نیمی ازمردم هند درمنزل “توالت”ندارند

نیمی ازمردم هند درمنزل

محرومیت مردم هند ازمستراح

هندجمعیتی بالغ بریک میلیاردپانصدمیلیون نفردارد، مساحت کشورهندوستان ۳٬۴۰۲٬۸۷۳ کیلومتر مربع است

حدود نیمی از جمعیت این کشور توالت ندارند و از فضای باز برای قضای حاجت استفاده می کنند که این امر باعث مشکلات زیادی اجتماعی و فرهنگی برای این کشور شده است. 

براساس آمار فقط ۴۶٫۹ درصد  خانوار هندی درمنزل توالت دارند و بقیه، ۳٫۲ درصد از توالت عمومی استفاده می کنند. و در این میان ۴۹٫۸ درصد نیز در فضای باز قضای حاجت می کنند. 
امابیش از۵۰درصدهندی ها موبایل دارند
روزنامه «تایمز آو ایندیا» به نقل از پلیس ایالت «اوتارپرادش» اعلام کرد: ۹۵ درصد از موارد تجاوز جنسی و آزار و اذیت در هند هنگامی رخ می دهند که زنان و دختران برای رفتن به توالت خانه های خود را ترک می کنند. 
«لوئیز جورجز آرسنالت» نماینده یونیسف می گوید: حدود ۶۵ درصد از جمعیت روستایی هند در معرض دید عموم قضای حاجت می کنند. به همین دلیل زنان و دختران ترجیح می دهند قضای حاجت خود را تا شب به تاخیر بیندازند. 
به گفته کارشناسان بهداشتی، میکروب های بیماری زا نظیر ویروس ها، باکتری ها، تک یاخته ها و انگل ها در مدفوع انسان های مبتلا به بیماری ها وجود دارند که این میکروب ها از راه آلوده کردن آب، خاک و غذا، راه خود را به درون بدن سایر انسان ها پیدا می کنند. به عنوان مثال اسهال به تنهایی سالانه ۱۰۰ هزار کودک زیر ۱۱ ماه را در هندوستان تلف می کند.

%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%b4%d9%88%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%87%d9%86%d8%af


فشارهای ناشی ازمحبوس کردن ادرار 
در هند بیشتر مردان در حال قضای حاجت در فضای باز دیده می شوند. این درحالیست که برخی از زنان به خصوص در روستاها مجبورند تا تاریک شدن هوا قضای حاجت خود را به تاخیر بیندازند. 
همچنین زنان در تاریکی شب در گروه های چند نفره بیرون می روند. این ملاحظات به دلیل حفاظت در مقابل مارها و حیوانات وحشی صورت می گیرد. 
در سالهای اخیر تعداد زیادی از تجاوز به تعدادی از این زنان در تاریکی شب گزارش شده که بر نگرانی ها خانواده ها افزوده است. 
خانواده های این زنان از خطراتی که قضای حاجت در فضای باز برای آنها به همراه دارد آگاه هستند اما توان مالی ساخت توالت را ندارند. 
اما مشکل مالی تنها مانع پیش روی استفاده از توالت در روستاهای هند نیست. هنوز افرادی هستند که این کودهای انسانی را برای بارور شدن زمین های کشاورزی ضروری می دانند. 

وام برای ساختن”توالت” مستراح
در پاسخ به افرادی که مسایل مالی را دلیل نساختن توالت عنوان می کنند، وزارت توسعه شهری هند اعلام کرده که به هر خانوار چهار هزار روپیه (حدود ۶۰ دلار) برای ساخت توالت می دهد. این بودجه از مبلغی که دولت مرکزی برای ماموریت سواچ بهارات در نظر گرفته تامین می شود. 
سواچ بهارات در زبان هندی به معنی پاکسازی کشور است. این کمپین پاکسازی خیابان ها و زیرساخت های را مدنظر دارد. 
البته بودجه مربوط به ساخت توالت به همه خانوارهای هند، که توالت ندارند، بدون توجه به مکان زندگی آنها تعلق می گیرد. حتی افرادی که در مناطق زاغه نشین و بدون مجوز زندگی می کنند می توانند این مبلغ را دریافت کنند. 
بین آوریل ۲۰۱۴ تا ژانویه ۲۰۱۵ تعداد سه میلیون و ۱۸۳ هزار توالت در هند ساخته شد. برای سال جاری میلادی نیز ساخت پنج میلیون توالت در برنامه قرار دارد. 
کارشناسان اجتماعی می گویند که در اجرای طرح توالت بهداشتی برای مردم هند باید این نکته را در نظر داشت که نگهداری و فرهنگ سازی آنها نیز باید بطور همزمان صورت گیرد. 
به این منظور، ۱۵ درصد از بودجه دولت مرکزی برای تغییر رفتار و پاکیزه نگه داشتن توالت ها درنظر گرفته شده است.

وام “توالت”ازطرف بانک جهانی 
دولت هند برای اجرای این طرح از بانک جهانی درخواست کمک فنی و مالی کرده است. همچنین از کمپانی ها خواسته که به عنوان ایفای مسوولیت اجتماعی خود ساخت این توالت ها را عهده دار شوند 

خودکشی بخاطرنداشتن توالت

یک دختر ۱۷ ساله هندی پس از آن که خانواده اش درخواست او را برای ساختن یک توالت در خانه را رد کردند، دست به خودکشی رد.
جسد این دختر در حالی که خود را در اتاقش دار زده بود، توسط یکی از اعضای این خانواده پیدا شد.

گفته شده والدین این دختر قصد داشتند پول ساختن توالت را برای ازدواج دخترشان پس انداز کنند.

یکی از سیاستمداران ارشد حزب کنگره هند درباره مرگ این دختر در شبکه های اجتماعی پیام هایی منتشر کرده و از مردم خواسته است تا ساختن توالت در خانه هایشان را در اولویت قرار دهند.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند اخیرا در سخنانی توجه به مسائل بهداشتی را از جمله اولویت های دولتش بیان کرد و گفت که دولت او به ساخت توالت در مدارس و مناطق دورافتاده کشور متعهد است.

نزدیک به نیمی از جمعیت یک میلیارد و دویست میلیون نفری هند در خانه هایشان توالت ندارند.

۲۰۱۶BBC
%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%84%d8%aa-%d9%87%d9%86%d8%af%db%8c
***
نیمی از خانه‌های هند توالت ندارند ولی موبایل هوشمند دارند

 در دهلی نو، بر اساس جدید ترین سرشماری که روز گذشته منتشر شد، آمار حکایت از عدم وجود توالت در خانه های هندی دارد و این در حالی است که این خانه ها از تلفن همراه برخوردارند.در حال حاضر جمعیت این کشور بیش از یک میلیارد و ۲۱۰ میلیون نفر است.

رعایت بهداشت عمومی به ویژه بهداشت شخصی در این کشور بسیار ضعیف است و حتی با وجود تعبیه شدن سرویس های بهداشتی در مراکز خرید یا مراکز عمومی، دانشگاه ها، خوابگاه های دانشجویی فرهنگ استفاده از آن وجود ندارد.

در سرشماری اخیر انجام شده بسیاری دیگر از واقعیت های متضاد زندگی در هند نشان داده شده است. بر اساس گزارش های ارائه شده بخش عظیمی از مردم هند با وجود دسترسی به جدیدی ترین فناوری های پیشرفته، فاقد دسترسی به ابتدایی ترین امکانات هستند.

استفاده ار مکان های عمومی همانند کوچه و خیابان، مراکز خرید و فروش، پارکها و سایر مراکز تفریحی و کنار جاده و بزرگراه ها و هر فضای دیگری محلی برای اجابت قضات حاجت هندی ها است که تبدیل یه یک فرهنگ شده است.

البته تلاش هایی به ویژه در مراکز آموزشی مانند دانشگاه ها در حال انجام گرفتن است تا به اصلاح این فرهنگ بپردازند.در این راستا نقاشی هایی بر دیوارها قابل مشاهده است که در آن به این فرهنگ غلط اشاره دارد.

فقط ۴۶٫۹ درصد از مجموع ۲۴۶٫۶ میلیون خانوار هندی از امکان داشتن توالت برخوردارند و بقیه ، ۳٫۲ درصد از توالت عمومی استفاده می کنند. و در این میان ۴۹٫۸ درصد نیز در فضای باز خود را راحت می کنند.

در قیاس استفاده از تلفن همراه این شرایط در تضاد کامل با سبک و سیاق زندگی مردم هند است. بر اساس همین آمار، ۶۳٫۲ درصد خانوارهای هندی دارای تلفن و ۵۳٫۲ درصد نیز از تلفن همراه برخوردارند.

سرشماری جدید همچنین نشان می دهد که جامعه هند به شدت از یک خانواده هسته ای ساخته شده است و آنها بیش از همیشه به برق دسترسی دارند و اطلاعات را بیشتر از آنکه از رادیو بگیرند از تلویزیون دریافت می کنند.

همچنین زنان هنوز به اجبار از روش سنتی دودی (استفاده از چوب) برای پخت غذا استفاده می کنند و کمتر از یک سوم از جمعیت این کشور دسترسی به آب اشامیدنی تصفیه شده ندارند.

عدم وجود امکانات بهداشتی یکی از نگرانی های بزرگ هند است و در این میان مقامات این کشور مسائل فرهنگی و سنتی، فقدان آموزش و پرورش را دلیل اصلی این وضعیت می دانند.

با این حال داده ها نشان می دهد که کسری قابل توجه در برخی مناطق ارتباطی با شیوه های فرهنگی یا آموزش و پرورش ضعیف ندارد. به عنوان مثال دو سوم از خانواده ها همچنان از هیزم، بقایای گیاهی، مدفوع گاو یا زغال سنگ برای پخت و پز استفاده می کنند و زنان را اینگونه در معرض مخاطرات بهداشتی و سختی قابل توجهی قرار می دهند.

همچنین تنها ۳۲ درصد از خانواده ها از آب آشامیدنی تصفیه شده برای نوشیدن استفاده می کنند و ۱۷ درصد آب آشامیدنی در مناطق روستایی از فاصله ۵۰۰ متری و در مناطق شهری از فاصله ۱۰۰ متری تهیه می کنند و مردم برای تهیه آب باید مسافت طولانی را طی کنند.

/۲۴اسفند۱۳۹۰فارس
***

 دراین لایحه که اخیرا در شورای ایالات گجرات تصویب شده همچنین آورده شده که اعضای فعلی نهادهای دولتی شش ماه فرصت دارند تا اعلام کنند آیا در منزل خود توالت دارند یا نه!

در همین حال سخنگوی ایالتی گجرات درباره این لایحه گفت: مقابله با دفع مزاج در انظار عمومی از نظر ایجاد شرایط بهداشتی و پاکیزگی و همچنین جلوگیری از آلوده شدن آب‌ها واجب است.

اهالی ایالت گجرات چهار سال فرصت دارند تا برای جلوگیری از شیوع بیماری‌ها از طریق دفع مزاج در انظار عمومی در خانه‌های خود توالت بسازند.

دولت محلی این ایالت همچنین متذکر شده که بودجه این طرح فراهم شده است.

پیش از این در یکی از گزارش‌های سازمان یونیسف برآورد شده بود که تقریبا ۵۹۴ میلیون حدود ۵۰ درصد جمعیت هند در انظار عمومی دفع مزاج می‌کنند./۲۱آبان۹۳مشرق
***

وجود مستراح (توالت ایرانی) به معضلی برای مردم هندوستان تبدیل شده، و از یک موضوع شخصی به یک مشکل اجتماعی و اقتصادی تبدیل شده است.

بطوری که دختران این کشور اولین و مهم ترین شرط ازدواج شان وجود مستراح (توالت) به سبک ایرانی است.

***

قتل درصف توالت

  %d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%b4%d9%88%db%8c%db%8c-%d9%87%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%87%d8%a7

صف توالت

%d8%b5%d9%81-%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%84%d8%aa-%d9%87%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%87%d8%a7

استفاده طولانی از دستشویی، جان مرد هندی را گرفت
یک مرد بیست و شش ساله هندی در نزاعی به سبب حضور طولانی مدت در یک دستشویی عمومی در بمبئی کشته شد.
قربانی و مظنون به قتل از ساکنان یک مجتمع با تسهیلات و امکانات مشاع بودند.
«سیمون لینگری» در این توالت عمومی بود که صبر و تحمل «سانتوش کارگوتکار» که در صف توالت ایستاده بود پایان یافت.
درگیری لفظی میان این دو نفر بعد از بیرون آمدن «لینگری» از دستشویی به درگیری فیزیکی منجر شد که در نتیجه آن «لینگری» به سبب وارد آمدن ضربه به /سرش کشته شد./۱۳۹۰/۱۱/۱۰جهان نیوز+تصاویرافزوده شده

درباره نویسنده

2089مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما