رئیس مجلس شورای اسلامی “علی لاریجانی”درسامرا-زیارت عسکریین

رئیس مجلس شوراي اسلامي

رئیس مجلس شورای اسلامی درسامرازیارت عسکریین(ع)

درادامه اطلاعاتی از«صحن حضرت زهرا»درنجف راخواهیدخواند وتغییرات سفیران ایران درعراق  وتغییرات مسئولین ستادبازسای سامراوبلد.+تصاویر.

سفردکتر لاریجانی اولین سفر هیأت بلندپایه ایران بعد از سال ۱۳۸۴ به سامرابوده است.

دکترعلی لاریجانی ریاست  محترم مجلس شورای اسلامی وآقای حسن دانایی فرد(سفیرایران درکشورعراق) ٬حسن قشقاوی  معاون کنسولی و پارلمانی وزارت خارجه(صبح سه شنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۴)  دررآس هیءتی وارد حرم عسکریین  علیهماالسلام شدند.
آقای لاریجانی وهیت همراه پس اززیارت حرم مطهر-ازسرداب نیززیارت کردند وازقسمتهای مختلف سرداب ازجمله چاه غیبت امام زمان(عج)ومحل عبادت ائمیه اطهارعلیهم السلام بازدیدوزیارت بعمل أوردند
دراین سفر مسٰٰولین عراقی ومسول ستادسامرا(موسی اسمعیلی)ایشان راهمراهی می کرد

۲۰۱۶۰۱۲۶_۱۳۳۴۱۶

مُضیف(مهمانسرا)سامرا

۲۰۱۶۰۱۲۶_۱۳۳۹۲۳

مرتضی رضایی(فرمانده سابق سپاه صومعه سرا)سمت  راست لاریجانی(حجت الاسلام صیف)-امام جماعت موقت حرم سامرا-سمت راست لاریجانیDSC_1533

ناهارکاری-مضیف سامرا

DSC_1534

پس ازاقامه نماز جماعت ظهروعصر مسول ستادسامرا درناهارکاری گزارش کاملی ازمراحل بازسازی را به اطلاع ریس مجلس رساندند

ضمنا مسول بازسازی  سامرا هنگام نمازوزیارت ریاست مجلس فرصتی یافت تا بعضی ازمسایل را به اطلاع سفیرایران دربغدادبرساند

DSC_1508

دکترلاریجانی ودانایی فر-درکنارضریح عسکریین(درحال خواندندعا).اسماعیلی هم نهایت حُسن استفاده رامی کند-رایزنیDSC_1511

 آقای اسماعیلی ازسفیرایران دربغداددر خواست کردندباتوجه به استقبال چشمگیرزوارایرانی و عراقی وسایرکشورها نسبت به راه اندازی دفترکنسولی درسامرامساعدت لازم را بعمل آورندکه آقای دانایی فردنیزموافقت فرمودند

ریاست مجلس شورای اسلامی وسفیرجمهوراسلامی وهیات همرا ه بعدازصرف ناهاردرجلسه ای مشترک  با مسولین  حرم عسکریین علیهماالسلام   ریس ستادجباؤسازی سامراداشتند موانع توسعه حرم ومشکلات موجودرا موردبحث وبررسی قراردادند

أقای دکترلاریجانی  ضمن ابرازخرسندی ازاقدامات انجام شده  تأکیدبرسرعت بخشیدن طرح توسعه حرم مطهر  قول مساعدنسبت به تأمین بودجه وبشتیبانی ازروند طرح توسعه اعلام فرمودند ریاست مجلس وهیت همراه عصرروزجاری سامرارا بمقصدبغدادترک کردند

                                                       ***

بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی از حرم امامین عسکریین(ع)
رئیس مجلس شورای اسلامی به همراه سفیر ایران در عراق و معاون کنسولی و پارلمانی وزارت امور خارجه روز سه شنبه ۶بهمن۹۴ وارد شهر سامرا شده و حرم مطهر امامین عسکریین(ع) را زیارت کردند.
حرمین عسکریین بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی از حرم امامین عسکریین(ع) +تصاویر
  رئیس مجلس شورای اسلامی به همراه سفیر ایران در عراق و معاون کنسولی و پارلمانی وزارت امور خارجه روز سه شنبه ۶بهمن۹۴ وارد شهر سامرا شده و حرم مطهر امامین عسکریین(ع) را زیارت کردند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات سامرا در جریان این بازدید گزارشی از اقدامات و برنامه‌های ستاد بازسازی عتبات در شهر سامرا ارائه کرد. دکتر لاریجانی و هیات همراه پس از زیارت حرم و سرداب مطهر، از قسمت‌های مختلف سرداب از جمله چاه غیبت امام زمان(عج) و محل عبادت ائمه اطهار(ع) بازدید و زیارت بعمل آورد.

شبستان سرداب سامرا-اسفند۱۳۹۷

مسؤل سنادبازسازی عتبات درسامرا(موسی اسمعیلی) رئیس مجلس شورای اسلامی(دکترلاریجانی

اسماعیلی(رئیس ستادبازسازی سامراوبلد)+دانایی فر(سفیرایران درعراق)+نظامی عراقی

ایران از زمان سقوط صدام دوبار در عراق سفیر داشته که در حال حاضر حسن دانایی فر سفیر ایران در عراق است. آقای دانایی فر نیز به سپاه نزدیک بوده و از جمله مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بود که توسط سپاه پاسداران اداره می شود.

سفیر قبل از دانایی فر- حسن کاظمی قمی بود.

                                                           ***

 رئیس مجلس شورای اسلامی درحرمین عسکریین سامرا 

بغداد-ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز سه شنبه به خبرنگارانی که در سفر به سامرا همراهی اش کرده بودند، گفت که زمان حملات غافلگیرانه داعش گذشته و امروز جاده ای را از بغداد طی کردیم که کاملا امن است. وی از خیرین خواست فعالانه در طرح های توسعه حرمین عسکریین مشارکت کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر علی لاریجانی در ادامه سفر به عراق که برای شرکت در اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی صورت گرفت، صبح امروز به سامرا در حدود ۱۱۰ کیلومتری شمال بغداد رفت و بارگاه مقدس عسکریین و بخش های مختلف آن را از جمله سرداب امام زمان (عج) زیارت کرد. 
وی ، سپس به همراه تولیت و مسئولان از طرح بازسازی و توسعه حرمین نیز بازدید کرد و از نزدیک در جریان اقدامات انجام شده قرار گرفت. 
وی همچنین در جلسه ای با مسئولان ستاد بازسازی عتبات عالیات حضور یافت که در آن یکی از مسئولان این ستاد درباره طرح توسعه حرمین توضیحاتی ارائه کرد. 
در این جلسه به رئیس مجلس شورای اسلامی گزارش داده شد که در حال حاضر ۹۰ درصد کار بازسازی و توسعه انجام شده و بزودی مراحل باقی مانده این طرح نیز به اتمام خواهد رسید. 
همچنین گفته شد که عایق کاری و معرق کاری حرم نیز توسط کارشناسان شیرازی و اصفهانی در حال انجام است و گنبد طلایی حرم نیز در شهر مقدس قم بطور کامل ساخته شده که پس از استقرار کامل امنیت در منطقه عمومی سامرا به این شهر منتقل و نصب خواهد شد. 
لاریجانی که در سفر به سامرا از سوی سفیر ایران و معاون کنسولی وزارت امور خارجه همراهی می شد، در جمع خبرنگاران گفت بعد از انفجار حرمین عسکریین در سال ۲۰۰۶ یکبار به این شهر سفر کرده و از نزدیک در جریان بازسازی قرار دارد. 
وی افزود: اکنون پس از سال ها بازسازی و توسعه حرمین با سرعت خوبی پیش می رود و تلاش های ارزنده و خوبی انجام گرفته است. 
لاریجانی در عین حال گفت که البته از نظر توسعه و گسترش حرم و کارهای عمرانی هنوز به سرمایه گذاری بیشتری نیاز است و طرح های تولیت حرمین عسکریین به سرمایه گذاری جدید نیاز دارد. 
رئیس مجلس شورای اسلامی فضای حرمین عسکریین را با توجه به حملات فرقه ای که طی این سالها به آن صورت گرفته ، غریبانه توصیف کرد و گفت از افرادی که تمکن مالی دارند می خواهیم در بازسازی و توسعه طرح های حرم عسکریین مشارکت فعال داشته باشند.
وی در پاسخ به اینکه این ، اولین سفر یک مقام بلندپایه کشورمان به سامرا پس از حمله تروریست ها به حرمین عسکریین (ع) در ۱۰ سال پیش است، گفت : البته من پس از آن، سفر دیگری هم به سامرا داشتم و در جریان گزارش های مربوط به بازسازی حرمین شریفین در این شهر قرار گرفتم. 
لاریجانی همچنین با اشاره به بهبود وضعیت امنیتی عراق گفت بعد از عملیات اولیه داعش در سامرا که مشخص بود ، عملیاتی غافلگیرانه است، مردم و نظامیان عراقی آمادگی نداشتند اما عراقی ها به سرعت به خود آمده و بر اوضاع مسلط شدند. وی اضافه کرد جاده ای که ساعاتی قبل از آن عبور کردید ، امروز کاملا امن است.
دکتر لاریجانی در عین حال به وضعیت عمومی شهر سامرا نیز اشاره کرد و گفت البته شرایط عمومی شهر هنوز عادی نشده است، اما در عین حال امنیت سامرا و جاده های منتهی به آن کاملا برقرار است. 
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین ابراز امیدواری کرد که ملت و نیروهای مسلح عراق بزودی بتوانند سایر شهرها و مناطق باقی مانده از اشغال تروریست های داعش را آزاد کنند تا مردم عراق از این وضعیت نجات یابند. 
دکتر لاریجانی شنبه این هفته برای شرکت در اجلاس بین المجالس اسلامی وارد بغداد شد و در حاشیه این اجلاس نیز با روسای مجالس کشورهای ترکیه، پاکستان، تونس، سوریه و همچنین با سران عراق شامل روسای جمهور، پارلمان و نخست وزیر این کشور دیدار و گفت و گوهایی انجام داد. 
گفته می شود ، رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه این سفر به نجف اشرف و کربلای معلا نیز خواهد رفت.

۰۶/۱۱/۱۳۹۴ ایرنا

 سفر دکتر لاریجانی رئیس مجلس به شهر سامرا، اولین سفر هیأت بلندپایه ایران بعد از سال ۸۴ بوده است.

سه‌شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۴ /سایت مجلس

تشریح ابعاد مهم سفر ریاست مجلس به عراق;سفر دکتر لاریجانی به سامرا، اولین سفر هیأت بلندپایه ایران بعد از سال 84 به این شهر است

حسن قشقاوی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سفر زمینی دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از شهر بغداد به شهر سامرا، گفت: سفر دکترلاریجانی به سامرا، از سال ۸۴ تاکنون، اولین سفر هیأت بلند پایه جمهوری اسلامی به این شهر بوده است.

وی ادامه داد: سفر رئیس مجلس به سامرا از مسیر زمینی، نشان دهنده ارتقا امنیت و ثبات در این منطقه است، از این رو خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته مسیر بغداد به سامرا در امنیت مطلوبی قرار دارد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که برای حضور درکنفرانس بین المجالس کشورهای اسلامی به عراق سفر کرده بود صبح امروز (سه شنبه ۶ بهمن ماه) از حرم  امام عسگری (ع) و امام هادی(ع) زیارت کرد.

دکترلاریجانی از بخش های در حال بازسازی حرم بازدید و در مراسم نماز جماعت ظهر و عصر شرکت کرد./

***

حرکت میلیونی عاشقان اهل بیت (ع) به سمت سامرا با وجود تهدیدات امنیتی

شهر سامرا در حدود ۱۲۰ کیلومتری شمال بغداد این روزها در ایامی که مصادف با سالروز شهادت امام علی الهادی(ع) است، میزبان صدها هزار نفری عاشقان اهل بیت (ع) است.

حرکت مردم عراق به مناسبت سوم رجب ، برای شرکت در زیارت امام هادی، از دو روز پیش شروع شده و موج جمعیت به حدی است که تخمین زده می شود ، تعداد نهایی زائران امسال برغم تهدیدهای امنیتی گروه تروریستی داعش از سه میلیون نفر عبور کند.
در طول جاده بغداد به سامرا، زائران به حرکت درآمده اند و پیاده مسیر را طی می کنند. اگر چه مانند زیارت اربعین در این مسیر موکب های زیادی وجود ندارد، اما با پیش بینی های بعمل آمده بویژه از سوی عشایر الخزرج، هیات هایی در طول مسیر به خدمت رسانی به زائران مشغول هستند.
نائب رییس مجلس شورای صلاح الدین دربیانیه ای از زائران حرمین عسکریین عذرخواهی کرده و علت کاستی ها و کمبودها در خدمت رسانی به زائران در طول مسیر را مهاجرت بسیاری از خانواده ها به خاطر تهدید های داعش از منطقه دانست.
با این حال ۵ هزار نفر از افراد قبیله الخزرجی ها دست به کار شده و در طول این مسیر سرگرم خدمات رسانی به زائران هستند و به علاوه در تامین امنیت نیز با نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی همکاری دارند.
این حرکت بزرگ نشان می دهد که تهدیدات داعش نتوانسته تاثیری بر اراده عاشقان اهل بیت (ع) بگذارد و حتی به گفته ناظران، این تهدیدات انگیزه حضور را در میان مشتاقان زیارت حرمین عسکریین تشدید کرده است.
بخشی از مناطقی که هم اکنون زائران بصورت پیاده طی می کنند، از حدود یک ماه پیش به دنبال عملیات پاکسازی استان صلاح الدین از لوث گروه تروریستی داعش پاک شده ، اما در عین حال تهدید قناصه چی ها و خمپاره های این گروه همچنان وجود دارد.
از همین رو اتاق عملیات مشترک استان صلاح الدین با توجه به پیش بینی های بعمل آمده، یک طرح ویژه امنیتی را برای تامین امنیت حرکت زائران به سمت سامرا به اجرا گذاشت.
مقامات محلی پیش بینی کرده اند که تعداد زائران امسال عسکریین که از دو سه روز پیش شروع شده، تا روز جمعه به سه میلیون نفر برسد.۱۳۹۴/۲/۳خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

                                                      ***

با توجه به برقراری  امنیت در سامرا سفر  زائران به حرمیین عسکریین(ع) مجازشد.

سعید اوحدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی تسنیم، اظهار داشت: موفقیت‌های اخیر ارتش و نیروهای مردمی عراق در به عقب راندن گروهک تروریستی داعش موجب شد تا امنیت برخی شهرهای عراق به طور کامل برقرار شود و سامرا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی ادامه داد: بعد از این ایجاد امنیت در شهرهای عراق و بنابر درخواست سازمان حج از شورای عالی امنیت ملی مبنی بر اضافه شدن سفر به سامرا برای زائران عتبات عالیات، مسئولان ذیربط نیز موافقت خود را در این زمینه اعلام کردند.

رییس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: با تأیید انجام گرفته از سوی شورای عالی امنیت سفر زائران عتبات عالیات به حرمین عسکریین(ع) در سامرا از این پس انجام می‌گیرد و سازوکار آن نیز به اطلاع زائران خواهد رسید.

اوحدی همچنین تصریح کرد: در سفرهایی که از سوی کاروان‌های قانونی و مورد تایید سازمان حج و زیارت انجام می‌گیرد امنیت کامل نیز برای زائران برقرار است اما در صورت سفر با کاروان‌های غیرقانونی هیچ تضمینی برای ایمنی زائران برقرار نخواهد بود و مردم نیز باید برای سفر به عتبات عالیات به این موضوع توجه کنند و از سوی کاروان‌های دارای مجوز سازمان حج اقدام کنند.۲۵ دی ۱۳۹۴تسنیم

وسرانجام بعداز۶سال»دانایی فر»جای خودرابه «مسجدی» داد۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

مسجدی استوارنامه خود را تقدیم وزیر خارجه عراق کرد

«ایرج مسجدی» سفیر جدید کشورمان در بغداد استوارنامه خود را تقدیم ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق کرد.

آقای اسماعیلی رئیس ستادبازسازی سامرا وبلدبود که بعداً ستادبازسازی بلد«سیدمحمد»مستقل شد

واسماعیلی  به بلدرفت .جایش را به جعفری داد(۵ بهمن۱۳۹۵)اسماعیلی ازسال ۱۳۸۹درسامرابوده است.

قبل از اسمعیلی -آقای مختارنژاد(ازاستان فارس)مسئولیت ستادبازسازی رابعهدی داشته است.

اولین رئیس ستادبازسازی سامرا آقای« مهندس محمد کریمی» بود(همزمان ریاست ستادبازسازی کاظمین راهم بعهده داشت)،وی هم اکنون «معاونت صنعتی وهنری-طلاسازی-ستادبازسای عتبات کشور»می باشد.

مهندس کریمی می گوید:من ازسال ۱۳۸۸ درسامرابودم،وهمزمان مسئول ستادبازسازی کاظمین هم بودم،یعنی شکل گیری «ستادبازسازی سامرا» درسال ۱۳۸۸  بوده،ولی به اینصورت فعلی چیزی بنام وتشکیلات فعلی«ستادبازسازی»نبوده،تقریباً عمده فعالیتها روی گنبدوبارگاه وگلدسته هابود وطلاکاری.

بازدیدرئیس جمهور ازصحن حضرت زهرا(س) چهارشنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۷-حسن پلارک-سمت چپ حسن روحانی

البته ستادبازسازی عتبات درکشورعراق ازسال ۱۳۸۲ باسفر مهندس حسن پلارک  تشکیل شد که تمرکز اولیه روی حرم مطهرامیرالمؤمنین علیه السلام –نجف-بود

۲۲هکتار صحن فاطمه زهرا

مشخصات فنی طرح توسعه حرم علویصحن فاطمه زهرا(س)

زیربنا ۲۲۰۸۳۰متر مربع (در زمینی به طول ۴۰۰ متر و عرض ۱۵۰)

شامل:

۱- قسمت زیارتی به مساحت ۱۰۹۰۰۰ متر مربع

۲- قسمت عمومی به مساحت کل ۹۷۹۵۰ متر مربع با کاربری:

موزه : به مساحت ۱۷۹۰۰ متر مربع

کتابخانه : به مساحت ۱۶۳۰۰ متر مربع

بخش اداری  :به مساحت ۲۲۵۵۰ متر مربع

مهمانسرا و رستوران حرم : به مساحت ۲۳۴۰۰ متر مربع

سرویس های بهداشتی و وضوخانه : به مساحت ۶۸۰۰ متر مربع

 پارکینگ :  به مساحت ۱۱۰۰۰ متر مربع

۳-فضاهای جانبی به مساحت۱۳۸۸۰ متر مربع شامل:

ساختمان تاسیسات موتورخانه‌های مرکزی به مساحت ۲۷۸۰ متر مربع، قدمگاه امام زین العابدین (ع) به مساحت ۳۲۰۰ متر مربع، تونل زیر گذر به مساحت ۳۹۰۰ متر مربع و رواق‌های اطراف مجموعه به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع.

خاکبرداری تاغمق ۱۷متری زمین انجام می گیرد

صحن حضرت زهرا (س) شامل: موزه، کتابخانه، مهمانسرا و رستوران، شبستان و ساختمان اداری و فرهنگی باشد که در طراحی و معماری این صحن، به ویژه شبستان آن (با ظرفیت پذیرش ۱۰۰ هزار زائر)، از هنر و معماری اصیل ایرانی بهره گرفته خواهد شد.

آیت‌الله محمدی گلپایگانی1.jpg

بازدید«رئیس دفتررهبری»آیت الله محمدی گلپایگانی از صحن حضرت زهر(س)-نجف

این پروژه از سال ۱۳۸۹ توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات در ایران و با مشارکت مهندسان و هنرمندان ایرانی، پس از امضاء دیوان وقف شیعی عراق، وزارت بلدیه و تولیت حرم حضرت امیرالمومنین (ع) آغاز شد.

سفیرایران درسامرا وبلد

آقای ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق ، امروز(شنبه، ۸ مهر ۱۳۹۶)مصادف با -٩ محرم ١۴٣٩ -پس از زیارت سامرا، وارد شهر “بلد” شدند ، که مورد استقبال فرماندهان نظامی ومردمی قرار گرفتند ، سپس راهی منطقه “عزیز بلد”  محل شهادت ویادمان شهید حمیدتقوی فرشدند وضمن ادای احترام وقرائت فاتحه برای جمع حاظر سخنرانی کردند ،

مسجدی سپس  راهی مرقد مطهر سید محمد (ع)  شدند، که پس اززیارت- از پروژه های در دست اجرای ستاد بازسازی بازدید به عمل آوردند ، اقای اسماعیلی مسئول ستاد بازسازی و جانشین قرارگاه اربعین حسینی دربلد گزارشی از هماهنگی ها واقدامات انجام گرفته باموکب ها ومسئولین امنیتی. شهر بلد  ارائه دادند،درادامه  آقای سفیرایران دربغداد- جهت دیدار باخانواده شهید ” ثائر خمیس البلداوی ” یکی از فرماندهان عملیاتی حشدالشعبی(تاریخ شهادت۷ دی ۱۳۹۳مصادف با۲۸دسامبر۲۰۱۴). وارد منزل شهید شدند که در این دیدار که  جمعی از اهالی وشیوخ ومعتمدین شهر حضور  داشتند دیدار نموده وبرای جمع حاضر سخنانی نمودند ، مسجدی پس از صرف نهار درمنزل شهید ” بلد” را به مقصد بغداد ترک کردند

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:سردار ایرج مسجدی – مشاور فرمانده سپاه قدس – درتاریخ ۲۶ دی ۱۳۹۵ به عنوان سفیر در کشور عراق معرفی شد

مسجدی-در تاریخ ۹۶/۱/۲۹ وارد بغداد و با تسلیم رونوشت استوارنامه خود به وزیر امور خارجه عراق فعالیت خود را آغاز نمود

 ایرج مسجدی (متولد۱۳۳۹) دارای بیش از ۳۵ سال سابقه حضور در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است ( از فرماندهان جنگ تحمیلی)و آشنایی عمیقی با فضای  دارد و در فضای سیاسی و اجتماعی عراق از مقبولیت قابل توجهی برخوردار است.وی متولد آبادان است و تاقبل ازاین، سمت مشاور عالی فرماندهی قدس سپا

سردار ایرج مسجدی – مشاور فرمانده سپاه قدس – درتاریخ ۲۶ دی ۱۳۹۵ به عنوان سفیر در کشور عراق معرفی شد.

حسن دانایی فر شش سال و نیم به عنوان سفیر ایران در عراق فعالیت کرده است

حرم سیدمحمدبن امام هادی(ع)درشهربلد در۴۵کیلومتری سامرا-۷۵ کیلومتری کاظمین،بغداد

درباره نویسنده

1998مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما