آیت الله لاریجانی”هجرت به نجف” توهین های آیت الله یزدی به نامه نانوشته+واکنش علما

آیت الله لاریجانی

 آیت الله یزدی درجلسه مسئولان مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه (۲۰ مرداد۱۳۹۸)بحث (دعوا) طلبگی راشروع کرد.
این بحث(دعوا)درمورخه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸رسانه ای شد.
وآیت الله لاریجانی (۲۶ مرداد۱۳۹۸)به آن پاسخ داد.
۱۰روزبعد(۶ شهریور ۱۳۹۸) محل شورای نگهبان آشتی کنان بود.
بعدازپایان جلسه شورای نگهبان ،همه خندان وخوشحال رفتندبه خانه هایشان.خلاص

ماجرای نامه نانوشته ای که آیت الله یزدی در»دام آمدنیوز»گرفتارشد!:

آیت الله یزدی  گفت:«فلانی(رئیس پیشین قوه قضائیه) می‌گوید آگه فلان کار را نکنید نجف می‌روم!»

خوب برو، با رفتن شما قم به هم می‌خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی مؤثر نبود، چه رسد که نجف بروید.

به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؟ از کجا آوردی ساختی؟

آیت الله صادق آملی لاریجانی وماجرای هجرت به نجف.صحت وسقم؟

مدیریت سایت:چیزی راکه «تکذیب می شود»چگونه «تأئید»واعتراض می شود!؟

درادامه خواهیدخواندپاسخ تندآیت الله لاریجانی به توهین های آیت الله محمدیزدی ..

وپاسخ « آیت الله سید جعفر کریمی»به آیت الله یزدی:آقای «یزدی» عادت دارد هر روز با یک نفر در بیفتد.

واکنش آیت الله .مقتدایی+فاضل میبدی+ مطهری به سخنان رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم.

حجاب از ضروریات دین است/ انتقاد از وزیر ارشاد

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید: به نظرم این شخص (آیت‌الله صادق آملی لاریجانی) اگر کار خلافی داشته، اگر صلاح می‌دانستند همان وقت تذکر می‌دادند، ولی اگر صلاح نمی‌دانستند و سکوت کردند، باید همیشه سکوت کنند.

*آیت الله محمدیزدی (از۲۴مرداد۱۳۶۸ تا ۱۳۷۸)مدت ۱۰ سال رئیس قوه قضائیه کشوربود.و (از۱۹ اسفند ۱۳۹۳ تا ۴ خرداد ۱۳۹۵)حدود۲سال رئیس مجلس خبرگان رهبری بود.

*آیت الله صادق آملی لاریجانی(از۲۴ مرداد سال ۱۳۸۸الی اسفند۱۳۹۷)حدود ۱۰سال رئیس قوه قضائیه بود. وهم اکنون رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است

و هر۲یزرگوار«عضو فقیه شورای نگهبان»هستند.

آیت‌الله مرتضی مقتدایی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با ایرنا درباره انتقاد آیت‌الله محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین از آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس سابق قوه قضاییه توضیح می‌دهد: در مردادماه جلسات جامعه مدرسین تعطیل است. ما از یک هفته قبل از مرداد اصلاً جلسه نداشتیم.

آقای یزدی این گونه مطالب را که در ذهنشان بود گاهی در جلسات جامعه مدرسین مطرح می‌کردند و حالا علنی آن را بیان کرده‌اند.

اگر با من مشورت می‌شد می‌گفتم طرح علنی این مسائل به مصلحت نیست، ولی حالا خودشان صلاح دیدند. ولی من در این قضیه به‌طورکلی وارد نمی‌شوم.

کنگره نقش شیعه در علوم اسلامی در معرفی کتب شیعه موثر است

آیت الله مقتدایی(قائم مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم) درباره اینکه وقتی فردی از سِمَت خود کنار می‌رود و عده‌ای شروع به انتقاد از عملکرد او در زمان مسئولیت می‌کنند می‌گوید: بله؛ به نظرم همین شخص اگر کار خلافی داشته، اگر صلاح می‌دانستند، همان وقت تذکر می‌دادند، ولی اگر صلاح نمی‌دانند و سکوت کردند، باید همیشه سکوت کنند. اگر کسی سر پستی بود و رفت، بعد انتقاد کنند این کار درستی نیست. به نظر من هم این کار صحیحی نیست.

به‌تازگی آیت‌الله محمدیزدی (رئیس) جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو حقوقدان شورای نگهبان در دیدار با مسئولان مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم گفته:

«فلانی(رئیس پیشین قوه قضائیه) می‌گوید آگه این کار را نکنید نجف می‌روم!»

آیت الله یزدی می گوید: خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به هم می‌خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی مؤثر نبود، چه رسد که نجف بروید.

آیت الله یزدی خطاب به آیت الله صادق لاریجانی می گوید:رئیس دفتری که ۱۰ سال، جای مهمی را اداره کرده، دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید؟! به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؟ از کجا آوردی ساختی؟(منظوراکبرطبری است که اخیراً بازداشته شده است)

چندی پیش خبری در فضای مجازی این خبرمنتشرشد:

«آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به رهبری اعلام کرده که قصد هجرت به نجف را دارد»

ولی کمی بعد روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، نگارش این نامه توسط آملی لاریجانی را تکذیب کرد.

با این‌حال طی روزهای گذشته انتقادات مختلفی از عملکرد آیت‌الله آملی لاریجانی در زمان ریاست قوه قضاییه مطرح‌ شده است. از جمله در برنامه زنده شبکه یک،  ک روحانی به ساختن حوزه علمیه مجلل از سوی آیت‌الله آملی لاریجانی اعتراض می‌کند.

در همین زمینه، حجّت‌الاسلام حمزه قربانی، مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با فارس درباره متنی که در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، منتسب شده است، گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که تنها مرجع اخبار مربوط به آیت‌الله یزدی، رئیس جامعه مدرسین، پایگاه اطّلاع‌رسانی این تشکل است.

وی تصریح کرد: سخنانی که امروز در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی منتسب شده است، سندیّت ندارد و تنها مرجع معتبر در این زمینه، پایگاه اطّلاع‌رسانی جامعه مدرسین است./۲۶ مرداد ۱۳۹۸الف.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:آقای قربانی در۲مرداد۱۳۹۸ باحکم آیت الله محمدیزدی به این مسئولیت گمارده شده است.
بسم الله الرحمن الرحیم

حجت الاسلام جناب آقای حمزه قربانی«زیدتوفیقه»

سلام علیکم
با عنایت به مراتب تعهد و تجارب ارزنده شما  در مدیریت دفتر جامعه مدرسین، به موجب این حکم جنابعالی را با حفظ سمت به عنوان مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تحت نظر مستقیم رئیس شورای عالی جامعه منصوب می‌نمایم.

امید است با استعانت از خداوند منّان حسب شرح وظائف این نهاد در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری «مدظله العالی»، مراجع عظام تقلید «دامت برکاته» و جامعه مدرسین کوشا و همچنین در تعامل هرچه بیشتر با اصحاب  رسانه و ارباب جرائد موفق باشید.

طبیعی است معاونت‌ها، دفاتر و همکاران محترم جامعه هر نوع مساعدت و همراهی خواهند داشت.

محمدیزدی/رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

آیت الله محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، طی حکمی حجت الاسلام حمزه قربانی را به عنوان مدیر روابط عمومی این نهاد بلند پایه حوزوی منصوب کرد/فارس.

یکی به آیت الله محمدیزدی تذکربدهد

آیت الله محمد تقی فاضل میبدی در روزنامه اعتماد نوشت:روز گذشته شاهد انتشار مطالبی به نقل از آقای یزدی بودیم. این نخستین‌بار نیست که او به عنوان دبیر یا رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطالبی برخلاف سنت حوزه‌ها ایراد می‌کنند؛ در گذشته هم مطالبی راجع به آیت‌الله العظمی شبیری‌زنجانی ذکر کردند که غالب علمای حوزه آن را محکوم کردند.

شاید این نوع برخوردها در آینده نیز تکرار شده و ازسوی آقای یزدی ادامه داشته باشد. اینکه ایشان برای تعیین مرجعیت، تنها نسخه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را الزامی می‌داند، در نوع خود بدعتی بیش نیست. انتخاب یک مرجع به عنوان کارشناس در مسائل دینی و فقهی از گذشته تاکنون روشی داشته که در حوزه‌ها اعمال می‌شده است. روزی که آیات عظام بروجردی، خویی، خوانساری و دیگر مراجع معین شدند، نسخه‌ای از جامعه مدرسین در کار نبود.

آن زمان مراجع در قلوب مردم و عموم جامعه جای داشتند اما با این روش که آقای یزدی می‌گوید، هیچ مرجعی به شکل سابق که مورد رضایت و اعتقاد مردم باشد، معین نخواهد شد.

تا آنجا نگارنده اطلاع دارد، هیچ حوزه‌ای از حوزه‌های علمیه چنین حقی به جامعه مدرسین حوزه عملیه قم نداده است که یک مرجعی را نصب یا خلع کنند، به‌ویژه اینکه جامعه مدرسین شائبه وابستگی به خارج از حوزه را نیز دارد.

نظر مرحوم امام خمینی همیشه این بود که حوزه‌ها باید استقلال خود را تحت هر شرایطی حفظ کنند، حال سوال اساسی اینجاست که چرا یک نهادی در درون حوزه قصد آن کرده که این استقلال را خدشه‌دار کند؟ حقیقت آن است که از پاسخ این پرسش بی‌اطلاعیم.

با این حال مطالب دیگری که ایشان بیان داشته‌اند نیز قابل توجه است. آیت‌الله یزدی راجع به دولت و رییس‌جمهوری گفته‌اند که «اگر نمی‌توانی کار کنی برو!» این نوع سخن گفتن به شکل تحکم‌آمیز یعنی جامعه مدرسین حوزه عملیه قم بر دولت هم استیلای حقوقی دارد. حال آنکه نمی‌توان انکار کرد که حق نقد دولت برای همگان محفوظ است ولی مساله اینجاست که به شکل و زبانی آمرانه از لزوم برکناری دولت سخن گفتن، نه امری شرعی محسوب می‌شود و نه می‌توان آن را قانونی دانست، لذا نگارنده اعتقاد دارد که در شرایط کنونی لازم است که علمای بزرگوار حوزه به دبیر یا رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تذکرات لازم را ارایه دهند تا سخنان ایشان باعث بی‌اعتباری حوزه نشود. همگان باید توجه داشته باشند که اعتبار حوزه به استقلال و ادامه شیوه سلف است؛ روشی که باید ادامه یابد تا جایگاه مرجعیت خدشه‌دار نشود./۲۷ مرداد ۱۳۹۸خبرآنلاین

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای، نامه آیت‌الله یزدی خطاب به آیت‌الله شبیری زنجانی را در راستای صیانت و حراست از جایگاه والای مرجعیت و دفاع از نظام و ارزش‌های انقلاب اسلامی برشمرده و تاکید کرد: برخی به دنبال بهانه‌ برای زدودن غبار از چهره فتنه‌انگیزان هستند.

متن این نامه به شرح زیر است:

نامه حضرت آیت الله یزدی به  آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی

در پی انتشار تصاویری از آیت الله العظمی شبیری زنجانی در فضای مجازی؛ آیت الله محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به ایشان نامه سرگشاده نوشت.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری«حوزه»، چندی قبل تصویری از یک دیدار در تهران منتشر شد که آیت الله العظمی شبیری زنجانی را در کنار شخصیتهایی چون آقایان موسوی خوئینی، غلامحسین کرباسچی، رئیس دولت اصلاحات، عبدالله نوری، عبدالمجید معادیخواه و تعدادی دیگر نشان می داد که اخبار و تحلیل های زیادی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به دنبال داشت. با گذشت چند روز از آن ماجرا، اینک رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم طی نامه ای سرگشاده به این موضوع پرداخت.

آیت الله شبیری زنجانی از مراجع تقلید است.

بر پایه این گزارش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،‌ متن این نامه بدین شرح است:

با احترام؛ ضمن عرض ارادت و تسلیت ایام اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام)، پیرو انتشار تصاویری در فضای مجازی از حضرتعالی  در کنار برخی افراد مسئله دار که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری«دام ظله العالی» احترامی قائل نیستند؛ بدین وسیله به عرض می‌رساند، این موضوع ناراحتی و تعجب مقلدین و حوزویان را در پی داشته است.

لازم به ذکراست، اینجانب نیز در دو مرحله با حضرتعالی مکاتباتی در مورد برخی از مسائل دیگر داشته ام که جواب قانع کننده ای دریافت نکردم؛ لذا این نامه رابه ناچار به صورت سرگشاده خدمتتان ارسال ‌کردم

مدیریت حوزه به طلاب مستعد توجه کند/ رسیدگی به وضعیت مالی طلاب

چگونه می‌شود، حضرتعالی که فرصتی برای ملاقات با هیات رئیسه مجمع عمومی اساتید را ندارید، فرصت می‌کنید در منزل آقایی در تهران حاضر شوید و با این آقایان ملاقات داشته باشید!.

دفعه اخرت باشد!

یادآور می‌شوم مقام و احترام شما در سایه احترام به نظام اسلامی حاکم، رهبری و شأن مرجعیت است، پس لازم است این احترام و شئون مرجعیت را رعایت فرموده و ترتیبی اتخاذ فرمائید این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد./ان شاء الله.محمد یزدی.

واکنش علی مطهری به نامه آیت‌الله یزدی به آیت‌الله شبیری زنجانی

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به نامه آیت الله محمد یزدی به آیت‌الله شبیری زنجانی، درباره دیدارش با(رئیس جمهورسابق) سیدمحمد خاتمی، اظهارات وی را تهدیدآمیز و موجب وهن روحانیت و حوزه توصیف کرد

علی مطهری گفت: چه کسی گفته ملاقات یک مرجع تقلید با افراد سابقه‌دار در انقلاب که احیاناً انتقاداتی نیز دارند خلاف شؤون مرجعیت است؟ آیا شؤون مرجعیت را جناب‌عالی بهتر از خود مراجع تشخیص می‌دهید؟

مگر مردم باید با اجازه شما به ملاقات این و آن بروند؟!

 در نامه علی مطهری خطاب به آیت‌الله محمد یزدی که در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است:

علی مطهری محمد یزدی

«جناب آقای محمد یزدی دامت برکاته

با اهداء سلام، در خصوص نامه جناب‌عالی به آیت‌الله شبیری زنجانی، مرجع تقلید، چند نکته قابل ذکر است:

۱. در این نامه جناب آقای سید محمد خاتمی و همفکران ایشان را «افراد مسئله‌دار که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام رهبری احترامی قائل نیستند» معرفی کرده‌اید و ملاقات با آنها را امری قبیح و موجب «ناراحتی و تعجب مقلدین و حوزویان» دانسته‌اید.

همه اینها نیاز به اثبات دارد. «مسئله‌دار»  کسانی هستند که در سال ۸۸ تحت این عنوان که مقام رهبری از یک کاندیدای خاص حمایت می‌کند انتخابات را از حالت طبیعی خارج کردند و حق اعتراض معترضان را نیز به رسمیت نشناختند و آنها را برانداز نامیدند و شد آنچه که نباید می‌شد. در واقع چنین افرادی برای نظام جمهوری اسلامی و مقام رهبری احترامی قائل نشدند.

فرضاً بپذیریم جناب آقای خاتمی و همفکرانشان افرادی مسئله‌دار هستند که برای نظام جمهوری اسلامی و مقام رهبری احترامی قائل نیستند، قباحت ملاقات یک مرجع تقلید با آنها را از کجا درآورده‌اید؟

اگر مسئله‌دار هستند آیا نباید مسئله آنها حل شود؟ مراجع تقلید به مثابه چتری بر سر همه مردم و گروه‌ها هستند نه عناصری حزبی و جناحی.

ثالثاً ناراحتی و تعجب اکثر مقلدین و حوزویان از این ملاقات را از کجا به دست آوردید؟

۲. خطاب به آیت‌الله شبیری گفته‌اید «مقام و احترام شما در سایه احترام به نظام اسلامی حاکم، رهبری و شأن مرجعیت است».

به عرض می‌رساند مقام و احترام یک مرجع تقلید صرفاً در سایه احترام به نظام اسلامی حاکم نیست، بلکه بیشتر بستگی دارد به رفتار او در مقابل آن نظام که کارهای درست آن را تأیید کند و از کارهای نادرست آن انتقاد و از حقوق مردم دفاع کند. اساساً احترام هرکس تابعی از احترام و پایبندی او به حق و عدالت است. این تفکر شما ناشی از این فکر غلط است که نظام را معصوم می‌دانید.

علاوه بر این، مسئله طرفینی است، یعنی همان طور که مقام و احترام یک مرجع تقلید در سایه احترام او به نظام اسلامی حاکم است، احترام نظام اسلامی نیز در سایه احترام آن به مرجعیت است.

مسئله استقلال روحانیت و حوزه علمیه و مراجع تقلید از دولتها و حکومتها، مسئله‌ای است که سابقه طولانی در تاریخ تشیع دارد و به شدت مورد تأکید امام خمینی و شهید آیت‌الله مطهری حتی برای دوره جمهوری اسلامی بوده است. از نظر شهید مطهری روحانیت شیعه از نظر روحی متکی به خدا و از نظر اجتماعی متکی به مردم است و همیشه از دولتها جدا و در کنار مردم بوده است. این ویژگی حتی در جمهوری اسلامی نیز باید رعایت شود و روحانیت نباید دولتی و حکومتی شود. اصل ولایت فقیه در نگاه امام (ره) و شهید مطهری و مقام رهبری به این معنی نیست که سایر مراجع نادیده گرفته و احیاناً سرکوب شوند.

به یاد دارم چند ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در مجلسی در قم فردی فریاد زد «برای سلامتی یگانه مرجع عالم تشیع حضرت آیت الله العظمی امام خمینی صلوات».

پدرم ناراحت شد و آن فرد را صدا زد و به او گفت «این چه جمله‌ای بود که گفتی؟! ما غیر از امام مراجع دیگری هم داریم.»

همین طور می‌دانید که ایشان در کتاب نهضتهای اسلامی از مراجع ثلاث آن روز و نقش آنها در پیشبرد نهضت در کنار امام خمینی به نیکی یاد می‌کنند؛ همه برای این که نهاد روحانیت اصالت دارد و باید حفظ شود نه فقط ولی‌فقیه.

۳. در پایان نامه خطاب به آیت‌الله شبیری فرموده‌اید «لازم است شؤون مرجعیت را رعایت فرموده و ترتیبی اتخاذ فرمایید این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد

اولاً خود شما با این جمله تهدیدآمیز شأن مرجعیت را رعایت کرده‌اید یا نه؟

ثانیاً چه کسی گفته ملاقات یک مرجع تقلید با افراد سابقه‌دار در انقلاب که احیاناً انتقاداتی نیز دارند خلاف شؤون مرجعیت است.؟

آیا شؤون مرجعیت را جناب‌عالی بهتر از خود مراجع تشخیص می‌دهید؟

مگر مردم باید با اجازه شما به ملاقات این و آن بروند؟!

ثالثاً این جمله را که به این مرجع عالیقدر دستور می‌دهید «این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد» از چه موضعی می‌فرمایید. این جمله را فقط امام زمان علیه‌السلام می‌تواند به یک مرجع تقلید بگوید. در مجموع، نامه شما موجب وهن روحانیت و حوزه علمیه شد. امیدوارم به نحوی جبران بفرمایید.با تقدیم احترام/ علی مطهری»۶ آبان ۱۳۹۷ایسنا

***

حجت‌الاسلام علی یونسی(وزیر اسبق اطلاعات) دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها.

آیت الله یزدی دستورداد«کرباسچی»رابگیرید(بدون هرگونه جُرمی)فقط به جرم اینکه  ممکنه بعداً رئیس جمهورشود!

گفت و گو با علی فلاحیان وزیر اسبق اطلاعات

آیت‌الله یزدی، رئیس وقت قوه قضائیه (زمانی که من دادستان تهران بودم)در مورد  آقای کرباسچی که تازه از اصفهان آمده و شهردار تهران شده بود می‌گفت بروید جلوی آقای کرباسچی را بگیرید. من می‌گفتم همین‌طور که نمی‌شود رفت جلوی کسی را گرفت، باید شهردار خلافی انجام دهد تا با او برخورد شود، تازه آن هم قانونی.

یونسی:آیت الله یزدی فکر می کرد مرحوم هاشمی،کرباسچی را شهردار کرده که رئیس جمهور شود/ به من گفت کرباسچی را بگیریدحکم محکومیت کرباسچی اجرا شد
فکر می‌کرد شهردار تهران با کارهایی که انجام می‌دهد، عملاً به‌دنبال آن است تا رئیس جمهوری شود. آقای کرباسچی در شهرداری تهران خیلی سریع درخشید و تحلیل مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی و آیت‌الله یزدی و خیلی از شخصیت‌های روحانی این بود که آقای‌ هاشمی رفسنجانی ایشان را به شهرداری تهران آورده تا او بعداً رئیس جمهوری شود و به همین خاطر دادستان تهران باید جلویش را بگیرد

گفتم اگر جایی  خلافی صورت گرفته، گزارش بدهید تا با آن برخورد کنیم .. می‌گفتم هر مجرم را باید به‌دلیل اینکه خلافی انجام داده بازخواست کرد، اما آنها می‌گفتند اصلاً خود کرباسچی را باید بگیریم و ببندیم و آخرهم همین کار را کردند(بازداشتش کردند)،اماتا وقتی من دادستان تهران بودم نشد ولی وقتی رفتم، شد./۲۲ مهر ۱۳۹۸مصاحبه باروزنامه ایران.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:

حجت الاسلام یونسی درزمان ریاست جمهوری خاتمی (۱۳۷۸ تا ۱۳۸۴)وزیراطلاعات بود،رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح نیزازجمله ازسوابق قضایی یونسی است.

غلامحسین کرباسچی ،متولد ۱۳۳۲ قم ،فرزندآیت‌الله محمدصادق کرباسچی تهرانی(متوفی خرداد۱۳۸۲) است که ازمعتمدین امام خمینی بود،خود،همین «کرباسچی»تحصیلات حوزوی دارد،طلبه حوزه علمیه (حقانی) قم بوده.

عضویت کمیته استقبال امام خمینی بود ومدتی دربیت امام فعالیت داشته ،مدتی درصداوسیما مسئولیت داشت، هنگامی که خمینی راهی قم شد، کرباسچی نیز از همراهان وی بود،یک مدتی هم نماینده امام درژاندارمری بود وبا معرفی مستقیم امام «استانداراصفهان»شد،از۱۳۶۱ تا ۱۳۶۸استانداربود ،درهمین زمان استانداری بود که آوردنش تهران«شهردار»شد۱۳۶۸ تا ۱۳۷۷…

به ۳ سال زندان و ۱۰ سال انفصال از خدمات دولتی و بازگرداندن اموال محکوم شدوحدود۲سال درحبس بود وبعدآزادشد

جمهوری اسلامی مقتدرتر و منسجم تر در مسیر اهداف خود ایستاده است

پاسخ تندآیت الله لاریجانی به توهین های آیت الله محمدیزدی

بسم ا… الرحمن الرحیم

حضرت آیت ا… آقای حاج شیخ محمد یزدی

سلام علیکم
چندی است که نمایشی در کشور بر اساس سناریوهای از پیش طراحی شده، علیه اینجانب براه افتاده است.
بنا نداشتم با توجه به گرفتاری های مختلف مردم و کشور ، نسبت به این حرکات ، پاسخی دهم .ولکن اکنون احساس می کنم بازی های صدا و سیما و برخی نهاد های دیگر به نقطه ای رسیده است که سکوت در مقابل آن جایز نیست و البته در موقع مناسب به تفصیل در مورد ابعاد آن صحبت خواهم کرد.

متاسفانه اخیراً جنابعالی مطالبی مطرح کرده اید که علاوه بر خلاف واقع بودن و موهن بودن ، ریشه در همان امور دارد.قبلاً هم مکرر در جلسات شورای نگهبان یا مجالس دیگر ، مطالبی از این دست بیان کرده اید که بنا به مصالحی در مقابل آن سکوت کرده ام. اما اکنون می بینم این سکوت ها نه فقط اسباب تنبه حضرتعالی نشده ، بلکه پیش تر هم رفته اید و مطالب خلاف واقع و توهین ها ی دیگری هم بر آن افزوده اید .

مطالبی از جلسه روز یکشنبه(۲۰ مرداد۱۳۹۸) شما با مسئولان مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه ، پخش شده است که در وهله اول باور نمی کردم شما چنین سخنانی گفته باشید و لذا از طرق مختلف پی گیری کردم تا صحت انتساب مطالب برایم محرز گردد. همه بر اصل صدور این مطالب از جنابعالی تاکید کردند ، منتها امر غریب تر آنکه گفتند مطالب موهن بسیار دیگری هم بوده که بعد از چند بار ویرایش ، حاصلش همان شده که منتشر شده است .

جناب آقای یزدی ، چرا به این وضعیت افتاده اید !؟

در یک پاراگراف که از شما نقل کرده اند ، خوبست که چند تا خلاف واقع گفته باشید و چند تا توهین؟ !
گفته اید : «فلانی می گوید اگر این کار را نکنید نجف می روم ! خوب بروید . آیا با رفتن شما قم به هم می خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی موّثر نبود ، چه رسد که نجف بروید . رئیس دفتری که ۱۰ سال ، جای مهمی را اداره کرده دستگیر می شود، بعد اعتراض می کنید که چرا گرفتید ؟! به اسم مدرسه علمیه ، کاخ ساختید! آیا ارث پدرت بود، از کجا آوردی ساختی ؟»

اولاً بنده هیچگاه نگفته ام که اگر فلانی را دستگیر کنید نجف می روم . این دروغی است که عده ای شایع کرده اند و دفتر بنده هم رسماً آنرا تکذیب کرده است ، حال شما چه انگیزه ای دارید که این دروغ را تکرار می کنید؟ 
بنده هیچ گاه از هیچ فرد متخلف یا فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد . اگر معاون اجرایی حوزه ریاست مرتکب جرم یا فسادی شده ، تعقیب و رسیدگی عادلانه به جرم او، طبق قاعده و وظیفه دستگاه قضایی است و مسلم است که بنده هم قائل به استثناء در این جهت نیستم.

ثانیاً به نحو توهین آمیزی گفته ایدشما در قم بودنتان هم خیلی موثر نبود چه رسد که نجف بروید»

جناب یزدی ، بنده طلبه ای بیش نیستم و هیچگاه ادعا نکرده ام که وجودم چه در قم و چه در هر جای دیگری ،” خیلی موثر “است. گرچه شخصیت هایی همچون مقام معظم رهبری و برخی مراجع بزرگوار ، بارها و بارها در مورد این فقیرکلماتی بکار برده اند که از نقل آنها استحیا می کنم ، چون خود را لایق آنها نمی دانم . تاثیر بنده همین است که هست: سالیانی برای عده ای در حوزه و دانشگاه تدریس کرده ام ، آثاری را هم پدید آورده ام . میزان تاثیر آن هم در حد خود ، یک امر واقعی است ، نه با خواست بنده بیشتر می شود و نه با توهین و تحقیر شما کمتر.

اما شما در عرصه تحقیق و پژوهش های علمی چه کرده اید؟
آیا جز با صدای بلند و داد و قال ، به مسئولین و بزرگان توهین کردن و افترا زدن و تحقیر کردن ، کار دیگری هم کرده اید!؟

شما با آیت ا… شبیری حفظه الله ، چه کرده اید : با مرجعی که آیتی است در علم و تقوی و اخلاق و متانت و مروت و انصاف و بزرگواری.

آخر چرا به خودتان اجازه می دهید به همه توهین کنید!؟.

هیچ بررسی کرده اید که علمای حوزه درباره تو چه فکرمی کنند!؟

هیچ بررسی کرده اید که علماء و فضلاء در قم ، به آثار شما و به گفته های شما چگونه نگاه می کنند؟ ! چقدر آنها را جدی می گیرند؟

سواد وقوه استدلال شما

کافی است کسی نیم نگاهی به مکتوبات شما ذیل ” کتاب القضاء ” مرحوم سید صاحب عروه ، بیندازد تا میزان اثر شما در حوزه معلوم شودو معلوم شود حد تحصیلات جنابعالی و استفراغ وسعتان درباب استنباط احکام. متاسفانه ظاهراً حتی توجه نکرده اید که ” کتاب القضاء”سید (برخلاف جلد اول عروه) کتاب استدلالی است ، چقدر آنرا تخریب کرده اید . ایکاش شما صرفاً آنرا ترجمه می کردید که اقلاً خواننده بداند با سخنان چه کسی روبروست.

درجلسه شورای نگهبان هم بمن توهین کردید
از کسی که در جلسه شما حضور داشته نقل شده است که جنابعالی برخوردتان در شورای نگهبان با بنده را هم مطرح کرده ، گفته اید آنجا هم حق با شما بوده است و شما را مجبور کرده اند که از من عذرخواهی کنید : من بنا نداشتم راجع به وضعیت شما در شورای نگهبان چیزی در علن بگویم،اما سخنان شما مرا ملزم می کند .

آقای یزدی! بخدا سوگند در همین مورد هم خلاف می گویید.

در شورای نگهبان،سخنان غیر دقیق،غیر مستدل وحتی نامربوط شما برای اعضاء روشن است.

اگر سکوت می کنند و چیزی نمی گویند ، حرمت پیرمردی شما را پاس می دارند.

حرفهای نامربوط تان درجلسه شورای نگهبان
شما در آن جلسه کذایی شورا ، بدون اینکه بدانید مساله چیست ، به خیال آنکه هنوز بحث در مساله قبلی است که راجع به آن رای گیری شده و به تصور اینکه بنده بعد از رای گیری مجدداً بر حرف خودم اصرار می کنم ، مثل همیشه شروع کردید به داد و قال کردن و توهین کردن و همه هاج و واج مانده بودند که شما چه می گویید!.

آیت ا… مدرسی وآقای دکتر کدخدایی به شما تذکر دادند که آقا آن مساله گذشته است و فعلاً بحث بر سر چیز دیگری است . این را هم ظاهراً متوجه نشدید و به توهین کردن های خودتان ادامه دادید و خطاب به آقای جنتی گفتید که رئیس باید جلسه را اداره کند و آیین نامه جلسات رعایت شود .

جناب یزدی ، بنده که طبق نوبت و درمساله جدید بحث می کردم . شما در چه عوالمی بودید؟!

البته اینگونه مشکلات از ناحیه جنابعالی در شورای نگهبان کم نیست .

ما از شما فهم کلمات محقق نائینی و محقق عراقی و محقق اصفهانی را نمی خواهیم که انتظارش بی مورد است! اما دقت در همین عبارت های فارسی قوانین مصوب مجلس و دقت در بررسی خلاف قانون و یا خلاف شرع بودن آنها انتظار به حقی است که متاسفانه گاه این هم مفقود است. چه کنیم ؟، أشکو بثّی و حزنی الی الله .

ثالثاً گفته اید ” رئیس دفتری که ۱۰ سال ، جای مهمی را اداره کرده و دستگیر می شود ، بعد اعتراض می کند که چرا گرفتید”.در همین یک جمله دو خلاف واقع گفته اید : اولاً شخصی که دستگیر شده رئیس دفتر اینجانب نبوده ، رئیس دفتر بنده ، آقای خلفی بود که در سلامت نفس و تقوا و فضل ، در میان خاص و عام در قوه قضاییه مشهور بوده و هست . آن آقا که اشاره کرده اید مسئول یکی از ده ها زیرمجموعه حوزه ریاست ، بعنوان معاونت اجرایی حوزه ریاست بود. وی در واقع یکی از معاونت های آقای خلفی بود و نه رئیس دفتر بنده .

ثانیاً اینجانب هیچگاه اعتراض نکرده ام که چرا گرفته اید ، دستگاه قضایی خود باید بگوید .سخن بر سر فضا سازی های رسانه ای است . همه این فضا سازی ها نشان از آن دارد که یک پروژه بزرگتری در پس این القائات نهفته است و آن تخریب اینجانب و شاید هم تخریب های دیگر. مساله همین است. و الا بنده سینه ام خزانه الاسرار اتهامات مجموعه ای از معاونان ، قائم مقامان و آقازاده های مسئولان و شخصیت هاست و ظاهراً امروز هم هزینه ایستادگی در رسیدگی به آنها را می پردازم . اما نکته این است که آیا کسانی که امروز برای شفافیت و مبارزه با فساد سینه چاک می کنند و ماه ها برای دستگیری فردی که نه معاون بنده بوده و نه رئیس دفتر بنده ، بلکه مدیر یکی از اجزاء حوزه ریاست تحت اشراف شخصیتی سالم ، فاضل و شریف چون آقای خلفی بوده ، فضا سازی کرده اند ،

آیا همین کار را برای آقای شریفی قائم مقام شهردار اسبق تهران و آقای سیف معاون اقتصادی اطلاعات سپاه و … کرده اند و فساد آنها را به آقای قالیباف و آقای طائب و دیگران سرایت داده اند؟!وا اسفا از این ظلم و بی عدالتی و بی مروتی .

برای اینکه بنده را تخریب کنند ، اول در فضای مجازی تا توانستند شأن آن متهم را بالا بردند: نه فقط در رسانه های ضد انقلاب ، بلکه در همین رسانه های رسمی داخلی از صدا و سیما گرفته تا خبرگزاری های رسمی . خبرگزاری مهر در این رابطه نوشته بود: “یک مقام ارشد قضایی بازداشت شد” .آخر چرا این دروغ های شاخدار را می پراکنید ؟ اصلاً این آقا مقام قضایی بود تا ارشد باشد ؟ ! در همین رسانه ملی ، برخی خبرنگاران در این باره طوری سخن گفتند که گویی نقش بی بدیلی در مدیریت دستگاه قضایی داشته است.
و همه اینها دروغی بود فوق دروغ . مدیریت دستگاه قضایی در دست مسئولان عالی قضایی بود: یکی نیست از این خبر گزاری ها و صدا و سیما بپرسد این آقا در تصمیمات کدام مسئول قضایی موثر بوده است ؟
آقای محسنی ، آقای خلفی ، آقای منتظری، آقای کریمی ، آقای ذوالقدر ، آقای امینی ، آقای تویسرکانی و …. اصلاً این مقامات دستگاه قضایی به وی اعتنایی می کردند ؟ مدیریت کلی اینجانب بر دستگاه قضایی از ناحیه همین مدیران ارشد و روسای دادگستری ها بوده است. بگویید در کدام مورد بنده توصیه خاصی نسبت به این فرد کرده ام . پس پرده همه این قضایا جز همان پروژه برخی نهاد ها با کمک برخی دیگر نیست که انشاء ا… شرح مفصل آن را در مقام دیگری بیان خواهم کرد.
رابعاً گفته اید« به اسم مدرسه علمیه ، کاخ ساختند ! آیا ارث پدرت بود ، از کجا آوردی ساختی»

واقعاً اینگونه ادبیات تا بحال در حوزه های علمیه در این سطوح سابقه داشته است؟
بنده در همین ساختمان جامعه مدرسین برای نمایندگان طلاب و فضلاء به طور مبسوط مسأله ساختمان «مدرسه علمیه ولی عصر» را توضیح داده ام و شما حتماً اجمال آن را شنیده اید .

یکبار هم که در منزل خودتان حضوری توضیح داده بودم ، ولی گویی بنای شما بر این است که بر مطالب خلاف واقع تان اصرار بورزید و با اینکه برای شما مساله را توضیح داده ام و حجت را تمام کرده ام ، باز همان خلاف واقع ها را تکرار می کنید.

خلاصه آنچه را گفته ام ،برای آگاهی عموم عرض می کنم :
۱- استناد دادن ساختمان مدرسه به این جانب خلاف واقع است .

«مدرسه علمیه ولی عصر» وقف است .

واقف آن هم مرحوم والد ما ، آیت ا… العظمی میرزا هاشم آملی قد سره بود (که انشاء ا… نمی فرمایید مگر ارث پدرش بود!) متولی این وقف هم امروز ، بنده نیستم . فقط بجهت اینکه امور مدرسه زمین نماند، وکالتی به بنده داده اند. زمانی که مدیر مدرسه وضعیت نابسامان ساختمان قبلی مدرسه را مطرح کردند ، بنده به جهت اشتغال در قوه قضاییه به ایشان گفتم که اینجانب در ساخت مدرسه هیچ دخالتی نمی کنم و این از باب مصالح مختلفی بود که بنای بر رعایت آنها داشتم از جمله همین حرف و حدیث ها که جنابعالی گاه و بی گاه بیان می کنید . ایشان بعد از مدتی گفت یکی از آشنایان ما که مساجد و ساختمان های مشابهی ساخته است ، حاضر است ساختمان مدرسه را بعهده بگیرد و بانیانی هم برای اینکار بیابد . بنده هم گفتم به شرط آنکه هیچ ارتباطی به اینجانب پیدا نکند ، مانعی ندارد.

حالا جناب آقای یزدی بفرمایید استناد ساخت این مدرسه به بنده چیست ؟ می فرمایید ” از کجا آوردی ساختی ” آقای عزیز اول استناد ساخت مدرسه به بنده را ثابت کن ، بعد بپرس از کجا آوردی.

ثانیاً مساجد و مدارس علمیه همیشه بانیانی دارد که مساعدت می کنند، چه اتفاق خاصی در این مورد افتاده است که آنهمه مدارس علمیه از پاسخگویی به این سوال مستثنی هستند و این مدرسه باید پاسخگو باشد .

۲- با لحنی بی ادبانه گفته اید « آیا ارث پدرت بود؟».

می گویم نخیر ارث پدرم نبود ! مگر اینهمه مدارس دیگر در قم و سطح کشور ساخته می شود ارث پدرشان است؟

مگر همین ساختمان هایی که حضرتعالی از آنها استفاده می کنید ، از ارث پدرتان ساخته شده است ؟

واکنش‌ها به کشمکش رسانه‌ای دو آیت‌الله؛ از شگفتی در داخل تا ذوق‌زدگی در خارج

آخر این چه فهمی است و چه استدلالی ؟!

۳- گفته اید ” به اسم مدرسه علمیه ، کاخ ساخته اند” . آخر چرا خلاف می گویید: شما یکبار هم که داخل آنرا ملاحظه نکرده اید،

چرا نشر اکاذیب می کنید!؟ .

اگر مقصودتان ظاهر آن است، همین ساختمان هایی که شما از آن استفاده می کردید هم همینطور بود : ساختمان مرکز تحقیقات دبیرخانه خبرگان که با لطایف الحیل از دست مسئولین آن وقت درآوردید و به عنوان نائب رئیس مجلس خبرگان محل کار خود قرار دادید ، در همین قد و قواره و وزن بود ، نفرمودید کاخ ساخته اند ، بلکه با اشتیاق تمام به آن ساختمان نقل مکان فرمود.

۴- مدتی در قم غائله برپا کرده بودند خصوصاً برخی از نمایندگان قم که این ساختمان برخلاف قوانین و ضوابط و با دخالت رئیس قوه ساخته شده است ، که البته همه اش کذب بود . اینجانب کمترین توصیه ای برای نحوه ساخت آن نداشتم ، و بعد از تحقیق کاملی که شرحش را در همان جلسه پیش گفته ، ارائه کرده ام، روشن شد ساختمان مدرسه بر اساس قوانین و ضوابط جاری ساخته شده و هیچ تخلفی صورت نگرفته . شهردار سابق هم به تفصیل این نکته را تبیین کرده است و اینکه پروانه ساختمان و مجوزهای صادره بر اساس مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری بوده است .

انگار تا توهین افترایی به کسی نبندند،خوابش نمی گیرد
نکته آخری که بدان اشاره می کنم اینکه جنابعالی در سخنانی در هفته پیشتر هم باز به رئیس سابق قوه قضاییه و نحوه کارش پرداخته بودید ، گویی روزتان به شب نمی رسد اگر تعریضی ، توهینی و افترایی نداشته باشید .

گفته بودید با آمدن آقای رئیسی قوه قضائیه بحمد الله از رکود خارج شد و دیگر مردم امیدوارند که پروند ها پنج سال طول نکشد. اینکه رئیس جدید قوه قضاییه بتواند گامی برای ارتقاء دستگاه قضایی بردارد ، خواست همه ما است.
قوه قضاییه ملک شخصی کسی نیست . رکن نظام است و همه باید به ایشان کمک کنند تا بتواند پیشرفتی برای دستگاه قضایی به ارمغان بیاورد . این روشن است . اما تعریض شما به اینکه قوه قضاییه در رکود بود ، کذب است . دستگاهی که در سال ۹۷ قریب هفده میلیون پرونده رسیدگی کرده ، در رکود بوده ؟
طبق آمار مرکز آمار و فناوری اطلاعات ، در طول سالهای متمادی حضور بنده در دستگاه قضایی ، هرسال میزان خروجی پرونده ها یا بیش از ورودی بوده و یا چیزی در حدود آن . با این حساب دستگاه قضایی در رکود بوده است؟ آقای یزدی شما و انصافتان :از خلاف گفتن هاتان برگردید.
در طول این ده سال قریب شش هزار قاضی جذب دستگاه قضایی شده و در نتیجه عدد قضات به بیش از یازده هزار نفر رسیده ، در حالی که کل آنها قبلاً قریب هفت هزار نفر بودند . این رکود است ! در طول این ده سال تشکیلات دستگاه قضایی تحولات بسیاری پیدا کرده ، از جمله تاسیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات که موجب تحولات قابل توجهی شده است ، همینطور تحولات اساسی در سازمان ثبت که رئیس سابق آن آقای تویسرکانی با شجاعت به پیش برده بود . همینطور در معاونت منابع انسانی و معاونت راهبردی و دیوانعالی کشور . تحولات اساسی در ساختار نظارتی قوه قضاییه و تحولات بسیار دیگر که اینجا مجال ذکرش نیست .
به اعتراف رئیس دادگستری وقت تهران که اکنون سخنگوی قوه است ، در طول این ده سال ، بیش از صد سال عدلیه ، امکانات برای دادگاه ها و دادسرا ها فراهم گردیده است . اینهم رکود است ؟ ! جناب آقای یزدی ، با شعار دستگاه قضایی از رکود خارج نمی شود و با تبلیغات سوء ، تحولات چشمگیر سابق، رکود محسوب نمی شود . باید دید شاخص ها چگونه تغییر کرده اند . حضرتعالی چه تحقیق مستقلی انجام داده اید که محرز شده است در ظرف همین چهار پنج ماه اکنون نرخ رشد تعداد پرونده های رسیدگی شده ، بیشتر شده و یا نرخ رشد تعداد قاضی جذب شده ، بیشتر شده و …

همین دادگاه های مفاسد اقتصادی که برگزاری آنها موجب خوشحالی مردم و تقدیر آنها شده است ، کارهای اصلی اش که همان تحقیقات و رسیدگی های دادسرایی آنها است ، عمدتاً در زمان این حقیر انجام شده است.
پس برگردید از آن قضاوتهای ناصواب و ناعادلانه تان .

جناب آقای یزدی! مشکل اصلی جنابعالی این است که فکر می کنید قیم حوزه های علمیه هستید و می خواهید به همه امر و نهی کنید.

متاسفانه شما خودتان را در جایگاهی می بینید که نه تنها مرجع تعیین کنید ، بلکه به مراجع بزرگواری که شاید شاگرد آنها هم محسوب نمی شوید ، امرو نهی کنید و این با رویه های حسنه ای که در حوزه علمیه برقرار بود ، هیچ تناسبی ندارد . فاعتبرو یا اولی الابصار. والحمد ولله رب العالمین ./صادق لاریجانی ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

آیت الله یزدی«برای کوچک کردن دیگران و مطرح کردن خودش صحبت می‌کند»

آقای «یزدی» عادت دارد هر روز با یک نفر در بیفتد

« آیت الله سید جعفر کریمی» در گفت‌وگو با جماران، در خصوص سخنان منتسب به آیت الله یزدی که طی آن مطالب بی سابقه‌ای علیه رئیس جمهور روحانی، آیت الله آملی لاریجانی و یکی از فضلای حوزه علمیه قم بیان شده بود، اظهار کرد: آقای یزدی حرف خودش را می‌زند؛ هر روز با یک نفر در می‌افتد. تا دیروز با هاشمی رفسنجانی و امروز صادق لاریجانی است؛ و فردا با چه کسی در می افتد را نمی‌دانم؟!

گاهی با رئیس جمهور درمی افتند«اگر نمیتوانی مملکت را اداره کنی، برو کنار»

«رئیس شورای استفتائات دفتر مقام معظم رهبری» همچنین در خصوص این بخش از سخنان منتسب به آیت الله یزدی درباره رئیس جمهور که گفته شده «چطور کسی که تنفیذ ولایت را دارد، جرأت کرده و کارهای خلاف امر رهبری را می‌کند؛ مثل مخالفت درباره فضای مجازی و…

«اگر نمیتوانی مملکت را اداره کنی، برو کنار». این برو کنار را چه کسی باید بگوید؛ در درجه اول حوزه باید بگوید. بعد از نظر قانونی باید دیوان عالی قضایی بگوید. بعدش هم مجلس بگوید ولی متأسفانه می‌بینیم مجلس هم وضعیت دیگری دارد»، ضمن کذب خواندن این سخنان گفت: اگر رهبری یک نفر فدایی داشته باشد آقای روحانی است.

«برو کنار» گفتن به رئیس جمهوری را در درجه اول مجلس باید تشخیص دهد. اگر مجلس تشخیص عدم قابلیت دهد، همان طوری که بنی صدر را کنار گذاشت، او را کنار می‌گذارد.

این کار آقای یزدی نیست و ربطی به او ندارد.

image.png

وی در خصوص سخنان آیت الله یزدی در مورد آیت الله آملی لاریجانی نیز گفت: نظر من در مورد حرف‌های آقای یزدی این است که هیچ اساس، پایه و مدرک ندارد؛ «برای کوچک کردن دیگران و مطرح کردن خودش صحبت می‌کند».

آیت الله کریمی با تأکید بر اینکه «من ارزشی برای این حرف‌ها قائل نیستم»، در مورد صحبت‌های منتسب به آیت الله یزدی خطاب به آیت الله علوی بروجردی، گفت: مگر کسی که می‌خواهد مرجع شود باید از جامعه مدرسین اجازه بگیرد؟! از آقای یزدی اجازه بگیرد؟! مگر دیگران از آقای یزدی و جامعه مدرسین اجازه گرفته‌اند؟!

او(یزدی) چه کاره است که تابلو پایین بیاورد؟

وی تأکید کرد: مگر جامعه مدرسین اختیار مردم را دارد؟!

(پس چرا) تابلوی بعضی از مدعیان مرجعیت که  از نظر علمی خیلی پایین‌تر از آقای علوی بروجردی هستند، را پایین نیاورده است؟

 آیت الله یزدی گفته بود، «بعضی اگر یک روزی رسما اعلام مرجعیت کنند، اگر زنده باشم، رسماً جلویش را می‌گیرم و اعلام رسمی هم می‌کنم؛ واقعا در حوزه چه کسی باید با این مساله برخورد کند؟! نوه مرجع بودن که دلیل شرعی برای مرجعیت نیست؛ کسی نگفته هرجا فلانی نوه مرجع شد، می‌تواند مرجع باشد… اگر کسی توان علمی او محرز نشود و وارد این عرصه شود، مجبور می‌شوم رسما اعلام کنم که ایشان حق ادعای مرجعیت ندارند؛ چون هیچ جایی توان علمی او را تایید نمی‌کند؟ «مگر می‌شود هر روز یک نفر ادعای مرجعیت کند»

«اگر چنین فردی تابلو هم بزند، تابلویش را پایین می‌آوریم» هیچ تعارفی هم نداریم،

۵تاکافی است!

چون مرجعیت نمی‌تواند بازیچه باشد. چهار، پنج مرجع داریم که از طرق شرعی مرجع شده‌اند، کافی هستند.

همه که نباید فقیه و مرجع بشوند… صیانت از مرجعیت باید رعایت شود، کمیسیون صیانت از مرجعیت مصوب جامعه مدرسین و مورد تایید پنج مرجع است که یکی از آنها مقام معظم رهبری است و حتی مراجع اخیر هم که فوت شدند، در آن زمان تایید کردند لذا پنج مرجع تایید کرده‌اند و  هفت هشت عضو هم دارد… متاسفانه گرایش به عناوین، ظواهر و القاب [در حوزه] زیاد شده است؛ بعضی ضوابط حوزوی بزرگان زیر پا گذاشته شده است».

البته مدیر روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز گذشته در پی انتشار این سخنان که اولین بار در ارگان اساتید و نخبگان بسیجی حوزه منتشر شده، گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که تنها مرجع اخبار مربوط به آیت‌الله یزدی، رئیس جامعه مدرسین، پایگاه اطّلاع‌رسانی این تشکل است.

کریمی گفت: سخنانی که امروز در فضای مجازی به آیت‌الله یزدی منتسب شده است، سندیّت ندارد و تنها مرجع معتبر در این زمینه، پایگاه اطّلاع‌رسانی جامعه مدرسین است.

در عین حال آیت الله مقتدایی از اعضای ارشد جامعه مدرسین به ایرنا پلاس گفت: آقای یزدی این گونه مطالب را که در ذهنشان بود گاهی در جلسات جامعه مدرسین مطرح می‌کردند و حالا علنی آن را بیان کرده‌اند./ ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ایسنا

علماچرا به جان هم افتاده‌اند!؟

روزنامه جمهوری اسلامی:مردم می‌پرسند این دو نفر که هردو رئیس قوه قضائیه بودند، هردو عضو شورای نگهبان هستند، هردو عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند و هردو مدرس حوزه علمیه قم هستند، بجای اینکه الگوی اخلاق و مدارا باشند، در شرایطی که مشکلات ما چیز دیگری است «چرا به جان هم افتاده‌اند»!؟/۲۸ مرداد ۱۳۹۸خبرآنلاین.

آیت الله محمدیزدی (از۲۴مرداد۱۳۶۸ تا ۱۳۷۸)مدت ۱۰ سال رئیس قوه قضائیه بوده است.

دعوای طلبگی چیست؟

مسیح مهاجری

وی ادامه داد: یادم است در زمان حیات آقای بروجردی من یک سالی را در قم بودم یعنی سال ۳۹ من طلبه شدم و ایشان تا سال ۴۰ در قید حیات بودند. البته من در حدی نبودم که از درس ایشان استفاده کنم و بچه طلبه بودم ولی می‌دیدیم که کسانیکه پای درس هستند با صدای بلند می‌گفتند آقا اینجور نیست ما قبول نداریم و آقا جواب آنها را می‌داد. بعدها در درس خارج با اساتید این رویه را داشتیم حتی در درس‌های سطح هم اینگونه اهل گفت‌وگو و مباحثه بودیم.

اساسا خصلت درس‌های حوزوی این است. دوتا برادر می‌شناختیم که وقتی برای مباحثه به مسجد اعظم قم می‌رفتیم آنها را می‌دیدم، سیداهل تبریز بودند و با هم بحث و مباحثه می‌کردند. چنان فریادی بر سر هم می‌زدند که کل شبستان متوجه آنها می‌شدند و فکر می‌کردند الان یقه هم را می‌گیرند ولی بحثشان که تمام می‌شد با خنده بیرون می‌رفتند. این یعنی مباحثه طلبگی. عین این باید در قم در جریان باشد. در مسائل سیاسی، اجتماعی، علمی و دینی همین روش دنبال شود.

دانشگاهی‌ها همیشه غبطه درس قم را می‌خوردند و می‌گفتند ای کاش در دانشگاه هم همینطور مباحثه و گفت‌وگو باشد./۱۳ شهریور ۱۳۹۸حجت‌الاسلام مسیح مهاجری،مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی/ایسنا

***

آیت الله مکارم شیرازی : به این وضع خاتمه دهید.

مکارم شیرازی

«برادران عزیز! تجربه نشان داده که این گونه درگیری ها هرگز نتیجه ای جز روشن شدن آتش فتنه و اختلاف در میان مردم ندارد. به همۀ شما احترام می گذاریم و متواضعانه تقاضا دارم این باب را به کلی مسدود کنید و به آبروی روحانیت و نظام کمک فرمایید،به این وضع خاتمه دهید و حتی اگر افرادی پادرمیانی کنند تا عزیزان از یکدیگر عذرخواهی نمایند بسیار بجاست.»/۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ایسنا

انتخابات هیات رئیسه شورای نگهبان

شورای نگهبان: دعوای طلبگی است وطبیعی

اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات تعیین شدند

عباسعلی کدخدایی(قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان) در توییتر، در این باره نوشت:در هر جمعی از جمله شورای نگهبان دعوای طلبگی طبیعی است؛ گاهی صداها بلند شده و مباحث داغ، لیکن بعد از آن دوستی‌ها پابرجاست. دشمنان طمع نکنند! اعضای شورا با وجود اختلاف نظر، با هم برادرند./۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ایسنا

 

آیت‌الله احمد جنتی( دبیر شورای نگهبان) :.اختلاف نظر‌های طبیعی در جلسات همیشه وجود داشته است، اماقرارنبود که مسائلِ درون شورا به بیرون منتقل شود.

آیت‌الله جنتی به‌عنوان دبیر شورای نگهبان ابقا شد/ کدخدایی سخنگو ماند

اعضای شورای نگهبان نیز از خطا مصون نبوده و احتمال اشتباه آنان نیز می‌رود.
با این وجود حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی که هر دو از فقهای بزرگ وسرمایه‌های علمی این کشورو مایه مباهات شورای نگهبان هستند…دشمنان طمع و شادی نکنند و دل به اختلافات ظاهری نبندند.. به زودی هر دو عزیز را در کنار یکدیگر خواهیم دید/۲۸ مرداد ۱۳۹۸فارس.خلاصه بیانیه آیت الله جنتی بعدازپادرمیانی وگفتتگوبااین دوبزرگوار.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی(اسدالله بادامچیان) : گاهی بیان نظرات با لحن تند انجام می‌شود،در بین فقها و علما هم طبیعی است

نشست خبری اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی

همواره بین فقها و علما اختلافات فقهی وجود داشته که مفید بوده و موجب گفت‌وگوها و مباحثه‌ها می‌شده و نتیجه نهایی آن هم به نفع فقه است. گاهی هم اختلافات در مسائل سیاسی و اجتماعی بین علما شکل می‌گیرد که علما هم مانند هر کس دیگری حق دارند نظرات گوناگون داشته باشند البته گاهی بیان این نظرات با لحن تند انجام می‌شود، بنابراین وجود نظرات مختلف در بین فقها و علما هم طبیعی است./۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ایسنا

حضرات «یزدی ولاریجانی»! ماهواره ببینید«فیلتر شکن نصب کنید» سایت های فیلترشده راببینید که درباره شما ونظام جمهوری اسلامی چه می گویند.

روزنامه جوان(وابسته به سپاه): این بار را ماهواره ببینید و شبکه‌های مخالف نظام را نگاه کنید، فیلترشکن نصب کنید و به توئیتر و تلگرام فیلتر شده بروید، سایت‌های معاند و فیلترشده را بخوانید و ببینید چگونه آبروی نظام برخاسته از آرمان‌های اسلامی یک ملت و امام‌شان را حراج زده‌اید.

ببینید با علنی و بزرگ‌سازی کردن اختلافاتی که نیازی نبود در این سطح و با این ادبیات مطرح شود، چگونه زبان طعنه زنان علیه ایران و ایرانی و رهبری و نظام و انقلاب اسلامی را دراز کرده‌اید. ببینید چگونه با کلیدواژه‌هایی که شما دست دشمن‌مان داده‌اید، آنان علیه کل سرزمین‌مان جمله می‌سازند، گزارش می‌نویسند و ذوق زده از آنچه آن را جنگ قدرت در جمهوری اسلامی می‌نامند، خبرسازی می‌کنند.

 وقتی دو فقیه مجتهد عضو شورای نگهبان که هر یک فقط ۱۰ سال سابقه ریاست بر دستگاه قضایی را دارد، نمی‌داند چه سخنانی را کجا باید گفت و کجا نباید گفت، لاجرم از دیگران چه انتظاری ا‌ست؟!/۳۰ مرداد ۱۳۹۸روزنامه جوان.

***

مدیریت سایت-پیراسته فر:گفته می شود:اولین کسی که «پرده اختلاف » رابالازد

سیدفریدمدرسی(روزنامه نگاردرسایتش)بود.

جعل نامه بنام آیت الله صادق آملی لاریحانی

اخیراًنامه ای بامهارت بالایی بعنوان نامه (نامه آیت الله صادق آملی لاریجانی به رهبری)منتشرشده است،گویا این نامه توسط کدیور وباهمکاری «آمدنیوز»نوشته ومنتشرشده،نویسنده ازعلمابایدبوده باشد که خیلی(حرفه ای) زیرکانه واهل قلم بایدباشد که خواننده می می خواند،هیچ شک نمی کندکه نویسنده اش(صادق آملی لاریجانی نباشد)وعکس برادرش(علی لاریحانی،رئیس مجلس)راهم ضمیمه این نامه کرده اند وبعدحزب اللهی های بی بصیرت هم عامل انتشارش شده اند! باکلی فحش وناسزا وعنوان(هتاکانه)هم بهش دادند و«قربه الی الله»شروع کردند به ناسزاگویی به آیت الله لاریجانی وخانواده اش، (باصبغه دفاع ازولایت)….

واما بعد«فریدمدرسی» درکانالش می نویسد: یکی از حاضران دیدار اساتید بسیجی(۲۰ مرداد۱۳۹۸) باآیت الله یزدی-به من گفت که در پایان سخنان آیت الله یزدی ، یکی از حضارآاهل تحقیق،ذراثبات جعلی بودن این نامه سخن گفت و بر تکذیب این ادعا تاکید کرد که آقای یزدی بلافاصله،جواب داد: «اگر تکذیب شده است که هیچ.»!

حالا ببینیددشمن چگونه تلاش می کندنیروهای مؤمن وانقلابی وحتی علمای بزگ را بجان هم بیندازد!.

مدرسی درادامه می نویسد:اما چگونه یک کانال خبری به نام “آمدنیوز” که بر اساس جعل خبر و در هم آمیزی قطره‌ای واقعیت میان خروار خروار دروغ چنین ادعا می‌کند، اینگونه است که اینان شایعات را در فضای مجازی نشر می‌دهند و اگر سواد رسانه‌ای وجود نداشته باشد، صحیح از سقیم قابل تمیز نیست، می‌خوانند و سپس شروع به سناریونویسی و بعد خبرنویسی جعلی می‌کنند. این کانال در شایعات شنیده بوده که آقای صادق لاریجانی می خواهد به نجف برود. سپس به سرعت با دست‌خط و امضای جعلی نامه‌ای بر اساس متن‌های شخصیت‌ها می‌نویسد و آن را منتشر می‌کند. مخاطب که چنین شایعه‌ای شنیده است، تا با متن مجعول روبرو می‌شود، بدون اندک درنگی آن را باور می‌کند.

«آخرین نامه ای که آیت الله لاریجانی به رهبری نوشتند»راملاحظه بکنید:که چقدرمحترمانه ومؤدبانه بوشته ورهبرمعظم انقلاب چقدراورابه نیکی یادکرده وخدماتش را ارزشمندخوانده(تشکرکرده)

باشگاه خبرنگاران جوان(وابسته به صداوسیما)درمورخه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ می نویسد:صبح امروز آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی از ارسال نامه ای به محضر رهبر انقلاب با هدف درخواست تعیین پیش از موعد رییس جدید قوه قضاییه خبر داده بود.

وی در این جلسه گفته بود: طی نامه‌ای از محضر معظم له خواستم که با توجه به مدت قلیل باقی مانده از دوره ریاست قوه قضاییه، برای اینکه خللی در امور پیش نیاید و بتوانم بر امور مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان که مسئولیت‌های مهمی در آن‌ها تعریف شده است متمرکز شوم، اگر صلاح می‌دانند قبل از پایان دوره اینجانب، ریاست جدید را منصوب کنند تا بنده در مجمع و شورای نگهبان برای انجام امور، متمحض شوم.

ایشان(رهبری) نیز مانند همیشه با لطف خود این تقاضا را پذیرفتند و حسب اطلاع، ان شاء الله طی روز‌های آینده ریاست جدید قوه قضاییه منصوب می‌شود.

پاسخ مقام معظم رهبری به نامه آیت الله آملی لاریجانی 

«با سلام و تحیت و تبریک

با پیشنهاد به حق جنابعالی موافقم و آن را می‌پذیرم.

لازم می‌دانم در پایان یک دوره پر تلاش و سرشار از اقدام و ابتکار در قوه قضاییه بار دیگر از شخص جنابعالی که بحمدالله با شایستگی‌های برجسته علمی و عملی و با مجاهدت فراوان، خدمات بزرگی به حوزه‌­های مسئولیت خود تقدیم نمودید و نیز از همکاران صمیمی و مخلص که در مدیریت سنگین قوه قضاییه در کنار شما تلاش بی وقفه و ارزشمند کردند تشکر و قدردانی کنم و از خداوند متعال دوام توفیق در مسئولیت‌های تازه را برای شما از خداوند متعال مسئلت نمایم.

والسلام علیکم و رحمه الله/سید علی خامنه‌ای۲ اسفند ۱۳۹۷

***

آیت‌الله یزدی و آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه امروز شورای نگهبان حاضر شدند.۶ شهریور ۱۳۹۸

نامه عذرخواهی  آیت‌الله آملی لاریجانی

اینجانب ابایی ندارم که بپذیرم انسان در شرایطی قلم و زبانش دچار لغزش می‌شود و بر قلم و زبان مطالبی جاری می‌شود که خلاف مصلحت است و بلکه گاه خلاف انصاف. در جایی که گاه قلم بزرگان علم و تقوا طغیان می‌کند و بر قلمشان مطالبی جاری می‌شود که نباید، امکان چنین امری بر طلبه لاشَیئی چون این فقیر، چندان مستبعد نیست.

از نامه اینجانب دلسوزان بسیاری مکدر شدند.  عذرخواهی کنم …آیت‌الله یزدی منشاء خدمات بسیاری در حوزه‌های علمیه بوده‌اند..

نامه‌ای گلایه آمیز به رهبری معظم نوشته‌ام و از ایشان استجازه برای سفر به نجف اشرف کرده‌ام. این ادعا صدرصد کذب است. نه نامه‌ای در کار بود و نه استجازه‌ای و تصویر نامه‌ای هم که منتشر کرده‌اند صددرصد جعلی بود و خط منتشره هم هیچ شباهتی به خط اینجانب ندارد…

اینجانب همراه میلیون‌ها مسلمان در سراسر جهان اسلام نه فقط اوامر رهبری را واجب‌الاتباع می‌دانیم، بلکه از صمیم قلب، علم و تقوا و اخلاص و مجاهدت و تیزبینی و درایت و مدیریت فوق‌العاده ایشان را باور داریم و لذا اوامر و توصیه‌های ایشان را نه فقط از باب الزام شرعی یا عقلی بلکه با طوع و رغبت دنبال می‌کنیم./۱۳ شهریور ۱۳۹۸.گزیده نامه

***

«ترکش» های آیت الله یزدی به هاشمی رفسنجانی هم اصابت کرده!

آیت الله محمد یزدی در سال ۸۸ نیز پای به میدان مجادله با آیت الله هاشمی رفسنجانی گذاشت،وی نامه هاشمی پیش از انتخابات سال ۸۸ به رهبر انقلاب«انقلاب مخملی» نامید.
یزدی درباره اینکه آیت الله هاشمی پس از انتخابات ۸۸ در نماز جمعه حاضر نشد، گفته بود: «اگر ایشان بعد از انتخابات می‌خواست نماز جمعه بیاید اصلا نمی‌توانست و شرایط به گونه‌ای بود که اصلا برایش امکان نداشت که نماز جمعه بیاید.»

آخرین پرده از مجادله‌های جنجالی آیت‌الله یزدی

پاسخ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی:«متاسفانه ایشان، براثر مشکلات جسمی گاهی دچار عصبانیت می‌شود و عجولانه اعلام نظر می‌کند. سال‌هاست که جواب من به آقای یزدی درخواست شفا برای ایشان است و ارسال سلام.»منظورازمشکلات جسمی(معلولیت پااست که یک پایش ازدیگری کوتاهتراست،لنگیدن درراه رفتن)

البته هاشمی رفسنجانی یکبارهم جواب تندی داده:«همانگونه که قبلا هم گفتم جوابم تاکنون به سخنان توام با عصبانیت و غرض آلود ایشان سلام بوده است، ولی با صحبت‌های دیروز ایشان و اطلاعات رسیده، این بار بوی توطئه به مشام می‌رسد

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:انتخاب بعضی ازتیترهاازاینجانب است.

درپی استعفای آیت الله حاج صادق لاریجانی -مقام معظم رهبری در۱۶اسفند۱۳۹۷سیدابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضامنصوب کردند.

سید ابراهیم رئیسی کیست؟

«آیت الله صادق لاریجانی» در ۲۴ مرداد سال ۱۳۸۸ توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب شده بود.

درباره نویسنده

2115مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما