“برجام”یعنی چه؟۱+۵چه کشورهایی هستند؟اسامی وتصاویرتیم مذاکره

برجامیعنی چه؟نتایج برجام   ..گزارش یکساله..۲ساله

دستآوردهای (در۲سالگی برجام)راازقول رئیس سازمان انرژی اتمی ایران  وموضع ترامپ ودیگرمسؤلین امریکا رادرادامه خواهیدخواند

برجام“بایددرمدارس ایران وامریکا”تدریس“شود!تامعلوم شودکلاه برداروکلاه گذارکیست

      

برنامه جامع اقدام مشترک  را بطور اختصار(برجام)می گویند.
 برنامه جامع اقدام مشترک  joint comprehensive plan of Action
همانطورکه ما”ایران”مخفف(برنامه جامع اقدام مشترک)را”برجام“می گوییم-کشورهای انگلیسی زبان آن را(JCPOA)می گویند
اعتراف جان کری۱۲اکتبر۲۰۱۷:درخواست مذاکره از طرف دولت بوش”امریکا”بود۲مقام ارشذبوش به خودمن گفتند،ایران خیلی قدرتمندشده وخطرناک!حتی باپذیرش غنی سازی ایرن شده،مذاکره را شروع بکن اما عربستان ،عربستان ومصر می گفتندحمله نظامی راشروع کن…درادامه خواهیدخواند
موگرینی ۱۴ آذر ۱۳۹۶ :تاحالا۹بارپایبندی ایران به “برجام” تأییدشده است
 آژانس بین المللی انرژی اتمی تا کنون ۱۰ بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است. اردیبهشت ۱۳۹۷
به گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، شورای اتحادیه اروپا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: این شورا اولین اقدامات حقوقی برای آغاز اجرای
 برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توافقی که ۱۴ ژوییه ۲۰۱۵میان ایران و گروه ۱+۵ در وین حاصل شد را تصویب کرد.

شورای امنیت سازمان ملل در ۲۰ ژوییه با تصویب قطعنامه‌ ۲۲۳۱ و به‌علاوه اتحادیه اروپا پیش از این برجام را مورد تأیید قرار داده‌اند.

قطعنامه شورای امنیت اجازه انتقال تجهیزات مرتبط هسته‌ای خاص از ایران، تغییر دو آبشار در تاسیسات فردو و به روزرسانی راکتور اراک را می‌دهد.
این قطعنامه علاوه‌ بر این اجازه انتقالات و فعالیت‌های لازم برای اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خاص تعیین شده در برجام یا لازم برای آمادگی اجرای برجام را می‌دهد.
بر اساس این بیانیه، اقدامات قانونی تصویب شده در شورای اتحادیه اروپا، این اقدامات (موارد فوق‌الذکر) را به قوانین اروپا تبدیل می‌کند.
در ادامه این بیانیه آمده است که این اقدامات قانونی به صورت رویه‌هایی مکتوب از سوی شورای اتحادیه اروپا تصویب شده‌اند.
ایران و گروه ۱+۵ پس از نزدیک به دو سال مذاکره در ۱۴ ژوییه ۲۰۱۵(۲۳ تیر۱۳۹۴) به توافقی بلندمدت در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای تهران و لغو تحریم‌های ایران دست یافتند./۹مرداد۱۳۹۴انتخاب
***

اگر برجام نبود ما هر روز یک هزار میلیارد تومان  ضرر می‌کردیم

 نائب رئیس مجلس شورای اسلامی (مسعود پزشکیان)گفت: بنده عضو اکیپ مجلس در بررسی برجام بودم و تنها این را فهمیدم که اگر برجام نبود ما هر روز یک هزار میلیارد تومان باید به خاطر تحریم‌ها ضرر می‌کردیم.

 پزشکیان: اگر برجام ۲۰ دقیقه‌ای در مجلس مصوب شد به دلیل آن بود که تمام قراردادهای بین‌المللی در صورت طرح در مجلس شورای اسلامی به سرعت و بدون بحث خاص رای‌گیری شده به طوری که یا مورد پذیرش قرار می‌گیرد یا رد می‌شود.

در نشست مجمع مطالبه‌گران اردبیل اظهار کرد/۲۸ دی ۱۳۹۶خبرآنلاین

دکترعلی لاریجانی رئیس مجلی درجلسه  یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷: بررسی برجام۲ماه  درمحلس طول کشید،نه یک ربع  ،درکمسیونها مختلف بحث وبررسی شد


                                                   ***

رئیس‌جمهور آمریکا: من جان کری نخواهم بود که آن توافق فاجعه‌بار و بسیار بسیار بد را با ایران امضا کنم،من رؤسای جمهور و سران پیشین کشورمان را به خاطر توافق‌های بد و زیان‌بار کنونی سرزنش می‌کنم.

ترامپ  در جمع هوادارانش در ایالت میشیگان۹ اردیبهشت ۱۳۹۷خبرگزاری فارس

ترامپ: برجام، احمقانه استاین توافق‌ مرا می‌کشد

روزنامه واشنگتن‌پست (۳اگوست۲۰۱۷=۱۲ مرداد ۱۳۹۶)نوشت که به متن کامل مکالمه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و «مالکوم ترنبال»، نخست‌وزیر استرالیا در روز ۲۸ ژانویه سال ۲۰۱۷ (۹ بهمن ۱۳۹۵)دست پیدا کرده است. /۱۲ مرداد ۱۳۹۶فارس

سخنرانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد(۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

این توافق”برجام” مایه شرمساری برای ایالات متحده است

یک هفته بعد

کاخ سفید:این توافق”برجام” تمامی مزایا را به ایرانی‌ها اعطا کردهوتشویق وتحسین نخست وزیراسرائیل ازسخنان ترامپ درسازمان ملل

سخنان ترامپ (شب جمعه، ۲۱ مهر ۱۳۹۶)۱۳اکتبر۲۰۱۷ واکنش ایران وچامعه جهانی رادرادامه خواهیدخواند

واما

آشنایی با گروه ۱ + ۵ 

گروه پنج بعلاوه یک، از ۵ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل

 (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه) و آلمان تشکیل شده و هدف آن هماهنگ کردن واکنش جهانی نسبت به برنامه‌های هسته‌ای ایران است.

دلیل نامگذاری به صورت ۱+۵ حضور پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه آلمان است و کار این گروه گرفتن تصمیم در مورد عملکرد هسته‌ای ایران می‌باشد.»

 اصطلاح «میانجیان بین‌المللی»

مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب در سال۲۰۰۳ آغاز شد

د رآن زمان سه کشور انگلستان و فرانسه و آلمان، پیشنهاد ارایه شده از سوی کشورمان را بررسی کردند و نهایتاً طی سال ۲۰۰۶ میلادی، با پیوستن روسیه، آمریکا و چین، گروه ۱+۵ نیز تشکیل شد.

برای دهمین بار پایبندی ایران به “برجام” تأییدشد

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه شب در واکنش به نمایش تبلیغاتی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران، گفت تل‌آویو هیچ مدرکی که نشان دهد ایران برجام را نقض کرده، ارائه نکرده است.

خبرگزاری فارس: نتانیاهو مدرکی که نشان دهد ایران برجام را نقض کرده است، ارائه نکرد

موگرینی که در نشستی به میزبانی اتحادیه عرب صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی درباره اظهارات نتانیاهو، گفت: «پیش از هرچیز باید بگویم که این یک واکنش اولیه است، چراکه، روشن است که ما باید جزئیات بیانیه نخست‌وزیر نتانیاهو را ارزیابی کنیم و اسناد را بررسی کنیم و اولا و مهمتر از هرچیز ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این مورد را دریافت کنیم، چراکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها سازمان بی‌طرف و بین‌المللی‌ای است که وظیفه نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران را بر عهده دارد.»

وی افزود: «آنچه من در گزارش‌های اولیه دیدم، این است که نخست‌وزیر نتانیاهو پایبندی ایران به تعهداتش در برجام، یعنی تعهدات این کشور پس از سال ۲۰۱۵ را، زیر سوال نبرده است. برجام، یا همان توافق هسته‌ای، بر اساس فرض حسن نیت یا اعتماد شکل نگرفته، بلکه بر اساس تعهدات محکم، ساز و کارهای راستی‌آزمایی و نظارت بسیار دقیق واقعیات است، که این کار توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۰ گزارش منتشر و تایید کرده که ایران به طور کامل به تعهداتش را رعایت کرده است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «و در هر حال، اگر هر طرفی، هر کشوری، اطلاعاتی از عدم پایبندی، هر نوعی که باشد، در اختیار دارد، می‌تواند و باید این اطلاعات را به ساز و کارهای مناسب، قانونی و رسمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کمیسیون مشترک نظارت بر توافق هسته‌ای که من ریاست آن را بر عهده دارم و همین دو ماه پیش جلسه آن را برگزار کردم، ارجاع دهد. ما ساز و کارهایی برای پاسخ به نگرانی‌ها در اختیار داریم.»

وی در پایان گفت: «مجددا، من تا این لحظه ندیده‌ام که نخست‌وزیر نتانیاهو استدلال کند که عدم پایبندی‌ای، یعنی نقض تعهدات هسته‌ای ذیل برجام از سوی ایران صورت گرفته است. و مجددا [می‌گویم]، این توافق شکل گرفت، دقیقا به این دلیل که هیچ اعتمادی بین طرفین وجود نداشت، در غیر اینصورت نیازی به رسیدن به توافق هسته‌ای وجود نداشت.»/سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷خبرگزاری فارس

جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا و از بانیان اصلی توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ : توافق دارد کار می‌کند. این دلیل محکمی است برای اینکه متخصصان اسرائیلی درباره آن چیزی نمی‌گویند.

برجام را پاره کنید تا همه چیز از اول شروع شود و به عقب برگردید./۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷فارس

                                                                 ***

تیم آمریکا با کارشناسان برای حضور در مذاکرات بالغ بر ۱۴۰ نفر هستند ، تیم فرانسه بیش از ۸۰ نفر و  تیم مذاکره کننده “روسیه” ۴۰ نفر هستند . تیم مذاکره کننده ی ایران اعم از خبرنگاران ، محافظین ، کارشناسان سازمان انرژی اتمی و چند عضو ناظر از نهادها و تیم وزارت امور خارجه جمعا ۱۶ نفر هستند و این تیم باید با آن تعداد از افراد مذاکره کنند . در تیم آمریکا بالغ بر ۱۳۵ کارشناس خبره وجود دارد

برجام دستاورد جمهوری اسلامی ایران است که در دولت‌های مختلف

مقام معظم رهبری هیئتی را برای نظارت بر اجرای برجام مامور کرد‌ه‌اند چرا که برجام کار بسیار مهم و حاصل بیش از ۱۲ سال تلاش جمهوری اسلامی ایران بود که با هدایت قاطع و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب به ثمر رسید.
وی افزود: ما بدون هدایت هوشمندانه و دلسوزانه مقام معظم رهبری به هیچ وجه به این نقطه نمی‌رسیدیم.
مقام معظم رهبری بارها دیدگاهشان را نسبت به  این موضوع بیان کردند البته نتیجه‌ای که بدست آمده از حد ایده‌آل مورد نظر کمتر است اما حداقل این است که برجام بعد از جمع‌بندی تمام تلاش‌ها به این مرحله رسیده‌ است.
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل افزود: برجام دستاورد جمهوری اسلامی ایران است که در دولت‌های مختلف پیگیری و در دولت  یازدهم نهایی شده است، در این میان تلاش محمد جواد ظریف و همکارانشان مجدانه بوده است.باشگاه خبرنگاران جوان۰۱ اسفند ۱۳۹۴

                                                       برجام ۲ماهه تعیین تکلیف شد نه ۲۰دقیقه‌‌ای

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تعیین تکلیف مسئله برجام در مجلس مربوط به تصمیم‌گیری ۲۰دقیقه‌ای در مجلس نبود، بلکه تمام این مسائل در نظام بحث شد و چیزی نبود که ساده از کنار آن بگذریم.

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با جمعی از اصحاب رسانه و روحانیون به سؤالات آنها درباره مسائل زندگی شخصی، اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی پاسخ صریح داد که برخی از محورها و خلاصه این مصاحبه ویژه به‌شرح ذیل است:

ــ به‌نظر من با تمام شیطنت‌های غربی‌ها در دوران مذاکره با سولانا می‌شد از طریق مودالیته مسئله را زودتر حل کرد و نگذاشت مسئله تا این زمان به طول بینجامد.

ــ ما نمی‌گوییم تمام مشکلات اقتصادی کشور مربوط به تحریم است، قطعاً این‌گونه نیست،‌ یعنی مشکلات داخلی ما کمتر از مشکلات خارجی نیست ولی قبول کنید که تحریم‌ها لطمات بسیاری را به اقتصاد ما می‌توانست بزند که الحمدلله طوری حل شد که هم دانش هسته‌ای را حفظ کردیم و هم تحریم‌ها برداشته شد.

ــ ما معجزه مهمی در بحث بررسی و تصویب طرح برجام در مجلس هم انجام ندادیم، زیرا برخی در کشور *ظرف ۲ ساعت نیز ۳۰۰ مصوبه داشته‌اند و این رفتار مورد تمجید عده‌ای قرار گرفت.

ــ تعیین تکلیف مسئله برجام در مجلس، مربوط به تصمیم‌گیری ۲۰دقیقه‌ای در مجلس نبود، بلکه تمام این مسائل در نظام بحث شد و چیزی نبود که ساده از کنار آن بگذریم و این مسائل تا تدوین طرح اولیه حدود ۲ ماه به طول انجامید./۲۹ بهمن ۱۳۹۴تسنیم

توضیح*مدیریت سایت-پیراسته فر:موضوع۳۰۰مصوبه در۲ساعت،مربوط به سفراستانی احمدی نژادبه خراسان رضوی”مشهد”بوده

“برجام” ازنگاه مسئول پیگیری اجرای برجام 
مسئول پیگیری اجرای برجام گفت که توافق هسته‌‌ای فقط بین ما و آمریکا نیست که آقای ترامپ بتواند آن را پاره کند. 
 سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان و مسئول پیگیری اجرای برجام در سالروز اجرایی شدن توافق هسته‌ای در گفتگو با روزنامه ایران به تشریح مواضع خود در این باره پرداخته است که متن مصاحبه به شرح زیر می‌باشد: 
امروز بیست و سوم تیرماه یک سال پرفراز و نشیب از توافق تاریخی ایران و قدرت‌های بزرگ جهان بر سر موضوع هسته‌ای گذشت. در دست‌انداز آغاز تا پایان برجام از حل موضوع هسته‌ای مهمتر، تغییر نگاه دنیا بود که گویی پس از سه دهه خصومت برای نخستین بار ایران به عنوان یک واقعیت و قدرت منطقه‌ای به رسمیت شناخته شد و نقش مهر پای توافق را بازی کرد. اتفاقی که اوج توفیق سیاست خارجی دولت روحانی بود تا قریب به اتفاق صاحبنظران بین‌الملل با اطمینان بگویند که بازی در نقطه درست خود قرار گرفت و قطار به ریل بازگشت. 
در آستانه یک سالگی توافق هسته‌ای با مسئول پیگیری اجرای برجام و مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای ایران به گفت‌و‌گو نشستیم. سید عباس عراقچی پای ثابت همه نشست‌هایی بوده است که تحت هدایت محمد جواد ظریف کلید خورد و او را به چهره ویژه رسانه‌های داخلی و بین‌المللی تبدیل کرد. او در این گفت‌و‌گو از نقاط روشن، تاریک، موانع و فراز و فرودهایی که از فردای توافق وین آغاز شد و تا الان هم ادامه دارد سخن گفت. 
یک سال از زمان دستیابی به برجام و بسته شدن پرونده هسته‌ای می‌گذرد به عنوان سؤال اول جمع‌بندی خود را از موفقیت‌ها و موانعی که در مسیر اجرای توافق با قدرت‌های بزرگ وجود داشت بفرمایید. 
با گذر یک سال از دستیابی به توافق هسته‌ای در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که می‌توان قضاوت کرد آیا ایران به اهدافی که دنبال می‌کرده، رسیده است یا نه. مشکلی که این روزها به صورت برجسته خود را نشان می‌دهد آن است که برخی در داخل «برجام» و دستاوردهای آن را به موضوع تحریم‌ها محدود کرده‌اند و براحتی ابعاد مهم آن را برای کشور نادیده گرفته‌اند و بر موضوع تحریم‌ها متمرکز شده‌اند. موضوع تحریم‌ها به نوبه خود اهمیت ویژه‌ای دارد اما مهم آن است که بدانیم اهمیت مذاکرات هسته‌ای و نتایج آن تنها منحصر به تحریم‌ها نبود. زیرا اگر چنین بود، باید ابتدا به این پرسش پاسخ می‌دادیم که چرا روندی پیش گرفته شد که منجر به اعمال تحریم شود که حالا صرفاً به دنبال برداشتن تحریم‌ها باشیم. 
خب بعضی افراد درباره برجام و نفس مذاکرات بحث کلی دارند که نمی‌خواهم در این مجال به آن وارد شوم و بگویم که اگر برجام نبود چه اتفاقی می‌افتاد. فارغ از اینکه برجام را خوب، بد یا خیلی بد بدانیم، بگذارید یک مقدار حافظه‌مان را زنده کنیم و به چهار سال پیش بازگردیم که هر روز یک تحریم و فشار و کمبود جدید پدید می‌آمد. شب می‌خوابیدیم و صبح بیدار می‌شدیم ومی‌دیدیم دلار دوبرابرشده است و تهدیدها، مشکلات و تنگناهای مختلف جدیدی ایجاد شده است.نمی‌دانم ما کلاً فراموشکار هستیم یا به اقتضا فراموشکار شده‌ایم. اینکه اگربرجام نبود ما الان کجا بودیم بحث مهمی است که امروز معمولاً از آن غفلت می‌شود. 
 
نکته دوم اینکه بدانیم هدف اصلی از برجام چه بود. ما ۱۲-۱۰ سال تحریم شدیم، فشار و تهدید و… را تحمل کردیم؛ به چه دلیل؟ خواسته اصلی ما چه بود؟ خواسته اصلی ما در یک شعار خلاصه می‌شد؛ «انرژی هسته‌ای حق مسلم ما است». معنای آن این است که ما فشارها و تهدیدها را بیش از یک دهه تحمل کردیم برای اینکه حقی را اثبات کنیم. مردم نمی‌گفتند غنی‌سازی هسته‌ای ایجاد باید گردد، یا انرژی هسته‌ای می‌خواهیم، بلکه می‌گفتند انرژی هسته‌ای حق مسلم ما است. این حق باید تثبیت می‌شد و مسأله اینکه در شرایط فعلی ما نیاز به این انرژی هسته‌ای داریم یا خیر وغنی‌سازی نیاز فوری ما است یا نیاز ۲۰ سال بعد ما، یک بحث ثانویه بود، بحث اول این بود که حق تثبیت شود. در مقابل این خواسته ما، شش قدرت جهانی بودند. 
 
برای نخستین بار همه قدرت‌های جهانی که معمولاً با یکدیگر رقابت دارند در مقابل ایران با هم متحدشدند تا بگویند ایران نباید غنی‌سازی کند و حق استفاده از انرژی هسته‌ای را داشته باشد. چرا؟ چون ما می‌گوییم و ما نگران هستیم! بنابراین ما ۱۲- ۱۰ سال مقاومت کردیم که این حق را تثبیت کنیم. حال باید ببینیم که آیا بر اثر برجام انرژی هسته‌ای ایران از نظر جامعه بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل به یک حق تثبیت‌شده، مورد شناسایی و احترام تبدیل شده است یا کماکان یک برنامه ممنوعه است و ما باید کماکان برای این حق مسلم خود برویم شعار بدهیم و فریاد بزنیم؟ 
از این منظر به باور من اتفاق بسیار مهمی افتاده است و آن اینکه صرف نظر از رژیم صهیونیستی و دو سه کشور خرده‌ریز، ۶ قدرت بزرگ دنیا و به دنبال آنها کل جامعه بین‌المللی از این مذاکرات و نتیجه آن و اینکه ایران برنامه هسته‌ای خودش را داشته باشد و ادامه دهد، استقبال کرده و این حق را مورد احترام قرار داده‌اند. از همه مهم‌تر اینکه شورای امنیت سازمان ملل، همان شورای امنیتی که شش قطعنامه تحت فصل هفت علیه ایران صادر کرد و می‌گفت ایران باید غنی‌سازی، فردو و آب‌سنگین اراک را تعطیل کند و هیچ کشوری حق کمک به ایران ندارد و می‌گفت باید همه کشتی‌ها و هواپیماهای ایران رابازرسی کنیم تا مبادا حامل قطعات هسته‌ای باشند، شش قطعنامه خود راباطل و قطعنامه جدیدی صادر کرد که تأکید دارد همه ابعاد هسته‌ای ایران رامی‌پذیرد؛ چون برجام بخشی از قطعنامه است. 
 
می‌دانید که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دو ضمیمه دارد. ضمیمه شماره یک آن خود برجام است. یعنی برجام قسمتی از قطعنامه است و به عبارت بهتربرجام مصوب شورای امنیت سازمان ملل است. در برجام نیز غنی‌سازی، آب‌سنگین، رآکتور آب‌سنگین، تولید آب‌سنگین و چرخه سوخت و… وجود دارد وایران همه اینها را حفظ می‌کند. خب شورای امنیت به این حق احترام می‌گذارد وحتی همه کشورهای عضو را به همکاری‌‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران تشویق می‌کند. بنابراین،
 من با ضرس قاطع می‌گویم که شعار انرژی هسته‌ای حق مسلم ما است، اکنون محقق شده و این نتیجه برجام است. 
اما به هر حال عده‌ای محور انتقادات را مسأله رفع تحریم‌ها قرار داده‌اند. اگر چه این افراد در سال های پیش معتقد بودند که تحریم خیلی هم خوب است و سبب پیشرفت‌های داخلی می‌شود اما به هر حال امروز این انتقاد را مطرح می‌کنند که چرا تحریم‌ها چنان که باید برداشته نشده است. محور دیگر انتقادشان هم این است که می‌گویند در برابر امتیازات زیادی که ایران داده، چیزخاصی عایدش نشده است و به تعبیری می‌گویند سر ما کلاه رفته است. تا چه حد این ارزیابی‌ها و انتقادها را منصفانه و در راستای هدفگذاری‌های مذاکرات می‌دانید؟ 
این تعابیر نه تنها درست نیست که به نظر من غیرمنصفانه است. برای اینکه هدف اصلی ما تحقق شعار «انرژی هسته‌ای حق مسلم ما است»، تثبیت انرژی هسته‌ای‌ ایران و این بود که دنیا، ایران را به عنوان قدرت هسته‌ای با همه قسمت‌های حساس آن از جمله غنی‌سازی، آب‌سنگین و… قبول کند. 
آیا اهداف مذاکرات اولویت‌بندی شده بود؟ از صحبت‌های شما این‌طور نتیجه‌گیری می‌شود که این شعار و تثبیت حق هسته‌ای ایران در اولویت‌ اهداف بوده و رفع تحریم در ذیل آن قرار داشته است. 
تحریم در ذیل آن قرار داشت و همواره تثبیت برنامه هسته‌ای ایران اولویت اول ما بود. اگر تحریم اولویت اول ما بود چه دلیلی داشت همه این کارها را انجام دهیم و برای چه مقاومت کردیم؟ تحریم هزینه رسیدن به هدف ما بود. هدف چه بود؟ هدف تثبیت انرژی هسته‌ای بود. به نظر بنده البته هدف از این هم فراتربود یعنی هدف پیروزی در جنگ اراده‌ها بین ما و کشورهای بزرگ بود که نمادآن هسته‌ای بود. 
در بحث داده‌ها و ستانده‌ها، باید دید در انرژی هسته‌ای دعوای اصلی سرکدام قسمت بود؟ دعوای اصلی سر غنی‌سازی بود. چون غنی‌سازی چیزی است که از نظر آنها ابعاد خطرناکی می‌تواند داشته باشد. در طول ۱۰ سالی که آنها ما را تحریم کرده بودند، سیاست غربی‌ها در قبال ایران غنی‌سازی صفر بود. آنها رسماً اعلام کرده بودند که ما غنی‌سازی را برای ایران به هیچ‌وجه نمی‌پذیریم. حالا در پایان برجام آیا آنها از غنی‌سازی صفرشان دست برداشتند یا ما از غنی‌سازی دست برداشتیم؟ یعنی هدف ماتثبیت غنی‌سازی بود، بدون اینکه حتی یک روز متوقفش کنیم. چون آنهامی‌گفتند لا‌اقل غنی‌سازی را تعلیق کنید تا مذاکره کنیم و ببینیم چه می‌شود.ولی سیاست ما این بود که ما حتی یک روز هم تعلیق نمی‌کنیم، چون قبلاً اینکار را کرده بودیم و تجربه خوبی نشده بود. 
حال اینکه تعلیق نمی‌کردیم به چه دلیل بود؟ به خاطر این بود که آنها می‌خواستند حقی را از ما بگیرند و ما می‌خواستیم آن حق تثبیت شود. حالا آنها غنی‌سازی صفر را کنار گذاشتند یا ماغنی‌سازی را کنار گذاشتیم؟ آقای اوباما مصاحبه علنی کرده و گفته بود مابرای ایران آب سنگین نمی‌پذیریم. اما نهایتاً آیا آنها آب سنگین ما را پذیرفتند یا ما قبول کردیم که آب سنگین نداشته باشیم؟ داده‌ها و ستانده‌ها را از این منظر باید نگاه کرد، ما می‌خواستیم برنامه هسته‌ای را تثبیت کنیم و غنی‌سازی و آب‌سنگین و تأسیسات و تحقیق و توسعه ماشین‌های پیشرفته را داشته باشیم و ادامه دهیم تا به یک برنامه صنعتی غنی‌سازی برسیم، آیا ما اینها را کنار گذاشتیم یا طبق برجام به سمت آن حرکت می‌کنیم؟

 
برجام همه اینها را تثبیت کرده است. حداکثر آن این است که ما برای جلب اعتماد یک مقداری سرعت برنامه‌های خود را کاهش دادیم و یک محدودیت‌های موقتی را پذیرفتیم یعنی مثلاً میزان غنی‌سازی تا یک تعدادسال مشخص از یک حدی فراتر نخواهد رفت که در اثر این محدودیت هم هیچ نیازی از کشور تعطیل نمی‌شود. این‌طور نیست که ما محدودیتی پذیرفته باشیم و برخی نیازهای ما بی‌پاسخ مانده باشد، یعنی هیچ نیازی تعطیل نمی‌شود. مهم این است که برنامه هسته‌ای ما مورد احترام واقع شده و به مسیر خود ادامه می‌دهد، حداکثر آن این است که با یک مقدار زمان بیشتر به غنی‌سازی صنعتی می‌رسیم. 
ابتدای صحبت خود اشاره کردید که غبار تبلیغات ضد‌هسته‌ای فروکش کرده، هرچند هر از چند گاهی باز تبلیغاتی انجام می‌شود، منتها نکته این است که در آن فضایی که تند بود، معمولاًبه ستانده‌ها اشاره نمی‌شد اما داده‌ها برجسته می‌شد و حالا هم این‌طور وانمود می‌شود که اینها هیچ همخوانی با هم ندارند و وزن داده‌های ایران خیلی بیشتر است. در میان کسانی که این اظهارات را مطرح می‌کردند نام برخی از مقامات سابق مانند رئیس سابق سازمان انرژی اتمی هم به چشم می‌خورد که خود در زمینه مذاکرات هسته‌ای تجربه داشت. فکر می‌کنید چرا آنها مسائلی را که به گفته شما منطق و کارشناسی تأیید می‌کند، نادیده می‌گرفتند و حتی وارونه نمایی هم می‌کردند؟ 
در یک جامعه مردم‌سالار و چندصدایی که آزادی هم در آن وجود دارد، افکار وایده‌های مختلف مطرح می‌شود و در تضارب افکار حرف هم زیاد گفته می‌شود و این در مجموع خوب است. فقط نکته تأسفبار آن وقتی است که منافع ملی دربحث‌های جناحی قربانی می‌شود. بحث کردن ایرادی ندارد، ولی وقتی پای منافع ملی به میان می‌آید و ما به یک وفاق ملی برای رسیدن به منافع ملی نیاز داریم، اگر تشتت پیش آید، صدمه می‌بینیم. من واقعاً با این مسأله که داده‌ها با ستانده‌ها برابر نیست، مشکل دارم. آنها بیایند بگویند داده‌هایمان چیست؟
 هدفگذاری اولیه مذاکرات چه بوده و چقدر محقق شده است؟ و دستاورد آن چیست؟
اگر اینها را در دو کفه ترازو بگذاریم آن داده‌ها و ستانده‌ها هم تکلیفش مشخص می‌شود. 
بله در این میان اهداف خلط و گم شده است. موضوع هسته‌ای را به خاطر مسائل سیاسی به مسأله تحریم‌ها محدود کردند. یک عده از روز اول موضوع سوئیف را برجسته کردند. بدون اینکه حتی بدانند سوئیف چیست. انگار مردم ما ۱۰سال مقاومت کرده‌اند که سوئیفت باز شود. حالا که سوئیفت باز شده، باورشان نمی‌شد و بعد فهمیدند منظورشان چیز دیگری بوده است. یعنی منظورشان تبادلات مالی بوده که به آن سوئیفت می‌گفتند. یعنی متأسفانه ستانده‌های بحث هسته‌ای را محدود کردند و خیلی از مباحث مربوط به مسائل سیاسی، فنی، هسته‌ای، عزت ملی، اقتدار ملی، استقلال را کنارگذاشتند و گفتند که چرا تحریم‌ها برداشته نمی‌شود و در این مورد هم خیلی غلو شد که در این رابطه خواهم گفت که تحریم‌ها اتفاقاً برداشته شده، امامشکل از جای دیگری است. 
رهبر معظم انقلاب بر روند مذاکرات و استراتژی و محورهای اساسی که مورد تحقق قرار گرفت نظارت داشتند و نظرشان اعمال شده است. به نظر شما اینکه منتقدان این‌گونه بی‌محابا مذاکرات رازیر سؤال می‌برند و ادعا می‌کنند شدت علاقه‌شان به رهبری بیشتراز بقیه است، با روند طی شده در مذاکرات هسته‌ای همخوانی دارد؟ 

 
نه فقط بحث هسته‌ای بلکه کلیه مسائل کلان نظام، تحت مدیریت عالی رهبری است یعنی نظام به هر حال سیستمی برای تصمیم‌گیری‌های خود دارد. در روند موضوعات مهم سیاست خارجی هرچه تصمیم‌گیری جلوتر رفته و به  مدارج مهم‌تر می‌رسد، بالاخره از سطح وزارتخانه به سطح دولت و از سطح  دولت به شورای عالی امنیت ملی و نهایتاً به سطح رهبر معظم انقلاب می‌رسد که موضوع هسته‌ای هم از همین مقوله است. این موضوع با صلح وجنگ کشور و با بحث‌های عزت و استقلال کشور سر و کار داشت و دارد. بحث انرژی هسته‌ای و همه بحث‌های کلان یک جوری در این بحران هسته‌ای نهفته بود. البته رهبری در جزئیات امر مثل هر موضوع دیگری دخالت نمی‌کردند، اگرچه بعضی مواقع که نیاز بود حتی وارد جزئیات هم می‌شدند. آخرین فرمایش ایشان در دیدار با کارگزاران نظام در ماه مبارک رمضان را حتماً به خاطر دارید که حتی بعضی از نکات جزئی را هم اشاره کردند، مثل اشاره به موضوع فیبر کربن. 
ایشان در هنگام مذاکرات راجع به میزان غنی‌سازی که چند «سو»باشد، نظرشان را ابراز کردند و نشان دادند که چقدر به این مسائل اشراف دارند و خیلی‌ها آن موقع حتی نمی‌دانستند که سو یعنی چه. یعنی آن اشراف کلی وجود داشته و هرجا هم که لازم بوده، در جزئیات دخالت بکنند هم دخالت کرده‌اند. با این حال در کلیت قضیه مثل بقیه موضوع‌ها ایشان چارچوب‌، اصول و خطوط قرمز رامشخص می‌کردند و به جزئیات کاری نداشتند مگر به ضرورت که اقتضا کند و ما هم در همین چارچوب حرکت کردیم. خط قرمزها هم عموماً رعایت شد به جز دو سه جایی که رعایت کردن آن شدنی نبود و ما هم مراجعه کردیم وگزارش دادیم. یعنی این‌طور نبود که سرخود خطی را رد کرده باشیم. حتی جاهایی که بنا به دلایلی دو سه تا خطوط قرمز کم‌رنگ امکان تحقق نداشت، باز این‌طور نبود که ما سرخود آنها را رد کرده باشیم، مراجعه کردیم و گزارش دادیم و خطوط قرمز جابه‌جا شد. کما اینکه ایشان خودشان در یکی ازصحبت‌هایشان فرمودند وزیر خارجه مراجعه کرد و گفت که خطوط قرمزشدنی نیست. 
 
مثلاً‌ یکی از خطوط قرمز ما این بود که باید همه تحریم‌هایی که آنها وضع کرده‌ بودند بعد از برجام به یک‌باره لغو شود ولی امریکایی‌ هاگفتند همه تحریم‌ها را می‌توانند لغو کنند ولی تحریم‌های کنگره دست رئیس جمهور نیست بلکه دست کنگره است و خود کنگره باید این کار را بکند که در آن شرایط این کار را نمی‌کرد بنابراین ما مخیر شدیم که یا توافق نداشته باشیم یا تحریم‌های کنگره لغو نشود، رئیس جمهوری امریکا آنها را متوقف کند. رئیس جمهوری امریکا گفت من نمی‌توانم لغو کنم، بلکه می‌توانم آنها را متوقف کنم و الان ایشان طبق برجام مکلف را به متوقف کردن اجرای آنها شده است و به این مسأله متعهد است و اگر این کار را نکند، برجام نقض شده است. 
رهبری مجوز این را هم دادند حتی در یکی از سخنرانی‌های خود برای نمایندگان مجلس خبرگان که صحبت می‌کردند فرمودند تحریم‌ها باید لغو شود، حالا تحریم‌های کنگره را که می‌گویند نمی‌شود لغو شود، اما آنهایی را که می‌شود، لغو کنند.چنین عباراتی بود. یعنی خطوط قرمزی هم اگر بود، این‌طور نبود که دور ازچشم ایشان یا دور از چشم شورای عالی امنیت ملی یا رئیس جمهوری انجام رعایت نشود. 
در واقع می‌فرمایید آن چیزی که به عنوان برجام اجرا شد، رعایت‌کننده همه خطوط قرمزی بود که رهبری وضع کرده بودند و هیچ موضوع دیگری وارد نشد؟ 
نشد، ولی این را توجه داشته باشید که برجام نهایتاً این‌طور نبود که مطلوب همه ما باشد، مطلوب رهبری باشد، مطلوب رئیس جمهوری باشد. حتی مطلوب من هم نیست. چرا؟ چون نتیجه یک داد و ستد است. هیچ داد و ستدی نیست که دو طرف در آن ۱۰۰ درصد راضی باشند. یعنی ما بازی صفر و صدنداشتیم که طرف مقابل صفر باشد و ما صد. 
فحوای تبلیغات مخالفان داخلی برجام این گونه است که گویا دولت خودسرانه یک کاری انجام داده اما درست انجام نداده و الانباید بازخواست شود. در حالی که این‌طور که شما می‌فرماییدمسئولیت جمعی است یعنی اگر افتخاری دارد برای همه است واگر هم جایی کاستی دارد نباید یک نفر را مخاطب انتقاد قرارداد؟ 
 
من ۱۰۰ درصد پای این می‌ایستم که هیچ کار خودسرانه‌ای انجام نشده و نمی‌توانند تیم را به خودسری متهم کنند، ممکن است به ضعف متهم کنند وبگویند آقای عراقچی تو ضعیف بودی و نتوانستی این مورد را بگیری، ولی اینکه بخواهند بگویند تو خودسرانه رفتی امتیاز دادی، نه نمی‌پذیرم. البته ازهمه ضعف‌ها هم دفاع می‌کنیم و دلیل داریم که چرا شد و چرا نشد. آیا اگر فرد دیگری بود می‌توانست امتیاز بیشتری بگیرد یا خیر؟ شاید، ولی این بحث دیگری است. همیشه می‌شود احتمالات را در نظر داشت، ولی بالاخره مجموعه ظرفیت و استعداد نظام در این سیستم به کار گرفته شد. 
به دستاوردهای اقتصادی برجام که شامل تحریم‌ها هم می‌شود، بپردازیم. ارزیابی‌تان از دستاوردهای اقتصادی برجام، نقاط برجسته و کاستی‌های آن چیست؟ 
اولاً فکر می‌کنم کلمه دستاورد در حوزه اقتصادی برای برجام کلمه دقیقی نیست. برجام برای اقتصاد ما موانع را برداشت، یعنی مثلاً برجام برای ما کارخانه‌ای نساخت ولی مانع را برداشت که آن کارخانه ساخته شود. در حقیقت دستاورد برجام این بود که این موانع و بلوک‌های سیمانی که سر راه قرار گرفته بود و راه را بر اقتصاد بسته بود، از سر راه برداشته شود. بقیه آن دیگر منوط به این است که تلاشی صورت بگیرد و سیاست‌های درستی در راستای اقتصاد مقاومتی اتخاذ شود که رهبر معظم انقلاب هم فرمودند. وگرنه برجام جز برداشتن موانع کار دیگری نکرد. 
به نظر می‌رسد در حوزه اقتصادی انشقاقی بین امریکا و اروپا به وجود آمده و جدی هم هست. اروپایی‌ها مایل به همکاری با ایران هستند منتها احتیاط می‌کنند و این احتیاط باعث شده که خیلی جدی وارد این حوزه نشوند. حتی رسماً از امریکا درخواست کرده‌اند که این موانع برطرف شود. فرجام این تقابل را چگونه می‌بینید؟ 
 
درباره موانع برجام من یک مقدار کلی‌تر توضیح می‌دهم تا به جواب این سؤال برسم. موانع چه بوده‌اند؛ تحریم‌هایی بوده که اروپا وامریکا به خاطر مسائل هسته‌ای علیه ایران اعمال کردند ولی تحریم‌های دیگری هم بوده که به خاطر مسائل هسته‌ای نبوده که این تحریم‌ها هنوز بر سر جای خود باقی است. مثل تحریم‌هایی که با ادعای تروریستی و نقض حقوق بشر تصویب شده و از همه مهم‌تر تحریم‌های اولیه امریکا است که بعد از انقلاب و به خاطر ماهیت ارتباط امریکا با انقلاب اسلامی ایران اعمال شده است. آن تحریم‌ها سر جای خود باقی است. تحریم‌های هسته‌ای تحریم‌های بسیار گسترده‌ای بوده، ولی به نظر من در سه مقوله می‌شود آنها را دسته‌بندی کرد، تحریم‌های مالی و بانکی، تحریم‌های نفتی و گازی و پتروشیمی و تحریم‌های حمل و نقل.  
این سه مقوله اصلی است. در هر سه مقوله تحریم‌هایی که بوده برداشته شده است. الان در حوزه انرژی یا نفت و گاز و پتروشیمی هیچ مشکلی وجود ندارد یعنی به همه اهداف خود در این عرصه‌ها رسیده‌ایم. فروش نفت ما که از ۵/۲ میلیون بشکه به یک میلیون بشکه رسیده بود، الان به دو میلیون بشکه رسیده و هیچ‌کس هم توقع نداشت که شش ماهه به دو میلیون برسیم ولی با تلاشی که شده رسیده‌ایم. مشتری و بازارها از دست رفته بود و دوباره یکی یکی احیا شده است. طول کشیده ولی داریم خوب حرکت می‌کنیم. همه هم این را می‌فهمند.ما در هیچ موضوعی منع قانونی تحریم هسته‌ای نداریم، همه قوانین برداشته شده است یعنی چیزی که اتفاق افتاده آن است که تمام زیرساخت‌های تحریم جمع‌آوری شد است. 
یعنی تحریم‌های اولیه و حقوق بشر و تروریسم در مشکل مراودات بانکی ایران و اروپا تأثیرگذار بوده‌اند؟ 
راجع به تحریم‌ها چند بحث به یکدیگر گره خورده است، بحث اول اینکه آنها به تعهد خود عمل کرده‌اند یا نه؟ که این را بنده عرض می‌کنم که چه امریکا و چه اروپا به تمامی تعهدات خود در متن برجام عمل کرده‌اند. چه تعهداتی؟ اینکه دستورات اجرایی رئیس جمهوری را لغو کنند، قوانین کنگره را که به خاطر هسته‌ای گذاشته شده متوقف کنند، شورای وزیران اتحادیه اروپا قوانین خودشان را لغو کنند و همه اینها اتفاق افتاده و موانع برداشته شده است. 
اما اینکه این امر آثار خود را در صحنه عمل هم بخوبی نشان داده است باید گفت که این مسأله سه مقوله عمده دارد؛ در بحث انرژی یعنی نفت و گاز و پتروشیمی واقعاً این اتفاق افتاده است و خوب هم پیش می‌رویم. در بحث حمل و نقل الان کشتیرانی، نفتکش‌ها و هواپیماهای ما هیچ مشکلی ندارند. بحث سوختگیری دوباره در پایتخت‌های اروپایی احیا شده، قطعه می‌دهند، تعمیرات دریافت می‌کنند، هواپیمای جدید می‌خریم که این آخری جزو موانعی بوده که اتفاقاً در زمره تحریم‌های اولیه و غیر هسته‌ای بوده که برطرف شده است. خرید هواپیما خودش یک داستانی است و این‌طور نیست که برویم و براحتی۱۰۰فروند هواپیما بخریم، قرارداد ایرباس با ایران ‌ایر ۵۰۰ صفحه است، یعنی فقط متن آن سه برابر برجام است. 
 
در حوزه مالی و بانکی، یک مقدار کار سخت‌تر است. پیشرفت‌ها وگشایش‌های بسیار خوبی در این بخش انجام شده، ولی حوزه‌ای است که تداخل بسیار زیادی با تحریم‌های اولیه امریکا در آن وجود دارد و مشکل ما از آنجا شروع می‌شود که یک سری محدودیتهای خارج از برجام در اجرای برجام اثر می‌گذارد و این محدودیت‌ها از قبل بوده و الان هم هست و ربطی به برجام و مذاکرات ندارد. 
 
این محدودیت‌های خارج از برجام چیست؟  
نخستین آن تحریم‌های اولیه امریکا است. تحریم‌های اولیه امریکا می‌گوید هیچ شخص امریکایی چه حقیقی و چه حقوقی حق ندارد هیچ خدمات یا کالایی به یک ایرانی بفروشد. یا سیستم مالی امریکا نمی‌تواند در خدمت ایران قرار گیرد. این یک واقعیت است که ما چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم سیستم مالی امریکا اشراف و تفوق زیادی بر سیستم مالی بین‌المللی دارد. الان این‌طوری که من از دوستان بانکی شنیدم در ۸۷ درصد تبادلات ارزی که در دنیا صورت می‌گیرد، دلار دخیل است یعنی حتی اگر ریال عمان را می‌خواهید به درهم امارات تبدیل کنید، باید اول تبدیل به دلار امریکا شود و بعد به درهم امارات تبدیل شود، یعنی در تمام سیستم مالی دنیا متأسفانه دلار اشراف دارد. 
ما هرجا می‌رویم به این مشکل بر‌می‌خوریم که برای انجام هر تبادلی باید راه‌هایی پیدا کنیم که سیستم مالی امریکا دخیل نباشد، یا به قول بانکی‌ها آن سیستم را «تاچ» نکند یعنی لمس نکند چون اگر تاچ کند به مانع می‌خورد. از سوی دیگر حتی اگر اینها این مانع را بردارند، یعنی حتی اگر در مذاکرات هم می‌گفتند عیبی ندارد و می‌توانید از سیستم مالی ما استفاده کنید، خطر بعدی چه بود؟ اینکه پول ایران که وارد سیستم مالی امریکا می‌شود ممکن است توسط دادگاه‌های امریکا مصادره شود مثل آن دو میلیارد که مصادره شد، اشتباهی که چند سال پیش صورت گرفته بود این بود که این پول را به نوعی وارد سیستم مالی امریکا کرده بودند و لذا دادگاه امریکا توانست روی آن دست بگذارد. 
الان هم شما اگر هر پول دیگری وارد سیستم کنید آنها روی آن دست می‌گذارند. ما درباره این تحریم‌های اولیه که هیچ ربطی هم به برجام ندارد اجازه نداشتیم مذاکره کنیم، چون اگر بخواهیم راجع به تحریم‌های اولیه با امریکا مذاکره کنیم می‌گفتند بیایید راجع به روابط دوجانبه مذاکره کنیم، که ما نه اجازه داشتیم که وارد آن شویم و نه می‌توانستیم و امریکایی‌ها هم گفتند تحریم‌های اولیه ربطی به هسته‌ای ندارد و سر جایش باقی است. این محدودیت کار مالی و بانکی ما را در دنیا دچار مشکل کرد البته غیر‌ممکن نکرد و این‌طور نیست که کار بانکی ما خوابیده باشد. 
در حال حاضر حدود ۳۰۰ بانک‌ کوچک در منطقه و جهان با ایران کار می‌کنند ولی بانک‌های اصلی ریسک همکاری با ایران را نمی‌پذیرند که اینها به هر حال وزنه هستند… 
کار بانکی با ایران یک ریسک دیگر دارد و آن اینکه به موضوع پولشویی و این‌طور مسائل مرتبط می‌شود. چون در ظرف ۱۵-۱۰ سال گذشته و همان دورانی که ارتباط بانک‌های ما با بانک‌های بین‌المللی قطع بود قوانین و قواعد مربوط به پولشویی و مبارزه با منابع مالی تروریست‌ها بشدت گسترده و پیچیده شد. الان اگر مثلاً پنج هزاردلار را فرضاً از سوئد بخواهید به نروژ بفرستید، به آسانی نمی‌توانید این کار را انجام دهید و آن بانکی که بخواهد این کار را انجام دهد باید مطمئن شود که این پنج هزار دلار از کجا آمده و منبع آن چیست و منشأ آن چیست و صاحب این‌طرف و آن طرف کیست. 
آن کسی که پول را دریافت می‌کند به کجا وابسته است و مال کدام شرکت است و آن شرکت متعلق به کجاست برای اینکه نهایتاً بر فرض از گروه داعش نباشد، برای کسی که در فهرست تحریم‌ها هست نباشد، مرتبط با ایران نباشد البته قبلاً چون تحریم‌ها شامل ما می‌شد، این قوانین آنقدر گسترده شده که در تمام بانک‌های دنیا مقامی وجود دارد با عنوان افسر انضباطی که مطمئن بشود منبع و طرفهای هر تبادل مالی و هر تراکنشی که صورت می‌گیرد کجاست که خب بانک‌های ما اصلاً متصل نیستند. 
وقتی مذاکرات شروع می‌شد، قطعاً شما و همکاران اطلاع داشتید که موضوع مذاکره محدود به برجام است آیا آن موقع می‌دانستید که اگر به توافق دسترسی پیدا کنید همان موانعی که دراثرتحریم‌های اولیه، تروریسم و حقوق بشر به وجود آمده ممکن است در رفع مشکلات پس از برجام اخلال ایجاد کند؟ یعنی همین وضعیتی که الان پیش آمده، آن موقع آیا راهکار خاصی به نظرتان می‌رسید یا ترجیح دادید به برجام برسید و بعداً راهکاری پیدا شود؟ 
راهکار در حیطه مأموریت ما نبود. مأموریت ما این بود که موانع تحریم‌های هسته‌ای را از سر راه بانک‌ها برداریم. بانک‌های ما با بانک‌های بین‌المللی مشکل پولشویی دارد، این به ما مربوط نیست. 
خب آن موقع اطلاع‌رسانی این‌طور بود که اگر موضوع هسته‌ای حل بشود، مشکلات حل می‌شود. 
یک مقدار انتظارات مردم بیش از اندازه بالا برده شد چون تصور می‌شد با برجام خیلی سریع‌تر نتیجه حاصل شود و یک مقدار هم در داخل برخی‌ها این انتظار را بالا بردند که بعد از برجام دائم می‌گفتند چه به دست آمد؟ شغل مردم کجاست؟ و… 
به نظر می‌رسد همین الان هم این جنبه خیلی خوب اطلاع‌رسانی نمی‌شود. یک موقع هست ما برای مجلس وجریانهای سیاسی توضیح می‌دهیم و جا می‌افتد ولی جا انداختن یک مسأله به این مهمی برای افکار عمومی یک مقدار تمرکز اطلاع‌رسانی بیشتر می‌خواهد چون بقیه می‌گویند برجام اجرا نشده است. 
برجام در بهترین حالت هم اگر اجرا شود، حداکثر آن است که به شرایط ۱۰ سال پیش بر‌گردیم. 
خب چرا موانعی که به تعبیر جنابعالی فعلاً وجود دارد و ربطی هم به برجام ندارد خوب به مردم منتقل نمی‌شود؟ 
برجام یکسری موانع تحریم‌های هسته‌ای را رفع کرده است. یک سری موانع دیگری هم بوده که به ارتباطات بانکی مربوط می‌شود که باید رفع شود. یعنی باید قواعد انضباطی برقرار شود و موضوعات پولشویی و بحث‌ها و موانعی که به طور عادی وجود دارد، حل شود که زمانبر است. شخصی لطیفه مرتبطی می‌گفت که کسی دستش شکسته بود رفت نزد دکتر گچ گرفت و به دکتر گفت آقای دکتر آیا وقتی دستم خوب شود و گچ را باز کنم می‌توانم پیانو بزنم؟ و دکتر گفت بله می‌توانی و آن شخص گفت خیلی خوب است چون من قبلاً بلد نبودم پیانو بزنم! خیلی‌ها نیر فکر می‌کنند با برجام بسیاری از کارهایی که قبل از هسته‌ای هم نمی‌شد، انجام داد حالا باید بشود. 
مثلاً طبق شاخص OECD (سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه) که ریسک تجاری و ریسک اقتصادی هر کشوری را مشخص می‌کنند در سال ۸۰ که بهترین شرایط را داشتیم به رتبه چهار رسیدیم. یعنی در بهترین حالت که تا الان داشتیم از متوسط رو به بد بودیم. در طول سال‌های تحریم، رتبه ما به هفت رسید تا تقریباً یک ماه پیش «های‌ریسک» بودیم. یک ماه پیش در اثر تلاش‌هایی که کردیم رابه ما را به شش ارتقا دادند. در (FATF) که نهادی برای مبارزه با پولشویی و منابع مالی تروریست هاست و ایران و کره شمالی را تحت عنوان کشورهای غیر همکار در فهرست سیاه خود قرار داده‌اند، توانستیم با تلاش و لابی نهادهای مختلف اقتصادی و دیپلماتیک کشورمان، از این فهرست سیاه خارج شویم. 
از جمله مجلس قانون مبارزه با منابع مالی تروریست را بالاخره تصویب کرد تا این نهاد ما را از از فهرست کشورهای غیر‌همکار اقدام متقابل تبدیل به غیر‌همکار بدون اقدام متقابل کرد. یعنی یک سال آن اقدامات متقابل را تعلیق کرد و به کشورها گفت می‌توانید با ایران همکاری کنید ولی باید دقت کنید و حواستان باشد. ما باید بدانیم در شرایط بانکی و مالی در چنین وضعیتی گرفتار شدیم و ربطی به برجام ندارد و حتی اگر تحریم هسته‌ای هم در کار نبود، به خاطر پولشویی باید قوانین آنها را تصویب می‌کردیم. وقتی یک کشوری از رده هفت به شش ارتقا پیدا می‌کند، حدود ۲۰ درصد هزینه‌های بیمه‌اش کم می‌شود و کلی از هزینه‌های کشور به خاطر همین کم می‌شود. 
به عنوان یک مخاطب گویا تصویری که شما ترسیم می‌کنید، یک دور بسته‌ای است که بر اساس آن یک سری مشکلات با برجام حل شده و بقیه مسائل که ربطی به مسأله هسته‌ای ندارد، جزو خط قرمزهای ما است و فعلاً مشخص نیست حل شود بنابراین خروجی این تصویر چه می‌شود و آیا در حوزه اقتصاد و به طور مشخص حوزه بانکی اتفاقی می‌افتد یا خیر؟ 
معنی این چیزی که من گفتم این نیست که ما از نظر بانکی در بن‌بست هستیم، فقط خواستم بگویم چه مشکلاتی داریم که باعث می‌شود ما به سختی به شرایط بانکی معقول برگردیم. اتفاقاً الان گشایشی که برجام ایجاد کرده این است که اولاً منابع مالی ما را آزاد کرده است. اینها الان تحت مدیریت بانک مرکزی است و بانک مرکزی به آن دسترسی دارد. خیلی ازشعب بانک‌های ایرانی در خارج از ایران خوب فعال شده‌اند و خوب کار می‌کنند. 
اینکه پول‌های ما دستمان رسید به این معنی است که بانک مرکزی می‌تواند خرج کند یعنی مانند کارت بانکی که می‌توانید همه‌جا از آن استفاده کنید و لزومی ندارد که از بانک پول نقد بگیرید و در جیبتان بگذارید. الان مهم‌ترین شاخصی که به ما کمک می‌کند که بفهمیم برجام اجرا شده یا نه این است که تخصیص ارز در بانک مرکزی به روز است. اگر شما به عنوان یک وارد‌کننده اسناد مثبته داشته باشید که چه کالایی خریده اید، معادل ریالی آن را هم به بانک مرکزی داده باشید، تقریباً همان روز بانک مرکزی معادل ارز آن را در هر جای دنیا بخواهید به شما می‌دهد. در حالی که قبل از برجام شما چهار ماه باید در نوبت می‌ماندید تا بانک مرکزی از یک جایی پولی پیدا کند و این پول را به شما بدهد. 
میزان کارگزاری‌هایی که تا الان بانک‌های ما با بانک‌های خارجی ایجاد کرده‌اند قریب ۵۰۰ کارگزاری است. یعنی بین بانک‌های ایرانی و حدود ۵۰۰ بانک خارجی روابط کارگزاری ایجاد شده است. ال‌سی‌هایی که باز شده نزدیک به شش هزار هست. حساب‌های بانک مرکزی در بانک‌های مرکزی اروپایی یکی یکی فعال شده مثل آلمان و اتریش. 
رقم منابع آزاد شده ما چقدر است؟ 
رقم دقیق آن در دست بانک مرکزی است. مقداری از ارقام متعلق به بانک مرکزی، یک مقدار متعلق به خود دولت و یک مقدار متعلق به وزارت نفت است و یک مقداری هم سپرده است مثلاً در چین یک رقم بالایی به عنوان سپرده وجود دارد. پول‌های مختلف از جنس‌های مختلف با صاحب‌های مختلف وجود دارد. 
بخشی از بدهی‌های خودمان را هم توانستیم از کشورهای دیگر بگیریم؟ 
بخشی از بدهی‌ها که عمده آن بدهی‌های نفتی کشورها به ما بوده است. از هندی‌ها مثلاً معادل شش میلیارد یورو طلبکار بودیم که در مذاکرات دو طرفه فرمولی برای پرداخت آن پیدا شده و تا الان هم نزدیک به دو میلیارد آن پرداخت شده است. با چندکشور دیگر هم در حال مذاکره هستیم. الان روابط ما با شرکت‌های بیمه صادراتی برقرار شده است. با هرمس آلمان، ساچه ایتالیا، کوفاس فرانسه، و… با همه اینها بدهی‌های قبلی را تسویه کردیم و دوباره همه اینها وارد کار با ایران شدند. کشورهای مختلف الان به ما خط اعتباری داده‌اند که مجموع آنها حدود ۵۰ میلیارد دلار می‌شود. توافقنامه‌های اینها باید امضا شود تا شروع به بهره‌برداری کنیم. 
 
اشاره کردید که باید بیندیشیم اگر برجام نبود ما الان کجا بودیم. لطفاً در این مورد توضیح دهید؟ 
 
اگر برجام نبود فروش نفت ما به صفر می‌رسید. تحریم‌های نفتی اتفاقاً همان یک سال آخر قبل از شروع مذاکرات وضع شد. تحریم‌های شدید بانکی و تحریم‌های نفتی سال ۹۱ گذاشته شد. در اثر تحریم‌های نفتی، فروش نفت ما از ۵/۲ میلیون بشکه به یک میلیون بشکه رسید. کنگره قانونی گذاشته بود که باید بعد از ۶ ماه فروش نفت ایران به ۵۰۰ هزار بشکه برسد و بعد از ۹ ماه الی یک سال صفر شود. یعنی اگر توافق ژنو آذر ۹۲ صورت نگرفته بود فروش نفت مابه صفر رسیده بود. 
البته آن موقع هم که فروش داشتیم به خاطر پیدا کردن مشتری، ارزان‌فروشی داشتیم. 
من معتقدم موضوع هسته‌ای را نباید از زاویه اقتصادی نگاه کنیم چون ضررمی‌کنیم، هسته‌ای را باید از زاویه عزت ملی و استقلال کشور نگاه کرد. همان یک میلیون بشکه را که می‌فروختیم، اولاً پول آن بر‌نمی‌گشت و با هزار مصیبت و دلال‌بازی و کمیسیون دادن همراه بود. 
حتی روی تأمین هزینه فعالیت‌های هسته‌ای هم تأثیر می‌گذاشت؟ 
روی همه چیز تأثیر می‌گذاشت. 
این وضعیت روی زندگی مردم چه تأثیری داشت؟ 
اگر فروش نفت به صفر می‌رسید فشارها چند برابر می‌شد. برخی می‌گویندخیلی هم خوب بود و ما می‌توانستیم از شر نفت خلاص شویم. شاید هم این اتفاق می‌افتاد ولی با یک ریاضت و فشار فوق‌العاده به مردم. من نمی‌گویم اگر این اتفاق می‌افتاد دست‌ها را بالا می‌بردیم حتماً همه ایستادگی می‌کردیم. ولی به هر حال مسیر مذاکره مسیر کم‌هزینه‌تر و کم‌خطرتری است و تا وقتی این راه هست کسی سراغ دعوا نمی‌رود. 
بحث‌ها یا ادعاهایی هم مطرح بود مبنی بر اینکه طرح‌هایی برای حمله به ایران هم دارند، آیا اینها جدی بود؟ 
بله، جدی بود. من معتقدم تهدید حمله نظامی به ایران یک تهدید جدی بود ولی عملی نشد نه به این خاطر که مثلاً نخواستند یا مثلاً صلح‌طلب هستند، به خاطرقدرت مقابله به مثل ما بود. من این را همیشه گفته‌ام و تکرار می‌کنم اینکه ماتوانستیم شش کشور را پای میز مذاکره بیاوریم و در مذاکره همان چیزهایی را که می‌خواستیم از آنها بگیریم، به دلیل قدرت و توانایی‌های مختلف جمهوری اسلامی و مردم بود. اگر اینها می‌توانستند تأسیسات هسته‌ای مارا با قدرت نظامی نابود کنند، تأسیسات ما را بزنند، دلیلی برای مذاکره نبود، منطق این بود که مثل سوریه و عراق دو تا موشک یا هواپیما بفرستند و نطنزو فردو را بمباران کنند و کار تمام شود. اما چرا این کار را نکردند، چون ازموشک‌های ما ترسیدند، توانایی موشکی و دفاعی ما و مقابله به مثل ما آنهارا در موقعیتی قرار داد که اگر چنین کاری بکنند باید هزینه بیشتری بپردازند. 
دوم اینکه اگر تحریم‌های اقتصادی بر‌خلاف آنکه خودشان ادعا می‌کنند مؤثربود، باید آن را ادامه می‌دادند. البته تحریم خیلی به ما فشار آورد ولی ما را به زانو درنیاورد. اگر به این تحلیل می‌رسیدند که شش ماه یا یک سال دیگرتحریم را ادامه دهند ایران دست‌ها را بالا می‌برد، آیا مذاکره می‌کردند؟ آنهابه این نتیجه رسیدند که ایران و مردم ایران کوتاه نمی‌آیند. 
سوم توانایی علمی ما است. اگر برنامه هسته‌ای ما پیشرفت نکرده بود، اگرغنی‌سازی ما از ۳ درصد به ۲۰ درصد نرسیده بود، اگر سانتریفیوژهااضافه نشده بود، اگر اراک تا مرز راه‌اندازی پیش نرفته بود، می‌گفتند اینهاخودشان در کارشان مانده‌اند برای چه بیاییم و معامله کنیم. در کنار این سه مورد، البته توانایی سیاسی، گفتمانی و خیلی چیزهای دیگر را می‌شود اشاره کرد. اما یک مؤلفه قدرت دیگر هم هست که بسیار اهمیت دارد و آن توانایی دیپلماتیک در مذاکرات بود. یعنی اینکه شماکسانی را داشته باشید که بتوانند بروند داشته‌های شما را در عرصه بین‌المللی اصطلاحاً نقد کنند. دیپلمات خبره، قدرت کشور را تبدیل به امنیت و منفعت ملی می‌کند. این کاری بود که صورت گرفت. مجموعه توانایی‌ها ما را به نقطه‌ای رساند که دشمنان و طرف مقابل ما بیاید پشت میز بنشیند وامتیاز بدهد و معامله کند. 
برجام در میان نامزدهای انتخابات امریکا هم محل بحث است. گذشته از مواضع ترامپ، نتیجه انتخابات امریکا روی آینده برجام را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ 

این توافق فقط بین ما و امریکا نیست که آقای ترامپ بتواند آن را پاره کند. دولت امریکا باید تصمیم بگیرد
از این توافق که ۷، یا به عبارتی با حساب نماینده عالی اتحادیه اروپا ۸، ضلع دارد بیرون بیاید و در چنین شرایطی توافق از بین خواهد رفت. احتمال زیاد شکاف بین امریکا و اروپا ایجاد خواهد شد. اروپایی‌ها حتی موقعی که کنگره می‌خواست برجام را رد کند، پیام دادند، سفرای آنها در امریکا نامه نوشتند و سه وزیر اروپایی چند بار سرمقاله نوشتند و رسماً گفتند که اگر کنگره برجام را رد کند، ما دیگر در بحث تحریم‌های ایران همراهی نمی‌کنیم. مهم این است که دولت امریکا تصمیم بگیرد از برجام بیرون برود. این کار را حتی ممکن است دولت فعلی هم انجام بدهد. ما برای چنین شرایطی آماده‌ایم و قدرت برگشت‌پذیری خود را حفظ کرده‌ایم. خلاصه اینکه اگر آقای ترامپ یا هر رئیس جمهور آمریکا تصمیم بگیرد از برجام خارج شود، ما ضرر نمی‌کنیم. ولی آمریکا متضرر خواهد شد و هیچ‌کس اعتماد نمی‌کند با این کشور کار کند. 
بله واقعاً آمریکا ضرر زیادی خواهد کرد. اینکه آقای ترامپ گفته ما برجام را به هم نمی‌زنیم ولی دوباره مذاکره می‌کنیم، به نظرم پاسخ آن را از رهبر معظم انقلاب گرفته‌اند که فرمودند اگر شما برجام را پاره کنید، ما آن را آتش می‌زنیم. یعنی مذاکره مجدد در کار نیست.
منبع:انتخاب۲۳ تیر ۱۳۹۵  خبرآنلاین

نتایج “برجام ” یکساله

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: برجام برای امریکایک فاجعه وپیروزی برای ایران است

رایان گفت: «وقت آن شده که صفحات ورق بخورند. حالا رئیس‌جمهوری داریم که من خوب وی را می‌شناسم. تعهد ترامپ به اسرائیل برای وی یک امر مقدس است؛ تعهد کنگره به اسرائیل هم مقدس است. به نطر من اقدامات دولت قبل، به اعتماد میان ما ضربه وارد آورد.»

رایان گفت: «باید ایران را با تحریم‌های غیرهسته‌ای، تنبیه کنیم؛ کاری که ترامپ شروع کرد و مجلس ادامه داد.»

وی افزود: «توافق (هسته‌ای با) ایران یک فاجعه کامل است و آمریکا و کل دنیا را به خطر انداخته است

رایان ادامه داد: «باید سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی، تحریم کنیم

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص برجام گفت که آمریکا باید با سخت‌گیری بر اعمال این توافق نظارت کند ولی مشکل آن است که حتی اگر ایران با مفاد برجام همراهی کند هم  «برجام مسیری آرام برای رسیدن ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای ایجاد کرده؛ در حدود ۷ سال آینده، محدودیت‌های اصلی اعمال‌شده بر برنامه ساخت سانتریفیوژ و موشک‌های بالستیک ایران برچیده می‌شود و در طی ۹ تا چهارده سال، محدودیت‌های اعمال‌شده بر غنی‌سازی اورانیوم و پلتنیوم از بین می‌رود. این غیرقابل قبول است.»

رایان در خصوص تحریم ایران گفت: «باید ایران را با تحریم‌های غیرهسته‌ای تنبیه کنیم. دولت ترامپ این کار انجام داده و در پاسخ به شلیک موشک‌های ایران، تحریم‌های جدیدی وضع کرد.»

وی ادامه داد: «مجلس نمایندگان هم هفته گذشته با کمک آیپک و رأی نمایندگان هر دو حزب، تحریم‌های جدیدی علیه برنامه موشکی ایران اعمال کرد.»

پاول رایان که چند دقیقه پیش از نظارت دقیق و سختگیرانه بر اجرای برجام سخن گفته بود، به ناگهان از لزوم نقض آن سخن گفت و تصریح کرد: «ما نمی‌توانیم این توافق را به عنوان یک کار نهایی شده، قبول کنیم. ما باید حق خود برای بررسی پرنقصان‌ترین بخش‌های توافق یعنی بند غروب آفتاب، بازرسی‌های ناکافی و قبول توسعه سانتریفیوژهای ایران حفظ کنیم.»۹۶/۰۱/۰۸فارس

امروز ۲۳ تیر ۱۳۹۵ نخستین سالروز توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵ است که به «برجام» شهرت یافته است: برنامه جامع اقدام مشترک یا joint comprehensive plan of Action .
هر چند از اصل توافق هسته ای یک سال می گذرد اما روز تثبیت برجام را می توان ۲۹ تیر ۱۳۹۴ دانست که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به اتفاق آرا تصویب و صادرشد.
اهمیت این قطعنامه در این بود که ۶ قطعنامه صادره در فاصله سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ را ملغی می کرد.
از سوی دیگر شروع عملیات اجرایی را باید از نیمه دی ماه سال گذشته – آغاز کاری سال میلادی ۲۰۱۶- دانست و بر این اساس می توان گفت از اجرای برجام تنها ۶ ماه گذشته و توقعات و انتظارات باید متناسب با این ۶ ماه باشد نه یک سال چرا که از تیر تا دی ۹۴ مراحل اداری و تشریفاتی و قانونی نفس گیر و طولانی خصوصا در ایران و ایالات متحده سپری می شد.
مخالفان و منتقدان برجام اصرار دارند بگویند و ثابت کنند برجام دستاوردی نداشته است و این گونه القا می کنند که از فعالیت هسته ای و حق غنی سازی صرف نظر کردیم ولی در قبال آن لغو تحریم ها نیز اتفاق نیفتاد و تعبیر « تقریبا هیچ» را به کار می برند و تکرار می کنند که یک بار رییس کل بانک مرکزی ایران به قصد امتیازگیری از طرف آمریکایی و رفع موانع بانکی در واشنگتن مطرح کرده بود ولی در داخل مورد سوء استفاده مخالفان قرار گرفت.

اما آیا برجام دستاوردی داشته یا نه؟  پاسخ قطعا مثبت است و همین که مخالفان تا این اندازه اصرار داشتند اتفاق نیفتد نشان دهنده اثر گذاری آن است هر چند اصرار دارند که مخالفت خود را در قالب دفاع از حق غنی سازی وانمود کنند حال آن که اتفاقا مهم ترین دستاورد برجام به رسمیت شناخته شدن همین حق غنی سازی بود. 
درست است که قبل از برجام ۲۰ هزار دستگاه سانتریفیوژ کار می کردند و بعد از برجام به ۶ هزار دستگاه تقلیل یافته اما این ۶ هزار به رسمیت شناخته شده و به ثبت رسیده و مانند تفاوت ملک «سند دار» با ملک «نسقی» است. 
وقتی جنگی به پایان می رسد و دو طرف صلح می کنند خود صلح یک دستاورد است در حالی که ویرانی های جنگ هم چنان باقی است. توقف ویرانی و جنگ به خود ی خود یک دستاورد است و نمی توان گفت چرا با وجود پایان جنگ، ویرانی ها آباد نشدند چرا که آن یک پروسه دیگر است.
پایان تنش ویران گر میان ایران و قدرت های جهانی نیز به خودی خود یک دستاورد است و برجام را از این منظر می توان مانند صلح دانست. منتها صلح قبل از وقوع جنگ و به همین خاطر نیز رییس جمهور روحانی در نطق سال گذشته خود در مجمع عمومی سازمان ملل بر این جنبه – صلح قبل از درگیری- بسیار تأکید ورزید.

مهم ترین دستاوردهای برجام در یک سال گذشته را می توان 
– دور شدن خطر جنگ
  -دست یابی به بازارهای مسدود شده
– افزایش صادرات نفت خام در حالی که در ادامه آن روند به صفر می رسید
 -دست یابی به پول های بلوکه شده مانند ۷ میلیارد دلاری که هندی ها می خواستند به جای آن برنج و فلفل به ما بدهند 
-و نیز چنان که گفته شد به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ولو در قبال محدود شدن آن
 برشمرد./۲۳ تیر ۱۳۹۵عصرایران

برجام یکی از افتخارات سیاست خارجی دولت است

نهاوندیان

رییس دفتر رییس جمهور در سفر به اصفهان با آیت الله‌العظمی ‌مظاهری دیدار و گفت‌وگو کرد.

 آیت الله‌العظمی ‌مظاهری در این دیدار با تقدیر و تشکر از تلاش‌ها و فعالیّت‌های دولت، صبر و بردباری در قبال تنش‌ها و مشکلات گوناگون را رمز اصلی توفیقات دولت دانست و تأکید کرد: اگر بعضی بی‌مهری‌ها و تنش‌های بی‌فایدۀ سیاسی نبود، قطعاً راه برای فعالیّت بیشتر دولت آسان تر بود، ولی در همین مدت نیز عملکرد دولت در اصلاح امور و استقامت در برابر مشکلات، تحسین برانگیز است.

مظاهری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع برجام و مسایل گوناگون مربوط به آن، برجام را از حیث کلّی یکی از افتخارات سیاست خارجی دولت برشمرد و با تقدیر از شخص رئیس جمهور و مسئولان سیاست خارجی کشور به‌ویژه وزیر امور خارجه، حمایت و پشتیبانی‌های مقام معظّم رهبری  از آنان را سرمایه‌ای باارزش دانست.

وی تأکید کرد: آمریکایی‌ها و البته در پشت صحنه، صهیونیست‌ها به‌دنبال بدعهدی و برهم زدن برجام هستند و همۀ نیروهای انقلاب و نظام باید ضمن مراقبت و هوشیاری در برابر  دسیسه‌ها، مواظبت نمایند که با تفرقه افکنی، تخریب و توهین به مسئولان دلسوز و پاک نهاد دولت، خصوصاً مسئولان دستگاه سیاست خارجی،در مسیری که مورد علاقۀ دشمنان اسلام و انقلاب،یعنی امریکا و صهیونیست‌هاست،حرکت نکنند./۲۴ شهریور ۱۳۹۵ایسنا

***

ایران نقض کننده برجام نخواهد بود

علی‌اکبر صالحی معاون رییس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که روز دوشنبه ۱۸ بهمن ماه برای زیارت حرم حضرت معصومه (س) و دیدار با مراجع عظام به قم سفر کرده بود، با حضرات آیات مکارم شیرازی، وحید خراسانی، جوادی آملی، نوری همدانی ،آیت‌الله محفوظی و حجت الاسلام و المسلیمن شهرستانی، نماینده آیت الله سیستانی در کشورمان ملاقات کرد.
 وی همچنین با آیت‌الله یزدی و اعضای هیات رئیسه جامعه مدرسین  حوزه علمیه قم ملاقات کرد و گزارشی از دستاوردهای هسته‌ای کشور و ابعاد فنی برجام ارایه داد و به سئوالات طرح شده پاسخ گفت.

در این سفر صادقی استاندار قم و بهروز کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی صالحی را همراهی کردند.

آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با صالحی ضمن تقدیر از تلاش‌های دولت به ویژه در زمینه دستاوردهای هسته‌ای تاکید کرد که ما نباید در نقض برجام پیش قدم باشیم.

وی شرایط کشور را مهم و خاص ارزیابی کرد و افزود: نیاز به وحدت و انسجام داخلی به ویژه در بحث برجام یک ضرورت است.

وی در این راستا تاکید کرد که دستاوردهای برجام به صورت منطقی باید برای مردم کاملا تبیین شود. در موضوع تحریم‌ها نیز روشن شود که چه بخش‌هایی مربوط به برجام بوده و چه بخشی به مسایل دیگر پس از انقلاب مربوط می‌شود.

در این دیدار صالحی توضیحات لازم در خصوص ابعاد فنی برجام و دستاوردهای انرژی هسته‌ای به ویژه در دوره پس از برجام ارایه داد.

آیت الله جوادی آملی در این دیدار از تلاش‌های صالحی تقدیر و برای وی آرزوی موفقیت روزافزون کرد.

وی اظهار داشت: من از غیرت و عظمت و نفوذناپذیری تیم هسته‌ای حق‌شناسی می‌کنم. به ویژه آقای ظریف و مسوولان نظامی دفاع خوبی از قدرت نظامی کشور کردند که این نشان دهنده غیرت آن‌هاست.

 آیت‌الله نوری همدانی درباره انرژی هسته‌ای گفت: پیشرفت‌هایی که در کشور حاصل شده،خیلی چشمگیر است زحمت فراوان کشیده شده است.وی در پایان ضمن ابلاغ سلام به رییس‌جمهور از زحمات دکتر صالحی و تیم هسته‌ای تشکر کرد.۱۸ بهمن ۱۳۹۵جام جم

ناگفته‌های دیپلمات آمریکایی از شکل‌گیری برجام

ویلیام برنز

ویلیام جی برنز نقش قابل توجهی در مذاکرات غرب با ایران داشت؛ مذاکراتی که منجر به تفاهم ایران با کشورهای ۱+۵ و امضای موافقتنامه موسوم به برجام شد.

برنز که از سفرای سابق امریکا است در سال ۲۰۱۴ بازنشسته شد و به ۳۳ سال فعالیت‌ دیپلماتیک خود پایان داد ولی او هنوز هم به این سبب که دومین سفیر منصوب شده به پست معاونت وزارت خارجه امریکا است، از همگنانش تفکیک می‌شود. نقطه اوج روند فعالیت دیپلماتیک او به عنوان سفیر، استقرار در مسکو در سال‌های ۲۰۰۸ تا  ۲۰۱۱۱ بود. او مدتی هم کارشناس امور کشورهای شرقی در وزارت خارجه امریکا بود. اظهارات وی  درخصوص «برجام» و نحوه شکل‌گیری آن می‌تواند جالب باشد.

این گفت‌وگو به تازگی و در آستانه یک سالگی «برجام» در نشریه معتبر International Affairs منتشر شده است که ترجمه آن را می‌خوانید:

* از قدم‌های اول بگویید؛ زمانی که باراک اوباما از شما خواست به همراه گروهی به عمان بروید و با ایرانی‌ها ملاقات کنید.

نخستین گام، نشان دادن این نکته به ایرانی‌ها بود که ما در این زمینه جدی هستیم و نمی‌خواهیم ایران سلاح اتمی بسازد. همراهی متحدانمان هم سبب می‌شد که بتوانیم از ابزار تحریم استفاده کنیم. در زمان شروع دوره دوم ریاست جمهوری اوباما یعنی اوایل سال ۲۰۱۳ تحریم‌های اقتصادی سنگین‌تری بر ایران وضع کردیم. این بدین معنا بود که صادرات نفت ایران ۵۰ درصد کاهش یافته و بهای ارز این کشور نیز به نصف رسیده بود. در اوایل مارس ۲۰۱۳ بود که در یک ملاقات ترتیب داده شده توسط عمانی‌ها به طور مستقیم با ایرانی‌ها صحبت کردیم ولی اینکه آن ملاقات بدون آرامش لازم و بدون آگاهی سایرین صورت پذیرفت، جنجال زیادی ایجاد کرد.

* مسائلی مانند جایگاه خبری گولدبرگ در دکترین اوباما در منطقه آتلانتیک نشانگر موضع رئیس‌جمهوری امریکا در قبال خاورمیانه است. این طور نیست؟

دیدگاه اوباما در قبال این مسأله همیشه موجب تحسین من است. وی اعتقاد داشت گفت‌وگوی ما با ایران موجب یک تغییر سریع و کامل در مواضع طرف مقابل نخواهد شد. کافی بود به وقایع خاورمیانه طی سال‌های اخیر توجه می‌کردید و متوجه این حقیقت می‌شدید. به واقع هرچیزی در آنجا فاقد ثبات و استمرار بوده و هر روز شرایط تغییر کرده است.

* آیا امکان داشت آن وضعیت به یک رقابت تسلیحاتی منجر شود و زرادخانه‌ای اتمی را در خاورمیانه به چشم ببینیم؟

همینطور است و به همین سبب بود که توجه اوباما به یک تست حقیقی دموکراسی در منطقه معطوف شد. به واقع مسأله منوط به این بود که چقدر می‌شد با ایران در امر محدودسازی تسلیحات اتمی به توافق رسید و استراتژی‌های این امر را بسط داد. اوباما می‌دانست دیدگاه ایران در قبال امریکا طی این مسیر هرگز عوض نخواهد شد. البته دولت امریکا می‌دانست که ایران مایل به تعامل بر سر مسائل هسته‌ای است اما حل مشکلات به زمان بیشتری نیازمند بود.

اینکه اوباما اصرار بر باز شدن زمینه‌های مذاکره با ایران داشت تا چه حد در حل موضوعات سهیم بود؟

اطرافیان اوباما به این مسأله بسیار اعتقاد داشتند و از این منظر کارها و موضع گیری‌های او مورد تأیید آنها بود. همه ما امیدوار بودیم که این نگرش ما ثمر بدهد.

* اما «امید» از جمله تدابیر و راهبردهای سیاسی نیست و یک تاکتیک به حساب نمی‌آید . باید دیپلماسی داشت. دیپلماسی دقیق شما چه بود؟

بیش از ۳۵ سال از قطع روابط امریکا و ایران می‌گذشت و پس از آن هم هیچ چیزی ایجاد نشده بود که بتوان روی آن به‌عنوان پایه اصلی تفاهم کار کرد و برعکس موارد عدم تفاهم زیادی را به چشم می‌دیدیم. با این حال ما متوجه شدیم پس از روی کار آمدن دولت روحانی تغییرات زیادی در رفتار ایرانی‌ها ایجاد شده که با دوران احمدی‌نژاد بسیار فرق می‌کرد. با آمدن محمدجواد ظریف به وزارت خارجه ایران این روند، مثبت و شرایط، تثبیت و اوضاع، مساعدتر شد. من با دو دستیار اصلی ظریف یعنی عراقچی و تخت روانچی ملاقات کردم. هر دو سیاستمداران مجربی بودند و عزم راسخی داشتند که بهترین و پرسودترین موضع برای مذاکرات هسته‌ای ایران شکل گیرد و بهترین تفاهمنامه برای این کشور به دست آید. به این ترتیب بود که مذاکرات ما با آنها طولانی‌تر و سخت‌تر شد و مدت‌ها طول کشید تا به نتیجه‌ای برسیم که به‌دنبالش بودیم. با توجه به اینکه روابط دو کشور کاملا سرد شده بود، این تصور که به تفاهمی سریع برسیم یک ساده‌انگاری صرف بود. روش کار در این زمینه این است که هرازچندگاهی بساط‌تان را جمع کنید و بروید و پس از مدتی برگردید و مجدداً به مذاکره بپردازید.

* اما موضع‌گیری فرانسه را هم داشتیم که به کلی در قبال ایران منفی بود. آیا از این طریق بین کشورهای ۱+۵ بیش از حد تفرقه به وجود نمی‌آمد؟

طبعاً بعضی اختلاف‌های سلیقه‌ای و تاکتیکی بین آنها وجود داشت ولی در عین حال یک هدف مشترک تمامی آنها را به پیش می‌راند. مسأله چین و روسیه هم مطرح بود. روس‌ها همراهی زیادی نشان می‌دادند و چین بیشتر روی دریافت نفت حساب می‌کرد. در جهانی که به سختی می‌توان تفاهم جهانی را حتی روی بدیهی‌ترین امور مشاهده کرد، در ارتباط با مسأله ایران یک نوع هماهنگی محسوس قابل رؤیت بود و فکر می‌کنم که جان‌کری وزیر خارجه امریکا و وندی شرمن، معاون پیشین وزیر خارجه امریکا در این قضیه سهم زیادی داشتند.

* اکنون در اواخر دوران ریاست جمهوری اوباما به سر می‌بریم و در سالی که معلوم نیست هیلاری کلینتون رئیس‌جمهوری می‌شود یا دونالد ترامپ، ماجرای تفاهم با ایران بر سر قضیه برجام به کجا و چه چیزی منتهی خواهد شد؟

برای دولت جدید امریکا چالش بزرگ و اصلی نظارت بر حسن اجرای این تعهد خواهد بود. درست است که شاهد شروع موفقی بوده‌ایم اما در آینده نیازمند یک کار روزانه و نظارت دقیق هستیم تا هر کس موظف به رعایت مواردی شود که به او سپرده شده است. باید مطمئن شد جای جای این تعهدنامه در حال رعایت و اجرا است. کلاً به نفع رئیس جمهوری جدید امریکا نیست که از تعهدات موجود کنار بکشد و از هر چه روی داده است انصراف بدهد. شاید تا اواسط کار می‌شد انصراف داد و رفت اما حالا چیزی برقرار شده که براساس و بنیان آن می‌توان کار کرد و نباید تسلیم شد. اگر این تعهد را نادیده بگیریم دوباره تغییراتی در منطقه روی خواهد داد که مهار آن از عهده ما خارج خواهد شد/۲۳ تیر ۱۳۹۵ایسنا

                                                       ***

برجام ازنگاه دیگر

سال گذشته در چنین روزی – ۲۴ تیرماه ۱۳۹۴ – کشمکش هسته‌ای ۱۳ ساله ایران با غرب بر سر برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود با امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان وزرای خارجه ایران و کشورهای موسوم به ۱ + ۵ به پایان رسید. جمهوری اسلامی ایران در طول این یک سال به اذعان مقامات دولت آمریکا و حتی مخالفان آمریکایی برجام به کلیه تعهدات هسته‌ای خود پایبند ماند؛ اما آیا طرف آمریکایی نیز انتظارات طرف ایرانی را برآورده کرد؟
تداوم لفاظی‌های پیشین علیه ایران
در طول یک سال گذشته جمهوری اسلامی ایران با محدودسازی برنامه هسته‌ای خود عملاً نشان داد مادامیکه طرف‌های دیگر به تعهداتشان در برابر برجام پایبند باشند، این توافق از نظر ایران نیز محترم خواهد بود؛ اما مقامات و رسانه‌های آمریکایی از آغاز اجرای برجام کماکان به لفاظی‌های سابق خود علیه تهران ادامه دادند.
در آخرین مورد از این لفاظی‌ها، «نوت گینگریچ» رئیس اسبق مجلس نمایندگان آمریکا که یکی از گزینه‌های جدی معاونت دونالد ترامپ – نامزد انتخاباتی جمهوری‌خواهان – به شمار می‌رود، هفته گذشته در مصاحبه با شبکه «نیوز مکس» گفت توصیه‌اش به هر فردی که به عنوان رئیس‌جمهور بعدی آمریکا انتخاب شود این است که توافق ایران را در روز نخست ورود به کاخ سفید پاره کند و در عوض، به دنبال براندازی نظام حاکم بر این کشور باشد.
وی با حضور در نشست هفته جاری گروهک تروریستی منافقین در پاریس نیز مدعی شد اوباما با سیاست خارجی اشتباه خود در برابر ایران، میلیاردها دلار پول را در اختیار کشوری قرار داد که بزرگترین حامی تروریسم است.
وبسایت «مجله کامنتری» نیز به تازگی در مطلبی نوشت: “اوباما برای حل پرونده هسته‌ای ایران در برابر تمامی فشارهای کنگره و افکار عمومی آمریکا ایستاد اما ایران بر خلاف ادعای اوباما، به دنبال توافق هسته‌ای با غرب تغییری در رفتار خود ایجاد نکرد. این کشور در طول یکسال گذشته با انجام آزمایش‌های موشکی مختلف همچنان به دنبال نابودی اسرائیل و رویارویی با غرب است و به اذعان وزارت امور خارجه آمریکا، کماکان «بزرگترین حامی دولتی تروریسم» در جهان به شمار می‌رود.”
این وبسایت در ادامه با اذعان به اینکه ایران تاکنون از مفاد توافق هسته‌ای خود پیروی کرده است، مدعی شد تهران با وجود اجرای برجام هنوز بسیاری از عناصر حیاتی زیرساخت‌های هسته‌ای خود را حفظ کرده و پس از انقضای توافق هسته‌ای به سرعت می‌تواند اهداف نظامی خود را پیگیری کند؛ با این تفاوت که ایرانِ ۱۰ سال بعد برای تحقق رویاهای بلندپروازانه خود بسیار قدرتمندتر و ثروتمندتر از ایرانِ امروز خواهد بود.
دارایی‌های بلوکه شده ایران
در حالیکه دارایی‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های اروپایی و آسیایی مربوط به درآمدهای نفتی آن در زمان تحریم بود، بسیاری از اعضای جمهوری‌خواه کنگره و رسانه‌های آمریکایی، آزاد شدن بخشی از این دارایی‌ها در پی اجرایی شدن برجام را امتیازی از جانب آمریکا به ایران عنوان کرده و انتقادات تندی را علیه آنچه که آن را “حمایت مالی واشینگتن از برنامه هسته‌ای ایران” خواندند، مطرح کردند.
این لفاظی‌ها باعث شد بسیاری در آمریکا به دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور نیز چشم طمع بدوزند؛ همچنانکه به نقل از کلیولند دات کام، اعضای خانواده یکی از تفنگداران آمریکایی کشته شده در انفجار تروریستی سال ۱۹۸۳ در بیروت به نام “لانس مایکل سی. اسپولدینگ” هفته جاری با مراجعه به دادگاه فدرال ایالت اوهایو با طرح این ادعای سخیف که ایران در این حادثه نقش داشته است، خواهان دریافت ۱۰۰ میلیون دلار غرامت از محل اموال بلوکه شده ایران در بانک‌های آمریکا شدند.
تداوم تحریم‌های مالی یکجانبه
با وجود گذشت یکسال از امضای توافق هسته‌ای ایران و ۱ + ۵، ایران همچنان به دلیل تحریم‌های مالی یکجانبه آمریکا و فراهم نشدن امکان دسترسی به دلار نتوانسته است خود را به اقتصاد جهان نزدیک کند.
رویترز در گزارشی در آستانه یک سالگی برجام نوشت: “دوازده ماه از توافق هسته‌ای ایران می‌گذرد اما اقتصاد ایران همچنان گرفتار تحریم است و تحریم‌های باقیمانده آمریکا همانند دوران تحریم، شرکتها و شهروندان آمریکایی را از انجام معامله با ایران منع می‌کنند.”
این خبرگزاری در ادامه نوشت: “موسسات مالی و تجاری اروپایی و حتی آسیایی نگران این هستند که در صورت معامله با ایران یا سرمایه‌گذاری در این کشور، تحریم‌های باقیمانده آمریکا به این بهانه که آنها به طور مستقیم یا غیر مستقیم با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وارد معامله شده‌اند، جریمه‌های مالی سنگینی برای آنها به همراه داشته باشد.”
رویترز در پایان اضافه کرد: “جان کری- وزیر امور خارجه آمریکا – بارها اطمینان داده است که کشورش در معاملات تجاری مشروع ایران با سایر کشورهای جهان دخالت نخواهد کرد؛ اما وعده‌های او تا به امروز نتوانسته است شرکتها و بانکهایی مانند اچ‌اس‌بی‌سی و «دویچه بانک» که طی دهه گذشته به دلیل نقض تحریم‌های یکجانبه آمریکا میلیاردها دلار جریمه پرداخت کرده‌اند را به تجارت با ایران متقاعد کند.”
هافینگتون پست نیز به تازگی در مطلبی نوشت ایران در پی توافق هسته‌ای با غرب در اقدامی کم‌سابقه به بازرسی از تاسیسات هسته‌ای خود رضایت داد؛ اما در مقابل، آمریکا هنوز برای حفظ این توافق گام محکمی در جهت رفع تحریم‌های یکجانبه خود علیه این کشور و تسهیل معاملات تجاری آن با دیگر کشورها برنداشته است. 
فرافکنی درباره منافع برجام و امتیازدهی به ایران
اعضای جمهوری‌خواه کنگره و رسانه‌های حامی آنها در طول سال گذشته همواره تلاش کردند برجام را در راستای منافع ایران و به ضرر منافع آمریکا نشان دهند. آنها بارها اوباما را به امتیازدهی گسترده به ایران برای حفظ برجام متهم کردند و مدعی شدند که توافق هسته‌ای ایران آنچنان برای آمریکا زیانبار بوده است که دولت اوباما برای فریب افکار عمومی، حقایق این پرونده را پنهان و قرائت موردنظر خود را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.
در همین ارتباط، وال استریت ژورنال چندی پیش در مطلبی با تکرار این ادعاهای بی‌اساس نوشت:
آنچه که دیپلماتها به آن “برنامه جامع اقدام مشترک” می‌گویند و از نظر ما همان “معامله هسته‌ای فاجعه‌بار ایران” است، یک سال پیش در چنین روزهایی در وین مورد توافق قرار گرفت.
دولت اوباما طی یک سال گذشته از طریق افرادی چون «بن رودز» – مشاور امنیت ملی اوباما – قرائت خاص خود را از توافق هسته‌ای ایران – آن هم به شکل بسیار محدود – در اختیار رسانه‌ها قرار داد و چنین وانمود کرد که ایران در این یک سال به کلیه تعهدات خود در قبال برجام پایبند بوده و اکنون سزاوار امتیازات دیگری مانند دسترسی به دلار، خرید هواپیمای بوئینگ و فروش آب سنگین است.
معامله بوئینگ
بدون تردید، یکی از جنجالی‌ترین موضوعات فرعی توافق هسته‌ای ایران در طول یک سال گذشته، موضوع قرارداد ایران برای خرید هواپیما از شرکت آمریکایی بوئینگ بوده است. کارشکنی مقامات جمهوری‌خواه آمریکا در این مورد تا جایی ادامه یافت که پنج‌شنبه گذشته مجلس نمایندگان این کشور در نهایت طرحی را برای ممنوعیت فروش هواپیمای بوئینگ به ایران به تصویب رساند.
اگرچه این مصوبه برای اجرایی شدن نیازمند تایید مجلس سنا و شخص باراک اوباما است، مخالفت‌های گسترده در این سطح نمونه دیگری از کارشکنی طرف آمریکایی در قبال برجام به شمار می‌رود.
وال استریت ژورنال نیز پس از تصویب این طرح نوشت: “معامله ۱۷٫۶ میلیارد دلاری بوئینگ با ایران در حالی مورد حمایت دولت اوباما قرار دارد که این کشور از هواپیماهای غیرنظامی موجود در ناوگان مسافربری خود برای انتقال نیرو و سلاح به کشورهایی مانند سوریه و لبنان استفاده می‌کند. ضمن اینکه عملی شدن چنین قراردادی شرکت‌های بین‌المللی دیگری که درخصوص انجام معامله با ایران مردد هستند را نیز برای سرمایه‌گذاری در این کشور تشویق خواهد کرد.”
تهدیدات ترامپ
توافق هسته‌ای ایران طی یک سال گذشته در طول رقابتهای انتخاباتی حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نیز یکی از محورهای مهم تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی بود.
در حالیکه هیلاری کلینتون- نامزد انتخاباتی حزب دموکرات – تاکید کرده است که به توافق هسته‌ای ایران در شکل کنونی آن پایبند است، ترامپ مدعی شده است در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، اصلاحاتی را برای محدود کردن بیشتر ایران در متن این توافق اعمال خواهد کرد تا ایران مجبور شود تاوان سنگین‌تری را برای نقض آن بپردازد.
این تاجر ۷۰ ساله نیویورکی در طول یک سال گذشته در سخنرانی‌های مختلف، بارها از توافق هسته‌ای ایران به عنوان یک “توافق بسیار بد” و حتی “بدترین توافق ممکن در تاریخ سیاست خارجی آمریکا” نام برد و دولت اوباما را به اعطای امتیازات مختلف به ایران برای “حفظ این توافق بد” متهم کرد. ترامپ آزمایش‌های موشکی اخیر ایران را نیز نقض آشکار برجام و قطعنامه‌های سازمان ملل عنوان کرد؛ موضوعی که کلینتون نیز در آن با او هم‌عقیده بود.
فروش اس ۳۰۰ به ایران
در طول یک سال گذشته موضوع مخالفت با برجام به سامانه موشکی خریداری شده ایران از روسیه نیز رسید. پس از انتشار خبر مربوط به تحویل سامانه روسی اس ۳۰۰ به ایران، بسیاری از مقامات و رسانه‌های آمریکایی، خرید این سامانه دفاعی را خارج از چارچوب برجام عنوان کردند.
«واشینگتن فری بیکن» در مطلبی در این باره نوشت: “دولت آمریکا باید علت فروش سامانه موشکی اس ۳۰۰ به ایران را بررسی و آن را غیرقانونی اعلام کند؛ چراکه فروش این موشک می‌تواند توان نظامی ایران را در منطقه تقویت کند.”
بسیاری از اعضای جمهوری‌خواه کنگره نیز با این ادعا که دسترسی ایران به اس ۳۰۰ باعث تثبیت موقعیت این کشور در منطقه و آسودگی خاطر آن از ادامه برنامه هسته‌ای خود می‌شود، خواستار تحریم روسیه از سوی آمریکا شدند. آنها مدعی شدند بر اساس قوانین موجود، رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند کشورهایی که به ایران سلاح می‌فروشند را تحریم کند.
آزمایشات موشکی
آزمایشات موشکی ایران در دوره پس از برجام نیز با وجود آنکه تهران در طول مذاکرات با تاکید بر ماهیت دفاعی برنامه موشکی خود، حاضر به گنجانده شدن آن در مذاکرات هسته‌ای نشد، در طول یک سال گذشته بارها از سوی مقامات جمهوری‌خواه و مخالفان آمریکایی برجام به عنوان گواهی بر پایبند نبودن ایران به توافق هسته‌ای خود با غرب مورد انتقاد قرار گرفت تا جاییکه المانیتور در مطلبی نوشت: به نظر می‌رسد برنامه موشکی ایران به زودی مانند برنامه هسته‌ای آن به یکی از بزرگترین چالش‌های سیاسی دو طرف تبدیل شود.
آب سنگین اراک 
توافق جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ در وین برای فروش آب سنگین مازاد خود به آمریکا یکی دیگر از موضوعات مهمی بود که در طول یک سال گذشته بارها با موضع‌گیری تند اعضای جمهوری‌خواه کنگره مواجه شد؛ در حالیکه طبق توافقنامه هسته‌ای، ایران باید آب سنگین مورد نیاز خود را در رآکتور هسته‌ای اراک تولید و مازاد آن را برای فروش در بازار بین‌المللی عرضه کند.
فروش آب سنگین  به امریکا /تثبیت موقعیت”توانمندی” هسته ای ایران
با این حال، اعضای جمهوری‌خواه کنگره پس از انتشار خبر مربوط به فروش ۳۲ تن آب سنگین ایران به آمریکا، با انتقاد از این اقدام، آن را “امتیاز بزرگ دیگری از سوی دولت اوباما به ایران” عنوان کردند.
بر همین اساس، به نوشته ای‌بی‌سی نیوز، «اد رویس» – رئیس جمهوری‌خواه کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا –پس از انتشار این خبر با بیان اینکه اوباما بار دیگر پول نقد بیشتری را در اختیار ایران قرار داد، مدعی شد خرید آب سنگین ایران از سوی آمریکا بسیار فراتر از تعهداتی است که در متن توافق هسته‌ای به آن اشاره شده است.
وی ادامه داد: این اقدام بیش از آنکه باعث محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران شود، این کشور را با مهر تاییدی که هم‌اکنون از جانب آمریکا دریافت کرده است، تشویق به تولید آب سنگین بیشتری برای فروش در بازار بین‌المللی می‌کند.
علاوه بر این، «پال رایان» – رئیس مجلس نمایندگان آمریکا – نیز خرید آب سنگین ایران از سوی آمریکا را محکوم و در ادعایی مضحک، آن را “امتیاز بی‌سابقه دیگری به بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان” برشمرد.
در پی هجمه گسترده مقامات ارشد جمهوری‌خواه کنگره علیه اولین داد و ستد هسته‌ای ایران و آمریکا، وزارت انرژی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد واشینگتن مشتری دائم آب سنگین ایران نخواهد بود و این وظیفه ایران است که در آینده چه از طریق فروش در بازار بین‌المللی و چه از طریق رقیق‌سازی یا امحاء ذخایر مازاد آب سنگین خود، راهی برای پایبندی به توافق هسته‌ای پیدا کند.
انتقاد تند جمهوری‌خواهان از خرید آب سنگین ایران در حالی صورت گرفت که قرارداد خرید ۳۲ تن آب سنگین از سازمان انرژی اتمی ایران در راستای عمل به تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران منعقد شد. ضمن اینکه رسانه‌هایی چون «تایمز آسیا» نیز به استناد گزارش آزمایشگاه ملی «ساوانا ریور» گرجستان، کیفیت آب سنگین ایران را “بسیار خوب” توصیف کردند./۲۴ تیر 
۱۳۹۵باشگاه خبرنگاران 
***

روحانی با برجام و توافق هسته‌ای دیوارهای سوءتفاهم را شکست و ایران را تبدیل به کشور فعال در عرصه بین المللی کرد. 

انتخاب حسن روحانی”خرداد۹۲″ در ایران باعث شد تا جمهوری اسلامی در سیاست خارجی خود تغییر ایجاد کند. ایران در زمان محمود احمدی نژاد به دلیل سیاست‌های خاص منطقه‌ای و جهانی تبدیل به یک کشور منزوی شده بود. روحانی اما با برجام و توافق هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ دیوارهای سوتفاهام را شکست و ایران را تبدیل به کشور فعال در عرصه بین المللی کرد. 

بعد از برجام، ایران توانست رابطه خود را با کشورهای اروپایی بهبود ببخشد و برای اولین بار وزیران خارجه ایران و آمریکا به صورت علنی و دو جانبه باهم دیدار و گفتگو کنند. با دیپلماسی “گفت وگو” روحانی، کشورهای بزرگ جهان مجبور شدند برای حل مناقشات منطقه خاورمیانه دست یاری به سوی ایران دراز کنند و بگویند حل مشکلات منطقه بدون حضور ایران امکان پذیر نیست./حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری ۲۰ شهریور ۱۳۹۵عصرایران

***

برجام بایدپاره شودبرجام خطری برای امریکا ومتحدانش”اسرائیل”است

«جان بولتون» نماینده آمریکا در سازمان ملل در دولت جورج بوش پسر طی یک یادداشت ضد ایرانی، دونالد ترامپ را به پاره کردن توافق هسته ای برجام فراخواند.

او امروز دوشنبه ۶فوریه۲۰۱۷(۱۸ بهمن۱۳۹۵)در یادداشتی برای روزنامه آمریکایی نوشته است:‌ «تداوم آزمایش موشکی ایران در روز شنبه، به رئیس‌جمهور ترامپ یک دلیل دیگر برای پاره کردن توافق سلفش با رژیم مستقر در تهران داد».

او در وال استریت ژورنال تاکید کرده که تحریم‌های جدید ضد ایران و سخنان تند از سوی دولت جدید آمریکا علیه این کشور، برای مقابله و متوقف کردن اینگونه اقدامات ایران، «کافی نیستند».

بولتون که از افراد نزدیک به گروهک تروریستی «منافقین» بوده است،‌ در رد برجام اظهارنظر و آن را یک سوء مدیریت،‌ تخلف و قصور دیپلماتیک خوانده است.

او در انتقاد شدید از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل درباره برنامه موشکی ایران که در دولت باراک اوباما تصویب شد، نوشت: «ایران از فعالیت موشکی-بالستیکی منع نشده است بلکه تنهاا “از آن خواسته و درخواست شده” در فعالیت مربوط به موشکهای بالستیک طراحی شده که قادر به حملل سلاحهای اتمی باشند، شرکت نکند».

 خلل  و فرج‌های برجام، ایران را قادر میکند که ادعای پایبندی به مفاد توافق هسته‌ای و همچنین قطعنامه شورای امنیت داشته باشد. «هر روزی که آمریکا اجازه می‌دهد بدون پاره کردن توافق(برجام) بگذرد، در واقع آن روز خطری برای آمریکا و دوستانش است»./۹۵/۱۱/۱۸خبرگزاری فارس

***

اگرامریکا”ترامپ”برجام را “پاره”کند؟

روزنامه آمریکایی در یادداشتی به رییس جمهور منتخباین کشور توصیه کرد در قبال برجام رفتار عاقلانه‌ای در پیش گیرد.

به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در شماره روز سه شنبه۹آذر خود در یادداشتی با عنوان این‌که «ترامپ نباید توافق اتمی با ایران را پاره کند» نوشت: پاره کردن توافق اتمی هیچکدام از رفتار‌های تجاوزکارانه ایران در منطقه را رفع نخواهد کرد بلکه موجب ایجاد شکاف بین آمریکا و دیگر کشورهای حاضر در این توافق می‌شود. انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه تحریم‌های جدید بر ایران را مادامی که این کشور نقض تعهدی از خود نشان نداده، اعمال نمی‌کنند.

بر این اساس، تاکنون با وجود برخی موارد جزیی ، نقض تعهدی رخ نداده و تهران ذخایر اورانیوم غنی شده خود را تا ۹۸ درصد کاهش داده و دو سوم سانتریفیوژ‌های خود را در انبار قرار داده و تاسیسات اتمی قادر به ساخت پلوتونیم را از کار انداخته است./۱۰ آذر ۱۳۹۵تابناک
***

 بیست و هشتمین قسمت از برنامه تلویزیونی «دست خط»، پنج شنبه شب (۷ اردیبهشت ماه) با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده اسبق کل سپاه، به روی آنتن شبکه پنجم سیما رفت.

مذاکرات بهانه زورگویی راازامریکا وهمپیمانانش گرفت”خلع سلاح شدند”

در مساله برجام واقعاً نظام هزینه داد و دفاع کرد از اینکه این مذاکرات جلو برود، بارها رهبر بزرگوار انقلاب دفاع کرد، خود ما بارها به پیروی از رهبر انقلاب اسلامی حمایت کردیم از مذاکرات ولی دو اشتباه اساسی صورت گرفت، یکی اشتباهات تاکتیکی است، یکی اشتباهات استراتژیکی در برجام، اشتباهات تاکتیکی یک بخشی مربوط به شتابزدگی بود، لذا پیوستی که باید در زمینۀ اقتصاد نوشته می شد، این پیوست خیلی ضعیف است یعنی باید در پیوست اقتصادی حداقل ۱۰، ۱۵ حکم برای خزانه داری آمریکا می نوشتند که به محض اینکه این امضاء شد خزانه داری آمریکا آن ۱۰، ۱۵ حکم را ابلاغ کند به اقتصاد آمریکا و به اقتصاد بین الملل، حالا آن احکام نیست! لذا در کلیات، در اجمال بحث هایی شده است اما روی زمین نمی آید و پیاده نمی شود، لذا وقتی الان دوستان ما به بانکهای بزرگ خارجی مراجعه می کنند، دولت، بانک مرکزی مراجعه می کنند می گویند ما می ترسیم، می گویند چرا می ترسید؟ تحریم ها برطرف شده است، می گویند تحریم ها برطرف شده است ولی حکم روشنی برای ما از طرف خزانه داری آمریکا نیامده است، آنها باید یک حکمی به ما می دادند که شما مبادلات با ایران شروع کنید.

 هر کسی تاریخ سیاسی آمریکا را مطالعه کند می بیند جمهوری خواه دارند، دموکرات دارند، دموکرات طرفدار مذاکره اند، یاسر عرفات آمد با کلینتون قراردادی بست فکر کرد نفر بعدی که می آیند پایبند است، آقای بوش آمد زد زیر قرارداد و اسلحه اش را گذاشت کنار به امید اینکه گل دریافت کند، بعد آمدند از آقای یاسر عرفات گل هم گرفتند یعنی انتخابات نوار غزه را با اینکه سازمان ملل تایید کرد و ابتدا خود آقای بوش هم تایید کرد ولی بعد که خواندند و نتایج آراء را خواندند آقای بوش زد زیر آن و قبول نکردند، وقتی اوباما عوض می شود، دموکرات ها عوض می شوند و جمهوری خواه ها می آیند باید یک تاکتیک دیگری در پیش گرفت.

امضای رهبری پای برجام است

خوشبختانه مقام معظم رهبری اینها را خیلی دقیق درنظر گرفت، یعنی مصوبه مجلس را کافی ندانست، ۷، ۸ بند به برجام اضافه شده.

مجری: ۹ تا الزام

۹ الزام اضافه، البته ما این را قبول داریم و اگر کسی امضای رهبری را قبول نداشته باشد دیگر نباید بگوید من انقلابی هستم، انقلابی کسی است که امضای رهبری را قبول داشته باشد، ایشان ۹ الزام، بنابراین برجام مشروط، می شود همان برجام تاکتیکی، برجام مشروطی که رهبر انقلاب تعیین کرده کاملاً هوشیارانه و آگاهانه بوده و باید دقت کرد که به این احترام گذاشته شود و بعضی از دوستان انقلابی ما جلوتر از رهبری حرکت نکنند. با همین احوال هنوز امکانات بین المللی وجود دارد که دولت برود روی این طلب هایی که ما از آمریکا داریم و بدهی هایی که آمریکایی ها به ما دارند در برجام، از طرق بین المللی بروند و اینها را نقد بکنند، پیگیری کنند.

آقای ترامپ یک زرنگی کرده آمده گفته است من پاره نمی کنم ولی تحریم های جدید ایجاد می کنم این برای در رفتن از عدم تعهدات برجام است دوستان ما نباید الان یک گاردِ منفعلانه بگیرند و بگویند ما از خیر برجام بگذریم که تحریم جدید نیاید، این چیزی است که ترامپ می خواهد و هوشیارانه دارد این کار می کردند یعنی بسیاری از جوسازی های ترامپ برای این است که دولت دیگر نرود دنبال اینکه آن تعهداتی که در برجام است…، همان مقداری که آمده آنها را نقد کند و فعال بکند.

مجری: بعضی ها می گویند ترامپ دنبال راه انداختن جنگ است، این جدی است؟

اینکه نباید ترامپ را تحریک کرد حرف درستی است، چون ما همیشه باید روحیۀ رهبران دنیا را درنظر بگیریم، نمی شود بدون شناخت رهبران دنیا عملی را انجام بدهیم نباید ایشان را تحریک کرد  این حرف درستی است ولی  ما نباید به ایشان هم میدان بدهیم که بیاید در زمین ما بازی کند یا گام به گام جلو بیاید این یک هنر می خواهد، هنر دیپلماسی می خواهد؛ به همین دلیل من پیشنهاد کردم شما بیایید به جای دیپلماسی سیاسی بیشتر روی دیپلماسی اقتصادی فعال شوید الان؛

مجری: یعنی اگر به نتیجه هم نرسد عملیاتی به لحاظ تبلیغاتی و روانی؛

تبلیغاتی، روانی، تحت فشار قرار دادن افکار عمومی، افکار بسیار تعیین کننده است، یک افکار عمومی باعث شد آقای ترامپ امضاء اش پس بگیرد برود امضاء بکند، الان ایران چرا نمی تواند از افکار عمومی استفاده کند؟ الان همه معتقدند دارد به ایران ظلم می شود، یعنی ایران مودبانه رفته است سر میز نشسته است توافق کرده به همه تعهداتش عمل کرده است ولی آن طرف …، این خیلی انگیزه خوبی است که برای این که افکار عمومی دنیا را علیه اینها بسیج کنیم و مساله سوم ابزار حقوقی، ما حقوقدانان بسیار برجسته ای داریم ولی از آنها استفاده نمی شود، ده ها شکایت می شود کرد؛

مجری: تهدید ترامپ برای جنگ وجود دارد؟

آقای ترامپ الان یک سردرگمی پیدا کرده که می خواهد یک کاری بکند، ایران و روسیه و چین، مرتب مانند شطرنج باز دارد اینها را جابجا می کند، چرا می خواهد یک کاری بکند؟ چون بقای خودش را در افکار عمومی آمریکا یک موفقیت می داند، ما نباید اجازه بدهیم آمریکا احساس موفقیت علیه ما به دست بیاورد، همانطور که نباید او را تحریک بکنیم نباید امید به موفقیت را در ارتباط با ایران در ذهنش شکل بگیرد

مجری: با همه این احوال اگر آمریکا به دنبال تهدید نظامی باشد، ظرفیت ما چیست؟

اگر آقای ترامپ از ژنرال هایش بپرسد به او می گویند که اگر تو یک تیر شلیک بکنی، ۱۰ تیر علیه تو شلیک شود کمتر نیست و همین ژنرال ها بوش را از حمله به ایران بازداشتند، الان در خاطرات بوش وجود دارد می گوید من به پنتاگون دستور دادم آماده حمله به ایران شویم، اما یک هفته بعد اینها آمدند گفتند حمله به ایران تاوان دارد، بوش می گوید پرسیدم چه تاوانی دارد؟ آمدند برای من شرح دادند و من منصرف شدم که به ایران حمله بکنم، لذا نظامیان آمریکا الان خیلی خوب توانایی های ما را می دادند و می دانند اگر بخواهد کاری علیه ایران بکنند تاوان بزرگی خواهد داشت./جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶خبرگزاری مهر

رئیس سازمان سیا:لغو برجام،‌احمقانه و فاجعه بار است 

جان برینان مدیر آژانس مرکزی اطلاعات و امنیت آمریکا (سیا) گفت اینکه دونالد ترامپ رئیس منتخب آمریکا بخواهد برجام را لغو کند اقدام احمقانه ای است زیرا نتیجه آن کسب سلاح هسته ای توسط تهران و دیگر کشورهاست. 
برینان که با بی بی سی  مصاحبه می کرد ادامه داد: در صورت لغو برجام، احتمالا ایران سلاح هسته ای تولید خواهد کرد و این موضوع باعث می شود دیگر کشورها نیز برنامه هسته ای خود را آغاز کنند. لذا معتقدم این اوج حماقت است اگر دولت بعدی آمریکا برجام را لغو کند.

رئیس سازمان سیا: لغو برجام اوج حماقت است / لغو برجام باعث می شود ایران و کشورهای دیگر به سلاح هسته ای دست یابند

برجام توافق هسته ای میان ایران و گروه کشورهای ۱+۵ از جمله آمریکاست که درباره برنامه هسته ای تهران به دست آمد. براساس این توافق، ایران محدودیت هایی را برای برنامه هسته ای اش اعمال کرد و در مقابل آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های اعمال شده علیه تهران به دلیل برنامه هسته ای این کشور را لغو یا تعلیق کردند. 
مدیر سیا درباره بحران سوریه هم گفت که ترامپ باید در تعامل با روسیه، محتاط باشد. وی افزود: امیدوارم روابط واشنگتن و مسکو بهتر شود. 
ترامپ و دولتش باید نسبت به وعده های روسیه محتاط باشند. به نظرم وعده های روسیه محقق نمی شوند./عصرایران۱۰ آذر ۱۳۹۵

***

 نقض برجام با تمدید تحریم‌های ١٠ ساله امریکا

قانونگذاران مجلس سنای آمریکا شب گذشته لایحه تمدید ۱۰ ساله «قانون تحریم‌های ایران» موسوم به ISA را تصویب کردند.

مقام معظم رهبری چندی پیش در دیدار جمعی از فرماندهان بسیج و بسیجیان سراسر ایران با اشاره به تمدید قانون تحریم‌های ۱۰ ساله در کنگره آمریکا اظهار داشتند: دولت کنونی آمریکا در قضیه‌ توافق هسته‌ای تخلف‌های متعددی تا الان انجام داده که تازه‌‌ترین آن تمدید تحریم ۱۰ ساله است. اگر این تحریم اعمال شود قطعاً نقض برجام است و بدانند حتما جمهوری اسلامی در برابر آن واکنش نشان خواهد داد.

،مغایرباقانون برجام است تمدید قانون ISA 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز پیش از این طی اظهاراتی در مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به سؤال علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیرامون اینکه قانون تحریم‌های ایران، موسوم به «داماتو» چه زمانی لغو می‌شود، گفت: قانون داماتو که دیگر وجود ندارد و قانونی هست به نام ISA که این قانون در پایان سال ۲۰۱۶ مدتش تمام می‌شود. یک گروهی از سناتورها و نمایندگان مجلس (آمریکا) به دنبال تمدید آن هستند. ما هم به دولت آمریکا تذکر دادیم که باید برجام رعایت شود و تمدید قانون ISA مغایر با برجام است.

وی همچنین تاکید کرد: آنها (دولتمردان آمریکا) هم در جلسه استماع کنگره اعلام کردند که نحوه برخورد با این قانون باید به شکلی باشد که برجام را نقض نکند. اینجا ما تاکید می‌کنیم که برجام مشخص است، اهداف برجام، چارچوبهای برجام و دولت آمریکا – ربطی هم به این ندارد که دولت کجاست، کنگره کجاست و چه کسی در کاخ سفید نشسته – تعهدات بین المللی دولت آمریکا مشخص است و نباید تحریم ها مجددا ایجاد شود.

روانچی: تمدیدتحریم‌ها از سوی آمریکا نقض برجام و مردود است

مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در گفت‌وگویی هر نوع تمدید تحریم‌ها از سوی آمریکا نقض برجام و مردود است
وی اظهار داشت: هر نوع تمدید تحریم‌های مربوط به برنام هسته‌ای از نظر ما مردود است، همچنین هر نوع تحریمی که به بهانه دیگر اعمال شود، مردود و خلاف برجام است. در هر صورت باید منتظر بود تا مراحل بررسی طرح داماتو طی شود تا ببینیم مساله از چه قرار است.

وی افزود:: مسلما اگر آمریکایی‌ها بخواهند به سمت نقض برجام حرکت کنند، جمهوری اسلامی ایران دست روی دست نخواهد گذاشت، زیرا برجام، سندی مورد توافق همگان است.

صالحی: تمدید تحریم‌ها قطعا نقض برجام است

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور در حاشیه مراسم بزرگداشت شهادت شهید شهریاری در پاسخ به سوالی در خصوص تمدید تحریم‌های ایران توسط آمریکا گفت: کمیته نظارت بر برجام جلسه‌ای داشتند و به تفصیل روی این موضوع بحث شد که اگر این تحریم‌ها تمدید شود چه واکنشی داشته باشند و اگر امضا شود چه واکنشی، چراکه تمدید این تحریم‌ها مراحلی دارد.

وی افزود: الان این موضوع در کنگره تصویب شده و باید به سنا برود و بعد به امضای رئیس‌جمهور آمریکا برسد اگر همه این مراحل را طی کند و عملیاتی و اجرا شود، قطعا نقض برجام است و خودشان نیز این را قبول دارند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در جلسه‌ای که به ریاست آقای روحانی برای بررسی این موضوع برگزار شد، پیش‌بینی ‌های لازم انجام شده است، عنوان کرد: قرار شد در زمان مقرر با ارزیابی رصد و تحلیلی که از سیر تحول این موضوع صورت می‌گیرد، نظر کمیته نظارت بر برجام اعلام شود.

صالحی در پاسخ به سوالی در خصوص مدت زمان مورد نیاز برای بازگشت‌پذیری در صورت نقض برجام نیز تصریح کرد: ما پیش‌بینی‌های لازم را کرده‌ایم. وقتی وارد مذاکره شدیم این را در نظر داشتیم، چون می‌دانستیم هیچ وقت نمی‌توان به غربی‌ها اعتماد کرد و پیش‌بینی‌های لازم را داشتیم، اما نمی‌توان این مسائل را علنی مطرح کرد.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری یک بار اشاره فرمودند که خوشبختانه اقداماتی انجام شده که در فاصله کوتاه یک سال و نیم می‌توانیم به یک حجم قابل توجهی از ظرفیت غنی‌سازی برسیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: البته ما نمی‌خواهیم اتفاقاتی رخ دهد که موجب خدشه وارد شدن به برجام شود و لازم باشد ما واکنشی داشته باشیم. ما با تدبیر و هوشیاری این کار را پیش می‌بریم.

صالحی با بیان اینکه توصیه می‌کنیم که طرف مقابل وارد این عرصه نشود چون بازنده اصلی آنها خواهند بود، تصریح کرد: افکار عمومی دنیا متوجه خواهد شد که جمهوری اسلامی ایران تمام اقداماتی که برای این موضوع می‌توانست انجام دهد را انجام داده و این آنها هستند که بدقولی و بدعهدی می‌کنند و افکار عمومی جهان متوجه خواهد شد چه کسی مقصر است.

وی افزود: وقتی رئیس‌جمهور جدید آمریکا سر کار بیاید در چارچوب واقعیت‌ها و حقایق موجود باید حرکت کند و نمی‌تواند توافق بین‌المللی که حمایت شورای امنیت سازمان ملل را دارد یک جانبه لغو کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه ما قرارداد دوجانبه با آمریکا نبسته‌ایم، ادامه داد: این یک تفاهم‌نامه بین‌المللی است مخصوصا بعد از اینکه قطعنامه ۲۲۳۱ صادر شد، جنبه بین‌المللی گرفت و لذا امیدواریم آنها سر عقل بیایند و خدشه‌ای به برجام وارد نکنند. به تعهدات خود عمل کنند تا نیاز نباشد ما اقدامات فنی لازم را انجام دهیم.

شمخانی: تمدید تحریم ها لگد‌زدن به برجام است

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیر در حاشیه نخستین اجلاسیه ملی ۴۰۰۰ شهید استان گلستان با اشاره به برخی اظهارات در خصوص احتمال تمدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران موسوم به ایسا‌(lsa) گفت: گرچه کشور ما از ابتدا با تحریم‌های ظالمانه آمریکا روبه‌رو بوده و نتیجه آن نیز پیشرفت‌های فراوان در عرصه‌های علمی، صنعتی و نظامی بوده است، اما تمدید تحریم‌ها در شرایط پسابرجام به نوعی لگد زدن به توافق برجام است.

وی تصریح کرد: تمام ناظران بین‌المللی و کشورها بر صحت اجرای تعهدات ایران در برجام اذعان دارند و در صورت نقض برجام از سوی طرف مقابل، بسته اقدامات فنی پیش‌بینی شده به عنوان پاسخ به سرعت اعمال خواهد شد.

قاسمی: تمدید تحریم‌ها علیه ایران مخالف برجام و تعهدات آمریکاست

بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به‌ تصویب طرح تمدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه کشورمان در سنای آن کشور اظهار داشت: همانگونه که مکررا توسط مقامات عالی رتبه کشور اعلام شده است، مصوبه اخیر مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران مخالف برجام و تعهدات آمریکا در حقوق بین‌الملل مبنی بر عدم مداخله در روابط داخلی و بین‌المللی سایر کشورهاست.

وی تاکید کرد: بر اساس اصول اولیه حاکم بر روابط بین‌الملل، دولت آمریکا مسئول اجرای تعهدات بین‌المللی آن کشور است و تحولات سیاسی داخل آمریکا و ارتباطات بین قوای مقننه و مجریه آن کشور نمی‌تواند توجیهی برای اهمال یا استنکاف از اجرای تعهدات بین‌المللی آن کشور محسوب شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: رئیس‌جمهور ایالات متحده در برجام پذیرفته است که با استفاده از تمام اختیارات خود، از قانونی و اجرایی شدن موارد مخالف برجام، منجمله مصوبه اخیر کنگره، جلوگیری کند.

قاسمی همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که به توافقات بین‌المللی خود پایبند است، ولی برای تمام شرایط پیش‌بینی‌های متناسب را به عمل آورده و آمادگی لازم برای پاسداری مؤثر، قوی و مدبرانه از حقوق مردم ایران در هر شرایطی را ایجاد کرده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه، رفتار دولت آمریکا در این زمینه را به صورت دقیق رصد کرده و گزارشی کامل به هیأت نظارت بر اجرای برجام به منظور تصمیم‌گیری و اقدام مقتضی ارائه خواهد کرد./۹۵/۰۹/۱۲فارس

***

بررسی برجام۲ماه طول کشید،نه یک ربع

حجت الاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی و از نمایندگان اصولگرای مجلس ،خطاب به لاریجانی گفت: شما در جایگاهی هستید که نباید اجازه دهید استقلال کشور از بین رود، یادمان باشد برجام درمدت یک ربع تصویب شد، این برای مجلس خوب نبود از این رو امروز هم اجازه چنین مساله ای داده نشود.

علی لاریجانی رئیس مجلس نیز در پاسخ به وی گفت: برجام دوماه در مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ساعت ها فراکسیون های مختلف دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در مورد آن بحث کردندنتیجه تمامی این اتفاقات در مجلس رای گیری شد، همه بحث ها شده بود، پس مانور ندهید چون ما مجبوریم توضیح بدهیم که دو ماه آن کار انجام شده بود/یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

***

اگر برجام “بد است چرا آمریکا و اسرائیل به دنبال نابودی آن هستند؟

دلواپسان برجام در خارج از مرزهای ایران تلاش می‌کنند برجام را ملغی کنند تا ایران به روزهایی برگردد که یکی از منزوی ترین کشورهای دنیا بود.

حالا که بحث برجام در کشور داغ شده و بازهم فضای جامعه برجامی شده است. خوب است به سوالی در مورد توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ پاسخ بدهیم. تا حال از خود پرسیده‌اید اگر برجام برای ایران بد است چرا آمریکا، اسرائیل، عربستان و … تلاش می‌کنند این توافق به سرانجام مطلوب خود نرسد؟

تعدادی از فعالان سیاسی می گویند برجام منافع ملی ایران را از بین می‌برد و اقتدار کشور را دچار خدشه می‌کند. مگر نه اینکه آمریکا و اسرائیل به دنبال همین هدف هستند. مگر نه اینکه آنها بعد از انقلاب تمام تلاش خود را کردند تا اقتدار جمهوری اسلامی را زیر سوال ببرند، خوب اگر برجام بد است چرا آنها از این فرصت استفاده نمی‌کنند. واقعا چه فرصتی بهتر از برجام برای تخریب ایران؟

وقتی ترامپ از راه رسیده، نتانیاهو و سران کشورهای جنوب خلیج فارس نگران برجام هستند و هر کاری می‌کنند تا این توافق هسته‌ای به پایان خود برسد. این موضوع نشان می‌دهد ایران برنده این بازی است و بهتر است تلاش کند تا این دستاورد ادامه پیدا کند.

همه مخالفان برجام در جهان استدلال می کنند این توافق به سود ایران است و منافع زیادی را متوجه این کشور می کند.

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می‌گوید: «درباره آنچه که می توان در برابر این توافق هسته ای بد انجام داد با ترامپ گفتگو خواهم کرد. با برجام مخالفت کردم زیرا مانع از مالکیت ایران به سلاح هسته ای نمی شود بلکه راه را برای کسب سلاح هسته ای از سوی تهران هموار می کند. مشکل این نیست که ایران برجام را نقض خواهد کرد بلکه ایران توافق را حفظ خواهد کرد زیرا به آسانی می تواند در مدت حداق یک یا دو دهه وارد غنی سازی صنعتی اورانیوم شود چیزی که عنصر اساسی ساخت بمب اتمی است.»

اگر برجام بد است چرا آمریکا و اسرائیل به دنبال نابودی آن هستند؟

اسرائیل از توافق هسته‌ای احساس خطر می‌کند. برجام بال‌های ایران در منطقه و جهان را گسترش می‌دهد و باعث می‌شود ایران از کشوری منزوی به کشوری با دوست‌های فراوان تبدیل شود. برجام باعث شد در اتفاق کم نظیری رئیس ایالات متحده (اوباما) رودرروی نخست وزیر اسرائیل بایستاد و اعلام کرد نظرات او اشتباه و ساده انگارانه است.

از سوی دیگر ترامپ و جمهوری‌خواهان در آمریکا بر این باور هستند که ایران در مذاکرات هسته‌ای سر آمریکا کلاه گذاشته است. آنها می‌خواهند آمریکا را از شر این توافق خلاصه کند. در جریان مذاکرات هسته‌ای، دیوید فِرام فردی که سخنرانی محور شرارت بوش را نوشت در مقاله ای تحت عنوان «ایران چگونه در توافق هسته ای سر آمریکا کلاه گذاشت» نوشت: «یک سال پیش، تهران با بحران مواجه بود. اکنون در آستانۀ یک پیروزی دیپلماتیک است. چه دستاورد فوق العاده ای در مذاکرات! باید آن را به عنوان یک مطلب درسی در دانشگاه ها تدریس کنند. حاکمان ایران به راستی چطور توانستند این کار را بکنند؟»

عربستان امروز به شدت از قدرت گرفتن ایران می‌ترسد. علت این ترس را می‌شود در این معنا دانست که ایران بعد از برجام می‌تواند تبدیل به قدرت اقتصادی و نظامی برتر منطقه شود. ایران از جایگاه ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک برای قدرت‌های اقتصادی جهان بسیار جذاب تر از تمام کشورهای جنوب خلیج فارس است. کشوری که می‌تواند مسیر ترانزیت فوق‌العاده‌ای میان ایران و اروپا شود.

ریاض بر این باور است که رشد اقتصادی ایران مساوی است با قدرت گرفتن بیشتر حزب‌الله در لبنان، بشار اسد در سوریه و حوثی‌ها در یمن. عربستان از تشکیل مربع مخالفان خود به شدت وحشت دارد.

به زبان ساده می‌توان گفت عربستان از قدرت گرفتن ایران وحشت دارد. سعودی ها می‌ترسند رهبری کشورهای عربی منطقه را از دست بدهند و ایران تبدیل به کشور یکه تازه منطقه شود. شاید به همین دلیل است که وزیر خارجه عربستان آرزو می‌کند:«امیدواریم که با ایران به دوره حسن همجواری برگردیم همانگونه که قبل از انقلاب ۱۹۷۹ (۱۳۵۷ ) بود.»

می‌بینید تمام مخالفان جمهوری اسلامی ایران از برجام عصبانی هستند و آشکارا این عصبانیت را نشان می‌دهند. تمام این سخنان نشان می‌دهد که ایران برنده برجام است و در سال‌های پیش رو آثار آن را خواهد دید.

دلواپسان برجام در خارج از مرزهای ایران تلاش می‌کنند برجام را ملغی کنند تا ایران به روزهایی برگردد که یکی از منزوی ترین کشورهای دنیا بود. منزوی بودن ایران بازهم لبخند را بر لبان نتانیاهو، ترامپ و حاکمان عربستان سعودی خواهد آورد./عصر ایران۱۵ آذر ۱۳۹۵

***

تاحالا۹بارپایبندی ایران به “برجام” تأییدشده است

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با یورونیوز در مورد مسائل مختلفی مانند موضوع توافق هسته‌ای، روابط اتحادیه اروپا با آمریکا و موضوع کره شمالی گفتگو کرد.

موگرینی در پاسخ به این سؤال که اروپا تا کجا حاضر است در برابر دولت ترامپ از ایران دفاع کند، گفت: «توافق هسته‌ای که با تهران امضا کردیم، خوب عمل می‌کند. این سندی است با بیش از یک‌هزار صفحه که در آن تهران تعهدات بسیار دقیقی را پذیرفته است، و تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

تا به حال ۹ بار آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران را به توافق تأیید کرده استشما توافقی را که به‌خوبی عمل می‌کند لغو نمی‌کنید./۱۴ آذر ۱۳۹۶ تسنیم

***

برجام حاصل۱۲سال مذاکره است

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس جمعه شب(۸دسامبر ۲۰۱۶)در سخنرانی در اندیشکده بین‌المللی مطالعات استراتژیک به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ اشاره کرد و گفت: من فکر می‌کنم که ما باید به این زیر بنا تکیه و برای توسعه روابط بهتر با تهران تلاش کنیم
 وی برنامه جامع اقدام مشترک را توافقی ارزشمند توصیف کرد و گفت: این توافق ارزش ۱۲ سال مذاکره را داشت. فکر می‌کنم که این توافق دستاورد اصیل دیپلماسی بود که به تبدیل دنیا به مکانی امن‌تر کمک کرده است.

شنبه۲۰ آذر ۱۳۹۵ – ۱۰دسسامبر ۲۰۱۶ایسنا

گزارش”بعیدی نژاد”مسؤول تیم کارشناسی مذاکرات ایران با ۱+۵ “نتایج برجام”

 متنی که به عنوان برجام می‌شناسیم بر روی هر یک از کلماتش که بالغ بر ۱۸۰ صفحه به زبان انگلیسی است، ۱۰۰ ساعت زمان گذاشته شده است.

 مذاکرات در تاریخ معاصر مراودات بین‌المللی یک مذاکره بی‌نظیر است، این مذاکره با کشورهایی که عضو دائم شورای امنیت بوده و هسته‌ای هستند، صورت گرفت، در حالی که ایران یک کشور هسته‌ای نبود.

مبنای ما برای آغاز مذاکرات، بحث انجام غنی‌سازی بود که کشورهای غربی آن را طی چند دهه تاریخ معاصر «ان پی تی» برای هیچ کشوری نپذیرفتند.

در سال ۸۲ مذاکرات با سه کشور اروپایی آغاز شده بود که بعد از دو سال به نتیجه نرسید، در آن زمان به دنبال صرفنظر کردن ایران از غنی‌سازی بودند که ما هرگز آن را نپذیرفتیم.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه تفاهمنامه نخستین دور مذاکرات را سفرای انگلیس، آلمان و فرانسه برای ما آوردند، تبیین کرد: در آن تفاهمنامه جمله‌ای آوردند که ایران غنی‌سازی را متوقف می‌کند که ایران اعلام کرد توافقنامه‌ای را که غنی‌سازی هسته‌ای را قبول نکند، نخواهد پذیرفت و متن توسط کشور ما رد شد.

وی با بیان اینکه در آن زمان ایران تعلیق را متوقف کرد و به سمت توسعه تکنولوژی هسته‌ای رفت و آنان نیز به سمت تحریم‌های شورای امنیت گام برداشتند، یادآور شد: اما در روند جدید مذاکرات از سال ۹۲، که ابتدا با آمریکایی‌ها به صورت محرمانه آغاز شد و سپس با ۱+۵ مذاکره کردیم، اصل بر حق مسلم ایران در اجرای غنی‌سازی بود.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه در همان زمان هم به آمریکا اعلام کردیم که اگر حق غنی‌سازی ایران را نپذیرد، مذاکره‌ای هم در کار نخواهد بود، اظهار کرد: آمریکا اعلام کرد با توجه به اراده کشور ایران، غنی‌سازی را می‌پذیریم، اما در حدود و اندازه آن مذاکره خواهیم کرد.

برجام حاصل ۱۲ سال مقاومت ملت ایران است

 برخی از افراد به دلیل دیدگاه سیاسی اعلام می‌کنند که برجام هیچ امتیازی برای کشور نداشته است.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه در ۱۲ سال پیش دنیا آماده بود که امتیازات بسیاری در حوزه‌های اقتصادی و فناوری بدهد که ایران غنی‌سازی انجام ندهد

 این مذاکرات دستاوردهای ملت ایران است و ما به نمایندگی از مردم به مذاکره پرداختیم و اگر توان نظامی، اقتصادی و هسته‌ای کشور نبود، کاری از دست ما نمی‌آمد.

 حق غنی‌سازی با پایداری مردم به دست آمده و آنان را مجبور کرده از موضع خود عقب‌نشینی کنند.

ماجرای “انرزی هسته ای”درزمان”شاه”چه بود؟

در گزارش کیسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا، با شاه آمده است که آمریکا برای شاه غنی‌سازی هسته‌ای را نپذیرفت، آمریکایی‌ها در مقابل اصرار شاه برای انرژی هسته‌ای، فقط سرمایه‌گذاری در شرکت‌های اروپایی و خریدن سهم را مجاز دانستند که خرید سوخت را تضمین کند.

غنی سازی کره جنوبی

وی با بیان اینکه آمریکا برای کره جنوبی نیز غنی‌سازی هسته‌ای را نپذیرفت، به تازگی متوجه شدند که کره جنوبی به شکل آزمایشگاه، غنی‌سازی را انجام دادند که جنجال بزرگی راه افتاد؛ کره همه دانشمندان را برکنار کرد و آن را حرکتی خودسرانه خواند.

 امروز همه کشورهایی که به خاطر غنی‌سازی، تحریم شورای امنیت و تحریم‌های مختلف را وضع کردند، این تحریم‌ها را برداشته و به ادامه غنی‌سازی ایران تن داده‌اند.

 هیچ فعالیت هسته‌‌ای در ایران متوقف نشده و نخواهد شد

رآکتور تحقیقاتی اراک از افتخارات علمی ایران است و در زمان مذاکرات اصرار داشتند که اراک تعطیل شود که وقتی موفق نشدند، پیشنهاد کردند که آب سنگین به سبک تبدیل شود.

 طرف‌های مذاکره به دنبال تعطیل شدن کارخانه تولید آب سنگین بودند، تصریح کرد: آنها اصرار داشتند که ایران آب سنگین تولید نکند که ما مخالفت کردیم، زیر بار نرفتیم و تولید را ادامه دادیم به طوری که امروز آمریکا هم مشتری آب سنگین ما است.

ما طرحی پیشنهاد دادیم که آب سنگین حفظ شود و پلوتونیوم کمتری تولید شود

 بزرگترین دانشمندان را از بزرگترین لابراتوارهای هسته‌ای دنیا و آمریکا جمع کردند تا به ایران ثابت کنند که نمی‌تواند این طرح را ارائه دهند.

دو سال و چهار ماه مذاکره کردیم، بخش اعظم زمان آن به  مسائل عملی پرداخته شد.

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه یک جنگ علمی برپا شده است،  این بزرگ‌ترین افتخار است که توانستیم ثابت کنیم؛ امروز این طرح به بخشی از برجام تبدیل شده و رآکتور اراک، نشان داده که ما این توان علمی را داریم، اما برخی از افراد این شاهکار علمی را زیر سئوال می‌برند.

تغییر محفظه رآکتور

 طرف مذاکره به دنبال خارج کردن محفظه رآکتور به خارج از کشور بود، اما موضع ما این بود که محصول ایرانی را به خارجی‌ها نخواهیم داد.

 ما هرگز برنامه ممنوعه‌ای را دنبال نکردیم و به همین دلیل حاضر شدیم راکتور اراک غیر فعال و شیارهای محفظه را با بتن پر کنیم تا امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد.

وی با بیان اینکه ایران موفق شد طرح غیر ممکن از نظر طرفین مذاکره را اثبات کند، اظهار کرد: این اقتدار علمی، فنی و سیاسی بود که از خروج محفظه‌ از کشور جلوگیری کرده و انصاف نیست که آن را تخریب و وارونه جلوه دهیم.

لغو قطعنامه‌ها صادرشده

 از روز اول مذاکره تا روز آخر با پشتیبانی ملت جز اقتدار و عزت وجود نداشت، افزود: قطعنامه‎هایی را که صادر کرده بودند بدون اینکه اجرا شود، لغو شد که در تاریخ سابقه نداشته است.

وی با بیان اینکه شورای امنیت برای اجرای قطعنامه‌ها کشورها را تحریم و با آن‌ها وارد جنگ می‌شود، تصریح کرد: در قطعنامه‌های ایران زمینه‌های وقوع جنگ را دیده بودند اما هرگز یک بند از آن هم اجرا نشد.

 خواسته‌های شورای امنیت بدون اینکه به مرحله اجرا برسند؛ لغو شدند، این در تاریخ معاصر روابط بین‌الملل بی‌سابقه است که از افتخارات ملت ما محسوب می‌شود.

تمرکزقطعنامه هاروی”نفت”وموانع صدوروفروش آن بود

وی با تأکید بر اینکه وقتی وارد مذاکره شدیم به عمق فاجعه‌ای تحریم‌ها برای کشور پی بردیم،  از آنجا که وابستگی ما به درآمد نفتی زیاد است، پس بر روی این درآمدها تمرکز کرده بودند.

 دنبال از بین بردن مشتری‌های نفت ایران طول دو سال‌ بودند

 ابتدا کشورهای اروپایی را از خرید نفت ایران منع کردند و پس از آن کشورهای آفریقایی را نیز با تطمیع و تهدید از مراوده با ایران منصرف کردند.

وی با بیان اینکه تنها پنج کشور ژاپن، ترکیه، چین، هند و کره جنوبی از ایران نفت می‌خریدند که قرار شد در طول یک مدت معین واردات نفت این کشورها نیز صفر شود، اظهار کرد: البته پول تمام این خریدها در یک حساب مسدود می‌شد و در اختیار ایران قرار نمی‌گرفت و تنها می‌توانستیم ۵۰ درصد از فروش نفت را به پول محلی تبدیل کرده و نیازهای کشور را از بازار کشور هدف تهیه کنیم.

 به دنبال تکرار الگوی نفت در برابر غذای عراق بودند، بخشی از این پول‌ها به طور غیر مستقیم از طریق خرید کالا به ایران بازگردانده شده و برای نخستین بار سیستم تحریم بانکی را ایجاد و برای ایران اعمال کردند.

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه پیش‌نویس قانونی در کنگره آمریکا مبنی بر منع دائم تجارت با ایران تهیه شده، ادامه داد: ۱۷ سناتور آن را امضا کردند و اعلام کردند دنیا بین ایران و آمریکا یکی را انتخاب کند و تمام واردات و صادرات به ایران تحریم می‌شد.

 حتی آمریکایی‌ها پنج کشور خریدار نفت ایران را به صورت مداوم رصد می‌کردند تا از قوانین تعیین شده در حوزه مراوده با ایران تخطی نکنند.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه با بیان اینکه این شرایط باعث عصبانیت نتانیاهو شد، گفت: او معتقد بود با نزدیک‌تر شدن به اهداف، نباید مذاکره کرد و در نهایت آمریکا در مقابل رژیم صهیونیستی و کشورهای منطقه ایستاد و برخلاف میل آنان مذاکره کرد.

میزان صادرات نفت به نقطه قبل از تحریم‌ها بازگشت

وی با تأکید بر اینکه کسی فکر نمی‌کرد سهم خود را از بازار نفت بگیریم واین از افتخار است برجام است

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه افزود: همدان چندین هزار سال سابقه تمدنی مدون دارد و باقی مانده هگمتانه بزرگترین نشان باستانی بودن و گسترده بودن تمدن ایران است.

 ۲ هدف عمده مذاکرات

به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ایران و حذف تحریم‌ها بوده است، ادامه داد: رفع تحریم‌ها جزو خواسته‌های ایران بوده و همچنان هست.

وی با اشاره به اینکه برخی تصور می‌کنند برجام یک تفاهمنامه تجاری است، خاطرنشان کرد: این تصور اشتباه است، زیرا این تفاهم اقتصادی نیست بلکه به دنبال برداشتن موانع اقتصادی است.

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه برجام نتایج اقتصادی دارد، گفت: برجام به رفع موانع رشد اقتصادی کمک می‌کند و تحقق این هدف به چگونگی مدیریت اقتصادی ما در کشور بازمی‌گردد.

وی با تأکید بر اینکه میزان صادرات نفت بر اثر برجام به نقطه قبل از تحریم‌ها بازگشته، اظهار کرد: پیش از برجام کشتی‌های نفتکش برای تردد به بنادر ایران با محدودیت مواجه بودند، بیمه کردن کشتی‌های نفتکش امکانپذیر نبود، دارایی بانک مرکزی مسدود بود و امروز تمام این تحریم‌ها لغو شده است.

 بیمه کردن کشتی‌ها، پهلو گرفتن کشتی‌ها آزاد شده، تحریم بانکی رفع شده، سوئیفت آزاد شده و دستاوردهای دیگر نیز وجود دارد البته برخی از بانک‌ها هنوز به دلیل نگرانی از جرائم آمریکا به روال سابق بازنگشتند که ما از آمریکا به شدت اصلاح این امور را بر طبق مفاد برجام مطالبه داریم.

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه اگر توافقات اجرا نشود، ایران عکس‌العمل مناسب را انجام خواهد داد چون انتخاب‌های بسیاری دارد، ادامه داد: در صورت محقق نشدن توافقات، ایران می‌تواند دست به اقداماتی بزند که آمریکا را از اقداماتش پشیمان خواهد کرد.

 مذاکره با هدف تغییر ارتباط با آمریکا نبود

البته برجام در این مسئله تأثیر دارد، اما هرگز برنامه‌ای برای تلطیف روابط ایران و آمریکا وجود نداشته است.

 خصومت‌های ما با آمریکا همچنان وجود دارد و اختلافات ریشه‌ای با هم داریم که باید در چارچوب‌های دیگر بررسی شود.

تفاهمی که در برجام داریم، تفاهم با اوباما یا پوتین و موگرینی نیست، بلکه با دولت‌هاست که براساس اصل حقوقی به نام «تداوم دولت‌ها» برقرار است.

وی با بیان اینکه ترامپ و هیچ‌کس دیگر نمی‌تواند برجام را قبول نکند،  شعارهای مطرح شده را نباید جدی گرفت بلکه مسائل انتخاباتی است و حتماً اگر آمریکا بخواهد به برجام پشت کند با مخالفت جامعه جهانی، چین و روسیه مواجه خواهد شد.

مراسم «گزارشی از روند اجرای برجام» که به همت انجمن علوم سیاسی و حقوق دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد۱۳۹۵/۰۳/۱۱

***

ما نباید در دام ترامپ بیفتیم

در مورد تمدید ده ساله تحریم‌های امریکا علیه ایران- همه ما آمریکا را می‌شناسیم و به او اعتماد نکردیم. ما نباید در دام ترامپ بیفتیم. آنها می‌خواهند ایران خودش برجام را نقض کند.  همین یعنی برجام به نفع ایران بوده که اینها به دنبال نقض آن هستند. یعنی آمریکا برجام را موجب قدرت یافتن ایران می‌داند. اینها به دنبال این هستند که کاری کنند ایران برجام را نقض کند. ما باید صبر کنیم اگر بناست نقض شود باید از سوی آمریکا باشد. اگر اینگونه شود به ضرر آمریکایی‌هاست. اگر نقض آنها موجب نقض ما شود اتمام حجت از سوی ایران است. ما حسن نیتمان  را نشان دادیم و نباید احساسی شویم و کاری کنیم که موجب استفاده انها شود./علی مطهری در دانشگاه شریف۱۴ آذر ۱۳۹۵ایسنا

***

ترامپ: برجام تاثیر منفی بر اقتصاد آمریکا دارد.بنفع ایران شد
  دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا در سخنرانی در شهر پنسیلوانیا به مناسب پایان نخستین ۱۰۰ روز فعالیتش گفت: برجام تاثیر منفی بر اقتصاد آمریکا دارد. هر آنچه که بتوانیم برای لغو هر توافقنامه ای که به منافع ما ضرر برساند انجام می دهیم.
ترامپ ماه گذشته نیز دستور داده بود تاثیرات برجام بر منافع آمریکا بررسی شود./عصرایران۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
***
آزادی وتخفیف مجازات بیش از۲۰نفرازمجرمان امنیتی امریکادرپی برجام

در گزارش چند روز پیش مجله آمریکایی پولیتیکو گفته شده که دولت اوباما در ماه ژانویه در خلال توافق هسته‌ای در حالی مبادله زندانیان را کلید زده که در همین حال جرایم ۱۴ نفر که به نظر علیه امنیت ملی آمریکا اقداماتی را کرده بودند برداشته شده است. در این مقاله با افراد مرتبط با دولت مصاحبه شده و بازبینی کلی درباره آمار و اسناد دادگاه در این زمینه صورت گرفته است.

مجله آمریکایی پولیتیکو نوشت:‌ دولت اوباما در ماه ژانویه در خلال توافق هسته‌ای در حالی مبادله زندانیان را کلید زده که در همین حال جرایم ۱۴ نفر که به نظر علیه امنیت ملی آمریکا اقداماتی را کرده بودند برداشته شده است.
مبادله زندانیان با ایران در دولت اوباما شامل لغو پیگرد قانونی علیه چند پناهجوی ایرانی بوده است. برخی از اینها کسانی بودند که فراهم کننده تجهیزات هسته‌ای بودند.
بازرسی‌های پولیتکو که روز دوشنبه هفته گذشته منتشر شد نشان می‌دهد در پاییز سال ۲۰۱۴ در خلال توافق هسته‌ای دولت اوباما از چندین قرار بازجویی و تعقیب ایرانیان عقب نشینی کرده است.
در این گزارش به مصاحبه با براخی عوامل از سطوح مختلف دولت وقت آمریکا اشاره شده است. از میان ۷ نفر از افرادی که در این مبادله آزاد شده‌اند در وزارت دادگشتری دولت اوباما به تهدید علیه امنیت ملی آمریکا محکوم شده بودند.
علاوه بر این ۷ نفر، در گزارش پولیتیکو گفته شده که وزارت دادگستری اتهامات و حکم بازداشت ۱۴ نفر از افراد دیگر را نیز کاهش داده است.
برای مثال ادعا شده سه تن از این افراد کسی بوده که یک هواپیمای بویینگ را برای یک ایرلاین ایرانی که از حزب الله  حمایت می‌کرده لیزینگ کرده بود.
از این گذشته این مجله مدعی شده یکی دیگر از این افراد سعی کرده که تعداد زیادی اسلحه برای ایران خریداری کرده تا به این کشور ارسال کند.
هچنین ادعا شده یکی از این زندانیان به نام سید ابوالفضل شهاب جمیل بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ به جرم ارسال هزاران قطعه و تجهیزات ساخت آمریکا مرتبط با برنامه هسته‌ای به ایران از طریق چین دستگیر شده بود.
این مقاله از قول یکی از مقامات دولت اوباما بدون نام بردن از این مقام مسئول گفته تخفیف و بخشیدن جرائم این زندانیان در نتیجه یک ضرورت بود و آن دستیابی به توافقی بوده که به باور آنها توانایی ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را از بین برده است.
این زندانیان در ژانویه ۲۰۱۶ مبادله شدند و با این کار اجرایی شدن توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها قابلیت اجرا پیدا کرد. در ازای آزادی این زندانیان ۵ آمریکایی نیز توسط ایران آزاد شدند.
در آن زمان دولت اوباما هفت ایرانی آزاد شده را شهروند آمریکایی خطاب کرد که به جرم نقض تحریم‌های هسته‌ای یا نقش محدودیت‌های تجاری دستگیر یا متهم شده بودند.
پولیتیکو گزارش داده که بسیاری از عوامل مجرب و بازرسان امروز می‌گویند که آنها به پرونده‌های مرتبط با منع گسترش سلاح هسته‌ای تمایلی نداشتند.
«لی زلدین» نماینده نیویورک و یکی از جمهوری‌خواهان یهودی در مجلس نمایندگان گفته که این گزارش درباره مبادله زندانی‌ها نشان داد که سیاست خارجی دولت اوباما به طور فاجعه‌باری افتضاح بوده است. مقامات ارشد از دولت اوباما در گزارش پولیتیکو گفته‌اند که مبادله زندانی‌ها یک معامله برای آمریکا بوده و طی آن وزارت دادگستری و اف بی آی آمریکا ۲۱ ایرانی را بازرسی کردند./شفاف۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

سید عباس عراقچی(معاون وزیر خارجه ) رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام و عضو ارشد تیم مذاکره کننده‌ هسته‌ای امروز (یکشنبه۹۵/۱۰/۲۶) در سالگرد یک سالگی اجرای برجام در نشستی خبری در محل وزارت امور خارجه به تشریح دستاوردها و تحولات پس از برجام پرداخت و پس از آن به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

خلاصه ای ازگزارش وپاسخ به خبرنگاراننکات مهم

*تمام تصویرهای غلطی که آمریکا و دشمنان ایران با سوء استفاده از برنامه هسته‌ای ایران ایجاد کرده و ایران را به عنوان تهدید و کشوری که به دنبال سلاح هسته‌ای است، تعریف کرده بودند،‌ همه اینها در اثر برجام شکسته شد

*لغوشش قطعنامه فصل هفتمی  شورای امنیت علیه ایران، پی‌ام‌دی به طور کامل بسته شده است و ایران از اتهامات مطرح شده، مبرا شد.

جایگاه ایران درجهان بعنوان یک قدرت برتر وتأثیرگذار،نمونه اش در قطعنامه اخیر که در مورد سوریه صادر شد ، همان شورای امنیتی که پیش از برجام ایران را بعنوان تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی معرفی کرده بود، در قطعنامه خود نقش ایران را در سوریه به عنوان یک بازیگر مورد توجه قرار می‌دهد.

*بعداز”برجام” برنامه هسته‌ای ایران از یک برنامه ممنوعه از دید شورای امنیت و جامعه بین‌الملل به یک برنامه کاملا مشروع تبدیل شده است و کشورهای جهان که شورای امنیت پیش این از آنها می‌خواست که هر اقدامی که می‌‌توانند برای محدود کردن ایران و جلوگیری از گسترش برنامه‌ هسته‌ای آن انجام دهند، تا آنجایی که می‌گفت همه کشتی‌ها و هواپیماهای ایران را باید تفتیش کنید که مبادا قطعه‌ای و تجهیزاتی به سمت ایران برود که مربوط به برنامه هسته‌ای باشد، تا جایی که می‌گفت نباید به دانشجویان ایرانی اجازه دهید در رشته‌های مرتبط در کشورهایتان تحصیل کنند، همان شورای امنیت الان برنامه هسته‌ای ایران را به عنوان برنامه مشروع شناسایی می‌کند و به کشورها توصیه می‌کند که وارد برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای شوند.

* غنی سازی ادامه دارد. تحقیق و توسعه در حوزه غنی سازی ادامه دارد. کار ما روی ماشین‌های پیشرفته در حال انجام است. ماشین‌های پیشرفته‌تری که الان در حال کار کردن و آزمایش شدن است در یک دوره زمانی کاملا معقول به بهره‌برداری خواهد رسید.

* ما در یک فاصله ۱۰ تا ۱۵ سال طبق برنامه‌ای که خودمان طراحی کردیم و به آژانس نیز ارائه دادیم، به مرحله غنی سازی صنعتی خواهیم رسید. برنامه‌ای است که مصوب شورای عالی امنیت ملی است و این برنامه منطبق با برجام است و به مرحله غنی سازی صنعتی خواهیم رسید.

* راکتور راکتور آب سنگین اراک در حال طراحی برای بازسازی است و راکتور بسیار پیشرفته‌تری جایگزین می‌شود، قراردادهای مربوطه منعقد شده و طراحی‌ها در حال انجام است و حرکت به صورت کاملا معقول و در یک برنامه زمانبندی حساب شده در حال انجام است.

* دعوت ازایران برای  همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با کشورهای  در پروژه بین‌المللی گداخت هسته‌ای (ایتر) شرکت کند. برای ساخت نیروگاه‌ها و تاسیسات هسته‌ای جدید مذاکرات در حال انجام است.

* ما در طول یک سال گذشته در اجرای برجام با بدعهدی‌ها، تعلل‌ها، سیاست‌های تاخیری و خصومت آمیز از سوی آمریکایی‌ها و برخی دیگر از کشورها مواجه بودیم و این هم کاملا قابل انتظار بوده است. چیز دیگریی نمی‌شود از آمریکایی که در یک خصومت شناخته شده با ایران قرار دارد، انتظار داشت.

وی ادامه داد: همانطور که در طول مذاکرات ما با این قبیل ترفندها و سیاست‌های خصمانه مقابله می‌کردیم و به همین دلیل مذاکرات بیش از دو سال انجامید، در این مدت اخیر نیز با این بدعهدی‌ها و سیاست‌های خصمانه مواجه بودیم.

معاون وزیر خارجه تصریح کرد: هیچگاه دید خوشبینانه نه در طول مذاکرات و نه بعد از آن به آمریکا و رفتارهای آن وجود نداشت و بر عکس هر روز خصومت آنها علیه ملت ایران آشکار شده است که چگونه هر آنچه که در طول مذاکرات از دستشان برآمد برای کاهش منافع ایران انجام دادند و هر آنچه که بعد از مذاکرات از دستشان برمی‌آمد برای ایجاد فضای منفی و مخرب و برای اینکه سرمایه‌گذاران را از اقتصاد ایران دور کنند، خودشان و متحدانشان در منطقه به طور مشخص رژیم صهیونیستی هم هر چه از دستشان برمی‌آمد انجام دادند.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام به تحریم‌ها اشاره و پرسید: با وجود همه این بدصدایی‌ها و خصومت‌هایی که آمریکایی‌ها و برخی از کشورها در منطقه نشان دادند، برجام چه کاری را انجام داد؟

 اول باید بپرسیم برجام چه کاری را باید انجام می‌داد؟ آنچه که از برجام توقع می‌رفت و باید برود این است که موانعی را که در اثر تحریم‌ها توسط شورای امنیت و غربی‌ها بر سر راه اقتصاد ایران گذاشته شده، بردارد.

عراقچی:‌ سؤال این است که آیا این تحریم‌ها برداشته شده؟ می‌شود پاسخ مثبت داد. همه تحریم‌ها و موانعی که بر سر راه اقتصاد ما بوده برداشته شده است. بعنوان مثال قرار بوده برجام مانع خرید هواپیما را از سر راه بردارد. آیا این کار صورت گرفته است؟ پاسخ مثبت است. ما مانعی بعنوان تحریم برای خرید هواپیمای خارجی نداریم.

وی گفت: اینکه دولت هواپیما کم یا زیاد خریده یا از این شرکت باید می‌خریدند، به مراحل بعد از برجام و سیاست‌های دولت مربوط می‌شود. برجام کار خودش را در این حوزه انجام داده است.

 موانع بر سر راه صادرات نفت ایران برداشته شده است. نفت ما الان بدون مانع صادر می‌شود، اما اینکه نفت کم یا زیاد صادر می‌شود، بحث دیگری است.

 آمریکایی‌ها و غربی‌ها بدعهدی کردند آنها تا توانستند مانع ایجاد کرده و سنگ اندازی کردند و ما با همه سنگ‌اندازی‌ها نیز مقابله کردیم و یکی یکی آنها را مجبور کردیم که بر سر عهد و تعهدات خودشان برگردند.

*هیچکس نباید گشایش‌هایی که بر اثر برجام و برداشته شدن تحریم‌ها در کشور ایجاد شده را ناشی از لطف کسی در خارج، آمریکایی‌ها و غربی‌ها بداند. آنها امتیازاتی که در برجام مجبور شدند  بدهند و بعد از اجرایی شدن برجام همه تلاششان را کردند امتیازات و بهره‌برداری‌های ایران را به حداقل برسانند که ما نگذاشتیم و موفق نشدند.

* خیلی جاها فضا را تخریب کنند و خیلی جاها موانع دیگر به آنها کمک کرد که فضا را تخریب کنند، اما علی‌رغم همه اینها ما یکی یکی موانع را برطرف کرده و سعی کردیم برطرف کنیم.

* هیچ نهاد، دستگاه و وزارتخانه‌ای در کشور نیست که الان به ما گزارش کند که مانعی بر سر راهش وجود دارد که باید این مانع توسط برجام برداشته شود و برداشته نشده است. ما چنین گزارشی را نداریم، اینگونه هم نیست که اقتصاد ما بدون مانع پیش می‌رود.

 گزارشی از وضعیت تحریم‌ها  در سه حوزه کلیدی ، این حوزه‌ها را شامل «حوزه انرژی، نفت و گاز و محصولات پتروشیمی»، «حوزه حمل و نقل» و «حوزه مالی و بانکی»، برشمرد و افزود: در حوزه‌های دیگر مثل کشاورزی، علوم و … تحریم‌هایی داشتیم ولی تاثیرات آنها کمتر بود.

در حوزه نفت و گاز و انرژی می‌توان با قاطعیت گفت که حوزه به حالت عادی برگشته، تولید نفت ما در سطح مطلوبی است. فروش نفت ما که زیر یک میلیون بشکه متوقف شده بود و قرار بود به صفر برسد و به خاطر توافق ژنو در یک میلیون بشکه متوقف شد و بعد از برجام مانع صادرات نفت برداشته شد، الان به حدود دو میلیون بشکه برگشته است.

 در صادرات و بیمه نفت‌کش‌ها و در هیچ حوزه‌ای نیست که از وزارت نفت شکایتی دریافت کرده باشیم. الحمدالله وزارت نفت تلاش زیادی را صورت دادند و قراردادهای نفتی آماده شده است.

 درآمدهای ناشی از فروش نفت هم کاملا قابل وصول است. برخی منتقدان می‌گویند نفت صادر می‌شود، ولی پولش برنمی‌گردد. ما با وزارت نفت و بانک مرکزی در تماس هستیم، درآمدهای نفتی کاملا به اقتصاد ایران برگشته و قابل دسترسی است.

 شاید یک نشانه‌ای که شاهد ورود درآمدهای نفتی به کشور رشد اقتصادی است که رئیس جمهور اخیرا عنوان کردند که به رشد ۷٫۴ درصد رسیده‌ایم. کسانی که انتقاد می‌کردند و نسبت به این عدد بحث داشتند می‌گفتند اگر این عدد بزرگ است به خاطر بزرگی رشد در حوزه انرژی است، همه قبول دارند پول نفت به اقتصاد کشور برگشته است.

 ما در حوزه انرژی مشکلی نداریم. در طول یک سال گذشته مشکلاتی بوده که یک به یک رفع شده و در این حوزه سنگ اندازی‌هایی توسط آمریکا بوده که یک به یک رفع شده است، صادرات پتروشیمی ما بیش از ۳۰ درصدافزایش یافته، عنوان کرد:  افزایش داشته است.

 در حوزه حمل و نقل و در حوزه کشتیرانی الحمدالله بدون مشکل کار می‌کنند. مشکل بیمه کشتی‌ها، پرچم، کلاس و دسترسی به بنادر همه حل شده و هیچ مشکلی در عرصه کشتیرانی نداریم و علاوه بر آن مشکل بیمه نفتکش‌ها نیز حل شد،نفتکش‌های ما پوشش بیمه‌ای بین‌المللی دریافت می‌کنند.

 موانع خرید و فروش هواپیما بین ایران و کشورهای دیگر به ویژه تولیدکنندگان اصلی از بین رفته است و اولین هواپیما نیز وارد ایران شد. در حوزه هواپیمایی یک قرارداد ۱۰ ساله معتبری بسته شد و امروز هواپیماهای ما در تمامی فرودگاه‌ها به جز چند کشور سوختگیری می‌کنند که موانع موجود برای آن چند کشور نیز در حال حل شدن است.

 در  حوزه مالی”بانکی”هنوز شرایط بانک‌های ما به حالت عادی و نرمال برنگشته است،علل متعددی برای این موضوع وجود دارد که تقریباً هیچ کدام به مسائل برجام مربوط نیست. موانع دیگری هست که مهمترین مانع تحریم‌های اولیه آمریکا است که کماکان وجود دارد و بعد از انقلاب و حادثه گروگانگیری اعمال شده و ربطی به موضوع هسته‌ای نداشته است.

 در برجام هم به این تحریم‌ها پرداخته نشده و ما هم هیچگاه نگفتیم که بعد از برجام همه تحریم‌ها برداشته خواهد شد، همیشه گفته‌ بودیم تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای. چون موضوع مذاکرات برجام، موضوع هسته‌ای بود. ما هیچ چیزی را فراتر از هسته‌ای مذاکره نکردیم و به همین خاطر هیچ تحریمی که مرتبط با هسته‌ای نباشد،  برداشته نشده است.

 تحریم‌های اولیه آمریکا سرجایش است و این تحریم‌ها به ما اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا و دلار را نمی‌دهد. این مشکلاتی را ایجاد می‌کند چون بسیاری از کشورهای دنیا ارزشان را با دلار بسته‌اند. این موانع را تا حدود زیادی در یک سال گذشته سعی کردیم حل کنیم. بانک مرکزی سعی کرده راه‌های جایگزین را پیدا کند. راه‌های جایگزین الا ماشاءالله وجود دارد. راه‌های قانونی کاملا مشروع وجود دارد که از سیستم مالی آمریکا استفاده نکرد و از سیستم یورو، ین و … استفاده کرد.

 مهم این است که در هر موضوعی باید مسیر قانونی خود پیدا شود. همانطور که در رابطه با قرارداد ایرباس و بوئینگ کانال بانکی خاص خودش ایجاد شد. همچنین در رابطه با قرارداد پژو که حدود ۶۰۰ میلیون یورو است، مسیر مالی و بانکی ایجاد شد.

 مسیرهای بانکی با توجه به مشکلات ناشی از تحریم‌های اولیه است یک به یک بررسی و باز می‌شود، ولی مشکل کماکان باعث شده که حالت ما به حالت عادی و اولیه برنگردد. موانع دیگری از جمله قوانین پولشویی، مقابله با منابع مالی تروریست‌ها از جمله داعش و القاعده و استفاده آنها از سیستم‌های مالی باعث شده در ۱۰ سال گذشته قواعد انضباطی پیچیده‌ای وضع شود و بانک‌های ما به خاطر تحریم‌ها از این فضا دور بودند، اما به تدریج در حال به روز شدن هستند.

 دوستان بانکی مطرح می‌کنند اگرچه مشکلات مالی دارند و مشکلات بانکی هنوز هست، اما در هیچ کجا در بن‌بست نیستیم. برای هر جایی راهی وجود دارد. گشایش‌ها دارد صورت می‌گیرد.

* ما جز بعضی از مسائل فنی مربوط به اجرای برجام، مذاکره‌ای با آمریکایی‌هایی نداریم و مذاکرات مدت‌هاست که متوقف شده است.

* برجام یک توافق دوجانبه بین ما و آمریکا یا ما و هیچ کشور دیگری نبوده است. یک توافق چندجانبه بوده، بین ایران و شش کشور و اتحادیه اروپا که به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات و پایه مذاکرات بوده و تعهدی که وجود دارد، در اصل یک تعهد بین‌المللی است.

 اینکه رئیس جمهور بعدی آمریکا یا هر رئیس جمهوری از این کشورها و بطور مشخص رئیس جمهور بعدی آمریکا تصمیم بگیرد برجام را کنار بگذارد تصمیم خودش است، اما باید پای تبعاتش هم بایستد.

 ما در مورد برجام مذاکره مجدد نخواهیم داشت. برجام یک موضوع خاتمه یافته است. اگر آقای ترامپ تصمیم دارد که برجام را به تعبیر خودش پاره کند، این انتخاب ایشان است و عکس‌العمل ما هم کاملا روشن است و قبلا هم اشاره شده است.

* اگربرجام را پاره کنند، این طرف آتش خواهد زد. به این معنی که هیچ مذاکره مجدد و دیگری در کار نخواهد بود و برجام به هیچ وجه برای مذاکره باز نخواهد شد و باید به همین که هست پایبند بود.

 اخیرا خیلی از مخالفان برجام به ترامپ توصیه می‌کنند که برجام را نگهدار اما با اجرای سختگیرانه و گذاشتن تحریم‌های جدیدتر شرایط را به گونه‌‌ای کن که ایرانی‌ها خودشان از برجام خارج شوند، اظهار داشت: مسلما مفهومی به عنوان اجرای سختگیرانه برجام قائل نیستیم. آنچه در برجام آمده اجرای همراه با حسن نیت است.
وی با بیان اینکه در برجام صراحتا ذکر شده که کشورهای ۱+۵ و ایران متعهد می‌شوند که برجام را با حسن نیت و در فضای سازنده اجرا کنند و از هر اقدامی که خلاف متن و روح برجام باشد خودداری کنند،

آمریکایی‌ها در طول مذاکره معتقد بودند که  آیسا (۱)تحریم هسته‌ای نیست و یکی از چالش‌های بزرگ ما در مذاکرات که اصلا گفته نشده نیز همین موضوع بود که هیأت آمریکایی و ۱+۵ را متقاعد کنیم که آیسا یک تحریم هسته‌ای است، چون یکی از دلایل گذاشته شدن آن اشاره شود به تلاش ایران برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی از جمله هسته‌ای و چون این دلیل در متن کامل آیسا ذکر شده یک تحریم هسته‌ای است و این یکی از کارهای بزرگ است که آیسا به عنوان تحریم هسته‌ای در برجام شناخته شد، برخی بحث می‌کنند که تحریم داماتو مربوط به گذشته است. ما این قانون را در برجام به عنوان تحریم هسته‌ای جا انداختیم و رئیس‌جمهوری آمریکا موظف شد که این قانون را بلااثر و متوقف کند.

عراقچی افزود: در مذاکرات بحث دیگری که با تیم آمریکایی داشتیم این بود که چون قانون زمان‌دار است و در پایان ٢٠١۶ پایان می‌پذیرد، تمدید کردنش هم به معنی تحریم جدید است و از نظر ما نقض برجام است و در برجام آمده است که تحریم‌هایی که لغو شده نباید دوباره وضع شوند. ما همان زمان گفتیم که تمدید این قانون، نقض برجام است، اما تمدید قانون دست کنگره آمریکا است و سیاست ما در برجام این بود که هیچ چیز به کنگره موکول نشود و اختیار هیچ چیز را در برجام به دست کنگره ندهیم.

در کنگره‌ای که نتانیاهو حق وتو دارد نباید اختیار را دست کنگره داد. با این حال ما از روز اول در مذاکرات موضع گرفیتم. در تمام کمیسیون‌های مشترک و ملاقات‌های دوجانبه تاکید کردیم که تمدید آیسا از نظر ما نقض برجام است، آمریکایی‌ها می‌گفتند که تاریخ انقضا تمدید می‌شود و یک اختلاف تفسیری و حقوقی داشتیم.

*آمریکایی‌ها معتقدند نقض نیست و ١+۵ و حتی روسیه و چین هم بر این اعتقادند که تمدید آیسا نقض نیست.

 اعتقاد آنها این بود که این قانون وجود دارد، ولی به خاطر برجام اجرا نمی‌شود و وقتی تمدید شود هست ولی اجرا نمی‌شود کما اینکه بلافاصله بعد از تحریم آقای کری دستور بلااثر شدن آن را صادر کرد. البته همه متفق القول هستند که اگر آمریکا آیسا را اجرا کند نقض است.

وی با اشاره به ارسال نامه‌ ظریف به موگرینی و تشکیل هیأت نظارت بر اجرای برجام و دو دستورالعملی که رئیس جمهور به صالحی و ظریف محول کرد، اظهار داشت: دو واکنش به تصویب رسید که یکی از آنها این بود که با تشکیل کمیسیون مشترک موضع سیاسی ما که تمدید آیسا نقض برجام است ثبت شود که این اتفاق افتاد و نگرانی ایران جدی گرفته شد و همه کمیسیون مشترک هم این را تایید کردند که اگر اجرا شود نقض برجام است.

* در برجام دو نوع نقض وجود دارد که یکی نقض است و دیگری نقض فاحش. هر نقضی منجر به از بین رفتن برجام نمی‌شود، کما اینکه آژانس در آخرین گزارش خود اعلام کرد که ذخایر آب سنگین ایران از ١٣٠ تن ۱۳۰ تن و ۱۰۰ کیلو شده است که این موضوع بلافاصله با فروش آب سنگین این قضیه جبران شد. اما این هم نقض بود ولی نقض فاحش نبود که باعث بر هم خوردن برجام شود.

عراقچی تاکید کرد: اینکه تمدید آیسا همراه با عدم اجرایی شدن آن نقض یا نقض فاحش است را هیات نظارت باید تشخیص دهد و هیات نظارت نظرش را اعلام کرد و دو عکس العمل را پیشنهاد کردند که اعلام شد. یکی موضوع پیشران‌های هسته‌ای بود و دیگری ثبت موضع سیاسی ما در کمیسیون مشترک برجام که تمدید آیسا نقض برجام است، بود.

 نکته دیگر درباره بند ٣۶ و ٣٧ برجام است که برخی به آن اشاره می‌کنند که اگر ما به کمیسیون مشترک شکایت کنیم در هر حالتی تحریم‌ها برمی‌گردد. این بحث را در زمانی که برجام در مجلس بررسی می‌شد به تفصیل مورد بحث قرار دادیم و من توضیح دادم.

وی توضیح داد: اگر کشوری از طرف‌های مقابل یا یکی از آنها شاکی باشد که وظایف خود را انجام نداده، این مکانیسم را فعال می‌کند. نکته‌ای که باید دقت کرد این است که وقتی به کمیسیون مشترک می‌رسد، اگر کشور مربوطه نتیجه نگیرد و اگر آن کشور ایران باشد ما تغییر مسیر نمی‌دهیم و اینجا مسیر جدا می‌شود و ما دیگر به شورای امنیت مراجعه نمی‌کنیم، طرف مقابل باید به شورای امنیت برود. در پاراگراف ٣۶ آمده است که اگر کشور شاکی راضی نشود یا تعهدات خود را به صورت جزیی و کلی متوقف می‌کند یا می‌رود شورای امنیت. برای ما رفتن به شورای امنیت معنی ندارد. قرار نیست ما شورای امنیت برویم. زمانی که در وین از من در این باره سؤال کردند که از این جا به بعد شورای امنیت می‌روید گفتم نه. چون معنی ندارد به شورای امنیتی برویم و از کسانی شکایت کنیم که خودشان شاکی هستند.

عراقچی گفت: ما بر اساس بند ٣۶ تصمیم می‌گیریم که چه انجام دهیم و رفتن به شورای امنیت اتفاق هم نخواهد افتاد.

 پروژه مدرنیزه شدن اراک را پروژه‌ای متعلق به ایران و مجری آن را ایران است،آنچه به ۱+۵ مربوط می‌شود تامین گواهی‌نامه‌های بین‌المللی مبنی بر صحت این راکتور و نیز تامین تجهیزات و مشاوره‌ها در این زمینه است. قراردادی که سخنگوی سازمان انرژی اتمی عنوان کرد بر سر قیمت با چینی‌ها در حال چانه‌زنی هستیم، قرارداد مشاوره‌ای است، کار اراک خوب دارد پیش می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: نظرات هیأت نظارت در کمیسیون برجام تامین شده و ما به هیأت نظارت گزارش خواهیم داد و تصمیم گیری درباره ادامه مسیر با هیأت نظارت است.

* رئیس جمهور آمریکا طبق برجام متعهد است قوانین هسته‌ای کنگره مربوط به ایران را «ویو» متوقف و بلااثر کند و به آن ادامه دهد. چه اوباما و یا رئیس‌جمهور بعدی آمریکا اگر «ویو» را انجام ندهد، نقض فاحش مرتکب شده است. الان هیچ تحریمی برنگشته است. آمریکایی‌ها در عمل جلوی آن را گرفته‌اند.

*تا قبل از اجرایی شدن برجام در حدود ۱۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران آزاد شد و بعد از برجام نیز همه دارایی‌های فریز شده یا مسدود شده ایران آزاد و در دسترس بانک مرکزی قرار گرفت، هیچ جایی نیست که بانک مرکزی به ما گزارش داده باشد پول‌های من در فلان حساب که قرار بوده آزاد شود، آزاد نشده است.

جاهایی بوده که برجام پول‌ها را آزاد کرده، ولی به خاطر مشکلاتی که با روابط دوجانبه ما با آن کشور مربوط می‌شده و ما مقداری از پول‌ها را به علت خاصی در کشوری گذاشته بودیم، الان بعد از برجام می‌خواهیم پول‌ها را برگردانیم. دوستان شاید سختشان است و یا انتظاراتی دارند. هیچ پولی در هیچ جایی نیست که به خاطر برجام همچنان مسدود باشد. همه پول‌های بانک مرکزی در اختیار بانک مرکزی هست. اینکه میزان و مبلغش چقدر باشد، خودشان باید گزارش بدهند.

 بیش از هشتاد هزار ال‌سی و حواله بانکی و حواله‌های مختلف را بانک مرکزی در یک سال گذشته انجام داده و حدود ۲۶ میلیارد دلار بانک مرکزی در اشکال مختلف جابجا کرده است و این نشان می‌دهد سیستم در حال کار است و مانع برجامی وجود ندارد. البته موانع دیگر هست و سختی‌ها وجود دارد، بدعهدی‌ و سیاست‌های تاخیری آمریکا و بدقلقی هم وجود دارد که با آن مقابله شده و می‌شود.

* اینکه کنگره یا دولت بعدی آمریکا اقدامی علیه ایران انجام دهد یا قانونی علیه ایران وضع کنند و به اقدامات خصمانه خود ادامه دهند، کاملا محتمل است و باید انتظار آن را داشته باشیم. اگر نباشد باید تردید کرد.

، دوستان به گونه‌ای سوال می‌کنند که انگار اشتیاق داشتند بر اثر برجام همه مشکلات با آمریکا حل شود و حالا که حل نشده شاکی هستند. از نظر ما خصومت آمریکا ادامه دارد و خواهد داشت و باید منتظر بود.

عراقچی تصریح کرد: قدم قدم باید با سیاست‌ها و خصومت‌هایشان مقابله کرد و ما در وزارت خارجه محکم در برابر همه اینها خواهیم ایستاد و مشکلات کشور را سعی خواهیم کرد حل کنیم و باید در برابر خصومت‌های آمریکا، رئیس جمهور بعدی و کنگره بایستیم و با وحدت ملی جلوی آنها بایستیم.

* یکی از کارهای خوبی که دوستان ما در سازمان انرژی اتمی در مذاکرات کارشناسی با ۱+۵ حل کرده و جا انداختند نحوه محاسبه ۳۰۰ کیلو از ذخایر اورانیوم ایران بود. طبق برجام ذخایر اورانیوم برجام سالانه در هر فرم و شکلی باید ۳۰۰ کیلو باشد، در طول اجرا ما با دو مشکل مواجه شدیم، یکی اینکه آژانس می‌گفت مواد غنی شده در هر شکلی ملاک است بنابراین اورانیومی که در لوله‌ها رسوب کرده باید جزو ۳۰۰ کیلو ذخایر ایران محاسبه شود و طبق بازرسی آژانس حدود ۱۱۸ تا ۱۲۰ کیلو رسوبات در لوله‌ها که عمدتا در تاسیسات اصفهان بود، محاسبه شد، البته آژانس بعدا این را اصلاح کرد و عنوان کرد که صد کیلو است. این موضوع مذاکره ما و ۱+۵ در سطح کارشناسی بود و نهایت در کمیسیون مشترک توافق کردیم که این صد کیلو با تمهیداتی جزو مواد غنی شده ایران نیست. یعنی۱۰۰ کیلو از ۳۰۰ کیلو آزاد شد و الان ۲۰۰ کیلو داریم؛ ولی ۱۰۰ کیلویی که آژانس به خاطر رسوبات جزو ذخایر ما حساب می‌کرد، آزاد شد و فضای غنی سازی بزرگی جلوی ما باز شد.

 بنابراین صفحات سوخت از محاسبه ۳۰۰ کیلو نیز جدا شد و فضای تنفسی خوبی جلوی ۳۰۰ کیلو باز شده است و صفحات سوخت جزو ۳۰۰ کیلو به حساب نمی‌آید. رسوبات داخل لوله‌ها نیز با تمهیداتی خارج خواهند شد، اما جزو ذخایر اورانیوم ما محاسبه نمی‌شود.

* یکی از مشکلاتی که با آمریکایی‌ها داشتیم در بحث بازگشت احتمالی تحریم‌ها و اینکه چه شرایطی بر بدهی‌های ایران حاکم خواهد شد بود بود، گفت: ما در طول ماه‌های گذشته یکی از بحث‌هایی که با بانک‌های بزرگ و و بنگاه‌های بیمه و خطوط اعتباری داشتیم که اگر تحریم‌ها برگردد سر جای خودش چه بلایی بر سر این خطوط اعتباری و یا وام‌هایی که به ایران داده شده و یا پروژه‌هایی که بسته شده می‌آمد.

وی گفت:‌ تا دو سه هفته پیش موضع اوفک این بود که ایران باید همه بدهی‌ها را پرداخت کند که این کاملا ناشدنی بود. حدود ۶۰ الی ۷۰ میلیارد دلار اعتبارات اختصاص یافته بود که به خاطر حل نشدن این موضوع بلاتکلیفف مانده بود. ما حدود یک سال مذاکره کردیم تا اینکه دو سه هفته پیش در نهایت اوفک(۲) پاسخ داد و قبول کرد کهه اگر چنین اتفاقی بیفتد و تحریم‌ها بازگردد بدهی‌ها، طبق جدول زمانی خودش پرداخت شود. مانع بسیار بزرگی برر سر خطوط اعتباری بود.

* تمامی درآمد ناشی از فروش نفت الان قابل دسترسی و وصول است و در حساب‌های وزارت نفت و بانک مرکزی منتقل می‌شود و در ۹ ماه گذشته ۲۹ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم.

 اکثر سفارتخانه‌ها الان برای نقل و انتقال پول از طریق تبادلات بانکی و یا حواله‌های بانکی اقدام می‌کنند، البته بعضی کشورها به خاطر سیستم بانکی کشور مقصد در آمریکای لاتین و آفریقا به دلیل استفاده سیستم بانکی‌شان از دلار، هنوز چنین امکانی برایشان فراهم نشده است و البته اولویت ما هم این موضوع نبوده است. من پیش از این گفتم در حوزه بانکی و مالی هنوز همه چیز به شکل عادی برنگشته و اغلب موانع بر سر راه، غیر برجامی است،انتقال پول به برخی سفارتخانه‌ها از راه‌های مختلفی است و لزوما چمدانی نیست، ولی اگر لازم باشد با چمدان هم می‌فرستیم. بهرحال اگر سفارتخانه‌ای در ته آمریکای لاتین باشد از را‌ه‌های دیگر استفاده می‌کنیم و ما سفارتخانه‌هایمان را لنگ نمی‌گذاریم.

 هنوز بانک‌های بزرگ با ایران کار نمی‌کنند یکی دو تا الان کار می‌کنند. هیچ جا در بن بست نیست و هر چه وضعیت اقتصادی کشور بهتر شود، ورود بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ بیشتر خواهد شد.

*ما امیدواریم با وجود قراردادهایی مثل بویینگ و ایرباس که اساسا با این قراردادها دیوار بی اعتمادی شکست، بانک‌های بزرگ اروپایی نیز به کار کردن با ایران روی بیاورند. وقتی بویینگ و ایرباس با ایران کار می‌کنند و دیگر مشکلات بانکی، بازگشت پذیری تحریم‌ها و ترامپ را ندارند یک اطمینانی را به بازار می‌دهد. امیدوارم ما این اطمینان را در داخل از بین نبریم.

 در نامه مقام معظم رهبری یکی از شروط مهم این است که اگر طرف مقابل ما بگوید که ساختار تحریم‌ها سرجایش است این نقض برجام است. حتی ذکر این عبارت هم نقض برجام است، اما در داخل مرتب این را عنوان می‌کنیم. خیلی‌ها می‌گویند تحریم‌ها برداشته نشده است و ساختار سرجایش است و سرمایه‌گذاران خارجی با مشاهده این فضا از حضور در داخل ایران خودداری می‌کنند، باید کمک کنیم فضای روانی لازم برای کسانی که می‌خواهند با ایران کار اقتصادی کنند، بیشتر از گذشته فراهم شود.

 اوباما مدعی است پیروزی آمریکا در برجام این است که بدون شلیک یک گلوله برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران را متوقف کرده است. بارها هم من گفته بودم که اگر آقای اوباما این را به عنوان دستاورد خود تلقی می‌کند عیبی ندارد ما حاضر هستیم به او بدهیم. چون برنامه نظامی هسته‌ای و بمب اتمی در کار نبوده است و ما طبق فتوای رهبری حرام می‌دانیم. برد آمریکا این است که جلوی چیزی که نداشتیم را گرفته و در ازای آن امتیازاتی را داده است،اماتأسفبار این است که رسانه اصولگرایی این دروغ  اوباماراتیتر زد ” بدون شلیک گلوله برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کردیم” اوباما گفته هسته‌ای تسلیحاتی. حال این دروغ را اوباما گفته باید بشود تیتر روزنامه ما؟!

 آمریکا نتوانست غنی سازی ما را متوقف کند. مذاکرات هسته‌ای نشان داد که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند بعد ما به دروغ تیتر بزنیم، ای کاش برجام همچنان یک موضوع ملی باقی می‌ماند و به موضوع فروملی و جناحی تبدیل نمی‌شد. امیدواریم برجام یک موضوع ملی باقی بماند.

صدا و سیما دبه کرد

عراقچی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره لغو حضورش در برنامه «متن؛ حاشیه» که قرار بود شنبه شب در آستانه یک سالگی اجرای برجام باشد، عنوان کرد: دوستان صدا و سیما مدت‌ها متقاضی حضور من در صدا و سیما بودند و چهارشنبه شب که رسیدم حداقل از سه شبکه درخواست کردند که در جلسه‌ای برای گفت‌وگو حاضر شوم و خود آن‌ها پیشنهاد کردند و شرایط را خودشان عنوان کردند که فقط شما هستید و مهمان دیگری نداریم و من قبول کردم.

وی افزود: دیروز ظهر تماس گرفتند که شرایط عوض شده و به نظر من موضوع پیچیده‌ای نبود. صدا و سیما یک قراری با من گذاشت و بعد هم دبه کرد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای با بیان اینکه موضوع مهمی نیست، خاطرنشان کرد: درباره مسائل سیاست داخلی خیلی وارد نمی‌شوم. مهم این بود که این صحبت‌ها گفته شود، البته اگر در صدا و سیما برای جمع بزرگ‌تری گفته می‌شد کار بهتر بود در هیچ جای دنیا این گونه نیست که یک مقام رسمی را در حالی که می‌خواهد گزارش کار خود را ارائه کند، در کنار یک منتقد بنشانند.

وی افزود: ما از مناظره ابایی نداریم و مشکلی نداریم. من از ابتدای مذاکرات هسته‌ای در جلسات خصوصی با منتقدان و غیرمنتقدان صحبت کرده‌ام و در وزارت خارجه جلسات زیادی با منتقدان برگزار شد. البته برخی از آقایان هیچ وقت تشریف نیاوردند، اما در کل جلسات مفیدی بود و استفاده کردیم.

عراقچی افزود: معتقدم وقتی سربازی بر می‌گردد به خانه و می‌خواهد گزارش کار بدهد، گذاشتن آن در کنار یک منتقد کار قشنگی نیست./۹۵/۱۰/۲۶خبرگزاری فارس

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:درپی فراهم نکردن حضورعراقچی در تلویزیون ازعراقی،وزارتخارجه ناچارشد”نشست خبری”برگزارکند

***

چرا ترامپ می‌گوید برجام بدترین قرارداد تاریخ آمریکا است؟

تصویر صالحی: برجام را منصفانه ارزیابی کنیم نه آرزومندانه

 دکتر علی اکبر صالحی امروز ۲۵تیرماه ۱۳۹۶(در۲سالگی برجام)در یازدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد خطاب به مخالفان برجام اظهار کرد: ان‌شاءالله ترامپ برجام را پاره کند تا بفهمیم به کجا خواهیم رسید.

وی با تاکید بر اینکه برجام را باید منصفانه ارزیابی کنید نه آرزومندانه، گفت: حقایق روی زمین را ببینید، سوالی که مطرح می شود این است چه کار باید می‌کردیم تا آمریکایی‌ها بیایند و عذر خواهی کنند و تحریم‌ها برداشته شود .

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه

کسانی که مخالف برجام هستند بیایند و به این سوال پاسخ دهند، بیان کرد: آیا صنعت هسته‌ای کشور ملک شخصی من بوده که در مذاکرات من برای آن شخصا تعیین تکلیف کنم و هر چه آمریکایی‌ها بگویند ما بگوییم چشم، چنین طرز فکری حکومت و نظام را زیر سوال می‌برد. یعنی این نظام هیچ متولی نداشته که یک نفر مثل من برای کشور تعیین تکلیف کند؟

معاون رئیس جمهور ادامه داد: اصلا فرض کنید اگر نظام این‌طور باشد، بنده همین قدر عقل برای خودم قائلم که چنین مخاطره‌ای نکنم، من با یک دستورالعملی به آنجا می‌روم که حالا من چند موردش را برای شما می‌گویم.

وی با اشاره به اینکه نظام برای ما کف تعیین می‌کرد، گفت: اینها را بعدا تاریخ می‌نویسد و همه آن نوشته شده است، گفتند ۴۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ اگر داشته باشیم خوب است، مصوبات آن هم هست، ما چند ماشین گرفتیم، ۶ هزار تا، یعنی از کفی که نظام برای ما تعیین کرده بود ۲ هزار ماشین هم بیشتر گرفتیم.

صالحی درخصوص فردو نیز گفت: در این رابطه هم

به ما گفتند چند صد جسد ماشین فقط بر روی استندها باشد، ولی ما ۱۰۴۴ ماشین گرفتیم،

نه فقط جسد ماشین، بلکه ماشین‌ها بچرخد و فقط اورانیوم تزریق نشود، یعنی

اراده کنیم فردا اورانیوم هم تزریق می‌کنیم

این فقط کف بود، اما ما در بعد فنی چه گرفتیم، حالا نمی‌خواهم بگویم در چه جاهایی کف چه بود و ما چه گرفتیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد:

اگر برجام برای آمریکایی‌ها خوب است، چرا ترامپ و اسرائیل از آن ناراحت هستند؟

چرا ترامپ می‌گوید برجام بدترین قرارداد تاریخ آمریکا است؟

آیا بدترین است چون صنعت هسته‌ای ما را متوقف کرده، آیا او می‌خواسته صنعت هسته‌ای ما پابرجا باشد، جواب آن را وزیر اطلاعات اسرائیل داده است، گفته شما چه کار کردید، ایران که صنعت هسته‌ای اش را دارد و اگر اراده کند در آستانه تولید سلاح هسته‌ای است.

صالحی با اشاره به اینکه ما ده میلیارد دلار در رابطه با صنعت هسته‌ای پروژه بستیم و کارش هم شروع شده، ادامه داد: آیا صنعت هسته‌ای وجدانا متوقف شده است؟، آیا نظام مسئولی ندارد که بگذارد صنعت هسته‌ای متوقف شود،

آیا اشکالی داشت که بعد از برجام تولید نفت به حدود ۴ میلیون بشکه برسد؟!

اشکال دارد صادرات نفت ما به بیش از دو نیم میلیون بشکه برسد؟!

اشکال دارد فساد در فروش نفت کنار زده شود.

وی اضافه کرد: آیا اشکالی دارد با برجام فشار در فروش نفت کشور کنار زده و دلار، کشتی‌رانی و نفت کش‌های کشور آزاد شود؟!

بله ما بهتر از این هم میتوانستیم، من یک بار گفتم ما هربار می‌رویم مذاکره قوی‌تر می‌شویم، بعد یک نفر گفت پس شما می روید آنجا آموزش می‌بینید، می‌گویم آقا چرا این حرف را می‌زنی، استاد اولوالعزم هم هر کتابی را بیشتر بخواند بیشتر به علمش افزود می شود، مگر ما خداییم که دیگر به کمالات‌مان افزوده نشود، نقد هم می‌کنیم نمی‌دانیم چگونه نقد کنیم. آقایان تاریخ نشان خواهد داد، بروید از خود ترامپ بپرسید، ان‌شاءالله که ترامپ پاره کند برجام را تا ببینیم چه می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: بنده یک مشکلی که دارم این است که حرفم را می‌زنم، دو سال پیش حدود یک یا دو ماه از تصویب برجام گذشته بود که دو نکته را گفتم، اول اینکه آمریکایی‌ها دبه می‌کنند که این کلمه خودش داستان شد، دومین مساله ای که گفتم این بود که بانک‌های بزرگ هنوز وارد میدان نشدند که آقای روحانی هم عصبانی شدند و من را توبیخ کردند، من در حد توبیخ شدن توسط رئیسم حرفم را گفتم، خیلی از حقایق را نمی‌توان گفت اما حقیقت‌های اینگونه‌ای را بنده با تشخیص خودم اعلام کردم.

وی تاکید کرد: متاسفانه آمریکایی‌ها در برجام عملکرد درستی نداشتند، چگونه درست نبوده، اینجاست که مقام معظم رهبری دقیق مطلب را بیان کردند و فرمودند در نوشتن برجام مسامحه و عجله شده است که این سخن ایشان در بعد تحریم بود نه بعد فنی.

بی تقوایی “شانتاژ”مخالفین برجام

صالحی گفت: شما بروید راکتور اراک را ببینید، آمده‌‍‌اند با استفاده از فتوشاپ چاله‌ای که قلب راکتور اراک است را پر و کلیپی از آن منتشر کرده‌اند که بگویند صنعت هسته‌ای ما متوقف شده است، واقعا آدم باید چه بگوید، اینگونه می‌گویند صنعت هسته‌ای متوقف شده است، آیا این کارها خداپسندانه و مورد پسند پیامبر(ص) و اسلام است.

وی با تاکید بر اینکه بنده گفتم، آقای ظریف هم گفتند که آمریکایی‌ها به عهد خود وفا نکردند، گفت: اینجا اشکال در برجام هست، او مدعی است که خلاف برجام نکرده اما واقعا چوب لای چرخ آن می‌گذارد، اینجا بود که مقام معظم رهبری فرمودند با تسامح نوشته شده، اما برخی عبارت را به بعد فنی صنعت هسته‌ای نسبت می‌دهند و می‌گویند این صنعت نابود شد، من تعجب می‌کنم از برادرانی که ما ۴۰ سال یکدیگر را می‌شناسیم و با هم رفت و آمد خانوادگی داشتیم و افراد عالمی هستند اما سر مسائل سیاسی می‌گویند صنعت هسته‌ای کلا متوقف شده است.

 ما امروز با اروپایی ها همکاری داریم که توتال نمونه آن است و در زمینه هسته‌ای نیز فعالیت می‌کنیم، خاطرنشان کرد: امروز تعداد فعالیت‌های علمی ما با کشورهای اروپایی بسیار افزایش یافته است.

من به عملکرد برجام نمره ۷۰ می دهم و از نظر من برجام قبول شده است، ۳۰ درصد هم اختلال ایجاد می‌کنند که باید با آمریکا صحبت کرد و فشار آورد. ما امکانات فشار را هم داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: امروز در برجام طوری عمل کردیم که دیگر به گذشته بر نمی‌گردیم. اگر در آینده به تاریخ ایران نگاه شود، خواهیم فهمید که این ملت چه قدم بزرگی برداشته است.

 صنعت هسته‌ای نماد قدرت جمهوری اسلامی ایران است و به سلایق دولت‌ها ربطی ندارد و هر تصمیم بزرگی برای آن گرفته می شود حتما باید با هماهنگی نظام صورت بگیرد.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود اظهار کرد: اکنون در شرایطی قرار داریم که امپراتوری آمریکا دچار تکانه‌های شدیدی شده و برای اولین بار دچار سردرگمی در استراتژی خود شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: امروز سردرگمی در استراتژی آمریکا با تزریق از جانب کشورهای خاورمیانه تقویت می‌شود. ترامپ هر روز یک حرف می‌زند و دو قطبی شدن آمریکا یک واقعیت است و اختلافات این کشور تازه آغاز شده است./ ۲۵ تیر ۱۳۹۶جام جم نقل از ایسنا

***

امریکانه فقط روح برجام بلکه متن برجام رانقص کرده است

ظریف: هفت بار پایبندی ایران به برجام تایید شده

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه سی ان ان تاکید کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی هفت بار پایبندی ایران را به توافقنامه تایید کرده است.
 فرید زکریا مجری برنامه «جی پی اس» سی ان ان در گفتگو با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت: می خواهم سوالاتم را درباره مسئله تعهد و پایبندی به برجام شروع کنم. چهار سناتور از جمله «مارکو روبیو» و« تد کروز» نامه‌ای نوشتند و در آن گفتند که ایران به توافقنامه پایبند نیست و به طور خلاصه استدلال کردند که شما هنوز دارید مواد هسته‌ای به دست می‌آورید و شما اجازه نداده‌اید آژانس بین المللی انرژی اتمی به بخشی از تاسیسات پارچین دسترسی داشته باشد و شما تعداد بیشتری از سانتریفوژهای مجاز را فعال دارید. پاسخ شما چیست؟
ظریف در پاسخ گفت: وقتی ما درباره توافقنامه مذاکره کردیم تصمیم گرفتیم که آژانس را تنها مرجع پذیرفته شده برای نظارت بر اجرای بخش هسته‌ای توافقنامه قرار دهیم و آژانس نیز از روز اجرای توافقنامه هفت بار تایید کرده است که ایران توافقنامه را صادقانه، کامل و بدون نقص اجرا کرده است. متاسفانه ما نمی توانیم درباره آمریکا همین حرف را بزنیم. آمریکا به بخش مربوط به خود در توافقنامه(برجام) عمل نکرده است.
وی افزود: وقتی کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد که رئیس جمهور ترامپ از حضور  خود در هامبورگ در جریان اجلاس گروه بیست برای منصرف کردن رهبران کشورهای دیگر برای تعامل تجاری و اقتصادی با ایران استفاده کرد، این کار او نقض نه فقط روح برجام بلکه متن برجام است.
به گزارش خبرگزاری صداو سیما، وزیر خارجه ایران تاکید کرد: به نظر من آمریکا لازم است که خودش به توافقنامه و تعهداتش در چارچوب این توافقنامه(برجام) عمل کند. ایران همیشه به توافقنامه عمل کرده است و این مسئله را آژانس هم تایید کرده  است.
ظریف در ادامه مصاحبه با فرید زکریا در پاسخ به این سوال که دستگاه اطلاعاتی آلمان گفته است که ایران همچنان به دنبال تسلیحات هسته‌ای است، گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی نهاد مسئول نظارت و راستی آزمایی است و تایید کرده است که ایران به توافقنامه عمل می‌کند. باید تاکید کنم که این توافقنامه ایران را ممنوع نکرده است که برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود را ادامه دهد. توافقنامه(برجام) بسیار روشن است و این حق را برای ایران قائل شده است غنی سازی انجام دهد. این غنی سازی برای اهداف صلح آمیز است و به نظر من معنای این قبول این واقعیت بود که دانشی که ایران به صورت بومی و از طریق تلاش دانشمندان ما  به دست آورده است، نمی توان از ایران گرفت و بهترین راه این است که بر آن نظارت کرد./۲۵ تیر ۱۳۹۶ تابناک بنق ازایسنا
***
امریکاباید کاری کرد که ایران برهم‌زننده برجام باشد

رئیس کمیته روابط خارجی سنا با بیان اینکه اکنون زمان خوبی برای بر هم زدن برجام نیست، گفت باید تلاش کرد تا ایران طرف برهم‌زننده توافق هسته‌ای باشد.

«باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا روز چهارشنبه گفت طرح تحریم ایران و روسیه که در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده، به سرعت روند قانونی را طی کرده و نهایی می‌شود.

مجلس نمایندگان آمریکا شب گذشته طرحی را تصویب کرد که در صورت تائید در سنا و کاخ سفید، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران، روسیه و کره شمالی اعمال می‌کند.

کورکر که در نشستی به میزبانی روزنامه «واشنگتن پست» صحبت می‌کرد، گفت سنا احتمالا تلاش خواهد کرد تا بخش مربوط به کره شمالی را از این طرح حذف کند، چراکه به عقیده سناتورها، اکنون زمان مناسبی برای افزودن بر تحریم‌های پیونگ یانگ نیست.

وی گفت انتظار دارد که روند تصویب این طرح به سرعت پیش رود و این طرح «بسیار بسیار زود» به قانون تبدیل شود.

این سناتور ارشد جمهوری‌خواه در مورد احتمال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، گفت اکنون زمان مناسبی برای این کار نیست و باید تلاش کرد تا ایران خود وادار به خروج از برجام شود.

من به رئیس‌جمهور می‌گویم…

کورکر گفت: چیزی که من به رئیس‌جمهور می‌گویم… این است که شما فقط یک بار می‌توانید توافق را پاره کنید. وقتی شما این کار را اکنون انجام دهید که هنوز اتفاق بدی نیفتاده است [همه علیه شما خواهند بود]... خوب صبر کنید تا زمانی که همه متحدانتان با شما همسو شده باشند.

گیربدهیدتاایران عصبانی شود وبهانه دست شمابدهد

وی افزود: آن را (برجام) سفت و سخت اجرا کنید. وقتی سختگیری کردید، مثلا فرض کنید که به آن‌ها گفتید که باید از فلان تأسیسات بازرسی شود و اگر آن‌ها اجازه ندادند، آن وقت [وقتش است].

این سناتور آمریکایی ادامه داد: هدف این است که برهم زدن توافق، کار ایران باشد، نه ایالات متحده، چون ما می‌خواهیم متحدانمان با ما باشند.

کورکر با بیان اینکه نظر وزرای دفاع و خارجه و همچنین مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا هم همین است، گفت:

 رکس تیلرسون- وزیر خارجه آمریکا به دنبال توافقی است که در آن ایران هیچ‌گاه حق غنی‌سازی نداشته باشد.

 اگر ایران حق غنی‌سازی داشته باشد، موجب می‌شود تا متحدان آمریکا در خاورمیانه هم این حق را طلب کنند وآنوقت واشنگتن هم قدرت مقابله رانخواهدداشت.

او با تکرار اینکه باید به توافقی رسید که حق غنی‌سازی را از ایران بگیرد، گفت: «کاری که باید انجام دهیم، این است که متحدانمان را با خود همراه کنیم. باید توافق را سفت و سخت اجرا کنیم. زمانی که یک سیاست مشخص تدوین کردیم، یک طرح مشخص تدوین کردیم، آن وقت زمانش است.»

کورکر افزود: «اما اگر امروز این کار را انجام دهید، خودتان برای خودتان بحران درست کرده‌اید. شما از توافق خارج شده و تحریم‌هایی اعمال می‌کنید. آن وقت متحدان اروپایی خود را از دست داده‌اید. شما در سوریه بحران دارید، در مورد کره شمالی بحران دارید، با روسیه مشکلاتی دارید. حرف من این است که اگر نتایج راهبردی را مد نظر داشته باشید، شاید فکر کنید که بهتر است این کار وقت دیگری صورت گیرد.» سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶-الف بنقل ازفارس

***
اختلاف وزیر خارجه آمریکا  با رئیس جمهوری آمریکا  برسربعضی ازمسائل ازجمله برجام
شبکه سی ان ان به نقل از منابع نزدیک به وزیر خارجه آمریکا گزارش داد:بعد از اختلافات دونالد ترامپ با شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید که منجر به استعفای وی شد و همچنین اختلافات وی با جف سشنز دادستان کل آمریکا در ارتباط با موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری، رکس تیلرسون وزیر خارجه نیز به دلیل اختلاف دیدگاه با ترامپ ممکن است تا قبل از پایان سال جاری میلادی از سمت خود کناره گیری کند.
براساس این گزارش، تیلرسون بر سر موضوعات مختلفی از جمله توافق هسته‌ای ایران و همچنین ترکیب پرسنل وزارت خارجه آمریکا با دونالد ترامپ دارای اختلاف است.
در همین حال، رئیس جمهوری آمریکا از تعلل جمهوریخواهان مجلس سنا برای اجماع نظر درباره طرح بیمه درمانی که جایگزین «اوباماکر» شود، گلایه کرد. ترامپ گفت: غم‌انگیز است که جمهوریخواهان تلاش اندکی برای حفاظت از رئیس جمهوری‌شان می‌کنند. از طرفی،اسکاراموچی مدیر جدید ارتباطات کاخ سفید در مصاحبه‌ای وعده داد دست به “اقدامات موثر” به منظور جلوگیری از افشاگری‌ها از داخل دولت دونالد ترامپ خواهد زد و هشدار داد اگر درز اطلاعات از کاخ سفید متوقف نشود “کارمندان اخراج خواهند شد”.
در چنین شرایطی، داماد ترامپ با انتشار بیانیه‌ای ۱۱ صفحه‌ای به جزئیات جدیدی از دیدارهایش با طرف‌های روسی اشاره کرد که پیشتر افشا نشده بودند. این در حالی است که، شهر ‘چارلستون’ ایالت کارولینای جنوبی شاهد راهپیمایی گروهی از مردم و فعالان حقوق ‏مهاجران علیه سیاست های ضد مهاجرتی دولت آمریکا و مقام های ایالتی بود.‏ ‘روث بدر گینزبرگ’یکی از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا ، در انتقاد از دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ گفت: امیدوارم واشنگتن در زمان حیاتم به مسیر گذشته خود بازگردد/۳ مرداد ۱۳۹۶روزنامه اطلاعات
***
تیلرسون برکنارشد

ترامپ تیلرسون را برکنار کرد/پمپئو وزیر خارجه جدید آمریکا

“دونالد ترامپ” رئیس جمهور آمریکا “رکس تیلرسون” را از سمت وزیر امور خارجه برکنار و “مایک پومپئو” رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را جایگزین وی کرد.

همچنین “جینا هاپسل” معاون پومپئو نیز به عنوان رئیس جدید سازمان سیا انتخاب شد.

یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در آستانه گفتگوها با کره شمالی و مذاکرات متعدد تجاری، تیم جدیدی را در وزارت خارجه این کشور مستقر کند.

دونالد ترامپ در توئیت جدید امروز خود نوشت: مایک پمپئو مدیر سازمان سیا، وزیر امور خارجه جدید ما (آمریکایی ها) خواهد شد. کار او فوق العاده خواهد بود! از رکس تیلرسون به علت خدمات او متشکرم! جینا هاسپل مدیر جدید سیا و نخستین زنی خواهد شد که به این سمت انتخاب می شود. به همه آنها تبریک می گویم.

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که با رکس تیلرسون بر سر توافق هسته ای ایران اختلاف داشته است.

جینا هاسپل اولین زنی است که در چنین پست بالایی در سازمان سیا تعیین می شود، همچنین وی نخستین زنی که برای مدتی ریاست عملیات سری سازمان سیا را به عهده داشته و جاسوسی با تجربه در اجرای عملیات مخفی به شمار می آید.

خانم هاسپل مسئول پیشین عملیات سری سیا بوده و شخصی است که در ماجرای شکنجه زندانیان پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دخیل بوده است. او که در سال ۱۹۸۵ به استخدام آژانس اطلاعات مرکزی امریکا در آمد، ماموریت هایی را در نقاط مختلف جهان، به ویژه لندن  به اجرا در آورده است. به گفته برخی رسانه های آمریکا، هاسپل ریاست یکی از زندان های مخفی آمریکا را در تایلند به عهده داشته است که در آن شیوه های مختلفی از شکنجه، از جمله غرق کردن مصنوعی و دیگر بدرفتاری ها با زندانیان به کار گرفته می شد./۲۲ اسفند ۱۳۹۶تسنیم

***
آمریکا به دنبال عصبانی کردن ایران است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید متن مصوبه آمریکایی‌ها آنقدری که واقعی بوده نشان داده شود، بنابراین رسانه‌ها و رادیو و تلویزیون اضطراب بلاوجه ایجاد نکنند؛ چراکه حادثه خیلی سهمگینی نیست، تخلف شده اما تاثیر شایان ذکری در کشور نمی‌گذارد.

علی لاریجانی که به استان خراسان رضوی سفر کرده است در جمع خبرنگاران درباره مصوبه مجلس آمریکا در خصوص تحریم ها گفت: مصوبه آمریکایی‌ها در برگیرنده مجموعه‌ای از مطالب است که شاید قسمت اعظم تحریم‌هایی است که در گذشته وجود داشته و در حال حاضر نیز وجود دارد منتها در گذشته براساس فرمان رئیس جمهور آمریکا بوده اما در حال حاضر قانونی شده است. می توان گفت این موضوع چیز جدیدی نبوده و یک بخش‌هایی به تحریم‌ها اضافه شده و شیطنت‌هایی صورت گرفته است که با توافق هسته‌ای سازگار نیست.

اهم سخنان وی به نقل از خبرگزاری‎ها از این قرار است:
*تردیدی نیست این مصوبه آمریکا نشان می‌دهد که در مسیر عادی آنها نتوانستند کارشان را جلو ببرند بنابراین با دستپاچگی و عصبانیت بدین مسیر رفتند.

*با این مصوبه آمریکایی ها مقابله خواهد شد. مصوبه آمریکایی ها مقدار زیادی جنبه تبلیغاتی دارد و مواد مغذی آن کم بوده و حواشی زیادی دارد بنابراین باید به این موضوع توجه شود که در دام آنها نیافتیم که قصد دارند مسیر را به سمت دیگری بکشانند.

*باید از مزیت های مختلف استفاده کرد تا پاسخ آمریکایی‌ها داده شود؛ البته در شورای هسته ای به این موضوع توجه شده و متن طرحی که در مجلس در این خصوص یک ماهی روی آن کار شده نیز در حال آماده شدن است که تقریبا نکات قابل توجهی را در بر دارد و در حال حاضر در کمیسیون امنیت ملی مجلس پیگیری می شود.

*به رسانه‌ها توصیه می کنم به اندازه ای که واقعیت دارد به مصوبه اخیر آمریکایی ها بپردازند به دلیل اینکه آنها سعی دارند اضطراب ایجاد کنند و روند سرمایه‌گذاری در کشور را مختل و مردم را ناامید کنند بنابراین باید جنس کار شناخته شود.

* اندازه و میزان تاثیر مصوبه آمریکایی ها در زندگی مردم بسیار نازل است البته اختیاراتی به رئیس جمهور آمریکا برای تحریم های دیگر داده شده، اما فی الحال خیلی مهم نبوده است. البته به دلیل اینکه از سوی آمریکایی ها تخلفی در اجرای برجام صورت گرفته باید پاسخ آنان داده شود و این کار به صورت جدی پیگیری می شود.

*برجام حادثه ای بود که برای دشمنان یک مقدار گران تمام شد و به خاطر داشته باشید در گذشته وفاقی ایجاد کرده بودند که بتوانند به راحتی قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کنند اما توافق هسته ای با هوشمندی این موضوع را از بین برد به طوری که در حال حاضر خیلی از کشورها به آمریکایی ها می گویند به چه دلیل براساس توافق عمل نمی کنید؟ مشخصا روس‌ها و چینی‌ها اعتراضاتی به رفتار آمریکایی‌ها داشته‌اند و برخی از کشورهای اروپایی نیز این موضوع را فهمیده‌اند که عملکرد آمریکایی ها در اجرای برجام صحیح نیست.در حال حاضر با وجود رفتار ناشیانه از سوی آمریکایی‌ها، شرکت مهم فرانسوی توتال در ایران سرمایه گذاری می‌کند بنابراین مشخص می شود ایران آن فضا را شکسته است.

*برجام یک توافق بین المللی است.برجام در شورای امنیت مصوب شده بنابراین یک کشور نمی تواند با مصوبات داخلی خود آن را خراب کند./الف، ۵ مرداد ۹۶

***
 علی لاریجانی گفت:بحث مذاکرات هسته‌ای به تقاضای امریکا در ۵ سال قبل رخ داد و آنها گفتند که ما حاضریم در مسائل هسته‌ای با ایران مذاکره و مسئله را حل کنیم. در ایران نیز بنا شد که شروطی مطرح شود که از جمله آنها می توان گفت که امریکا باید بحث غنی سازی را در ایران بپذیرد تا مذاکره صورت گیرد.

 آنها نیز در مرحله اول این را پذیرفتند ولی ایران درخواست کرد که باید کتبا اعلام شود و آنها نیز نامه اوباما را مبنی بر موافقت غنی سازی در ایران آوردند و بحث مذاکرات آغاز شد؛ البته این مذاکرات با فراز و فرودهایی همراه بود ولی بلاخره به توافق رسیدند

وی بیان کرد: قبل از آن یک فضایی در جهان به وجود آمده بود که همه کشورهای بزرگ بر علیه ایران همصدا شده بودند و همه آنها قطعنامه صادر و ایران را تحریم می کردند و حتی کشورهایی نظیر روسیه و چین نیز امضا می کردند. این نفاق بین کشورهای شرقی و غربی بر علیه ایران به وجود آمده بود که با توافق انجام شده این فضا نیز شکسته شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بعد از آن نیز شرایط اقتصادی کشور تغییر کرد و مسائل بانکی حل و رفت و آمد کشتی های ایران نیز آغاز شد و وضعیت به هم پیوسته کشورها نیز شکسته شد.

عصر امروز پنج شنبه ۵ مردادماه در مراسم دوازدهمین سالگرد علامه حاج شیخ محمدتقی بهلول گنابادی در محل مصلای گناباد/۵ مرداد ۱۳۹۶ایسنا

***

اقدام واشنگتن، «کاملا غیرقابل قبول» است

به نوشته خبرگزاری «اینترفکس»پوتین گفت از آنجا که این تحریم‌ها قوانین داخلی ایالات متحده را به محیط بین‌المللی تعمیم می‌دهند، «از منظر حقوق بین‌الملل، کاملا غیرقانونی هستند.»

رئیس‌جمهور روسیه گفت این اقدام واشنگتن، «کاملا غیرقابل قبول» است و آثار مخربی بر روابط دو کشور خواهد داشت.

مجلس نمایندگان آمریکا این هفته طرحی را تصویب کرد که در صورت تائید در سنا و کاخ سفید، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران، روسیه و کره شمالی اعمال می‌کند.

پوتین با بیان اینکه آمریکا مدت‌هاست که تلاش می‌کند تا روسیه را تحریک کند، گفت: «ما صبور هستیم، اما بالاخره زمانی باید پاسخ داد. ما نمی‌توانیم گستاخی در برابر کشورمان را تحمل کنیم.»/۹۶/۰۵/۰۵ فارس

***

خروج از برجام اشتباه راهبردی آمریکا خواهد بود

ریچارد هاس» رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در صفحه توئیتر خود با اشاره به تهدیدهای دولت جدید واشنگتن مبنی بر بد بودن توافق هسته ای ایران، نوشت: خروج از برجام اشتباهی راهبردی خواهد بود که به انزوای آمریکا و ایجاد بحرانی نابجا با ایران آن هم در شرایطی منجر می شود که واشنگتن باید بر روی کره شمالی تمرکز کند./۷ مرداد ۱۳۹۶خبرگزاری مهر

ریچارد هاس

***

 کنار گذاشتن برجام خدمت به آمریکاست

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: آن دسته از افرادی که معتقدند ایران باید برجام را کنار بگذارد بدانند این کار خدمت به آمریکاست، چون در این شرایط آمریکا به راحتی از انجام تعهدات بین‌المللی‌اش در برداشتن تحریم‌ها سر باز می‌زند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: براساس توافق بین‌المللی برجام اگر ایران یا آمریکا بخواهند برجام را اجرا نکنند، مشمول بندهای ۱۱ و ۱۲ قطعنامه ۲۲۳۱ می شوند.

 براساس این بندها اگر یکی از طرفین مدعی باشند که طرف دیگر پایبندی در اجرای برجام ندارد، عملا تحریم‌ها به قبل از امضای برجام برمی گردد. یعنی یکی از طرفین ظرف حداکثر ۳۰ روز درخواست صدور قطعنامه ای در شورای امنیت برای عدم پایبندی آن طرف به انجام تعهداتش می کند.

 این همان مسیری است که دولت جدید آمریکا دنبال می کند. وزارت خارجه ترامپ بعد از آنکه دو بار مجبور شد پایبندی ایران به تعهداتش را به کنگره اعلام کند اکنون به دنبال راهی برای اعلام عدم پایبندی ایران است تا تحریم‌ها را به شرایط قبلی بازگرداند. بعد از آن نیز قطعنامه در شورای امنیت علیه ایران صادر شود و مذاکراتی تحمیل شده تا خروجی آن بازنگری در برجام باشد.

در این شرایط ایران باید چه کند؟

 جمهوری اسلامی ایران تاکنون عملکرد خوبی در برجام داشته، آن هم در شرایطی که نگاه ما به برجام راهبردی و نه سیاسی است چون با نگاه سیاسی در صورت تامین نشدن منافع می توان به گونه دیگر عمل کرد.

فلاحت پیشه تجربه همکاری بین‌المللی را برای ایران مهم خواند و ادامه داد: ایران نمی خواهد پرونده برجام با اعلام عدم پایبندی سایر اعضا تمام شود. بر همین اساس برجام را کامل اجرا کرد و تخطی هم نداشت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به پایبندی ایران به انجام تعهداتش در برجام اگر آمریکا موضوع عدم پایبندی ایران را مطرح کند، باز هم نمی تواند بازگشت تحریم‌ها را فراهم کند. حتی اگر آمریکا به دنبال صدور قطعنامه جدیدی هم رود با مخالفت اروپا، روسیه و چین نمی تواند فضای روانی منفی دیگری را علیه ایران ایجاد کرده که شرایط به سال ۱۳۹۳ برگردد.

فلاحت پیشه در جمع بندی گفت: براین اساس نباید در زمینی که آمریکا طراحی کرده، بازی کرد به جای آن باید در ضمن استفاده از برجام، بخش‌هایی همچون توان موشکی که طرف‌های دیگر به دنبال نقصان آن هستند را، قوی کرد.

 آنهایی که می گویند ایران برجام را کنار بگذارد بدانند که پیشنهادشان در جهت تامین منافع ایران نیست. چون جمهوری اسلامی ایران تعهداتش را اجرایی کرده و اکنون نوبت طرف‌های غربی به خصوص آمریکا در اجرای تعهداتشان یعنی شکستن تحریم‌هاست.

فلاحت پیشه در پایان گفت: اگر ایران برجام را کنار بگذارد به آمریکا و سایر کشورهایی که به تعهداتشان در برداشتن تحریم‌ها عمل نکرده اند، کمک کرده که از فشار بین‌المللی فرار کنند و تعهداتشان را اجرایی نکنند./۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ایسنا

***

صحبتهای۵ماه پیش ترامپ بانخست وزیراسترالیا

ترامپ: برجام، احمقانه است…این توافق‌ها مرا می‌کشد

روزنامه واشنگتن‌پست روز پنجشنبه(۳اگوست۲۰۱۷=۱۲ مرداد ۱۳۹۶)گفته به متن کامل مکالمه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و «مالکوم ترنبال»، نخست‌وزیر استرالیا در روز ۲۸ ژانویه سال ۲۰۱۷ (۹ بهمن ۱۳۹۵)دست پیدا کرده است. /۱۲ مرداد ۱۳۹۶فارس

***

اگرامریکا”برجام“رابرنتابد،همپیمانانش اورا”تنها“می گذارند

گروه اطلاعاتی «سوفان» که مستقر در نیورک و وابسته به «علی سوفان» عضو سابق اف‌بی‌آی می‌باشد و به شرکت‌های تجاری مشاوره اقتصادی ارائه می دهد، تصریح کرد که نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است گام‌ غیرقابل تصوری در پایان دادن به اجرای برجام بردارد.

این گزارش ادامه می‌دهد که اگر دولت ترامپ تصمیم به کناره‌گیری از برجام بگیرد، احتمالاً با یا بدون توجیه واضح و روشن اعلام کند که ایران به مفاد توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) پایبند نبوده است.

بنا به گفته سوفان، عقب‌نشینی آمریکا از برجام و وضع جدید تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه ایران، به تیره شدن روابط واشنگتن با همپیمانانش در اروپا و آسیا منجر می‌شود و این در حالی است که روند نفوذ ایران در منطقه نیز به طور چشمگیر کند نمی‌شود.

بنا به گفته این گروه اطلاعاتی، تلاش ایران و دیگر طرفین ۱+۵ برای حفظ برجام بدون حضور آمریکا ناپایدار است و احتمالاً ایران را بر آن می دارد که از تعهدات خود طبق برجام کناره‌گیری کند.

روز ۱۷ ژوئیه سال جاری میلادی، ترامپ با اکراه برای دومین بار در گزارش ۹۰ روزه درباره توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵،  پایبندی ایران به مفاد برجام را تأیید کرد.

بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهور آمریکا ظاهراً به مشاوران ارشد خود دستور داده است تا گزینه‌ای را برای او فراهم آورند تا صرفنظر از پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام، بتواند در گزارش سوم خود درباره اجرای برجام که قرار است اواسط اکتبر ارائه شود، عدم پایبندی ایران به مفاد برجام را اعلام کند.

بر اساس این گزارش، یکی از تاکتیک‌هایی که ظاهراً دولت ترامپ در حال بررسی ان است، تحریک ایران به نقض برجام از طریق تلاش برای بازدید از تأسیسات نظامی ایران می باشد.

طبق قانون بازبینی برجام که در سال ۲۰۱۵ به تصویب کنگره درآمد، تصمیم دولت ترامپ برای اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، به طور قطع موجب می‌شود که کنگره اقداماتی را برای وضع مجدد تحریم‌های ثانویه علیه ایران که طبق برجام به حالت تعلیق درآمده بود، صورت دهد.

سوفان نوشته است که عقب‌نشینی آمریکا از برجام خیلی فوری به از بین رفتن این توافق هسته‌ای منجر نمی‌شودبرجام یک توافق چندجانبه میان ایران و دیگر اعضای گروه ۱+۵ است و دیگر اعضای برجام به شدت به تداوم اجرای این توافق متعهد هستند و در حال حاضر تصریح کرده‌اند که ایران به برجام پایبند بوده است.

بر اساس این گزارش،

بسیاری از شرکت‌های مهم غیرآمریکایی مجدداً از زمان لغو تحریم‌های ایران در ژانویه ۲۰۱۶، وارد بازار ایران شدند.

گروه سوفان تصریح کرد که اعضای گروه ۱+۵ احتمالاً و حداقل در وهله اول کناره‌گیری آمریکا از برجام، به اجرای برجام ادامه می‌دهند و به شرکت‌های خود دستورالعمل می‌دهند که از تحریم‌های مجدداً وضع شده آمریکا علیه ایران،  پیروی نکنند و همین اقدامات آمریکا ممکن است به شکاف تجاری با اروپا و کشورهای دیگر منجر شود و احتمال می‌رود این کشورها رسماً در سازمان تجارت جهانی علیه آمریکا شکایت کنند یا محدودیت‌های تجاری برای کالاهای آمریکایی اعمال کنند.

بر اساس این گزارش، شکاف بین آمریکا و همپیمانانش بر سر برجام، احتمالاً تلاش‌های آمریکا برای دستیابی به همکاری چندجانبه برای مواجهه با مسئله هسته‌ای و موشکی کره شمالی را پیچیده می‌کند؛ مخصوصاً اگر مشخص شود که آمریکا بدون توجیه مناسب، توافق موفقیت‌آمیز ایران را تضعیف کرده است.

سوفان سپس ادامه داد، صرفنظر از واکنش دیگر دولت های گروه ۱+۵، اجرای برجام بدون آمریکا نمی‌تواند پایدار باشد.

این گروه اطلاعاتی ادامه داد که وضع مجدد تحریم‌های ثانویه علیه ایران، شرکت‌های اروپایی و آسیایی را بر آن می‌دارد که یا بار دیگر از بازار ایران خارج شوند یا اینکه از ورود مجدد به بازار ایران خودداری کنند.

بر اساس این گزارش، تردیدی وجود ندارد که آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، گروه ۱+۵ را به نقض برجام متهم می کند و مقامات ایران را وادار می‌کند تا محدودیت‌هایی که برجام بر این کشور وارد آورده بود را کنار بگذارند.

گروه سوفان اینگونه ادامه داد که دولت ترامپ ظاهراً بر این باور است که وضع مجدد تحریم‌ها، اقتصاد ایران را تاجایی فلج می‌کند که مجبور می‌شود نفوذ این کشور در منطقه قطع شود که چنین برآیندی غیرمحتمل است و

تاکنون ایران توانسته حتی در اوج نظام تحریم‌های بین‌المللی به طور کامل از همپیمانان منطقه‌ای خود حمایت کند.

این گزارش در پایان نوشت، عقب‌نشینی آمریکا از برجام بدون آنکه ایران را از نظر استراتژیک در منطقه تضعیف کند، به از دست رفتن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران منجر می‌شود./۹۶/۰۵/۱۳فارس

***

وزیر خارجه فرانسه: از موضع ترامپ در مورد برجام نگرانم

نیکی هیلی گفته بود در زمینه برجام آمریکا باید به منافع امنیتی خود توجه داشته باشد و به مواضع اروپایی ها در این زمینه توجهی نداشته باشد.

وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد کشورش از موضع دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در مخالفت با برجام نگران است.

به گزارش  رویترز، ” ژان ایوز لو دریان” وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در سخنانی در دانشگاهی در پاریس ضمن اعلام حمایت مجدد فرانسه از برجام گفت:” این توافق در جهت هدف عدم اشاعه سلاح های هسته ای به دست آمده است.

او گفت:” این توافق که دو سال پیش به دست آمد ایران را از دست یابی به سلاح هسته ای بازداشته است و ما باید این دستاورد را حفظ کنیم.”

وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه با ابراز نگرانی از موضع دولت ترامپ در قبال برجام گفت:” من از موضع دونالد ترامپ در زیر سوال بردن برجام در این برهه زمانی نگران هستم. اگر این توافق زیر سوال برود آن گاه صداهایی در ایران بلند خواهد شد که خواهان دست یابی این کشور به بمب هسته ای هستند. ما در جهان بسیار خطرناکی زندگی می کنیم.”

وزیر خارجه فرانسه: از موضع ترامپ در مورد برجام نگرانم

در روزهای گذشته و همزمان با اظهارات “نیکی هیلی” سفیر آمریکا در سازمان ملل درباره احتمال عدم تایید پای بندی ایران به برجام از سوی رییس جمهور آمریکا در یک ماه آتی، نگرانی های مجامع اروپایی درباره احتمال بر هم خوردن برجام افزایش یافته است.

هم اکنون شکاف مواضع آشکاری بین دولت های اروپایی و دولت جدید آمریکا در مورد برجام مشاهده می شود؛ این شکاف به حدی جدی است که حتی نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در سخنان اخیر خود در موسسه محافظه کار “آمریکن اینترپرایز” در واشنگتن، تاکید کرد که واشنگتن در زمینه برجام باید به دغدغه ها و منافع امنیتی خود توجه داشته و به مواضع اروپایی ها اهمیتی ندهد.

گفتنی است هفته گذشته نیز رییس جمهور فرانسه در سخنانی ضمن اعلام حمایت فرانسه از تداوم برجام از امکان تکمیل این توافق بین المللی در حوزه هایی چون برنامه موشکی ایران و تمدید دوره زمانی این توافق برای پس از سال ۲۰۲۵ سخن گفته بود./۱۶ شهریور ۱۳۹۶عصرایران

***

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه ادعاهای خصمانه مقامات این کشور علیه ایران درباره برجام گفت: این بدترین توافق است و همه مزایا را پیشاپیش به ایران داده است.

ژنرال هربرت ریموندمک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز درباره توافق هسته‌ای ایران (برجام) گفت:

این بدترین توافق است و همه مزایا را پیشاپیش به رژیم ایران داده است.
ژنرال مک مستر مشاور جدید امنیت ملی ترامپ و جانشین فلین شد
مک مستر روز شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶نیز در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط به اظهارات خصمانه علیه ایران پرداخت و گفت:
همانطور که رئیس‌جمهور ترامپ بارها تکرار کرده، توافق هسته‌ای ایران بدترین نوع توافق در تمام دوره‌ها است و این ادعا دلایل زیادی دارد از جمله اینکه ایران همان ابتدا دستاوردهایی را که در طول اجرای این توافق باید می‌گرفت، دریافت کرد.
۸ سال دیگر این توافق به پایان می‌رسد و تاکنون دو سال از این توافق گذشته است و ایران تا پایان زمان این توافق می‌تواند صبر کند. همچنین ایران با سرعت در آستانه انتقال به مرحله تولید سلاح هسته‌ای است./دوشنبه۲۷ شهریور ۱۳۹۶تابناک
ژنرال هربرت ریموند مک مستر در۲ اسفند ۱۳۹۵(۲۰فوریه۲۰۱۷)به جای مایکل فلین معرفی شد

***

برجام موفق بوده و نمی‌توان آن را از بین برد/همه به تعهدات خود پایبند بوده‌اند

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه شب پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت همه طرف‌ها به تعهدات خود پایبند بوده‌اند.

وی پس از اولین نشست کمیسیون مشترک در سطح وزرای خارجه از زمان آغاز به کار دولت جدید آمریکا، در جمع خبرنگاران حاضر در نیویورک گفت: «دیداری صریح و رک داشتیم. همه طرف‌ها توافق داشتند که همه، همانطور که آژانس تائید کرده، به تعهدات خود پایبند بوده‌اند.»

وی افزود: «احساس کلی در نشست این بود که در این برهه زمانی که بحران‌های زیادی وجود دارد، جامعه بین‌المللی نمی‌تواند توافقی را که موفق بوده، از بین ببرد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «این توافقی دو جانبه یا ۶، ۷ جانبه نیست. این قطعنامه شورای امنیت است و همه اعضای جامعه بین‌الملل باید به آن پایبند باشند.»

او در پاسخ به سوالی در مورد مواضع دولت آمریکا در مورد مسائل غیرهسته‌ای، گفت: «این توافق صرفا هسته‌ای بوده و در این زمینه موفق بوده است. هیچ نقضی در این رابطه رخ نداده است.»

موگرینی گفت مسائلی خارج از حوزه این توافق وجود دارد، که ارتباطی به توافق ندارد و خارج از آن باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی در مورد اینکه آیا آمریکا هم موافق است که ایران به توافق پایبند بوده، گفت: «بله.»

او با بیان اینکه «بر کسی پوشیده نیست که آمریکا در حال بررسی سیاست خود در قبال ایران است»، در پاسخ به اینکه آیا بحثی در مورد اصلاح برجام صورت گرفت یا نه، گفت: «هیچ بحثی در مورد بازنگری یا اعمال تغییرات در برجام صورت نگرفت.»

وی تأکید کرد: «همین حالا هم [از سوی کره شمالی] یک بحران اتمی داریم و نیازی به آغاز یک بحران دیگر نداریم.»

موگرینی هرچند از پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن به ماندن در توافق پایبند است یا نه، خودداری کرد، اما گفت: «ما اروپایی‌ها اطمینان حاصل خواهیم کرد که برجام پابرجا می‌ماند.»

وی همچنین در مورد ابراز نگرانی مقامات آمریکا از بند موسوم به «غروب آفتاب» یا همان تاریخ انقضای محدودیت‌های برجام بر غنی‌سازی ایران، گفت: «برخی مفاد برجام موقت هستند و برخی مفاد نظارتی دائمی. علاوه بر این، ایران به عنوان عضو معاهده منع گسترش، متعهد شده است که هرگز به دنبال ساخت سلاح اتمی نرود.»/۱۳۹۶/۰۶/۳۰فارس

***

ترامپ به طور خطرناکی درباره برجام سردرگم شده است

نشریه «ویسکانسین استیت ژورنال» در گزارشی به تلاش‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای لغو برجام اشاره کرد و نوشت، اگر ترامپ توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) را لغو کند، در واقع توافقی را نقض کرده است که بازرسان بین‌المللی می‌گویند که ایران به تعهداتش در قبال آن توافق پایبند بوده است.

این نشریه آمریکایی ادامه داد، اگر ترامپ به پاره کردن برجام تصمیم بگیرد، جهان احتمالاً با از سرگیری برنامه هسته‌ای ایران روبرو خواهد شد.

در پایان این گزارش نوشته شده است، اگر جایگزین‌ها را فراموش کنیم، توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، بد به نظر می‌رسد.

این نشریه آمریکایی اینگونه نوشت که عیب حفظ برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد بعد از ۱۰ سال تعداد سانتریفیوژهای فعال خود را افزایش دهد و ذخایر اورانیوم غنی شده خود را بعد از ۱۵ سال توسعه دهد و عیب لغو برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد خیلی فوری این کارها را انجام دهد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که نارضایتی خود از برجام را پنهان نمی‌کند، بارها از تمایل خود برای از بین بردن توافق هسته‌ای ایران سخن گفته است.

وی اخیرا گفت که درباره سیاست آمریکا درباره برجام تصمیم گرفته است و بدون آنکه توضیحی ارائه کند، وعده داد که به زودی این تصمیم را علنی می‌کند.

بر اساس گزارش بی بی سی، «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در خصوص موضع ترامپ درباره برجام گفت که حرف هایوی  نشانه تصمیم برای خروج از این توافق نیست و تنها باید نشانه‌ای از نارضایتی تلقی شود./۱۳۹۶/۰۷/۰۲فارس

***

مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران و ۱+۵ را ناممکن است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران و ۱+۵ را ناممکن خواند.

 «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت انجام مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران، ممکن نیست.

وی در گفتگو با شبکه اسکای نیوز برجام را توافقی موثر دانست که نیازی به مذاکره مجدد در خصوص آن وجود ندارد.

موگرینی با اشاره به روند ۱۲ ساله دستیابی به توافق هسته ایران گفت طی دو سالی که از عمر این توافق می گذرد مدعی شد در این مدت این توافق از تلاش ایران برای دستیابی یه سلاح اتمی جلوگیری کرده است.

به گفته وی اگر یک توافق وجود دارد که به آن عمل شده و موثر بوده است و به اهدافش رسیده است، باید از آن محافظت کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: این رئیس جمهور آمریکا، فرانسه، روسیه و یا هرفرد دیگری نیست که به برجام نظارت دارد، بلکه این آژانس بین المللی انرژی اتمی است که برای نظارت بر توافق اتمی پیش بینی شده و این نهاد تاکنون هفت بار عملی شدن آن را تایید کرده است./۳ مهر ۱۳۹۶خبرگزاری مهر

***

سخنرانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد(۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

برجام ،توافقی پوششی برای ساخت یک برنامه هسته‌ای برای ایران فراهم آورد، ما نمی‌توانیم به آن پایبند بمانیم. توافق هسته‌ای ایران یکی از بدترین و یک‌سویه‌ترین توافقاتی است که ایالات متحده تا کنون وارد آن شده است. این توافق”برجام” مایه شرمساری برای ایالات متحده استما بیش از این نمی‌توانیم اجازه دهیم از ما بهره‌کشی شود یا وارد توافق‌هایی شویم که آمریکا حاصلی از آنها به دست نمی‌آورد/

یک هفته بعد

کاخ سفید:این توافق”برجام” تمامی مزایا را به ایرانی‌ها اعطا کرده

«هربرت ریموند مک‌مستر»ف مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (برجام) انتقاد کرد،وی که در نشستی در یک اندیشکده آمریکایی حضور داشت با بیان اینکه

برجام «بدترین» توافقی است که آمریکا تا کنون وارد آن شده

 گفت که با نظر «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره این توافق موافق است.

مک‌مستر مدعی شد که این توافق تمامی مزایا را به ایرانی‌ها اعطا کرده و تهران از پول به دست آمده از این توافق برای «بی‌ثبات کردن منطقه» استفاده می‌کند.

برجام توافقی بد است که ایران را قدرتمند کرده،موضع خودمان درباره این توافق را به عنوان بخشی از رهبرد گسترده‌ترمان در قبال ایران اعلام خواهیم کرد.

این مقام آمریکایی با بیان این ادعا که «ایران تسلیح نائبانش، از جمله حزب‌الله لبنان و نیروهای خود در یمن را تسریع کرده» گفت دولت ترامپ در حال اجرای راهبردی برای مهار ایران و حزب‌الله در سوریه است۱۳۹۶/۰۷/۰۳فارس

***

 اسرائیل :باتحسین سخنان ترامپ گفت:“برجام”،باید لغو شود یا مفادآن تغییر کند

بنیامین نتانیاهو که در نخستین روز از کار هفتاد و دومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می کرد، گفته است، اگر تغییری در توافق هسته ای با ایران روی ندهد، این توافق باعث می شود که ایران به کره شمالی دیگر بدل شود.

آنهایی که از توافق (هسته ای با ایران) دفاع می کنند، می گویند این توافق مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای خواهد شد. دقیقا همین حرف ها را در مورد توافق هسته ای با کره شمالی می زدنند و می دانیم که نتیجه ان چه شد. اگرشرایط (در توافق)تغییر نکند، این توافق دقیقا به نتیجه مشابه منجر خواهد شد.

نخست وزیر اسرائیل برجام را با توافق دهه نود میان قدرت های جهانی با کره شمالی مقایسه کرد و گفت شرایط کنونی برجام به ایران امکان داده که مانند «یک ببر گرسنه» منطقه را «بدرد و ببلعد» و اگر این «امپراتوری اسلامی به بمب اتم با قدرت پرتاب به هر جای جهان مجهز شود، تصور کنید چه خواهد شد».

بنیامین نتانیاهو همچنین سخنرانی روز سه شنبه رییس جمهوری آمریکا را که ساعاتی پیش از نطق او بیان شد و اولین سخنرانی دونالد ترامپ از مجمع عمومی سازمان ملل بود، مورد تحسین قرار داد.

آقای نتانیاهو گفت به عنوان کسی که سال ها سفیر اسرائیل در سازمان ملل بوده و اکنون نیز سال ها است که نخست وزیر اسرائیل است، «هرگز چنین سخنرانی شجاعانه ای» مانند نطق امروز رییس جمهوری ترامپ از این تریبون نشنیده بود./منبع:رادیوفردا

***

در«برجام »چه بدست آوردیم؟ماحصل برجام

خدمات برجام برای ایران (لیست قطعنامه ها و تحریم هایی که لغو شدند)

وضعیت ایران درقبل ازبرجام
دهها قطعنامه و تحریم جهانی علیه ایران وجود داشت؛ مجموع این شرایط باعث شده بود راه تجارت ایران با جهان به بسته ترین شکل خود در تاریخ برسد و حتی از دوران جنگ ۸ ساله نیز محدود تر باشیم.

نفت ایران را نمی خریدند و فروش نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز رسیده بود. آنچه هم می فروختیم ، نمی توانستیم پولش را بگیریم.

به دلیل تحریم های بانکی، قادر به نقل و انتقال پول نبودیم و نمی توانستیم حتی نیازهای دارویی کشور را تأمین کنیم.
کشورهای جهان حق بازرسی کشتی های ایران را داشتند تا مبادا تحریم ها را دور زده باشیم.
افکار عمومی جهان، به شدت علیه ایران بود و ایران را به عنوان کشوری مخفی کار در امور هسته ای، تهدیدی برای امنیت کل جهان می دانستند.
پرونده ایران در شورای امنیت به فصل هفت منشور رسیده بود؛ این فصل، ناظر به برخوردهای اقتصادی و سپس نظامی با کشورهایی است که پرونده شان در این فصل بررسی می شود.

 تحریم ها و قطعنامه هایی که علیه ایران وجود داشت و مدام نیز بر آنها افزوده می شد کنیم:

۱ – قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران:

– قطعنامه تحریم ۱۶۹۶ مصوب سال ۲۰۰۶

– قطعنامه تحریم ۱۳۷۳ مصوب سال ۲۰۰۶

– قطعنامه تحریم ۱۴۷۴ مصوب سال ۲۰۰۷

– قطعنامه تحریم ۱۸۰۳ مصوب سال ۲۰۰۸

– قطعنامه تحریم ۱۸۳۵ مصوب سال ۲۰۰۸

– قطعنامه تحریم ۱۹۲۹ مصوب سال ۲۰۱۰

۲- تحریم های اروپا علیه ایران:

– تحریم نقل و انتقالات مالی از مبدأ ایران و یا به مقصد ایران مصوب اتحادیه اروپا

– تحریم فعالیت های بانکی و مالی ایران و تحریم ارائه خدمات پیام رسانی مالی بانکی ( سویفت) به ایران و تحریم بانک ملی ایران و شعبات آن در خارج از کشور و تحریم بانک تجارت، ملت، رفاه کارگران، صنعت و معدن و دیگر بانکهای دولتی ایران و بسیاری از موسسات مالی ایرانی توسط کشورها و موسسات اروپایی

– تحریم امکان دسترسی ایران به اوراق ضمانت و تضمینهای مالی و اقتصادی

– تحریم صنعت بیمه ایران و تحریم ارائه هرگونه بیمه به کشتی های ایرانی که بار اصلی واردات و صادرات ایران را بر عهده دارند

– تحریم ارائه کمکهای مالی، اقتصادی و وامهای ترجیحی از سوی کشورها و موسسات اروپایی به ایران

–  تحریم واردات نفت و گاز و محصولات پیتروشیمی از ایران

– تحریم صادرات تجهیزات کلیدی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به ایران و تحریم سرمایه گذاری در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران
– تحریم شرکت نفت جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی گاز ایران شامل انسداد حسابهای بانکی آنها و تمامی اموال شرکت نفت و شرکتهای وابسته آن

– تحریم کشتیرانی و کشتی سازی

– تحریم صنایع خودرو و حمل و نقل

– تحریم نقل و انتقال و خرید و فروش طلا، فلزات گرانبها، الماس، اسکناس و ضرب سکه

– تحریم همکاری های هسته ای صلح آمیز در اروپا با ایران

– تحریم انتقال فلزات حساس به ایران

– تحریم نقل و انتقال و فروش نرم افزار و برنامه های نرم افزار برای اهداف صلح آمیز به ایران

– تحریم صدها شرکت صنعتی ایران

– تحریم مسافرتی و انسداد حسابهای بیش از چهارصد نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی

۳ – قطعنامه های شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران:

– قطعنامه سپتامبر ۲۰۰۳

– قطعنامه نوامبر ۲۰۰۳

– قطعنامه مارس ۲۰۰۴

– قطعنامه ژوئن ۲۰۰۴

– قطعنامه سپتامبر ۲۰۰۴

– قطعنامه نوامبر ۲۰۰۴

– قطعنامه اوت ۲۰۰۵

– قطعنامه سپتامبر۲۰۰۵

– قطعنامه فوریه ۲۰۰۶

– قطعنامه نوامبر ۲۰۰۹

– قطعنامه نوامبر ۲۰۱۱

– قطعنامه سپتامبر ۲۰۱۲

۴ – تحریم های آمریکا علیه ایران

– تحریم ها و محدودیت علیه درآمدهای ایران در خارج از کشور از جمله نقل و انتقال این منابع و درآمدها از سیستم های مالی و بانکی

– تحریم های مربوط به اوراق بانکی و اوراق دولتی ایران، تحریم های مربوط به ریال و اسکناس

– تحریم ارتباط ایران با سیستم پیام رسانی بین بانکی ( سویفت)

– تحریم های مربوط به بیمه افراد و شرکتها

– تحریم های مربوط به خرید و فروش نفت و تحریم های مربوط به صادرات نفت خام ایران به گونه ای که فروش نفت ایران حداقلی شود

– تحریم های مربوط به سرمایه گذاری، مشارکت و ارائه خدمات به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران

– تحریم صادرات و خرید و فروش محصولات پتروشیمی

– تحریم های مرتبط با شرکت نفت ایران و شرکتهای تابعه آن مانند نیکو و شرکت ملی گاز ایران، شرکت کشتیرانی نفت جمهوری اسلامی ایران، پتروپارس، شرکت نفت مسجد سلیمان و …

– تحریم های مرتبط با کشتیرانی و کشتی سازی و توقف اجرای تحریم های کار با اپراتورهای بنادر ایران مانند بندرعباس

– تحریم های مرتبط با بخش وسیعی از صنایع سنگین و سبک ایران شامل شرکت آلومینیم ایران، ماشین سازی اراک، شرکت سیمان مازندران، شرکت ساخت تجهیزات نیروگاهی و…

– تحریم ها علیه سازمان انرژی اتمی ایران و شرکتها و مهندسین تابعه این سازمان

– ممنوعیت و محدودیتها و تحریم های مسافرت و انسداد حساب چند صد شخصیت حقیقی و حقوقی از کسانی که در لیست تحریم های مختلف بوده اند

– تحریم صنایع خودروی ایران

– تحریم های مرتبط با فلزات حساس و نرم افزار به ایران برای اهداف صلح آمیز و لغو ارائه خدمات مرتبط این نقل و انتقال ها مانند بیمه و حمل و نقل آنها

 با برجام چه بدست آوردیم؟

– ایران با برجام توانست، ردیف های ۱ و ۲ و ۳ تحریم ها و قطعنامه ها (مربوط به شورای امنیت،آژانس اتمی و اتحادیه اروپا) را کاملاً لغو کند.

آمریکا (ردیف ۴) نیز موافقت کرد مادام که فعالیت های هسته ای ایران شفاف باشد و آژانس اتمی آن را تایید کند، تحریم های خود را اجرا نکند
– خطر جنگ یا حمله محدود نظامی به تاسیسات هسته ای ایران، منتفی شد
– دیدگاه افکار عمومی جهان که تا آن موقع، ایران را تهدیدی هسته ای علیه امنیت عمومی می دانستند، اصلاح شد
– فعالیت های تجاری ایران، در مسیر تسهیل قرار گرفت و روز به روز بهبود یافت
– فروش نفت ایران، به دوران ماقبل تحریمها برگشت
– سرمایه گذاری خارجی در ایران، آرام آرام آغاز شد
– جریان ضد ایرانی عبری-عربی تضعیف شد و ایران از انزوا خارج شد
– … و منافع دیگری مانند افزایش سفر توریست های خارجی به ایران

بنابر این، برجام بهترین و خردمندانه ترین تصمیم ممکن در دورانی بود که نفس های اقتصاد ایران بسیار تنگ شده بود و تهدیدهای جهانی علیه ایران روز به روز تشدید می شد.

برجام بدون آمریکا

با خروج آمریکا از برجام، هر چند قطعاً مشکلاتی جدی برای کشور ایجاد می شود، اما بخش مهمی از منافع آن، همچنان باقی است:
– منافعی مادی که ایران از ابتدای اجرای برجام تا کنون کسب کرده است، مانند دهها میلیارد دلاری که وارد کشور شده، کالاها و تجهیزاتی که بعد از رفع تحریم ها وارد ایران شدند (از تجهیزات پالایشگاهی گرفته تا دارو و هواپیما و …)، افزایش درآمدهای توریستی و … .
– سرمایه گذاری هایی که خارجی ها در ایران انجام دادند
– خروج ایران از انزوای جهانی و رفع اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی
– از بین رفتن همه قطعنامه ها و تحریم های شورای امنیت، سازمان انرژی اتمی و اتحادیه اروپا و به تبع آن، کاهش محدویت ها علیه ایران
 تبدیل بلوک متحد آمریکا و اروپا علیه ایران به اختلاف بین این دو 
– بهبود وضعیت تجاری ایران با جهان نسبت به دوره قبل از برجام ( و سخت تر از دوران حضور آمریکا در برجام)/منبع:۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷عصرایران

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:دراین لینکی که می گذارم دلائل خروج ترامپ از«برجام»را خواهیدخواند،ترامپ درروز بعداز لغو برجام  درجلسه هیئت دولتش ضمن تهریف وتمجید ازوزیرخارجه ایران،ازناتوانی وزیرخارجه اش«جان کری»گله منداست که ایران باتوانمندی ظریف به اهدافش رسیده ولی امریکا حاصلی بدست نیاوره :

دیدگاه رئیس جمهورامریکادرباره “ظریف”وزیرخارجه ایران

(۱)قانون ایسا(ISA)چیست؟

لایحه تحریم ایران و لیبی ( Iran and Libya Sanctions Act) یا ایلسا (ILSA) از لوایح کنگره بود که بر شرکت‌هایی که باایران و لیبی کسب و کار کنند تحریم اقتصادی اعمال می‌کرد. در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۶, این لایحه به لایحه تحریم ایران یا آیسا یا ایسا(ISA) تغییر نام داده شد، چرا که دیگر به لیبی اعمال نمی‌شد، و تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ تمدید شد. تا مارس ۲۰۰۸ تحریم‌های آیسا علیه هیچ شرکت غیر آمریکایی اعمال نشده بود؛ اینن لایحه به رئیس جمهور اجازه می‌دهد تحریم‌ها را به صورت موردی معلق کند، گرچه این تعلیق باید هر شش ماهه تمدید شود. با وجود محدودیت بر سرمایه‌گذاری آمریکایی در ایران، شرایط قانون FIPPA بر همهٔ سرمایه گذاران خارجی اعمال می‌شود و بسیاری از ایرانیان آمریکا همچنان در ایران سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی می‌کنند.

علت تصویب قانون داماتو
قانون داماتو ـ کندی، یا قانون مجازاتهای ایران و لیبی ۱۹۹۶، با حضور خانواده‌های قربانیان پرواز شماره ۱۰۳ پان امریکن که در ۲۱ دسامبر ۱۹۸۸ بر فراز شهر لاکربی منفجر شده بود، بر ضد ایران و لیبی در ۱۵ اوت ۱۹۹۶ امضاء شده است. به‌نظر می‌رسد که امریکا با چنین نمایشی (جریان امضای قانون مجازاتهای ایران و لیبی) که در کمتر از یک ماه بعد از انفجار هواپیمای تی ـ دبلیو- ای (T.W.A)800 ، در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۶ بر فراز لانگ آیلند به صحنه می‌آورد قصد ارسال پیامی داشته که در آن بطور ضمنی انفجار اخیر را هم به یکی از این دو کشور (لیبی ـایران) که از سوی امریکا بعنوان «خطرناکترین حامیان تروریسم درجهان» معرفی شده‌اند نسبت دهد.
این قانون به نام پیشنهاددهنده آن در مجلس سنای آمریکا، به داماتو شهرت یافته است.
براساس این قانون ،منع شرکتهای اروپایی دارنده روابط تجاری زیاد با ایران ولیبی بود، اتهامات وارده به ایران خرید تسلیحات با قدرت تخریب وسیع وحمایت ازتروریسم بین‌المللی است که «امنیت ملّی ومنافع سیاسی خارجی ایالات متحده رابا خطر مواجه می‌نماید».
در واقع هدف این قانون محروم کردن ایران و لیبی از کسب درآمد لازم برای کمک به تروریسم بین‌المللی و توسعه صنایع نظامی‌شان می‌باشد.
 در سال ۲۰۰۶ کشور لیبی از قانون داماتو حذف شد و فقط ایران در ذیل این قانون قرار گرفت.
به موجب قانون داماتو ـ کندی « هرگونه سرمایه‌گذاری آتی بیش از ۴۰ میلیون دلاردرسال برای توسعه بخش نفت وگاز در ایران توسط هر شرکتی در دنیا» ممنوع می شود . این ممنوعیت قابلیت تشدید هم داشته و در صورت ادامه آنچه سیاست های تروریستی از سوی ایران در طی یکسال خوانده می شود (یعنی تا پایان سال ۱۹۹۷) به سرمایه گذاریهای بیش از۲۰ میلیون دلار نیزگسترش می‌یابد. بنابراین در حال حاضر این قانون علیه شرکت هایی است که سرمایه گذاری های بالای ۲۰ میلیون دلار در ایران داشته باشند.
قانون داماتو ـ کندی در شش بخش، شش نوع مجازات برای شرکتهایی که این قانون را نادیده بگیرند پیش‌بینی نموده است:

این قانون در ایران به نام پیشنهاد دهنده آن در سنا سناتور آلفونسو داماتو به قانون داماتو مشهور شده است.

(۲)OFAC مخفف عبارت Office for Foreign Assets Control یا دفتر کنترل دارایی های خارجی است.

این دفتر از زیرمجموعه های وزارت خزانه داری آمریکا محسوب می‌شود و وظیفه اعمال تحریم های تعریف شده توسط دولت آمریکا یا نهادهای بین المللی را از طریق جمع آوری اطلاعات تجاری و مالی و نظارت بر مبادلات اقتصادی بر عهده دارد.

***

ترامپ:برجام بنفع ایران است ،یک توافق ابلهانه است

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در بخشی از مصاحبه اختصاصی خود با روزنامه ساندی تایمز با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) که اکنون یک سال از اجرای آن می‌گذرد، گفت: من نمی‌خواهم بگویم که قصد دارم با توافق هسته‌ای با ایران چه کار کنم. من فقط نمی خواهم با کارت‌ها بازی کنم. منظورم این است که من سیاستمدار نیستم. من اینطور ظاهر نمی‌شوم که بگویم قصد دارم فلان کار را انجام دهم یا می‌خواهم فلان کار را بکنم. من کاری را که باید بکنم، انجام می‌دهم اما به هرحال باید بگویم که از توافق ایران خرسند نیستم.
ترامپ در ادامه اظهارات خود علیه برنامه جامعه اقدام مشترک (برجام) گفت: به نظر من، این توافق یکی از بدترین توافق‌هایی است که تاکنون منعقد شده است. من فکر می‌کنم که این توافق یکی از ابلهانه‌ترین توافقاتی است که تاکنون دیده‌ام که براساس آن، ۱۵۰ میلیارد دلار به چنین کشوری می‌دهید و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار نیز پول نقد به آن می‌دهید. آیا تا به حال یکصد میلیون دلار را به شکل اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری، یک‌جا دیده‌اید؟ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول نقد، زیاد است. این پول با هواپیما منتقل شد. این پول با چندین هواپیما منتقل شد. وای! یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار! من نمی‌فهمم! فکر می‌کنم این پول در حساب‌های بانک های سوئیس است./۲۷ دی ۱۳۹۵عصرایران

علاوه بر”ترامپ”عربستان سعودی و اسرائیل مهمترین مخالفان توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) هستند.

وزیر خارجه عربستان سعودی از نگرانی کشورش نسبت به توافق هسته‌ای ۱+۵ با ایران خبر داد و گفت: چندین کشور جهان از جمله عربستان سعودی از این توافق (برجام) نگران هستند.

به گزارش  سی ان ان عربی، “عادل الجبیر” وزیر خارجه عربستان سعودی در گفتگویی که در حاشیه نشست اقتصادی داووس داشت /۲۹ دی ۱۳۹۵عصرایران

***

توضیح مدیرسایت:پیراسته فر

برجام“بایددرمدارس ایران وامریکا”تدریس“شود!تامعلوم شودکلاه برداروکلاه گذارکیست

امریکا-دیوید فِرام “مشاوربوش” «ایران چگونه در توافق هسته ای سر آمریکا راکلاه گذاشت» اکنون در آستانۀ یک پیروزی دیپلماتیک است. چه دستاورد فوق العاده ای در مذاکرات! باید آن را به عنوان یک مطلب درسی در دانشگاه ها تدریس کنند. حاکمان ایران به راستی چطور توانستند این کار را بکنند؟
ایران-مدیر مسئول روزنامه کیهان : چگونه دربرجام سرماکلاه گذاشتند رابایدبعنوان کتب درسی درمدارس تدریس شود “فاجعه برجام”تا دیگران عبرت بگیرند.

مگرمی شودچیزی بضررما(ایران)بشود وآنوقت استکبارجهانی(امریکاواسرائیل)ناراحت وغمگین بشوند!؟

***

تمدید قانون تحریم‌های ایران را برای یک دوره ۱۰ ساله دیگر”بدون امضای اوباما” 
به گزارش  ای بی سی نیوز؛ باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا مصوبه کنگره مبنی بر تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران را وتو نکرد. وی در یک اقدام بی‌سابقه از امضای مصوبه تمدید تحریم‌های ایران امتناع کرد؛ اما در عین حال اجازه داد بدون امضای او این مصوبه به قانون تبدیل شود.
پیشتر مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۹ رای موافق در برابر یک رای مخالف و مجلس سنا با ۹۹ رای موافق و یک رای ممتنع، تمدید قانون تحریم‌های ایران را برای یک دوره ۱۰ ساله دیگر تصویب کرده بود.
با توجه به رای قاطع کنگره به تمدید قانون تحریم‌های ایران، حتی در صورت وتوی اوباما نیز کنگره وتوی او را بی‌اثر می‌کرد.
طبق قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهور پس از تصویب یک لایحه در کنگره ۱۰ روز کاری فرصت دارد که آن را امضا یا وتو کند یا اجازه دهد بدون امضای او، لایحه مذکور به قانون تبدیل شود.
قانون تحریم‌های ایران برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ در دولت کلینتون به تصویب رسید و در سال ۲۰۰۶ در دولت جرج بوش برای یک دوره ۱۰ ساله دیگر تمدید شد. اکنون در دولت اوباما نیز این قانون یک بار دیگر مورد تمدید قرار گرفت و به این ترتیب،‌ تحریم‌های ایران با وجود امضای برجام، ۳۰ ساله شد./۲۵ آذر ۱۳۹۵باشگاه خبرنگاران

 ***

 باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از امضای تمدید تحریم‌ها علیه ایران امتناع کرد. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، گرچه رئیس جمهور آمریکا این تحریم‌ها را امضا نکرد اما اجازه داد بدون امضای وی تمدید تحریم‌ها علیه ایران به قانون تبدیل شود.
جاش ارنست سخنگوی دفتر ریاست جمهوری آمریکا در واکنش به اجرایی شدن دوباره قانون ۱۰ ساله تحریم های ایران موسوم به ایسا یکی از اهداف راهبردی آمریکا را اطمینان حاصل نمودن از اجرای برجام دانست. فارغ از سازوکارهای قانونی که رییس جمهور امضا کرد یا امضا نکرد یا میتوانست وتو کند یا وتو نکند یا کنگره تعطیل بود پس اجرایی نشد، تحولات داخلی کشورها دولت‌های مورد نظر را از اجرای تعهدات بین المللی خود باز نمی دارند. 
دولت اوباما و تیم امنیت ملی وی اگرچه با عدم امضا هم قانون ایسا را اجرایی نمودند اما این اقدام حاوی پیامی مستتر در خود بود و حاوی سیگنال به ایران که اوباما تمایلی به امضا این قانون ندارد و  با هشیاری توپ را به داخل زمین کنگره انداخت و برجام باز هم اسیر سیاست بازیهای اهالی واشینگتن شد. جنگ سیاسی بین دولت اوباما و جمهوریخواهان این کشور و حتی بخشی از بدنه دموکرات ها بر سر برجام جنگ واقعی بود چه بسا اینکه ممکن است این جنگ در دولت آینده آمریکا و کاخ سفید تحت امر ترامپ هم در میان دولتی ها و اعضای کنگره ادامه داشته باشد. 
میراث برجام از دولت اوباما حالا تا چند روز دیگر به ترامپ و تیم امنیت ملی وی خواهد رسید و همچنان سیاست این تیم جدید در قبال برنامه اتمی کشورمان مبهم است. 
گفتنی است قانونگذاران مجلس سنای آمریکا روز یازدهم آذر با ۹۹ رأی مثبت و بدون هیچ رأی مخالف طرح تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران را تصویب کرده بودند. این طرح برای برای تبدیل شدن به قانون به باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا ارسال شد.
این قانون که زیربنای تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران به شمار می‌آید، اولین بار در سال ۱۹۹۶ با هدف جلوگیری از سرمایه‌گذاری کلان خارجی در بخش نفت و گاز ایران تصویب شد و از آن زمان یک بار در سال ۲۰۰۶ تمدید شده است. قانون تحریم‌های ایران پایان سال جاری میلادی، منقضی می‌شود.

مطابق قوانین اساسی آمریکا بعد از وتوی یک قانون از سوی رئیس‌جمهور آمریکا در صورتی که بیش از دو سوم نمایندگان کنگره به شکستن وتو رأی بدهند، آن طرح علی‌رغم مخالفت رئیس‌جمهور به قانونن تبدیل می‌شود.
بعد از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا با صدور فرامین اجرایی تحریم‌های مرتبط با مسئله هسته‌ای ایران را تعلیق کرد.
ایران تأکید دارد که تمدید قانون تحریم‌ها، به معنی تصویب و اعمال تحریم‌های جدید و در نتیجه نقض آشکار توافق هسته‌ای است.
نماینده‌های کنگره آمریکا تصویب این قانون را به خاطر حفظ اهرم فشار بر ایران ضروری می‌دانند و به گفته رهبر جمهوری‌خواهان مجلس سنا، حفظ تحریم‌ها علیه ایران برای جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه ضروریست./پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵الف

***

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که قانون تمدید تحریم‌های ایران هیچ تأثیری بر کاهش تحریم‌های هسته‌ای ایران طبق برجام ندارد.
 «جان کری» وزیر خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد که تمدید قانون تحریم‌های ایران به هیچ عنوان بر محدوده کاهش تحریم‌هایی که ایران طبق برجام دریافت کرده است، تأثیر نخواهد گذاشت».
در بیانیه وزیر خارجه آمریکا آمده است: «تضمین تداوم اجرای برجام  یک هدف اصلی و استراتژیک برای آمریکا و تمام شرکا و متحدان ما در سراسر جهان است. برجام کشور ما و تمام جهان را امن‌تر خواهد ساخت و این امر از طریق تضمین این مسئله که ایران قادر به تولید سلاح هسته‌ای نیست»./۲۵ آذر ۱۳۹۵عصرایران

***

مهندس باهنر:مادربرجام سودبردیم

مهندس باهنر با اشاره به اظهارات برخی درباره برجام گفت: برخی معتقدند برجام هیچ آثاری نداشت و سیاه نمایی می‌کنند اما من معتقدم قرار بود ما با برجام ۱۰ گل به طرف بزنیم و هیچ گلی نخوریم اما در نهایت ۷ گل زدیم و دو گل هم خوردیم. اگر امروز از بنده سوال کنند آیا حاضرید به قبل از برجام برگردید می‌گویم خیر و فکر می‌کنم نظر نظام هم این نیست که برجام را ما اول پاره کنیم. بله اگر طرف مقابل آن را پاره کرد ما هم آن را آتش می‌زنیم. اما اینگونه نیست که در ابتدا آن را پاره کنیم.

محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در نشست سالانه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

***

برجام” برای آمریکا توافقی وحشتناک اما برای ایران توافقی عالی 

رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ادعاهای ضد ایرانی خودش را تکرار کرده است.

دونالد ترامپ که برای سفری دو روزه وارد اراضی اشغالی شده، با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیدار دوجانبه ترتیب داده است.

رئیس‌جمهور آمریکا که در عربستان ادعاهای بی اساسی درباره ایران مطرح کرده بود، در دیدار با بنیامین نتانیاهو هم این ادعاها را تکرار کرد.

ترامپ با تاکید بر اینکه، برجام برای آمریکا توافقی وحشتناک اما برای ایران توافقی عالی است، مدعی شد که ایران به جای تشکر از آمریکا اکنون جسور شده است.

ترامپ با انتقاد از مواضع دولت قبلی آمریکا مدعی شد که آمریکا با برجام، منابع مالی به ایران تزریق کرد و به آنها رونق اقتصادی داد.۹۶/۰۳/۰۱فارس

***
توئیت تند پسر ترامپ علیه جان کریتصور می‌کنم “جان کری” هنوز دارد برای ایران می‌جنگد
پسر رئیس‌جمهوری آمریکا نسبت به اظهارات وزیر خارجه سابق این کشور در نشست اسلو درباره ایران واکنش نشان داد.
دونالد جونیور ترامپ، پسر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به دیدار جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در دولت باراک اوباما با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در اجلاس اسلو در پیامی توئیتری نوشت: تصور می‌کنم او هنوز دارد برای ایران می‌جنگد. جعبه‌های پول دفعه پیش کافی نبود؟»جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا روز دوشنبه(۲۲ خرداد ۱۳۹۶) در سخنانی تاکید کرد:توافق هسته‌ای ایران حفظ خواهد شد حتی اگر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از آن خارج شود.  اعمال تحریم های جدید اقتصادی علیه تهران، می تواند خطرناک باشد./چهارشنبه۲۴ خرداد ۱۳۹۶ الف
مدیریت سایت -پیراسته فر:اشاره فرزندترامپ به سخنان جان کردی می تواندباشد که (چهره های عاقل در دولت ترامپ گواهی پایبندی ایران به توافق هسته ای را صادر می کنند،ایران به شکل کامل به تعهدات خود در برجام پایبند بوده )

جان کری (وزیر امور خارجه سابق آمریکا)روز سه‌شنبه ( ۲۳ خرداد ۱۳۹۶)در اجلاس اسلو فروم    در یک نشست خبری مشترک با وزرای امور خارجه ایران(محمد جواد ظریف)، نروژ ، اندونزی و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به پرسشی درباره توافق هسته ای با ایران گفت: توافق هسته ای ایران  به اهداف خود رسید و کارآمد است.

این بسیار مهم است که کشوری که در دانش و فناوری در چرخه هسته ای به پیشرفت های شایانی رسیده است به شکل داوطلبانه تصمیم می گیرد  در یک مذاکرات گزینه های خود را کنار بزند و احتمال استفاده از تسلیحات هسته ای را هم در هر زمانی به صفر برساند و  در ادامه مذاکرات با برقراری یک رژیم بازرسی بسیار محکم بر برنامه هسته ای خود موافقت کند.

افشاگری جان کری:
جان کری تصریح کرد: رهبران کشورهای منطقه در همان زمان به من و به رئیس جمهور وقت ، باراک اوباما می گفتند که باید ایران را بمباران کنید. آنها می گفتند تنها راه برای حل مسئله هسته ای ایران بمباران است.اما ما در برابر همه این تحرکات یک مسیر متفاوت را اتخاذ کردیم . البته حقیقت این است که نمی توانستیم به تنهایی در این مسیر حرکت کنیم. ایران هم باید به این مسیر می پیوست و تصمیم های خاص خود را برای قرار گرفتن در این مسیر می گرفت.

ما به یک راه حل مورد توافق هر دو طرف رسیدیم و طرفین در این مسیر و در این توافق به آنچه نیاز داشتند رسیدند. روشی که ما در پیش گرفتیم کارامد بود و جواب داد و امروز جهان امن تر است. امروز منطقه هم امن تر است.

وزیرخارجه پیشین آمریکا گفت:بدون توافق هسته ای با ایران همانطور که از بحران هایی که امروز در منطقه شاهد هستیم می توانید نتیجه بگیرید که چطور می توانستیم بحران هسته ای چند کشور با ایران را حل کنیم . آن چه که باید به آن دقت کنیم و بسیار مهم است این است که ایران به شکل کامل به تعهدات خود در برجام پایبند بوده و هست.

جان کری ادامه داد: فکر می کنم بخاطر همه این فواید و ملاحظات است که چهره های عاقل در دولت ترامپ گواهی پایبندی ایران به توافق هسته ای را صادر می کنند و سایر کشورها هم به مسئولیت های خود در برجام پایبند باشند.

در نشست اسلو فروم ۲۰۱۷ علاوه بر محمدجواد ظریف، وزرای خارجه بوسنی و هرزگوین، اردن، عمان، کنیا، اسلواکی، سودان، اندونزی، فنلاند و کرواسی، وزیر خارجه سابق نیوزلند، وزیر اطلاعات میانمار و نمایندگانی از کشورهای سوئد، اتیوپی، اریتره، نیجریه، اقلیم کردستان عراق، فیلیپین و سودان جنوبی، مدیر امور افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل، سفیر چین در نروژ، مشاور نمایندگی سازمان ملل در امور قبرس، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور اختلافات گویان و ونزوئلا، رئیس موسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه، معاون گروه بین‌المللی بحران و تعدادی از مدیران مراکز مطالعاتی نروژی دعوت شده‌اند.

اجلاس‌های سالانه اسلو فروم با تشکیل در پنل‌های تخصصی، محلی برای گفت‌وگو و تبادل‌نظر در خصوص موضوعات و بحران‌های منطقه‌ای است.

اسلو فروم یا مجمع اسلو (Oslo Forum) در سال ۲۰۰۳ در ابتدا باشرکت۱۷کشوربرگزار شد، اما در حال حاضر نمایندگانی بالغ بر ۱۰۰ کشور جهان هر ساله در اجلاس این مجمع شرکت می‌کنند. این مجمع طی دو روز کاری برگزار می‌شود.”اسلو”پایتخت نروژ می باشد

***

ترامپ: برجام تاثیر منفی بر اقتصاد آمریکا دارد.بنفع ایران شد
  دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا در سخنرانی در شهر پنسیلوانیا به مناسب پایان نخستین ۱۰۰ روز فعالیتش گفت: برجام تاثیر منفی بر اقتصاد آمریکا دارد. هر آنچه که بتوانیم برای لغو هر توافقنامه ای که به منافع ما ضرر برساند انجام می دهیم.
ترامپ ماه گذشته نیز دستور داده بود تاثیرات برجام بر منافع آمریکا بررسی شود./عصرایران۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
***
آزادی وتخفیف مجازات بیش از۲۰نفرازمجرمان امنیتی امریکادرپی برجام

در گزارش چند روز پیش مجله آمریکایی پولیتیکو گفته شده که دولت اوباما در ماه ژانویه در خلال توافق هسته‌ای در حالی مبادله زندانیان را کلید زده که در همین حال جرایم ۱۴ نفر که به نظر علیه امنیت ملی آمریکا اقداماتی را کرده بودند برداشته شده است. در این مقاله با افراد مرتبط با دولت مصاحبه شده و بازبینی کلی درباره آمار و اسناد دادگاه در این زمینه صورت گرفته است.

مجله آمریکایی پولیتیکو نوشت:‌ دولت اوباما در ماه ژانویه در خلال توافق هسته‌ای در حالی مبادله زندانیان را کلید زده که در همین حال جرایم ۱۴ نفر که به نظر علیه امنیت ملی آمریکا اقداماتی را کرده بودند برداشته شده است.
مبادله زندانیان با ایران در دولت اوباما شامل لغو پیگرد قانونی علیه چند پناهجوی ایرانی بوده است. برخی از اینها کسانی بودند که فراهم کننده تجهیزات هسته‌ای بودند.
بازرسی‌های پولیتکو که روز دوشنبه هفته گذشته منتشر شد نشان می‌دهد در پاییز سال ۲۰۱۴ در خلال توافق هسته‌ای دولت اوباما از چندین قرار بازجویی و تعقیب ایرانیان عقب نشینی کرده است.
در این گزارش به مصاحبه با براخی عوامل از سطوح مختلف دولت وقت آمریکا اشاره شده است. از میان ۷ نفر از افرادی که در این مبادله آزاد شده‌اند در وزارت دادگشتری دولت اوباما به تهدید علیه امنیت ملی آمریکا محکوم شده بودند.
علاوه بر این ۷ نفر، در گزارش پولیتیکو گفته شده که وزارت دادگستری اتهامات و حکم بازداشت ۱۴ نفر از افراد دیگر را نیز کاهش داده است.
برای مثال ادعا شده سه تن از این افراد کسی بوده که یک هواپیمای بویینگ را برای یک ایرلاین ایرانی که از حزب الله  حمایت می‌کرده لیزینگ کرده بود.
از این گذشته این مجله مدعی شده یکی دیگر از این افراد سعی کرده که تعداد زیادی اسلحه برای ایران خریداری کرده تا به این کشور ارسال کند.
هچنین ادعا شده یکی از این زندانیان به نام سید ابوالفضل شهاب جمیل بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ به جرم ارسال هزاران قطعه و تجهیزات ساخت آمریکا مرتبط با برنامه هسته‌ای به ایران از طریق چین دستگیر شده بود.
این مقاله از قول یکی از مقامات دولت اوباما بدون نام بردن از این مقام مسئول گفته تخفیف و بخشیدن جرائم این زندانیان در نتیجه یک ضرورت بود و آن دستیابی به توافقی بوده که به باور آنها توانایی ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را از بین برده است.
این زندانیان در ژانویه ۲۰۱۶ مبادله شدند و با این کار اجرایی شدن توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها قابلیت اجرا پیدا کرد. در ازای آزادی این زندانیان ۵ آمریکایی نیز توسط ایران آزاد شدند.
در آن زمان دولت اوباما هفت ایرانی آزاد شده را شهروند آمریکایی خطاب کرد که به جرم نقض تحریم‌های هسته‌ای یا نقش محدودیت‌های تجاری دستگیر یا متهم شده بودند.
پولیتیکو گزارش داده که بسیاری از عوامل مجرب و بازرسان امروز می‌گویند که آنها به پرونده‌های مرتبط با منع گسترش سلاح هسته‌ای تمایلی نداشتند.
«لی زلدین» نماینده نیویورک و یکی از جمهوری‌خواهان یهودی در مجلس نمایندگان گفته که این گزارش درباره مبادله زندانی‌ها نشان داد که سیاست خارجی دولت اوباما به طور فاجعه‌باری افتضاح بوده است. مقامات ارشد از دولت اوباما در گزارش پولیتیکو گفته‌اند که مبادله زندانی‌ها یک معامله برای آمریکا بوده و طی آن وزارت دادگستری و اف بی آی آمریکا ۲۱ ایرانی را بازرسی کردند./شفاف۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
***
توئیت تند پسر ترامپ علیه جان کریتصور می‌کنم “جان کری” هنوز دارد برای ایران می‌جنگد
پسر رئیس‌جمهوری آمریکا نسبت به اظهارات وزیر خارجه سابق این کشور در نشست اسلو درباره ایران واکنش نشان داد.
دونالد جونیور ترامپ، پسر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به دیدار جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در دولت باراک اوباما با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در اجلاس اسلو در پیامی توئیتری نوشت: تصور می‌کنم او هنوز دارد برای ایران می‌جنگد. جعبه‌های پول دفعه پیش کافی نبود؟»جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا روز دوشنبه(۲۲ خرداد ۱۳۹۶) در سخنانی تاکید کرد:
توافق هسته‌ای ایران حفظ خواهد شد حتی اگر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از آن خارج شود.  اعمال تحریم های جدید اقتصادی علیه تهران، می تواند خطرناک باشد./چهارشنبه۲۴ خرداد ۱۳۹۶ الف
***
امریکاباید کاری کرد که ایران برهم‌زننده برجام باشد
رئیس کمیته روابط خارجی سنا با بیان اینکه اکنون زمان خوبی برای بر هم زدن برجام نیست، گفت باید تلاش کرد تا ایران طرف برهم‌زننده توافق هسته‌ای باشد.

«باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا روز چهارشنبه گفت طرح تحریم ایران و روسیه که در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده، به سرعت روند قانونی را طی کرده و نهایی می‌شود.مجلس نمایندگان آمریکا شب گذشته طرحی را تصویب کرد که در صورت تائید در سنا و کاخ سفید، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران، روسیه و کره شمالی اعمال می‌کند.کورکر که در نشستی به میزبانی روزنامه «واشنگتن پست» صحبت می‌کرد، گفت سنا احتمالا تلاش خواهد کرد تا بخش مربوط به کره شمالی را از این طرح حذف کند، چراکه به عقیده سناتورها، اکنون زمان مناسبی برای افزودن بر تحریم‌های پیونگ یانگ نیست.وی گفت انتظار دارد که روند تصویب این طرح به سرعت پیش رود و این طرح «بسیار بسیار زود» به قانون تبدیل شود.این سناتور ارشد جمهوری‌خواه در مورد احتمال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، گفت اکنون زمان مناسبی برای این کار نیست و باید تلاش کرد تا ایران خود وادار به خروج از برجام شود.

من به رئیس‌جمهور می‌گویم…

کورکر گفت: چیزی که من به رئیس‌جمهور می‌گویم… این است که شما فقط یک بار می‌توانید توافق را پاره کنید. وقتی شما این کار را اکنون انجام دهید که هنوز اتفاق بدی نیفتاده است [همه علیه شما خواهند بود]... خوب صبر کنید تا زمانی که همه متحدانتان با شما همسو شده باشند.

گیربدهیدتاایران عصبانی شود وبهانه دست شمابدهد

وی افزود: آن را (برجام) سفت و سخت اجرا کنید. وقتی سختگیری کردید، مثلا فرض کنید که به آن‌ها گفتید که باید از فلان تأسیسات بازرسی شود و اگر آن‌ها اجازه ندادند، آن وقت [وقتش است].

این سناتور آمریکایی ادامه داد: هدف این است که برهم زدن توافق، کار ایران باشد، نه ایالات متحده، چون ما می‌خواهیم متحدانمان با ما باشند.

کورکر با بیان اینکه نظر وزرای دفاع و خارجه و همچنین مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا هم همین است، گفت:

 رکس تیلرسون- وزیر خارجه آمریکا به دنبال توافقی است که در آن ایران هیچ‌گاه حق غنی‌سازی نداشته باشد.

 اگر ایران حق غنی‌سازی داشته باشد، موجب می‌شود تا متحدان آمریکا در خاورمیانه هم این حق را طلب کنند وآنوقت واشنگتن هم قدرت مقابله رانخواهدداشت.

او با تکرار اینکه باید به توافقی رسید که حق غنی‌سازی را از ایران بگیرد، گفت: «کاری که باید انجام دهیم، این است که متحدانمان را با خود همراه کنیم. باید توافق را سفت و سخت اجرا کنیم. زمانی که یک سیاست مشخص تدوین کردیم، یک طرح مشخص تدوین کردیم، آن وقت زمانش است.»

کورکر افزود: «اما اگر امروز این کار را انجام دهید، خودتان برای خودتان بحران درست کرده‌اید. شما از توافق خارج شده و تحریم‌هایی اعمال می‌کنید. آن وقت متحدان اروپایی خود را از دست داده‌اید. شما در سوریه بحران دارید، در مورد کره شمالی بحران دارید، با روسیه مشکلاتی دارید. حرف من این است که اگر نتایج راهبردی را مد نظر داشته باشید، شاید فکر کنید که بهتر است این کار وقت دیگری صورت گیرد.» سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶-الف بنقل ازفارس

***
اختلاف وزیر خارجه آمریکا  با رئیس جمهوری آمریکا  برسربعضی ازمسائل ازجمله برجام
شبکه سی ان ان به نقل از منابع نزدیک به وزیر خارجه آمریکا گزارش داد:بعد از اختلافات دونالد ترامپ با شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید که منجر به استعفای وی شد و همچنین اختلافات وی با جف سشنز دادستان کل آمریکا در ارتباط با موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری، رکس تیلرسون وزیر خارجه نیز به دلیل اختلاف دیدگاه با ترامپ ممکن است تا قبل از پایان سال جاری میلادی از سمت خود کناره گیری کند.
براساس این گزارش، تیلرسون بر سر موضوعات مختلفی از جمله توافق هسته‌ای ایران و همچنین ترکیب پرسنل وزارت خارجه آمریکا با دونالد ترامپ دارای اختلاف است.
در همین حال، رئیس جمهوری آمریکا از تعلل جمهوریخواهان مجلس سنا برای اجماع نظر درباره طرح بیمه درمانی که جایگزین «اوباماکر» شود، گلایه کرد. ترامپ گفت: غم‌انگیز است که جمهوریخواهان تلاش اندکی برای حفاظت از رئیس جمهوری‌شان می‌کنند. از طرفی،اسکاراموچی مدیر جدید ارتباطات کاخ سفید در مصاحبه‌ای وعده داد دست به “اقدامات موثر” به منظور جلوگیری از افشاگری‌ها از داخل دولت دونالد ترامپ خواهد زد و هشدار داد اگر درز اطلاعات از کاخ سفید متوقف نشود “کارمندان اخراج خواهند شد”.
در چنین شرایطی، داماد ترامپ با انتشار بیانیه‌ای ۱۱ صفحه‌ای به جزئیات جدیدی از دیدارهایش با طرف‌های روسی اشاره کرد که پیشتر افشا نشده بودند. این در حالی است که، شهر ‘چارلستون’ ایالت کارولینای جنوبی شاهد راهپیمایی گروهی از مردم و فعالان حقوق ‏مهاجران علیه سیاست های ضد مهاجرتی دولت آمریکا و مقام های ایالتی بود.‏ ‘روث بدر گینزبرگ’یکی از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا ، در انتقاد از دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ گفت: امیدوارم واشنگتن در زمان حیاتم به مسیر گذشته خود بازگردد/۳ مرداد ۱۳۹۶روزنامه اطلاعات
***
آمریکا به دنبال عصبانی کردن ایران است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید متن مصوبه آمریکایی‌ها آنقدری که واقعی بوده نشان داده شود، بنابراین رسانه‌ها و رادیو و تلویزیون اضطراب بلاوجه ایجاد نکنند؛ چراکه حادثه خیلی سهمگینی نیست، تخلف شده اما تاثیر شایان ذکری در کشور نمی‌گذارد.

علی لاریجانی که به استان خراسان رضوی سفر کرده است در جمع خبرنگاران درباره مصوبه مجلس آمریکا در خصوص تحریم ها گفت: مصوبه آمریکایی‌ها در برگیرنده مجموعه‌ای از مطالب است که شاید قسمت اعظم تحریم‌هایی است که در گذشته وجود داشته و در حال حاضر نیز وجود دارد منتها در گذشته براساس فرمان رئیس جمهور آمریکا بوده اما در حال حاضر قانونی شده است. می توان گفت این موضوع چیز جدیدی نبوده و یک بخش‌هایی به تحریم‌ها اضافه شده و شیطنت‌هایی صورت گرفته است که با توافق هسته‌ای سازگار نیست.

اهم سخنان وی به نقل از خبرگزاری‎ها از این قرار است:
*تردیدی نیست این مصوبه آمریکا نشان می‌دهد که در مسیر عادی آنها نتوانستند کارشان را جلو ببرند بنابراین با دستپاچگی و عصبانیت بدین مسیر رفتند.

*با این مصوبه آمریکایی ها مقابله خواهد شد. مصوبه آمریکایی ها مقدار زیادی جنبه تبلیغاتی دارد و مواد مغذی آن کم بوده و حواشی زیادی دارد بنابراین باید به این موضوع توجه شود که در دام آنها نیافتیم که قصد دارند مسیر را به سمت دیگری بکشانند.

*باید از مزیت های مختلف استفاده کرد تا پاسخ آمریکایی‌ها داده شود؛ البته در شورای هسته ای به این موضوع توجه شده و متن طرحی که در مجلس در این خصوص یک ماهی روی آن کار شده نیز در حال آماده شدن است که تقریبا نکات قابل توجهی را در بر دارد و در حال حاضر در کمیسیون امنیت ملی مجلس پیگیری می شود.

*به رسانه‌ها توصیه می کنم به اندازه ای که واقعیت دارد به مصوبه اخیر آمریکایی ها بپردازند به دلیل اینکه آنها سعی دارند اضطراب ایجاد کنند و روند سرمایه‌گذاری در کشور را مختل و مردم را ناامید کنند بنابراین باید جنس کار شناخته شود.

* اندازه و میزان تاثیر مصوبه آمریکایی ها در زندگی مردم بسیار نازل است البته اختیاراتی به رئیس جمهور آمریکا برای تحریم های دیگر داده شده، اما فی الحال خیلی مهم نبوده است. البته به دلیل اینکه از سوی آمریکایی ها تخلفی در اجرای برجام صورت گرفته باید پاسخ آنان داده شود و این کار به صورت جدی پیگیری می شود.

*برجام حادثه ای بود که برای دشمنان یک مقدار گران تمام شد و به خاطر داشته باشید در گذشته وفاقی ایجاد کرده بودند که بتوانند به راحتی قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کنند اما توافق هسته ای با هوشمندی این موضوع را از بین برد به طوری که در حال حاضر خیلی از کشورها به آمریکایی ها می گویند به چه دلیل براساس توافق عمل نمی کنید؟ مشخصا روس‌ها و چینی‌ها اعتراضاتی به رفتار آمریکایی‌ها داشته‌اند و برخی از کشورهای اروپایی نیز این موضوع را فهمیده‌اند که عملکرد آمریکایی ها در اجرای برجام صحیح نیست.در حال حاضر با وجود رفتار ناشیانه از سوی آمریکایی‌ها، شرکت مهم فرانسوی توتال در ایران سرمایه گذاری می‌کند بنابراین مشخص می شود ایران آن فضا را شکسته است.

*برجام یک توافق بین المللی است.برجام در شورای امنیت مصوب شده بنابراین یک کشور نمی تواند با مصوبات داخلی خود آن را خراب کند./الف، ۵ مرداد ۹۶

***
 علی لاریجانی گفت:بحث مذاکرات هسته‌ای به تقاضای امریکا در ۵ سال قبل رخ داد و آنها گفتند که ما حاضریم در مسائل هسته‌ای با ایران مذاکره و مسئله را حل کنیم. در ایران نیز بنا شد که شروطی مطرح شود که از جمله آنها می توان گفت که امریکا باید بحث غنی سازی را در ایران بپذیرد تا مذاکره صورت گیرد.

 آنها نیز در مرحله اول این را پذیرفتند ولی ایران درخواست کرد که باید کتبا اعلام شود و آنها نیز نامه اوباما را مبنی بر موافقت غنی سازی در ایران آوردند و بحث مذاکرات آغاز شد؛ البته این مذاکرات با فراز و فرودهایی همراه بود ولی بلاخره به توافق رسیدند

وی بیان کرد: قبل از آن یک فضایی در جهان به وجود آمده بود که همه کشورهای بزرگ بر علیه ایران همصدا شده بودند و همه آنها قطعنامه صادر و ایران را تحریم می کردند و حتی کشورهایی نظیر روسیه و چین نیز امضا می کردند. این نفاق بین کشورهای شرقی و غربی بر علیه ایران به وجود آمده بود که با توافق انجام شده این فضا نیز شکسته شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بعد از آن نیز شرایط اقتصادی کشور تغییر کرد و مسائل بانکی حل و رفت و آمد کشتی های ایران نیز آغاز شد و وضعیت به هم پیوسته کشورها نیز شکسته شد.

عصر امروز پنج شنبه ۵ مردادماه در مراسم دوازدهمین سالگرد علامه حاج شیخ محمدتقی بهلول گنابادی در محل مصلای گناباد/۵ مرداد ۱۳۹۶ایسنا

***

اقدام واشنگتن، «کاملا غیرقابل قبول» است

به نوشته خبرگزاری «اینترفکس»پوتین گفت از آنجا که این تحریم‌ها قوانین داخلی ایالات متحده را به محیط بین‌المللی تعمیم می‌دهند، «از منظر حقوق بین‌الملل، کاملا غیرقانونی هستند.»

رئیس‌جمهور روسیه گفت این اقدام واشنگتن، «کاملا غیرقابل قبول» است و آثار مخربی بر روابط دو کشور خواهد داشت.

مجلس نمایندگان آمریکا این هفته طرحی را تصویب کرد که در صورت تائید در سنا و کاخ سفید، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران، روسیه و کره شمالی اعمال می‌کند.

پوتین با بیان اینکه آمریکا مدت‌هاست که تلاش می‌کند تا روسیه را تحریک کند، گفت: «ما صبور هستیم، اما بالاخره زمانی باید پاسخ داد. ما نمی‌توانیم گستاخی در برابر کشورمان را تحمل کنیم.»/۹۶/۰۵/۰۵ فارس

***

خروج از برجام اشتباه راهبردی آمریکا خواهد بود

ریچارد هاس» رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در صفحه توئیتر خود با اشاره به تهدیدهای دولت جدید واشنگتن مبنی بر بد بودن توافق هسته ای ایران، نوشت: خروج از برجام اشتباهی راهبردی خواهد بود که به انزوای آمریکا و ایجاد بحرانی نابجا با ایران آن هم در شرایطی منجر می شود که واشنگتن باید بر روی کره شمالی تمرکز کند.

ریچارد هاس

 ۷ مرداد ۱۳۹۶خبرگزاری مهر

***

 کنار گذاشتن برجام خدمت به آمریکاست

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: آن دسته از افرادی که معتقدند ایران باید برجام را کنار بگذارد بدانند این کار خدمت به آمریکاست، چون در این شرایط آمریکا به راحتی از انجام تعهدات بین‌المللی‌اش در برداشتن تحریم‌ها سر باز می‌زند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: براساس توافق بین‌المللی برجام اگر ایران یا آمریکا بخواهند برجام را اجرا نکنند، مشمول بندهای ۱۱ و ۱۲ قطعنامه ۲۲۳۱ می شوند.

 براساس این بندها اگر یکی از طرفین مدعی باشند که طرف دیگر پایبندی در اجرای برجام ندارد، عملا تحریم‌ها به قبل از امضای برجام برمی گردد. یعنی یکی از طرفین ظرف حداکثر ۳۰ روز درخواست صدور قطعنامه ای در شورای امنیت برای عدم پایبندی آن طرف به انجام تعهداتش می کند.

 این همان مسیری است که دولت جدید آمریکا دنبال می کند. وزارت خارجه ترامپ بعد از آنکه دو بار مجبور شد پایبندی ایران به تعهداتش را به کنگره اعلام کند اکنون به دنبال راهی برای اعلام عدم پایبندی ایران است تا تحریم‌ها را به شرایط قبلی بازگرداند. بعد از آن نیز قطعنامه در شورای امنیت علیه ایران صادر شود و مذاکراتی تحمیل شده تا خروجی آن بازنگری در برجام باشد.

در این شرایط ایران باید چه کند؟

 جمهوری اسلامی ایران تاکنون عملکرد خوبی در برجام داشته، آن هم در شرایطی که نگاه ما به برجام راهبردی و نه سیاسی است چون با نگاه سیاسی در صورت تامین نشدن منافع می توان به گونه دیگر عمل کرد.

فلاحت پیشه تجربه همکاری بین‌المللی را برای ایران مهم خواند و ادامه داد: ایران نمی خواهد پرونده برجام با اعلام عدم پایبندی سایر اعضا تمام شود. بر همین اساس برجام را کامل اجرا کرد و تخطی هم نداشت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به پایبندی ایران به انجام تعهداتش در برجام اگر آمریکا موضوع عدم پایبندی ایران را مطرح کند، باز هم نمی تواند بازگشت تحریم‌ها را فراهم کند. حتی اگر آمریکا به دنبال صدور قطعنامه جدیدی هم رود با مخالفت اروپا، روسیه و چین نمی تواند فضای روانی منفی دیگری را علیه ایران ایجاد کرده که شرایط به سال ۱۳۹۳ برگردد.

فلاحت پیشه در جمع بندی گفت: براین اساس نباید در زمینی که آمریکا طراحی کرده، بازی کرد به جای آن باید در ضمن استفاده از برجام، بخش‌هایی همچون توان موشکی که طرف‌های دیگر به دنبال نقصان آن هستند را، قوی کرد.

 آنهایی که می گویند ایران برجام را کنار بگذارد بدانند که پیشنهادشان در جهت تامین منافع ایران نیست. چون جمهوری اسلامی ایران تعهداتش را اجرایی کرده و اکنون نوبت طرف‌های غربی به خصوص آمریکا در اجرای تعهداتشان یعنی شکستن تحریم‌هاست.

فلاحت پیشه در پایان گفت: اگر ایران برجام را کنار بگذارد به آمریکا و سایر کشورهایی که به تعهداتشان در برداشتن تحریم‌ها عمل نکرده اند، کمک کرده که از فشار بین‌المللی فرار کنند و تعهداتشان را اجرایی نکنند./۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ایسنا

***

صحبتهای۵ماه پیش ترامپ بانخست وزیراسترالیا

ترامپ: برجام، احمقانه استاین توافق‌ها مرا می‌کشد

روزنامه واشنگتن‌پست روز پنجشنبه(۳اگوست۲۰۱۷=۱۲ مرداد ۱۳۹۶)گفته به متن کامل مکالمه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و «مالکوم ترنبال»، نخست‌وزیر استرالیا در روز ۲۸ ژانویه سال ۲۰۱۷ (۹ بهمن ۱۳۹۵)دست پیدا کرده است. /۱۲ مرداد ۱۳۹۶فارس

***

اگرامریکا”برجام“رابرنتابد،همپیمانانش اورا”تنها“می گذارند

گروه اطلاعاتی «سوفان» که مستقر در نیورک و وابسته به «علی سوفان» عضو سابق اف‌بی‌آی می‌باشد و به شرکت‌های تجاری مشاوره اقتصادی ارائه می دهد، تصریح کرد که نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ممکن است گام‌ غیرقابل تصوری در پایان دادن به اجرای برجام بردارد.

این گزارش ادامه می‌دهد که اگر دولت ترامپ تصمیم به کناره‌گیری از برجام بگیرد، احتمالاً با یا بدون توجیه واضح و روشن اعلام کند که ایران به مفاد توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) پایبند نبوده است.

بنا به گفته سوفان، عقب‌نشینی آمریکا از برجام و وضع جدید تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه ایران، به تیره شدن روابط واشنگتن با همپیمانانش در اروپا و آسیا منجر می‌شود و این در حالی است که روند نفوذ ایران در منطقه نیز به طور چشمگیر کند نمی‌شود.

بنا به گفته این گروه اطلاعاتی، تلاش ایران و دیگر طرفین ۱+۵ برای حفظ برجام بدون حضور آمریکا ناپایدار است و احتمالاً ایران را بر آن می دارد که از تعهدات خود طبق برجام کناره‌گیری کند.

روز ۱۷ ژوئیه سال جاری میلادی، ترامپ با اکراه برای دومین بار در گزارش ۹۰ روزه درباره توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵،  پایبندی ایران به مفاد برجام را تأیید کرد.

بر اساس این گزارش، رئیس‌جمهور آمریکا ظاهراً به مشاوران ارشد خود دستور داده است تا گزینه‌ای را برای او فراهم آورند تا صرفنظر از پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام، بتواند در گزارش سوم خود درباره اجرای برجام که قرار است اواسط اکتبر ارائه شود، عدم پایبندی ایران به مفاد برجام را اعلام کند.

بر اساس این گزارش، یکی از تاکتیک‌هایی که ظاهراً دولت ترامپ در حال بررسی ان است، تحریک ایران به نقض برجام از طریق تلاش برای بازدید از تأسیسات نظامی ایران می باشد.

طبق قانون بازبینی برجام که در سال ۲۰۱۵ به تصویب کنگره درآمد، تصمیم دولت ترامپ برای اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، به طور قطع موجب می‌شود که کنگره اقداماتی را برای وضع مجدد تحریم‌های ثانویه علیه ایران که طبق برجام به حالت تعلیق درآمده بود، صورت دهد.

سوفان نوشته است که عقب‌نشینی آمریکا از برجام خیلی فوری به از بین رفتن این توافق هسته‌ای منجر نمی‌شودبرجام یک توافق چندجانبه میان ایران و دیگر اعضای گروه ۱+۵ است و دیگر اعضای برجام به شدت به تداوم اجرای این توافق متعهد هستند و در حال حاضر تصریح کرده‌اند که ایران به برجام پایبند بوده است.

بر اساس این گزارش،

بسیاری از شرکت‌های مهم غیرآمریکایی مجدداً از زمان لغو تحریم‌های ایران در ژانویه ۲۰۱۶، وارد بازار ایران شدند.

گروه سوفان تصریح کرد که اعضای گروه ۱+۵ احتمالاً و حداقل در وهله اول کناره‌گیری آمریکا از برجام، به اجرای برجام ادامه می‌دهند و به شرکت‌های خود دستورالعمل می‌دهند که از تحریم‌های مجدداً وضع شده آمریکا علیه ایران،  پیروی نکنند و همین اقدامات آمریکا ممکن است به شکاف تجاری با اروپا و کشورهای دیگر منجر شود و احتمال می‌رود این کشورها رسماً در سازمان تجارت جهانی علیه آمریکا شکایت کنند یا محدودیت‌های تجاری برای کالاهای آمریکایی اعمال کنند.

بر اساس این گزارش، شکاف بین آمریکا و همپیمانانش بر سر برجام، احتمالاً تلاش‌های آمریکا برای دستیابی به همکاری چندجانبه برای مواجهه با مسئله هسته‌ای و موشکی کره شمالی را پیچیده می‌کند؛ مخصوصاً اگر مشخص شود که آمریکا بدون توجیه مناسب، توافق موفقیت‌آمیز ایران را تضعیف کرده است.

سوفان سپس ادامه داد، صرفنظر از واکنش دیگر دولت های گروه ۱+۵، اجرای برجام بدون آمریکا نمی‌تواند پایدار باشد.

این گروه اطلاعاتی ادامه داد که وضع مجدد تحریم‌های ثانویه علیه ایران، شرکت‌های اروپایی و آسیایی را بر آن می‌دارد که یا بار دیگر از بازار ایران خارج شوند یا اینکه از ورود مجدد به بازار ایران خودداری کنند.

بر اساس این گزارش، تردیدی وجود ندارد که آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، گروه ۱+۵ را به نقض برجام متهم می کند و مقامات ایران را وادار می‌کند تا محدودیت‌هایی که برجام بر این کشور وارد آورده بود را کنار بگذارند.

گروه سوفان اینگونه ادامه داد که دولت ترامپ ظاهراً بر این باور است که وضع مجدد تحریم‌ها، اقتصاد ایران را تاجایی فلج می‌کند که مجبور می‌شود نفوذ این کشور در منطقه قطع شود که چنین برآیندی غیرمحتمل است و

تاکنون ایران توانسته حتی در اوج نظام تحریم‌های بین‌المللی به طور کامل از همپیمانان منطقه‌ای خود حمایت کند.

این گزارش در پایان نوشت، عقب‌نشینی آمریکا از برجام بدون آنکه ایران را از نظر استراتژیک در منطقه تضعیف کند، به از دست رفتن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران منجر می‌شود./۹۶/۰۵/۱۳فارس

***

وزیر خارجه فرانسه: از موضع ترامپ در مورد برجام نگرانم

نیکی هیلی گفته بود در زمینه برجام آمریکا باید به منافع امنیتی خود توجه داشته باشد و به مواضع اروپایی ها در این زمینه توجهی نداشته باشد.

وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد کشورش از موضع دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در مخالفت با برجام نگران است.

به گزارش  رویترز، ” ژان ایوز لو دریان” وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در سخنانی در دانشگاهی در پاریس ضمن اعلام حمایت مجدد فرانسه از برجام گفت:” این توافق در جهت هدف عدم اشاعه سلاح های هسته ای به دست آمده است.

او گفت:” این توافق که دو سال پیش به دست آمد ایران را از دست یابی به سلاح هسته ای بازداشته است و ما باید این دستاورد را حفظ کنیم.”

وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه با ابراز نگرانی از موضع دولت ترامپ در قبال برجام گفت:” من از موضع دونالد ترامپ در زیر سوال بردن برجام در این برهه زمانی نگران هستم. اگر این توافق زیر سوال برود آن گاه صداهایی در ایران بلند خواهد شد که خواهان دست یابی این کشور به بمب هسته ای هستند. ما در جهان بسیار خطرناکی زندگی می کنیم.”

وزیر خارجه فرانسه: از موضع ترامپ در مورد برجام نگرانم

در روزهای گذشته و همزمان با اظهارات “نیکی هیلی” سفیر آمریکا در سازمان ملل درباره احتمال عدم تایید پای بندی ایران به برجام از سوی رییس جمهور آمریکا در یک ماه آتی، نگرانی های مجامع اروپایی درباره احتمال بر هم خوردن برجام افزایش یافته است.

هم اکنون شکاف مواضع آشکاری بین دولت های اروپایی و دولت جدید آمریکا در مورد برجام مشاهده می شود؛ این شکاف به حدی جدی است که حتی نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در سخنان اخیر خود در موسسه محافظه کار “آمریکن اینترپرایز” در واشنگتن، تاکید کرد که واشنگتن در زمینه برجام باید به دغدغه ها و منافع امنیتی خود توجه داشته و به مواضع اروپایی ها اهمیتی ندهد.

گفتنی است هفته گذشته نیز رییس جمهور فرانسه در سخنانی ضمن اعلام حمایت فرانسه از تداوم برجام از امکان تکمیل این توافق بین المللی در حوزه هایی چون برنامه موشکی ایران و تمدید دوره زمانی این توافق برای پس از سال ۲۰۲۵ سخن گفته بود./۱۶ شهریور ۱۳۹۶عصرایران

***

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه ادعاهای خصمانه مقامات این کشور علیه ایران درباره برجام گفت: این بدترین توافق است و همه مزایا را پیشاپیش به ایران داده است.

مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز درباره توافق هسته‌ای ایران (برجام) گفت:

این بدترین توافق است و همه مزایا را پیشاپیش به رژیم ایران داده است.
ژنرال مک مستر مشاور جدید امنیت ملی ترامپ و جانشین فلین شد
مک مستر روز شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶نیز در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط به اظهارات خصمانه علیه ایران پرداخت و گفت:
همانطور که رئیس‌جمهور ترامپ بارها تکرار کرده، توافق هسته‌ای ایران بدترین نوع توافق در تمام دوره‌ها است و این ادعا دلایل زیادی دارد از جمله اینکه ایران همان ابتدا دستاوردهایی را که در طول اجرای این توافق باید می‌گرفت، دریافت کرد. ۸ سال دیگر این توافق به پایان می‌رسد و تاکنون دو سال از این توافق گذشته است و ایران تا پایان زمان این توافق می‌تواند صبر کند. همچنین ایران با سرعت در آستانه انتقال به مرحله تولید سلاح هسته‌ای است./دوشنبه۲۷ شهریور ۱۳۹۶تابناک
***

برجام موفق بوده و نمی‌توان آن را از بین برد/همه به تعهدات خود پایبند بوده‌اند

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه شب پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت همه طرف‌ها به تعهدات خود پایبند بوده‌اند.

وی پس از اولین نشست کمیسیون مشترک در سطح وزرای خارجه از زمان آغاز به کار دولت جدید آمریکا، در جمع خبرنگاران حاضر در نیویورک گفت: «دیداری صریح و رک داشتیم. همه طرف‌ها توافق داشتند که همه، همانطور که آژانس تائید کرده، به تعهدات خود پایبند بوده‌اند.»

وی افزود: «احساس کلی در نشست این بود که در این برهه زمانی که بحران‌های زیادی وجود دارد، جامعه بین‌المللی نمی‌تواند توافقی را که موفق بوده، از بین ببرد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «این توافقی دو جانبه یا ۶، ۷ جانبه نیست. این قطعنامه شورای امنیت است و همه اعضای جامعه بین‌الملل باید به آن پایبند باشند.»

او در پاسخ به سوالی در مورد مواضع دولت آمریکا در مورد مسائل غیرهسته‌ای، گفت: «این توافق صرفا هسته‌ای بوده و در این زمینه موفق بوده است. هیچ نقضی در این رابطه رخ نداده است.»

موگرینی گفت مسائلی خارج از حوزه این توافق وجود دارد، که ارتباطی به توافق ندارد و خارج از آن باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی در مورد اینکه آیا آمریکا هم موافق است که ایران به توافق پایبند بوده، گفت: «بله.»

او با بیان اینکه «بر کسی پوشیده نیست که آمریکا در حال بررسی سیاست خود در قبال ایران است»، در پاسخ به اینکه آیا بحثی در مورد اصلاح برجام صورت گرفت یا نه، گفت: «هیچ بحثی در مورد بازنگری یا اعمال تغییرات در برجام صورت نگرفت.»

وی تأکید کرد: «همین حالا هم [از سوی کره شمالی] یک بحران اتمی داریم و نیازی به آغاز یک بحران دیگر نداریم.»

موگرینی هرچند از پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن به ماندن در توافق پایبند است یا نه، خودداری کرد، اما گفت: «ما اروپایی‌ها اطمینان حاصل خواهیم کرد که برجام پابرجا می‌ماند.»

وی همچنین در مورد ابراز نگرانی مقامات آمریکا از بند موسوم به «غروب آفتاب» یا همان تاریخ انقضای محدودیت‌های برجام بر غنی‌سازی ایران، گفت: «برخی مفاد برجام موقت هستند و برخی مفاد نظارتی دائمی. علاوه بر این، ایران به عنوان عضو معاهده منع گسترش، متعهد شده است که هرگز به دنبال ساخت سلاح اتمی نرود.»/۱۳۹۶/۰۶/۳۰فارس

***

ترامپ به طور خطرناکی درباره برجام سردرگم شده است

نشریه «ویسکانسین استیت ژورنال» در گزارشی به تلاش‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای لغو برجام اشاره کرد و نوشت، اگر ترامپ توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) را لغو کند، در واقع توافقی را نقض کرده است که بازرسان بین‌المللی می‌گویند که ایران به تعهداتش در قبال آن توافق پایبند بوده است.

این نشریه آمریکایی ادامه داد، اگر ترامپ به پاره کردن برجام تصمیم بگیرد، جهان احتمالاً با از سرگیری برنامه هسته‌ای ایران روبرو خواهد شد.

در پایان این گزارش نوشته شده است، اگر جایگزین‌ها را فراموش کنیم، توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، بد به نظر می‌رسد.

این نشریه آمریکایی اینگونه نوشت که عیب حفظ برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد بعد از ۱۰ سال تعداد سانتریفیوژهای فعال خود را افزایش دهد و ذخایر اورانیوم غنی شده خود را بعد از ۱۵ سال توسعه دهد و عیب لغو برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد خیلی فوری این کارها را انجام دهد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که نارضایتی خود از برجام را پنهان نمی‌کند، بارها از تمایل خود برای از بین بردن توافق هسته‌ای ایران سخن گفته است.

وی اخیرا گفت که درباره سیاست آمریکا درباره برجام تصمیم گرفته است و بدون آنکه توضیحی ارائه کند، وعده داد که به زودی این تصمیم را علنی می‌کند.

بر اساس گزارش بی بی سی، «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در خصوص موضع ترامپ درباره برجام گفت که حرف هایوی  نشانه تصمیم برای خروج از این توافق نیست و تنها باید نشانه‌ای از نارضایتی تلقی شود./۱۳۹۶/۰۷/۰۲فارس

***

مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران و ۱+۵ را ناممکن است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران و ۱+۵ را ناممکن خواند.

 «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت انجام مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران، ممکن نیست.

وی در گفتگو با شبکه اسکای نیوز برجام را توافقی موثر دانست که نیازی به مذاکره مجدد در خصوص آن وجود ندارد.

موگرینی با اشاره به روند ۱۲ ساله دستیابی به توافق هسته ایران گفت طی دو سالی که از عمر این توافق می گذرد مدعی شد در این مدت این توافق از تلاش ایران برای دستیابی یه سلاح اتمی جلوگیری کرده است.

به گفته وی اگر یک توافق وجود دارد که به آن عمل شده و موثر بوده است و به اهدافش رسیده است، باید از آن محافظت کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: این رئیس جمهور آمریکا، فرانسه، روسیه و یا هرفرد دیگری نیست که به برجام نظارت دارد، بلکه این آژانس بین المللی انرژی اتمی است که برای نظارت بر توافق اتمی پیش بینی شده و این نهاد تاکنون هفت بار عملی شدن آن را تایید کرده است./۳ مهر ۱۳۹۶خبرگزاری مهر

***

سخنرانی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد(۲۸ شهریور ۱۳۹۶)

برجام ،توافقی پوششی برای ساخت یک برنامه هسته‌ای برای ایران فراهم آورد، ما نمی‌توانیم به آن پایبند بمانیم. توافق هسته‌ای ایران یکی از بدترین و یک‌سویه‌ترین توافقاتی است که ایالات متحده تا کنون وارد آن شده است. این توافق”برجام” مایه شرمساری برای ایالات متحده استما بیش از این نمی‌توانیم اجازه دهیم از ما بهره‌کشی شود یا وارد توافق‌هایی شویم که آمریکا حاصلی از آنها به دست نمی‌آورد/

یک هفته بعد

کاخ سفید:این توافق”برجام” تمامی مزایا را به ایرانی‌ها اعطا کرده

«هربرت ریموند مک‌مستر»ف مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (برجام) انتقاد کرد،وی که در نشستی در یک اندیشکده آمریکایی حضور داشت با بیان اینکه

برجام «بدترین» توافقی است که آمریکا تا کنون وارد آن شده

 گفت که با نظر «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره این توافق موافق است.

مک‌مستر مدعی شد که این توافق تمامی مزایا را به ایرانی‌ها اعطا کرده و تهران از پول به دست آمده از این توافق برای «بی‌ثبات کردن منطقه» استفاده می‌کند.

برجام توافقی بد است که ایران را قدرتمند کرده،موضع خودمان درباره این توافق را به عنوان بخشی از رهبرد گسترده‌ترمان در قبال ایران اعلام خواهیم کرد.

این مقام آمریکایی با بیان این ادعا که «ایران تسلیح نائبانش، از جمله حزب‌الله لبنان و نیروهای خود در یمن را تسریع کرده» گفت دولت ترامپ در حال اجرای راهبردی برای مهار ایران و حزب‌الله در سوریه است۱۳۹۶/۰۷/۰۳فارس

***

 اسرائیل :باتحسین سخنان ترامپ گفت:برجام“،باید لغو شود یا مفادآن تغییر کند

بنیامین نتانیاهو که در نخستین روز از کار هفتاد و دومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می کرد، گفته است، اگر تغییری در توافق هسته ای با ایران روی ندهد، این توافق باعث می شود که ایران به کره شمالی دیگر بدل شود.

آنهایی که از توافق (هسته ای با ایران) دفاع می کنند، می گویند این توافق مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای خواهد شد. دقیقا همین حرف ها را در مورد توافق هسته ای با کره شمالی می زدنند و می دانیم که نتیجه ان چه شد. اگرشرایط (در توافق)تغییر نکند، این توافق دقیقا به نتیجه مشابه منجر خواهد شد.

نخست وزیر اسرائیل برجام را با توافق دهه نود میان قدرت های جهانی با کره شمالی مقایسه کرد و گفت شرایط کنونی برجام به ایران امکان داده که مانند «یک ببر گرسنه» منطقه را «بدرد و ببلعد» و اگر این «امپراتوری اسلامی به بمب اتم با قدرت پرتاب به هر جای جهان مجهز شود، تصور کنید چه خواهد شد».

بنیامین نتانیاهو همچنین سخنرانی روز سه شنبه رییس جمهوری آمریکا را که ساعاتی پیش از نطق او بیان شد و اولین سخنرانی دونالد ترامپ از مجمع عمومی سازمان ملل بود، مورد تحسین قرار داد.

آقای نتانیاهو گفت به عنوان کسی که سال ها سفیر اسرائیل در سازمان ملل بوده و اکنون نیز سال ها است که نخست وزیر اسرائیل است، «هرگز چنین سخنرانی شجاعانه ای» مانند نطق امروز رییس جمهوری ترامپ از این تریبون نشنیده بود./منبع:رادیوفردا

کروکر: ترامپ آمریکا را به سمت جنگ جهانی سوم می بَرَد

ترامپ:باب کورکر برجام رابما تحمیل کرد
دعوای ترامپ و کورکر در حالی است که رییس جمهور آمریکا در مسیر عدم تایید پایبندی ایران به برجام، به کمک و همراهی کورکر در سنا نیاز مبرمی دارد.

“باب کورکر” رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هشدار داد دونالد ترامپ آمریکا را به سمت جنگ جهانی سوم می بَرَد.

کورکر در مصاحبه ای با روزنامه نیویورک تایمز آمریکا گفت ترامپ عرصه مدیریت اجرایی در کاخ سفید را با بازیگری در برنامه “شو تلویزیونی” اشتباه گرفته است.

این چهره متنفذ جمهوریخواه در کنگره هشدار داد ترامپ با اظهارات و تهدید های بی پروا علیه دیگر کشورها ایالات متحده آمریکا و جهان را به سمت جنگ جهانی سوم سوق می دهد.

او افزود از رفتارها و سیاست های ترامپ نگران است و هر شهروندی که دل در گرو آمریکا دارد باید از رفتارهای ترامپ نگران باشد.

باب کورکر
هشدار رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا: ترامپ آمریکا را به سمت جنگ جهانی سوم می بَرَد

این اظهارات سناتور کورکر در ادامه حملات توییتی ترامپ در روز یکشنبه علیه این سناتور متنفذ جمهوریخواه انجام شده است.

ترامپ روز یکشنبه در سلسله توییت هایی کورکر را به شدت به باد انتقاد گرفت و از جمله در توییتی او را مسئول توافق هسته ای وحشتناک با ایران دانست و نوشت: “باب کورکر به ما توافق ایران را تحمیل کرد، همین و بس. ما خدمات درمانی نیاز داریم. ما به کاهش مالیات و اصلاح نظام مالیاتی نیاز داریم. ما به کسانی نیاز داریم که بتوانند کار انجام بدهند.”

ترامپ همچنین در توییت های دیگری نوشت کورکر به او التماس کرده بود که از او در انتخابات میاندوره ای سنا در سال ۲۰۱۸ حمایت کند اما او به خواسته کورکر تن نداده و به همین خاطر کورکر از شرکت در انتخابات میاندوره ای سنا در سال ۲۰۱۸ انصراف داده است.

ترامپ همچنین نوشت: کورکر از او سِمَت وزارت امور خارجه آمریکا را خواسته اما او این سمت را به او نداده است.

کورکر نیز در پاسخ به حمله های توییتی ترامپ در توییتی نوشت: بسیار شرم آور است که کاخ سفید به مهد کودک بزرگسالان تبدیل شده است. روشن است که یک نفر سر شیفت کاری خود حاضر نشده است.”

در ادامه این سلسله جدال های لفظی کورکر دیروز در مصاحبه ای با نیویورک تایمز ترامپ را به شدت به باد انتقاد گرفته و نسبت به موضعگیری های بی پروایانه او نسبت به دیگر کشورها هشدار داده است.

جدال لفظی ترامپ و کورکر که از چهره های بسیار متنفذ جمهوریخواه در کنگره محسوب می شود، در حالی است که بر اساس گمانه زنی ها رییس جمهور آمریکا احتمالا در اواخر هفته جاری قصد دارد با اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، تعیین تکلیف این توافق بین المللی را به کنگره آمریکا بسپارد و در این راه به همراهی و کمک کورکر در ایجاد اجماع دو حزبی در مورد سیاست تازه دولت آمریکا در قبال ایران نیازی مبرم دارد.

در صورت عدم تایید پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ، کنگره آمریکا دو ماه فرصت خواهد داشت تا درباره بازگرداندن تحریم های تعلیق شده علیه ایران، تصمیم بگیرد و کورکر به دلیل جایگاهش در سنا – رییس کمیته روابط خارجی سنا – در موقعیت بی بدیلی قرار خواهد گرفت./۱۷ مهر ۱۳۹۶عصرایران

***

موگرینی: خروج از برجام آمریکا را بی اعتماد جلوه می ‎دهد

فدریکا موگرینی

 «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با «پی بی اس» گفت: خروج احتمالی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از برجام، ممکن است دیگر کشورها را برای مذاکره با واشنگتن دچار تردید کند.

وی افزود: پیامی که آمریکا با خروج از برجام به سایر جهان ارسال می کند این است که واشنگتن از این پس قابل اعتماد نخواهد بود چراکه توافقی که آمریکا درست ۲ سال پیش در شورای امنیت به آن رای مساعد داد، توافقی که این کشور سهم بزرگی در ایجادش داشته است، حالا از سوی خود این کشور رد می شود.

موگرینی ادامه داد: این اقدام موجب می شود جهان تصور کند با تغییر هر دولتی در آمریکا، توافق هایی که با این کشور بسته شده، دوباره بازمذاکره خواهد شد و همین امر موجب تردید سایر کشورها برای مذاکره با آمریکا می شود.

وی در نهایت تاکید کرد: می دانم ترامپ این موضوع را به خوبی درک می کند که این راه توافق کردن نیست، نه در عرصه سیاست خارجی و نه در عرصه تجارت خصوصی./۲۰ مهر ۱۳۹۶خبرگزاری مهر

***

ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ ۱۵۰ میلیارد دلار دادیم، هیچ نگرفتیم

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای بامداد پنجشنبه بار دیگر به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ حمله کرد و گفت که این توافق جزو «ناشیانه‌ترین» توافق‌هایی است که او دیده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد پنجشنبه۱۲اکتبر۲۰۱۷ (۲۰مهر۱۳۹۶)در مصاحبه با شبکه خبری فاکس‌نیوز بار دیگر به انتقاد از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) پرداخت.

وی درباره برجام گفت: «یکی از ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که تا حالا دیده‌ام. ۱۵۰ میلیارد دلار دادیم، هیچ نگرفتیم. آنها راهی پیدا کردند که سریعاً به تسلیحات هسته‌ای برسند و حالا به این فکر کنید: ۱.۷ میلیارد دلار پول نقد [به آنها دادیم]. این پول نقدی است که از جیب شما می‌رود.»

وی اضافه کرد: «می‌دانید چند هواپیما پر از پول می‌شود؟ تا حالا یک میلیون دلار از نزدیک دیده‌اید؟… این ۱٫۷ میلیارد دلار است. احتمالاً می‌پرسید چه کسی مجاز به انجام این کار است و کسانی که آن را تحویل گرفتند چه کسانی هستند؟ شاید هیچ وقت دوباره آنها را نبینید. بنابراین، این بدترین توافق است. ما هیچ چیز به دست نیاوردیم. هیچ چیز.»فارس۲۰ مهر ۱۳۹۶

***

مجلس نمایندگان آمریکا: برجام سفت و سخت به اجرا درآید

خبرگزاری رویترز از واشنگتن گزارش داد: «اد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه گفت که توافق هسته ای باید به دقت به اجرا درآید.

وی خواستار پایان توافق نشد و اعلام کرد که واشنگتن باید با متحدان در ارتباط با این مساله همکاری داشته باشد.

اد رویس در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در مورد ایران گفت: هرچند این توافق دارای نقطه ضعف هایی است، معتقدم که باید در حال حاضر سفت و سخت به اجرا درآید.

نشریه هیل نیز در گزارشی نوشت: اد رویس در آستانه اعلام نظر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد پایبندی ایران به برجام گفت که واشنگتن باید به جای خروج از توافق هسته ای، این توافق را سفت و سخت به اجرا درآورد./۲۰ مهر ۱۳۹۶عصرایران

***

سخنان ترامپ (شب جمعه، ۲۱ مهر ۱۳۹۶)۱۳اکتبر۲۰۱۷ واکنش ایران وچامعه جهانی

ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنم

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای ۱۴ ژوئیه سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به برجام گفت: من این توافق را تایید نمی کنم.
تصویر ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنم

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت: وظیفه‌اش تامین امنیت آمریکا است.

او گفت: دستور بازبینی سیاست‌های آمریکا در ارتباط با “رژیم سرکش ایران” را داده است.

ترامپ اتهام‌های معمول آمریکا را علیه حکومت ایران تکرار کرد.

او با اشاره به گروگانگیری در سفارتخانه‌های آمریکا و چند مورد از بمبگذاری‌هایی که علیه آمریکا انجام شده، افزود: ایران مهمترین حکومت حامی تروریسم است و به القاعده و طالبان و حزب الله لبنان کمک می‌کند.

دونالد ترامپ گفت: دستور دادم تا بازبینی راهبردی را درباره ایران انجام دهند. این بازبینی کامل است و من راهبرد خودمان را به همراه چند گامی که باید برداشته شوند را اعلام می کنم.

ترامپ ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و تعدادی از بمب‌گذاری‌ها در لبنان و برخی کشورهای منطقه را به گردن ایران انداخت.

وی مدعی شد: حزب الله دو بار سفارت ما در لبنان را بمباران کرد. بمباران دیگری که در لبنان به حمایت ایران انجام شد ۲۴۱ آمریکایی را به کام مرگ کشاند.

ترامپ همچنین گفت: ایران آمریکایی‌ها را به اتهامات دروغین زندانی می‌کند. شعارهای محبوب نظام ایران مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل است.

وی از رئیس جمهور قبلی آمریکا هم انتقاد کرد و مدعی شد در حالی که حکومت ایران در آستانه فروپاشی بود، دولت اوباما تحریم‌ها را برداشت.

رئیس جمهور آمریکا درباره توافق هسته ای نیز گفت: بارها گفته ام که برجام یکی از بدترین و یکطرفه‌ترین توافقاتی است که آمریکا تاکنون عضو آن شده است. ما نیاز به مذاکره کنندگانی داریم که بتوانند منافع آمریکا را با قدرت ارائه کنند.

وی افزود: نظام ایران پول نقد فراوانی معادل ۱٫۷ میلیارد دلار دریافت کرد. به این فکر می کنم که این همه پول به کجا رفت. هدف یک توافق این است که توانمندی ایران را برای مدت کوتاهی به تعویق بیندازد. این از نظر رئیس جمهور آمریکا قابل قبول نیست.

ترامپ همچنین در ادامه ایران را به نقض توافق هسته ای متهم کرد و گفت: ایران چندین نقض در خصوص توافق داشته است. به عنوان مثال حجم موارد غنی شده آنها از حد مشخص شده فراتر رفته است.

رئیس جمهور آمریکا افزود: تحریم‌های اضافی علیه ایران وضع خواهیم کرد تا حمایت خود را از تروریسم متوقف کنند. ما همه مسیرهای دستیابی به سلاح هسته‌ای را برای رژیم ایران مسدود خواهیم کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا افزود: ایران به روح توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی پایبند نیست. به وزارت خزانه داری آمریکا این مجوز را داده ام که تحریم هایی جدید را ضد ایران اعمال کند. ترامپ اعلام کرد: من توافق هسته ای ایران را تایید نمی کنم و از دولت و کنگره می خواهم نواقص این توافق را برطرف کنند. وی افزود: به دولت دستور می دهم با کنگره و متحدان آمریکا به طور نزدیک کار کند تا ایرادهای توافق هسته ای ایران برطرف شود.

دونالد ترامپ گفت: به وزارت خزانه داری آمریکا این مجوز را داده ام که تحریم هایی جدید را ضد ایران اعمال کند. تصمیم گرفتیم مجازات هایی را در خارج از چارچوب توافقنامه هسته ای بر ایران اعمال کنیم، این مجازات ها برنامه موشکی ایران را هدف قرار خواهد داد.

ترامپ افزود: پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نمی کنم. تهدیدات بیش از پیش شده اند. نظام ایران توافق هسته ای را نقض کرده است. تحریمهایی علیه سپاه وضع خواهیم کرد. اگر ایران به نقض توافق ادامه دهد(!) ممکن است از آن خارج شویم. « بند غروب » در موافقتنامه هسته ای ایران از مشکلاتی است که در این موافقتنامه وجود دارد. بر اساس « بند غروب » محدودیت های اعمال شده بر فعالیت های هسته ای ایران به تدریج و طی سال ها از بین خواهد رفت. دولت آمریکا برای اصلاح برخی از کاستی ها در توافقنامه هسته ای باید با هم پیمانان همکاری کند.

رئیس جمهور آمریکا افزود: ما تنها توانسته‌ایم تاخیر کوچکی در مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ایجاد کنیم و من این موضوع را نمی‌پذیرم. در کشورهای دیگر برای یک توافق به مقاطع ۱۰۰ ساله فکر می‌کند.

وی گفت: ما تمام پول را پیشاپیش به ایران داده‌ایم و اکنون نیز در عمل انجام شده قرار گرفته‌ایم. حکومت ایران چندین بار از برجام تخطی کرده است. ایران بیش از ۱۳۰ متر مکعب آب سنگین تولید کرد و همچنین نتوانست انتظارات ما را درباره سانتریفیوژها برآورده کند.

ترامپ مدعی شد: مقامات ایران چندین بار اعلام کرده‌اند اجازه نخواهند داد از تاسیسات نظامی این کشور بازرسی شود حال آنکه برنامه‌های مخفی ایران در این تاسیسات قرار دارد. برخی می‌گویند ایران با کره شمالی هم مراوده دارد و من حتما از ماموران اطلاعاتی خود می‌خواهم تا جزییات این موضوع را به من گزارش دهند. این توافق قرار بود به صلح جهانی کمک کند اما در حالی که ما به تعهدات خود عمل کرده‌ایم، ایران تروریسم را گسترش داده و به روح برجام پایبند نبوده است.

رئیس جمهور آمریکا در این سخنرانی در کاخ سفید اظهار کرد: من بعد از مشورت با متحدان خود استراتژی خود علیه ایران را اعلام می‌کنم. ما کاری خواهیم کرد تا با اقدامات ایران مقابله کنیم و تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال می‌کنیم و جلوی تولید سلاح ایران را می‌گیریم. ما این رژیم را محدود می‌کنیم تا به هیچ وجه به سلاح دست نیابد.

وی گفت: تحریم‌های بسیار سرسختانه‌ای را علیه سپاه اعلام خواهیم کرد.

ترامپ با “تروریستی” خواندن سپاه پاسداران افزود: من همچنین از وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌خواهم که تمام بخش‌های سپاه را و همچنین ماموران و وابستگان به این نهاد را مورد تحریم قرار دهد. همچنین برنامه موشکی ایران را نیز به شدت تحریم خواهیم کرد.

وی افزود: از زمان امضای برجام تجاوزگری خطرناک ایران بیشتر شده است. این در حالی است که تحریم‌ها علیه ایران لغو شده و این کشور با دیگر اعضای برجام وارد معاملات اقتصادی پرسودی شده است. رئیس جمهور آمریکا طبق قانونی که در کنگره به تصویب رسیده است، می‌تواند هر زمان و آن‌طور که صلاح هست، تحریم‌های جدیدی را اعمال کند.

ترامپ گفت: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد و ما قدم در راه تروریسم نمی‌گذاریم. با کنگره همکاری می‌کنیم تا نواقص برجام برطرف شود./۲۱ مهر ۱۳۹۶چام جم

***

واکنش رئیس جمهورایران 

دکترحسن روحانی گفت: سخنان امشب رئیس جمهور آمریکا نشان داد که برجام مستحکم تر از آن چیزی است که این آقا در دوران رقابت انتخاباتی فکر می کردبه برجام نه ماده، نه تبصره و نه بندی اضافه نمی شود .

واکنش وزیرامورخارجه ایران

وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که در صورت خروج آمریکا ایران نمی‌تواند به صورت یک طرفه به اجرای برجام ادامه دهد.
تصویر ظریف خطاب به موگرینی: ایران نمی‌تواند یک جانبه به برجام ادامه دهد

 در متن این نامه که نخستین بار توسط پایگاه خبری میدل ایست آی منتشر شده است، به نقل از ظریف آمده است: ایران نمی‌تواند به اجرای یک جانبه توافق ادامه دهد در حالی که یکی از اعضای کلیدی آن به بهانه‌جویی‌های نامربوط و بی‌پایه بر نقض مفاد برجام اصرار می‌ورزد.

برجام ثابت کرد که حتی پیچیده‌ترین موضوعات بین‌المللی را می‌توان از طریق گفت‌وگو، مذاکره و همکاری سازنده حل کرد.

ظریف ادامه داد: من معتقدم که موضع برد ـ برد که برجام بر اساس آن نهاده شده است، می‌تواند به عنوان یک مثال خوب برای حل مناقشات و بحران‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به خصوص در خاورمیانه باشد.

فدریکا موگرینی :هیچ رئیس جمهوری در هیچ جای جهان نمی تواند برجام را برهم بزند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دقایقی پس از سخنرانی ترامپ درباره برجام و ایران در مقر اتحادیه اروپا میزبان خبرنگاران بود و به پرسش های انها پاسخ داد.
تصویر هیچ رئیس جمهوری در هیچ جای جهان نمی تواند برجام را برهم بزند

فدریکا موگرینی گفت: برجام یک توافق چند جانبه است که از طریق قطعنامه شورای امنیت تایید شد. هیچ رئیس جمهوری در هیچ جای جهان نمی تواند این توافق را برهم بزند. برجام توافقی است که ضمانت می‌کند برنامه هسته ای ایران به مصارف غیرنظامی نرسد.

وی افزود: ایران به تمام تعهدات هسته‌ای خود عمل کرده است. برجام یکی از رکن های اصلی نظام منع تولید سلاحهای هسته ای است. ما یک مسئولیت جمعی داریم که از برجام بخاطر امنیت جمعی خود حمایت کنیم.

موگرینی تاکید کرد: اروپا مشخص و روشن گفته است که برجام سرجای خود باقی خواهد ماند. اروپا اعلام کرده است که از برجام حمایت می کند.

او افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی هشت بار تایید کرده است که ایران به همه تعهدات خود براساس برجام پایبند بوده و از هیچکدام از آنها تخطی نکرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: مقیاس و محدوده این توافق مربوط به برنامه هسته ای است و از تولید سلاح هسته ای توسط ایران جلوگیری کرده و خواهد کرد. برجام یکی از ستونهای ساختار بین المللی منع اشاعه هسته ای است و حفظ آن بخصوص در این دوره تهدید هسته ای از اهمیت بیشتری برخوردار است و اعتقاد داریم که وظیفه ای جمعی برای حفظ آن برای امنیت جمعی خودمان داریم.

وی افزود: فرایند داخلی آمریکا در پی سخنرانی امروز پرزیدنت ترامپ ، اکنون در دست کنگره آمریکا است اما برجام یک مساله داخلی (آمریکا) نیست بلکه مساله قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است. جامعه بین المللی و اتحادیه اروپا آشکارا اعلام کرده اند که توافق هسته ای پابرجا خواهد بود و اتحادیه اروپا بطور کامل از این توافق و اجرای کامل تمام شروط آن توسط تمام طرف ها ، حمایت خواهد کرد.

موگرینی تاکید کرد: اتحادیه اروپا در کنار سایر اعضای جامعه بین المللی متعهد به حفظ برجام برای منفعت همه از جمله مردم ایران ، است.

واکنش های جهانی نسبت به نقض عهدامریکا”ترامپ”

مذاکره کنندگان آمریکایی توافقنامه هسته ای با ایران در سال ۲۰۱۵، روز جمعه اعلام کردند رفتار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که نمی خواهد توافقنامه هسته ای با ایران را «تایید کند» و موضع سخت تر کنگره آمریکا را در این خصوص خواستار است، «نقض» تعهدات آمریکا به شمار می رود.

واکنش مقام های آمریکایی

کلینتون:لغو توافق هسته‌ای یک اشتباه بزرگ است

کلینتون طی مصابه با شبکه ۴ تلویزیون بریتانیا، که دقایقی قبل از سخنرانی روز جمعه ترامپ ضبط شده بود- تاکید کرد لغو توافق هسته‌ای یک «اشتباه بزرگ» است و دولت ترامپ نیز مدرکی در اثبات عدم پایبندی ایران به توافق ندارد.

هیلاری کلینتون،وزیر خارجه پیشین آمریکاگفت: چه به دلایل شخصی چه به دلایل سیاسی او (ترامپ) اساسا در حال بازکردن مجدد درب‌ها به سوی برنامه هسته‌ای ایران است. به نظرم این بسیار خطرناک است.

جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در دولت باراک اوباما گفته است “به خطر انداختن یکجانبه توافق هسته‌ای با ایران، این کشور را منزوی نمی‌کند بلکه آمریکا را منزوی می‌کند.

نانسی پلوسی رهبر اقلیت کنگره در واکنش به سخنان ترامپ گفت: صحبت های رئیس جمهور آمریکا اشتباه بزرگی بود که اعتبار و امنیت واشنگتن را به خطر خواهد انداخت. وی افزود: ایران به تعهدات خود پایبند بوده است و ما با آگاهی از آن از توافق برجام حمایت می کنیم. خروج از برجام ایران را منزوی نمی کند، بلکه آمریکا را منزوی می کند.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، اعلام کرد: رویکردی که او از کنگره می خواهد آن را تصویب کند، توافقنامه را نقض خواهد کرد، زیرا این امر تلاش برای مذاکره مجدد یک جانبه درباره توافقنامه خواهد بود.

وی تاکید کرد: در صورتی که آمریکا به اقدامی پارلمانی یا اقدامی دیگر به منظور تلاش برای تغییر مفاد توافقنامه مبادرت کند، این نقض توافقنامه خواهد بود. متحدان و شرکای ما به وضوح می گویند وی نباید به هیچ وجه توافقنامه را نقض کند.

وندی شرمن، مذاکره کننده اصلی آمریکایی در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما نیز هشدار داد «هر اقدامی که در جهت شرایط جدید» به توافقنامه هسته ای اضافه شود، «به منزله نقض یک جانبه توافقنامه» تلقی خواهد شد.

به گفته وندی شرمن «حتی در صورتی که کنگره مجازات هایی را اعمال نکند»، «فقط همین اقدام که رئیس جمهور تصمیم گرفته است تایید نکند ایران به تعهدات خود پایبند بوده است، توافقنامه را در نوعی ابهام دائمی فرو می برد». وی افزود: این (اقدام ترامپ) آمریکا را «تضعیف و منزوی خواهد کرد».

وندی شرمن و بن رودز در جریان کنفرانس مطبوعاتی تلفنی که گروه فشار موسوم به «دیپلماسی کار می کند» سازماندهی کرده بود، این مطالب را عنوان کردند. گروه «دیپلماسی کار می کند» را جان کری، وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما و اعضای تیم وی به ویژه برای دفاع از توافقنامه هسته ای با ایران ایجاد کرده اند.

سابا شامی مشاور سیاسی حزب دموکرات آمریکا اعلام کرد، ترامپ بدون آنکه اهدافی را برای راهبردش مشخص کند فقط به فشارهای اسرائیل پاسخ مثبت داده است.

پل رایان سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در واکنش به صحبت های ترامپ گفت: از تصمیم ترامپ برای ارزیابی دوباره توافق هسته ای ایران حمایت می کنم و با دولت آمریکا برای مقابله با مجموعه فعالیت های بی ثبات کننده ایران همکاری خواهم کرد.

سناتور رابرت منندز، یکی از سناتورهای دموکرات سنای آمریکا که به شدت با توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران مخالف بود، روز جمعه طرح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را در خصوص تایید نکردن پایبندی ایران به این توافق بین المللی، رد کرد.

منندز در بیانیه ای اعلام کرد: اکنون تایید نکردن این توافق کاری انجام نمی دهد بلکه میان متحدانمان تردید ایجاد می کند و ایران از پیش متخاصم را جسور می کند . وی افزود: جامعه بین المللی باید نظارت و اجرای توافق هسته ای را تقویت کند.

هدر ناورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی نوشت فریب تیتر شبکه های تلویزیونی را نخورید: ما همچنان در برجام باقی خواهیم ماند اما همزمان رویکرد خود در قبال اقدامات ایران گسترش خواهیم داد.

سناتور «جان مک‌کین» رئیس کمیته خدمات مسلح سنا با بیان اینکه استراتژی ترامپ، تغییری بود که باید مدت‌ها پیش در سیاست خارجی آمریکا اعمال می‌شد، گفت ایران سال‌ها از اقداماتی که انجام داده، فرار می‌کرده است.

«ایلینا رزله‌تینن» نماینده ایالت فلوریدا با بیان اینکه تصمیم ترامپ برای تایید نکردن پایبندی ایران به برجام، «فرصت خوشایندی برای عنوان کردن نقص‌های بزرگ در توافق» است، تاکید کرد آمریکا باید اطمینان حاصل کند که ایران به سلاح اتمی دست نیابد و برنامه موشکی بالستیک آن را متوقف کند.

به نوشته وبگاه روزنامه «هاآرتص»، «پیتر رسکام» نماینده ایالت ایلی‌نوی، مدعی شد بخش‌های باقی‌مانده از توافق هسته‌ای ایران، به نفع امنیت ملی آمریکا نیست و کنگره باید تمام گام‌هایی را که برای ممانعت از رسیدن ایران به سلاح اتمی می‌شود، بردارد.

ائتلاف جمهوری خواهان یهودی به ریاست «شلدون ادلسون» صهیونیست میلیاردر آمریکایی، نیز ضمن اعلام حمایت از سخنرانی ترامپ، گفت با کنگره برای پیشبرد استراتژی جدید رئیس جمهور همکاری می‌کند.

« شرمن» نماینده دموکرات از کانزاس با بیان اینکه اولین کسی بود که ۲ سال پیش با تصویب توافق هسته‌ای در کنگره مخالفت کرده بود، تاکید کرد اما اگر آمریکا برجام را لغو کند، دیگر نمی‌توان بر محدودیت‌های هسته‌ای ایران نظارت، تشدید یا تسلط داشت.

«بن کاردین» سناتور ارشد دموکرات با تاکید بر اینکه عدم تایید توافق هسته‌ای از سوی ترامپ یکی از خطرناک‌ترین تصمیم‌هایی است که گرفته، گفت اکنون کنگره باید به جهانیان نشان دهد که حمایت دو حزبی در آمریکا برای حفظ تعهداتش در برجام وجود دارد.

«جری ندلر» نماینده دموکرات نیویورک با توصیف عدم تایید توافق از سوی ترامپ به «بُردی برای تهران»، تاکید کرد این مسئله چه از نظر هسته‌ای و چه از نظر غیرهسته‌ای، آمریکا را در موقعیت بدتری قرار می‌دهد.

روسیه:همین توافق کنونی باید اجرا  شود

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره افزودن مکمل یا یک اصلاحیه جداگانه به توافق هسته‌ای تاکید کرد که واشنگتن نباید در چیزی که به خوبی درحال کار است مداخله کند.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای روسیه به خبرگزاری تاس گفت: این گفته آمریکاییهایست که اگر توافق را لغو نمی‌کنید، آن را اصلاح کنید، این چیزی است که مایلم با همکاران آمریکایی صحبت کنم؛ اگر آن را لغو نمی‌کنید، اصلاح هم نکنید.

وی افزود: به نظر می‌رسد این مسیر اشتباهی باشد که بخواهیم آن را دنبال کنیم درحالیکه که توافقی که وجود دارد به خوبی کار می‌کند و موثر است.

این دیپلمات روسی که خود رئیس تیم مذاکره کننده روسیه بود اضافه کرد؛ ایران به طور کامل در حال اجرای تعهداتش براساس برجام است، چیزی که نمی‌توان در مورد آمریکا گفت. آنچه که باید بهبود یابد اجرای تعهدات طرف آمریکایی براساس همین توافق موجود است.

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو از واشنگتن می‌خواهد به جای تلاش برای اصلاح توافق، همین توافق کنونی را اجرا  کند.

وی ادامه داد؛ در تماس با مقامات ایرانی که به زودی صورت خواهد گرفت از آنها می‌خواهیم که توافق هسته‌ای را حفظ کنند. من نمیتوانم تاریخ و روز این تماس را بگویم اما به زودی این تماس انجام خواهد شد. چیزی مشخص است این است که ایرانیها توپ را به زمین آمریکا انداخته‌اند.

«رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا روز یک شنبه در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» گفته بود، «ما حقیقتا به توافقی نیاز داریم که گستره بیشتری از تهدیدات از جانب ایران را شامل شود».

تیلرسون تأکید کرد که اصلاح ایرادات برجام ممکن است از طریق یک توافق ثانویه صورت گیرد، نه با تغییر در مفاد برجام./۱۳۹۶/۰۷/۲۴فارس

***

جان کری: ۲مقام ارشد دولت بوش به شخص من گفتند:مذاکره کن حتی باپذیرش غنی سازی ایران

جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا روز پنج شنبه۱۲اکتبر۲۰۱۷(۲۰مهر۱۳۹۶) در یک سخنرانی درباره اقدام دونالد ترامپ برای تایید عدم پایبندی ایران به برجام مدعی شد:

وقتی که من مذاکره با وزیر خارجه ایران برای توافق را آغاز کردم و در سپتامبر ۲۰۱۳ پشت میز مذاکره نشستم ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ۲ ماه دوره گریز داشت،

ایران ۱۲ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشتند و از ۵ هزار سانتریفیوژ به ۱۹ هزار سانتریفیوژ فعال رسیده بودند.

عربستان،اسرائیل ومصر می گفتند به ایران حمله نظامی کن

وی در ادامه افزود: ما با هر رئیس جمهور و رهبر کشور دیگری که ملاقات میکردیم، از جمله حسنی مبارک رئیس جمهور مصر، ملک عبدالله پادشاه عربستان، نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، همه آنها ما را ترغیب می‌کردند تا به ایران حمله کنیم. باراک اوباما نیز درخواستهای شخصی مکتوب زیادی به دستش می‌رسید تا به ایران حمله کنیم.

وی افزود: اما امروز ما حدود ۱۳۰ بازرس داریم که در ایران حضور دارند و هر اتفاقی که در تاسیسات هسته‌ای ایران می افتد را ثبت می‌کنند. آقای ترامپ فقط به آسمان نگاه می‌کند و می‌گوید که می‌خواهم توافق را لغو کنم؛ می‌گوید توافق را دوست ندارم چرا که به مردم گفته است این بدترین توافق است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آقای ترامپ یک توافق بهتر می‌خواهد اضافه کرد؛ بگذارید درباره توافق بهتر صحبت کنم. دولت جورج بوش ۸ سال به دنبال توافقی بود که شامل هیچ گونه غنی سازی نمی‌شد. منظور آنها از توافق خوب این است. اما ۲ نفر از ارشدترین مقامات دولت بوش به شخص من گفتند که ما به این نتیجه رسیدیم که ما نیاز به توافقی با ایران داریم که به آنها اجازه مقداری غنی سازی بدهیم.

تصمیم ترامپ امریکارامنزوی می کند

وی در ادامه درباره تصمیم ترامپ در خصوص برجام گفت: «[این تصمیم] بی‌پروا، خطرناک و غیرمسئولانه است و به انزوای آمریکا منجر می‌شود.»

جان کری گفت: روز گذشته با اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نشست توجیهی داشتیم. سفرای آلمان، بریتانیا، فرانسه و اتحادیه اروپا هم حضور داشتند. تک تک آنها به نمایندگان کنگرهگفتند که

ما از تصمیم ترامپ برای تایید عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای تبعیت نمی‌کنیم. 

کری گفت: به جای اینکه کشورهای دیگر را با خود همراه کنیم همه آنها را از خود دور می‌کنیم.۲۴ مهر ۱۳۹۶فارس

واکنش روسیه

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به سخنان ترامپ تدابیر ترامپ علیه ایران را اشتباه خواند و از همه طرف ها خواست به توافق هسته ای ایران پایبند باشند.

وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به این سخنان اعلام کرد، از عدم تأیید پایبندی ایران به توافقنامه هسته ای ابراز تأسف می کنیم. نمی توان درباره اعمال تحریم های جدید بر ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد سخن گفت. ایران به توافقنامه هسته ای پایبند بوده است و ما تمدید تحریم های بین المللی علیه ایران را رد می کنیم. موضع ترامپ در مورد توافقنامه هسته ای به شدت نگران کننده است. اظهارات تهاجمی و تهدید آمیز هیچ جایی در دیپلماسی بین المللی ندارد.

اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی

نهاد سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی با اشاره به واکنش فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت، توافق هسته ای ایران ستون رژیم عدم اشاعه است. این توافق در جهت خدمت و متعلق به جامعه بین المللی است. هیچ کشوری نمی تواند آن را لغو کند.

«بوریس جانسون» وزیر خارجه بریتانیا با بیان اینکه توافق هسته‌ای به امن نگه‌داشتن جهان کمک کرد، گفت انگلیس با شرکایش تلاش می‌کند برجام را حفظ کند.

«مارگو وال‌اشتروم» وزیر خارجه سوئد در توئیتر خود نوشت حفظ توافق هسته‌ای ایران مهم بوده و اتحادیه اروپا از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ که عدم اشاعه و ثبات منطقه‌ای را تقویت می‌کند، حمایت می‌کند.

جک استرا، وزیر خارجه پیشین بریتانیا در واکنش به سخنرانی رئیس‌ جمهوری آمریکا تصمیم ترامپ مبنی بر عدم تائید برجام را هولناک خواند و گفت:

او به‌ عمد خود را نسبت به واقعیت‌های ایران و اینکه ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بوده، به حماقت زده است.

آلمان، فرانسه و بریتانیا گفتند: برجام نتیجه سیزده سال مذاکره است و قدمی بزرگ در راه اشاعه تسلیحات هسته ای بوده است.

این سه قدرت اروپایی از دولت و کنگره آمریکا خواسته‌اند که پیش از هر اقدامی عواقب آن را در نظر بگیرند.

سه قدرت اروپایی همچنین اعلام کرده اند که خواهان مذاکره درباره سیاست منطقه‌ای ایران هستند.

دفتر رئیس‌جمهوری فرانسه می‌گوید امانوئل مکرون در گفت‌و‌گوی تلفنی با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به او در باره تعهد فرانسه به توافق هسته‌ای با ایران اطمینان خاطر داده است.

مکرون گفته است تصمیم آمریکا برای اعلام عدم پایبندی ایران به برجام به منزله پایان آن نیست و فرانسه و شرکای اروپایی‌اش به تعهدات خود در چارچوب این توافق ادامه خواهند داشت.

حمایت رژیم های صهیونیستی، آل سعود و آل خلیفه از نطق ترامپ

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به صحبت های رئیس جمهور آمریکا به خاطر آنچه که سخنان جسورانه دونالد ترامپ خواند به رئیس جمهوری آمریکا تبریک گفت. دونالد ترامپ فرصتی را برای اصلاح توافقنامه هسته ای، مقابله با خشونت طلبی ها و حمایت های ایران از تروریسم ایجاد کرده است.

وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی نیز جمعه شب سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره ایران را بسیار مهم خواند و تاکید کرد این سخنان در سایه تهدید های ایران به جنگ منجر خواهد شد.

عربستان سعودی از راهبرد «قاطع» آمریکا در قبال ایران استقبال کرد. یک مقام سعودی اعلام کرد، به همکاری خود با آمریکا و جامعه بین المللی برای مقابله با خطرهای ناشی از اقدامات ایران پایبند هستیم. وی مدعی شد ایران از سپاه پاسداران و شبه نظامیان انصارالله برای تهدید نیروی دریایی بین المللی استفاده می کند.

رژیم بحرین از راهبرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در برابر ایران استقبال کرد.امارات نیز ضمن استقبال از راهبرد ضد ایرانی آمریکا علیه ایران اعلام کرد که از هرگونه تلاش برای جلوگیری از حمایت مالی تروریست‌ها حمایت می‌کند.

واکنش های بین المللی

محمد البرادعی سیاستمدار مصری و دبیرکل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی، از اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در رد پایبندی ایران به برجام انتقاد کرد.
وی در پیامی توئیتری نوشت: ترامپ یافته های آژانس مبنی بر پایبندی ایران به توافق هسته ای را نادیده می گیرد و این یادآور آغاز جنگ عراق است. ما عبرت نخواهیم گرفت؟
البرادعی در پیامی دیگر افزود: ترامپ برخلاف یافته های آژانس پایبندی ایران را رد می کند. ما چه پیامی به کره شمالی درباره احترام به توافق های بین المللی می فرستیم؟

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد گفت امیدوار است توافق هسته‌ای ایران ادامه پیدا کند.

«یوکیا آمانو» رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رد کردن صحبت‌های ترامپ، تاکید کرد بازرسان آژانس از دسترسی گسترده‌تر به اطلاعات و اماکن در ایران برخوردار هستند. آژانس تا کنون به اماکنی که نیاز به بازدید از آنها داشته، دسترسی داشته است.

آمانو گفت آژانس از ژانویه سال ۲۰۱۶ به راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام ادامه داده و ایران اکنون به صورت موقت، پروتکل الحاقی به توافقنامه جامع پادمانی با آژانس را اجرا می‌کند./۲۲ مهر ۱۳۹۶(۱۴اکتبر۲۰۱۷)

آویگدور لیبرمن “وزیر جنگ” اسرائیلاروپایی ها همچنان سر خود را زیر برف کرده اند

آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل یک روزبعدازسخنرانی “ترامپ” (در مصاحبه با شبکه دوم تلویزیون اسرائیل )با انتقاد از واکنش کشورهای اروپایی در برابر سخنرانی اخیر ترامپ گفت: اروپایی ها همچنان سر خود را زیر برف کرده اند همانگونه که قبل از آغاز جنگ جهانی دوم این کار را انجام دادند. هنگامی که به همه بحران های اروپا مثل مهاجرت و پناهندگی، برگزیت، کاتالونیا، نئو نازی ها در پارلمان آلمان و شرق اوکراین می نگریم به صورت واضح می بینیم که این حوادث، تصادفی نیستند. مقامات اروپا ترجیح می دهند از حقایق و واقعیت ها فرار کنند.

***

تعداد”افراد”مذاکره کننده “۲طرف”چندنفرند؟

تیم آمریکا با کارشناسان برای حضور در مذاکرات بالغ بر ۱۴۰ نفر هستند ، تیم فرانسه بیش از ۸۰ نفر و روسیه که کمترین تعداد افراد در تیم مذاکره کننده را دارد بالغ بر ۴۰ نفر هستند . تیم مذاکره کننده ی ایران اعم از خبرنگاران ، محافظین ، کارشناسان سازمان انرژی اتمی و چند عضو ناظر از نهادها و تیم وزارت امور خارجه جمعا ۱۶ نفر هستند و این تیم باید با آن تعداد از افراد مذاکره کنند . در تیم آمریکا بالغ بر ۱۳۵ کارشناس خبره وجود دارد

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی-جعفرزاده۱۷خرداد۹۴مصاحبه رشت پرس

*** منبع نزدیک به هیات مذاکره‌کننده ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خاطرنشان کرد: در ابتدای مذاکرات محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست دو طرف را برعهده دارند و پس از انجام گفت‌وگوهای آغازین، قرار است نشست در سطح معاونان ادامه یابد.

ریاست هیات ایرانی در این بخش از مذاکرات برعهده سیدعباس عراقچی، معاون حقوقی وبین‌الملل وزارت خارجه است.

قرار است مجید روانچی، معاون اروپا و آمریکا وزیر خارجه، امیری نماینده سازمان انرژی اتمی، بعیدی‌نژاد و احتمالا مرتضی کمال‌وندی در این مذاکرات اعضای هیات ایرانی را تشکیل دهند.

هم‌چنین هیات مذاکراتی ۱+۵ را کاترین اشتون، رییس‌ سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هلگا اشمید، معاون اشتون، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه، وندی شرمن نماینده آمریکا، هانس دیتر لوکاس معاون وزیر خارجه آلمان، سایمون گس، معاون وزیر خارجه انگلیس، ژاک اودیبر، معاون وزیر خارجه فرانسه و نماینده چین تشکیل می‌دهند.

مذاکرات ایران و ۱+۵  ۲۳ و ۲۴ مهرماه (۱۵ و ۱۶ اکتبر) در ژنو برگزار شد.

تیم مذاکره هسته‌ای ایران به ریاست حسن روحانی در حال مذاکره با سه کشور اروپایی، کاخ سعدآباد تهران، ۲۹ مهر ۱۳۸۲

***

ﺗﯿﻢ :دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد

ﻣﺴﺌﻮﻝ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ: ﺳﻌﯿﺪ ﺟﻠﯿﻠﯽ (ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﻣﻌﺎﺭﻑ ﺍﺳﻼﻣﯽ و علوم سیاسی / ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ)
ﻣﺬﺍﮐﺮﻩ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﺍﺭﺷﺪ: ﻋﻠﯽ ﺑﺎﻗﺮﯼ (ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ معارف اسلامی و ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ / ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ)
ﻣﻌﺎﻭﻥ : ﻣﺤﻤﺪ ﻫﺎﺩﯼ ﺯﺍﻫﺪﯼ ﻭﻓﺎ ( ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ ﻭ ﺭﺋﯿﺲ ﺩﺍﻧﺸﮑﺪﻩ ﻣﻌﺎﺭﻑ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺍﻣﺎﻡ
ﺻﺎﺩﻕ)
تیم دولت۱۱-دکترحسن روحانی
ﻣﺴﺌﻮﻝ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ: ﻣﺤﻤﺪ ﺟﻮﺍﺩ ﻇﺮﯾﻒ (ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﻣﻄﺎﻟﻌﺎﺕ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻞ/ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺩﻧﻮﺭ/ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ)
ﻣﺬﺍﮐﺮﻩ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﺍﺭﺷﺪ: ﻋﺒﺎﺱ ﻋﺮﺍﻗﭽﯽ (ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﺍﻧﺪﯾﺸﻪ ﺳﯿﺎﺳﯽ/ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﮐﻨﺖ/ﺍﻧﮕﻠﺴﺘﺎﻥ )
ﻣﻌﺎﻭﻥ : ﻣﺠﯿﺪ ﺗﺨﺖ ﺭﻭﺍﻧﭽﯽ (ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﻋﻠﻮﻡ ﺳﯿﺎﺳﯽ/ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺑﺮﻥ/ ﺳﻮﺋﯿﺲ )
ﺟﻤﺸﯿﺪ ﻣﻤﺘﺎﺯ ( ﺩﮐﺘﺮﺍﻯ ﺣﻘﻮﻕ ﺑﯿﻦ ﺍﻟﻤﻠﻞ ﻭ ﺣﻘﻮﻕ ﻋﻤﻮﻣﻰ / ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﭘﺎﺭﯾﺲ)
ﺍﻣﯿﺮﺣﺴﯿﻦ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﻧﯿﺎ ( ﺩﮐﺘﺮﺍﯼ ﻋﺪﺍﻟﺖ ﺟﺰﺍﯾﯽ /ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻧﯿﻮﯾﻮﺭﮎ )+دکترصالحی /۱۱فروردین۹۴پارسینه
***
همه مذاکره کنندگان درطول۱۲سال”مذاکره”۴تیم
ردیف نهاد مسئول مسئول مذاکرات دوره کار مذاکره‌کننده ارشد اعضای تیم مذاکره‌کننده
آغاز پایان
۱ شورای عالی امنیت ملی حسن روحانی Hassan Rouhani.jpg ۱۴ مهر ۱۳۸۲ ۲۴ مرداد ۱۳۸۴ سید حسین موسویان
(معاون و سخنگو)
محمدجواد ظریف
سیروس ناصری
امیرحسین زمانی‌نیا
محمدرضا البرزی
علی‌اکبر صالحی
محمد سعیدی
مجید تخت‌روانچی
علی ماجدی
۲ علی لاریجانی Msc 2007-Saturday, 11.00 - 13.00 Uhr-Zwez001 Impressionen-Redner Larijani.jpg ۲۵ مرداد ۱۳۸۴ ۲۸ مهر ۱۳۸۶‏ جواد وعیدی
(رئیس تیم مذاکره)
سید علی حسینی تاش
محمدمهدی آخوندزاده
محمد جعفری
سید عباس عراقچی
کاظم غریب‌آبادی
محمد سعیدی
۳ سعید جلیلی Saeed Jalili cropped.jpg ۲۹ مهر ۱۳۸۶‏ ۱۴ شهریور ۱۳۹۲‏ علی باقری
(معاون)
علی‌اصغر سلطانیه
محمدهادی زاهدی‌وفا
مهدی صفری
سید عباس عراقچی
مهدی محمدی
محمد جمشیدی
۴ وزارت امور خارجه محمدجواد ظریف Mohammad Javad Zarif 2013.jpg ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ در حال فعالیت سید عباس عراقچی مجید تخت‌روانچی
حمید بعیدی‌نژاد
داوود محمدنیا
محمد امیری
پژمان رحیمیان
امیرحسین زمانی‌نیا
جمشید ممتاز
امیرحسین رنجبریان

منبع(جدول وعکس)ویکی پدیا

***

طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای با ۸۰ امضا صبح سه شنبه تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش ایرنا، جواد کریمی قدوسی روز سه شنبه گفت: این طرح با امضا ۷۰ نماینده تقدیم هیات رییسه شد.

در ماده واحده این طرح سه فوریتی آمده است: دولت و مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای موظفند هرگونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی ها در موضوع هسته ای را تا زمانی که دولت آمریکا رسما و علنا تهدید ملت قهرمان ایران را کنار نگذارد ، قطع کرده و مذاکرات را با بقیه گروه ۱+۵ بدون حضور آمریکایی ها ادامه دهند.
در متن این طرح سه فوریتی که توسط جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد که در میان خبرنگاران توزیع شده ، آمده است: این طرح دفاع اسلامی و انقلابی و قانونمند از عزت، عظمت، هویت، شخصیت و اقتدار ملت ایران در طول ادامه مذاکرات هسته ای است که با ۸۰ امضا با استناد به بند ۳ ماده ۱۶۰ آیین نامه داخلی به هیات رییسه مجلس تقدیم شده است.

در مقدمه این طرح آمده است: یکی از مسایل اساسی کشور ، رصد نوع برخورد دشمنان با نظام جمهوری اسلامی ایران است. در طول ۳۵ سال گذشته همواره و همیشه هیبت انقلاب اسلامی ایران و حضور دائمی مردم در صحنه ، دشمنان جمهوری اسلامی را بهت زده و ذلیل کرده است. این هیبت مرهون ایستادگی ۳۵ ساله مردم انقلابی و بصیر جمهوری اسلامی است و این عظمت باید حفظ شود و اگر نتوانیم این عظمت جهانی را حفظ کنیم ، باید شاهد و منتظر تهدیدات متعدد باشیم.

در بخش دیگری از این مقدمه این طرح آمده است: دولت آمریکا هنوز سوابق سیلی هایی که از ملت ایران خورده را فراموش نکرده و خوب می داند که در صورت بروز غلطی از سوی آنان چه پیامدهایی در سرتاسر جهان در انتظارش است لذا با عنایت به گستاخی بیش از حد دولت آمریکا و تداوم و تهدیدات مقامات این کشور که در بیانات دردمندانه ولی امر مسلمین”آیت الله خامنه ای” در دیدار با فرهنگیان به سمع و نظر ملت عزیز و همه مسئولان ، نخبگان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید که فرمودند: همه توجه داشته باشند ؛ هم مسئولین سیاست خارجی ما ، هم مسئولین گوناگون دیگر ، همه نخبگان جامعه. یک ملت اگر نتواند از هویت خود ، از عظمت خود ، آنچنان که هست در مقابل بیگانگان دفاع کند قطعا توسری خواهد خورد، برو بگرد ندارد. باید قدر شخصیت و هویت خود را دانست. بنده با مذاکراتی که در زیر شبح تهدید انجام گیرد موافق نیستم. بروند حرف بزنند. مذاکره کنند. به توافق برسند. اشکالی ندارد. البته در حالی که آن خطوط اصلی را رعایت کرده باشند لیکن به هیچ وجه تحمیل را قبول نکنند. زور را قبول نکنند. تحقییر را قبول نکنند. تهدید را قبول نکنند.

اسامی امضاکنندگان این طرح سه فوریتی “توقف مذاکرات”به شرح زیر است:

۱- جواد کریمی قدوسی ۲- محمدرضا آشتیانی ۳- حسین علی حاجی دلیگانی ۴- حسن کامران ۵- سید محمود نبویان ۶- سید حسین ذوالنور ۷- حبیب آقاجری ۸- نصرالله پژمان فر ۹- موسی احمدی ۱۰- اسماعیل کوثری ۱۱- ابراهیم آقامحمدی ۱۲- سید مرتضی حسینی ۱۳- حسین طلا ۱۴- روح الله حسینیان ۱۵- سید علی طاهری ۱۶- علی اصغر زارعی ۱۷- حمید رسایی ۱۸- موسی غضنفرآبادی ۱۹- ابوالفضل ابوترابی ۲۰- بیژن نوباوه ۲۱- مهدی عیسی زاده ۲۲- روح الله بیگی ۲۳- محمدحسین قاضی زاده ۲۴- زهره طبیب زاده نوری ۲۵- مرتضی آقاتهرانی ۲۶- سید حسین نقوی حسینی ۲۷- علیرضا سلیمی ۲۸- محمدرضا امیری ۲۹- علی کائینی ۳۰- روح الله عباسپور ۳۱- مهدی کوچک زاده ۳۲- احمد سالک ۳۳- سید علی محمد بزرگواری ۳۴- ابوالقاسم خسروی سهل آبادی ۳۵- مفید کیایی نژاد ۳۶- فرهاد بصیری ۳۷- بهرام بیرانوند ۳۸- دخیل عباس زارع زاده ۳۹- احمد آریایی نژاد ۴۰- ابوالقاسم جراره ۴۱- محمدابراهیم محبی ۴۲- قاسم جعفری ۴۳- سید شکر خدا موسوی ۴۴- محمد حسین قربانی ۴۵- سید مهدی هاشمی ۴۶- سید مهدی موسوی نژاد ۴۷- علیرضا منظری توکلی ۴۸- حجت الله سوری ۴۹- فرج الله عارفی ۵۰- محمدجواد نظری مهر ۵۱- سید محمد علی موسوی ۵۲- علی ایرانپور ۵۳- محمد تقی توکلی ۵۴- کارن خانلری ۵۵- محمود شکری ۵۶- شهروز افخمی ۵۷- رجب رحمانی ۵۸- فاطمه آلیا ۵۹- سید مسعود میرکاظمی ۶۰- محمداسماعیل سعیدی ۶۱- حسین فتاحی ۶۲- ناصر سودانی ۶۳- علیرضا خسروی ۶۴- حسین محمدزاده ۶۵- سید محمد بیاتیان ۶۶- یوناتن بت کلیلا ۶۷- روبرت بیگلریان ۶۸- محمدعلی پورمختار ۶۹- محمدحسین میرمحمدی ۷۰- محمدرضا پورابراهیمی ۷۱- احمد سجادی ۷۲- محسن بیگلری ۷۳- عبدالله تامینی ۷۴- عبدالله سامری ۷۵- بهلول حسینی ۷۶- الیاس طاهری ۷۷- محمد سیروزی ۷۸- سعید زمانیان ۷۹- مراد هاشم زهی ۸۰- علی نعمت چاردولی /مبع:فرارو۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

توضیحات مدیریت سایت-پیراسته فر:وسرانجام دونالدترامپ در ساعت۲۳سه شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ رسماً خروج امریکااز«برجام»راامضاءکرد،جزئیات بدعهدی های امریکا دربرجام وواکنش های رهبری ورئیس جمهور ومسئولین ایران ونیزواکنش اروپا و رئیس جمهورسابق امریکا ووزیرخارجه اش«جان کری»را درلینک زیر مطالعه کنید:

خروج امریکا از«برجام» +واکنش رهبری،مسئولین،علما،فرماندهان+اروپا

 گزارش جام نیوز (۲۸/۰۴/۱۳۹۲ ):به نقل از روزنامه اعتماد نوشت:یکی از روزنامه های کشور با بیان این نکته که “ترکیب تیم دیپلماتیک ایران در دولت یازدهم متشکل از دیپلمات‌های کارکشته و مذاکره‌کنندگان حرفه‌یی خواهد بود”، اعضای احتمالی تیم اتمی ایران برای مذاکرات آتی با جامعه جهانی را منتشر کرد.

محمدجواد ظریف
ظریف که به مدت ۵ سال (از ۱۴ مرداد سال ۱۳۸۱ تا ۵ تیر سال ۱۳۸۶) سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بود سال ۸۶ پس از بازگشت از ماموریت سفارت دایم ایران در سازمان ملل کمتر از او خبری شنیده شده است و تا پیش از پیروزی حسن روحانی گفته می‌شد که مشغول فعالیت‌های دانشگاهی است. اگرچه گفته می‌شود علی اکبر صالحی طی یک سال گذشته از او درخواست مشاوره داشته که ظریف هرگز واکنشی به این خبر نداشته است. سوابق ظریف عبارتنداز: سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان ملل، دستیار ارشد وزیرخارجه، معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت‌خارجه، دبیر اجلاس سران کنفرانس اسلامی تهران، استاد دانشکده روابط بین‌الملل و عضو تیم مذاکرات هسته‌یی در دوران روحانی.

علی‌اکبر ولایتی
علی اکبرولایتی دیپلمات شناخته‌شده‌یی است. سیاستمداری که در جریان مناظره‌های تلویزیونی بیش از آنکه اشتراک گفتاری با کاندیداهای اصولگرا داشته باشد نزدیک به حسن روحانی سخن گفت. او و روحانی در این مناظره‌ها چندین بار حرف‌های یکدیگر را تایید کردند و عملکرد سعید جلیلی، دبیر فعلی شورای عالی امنیت ملی را مورد نقد جدی قرار دادند. با توجه به تجربه ولایتی در حوزه سیاست خارجی و ارتباطات خارجی او، خبر حضور ولایتی درسمت شورای عالی امنیت ملی می‌تواند صحت داشته باشد. ولایتی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶ وزیرخارجه و از آن تاریخ تاکنون مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل است.

سیروس ناصری
ناصری از دیپلمات‌هایی است که در زمان نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل در ژنو، به عنوان یکی از اعضای تیم مذاکراتی قطعنامه ۵۹۸ در عرصه سیاست خارجی مطرح شد. پس از آن در دوران روحانی، از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی ایران بود. ناصری که با سابقه‌ترین سفیر ایران در ژنو و وین شناخته می‌شود، مدتی سخنگوی تیم هسته‌یی روحانی بوده است.

سیدحسین موسویان
سخنگوی تیم هسته‌یی روحانی که هم‌اکنون به عنوان پژوهشگر میهمان، در دانشگاه‌های امریکا فعالیت دارد. موسویان که به‌خاطر سوابق تحصیلاتی در امریکا، وارد تیم روحانی در شورای عالی امنیت ملی در مذاکرات هسته‌یی شد بعد از تغییر دولت هشتم و روی کارآمدن دولت احمدی‌نژاد، از این سمت برکنار شد. سوابق موسویان عبارتنداز: سفیر اسبق ایران در آلمان، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌یی، معاون مرکز تحقیقات استراتژیک، عضو موسس حزب اعتدال و توسعه و مدیر پیشین روزنامه ایران نیوز.

محمدرضا البرزی
البرزی، سفیر و نماینده سابق ایران در مقر سازمان ملل در ژنو بوده است. معاون پژوهش‌های روابط بین‌الملل مرکز تحقیقات استراتژیک و مدیرکل اسبق سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه در زمان خرازی، از دیگر سوابق اجرایی البرزی است.

امیرحسین زمانی‌نیا
زمانی‌نیا، عضو سابق تیم هسته‌یی در حال‌حاضر در مرکز تحقیقات استراتژیک مشغول فعالیت است. زمانی‌نیا نخستین فرد از تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌یی بود که در نخستین کنفرانس مطبوعاتی روحانی که دو روز پس از اعلام نتایج انتخابات برگزار شد، مدیریت جلسه را برعهده داشت. سوابق زمانی‌نیا عبارت است از: معاون پژوهش‌های روابط بین‌الملل مرکز تحقیقات استراتژیک، مدیرکل اسبق سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه، سفیر اسبق ایران در مالزی، عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی و از مدیران ارشد دفتر ایران در نیویورک (سازمان ملل) در دوره خرازی.

سیدمحمد صدر
صدر از چهره‌های برجسته سیاست خارجی دوران اصلاحات است. صدر در کنار محسن امین‌زاده دو مدیر ارشد خاتمی در وزارت خارجه اصلاحات بودند. سوابق وی عبارتنداز: معاون عربی و آفریقای وزارت‌خارجه دوران اصلاحات و مشاور سیدمحمدی خاتمی، پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات وزارت‌خارجه، عضو موسس جبهه مشارکت.

علی جنتی
علی جنتی فرزند آیت‌الله جنتی است ازمبارزان وهمرزمان دکترچمران،یاران امام خمینی درنوفل لوشاتو. رییس صدا و سیمای خوزستان، استانداری خوزستان، رییس دفتری هاشمی‌رفسنجانی در مجلس، دوبار سفیر ایران در کویت ومعاون سیاسی وزارت کشور،ازسوابق جنتی است،وی در  دولت یازدهم وزیرارشادوفرهنگ اسلامی بودکه تاچندماه قبل ازپایان عمرچهارساله دولت،مجبوربه استعفاشدجنتی بعلت  رفاقت صمیمانه‌یی با حسن روحانی دارد و به نظر می‌رسد  یکی از اعضای تیم جدید هسته‌یی ایران باشد.

فریدون وردی‌نژاد
وردی‌نژاد اگرچه به جز یک دوره سفارت در چین، در زمان ریاست‌جمهوری آقای خاتمی، سوابق خاصی در سیاست خارجی ندارد، اما به‌دلیل حضور پررنگ رسانه‌یی در دوران اصلاحات و سوابق اجرایی وی که شامل هشت سال مدیریت خبرگزاری ایرنا و همچنین روزنامه ایران از ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۰، سفیر ایران در چین، از موسسان حزب اعتدال و توسعه، استاد رشته مدیریت در دانشگاه تربیت‌مدرس، معاون پیشین نیروی قدس سپاه، عضویت در کمیته سیاسی، علمی و راهبردی سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام در مجمع تشخیص مصلحت و عضویت در کمیته سیاست خارجی و روابط بین‌الملل مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌شود و با توجه به اینکه از افراد نزدیک به روحانی است، از اعضای احتمالی ترکیب تیم سیاست خارجی او خواهد بود. وردی‌نژاد در سال ۱۳۸۹ به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه تهران بازنشسته شد.