چراسهمیه بندی”افزایش قیمت بنزین”اردیبهشت اجرایی نشد؟چگونه لورفت؟

چراسهمیه بندی

چه کسی سهمیه بندی(افزایش قیمت)دراردیبهشت  را«لو»داد؟کدام خبرگزاری؟

وزیر کشور:قراربودچندماه پیش این طرح اجرابشود،یکی ازخبرگزاری هااین خبرراازقول یکی ازمسئولین زد(قراره شب جمعه بنزین سهمیه بندی بشود)صفهای طویلی درپمپ بنزین هاتشکیل شد..کشورشلوغ شد.. که ماطرح رالغوکردیم..

چرااجرای طرح-افزایش فیمت بتزین- به سال ۱۳۹۸ موکول شد؟

در دولت ما(روحانی) دو بار نرخ بنزین تغییر کرد. یک بار به ۷۰۰ تومان رسید و بار دیگر از ۷۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تومان رسید.

مرتبه سوم در مقطع سال ۱۳۹۶قراربود-افزایش قیمت،انجام بگیرداما  به دلیل اتفاقات ۲۶دی‌ماه آن سال به تعویق افتاد. در سال ۱۳۹۷ سهمیه‌بندی به دلیل آماده نبودن کارت‌های سوخت+تحریم‌های سهمگین آمریکا و مشکلات اقتصادی انجام نشد.

چندماه پیش قراربوداجرایی بشود واما….برنامه تلویزیونی نگاه یک(شب سه شنبه، ۵ آذر ۱۳۹۸)

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:این شخص-مورداشاره وزیرکشور –کدام مسئول بود و کدام خبرگزاری طرح رالوداد؟

درساعت ۱۶:۴۷  -روزسه شنبه  ۱۳۹۸/۲/۱۰خبری روی خبرگزاری فارس قرارگرفته بود، بااین عنوان:
آغاز سهمیه بندی بنزین احتمالا از پنجشنبه.
روز چهارشنبه۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ – ساعت ۰۹:۵۵ خبری روی خروجی« تسنیم »قرارگرفت:
از فرداشب ساعت ۲۴ سهمیه‌بندی بنزین آغاز می‌شود.
بنزین با نرخ ۱۰۰۰ تومان با سهمیه ۶۰ لیتر در ماه و بنزین آزاد با قیمت ۲۵۰۰ تومان در هر لیتر عرضه می‌شود.
قیمت هر لیتر بنزین سوپر آزاد نیز ۳۰۰۰ تومان در هر لیتر خواهد بود.
همچنین از دومین ماه اجرای سهمیه‌بندی، یعنی در تیرماه، سازوکاری تشویقی برای صرفه‌جویی سوخت با خرید سهمیه مصرف‌نشده بنزین مردم در نظر گرفته شده است.

روز چهارشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت ۱۲:۱۷جام جم آنلاین : از فرداشب ساعت ۲۴ سهمیه‌ بندی بنزین آغاز می‌شود.


منبع خبر یک نفوذی بنام خانم «زیبا اسماعیلی» سخنگو ورئیس روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران بود/ایشان قبلاً خبرنگار خبرگزاری فارس بود!
این خانم بااین خبر کشوررابهم ریخت با هجوم مردم -رانندگان به پمپ بنزین ها..واین خانم واین خبرگزاری درحوادث اخیر سهیم هستند./پایان توضیحات مدیرسایت.

اولین منبع خبر«سهمیه بندی بنزین»کدام سایت بود؟

چه کسی گفت بتزین سهمیه بندی می شود؟+چه کسی تکذیب کرد؟

 زیبا اسماعیلی رئیس روابط عمومی پالایش و پخش شد

توضیحات  مدیریت سایت-پیراسته فر:روز چهارشنبه۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ – ساعت ۰۹:۵۵ خبری روی خروجی« تسنیم »قرارگرفت:

بنزين و صداقت مسئولان

جزئیات قیمت بنزین سهمیه‎ای و آزاد

 بنزین از فرداشب سهمیه‌بندی می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، از فرداشب ساعت ۲۴ سهمیه‌بندی بنزین آغاز می‌شود.

بنزین با نرخ ۱۰۰۰ تومان با سهمیه ۶۰ لیتر در ماه و بنزین آزاد با قیمت ۲۵۰۰ تومان در هر لیتر عرضه می‌شود.

همچنین دولت برای تاکسی‌های اینترنتی با هماهنگی مجموعه وزارت کشور سهمیه‌ای مجزا در نظر می‌گیرد.

قیمت هر لیتر بنزین سوپر آزاد نیز ۳۰۰۰ تومان در هر لیتر خواهد بود.

همچنین از دومین ماه اجرای سهمیه‌بندی، یعنی در تیرماه، سازوکاری تشویقی برای صرفه‌جویی سوخت با خرید سهمیه مصرف‌نشده بنزین مردم در نظر گرفته شده است.

همین خبرپرالتهاب در ساعت ۱۲:۱۷ روی خروجی «جام جم»قرارگرفت بااین عنوان:

بنزین از پنجشنبه شب سهمیه‌بندی می‌شود + جزئیات

جزئیات سهمیه‌بندی بنزین با بنزین سهمیه‌ای هزار تومانی و بنزین آزاد ۲۵۰۰تومانی مشخص شد.

تصویر بنزین از پنجشنبه شب سهمیه‌بندی می‌شود + جزئیات

روز چهارشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت ۱۲:۱۷

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، از فرداشب ساعت ۲۴ سهمیه‌ بندی بنزین آغاز می‌شود.

منبع اصلی خبر(شایعه)

البته درساعت ۱۶:۴۷  -روزسه شنبه  ۱۳۹۸/۲/۱۰ خبری روی خبرگزاری فارس قرارگرفته بود، بااین عنوان:

آغاز سهمیه بندی بنزین احتمالا از پنجشنبه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، براساس اطلاعات به دست آمده طرح سهمیه‌بندی بنزین به تصویب شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا رسیده است و هیأت دولت قصد دارد احتمالاً از روز پنج‌شنبه آن را اجرایی کند.

براساس پیگری‌های خبرنگار فارس طرح سهمیه‌بندی بنزین احتمالاً‌ از ساعت ۲۴ روز پنج‌شنبه آغاز می‌شود و قیمت بنزین سهمیه‌ای احتمالا ۱۰۰۰ تومان در هر لیتر باقی خواهد ماند.

 آغاز سهمیه بندی بنزین احتمالا از پنجشنبه

بر این اساس به نظر می‌رسد سهمیه هر خودرو ۶۰ لیتر در نظر گرفته شده است.

پیش‌تر خبرگزاری فارس گزارش داده بود دولت به دنبال افزایش قیمت بنزین و اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین است که قیمت بنزین آزاد و قیمت بنزین سهمیه‌ای تفاوت چندانی نخواهد داشت.

مصرف بنزین از ابتدای امسال به بیش از ۹۱ میلیون لیتر در روز رسیده است که انتظار می‌رود با اجرای طرح سهمیه بندی مصرف بنزین کاهش یابد و قاچاق بنزین نیز کنترل شده و به صفر برسد.

واما این  اخبار (که منابع معتبرکشوری هستند)بطورگستردهای درفضای مجازی پیچیده شد وآنگاه هرکسی ماشین ها وبعضاً پیت هارا برداشتند ومقصد«پمپ بنزین” وترافیک و جو روانی و..

علیرغم توقف این طرح و یا تأخیر در اجرای آن صف های طولانی در مقابل پمپ بنزین ها تشکیل شده است.

643041_258 (1)

تکذیب آغاز مرحله سهمیه‌بندی بنزین مانع از شیوع نگرانی و دامن زدن به تب و تاب مردم و بازار نشد.

از عصر سه‌شنبه( ۱۳۹۸/۲/۱۰) که خبرگزاری‌های منتقد دولت تسنیم و فارس مدعی آغاز سهمیه‌بندی بنزین از روز پنجشنبه شدند، تنها مقام دولتی که آن را تکذیب کرد، سخنگوی شرکت ملی پخش و پالایش فرآوردهای نفتی بود.

 واکنش ها در فضای مجازی به بازداشت و آزادی زیبا اسماعیلی

با این حال این تکذیب و خبرها و اظهار نظرهای دیگر حاکی از منتفی بودن چنین تصمیمی نبود و گفته شده که اجرای آن به تعویق افتاده است. چنان که بیژن زنگنه، وزیر نفت هم دیروز در جمع خبرنگاران خبر آغاز سهمیه بندی بنزین از پنجشنبه را دروغ دانست و وعده داد که توضیحات بیشتری در این خصوص خواهد داد.

آن گونه که جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس به ایسنا گفته، «تصمیم‌گیری در این زمینه نه در مجلس و دولت بلکه توسط شورای عالی هماهنگی اقتصادی گرفته شده است.» بحث‌های کارشناسی در این زمینه هم از مدت‌ها قبل در جریان است و زمزمه‌های سهمیه‌بندی شدن آن هم وجود داشت. مضاف بر اینکه به لحاظ اقتصادی و حجم بالای مصرف بنزین و همچنین قاچاق آن برخی کارشناسان هم از چنین تصمیمی دفاع می‌کنند.

با این حال سخن این مجال کم و کیف سهمیه‌بندی بنزین و زمان اجرای آن یا منتفی شدن آن نیست بلکه کیفیت اطلاع‌رسانی دولت و ارتباط آن با رسانه‌هاست. همین ضعف اساسی است که در بزنگاه‌هایی مثل شرایط فعلی شرایط میدان داری رسانه‌های منتقد و مخالف دولت را فراهم می‌آورد و دولتی‌ها در موقعیت واکنشی قرار می‌گیرند.

در حالی که انتظار می‌رود مسئولان دولتی برای اجرای تصمیم‌های مهم  همچون سهمیه‌بندی پیوست‌های رسانه‌ای هم داشته باشند و در دیدار با رسانه‌ای‌ها استدلال‌ها و ضرورت‌های منجر به تصمیم یاد شده را تبیین کنند تا از این طریق جامعه هم بتدریج در جریان مزایا و آسیب‌های احتمالی آن قرار گیرند. نه اینکه به یکباره اعلام شود فلان تصمیم از فردا اجرا می‌شود. اگر چه توازن و تناسب منطقی بین رسانه‌های حامی و منتقد دولت وجود ندارد اما به هر روی دولت هم بی رسانه نیست ولی به نظر می‌رسد مشکل از همان نگاه دوستان دولتی به رسانه و نقش آن است.

گفته شد تصمیم سهمیه‌بندی بنزین محصول جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی است. حال آنکه بنا بر اهمیت این تصمیمات و بخصوص مواجهه با جنگ تبلیغاتی و رسانه‌ای دشمن، شورای یاد شده، «ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» را تشکیل داد و رئیس جمهوری ۷ مهر سال گذشته(۱۳۹۷) در حکمی عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور را به عنوان رئیس این ستاد منصوب و سیاستگذاری و برنامه‌ریزی رسانه‌ای و نظارت بر اجرای آنها برای ایفای نقش فعال و مؤثر در مواجهه با جنگ روانی و اقتصادی و مقابله با هرگونه التهاب آفرینی در بازار و اقتصاد کشور را به عنوان وظایف رئیس این ستاد، به وی ابلاغ کرد.

اما به نظر می‌رسد این ستاد هم از حد برگزاری جلسات فراتر نرفته و پای اطلاع‌رسانی داخلی آن می‌لنگد، مواجهه مؤثر در برابر جنگ روانی دشمن که پیش کش. اینکه ماه‌هاست دولت سخنگو ندارد هم مزید بر علت شده. ماجرای سهمیه بندی بنزین هر چه بود، رسانه‌های منتقد دولت  با استفاده از بی توجهی‌های دولتی‌ها مانور خود را دادند و جامعه را به ضرر دولت ملتهب کردند.۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ خبرآنلاین بنقل ازروزنامه ایران

***

واکنش  خبرگزاری فارس  به حادثه ای که خودش خالق یوده

اما اصل ماجرا چه بود و منشاء خبر خبرگزاری فارس کجا بود؟
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ – ۱۲:۲۴
..یکی از مسئولان ذی ربط وزارت نفت که از نزدیکان زنگنه نیز محسوب می‌شود، بر خلاف رویه معمول وزارت نفت در سال‌های اخیر، روز سه شنبه شخصا با خبرنگار فارس تماس گرفته و بیان می‌کند که ماجرای اجرای سهمیه بندی از ساعت ۲۴ روز پنجشنبه اجرایی می شود.

وی در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگار فارس صراحتا اظهار می‌کند،خبرگزاری‌های دولتی ایرنا و ایسنا به اندازه فارس «جریان ساز »نیستند و مخاطبان کمتری دارند بنابراین تصمیم گرفتیم این خبر را از خبرگزاری فارس به اطلاع مردم برسانیم.

 خبرگزاری فارس برای رعایت احتیاط از« قید احتمال» استفاده می ‌کند.

مقام مربوطه در وزارت نفت یک روز بعد از انتشار خبر ، در تماس با خبرنگار فارس از گستردگی توزیع خبر منتشر شده در فارس در رسانه‌ها و فضای مجازی ابراز رضایت کرده و تصریح می‌کند که« ما عمدا تصمیم گرفتیم خبر را به این صورت اعلام کنیم و اطلاعات به این شیوه نشت داده شود».

اما بلافاصله بعد از آن و همزمان با «ازدحام جمعیت در پمپ‌بنزین‌ها»، همان مسئولی که خبر را به خبرگزاری فارس داده خود در صداوسیما حاضر شده و ضمن تکذیب خبر از مردم می خواهد از منابع رسمی خبر را دنبال نمایند.

مدیریت سایت-پیراسته فر:متن فوق، قسمتی ازخبر«شایعه سهمیه بندی بنزین»خبرگزاری فارس  درمورخه۱۳۹۸/۲/۱۳بود.شایعه ساز(زیبااسماعیلی) هم قبلاً خبرنگارهمین خبرگزاری بود!

واما نگارنده ،متنی را تهیه کردم ازخلاصه این گزارش ،مبنی بر(یانفوذی داریددروزارتخانه ها ویارودست خوردید)..

چرا خودتان مرددبودید درصحت خبر(قیداحتمال استفاده کردید)..وازطرفی می گویید «مقام مسئول دروزارت نفت«!باز این خبررامنتشرکردید! که دولت رانخریب کنید،درکامنت ارسال کردم،که منتشرنشد.

زنی که مملکت را بهم ریخت(باشایعه)! وباپررویی روزبعد(۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸)می آیدمی گوید:«به شایعات توجه نکنید!

«زیبا اسماعیلی» سخنگوی شرکت ملی پالایش ‌و پخش فراورده های نفتی ایران، امروز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: مردم به شایعه ها و فضاسازی ها، به ویژه در فضای مجازی توجه نکنند.

همسر شهید قربانی بنزین 2500 تومانی و بازی مسئولین وزارت نفت

با حکم (مهندس صادق‌آبادی)معاون وزیر نفت زیبا اسماعیلی به عنوان رئیس روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران منصوب شد.۱۳۹۶/۰۸/۲۱

« زیبا اسماعیلی » کیست؟

زیبا اسماعیلی، سابقه فعالیت خبری در خبرگزاری فارس، جام جم، صداوسیما درکارنامه اش داردوسردبیر دوماهنامه« سفیر تجارت» بود

اسماعیلی همچنین سابقه همکاری در روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی بعنوان کارشناس-مشاور خبری، سه دوره فعالیت به‌عنوان خبرنگار سیاسی و پارلمانی وعضویت در شورای سردبیری برخی روزنامه ها و ماهنامه های تخصصی را دارد و از سال ۱۳٨٠ تا ۱۳٨٧ نیز به‌عنوان خبرنگار پارلمانی و اقتصادی خبرگزاری فارس فعالیت کرده است،از ۱۳٧٢ الی ۱۳٧٨ نیزخبرنگار روزنامه سلام بود.

«زیبا اسماعیلی» همسر یکی از شهدای رسانه ملی(ابراهیم‎ بقائی‎-صدابردار واحد مرکزی خبر) است که حادثه‎ سقوط هـواپیمای‎ C-۱۳۰که برای پوشش خبری رزمایش ارتش به چابهاررفته بودنددرنزدیک فرودگاه مهرآبادسقوط کرد(۱۵ آذر ۱۳۸۴) و همه ۹۴سرنشین کشته شدند که ازاین عده ۳٨نفردیگر ازتلویزیون بودند.

خانم اسماعیلی درزمان گرفتن پست روابط عمومی نفت، دانشجوی کارشناسی‌ارشد بود،

***

واکنش خبرگزاری مشرق:

تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ – ۱۳:۲۵

به گزارش مشرق، عصر سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه بود که خبرگزاری فارس خبری را منتشر کرد که در آن از احتمال آغاز سهمیه بندی بنزین از ساعت ۲۴ روز پنجشنبه خبر می‌داد.

فردای آن روز خبر دیگری در خبرگزاری تسنیم منتشر شد که با قطعیت از آغاز طرح سهمیه بندی و نیز افزایش قیمت بنزین غیر سهمیه با نرخ ۲,۵۰۰ تومان خبر می‌داد.

نگارنده(مدیریت سایت-پیراسته فر)ازانتشاراین شایعه در سایت «مشرق»مطلع نبودم.

***

چه کسی شایعه سهمیه بندی بنزین»راتکذیب کرد؟

سید رمضان شجاعی کیاسری دبیر ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور ، ضمن تکذیب اخبار و شایعات مبنی ‌بر افزایش قیمت و سمیه‌بندی بنزین، اعلام کرد:تاکنون هیچ تصمیمی نسبت به مقدار سهمیه یا زمان سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است و این موضوع در دست بررسی است..

مدیریت جدید، سازمان صدا و سیما را از بن بست خارج می‌کند
وی با ابلاغ تذکر به رسانه‌هایی که به طور غیر مسئولانه به درج اخبار جعلی درخصوص افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین مبادرت نموده‌اند، تاکید کرد که رسانه‌ها از هرگونه پیش‌گویی یا گمانه‌زنی در این باره خودداری نمایند.در غیر اینصورت برخورد حقوقی و قضایی لازم صورت خواهد گرفت.
دبیر ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور همچنین از مردم خواست به اخبار جعلی و شایعات ترتیب اثر نداده و اخبار درست را صرفا از مجاری رسمی و از طریق رسانه‌های معتبر دریافت کنند.

شجاعی کیاسری ، نماینده (اصولگرا)مردم ساری در ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی، نایب رئیس شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما، نماینده قوه مقننه در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و نائب رئیس کمیسیون فرهنگی در مجلس هشتم و سخنگو بوده است.

وی به مدت ده سال مدیرکل صدا و سیمای مرکز مازندران(زمان لاریجانی) بود.

سید رمضان شجاعی کیاسری را(آبان ۱۳۹۵) به‌عنوان رییس  مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور منصوب شد.

***

فلاحت پیشه:انتشار خبر سهمیه بندی بنزین و تکذیب آن توسط دولت سهوی نبود

انتشار خبر سهمیه بندی بنزین و تکذیب آن توسط دولت سهوی نبود

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توئیتی در صفحه شخصی خود نوشت: امروز انتشار و تکذیب خبر سهمیه بندی بنزین مصداق روشنی از ضعف اطلاع رسانی دولت بود،بعید می دانم این بازی با احساسات مردم توسط بخشی از دولت اتفاقی و سهوی باشد./۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸خبرگزاری مهر

بازداشت- نفوذی -شایعه ساز

زیبا اسماعیلی ، رئیس روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران روزیکشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸«بازداشت شد».

اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه:این خبر را دو خبرگزاری منتشر کردند و از تریبون رسانه اعلام شکایت شد. به‌لحاظ التهاب ایجادشده، بلافاصله مدیران دو خبرگزاری را احضار کردیم مبنی بر اینکه چرا خبر را منتشر کردند و منبع خبرشان چه بوده  و باید پاسخگوی اعمال‌شان باشد،گفتند “این خبر از ناحیه برخی مقامات زیرمجموعه وزارت نفت در اختیار ما قرار گرفته و آنها اعلام کردند «منتشر کنید»، و مستنداتی در این باب داریم”. فردی که مورد نظر بود، احضار شد و قبول کرد خبر را به دو خبرگزاری مزبور داده است.

چون خبر کذب بود، شخص مورد نظر تحت تعقیب قرار گرفت، اعلام کرد که این خبر را یک مقام بالادستی دیگر به او داده که آن فرد هم احضار و قرار تأمین برای او صادر شد. رسانه رفع اتهام شد که  اما چون از مقامات دولتی رفع اتهام نشد./۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸تسنیم

درباره نویسنده

2118مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما