سخنان تند”پناهیان”علیه مجلس ودولت+واکنش نمایندگان مجلس

سخنان تند

سخنان توهین آمیزحجت الاسلام پناهیان به نمایندگان مجلس ورئیس جمهور(روحانی)+واکنش نمایندگان مجلس به سخنان پناهیان

آی مجلس!…آدم شوید...

حجت‌الاسلام  علیرضا پناهیان«دولت راهزن زائرین اربعین است»چون ۲۲۰۰۰ تومان پول بیمه  می گیرد.

وقتی آدمهای خوب حرفهای بدمی زنند!

خلاصه ای ازسخنان(در۳سخنرانی اخیر):توهین به نمایندگان مجلس که چرابه طرح «شفافیت آرا»رأی ندادید…توهین به رسانه دولت که چرا سخنانم را تقطیع(خلاصه)منتشرکردی..توهین به رئیس جمهورکه انتخابش بواسطه دروغگویی هایش بوده(مردم رافریب داده)…اینکه بچه مذهبی هابایددنبال پول وثروت وسرمایه بروند(قدرت بگیرند)تااین پولهای جامعه دست صهیونیستهانیفتد(تقریباً طرحی مثل طرح مرحوم هاشمی رفسنجانی که درنمازجمعه تهران مطرح می کرد) ایشان از ائمه جماعت خواسته که به جوانان مذهبی روش پول درآوردن رایادبدهند وگله منداست ازکسانی که می گویندرفتن دنبال ثروت وسرمایه رفتن،ممکنه آنهارابه فسادبکشاند،ایشان می گویندکه ائمه اطهار(ع)سفارش می کردند«دنبال کارمندی نباشید»،بی عُرضه هادنبال کارمندی واستخدام شدن هستند  ..درادامه اصل ماجراراخواهیدخواند..البته مامنکرخدامات وسوابق درخشان آقای پناهیان نیستیم که درادامه زندگینامه سراسرافتخارایشان راهم می آوریم ونقش ایشان در راه اندازی تشکیلات«حزب الله لبنان»/تمام..
حجت الاسلام علیرضا پناهیان : اصلاح خانواده به درس اخلاق نیست، بلکه به اصلاح روش‌های مدیریت است،(وبه شفافیت آراء)!

درادامه طرح(شفافیت نمایندگان مجلس)راخواهیدخواند.
 مردهایی که در مجلس هستند(نمایتدگان مجلس)«نامرد نیستند»، تا وقتی که (درهر رأی‌گیری رأی درمجلس شورای اسلامی) با شفافیت صریحاً رأی خودرا اعلام کنند وگرنه...

مدیریت سایت-پیراسته فر:این عُصاره سخنان حاج آقاپناهیان بود،واما اصل متن ،بنقل ازخبرگزاری فارس۱۶شهریور۱۳۹۸:

۱۰ شب ۱۰ منبر| اظهارات صریح پناهیان درباره شفافیت آرای نمایندگان مجلس

عدم تصویب«طرج شفافیت آرا»توهین به ملت است!

حجت الاسلام پناهیان: یکی از راه‌های استخفاف ملت این است که رأی مجلس را پنهان کنند! چرا اکثریت نمایندگان مجلس رأی می‌دهند به اینکه «رأی نماینده‌ها نباید شفاف باشد»؟ آیا ملت را خوار و بی‌مقدار می‌دانند؟

بعد هم برخی(نمایندگان) به‌صورت بسیار جاهلانه و احمقانه‌ای می‌گویند «مگر می‌خواهید تفتیش عقاید کنید؟!»

مگر شما در مجلس به عقاید رأی می‌دهید؟ شما بی‌خود می‌کنید بر اساس عقاید رأی بدهید. شما باید بر اساس کارِ کارشناسی رأی بدهید نه بر اساس عقاید!

مردم باید بتوانند بر وکلای خودشان مسلط باشند. مردم باید بدانند که نماینده آنها به چه چیزی رأی داده و برای چه رأی داده است؟ ما کاری به عقیده شما نداریم، می‌خواهیم شعور و درک کارشناسی شما را بفهمیم!

 آی مجلس شورای اسلامی، چه کسی به شما حق داده که شفاف رأی ندهید و شفاف رأی‌ دادن را تفتیش عقاید بدانید؟ بگویید چه چیزی را دارید از ملت پنهان می‌کنید؟

پناهیان درادامه گفت: مردهایی که در مجلس هستند و نامرد نیستند، تا وقتی رأی‌ها شفاف نشده، در هر رأی‌گیری رأی خودشان را صریحاً اعلام کنند و الا دارند از این فرصتِ پنهان‌کاری سیاسیون جَلَب، سوءاستفاده می‌کنند. البته اگر یک موضوع امنیتی مطرح بود، طبیعتاً باید پنهان باشد اما نه همه رأی‌گیری‌ها!

فرازی دیگری ازسخنرانی آقای پناهیان درهمین جلسه:

آخرین آمادگی برای ظهور، اصلاح مدیریت در خانواده و جامعه» پرداخت و اظهار داشت: براساس دانش بشری و دستورات دینی و براساس حکمت و نگاه عمیق اصول مدیریت در جامعه با اصول مدیریت در خانواده و زندگی فردی یکی است.

در طول انقلاب هرچه ضربه خوردیم، تنها ناشی از ناتوانی در مدیریت بوده و همچنان نیز ادامه دارد زیرا درک اصول عمومی از مدیریت صحیح وجود ندارد.

 اصلاح خانواده به درس اخلاق نیست، بلکه به اصلاح روش‌های مدیریت است،اولین اصل در مدیریت خانه، زن برای مرد، مرد برای زن، پدر و مادر برای فرزندان و فرزندان برای پدر و مادر حفظ عزت خانواده‌ است.

در جامعه نیز عزت مردم باید حفظ شود وگرنه آغاز همه فسادها و بی‌بندوباری‌هاست لذا سیاسیون موظف به حفظ عزت مردم هستند،  در آیات قرآن کریم برای مدیر فاسد و مفسد مثال فرعون است که اولین اصلی که زیر پا می‌گذارد، نابود کردن عزت مردم است.

اولین آسیب مدیریت و قدرت گرفتن بر دیگران در نظر نگرفتن کرامت انسان‌هاست و نکته دوم این است که باید هر کاری صورت می‌گیرد در جهت حفظ دیگران باشد.

در خصوص فرعون در سوره زخرف داریم : «فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُ ۚ إِنَّهُمْ کَانُوا قَوْمًا فَاسِقِینَ؛ پس او قومش را سبک مغز شمرد [و آنان را با وسوسه و اغواگری فریفت و خوارشان کرد] در نتیجه از او اطاعت کردند؛ زیرا آنان مردمی فاسق و نافرمان بودند.»  این استخفاف در دوران ما چه نمونه‌هایی دارد. مراقب باشید سیاسیون عزت و کرامت قوم ایران را در مقابل غربی‌ها از بین نبرد. این استخفاف نشانه اطاعت از فراعنه جهانی است.

مراسم عزاداری شب هفتم محرم ۱۴۴۱با سخنرانی حجت‌الاسلام پناهیان استاد حوزه و دانشگاه و مدیحه‌سرایی میثم مطیعی در هیأت میثاق با شهدا دانشگاه امام صادق (ع) شب گذشته جمعه ۱۵ شهریور۱۳۹۸ برگزار شد.

***

آیه پولدارشدن حزب اللهی ها(مستضعفان)

«وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ ﴿۵قصص﴾»، گفت: در این آیه شریفه خداوند تاکید می‌کند که می‌خواهیم مستضعفین را رؤسا و وارثان ثروت و قدرت قرار دهیم؛ این استضعاف لزوما استضعاف دینی یا سیاسی نیست، بلکه هر انسانی را که از هر لحاظ ضعیف نگه داشته شده و استعدادهای انسانی‌اش شکوفا نشده باشد، شامل می‌شود.

خواستگاری باعُرضه است که «کارمند»نباشد!

طبق این تعریف نه‌تنها کارمندان کشورهای در حال توسعه بلکه کارمندان مرفه نظام‌های سرمایه‌داری هم مستضعف هستند ولو دانشمند و نخبه و بسیار مرفه باشند؛ جامعه ما به‌جایی رسیده است که خانواده‌ها خواستگار کارمند را ترجیح می‌دهند به‌جای اینکه بگویند:

« مگر عُرضه کار نداشتی که کارمند شدی»

امامان سفارش کرده اند(کارمندنشوید)!

من به شخصه استخدام (کارمندی)را توهین به خود می‌دانم،اینکه ائمه اطهار(ع) تاکید دارند که تا می‌توانید کارمند نشوید، برای این است که خوی استضعاف از بین برود، زیرا وقتی استضعاف برود استکبار هم از بین خواهد رفت.

مدیریت سایت-پیراسته فر:طبق این فتوای آقای پناهیان)چندین مییون نفرازملت ایران برخلاف توصیه ائمه اطهارعمل کرده اند(یک خودم هستم)ولی میخواهم به حاج آقاپناهیان بگویم:اینکه رفتیم «کارمندشدیم»قصدمان نه نادیده گرفتن توصیه های ائمه بوده ونه «توهین»به شخص ایشان./پایان توضیح.

ادامه سخنان آقای پناهیان: «امروز وقتی به جوانان می‌گویم بروید دنبال پول درآوردن»،با عصبانیت مرا به «تئوریزه کردن نظام سرمایه‌داری» متهم می‌کنند،

در حالی که من می‌خواهم همه پول و سرمایه دنیا دست کارتل‌ها و تراست‌ها نباشد و ثروت بین مردم تقسیم شود؛ مردم باید عرضه داشته باشند پول‌ها را جمع کنند تا به جیب صهیونیست‌ها نرود.

در دانشگاه هم اگر شما دانشگاهی‌ها با هم تعاونی تشکیل ندهید و در کنار تحصیل کار اقتصادی نکنید، ریسک و تجارت نکنید، استارت آپ نداشته باشید، دچار خوی استضعافی شده‌اید.

هنوز درک نکرده‌ایم که جهاد با مال بر جهاد با جان مقدم است، لذا علیه خوی استکباری قیام کرده‌ایم اما علیه خوی استضعاف نه؛ امام صادق(ع) به اصحابشان حق بازنشستگی از تجارت را نمی‌دادند و اینکه در حکومت امام زمان(عج)دزدی نمی‌شود برای این است که مردم به حدی از نظر مالی قوی و دارا هستند که نیازی احساس نمی‌کنند.

حق نداریم هیات راه بیندازیم بدون پیش‌بینی صندوق قرض‌الحسنه ، حق نداریم از نظر اقتصادی گدا باشیم

پولهارابجای گذاشتن دربانک ،بکاربیندازید

اگر با سرمایه‌ات کار نکنی احمق می‌شوی.
حجت‌الاسلام پناهیان: گام بعدی قوه قضائیه محاکمه مدیران ناکارآمد باشد

اما این همه ماجرانبود،آقای پناهیان  خواست،انقلابیون حزب اللهی کارخانجات رابدست بگیرند،روحانیون اموراقتصادی(پول درآوردن) رابه جوانان بیاموزند:

وضعیت کنونی کسب و کار در ایران با هیچ یک از آموزه‌های اسلام سازگار نیست. روحانیان ومنبری‌ها نباید به مردم فقط از نماز و روزه بگویند؛ نماز را که شمر هم می‌خواند. وجه اختلاف شمر با امام حسین(ع)، نمازشان نبود بلکه رفع استضعافی بود که امام دنبال می‌کرد. امروز کارخانه‌های دولتی حیات خلوت سیاسیون شده و پول بانک‌ها را می‌خورند.

ایشان درادامه با انتقاد از کسانی که می‌گویند اگر دنبال تولید ثروت برویم فاسد می‌شویم.

گفت: با چنین نگاهی اگر سراغ عبادت هم برویم فاسد می‌شویم، پس باید عبادت را هم کنار بگذاریم، همینطور قدرت و حکومت را. «باید به سمت قدرت و ثروت برویم تا بتوانیم به جامعه خدمت کنیم».

مردم از نظر اقتصادی باید قوی شوند، دین‌داران ایثارگر باید جلودار باشند نه منفعت طلب‌ها.

آقای پناهیان دراخر این سخنرانی  « ظریف» رای نصیب نگذاشت.

چراآقای ظریف (وزیرامورخارجه) به فرانسه می رودتظاهرات مردم (جلیقه زردها)رامی بیند ،علیه دولت فرانسه«بیانیه» نمی‌دهد!؟

وی درادامه این «نوازش ظریفانه»!ازقوه قضائیه می خواهد:

اگر قوه قضائیه با مدیرانی را که با تصمیم نگرفتن یا بد تصمیم گرفتن کشور را می‌خوابانند مواخذه کند، دیگر دعوای سیاسی نخواهیم داشت و بی‌عرضه‌ها روی کار نمی‌آیند، چرا که در چنین شرایطی هر کسی توان ورود به عرصه سیاست را نخواهد داشت.

سخنان حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان مشاور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در جمع فعالان فرهنگی سیاسی دانشگاه‌های کشور در مشهد۵شهریور۱۳۹۸خبرگزاری فارس.

متأسفانه آقای پناهیان «رئیس جمهور»روحانی متهم به دروغگویی کرد!

وی به بهانه«تقطیع سخنانش»توسط  خبرگزاری ایرنا ،ضمن اعتراض تندبه این رسانه می گوید:

«رئیس تان هم باهمین دروغ ها رأی آورد!»

۰۵ شهریور ۱۳۹۸باشگاه خبرنگاران جوان.

مدیریت سایت-پیراسته فر:حالا حاج آقا نوازشهایش رامتوجه مانکند،که چراسخنانم را«تقطیح کردید!»؟اگرایشان،اهل رسانه باشد ویارسانه شناس،بایدبداند که رسانه  نمی تواند همه سخنان را منتشرکند(به اختصار)گزینش می کندوکه این کاردرهمه جهان مرسوم ومعمول است. وتیتری برای اظهارات انتخاب می کند که ماهم همین کارراکردیم/پایان.

فرمایشات جدیدپناهیان

حجت‌الاسلام  علیرضا پناهیان«دولت راهزن زائرین اربعین است»چون ۲۲۰۰۰ تومان پول بیمه  می گیرد.

«هزینه بیمه نوعی راهزنی از زائر امام حسین(ع) است »

مدیریت سایت-پیراسته فر:عجب ادبیات فاخری استفاده می کنداین حاجی! انگاری  خطابش اسرائیل است!

انتقاد پناهیان از دریافت هزینه‌های دولتی از زائر اربعین

استاد حوزه علمیه  گفت: دریافت برخی از پول‌ها توسط دولت از جمله هزینه بیمه نوعی راهزنی از زائر امام حسین(ع) است چراکه هزینه این افراد را می‌توان از افرادی که به سفرهای تفریحی خارج کشور رفته و ارز مملکت را نابود می‌کنند دریافت کنیم.

دریافت هزینه‌های دولتی از زائر اربعین نوعی راهزنی است

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان ظهر امروزجمعه(۲۹شهریور۱۳۹۸) در دومین گردهمایی فعالان مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و چهارمین همایش هیأت‌های فعال در عرصه اربعین که با همکاری مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با اشاره به جایگاه زیارت امام حسین(ع) در روایات عنوان کرد: همگی باید تلاش کنیم تا هزینه زیارت کربلای معلی کاهش یابد.

پناهیان گفت:دریافت  پول‌ها توسط دولت برای «هزینه بیمه، نوعی راهزنی از زائر امام حسین(ع) است »چراکه هزینه این افراد را می‌توان از افرادی که به سفرهای تفریحی خارج کشور رفته و ارز مملکت را نابود می‌کنند دریافت کنیم.

حکومت اسلامی با توجه به وظایفی که در حوزه دین دارد باید برای ترویج فرهنگ زیارت تلاش کند که یکی از نمونه‌های این تلاش می‌تواند پرداخت هزینه‌هایی برای زائران اربعین توسط دولت از جمله هزینه بیمه باشد.

پناهیان با بیان اینکه شرم باد بر دولت مردی که نسبت به اربعین بی‌تفاوت باشد،  ما در اربعین حسینی امتحان می‌شویم که باید با عملکردهای درست از این امتحان سربلند خارج شویم.

کارشناس رسانه ملی خاطرنشان کرد: هیأت‌های مذهبی نیاز نیست به کاروان‌های بزرگ تبدیل شوند بلکه این مجموعه‌ها می‌توانند کاروان‌های محلی را راه‌اندازی کرده و جمعیت‌های محدود را مدیریت کنند.

./۲۹شهریور۱۳۹۸فارس

مدیریت سایت-پیراسته فر:حاجی! دولت،جزئی ازنظام وحکومت اسلامی است،حالا بایکی مشکل دارید،دیگه نباید اینگونه خُرده فرمایش داشته باشید.آقای پناهیان!این بغض .کینه برایت دردسرسازمی شود،امریکاواسرائیل «راهزن»هستند،نه دولت اسلامی ایران!

راهزنی ازغصب می آید وگرفتن چیزی به زور،نه اینکه اجرای مقررات یک دولت ،دربدبینانه حالت،میتوان از عنوان «گرانی وگرانفروشی»استفاده کرد،نه دزدی وراهزنی

***

امریکا«راهزن»است.

«ویلیام کاستیلو» معاون وزیر ارتباطات بین المللی ونزوئلا دور جدید تحریم‌های شدید اقتصادی آمریکا علیه دولت خود را محکوم کرد و دولت ترامپ را  «راهزن » خطاب کرد.

بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای خلع رئیس‌جمهور منتخب ونزوئلا از قدرت، تمامی دارایی‌های دولت «کاراکاس» در آمریکا را مسدود کرد

کاراکاس: دولت آمریکا راهزن بین‌المللی است

به دنبال تصمیم جدید دولت آمریکا مبنی بر مصادره تمام اموال و دارایی‌های ونزوئلا، یکی از مقام‌های ارشد دولت ونزوئلا سه شنبه بعد از ظهر به وقت تهران، اقدام واشنگتن را «راهزنی بین‌المللی» خواند./خبرگزاری فارس۱۳۹۸/۵/۱۵

***

اسرائیل «راهزن»است.

«ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی با توصیف رژیم صهیونیستی به عنوان “دولت راهزنان اعلام کرد کشورش علاقه مند به رابطه دوستانه با هر کشوری در جهان است به غیر از رژیم صهیونیستی.

اسرائیل دولت راهزنان است

ماهاتیر محمد در اظهاراتی طی سفر سه روزه خود به پاکستان گفت: “ما مخالف یهودیان نیستیم، اما اسرائیل را به رسمیت نمی شناسیم، چون آنها سرزمین فلسطین را اشغال کرده اند. نمی توانید زمین های دیگران را غصب کنید و یک دولت تشکیل دهید. این دولت شبیه دولت راهزنان است.”
اظهارات وی یک روز پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد اکنون زمان آن فرا رسیده است که آمریکا، کنترل اسرائیل را بر بلندی های جولان اشغالی به رسمیت بشناسد.
اسرائیل تقریبا دو سوم از بلندی های جولان را در نتیجه یک مناقشه به اشغال خود در آورد و در سال ۱۹۸۱ برای ضمیمه کردن این منطقه به خاک تحت اشغال خود رسما اقدام کرد، اما شورای امنیت سازمان ملل متحد در آن زمان به اتفاق آرا با این اقدام مخالفت کرد./خبرگزاری صدا و سیما۰۳ فروردین ۱۳۹۸ به نقل از خبرگزاری آناتولی

 

واکنش نمایندگان مجلس به اظهارات پناهیان

نمایندگان مجلس در مصاحبه با «خبرگزاری خانه ملت» در حالی به اظهارات حجت الاسلام پناهیان در باره نهادقانونگذاری واکنش نشان داده اند.

قاضی پور: مجلس عزاداری امام حسین(ع) محل تسویه حساب های سیاسی نیست. عذرخواهی کنید.

نادر قاضی پور(نماینده مردم ارومیه)عضو فراکسیون ولایی مجلس : من از آقای پناهیان می پرسم که مرجع تقلید شما چه کسی است؟ اگر حضرت امام خمینی است که ایشان فرمودند که مجلس در رأس امور است. اگر مقام معظم رهبری هستند که ایشان نیز مجلس را جای مقدسی ذکر کرده اند و فرموده اند که مجلس عصاره فضائل است.

نادر قاضی‌پور

توهین به نمایندگان توهین به همه کسانی است که به آنها رأی داده اند،  آقای پناهیان!شما به اقوام هم توهین کرده اید. شما مرجع تقلید خود را مشخص کنید.مرجع تقلید شما چه کسی است که به شما اجازه می دهد به کل ملت ایران اسلامی توهین کنید؟ توهین ها به مجلس کردید و باید از مردم و نمایندگان ملت عذرخواهی کنید.

آقای پناهیان! توهینی که شما به نماینده مجلس می کنید، هم پیگرد قانونی دارد و هم در روز قیامت باید جواب نمایندگانی را که شفاف هستند، بدهید.مجلس از قومیت های مختلفی آمده تشکیل شده است، لر، ترک، بلوچ و در مجلس مذاهب مختلف داریم . مجلس عصاره تمام قومیت های کشور ایران است، حضرتعالی به تمام آنها توهین کرده اید.

این الفاظی که آقای پناهیان به کار می برد در شأن مردم بزرگ ایران و نمایندگان مجلس نیست.این طور صحبت کردن برای کسی که لباس پیامبر اسلام(ص) را به عنوان الگو بر تن دارد،درست نیست.

پورمختار: رفتار این سخنران(پناهیان) تعرُّض به قوه مقننه محسوب می‌شود.

محمدعلی پورمختار

محمدعلی پورمختار(نماینده بهار و کبودرآهنگ)عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی: نمایندگان مجلس بر اساس قانون اساسی در رأی دادن و اظهارنظر آزاد هستند.

نمایندگان در حال حاضر بر اساس قانون و مصلحت جامعه تصمیم می‌گیرند، اما می‌توانند به موجب رأی مثبت یا منفی که می‌دهند مستندات نظر خود را اعلام کنند.

عباسی: فرد توهین کننده(پناهیان) مفهوم دو فوریت را نمی داند

نامه لاریجانی به روحانی درباره تخلف در افزایش حقوق

اسدالله عباسی،نماینده رودسر (عضو فراکسیون نمایندگان ولایی )سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی :چنین اظهار نظرهای غیر کارشناسی یا غیر قانونی بوده، چرا که به منزله بی اطلاعی از آیین نامه داخلی مجلس و قانون اساسی است.

مجلس شورای اسلامی بر اساس آیین نامه داخلی اداره می شود، با این حال افراد می توانند برای ارتقاء امور پیشنهادهایی داشته باشند و اینکه بخواهند موضوع را در قالب انتقاد، توهین یا تخریب مطرح کنند بر خلاف اخلاق، شخصیت، روش و منش است.

فردی که به مجلس شورای اسلامی توهین کرده، با مفهوم دو فوریت آشنا نبوده است. زیرا نمایندگان با اصل طرح شفافیت مخالفت نکردند؛ بلکه به فوریت آن رای ندادند.

براساس بند ۲ ماده ۱۵۶ آیین نامه داخلی مجلس، اصل بر عادی بودن رسیدگی طرح ها یا لوایح است و نمایندگان تنها هنگامی به دو فوریت یک طرح یا لایحه رای می دهند که جلوگیری از وقوع خسارت احتمالی و فوت فرصت ضرورت داشته باشد. باعث تعجب است افرادی که از اصل موضوع بی اطلاعند و با آیین نامه داخلی و اولویت طرح ها و لوایح آشنا نیستند، در این امور اظهار نظر و بلکه به مجلس توهین می کنندو به شکلی به دنبال آن هستند که تفرقه ایجاد کنند خلاف مصالح کشور است.

اسدالله عباسی وزیر رفاه احمدی نژآد1

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:اسدالله عباسی دردوره‌های هفتم و هشتم نماینده رودسربوده ودردوره نهم با نمایندگی رابه رقیبش واگذارکرد،ضمناً وی درکابینه احمدی نژادبوده،اسدالله (عباسی پس ازاستیضاح منجربه عزل  شیخ الاسلامی) چهار ماه سرپرستی در وزارت کار رابعهده داشت ودر  چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ از سوی رئیس جمهور به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به مجلس معرفی شدودر مورخه(۱۵اردیبهشت ۱۳۹۲)مجلس با ۱۹۲ رای موافق، ۵۶ رای مخالف و ۲۴ ممتنع از مجموع ۲۷۲ رای با برکناری شیخ الاسلامی موافقت کردند. به عنوان وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزیده شد.وخرداد ۱۳۹۲سُکان ریاست جمهوری را«حسن روحانی»بدست گرفت.

نکته جالب روز گرفتن رأی اعتماد۲نماینده  مخالف وزارت عباسی،حرف قابل تأملی می زنند:

عوض حیدرپور( نماینده شهرضا) گفت: مشکلی که ما داشتیم، «حلقه انحرافی» بود اما آقای عباسی در طول هشت سالی که که نماینده مجلس بود، با حلقه انحرافی دولت همکاری و همیاری داشت و با آن‌ها صمیمی بود.

علی مطهری می گوید: آقای عباسی در طول مجلس هشتم یک حامی بی‌منطق دولت احمدی نژاد بود.

وهمین روابط گرم بین عباسی واحمدی نژادبودکه «رئیس جمهورپیشین»هروقت دلش تنگ می شده راهی گیلان(رودسر)می شده۴ مرداد ۱۳۹۸.

نکته جالب وکالت (ناپلئونی)اسدالله عباسی: انتخابات مجلس هشتم نیز با اختلاف ۱۱۷ رأی بیشتر از رقیبش(علی اکبری )پیشی گرفت ودردر سال ۱۳۹۴(دوره دهم) نیز با اختلاف ۱۶۴ رأی رقیبش(رهبری املشی)راساقط کرد وخودش شد«نماینده رودسر»

نانواکناری: بی اطلاعی از مفهوم دو فوریت، زمینه ساز توهین یک سخنران شد

اروپا در حفظ برجام تابع آمریکاست/ گام سوم را محکم‌تر برداریم

ولی الله نانواکناری،نماینده بابلسروفریدونکنار(عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس): سخنرانان و افراد صاحب تریبون حق ندارند در سخنانشان و موضع گیری ها از حرف های رکیک، بی ادبانه و زشت استفاده کنند، این گونه اهانت ها پذیرش و تحمل نمی شود.

کاتب: توهین به کارگزاران نظام در« ادب حسینی» جایی ندارد

غلامرضا کاتب تیتر یک

غلامرضا کاتب(نماینده گرمسار)رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس: توهین حتی بنا به حق گویی و انتقاد صحیح پذیرفته نیست و بی شک هر کسی برای بیان نظر و انتقاد خود بخواهد توهین و هتاکی کند، از ادبیات شیعه و از ادبیات حسینی به دور است، چرا که مکارم اخلاق و رعایت حرمت کارگزاران نظام اسلامی همواره مورد تاکید پیامبر(ص) و ائمه (ع) بوده است.
احترام کارگزاران نظام و صیانت از ارکان حکومت جمهوری اسلامی یعنی قوای سه گانه بر همه کسانی که به نوعی صدا و تریبون دارند، واجب است.

کولیوند:لحن سخنرانی دور از شأن مراسم روضه اباعبدالله (ع) بود

محمدجواد کولیوند

محمدجواد کولیوند(نماینده کرج)رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس : نمی شود به بهانه مخالفت با عملکرد عده ای قلیل و یا عدم تصویب دو فوریت یک طرح به کل قوه مقننه توهین کرد و آن را زیر سوال برد.

لحن سخنرانی دور از شأن مراسم روضه اباعبدالله (ع) بود، لذا امیدواریم از نمایندگان عذرخواهی کند.این نحوه بیان و به کار بردن عباراتی چون احمقانه و غیره جای بحث دا‌رد، زیرا در شأن روضه اباعبدالله(ع) نیست.

انتقاد آداب خود را دارد و توهین و هتاکی با انتقاد و اشکال متفاوت است و کسی حق ندارد که به خاطر یک عملکرد مانند عدم تصویب دو فوریت طرح شفافیت آرا از تریبون های رسمی هرچه می خواهد علیه مجلس توهین کند.

پیامبر ما پیامبر اخلاق و ادب بود و اگر کسی به هر بهانه ای و در هر جایگاهی از این حدود عدول کند، راهی بر خلاف راه پیامبر (ص)و ائمه اطهار (ع) در پیش گرفته است و به اعتقاد من رهبری معظم انقلاب از این گونه هتاکی ها به مجلس و دیگر قوای نظام راضی نبوده و حتما آزرده خاطر می شوند.

مخاطبان را عزادارن سیدالشهدا تشکیل می‌دهند که برای در جریان قرار گرفتن بحث روشنگری و مشی امام حسین(ع) به این مراسم رفتند. امام حسین(ع) وقتی با لشکر عمر روبه رو شد فرمودند که به چه جرمی خون مرا حلال می‌دانید، در واقع با مخاطب با زبان منطق و به دور از احساس صحبت کردند بنابراین ما هم در جلسات روضه باید ذهن مخاطب را پرسشگر کنیم و به صورت یک طرفه و تحت تاثیر هیجانات صحبت نکنیم.

طرح شفافیت آرا چند بار در مجلس مطرح شده است، من به عنوان یکی از موافقان تاکید دارم که این کار باید انجام شود زیرا در مجلس نمایندگان آمریکا و بسیاری از پارلمان‌ها حتی افغانستان و نیجریه رای گیری شفاف است و این شفافیت به رفع مشکلات در جامعه کمک می‌کند و رای اشتباه نمایندگان نیز جلوگیری می‌شود.

نحوه سخنان آقای پناهیان درباره عدم تصویب دوفوریت طرح شفافیت آراء، دور از اعتدال بود لذا امیدواریم این موضوع را حل و عذرخواهی کند.

فرهنگی: باید از بیان صحبت‌های توهین آمیز یا تحقیرآمیز پرهیز کرد.

محمدحسین فرهنگی

محمدحسین فرهنگی(ماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو )عضو کمیسیون صنایع و معادن/فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس: عدم تصویب دو فوریت یک طرح، جنبه‌های مثبت و منفی دارد که نمایندگان موافق و مخالف در خصوص آن از تریبون مجلس نظر خود را اعلام کردند، هیچ فردی نباید با ادبیات توهین آمیز در خصوص صحبت مخالفان اظهارنظر کند و به طور کلی نباید غیر کارشناسانه و سیاه و سفید به موضوع نگاه کرد.

مخالفان حق دارند که دلایل و مستندات خود را مطرح کنند و پاسخ این سخنان تند و توهین آمیز را بدهند، زیرا ما به دنبال ایجاد فضایی نیستیم که به بهانه شفافیت، نمایندگان جرأت مخالفت با یک طرح یا لایحه را نداشته باشند و این شیوه اتفاقا بر خلاف اصل شفافیت است.
هیات رئیسه مجلس به شکل کارشناسانه باید توهین این سخنران را بررسی و به جهت توهین به جایگاه مجلس و نمایندگان پاسخ وی را بدهند.

جعفرزاده ایمن آبادی: سخنران هتاک معنای دو فوریت را نمی داند

صیانت از نیروی کار در برنامه‌های شریعتمداری قرار دارد

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی(نماینده رشت) عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس/عضو فراکسیون مستقلین ولایی : مجلس هیچ وقت با شفافیت مخالف نکرده، ایشان از روی بی اطلاعی از اصل تصمیم گیری مجلس و ناآگاهی از عدم تصویب دو فوریت طرح شفافیت این حرف را زده است، چرا که مجلس تنها با دو فوریت طرح شفافیت آراء مخالفت کرده بود، زیرا تصویب دوفوریت، مطابق آیین نامه داخلی مجلس ، صرفا مربوط به جلوگیری از ضرورت وقوع خسارت احتمالی و فوت فرصت است، نه موارد دیگر.

چطور شده یک مرتبه یادشان افتاده بعد از ۴۰ سال باید رای نمایندگان شفاف سازی شود؟ بد نیست بگویند چرا در ۹دوره قبلی چنین مطالبه ای وجود نداشت و سکوت کرده بودند؟

آیا قرار است فقط رای نمایندگان مجلس شفاف باشد،، بنده با شفافیت آراء مخالف نیستم، ولی می خواهم بگویم یک بام دو هوا و ۱۰ هوا نمی شود مدعی شفافیت بود،سخنران توهین کننده به خانه ملت توضیح دهد که چرا اعتراض به عدم شفافیت سایر مجامع و مجالس ندارد؟ آیا در این که رای مجامعی چون مجمع تشخیص مصلحت نظام، خبرگان، شورای نگهبان و شورای عالی انقلاب فرهنگی شفاف نیست، مشکلی وجود ندارد؟

کمالی پور: با سخنران هتاک برخورد قضایی شود ،منبر امام حسین (ع) جای هتاکی نیست

یحیی کمالی پور

یحیی کمالی پور(نماینده جیرفت)نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس/عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس: فلسفه قیام عاشورا برون رفت از یک سلسله تحجرگرایی زمان ، مبارزه با جهالتی بود که عامل ریا، تزویر، دروغ، تهمت و افترا بود.

امام حسین(ع) خطاب به آل اباسفیان و مردم کنونی فرمودند “اگر دین ندارید، آزاده باشید”؛ در واقع آزادمردی به معنای تهمت نزدن و پرهیز از دروغ است که متاسفانه امروز گاه شاهد آن هستیم.

هرگز کسی حق ندارد به ارکان نظام اسلامی توهین کند و موجب تخریب و وهن آن شود.

نمایندگان در تصمیم گیری ها آزاد هستند و ذات عملکرد قوه مقننه طبق چنین اقتضا دارد، از این رو قرار نیست منتخبان ملت برای هر تصمیمشان به افراد این چنینی پاسخ دهند.

با سخنران هتاک قطعا باید برخورد شود، زیرا منبر امام حسین (ع) جای تخریب نیست.

باید یادآور شد طرح سخنان موهن علیه قوه مقننه قابل پیگیری قضایی بوده و دستگاه قضایی و همچنین هیات رییسه مجلس که وظیفه صیانت از نمایندگان و قوه مقننه را به عهده دارند، باید به طور جدی به این موضوع ورود کنند.

امیرحسنخانی: پناهیان جوگیر شد

نماینده مردم فردوس و طبس در مجلس: نام نمایندگان لیست امید در طرح سئوال از رئیس جمهور دیده می‌شود

محمدرضا امیرحسنخانی (نماینده مردم فردوس)عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ : نمایندگان مشکلی با اصل شفاف کردن آراء ندارند.

باید جایگاه و حرمت مجلس و سایر ارکان نظام حفظ شود، اینکه با ادبیات نادرست مجلس را که باید در رأس امور باشد، زیر سوال می ببرند، حرکت درستی نیست.

دلیلی وجود ندارد که واعظی بر منبر احترام مجلس را نگه ندارد، اگر به نماینده ای، رفتاری و یا سخنانی انتقاد دارند می توانند مطرح کنند اما اینکه کل مجلس را زیر سوال می ببرند و به آن توهین کنند، پسندیده نیست.

توهین به مجلس به هیچ وجه و از سوی هیچکس قابل پذیرش نیست،نباید احترام یک قوه زیر سوال برود، در واقع باید حرمت و جایگاه مجلس حفظ شود چه من نماینده باشم چه نباشم، به نظر می رسد سخنران مورد نظر جوگیر شده و گرنه همه وعاظ حرمت قوای سه گانه را حفظ می کنند.

مقصودی: توهین کننده از عقلانیت اجتماعی و سیاسی برخوردار نیست

آخرین وضعیت شکایت "سیف" از نمایندگان مجلس

حسین مقصودی(نماینده مردم سبزوار، جوین و جغتای)عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس/اصولگرا:اینگونه گفتار و کردار را از سوی هر کس که باشد، محکوم می کنیم.

سخنرانانی که بر منبر عاشورایی می نشینند باید به گونه ای صحبت کنند که سخنان آنها باعث ایجاد همدلی و اتحاد شود نه اینکه بی پروا و به بهانه امر به معروف و نهی از منکر با هر ادبیاتی به مسئولان و مدیران اهانت کنند. به خصوص که برخی از صحبت ها در شأن یک سخنران نبوده و زمینه های همدلی و اتحاد را نیز از بین می برد.

ایشان(پناهیان) یک کارشناس در حوزه دینی هستنداما در حوزه خود به وظیفه اش عمل نکرده ، باید دقت کنند که در حوزه قانونگذاری اهل فن و توجه نداشتند که مجلس صرفا دو فوریت طرح را تصویب نکرده است و طرح در جریان است؛ چنانچه ما نیز به عنوان نماینده مجلس ادعایی در حوزه کار منبری نداریم.

پناهیان، در حوزه خود به وظیفه اش عمل نکرده و در کنار او عده ای به تشویق این رفتار می پردازند‌. بدیهی است توهین کنندگان از عقلانیت اجتماعی و سیاسی برخوردار نیستند و قصد دارند با ادبیات خاص و غیر متعارفی یکی از ارکان نظام را تضعیف کنند.

برخی از سخنرانانی که به خصوص در میان مردم شهره هستند باید نسبت به نوع سخنان خود حساسیت بیشتری داشته باشند اما متأسفانه برخی اظهارات به گونه ای است که از آن گله مند هستیم.

یک سخنران نباید روی منبر حسینی به گونه ای سخنرانی کند که دشمنان نظام در داخل و خارج خوشحال شوند و عناد خود را از طریق فضای مجازی نشر دهند و موجب تفرقه شوند

ابطحی: لحن پناهیان دور از شأن مراسم روضه اباعبدالله (ع) بود، از نمایندگان عذرخواهی کند

سید مجمد جواد ابطحی در نطق میان دستور

سیدمحمدجواد ابطحی(نماینده خمینی‌شهر ): این طرح چند بار در مجلس مطرح شده است، من به عنوان یکی از موافقان تاکید دارم که این کار باید انجام شود زیرا در مجلس نمایندگان آمریکا و بسیاری از پارلمان‌ها حتی افغانستان و نیجریه رای گیری شفاف است و این شفافیت به رفع مشکلات در جامعه کمک می‌کند و رای اشتباه نمایندگان نیز جلوگیری می‌شود،کلاً سامانه رای گیری نمایندگان باید به نوعی طراحی شود که آراء در دید همگان قرار گیرد.

واما این نحوه بیان و به کار بردن عباراتی چون احمقانه و .. در شأن روضه اباعبدالله(ع) نیست.از طرفی، مخاطبان را عزادارن سیدالشهدا تشکیل می‌دهند که برای در جریان قرار گرفتن بحث روشنگری و مشی امام حسین(ع) به این مراسم رفتند. امام حسین(ع) وقتی با لشکر عمر روبه رو شد فرمودند که به چه جرمی خون مرا حلال می‌دانید، در واقع با مخاطب با زبان منطق و به دور از احساس صحبت کردند بنابراین ما هم در جلسات روضه باید ذهن مخاطب را پرسشگر کنیم و به صورت یک طرفه و تحت تاثیر هیجانات صحبت نکنیم.

نحوه سخنان آقای پناهیان درباره عدم تصویب دوفوریت طرح شفافیت آراء، دور از اعتدال بود لذا امیدواریم این موضوع را حل و عذرخواهی کند، قطعا باید از نمایندگان عذرخواهی کند ،زیرا این ادبیات درست نبود.

سلیمی : توهین و تخریب جایگاه مجلس، تخریب همه ملت ایران است.

اصغر سلیمی

اصغر سلیمی(نماینده سمیرم)عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس/عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس : واقعا اگر افرادی بخواهند به بیرون از گود تصمیم بگیرند؛ قابل تصور نیست و قطعا کسانی که از دور و بدون ورود به عرصه های کارشناسی و خدمت ،سخنانی را به زبان می آورند، خوب است وارد عمل شوند و خود را در معرض رای مردم قرار دهند.

نمایندگان مجلس، نماینده همه ملت ایران هستند و در حقیقت هر توهینی که به نمایندگان مجلس به صورت عام صورت بگیرد؛ توهین به تمام مردمی است که به آنها رای داده اند.

همه نمایندگان مجلس باید پذیرای انتقاد سازنده باشند اما توهین و تخریب جایگاه مجلس، تخریب همه ملت ایران است.

توضیح مجدد مدیریت سایت-پیراسته فر:اگرچه منبع استفاده شده(عصرایران،بنقل ازخانه ملت)است ولی اصلاحاتی داده ام،گزینشی واختصار(بقول حاج آقاپناهیان «تقطیع»انجام گرفته است!

البته قابل ذکراست که آقای پناهیان ازروحانیون خوش نام وباسابقه درخشان است:

ماجرای شفافیت آرای نمایندگان چیست؟

طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس همچنان خاک می‌خورد/ چرا باید رأی نماینده ملت شفاف باشد؟

طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس، ازجمله طرح‌هایی است که پس از مطرح‌شدن به شیوه‌های گوناگون، توسط برخی از نمایندگان، کلیات آن در سال ۱۳۹۷ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

در آذرماه سال ۱۳۹۶ برای نخستین بار طرح شفافیت آرای نمایندگان توسط محمدجواد فتحی نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر که به امضای ۳۰ تن از نمایندگان رسیده بود، به‌صورت دوفوریتی مطرح شد که به دلیل عدم استقبال بقیه نمایندگان، در نوبت رسیدگی در صحن قرار گرفت.

 در اواسط مردادامسال(۱۳۹۸) نیز طرحی درباره شفافیت آرای نمایندگان مجلس توسط حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی با امضای ۲۹ تن از نمایندگان، تقدیم هیأت رئیسه شد که مانند طرح قبلی بر اساس این طرح نیز در جریان بررسی لوایح و طرح‌ها، رأی‌گیری مخفی به رأی‌گیری علنی تغییر می‌یافت. البته قرار بود برخی موارد همچنان استثنا باشند و رأی‌گیری درباره آن‌ها مخفی اخذ شود.

برای محکم کاری،در کنار این طرح‌های مجلس، طرح دیگری نیز در تیرماه ۱۳۹۷ توسط ذوالنوری، نماینده‌ قم و با امضای گروهی دیگر از نمایندگان مجلس به هیأت رئیسه مجلس ارسال شد.

درمجموع با مطرح‌شدن این طرح، بیش از ۲۰۷ تن از نمایندگان مجلس با روش‌های مختلف از طرح شفافیت آرا حمایت کرده و درنهایت طرح‌های ارائه‌شده با یکدیگر تلفیق شد و طرحی با نام «الحاق دو تبصره به ماده ۱۱۹ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس»

که با عنوان «شفافیت آرای نمایندگان در مجلس» در فضای رسانه‌ای شناخته می‌شود، در جلسه علنی مجلس اعلام وصول شد.

اما یک‌فوریت این طرح رأی نیاورد.

مجلس نمایه

شفافیت آرای خوب است یابد؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز یکشنبه (سوم شهریور ۱۳۹۸) پارلمان با دو فوریت طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی (شفافیت آرا) مخالفت کردند.

نمایندگان با ۶۹ رای موافق، ۱۰۳ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در جلسه با دو فوریت طرح مزبور مخالفت کردند.

طرح الحاق دو تبصره به ماده (۱۱۹) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در آبان ماه گذشته در کمیسیون آیین نامه مجلس به تصویب رسیده بود. بر مبنای این طرح قرار بود در تمام موادی که به موجب این قانون رای‌گیری به عمل می‌آید، اسامی نمایندگانی که در هر مرحله در رای‌گیری شرکت نمی‌کنند در مشروح مذاکرات و پایگاه اطلاع‌رسانی الکترونیکی مجلس، برای اطلاع عموم ثبت می‌شود.

این طرح یک بار دیگر در ۱۴ شهریور ماه با رای منفی نمایندگان به فوریت آن مواجه شد. در متن طرح اولیه‌ای که آن زمان با مخالف اکثریت مجلس روبرو شد مقرر شده بود که در تمامی مواردی که به موجب این قانون رای‌گیری به عمل می‌آید و مصادیق آن در ماده (۱۲۱) مشخص گردیده، جهت اطلاع مردم، اسامی نمایندگان موافق، مخالف و ممتنع منتشر می‌شود. بدین منظور علاوه بر درج اسامی در مشروح مذاکرات، هیئت رئیسه موظف است نسبت به ایجاد سامانه الکترونیکی به طوری که قابلیت دسترسی به آن برای آحاد ملت فراهم باشد اقدام نماید.

تبصره دیگری که طراحان  اولیه قائل به آن بودند این بود که در مواردی استثنایی با تقاضای ۱۵ نفر از نمایندگان مجلس و با رای موافق اکثریت مطلق حاضران، رای‌گیری به صورت مخفی انجام می‌گیرد./مشرق۳ شهریور ۱۳۹۸ بنقل ازفارس

***

 رد یک فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در افکار عمومی و فضای رسانه های مجازی واکنش های زیادی را به همراه داشت. طرحی که برای یک رای جدا از موافقت و مخالفت رای دهندگان تعهد، مسئولیت پذیری و پاسخگویی را به عنوان ضمانت به دنبال دارد و نگاه تحقیق محور و کارشناسی را بر سطحی نگری، سیاسی کاری و رویه های جناحی در مصوبه های مجلس شورای اسلامی اولویت می دهد.

شفافیت آرای نمایندگان در حصار دوگانگی

طرح شفافیت آرای نمایندگان با استقبال جامعه روبرو شد اما مخالفت با فوریت آن و دوگانگی های شعاری و عملکردی برخی نمایندگان مردم درباره این طرح، انتقاد مردم را به دنبال داشت.
نمایندگان مجلس چهارشنبه ۱۴ شهریور۱۳۹۸ با ۱۰۸ رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در جلسه با یک فوریت طرح الحاق دو تبصره به ماده ۱۱۹ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که در مورد شفافیت آرای نمایندگان است، مخالفت کردند.

در این رای گیری تنها ۵۹ نماینده رای موافق دادند.
واکنش ها به این موضوع متفاوت بود و از انتقاد مردم به مواضع دوگانه مجلسی ها تا زیرسوال بردن عملکرد آنها را شامل می شد؛ برخی نمایندگان از قانون و ماده و تبصره ادله آوردند و برخی نیز راه حل جدید در پاسخ به دغدغه حامیان شفافیت ارائه دادند. شماری از مجلسی ها هم این طرح را به سبب پیامدهای که ممکن بود در آینده برای رای دهندگان به لحاظ سیاسی داشته باشد، زیر سوال بردند و برخی نیز بحث تقدم و تاخر ارائه طرح را از سوی دو جناح سیاسی در مجلس پیش کشیدند.
به هر روی فوریت این طرح از سوی نمایندگان رد شد تا این طرح در قالب عادی و بدون قید فوریت در زمان دیگری در صحن علنی مجلس مطرح شود.
در همین زمینه خبرنگار گروه سیاسی ایرنا ضمن واکاوی در اظهارنظرهای نمایندگان و مردم در فضای مجازی با احمد مازنی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت و گو کرد.

**طرح شفافیت آرا نمایندگان؛ کلمه حقی که از آن اراده باطل می شود
مازنی نماینده مردم تهران و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، عادی شدن طرح شفایت آرا نمایندگان را دارای معانی مختلفی دانست و گفت: این طرح که فوریت آن به تصویب نرسید در نوبت طرح های عادی قرار می گیرد، ممکن است به کمیسیون برود و با نظرات و بررسی های کارشناسی قوام و انسجام بیشتری به خود بگیرد یا این که مسائل فوری تر از این طرح وجود داشته باشد و باید موضوعات دیگری که از قبل در نوبت هستند بررسی شوند.
ضمن این که اگر طرحی از فوریت خارج شود و بخواهند دوباره خارج از نوبت به آن رسیدگی کنند باید با ۵۰ امضا شود.
این نماینده مجلس با بیان این که ‘من جزو نمایندگانی بودم که در قدم اول طرح را امضا کردم، وقتی که طرح در صحن آمده بود و در موضوع فوریت آن مطرح شد نیز رای مثبت دادم.’
مازنی افزود: دلایل کسانی که جدا از بحث فوریت به این طرح رای ندادند این است که شفافیت، وسیله و ابزاری برای حذف رقیب قرار گیرد مثلا اگر پیشنهادی به عنوان طرح یا لایحه در مجلس مطرح باشد و یک جناح آن را خلاف باورها و اعتقادات خود می داند و از طرفی نماینده ای بر اساس وظایف نمایندگی خود به آن رای مثبت دهد در این شرایط ممکن است رای نمایندگان به صورت یک پرونده برای رسیدگی به کار صلاحیت نماینده رای دهنده در دور بعدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: عناصر و سازمان هایی که تصمیم سازی می کنند معمولا از شفافیت ممکن است استفاده ابزاری کنند؛ استدلال این دسته از مخالفان به سبب این که در گذشته این موضوع تجربه شده است تا حدودی پذیرفتنی است. از طرفی ممکن است نماینده ای از یک جناح سیاسی در یک طرح، موضعی مستقل داشته باشد و نخواهد بر اساس حزب یا جناح خود رای دهد.
عضو فراکسیون امید مجلس با بیان این که مخالفان و موافقان فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان نه فقط از یک جناح سیاسی که اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل بوده اند، تصریح کرد: شماری از دوستان اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل بر این نظر هستند که این طرح ذاتا درست است اما کلمه حقی است که از آن اراده باطل می شود.
وی افزود: حتی اگر چنین شائبه ای وجود داشته باشد به روند دموکراسی در کشور کمک می کند و قدمی در جهت شفافیت برداشته شود ولو اینکه کسانی مثل من حذف شوند.
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین در پاسخ به این پرسش که رای مخالف نمایندگان به طرح شفافیت، چنانکه مردم نیز درباره آن سوال دارند، آیا سلب آزادی بیان از نماینده نیست’، گفت: بسیاری از کارهایی که ما انجام می دهیم، این گونه است، درخصوص نطق غلامرضا حیدری و پروانه سلحشوری در مجلس شورای اسلامی، برخی نمایندگان از ادبیات نامتعارف استفاده کردند و آنها را تهدید می کنند.
این موضع گیری ها سبب می شود که نه فقط نماینده که جامعه دچار تردید شود، زمانی که یک نماینده مجلس که بر اساس قانون مصونیت دیپلماتیک داشته و با ارکان نظام ارتباط دارد، از جانب نماینده ای دیگر مورد تهدید قرار می گیرد، آسیب هایی را بر جامعه وارد کرده و هزینه های زیادی را به شهروند اعم از مقامات دیپلماتیک تا شهروندان عادی تحمیل می کند. در این شرایط عقلای سیاسی باید میدان داری کنند و اجازه ندهند سرمایه اجتماعی جامع دچار افول شود.

**مخالفت به استناد قانون
محمود صادقی نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی در صفحه توییتر خود با پرداختن به رد یک فوریت این طرح و استدلال های قانونی نوشت: مطابق ماده ۲ قانون نظارت بر رفتار نمایندگان رسیدگی به امور زیر در صلاحیت هیات است: سوء استفاده و تخلف مالی یا اخلاق نماینده و درمدها و هزینه های غیر متعارفوی؛ رفتار خلاف شؤون نمایندگی؛ اعمال خلاف امنیت ملی کشور و سایر اعمال مجرمانه از بعد انتظامی؛ غیبت، تأخیر و بی نظمی نماینده.
صادقی همچنین توییت کرد: ماده ۶ قانون نظارت بر رفتار نمایندگان با ارجاع به اصل۸۶ قانون اساسی و م۷۵ ق آیین نامه داخلی مصونیت نمایندگان و غیرقابل تعقیب کیفری بودن آن ها به سبب آراء و اظهار نظرهای آنها تاکید کرده است.
کاربران اما در موضعی انتقادی به توئیت های صادقی پاسخ دادند؛ ‘در این مدتی که در مجلس هستید برای مردم چه کردید؟ ما خلاء های قانونی زیادی داریم که اصلاح آنها وظیفه شماست، نظرات در عملکرد دولت و وزرا وظیفه شماست و …فقط فرافکنی و یاوه گویی، مسئول مشکلات عدیده اقتصادی و … یک نفر نیست، همه پاسخگوی وضع فعلی باشید.’

**رویکرد دوگانه مجلس در مظان اتهام
مواضع دوگانه برخی نمایندگان محلس شورای اسلامی در فضای مجازی با انتقاد روبرو شد، کاربری در این زمینه توییت کرد: این که یک نماینده مطلبی را تأیید کند و به صورت مکتوب همراه با امضا و سپس زیرش بزنه آیا رفتاری خلاف شئون مسلم نمایندگی نیست!؟
کاربر دیگر هم نوشت: گاهی زیاد نیاز به شفافیت آرا نمایندگان نیست؛ مثل رد طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی که با پیشنهاد کواکبیان و موافقت پزشکیان به رای گذاشته شد و به تعداد اعضای فراکسیون امید رای آورد!
دیگری توییت کرد: فقط باید مردم بر شما نظارت کنند. اگر اینجور قوانین جوابگو بود، این وضع مملکت نبود. در مورد این که چرا نماینده هایی به مردم دروغ میگن و یه طرحی را امضا می کنند ولی بعد موقع رای گیری بهش رای نمی دن، قانونی نداریم؟؟؟
کاربری دیگری در توییتی انتقادی نوشت: …شما که اصلا مشخص نیست به لوایح و طرح ها چه رایی می دهد، مدعی شفافیت هستی؟ اصلا معلوم نیست به شفافیت آرا نمایندگان چه رای دادی!
حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر نیز با اشاره به انتقاده مردم و افکار عمومی از رای ندادن مجلس به طرح شفافیت آرای نمایندگان، نوشت: چرا باید به گونه ای عمل کرد که خانه ملت، دارالمنافقین خطاب شود؟

**مخالفت با شفافیت؛ سلب آزادی بیان
کاربری مخالفت مجلس با طرح شفافیت آرا نمایندگان را سلب آزادی بیان از آنها دانست و در ادامه توییت خود در عبارتی کنایه آمیز به مجلسی ها نوشت: واقعا نماینده ها با تصویب قانون گل کاشتن و آزادی بیان را از خود سلب کردن’.
کاربری در پاسخ به توییت وی نوشت: مطالبه مردم شفافیت آرا نمایندگان و شفافیت آرا مجلس هست و شما با این شفافیت ها در تضادید. با مردم صادق نیستید. از چشم های نظاره گر مردم و اشراف مردم بر رفتارهای دوگانه حراس دارید.
دیگری نوشت: ملت ایران از شما نمایندگان می خواهد اگر واقعا در گفتار و عمل صادقید داوطلبانه آرا خود را شفاف کنید تا نمایندگان مخلف شفافیت رسوا شوند.
بسیاری از کاربران خطاب به برخی نمایندگان گفته اند که از چه چیز هراس دارید؟ برخی از مصونیت قانونی مورد استناد آقای صادقی انتقاد کرده اند برخی نیز خواستار ارائه دلیل به رای ندادن نماینده ها به طرح شفافیت آرا شده اند در همین زمینه کاربر توییت کرد: ‘میشه بگید دلیل نماینده ها از رای ندادن به شفافیت آرا چی بود؟ و شما رای تون چی بود؟ برخی به قوانین ایراد گرفته و آن را موجب سوء استفاده وفساد دانسته اند.
مازنی ضمن بیان امضای طرح شفافیت و رای مثبت به آن در توییتی دیگر کرد:’مهم ترین دلیل رای نیاوردن طرح شفافیت تردید درباره هدف برخی طراحان آن بود. گفته می شد این حضرات از شفافیت رای نمایندگان مثل سایر مقدسات و ارزش های اجتماعی برای حذف رقیب استفاده می کنند …’
احمد امیر آبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس نیز در توییتی ضمن اشاره به رای گیری طرح یک فوریت شفافیت آرا در مجلس شورای اسلامی نوشت: چرا نمایندگان از شفافیت آرا گریزانند!؟

** رد فوریت طرح شفافیت؛ افزایش بی اعتمادی مردم
محمدرضا بادامچی نماینده مردم تهران نیز توییت کرد: من شخصا روز چهارشنبه به طرح شفافیت آرا رای داده ام، اما به نظر می رسد دلیل رای نیاوردن این طرح، بی اعتمادی نمایندگان به یک جمع محدود اما منسجم است که متاسفانه با اهداف سیاسی تلاش می کند طرح را به نام خود مصادره کند در حالی که با شفافیت صبغه ای ندارند.
در این میان کاربری عدم رای نمایندگان به این طرح را دلیلی برای غیر قابل اعتمادبودن آن ها تعریف کرد.
حاجی دلیگانی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس نیز توییت کرد: نباید به تعداد امضاهای طرح شفافیت آرا نمایندگان دل خوش باشیم. چون کسانی بودند که به خود من می گفتند طرح را از روی رودبایستی امضا کرده اند و با آن موافق نیستند!
کاربر دیگری نوشت: جالبه همه نماینده ها به شفافیت اذعان دارند ولی فقط ۵۹ نفر رای مثبت دادند.
یکی از کاربران در پاسخ انتقادی به مواضع دوگانه نمایندگان توییت کرد: ۲۰۷ نماینده این طرح را امضا می کنند صرفا جهت تنویر افکار عمومی حوزه انتخابی خود و در روز رای گیری مخالفت خود را اعلام می کنند این دوگانه بهترین دلیل برای شفافیت آرا نمایندگان است.

**انتقاد از اولویت اسم و رسم ها بر نفس طرح شفافیت آرا نمایندگان
بادامچی نوشت: طرح شفافیت آرا مدت ها پیش توسط ۳۸ نماینده عضو فراکسیون امید مطرح شده بود اما تنها زمانی به صحن علنی آمد که اقلیت تندور مشابه آن را به هیئت رییسه ارائه کردند. اگر طرح اصلی به موقع به صحن می رفت، قطعا رای می آورد.
وی همچنین توییت کرد: مردم کارفرمای نمایندگان مجلس هستند و باید از عملکرد وکلای خود به صورت دقیق مطلع شوند. شفافیت ارا نمایندگان و نحوه مشارکت آنان در فرآیند تصویب لوایح و طرح ها، نکته عزیمت دموکراسی و ضرورت مغفول کشور ما است. بنده با افتخار طرخ مطروحه را امضا کرده ام و برای تصویب آن تلاش خواهم کرد.
کاربری در پاسخی کنایه آمیز به این توییت نوشت: ‘ظاهرا مناسبات و اسم و رسم بین خود نماینده ها خیلی مهم تر از نتیجه ای است که برای مردم حاصل میشه’.
کاربر دیگری این که چه کسی طرح را ارائه داده بی اهمیت دانست و نوشت: ما شفافیت می خواستیم که بهش رایی داده نشده.
کاربر دیگری با بی اهمیت شمردن ارائه دهنده طرح این نظر بادامچی را عذر بدتر از گناه دانست و نوشت: مهم منافع مردمه که رد تصویب این طرحه.
امیر خجسته از دیگر نمایندگان مجلس نیز رای ندادن نمایندگان به طرح شفافیت آرای نمایندگان به رغم رویکرد امید آفرینی در استیضاح ها، ناامید کننده و باعث سرافکندگی دانست.
حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر همچنین در توییتی نوشت:’ هشتگ شفافیت آرا نمایندگان در توییتر فارسی هم ترند شد ولی ظاهرا هنوز برخی از همکاران عزیز در بهارستان از شفافیت واهمه دارند.
طیبه سیاووشی دیگر نماینده تهران نیز در توییتی تصریح کرد: دو فوریت طرح شفافیت آرا می توانست در مسیر شفافیت و مسئولیت پذیری نمایندگان تاثیرگذار باشد اما متاسفانه رای نیاورد و طرح به شکل عادی در دستور کار مجلس قرار گرفت. این طرح امتیارات فراوانی برای مردم و ساختار قانونی کشور دارد و هر نماینده مسئولیت موضع و رای امروزش را قبول می کند./۲۴ شهریور ۱۳۹۷ایرنا

مدیریت سایت-پیراسته فر:توئیت این نماینده هم جالبه(آشکارا۱۷۰نفر،مخفیانه ۶۰نفر)

***

نیازی به شفافیت آرای نیست

خانه ملت نوشت: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: معتقدم نیازی به شفافیت آرای اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست؛چرا که رهبری این اعضا را انتخاب می کنند و هر نظری در رابطه با لوایح بدهند برای ما قابل قبول است. شفافیت آرای اعضای مجمع تشخیص درباره سی‌اف‌تی و پالرمو چقدر ضروری است؟

«سید کاظم دلخوش آباتری»با اشاره به اینکه شفافیت آرا مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سی اف تی و پالرمو چقدر ضروری است،گفت: همانگونه که رهبری فرموده اند مجلس باید به وظیفه کارشناسی خود عمل کند.

وی افزود: شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در رابطه با تصویب لوایح اف ای تی اف کار کارشناسی خود را انجام می دهند و در آخر نظر نهایی را اعلام می کنند.

نماینده مردم صومعه سرا تصریح کرد: براساس اصل۱۱۰ قانون اساسی نظر رهبری به همه نظرات ارجحیت دارند و در حال حاضر هم که کار کارشناسی لوایح سی اف تی و پالرمو در مجمع تشخیص مصلت نظام در حال بررسی هستند.

دلخوش در پرسش به سوالی مبنی بر اینکه آیا ضرورتی دارد که اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام آرا خود را به صورت شفاف اعلام کنند و مشخص شود؛ که چه کسی موافق و مخالف این لوایح هستند.تصریح کرد: ضرورتی ندارد که اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام آرا خود را به صورت شفاف اعلام کنند./۲۸ بهمن ۱۳۹۷خبرآنلاین

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: تصمیم گیری درباره علنی بودن یا نبودن آرا در صلاحیت قانون عادی و از جمله اختیارات خود نمایندگان است.

عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم مقام شورای نگهبان در واکنش به اظهارات امیر حسین قاضی زاده هاشمی عضو هیات رییسه مجلس در توییتی نوشت: حسن و قبح کارشناسانه قوانین بر عهده مجلس شورای اسلامی است،

 شورای نگهبان مصوبات را صرفا از حیث عدم مغایرت با شرع مقدس و قانون اساسی بررسی می‌کند.
امیر حسین قاضی زاده هاشمی نماینده مشهد و عضو هیات رییسه مجلس روز گذشته در توییتی نوشته بود: شفافیت فراتر از دستاورد و یک وظیفه است، اگر منطق قانون اساسی را بپذیریم، شفافیت آرا نمایندگان جز لاینفک آن است.
وی در ادامه این مطلب بیان کرد: من نمی‌دانم چطور غیرعلنی بودن آرا در آیین نامه داخلی قرار گرفت و نمی‌فهمم شورای نگهبان چگونه غیرعلنی بودن آرا را تائید کرد؟/۱۰مهر۱۳۹۷سایت خانه ملت.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:اگراین موضوع(شفافیت آرا)قانونی بشود،احتمال برافروختن آتش اختلاف بشود،چنددستگی هاایجادمی شود،نمایندگان درحوزه های انتخابیه باتندروها (ازهر۲جناح)دچارچالش می شوند،آنهارا موردمحاکمه قرارمی دهند(توچرابه آن مصوبه رأی دادی ویاچراندادی) ..وخود همین آقای پناهیان درسرمنبر نوازشهای پدرانه اش بایدمتوجه فردخاص شود(بجای کل مجلس) که توچرابه این رأی ندادی وچرامخالفی،چراموافقی). مضافاً اینکه همین موضوع میتواندبرای اعضای »شورای نگهبان»دردسرسازشود(آن وقتی میخواهندرأی گیری کنندبرای احرازصلاحیت کاندیداهای مجلس ویابررسی هرمصوبه ای)..درجلسات مجمع تشخیص مصلحت هم همینطور.

توضیح مجدد مدیریت سایت-پیراسته فر:البته آقای پناهیان ازروحانیون خوش نام وباسابقه درخشان است:

علیرضا پناهیان در سال ۱۳۴۴ در شهر تهران چشم به جهان گشود. وی از سال اول راهنمایی (۱۳۵۶) در کنار دروس مدرسه، تحصیلات حوزوی را آغاز نمود و از سال ۱۳۶۲ تحصیلات خود را در حوزه علمیه قم پی گرفت و پس از اتمام دروس سطح حوزه، به مدت دوازده سال از درس خارج رهبر معظم انقلاب و حضرات آیات عظام وحید خراسانی، جوادی آملی، سید محمدکاظم حائری بهره برد.

از آغاز دبیرستان و در کنار تحصیل در حوزه، با تدریس کتاب‌های شهید مطهری، به تبلیغ و آموزش در محیط‌های مختلف دانش‌آموزی، دانشگاهی و حوزوی روی آورد. رشته روانشناسی را در دفتر همکاری حوزه و دانشگاه تحصیل کرد. وی عضو هیئت‌علمی مرکز تخصصی تبلیغ بوده و در زمینه تدریس و طراحی سرفصل‌ها و تدوین کتب آموزشی با آن مرکز همکاری می‌کند.
در کنار فعالیت‌های تبلیغی به فعالیت‌های اجرایی و مدیریتی در عرصه‌های فرهنگی نیز اشتغال داشته و از معاونت فرهنگی «لشگر ۲۷ محمد رسول الله (ص)» در دوران دفاع مقدس تا معاونت فرهنگی «نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها» و «مرکز جهانی علوم اسلامی» همواره در برنامه‌ریزی و مدیریت فرهنگی فعالیت داشته است.

بیش از ده سال، همزمان با تدریس در دانشگاه هنر، مسئولیت نهاد این دانشگاه را نیز به عهده داشته و در کنار «مشاوره در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها» و «فعالیت تبلیغی» به تدریس در حوزه و دانشگاه و همچنین پژوهش و تدوین در علوم اسلامی مشغول است. ارتباط ایشان با مجموعه از سال‌های ابتدایی تأسیس مؤسسه نور معرفت آغاز شد و غالباً از ایشان در ویژه‌برنامه‌ها و همایش‌ها استفاده می‌شد تا این که این ارتباط به اوج خود رسید و کارگاه آموزش «شیوه سخنرانی دینی» توسط ایشان برای مبلغین مجموعه تأسیس گردید.

با تأسیس این کارگاه مجموعه یک گام بلند از نظر کیفی سازی هیئات هفتگی به جلو برداشت. در سال ۹۴ تندیس نشان «ابوذر» از سوی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان، به‌پاس ۲۰ سال مجاهدت، تبلیغ نوین دین، بصیرت‌افزایی مجاهدانه، مبارزه با انحرافات دینی و سخنرانی شب تاسوعای ۹۴ و افشای جریان نفوذ به ایشان تقدیم گردید.

یکی دیگر از اقدامات برجسته ایشان در سال‌های اخیر حضور در مراسم دهه اول محرم هیئت میثاق با شهدا در دانشگاه امام صادق (ع) است.
ماجرای ترور حجت الاسلام پناهیان چه بود؟+ جزئیات
هم‌اکنون ایشان بیشتر فعالیت‌های خود را در حوزه متمرکز کرده‌اند و مدرسهٔ علمیه دارالحکمه را در تهران تأسیس نموده و مسئولیت این مدرسه را بر عهده دارند.

از استادان ایشان می‌توان مقام معظم رهبری آیت الله خامنه‌ای، آیت الله جوادی آملی، آیت الله وحید خراسانی، آیت الله سید کاظم حائری یزدی، آیت الله تهرانی، آیت الله سید محمود شاهرودی را نام برد.

“پدرش ، پسر دار نمی شد، خدا به او چند دختر داده بود با خودش گفت کار دست امام رضاست دخترهایش را با خود برد مشهد خدمت سلطان طوس رسید می گویند بسیار ذکر توسل و گریه کرد خدمت حضرت عرضه می‌داشت: من پسر می خواهم، از شما هم می خواهم باید  خدمتگزار آستان شما هم باشد اصلا باید نشانه ای داشته باشد تا بدانم از عنایت شماست. وقتی در روز ۲۸ فروردین سال ۴۴بدنیا آمد همه متوجه خال درشت روی لب او شدند خیال پدر راحت شد که از طرف امام رضا “علیه السلام” آمده و حالا بعد از تمام این فراز و نشیب ها او حتی مسجد پدر را رها نکرده و به دین امام هشتم به هر شکلی خدمت می کند  مسجد یوم الغدیر ، واقع در محله فلاح (ابوذر)  تهران حضور در این مسجد نورانی و با صفا که حدود ۷۲  شهید در دفاع مقدس و ۴  شهید مدافع حرم تقدیم اسلام کرده را تجربه کنید.

حجت الاسلام پناهیان تشکیل حزب‎الله لبنان

حاشیه‎سازی‎ها پیرامون سخنان حجت الاسلام پناهیان درباره حضورش در لبنان، و انتساب نادرست جمله‌ای به وی مبنی بر نقش داشتن در تشکیل حزب‌الله لبنان، واکنش‎ فرماندهان وقت نیروهای لشکر ۲۷ محمدرسول الله(ص) را نیز برانگیخت.

حجت الاسلام پناهیان در پایان سخنرانی خود در مراسم ۱۳ آبان در دانشگاه تهران دربارۀ روند «کمتر شدن قدرت آمریکا» و در مقابل «بیشتر شدن قدرت ایران» در سی سال اخیر صحبت کرد. وی به عنوان نمونه به قدرت حزب الله لبنان که مورد حمایت ایران است اشاره کرد. سپس در پاسخ به دانشجویی که با نظر آقای پناهیان مخالف بود، و از او خواسته بود تنها نسبت به امور دینی که یک روحانی در آن تخصص دارد، نظر بدهد؛ گفت: «حوزه تخصصی دین بر اساس آیات قرآن، حوزه مبارزه با قدرت های پوشالی است که ما آنها را نابود خواهیم کرد. حوزه تخصصی روحانی، نابود کردن مستکبران است.»

پاسخ پناهیان مورد تشویق شدید حضار قرار گرفت و او در ضمن این تشویق و فریادهای اکثریت دانشجویان در سالن، به عنوان آخرین جمله و سندی برای اثبات حقانیت روند افول استکبار در منطقه، به حضور خود در زمان شکل‌گیری حزب الله در لبنان اشاره کرد. که یعنی خود شاهد شکل‌گیری هسته حزب‌الله -که امروز به چنین قدرتی بر علیه اسرائیل تبدیل شده است، بوده است و گفت: «من سال ۶۱ که حزب الله لبنان تشکیل شد در لبنان با احمد متوسلیان، تشکیل دهنده هستۀ حزب الله لبنان، همراه بودم. با همین حزب‌الله اسرائیل را نابود خواهیم کرد و حوزه تخصصی خودمان را به رخ همه عالم خواهیم کشاند.»

لبنان-پایگاه جنتا-سال ۶۱- از سمت راست: شهید سید عباس موسوی فرمانده حزب الله لبنان، علیرضا پناهیان، یکی از شهدای حزب الله لبنان
سخن پناهیان مبنی بر «حضور در زمان شکل‌گیری حزب‌الله لبنان» را تحریف کرده و به گونه متفاوتی انعکاس داد، و در گزارش خود از این خبر به نقل از پناهیان نوشت: «من با احمد متوسلیان در سال ۶۱ هسته اولیه حزب‌الله لبنان را تشکیل داده‌ام!»

انتشار این خبر تحریف شده، کافی بود تا موجی از فضاسازی‎های قابل پیش‌بینی در برخی سایت‌ها کلید بخورد و حتی یکی از نیروهای سپاه که در آن زمان در «سوریه» حضور داشته با انتشار متنی، از اساس حضور پناهیان را در لبنان مورد تردید قرار دهد و حتی حضور وی در معاونت فرهنگی لشگر ۲۷ محمد رسول الله(ص) را نیز تکذیب کند. او در متن خود با عنوان «برای ثبت در تاریخ» نوشت: «آقای پناهیان باید این نسبت‌ها را که به ایشان می‌دهند تکذیب کند.»

واکنش پناهیان به فضاسازی رسانه ای

در این خصوص با آقای پناهیان تماس گرفتیم تا نظر ایشان را جویا شویم. که به یک جمله اکتفا کرد: «رسانه‌هایی که برای خودشان ارزش قائل نیستند و حاضرند خبر غیر واقع نقل کنند و بعد بر مبنای یک خبر ناصحیح تحلیل‌‌های بی‌ربط بنویسند، ارزش پاسخ‌گویی ندارند.»

خاطره حاج منصور نورایی از حضور پناهیان در لبنان

حاج منصور نورایی که در آن زمان از نیروهای تبلیغات سپاه در «لبنان» بودند، در واکنش به این فضاسازی رسانه‎ای می‎گوید: آقای پناهیان از ابتدای حضور نیروهای سپاه در لبنان در سال ۶۱، همراه ما حضور داشتند؛ و من در آنجا با ایشان آشنا شدم. سن ایشان در آن زمان حدود ۱۶ سال بود. در همان اوایل که حزب الله تازه تشکیل شده بود، چون آقای پناهیان کمی عربی بلد بود و در اثر رفت و آمد با بچه‌های حزب الله بیشتر یاد گرفته بود، و استعدادش هم برای شعر خوب بود، در سرودن و اجرای سرودهای حماسی به زبان عربی با بچه‌های اولیه حزب الله در کارهای فرهنگی و برگزاری جلسات معنوی همکاری می‌کرد. آقای پناهیان اکثراً در پایگاه جنتا مستقر بود.

واکنش سردار کوثری، فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص)

سردار محمد کوثری فرمانده سرشناس لشکر ۲۷ محمدرسول الله (ص) در سال‎های دفاع مقدس نیز به این فضاسازی‎ها واکنش نشان داده و با انتقاد از جریانات رسانه‎ای که به دنبال خدشه وارد کردن در سوابق انقلابی چهره‎های برجسته فرهنگی هستند می‎گوید: جناب آقای پناهیان یکی از عزیزان رزمنده لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) در زمان ۸ سالۀ دفاع مقدس بودند و یکی از افتخارات ایشان و امثال این عزیزان که الان در کسوت روحانی هستند، این است که اینقدر دقیق با آگاهی، چه در همان زمان که خیلی جوان بودند و چه الان، دشمن را خوب شناختند و موقعیت را از جهت زمان و مکان خوب تشخیص دادند و آمدند با پوشیدن لباس بسیجی در مقابل دشمن صف آرایی کردند. در صورتی که نه اجباری بود و نه وظیفه‌ای داشتند.

اما ایشان حضور پیدا کردند و حضورشان هم بسیار مؤثر و فعال بود، در زمانی که نیاز بود، اسلحه به دست می‌گرفتند و در کنار نیروهای رزمی گردان‌ها می‌جنگیدند و در زمانی که کار تبلیغاتی باید انجام می‌دادند کار تبلیغاتی در لشکر انجام می‌دادند و چون آن روحیۀ معنوی و روحانی ایشان حاکم بر فکر ایشان بود، این بود که در آن مقطع ایشان مسئولیت تبلیغات و کارهای فرهنگی لشکر را به عهده داشتند و کمک می‌کردند و واقعاً حضور ایشان در آن مقطع از زمان اثرات بسیار بسیار خوبی در بین نیروهای رزمنده هم از نظر فرهنگی و هم از نظر رزمی داشت.

سردار کوثری درباره حضور پناهیان همراه با لشکر ۲۷ در لبنان نیز می‎گوید: من خودم هم قرار بود بروم، اما نتوانستم بروم، ولی بچه‌هایی که رفته بودند این موضوع را تأیید می‌کنند که ایشان همان‌جوری که در لشکر حضور داشتند در جبهه‌های حق علیه باطل، در زمانی هم که تیپ محمد رسول‌الله(ص) برای مقابله با رژیم اشغالگر قدس به سوریه رفته بود، همراه همان عزیزان عازم سوریه و لبنان شده بودند.

این فرمانده دفاع مقدس در نهایت هم سخنانش را با یک گلایه پایان می‎بخشد که: من فقط یک موضوعی را بگویم، آنهایی که به اصطلاح می‌آیند شک و شبهه می‌اندازند باید بگوییم که خودشان در اصل آدم‌های ضعیف، ناتوان و سستی بودند که می‌آیند شک و شبهه می‌اندازند تا این خدمات خداپسندانه را زیر سؤال ببرند. واقعاً باید بگویم یک فکری به حال خودشان بکنند و این جریان‌هایی که قدم به سوی جبهه‌ها برنداشتند و حالا می‌خواهند اینچنین عزیزانی را زیر سؤال ببرند، باید بگویم که واقعاً جوابگوی همۀ مردم و خدای بزرگ باید باشند به‌خاطر اینکه می‌آیند تهمت می‌زنند به چنین انسان‌هایی که بالاخره از همان نوجوانی خدمت کردن و ایستادگی در مقابل دشمن را برای خودشان واجب می‌دانستند و دیدیم که آنچنان ایستادگی کردند و مقاومت کردند که دشمن را از این سرزمین بیرون کردند و الان هم اگر این حرف‌های ناروا را می‌زنند به این ‌خاطر است که اینها علاقمند هستند که استکبار جهانی بر این کشور حاکم شود اما کور خواندند. تا چنین انسانهایی مانند آقای پناهیان هستند، اینها باید این تفکرشان را به گور ببرند که ببینند چنین موضوعی بخواهد اتفاق بیافتد.

خاطرۀ پناهیان از بچه‌های حزب الله لبنان و حاج احمد متوسلیان

شاید به بهانه جوسازی‎های اخیر، بیان یکی از خاطرات حجت الاسلام پناهیان در سفر چند سال پیش خود با جمعی از اهالی هنر به لبنان که بخشی از این خاطرات در سایت مشرق منتشر شده بود، خالی از لطف نباشد.

حجت الاسلام علیرضا پناهیان در این سفر دو هفته‌ای این جمع را همراهی می‌کند. ایشان این سفر را کارگاهی علمی و عملی برای توجه هنرمندان به حماسه در این سرزمین حماسی عنوان می‌کردند …

مارون الرأس یکی از مرزهای مهم لبنان با فلسطین اشغالی است. کمی آن طرف‌تر بلندی‌های جولان و مرز سوریه نیز هست. این نقطۀ مرزی به دلیل آنکه بر بالای یک تپۀ عریض واقع شده کاملاً بر فلسطین اشغالی اشراف دارد. حدود یک کیلومتر جلوتر از ما در آن پایین، خط مرز با سیم خاردار مشخص شده است و یک جاده آسفالته حد فاصل آن است.

…. ظهر که می‌شود خانواده‌های لبنانی ناهارشان را می‌آورند تا در آلاچیق‌ها بخورند. بچه‌ها نیز در یکی از آلاچیق‌ها می‌نشینند و یک سرود عربی را از روی کاغذ جمع‌خوانی می‌کنند. شعر این سرود را آقای پناهیان در سال ۱۳۶۱ سروده است، که به کشف یکی از بچه‌ها از نوت‌بوک حاج آقا، حالا تکثیر شده و در دسترس دوستان است:

أیها الناس إلتزموا بالجهاد / أن تکونوا موقِنین بالمَعاد

یا خمینی إنّنا جُنودکَ / نَسمَعُ و نَعملُ بأمرکَ

یکی از همراهان لبنانی وقتی سرود را شنید گفت این سرود خیلی قدیمی است. فیلمبردار دوربین را روشن کرد. مرد می‌گفت: به نظرم ۲۵ سال قبل این سرود را خیلی زیاد می‌شنیدم، روح حماسی دارد. کم‌کم بچه‌ها برای او فاش کردند که حاج آقا پناهیان در سال ۱۳۶۱ در وقتی که به اتفاق حاج احمد متوسلیان به اینجا آمده بودند این شعر را سروده است.

حاج آقا می‌گفت: ما برای نبرد با اسرائیل به لبنان آمده بودیم ولی بعد از حضور ما در لبنان حضرت امام فرمان داد که «راه قدس از کربلا می‌گذرد» و ایرانی‌ها در نبرد مستقیما درگیر نشوند و لازم است خود نیروهای لبنانی در برابر اسرائیل مقاومت کنند. به همین دلیل هستۀ حزب الله لبنان شکل گرفت.

حاج آقا پناهیان از آن عکس معروف حاج احمد می‌گفت که با انگشت به افق اشاره کرده است. گفت: حاج احمد در آن لحظه داشت به ما می‌گفت که «در هر کجای عالم ندای مظلومیت مسلمانی به گوش برسد ما آن منطقه را از لوث وجود کفار پاک خواهین کرد». من آن موقع به عنوان یک بسیجی در میان مجموعۀ نیروها مقابل ایشان نشسته بودم./۲۰ آبان ۱۳۹۲ -مشرق

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

2116مطلب نوشته است .

۱۰ Comments on “سخنان تند”پناهیان”علیه مجلس ودولت+واکنش نمایندگان مجلس”

 • نقاشی ساختمان wrote on 8 سپتامبر, 2019, 15:16

  سلام ممنون از سایت خوبتون

 • ورق آلومینیوم wrote on 11 سپتامبر, 2019, 15:16

  سپاس از تولید محتوا و مطالب آموزنده و خوبتون

 • عایق حرارتی wrote on 11 سپتامبر, 2019, 20:57

  سایت خوبیه ممنونم

 • سلامت مردان wrote on 14 سپتامبر, 2019, 17:19

  سپاس از مطالب خوب و آموزنده

 • قیمت تلویزیون سامسونگ wrote on 17 سپتامبر, 2019, 13:53

  سپاس از وقت و زمانی که صرف تولید محتوای عالی می کنید

 • نقاشی ساختمان wrote on 1 اکتبر, 2019, 15:44

  سپاس از مطالب آموزنده و مفیدتون

 • قالیشویی wrote on 5 اکتبر, 2019, 16:19

  مطالبتون واقعا برای بنده گیرا و جذاب بود

 • انجام پایان نامه wrote on 20 اکتبر, 2019, 14:58

  خیلی ممنونم بابت انتشار این مقاله بسیار مفید و کاربردی موفق باشید

 • درب اتوماتیک wrote on 21 اکتبر, 2019, 16:19

  به بقیه هم پیشنهاد میکنم این سایت رو دنبال کنن

 • فارسی بر wrote on 22 اکتبر, 2019, 15:05

  سایت به روزی دارید موفق باشید

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما