“نفتا” چیست”دیوارمکزیک”طول دیوار وهزینه دیوارکشی

مرز بین کانادا و آمریکا،  بزرگ‌ترین مرز بین‌المللی جهان محسوب می‌شود،طولی به امتداد ۸۸۹۲۰۰۰(هشت میلیون هشتصدنودودوهزار) کیلومتر است.

آمریکا بیش از ۳۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با مکزیک دارد و برای ساخت این دیوار ترامپ  (۵ میلیاردو۷۰۰میلیون دلار ) بودجه ازکُنگره خواسته است.

نفتا» چیست ؟ 

نفتا (NAFTA) توافقنامه ای است میان کانادا، مکزیک و آمریکا که در سال ۱۹۹۴ و در زمان «بیل کلینتون» رئیس جمهور وقت آمریکا به امضای طرفین رسیده است البته پیش نویس اولیه این پیمان در سال ۱۹۸۷ و در دوران ریاست جمهوری «رونالد ریگان» تنظیم شد.

طبق موافقتنامه نفتا تمام محدودیت‌های تجارت و سرمایه‌گذاری میان کانادا، مکزیک و آمریکا در مدت ۱۵ سال بتدریج از بین می‌رفت

معاهده تجارت آزاد آمریکای شمالی(NAFTA) منطقه بزرگ تجاری در آمریکای شمالی را در برمی‌گیرد

این معاهده مشتمل بر دو معاهده زیر مجموعه به نام‌های معاهده همکاری‌های زیست محیطی آمریکای شمالی(NAAEC) و معاهده همکاری کاری آمریکای شمالی(NAALC) است.

معاهده نفتا در اول ژانویه ۱۹۹۴ حالت اجرایی به خود گرفت. کشور‌های کانادا، مکزیک و ایالات متحده آمریکا اعضای این معاهده را تشکیل می‌دهند.

براساس عهدنامه نفتا، اغلب تعرفه‌های گمرکی میان کشور‌های آمریکا، مکزیک و کانادا لغوشد.

طبق موافقتنامه نفتا تمام محدودیت‌های تجارت و سرمایه‌گذاری میان کانادا، مکزیک و آمریکا در مدت ۱۵ سال بتدریج از بین می‌رفت. اکثر تعرفه‌های تجارت محصولات کشاورزی میان آمریکا و مکزیک به سرعت برداشته شد و تعرفه ۶ درصدی محصولات کشاورزی (شامل ذرت، شکر و برخی میوه‌ها و سبزی‌ها) همچنین محدودیت بر واردات و صادرات انواع دستگاه‌های موتوری ، کامپیوتری و انواع منسوجاتدر مدت ۱۵ سال برداشته شد. تعرفه خواربار و منسوجات قرار بود در مدت ده سال در هر سه کشور حذف شود. مکزیک قرار بود بخش مالی خود را به روی سرمایه‌گذاری آمریکا و کانادا بگشاید و تمام محدودیت‌ها تا سال ۲۰۰۷ برداشته شود”که شد”.

معاهده نفتا در واقع مکمل معاهده تجارت آزاد میان آمریکا و کانادا است که در سال ۱۹۸۸ به امضا رسیده بود. 

در سال ۲۰۰۷، این سازمان از لحاظ برابری قدرت خرید در جهان مقام اول را داشت.

یکی از اصلی ترین اهداف ترامپ مذاکره مجدد یا فسخ “نفتا” یا همان پیمان تجارت آزاد منطقه آمریکای شمالی است. او همچنین قصد دارد تا ۳۵ درصد مالیات بیشتر بر روی کالاهایی مانند خودروی فورد که در مکزیک ساخته می شود و در آمریکا فروخته می شود اعمال کند.

ترامپ پیمان نفتا را بدترین پیمان طول تاریخ می داند و آن را به دلیل اینکه موجب از دست رفتن فرصت های بسیار ِشغلی در آمریکا و کمربند صنعتی «راست بلت» (شامل ایالت‌های صنعتی نیویورک، پنسیلوانیا، ویرجینیای غربی، اوهایو، ایندیانا، میشیگان، ایلینوی، آیوا، ویسکانسین و بخش‌هایی از منطقه نیو انگلند) می شود زیر آتش خود قرار داد. مردم این منطقه به همین دلیل به ترامپ رای دادند تا او فرصت های شغلی بیشتری برای آنان فراهم سازد.

رئیس جمهور منتخب آمریکا در این باره گفت: «باید به شرکای نفتی مان بگویم من قصد دارم مفاد پیمان نفتا را مورد بازبینی و تغییر قرار دهم و شرایط فعلی را برای کارگران آمریکایی ارتقا دهم. البته منظور من ارتقای نسبی و جزئی نیست بلکه من به دنبال تغییر کلی این پیمان هستم.»

ترامپ ادامه داد: «کلینتون و کمپین انتخاباتی اش  از گفتن این موضوع هراس دارند که نفتا به یک جنگ تجاری جدید در منطقه ما دامن زده است. بیل و هیلاری کلینتون با انعقاد این قرار داد به کارگران آمریکایی خیانت کردند

نفتا تقریبا تمامی موانع گمرکی میان این سه کشور را از میان برداشته است و به آن ها این اجازه را داده که بدون پرداخت هزینه گمرکی و مالیات میزان نامحدودی از اجناس و کالاها را از مرزهایشان انتقال دهند. در حال حاضر به صورت روزانه حدود ۱٫۴ میلیارد دلار کالا از مرز آمریکا-مکزیک عبور می کند. پیمان نفتا همچنین امکان انتقال فعالیت شرکت های تجاری از آمریکا به مکزیک را امکان پذیر می سازد.

موسسه سیاست اقتصادی تخمین زده است که حدود ۸۰۰ هزار فرصت شغلی بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۳ از آمریکا به مکزیک منتقل شده اند. با این وجود کنگره آمریکا مدعی شده که نفتا باعث کاهش فرصت های شغلی زیادی نشده است.

 اتاق بازرگانی آمریکا معتقد است که حدود ۶ میلیون دلار از ارزش فرصت های شغلی فعلی آمریکا به تجارت با مکزیک وابسته است.

شرکت های آمریکایی به خصوص خودروسازان برندگان حقیقی این پیمان هستند زیرا از مزیت نیروی کار ارزان در مکزیک سود می برند.

کمپانی های «فورد» و «جی ام» فعالیت اصلی در مکزیک را به خود اختصاص داده اند اما این شرکت ها در خاک آمریکا نیروی کار بیشتری در اختیار گرفته اند. ترامپ انتقادات زیادی به فورد وارد کرده است زیرا این شرکت قصد دارد تا برخی از خطوط تولید خود را از ایالت میشیگان به مکزیک منتقل کند. البته فورد اعلام کرده این موضوع باعث کاهش فرصت های شغلی در آمریکا نمی شود زیرا قصد دارد مدل های متفاوتی از خودرو در مکزیک تولید کند.

به این دلیل که تولید در مکزیک ارزان تر صورت می گیرد مردم آمریکا از مزیت پرداخت پایین تری برای خرید کالا، البسه، خودرو و لوازم برقی مکزیکی برخوردارند.

لغو پیمان نفتا موجب افزایش فرصت های شغلی در آمریکا خواهد شد

 زمانی که هزینه یکی از کشورهای عضو نفتا افزایش پیدا کند شرکت های تجاری به سوی کشوری که تولید در آن ارزان تر تمام می شود حرکت می کنند. این کشور می تواند کشور دیگری در آمریکای لاتین و یا حتی یک کشور آسیایی باشد.

احتمال زیادی هم وجود دارد که از میان برداشتن نفتا برای فرصت های شغلی داخلی آمریکا و میلیون ها نفری که به این قرارداد وابسته هستند هزینه بر باشد.

برای مثال تولیدکنندگان پارچه کتانی در آمریکا به نفتا نیاز دارند حتی اگر صنعت آنان تعداد زیادی از فرصت های شغلی خود را با وجود نفتا از دست بدهد. آن ها مقدار زیادی از پارچه های جین خود را به مکزیک صادر می کنند که در آنجا به البسه تبدیل شده و به آمریکا باز می گردد. تمامی این نقل و انتقال ها بدون پرداخت مالیات، عوارض گمرکی و موانع دیگری که در نفتا مشخص شده  صورت می گیرد.

مدیریت سایت-پیراسته فر:همین امروز-۲۶آبان۹۵بعدازنمازصبح تماسی که با یکی ازدوستانم درواشگتن داشتم(سه دهه مقیم آنجاست)ایشان می گفت ازچنددهه پیش که مردم به مشکلات مالی مواجه شدند،بعضی شرکتهااعلام ورشکستگی کردند،اما پس ازمدتی رفتند درکشورچین ومکزیک شرکتهایشان راراه اندازی کردند،صاحبان حرف وسرمایه هم مهاجرت کردند به کاناداوچین ومکزیک و..

 

همسایگان امریکا

کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، از غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با کشور مکزیک همسایه استاین کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا دارد، از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد.

***

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا بار دیگر از ساخت “دیوار بزرگ” بر سر راه مهاجران غیرقانونی مکزیکی سخن گفت.

آقای ترامپ، روز جمعه، ۶ ژانویه۲۰۱۷ و در حالی که حدود دو هفته به آغاز به کارش باقی مانده، در توییترش نوشت: “رسانه‌های ریاکار گزارش نمی‌دهند که هر پولی که برای ساخت دیوار بزرگ مصرف شود، بعداً توسط مکزیک پرداخت خواهد شد“.

توییت روز جمعه آقای ترامپ، پاسخ به انتقاد برخی رسانه‌ها است که او و تیمش را به مصرف پول مالیات دهندگان برای ساخت دیوار مرزی متهم کرده بودند. این انتقادها پس از آن مطرح شد که شماری از اعضای جمهوری‌خواه کنگره و یکی از مشاوران ارشد آقای ترامپ، خواهان اختصاص بودجه چند میلیارد دلاری برای ساخت دیوار مرزی شدند.

بعضی از رسانه‌ها، تلاش جمهوری‌خواهان برای تامین بودجه ساخت دیوار مرزی از محل درآمدهای داخلی را، نوعی چرخش در سیاست‌های اعلام شده آقای ترامپ خوانده‌اند که گفته بود مکزیک هزینه ساخت دیوار را خواهد داد.

مرز بین کانادا و آمریکا،  بزرگ‌ترین مرز بین‌المللی جهان محسوب می‌شود،طولی به امتداد ۸۸۹۲۰۰۰(هشت میلیون هشتصدنودودوهزار) کیلومتر است.

آمریکا بیش از ۳۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با مکزیک دارد و برآورد شده که ساخت چنین دیواری ۱۴ میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

        دیواردرحال ساخت-ناتمام -مکزیک

رئیس جمهوری منتخب آمریکا در این توییت، در داخل پرانتز از عبارت “برای سرعت کار” استفاده کرده، که ظاهراً اشاره‌اش به این است که کار ساخت دیوار مرزی معطل نخواهد ماند و دولت مکزیک پس از ساخت، هزینه آن را تقبل خواهد کرد.

یکی از وعده‌های جنجالی آقای ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی، کشیدن دیوار میان آمریکا و مکزیک بود؛ وعده‌ای که برای بسیاری از حامیان سیاست‌های ضدمهاجرتی آقای ترامپ خوشایند بود، اما به مذاق چپ‌گرایان، لیبرال‌ها و دموکرات‌ها خوش نیامد.

آقای ترامپ در تبلیغات انتخاباتی‌اش، گفت خیلی از مهاجرانی که از مرز مشترک آمریکا و مکزیک عبور می‌کنند، متجاوز و قاچاقچی هستند. او بارها در میان هیجان و تشویق حامیانش قول داد که میان دو کشور دیوار خواهد کشید.

دونالد ترامپ در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ و پیش از پیروزی غیرمنتظره‌اش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به مکزیک سفر کرد و پس از دیدار با رئیس جمهوری مکزیک، در بازگشت به آمریکا به حامیانش اطمینان داد که همسایه جنوبی ایالات متحده “صد درصد” هزینه ساخت دیوار را خواهد پرداخت.

رئیس جمهوری مکزیک پیشتر گفته بود هیچ راهی برای مجبور کردن کشوری برای پرداخت هزینه ساخت دیوار وجود ندارد. دونالد ترامپ هم تاکنون به روش و راهکار گرفتن این پول از مکزیک هیچ اشاره‌ای نکرده ‌است.

 ترامپ پس از پیروزی در انتخابات تاکید کرد که سه میلیون مهاجر غیرقانونی را اخراج خواهد کرد. او همچنین در نخستین مصاحبه تلویزیونی‌اش پس از انتخابات، در پاسخ به سوالی درباره کشیدن دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک گفت: “بخشی از مانع وعده داده شده به صورت حصار خواهد بود“.

«دیوار بزرگ» چین -«دیوار بزرگ» آمریکا

رئیس جمهور منتخب آمریکا در توییتش درباره دیواری که می‌خواهد در مرز مشترک با مکزیک بسازد، از عبارت «دیوار بزرگ» (The Great Wall) استفاده کرده است؛ دیوار بزرگ، به ویژه وقتی با حرف بزرگ شروع  شود، نام خاصی است که معمولا برای دیوار بزرگ چین استفاده می‌شود.۱۷ دی ۱۳۹۵/ BBC

توضیح مدیریت سایت-پسته فر:دونالد ترامپ در جریان سخنرانی های انتخاباتی خود بارها گفته است که مکزیکی ها با خودشان مواد مخدر و جنایت به آمریکا وارد می کنند و به هر قیمتی با پول مکزیکی ها یک دیوار را در مرز دو کشور خواهد ساخت.

شماری از اعضای جمهوری‌خواه کنگره ویکی از مشاوران ارشد ترامپ، خواهان اختصاص بودجه چند میلیارد دلاری برای ساخت دیوار مرزی شدند.

وقتی دمکراتها وبعضی ازرسانه ها به ترامپ ایرادگرفتند حق نداری پول مالیات دهندگان برای صرف ساخت دیوار مرزی بکنید،خیلی زود دروغی سرهم کرد«کشورش قطعا هیچ مبلغی بابت ساخت دیوار نخواهد پرداخت»
۳روزبعد:توییت  دونالدترامپ،روز جمعه،  ششم ژانویه (۱۷ دی ۱۳۹۵)هم در توییترش نوشت: رسانه‌های ریاکار گزارش نمی‌دهند که هر پولی که برای ساخت دیوار بزرگ مصرف شود، بعداً توسط مکزیک پرداخت خواهد شد،

درهمین ایام که رقیب انتخاباتیش(هیلاری کیلنتون)به مکزیک رفته بود

براساس گزارش سی‌ان‌ان، هیلاری کلینتون به اظهارات متناقض ترامپ و انریکه پنیا نیتو – رئیس جمهور مکزیک – درباره ساخت یک دیوار در مرز آمریکا و مکزیک پرداخت.که درموردهزینه دیوارتوافقی حاصل نشده است.

کنفرانس خبری دونالدترامپ با«انریکه پنیا نیتو»رئیس جمهورمکزیک

پنیا نیتو (رئیس جمهورمکزیک) در حساب توییتر خود نوشت به ترامپ گفته است: مکزیک هزینه ساخت این دیوار را متقبل نخواهد شد.

درهمین ایام که رقیب انتخاباتیش(هیلاری کلینتون)به مکزیک رفته بود

براساس گزارش سی‌ان‌ان، هیلاری کلینتون به اظهارات متناقض ترامپ  درباره ساخت  دیوار در مرز آمریکا گفت:درموردهزینه دیوارتوافقی حاصل نشده است.

طعنه توئیتری کلنتون به ترامپ

هیلاری کلینتون نیز در حساب توییتر خود نوشت: “ترامپ در نخستین امتحان روابط خارجی خود مردود شد. دیپلماسی، آنگونه که به نظر می‌رسد ساده نیست.

رئیس‌جمهور مکزیک: پول دیوار ترامپ را نمی‌پردازیم

رئیس‌جمهوری مکزیک می‌گوید که قطعا کشورش پولی بابت دیواری که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا وعده ساخت آن را در مرزهای مشترک دو کشور داده است، نخواهد پرداخت.

«انریکه پنانیتو» رئیس‌جمهوری مکزیک اعلام کرد، مکزیک «قطعا» پول دیواری را که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا درصدد ساخت آن در مرزهای مشترک دو کشور است، «نخواهد پرداخت».

رئیس‌جمهوری مکزیک در حالی‌که بر علاقه‌مندی کشورش برای برقراری «روابط خوب» با آمریکا تأکید کرده است، روز چهارشنبه گفت: «واضح است که اختلاف‌های با دولت بعدی آمریکا در مسائلی مانند مسئله دیوار، که قطعا مکزیک پول آن را نخواهد پرداخت، وجود دارد.»

انریکه پینا نی‌یه‌تو رئیس مکزیک

سفردونالدترامپ ازمکزیک(۱۱شهریور ۱۳۹۵)«انریکه پنانیتو» رئیس جمهوری مکزیک

***

تحلیل سفیرایران درمکزیک

آمریکا تنها با دو کشور همسایه بوده و با آنها مرز زمینی دارد یکی کانادا ودیگری مکزیک،
 در شمال کانادا و در جنوب مکزیک؛ بنابراین قرابت های هر دو کشور بسیار به هم نزدیک است، اما در خصوص مکزیک اگر بخواهیم این قرابت را بررسی کنیم به نفوذ و تاثیر بالای مکزیکی ها در آمریکا می رسیم.. از بعد فرهنگی این تاثیر شرایطی را موجب شده تا لاتین تبارها و فرهنگ اسپانیولی به قدری در آمریکا صاحبب نفوذ شوند که زمانی که قرار بود زبان رسمی این کشور تعیین شود با یک تقلب زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی این کشور تعیین شد در صورتی که احتمال انتخاب زبان اسپانیولی بسیار بیشتر بود. با این وجود

اکنون در ایالت های های جنوبی آمریکا  شاهد نفوذ زیاد فرهنگ اسپانیولی و مکزیکی هستیم

 این ایالت ها در اصل به خود مکزیک تعلق داشته اند که در سال ۱۹۴۸ از آن کشور جدا و جزء خاک آمریکا شد.

ازدواج ها و پیوندهای خانوادگی موجود در بین هر دو کشور آنان را به نقطه غیر قابل بازگشت رسانده، مکزیک با آمریکا بیش از ۳۲۰۰ کیلومتر مرز زمینی دارد، ما اکنون در آمریکا شاهد نسل هایی هستیم که از قدمت چند دهه ای یا چند صده ای برخوردارند این فقط در مورد مکزیکی هایی است که قانونا در این کشور زندگی می کنند و شما باید به این مصادیق یاد شده فهرست مهاجرین غیرقانونی مکزیک را هم بفزایید، که در برخی آمارها از ۳ میلون تا بیش از ۱۴ میلیون نفر تخمین زده شده اند و اگر به این آمار، فقط وفقط نسل دو و سه این مهاجرین را اضافه کنیم این رقم در کمترین حالتش خود به ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر هم می رسد. البته این میزان از تاثیر گذاری ارتباط فرهنگی دو مورد آمریکایی های ساکن در مکزیک، البته با رقمی کمتر وجود دارد یعنی از آن طرف هم آمریکایی هایی هم در خود مکزیک ساکنند و با آنان پیوند و رابطه های فرهنگی برقرارکرده اند که همان طور که گفتم این بخش کم رنگ تر از تاثیر مکزیکی های ساکن در آمریکاست.
از بعد اقتصادی هم تاثیر و رابطه دو کشور اگر شدیدتر نباشد، کمتر از شدت بعد فرهنگیش نیست ما امروز شاهد رابطه اقتصادی مهم و پرقدرتی میان دو کشور هستیم که فقط برای نشان دادن عمق آن در زمینه تجارت همین بس که میزان تجارت آمریکا با مکزیک از میزان کل تجارتش با آمریکای لاتین بیشتر است پس به خوبی روشن است گره های فرهنگی و اقتصادی میان دو کشور بسیار پیچیده و در هم تنیده است به طوری که نمی توان به قطع آن دست زد، تاثیری که مکزیکوسیتی بر واشنگتن دارد و تاثیری که واشنگتن  (بیشتر اقتصادی) به این سادگی ها پاره نمی شود.
با تمامی این تاثیرات و روابط عمیق موجود میان آمریکا ومکزیک، ترامپ از همان روز آغاز به کار خود در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶ تا زمان انتخابش یکی از وعده های کابینه اش را مبارزه با مهاجرین غیر قانونی قرار داده است. آمارها در این زمینه (مهاجرین غیر قانونی ساکن در آمریکا) تا ۱۵ میلیون نفر هم تخمین زده شده هر چند که ترامپ از موضع تندش درباره همه مهاجرین نسبتا عدول کرده اما در خصوص مهاجرین مکزیکی این عدول صورت نگرفته است. ترامپ در مصاحبه خود با برنامه “۶۰ دقیقه ” شبکه C.B.S  در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۶ از برخورد قاطعش با مکزیکی های مهاجر در آمریکا سخن گفت، دلیل سیبل شدن مکزیکی  ها در مسئله مهاجرین غیرقانونی که شاید رقمی بین ۲۰ تا ۳۵ درصد از جمعیت مهاجرین را به خود اختصاص دهند و توهین های مکرر خود ترامپ را، آن هم با وجود شرایط و بافت عمیق فرهنگی – اقتصادی که مطرح شد در چه عواملی می بینید؟
ببینید آمریکا دیگر رونق اقتصادی سابق در دوران ماقبل ۲۰۰۸ میلادی را ندارد. امروز رشد و آمار بیکاری، فقر، میزان بدهی مردم به بانک ها و قدرت پایین بنگاه های اقتصادی به مسئله ای اساسی در خود آمریکا بدل شده به گونه ای که این چالش مدتی است به مرز هشدار رسیده است. صنایع کوچک و متوسط در این کشور دیگر توانایی لازمه را ندارند و اکنون شرکت های بزرگ و صنایع نظامی آن هم در با حمایت دولت می توانند به ادامه فعالیتشان در خاک این کشور بپردازند. در این شرایط کسی که شعار ایجاد شغل و مقابله با مهاجرینی را که فرصت های مردم خود آمریکا را از آنان ربوده سر دهد قطعا به مذاق ملت آمریکا خوش می آید و دلیل انتخاب ترامپ را باید در همین شعارهای پوپولیستی مورد نیاز دید.
اما در مورد سیبل شدن مهاجرین غیر قانونی مکزیکی، در این رابطه باید این گونه جواب داد همان طور که قبلا هم مطرح کردم آمریکا با ایالات متحده مکزیک بیش از ۳۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. بسیاری از آمریکایی هایی نظیر خود ترامپ معتقدند که این مرز زمینی به محملی برای فعالیت کارتل های بزرگ مواد مخدر بدل شده است که این کشور را به مقصد اصلی صادرات مواد مخدر خود بدل کرده اند و از آمار بالای اعتیاد به ویژه میان جوانان، نگرانی از فعالیت کارتل های مواد مخدر را روزبه روزافزایش می دهد و آمریکا در خصوص راه های موثر مبارزه با آنها (کارتل های مواد مخدر) همواره با مشکلاتی اساسی روبرو بوده، از آن طرف مسئله خشونت فزاینده در آمریکا را هم نباید از نظر دور داشت میزان قتل، تجاوز، خشونت های خیابانی و همچنین میزان زندانیان لاتین تبار موجود در زندان های ایالات متحده و هزینه ای که این نگهداری از زندانیان برای دولت داشته و دارد. طبق آخرین آمارها حدود ۸۲۰هزار زندانی مهاجر در زندان های آمریکا به سر می برند به علاوه هزینه کشتار وخشونت که زمینه ساز این موضع تند ترامپ شده است، در دیگر سو مسئله زنان روسپی و روسپیگری و اشاعه فحشا را هم را مزید بر این عوامل باید دانست، چرا که عمده این زنان از مرز مکزیک به امریکا سرازیر می شوند. شاید به دلیل همین مشکلات عدیده باشد که امریکا با وجود نقاط مثبت در رابطه با مکزیک چندان دل خوشی از مهاجرین مکزیکی نداشته باشد. باید توجه داشت که ترامپ چهره بدن روتوش یک یانکی آمریکایی است او سیاست هایش را در فهمی همه گیر نشان می دهد بنابراین برای مردم آمریکا ترامپ مسئله اعتیاد، فحشا و بیکاری را معطوف به عواملی کرده که یکی از آن عوامل مهاجرین غیرقانونی به خصوص مکزیکی هاست.
اول، مکزیک بعد از پیمان نفتا (NAFTA  ) (North American Free Trade Agreement) در سال ۱۹۹۴ میلادی با حذف تعرفه های گمرکی به یک قدرت اقتصادی بدل شد به گونه ای که اکنون با ۴۴ کشور دنیا مراوده و ارتباط آزاد تجاری دارد، نسبت تجارت به تولید ناخالص داخلی  (GDP)  مکزیک که شاخصی برای اندازه گیری بازبودن اقتصاد یک کشور است از ۶۰ درصد هم فراتر رفته است که از این منظر مکزیک بالاتر از کشورهایی مانند آمریکا، برزیل و حتی چین قرار می‏گیرد. دوم ،مکزیک بزرگ ترین کشور اسپانیایی زبان دنیاست که به جمعیت ۱۴۰ میلیونیش یک سوم اسپانیایی زبان ها را در خود جا داده است. سوم، براساس پیش بینی های بانک H.S.B.C  در دوره ۶ ساله وابستگی آمریکا به مکزیک بیشتر از قبل خواهد بود و مقصد چهار پنجم صادرات مکزیک ایالات متحده می شود که رقم ۷۰ درصدی (GNP) مکزیک را تشکیل خواهد داد. چهارم، حقوق پایین کار در مکزیک، هزینه های بسیار کم لجستیکی و حمل و نقلی کالا در این کشور به سرزمین آرزوهای شرکت های بزرگ تبدیل کرده است. با تمامی این تفاسیر، ترامپ علاوه بر وعده اخراج و کشیدن دیوار، قول بازنگری در وضعیت اقتصادیش با مکزیک را هم داده است، این موضع  ترامپ چه تاثیراتی را بر آمریکا و مکزیکی را دارد؟
اول این که، شعار ترامپ چیز جدیدی نیست. اکنون اخراج مهاجرین در دستور کار دولت اوباما و سایر دولت های قبلی هم بوده است. اکنونی که ما با هم صحبت می کنیم در بخشی از مرز مکزیک دیوارهای مرزی و سیم خاردارهای مرزی وجود دارد و برخی از کارشناسان سیاسی – اقتصادی هم به شوخی و طعنه در تحلیل سیاست های ترامپ خود شعار کشیدن دیوار را باعث رونق اقتصادی مکزیک می دانند چرا که هزینه ساخت ۳۲۰۰ کیلومتر دیوار مرزی هزینه ای نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار را برای آمریکا در پی خواهد داشت و خرید مصالح و کارگر به دلیل ارزانی که شما هم به آن اشاره داشتید قطعا ومنطقا باید از مکزیک تامین شود. اما در بلند مدت و بعد استراتژیکی اساسا ساختن دیوار و کشیدن سیم خاردار مرزی به نظر کوته نظرانه می آید. در همان دیوارهای مرزی موجود هم که گفتم نقب هایی برای خروج مهاجرین توسط خودشان زده شده است. پس می بینید که این نکته با اشکالات بنیادینی روبروست با این وجود شاید ترامپ دست به این کار بزند و این دور از ذهن نیست اما باید گفت از هر ده نفر ساکن در آمریکا یک نفر مکزیکی است. هزینه شناسایی مهاجران غیر قانونی و همچنین هزینه بازگرداندن آنان برای دولت کم نیست و بودجه قابل توجهی را می طلبد در صورتی که بیشتر این مهاجرین که بیش از ۷۰ درصد آنان را شامل می شود دوباره واز راه های غیرقانونی به آمریکا باز می گردند وعملا تمام بودجه ها صرف هیچ شده است.
 وب سایت رزرو اینترنتی – توریستی  “Travelzoo” در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد، از ۷۷ میلیون گردشگر خارجی که از آمریکا دیدن کردند ۱۷ میلیون نفر مکزیکی بودند. از یک سو افزایش جمعیت طبقه متوسط  مکزیک به نزدیک ۶۵ میلیون نفر و از سوی دیگر  حضور یک سوم اسپانیولی زبانان جهان در خاک مکزیک هستند.

 احمد سبحانی، سفیر سابق ایران در مکزیک و نزوئلا و همچنین مدیر کل اسبق “آمریکای لاتین” و “غرب آسیای” وزارت امور خارجه ۲۹ دی ۱۳۹۵تدبیر

***

با وضع تعرفه بر کالاهای وارداتی آمریکا از مکزیک،  هزینه احداث دیوار  تامین می شود.

.در همین راستا، «شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه اظهار داشت که دولت ترامپ با وضع تعرفه تا ۲۰ درصد، هزینه ساخت این دیوار را تامین خواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرده بود با وضع چنین تعرفه هایی سالانه تا ۱۰ میلیارد دلار برای دولت آمریکا سود خواهد داشت که می توان برای تامین هزینه این دیوار استفاده کرد.

شان اسپایسر توضیح بیشتری در خصوص چگونگی وضع این تعرفه‌ها بیان نکرده است.

این گزارش اضافه کرده است که وضع تعرفه بر کالاهای وارادتی از مکزیک به یک طرح نمایندگان جمهوریخواه در مجلس نمایندگان شبیه است که از ان به عنوان «تنظیم تعرفه » در مرز یاد می شود.

ولی با این حال، کاخ سفید بعدا اعلام کرد، پیشنهاد وضع تعرفه گمرگی بر واردات کالا از مکزیک در مراحل اولیه خود است.

در همین زمینه، رینس پریبس، رئیس دفتر رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفته است،وضع تعرفه برکالاهای وارداتی می تواند «یکی از راه ها» باشد.

قرار است این دیوار در طول مرز ۳۲۰۰ کیلومتری دو کشور ساخته شود.

مبارزه با ورود مهاجران غیرقانونی و ساخت دیوار بین دو کشور از شعارهای اصلی دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش بود ولی نکته اساسی این است که وی بارها گفته است این مکزیک است که باید پول ساخت آن را بدهد. این در حالی است که مقام های مکزیک بارها گفته‌اند چنین چیزی را نمی‌پذیرند.

رهبران جمهوریخواه در کنگره آمریکا روز پنجشنبه اعلام کردند که ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی باید صرف ساخت این دیوار شود./۸ بهمن ۱۳۹۵ایلنا

سرانجام دیوارمکزیک

حکم قاضی : کارساخت متوقف شود

یک قاضی فدرال در کالیفرنیا حکم به انسداد موقت پول بخشی از دیوار مکزیک که از بودجه دفاعی کشور تخصیص داده شده بود، داد.

«هایوود گیلیام» قاضی دادگاه فدرال، اعلام کرده است اختصاص یک میلیارد دلار از بودجه دفاعی کشور که برای ساخت بخشی از دیوار مرزی با مکزیک در آریزونا و تگزاس اختصاص یافته، فعلا متوقف شود، چون این بودجه به تایید کنگره نرسیده است.

ترامپ  کسری بودجه رااز«بودجه دفاعی»برداشت کرد

دونالد ترامپ بعد از یک کشمکش طولانی با کنگره آمریکاپیرامون اختصاص ۶.۷ میلیارد دلار بودجه برای ساخت دیوار مرزی مکزیک، -تعطیلی یک ماهه دولت-  نهایتا کنگره در ماه فوریه با تخصیص ۱.۳۸ میلیارد دلار برای بخشی از این پروژه موافقت کرد. اما آقای ترامپ با اعلام وضعیت اضطراری، بقیه مبلغ را از بودجه دفاعی و خزانه‌داری کشور برای این پروژه اختصاص داد.

برخی از نمایندگان دموکرات مجلس به همراه چندین گروه از وکلا از آقای گیلیام خواسته بودند بودجه اختصاص یافته از هزینه‌های دفاعی برای ساخت بخش آریزونا و تگزاس را مسدود کند، چرا که کنگره قبلا مخالفت خود با اختصاص بودجه اضافی را اعلام کرده بود./شنبه، ۴ خرداد ۱۳۹۸(۲۵می ۲۰۱۹ رادیوفردا

روزبعداز صدورحکم قاضی : «این قاضب منسوب اوباما است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده عصر شنبه ۴ خرداد حکم یک قاضی فدرال برای توقف دو فاز کلیدی عملیات ساخت دیوار مرزی در جنوب کشور را علیه امنیت مرزی و به نفع قاچاقچیان انسان و مواد مخدر دانست.

در توئیتی نوشت، «یاین قاضی منسوب اوباما حکمی علیه بخشی از دیوار جنوبی صادر کرده که عملیات ساخت آن قبلا آغاز شده است،این حکمی علیه امنیت مرزی و به نفع جرم، و قاچاقچیان مواد مخدر و انسان است. ما خواستار تجدیدنظر سریع هستیم.»۵ خرداد ۱۳۹۸

مدیریت سایت-پیراسته فر:برای اطلاع ازدرگیری های رئیس جمهورامریکا-ترامپ-بارئیس مجلس امریکا ودیگردمکراتهای کُنگره که منجربه تعطیلی دولت فدرال امریکاشده به این لینک مراجعه کنید:

مذاکره عجیب ترامپ باکنگره:اگربودجه ندهیدجلسه رابهم می زنم!

***

نفتاچیست؟

نفتا (NAFTA) توافقنامه ای است میان کانادا، مکزیک و آمریکا که در سال ۱۹۹۴ و در زمان «بیل کلینتون» رئیس جمهور وقت آمریکا به امضای طرفین رسیده است البته پیش نویس اولیه این پیمان در سال ۱۹۸۷ و در دوران ریاست جمهوری «رونالد ریگان» تنظیم شد.

” دیترویت نیوز”  گزارش داد که بسیاری از کارشناسان معتقدند چنین اقدامی منجر به افزایش قیمت بیکاری و جنگ تجاری می‌شود. این مساله به‌ویژه بر صنعت خودروی آمریکا تاثیر می‌گذارد. ترامپ تهدید کرده است قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی(نفتا) را که در سال ۱۹۹۴ بین کانادا، آمریکا و مکزیک بسته شد، ملغی می‌کند و درصورتی‌که موفق به این کار نشود بر کالاهای وارداتی مکزیک تعرفه ۳۵ درصد وضع خواهد کرد، اما این اقدام به خودروسازان و شرکت‌های تامین‌کننده قطعات آسیب وارد می‌کند و موجب افزایشش قیمت‌ها و تولید محصولاتی با قابلیت رقابت‌پذیری کمتر در سراسر جهان می‌شود. زیرا این خودروسازان به‌شدت بهه مواد خام و کارخانه‌های داخل و خارج از ایالات متحده وابسته هستند . به گزارش دنیای اقتصاد ، به کریس ویلسون، معاون بخش مکزیک از مرکز تحقیقاتی ویلسون می‌گوید:«امروزه چیزی به اسم خودروی آمریکایی، خودروی کانادایی و خودروی مکزیکی نداریم، بلکه فقط خودروی آمریکای شمالی داریم. اگر قراردادی مثل نفتا وجود نداشته باشد، صنعت خودرو چگونه خواهد بود؟ می‌توان گفت که صنعت خودرو دیگر چندان قدرتمند نخواهد بود.»

این در شرایطی است که ترامپ از شرکت فورد برای سرمایه‌گذاری در کارخانه خود در مکزیک به‌شدت انتقاد کرده و این اقدام را پشت کردن به کارگران آمریکایی عنوان کرده است. گرچه فورد اعلام کرده است این سرمایه‌گذاری منجر به کاهش مشاغل در آمریکا نمی‌شود، اما اتحادیه کارگران خودرو نیز با ترامپ همراهی کرده و از شرکت فورد به‌دلیل افتتاح یک کارخانه جدید در مکزیک به‌شدت انتقاد کرده است. اما هنگامی که ترامپ خود را آماده می‌کرد قرارداد نفتا، توافقنامه شراکت ترنس-پاسیفیک و جهانی شدن را به باد انتقاد بگیرد، اتاق بازرگانی آمریکا او را به ایجاد رعب و وحشت متهم کرد. از سوی دیگر بر اساس گزارش سی‌ان‌بی‌سی و پولیتیکو، پل سینگر یکی از حامیان اصلی حزب جمهوری‌خواه گفته است اگر سیاست‌های پیشنهادی تجاری ترامپ به اجرا درآید به معنی «تضمین یک رکود جهانی» خواهد بود. و نکته مهم این است که فردی که هم‌حزبی ترامپ محسوب می‌شود این سخن را گفته است.

ستاد انتخاباتی ترامپ به‌طور مکرر به مطالعه انجام شده توسط رابرت اسکات از «موسسه سیاست اقتصادی» اشاره می‌کند. این مطالعه نشان می‌دهد قرارداد نفتا برای آمریکا به قیمت ازمیان رفتن ۷۰۰ هزار شغل تمام شده است. با این وجود اسکات می‌گوید گرچه نفتا نتوانسته است به همه تعهدات خود عمل کند، اماا تهدید به افزایش تعرفه گمرکی می‌تواند در کشورهایی تغییر ایجاد کند که ارزش پول ملی خود را دستکاری می‌کنند یا دیگر اقدامات حمایت‌گرایانه را در پیش می‌گیرند، و این مساله در مورد مکزیک موثر نیست چون این کشور در زمینه زنجیره عرضه به ویژه در حوزه‌هایی مانند تولید خودرو، به‌شدت با آمریکا ادغام شده است و اقدامات حمایت‌گرایانه اتخاذ نمی‌کند. او می‌گوید: «افزایش تعرفه، هزینه خودروهایی را که از مکزیک وارد می‌شوند افزایش می‌دهد و این مساله پرهزینه است. در اصل خودروسازان آمریکا ساخت خودروهای کوچک را به مکزیک منتقل کرده‌اند که در آنجا بسیار ارزان‌تر تولید می‌شوند.»

بسیاری از اقتصاددانان معتقدند با توجه به اینکه آمریکا تمایل دارد نسبت به دیگر کشورها از تعرفه‌های پایین‌تری برخوردار شود، توافقنامه‌های تجاری مزایای بیشتری برای شرکت‌های آمریکایی فراهم می‌کنند، زیرا موانع خارجی را کاهش می‌دهند. آنها می‌گویند چنین توافق‌نامه‌هایی زمانی که به درستی اجرا شوند، تاثیر مثبتی بر رشد مشاغل دارند، گرچه این رشد ممکن است در همان حوزه‌ها و همان صنایعی که موانع تجاری آنها برداشته شده است، رخ ندهد. اقتصاددانان همچنین خاطر نشان می‌کنند ادعاهای ساده‌انگارانه درباره کسری تجاری، حقایق عمیق‌تری را درمورد اقتصاد جهانی نادیده می‌گیرند. از زمان اجرایی شدن قرارداد نفتا در سال ۱۹۹۴ تولیدکنندگان آمریکایی حدود ۵/ ۴ میلیون شغل را از دست دادند که از این میان حدود ۲۲۹ هزار شغل مربوط به خودروسازان بود، اما غیرممکن است که بگوییم از میان رفتن چه تعداد از این مشاغل مستقیما مربوط به قرارداد نفتا بوده است. این در شرایطی است که مشاغل در دیگر صنایع به‌صورت تصاعدی رشد کرده است. خدمات حرفه‌ای و کسب و کارها ۸ میلیون شغل ایجاد کرده‌اند، ۸ میلیون شغل دیگر نیز در بخش بهداشت، درمان و تامین اجتماعی به وجود آمده است و نرخ بیکاری، به استثنای دوران رکود قبلی، ثابت بوده است.


با توجه به این مساله که ۴۰ درصد از محصولات آمریکایی خودروهای تولید شده در مکزیک هستند، هرگونه اختلال ناشی از تعرفه‌ها در زنجیره عرضه خودرو در آمریکای شمالی موجب افزایش هزینه‌ها می‌شود و عرضه به شمال و جنوب را مختل می‌کند. اما لفاظی‌های ستاد انتخاباتی ترامپ تغییر کرده است. در ابتدا ترامپ درمورد فورد گفت اگر این خودروساز در مکزیک کارخانه بسازد، باید برای وارد کردن قطعات یا خودرو به آمریکا تعرفه پرداخت کند. اما بعدا، ترامپ گفت اگر دولت او نتواند از دولت مکزیک امتیاز بگیرد، بر کالاهای ساخت مکزیک تعرفه ۳۵ درصدی وضع خواهد کرد. آلن دیردراف، استاد اقتصاد و سیاست عمومی دانشگاه میشیگان، می‌گوید: «نگرانی اصلی میزان تعرفه و دامنه آن است.» درصورتی که ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا انتخاب شود و توافق‌نامه‌های تجارت آزاد را ملغی یا بر واردات تعرفه‌های سنگین وضع کند، صنعت خودروی این کشور به‌شدت آسیب خواهد دید./«عصرخودرو» ۱۴ مرداد ۱۳۹۵  به نقل از دنیای اقتصاد،

***

 مدیران فورد موتور، فیات کرایسلر اتومبیل و جنرال موتورز با ترامپ در کاخ سفید دیدار خواهند کرد. این دیدار فرصت مهمی برای خودروسازان آمریکایی برای مطرح کردن مسائل کلیدی شامل تجارت، رگولاتوری و اصلاحات مالیاتی است که دولت قصد دارد در نخستین روزهای فعالیتش به آنها بپردازد.

مسئول مطبوعات کاخ سفید اعلام کرد رییس جمهور به ایده های مدیران شرکتهای خودروسازی به خصوص درباره نحوه بازگرداندن مشاغل بیشتر به صنعت خودرو گوش خواهد کرد.

به گفته سخنگوی فورد، مارک فیلدز، مدیرعامل فورد قصد دارد درباره اصلاحات مالیات شرکتها، نیاز برای مقررات مبتنی بر اطلاعات و ابتکارهای مربوط به سیاست تجاری صحبت کند.

سخنگوهای جنرال موتورز و کرایسلر هم اعلام کردند ماری باررا، مدیرعامل جنرال موتورز و سرجیو مارچیونه، مدیرعامل فیات کرایسلر در این دیدار حضور خواهند داشت.

ترامپ روز دوشنبه با تولیدکنندگان برجسته آمریکایی از جمله الون ماسک، مدیرعامل تسلا موتورز دیدار و اعلام کرد مقررات و مالیاتهای شرکتها را به شکل قابل توجهی کاهش خواهد داد اما رییس جمهور جدید آمریکا هشدار داد اگر تولیدکنندگان آمریکایی تولیدشان را به خارج از کشور منتقل کنند، با مجازات سختی روبرو خواهند شد.

ترامپ گفت: ما تصور می کنیم می توانیم مقررات را ۷۵ درصد و شاید بیشتر تسهیل کنیم. زمانی که تولیدکنندگان آمریکایی می خواهند کارخانه‌شان را گسترش دهند، تاییدیه‌های لازم را به سرعت دریافت می کنند.

رییس جمهور آمریکا علنا از خودروسازان آمریکایی خواسته است مشاغل را در آمریکا حفظ کرده و برنامه‌هایشان برای ساخت کارخانه در خارج از کشور را لغو کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، هر سه خودروساز در واکنش به درخواست ترامپ، وعده دادند تلاش برای اشتغالزایی در آمریکا را افزایش دهند. فورد یک کارخانه مونتاژ به ارزش ۱٫۶ میلیارد دلار را در مکزیک لغو و اعلام کرده ۷۰۰ میلیون دلار برای گسترش فعالیت کارخانه‌اش در میشیگان هزینه خواهد کرد.

جنرال موتورز و فیات کرایسلر هر یک وعده داده اند یک میلیارد دلار در تولید داخلی سرمایه گذاری کنند، با این همه هر دو شرکت تاکید کرده اند درباره این برنامه‌ها سرمایه گذاری پیش از پیروزی ترامپ تصمیم گرفته شده بود.

هر سه خودروساز به تولید خودرو در مکزیک ادامه می دهند. فورد مدل کامپکت فوکوس را در کارخانه اش در هرموسیو تولید می کند. مدلهای فوژن و لینکلن ام کی زد هم در همین کارخانه تولید می شوند.

جنرال موتورز از برنامه‌هایی که در اواخر سال ۲۰۱۴ اعلام کرد، عقب نشینی نکرده است. این خودروساز قصد دارد تا سال ۲۰۱۸ با صرف پنج میلیارد دلار در کارخانه‌های جدید در این کشور، ۵۶۰۰ شغل ایجاد کند.

فیات کرایسلر در جنوب مرز آمریکا هفت کارخانه دارد و قطعات و مدلهای وانت و ون رم و خودروهای کوچک فیات ۵۰۰ و شاسی بلند داج جورنی را تولید می کند./ ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ ایسنا

***

دیدار”ترامپ”باغولهای خودروسازی

به نقل از پایگاه خبری «یو اس نیوز»، ساعاتی پیش «دونالد ترامپ»  رئیس جمهور آمریکا با غولهای خودروسازی آمریکایی ملاقاتی داشت و در رابطه با حفظ کارخانه آنها در ایالات متحده بمنظور تولید و نیز فروش محصولات  در داخل خاک ایالات متحده نکاتی را مطرح کرد.

در این جلسه مدیران عامل شرکت فورد ، فیات، کرایسلر و جنرال موتورز حضور داشتند.

در این ارتباط سخنگوی شرکت فورد اعلام کرد: «مارک فیلدز» مدیر عامل فورد  در این دیدار نکاتی در مورد اصلاحات مالیاتی شرکت های بزرگ و برنامه های سیاست تجاری از قبیل سوء استفاده از ارز خارجی و نیز «مقررات داده محور»  مطرح کرد.

این نخستین دیدار غولهای خودروسازی آمریکا با رئیس جمهور این کشور شش سال گذشته است. آخرین دیدار آنها، به دیدار  با  باراک اوباما در سال ۲۰۱۱ میلادی بازمی گردد که مهمترین محور آن، ارتقای استانداردهای سوختی خودروها بود.

پیش از دیدار ترامپ، سخنگوی کاخ سفید گفته بود: ترامپ در این دیدار مشتاق شنیدن برنامه  خودروسازان آمریکایی در زمینه اشتغال زایی است.

ترامپ پیش از این در دوره رقابت های انتخاباتی گفته بود شرکتهای خودروسازی  آمریکا به جای مکزیک و چین باید در آمریکا خودرو تولید کنند. او غولهای خودروسازی آمریکا را تهدید کرده بود در صورت تداوم تولید در مکزیک و چین، بر واردات محصولاتشان به خاک آمریکا تعرفه ۳۵ درصدی وضع خواهد کرد.

وی در مراسم تحلیف نیز خواستار خرید تولیدات آمریکایی توسط مردم آمریکا شده و تاکید کرده بود: تولید آمریکایی باید منجر به ایجاد اشتغال در داخل خاک آمریکا شود/۵ بهمن ۱۳۹۵خبرگزاری مهر

توضیح مدیریت سایت-پیراسته فر:همین دیوارمکزیک دولت امریکارا (شنبه ۱ دی ۱۳۹۷)به تعطیلی کشید،لجبازی ترامپ درناکامی وعده های دوران فعالیت های انتخاباتی ودرزمان ریاست حمهوری اش

درباره نویسنده

2050مطلب نوشته است .

۳ Comments on ““نفتا” چیست”دیوارمکزیک”طول دیوار وهزینه دیوارکشی”

Trackbacks

  1. دولت امریکا “ترامپ”تعطیل شد”دیوارمکزیک”امریکارابه خاموشی برد
  2. مذاکره عجیب ترامپ باکُنگره:اگربودجه دیوارمکزیک راندهیدجلسه رابهم می زنم!
  3. مجلس سنای امریکا«وضعیت اضطرای ترامپ»ساخت دیوارمکزیک راردکرد”ترامپ وتوکرد”

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما