

***

غول بررهبادیگارد جنیفر لوپز و نیکولاس

احمد ایراندوست بازیگر اهل آبادان و از عرب‌های ایران است. وی متولد خرداد ماه سال ۱۳۴۹ در آبادان است. قبلاً بوکسور بوده که در سال ۱۳۶۸ به دلیل شکستگی فک دیگر نتوانسته این رشته را ادامه دهد، پدرش، شهاب ایراندوست هم از قهرمانان کشتی هم دوره غلامرضا تختی بوده‌است.

عکس های کمیاب از احمد ایراندوست زمانی که بادیگارد جنیفر لوپز بود!

«غول برره»مدتها خارج از ایران زندگی می کرد.دریک مقطعی« بادیگارد جنیفر لوپز و نیکولاس کیج،بازیگران مشهور هالیوود» بود.

«مسعودده نمکی» هم طعم «سواری بادیگارد»راچشیده است+محمدرضاشریفی نیا

مسعودده نمکی ومحمدرضاشریفی نیاروی دوش«غول برره»احمدایراندوست.

درباره نویسنده

2079مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما