مراحل بارداری”ازآمیزش(لقاح)تاتولد”اتفاقات در۴۰هفته حاملگی

مراحل بارداری

«دانستنی های شگفت انگیز» ازحرکات(تغییرات) نوزادتان در«شکم» شما.

مراحل بارداری«ازآمیزش(لقاح)تاتولد»همه تغییروتحولی که دررحم یک زن حامله رُخ می دهد( درطول۴۰هفته حاملگی)+عکس.

درچندماهگی جنین حرف شمارامی شنود(واکنش نشان می دهد)؟یادگیری هرموضوع(شعر،موسیقی،قرآن..)ازچندماهگی؟درچندهفتگی «لگدپرانی»می کند؟چشم وگوشش درهفته چندم؟قلب  ومغزدرهفته چندم؟… آماده شدن برای زندگی دردنیادرکنارتان ازهفته چندم؟و..

هر ماه در داخل تخمدان‌ها، تعدادی تخمک شروع به رشد در کیسه‌هایی پر از مایع به نام فولیکول می‌کنند. در نهایت یکی از تخمک‌ها از فولیکول آزاد می‌شود که به این اتفاق تخمک‌گذاری می‌گویند. تخمک‌گذاری حدوداً دو هفته پیش از آغاز دورۀ عادت ماهانه اتفاق می‌افتد. پس از این که تخمک از فولیکول آزاد شد، فولیکول تبدیل به کیستی به نام جسم زرد می‌شود. جسم زرد شروع به ترشح هورمونی می‌کند که این هورمون باعث افزایش ضخامت دیوارۀ رحم و به این ترتیب رحم برای حضور تخمک بارور آماده خواهد شد.

این«هورمون»  به نام اچ. سی. جی (HCG) توسط سلول‌هایی که در نهایت جفت را می‌سازند ترشح می‌شود. این هورمون حدود یک هفته پس از لقاح در خون مادر وجود دارد و تشخیص بارداری از طریق آزمایش خون یا ادرار ممکن است.

مراحل لانه گزینه

تخمک آزادشده نیز وارد لولۀ رحم یا فالوپ می‌شود. تخمک حدود ۲۴ ساعت بعد از آزاد شدن در لولۀ رحم منتظر یک اسپرم باقی می‌ماند تا لقاح انجام شود،اگر اگر هیچ اسپرمی در اطراف تخمک نباشد تا آن را بارور کند، تخمک از لولۀ رحم خارج و وارد رحم و سپس تجزیه می‌شود. بعد از آن سطح هورمون به حالت عادی برمی‌گردد، پوشش ضخیم رحم فرو می‌ریزد و به این ترتیب دورۀ عادت ماهانه شروع می‌شود.

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:فاصله آمیزش(سکس) تاتشکیل نطفه(لقاح)حداکثر۲۴ساعت است که اگرتااین (بازه زمانی)اسپرمی نباشد،تخمک می میرد(کارایی خودراازدست می دهد)،اما«اسپرم»مرد تایک هفته میتواندداخل دستگاه تناسلی زن ،زنده بماند ودرانتظارآزادشدن «تخمک»زن.

از۵۰۰ میلیون اسپرم ،فقط «یک اسپرم »برای لقاح تخمک کافی است اما به ازای یک اسپرمی که به تخمک‌ می‌رسد و باعث لقاح آن می‌شود، چند میلیون اسپرم از دست می‌رود. مایع منی مرد، حدود ۵۰۰ میلیون اسپرم دارد.

پروسه حایگزینی سلول تخم در رحم«اندومتریوم» نامیده میشود. معمولا «رویان »لانه گزینی را در۶ روز بعد از تخمک گذاری انجام میدهد. این پروسه سه مرحله دارد:


در مرحله اول، رویان به دیواره رحم میچسبد. این فاز اولیه پروسه لانه گزینی (implantation) نامیده میشود. در بازه زمانی حدود ۶ روز(۵ الی ۱۲روز) است.

نفوذاسپرم دردیواره رحم

در مرحله دوم لانه گزینی، تخمک بارور شده دیواره رحم را سوراخ میکند و خود را به داخل رحم محبوس میکند.
در مرحله سوم، رویان نهایتا کامل به داخل دیواره دحم نفوذ میکند. در این مرحله، تخمک بارور شده در حفره اندومتریال جایگزین شده و بعنوان اندومتریوم رشد میکند و حفره بزرگ و بزرگ تر میشود.

زمانیکه  تخمک بارور شده(در طول ۱۲ روز بعد از«لقاح») تلاش می کند به جداره رحم بچسبد که دراین زمان، قسمتی از دیواره رحم ریزش می کند واین ریزش می توانند منجر به لکه بینی و یا خونریزی خفیف شود،که معمولاً  این حالات  درموعد قاعدگی اتفاق می افتد که بعضی ازخانمها(مخصوصاً که درانتظاربارداری نبودند)این  خونریزی را«پریود»محسوب می کنندکه از چند  ساعت تاچندروزادامه خواهد داشت.

هفته اول بارداری

هفته ۱ بارداری( اولین روز ازآخرین پریود) است و هنوز لقاح صورت نگرفته است و سلول تخم تشکیل نشده است.-معمولاًهفته اول رابارداری نمی گویند.

در این هفته تخمدان فعال شده و تخمکها رشد خود را آغاز می کنند. شاید این هفته سختترین روزها در دوره ماهیانه شما باشد، زیرا بافت و خونی که لایه داخلی رحم را تشکیل دادهاند، فرو میریزد.

زمانیکه لایه داخلی رحم از بین میرود، رگهای خونی رحم منقبض شده و همچون گرفتگی عضلات عمل میکند که میتواند دلیل بروز درد دوره ماهیانه باشد. به محض پایان یافتن عادت ماهیانه شما، یک تخمک درون فولیکول خود و در یکی از تخمدان ها شروع به بالغ شدن کرده و خود را برای آزاد شدن در نیمه سیکل قاعدگی(پریود) آماده میکند( روز ۱۴ سیکل قاعدگی )، این روند تخمک گذاری نام دارد.

هفته دوم بارداری

در آغاز هفته دوم بارداری تخمک‌گذاری انجام می‌شود و اگر همه چیز خوب پیش برود و لقاح انجام شود طی چند روز آینده سلول تخم بارور شده تقسیم سلولی انجام داده و توده سلولی ایجاد می‌کند.

تا پایان این هفته(۲) یکی از «تخمک »های شما بطور کامل رشد خواهد کرد. زمانیکه تخمک تحت تاثیر هورمون ها از فولیکول خود بیرون می‌آید، تخمک گذاری اتفاق می افتد و در ادامه با اسپرم ملاقات کرده و منجر به بارداری شود. هرچه به زمان تخمک گذاری نزدیک شوید تولید ترشحات واژینال افزایش می یابد. در حوالی روز تخمک گذاری ترشحات شفاف، لیز و چسبنده می شوند تا اسپرم بتواند به راحتی به داخل حرکت کند.

هفته سوم بارداری

در هفته سوم بارداری در پوشش داخلی رحم یک توپ میکروسکوپی از صدها سلول به سرعت در حال تکثیر است. این توپ بلاستوسیت نام دارد.

اگر تخمک گذاری انجام شود و تخمک با اسپرم ملاقات کند، رویداد شگفت انگیزی به سرعت اتفاق می افتد. از باروری یک تخمک تا تبدیل شدن به سلولی به شکل توپ با ۵۸ سلول تنها سه روز زمان لازم است. این توپ (بلاستوسیست) تا پایان هفته به رحم خواهد رسید و خود را به دیواره ضخیم شده رحم متصل خواهد کرد. این مرحله تحت عنوان «لانه گزینی» شناخته می شود، هورمون ها برای حفظ بارداری در این زمان کار خود را آغاز می کنند. تا پایان این هفته جنین شما ۰/۲ میلی متر خواهد بود.

«مغز»جنین دراین هفته(۳) به «تپش »درمی آید.

هفته چهارم بارداری

توپ سلولی شما در هفته چهارم بارداری رسما جنین(رویان) است. حالا چهار هفته از شروع آخرین دوره قاعدگی شما گذشته است و احتمال بتوانید با بی بی چک تست بارداری انجام دهید.

تقریباً هفت روز پس از باروری، بلاستوسیست در لایه رحم کاشته می شود. هنگامیکه لایه ی بیرونی بلاستوسیت، آمادگی چسبیدن به لایه داخلی رحم را پیدا می کند، لایه رحمی نیز دستخوش تغییراتی می شود تا شرایط را برای نگه داشتن تخمک بارور آماده کند. بلاستوسیست دارای دو لایه است، لایه اول که همان لایه خارجی است، پس از تکامل بیشتر، تبدیل به جفت شده و شروع به ترشح هورمون بارداری یا hCG می کند و لایه داخلی نیز در نهایت جنین را می سازد.

در این هفته(۴​​​​​​​) آن بخش از بلاستوسیست که قرار است به جنین تبدیل شود، درون لایه داخلی رحم کاشته شده و شروع به رشد می کند،تا پایان این هفته جنین شما به ۲ میلی متر خواهد رسید.

هفته پنجم بارداری

جنین در هفته پنجم بارداری بیشتر شبیه یک دم است تا انسان.« سیستم گردش خون» در حال شکل گیری است و قلب کوچک او در این هفته شروع به تپش می‌کند.

«مغز» جنین نیزدراین هفته(۵​​​​​​​) ،حالت داین هفته بصورت دو لب  است به رشدش ادامه می دهد.

هفته ششم بارداری

بینی، دهان و گوش جنین در هفته ششم بارداری شروع به شکل گیری می‌کند. روده و مغز نیز کم کم رشد می‌کند.

ممکن است بعضی ازخانمها به این زودی بارداری خود را حس نکنند. برخی دچار حالت تهوع شدید یا انقباض قفسه سینه شده درحالیکه دیگران متوجه هیچ تغییری نمی شوند. البته حتی اگر حالت تهوع صبحگاهی نیز وجود داشته باشد،اما عدم احساس علائم بارداری ،نبایدبرایتان نگران کننده باشد، زیرا شما باردار هستید زیرا شما باردار هستید وفرآیندبارداری درجریان است.

در این هفته(۶) «قلب جنین» اولین ضربان لرزشی خود را ایجاد می کند و جوانه های ریزی که بعدها به دست و پا تبدیل خواهند شد، شروع به رشد می کنند. بند ناف دارای رگ های خونی متصل به جفت است، اما آنها هنوز همه مواد مغذی مورد نیاز جنین را منتقل نمی کند و کیسه زرده همچنان بیشترین مواد غذایی را برای جنین فراهم می کند.

هفته هفتم بارداری

وزن جنین شما در هفته هفتم بارداری نسبت به هفته پیش از آن دوبرابر شده است اما همچنان یک دم است که دیده نمی‌شود. دستها و پاهای کوچک او چندان واضح نیست.

در این هفته(۷) ارگان های حیاتی جنین مانند ریه ها، معده و روده در این هفته رشد خود را آغاز می کنند. در حال حاضر سر فرزند شما نسبت به بدن او بسیار بزرگ به نظر می رسد چرا که مغز او به سرعت رشد می کند.

هفته هشتم بارداری

مواظب بداخلاقی دراین هفته باشید-احتمالاً از این هفته تغییراتی را احساس خواهید کرد. ممکن است گاهی تند مزاج شوید و احساس ضعف و سستی کنید، این تغییرات بیشتر به دلیل نوسان سطح هورمون در بدن شما رخ می دهد.

در این هفته(۸) گوش ها رشد خود را آغاز کرده و انگشتان دست و پا رشد خود را آغاز می کنند، هرچند که در این مرحله هنوز به هم چسبیده اند. بند ناف که از رگ های خونی تشکیل شده است شروع به انتقال مواد غذایی به جنین و خارج کردن مواد زائد می کند،ازهم اکنون جفت مسئولیت ارسال مواد غذایی به جنین را به عهده گرفته، کیسه زرده روز به روز کوچکتر و کوچکتر می شود.

هفته نهم بارداری

هفته نهم (۹​​​​​​​)بارداری فیزیولوژی جنین در جای خود قرار می‌گیرد.  دُم جنین حالا ناپدیده شده است و وزن چندانی ندارد اما کم کم شروع به افزایش وزن می‌کند واما حالات شمادستخوش تغییرات خواهدشد، دچار حالت تهوع و بی حالی شویدکه کم کم این وضعیت درهفته های بعد کاهش می یابد.

هفته دهم بارداری

اندام های اصلی جنین دراین هفته(۱۰​​​​​​​) رشد کرده و بخش مهمی از رشد خود را به پایان رسانده است، اندام‌های کوچک او می‌توانند خم شوند و اجزایی مانند ناخن شروع به تشکیل کنند.

واما درحالات شما،تغییراتی درپستانتان احساس می کنید.

اندام های اصلی او رشد کرده اند، اما این بدین معنا نیست که آنها بطور کامل و مرتب فعالیت می کنند. هنوز راه زیادی در پیش است چراکه دستگاه های بدن او در ادامه بارداری و حتی پس از آن به رشد خود ادامه خواهند داد. قابل توجه ترین تغییر در بدن شما در بخش پستان ها خواهد بود، بطوریکه در حالت طبیعی یک یا چند سایز بزرگتر خواهند شد.

هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم (۱۱​​​​​​​)بارداری جنین تقریبا کامل شده است. جنین «لگد زدن»، کشش و حتی سکسکه را می‌تواند انجام دهد

هفته دوازدهم بارداری

واکنش‌های جنین در هفته دوازدهم(۱۲​​​​​​​) بارداری آغاز می‌شود.

او انگشتانش را باز و بسته می‌کند و با دهانش حرکت مکیدن را انجام می‌دهد. اگر به آرامی به شکمتان بزنید او آن را احساس خواهد کرد هرچند شما حرکاتش را احساس نمی‌کنید.

اندام های جنین شکل گرفته و بلندتر می شوند ، در این مرحله سر جنین کمی گردتر شده است. بند ناف کاملاً رشد کرده و مسئول انتقال مواد مغذی حیاتی مانند گلوکز، از خون شما و جفت به جنین است و در ادامه بارداری بندناف بلندتر خواهد شد. قلب فرزندتان به سرعت در حدود ۱۶۰ ضربه در دقیقه می تپد، که دو برابر ضربان قلب شماست. دهان با کسب توانایی باز و بسته شدن به جنین اجازه می دهد تا مایعی را قورت داده و یا خمیازه بکشد. طول جنین ۶،۱ سانتیمتر می باشد.

هفته سیزدهم بارداری

دراین هفته(۱۳​​​​​​​)«جنین» به آرامی درون کیسه« آمنیوتیک» شناور می شود، کیسه آمنیوتیک نیز فضای بیشتری برای کشش و ضربه زدن به او می دهد. مایع آمنیوتیک در برابر ضربه ها و تکان های جنین مانند یک ضربه گیر عمل می کندواین «ضربه گیر»موجب می شودکه ضربات وتکانشهابه شما آسیبی نرساند ،میانگین قد جنین از سر تا انتهای لگن در این هفته ، ۴ سانتی متر و میانگین وزن او ۷ گرم می باشد. مغز او نیز به سرعت در حال رشد است.

این هفته آخرین هفته از سه ماهه اول بارداری است.شیارها انگشتان جنین دراین هفته شکل می گیرند(اثرانگشت دارند)  و رگ‌ها و ارگان‌های  زیر پوست  جنین شفاف می شوند. اگر جنین دختر باشد تخمدانهایش حاوی ۲ میلیون تخمک است.

دراین هفته است که سطح بالای هورمون های بارداری که عوارضش «حالت تهوع» شمابود، کم کم فرو کش کرده و خستگی و ضعف بارداری کاهش می یابد.

هفته چهاردهم بارداری

مغز جنین شما در هفته چهاردهم (۱۴​​​​​​​​​​​​​​)بارداری شروع به کار کرده و او از عضلات صورت استفاده میکند. کلیه‌های او هم اکنون کار می‌کنند، درسونوگرافی «درحال مکیدن انگشت شست» قابل مشاهده است.

فرزندتان هنوز آنقدر بزرگ نشده که شکم شما را برجسته کند و متوجه پهن تر شدن کمر خود خواهید شد،انرژی مثبتی درزندگیتان احساس می کند.

هفته پانزدهم بارداری

پلک‌های جنین در هفته پانزدهم بارداری هنوز بسته است اما او می‌تواند نور را حس کند. اگر یک چراغ قوه روی شکمتان بیندازید او از نور دور می‌شود.

در این مرحله ازرشد(هفته۱۵)گوش های فرزندتان به اندازه ای رشد کرده اند که می توانند صدای شما را بشنوند. به همین دلیل زمانیکه متولد شود صدای شما برایش آشنااست.

جنسیت جنین در این هفته قابل تشخیص است.

هفته پانزدهم بارداری، حالت جنین

هفته شانزدهم بارداری

ازاین هفته(۱۶​​​​​​​​​​​​​​) «نازکردن»هایتان شروع می شود!دوست ودشمن آن شکم برآمده تان رامی بینند.

 پوست جنین دراین هفته ازفرآیندبارداری شکل می گیردد،پاهای رشد بیشتری دارند و ممکن است چندتا«لگد»هم نوش جان کنید! گوش او نیز به وضعیت تکمیل  نزدیک می شود.

هفته هفدهم بارداری

جنین شما در هفته هفدهم بارداری می‌تواند مفاصلش را حرکت دهد. اسکلت او که قبلا غضروف نرم بود در حال حاضر در حال سخت شدن است. بند ناف در حال رشد است و ضخیم تر می‌شود.

 در این مرحله(۱۷​​​​​​​​​​​​​​) ضربان سریع قلب جنین کاملاً قابل تشخیص بوده ،دهان جنین بطور منظم باز و بسته شده و او می تواند مایعات را قورت داده ویا«خمیازه »بکشد و گاهی نیز «سکسکه» کند.برای بسترسازی عملیات تنفسی جنین، مایع آمنیوتیک با فشار وارد ریه ها می شود وسریع خارج می شود.

هفته هجدهم بارداری

ازاین هفته (۱۸​​​​​​​​​​​​​​)بروزنتان اضافه می شود« پستانها»بزرگتر شده و حجم خون نیز در حال افزایش است. رحم شما به اندازه ای بزرگ شده است که شکم تان را برجسته می کند.

«نی نی» برای اولین بار از جفت خود بزرگتر شده و همچنان به این رشد ادامه خواهد داد. اندام های داخلی و خارجی تناسلی او بخوبی در حال رشد هستند. درون تخمدان های جنین دختر، فولیکول های حاوی تخمک های نابالغ در حال شکل گیری می باشند.

در هفته هجدهم بارداری جنین شما دست و پایش را خم می‌کند و شما می‌توانید این تکانشها را احساس کنید.

هفته نوزدهم بارداری

دراین هفته (۱۹​​​​​​​​​​​​​​)می توانیدبافرزندتان حرف بزند-حواس جنین از جمله حس بویایی، بینایی، لامسه، چشایی و شنوایی در هفته نوزدهم بارداری در حال رشد است و  صدای شما را بخوبی می شنودواگرباوی صحبت کنیدوواکنش نشان می دهد(پاسخ می دهد)

گوش ها از محدوده فک به سمت بالا حرکت می کنند تا در جایگاه نهایی خود در اطراف سر قرار گیرد. چشم ها در زیر پلک های بسته حرکات نامنظمی دارند. اثر انگشت که علامت هویت شخصی هر فردی است، در حال پیدایش است.

هفته بیستم بارداری

جنین در هفته بیستم(۲۰​​​​​​​​​​​​​​) بارداری می‌تواند بلع انجام دهد و سیستم گوارشش در حال تولید «مکونیوم »تیره و چسبناکی است که اولین مدفوع او بعد از تولد خواهد شد.

هفته بیست و یکم بارداری

دراین هفته (۲۱​​​​​​​​​​​​​​)جنین بطور مداوم در حال قورت دادن مایع آمنیوتیک است که هربار مقدار آن را افزایش می دهد، مغز در حال رشد فرزندتان توانایی دریافت سیگنال های الکتریکی حواس مانند فشار و دما را بدست آورده است.

هفته بیست و دوم بارداری

جنین شما تقریبا شبیه آنچه به دنیا خواهد آمد شده. در هفته بیست و دوم(۲۲​​​​​​​​​​​​​​) بارداری ویژگی‌هایی مانند لب و ابرو بیشتر متمایز است اما رنگدانه‌ای که رنگ چشم را مشخص می‌کند هنوز وجود ندارد.

هفته بیست و سوم بارداری

گوش‌های جنین در هفته بیست و سوم(۲۳​​​​​​​​​​​​​​) بارداری حالا بهتر می‌شنود. بعد از تولد او ممکن است صداهایی را بشنود که قبلا در رحم شما شنیده بود.

هفته بیست و چهارم بارداری

جنین در هفته بیست و چهارم (۲۴)بارداری بلند و لاغر است اما زمان‌های شگفت انگیز در راه است. پوست او هنوز نازک و شفاف است اما به زودی تغییر می‌کند.

هفته بیست و پنجم بارداری

دراین هفته  فرزندتان اغلب در حال «خمیازه» کشیدن است ، این کار را برای تنظیم میزان مایع موجود در ریه هایش انجام می دهد. جریان خون موجود در بند ناف و جفت دمای بدن او را تنظیم کرده و آن را به دمای بدن شما نزدیک می کند.

همچنین اندام های پاین تنه با رشد لایه چربی، ظاهر برجسته تری پیدا می کنند. ولی سر جنین همچنان نسبت به بدن او بزرگ است، اما بطور کلی تمام بدن او به تناسب خاصی رسیده اند. اکنون حس شنوایی او قوی شده و صداهای بلند اورابه واکنش وادارمی کند.

ازتغییرات دیگراین هفته(۲۵​​​​​​​​​​​​​​) پوست چین و چروک جنین شروع به پر شدن با چربی می‌کند و این باعث می‌شود صورت او بیشتر شبیه نوزاد شود. موهای جنین شروع به رشد می‌کند و دارای رنگ و بافت می‌شود.

هفته بیست و ششم بارداری

فرزندتان با قدرت بیشتری به اطراف حرکت خواهد کرد و حتی می تواند به صداهای بلند و موسیقی واکنش نشان دهد. سلول های عصبی در مغز او شروع به اتصال کرده و هماهنگی بین اعضای بدن او بیشتر می شود،ازاین هفته(۲۶​​​​​​​​​​​​​​) آماده الگوگیری ازرفتارهایتان است،ازحالا میتوانیدروی آینده اش سرمایه گذاری کنیدومیناتوری از«مامان»می شود.

هفته بیست و هفتم بارداری

دراین هفته(۲۷) «بروجک»خوابیدن رابرای شمادشوار می کند.«مُشت ولگد»نی نی راهم بایدتحمل کنید!فضای رحم شما تنگ تر خواهد شد به همین دلیل زمانیکه جنین حرکات چرخشی یا کششی انجام می دهد، با پاها و مشت خود ضربه های تیزی به شکم شما وارد می کند.

اگر در حمام یا روی تخت دراز بکیشد و شکم خود را تماشا کنید، از چگونگی بالا و پایین رفتن و حرکت به اطراف شکم خود شگفت زده و حیران خواهید شد. جنین حالا به طور منظم می‌خوابد و بیدار می‌شود و مغزش فعال است. ریه‌ها اما هنوز به طور کامل شکل نگرفته است.

هفته بیست و هشتم بارداری

جنین در این هفته در حال رشد است. در هفته بیست و هشتم بارداری ممکن است نور را از بیرون حس کرده و چشمک بزند. مژه‌های جنین نیز در حال رشد است.

فرزند شما در این هفته(۲۸​​​​​​​​​​​​​​) چرخه منظم خواب و بیداری، تنفس، خمیازه و بلعیدن را بر اساس الگوی ثابت تری آغاز می کند. ریه ها به سرعت رشد خود ادامه می دهند.

مژه ها و ابرو ها بلندتر و ضخیم تر می شوند و موهای سر فرزند شما در حال بلندتر شدن هستند. بسیاری از جنین ها در این زمان خود را در وضعیت سرپایین قرار می دهند واما ممکن است که شمادر این هفته ها دچار درد در ناحیه لگن بشوید که غیرطبیعی نیست.

هفته بیست و نهم بارداری

درهفته بیست ونهم(۲۹)مغز جنین به رشد خود ادامه داده و چین و چروک ها بروی سطح آن همانند مغز های بالغ شروع به شکل گیری می کنند. موهای ظریفی بنام لانگو سطح پوست جنین را می پوشاند که پیش از تولد از بین خواهند رفت، اما پس از تولد نیز می توان تعدادی از آنها را در پشت نوزاد مشاهده کرد.

عضلات و ریه‌های جنین شما در هفته بیست و نهم بارداری در حال آمادگی برای کار در دنیای بیرون است و سر او نیز در حال رشد است.

اگرخدای نکرده زایمان زودرسی هم داشته باشید،چون ریه ها به بلوغ کافی رسیده و شانس زنده ماندن در خارج از رحم (بامراقبتهای مخصوص)هست.

هفته سی‌ام بارداری

درهفته سی ام(۳۰​​​​​​​​​​​​​​)با بزرگتر شدن رحم، کیسه آمنیوتیک نیز بزرگتر شده و به این ترتیب با افزایش حجم مایع آمنیوتیک جنین موقعیت راحت تری در رحم خواهد داشت. رشد کیسه آمنیوتیک به پایان رسیده و تولید سلول های جدید متوقف می شود. از آنجایی که لایه های کیسه بشدت انعطاف پذیرند، هرچه جنین بزرگتر می شود «کیسه آمنیوتیک» نیز کشش بیشتری پیدا می کند. با اینکه جنین کمتر به اطراف حرکت می کند، اما باز هم ضربات قوی او را حس می کنید. نوک بینی جنین هنوز بطور کامل رشد نکرده ولی برآمدگی آن بیش از پیش آشکار می شود.

هفته سی و یکم بارداری

در هفته سی و یک(۳۱​​​​​​​​​​​​​​) بارداری جنین می‌تواند سر خود را از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند. یک لایه محافظ چربی در زیر پوست او تجمع یافته و دست و پاهایش را پر می‌کند.

هفته سی و دوم بارداری

درهفته سی ودو(نی نی ازمامانی جلومی افتد-درورزش)با بزرگتر شدن شکم تان فعالیت زیادی نمی توانید انجام دهید و احتمالاً حتی نشستن و برخاستن نیز برایتان دشوار تر خواهد شد،البته درون رحم همچنان برای حرکات دست و پای او فضای کافی وجود دارد، از اینرو او قوی تر و فعال تر می شود و تمام حرکات او را حس خواهید کرد. فرزندتان اکثر اوقات از طرفی به طرف دیگر می رود و به سختی می توانید حدس بزنید که این بار از کدام ناحیه لگد خواهد زد.

دراین هفته(۳۲​​​​​​​​​​​​​​) نیم کیلو وزن اضافه خواهیدداشت، نیمی وزن خودشماست ونیم دیگرناشی ازبزرگترشدن«نی نی»است.

هفته سی و سوم بارداری

این هفته(۳۳​​​​​​​​​​​​​​) ایده آل ترین وضعیت قرار گیری جنین برای شروع زایمان، حالتی است که او پاهایش بالا، سرش پایین و چانه اش را به سمت سینه فرو برده باشد. البته لزوماً همه جنین ها در این وضعیت قرار نمی گیرند. با تکامل بیشتر سیستم گوارش، جنین مایع آمنیوتیک را می خورد و مانند غذا آن را از معده و روده های خود عبور می دهد و مواد زائد آن تا پس از تولد در روده بزرگ او باقی می ماند.

هفته سی و چهارم بارداری

دراین هفته(۳۴​​​​​​​​​​​​​​) آماده تغذیه درفضای بیرون رحم می شود، معده اش توانایی هضم غذا را خواهد داشت و تمامی آنزیم‌های گوارشی جنین فعال هستند.

تاحالا که این«بروجک»مزاحم خواب ونشستنتان شده بود،ازاین هفته بر«مُزاحمت»هایش اضافه می شود،درغذاخوردنتان هم به دردسرمی افتید!با رشد بیشتر فرزندتان قسمت بالای رحم که «فوندوس» نام دارد به محتویات شکم فشار وارد کرده و آنها را به سمت دنده ها هُل می دهد و باعث می شود که نتوانید یک وعده کامل غذا را به راحتی بخورید.

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم (۳۵​​​​​​​​​​​​​​)بارداری رحم شما بزرگ شده و کامل اشغال شده است،

احتمالاً در این هفته متوجه می شوید که نحوه حرکات جنین بدلیل کمبود فضای کافی، تغییراتی دارد. او بجای لگد زدن می تواند فقط جا به جا شود(راه برود) ولی هنوز می تواند لگدهای محکمی بزند.

فرزندتان در داخل رحم کارهای زیادی برای انجام دادن دارد، او اکنون در حال تمرین شیر خوردن، تنظیم دید و آماده شدن برای زندگی در دنیای بیرون است. او با مکیدن انگشت خود می آموزد که پس از تولد چگونه شیر بنوشد.  اکنون مردمک چشم ها در واکنش به نوری که از دیواره رحم وارد می شود، گشاد می‌شود،کلیه نوزاد به طور کامل توسعه یافته و کبد می‌تواند برخی مواد زائد را پردازش کند.

هفته سی و ششم بارداری

جنین در همین هفته(۳۶​​​​​​​​​​​​​​) به پایین رحم و درون لگن می رود تا برای تولد آماده شود. شکم شما نیز تغییر شکل داده و به سمت پایین متمایل می شود، بنابراین نگران خروج ناگهانی فرزندتان نباشید. با پایین‌ آمدن جنین به درون لگن، مقداری از فشار زیر قفسه سینه شما کاهش می یابد. از آنجایی که اندام و شکم فرزندتان همچنان در حال ذخیره چربی هستند، وزن او پیوسته در حال افزایش است. موهای کوتاه و بسیار ظریفی که موهای «ولوس» نام دارند، درحال جایگزینی موهای« لانگو» در سرتاسر بدن جنین هستند.

فرزندتان پس از تولد از نظر ظاهری تفاوت چندانی با وضعیت کنونی خود نخواهد داشت. فرزندتان اکنون قادر است صورت خود را به سمت صدای آشنا بر ‌گرداند و بدنبال منبع آن باشد. البته صدای شما همچنان آشناترین صدا برای اوست.

جنین در هفته سی و ششم بارداری روزانه ۲۸ گرم به وزنش اضافه خواهد شد. او همچنین برخی موادی را که بدن او را می‌پوشانند از دست می‌دهد از جمله ماده مومی که برای محافظت از پوستش ایجاد شده است.

هفته سی و هفتم بارداری

در هفته سی و هفت(۳۷​​​​​​​​​​​​​​) بارداری شما به زمان زایمان نزدیک شده‌اید اگر چه جنین شما شبیه نوزاد است اما کاملا برای زندگی در بیرون از رحم آماده نیست.

هفته سی و هشتم بارداری

  مردمک چشم‌های او در هفته سی و هشتم (۳۸​​​​​​​​​​​​​​)بارداری کاملا رنگی نیست ، احتمال با چشمانی آبی رنگ به دنیا خواهد آمد اما بعدها و تا یک سالگی این رنگ تیره خواهد شد.

هفته سی و نهم بارداری

رشد فیزیکی جنین کامل است. در هفته سی و نهم بارداری او هنوز مشغول قرار دادن چربی برای تنظیم دمای بدن در دنیای بیرون است.

ممکن است در این هفته (۳۹)بدنتان به اشتباه «پالس»هایی بدهدکه زمان «زایمان»است

هفته چهلم بارداری

هفته پایانی(۴​​​​​​​​​​​​​​۰)دیگرزمان دیدار(عاشق ومعشوق)نزدیک است،فصل جدیدوخاطره آمیزی درپیش خواهیدداشت،بوی خوش صدای گریه ها وخنده هافضای خانه راعطرآگین می کند.

و

میهمان عزیز ازراه می رسد

نوزاد

 کیسه« آمنیوتیک»چیست؟

مایع آمنیوتیک (Amniotic fluid) مایعی است که در فرایند بارداری (تا هفته شانزدهم بارداری) بوسیله‌ی جفت، بند ناف، پوست جنین و غشاهای آمنیوتیک تولید شده و جنین را در درون کیسه بارداری در رحم احاطه می‌کند. در واقع این مایع به هنگام بارداری در کیسه بارداری تشکیل شده و وظیفه‌ی آن نگهداری از جنین در طول دوران بارداری در مقابل ضربات و نگهداری از بند ناف است.

این مایع در ابتدا فقط حاوی آب و الکترولیت‌ها است ولی از حدود هفته دوازدهم بارداری تا هفته چهاردهم بارداری مواد دیگری همچون پروتئین، کربوهیدرات، چربی، فسفولیپید و اوره نیز بداخل آن ترشح و به آن اضافه می‌شود. حجم مایع آمنیوتیک در طول بارداری با رشد جنین افزایش می‌یابد و از هفته دهم تا هفته بیستم بارداری از ۲۵ میلی لیتر به ۴۰۰ میلی لیتر می‌رسد. در پروسه بارداری جنین این مایع را به‌طور طبیعی می‌بلعد و دوباره به صورت ادرار از بدن او خارج شده و این چرخه مجددا تکرار می‌شود؛ به گونه‌ای که این مایع هر چند ساعت یکبار از این چرخه عبور می‌کند.

جنین همچنین مقداری مایع از ریه‌هایش ترشح می‌کند. مقدار کمی از مایع جذب کیسه آمنیوتیک شده و وارد بدن مادر می‌شود و یا از طریق خون بند ناف به بدن مادر برمی‌گردد. بنابراین جنین نقش مهمی در حفظ مقدار مناسب مایع در کیسه آمنیوتیک دارد. با این حال گاهی اوقات این سیستم به هم می‌ریزد و موجب بیشتر یا کم‌تر از حد معمول شدن مایع در کیسه می‌شود که هر دو حالت می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند.

مدیریت سایت-پیراسته فر:برای اطلاعات بیشتربه این لینک مراجعه کنید:

مراحل حاملگی-ازآمیزش”لقاح”تاتولدنوزاد

تحولات درجنین

مراحل رشد مغز از هفته اول شروع می‌شود و تا هفته ۴۰ ادامه دارد. در پایین مراحل رشد مغز را ببینید.
هفته ۱-۲: تخم به دیواره رحم وارد می‌شود و به این معنی است که دوهفته سن دارد.
هفته ۳: اگر چه هنوز جنین در تعریف و شکل گیری آن، ستون فقرات، سیستم قلبی عروقی و مغز شروع به تشکیل می‌کند.
هفته ۴: در این مرحله جنین سه قسمت مغز را توسعه می‌دهد؛ مغز و مغز میانی و همچنین مغز پشتی
هفته ۵: مغز همچنان در حال پیشرفت است و سایر اندام‌هایی مانند سیستم گردش خون شروع به کار با هر چهار اتاق قلب می‌کنند. اعضای صورت شروع به رشد می‌کنند.
هفته ۶: در این هفته شکل گیری نیمکره‌های مغز و فعالیت‌ها نیز دیده می‌شود. لوله عصبی که مغز و نخاع را متصل می‌کند نیز در این مدت بسته می‌شود.
هفته هفتم: در این هفته، مغز به سرعت در حال رشد است.
هفته هشتم: در این هفته، سر بسیار بزرگ است، در مقایسه با بقیه بدن توسعه مغز پایین است که مسئول تنظیم ضربان قلب، تنفس و تمام جنبه‌های مربوط به حرکت عضلانی نیز در حال حاضر شروع می‌شود.
هفته ۹: سیستم عصبی، تا به حال، به خوبی برای عملکرد مناسب توسعه یافته است.
هفته ۱۰: این مرحله، تعیین جنسیت جنین است. توسعه مغز نیز بسیار سریع است زیرا مغز ۲۵۰۰۰۰ نورون در دقیقه تشکیل می‌دهد.
هفته ۱۱: نخاع به روشنی تعریف شده است و اعصاب نخاعی از طناب نخاعی شروع به کشیدگی می‌کنند.
هفته ۱۲: مغز در مقایسه با به اندازه و شکل تولدش، افزایش میابد.
هفته ۱۳: این هفته، پایان سه ماهه اول را می‌بیند. قلب، کبد، طحال و بسیاری از ارگان‌های دیگر در حال حاضر عمل می‌کنند. ۱۴ هفته: در این مرحله، کودک از طریق جفت، مقدار زیادی از غذا مصرف می‌کند. جنین نیز تمرین تنفس، استنشاق و بیرون آوردن بدن را آغاز می‌کند.
هفته ۱۵: لگن کودک در حال حاضر به سرعت در حال رشد است. موی زیبا که پوست را محافظت میکند. حس شنوایی نیز در این مرحله فعال می‌شود.
هفته ۱۶: نوزاد با حضور کشیدن و کشیدن بند ناف آشکار می‌شود.
یک هفته ۱۷: در این مرحله، رحم شروع به گسترش می‌کند تا اتاق بیشتری برای نوزاد ایجاد کند. همانطور که استخوان‌ها رشد می‌کنند و سخت می‌شوند، نیاز به حفاظت دارد. طناب نخاعی توسط یک مانع از ماده‌ای به نام “میلین” محافظت می‌شود.
هفته ۱۸: نوزاد حساسیت به نور افزایش میابد و در عین حال، مغز به سرعت در حال رشد است.
هفته ۱۹: مغز قادر به تشکیل میلیون‌ها از نورون‌های حرکتی است و اجازه می‌دهد تا کودک حرکات عضلانی داوطلبانه را انجام دهد. مغز جلویی به نیمکره مغز چپ و راست مغز گسترش می‌یابد. سلول‌های عصبی مورد نیاز برای پردازش تمام حواس‌ها نیز به سرعت در حال پیشرفت هستند.
هفته۲۰: سلول‌های عصبی در این مرحله ارتباطات پیچیده و ادراک حسی را با مغز و تمام بدن ایجاد می‌کنند. این پیشرفت تا سن ۵ یا ۶ سالگی ادامه می‌یابد.
۲۱ هفته: رشد سریع جنین در این هفته کاهش می‌یابد. اندامها به خصوص قلب قوی‌تر می‌شوند و چربی در عضلات کودک انباشته می‌شود.
هفته ۲۲: همانطور که مغز درک ادراکات حسی پیچیده را درک می‌کند، جنین قادر به تشخیص بین صداهای مختلف می‌شود. هفته ۲۳: تمام سلول‌هایی عصبی که تا به حال به طور مستقل تشکیل داده و توسعه یافته‌اند، شروع به پیوستن به یک سیستم عصبی کامل می‌کنند.
هفته ۲۴: در این مرحله، مغز شروع به تنظیم تمام توابع بدن و فعال سازی سیستم شنوایی و بصری، که باعث افزایش کل بدن کودک می‌شود.
فصل ۲۵: نخاع شروع به سخت شدن و صاف کردن می کند. سیستم عصبی بیشتر توسعه یافته است و قادر به کنترل تنفس داوطلبانه است. عصب بینایی در هر زمینه ای از نور بسیار حساس است.
هفته۲۶: تا کنون مغز به شکل صاف و صاف بوده است، اما در این مرحله بافت آن شروع به تولید فرم های شبیه شکل موج می کند. امواج مغزی نیز در این مرحله تقویت حسگرهای شنوایی و بصری قوی‌تر می‌شوند.
هفته ۲۷: همانطور که مغز به طور فعال بسیاری از حواس را پردازش می‌کند، ممکن است که تولد نوزاد شما رویای شما را آغاز کند. بافت مغزی نیز به سرعت در حال پیشرفت است.
هفته ۲۸: مغز به طور کامل نظارت بر تنفس و تنظیم دمای بدن را دارد. این ابتدای سه ماهه سوم، غربالگری قند خون برای تعیین دیابت بارداری انجام می‌شود.
هفته های ۲۹-۴۰: مرحله سه ماهه سوم، می‌بینیم که مغز همچنان رشد می‌کند و به سرعت در حال افزایش است، در حالی که برقراری ارتباط میان عصب سلول‌های مغز همراه با ریه است. روند کامل شده است، نزدیک به پایان سه ماهه سوم است. مغز نوزاد تنها حدود یک چهارم اندازه بزرگسالان است.

درباره نویسنده

2162مطلب نوشته است .

۳ Comments on “مراحل بارداری”ازآمیزش(لقاح)تاتولد”اتفاقات در۴۰هفته حاملگی”

  • زیبا wrote on 12 سپتامبر, 2019, 22:31

    ای جانم. خدا این حال و هوای قشنگ رو نصیب تمام خانم ها بکنه الهی.

  • پیراسته فر wrote on 13 سپتامبر, 2019, 0:26

    آمین

Trackbacks

  1. مراحل حاملگی-ازآمیزش”لقاح”تاتولدنوزاد

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما