آیا توصیه کردن برای یک کاری”پرونده ای”ناپسنداست؟

آیا توصیه کردن برای یک کاری"پرونده ای"ناپسنداست؟

درنمازجمعه دیرور(جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵)آیت الله قربانی به مطلبی اشاره کردند که بریم خیلی جالب بود وانگیزه ای شد برای تحقیق درآن موضوع

نماینده ولی فقیه استان گیلان"امام جمعه رشت"آیت الله زین العابدین قربانی گفتندازاینکه بعضی ازمسؤلین خیال می کنند که اگرکسانی به پیش مامی آیندومشکلات خودرا مطرح می کنند،گاهی اوقات ازمامی خواهند ویا خودمان تشخیص می دهیم که بایدحاجت این بنده خدارا بافلان مدیر"مسؤل"درمیان بگذارم،پیغامی می دهم ویا توصیه مکتوب می کنم ،این نبایدموجب ناراحتی آن مسؤل بشود که دارد درکارمادخالت می کندویا اینکه استقلال قوارا پیش می کشند،خوب ما توصیه می کنیم،اگرشما تشخیص دادیداین مراجعه کننده برحق نیست،راه حلی ندارد،به تشخیص خودعمل کنید ما که نگفتیم حتماً بایداین کارانجام بگیرد،اجبارتان"امر"نکردیم،ولی نبایدموجب حرف وحدیث های بشود وبعدموضوع نوشتن توصیه امام موسی بن جعفررا به حاکم وقت بعنوان مثال آوردند،که تصمیم براین گرفتم اسناد ومدارک این موضوع رادربیاورم واین هم نتیجه این تحقیقاتم.مدیریت سایت -پیراسته فر*

                       نامه ای که امام کاظم(ع)برای وزیردولت هارون الرشیدنوشت"توصیه نامه"

یکی از ایرانیان"اهوازی" مى‏گوید من مشمول مالیات‌های خیلی سنگینی شدم که امکان پرداختش رانداشتم

 والی اهواز معزول شد و والی دیگری آمد و من هم خیلی نگران بودم که اگر او بر طبق آن دفاتر مالیاتی از من مالیات مطالبه کند، اوضاع زندگی‌ام دگرگون می‌شود. ولی بعضی دوستان به من گفتند:وزیرهارون که همه کارا دست اوست،ازارادتمندان امام  موسی بن جعفر است، تو هم که شیعه هستی.  بهتر است به  مدینه نزد  امام بروی، یک یاداشتی" توصیه"ازایشان‏ بگیری تامشکلت حل بشود.

خدمت امام رفتم. ماجراراگفتم،ایشان نامه‏‌ایی نوشت که چندخط  بیشتر نبود، راجع به این که ‏«قضای حاجت مؤمن و رفع گرفتاری از مؤمن در نزد خدا چنین است …‏»به اهوازبرگشتم ،درغیرساعت اداری، یک شب به در خانه‏ اش رفتم، دربان آمد، گفتم به او بگو که شخصی از طرف موسی بن جعفر آمده است و نامه‌ای‏ برای تو دارد. دیدم خودش آمد و سلام و علیک کرد و گفت: کارت چیست؟ گفتم من از طرف امام موسی بن جعفر آمده ‏ام و نامه‌ای‏ دارم. نامه را از من گرفت و بوسید، مرا پذیراشد، بعد صورت و چشم‌های مرا بوسید

– پرسید گرفتاریت چیست؟ گفتم: یک چنین مالیات سنگینی برای من بسته ‏اند که اگر بپردازم از زندگی ساقط مى‏ شوم.

 همان شبانه دستورات لازم راصادرکرد،مشکلم حل شد

بعدها در سفری خدمت امام رسیدم وماجرارا تعریف کردم، امام تبسمی نمود،ابراز خوشحال کرد.

علی بن یقطین  باصلاحدید امام این شغل "وزارت دربارهارون الرشید" را تقبل کرده بود.

یکی از برخوردهای امام کاظم (ع) حرکتی بود که امام در برخورد با «علی بن یقطین» داشت و از وی خواست تا در دربار عباسی بماند و بکوشد تا شیعیان را از گرفتاری نجات دهد. علی بن یقطین در شمار اصحاب خاص امام کاظم (ع) بود که در دستگاه خلافت عباسی دارای نفوذ بود. او در دوره مهدی و هارون نفوذ فراوانی داشت و از آن به نفع شیعیان بهره برداری می‌کرد. زمانی که او از امام خواست اجازه دهد تا خدمت دستگاه خلافت را ترک کند امام از دادن چنین اجازه‌ای خودداری کرده و فرمود: این کار را نکن که ما به تو در آنجا انس گرفته‌ایم و تو مایه عزت برادرانت (شیعه) هستی و شاید خدا به وسیله تو شکستی از دوستانش را جبران نموده و توطئه‌های مخالفان را درباره آنها بشکند. ای علی! کفاره گناهان شما همانا نیکی به برادرانتان است. در روایت دیگری آمده است که امام در جواب او چنین فرمود: تو را چاره‌ای جز ادامه کارت نیست، از خدا بترس.

و در نقل دیگری آمده که وقتی امام به عراق آمد، علی بن یقطین از اینکه امام را در چنین حالی می‌بیند اظهار تأسف کرد. امام به او فرمود: ای علی بن یقطین! خدا را دوستانی در صفوف ستمکاران هست که به وسیله آنها از دوستانش دفع شرّ می‌کنند و تو از آنها هستی.

توضیح مدیریت وبلاگ-پیراسته فر:توصیه برای رفع اجحاف باشد وبرطرف کردن گرفتاری یک بنده خدایی که موردظلم قرارگرفته ویا حقی ازاوضایع شده ویا درشرف ضایع شدن است، نه برای دست اندازی به بیت المال و ضایع کردن حقوق دیگران

امام صادق(ع) فرمود: ایمان به خدا، پیامبر و علی نیاورده کسی‌که برادر مؤمنش نزد او آمده  تا نیازش را برآورده سازد؛ اما او با روی گشاده از نیازمند استقبال نکند، اگر نیاز او به دست خودش برآورده می‌شود به‌سرعت اقدام کند و اگر خودش نمی‌تواند حاجت او ا برآوره سازد، بکوشد تا از طریق دیگران نیاز او را برآوره سازد، پس اگر خلاف این دستور عمل بکند میان ما و او ولایتی نیست.

 امام رضا(ع می فرماید:«خداوند در روی زمین بندگانی دارد  که سعی می‌کنند نیازهای مردم را برآورده سازند، این گروه از افراد، روز قیامت در امان‌اند  و کسی‌که مؤمنی را شاد سازد، خداوند در روز قیامت قلب او را شاد می‌سازد».

امام صادق(ع) شنیدم که فرمودند: هرکس خانه خدا را طواف کند، خداوند عزوجل شش هزار حسنه برای او می‌نویسد و شش هزار گناه از او می‌آمرزد و شش هزار درجه به وی عطا می‌فرماید و شش هزار حاجت از او برآورده می‌سازد. سپس فرمودند: «قَضَاءُ حَاجَهِ الْمُؤْمِنِ أَفْضَلُ مِنْ طَوَافٍ وَ طَوَافٍ حَتَّى عَدَّ عَشْراً؛ گره‌گشایی از کار یک مؤمن، ده برابر این طواف فضیلت دارد

پیامبر اکرم (ص) فرمود: تا زمانى که مؤمن در کمک به برادر مؤمن خود کوشا باشد، خدا هم او را کمک و یارى خواهد کرد.

 قالَ الصَّادِقُ (ع): ما امَنَ بِاللّهَ وَلابِمُحَمَّدٍ وَلابِعَلىٍّ مَنْ اِذا اَتاهُ اَخُوهُ الْمُؤْمِنُ فِى حاجَهٍ لَمْ یَضْحَکْ فِى وَجْهِهِ، فَاِنْ کانَتْ حاجَتُهُ عِنْدَهُ سارَعَ اِلى قَضائِها وَاِنْ لَمْ یَکُنْ عِنْدَهُ تَکَلَّفَ مِنْ عِنْدِ غَیْرِهِ حَتَّى یَقْضِیَها لَهُ، فَاِذا کانَ بِخِلافِ ما وَصَفْتُهُ فَلاوِلایَهَ بَیْنَنا وَبَیْنَهُ. 

امام صادق (ع) فرمود: به خدا و پیامبر و به علی ایمان نیاورده کسى که وقتى برادر مؤمنش نیازش را پیش او مطرح مى کند با خوشروئى برخورد نکند، پس در صورتیکه قدرت داشت نیاز او را بر طرف مى کند و اگر خودش نتوانست با کمک دیگرى اقـدام مى کند تا بر طرف نماید، اگر مؤمنى چنین عمل ننماید بنابراین ولایتى بین ما اهل بیت و او نخواهـد بود.

قالَ الْکاظِمُ (ع): مَنْ اَتاهُ اَخُوهُ الْمُؤْمِنُ فِى حاجَهٍ فَاِنَّما هِىَ رَحْمَهٌ مِنَ اللّهِ ساقَهَا اللّهُ فَاِنْ فَعَلَ ذلِکَ فَقَدْ وَصَلَهُ بِوِلایَتِنا وَهِىَ مَوْصُولَهٌ بِوِلایَهِ اللّهِ عَزَّوَجَلِّ. 

امام کاظم (ع) فرمود: وقتى برادر مؤمنى نیاز خود را به مؤمنى عرضه مى کند این عرضه نعمتى است از خداوند که بسوى او فرستاده شده است پس اگر مؤمن نیاز او را بر طرف نماید این کار او را به ولایت ما مى رساند و او به ولایت خدا متّصل است

قالَ رَسُولُ اللّهِ (ص): مَنْ سَعى فِى حاجَهِ اَخیهِ الْمُؤْمِنِ فَکَاَنَّما عَبَدَاللّهَ تِسْعَهَ الافِ سَنَهٍ صآئِما نَهارَهُ، قَائِما لَیْلَهُ. 

پیامبر گرامى اسلام (ص) فرمود: کسى که براى رفع نیاز برادر مؤمن خـود کوشـش کـند مثـل این اسـت که نه هزار سال خداوند متعال را عبادت کرده در حالیکه روزها روزه بوده و شبها را هم شب زنده دارى مى کرده است.

قالَ الصّادِقُ (ع): مَشْىُ الْمُسْلِمِ فِى حاجَهِ الْمُسْلِمِ خَیْرٌمِنْ سَبْعِینَ طَوافا بِالْبَـیْتِ الْحَـرامِ. 

امام صادق (ع)فرمود: حرکت مسلمان در مسیر بر آوردن حاجت مسلمان دیگر از هفتاد طواف خانه خدا بهتر است.

عَنَ الصّادِقِ (ع): مَنْ مَشى فِى حاجَهِ اَخیهِ الْمُؤْمِنِ کَتَبَ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ لَهُ عَشْرَ حَسَناتٍ وَرَفَعَ لَهُ عَشْرَ دَرَجاتٍ وَحَطَّ عَنْهُ عَشْرَ سَیَّئاتٍ وَاَعَطاهُ عَشْرَ شَفاعاتٍ. 

از امام صادق (ع)فرمود: کسى که در پى رفع حاجت برادر دینى خود قدم بردارد خداوند بزرگ براى او ده حسنه مى نویسد و به او ده درجه عطا مى فرماید و از ده گناه او صرف نظر مى کند و شفاعت ده نفر را از او مى پذیرد.

برآوردن نیازبایدبدون منت گذاری وتحقیرصاحب حاجت باشد

قالَ الصّادِقُ (ع): مَنْ قَضى حاجَهَ الْمُؤْمِنِ مِنْ غَیْرِ اسْتِخْفافٍ مِنْهُ اُسْکِنَ الْفِرْدَوْسَ. 

امام صادق علیه السلام فرمود: کسى که نیاز مؤمنى را بدون هیچگونه کوچک کردن او برطرف نماید خداوند متعال او را در بهشت جا خواهد داد.

قالَ الْحُسَیْنُ بْنُ عَلىٍّ (ع): اِنَّ حَوائجَ النّاسِ اِلَیْکُمْ مِنْ نِعَمِ اللّهِ عَلَیْکُمْ، فَـلاتَمِـلُّوا النِّعَمَ. 

امام حسین علیه السلام فرمود: نیازهاى مردم بشما از نعمتهاى الهى است براى شما، بنابراین از این نعمتها خسته نشوید.

عَنْ اَبِى عَبْدِاللّهِ (ع): اَیُّما مُؤْمِنٍ مَنَعَ مُؤْمِنا شَیْئا یَحْتاجُ اِلَیْهِ وَهُوَ یَقْدِرُ عَلَیْهِ مِنْ عِنْدِهِ اَوْمِنْ عِنْدِ غَیْرِهِ اَقامَهُ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ یَوْمَ الْقِیامَهِ مُسْوَدّا وَجْهُهُ مُزْرَقَهً عَیْناهُ مَغْلُولَهً یَداهُ اِلى عُنُقِهِ، فَیُقالُ هذَا الْخائِنُ الَّذى خانَ اللّهَ وَرَسُولَهُ ثُمَّ یُؤْمَرُبِهِ اِلَى النّارِ. 

امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس بتواند مستقیم و یا با واسطه، نیاز مؤمنى را برآورد و از انجام آن خوددارى نماید خداوند عزّوجل او را در قیامت با چشمانى کبود و دستهاى بسته بر گردن بر پا نگهدارد و اعلام شود: این همان خائنى است که بخدا و پیغمبر خیانت کرده است. سپس فرمان رسد که او را بسوى آتش جهنّم برند.

 توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:"اباعبدالله" لقب مشترک ،امام حسین+امام جعفرصادق است/رجوع شودبه دعای توسل درمفاتیح

درباره نویسنده

2050مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما