اولین سفروزیرامورخارجه ایران”ظریف بعدازتحریم”ازآسیاتااروپا

اولین سفروزیرامورخارجه ایران

علی‌رغم تلاش‌های آمریکا برای تخریب دموکراسی امروز با رئیس‌جمهور فرانسه، امانوئل ماکرون و ژان ایو لوردیان در پاریس دیدار کردم.

محمدجوادظریف( وزیر امور خارجه ایران) : حالا درست است اسم من را گذاشتند در فهرست تحریم ها، اما الان خدمت شما در سوئد هستم، خیلی هم به من فشار نیامده است. یکشنبه با مقامات کویت دیدار کردم، امروز در فنلاند با رئیس جمهور، وزیر خارجه و وزیر تجارت خارجی فنلاند ملاقات کردم، فردا (سه شنبه۲۹ مرداد ۱۳۹۸) در سوئد با تعدادی از وزرا دیدار دارم و پنجشنبه با وزیر خارجه و نخست وزیر نروژ دیدار خواهم کرد و جمعه نیز وزیر خارجه و رئیس جمهور فرانسه را می بینم. هفته دیگر چین و بعدش به ژاپن می روم.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:وزارت خزانه‌داری آمریکا محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را تحریم کرد.این وزارتخانه دقایقی پیش نام محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان را در فهرست افراد تحریم شده قرار داد./پنجشنبه / ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۵بامداد.

محمدجوادظریف درلیست فهرست هویت‌های تحریمی آمریکا (SDN) قرارگرفته  وقرار گرفتن در لیست ‌SND  تنها شامل تحریم‌های یک جانبه آمریکا از جمله توقیف اموال، عدم اجازه ورود به خاک این کشور امریکاست والزامی برای کشورهای دیگرندارد، این نوع تحریم «فرا سرزمینی »نبوده است و سایر کشورها می‌توانند با وزیر امورخارجه ایران دیدار و همچنین مصاحبه‌های مطبوعاتی داشته باشند و ممانعتی در مورد سفرها وجود ندارد،البته ممکنه بعضی کشورها ی خودفروخته ویاترسو مشکلاتی برای وزیرامورخارجه مان(ظریف)پیش بیاورند./پایان توضیح.

ظریف پس از دیدار با مکرون در توئیتر نوشت: علی‌رغم تلاش‌های آمریکا برای تخریب دموکراسی امروز با رئیس‌جمهور فرانسه، امانوئل ماکرون و ژان ایو لوردیان در پاریس دیدار کردم.

ماکرون و ظریف دیدار کردند

سخنرانى دکتر ظریف در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم

وزیر امور خارجه در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری) SIPRI به ایراد سخنرانی در خصوص مهمترین تحولات منطقه ای و بین المللی پرداخت.

دکتر محمدجواد ظریف که به منظور دیدار و گفتگو با مقامات چند کشور اروپایی در سوئد به سر می‌برد امروز در موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری) SIPRI به ایراد سخنرانی در خصوص مهمترین تحولات منطقه ای و بین المللی پرداخت و به سوالات حاضران پاسخ گفت

ظریف

محمدجوادظریف دراسکاندیناوی

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی نوشت: در دومین ایستگاه سفر اسکاندیناوی خود، با نخست‌وزیر، وزیر امور خارجه، سخنگو و نخست‌وزیر پیشین سوئد (کارل بیلت) دیدار کردم. گفت‌وگوهای خوبی بر سر منافع دوجانبه و راه‌های هدفمند برای حفظ برجام داشتیم. من همچنین ملاقات‌هایی با روسای کسب‌وکارهای مختلف، اندیشمندان و دیگر اشخاص بلندپایه داشتم./ ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ مشرق

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:اِستُکهُلم (Stockholm) پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور و پرجمعیت‌ترین شهر در سرزمین‌های نوردیک است. جمعیت این شهر یک میلیون نفر است که با حومهٔ آن حدود ۱٬۵میلیون  نفر است،مقر دولت و پارلمان سوئد و کاخ سلطنتی پادشاه سوئد، کارل گوستاف شانزدهم در استکهلم قرار گرفته‌اند. استکهلم همچنان یکی از پررشدترین پایتخت‌های اروپا است،بخشی از محدودهٔ شهری استکهلم در اوپلاند و بخشی دیگر در سودرمان‌لاند قرار گرفته‌است.

دیدارظریف با نخست وزیر نروژ

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در سومین مقصد سفرش به اروپا و پس از سفر به دو کشور فنلاند و سوئد در اسلو به سر می برد، صبح امروز (پنجشنبه) ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ با «ارنا سولبرگ» نخست وزیر نروژ دیدار و گفتگو کرد.

دیدار با «توربیون رو ایساکسن» وزیر صنعت و تجارت، «هاتفیلدت» رئیس کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی پارلمان و «اینه اریکسون سوریده» وزیر خارجه نروژ و حضور در ضیافت ناهار همتای نروژی از دیگر برنامه های ظریف در مدت یک روز حضورش در اسلو است. او همچنین در موسسه امور بین الملل نروژ (نوپی NUPI) حضور یافته و سخنرانی خواهد کرد.

وزیر خارجه کشورمان شب گذشته پس از ورود به اسلو مستقیم از فرودگاه به اقامتگاه سفیر ایران رفت و در جمع ایرانیان مقیم نروژ سخنرانی کرد و به سوالاتشان پاسخ داد.

محمدجواد ظریف(وزیر امور خارجه ایران) شب دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ و بلافاصله بعد از ورود به استکهلم، با حضور در جمع گروهی از ایرانیان مقیم سوئد، با آن‌ها به گفت و شنود صمیمی در خصوص موضوعات مختلف پرداخت

ظریف گفت: حالا درست است اسم من را گذاشتند در فهرست تحریم ها، اما الان خدمت شما در سوئد هستم، خیلی هم به من فشار نیامده است. یکشنبه با مقامات کویت دیدار کردم، امروز در فنلاند با رئیس جمهور، وزیر خارجه و وزیر تجارت خارجی فنلاند ملاقات کردم، فردا (سه شنبه۲۹ مرداد ۱۳۹۸) در سوئد با تعدادی از وزرا دیدار دارم و پنجشنبه با وزیر خارجه و نخست وزیر نروژ دیدار خواهم کرد و جمعه نیز وزیر خارجه و رئیس جمهور فرانسه را می بینم. هفته دیگر چین و بعدش به ژاپن می روم.

***

دیدارمحمدجواد ظریف(وزیر امور خارجه ایران)با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن

محمد جواد ظریف که به دعوت همتای ژاپنی خود، تارو کونو به توکیو سفر کرده است صبح پنجشنبه(۳۱ مرداد ۱۳۹۸) با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن دیدار و گفتگو کرد

***

دیدارمحمدجواد ظریف(وزیر امور خارجه ایران)باامانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه

ماکرون و ظریف دیدار کردند

دیدار «محمد جواد ظریف» و «امانوئل ماکرون»در کاخ الیزه -جمعه، ۱ شهریور ۱۳۹۸

فرانس ۲۴ در خبری با عنوان ماکرون میزبان «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران برای گفتگو در خصوص برجام است، به این موضوع پرداخته است.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:اسپوتنیک درباره دیدارظریف بابا رئیس‌جمهور فرانسه اینگونه می نویسد:

ظریف گفت:  اکنون مکرون قرار است با طرف‌های اروپایی و دیگر طرف‌ها صحبت کند تا ببینیم که از اینجا می‌توانیم به کجا برسیم.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: ما به دنبال یافتن راههایی برای اروپایی‌ها هستیم که بتوانند به تعهدات برجامی خود عمل کنند تا ما هم بتوانیم اقداماتی که انجام داده‌ایم را به عقب بازگردانیم. به نظر من آمریکا همه کارت‌ها را در اختیار ندارد. اگر جامعه بین‌الملل تصمیم بگیرند که توافق هسته‌ای را حفظ کنند، قادر خواهند بود اقدامات لازم برای حفظ آن را انجام دهند.

 ظریف پس از دیدار با مکرون در توئیتر نوشت: علی‌رغم تلاش‌های آمریکا برای تخریب دموکراسی امروز با رئیس‌جمهور فرانسه، امانوئل ماکرون و ژان ایو لوردیان در پاریس دیدار کردم.

دیدارباوزیر امور خارجه فرانسه

ظریف با وزیر امور خارجه فرانسه دیدار کرد

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه بعد از ظهر امروز (جمعه۱ شهریور ۱۳۹۸ ) با همتای فرانسوی خود «ژان ایو لودریان» در پاریس و بدون حضور خبرنگاران دیدار و گفتگو کرد.


مصاحبه ظریف با شبکه تلویزیونی پرس تی وی
وزیر خارجه کشورمان در این گفت و گو که از شبکه تلویزیونی پرس تی وی پخش شد، در پاسخ به سئوالی در خصوص جزئیات مطرح شده در این نشست گفت: ببینید برجام توافقنامه ای بود که نه با اعتماد کامل بلکه با بی اعتمادی متقابل مورد مذاکره قرار گرفت .بنابراین ما ابزار های جبرانی در اختیار داشتیم و ایران این ابزارهای جبرانی را که در برجام پیش بینی شده بود, بکار گرفته است. ما از همان ابتدا گفته ایم که به مجرد اینکه اروپا اجرای تعهدات خود ذیل برجام را آغاز کند ایران نیز آماده خواهد بود از گام های که برداشته بازگردد. بقای برجام در گرو دو اصل بنیادین است یکی اینکه ایران اطمینان دهد که برنامه (هسته ای) اش صلح آمیز بماند و دیگری اینکه بقیه جهان روابط اقتصادی خود را به حالت عادی در بیاورند . به علت فشارهای آمریکا و سیاست فشار حداکثری و اساسا تروریسمی که ترامپ دنبال می کند مردم ایران تحت فشار فوق العاده ای هستند چرا که اقدامات آمریکا افراد غیر نظامی ایرانی را هدف قرار داده است و اروپا قادر نبوده است به تعهدات خود در قبال برجام عمل کند و در حال حاضر ما به دنبال یافتن راههایی هستیم که اروپا در حقیقت بتواند به تعهدات خود در این زمینه عمل کند و ما از گامهایی که برداشته ایم برگردیم .

ظریف در ادامه گفت : برای ما مهم این است که قادر باشیم به تجارت با اتحادیه اروپا ادامه دهیم ، بتوانیم فروش نفت خود را ادامه دهیم و پول آن را به کشور بازگردانیم.روشی که طرف های اروپایی در برجام بعلاوه چین و روسیه که دو طرف غیر اروپایی برجام هستند و بقیه جامعه بین المللی که قطعنامه ۲۲۳۱ از آنها خواسته شده روابط اقتصادی خود با ایران را به حالت عادی دربیاورند و اینکه آنها با و یا بدون آمریکا چه کاری می توانند انجام دهند چیزهایی است که ما درباره آن گفتگو می کنیم .

وی ادامه داد: از نگاه ما، آمریکا مجبور به ترک میز مذاکره نشده است . ما میز مذاکره داشته و در حال حاضر هم داریم .هر سه ماه یک بار ما بر اساس برجام دیدار می کنیم که مذاکره کنیم و مسائلی را که برای ما مهم بوده را مورد بحث قرار دهیم. ایالات متحده قبلا در این مذاکرات مشارکت داشته است و حتی در دوره دولت ترامپ و تا آوریل ۲۰۱۸ هم این اتفاق افتاده است .اگر آنها جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی خود را علیه ایران متوقف کنند ، بازگشت آنها مورد استقبال قرار خواهد گرفت .

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که اگر اروپا به تعهدات خود عمل کند ایران حاضر است چه گام هایی در زمینه فعالیت های هسته ای خود بردارد، گفت :ما خیلی علنی و به روشنی گفته ایم که در این صورت ما از تصمیمات اتخاذ شده خود در تاریخ هشت می بازخواهیم گشت و بازگشت به اجرای کامل توافق هسته ای را از سر خواهیم گرفت .یعنی اقداماتی که بر اساس مفاد توافق انجام داده ایم و همچنین تصمیم به بازگشت به مواردی که در توافق آمده است که همه اینها منوط به عمل طرف های دیگر به تعهدات شان خواهد بود.

ظریف در ادامه این مصاحبه افزود : ما از سرگیری مجدد عمل به تعهدات خود از سوی آمریکا را نه تنها در قبال برجام بلکه در عمل به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل غیر محتمل نمی دانیم. اما من فکر نمی کنم ایالات متحده آمریکا در چنین موقعیت تعیین کننده ای باشد .من معتقدم اروپا و بقیه جامعه بین المللی اگر تصمیم به انجام چنین کاری بگیرند در حقیقت خواهند توانست دست به اقداماتی بزنند که لازمه تقویت توافق هسته ای است و این بدان معنا خواهد بود که مردم ایران باید از مزایای اقتصادی توافقنامه برخوردار شوند.

ظریف درباره موضوع مذاکره با دولت آمریکا گفت : امکان بازگشت ایالات متحده به میز مذاکره هرگز غیر محتمل تصور نشده است. ما میز مذاکره ای داریم که خیلی وقت است که وجود دارد و ایالات متحده آمریکا خود میز مذاکره را ترک کرده است ,ما گفتگوهای خوبی در گذشته با آمریکا داشته ایم ما مذاکرات به شدت گسترده ای داشته ایم . ما از مذاکره کردن خجالت نمی کشیم .ما طولانی ترین مذاکرات که یک کشور با آمریکا داشته و گسترده ترین مذاکرات یک وزیر خارجه با وزیر خارجه امریکا را به مدت دو سال داشته ایم . بنابر این اگر ایالات متحده به تعهدات خود باز گردد و احترام به امضای خود را از سر بگیرد خیلی چیزها محتمل خواهد بود .

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا موضوع برنامه های موشکی ایران و مسائل منطقه ای در گفتگو با مکرون مطرح شده است یا خیر گفت : من فکر می کنم برجام به اندازه کافی مورد مذاکره قرار گرفته است اما ما یقیانا می توانیم درباره اینکه بهترین راه عملی کردن آن چیست بحث کنیم .در باره موشکها و مسائل منطقه ای ما تصمیم گرفته ایم که این دو موضع را در مباحث مربوط به برجام وارد نکنیم نه به این علت که ایران آماده این کار نیست بلکه در درجه اول غرب برای کاهش فروش تسلیحات نظامی خود در منطقه و پایان دادن به حمایت خود از کسانی که در تروریسم و تجاوزگری در منطقه ما مشارکت دارند آمادگی ندارد . بنابر این اجازه بدهید با برجام شروع کنیم ببینیم چه اتفاقی می افتد .

ظریف در پاسخ به سئوالی درباره آزادی نفتکش آدریان دریا گفت : مشکل این است که کشتی ما بدون هیچ مبنای حقوقی به درخواست ایالات متحده آمریکا از طرف مقامات جبل الطارق توقیف شد .در حال حاضر ایلات متحده نشان داده است که کشتی ما را در آبهای آزاد مورد آزار و اذیت قرار می دهد و مانع آزادی حمل و نقل دریایی شده است .این موضوع قابل تحمل نیست .ایالات متحده آمریکا نمی تواند مانع کشتیرانی قانونی ایران شود. نفت ما از سوی هیچ کسی تحریم نشده است و تحریم های اتحادیه اروپا علیه طرف ثالث در قبال ایران کاربردی ندارد. ما گفته ایم که این کشتی به مکانی که به عنوان مقصد آن در نظر گرفته شده نمی رفته است و ما مقصد آن را اعلان نخواهیم کرد چون ایالات متحده آمریکا در فعالیت های اقتصادی ما خرابکاری می کند . همانطوریکه می دانید آمریکا علیه ملت ما مبادرت به تروریسم اقتصادی می کند و ما اجازه نخواهیم داد که تروریست ها به اهداف خود برسند .

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سئوالی درباره رویارویی نظامی ایران و آمریکا گفت : ما نه به دنبال رویاروی نظامی هستیم و نه آغاز گر آن خواهیم بود. اما همانطوریکه گفته ایم از خود دفاع خواهیم کرد و این روشن است که آوردن ناوهای دریایی به خلیج فارس که مایه نگرانی بسیار کوچکی هستند به منطقه ای که مملو از کشتی های تجاری است به ارتقای امنیت کمک نخواهد کرد و به ناامنی منجر شده و احتمال وقوع حادثه در منطقه خلیج فارس را افزایش خواهد داد. بنابر این ما توصیه می کنیم کسانی که به امنیت علاقه دارند دست به اقدامی نزنند که دقیقا نتیجه عکس در پی داشته باشد .

ظریف در پاسخ به سئوالی درباره عامل حمله به مواضع نیروهای بسیج مردمی در عراق و سوریه و تاثیر آن بر ادامه حضور ایران در سوریه گفت : در سوریه ، ما تا زمانی که برای جنگ با افراط گرایی و تروریسم نیاز باشد و تا زمانی که دولت سوریه از ما بخواهد که آنجا باشیم در سوریه حضور خواهیم داشت . این یک مساله روشن درباره حاکمیت و تصمیم حاکمیتی یک کشور دارای حاکمیت است .

وی افزود: درباره تجاوزگری اسرائیل علیه سوریه و عراق، این چیری نیست که بتوان آن را پنهان کرد . نیاز به بحث اکادمیک دارد که این اقدام را آمریکا مرتکب شده یا خیر چون آنها دست در دست هم با اسرائیل همکاری می کنند و سیاستی که نتانیائو در پیش گرفته است این است که ایالات متحده را به درون رویارویی نظامی غیر ضروری بکشاند که می تواند برای آمریکا بسیار خطرناک باشد. من فکر می کنم به نفع رئیس جمهور ترامپ است که نگران تیم بی و کاری که تیم بی برای باز کردن پای آمریکا به یک جنگ صورت می دهد ، باشد. آنچه در عراق مورد هدف قرار گرفته بخشی از نیروهای نطامی عراق بوده و ربطی به ایران ندارد و این بخشی از نیروهای نظامی عراق است و دولت عراق مسئول محافظت از نیروهای نظامی خود است و من مطمئنم آنها برای محافظت از نیروهای نظامی خود اقدام کرده و خواهد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سئوال که ارزیابی اش از نتیجه احتمالی نشست گروه هفت چیست و اینکه آیا پیش بینی می کند که با مقامات دولت ترامپ در واشنگتن دیدار کند گفت : من انتظار ندارم که به واشنگتن بروم. اما نمیتوانم درباره نتایج نشست گروه هفت هم نظر بدهم و این موضوع مربوط به کسانی است که در نشست گروه هفت شرکت می کنند چون ما بر اساس چیزی که دیگران باید انجام دهند درباره سیاست خارجی خود تصمیم نمی گیریم . الزاماتی وجود دارد که خیلی هم برای ما مهم هستند و لازم است که عملی شوند. وقتی این الزمات عملی شد ما گامهای بعدی مان را بر می داریم .

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سئوالی درباره بازداشت دوتابعیتی ها در ایران گفت : من قطعا دوست ندارم و دلیلی برای بازداشت دوتابعیتی ها از سوی قوه قضائیه وجود ندارد اما قوه قضائیه ما مستقل است و ما تمام تلاش خود را برای کمک برای حل این مشکلات و تخفیف مجازات آن در حدی که امکان داشته باسد به خرج می دهیم با درک اینکه در قوه مجریه ما نمی توانیم در کار قوه قضائیه دخالت کنیم /۲ شهریور ۱۳۹۸ خبرگزاری مهر

***

واماگزارش مفصل خبرگزاری فارس

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که دهم مرداد ماه سال جاری از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا در فهرست تحریم‌ها قرار گرفت، این روزها کماکان به فعالیت‌های دیپلماتیکش مشغول است و در دو هفته اخیر در سفرهایی که از خلیج فارس آغاز و به اروپا ختم شد، رایزنی‌های گسترده‌ای را صورت داد. قطر، کویت، فنلاند، سوئد، نروژ و فرانسه مقاصد این سفرها بودند و وزیر خارجه ایران قرار است در ادامه این رایزنی‌های دیپلماتیک از روز یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۸ در توری آسیایی به چین، ژاپن و مالزی برود.

رایزنی‌های رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران از خلیج فارس تا اروپا

ظریف عصر یکشنبه ۲۰ مرداد۱۳۹۸ در سفر به دوحه با امیر و وزیر خارجه قطر دیدار و درباره روابط دوجانبه و شرایط کنونی منطقه به رایزنی پرداخت و یک هفته بعد راهی کویت شد و در کویت نیز با «نواف جابر الصباح» ولی‌عهد (در غیاب امیر کویت به خاطر بیماری) و «شیخ صباح الخالد الحمد الصباح» معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد و در دیدار ولی‌عهد کویت گفت: ما و شما در این منطقه ماندنی هستیم و بیگانگان رفتنی‌اند

ظریف ظهر یکشنبه ۲۷ مرداد۱۳۹۸ به تهران بازگشت و بعد از چند ساعت توقف در تهران،‌ دوباره راهی سفر شد، این بار به مقصد شمال اروپا و سه کشور منطقه «نوردیک».

فنلاند رئیس کنونی شورای اتحادیه اروپا ایستگاه ابتدایی این سفر بود و وزیر خارجه ایران در ساعات پایانی یکشنبه به وقت محلی وارد هلسینکی شد.

وی در بدو ورود به هلسینکی در جمع خبرنگاران در تشریح دلایل این سفر گفت: ارتباطات ما با اتحادیه اروپا ارتباطات مهمی است مخصوصا اینکه اتحادیه اروپا تعهداتی در چارچوب برجام داده است و باید این تعهدات را اجرا کند. لازم است در این زمینه ها با کشورهای اروپایی صحبت شود. همینطور در بحث مسائل منطقه ای، فنلاند، سوئد و نروژ در موضوعات منطقه‌ای ما فعال هستند، سوئد مسؤولیت اولین اجلاس یمن را به عهده داشت، نروژبه دنبال برگزاری اجلاسی درباره افغانستان است و ضرورت دارد در زمینه‌های منطقه‌ای با این کشورها گفت‌وگو‌ شود. فنلاند از گذشته طرحی برای گفتگو در خلیج فارس داشت که تقریبا مشابه طرحی است که ما مطرح کردیم. چند سال پیش من هلسینکی آمدم و اینجا طرح مجمع گفتگوهای منطقه ای در خلیج فارس را مطرح کردم و فنلاندی ها همیشه به این موضوعات علاقه داشتند.

وی با بیان اینکه امروز شرایط منطقه ویژه است و لازم است در این زمینه ها مشورت های گسترده‌ای صورت بگیرد، اظهار داشت: امروز (یکشنبه۳ شهریور ۱۳۹۸) در کویت بودیم و فنلاند، سوئد و نروژ در این مرحله است و در مرحله بعدی سفر آسیایی است که با چندین کشور در آسیا گفت‌وگوها را ادامه می‌دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی صبح دوشنبه (۲۸ مرداد ماه)‌ رایزنی‌هایش را با مقامات فنلاندی آغاز کرد.این دومین سفر ظریف به هلسینکی در دوران وزارتش بود.وزیر امور خارجه دهم خرداد ماه ۱۳۹۵ نیز در رأس یک هیأت اقتصادی ۶۰ نفره و به منظور انجام اولین سفر دوره‌ایش به قاره اروپا پس از اجرای برجام و در دومین مقصد این سفر بعد از ورشو به هلسینکی رفته بود. 

نخستین ملاقات ظریف صبح دوشنبه ۲۸ مرداد۱۳۹۸ با «سائولی نینیستو» رئیس جمهور فنلاند بود و وزیر خارجه و هیأت همراه در محل اقامتگاه رئیس جمهور فنلاند حضور یافتند و ظریف در این دیدار درباره ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه و اوضاع منطقه و عرصه بین‌الملل با رئیس جمهور فنلاند به گفت‌وگو پرداخت.

او پس از این دیدار در اندیشکده «ابتکار مدیریت بحران» با حضور اندیشمندان فنلاندی حضور یافت و ضمن ایراد سخنرانی به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

ظریف پس از شرکت در این نشست به وزارت خارجه فنلاند رفت و با «پکا هاویستو» همتای فنلاندی دیدار کرد و رایزنی‌های دو وزیر خارجه در ضیافت ناهار وزیر خارجه فنلاند، ادامه یافت.

در این دیدار علاوه بر گفتگو در خصوص موضوع نفتکش «آدریان دریا» (گریس ۱) و بررسی آخرین تحولات برجام بویژه ضرورت تسریع در راه اندازی و عملیاتی شدن کامل اینستکس، در خصوص امنیت منطقه خلیج فارس و ایده‌ها و ابتکارات جمهوری اسلامی ایران برای گفتگوهای منطقه‌ای تبادل نظر شد.

وزیر خارجه فنلاند نیز در این دیدار اظهار داشت: علی رغم فشارهای آمریکا بر شرکت های اروپایی، فنلاند و اتحادیه اروپایی از ایجاد سازوکار مالی اینستکس حمایت می‌کند.

دو وزیر پس از پایان رایزنی‌هایشان در نشست خبری مشترک حضور یافتند و به سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند.

وزیر خارجه فنلاند که کشورش جزو هفت کشوری بود که در هفتم تیر ماه و پیش از نشست کمیسیون مشترک برجام آمادگی خود را برای پیوستن به سازوکار مالی اینستکس اعلام کرده بود، در این نشست تاکید کرد که این کشور برای ایفای نقش اتحادیه اروپا در برجام تمام تلاش خود را به کار خواهد بست و نگاهش به اینستکس مثبت است.

وزیر خارجه ایران هم در این نشست گفت که آمریکا به دنبال افزایش تنش در منطقه است.

آخرین مقام فنلاندی که ظریف در این سفر با او دیدار کرد، «ویل اسکیناری» وزیر امور توسعه و تجارت خارجی فنلاند بود و وزیر خارجه ایران در این دیدار گفت: اقدامات یکجانبه آمریکا محدود به ایران‌ نخواهد ماند و شرکای اروپایی را نیز هدف گرفته است.

وزیر امور خارجه ایران در پایان این سفر در گزارشی توئیتری با تشریح محورهای رایزنی‌هایش در فنلاند، گفت‌‌وگوها با مقامات این کشور را مفید و مثمرثمر خواند.

 سکاندار دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پس از پایان این دیدارها هلسینکی را به مقصد استکهلم پایتخت سوئد ترک کرد تا در پاسخ به دعوت «مارگوت والستروم» همتای سوئدی با مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

*دو روز حضور ظریف در استکهلم

وزیر خارجه ایران در دومین مقصد این سفر به محض ورود به استکهلم و در شب عید غدیر خم راهی اقامتگاه سفیر ایران در سوئد شد و در مراسمی که به مناسبت عید غدیر برگزار شده بود شرکت کرد و در جمع ایرانیان سخنرانی و به سوالات تعدادی از ایرانیان مقیم سوئد پاسخ داد و در جریان مشکلاتشان قرار گرفت.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ و در سومین مقصد سفرش به اروپا (ظریف پیش از آن به لهستان و فنلاند رفته بود) بعد از اجرای برجام و در رأس یک هیأت اقتصادی ۶۰ نفره به استکهلم سفر کرده بود و این بار بعد از سه سال  و حدود ۲ ماه و نیم برای دومین بار در سوئد حضور پیدا کرد.

او در جمع ایرانیان مقیم سوئد خبر داد که جمعه (اول شهریور ۱۳۹۸) قرار است در پاریس با امانوئل ماکرون رئیس جمهور و ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه دیدار کند.

وی درباره اینستکس هم گفت که حتما باید پولی از نفت ایران وارد اینستکس شود، یا اعتبار معادل نفت ایران وارد اینستکس شود و از سوی دیگر اینستکس نمی تواند ابزاری فقط برای معاملات انساندوستانه باشد.

وزیر خارجه در بخش دیگری از سخنانش گفت: زمانی که در کویت بودم به کویتی‌ها گفتم همین فردا (عربستان) آمادگی داشته باشند با ما گفتگو را شروع کنند، حاضریم.

سعودی ها حرف‌های عجیب غریب می‌زنند،می‌گویند ظریف کاره‌ای نیست و مشکل ما با سردار سلیمانی است،

ماجرای«ماله کشی»چیست؟

برای اینکه بدانید دروغ می گویند. وقتی که وزیر شدم با آقای سلیمانی صحبت کردم  به سعود الفیصل پیشنهاد کردیم حاضریم راجع به یمن، بحرین، عراق، سوریه و لبنان  صحبت کنیم،

در همان پیشنهاد پیغام فرستادم اگر فکر می کنید به قول خودتان من «ماله کش اعظم» هستم – آقای پامپئو خیال می‌کند اگر بدهد یک چاله میدانی برایش توئیت بنویسد من ناراحت می شوم –  آقای سلیمانی با شما صحبت کند.

سعود الفیصل پاسخ داد «جهان عرب به شما ربطی ندارد».

حالا می بینید جهان عرب به ما ربط دارد یا ندارد!.

در سوریه و یمن شکست خوردند در لبنان نخست وزیر آن را زندانی کردند.

آنها این تصور را دارند. من به عنوان کسی که حامی روابط هستم، فشار آوردم و برای بهبود روابط با همسایگان هزینه دادم و هنوز هم حاضرم هزینه بدهم.

خیال نکنید گناه نداشتن روابط با ماست.

در همان زمان آیت الله هاشمی، آنها می گفتند باید «سر مار را برید.»

دست ما دراز است و سفره ما پهن است و هر همسایه ای که بخواهد  سر سفره رابطه خوب همسایگی بنشیند ما آماده هستیم.

براساس این گزارش، برنامه‌ دیدارها در سوئد با ملاقات وزرای خارجه دو کشور آغاز شد و ظریف با «مارگوت والستروم» ضمن انجام یک ملاقات خصوصی، در نشستی مشورتی نیز به گفت‌وگو پرداخت و در مراسم ضیافت ناهار همتای خود نیز شرکت کرد و بعد از آن با «آن لینده» وزیر تجارت سوئد و مسؤول کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور دیدار کرد.

«کارل بیلدت»‌ نخست‌وزیر و همچنین وزیر خارجه پیشین سوئد هم بعدازظهر سه‌شنبه در هتل محل اقامت ظریف حضور یافت و با وی دیدار کرد.

«اریک هانل» رئیس شرکت بولک مالک نفتکش «استنا ایمپرو» هم سه‌شنبه(۲۹ مرداد ۱۳۹۸) با ظریف دیدار کرد و جمعی از تجار سوئدی هم همان روز با وزیر خارجه ایران دیدار کردند و پس از آن ظریف به همراه همتای سوئدی در مراسم ضیافت شامی که به میزبانی سفیر ایران در استکهلم تدارک دیده شده بود، شرکت کرد.

صبح چهارشنبه(۳۰ مرداد ۱۳۹۸) برنامه‌های ظریف در استکهلم با صبحانه کاری با دیپلمات‌های شاخص و کهنه کار سوئدی در هتل محل اقامتش آغاز شد و ظریف از آنجا راهی مؤسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم «سیپری» شد و پس از استقبال «یان الیاسون» معاون پیشین دبیرکل سازمان ملل و رئیس هیأت مدیره این موسسه در جمع حاضران در این نشست سخنرانی کرد و به سؤالاتشان پاسخ داد.

وی در این نشست آمریکا را عامل اصلی ناامنی در منطقه خواند.

ظریف همچنین در ادامه برنامه‌هایش در استکهلم در پارلمان سوئد حضور یافت و با «نورلین» رئیس مجلس این کشور دیدار و در خصوص موضوعات مختلف همکاری‌های دوجانبه به ویژه همکاری‌ها و سفرهای پارلمانی بین ایران و سوئد و همچنین برجام و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه پس از آن با «استفان لوون»  نخست‌وزیر سوئد در محل اقامتش دیدار و بعد از آن استکهلم را به منظور انجام سفرش به اسلو ترک کرد.

وی قبل از ترک اسلو در توئیتی نوشت: در دومین ایستگاه سفرم در اسکاندیناوی،‌ با نخست‌وزیر، وزیر خارجه، «کارل بیلدت» نخست‌وزیر و وزیر خارجه پیشین دیدار کردم. گفتگوهای عالی درباره موضوعات مورد علاقه دو طرف و همچنین راه‌های حفظ برجام داشتم. همچنین ملاقات‌هایی با تجار و اندیشمندان و دیگر مقامات داشتم.

*نروژ ایستگاه پایانی حضور در نوردیک

وزیر امور خارجه ایران که پیش از این دو سفر دیگر به نروژ داشت و خرداد ۱۳۹۵ و خرداد ۱۳۹۶ به منظور انجام سفری دوجانبه و همچنین برای شرکت در اجلاس اسلو فروم  به اسلو رفته بود، این بار هم پس از ورود به اسلو بلافاصله به اقامتگاه سفیر ایران در نروژ رفت و در جمع ایرانیان سخنرانی کرد و به مشکلاتشان گوش داد و به پرسش‌هایشان پاسخ داد.

وی در بخشی از اظهاراتش در ایرانیان بیان کرد: امروز بحمدالله شرایط ما بسیار بهتر است و اجازه نخواهیم داد یک وجب از خاک و آب های ایران در اختیار دیگران قرار بگیرد. کشوری که در برابر تجاوز پهپاد پیشرفته آمریکایی به فضای آب های سرزمینی ایران بدون نگرانی از قلدری آمریکایی ها پهپاد را با سلاح ایرانی زدیم می توانستیم با S-300 هم بزنیم، ولی با سلاح ایرانی زدیم که بدانند ما برای اینکه از خودمان دفاع کنیم به کسی وابسته نمی شویم. حتما بدانید که این کشور نمی آید به هیچ بهانه و دلیلی آب و خاکش را به کسی بدهد و هیچکدام از اینها از حکومت و حاکمیت نیست، همه به این خاطر است که حاکمیت به مردم وابسته است..

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در بخش دیگری از سخنانش و در پاسخ به سؤالی با بیان اینکه به اروپایی‌ها می‌گوییم مقدراتتان را در اختیار «اوفک» قرار ندهید، گفت: ولی هنوز هم اروپایی‌ها پشت در دکان اوفک می‌ایستند تا اجازه بگیرند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اولین دیدارش در اسلو، پیش از ظهر پنجشنبه ۳۰ مرداد ماه با «ارنا سولبرگ» نخست‌وزیر نروژ ملاقات کرد.

دیدارظریف با «توربیون رو ایساکسن» وزیر صنعت و تجارت نروژ.

وی پس از آن در موسسه امور بین‌الملل نروژ (نوپی NUPI) حضور یافت و درباره خطر جنگ و آینده خلیج فارس سخنرانی کرد و به سؤالات مطرح شده پاسخ دادو گفت که امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست.

دیدار با «هاتفیلدت» رئیس کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی پارلمان نروژ از دیگر برنامه‌های ظریف بود.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی پارلمان نروژ پس از این دیدار در جمع خبرنگاران حضور یافت و در اظهاراتی ضمن درخواست برای بازگشت تهران به تعهدات برجامی، گفت علی‌رغم اتحاد با آمریکا، اسلو قویاً از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند.

آخرین مقام نروژی که ظریف با او دیدار کرد «اینه اریکسون سوریده» وزیر خارجه نروژ بود.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن دیدار و حضور در ضیافت ناهار همتای نروژی در پایان به همراه خانم سوریده به میان خبرنگاران آمد و به پرسش‌های آنها پاسخ داد.

ظریف در این نشست در پاسخ به سؤالی درباره سفرش به فرانسه گفت که این سفر ربطی به نشست گروه ۷ ندارد و وزیر خارجه نروژ هم از اهمیت حفظ برجام سخن گفت/

*پاریس ایستگاه پایانی

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در آخرین مقصد این سفر از اسلو راهی پاریس شد تا همانگونه که خودش در جمع ایرانیان مقیم سوئد اعلام کرده بود با ماکرون رئیس جمهور و لودریان وزیر خارجه فرانسه دیدار کند. وی همچنین در توئیتی، قبل از ترک اسلو سفرش به این سه کشور (فنلاند، سوئد و نروژ) را پربار خواند.

به گزارش فارس، در دو ماه اخیر به خصوص بعد از تصمیم شورای عالی امنیت ملی در خصوص کاهش تعهدات برجامی رایزنی‌های تلفنی متعددی بین روسای جمهور ایران و فرانسه برقرار بود و روسای جمهور درباره مباحث برجامی و اوضاع منطقه خلیج فارس به گفتگو پرداختند. در این مدت ماکرون دو بار نماینده‌اش را به تهران فرستاد و در دومین بار نماینده‌اش با پیام کتبی به حضور روحانی رفت و پس از آن بود که عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه اول مرداد ماه به پاریس سفر و پیام کتبی روحانی را تقدیم همتای فرانسوی کرد.

ظریف ظهر جمعه به وقت محلی (اول شهریور) به همراه سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه که شب قبل برای حضور در این رایزنی‌ها به پاریس آمده بود و بهرام قاسمی سفیر ایران در فرانسه به کاخ الیزه رفت و با ماکرون دیدار کرد و پس از دیدار در جمع خبرنگاران گفت‌وگوهایش با ماکرون را سازنده خواند و بار دیگر تصریح کرد که ایران برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می‌داند.

وی در این باره توضیح داد: بحثی که با رئیس جمهور فرانسه داشتیم در ادامه تماس‌های تلفنی روسای جمهور دو کشور در چند هفته گذشته است. فرانسه پیشنهادهایی را ارائه کرده بود و پیشنهادهایی را ما ارائه کردیم درباره نحوه اجرای برجام و گام‌هایی که نیاز است طرفین بردارند».

ظریف با بیان اینکه گفت‌وگوها باید برای رسیدن به درک بهتر در خصوص پیشرفت کار آغاز شود، افزود: «گفت‌وگوهای خوب و سازنده‌ای بود، البته به این بستگی دارد که چگونه اتحادیه اروپا بتواند به تعهداتی که در قالب برجام و همینطور تعهداتی که بعد از برجام و خروج آمریکا داده، عمل کند. البته اجلاس جی ۷ هم هست و فرصتی برای آقای ماکرون وجود دارد که با سایر اعضای اروپایی ۱+۴ و اگر بخواهند با سایر اعضای گروه ۷ صحبت کنند».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه توضیح داد: «ما گفت‌و‌گوها را ادامه می‌دهیم و تماس‌های ماکرون نیز با آقای روحانی ادامه خواهد داشت. دیدگاه‌های ما کاملا مشخص است.

وی درباره پیشنهادات فرانسه برای کاهش تنش‌ها بین ایران و آمریکا و توافق هسته‌ای اظهار داشت: «پیشنهادهایی که دارند درباره نحوه انجام تعهداتی است که اروپا برای اجرایی شدن برجام داشته، یعنی رسیدن منافع اقتصادی برجام به مردم ایران. زمانی که این گفت‌وگوها به نتیجه برسد جزئیات آن اعلام می شود».

وزیر خارجه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره اینکه آیا سفر ماکرون به تهران نیز مطرح است؟ گفت: «خیر، سفر آقای ماکرون به تهران ماه‌ها و سال‌ها است که مطرح است و از سوی رئیس جمهور دعوت شده‌اند، ولی این روزها بحث جدیدی برای سفر ماکرون مطرح نبوده است».

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس که آیا در سفری که به چین و ژاپن خواهید داشت به کره شمالی هم خواهید رفت، گفت: «آنچه که ما فعلا در این مرحله طراحی کردیم سفر به چین، ژاپن و چند کشور دیگر است که در این مرحله هنوز سفری به کره شمالی طراحی نکردیم ولی آمادگی برای سفر به کره شمالی را داریم».

وزیر خارجه همچنین پس از آن با یورونیوز، خبرگزاری فرانسه و فرانس ۲۴ مصاحبه اختصاصی داشت.

به گزارش فاس، ظریف بعدازظهر جمعه به وقت محلی نیز با «ژان ایو لودریان» همتای فرانسوی به گفت‌وگو پرداخت و آنگونه که خودش پیش از این گفته بود مباحثی چون برجام، خلیج فارس، یمن و افغانستان از جمله محورهای این گفت‌وگو بوده است.

 

وزیر خارجه ایران در پایان سفرش به این چهار کشور در گزارشی توئیتری نوشت: «علی‌رغم تلاش‌های آمریکا برای تخریب دموکراسی امروز با رئیس‌جمهور فرانسه، امانوئل ماکرون و ژان ایو لوردیان در پاریس دیدار کردم. با یورونیوز، خبرگزاری فرانسه و فرانس‌۲۴ مصاحبه کردم. چندجانبه‌گرایی را باید حفظ کرد. سفرهای بعدی‌‌ام، بعد از یک روز ماندن در تهران، پکن، توکیو و کوالالامپور خواهند بود.»

قرار است رایزنی‌های آن سوی مرزهای ظریف از فردا دوباره از سر گرفته شود، البته این بار در آسیا و در این خصوص چین، ژاپن و مالزی مقاصد سفر بعدی رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران هستند./یکشنبه، ۳ شهریور ۱۳۹۸فارس

درباره نویسنده

2050مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما