جنبش”وال استریت”Wall Streetچیست؟جنبش«تسخیر آتلانتا»چیست؟

جنبش

جنبش”وال استریت”چیست؟تظاهرات ضدسرمایه داری

وال استریت «Wall Street» نام خیابان معروفی در محله «منهتن» نیویورک است و به دلیل وجود ساختمان بورس نیویورک به عنوان بزرگ ترین بورس جهان از نظر میزان معاملات و حجم مالی نظام سرمایه‌داری به شهرت رسیده است.

بزرگ‌ترین مراکز اقتصادی آمریکا و چند بورس مهم این کشور در این خیابان قرار دارند که می توان به بورس نزدک (NASDAQ)، بورس آمریکا (AMEX)، بورس تجاری نیویورک (NYMEX) و میز بازرگانی نیویورک (NYBOT) اشاره کرد.

ماهیت عجیب و سازمانی وال استریت در طی قرن ۱۹ میلادی توسعه یافت و در دهه ۱۸۴۰ بیشتر ساکنان این خیابان به دلیل تجمع شرکت‌ها از این محل نقل مکان کردند.

%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%db%8c%d8%aa2

۱۷ سپتامبر ۲۰۱۱(۲۶ شهریور ۱۳۹۰)رسانه‌ها از تجمع هزاران آمریکایی معترض به نظام مالی فاسد در این کشور که به اعتقاد آنها عامل اصلی بحران اقتصادی و بی عدالتی اجتماعی در آمریکاست، در نزدیک وال استریت، قلب اقتصادی این کشور، نماد اقتصاد سرمایه داری آمریکا خبر دادند.

معترضان آمریکایی که در این تظاهرات شرکت کرده بودند، شعارهایی چون «دموکراسی، نه سرمایه‌داری سازی» و «به حاکمیت اغنیا و ثروتمندان پایان دهید» سر دادند واین روز را «روز خشم آمریکا» نامگذاری شد.

سازمان‌دهندگان این تظاهرات در نظر داشتند با برپایی تظاهراتی بدون خشونت به اعتراضات خود ادامه دهند اما پس از چندی خبرهای بازداشت‌های وسیع و اعمال خشونت پلیس منتشر شد به طوریکه پلیس این کشور  فقط در یک روز ۷۰۰ نفر از معترضان را دستگیر کرد؛ نکته قابل توجه در این تظاهرات خشونت پلیس در برخورد با معترضان است.
  %d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%db%8c%d8%aa5
 وال‌استریت کجاست و چرا مردم آمریکا این نقطه را برای اعتراضات خود انتخاب کرده‌اند ؟

وال استریت «Wall Street» نام خیابان معروفی در محله «منهتن» نیویورک است و به دلیل وجود ساختمان بورس نیویورک به عنوان بزرگ ترین بورس جهان از نظر میزان معاملات و حجم مالی نظام سرمایه‌داری به شهرت رسیده است.

بزرگ‌ترین مراکز اقتصادی آمریکا و چند بورس مهم این کشور در این خیابان قرار دارند که می توان به بورس نزدک (NASDAQ)، بورس آمریکا (AMEX)، بورس تجاری نیویورک (NYMEX) و میز بازرگانی نیویورک (NYBOT) اشاره کرد.

ماهیت عجیب و سازمانی وال استریت در طی قرن ۱۹ میلادی توسعه یافت و در دهه ۱۸۴۰ بیشتر ساکنان این خیابان به دلیل تجمع شرکت‌ها از این محل نقل مکان کردند.

این خیابان از لحاظ تاریخی برای آمریکایی‌ها دارای اهمیت است چراکه جرج واشنگتن نخستین رئیس جمهور آمریکا در عمارت فدرال در خیابان وال استریت سوگند یاد کرد، همچنین کلیسای تاریخی «ترینیتی» در تقاطع این خیابان و خیابان برادوی قرار دارد.

 

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:اگرچه پایگاه وزادگاه«وال استریت»درامریکااست واما چون این جنبش  برای مبارزه باگرانی ونظام سرمایه داری است دربسیاری ازکشورهاازآن الگوگیری کردند،مثل آلمان واخیراً(آبان وآذر ۱۳۹۷) درفرانسه هزاران نفردرمخالفت باگرانی به خیابانهاریختندوآشوب هم بپاکردند ورئیس جمهور(مانوئل ماکرون)رامجبوربه عفب نشینی کردند.

نکته:ممکن است دربعضی ازکشورها اسمی وتشکیلاتی بنام«وال استریت»نشناسند واما نوع مشکل«گرانی»مشترک بین همه معترضین است،مثل ایران که در ۷ دی ۱۳۹۶«شبه وال استریت »ازمشهدشروع شد وبه بسیاری ازشهرهای دیگرهم سرایت کردومشکلاتی هم پیش آمد.بقول خلبان شهردار-قالیباف۹۶درصدو۴درصد.

***

به گزارش شبکه خبری الجزیره، سازمان‌دهندگان این جنبش در مصاحبه‌های مطبوعاتی اعلام کرده‌اند اگرچه تظاهرات خود را در تابستان شروع کردند اما قرار نیست با فرارسیدن فصل سرما عقب بکشند. آنها وسایل گرم‌کننده با خود به محل تجمع و تحصن برده‌اند و همچنان شب و روز را در چادرهای مستقر شده در محل تحصن می‌گذرانند.

جنبش وال استریت یکشنبه ۸ آبان ۱۳۹۰

در همین حال پلیس آمریکا با تداوم اقدامات سرکوبگرانه خود علیه معترضان ضد‌سرمایه‌داری، معترضان جنبش اشغال دنور در ایالت کلرادو آمریکا را با گلوله‌های پلاستیکی و اسپری فلفل مورد حمله قرار داد. پلیس اعلام کرده‌است که ۲۰ نفر از معترضان را در دنور دستگیر کرده‌است.

به گفته پلیس دنور، معترضان برخلاف شنبه‌های هفته‌های قبل، این بار به سمت مقر اصلی پلیس رفته و قصد ورود به این دفتر را داشتند. تعداد این معترضان به گفته پلیس به ۲هزار نفر می‌رسید. سخنگوی پلیس دنور گفته‌است که نیروهای پلیس به اقدامات خشونت‌آمیز معترضان واکنشی تند نشان داده‌است. پلیس همچنین مانع از برپایی چادر متحصنین در پارکی در جنوب شهر دنور شد. چندین هفته است که معترضان در این پارک تحصن کرده‌اند اما پلیس به دفعات اقدام به جمع‌آوری چادرهای آنها کرده است. به‌دنبال حمله پلیس به معترضان در شهر دنور، نماینده این شهر در مجلس نمایندگان آمریکا به دیدار معترضان در این شهر رفت تا آنها را آرام سازد. هفته گذشته نیز پلیس آمریکا در شهرهای اوکلند، آتلانتا و ساندیاگو ده‌ها نفر از معترضان را به جرم تحصن غیرقانونی بازداشت کرد.

وال استریت در آلمان رسید

هزاران نفر از مردم شهرهای برلین و فرانکفورت آلمان در دو روز گذشته علیه نظام سرمایه‌داری این کشور تظاهرات کردند. به این ترتیب جنبش اعتراضی به نظام سرمایه‌داری که در هفته‌های اخیر سراسر جهان از شرق تا غرب را در برگرفته‌است، به آلمان هم رسید. در هفته‌های اخیر از نیوزیلند تا ژاپن و از اندونزی تا انگلیس صحنه تظاهرات معترضان به نظام سرمایه‌داری بوده‌است. مردم جهان مشکلات کنونی اقتصادی را نشانه ناکام‌ماندن نظام سرمایه‌داری می‌دانند. در ۲روز گذشته هزاران نفر از مردم معترض شهرهای برلین و فرانکفورت علیه نظام سرمایه‌داری و قدرت رو به رشد بانک‌ها در این کشور اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، حدود ۲۵۰۰نفر از مردم معترض آلمان در بخش مرکزی شهر فرانکفورت با شعار فرانکفورت را اشغال کنید «علیه افزایش قیمت‌ها» در این کشور اعتراض کردند.

در همین حال در برلین نیز هزاران نفر از معترضان با شعار بحران، همان نظام سرمایه‌داری است به سیستم موجود اعتراض کردند. در پلاکاردهایی که در دست معترضان بود، شعارهایی چون برلین را اشغال کنید و «ما ۹۹درصد هستیم »به چشم می‌خورد. برخی از تظاهرات‌کنندگان نیز با هدف یادآوری جنبش اشغال وال‌استریت ماسک‌هایی به‌صورت داشتند.

«بهار عربی» و جنبش« اشغال وال‌استریت»

اسلاوی ژیژک فیلسوف آمریکایی اسلوونی‌تبار که منتقد نظام سرمایه‌داری است در گفت‌وگویی با الجزیره اعلام کرد: تحولات اخیر در جهان و در آمریکا نشان می‌دهد که همزیستی میان دمکراسی و نظام سرمایه‌داری به پایان رسیده‌است. او گفت: تحولات «بهار عربی» و جنبش« اشغال وال‌استریت» نشان داد که جهان به‌دنبال یک جایگزین واقعی است./کشنبه ۸ آبان ۱۳۹۰ همشهری

***

 تظاهرات ضد سرمایه داری در آمریکا

مقامات شهر آتلانتا در ایالت “جورجیا” آمریکا با وضع قوانین منع رفت و آمد با معترضان ضدسرمایه‌داری به مقابله پرداختند و ۵ نفر از معترضان را دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، پلیس شهر “آتلانتا” در ایالت “جورجیای” آمریکا ۵تن از معترضان “تسخیر آتلانتا” را در پارک مرکز شهر دستگیر کرد.
جنبش«تسخیر آتلانتا»چیست؟
پلیس آتلانتا اعلام کرده است که دلیل این دستگیری نقض قوانین منع رفت و آمد که مقامات شهر ایجاد کردند، بوده است.
بر اساس این گزارش، یک زن و ۴ معترض به نظام سرمایه داری آمریکا در آتلانتا در نزدیکی پارکی پس از آن دستگیر شدند که شعار  “ما گرسنه ایم، ما فقیریم” را در مقابل پلیس سر دادند.

حکومت نظامی از شنبه شب در نتیجه از بین رفتن نظم شهر به دلیل اردو زدن معترضان در پارک ایجاد شد.
۱۹ نفر از معترضان «تسخیر آتلانتا»که از جنبش «تسخیر وال استریت» نیویورک الهام گرفتند، در شنبه شب به دلیل نقض حکومت نظامی دستگیر شدند. در ماه گذشته نیز حدود ۲۴ نفر در پارک وودراف توسط پلیس دستگیر شدند.

“جیس جکسون” رهبر حقوق مدنی آمریکا با  این معترضان در عصر شنبه ملاقات کرد تا حمایت خود را نشان دهد. وی این جنبش را به عنوان ادامه جنبش ” افراد فقیر” به رهبری مارتین لوترکینگ، ستود.

این دستگیری ها پس ازآن اتفاق افتاد که جنبش«تسخیر آتلانتا»با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد. معترضان “اسکات اولسن” را که در ۲۵ اکتبر در اوکلند کالیفرنیا زخمی شده بود، به عنوان سمبل جنبش معرفی کردند. وی عضو پیشین نیروی دریایی بود و در افغانستان خدمت می کرد. حدود ۳۰ نفر در پنجشنبه گذشته در اوکلند دستگیر شدند. در این روز پلیس با استفاده از گاز اشک آور به معترضان حمله کرد. /۱۶ آبان ۱۳۹۰(۷نوامبر۲۰۱۱)فارس

تظاهرات روز گذشته معترضان جنش تسخیر آتالانتا که مقابل پنج شعبه بانک “چیس” تجمع کرده بودند، به خشونت کشیده شد و ۱۴  نفر بازداشت شدند.

جنبش تسخیر وال استریت هنگامی آغاز شد که گروهی از مردم در مرکز تجاری نیویورک در اعتراض به نابرابری های گسترده و فساد در سطوح بالا، تجمع کردند. با وجود مانع تراشی های پلیس و دستگیریهای گسترده، جنبش “تصرف” اکنون به دیگر شهرهای بزرگ آمریکا نیز رسیده است.

پلیس آمریکا اعلام کرد که تظاهرات روز گذشته معترضان جنش تسخیر آتالانتا که مقابل پنج شعبه بانک “چیس” تجمع کرده بودند، به خشونت کشیده شد و ۱۴نفر بازداشت شدند.

“سوفیا لییکو” یکی از برپا کنندگان این تظاهرات اعلام کرد که بازداشت معترضان آنها از پای در نمی آورد و آنها تا زمان دستیابی به اهداف خود به خیابانها می آیند.

وی در ادامه ضمن محکوم کردن اقدامات پلیس گفت : معترضان تنها افرادی هستند که به طمع ورزی شرکت های بزرگ آمریکایی معترض هستند و تظاهرات علیه نظام سرمایه داری همچنان ادامه دارد.

لییکو در ادامه به برخورد متفاوت پلیس مقابل شعب بانک چیس پرداخت و گفت : پلیس در برخی از شعب بدون دادن هشدار معترضان را بازداشت و به دست آنها دستبند می زند./۲۳ اسفند ۱۳۹۰خبرگزاری مهر

***

 تظاهرات ضدسرمایه داری درواشنگتن

 رسانه های آمریکانوشتند: تظاهرات کنندگان در شهرهای مختلف از جمله واشنگتن در خیابان ها تجمع و راهپیمایی مسالمت آمیز کرده و مخالفت شدید خود را با سرمایه داری و بیعدالتی در آمریکا ابراز داشتند.

تظاهرات کنندگان همچنین مخالفت خود را با نقش آمریکا در جنگ ها در مناطق مختلف جهان اعلام کردند.

این تظاهرات در شهرهای آمریکا در حالی برگزار شد که شهر لندن پایتخت انگلیس نیز شب گذشته شاهد تظاهرات ضد سرمایه داری و درگیری با نیروهای پلیس بود.، ۱۵ آبان ۱۳۹۴(۶نوامیر۲۰۱۵)خبرگزارمیزان


***
قرن بیستم میلادی اوج شکوفایی اقتصادی وال استریت بود به طوریکه نحوه برخورد سرمایه داران این خیابان در برابر مقامات آمریکا تغییر کرد و آنها نیز سهمی در تصمیم‌گیری‌های این کشور به خود اختصاص دادند.

وال استریت به سمبل آمریکا و سیستم اقتصادی این کشور بدل شده است چنان‌که بسیاری از آمریکایی‌ها آن را به عنوان نماد توسعه تجاری، اقتصادی کشور خود می دانند.

از اینرو فروپاشیدن وال استریت جز به این معنا نمی‌تواند باشد که نظام اقتصادی آمریکا یعنی نظام سرمایه‌داری فرو خواهد ریخت.

نام وال استریت همیشه مکان افراد دارای نفوذ اقتصادی در آمریکا را به ذهن متبلور می‌کند که با اتفاقات اخیر در این خیابان به نظر می‌رسد این بت اقتصادی در حال شکستن است.

به عقیده تحلیلگران، اعتراضات وال‌استریت نتیجه مستقیم رکود اقتصادی آمریکاست که از سال ۲۰۰۷ آغاز شد. افزایش بیکاری در جامعه، کاهش دستمزدها و مشکلات فراوان اقتصادی جامعه آمریکا و ناتوانی دولت‌مردان در عمل به وعده‌های خود به همراه سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا، شرایط را به نقطه‌ای رسانده که تحمل آن را برای مردم این کشور غیرممکن ساخته است.

در طول زمان، نام وال استریت به عنوان «مکان افراد دارای نفوذ اقتصادی در آمریکا» شهرت یافته است هم از این رو بود که اعتراض‌ها و تجمعاتی خیابانی که از تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۱ (۲۶ شهریور ۱۳۹۰)در نیویورک آغاز شد از همین محل شروع شد و نام آن برگرفته از قلب اقتصادی آمریکا بود و به جنبش اشغال وال استریت شهره یافت.

«جنبش وال استریت را اشغال کنید» در وبسایت خود و در بخش معرفی آورده است: «ما ۹۹ درصدی هستیم که از خانه‌های خود بیرون رانده شده‌ایم. ما از خدمات درمانی مطلوب محروم بوده‌ایم. ما از آلودگی محیط زیست رنج می‌بریم. ما ساعات طولانی را برای مقدار اندکی دستمزد و بدون بهره‌مندی از حقوق قانونی خود سخت کار می‌کنیم، البته اگر بتوانیم کاری پیدا کنیم. در حالی که یک درصد دیگر از همه چیز برخوردار است، ما از هیچ چیز برخوردار نیستیم. ما ۹۹ درصد جامعه هستیم»

%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%db%8c%d8%aa

این جنبش اعلام کرده بود که قصد دارد ۲۰ هزار نفر را به محله منهتن نیویورک بیاورد تا برای چند ماه این محله را تسخیر کنند. چنین اقداماتی از تجمعات اعتراض‌آمیز مردم مصر، یونان، اسپانیا و ایسلند الهام گرفته شده بود و به گفته گردانندگان جنبش، این لشکرکشی برای سرنگونی بزرگ‌ترین انحراف ایجاد شده در دموکراسی، قلمداد می‌شود.

اعتراض به مسائلی همچون فقر، بیکاری، قدرت و نفوذ شرکت‌های بزرگ، نابرابری اجتماعی، جنگ‌های خاورمیانه، بدهی دانشجویان و پاداش‌های زیاد برای مجریان وال استریت، از جمله اهداف آغاز این جنبش اعلام شده است. تظاهرکنندگان همچنین خواهان وضع مالیات بیشتر بر طبقه ثروتمند و پاسخگویی بانک‌ها در قبال اقداماتشان هستند که به بحران اقتصادی آمریکا دامن زده است.

با آغاز این اعتراضات که نه تنها برای دولتمردان آمریکا بلکه برای دیگر مردم جهان نیز غیرمنتظره بود، در فاصله ای کمتر از یک ماه  شعار محوری جنبش،« ۹۹ در صد در برابر یک در صد» بازتاب جهانی عظیمی پیدا کرد و به بقیه نقاط جهان که در ارتباط با نظامی سرمایه داری بودند تسری یافت و اعتراض‌های بین‌المللی نسبت به آنچه «طمع سیستم بانکی» خوانده شده، ابعادی گسترده تر از قبل یافت.

در باب دلایل و رویکرد مردمی به انجام اعتراض‌های سراسری علیه نظام سرمایه داری در آمریکا، که در قالب جنبش تسخیر وال استریت آغاز و با عناوین دیگر در سایر شهرها گسترش یافته است، دیدگاه‌های مختلفی مطرح می‌شود.

برخی کارشناسان، تغییرات در ساختار فرهنگی و درونی جامعۀ آمریکا و برخی افزایش افسارگسیخته ناهمگونی اجتماعی و فاصله طبقاتی را مطرح می‌کنند، برخی بر شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و افزایش روز افزون فقر و گرسنگی و نیاز ۴۶ میلیون آمریکایی به کمک‌های دولتی را اولویت دانسته‌اند؛ برخی گسست میان مردم و دولتمردان آمریکا را دلیل اعتراض‌ها دانسته و برخی نیز سیاست خارجی و نارضایتی مردم از جنگ طلبی‌های دولتمردان و تزلزل موقعیت جهانی آمریکا و بحران نظام سرمایه داری را دلیل این اعتراض‌ها عنوان کرده‌اند.

کارشناسان اقتصادی، نقطه آغاز و منشاء بروز بحران اقتصاد سرمایه داری را در تشدید بحران اقتصادی آمریکا طی سال‌های اخیر و مشخصا از سال ۲۰۰۸ می‌دانند. بحرانی که با رکود بازار مسکن آمریکا، افت شدید در بازارهای مالی آمریکا و کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی ارزش دلار آغاز شد و تاثیر شدید آن بر اقتصادهای متاثر از آمریکا نظیر اقتصاد اروپا، اقتصاد شرق آسیا، آمریکای لاتین و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، این بحران را در ابعاد جهانی مطرح کرد.

در گزارشی که مرکز پژوهش های کنگره آمریکا آن را منتشر کرد آمده است که رویکرد نهادها و بنگاههای مالی و اقتصادی آمریکا به شکل گیری جنبش اعتراضی اشغال وال استریت کمک زیادی کرده است. در این گزارش اشاره شده است که اگر چه اعتراضات جنبش اشغال وال استریت که از سپتامبر سال ۲۰۱۱ آغاز شد، تقاضای واحد و مشخصی را مطرح نکرده و معترضان نمایانگر طیف وسیعی از نگرش ها، خواسته و اعتراض ها هستند اما شاید بتوان از گسترش فاصله طبقاتی میان یک درصد ثروتمند جامعه که شامل بانکداران و مدیران نهادهای مالی می شود و ۹۹ درصد دیگر جامعه به عنوان نگرانی اصلی اشغال کنندگان وال استریت یاد کرد. به اعتقاد معترضان، ثروت و قدرت هنگفتی در اختیار یک درصدی قرار گرفته که علاقه‌ای به بهبود سلامت اقتصاد ندارند.

همچنین مطالعات مختلف نشان می دهند که بخش قابل توجهی از افزایش درآمد طی دهه های گذشته در آمریکا به ثروتمندان اختصاص یافته است. همان طور که در گزارش دفتر بودجه کنگره آمریکا که در اکتبر ۲۰۱۱ منتشر شد آمده طی سال های ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۷ درآمد یک درصد پردرآمد جامعه به میزان ۲۷۵ درصد رشد کرده در حالی که رشد درآمد ۶۰ درصد میانی جامعه کمتر از ۴۰ درصد بوده است.

«فرانکلین فیشر» استاد اقتصاد دانشگاه ماساچوست آمریکا درباره علل شکل گیری جنبش وال استریت می‎گوید؛ این جنبش را عوامل زیادی پدید آورده‌اند؛ اما آنچه بیش از همه، مردم را دور هم جمع کرده است احساس و اعتقاد فزاینده نسبت به دو موضوع است. نخست آن که شرایط اقتصاد آمریکا باعث شده است آنها به این اعتقاد برسند که نه تنها خودشان وضعیت مناسبی ندارند بلکه کودکانشان نیز آینده مناسبی نخواهند داشت. تظاهرکنندگان با مشکلات اقتصادی قابل توجهی مواجه هستند.

دوم آن که تظاهرکنندگان از وجود نابرابری فزاینده در درآمد و ثروت در آمریکا خشمگین هستند؛ نابرابری‌ای که جمهوریخواهان کنگره با اتخاذ هرگونه اقدام برای مقابله با آن مخالفت می ورزند. طرفداران جنبش وال استریت وضعیت جاری را شدیداً  ناعادلانه و نامناسب می دانند.

روزنامه «گاردین» در اوج بحران اقتصادی غرب نوشت؛ «اگر کارل مارکس زنده بود از آشوب‌های امروز در نظام سرمایه داری به ذوق می‌آمد، زیرا در بحرانی که سراسر نظام مالی جهان را فرا گرفته، برخی از نظریات خود را محقق می‌دید».

بنابراین پر بیراه نیست که می‌گویند: مارکس خیلی اشتباه نمی‌کرد؛ یک سرمایه‌داری لگام‌گسیخته، آن گونه که ما شاهدش بودیم، دست آخر خود را نیز می‌بلعد.

باید اذعان داشت که بحران های بزرگ سرمایه‌داری در سال‌های ۱۸۵۷، ۱۸۷۰، ۱۹۰۷، دهه‌ی ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰، دهه ۱۹۷۰، دهه ۱۹۹۰ و دهه اول قرن ۲۱ نشان داد که سرمایه‌داری بنا به ماهیت متناقض خود همیشه بحران زاست. این واقعیت را حتی بسیاری از طرفداران سرمایه‌‍داری هم انکار نمی‌کنند. سرمایه‌داری نه قادر است بحران‌های متعدد و متنوع ذاتی خود را از بین ببرد، و نه بیکاری را ریشه‌کن نماید، یا عدالت اجتماعی واقعی برقرار کند.

به همین دلیل است که با گذشت ۲ سال از پایان جنبش وال استریت تحلیلگران عقیده دارند که این جنبش به پایان نرسیده است و هر لحظه ممکن است جرقه آن دوباره زده شود.

جنبش وال استریت چه شد؟

دولت آمریکا در ابتدا تلاش کرد با بی توجهی رسانه‌های جریان اصلی غرب وقوع چنین اعتراضاتی را کم اهمیت جلوه دهد و آن را سطحی و بدون ریشه به به تصویر بکشد.

با گذشت بیش از یک هفته از شروع اعتراض ها، گردهمایی ها و مقابله پلیس با معترضان، اغلب غول‌های رسانه‌ای جهان، که هر روزه گزارش هایی با ریزترین جزئیات را از ناآرامی های مصر، لیبی و اسپانیا به تصویر می کشند، به آنچه در منهتن در جریان بود توجه بسیار کمی کرده یا آن را تکذیب کردند.

افتضاح رسانه‌های خبری بزرگ جهان به گونه‌ای بود که بسیاری از منتقدان غربی از جمله مایکل مور کارگردان و مستندساز آمریکا به وضوح این رویکرد را به باد انتقاد گرفت.

در واقع علت اصلی سکوت رسانه‌های خبری وابسته به دموکرات‌ها و جمهوریخواهان این بود که معترضان جنبش وال استریت منتقدان جدی رویکرد هر دو حزب اصلی آمریکا بوده و خواستار اصلاحات عمیق تر اقتصادی بودند، چیزی که به نظر می‌رسد به مذاق طبقه ثروتمند و سرمایه دار، که به گفته معترضان تنها یک درصد هستند، چندان خوش نمی‌آید.

روزنامه‌های نیویورک تایمز و واشنگتن پست، شبکه های خبری سی ان ان، ای بی سی، پی بی سی و.. گزارش هایی انگشت شمار و کوتاه، آن هم زمانی که معترضان با پلیس درگیر می‌شدند، را درباره جنبش وال استریت منتشر کردند، گزارش هایی که در انتها مخاطب را به این نتیجه می‌رساند که معترضان صرفا هرج و مرج طلبانی هایی هستند که هدفشان ایجاد ناآرامی و بی ثباتی است.

دولت آمریکا زمانی که به این نتیجه رسید که اعتراضات وال استریت به قدری جدی است که ممکن است امنیت داخلی را نشانه رود از خود واکنش نشان داد.

  دولت باراک اوباما با پشتیبانی رقیب جمهوریخواه خود بر آن شد که صدای معترضان را خفه کند. خشونت پلیس در برخورد با جنبش وال استریت یک واکنش کاملاً سازمان‌دهی شده بود و هیچ‌کس قبول نکرد که پلیس آمریکا به‌خاطر قرارگرفتن در شرایط خاصی به‌ناگاه ناگزیر از اعمال خشونت شده است. پراکنده‌سازی معترضان به‌هرنحوی که شده از اهداف پلیس بود.

طبق اظهارات برخی از آزادشدگان از بازداشتگاه‌های پلیس، در مدت زمان بازداشت، مسئولان زندان ساعت‌ها از خوردن و آشامیدن و رفتن آن‌ها به دستشویی جلوگیری می‌کرده‌اند. حمله با اسب میان معترضان و زیر گرفتن معترضانی که روی زمین افتاده بودند با موتورسیکلت بارها مشاهده شد. استفاده از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان منجر به زخمی و بیهوش شدن تظاهرکنندگان می‌شد. پلیس چادرهای معترضین را پاره می‌کرد و کمپ‌های اعتراض را عامل کثیفی شهر و مضر برای سلامت شهروندان می‌دانست.

اینها همان اتفاقاتی بودند که اگر در هر جای دیگر دنیا به ویژه در کشورهای مخالف غرب رخ می‌داد از سوی آمریکا و متحدانش به نقض حقوق بشر، نقض حقوق شهروندان، خشونت طلبی، سرکوب و.. متهم می‌شدند.

با گسترش اعتراضات و توجه جهان به وال استریت دولت آمریکا تلاش کرد با ابراز همدردی با معترضان خود را از زیر بار فشار بی رویه داخلی و بین المللی خارج کند.

در این رابطه باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در اظهاراتی، اعتراضات وال استریت را نمایانگر ناامیدی مردم آمریکا از نظام اقتصادی این کشور دانست. وی تصریح کرد که در جریان سختی‌هایی که مردم عادی طی بحران اقتصادی در این کشور متحمل شده‌اند، قرار دارد.

با این وجود و علیرغم مخالفت‌های داخلی از جمله جمهوریخواهان با جنش، جنبش اشغال وال استریت مدتی بعد از اعلام وجود، نشان داد که پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک قدرت سیاسی در آمریکا را دارد و می‌تواند موج مخربی برای به لرزه درآوردن پایه‌های حاکمیت دوحزبی در آمریکا و نظام سرمایه داری که زاییده نظام سیاسی آمریکا است باشد.

چشم انداز جنبش وال استریت

۱۷ سپتامبر برابر با ۲۶ شهریور ماه سالگرد آغاز جنبش وال استریت است. آیا این حرکت اعتراضی به تاریخ پیوسته است؟

در اوج اعتراضات مردم آمریکا علیه سیاست‌های اقتصادی دولت، کارشناسان و تحلیلگران ۳ گزینه را درباره آینده این جنبش متصور بودند؛

۱- بهبود اوضاع اقتصادی و در نتیجه برچیده شدن بساط اعتراضات

۲- تلاش برای سرکوب یا منحرف کردن جنبش توسط هیأت حاکمه.

۳- گسترش ابعاد جنبش و در نتیجه تغییر هیأت حاکمه از طریق تحول در نظام سیاسی و تصمیم گیری در آمریکا.

اکنون با گذشته ۲ سال از آغاز اعتراضات می‌بینیم که اوضاع اقتصادی مردم آمریکا نه تنها بهتر نشده است بلکه بدتر هم شده است.

درحالیکه بیشتر کمپ‌های معترضان توسط پلیس و نیروهای امنیتی آمریکا تخریب شده است اما بسیاری از معترضان همان انگیزه و روحیه‌ای که منجر به آغاز اعتراضات شد را حفظ کرده‌اند اما انرژی خود را صرف راههایی کرده‌اند که توجه رسانه‌ها را کمتر به خود جلب کرده است.

به طور اساسی باید اذعان داشت؛ همه شرایط و دلایلی که الهام بخش جنبش اعتراضی وال استریت بود همچنان به قوت خود باقی است و حتی مطالبات حداقلی معترضان نیز برطرف نشده است که انگیزه آنها را از بین برده باشد.

نشریه آمریکایی «نیشن» در این زمینه نوشت: به عنوان مثال تجزیه و تحلیل آمارها نشان می‌دهد که شکاف درآمدی در آمریکا به تازگی به بالاترین میزان خود در قرن اخیر رسیده است.

در سال ۲۰۱۲، یک درصد آمریکائی‌ها درآمد ۱۹٫۳ درصد خانوارهای آمریکایی را به خود اختصاص دادند.

براساس این گزارش، نابرابری درآمدها افزایش یافته است، شکاف طبقاتی گسترش یافته است و کنگره آمریکا جز فقر و کاهش پشتیبانی از سیستم‌های حمایتی چیزی از خود نشان نداده است.

همچنین کنگره آمریکا قرار است روز پنج شنبه ۱۸ سپتامبر درباره طرحی تصمیم گیری کند که براساس آن ۴ تا ۶ میلیون آمریکایی فاقد شرایط لازم، از دریافت کمک‌ها و مزایای دولتی موسوم به SNAP محروم شوند.

از آنجا که شرایط نابرابری‌های اجتماعی، شکاف طبقاتی و محرومیت از سال ۲۰۱۱ بدتر شده است، معترضان معتقدند که روح جنبش وال استریت هنوز کاملا زنده است و تنها در اردوگاه‌هایی که زمانی محل تجمع آنها بود متمرکز نیست.

نوام چامسکی زبان شناس، تحلیل گر و منتقد آمریکایی در کتاب خود تحت عنوان اشغال کنید نوشت: سه هدف اصلی این جنبش عبارتند از:

۱) اشغال جریان اصلی مردم و گذار از چادرها به قلب‌ها و ذهن‌های توده‌ها؛

۲) توقف سرکوب جنبش توسط محافظت از حق آزادی تجمعات ۹۹% و حق آزادی بیان بدون مورد حمله خشونت آمیز قرار گرفتن؛ و

۳) پایان دادن به شخصیت شرکت‌ها.

چامسکی معتقد است، یکی از دستاوردهای واقعی جنبش اشغال، گسترش ابراز واقعی عدم پذیرش شرایط موجود به روشی قابل توجه است. مردم درگیر در این جنبش به خاطر خودشان در آن نیستند. آنها به خاطر دیگران، برای جامعه‌ای بازتر و برای نسل آینده در جنبش و در نهایت به دنبال تغییر وضع موجود هستند. بنابراین تا زمانیکه خواسته های اکثریت جامعه محقق نشود پتانسیل و انگیزه لازم برای به چالش کشیدن وضع موجود وجود خواهد داشت.

آنچه که از ماهیت جنبش وال استریت پیداست یک روند سیاسی تحول خواه، طرفدار تغییر وضع موجود و معتقد به توان بالای سیاسی برای دستیابی به اهداف خود است. به نظر می‌رسد گفتمان تحول خواهی در آمریکا در لایه‎های مختلف جامعه آمریکا ریشه دوانده است و پتانسیل بالای جنبش اشغال وال استریت تحلیلگران را به این باور رسانده است که روند سیاسی ناشی از این جنبش در آینده حاکمیت سیاسی و اقتصادی ایالات متحده را به چالش خواهد کشید./فارس

درباره نویسنده

1999مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما