آمارجانباختگان منا/حج۹۴-همه کشته های حجاج

آمارجانباختگان منا/حج۹۴-همه کشته های حجاج

آمارجانباختگان منا

دیه و غرامت نیز به بازماندگان شهدای منا هنوز پرداخت نشده

رهبرانقلاب:برای اعزام حجاج ،نگرانی‌هایی  وجود داشت، اما مسئولان از قوای محترم در شورای عالی امنیت ملی همه جوانب موضوع را سنجیدند و به این تصمیم رسیدند که حج برگزار شود.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه۸ مرداد ۱۳۹۶) در دیدار مسئولان و دست‌اندرکاران حج امسال، حج را یک ظرفیت بی نظیر معنوی و اجتماعی و بهترین موقعیت برای ابراز عقیده و بیان موضع امت اسلامی دانستند و با تأکید بر اینکه ما حوادث فاجعه بار حج ۹۴ را هیچگاه فراموش نخواهیم کرد، گفتند: مطالبه جدی و همیشگی جمهوری اسلامی، حفظ امنیت و عزت و رفاه و آسایش همه حجاج بویژه حجاج ایرانی است و امنیت حج نیز برعهده آن کشوری است که حرمین شریفین در اختیار او قرار دارد.

ایشان افزودند: داغی که در دل ایرانی‌ها بواسطه حوادث تلخ حج ۹۴ پیش آمد، فراموش نشدنی است، بنابراین امنیت و ایمنی حجاج بسیار مهم است و باید محفوظ بماند.البته نه محیط امنیتی.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست زائران ایرانی با اشاره به حادثه تلخ شهادت جمعی از حجاج ایرانی در حج ۹۴، گفت: اگر چه تاکنون گزارش نهایی آن حوادث منتشر نشده و دیه و غرامت نیز به بازماندگان شهدا پرداخت نشده است ولی ما تا رسیدن به نتیجه نهایی، موضوع را دنبال خواهیم کرد./ ۸ مرداد ۱۳۹۶جام جم

***

بعدازیکسال وقفه

اولین اعزام حجاج سال۹۶

نخستین کاروان های حج تمتع ۹۶ از سه استان کشور سه کاروان شامل ۸۰۰ زائرزائراز استان های هرمزگان، اردبیل و همدان امروز با سه فروند هواپیمای ایران ایر-امروز (یکشنبه۸ مرداد ۱۳۹۶) عازم مدینه منوره  شدند.

تاکنون حدود ۸۰۰ نفر از عوامل اجرایی و کارگزاران حج تمتع ۹۶ برای فراهم کردن زمینه حضور ۸۶ هزار و ۵۰۰ زائر ایرانی در حج امسال به عربستان اعزام شده اند.

***

استقبال معاون وزیر حج عربستان از زائران ایرانی

نخستین پرواز حج ایران حامل ۲۷۰ نفر زائر از بندرعباس بود که پس از ورود به فرودگاه مدینه، با استقبال محمدبن عبدالرحمن بیجاوی ـ معاون وزیر حج عربستان ـ و دیگر مسؤولان این فرودگاه و عوامل ستادی سازمان حج و زیارت ایران روبه‌رو شدند.
 
بیجاوی که مسؤولیت اشراف بر سیستم مسار الکترونیکی (سامانه ثبت اطلاعات زائران) را برعهده دارد و بر روند صدور ویزای زائران نظارت می‌کند، در این مراسم از پیش برنامه‌ریزی‌شده برای استقبال از زائران ایرانی که برای یک سال از سفر حج تمتع محروم شده بودند، گفت: همه دستگاه‌های ذی‌ربط در عربستان تلاش خود را برای تامین رفاه و آسایش حجاج به‌کار می‌گیرند تا سفری آرام داشته باشند.
او اظهار کرد: ‌من امروز برای خوش‌آمدگویی به زائران ایرانی در فرودگاه حاضر شده‌ام و امیدوارم خدمات شایسته‌ای به حجاج ایرانی تقدیم کنیم تا از سفری معنوی و روحانی توأم با آرامش بهره‌مند شوند.
اعزام زائران ایرانی از امروز (هشتم مردادماه۱۳۹۶) به‌شکل رسمی آغاز شد و قرار است تا چهارم شهریورماه، ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر ایرانی برای شرکت در مناسک حج به عربستان اعزام شوند./ ۰۸ مرداد ۱۳۹۶عصرایران بنقل ازایسنا

مدیر بحران پزشک قانونی تهران، مهرداد علی‌بخشی در نشست خبری با اشاره به فاجعه منا، گفت: از زمان وقوع حادثه ما در آماده‌باش بودیم تا اجساد را به ایران منتقل کرده و کار شناسایی را انجام دهیم.

در ۵ مرحله پیکر جانباختگان فاجعه منا را وارد کشور کردند.

مدیر بحران پزشک قانونی تهران، افزود: روند تشخیص هویت اجسادی که به تهران منتقل شد طی شد و گرچه برخی فاسد شده بودند و قابلیت شناسایی نداشتند اما از طریق آزمایش‌های DNA آنها را شناسایی کردیم و به استان‌ها و سپس خانواده‌ها تحویل دادیم.
۳۶۴=۱۴۴+۲۲۲
وی با بیان اینکه ۱۴۴ جواز دفن در تهران و ۲۲۲ جواز در ۱۷ استان دیگر صادر شده است، گفت: ۲۲ جسد مجهول‌الهویه داریم که پروفایل DNA آنها تهیه شده و از هفته گذشته ارجاع خانواده‌ها برای گرفتن آزمایش DNA به پزشکی قانونی نیز در حال انجام است تا نمونه‌ها با یکدیگر تطابق داده شده و اجساد شناسایی گردند.

علی‌بخشی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد میان اجساد شناسایی نشده اجساد غیرایرانی نیز وجود داشته باشد؟

 گفت: این اجساد یک سری اوراق هویتی ابتدایی به همراه داشتند که ایرانی بودن آنها را تائید می‌کند و ما نیز اکنون با گرفتن نمونه DNA در حال شناسایی دقیق هویت آنها هستیم.
۳۲جسدناشناس
وی تأکید کرد: در کل اجساد شناسایی شده جسد غیرایرانی مشاهده نکردیم و از میان ۲۲ جسد مجهول‌الهویه نیز بعید است که فردی غیرایرانی باشد.
۲۰جسدحجاج که جانباخته منانیستند
مدیر بحران پزشک قانونی تهران با اشاره به اینکه ۲۱ جسد نیز که در حادثه منا کشته نشده‌اند به دست پزشکی قانونی رسیده است، گفت: ۲۰ نفر این اجساد مربوط به حوادثی غیر از فاجعه منا بوده و اکثر آنها به علت مرگ طبیعی فوت کردند ضمن اینکه یک مورد نیز مصدوم فاجعه منا بود که در تهران فوت کرد.

۳۶۴=۱۴۴+۲۲۲آمارحجاجی که اجازه تدفین صادرشده/۳۲جنازه ناشناس+۲۰جنازه غیرمنایی

مجموع جنازه هایی که به ایران منتقل شده۴۱۹نفرمی باشند
مسموم شدن مردوداست
وی در مورد سیاه بودن اجساد و علت مرگ زائران در منا، گفت: در بررسی اجساد به هیچ مورد مشکوکی از جمله مسمومیت بر نخوردیم و تنها صدمات ناشی از فشار جمعیت و گرمای هوا را در اجساد مشاهده کردیم البته باید بگویم سیاه شدن اجساد نیز به علت فسادی است که در جسد رخ داده است.۲۸مهر۹۴الف بنقل ازفارس

***

اوحدی:آمارجانباختگان (۲۹+۳۶+۳۹۵)۴۶۰ 

رئیس سازمان حج و زیارت،اوحدی: تا این لحظه پیکر مطهر ۳۹۵ جان باخته ما شناسایی شده‌اند و از سرنوشت ۳۶ نفر هم تا این لحظه اطلاعی نداریم. متاسفانه در مقطعی پیکر ۲۹ تن از عزیزان ما در مقبره الشهدای مکه دفن شدند که البته محل و اسامی کامل آن‌ها مشخص و قابل شناسایی است.۲۶مهر۹۴
یعنی(۲۹+۳۶+۳۹۵)۴۶۰ کل حجاج ایرانی جانباخته منا ۴۶۰نفرمی باشد؟

***

آمارحجاج کشته شده درحادثه سقوط جرثقیل درمکه/درهمین سال-چندروزقبل ازمنا

از۱۰۷نفرکشته شده۸کشته حجاج ایرانی بود

آمارحجاج کشته شده درحادثه سقوط جرثقیل درمکه/درهمین سال-چندروزقبل ازمنا

از۱۰۷نفرکشته شده۸کشته حجاج ایرانی بودند

                                                                         ***

تازه‌ترین آمار جان‌باختگان فاجعه منا به نقل از آسوشیتدپرس
آمار جان‌باختگان حادثه دلخراش منا در جریان مناسک حج امسال طبق جدیدترین گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به دست‌کم ۲۱۷۷ زائر رسیده است و این آمار در پی دیدار مقام‌های سعودی برای بررسی ابعاد این تراژدی منتشر شد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان‌باختگان تراژدی ۲۴ سپتامبر در منای عربستان همچنان رو به افزایش است و آمار جدید این خبرگزاری آمریکایی نشان می‌دهد که دست‌کم ۲۱۷۷ تن کشته‌ شده‌اند. کشورهای خارجی هنوز در حال شناسایی هویت زائران جان‌باخته هستند و کار برای یافتن نشانی از صدها زائر مفقود شده ادامه دارد.

آمار رسمی عربستان از تاریخ ۲۶ سپتامبر که ۷۶۹ کشته و ۹۳۴ زخمی بود، هنوز تغییر نکرده است و مقام‌ها هنوز به این اختلاف آماری پاسخی نداده‌اند. محمد بن نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان که وزیر کشور عربستان نیز هست، یکشنبه شب ریاست نشستی را با موضوع فاجعه منا بر عهده داشت. در گزارش خبرگزاری رسمی عربستان به هیچگونه واکنش رسمی درباره افزایش آمار جان‌باختگان اشاره‌ای نشده است. در این گزارش آمده است: به ولیعهد عربستان درباره پیشرفت تحقیقات اطمینان خاطر داده شده است. وی از اعضای این کمیته خواست تا به تلاش‌هایشان برای یافتن علل بروز این حادثه ادامه دهند و “از خداوند متعال خواستند این شهیدان را بپذیرد” و برای مجروحان آرزوی بهبود سریع کردند.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان دستور تحقیقات درباره مرگبارترین واقعه در تاریخ حج را صادر کرده است. این رویداد پس از سقوط جرثقیل در مکه در اوایل همان ماه رخ داد که جان ۱۱۱ زائر را گرفت. این دو فاجعه در اولین سالی رخ می‌دهد که حج زیر نظر ملک سلمان انجام شد.

آمار خبرگزاری آسوشیتدپرس از تلفات فاجعه منا براساس گزارش رسانه‌های دولتی و اظهارات رسمی مقام‌های ۳۰ کشور از مجموع بیش از ۱۸۰ کشوری است که شهروندان خود را برای انجام مناسک حج اعزام کردند. ‌

ایران بیش از سایر کشورها تحت تاثیر این فاجعه قرار گرفت و می‌گوید که ۴۶۵ زائر جان خود را از دست دادند. بیشتر کشته‌شدگان از آفریقا بودند. مالی ۲۴۵ کشته، نیجریه ۱۹۹ کشته، کامرون ۷۶ کشته، نیجر ۷۲ کشته، سنگال ۶۱ کشته، ساحل عاج و بنین هر کدام ۵۲ کشته داشتند.

علاوه بر این، مصر ۱۸۲ کشته، بنگلادش ۱۳۷ کشته، اندونزی ۱۲۶ کشته، هند ۱۱۶ کشته، پاکستان ۱۰۲ کشته، اتیوپی ۴۷ کشته، چاد ۴۳ کشته، مراکش ۳۶ کشته، الجزایر ۳۳ کشته، سودان ۳۰ کشته، بورکینافاسو ۲۲ کشته، تانزانیا ۲۰ کشته، سومالی ۱۰ کشته، کنیا ۸ کشته، غنا و ترکیه هر کدام ۷ کشته، میانمار و لیبی هر کدام ۶ کشته، چین ۴ کشته، افغانستان ۲ کشته و اردن و مالزی هر کدام یک کشته داشته‌اند.

خونبارترین حادثه پیش از این، واقعه ۱۹۹۰ بود که جان ۱۴۲۶ زائر خانه خدا را در جایی که عربستان می‌گوید “خادم الحرمین” است، گرفت. این در حالی است که بر خلاف این آمار رسمی که از سوی کشورهای خارجی که اتباعشان در مناسک حج حضور داشته‌اند،‌ منتشر شده، برخی آمارها از منابع غیر رسمی نیز وجود دارند که تعداد جان باختگان را بیش از ۷۰۰۰ تن اعلام کرده‌اند.

سایت شبکه البروج به نقل از منابعی که آنها را “منابع رسمی عربستان” خوانده عنوان داشته که ۷۴۷۷ نفر در این حادثه جان باخته‌اند.
الفسه شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴بنقل ازایسنابنقل ازخبرگزاری آسوشیتدپرس
                                                             ***
توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر
درتاریخ۲۶مهر۹۴ رئیس حج وزیارت آمار”حجاج”کشته شده رابیش از۶۰۰۰اعلام کرد.
درتاریخ ۲۷مهررهبری دردیداربا مسئولین حج آمارجانباختگان منارا۷۰۰۰نفراعلام کرد 
***
نتقال آخرین زائر ایرانی از مدینه به تهران
آخرین زائر ایرانی که به دلیل بیماری در بیمارستانی در مدینه بستری بود، به تهران منتقل شد.

نصراله فرهمند، رئیس ستاد مدینه اعلام کرد آخرین زائر ایرانی که به دلیل بیماری در بیمارستانی در مدینه منوره بستری بود، بعداز ظهر روز چهارشنبه (۲۹ مهر) به تهران منتقل شد. وی افزود: قرار بود این زائر ۷۰ ساله عمل جراحی قلب باز شود، ولی مشکل وی با دارو رفع شد و چون پروازهای خطوط هواپیمایی کشورمان از مدینه پایان یافته بود، انتقال وی به ایران با پرواز هواپیمایی ترکیه صورت گرفت.
رئیس ستاد مدینه همچنین گفت: اجساد دو زائر بیمار ایرانی که در مدینه جان باختند، هنوز به ایران منتقل نشده و پیگیری‌ها برای انجام شدن تشریفات قانونی و انتقال این اجساد به کشور ادامه دارد.

در مراسم حج تمتع امسال ۹ زائر ایرانی در مدینه منوره جان باختند که ۴ زائر از کاروان‌های مدینه قبل و ۵ زائر از کاروان‌های مدینه بعد بودند. اجساد هفت زائر تاکنون به ایران منتقل شده
است.پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴الف بنل ازایسنا
***

چراسازمان حج به قربانیان منا “دیه” نمی‌دهد!

در حالی‌که شرکت عامل بیمه زائران در حج، مبلغ “دیه” جان‌باختگان منا را ۵۵ میلیون تومان اعلام کرده، معاون سازمان حج و زیارت با رد عنوان “دیه” برای این مبلغ، آن را صرفا یک “غرامت” و یا “خسارت” دانسته است.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت ایسنا، برای سال ۹۴ نرخ دیه‌ کامل یک مرد مسلمان در ماه‌های غیر حرام با موافقت قوه قضاییه، ۱۶۵ میلیون تومان تعیین شد که در ماه‌های حرام نیز یک سوم این مبلغ، به میزان کل نرخ دیه افزوده می‌شود. با این حال طبق آن‌چه بهروز ناظمی مدیر بیمه‌های اشخاص بیمه ایران گفته، «حق دیه جان‌باختگان حادثه منا تا سقف ۵۵ میلیون تومان بوده است که تاکنون علی‌الحساب ۲۵ میلیون تومان آن پرداخت شده است.»

 با این حساب نرخ دیه برای ماه حرام ذی‌الحجه در حالی‌که باید ۲۲۰ تومان محاسبه شود، به یک‌چهارم کاهش داده شده و ۵۵ میلیون تومان درنظر گرفته شده است.

براساس توضیحات ناظمی، قرارداد بیمه‌نامه این شرکت با سازمان حج و زیارت، “اختیاری” بوده که پرداخت این مبلغ دیه بنابر قرارداد مذکور صورت گرفته است.

ناظمی همچنین گفته است: سازمان حج و زیارت در قرارداد با شرکت بیمه ایران حداقلِ بیمه‌نامه را برای حجاج فراهم می‌آورد که آن هم بیمه‌نامه اختیاری است. پس از آن همه حجاج مختارند برای تکمیل این حداقل بیمه از طریق اطلاع‌رسانی‌های انجام شده اقدام کنند. این فرایند چندین سال است که اجرا می‌شود و هزاران نفر از حجاج برای تکمیل حق بیمه‌نامه اختیاری اقدام می‌کنند.

اکنون که شرکت عاملِ بیمه حجاج ایرانی اعلام کرده ۲۵ میلیون تومان از آن دیه را علی‌الحساب پرداخت کرده‌ و البته چند نفری هم از آن قافله بازمانده‌اند، حمید محمدی، معاون سازمان حج و زیارت گفته ۵۰ میلیون تومان که برای حادثه‌دیدگان منا در نظر گرفته شده، “دیه” نیست بلکه “خسارت” است.

او به خبرنگار ایسنا توضیح داد: سازمان حج با شرکت عامل بیمه قراردادی دارد که طبق آن اگر زائری در طول حج فوت کرد، ۱۵ میلیون و در صورت وقوع حادثه، ۴۰ میلیون تومان خسارت پرداخت شود که بر این اساس حادثه‌دیدگان منا ۵۵ میلیون تومان خسارت دریافت می‌کنند.

محمدی تاکید کرد: در قرارداد بیمه سازمان حج و زیارت برای زائران، این مبلغ به عنوان خسارت درنظر گرفته شده نه دیه.

اگرچه معاون سازمان حج منکر طرح موضوع دیه برای جان‌باختگان منا شده، اما توضیحات شرکت عامل بیمه در حج که با تاکید از لفظ “دیه” استفاده کرده نشان می‌دهد در بیمه‌نامه اختیاری سازمان حج و زیارت مبلغ دیه به یک‌چهارم نرخ واقعی کاهش یافته، موضوعی که باعث شده برخی وکلای دادگستری و حقوق‌دانان نسبت به آن واکنش نشان دهند و خواستار احقاق حق زائران جان‌باخته در فاجعه منا باشند.

نعمت احمدی، وکیل دادگستری به استناد به شرایط موجود و با اعتقاد بر این‌که خانواده قربانیان و آسیب‌دیدگان فاجعه منا باید علیه سازمان حج و زیارت طرح دعوا کنند، گفته است؛ باید علیه سازمان حج و زیارت دادخواستی را ارایه دهند، زیرا این سازمان به وظایف اولیه خود عمل نکرده و حجاج را به اندازه دیه کامل یک انسان بیمه نکرده است./ ۱۱ آبان ۱۳۹۴ایسنا

***

اوحدی با اشاره به اینکه دستگاه دیپلماسی کشور پیگیری‌های زیادی را برای احقاق حق جانباختگان ایرانی حادثه منا در دستور کار قرار داده است گفت: پیگیری‌های زیادی شده تا دیه جانباختگان این حادثه و حادثه جرثقیل نیز توسط طرف عربستانی پرداخت شود. البته دولت عربستان وعده داده که دیه حادثه جرثقیل مکه تا قبل از موسم حج تمتع امسال پرداخت کند و موضوع دیه جانباختگان حادثه منا را نیز مورد بررسی قرار دهد.

الف سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵-بنقل ازتسنیم، سعید اوحدی ظهر امروز در مراسم یادبود یکی از جانباختگان سبزواری حادثه منا اظهار داشت

***

جانباختگان منا”شهداء“خطاب شدند/توسط رهبرانقلاب

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: سال گذشته، مواجه شدن خانواده‌ها با خبر درگذشت عزیزان‌شان و بازگشت جنازه‌های آنان بسیار سخت و دشوار بود اما در مقابل این مصیبت، توجه به این واقعیت که آن عزیزان همچون شهدا در سایه مغفرت، رحمت و نعمت الهی هستند می تواند مایه تسلّی و آرامش باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس با اشاره به شهادت حدود ۷ هزار تن از زائران خانه خدا در حادثه منا این انتقاد جدی را مطرح کردند که چرا کشورها و دولتها به این حادثه سنگین و تأثربار، عکس العملی نشان ندادند؟

ایشان، سکوت دولتها و حتی علما، فعالان سیاسی، روشنفکران و نخبگان جهان اسلام در قبال شهادت ۷ هزار زائر بی‌گناه را، «بلای بزرگ امت اسلامی» خواندند و افزودند: حساس نبودن در قبال مسائلی نظیر حادثه سخت و جانکاه منا، مصیبت واقعی جهان اسلام است.

رهبر انقلاب، خودداری حکام سعودی از یک عذرخواهی زبانی را اوج وقاحت و بی شرمی آنان برشمردند و افزودند: حتی اگر تعمدی در کار نبوده باشد، این همه بی تدبیری و بی‌کفایتی برای یک مجموعه حاکمیتی و سیاسی، جرم محسوب می شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، سخنان خود را در جمع خانواده های داغدار شهدای منا با طرح یک سئوال مهم ادامه دادند: وقتی یک رژیم، حتی از اداره میهمانان خدا که برای او درآمدزا نیز هستند عاجز می ماند، چه تضمینی وجود دارد که در اوقات مشابه، حوادث مشابه منا روی ندهد؟

ایشان خاطرنشان کردند: بی کفایتی سعودی ها و ناامنی تحمیل شده از سوی آنان بر حجاج خانه خدا، حقیقتاً نشان داد این حکومت، لایق اداره حرمین شریفین نیست که این واقعیت باید در جهان اسلام ترویج شود و جا بیفتد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تشکیل یک هیأت حقیقت یاب را از جمله کارهای واجب و ضروری کشورهای اسلامی و مدعیان حقوق بشر خواندند و افزودند: با وجود گذشت یک سال از آن حادثه غم‌بار، بررسی اسناد دیداری، شنیداری و مکتوب، حقایق ماجرا را تا حدود زیادی روشن خواهد کرد.

ایشان با تأکید به مسئولان کشور برای پیگیری جدی تشکیل هیأت حقیقت یاب افزودند: آل سعود اگر به ادعای بی تقصیری خود در حادثه منا مطمئن است، دهانها را با پول نبندد و بگذارد هیأت حقیقت یاب، مسئله را از نزدیک دنبال کند..

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش دستگاههای تبلیغاتی وابسته برای القای جنایت منا به عنوان نمونه ای از اختلاف و درگیری «شیعه و سنی» یا «عرب و غیرعرب» افزودند: حامیان تبلیغاتی حکام سعودی در حالی این دروغ محض را تکرار می کنند که اکثرِ ۷ هزار شهید منا، از جمله تعداد زیادی از شهدای ایرانی، اهل سنت هستند.

 حادثه منا و جان باختن حاجیان ایرانی در حال عبادت و با لبان تشنه و در زیر آفتاب سوزان، حادثه‌ای عمیقاً غم‌انگیز و فراموش‌نشدنی است، البته این حادثه ابعاد گوناگون و روشنگری از لحاظ سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و دینی دارد که این ابعاد نباید فراموش شوند.

دیدار با خانواده‌های شهیدان منا و مسجدالحرام /۹۵/۰۶/۱۷

خبرگزاری فارس۹۵/۰۶/۱۷ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما