شرایط استفاده از تبصره/ پیش دانشگاهی وسوم دبیرستان

شرایط استفاده ازتبصره در پیش دانشگاهی

دانش آموزانی که همه درسهارا قبول شده اند وتنها یک درس نمره قبولی"10"ندارند

اگر آن درس را نمره هفت به بالا(۷الی۹/۷۵)داشته باشند ،بااستفاده از شرایط تبصره"تکماده"قبول محسوب می شوند /درخرداد یاشهریور یا دیماه

                                         **************

دانش آموزان سال سوم دبیرستان

از۲تا تبصره میتوانند استفاده کنند

درصورتی که نمره آن درس کمتراز۷نباشد

یعنی اگردانش آموزی همه دروس خودرا قبول شده باشد "نهایی وداخلی" ولی ۲تادرس را نمره قبولی "10"نگرفته باشد ،درصورتیکه آن ۲درس را نمره کمترازهفت نباشد(۷الی۹/۷۵) بااستفاده از تبصره برایش کارنامه قبولی صادرمی شود

ملاک نمره ،نمره سالانه می باشد(نمره ورقه نهایی+نمره مستمر)

 نمره مستمر اول با ضریب ۱+ نمره پایانی اول با ضریب ۲+ نمره مستمر دوم با ضریب ۱+نمره پایانی دوم "خرداد"  با ضریب ۶ -حاصل تقسیم برعدد۱۰/نمره حاصله "سالانه"آن درس محسوب می شد

ولی اگرنمره سالانه اش بالای ۱۰هم باشد ولی نمره ورقه نهایی کمتر از۷باشد قبول محسوب نمی شود ،اما شرایط استفاده ازتبصره رادارد

***

 استفاده از تبصره پس از امتحانات خردادماه امکان پذیر است.

عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس و در پاسخ به این پرسش که «شرایط استفاده از تک‌ماده و تبصره برای دانش‌آموزان چگونه است؟»، اظهار داشت: دیگر عنوان تک‌ماده نداریم اما استفاده از تبصره برای دانش‌آموزان شرایط خاصی دارد.

وی با اشاره به اینکه نخستین شرط استفاده از تبصره، سال آخری بودن دانش‌آموز محصل است، خاطرنشان کرد: دانش‌آموزی که معدل سال آخر او بالاتر از ۱۰ باشد و نمره ۲ درس نهایی و ۲ درس غیر نهایی بالاتر از ۷ داشته باشد، امکان استفاده از تبصره را دارد تا نمره قبولی دریافت کند.

عمادی افزود: دانش‌آموزانی که پنج درس نهایی و یا افرادی که دروس نهایی کمتری دارند باز هم می‌توانند در ۲ درسی که نمره بالاتر از هفت داشته باشند از تبصره استفاده کنند.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: با این شرایط در مجموع دانش‌آموزان سال سوم و سال آخر تحصیل می‌توانند در چهار درس نهایی و غیر نهایی از تبصره استفاده کنند.

وی با اشاره به دانش‌آموزانی که شامل این تبصره می‌شوند، عنوان کرد: دانش‌آموزان سال سوم رشته‌های انسانی، تجربی و ریاضی، فنی و حرفه‌ای و پیش دانشگاهی شامل استفاده از تبصره در دروس نهایی خواهند شد.۹۴/۰۴/۲۱

***

بزرگسالان

با استناد به ماده 91 آیین نامه آموزشی متوسطه دوره روزانه و ماده ۷۰ آیین نامه آموزشی بزرگسالان دانش آموزی فارغ التحصیل شناخته می شود که :

الف – در کلیه واحد های درسی دوره متوسطه در رشته مربوط ( حداقل ۹۶ واحد درسی ) قبول شده باشد.

ب – معدل کل وی حداقل 10 باشد.

تبصره ۱: چنانچه دانش آموزی از مجموعه درس های دوره متوسطه ، حداکثر در چهار عنوان درسی ( دو عنوان نهایی و دو عنوان غیر نهایی ) آخرین نمره درس وی ( سالانه یا تابستانی یا غیرحضوری ) 7 و بیشتر و معدل کل وی نیز حداقل ۱۰ باشد ، فارغ التحصیل شناخته می شود. آن دسته از درس های شاخه فنی و حرفه ای که نصاب قبولی آنها ۱۲ است و همچنین استاندار مهارت ( درس های مهارتی ) و کارورزی در شاخه کاردانش مشمول این تبصره نمی شود.

*  با توجه به اینکه بر اساس اصلاحیه آیین نامه آموزشی قابل اجرا از مهرماه ۹۰ ، پایه اول متوسطه از سال تحصیلی ۹۱- ۹۰ و بعد آن ، مردودی ندارد لذا فارغ التحصیلان دوره جاری (خرداد ۹۳ ) که قبولی پایه اول متوسطه خود را در سال تحصیلی ۹۱-۹۰ کسب نموده اند  مشمول تبصره ۱( استفاده از ۴ تکماده ) می شوند اما چنانچه دانش آموزی قبل از سال تحصیلی ۹۱-۹۰  قبولی پایه اول را کسب کرده باشد  مشمول این آیین نامه جدید نمی شود و با ایشان مطابقت آیین نامه قدیم ( استفاده از حداکثر ۲ تکماده ) در سال جاری رفتار خواهدشد .

تبصره ۲ :در شاخه کاردانش و آن دسته از رشته های فنی و حرفه ای که دروس آنها امتحان نهایی ندارد ، دانش آموزان می توانند حداکثر در ۴ عنوان درسی غیر نهایی از تبصره یک ماده ۹۱ اصلاحات آیین نامه آموزشی دوره سه ساله متوسطه روزانه ( سالی واحدی ) با رعایت سایر شرایط و ضوابط مندرج در تبصره استفاده نمایند.

نمره سالانه آن دسته از دورس شاخه فنی و حرفه ای که نمره مستمر ندارند براساس فرمول زیر محاسبه می شود: نمره پایانی نوبت اول ) + (نمره پایانی نوبت دوم)  تقسیم بر ۲ = ۱۲

محاسبه درشهریور

در شهریور ماه چنانچه دانش آموز بصورت حضوری ثبت نام کرده باشد نمره مستمر با ضریب ۱ و نمره برگه با ضریب ۴ محاسبه می شودو حاصل بر پنج تقسیم می شود. این نمره نباید کمتر از ۱۰ باشد

* در شاخه فنی و حرفه ای دروسی که مستمر ندارد دانش آموز باید نمره ۱۲ در امتحان شهریور کسب کند.

درباره نویسنده

1134مطلب نوشته است .

۱۰ Comments on “شرایط استفاده از تبصره/ پیش دانشگاهی وسوم دبیرستان”

  • محدثه wrote on ۳ فروردین, ۱۳۹۶, ۸:۴۲

    سلام خسته نباشید.من پیش دانشگاهی رشته تجربی هستم.ما امسال ۱ تبصره داریم.میخواستم بپرسم میتونم از این تبصره برای امتحان” داخلی” مثل ریاضی استفاده کنم؟؟
    یافقط برای کشوری ها میشه تبصره زد؟؟

  • پیراسته فر wrote on ۳ فروردین, ۱۳۹۶, ۹:۳۳

    سلام محدثه خانم
    سال نویت مبارک
    بله میتوانید،فرقی نمیکنه
    اما خیلی عجیبه این کارتون ! چون درامتحانات داخلی معمولاً دبیران یه کارایی میکنن که دانش آموزدردروس داخلی نمره اش حداقل به۱۰برسد

  • محدثه wrote on ۳ فروردین, ۱۳۹۶, ۱۰:۱۳

    سال نوی شما هم مبارک
    ولی متاسفانه مدرسه ما حتی نمره مستمر رو هم بالاتر ازده به بچه هایی که واقعا نیاز به نمره دارند نمیدن.و اگه بادبیر هم صحبت کنیم بازهم فایده ای نداره

  • محمد wrote on ۳ فروردین, ۱۳۹۶, ۱۵:۲۵

    سلام روز بخیر سال نوتون مبارک ببخشین بنده امسال پیش دانشگاهیم … از تبصره میتونم برای فزیک که کشوری هست استفاده کنم ؟ یعنی فقط شرط استفاده ش اینه که نمره فزیک پایانیم بین ۷ و ۱۰ باشه ؟ مثلا نمره پایین تر بگیرم نمیتونم ازش استفاده کنم ؟ نوبت اول ۱۹ بودم

  • پیراسته فر wrote on ۳ فروردین, ۱۳۹۶, ۱۵:۵۸

    سلام محمدآقا
    سال ۹۶برشمامبارک
    وقتی نمره ترم یکت۱۹است دیگه چرانگرانی! ودرفکرتبصره ؟

    وامااگرنمره سالانه ات کمتراز۷نباشد(فقط یک درس)سیستم خودبخودبرایت قبولی صادرمی کند

  • عرفان wrote on ۳۱ فروردین, ۱۳۹۶, ۱۷:۳۲

    سلام
    من پیش دانشگاهی هستم و سال سوم از تبصره استفاده کردم امکانش هست در صورت لزوم امسال هم از تبصره استفاده کرد؟!

  • پیراسته فر wrote on ۳۱ فروردین, ۱۳۹۶, ۱۸:۲۹

    سلام آقاعرفان
    سال سوم(تبصره)هیچ ربطی به پیش دانشگاهی نداره
    اماشماچرا”تنبلی”راپیشه کردی!؟
    بجای برنامه ریزی برای تبصره ،برنامه ریزی بکن برای درسخوندنت

  • عرفان wrote on ۱ اردیبهشت, ۱۳۹۶, ۱۳:۱۷

    چشم حتما ممنونم از پاسخگویی تون
    درس رو که می خونیم و به امید خدا نیاز به تبصره هم نداشته باشیم
    بازم ممنونم

  • زهرا wrote on ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۶, ۸:۲۵

    سلام ببخشید من سال سوم گرافیکم سال دوم درس ریاضی و ادبیات رو ۹٫۷۵شدم شهریور ک امتحان دادم بازم ۹٫۷۵شدم و قبول نشدم امثال اگر همه درسامو قبولی بگیرم اون دوتا رو تبصره میتونم بزنم
    بعد یه سوال اگر تبصره بزنم نیازی نیست شهریور دوباره بیام ؟ و تو کنکورم ک مرداد هست مشکلی ایجادمیکنه؟

  • پیراسته فر wrote on ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۶, ۹:۴۹

    سلام زهراخانم
    اونابصورت خودکاردرسیستم بعنوان قبولی محسوب میشوند،فقط درقسمت ملاحضات درجلوی ان ۲درس نوشته میشه”تبصره”
    واما تبصره هیچ تأثیری درکنکورنداره…همانطورکه درخواستگاری نمی پرسن که قبولیت باتبصره بوده یا خردادیه یاشهریوری ویادیماهی!!!

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2017 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما