حقوق “امام جمعه” وائمه جماعت ایران چقدراست؟

حقوق
  حقوق امامان جمعه و جماعت درایران

فیش حقوقی»یک امام جمعه 

آیت‌الله علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی فیش حقوقی خود را منتشر کرد.
تصویر «فیش حقوقی» امام جمعه مشهد منتشر شد

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد ، فیش حقوقی اردیبهشت۱۳۹۵ خود را منتشر کرد.‌بیست وسه میلیون وچهارصدوهفتادوهشت هزاروهشت صدو چهل ریال(۲۳۴۷۸۸۴۶ریال)

آیت‌الله علم‌الهدی به جز حقوق به‌عنوان بازنشسته هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) و یک واحد مسکونی در تهران، هیچ واحد و ثروت دیگری ندارد.جام جم آنلاین۲۰ تیر ۱۳۹۵ به نقل از تسنیم

هر امام‌جمعه چقدر حقوق دریافت می‌کند؟

 تقوی: ما عنوان حقوق را به کار نمی‌بریم، عنوان شهریه را بکار می‌بریم. همان چیزی که در حوزه‌های علمیه مرسوم بوده از ۱۵۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان. این را مقام معظم رهبری می‌دهند. 

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور / ۵ دی ۱۳۹۳برنامه «شناسنامه»تلویزیون

***

بالاترین میزان حقوق ائمه جمعه در کشور را ۳۰۰ هزار تومان 

 حجت‌الاسلام حسین ملک‌مکان(رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان فارس) به‌عنوان سخنران قبل از خطبه‌های نماز جمعه اول مرداد شیراز، گفت: ائمه جمعه در واقع حقوق دریافت نمی‌کنند بلکه شهریه‌ای بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان را به شکل ماهیانه دریافت می‌کنند.

وی با تصریح اینکه برخی از ائمه جمعه در کشور، همین مبلغ را هم دریافت نکرده و از امکاناتی که قانونا در اختیار آنان است هم بهره‌ای نمی‌برند/۱مرداد۹۵انتخاب

توضیح مدیرسایت-پیراسته فر:

خوب حاج آقا ملک مکان توضیح می داد که ائمه جمعه محترم علاوه برشهریه ،درآمدشان ازکجاتأمین می شود،بلاخره امامان جمعه اگراهل ریاضت هم باشند،خانواده(زن وبچه)دارندوآنها هم حق زندگی دارند.
مثلاًمیگفتندبعضی ها دراستخدام ویا حقوق بگیریک اداره ویاسازمان دولتی هستند ویا اجازه برداشت ازفلان منابع مردمی را دارندتا برای مردم قابل درک باشد.

همانطورکه آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد فیش حقوقی اردیبهشت۱۳۹۵ خود را منتشر کردکه بازنشسته هیئت علمی دانشگاه امام صادق است ومبلغ بیست وسه میلیون وچهارصدوهفتادوهشت هزاروهشت صدو چهل ریال(۲۳۴۷۸۸۴۶ریال)دریافت می کند

البته ائمه جمعه “خانه مسکونی وخودرو”ی سازمانی”رایگان” دراختیارشان هست.

***

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه(حجت الاسلام سیدرضا تقوی):

این ائمه جمعه حقوق بگیر نیستند. این ها شهریه طلبگی داشتند”وقتی امام جمعه می شوند” شهریه ای که طلاب در حوزه می گرفتند قطع می شود به خاطر همین شهریه ای از سوی رهبری در حدود ۲۰۰ هزار تومان به این ها تعلق می گیرد

وی تصریح کرد: بخشی از هزینه‌های زندگی ائمه جمعه از طریق مردم و تدریس در دانشگاه و بخشی نیز از طریق موقوفات مساجد تأمین می‌شود.
رهبری اجازه داده‌اند که ائمه جمعه از ثلث سهم امام و وجوه شرعی برای هزینه‌های زندگی‌شان استفاده کنند./مصاحبه بارسانه ها۲ مرداد ۱۳۹۶

                                                    ***

حقوق یک امام جماعت

مسجد داری بیشتر مربوط به نمازجماعت مغرب و عشاء می شود و مبلغ متوسط دریافتی روحانیون برای یک وعده مغرب و عشاء نیز هم اکنون پانصد هزار تومان است.

اقامه نمازجماعت ظهر و عصر در شرکت ها و ادارات دولتی ، یکی دیگر از منابع درآمدی روحانیون است. در حال حاضر مبلغی که به عاوینی همچون “حق القدم ” و یا هزینه ایاب و الذهاب به روحانیون برای اقامه نماز ظهر و  عصر پرداخت می شود نیز حدود ۵۰۰ هزار تومان است.

 از عوامل تغییر نرخ این فعالیت نیز تمکن مالی شرکت ها و ادارات و یا میزان شهرت امام جماعت است. سخنرانی و بیان احکام در بین و یا پس از نماز ظهر و عصر از فعالیت های جانبی این حوزه است /۰۴ دی ۱۳۹۲پارسینه

این میزان حقوق ائمه جماعت”۵۰۰هزارتومانی مربوط به ۲سال پیش است که حالا بایدحدود۸۰۰هزارتومان باشد،همانطورکه ذکرشده این حقوق “میانگین”است،یعنی میتواندبین۵۰۰تومان تازیریک میلیون بستگی به شهر ویا درآمدمسجدباشد.

واما اینجانب-پیراسته فر( مدیرسایت) بایکی ازمسئولین سازمان تبلیغات استان گیلان  تماس گرفتم،ایشان گفتند،روحانیونی که درمدارس امامت می کنندروزانه۵۰۰۰تومان است

اگریک روحانی ماهانه۲۰روزبه مدارس برودماهانه یکصدتومان می گیرید ودرادارات وشرکتهاوحتی مساجدائمه جماعت کمتراز۵۰۰هزارتومان می گیرند،بعضی ازمساجد۳۰۰تا۲۰۰تاهزارتومان می دهند.درهمین رشت من بابعضی از دوستان”ائمه جماعت”صحبت کردم چیزی دوروبریکصدهزارتومان “ماهانه”می گیرند

این مقام مسئول گفتند:قیمت نمازقضاء”استیجاری”یکساله رایک میلیون وهشتادتومان و

روزه قضای یک ماه را۷۵۰هزارتومان اعلام کرد

باتوجه به اینکه این مأموریت رابه هرکس نمی دهند ودیگراینکه هرروحانی توانایی یک ماه روزه گرفتن راندارد.

وایشان گفتند اگرما”امام راتب”نتوانیم یک یاچندشب به مسجدبرویم مبلغ۱۰هزارتومان به یک روحانی می دهیم که برود بجای مانمازبخواند./این اطلاعات مربوط به شهررشت بود.آبان ۱۳۹۴

 در پی درج مطلب در روزنامه وقایع اتفاقیه با عنوان « حقوق ۲۱ هزار ائمه جماعت در مدارس عقب افتاده است » مورخ  ۱۷ / ۳ / ۹۵  جوابیه معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی این وزارتخانه به شرح زیر است :

در سال ۱۳۹۴ با وجود محدودیت های مالی و تنگناهای اعتباری مجموعا مبلغ نود و یک میلیارد و هفتصد و پنجاه میلیون (  ۰۰۰/ ۰۰۰/ ۷۵۰ / ۹۱ ) ریال برای پرداخت حق القدم ائمه جماعات مدارس تامین و به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ اعتبار شده است/سه شنبه, ۰۸ تیر ۱۳۹۵-سایت صدای معلم

                                                    ***

آیا جایز است روحانیون در مقابل نمازی که به عنوان امام جماعت می خوانند، از مردم پول بگیرند؟
آیا روحانیونی که به عنوان امام جماعت در مساجد یا در ادارات منصوب می شوند، می توانند در قبال اقامه ی نماز از دولت اجرت بگیرند؟ در حالی که نه قراردادی با دولت می بندند و نه شرط می کنند؟

مقام معظم رهبری:

در مقابل نمازی که اقامه می کنند نمی توانند پول بگیرند. البته اگر به عنوان حق رفت و آمد، کرایه ماشین و… باشد، اشکال ندارد.

اما گرفتن حقوق ماهیانه از دولت (در مقابل اقامه ی نماز) این حکمش نسبت به موارد، اشخاص، دولت ها و… فرق می کند[۱].

آیت الله مکارم شیرازی:

در این گونه مسائل باید به بزرگان (علمای) همان کشور و منطقه مراجعه نمود؛ زیرا که آنان به مسائل آن جا آگاه تر می باشند[۲].

آیت الله صافی گلپایگانی:

اگر گرفتن حقوق از دولت باعث ایجاد وظیفه برای آن روحانی شود، کما این که در بعضی کشورها این گونه است، گرفتن حقوق جایز نیست. همچنین اگر دولت هم دولت اسلامی نباشد، در این صورت هم گرفتن اجرت جایز نیست[۳].


[۱] “لایجوز اخذ الاجره مقابل الصلاه بالناس، نعم لا مانع من اخذ تکالیف الذهاب و الایاب و تهیئه المقدمات،و اما اخذ الراتب من الدوله فیختلف حکمه باختلاف الموارد و الحالات و الاشخاص و الدول. والله العالم.

[۲] راجعوا فی امثال هذه المسائل الى کبار علماء البلد فان الشاهد یرى ما لایرى الغائب.

[۳] ان کان قبض الرواتب من الدوله یجعل الحوزوی موظفاً عندها کما هو المعروف فی بعض البلاد فهو غیر جائز و لم تکن الدوله مؤسسه علی النظام الاسلامی.

***

معاون اول قوه قضائیه (اژه‌ای)حقوق خودراعلنی کرد

۱۱ میلیون تومان حقوق می‌گیرم

معاون اول قوه قضائیه :در حال حاضر در فروردین ماه ۱۳۹۶حقوقم ۱۱ میلیون و خرده‌ای و کمتر از ۱۲ میلیون تومان بوده است.

وی افزود:در اوایل دهه ۷۰ چهار میلیون تومان وام مسکن گرفتم،  همچنین در زمان آقای احمدی‌نژاد ۱۵ میلیون تومان وام گرفتم که بعد از این که من را از وزارت عزل کردند اقساط آن را یک جا پرداخت کردم، همچنین ۲۰ میلیون تومان از قوه‌قضائیه وام دریافت کردم و آخرین وامی که گرفتم ۸۰ میلیون تومان است که هم اکنون در حال پرداخت اقساط آن هستم.

حجت‌الاسلام غلامحسین حسنی اژه‌ای شب گذشته در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد-پنجشنبه۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ایسنا

                                                                       ***

دستمزد امام جماعت و مؤذن مکه و مدینه چقدر است؟

امام جماعت سابق مسجد الحرام در یک مصاحبه تلویزیونی از مقدار دستمزد امامان و خطبای مسجد الحرام و مسجد نبوی پرده برداشت.

 شبکه العالم، «عادل الکلبانی» در یک برنامه تلویزیونی گفت که دستمزد امامان حرم مکه و حرم نبوی یکسان است و این امر برای مؤذنها نیز به همین ترتیب است.

وی افزود: هرکدام از امامان حرمین ماهانه ۸۲۰۰ ریال (سعودی) حقوق دریافت می کنند. حقوق ماهانه هرکدام از مؤذن ها نیز ۵ هزار ریال سعودی است./۹۴/۰۸/۲۷فارس

توضیح مدیرسایت-پیراسته فر:هرریال سعودی معادل۹۵۲توامان است/حقوق یک امام جماعت درمکه ومدینه (۷۸۰۰۰۰۰)هفت ملیون وهشتصدهزارتومان می باشد. وحقوق مؤذنین حدود۵میلیون تومان

درباره نویسنده

2047مطلب نوشته است .

۴ Comments on “حقوق “امام جمعه” وائمه جماعت ایران چقدراست؟”

 • حسن wrote on ۱۱ اسفند, ۱۳۹۶, ۴:۵۵

  سلام خیلی وقیح است برای شما،که بدون اطلاع حرفی را می نویسید وبهتان به دیگران می زنید روز قیامت. باید جواب گو باشید

 • همتیان wrote on ۱۱ اسفند, ۱۳۹۶, ۴:۵۹

  سلام،به خدا قسم این حرفی که این جا نوشته شده صحت ندارد خواهشمندم نشر دهید  همتیان،امام جماعت

 • همتیان wrote on ۱۱ اسفند, ۱۳۹۶, ۵:۱۱

  سلام البته  نه همه مطالب، حق القدم  خیلی از امامان جماعت کمتر از۵۰۰
  هزار تومان در ماه است. که شما می گویید آن هم بابت هزینه ایاب و ذهاب وبنزین است  

 • پیراسته فر wrote on ۱۱ اسفند, ۱۳۹۶, ۵:۲۲

  سلام حسین آقا
  هَاتُوا بُرْهَانَکُمْ إِن کُنتُمْ صَادِقِینَ
  کجای این مقاله دروغ است؟شما راستش بگید
  به این آیه توجه ودقت کنید
  مَّا یَلْفِظُ مِن قَوْلٍ إِلَّا لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ -١٨ سوره ق
  به خدا قسم این حرفی که این جا نوشته شده صحت ندارد خواهشمندم نشر دهید همتیان،امام جماعت
  بخداقسم دروغ نوشتم!؟
  شمااطلاعات درست رابدهید،من منتشرش میکنم
  وبگیدامام جماعت کدام شهرید،کدام مسجد ،چندمدتیه که اینجاامامت می کنید وقبلاًکجابودید وسطح تحصیلاتت وچقدرمی گیرید؟
  البته لازم نیست خودتان را بنامهای حسن وحسین وهمتیان معرفی کنید!

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما