مقایسه خدمت سربازی در کشورهای مختلف جهان

مقایسه خدمت سربازی در کشورهای مختلف جهان

جدول زیر که بر اساس اطلاعات ارایه شده توسط سایت پلیس تنظیم شده است نشانگر وضعیت خدمت نظام دربعضی از کشورهاست.۳۰ خرداد ۱۳۹۲خبرآنلاین

ردیف کشور سن مشمولیت مدت خدمت خدمت زنان نوع خدمت
۱ اتریش ۱۶ الی ۱۸ ۶ الی ۸ + داوطلب اجباری+ حرفه ای
۲ بلاروس ۱۸ الی ۲۷ ۱۸     – اجباری
۳ چین ۱۸ الی ۲۲ ۲۴ + اجباری
۴ دانمارک ۱۸ ۴الی ۱۲ +داوطلب اجباری+ حرفه ای
۵ مصر ۱۸ ۳۶ +خدمات اجتماعی اجباری
۶ آلمان ۱۸ ۹ +داوطلب اجباری+ حرفه ای
۷ ترکیه ۲۰ ۱۵ +خدمت غیر نظامی اجباری
۸ کره جنوبی ۲۰ ۲۴ + اجباری
۹ مالزی ۱۸ ۳ +داوطلب اجباری ؛۲۰ درصد مشمولین
۱۰ روسیه ۱۸ ۲۴ + اجباری
۱۱ سنگاپور ۱۸ ۲۴       – اجباری
۱۲ سوئد ۱۹ ۷ الی ۱۷ + داوطلب اجباری + حرفه ای
۱۳ سوئیس ۱۹ ۹ + داوطلب اجباری +حرفه ای
۱۴ ونزوئلا ۱۸ ۳۰      – اجباری
۱۵ برزیل ۱۸ ۹ الی ۱۲ +نیروی هوایی و دریایی

                                                    ***

اتریش

شاخه های نظامی :نیروی زمینی، نیروی هوایی

سن و مدت خدمت نظامی :۱۸ سال سن برای خدمت اجباری نظامی ، ۱۶ سال سن برای

خدمت داوطلبانه  ، مدت خدمت اجباری از سال ۲۰۰۷ از ۸ماه به ۶ ماه کاهش یافته است.

نیروی انسانی  مناسب وقابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-18 -زنان بین سنین  49-18

  خدمت سربازی اجباری در اتریش برای تمامی مردان بین سنین  35-18 سالگی است . طول مدت خدمت ۸ ماه است که در سال ۲۰۰۷ تا ۶ ماه کاهش یافته است.. افرادی که به دلایل خاص قادر به خدمت در ارتش نیستند ، به خدمت اجتماعی که به مدت۱۲ ماه است  اعزام می شوند .  از ۱ ژانویه سال ۱۹۹۸ زنان نیز می توانند به خدمت داوطلبانه اعزام شوند .

جمهوری خلق چین (PRC)

شاخه های نظامی :ارتش آزادیبخش مردم: نیروی زمینی، نیروی دریایی ، نیروی هوایی( شامل نیروهای هوابرد) و نیروهای توپخانه (نیروی استراتژیکی موشکی) ، پلیس مسلح مردم  ، نیروهای ذخیره و میلیشیا

سن و مدت خدمت نظامی :۲۲-۱۸ سال برای خدمت نظامی اجباری با ۲۴ ماه مدت خدمت ، حداقل سن برای خدمت داوطلبانه وجود ندارد ( تمامی افسران داوطلب هستند ) ،  داشتن ۱۷ سال سن برای زنانی که به مشاغل خاص نظامی وارد می شوند الزامی است.

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :

مردان بین سنین  49-18 ،زنان بین سنین  49-18

تئوری خدمت سربازی اجباری در کشور چین از سال ۱۹۴۹ (تاسیس جمهوری خلق چین)  مطرح شد . هرچند با توجه به جمعیت بزرگ ملت چین و شمار بالای افرادی که برای پیوستن به نیروهای دفاعی داوطلب می شوند هرگز یک خدمت اجباری  صورت نمی گیرد .

خدمت سربازی اجباری در ماده ۵۵ قانون اساسی چین تقدیس شده است که به شرح زیر است :

"وظیفه مقدس هر فرد مذکر و مونث جمهوری خلق چین است که از سرزمین مادری خود دفاع نموده و در برابر تعرضات بیگانگان مقاومت نماید . انجام خدمت نظامی و پیوستن به نیروهای دفاعی یک وظیفه بزرگ ملت جمهوری خلق چین است ."

مبنای قانون فعلی خدمت اجباری، قانون خدمت نظامی سال ۱۹۸۴ است که خدمت نظامی را به عنوان یک وظیفه برای تمام مردم بدون هرگونه برتریهای قومی ، طبقاتی و اعتقادی مطرح نموده است .

آلمان 

شاخه های نظامی :نیروهای مسلح فدرال  :  ارتش ، نیروی دریایی ( شامل شاخه دریایی رزم هوایی )  نیروی هوایی  ، خدمت پشتیبانی مشترک ، خدمت پزشکی مرکزی

سن و مدت خدمت نظامی :۱۸ سال سن و مدت ۹ ماه  برای خدمت اجباری نظامی

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-18 ،زنان بین سنین  49-18 سال :

خدمت سربازی اجباری در کشور آلمان به مدت ۹ ماه برای مردان است . زنان نیز می توانند بطور داوطلبانه در خدمت سربازی شرکت نموده و کاری تقریبا مشابه مردان انجام دهند . افرادی که به دلایل خاص قادر به خدمت در ارتش نیستند ، می توانند درخواست خدمت اجتماعی ( به مدت  9 ماه ) بدهند که معمولا با درخواستشان موافقت می شود .  برخی انتخاب ها مربوط به امداد خارجی است که حداقل ۱۸ ماه به طول می انجامد . صرفنظر از برخی استثنائات ،  خدمت نظامی در آلمان برای تمامی مردان بین سنین  23-18 سالگی اجباری است

روسیه 

شاخه های نظامی :نیروی های زمینی ،  دریایی  ، نیروی هوایی  استراتژی پرتاب موشک

سن و مدت خدمت نظامی :

روسیه ترکیبی از نیروهای به خدمت گرفته شده اجباری و قراردادی را در سیستم نظامی پذیرفته بود. سن خدمت نظامی ۲۷-۱۸ سال است . مردان در سن ۱۷ سالگی برای خدمت سربازی نامنویسی می کنند طول مدت خدمت سربازی اجباری ۲ سال است . در پایان سال ۲۰۰۵ ، %۳۰  پرسنل ارتش روسیه را نظامیان قراردادی تشکیل می دادند. طبق برنامه ریزی تا سال ۲۰۱۰ ، %۷۰ نیروهای مسلح روسیه را  نیروهای داوطلب و مابقی از نیروهای خدمت اجباری تشکیل خواهد داد ،

  نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :

مردان بین سنین  49-18 ،  زنان بین سنین  49-18

خدمت سربازی اجباری توسط دیمتری میلیوتین  در سال ۱۸۷۰ به امپراتوری روسیه وارد شد. طول مدت خدمت اجباری در فدراسیون روسیه ۲ سال است که اکثر روس ها به طرق مختلف از انجام آن اجتناب می ورزند.

اغلب روشهای مورد استفاده در اجتناب از خدمت سربازی عبارتند از:

• تحصیل در دانشگاه یا مشابه آن . تمامی دانشجویان در زمان تحصیل از انجام خدمت سربازی معافند، اما آنها پس از فارغ التحصیلی ( یا در صورت ترک تحصیل) ملزم به انجام خدمت وظیفه می باشند. دانشجویان فارغ التحصیل یک سال را بصورت سربازیکم  خدمت می کنند. اما اگر آنها یک دوره نظامی را گذرانده باشند ، می توانند با انتخاب خود به مدت ۲ سال بعنوان افسر خدمت نمایند. افرادی که تا مقاطع فوق لیسانس یا دکترا ادامه تحصیل دهند خدمت سربازی اجباری ندارند.

• داشتن مدارک پزشکی که نشان دهد فرد برای انجام خدمت سربازی مناسب نیست.

سوئد 

شاخه های نظامی :ارتش ،  نیروی دریایی سلطنتی سوئد ، نیروی هوایی

سن و مدت خدمت نظامی :۱۹ سال سن برای خدمت اجباری نظامی ، مدت خدمت اجباری از ۱۷-۷ ماه بسته به نقش نظامی . بعد از اتمام خدمت مقدماتی، تا سن ۴۷ سالگی بعنوان سربازان ذخیره  تلقی می شوند

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-19 ،زنان بین سنین  49-19

خدمت سربازی در کشور سوئد تنها برای مردان اجباری است . در سال ۲۰۰۲ دولت سوئد ارتش این کشور را برای توجه به امر خدمت نظامی، زنان رافراخواند. هر سال عملا کمتر از یک سوم ۱۹ ساله های مشمول کشور به خدمت اعزام  می شوند. مردان می توانند خدمت غیرنظامی را انتخاب نمایند (مانند مامور آتش نشانی). بطور کلی طول مدت خدمت غیرنظامی از خدمت نظامی بیشتر است.

***

دولت سوئد اعلام کرد، خدمت سربازی اجباری که در سال ۲۰۱۰ حذف شده بود، از تابستان سال جاری میلادی احیا می شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از استکهلم، 'پیتر هولتسویک' وزیر دفاع سوئد علت احیای خدمت سربازی اجباری را تحولات اروپا و از آن مهمتر تهدیدهای روسیه در همسایگی این کشور عنوان کرد. 
وی گفت که وزارت دفاع سوئد در نظر دارد روشی جدید در خدمت سربازی اجباری و به نوعی استخدامی ثابت را برای اولین بار در نظام سربازی پایه گذاری و اجرایی کند. 
بر اساس طرحی که قرار است امروز (پنجشنبه۱۲ اسفند ۱۳۹۵) در شورای وزرای سوئد مطرح شود، خدمت سربازی اجباری از تابستان سال جاری بار دیگر احیا خواهد شد و در این طرح مدت سربازی اجباری یازده ماه پیش بینی شده است.
این طرح، شامل حال شهروندان سوئدی متولد شده بعد از سال ۱۹۹۹ می‌شود که سالانه حدودچهار هزار جوان سوئدی به ارتش می پیوندند. /۱۲ اسفند ۱۳۹۵
تابناک

سوئیس

شاخه های نظامی :نیروهای زمینی ،  نیروی هوایی سوئیس 

سن و مدت خدمت نظامی :طبق قانون کشور سوئیس هر مرد سوئیسی ملزم به انجام خدمت نظامی است . هر مرد سوئیسی باید حداقل به مدت ۲۶۰ روز در نیروهای مسلح خدمت نماید . ۱۹ سال سن برای خدمت سربازی اجباری ، ۱۷ سال سن برای خدمت سربازی داوطلبانه ، خدمت اجباری ۱۵ هفته آموزش اجباری را شامل می شود و در طی  22 سال آینده ۱۰ دوره متناوب برای تجدید آموزش فرا خوانده می شوند . زنان می توانند بطور داوطلبانه در خدمت شرکت نمایند ، اما آنها خدمت اجباری ندارند .

  نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-19 سال ،زنان بین سنین  49-19 سال

سوئیس یکی از بزرگترین نیروهای نظامی جهان را دارا است (شامل ۲۲۰٫۰۰۰ نیروی ذخیره ) . بر اساس قانون فدرال خدمت نظامی برای مردان سوئیسی اجباری و شامل ۲۱ یا ۱۸ هفته آموزش مقدماتی ( بسته به رسته سربازی) بعلاوه یک دوره ۳ هفته دوره بازآموزی بطور سالانه تا تعدادی روزهای خدمت که به ترتیب (رتبه) افزایش می یابد به ۲۶۰ روز برای سربازیکم  می رسد. خدمت برای زنان داوطلبانه است . اما در تمام موارد با مردان متناسب می باشد . افرادی که به دلایل خاص قادر به خدمت در ارتش نیستند ، به خدمت اجتماعی که به مدت۳۹۰ روز است  اعزام می شوند .

خدمت نظامی در سوئیس اجباری است و سن آن ۱۸ سالگی است و بر اساس آن همه شهروندان مرد در منزل خود سلاح گرم نگهداری می کنند تا در صورت احضار برای امور نظامی بتوانند از آن استفاده کرده و از کشور خود دفاع کنند./۱۲ اسفند ۱۳۹۵شفاف

کره جنوبی 

شاخه های نظامی :ارتش ، نیروی  دریایی، نیروی هوایی پلیس ملی دریایی (گارد ساحلی)

سن و مدت خدمت نظامی :۳۰-۲۰  سال سن برای خدمت اجباری نظامی ، مدت خدمت اجباری ۲۸-۲۴ بسته به خدمت در هریک از شاخه های نظامی ،  حدود ۴٫۰۰۰  زن بصورت اقسران کادر و خدمت می کنند که تقریبا ۲٫۳ درصد کل افسران را شامل می شود. از سال ۱۹۵۰ زنان در هفت شاخه نظامی خدمت می کنند که شامل پیاده نظام  ، به غیر از توپخانه ، ضد هوایی و دادگاه نظامی  .

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-20 ،زنان بین سنین  49-20 سال :

خدمت سربازی اجباری در کشور کره جنوبی به مدت ۲۷-۲۴ ماه است.  افرادی که به دلایل خاص قادر به خدمت در ارتش نیستند ، به زندان فرستاده می شوند . گزارشات زیادی وجود دارد که نشان می دهد شهروندان کشورهای دیگر مجبور به خدمت در ارتش کره جنوبی هستند . طبق قانون کره جنوبی عنوان شهروند به کسی تلقی می شود که نامش در سرشماری خانواده های کره ای وارد شده باشد  . اگر مردی بین سنین ۳۵-۱۸ سالگی به کره مسافرت کند ، نامش در آمار شهروندان کره ثبت و با کشف هویت او، مشمول خدمت نظامی می شود .!!

ترکیه 

شاخه های نظامی :نیروی های مسح ترکیه : نیروهای زمینی ، نیروهای دریایی  (شامل نیروی هوایی دریایی و نیروی پیاده دریایی  ) ، نیروی هوایی

سن و مدت خدمت نظامی :۲۰ سال سن

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-20 ، زنان بین سنین  49-20

در کشور ترکیه خدمت نظامی برای تمامی شهروندان مرد بین سنین ۴۱-۲۰ سالگی اجباری است  (با برخی استثنائات) . کسانی که به امر تحصیل در دانشگاه اشتغال دارند می توانند تا اتمام برنامه هایشان خدمت سربازی خود را به تعویق بیاندازند.

شهروندان ترک که حداقل به مدت ۳ سال در خارج از ترکیه کار یا زندگی می کنند چنانچه یک مبلغ معینی پرداخت نمایند بجای خدمت نظامی تمام وقت یک دوره آموزش نظامی ۲۱ روزه (سابقا ۲۸ روز) خواهند داشت .

هرچند زنان دراصل خدمت غیر نظامی دارند ولی به آنها اجازه داده می شود تا بعنوان افسر خدمت کنند..

در کشور ترکیه هرگونه سرباز زدن از خدمت نظامی اجباری غیر قانونی و مجازات حبس را درپی خواهد داشت.

برزیل 

شاخه های نظامی :ارتش برزیل ، نیروی دریایی برزیل ، نیروی هوایی برزیل

سن و مدت خدمت نظامی :۴۵-۲۱ سال سن برای خدمت اجباری نظامی ، مدت خدمت ۹ تا ۱۲ ماه ، ۴۵-۱۷ سال سن برای خدمت داوطلبانه ، زنان در ابتدا از سال ۱۹۸۰ ، زمانیکه ارتش برزیل نخستین ارتش آمریکای جنوبی در پذیرش زنان در سلسله مشاغل شد ، به خدمت سربازی فرا خوانده شدند. زنان تنها در نیروی دریایی و هوایی گروه زنان خدمت می کنند .

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-19 ، زنان بین سنین  49-19

در کشور برزیل مردان به محض رسیدن به سن ۱۸ سالگی به خدمت سربازی اجباری اعزام می شوند . طول مدت خدمت ۱۲ ماه است (۲۴ ماه در نیروی هوایی و ۳۶ ماه در نیروی دریایی) .

چندین نوع معافیت وجود دارد که از این بین می توان به علل پزشکی برای آنانی که توانایی جسمانی مناسب برای انجام خدمت ندارند و معافیت برای افرادی که قصد گذراندن آزمونهای ورودی دانشگاههای نظامی را دارند اشاره کرد.

مالزی 

شاخه های نظامی :نیروهای مسلح مالزی: ارتش مالزی ، نیروی دریایی سلطنتی مالزی  ، نیروی هوایی سلطنتی

سن و مدت خدمت نظامی :۱۸ سال سن برای خدمت اجباری نظامی

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-18 ،زنان بین سنین  49-18

کشور مالزی از سال ۲۰۰۴ خدمت اجباری ملی را برای یک گروه تعیین شده از زنان و مردان به مدت ۳ ماه به اجرا گذاشت. بدین ترتیب که برای پیوستن به این برنامه، با یک سیستم قرعه کشی ۲۰ درصد از ۱۸ ساله ها انتخاب می شوند. نیروهای به خدمت گرفته شده روشهای استفاده از سلاح های گرم را فرا می گیرند.

نروژ 

شاخه های نظامی :ارتش نروژ  ، نیروی دریایی سلطنتی نروژ  ( شامل تفنگدار و گارد ساحلی )، نیروی هوایی سلطنتی نروژ  ، محافظت اماکن (۲۰۰۶)

سن و مدت خدمت نظامی :۱۸ سال سن برای خدمت اجباری نظامی ، ۱۶ سال سن در زمان جنگ ، ۱۶ سال سن برای مردان داوطلب  ،  18 سال سن برای زنان ، ۱۶ سال سن برای داوطلبان خدمت در محافظت اماکن ، مدت خدمت اجباری ۱۲ ماه 

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-18،زنان بین سنین  49-18

در کشور نروژ خدمت سربازی برای مردان، اجباری و به مدت ۱۸ ماه است. مردان از سنین ۱۸ ( ۱۷ سالگی با اجازه والدین ) تا ۴۴ (۵۵ سالگی در زمان جنگ) مشمول خدمت سربازی اجباری می باشند. در آغاز سال ۲۰۰۶  نیروهای مسلح از زنان برای معاینه پزشکی قبل از خدمت دعوت بعمل آورد، اما تا زمانیکه آنها رضایتنامه را امضا نکنند به خدمت  اعزام نمی شوند. مدت واقعی خدمت سربازی ۶ ماه برای نگهبانی اماکن ، ۱۲-۹ ماه برای ارتش ، نیروی هوایی و نیروی دریایی است. ماههای باقیمانده برای خدمت در تمرینات سالانه می باشد. اما تعداد کمی از سربازان این خدمت را برای فقدان سرمایه (ذخیره) نیروهای مسلح نروژ انجام می دهند.

برخی از افراد که در دوره دبیرستان رشته های فنی (مثل نجاری و الکترونیک ) را انتخاب نمودند دوره کارآموزیشان را در ارتش می گذرانند. اگرچه برخی از سربازان نروژ که در حال انجام خدمت اجباری هستند از اینکه بسیاری از مردم از انجام خدمت معافند ، ناراضی می باشند و آن را غیرمنصفانه و یک بدشانسی می دانند ، دیگران این را یک امتیاز تلقی کرده و برای پیوستن به خدمت سربازی باهم رقابت می کنند.  کارفرمایان عموما به افرادی که خدمت نظامی شان را به اتمام رسانده اند توجه مساعدی نشان می دهند.

ونزوئلا 

شاخه های نظامی :نیروهای مسلح ملی  ، نیروهای دریایی  که شامل نیروی پیاده دریایی و گارد ساحلی است ،  نیروی هوایی   نیروهای مسلح مشترک یا گارد ملی

سن و مدت خدمت نظامی :۱۸ سال سن برای خدمت اجباری و داوطلبانه نظامی ، مدت خدمت اجباری ۳۰ ماه است

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-18 ،زنان بین سنین  49-18

در ونزوئلا خدمت سربازی اجباری است و می تواند تا ۲ سال بطول بیانجامد. تمامی مردان بین سنین ۳۴-۱۸ سال چنانچه پیش از این بعنوان ذخیره ثبت نام نشدند یا توسط دولت محلی معاف نشده باشند، مشمول خدمت اجباری هستند .

لهستان

شاخه های نظامی :نیروی های زمینی (شامل نیروی دریایی ) ، نیروی هوایی لهستان

سن و مدت خدمت نظامی :۱۷ سالگی ، ابتدای آغاز هجدهمین سال تولد . در سال ۲۰۰۵ طول مدت خدمت سربازی از ۱۲ ماه به ۹ ماه کاهش یافت. از سال ۲۰۰۸ اجازه داده شده است حداقل ۶۰ درصد پرسنل نظامی بطور داوطلبانه در خدمت حرفه ایی شرکت کنند.از آوریل سال ۲۰۰۴ به زنان اجازه داده شد تا  تنها بعنوان افسران کادر و افسران وظیفه خدمت نمایند.

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49- 17 ،زنان بین سنین  49-17

در کشور لهستان خدمت سربازی برای مردان بالغ ، اجباری و به مدت ۹ ماه است (۳ ماه برای افرادی که دارای تحصیلات عالی هستند ) . بطور فعال در هر دوره دهها هزار نفر به خدمت اجباری اعزام می شوند. انجام خدمت در نیروی پلیس نیز امکانپذیر است.

بلغارستان 

شاخه های نظامی :نیروی زمینی ، نیروی دریایی ، نیروی هوایی و دفاع هوایی

سن و مدت خدمت نظامی :۱۸ سال سن برای خدمت اجباری و داوطلبانه ، مدت خدمت ۹ ماه ، طرح هایی وجود دارد که تا با حرفه ایی شدن ارتش تا سال ۲۰۱۰- ۲۰۰۹ خدمت اجباری به پایان برسد.

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-18،زنان بین سنین  49-18

خدمت سربازی اجباری در بلغارستان برای تمامی مردان بین سنین ۲۷-۱۸ سالگی است . در حال حاضر  طول خدمت سربازی به مدرک تحصیلی بستگی دارد . برای افراد تحصیلکرده که دارای مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر می باشند ، طول مدت خدمت سربازی ۶ ماه است . طول مدت خدمت برای افرادی که فاقد مدارک عالی هستند ۹ ماه بطول می انجامد .

ایران 

شاخه های نظامی :ارتش جمهوری اسلامی ایران : نیروی زمینی ، نیروی  دریایی، نیروی هوایی شامل (پدافند هوایی)،سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران : : نیروی زمینی ، نیروی  دریایی، نیروی هوایی ، نیروی مردمی  بسیج ، نیروهای مجری قانون

سن و مدت خدمت نظامی :۱۸ سال سن برای خدمت اجباری نظامی  ، مدت خدمت اجباری ۱۸ ماه

نیروی انسانی  قابل استفاده برای خدمت نظامی :مردان بین سنین  49-18  

خدمت سربازی در جمهوری اسلامی ایران برای مردان اجباری است . طول مدت  خدمت سربازی به برخی شرایط و موقعیت ها بستگی دارد . اما بطور معمول در شرایط طبیعی خدمت سربازی اجباری در ایران به مدت ۲۱ ماه با احتساب یک دوره ۳ ماهه آموزشی است  . افرادی که بدلیل ضعف جسمانی یا عدم توانایی های لازم و برخی شرایط اجتماعی ، قادر به انجام خدمت نیستند از خدمت سربازی معاف می شوند.

به اطلاع خوانندگان گرامی می رسانیم که اطلاعات فوق ازمنابع موجود سازمان وظیفه عمومی ناجا استخراج شده است. ۰۴ اسفند ۱۳۹۱تسنیم

                                                          ***

ردیف
بدون خدمت نظام
خدمت زیر یک سال
خدمت ۱۸ ماه
خدمت بالای ۱۸ ماه
۱
آرژانتین
ازبکستان
آذربایجان
ایران
۲
اسپانیا
استونی
اریتره
ارمنستان
۳
استرالیا
اوکراین
ترکیه
تاجیکستان
۴
ایالات متحده آمریکا
پاراگوئه
روسیه
تایلند
۵
آلمان
تایوان
ساحل عاج
سنگاپور
۶
ژاپن
تونس
کلمبیا
کره جنوبی
۷
فرانسه
مکزیک
گرجستان
کره شمالی
۸
ایتالیا
مغولستان
لائوس
مصر
۹
پرتغال
یونان
کامبوج
کوبا
۱۰
کانادا
السالوادور
ماداگاسکار
ویتنام

 

 

***

سربازی در کشورهای مختلف جهان

 مدل سربازی چه از نظر زمان و چه از نظر نوع آموزش در کشورهای جهان مختلف است، دلیل این تنوع به خاطر موقعیت هر کشوری است که با کشور دیگر متفاوت است. با بررسی که در ۲۰۰ کشور جهان انجام شده است، مهمترین عاملی که وجود دارد این است که در تمام این ۲۰۰ کشور به نوعی خدمت سربازی وجود دارد. اما در بعضی از کشورها سربازی اجباری حذف شده و به جای آن سربازی داوطلبانه یا خدمت در امور مدنی جایگزین شده است. در برخی دیگر هم مدت زمان سربازی به شش ماه یا هشت ماه کاهش پیدا کرده است.در این میان کشورهایی که از نظر جغرافیایی و سیاسی موقعیت حساس‌تری دارند خدمت سربازی در آنها بیش از یک سال و حتی تا دو سال است و سربازی به صورت اجباری است.کشورهایی که از ترکیب نیروهای داوطلب و اجباری استفاده می‌کنند/ 15 کشوربرمودا (بخش عمده‌ای از نیروهای ارتش، حرفه‌ای بوده و تنها بخش اندکی به صورت اجباری تأمین می‌شود)، ساحل عاج، سنگاپور، سودان، فیلیپین، کره جنوبی، کلمبیا، گرجستان، گابون، مالی، موریتانی (نیروی هوایی و دریایی کاملاحرفه‌ای شده اند و از سرباز اجباری تنها در نیروی زمینی استفاده می‌شود)، گینه، ونزوئلا، دومینیکن (جمهوری)کشورهایی که سربازی انتخابی دارند/ 14 کشور اندونزی (استفاده از ترکیب سربازان داوطلب و اجباری)، بنین (از ترکیب سربازان داوطلبانه و اجباری استفاده می‌شود)، تایلند (به صورت رندم به تعداد مورد نیاز سرباز استخدام می‌شود)، توگو (استفاده از ترکیب سربازان داوطلب و اجباری)، جمهوری آفریقای مرکزی (استفاده از ترکیب سربازان داوطلب و اجباری)، چاد، چین (تمام افسران، سربازان داوطلب هستند)، مالزی (مشمولان بر اساس قرعه انتخاب می‌شوند)، سنگال (استفاده از ترکیب سربازان داوطلب و اجباری)، نیجر، کیپ ورد، گینه بیسائو (نیروی هوایی حرفه‌ای و داوطلبانه شده است)، گینه استوایی (اکوئیتوریال)، موزامبیکسربازان در این کشورها از این حق برخوردارند که برخی از موارد مربوط به سربازی مانند مکان و محل خدمت یا نوع خدمت (هوایی، دریایی و زمینی) را خودشان انتخاب کنند.کشورهایی که سربازی اجباری یک سال یا کمتر دارند/۲۴ کشور فنلاند، اتریش (از ابتدای ۲۰۰۷ از ۸ ماه به ۶ ماه کاهش یافت)، آذربایجان (برای فارغ التحصیلان دانشگاهی ۱۲ ماه و سایرین ۱۸ ماه)، برزیل (بسته به محل خدمت بین ۹ تا ۱۲ ماه)، بولیوی (۱۲ ماه)، دانمارک (بسته به محل خدمت، ۴ تا ۱۲ ماه و صرفاً در امور مدنی یا به صورت نظامی غیرمسلح)، اکوادور (سربازی انتخابی است)، اوکراین (بسته به نوع خدمت، ۱۲ تا ۱۸ ماه، در ۲ یا ۳ سال آینده ارتش کاملاً حرفه‌ای شده و سربازی اجباری ملغی می‌شود)، تونس (۱۲ ماه)، ازبکستان (۱۲ ماه)، قرقیزستان، یونان (۱۲ ماه و در آینده به ۶ ماه کاهش می‌یابد)، مکزیک (۱۲ ماه، سربازی انتخابی، نیروهای هوایی و دریایی کاملاً حرفه‌ای شده‌اند)، نروژ (۱۲ ماه و صرفاً در امور مدنی یا به صورت نظامی غیر مسلح)، روسیه، سوییس (۲۶۰ روز)، تایوان (۱۲ ماه، امکان انتخاب برای مشمولان وجود دارد، هر سال، ۱۰ درصد از تعداد سربازان اجباری حذف می‌شود تا به مرور سربازی اجباری ملغی شود)، ترکیه کشورهایی که سربازی اجباری ندارند/۱۲۳ کشور -سال حذفآرژانتین (۱۹۹۹)، آفریقای جنوبی (۱۹۹۴)، استرالیا، امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا، بحرین، بلژیک، بلغارستان، پاکستان، انگلستان، پرو، تانزانیا، چک، ژاپن، شیلی، عراق، عربستان، عمان، غنا، فرانسه (از ۱۹۹۶ )، کانادا (تاکنون در زمان صلح سربازی اجباری نداشته است)، لبنان، لتونی (۲۰۰۷)، لوکزامبورگ (۱۹۶۷)، هلند ( ۱۹۹۶ تعلیق)، ایرلند ( ذخیره ملغی نشده است)، کویت (۲۰۰۱  تعلیق)، سوئد ( ۲۰۱۰ )، لهستان (۲۰۱۱)، لیتوانی ( ۲۰۰۸)، کرواسی (از ۲۰۰۸ حذف شد)، صربستان (از ژانویه ۲۰۱۱ حذف شد)، آلمان ( ۲۰۱۱)کشورهایی که صرفاً در امور مدنی یا بصورت نظامی غیرمسلح سربازی دارند/ 7 کشور آنگولا (۲۴ ماه)، الجزایر (۱۸ ماه: ۶ ماه آموزش و ۱۲ ماه فعالیت مدنی، ضمناً به زودی شرط انجام خدمت سربازی از شرایط استخدام کارمندی در الجزایر حذف می‌شود)، روسیه سفید (بلاروس، ۱۸ ماه و برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ۱۲ ماه)، قبرس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گراندین، اسپانیاکشورهایی که سربازی اجباری بیش از یک سال، غیر انتخابی و همراه با بکارگیری در امور عملیاتی نظامی دارند/۱۷ کشور

ارمنستان، اریتره (۱۶ ماه)، ویتنام (۱۸ ماه)، تاجیکستان، ترکمنستان، زیمباوه، سائوتام و پرینسیپ، سوریه (۲۱ ماه)، سومالی، کامبوج (۱۸ ماه)، قزاقستان، کره شمالی، کوبا، لائوس (۱۸ ماه)، لیبی (۱۸ ماه)، مصر.
روسیه

شاخه‌های نظامی: نیروی‌های زمینی، دریایی، نیروی هوایی

استراتژی: پرتاب موشک

سن و مدت خدمت نظامی: روسیه ترکیبی از نیروهای به خدمت گرفته شده اجباری و قراردادی را در سیستم نظامی پذیرفته بود. سن خدمت نظامی ۱۸ تا ۲۷ سال است. مردان در سن ۱۷ سالگی برای خدمت سربازی نام‌نویسی می‌کنند طول مدت خدمت سربازی اجباری دو سال است. در پایان سال ۲۰۰۵، ۳۰ درصد پرسنل ارتش روسیه را نظامیان قراردادی تشکیل می‌دادند. طبق برنامه‌ریزی تا سال ۲۰۱۰، ۷۰ درصد نیروهای مسلح روسیه را نیروهای داوطلب و مابقی از نیروهای خدمت اجباری تشکیل خواهد داد.

نیروی انسانی قابل استفاده برای خدمت نظامی: مردان بین سنین ۱۸ تا ۴۹، زنان بین سنین ۱۸ تا ۴۹خدمت سربازی اجباری توسط دیمیتری میلیوتین در سال ۱۸۷۰ به امپراتوری روسیه وارد شد. طول مدت خدمت اجباری در فدراسیون روسیه دو سال است که اکثر روس‌ها به طرق مختلف از انجام آن اجتناب می‌ورزند.

اغلب روش‌های مورد استفاده در اجتناب از خدمت سربازی عبارت است از تحصیل در دانشگاه یا مشابه آن. افرادی که تا مقاطع فوق لیسانس یا دکترا ادامه تحصیل دهند خدمت سربازی اجباری ندارند.

آمریکاایالات متحده آمریکا به طور متناوب از خدمت وظیفه استفاده کرده است. برای مثال در سال ۱۸۶۳ فراخوان نیروهای وظیفه باعث ایجاد شورش‌های نیویورک شد.بعدها در سال ۱۹۱۷ که ایالات متحده وارد جنگ جهانی اول شد دولت این کشور از فراخوان خدمت وظیفه استفاده کرد. نخستین دوره خدمت وظیفه در زمان صلح نیز با لایحه‌ای به نام خدمت و آموزش انتخابی در سال ۱۹۴۰ برگزار شد. خدمت وظیفه فعال (فراخوان) در سال ۱۹۷۳ در این کشور به پایان رسید.

هم‌اکنون از پسرانی که در سنین بین ۱۸ تا ۲۴ سال قرار دارند خواسته می‌شود در نظام خدمت انتخابی ثبت‌نام کنند. هدف این خدمت «فراهم آوردن نفرات کافی برای نیروهای مسلح در شرایط اضطراری است» و هدف دیگر آن نظام سلامت فردی کارکنان است.

از دیگر اهداف این طرح ایجاد برنامه‌ای برای فرمان‌شکنان وجدانی است تا آنها نیز بتوانند در خدمات جایگزین کار کنند. از سال ۱۹۸۶ تا به حال هیچ‌کس به خاطر تخطی از قوانین نظام وظیفه کشته نشده است.

زنان نمی‌توانند در خدمت انتخابی آمریکا ثبت‌نام کنند اما این اختیار را دارند تا به عنوان داوطلب به ارتش بپیوندند.چین

خدمت وظیفه از زمان تأسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹ در تئوری وجود داشته است. با این حال به دلیل جمعیت کلان چین و وجود داوطلبان زیادی که تقاضای ورود به ارتش این کشور را دارند، تا به حال فراخوان خدمت اعلام نشده است.

خدمت وظیفه در ماده ۵۵ قانون اساسی چین این طور تقدیس شده است: «وظیفه مقدس هر شهروند جمهوری خلق چین است که از میهن مادری خود در برابر حملات دشمنان دفاع کند. وظیفه افتخارآمیز هر شهروند جمهوری خلق چین انجام خدمت نظامی و عضویت در نیروهای مقاومت است.»

مبنای حقوقی فعلی خدمت وظیفه، قانون نظامی مصوب سال ۱۹۸۴ است که این طور بیان می‌کند که خدمت نظامی، وظیفه «تمام شهروندان بدون تمایز نژادی (…) و گرایش مذهبی» است.

این قانون از زمانی که تصحیح شده به حالت اجرا در نیامده است. خدمت نظامی معمولاً در نیروهای مسلح عادی انجام می‌شود، اما قانون سال ۱۹۸۴ اجازه اجرای خدمت وظیفه تحت عنوان نیروهای احتیاط را نیز داده است.

ساکنان هنگ‌کنگ و ماکائو از سال ۱۹۹۷ و ۱۹۹۹ از عضویت در ارتش منع شده‌اند.ترکیهدر ترکیه خدمت نظامی اجباری برای شهروندان مردی که بین سنین ۲۰ تا ۴۱ سال هستند (با کمی استثنا) اعمال می‌شود.

کسانی که در حال تحصیل در سطوح دانشگاهی هستند یا مشغول گذراندن طرح‌های فنی و حرفه‌ای هستند می‌توانند خدمت خود را تا پایان برنامه مذکور به تعویق بیندازند.

طول خدمت ضرورت متفاوت است. پانزده ماه برای سربازان صرف، دوازده ماه برای افسران احتیاط و شش ماه برای سربازان کوتاه‌مدت که شامل کسانی می‌شود که مدرک دانشگاهی به دست آورده‌اند ولی خود را به عنوان افسر احتیاط در وقت مقرر معرفی نکرده‌اند./تابناک بنقل ازاعتماد
                                                                            ***

 

سال گذشته، قانون اجباری خدمت نظام وظیفه،سربازی، در سوئد لغو شد. این مسئله باعث مشکلاتی برای برخی از مهاجران شده است که تابعیت مضاعف دارند. اینگونه مهاجران اکنون در صورت مسافرت به کشور خود مجبور خواهند بود که خدمت سربازی را در آنجا انجام دهند.

زکی اونو تور یک از این مهاجران است. او شهروند ترکیه است و همزمان پاسپورت سوئدی نیز دارد. او به گزارشگر بخش بین اللمل رادیو سوئد می گوید که اگر به ترکیه سفر کند ، برای خدمت اجباری اعزام خواهد شد.

 

او می گوید که من را در فرودگاه خواهند گرفت و به سربازی خواهند فرستاد. به مناطق خطرناک که هنوز جنگ در آنها جریان دارد.

شهروندان مرد کشور ترکیه باید طبق قانون خدمت سربازی را انجام دهند حتی اگر در خارج از کشور زندگی کنند. ترکیه در این زمینه تنها نیست و کشورهای دیگر نظیر ایران و سوریه نیز چنین قانونی را دارند. بر خلاف ایران، ترکیه و سوریه خدمت سربازی در سوئد را قبول کرده بودند و شهروندان این کشورها در صورت انجام خدمت سربازی در سوئد، از خدمت در کشور خود معاف می شدند. اما با برچیده شدن خدمت اجباری در سوئد، این راه ساده برای معافی برای بسیاری از مهاجران بسته شده است. میکائیل اوستلوند ، منشی رسانه ای وزارت دفاع سوئد، می گوید که در هنگام تصویب قانون حذف سربازی به چنین مشکلی فکر نکرده بودند.

او می گوید که تصمیم پارلمان در خصوص حذف خدمت اجباری و تبدیل آن به خدمت داوطلبانه در پی خواسته وزارت دفاع و ارتش سوئد صورت گرفت. این قانون به ما کمک می کند که پرسنل خود را تامین کنیم. او اعتراف می کند که تغییر این قانون باعث مشکلاتی برای برخی از شهروندان خواهد شد.

پس دادن تابعیت ترکیه و خروج از آن نیز آسان نیست چرا که باید برای قبول آن خدمت سربازی را انجام داده باشید و یا معافی داشته باشید.

زکی اونوتور می گوید که غیر ممکن است. مقررات ترکیه می گوید که باید سربازی را انجام داده باشید و گرنه نمی توانید تابعیت خود را پس بدهید.

هنوز آماری از تعداد افرادی که مانند زکی انوتور با این مشکل روبرو شده اند در دسترس نیست. او اکنون نمی تواند به منطقه کردستان ترکیه سفر کند و خانواده خود را ببیند. چرا که برگه پایان خدمت و یا معافی ندارد.البته او در صورت پرداخت ۵۰۰۰۰ کرون می تواند خدمت پس از دوره آموزشی خود را خریداری کند.۸ augusti 2011

                                                             ****

لغو خدمت سربازی اجباری در گرجستان۲۰۱۶

پایگاه خبری آپسنی گرجستان  روز سه شنبه گزارش داد که خانم خیداشلی در نشست خبری روز گذشته ( دوشنبه ) با حضور نمایندگان رسانه های محلی و خارجی با اعلام این مطلب گفت : یکی از وعده های من در ابتدای تصدی پست وزیر دفاع ، لغو خدمت سربازی اجباری بود.
وی خدمت نظامی در ارتش گرجستان را کاری شایسته عنوان کرد و با تاکید بر این که همه باید علاقه برای خدمت سربازی داشته باشند ، افزود: کسانی که مایل به انجام خدمت وظیفه نظامی نباشند ،مجبور به گذراندن این دوره نخواهیم کرد .
خدمت نظامی در ارتش گرجستان تا به حال به چهار دسته از جمله اجباری ، قراردادی ، پرسنل و رزرو تقسیم شده بود و شهروندان این کشور در سن ۱۸ الی ۲۷ سال به خدمت سربازی اجباری جلب می شدند.
 
 به گزارش ایرنا، مدت خدمت سربازی اجباری در ارتش گرجستان ۱۲ ماه بود و مشمولین خدمت نظامی اجباری دو بار در سال در پاییز و بهار برای اجرای وظیفه نظمی در ارتش فراخوانده می شدند./۰۸ تیر ۱۳۹۵ عصرایران
مدیریت سایت-پیراسته فر:درعراق هم خدمت سربازی اجباری نیست

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما