اختلاف بغداد و اربیل”اقلیم کردستان”درآزادسازی موصل ومسائل نفتی

اختلاف  بغداد و اربیل

اختلاف  بغداد و اربیلاقلیم کردستاندرآزادسازی موصل

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق مستقیما خطاب به دولت منطقه‌ای اربیل گفت که عراقی‌ها کاملا با تقسیم موصل مخالفند و تنها به ارتش عراق و حشد شعبی اجازه داده خواهد شد تا پس از بازپس‌گیری موصل وارد این شهر شوند.
اظهارات حیدر العبادی متوجه نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق است که اخیرا کنترل ۱۲ روستا را در حومه موصل در دست گرفته‌اند و تروریست‌های داعش را به اطراف شهر القیاره در جنوب این شهر راندند؛ مسئله‌ای که بغداد آن را تجاوز از خط قرمزی می‌داند که آن را برای پیشمرگ‌ها ترسیم کرده است.
بغداد تاکید دارد که با اربیل بر سر عدم پیشروی پیشمرگ‌ها خارج از مناطق کنونی تحت سیطره آن‌ها به توافق رسیده است. در واقع دولت عراق به خوبی می‌داند که اگر نیروهای کرد دستشان را به سمت مناطق جدید دراز کنند دیگر این مناطق به دست بغداد نمی‌رسد.
این را با استناد به اظهارات مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق می‌توان تأیید کرد که گفته بود: آن چیزی را که نیروهای پیشمرگ با خونشان به دست بیاورند تنها ازآن خود آن‌ها خواهد بود.
ارتش عراق اخیرا از طریق محور کرکوک-مخمور به آسانی و با استقبال به سمت جنوب موصل رفت تا از طریق آن به سمت کرانه شرقی رود دجله بروند اما اظهارات اخیر العبادی خشم پیشمرگ‌ها را که تنها دروازه ورود ارتش عراق به میدان جنگ از محور مخمور را در اختیار دارند، برانگیخت.
هوکر صلاح الدین، یکی از فرماندهان پیشمرگ‌ها در مخمور گفت، اظهارات العبادی آن‌ها را شوک‌زده کرد.
  مافقط ازمسعود بارزانی دستورمی گیریم،نه بغداد
اما این فرمانده زمانی که گفت “تنها مسعود بارزانی به عنوان فرمانده کل نیروهای کرد حق دارد آن‌ها را به حرکت درآورد یا متوقف کند” نشان داد که خیلی برای سخنان العبادی اهمیت قائل نیست.
از سوی دیگر سفین دزیی، سخنگوی اقلیم کردستان عراق این مشارکت را تأیید وگفتداعش دشمن مشترکی است که باید همه را متحد کند. به وارد شدن آن در توافق‌نامه اشاره کرد اما “فراموش کرد” که به لزوم هماهنگی با بغداد اشاره کند.
فرماندهان ارتش عراق نیزبانظرنخست وزیرموافق نیستند!
در مقابل برخی فرماندهان ارتش عراق که پیشروی کندی را در کرانه شرقی رود دجله در مقابل شهر القیاره داشته‌اند با اظهارات العبادی موافق نیستند و پیشمرگ‌ها را یک نیروی فعال در عرصه نبرد عراق می‌دانند که به حاشیه راندن آنها ممکن نیست.
نبیل حمید، یکی از فرماندهان ارتش عراق به الجزیره گفت: آنها”پیشمرگ‌ها” صرف نظر از سیاست مثل یک نظامی در میدان می‌جنگند. آن‌ها یک نیروی جنگی هستند و نقششان در عملیات آزادسازی مهم است.
 اعلام خطر
اما تحلیلگران معتقدند که آنچه در بغداد رخ می‌دهد احتمالا تنها در بغداد نمی‌ماند بلکه دیر یا زود روی میدان جنگ نیز تأثیر خواهد گذاشت.
 امریکاچه می گوید؟
در راستای این عملیات قریب الوقوع به نظر می‌رسد واشنگتن از احتیاط به خرج دادن در هدف قرار ندادن غیرنظامیان عاجز است و همین مسئله هزاران تن از ساکنان نینوا را مجبور به کوچ به سمت اردوگاه‌هایی کرده که تحت نظارت اقلیم کردستان هستند.
واشنگتن و هم‌پیمانانش صدها مشاور و نیروی جنگی و توپخانه هوشمند دارند که بر بالای ارتفاعات مخمور”میدان جنگ” مستقر است. همچنین صدها جنگنده دارد که همچنان در آسمان این منطقه جهت آمادگی برای عملیات موصل پرواز می‌کنند.
پیش‌مرگ‌ها خطاب به واشنگتن: از بغداد دستور نمی‌گیریم
از سوی دیگر وزارت پیش‌مرگ‌ها در اقلیم کردستان عراق در واکنش به اظهارات مارک تونر، سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا گفته که “نیروهای پیشمرگ از رهبران خود دستور می‌گیرند و هرگز از دولت عراق دستور نخواهند گرفت.”
مارک تونر پیشتر از نیروهای پیشمرگ خواسته بود که تحت سیطره دولت عراق قرار بگیرند.
در بیانیه وزارت پیشمرگ‌ اقلیم کردستان آمده است: نیروهای پیشمرگ به جهان ثابت کردند که تنها نیرویی هستند که می‌توانند با خشن‌ترین گروه‌های تروریستی در جهان بجنگند.
۳۰ مرداد ۱۳۹۵تابناک/ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره
توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:اندکی اصلاحات انجام گرفته ازجمله در انتخاب تیترها
***

 حضور “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه  در مراسم تشییع پیکر “جلال طالبانی” سیاستمدار کُرد و رییس جمهور سابق عراق در شهر سلیمانیه عراق 

نشستن ظریف در مراسم در کنار مسعود بارزانی توجه رسانه های ترکیه را به خود جلب کرده است. این رسانه ها نوشتند:یکی از حاشیه های جالب توجه مراسم تشییع پیکر طالبانی نشستن ظریف در کنار بارزانی – تنها با یک فاصله “فواد معصوم” رییس جمهور عراق- بود.

حضور ظریف در مراسم تشییع طالبانی در سلیمانیه عراق
حساسیت رسانه های ترکیه به حضور ظریف در مراسم تدفین طالبانی/ رفتار متفاوت تهران و آنکارا در قبال مراسم تشییع طالبانی

ایران و ترکیه موضع مشترکی در قبال همه پرسی بحث برانگیز اخیر استقلال کردستان عراق داشته اند و  هر دو کشور مخالف جدی برگزاری این همه پرسی بوده اند.

این دو کشور همچنین در هفته ها و روزهای گذشته رایزنی های دیپلماتیک گسترده ای داشته اند که از جمله آنها سفر هفته گذشته رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه و نیز رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه به تهران و دیدار با مقامات عالی سیاسی و نظامی ایران بود.

با وجود این اشتراک نظر اما دو کشور رفتار متفاوتی را در قبال مراسم تشییع پیکر جلال طالبانی به نمایش گذاشتند، و در حالی که محمد جواد ظریف به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در مراسم تشییع پیکر طالبانی شرکت داشت، دولت ترکیه نماینده ویژه ای به این مراسم اعزام نکرد.

تنها نماینده حاضر از ترکیه در مراسم تشییع طالبانی” عثمان بایدمیر” سخنگوی حزب کردی ” دموکراسی خلق ها” (HDP) بود که او نیز به نمایندگی از حزب متبوعش که یک حزب اپوزیسیون کُردی در ترکیه است، در این مراسم شرکت کرده بود.

شاید یکی از دلایل حضور ظریف در مراسم تشییع پیکر طالبانی، شخصیت برجسته این سیاستمدار فقید کرد عراقی و رابطه بسیار نزدیک او با دولتمردان جمهوری اسلامی ایران در دوران حیاتش بوده است و همین تفاوت باعث شده که دولت جمهوری اسلامی ایران صرف نظر از اختلاف نظرهای موجود با دولت اربیل بر سر موضوع مناقشه برانگیز همه پرسی استقلال کردستان عراق، در عالی ترین سطح در مراسم تشییع طالبانی حضور یابد.

مژده دستگیری صدام را -مرحوم طالبانی  دراین رسانه ای کرد

شاید هنوز بسیاری از خبرنگاران ایرانی به یاد داشته باشند که مژده دستگیری صدام حسین دیکتاتور سابق عراق را جلال طالبانی برای نخستین بار به هنگام سفر به ایران به یک خبرنگار ایرانی داد و این “سوپرخبر” برای نخستین بار از یک رسانه ایرانی به جهان مخابره شد./ ۱۵ مهر ۱۳۹۶عصرایران

***

تداوم اختلافات اربیل و بغداد در بحث فروش نفت اقلیم کردستان

 در حالی که اختلافات بغداد و اربیل در موارد زیادی از جمله موضوع حضور کُردها در نبرد آزادسازی موصل همچنان بدون راه حل مانده، اختلافات در خصوص فروش نفت اقلیم کردستان عراق نیز به قوت خود باقی است و یک نماینده پارلمان این کشور روز جمعه از بغداد و اقلیم خواست به تنش ها در بحث فروش نفت خاتمه دهند.

 ‘احمد حاجی رشید’ در گفت وگو با آژانس خبری «دواروژ» اظهارکرد: متاسفانه اربیل و بغداد در زمینه شیوه های استخراج و توزیع درآمدهای حاصل از فروش نفت، هنوز با یکدیگر فاصله زیادی دارند.
وی افزود: بند ۳ ماده ۱۰ قانون اساسی عراق به دولت مرکزی اجازه می دهد، به شرطی که حکومت اقلیم کردستان به تعهدات خود در خصوص تحویل درآمدهای نفتی پایبند باشد، دولت مرکزی می تواند مشکلات نفتی اقلیم و بغداد را حل و فصل کند.
حاجی رشید اضافه کرد: بنا به دلایلی که اشاره شد، حکومت اقلیم کردستان عراق در زمینه موضوع نفت و حل مشکلات مربوط به آن مسئول است. 
این عضو پارلمان عراق، از اربیل و بغداد خواست در اسرع وقت برای پایان بخشیدن به اختلافات نفتی دور میز مذاکره بنشینند.
در همین حال، ‘علی جبار اللعیبی’ وزیر جدید نفت عراق، هفته گذشته بعد از اخذ رای اعتماد از پارلمان به رسانه های عراقی اعلام کرد: اختلافات میان اقلیم و حکومت مرکزی در بحث فروش نفت می تواند در بسیاری از بخش ها حل و فصل شود و هیچ امر غیر ممکنی در این زمینه وجود ندارد.
به دنبال این اظهارات، ‘صفین دیزایی’ سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق، در جریان شرکت در یک نمایشگاه عکس در اربیل به خبرنگار ایرنا در این شهر گفت: اگر اراده ای برای حل مشکل نفت وجود داشته باشد، اقلیم کردستان این اراده را دارد و امیدواریم این اراده را در بغداد هم ببینیم.
وی افزود: حکومت اقلیم کردستان عراق تاکنون به طور رسمی هیچ درخواستی برای آغاز مذاکرات در زمینه نفت با بغداد دریافت نکرده است و تنها در رسانه ها این مطلب را شنیده ایم.
حکومت اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی عراق سال ها است در زمینه استخراج نفت، نحوه فروش و هزینه کرد درآمدهای نفتی اقلیم کردستان با یکدیگر اختلاف نظر دارند و دو طرف هنوز نتوانسته اند به راهکار مناسبی برای حل مشکلات خود دست یابند.
دولت مرکزی و دولت محلی اقلیم کردستان عراق، به علاوه در موارد دیگری از جمله در بحث جنگ علیه داعش و عملیات موصل با اختلافاتی روبرو شده اند.۱۳۹۵/۰۵/۳۰ ایرنا

***

اختلاف‌ها به اقلیم کردستان خلاصه نمی‌شود
روابط دولت عراق و دولت اقلیم کردستان بار دیگر متشنج شده است. پیش از این دو دولت بر سر مسئله کرکوک و اختلاف­های سیاسی با یکدیگر دچار تنش شده بودند. اما اکنون به نظر می­رسد چالش میان کردها و دولت عراق فراتر از یک اختلاف نظر عادی شده و وارد مرحله تازه­ای شده است./۱۷ آذر ۱۳۸۷ 

گفت و گوی دیپلماسی ایرانی با ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران:
 علت اختلاف اخیر اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق چیست؟
 به اعتقاد من علت را باید در تفکر شوونیسم عرب ( ملی گرایی افراطی عرب) نسبت به ارتباطاتش با کردها جستجو کرد، در غیر این صورت کل عراقی ها -کرد و عرب- وابسته به قانون اساسی و شریک در  حکومت بغداد هستند و اقلیم کردستان جزئی از حکومت فدرال عراق است و آقای نوری مالکی نیز یکی از مبارزین قدمای عراق است که بر علیه صدام اقدام کرد.
امروز دولت بغداد بیشتر نیاز به حفظ وحدت و روابط  تاریخی با کردها دارد نه اینکه بر علیه مصالح کرد و وضعیت کنونی عراق اقدام کند، ما تا این لحظه حکومت مالکی را تایید کرده و خود را همکار این دولت می‌دانیم اما متاسفانه برخی از کارهای اخیر این دولت در خصوص کرد و منطقه اقلیم کردستان اشاره ای منفی برای در نظر گرفتن قانون اساسی عراقی و برخورد با منطق اقلیم کردستان است.
 علت شدیداللحن بودن بیانیه اخیر دولت کردستان خطاب به دولت مالکی چیست؟
در کل معنی بیانیه، شدید اللحن بودن آن را نشان نمی دهد بلکه معنی آن این است که، واقعیتی که در ذهن کردهاست با واقعیتی که در ذهن آقای مالکی وجود دارد مخالف یکدیگر است، باید بر سر این مخالف ها مذاکره کرد و مشکلات را از طریق بازگشت به دادگاه دستوری و قانون اساسی عراقی حل و فصل کرد.
دولت کردستان عراق با قانون اساسی عراقی مخالفتی ابراز نکرده و نمی کند. ما معتقدیم که برخی اقدامات آقای مالکی مخالفت با قانون اساسی عراقی است. به عنوان مثال، ایشان خواسته است نیروی نظامی به منطقه مورد اختلاف خانقین ارسال کند یا اینکه ایشان می خواهد امروز وابستگان قبلی که با صدام حسین علیه مردم عراق و کرد فعالیت می کردند را زیر یک سایه جدید در منطقه اقلیم کردستان زنده و مسلح کند.
 از بیانیه اخیر دولت کردستان چنین برداشت می شود که اقلیم کردستان ممکن است حمایت خود را از دولت مالکی بردارد، آیا شما از حمایت دولت دست خواهید کشید؟
مسلم است که اگر ایشان راه حل سیاسی، دیپلماتیک و دستوری را نپذیرند و جوابگوی درخواست های شرعی و قانونی مردم کرد و حکومت اقلیم کردستان نباشند، باید به گونه اى دیگر با آن برخورد شود. ضمن آنکه باید توجه داشت که تنها اختلاف کرد با دولت مالکی مطرح نیست، حتی استان های جنوب و مجلس اعلای اسلامی و تعدادی از دیگر گروه ها نیز در مورد برخی مسائل با فردیت مالکی اختلاف نظر دارند. اخیرا اختلاف کردها با مالکی مطرح شده است وگرنه پیش از این در درون حزب ائتلاف شیعه بر سر برخی موضوعات اختلاف نظر وجود داشته است.
 به‌طور مشخص آیا کردها در صورتی‌که نوری مالکی در موعد انتخابات مجددا کاندیدا شوند، از ایشان حمایت خواهند کرد؟
کرد با مالکی مشکل خاصی ندارد. مشکلات ما این است که سلطه آقای مالکی موجب سوء استفاده علیه کردها شده است. راه حل این اختلافات در بازگشت به قانون اساسی و دادگاه دستوری عراق است، در صورتی‌که از این مسیر اختلافات برطرف شد، دیگری مشکلی میان کرد و آقای مالکی وجود ندارد.
 مشکل کردها با مجلس اسناد که در بیانه اخیر نیز به آن اشاره شد، چیست؟
مجلس اسناد آن تعداد نیروهایی هستند که که زیر این اسم می خواهند نیروی مسلحی در منطقه اقلیم کردستان ایجاد کنند. تعداد زیادی از مجلس اسناد در منطقه موصل و کرکوک از وابستگان قبلی به صدام  و حزب بعث عراق بودند که نقش زیادی بر علیه مبارزان کرد و مردم کردستان داشتند. آقای مالکی برای تقویت کار نظامی دولت خود قصد دارد این نیروی نظامی را با نامی جدید زنده کند، این امر نه تنها مخالف حکومت اقلیم کردستان بلکه مخالف نظر مردم کردستان اعم از عرب، کرد، ترکمان و آشوری است برای ارائه راه‌حلی در این خصوص و دیگر مسائل مورد اختلاف، کمیسیونی در بغداد تشکیل شده است.
  در بیانیه اخیر حکومت کردستان نسبت به عملکرد گروه فعال سازمان ملل نیز انتقاداتی شده است، آیا این حکومت با نیروهای سازمان ملل مشکل دارد؟
با این نیروها مشکلی نداریم بلکه صرفا اختلاف نظر پیرامون تفکر گروه فعال سازمان ملل در عراق وجود دارد، آنها برخی مسائل را مطرح می کنند که بیش از آنکه راه حل مشکلات را آسان کند، موجب پیچیده شدن مشکلات می شود.
برخی معتقدند که حکومت اقلیم کردستان با صدور همزمان بیانیه خطاب به دولت مالکی و گروه فعال سازمان ملل در عراق به‌دنبال زیاده خواهی و زیاده طلبی در اهدافش است، نظر شما در این خصوص چیست؟
اگر حکومت کردستان به‌دنبال زیاده خواهی بود پیش از سرنگون شدن صدام قدرتی به مراتب بیشتر از شرایط فعلی داشت، ما به‌دنبال حفظ حقوق مسلم خودمان بر اساس آنچه در قانون اساسی عراقی درج شده است، هستیم.
تفسیر آقای مالکی و حکومت کردستان از قانون اساسی متفاوت است، قانون اساسی شامل مواردی ثابت و مواردی اجتهادی است، در حوزه مسائل اجتهادی هر یک از طرفین- حکومت اقلیم کردستان و دولت مالکی- تفسیری به نفع خود ارائه می دهند، برای رفع این مشکل باید به دادگاه دستوری عراق بازگشت.
به عنوان مثال کارشناسان ما انعقاد  قراردادهای نفتی با شرکت های نفتی خارجی را خلاف قانون اساسی عراق نمی دانند اما در بغداد تفسیری مغایری وجود دارد، برای رفع این اختلاف ها باید ابتدا به قراردادهای موجود و متن قانون اساسی توجه کرد و در صورت اختلاف تفسیر در قانون باید به دادگاه دستوری مراجعه کنیم.
             

درباره نویسنده

1540مطلب نوشته است .

۲ Comments on “اختلاف بغداد و اربیل”اقلیم کردستان”درآزادسازی موصل ومسائل نفتی”

  • سلنا wrote on ۳ شهریور, ۱۳۹۶, ۱۷:۲۷

    سلام ببخشید خانم دکتر سوالمو بد رسوندم منظورم اینه  آیا با لیسیدن واژن زن هم ممکنه باعث آسیب پرده بکارت بشه؟

  • پیراسته فر wrote on ۳ شهریور, ۱۳۹۶, ۲۰:۳۹

    سلام سلنا
    نه

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما