تحلیلی جامع ازانتخابات امریکا۲۰۱۶-عوامل شکست هیلاری،پیروزی ترامپ

تحلیلی جامع ازانتخابات امریکا2016-عوامل شکست هیلاری،پیروزی ترامپ
بازشماری آرای انتخاباتی درامریکاچگونه است؟تحلیل جامع ازانتخابات امریکا
 
مقامات کمیسیون انتخاباتی ایالت ویسکانسین آمریکا اعلام کردند درخواست "جیل استاین " نامزد حزب سبز آمریکا در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را درباره بازشماری آرای این ایالت را پذیرفته اند و بازشماری انجام می شود.
 
 همزمان با اعلام فاصله بیش از۲ میلیون رای مردمی هیلاری کلینتون نسبت به دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب آمریکا، حزب سبز آمریکا با راه اندازی یک کمپین اینترنتی و جمع آوری امضا موفق شد در موعد قانونی مقرر میزان امضاها و تامین مالی لازم را به منظور درخواست رسمی بازشماری آرای  ایالت ویسکانسین، جمع آوری کند.
 
حزب سبز درخواست بازشماری آرای سه ایالت ویسکانسین، میشیگان و پنسیلوانیا را ارائه کرده بود که تاکنون در یک ایالت مورد تایید قرار گرفته است.
در صورت تغییر نتیجه آرای سه ایالت ویسکانسین، میشیگان و پنسیلوانیا ، نتیجه انتخابات اخیر آمریکا تغییر خواهد کرد و ممکن است جای برنده و بازنده تغییر کند ؛ احتمالی که بسیار بعید می نماید اما روی کاغذ به عنوان یکی از سناریوهای دلخواه لیبرال های آمریکایی مخالف ترامپ، مورد بحث است.
 
میزان آرای ترامپ و کلینتون در ایالت ویسکانسین بسیار نزدیک است و دو نامزد کمتر از ۲۷ هزار رای فاصله دارند.
 
گفتنی است مهلت ارایه رسمی درخواست بازشماری آرا در ایالت پنسیلوانیا روز دوشنبه همین هفته است و در ایالت میشیگان نیز که هنوز نتایج قطعی شمارش آرای آن اعلام نشده ، در روز چهارشنبه است.
%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%85-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%db%8c%d9%86-%d9%86%d9%81%d8%b1%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%85-%d8%b1%d9%82%db%8c%d8%a8-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85
 
خانم استاین در انتخابات اخیر آمریکا پس از دونالد ترامپ ، هیلاری کلینتون و گری جانسون (نامزد حزب لیبرتارین) در رده چهارم قرار گرفت. او در ایالت ویسکانسین ۳۱ هزار رای کسب کرد.
 
مقامات ایالتی ویسکانسین به لحاظ قانونی تا ۱۳ دسامبر سال جاری ( ۱۷ روز دیگر) فرصت دارند نتیجه قطعی بازشماری آرای این ایالت را اعلام کنند.
هزینه بازشماری با"شاکی"رقیب شکست خورده است
 
بر اساس قوانین آمریکا اگر نامزدی درخواست بازشماری آرای یک ایالت را بدهد باید به میزان هزینه های بازشماری، منابع مالی تامین کند تا در صورت عدم تغییر نتیجه در صورت بازشماری، همه هزینه ها از طریق نامز مدعی تامین شده باشد.
 
خانم استاین تا کنون در راستای کمپین بازشماری آرا در سه ایالت یاد شده بیش از ۴ میلیون دلار جمع آوری کرده است.
 عصر ایران۰۶ آذر ۱۳۹۵ به نقل از رویترز
***

دونالد ترامپ در واکنش به درخواست حزب سبز آمریکا برای بازشماری آرای انتخابات در چند ایالت این کشور گفت: این یک اقدام فریبکارانه از سوی حزب سبز علیه انتخاباتی است که قبلا مورد تایید قرار گرفته است و به جای به چالش کشیدن، نتیجه این انتخابات باید مورد احترام قرار بگیرد.

جیل استین نامزد حزب سبز آمریکا پیش از این با ادعای تقلب خواستار بازشماری آرا در بعضی از ایالتها از جمله ایالت ویسکانسین شده است. 

ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون نیز روز شنبه اعلام کرد که از درخواست جیل استین برای بازشماری آرا در ایالات کلیدی حمایت کرده و در این تلاش شرکت خواهد داشت.

ترامپ این تلاش‌ها را مسخره و نوعی فریبکاری خوانده است./فارس۰۶ آذر ۱۳۹۵

۲روزبعد

تقلب وتخلف درانتخابات"امریکا" ازقول رئیس جمهورترامپ

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا یکشنبه شب در اظهاراتی که می‌تواند صحت نتایج انتخابات این کشور را زیر سوال ببرد، گفت «میلیون‌ها» نفر در آمریکا به صورت غیرقانونی در انتخابات شرکت کرده‌اند.

وی این صحبت را در واکنش به پیشتازی دو میلیونی «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات‌ها در آرای مردمی مطرح کرد.

در حالی که ترامپ بر اساس آرای ایالتی پیروز انتخابات شده و به زودی راهی کاخ سفید می‌شود، اما سیستم انتخاباتی نیابتی آمریکا موجب شده تا نامزد شکست خورده انتخابات، آرای بیشتری از او داشته باشد.

ترامپ در این مورد در توئیتر نوشت: «اگر میلیون‌ها نفری را که به صورت غیرقانونی رأی داده‌اند، کسر کنید، می‌بینید که من علاوه بر پیروزی قاطع در آرای ایالتی، رأی مردمی را هم برده‌ام

اظهارات ترامپ در بحبوبحه تلاش «جیل استین» نامزد حزب سبز برای بازشماری آرا در دستکم سه ایالت کلیدی مطرح شده و نه تنها وضعیت وی را بهبود نبخشیده، بلکه موجب شده تا اصل صحت نتایج هم زیر سوال برود، چراکه نامزد پیروز مدعی شده میلیون‌ها نفر به صورت غیرقانونی در انتخابات شرکت کرده‌اند./۹۵/۰۹/۰۸فارس

***

ترامپ : حتی مرده ها هم در انتخابات رای دادند

 برخی می گویند شما حرف هایی می زنید که هیچ پشتوانه و راه اثبات ندارد؛ مثلا می گویید که سه میلیون نفر غیرقانونی رای دادند. آیا این ادبیات مناسبی برای رئیس جمهوری است؟

ترامپ : کافی است که به فهرست ثبت نام شده ها نگاه کنید. می توانید ببینید که افراد مرده هم رای دادند. افرادی در فهرست هستند که در دو ایالت ثبت نام کرده یا رای داده اند. شما می بینید که حتی شهروندان غیرقانونی در لیست ثبت نامی هستند.

 

شبکه فاکس نیوز آمریکا بامداد امروز۱۹ بهمن ۱۳۹۵(۷فوریه ۲۰۱۷) گزیده ای از مصاحبه این شبکه با رئیس  جمهوری ایالات متحده آمریکا را منتشر کرد/خبرآنلاین

***

کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری امریکا۲۰۱۶شش۶ نفرهستند

6%da%a9%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c%d8%af%d8%a7%db%8c-%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a72016

شش۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای رسیدن به کاخ سفید با یکدیگر رقابت می کنند. اگرچه تمام تمرکز و امکانات رسانه های اصلی و مهم و تاثیر گذار این کشور و همچنین نظام سیاسی – تبلیغاتی این انتخابات ؛ از نوامبر ۲۰۱۴ به طور کامل در اختیار دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون نامزدهای دو حزب جمهوریخواه و دمکرات قرار گرفت، اما چهار نفر نامزد دیگر نیز در این زمینه فعال بودند. البته غلبه سیاسی – رسانه ای دو نامزد مطرح جمهوری خواه و دمکرات سبب شد تا این چهار نامزد در فهرست افراد گمنام رقابت های این انتخابات قرار گیرند.طبق قوانین امریکا غیراز۲نفر اول -بقیه ازتبلیغات رسانه ای برخوردارنیستند، حتی در مناظره های نامزدها شرکت داده نمی شوند.

چهار نامزد دیگر شامل افراد ذیل هستند:

 گری جانسون(حزب لیبرترین) و جیل استاین(حزب سبز) دو نامزد دیگر آمریکا هستند 

دَرل کسل (Darrell Castle) نامزد حزب قانون اساسی و وکیلی ۶۸ ساله است که در برخی از ایالات آمریکا نام وی در برگه رای درج شده است. وی در نظرسنجی های سراسری و ایالتی شانسی برای رقابت با نامزدهای مطرح انتخابات ندارد.

اوان مک مالین (Evan McMullin) نامزد مستقل و از ماموران ارشد سابق سیا ۴۰ سال دارد و مانند درل کسل نام وی در برگه های رای برخی از ایالات آمریکا درج شده است. وی تنها در ایالت یوتا توان رقابت با ترامپ و کلینتون را دارد . وی بر اساس نتایج جدیدترین نظرسنجی ها، پس از ترامپ و بالاتر از کلینتون رتبه دوم محبوبیت را به خود اختصاص داده است.

محدودیت سیستم انتخاباتی آمریکاسیستم انتخاباتی آمریکا به گونه طراحی شده که نامزدهای احزاب و گروه های سیاسی از قدرت و توانایی چندانی برای رقابت برخوردار نیستند.

در واقع رقابت‌های سیاسی در آمریکا تنها با محوریت دو حزب انجام می‌شود و مجالی جدی برای خودنمایی نامزدهای مستقل ریاست جمهوری، نمایندگان کنگره و فعالیت احزاب سوم به‌وجود نمی‌آورد. بنیان‌گذاران آمریکا، قانون اساسی این کشور را به نحوی تدوین کرده اند که مبیّن عدم تمایل آن‌ها به ایفای نقش و نفوذ مستقیم عامه‌ی مردم در انتخاب رییس‌جمهور بوده است و خواهان یک دموکراسی با رقابت محدود، فقط بین دو حزب بوده‌اند. نخبگان حاکم در آمریکا از دو حزب مسلط، به دلیل استناد به ثبات سیاسی از تغییر و اصلاحات حقوقی در این زمینه خودداری می‌ورزند.گفتنی است در ایالات متحده‌ آمریکا انتخابات بیش از آن که در میان احزاب مختلف جریان داشته باشد، میان رقبای داخل یک حزب صورت می‌گیرد و تنها در آخرین مرحله و چند هفته مانده به برپایی انتخابات عمومی، نامزدهای احزاب رو در روی یک‌دیگر قرار می‌گیرند. هر فردی که قصد داشته باشد در انتخابات شرکت کند، ابتدا باید در سلسله مراتب حزب یعنی جهوری خواه و یا دموکرات به پیروزی دست یابد. هر یک از نامزدها باید در انتخابات مقدماتی در سطح ایالتی به پیروزی دست یابند و رقبای خود را از صحنه خارج کنند. آنان در این مسیر طولانی بیش از هر عاملی به توان مالی نیاز دارند تا بتوانند هزینه‌های تبلیغاتی پرخرج خود را پرداخت نمایند. در نتیجه برای پیروزی در انتخابات، کسب حمایت گروه‌های ذی نفوذ و محافل مالی- اقتصادی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.در سطح دولت فدرال، رییس جمهور از راه یک سیستم دو مرحله‌ای انتخابات می‌شود. از یک سو توسط مردم و از سوی دیگر توسط هیأت‌های انتخابی موسوم به «الکترال کالج» برای ۴ سال برگزیده می‌شود. مردم هر ایالت در نظام انتخاباتی آمریکا به صورت جداگانه و مستقل از ایالت‌های دیگر، همزمان در روز انتخابات نمایندگان کنگره‌ی سنا،افرادی موسوم به الکترال کالج را انتخاب می‌کنند. تعداد الکترال کالج هر ایالت برابر با تعداد نمایندگان آن ایالت در کنگره‌ی فدرال به اضافه‌ی دو (که همان تعداد نماینده‌ی سنای هر ایالت در سنای فدرال است) می‌باشد. تعداد الکترال کالج‌ها، ۵۳۸ نفر در کل کشور هستند که برای کسب ریاست جمهوری باید ۲۷۰الکترال کالج کسب شود. طبق یک سنت دیرینه در هر ایالت به صورت جداگانه براساس این که کدام نامزد آرای بیشتری به دست آورده (صرف نظر از میزان اختلاف در تعداد آرای مردمی مربوط به هر ایالت) همه‌ی الکترال کالج‌های هر ایالت به فرد پیروز اختصاص داده می‌شود. به همین دلیل ممکن است فردی با الکترال کالج‌های بیش‌تر و آرای مردمی کم‌تر به پیروزی دست یابد، در حالی که رقیب وی، رأی مردمی بیش‌تری به دست آورده باشد. تا کنون چندین بار رؤسای جمهور منتخب بدون آن که ۵۰ درصد آرای مردمی را به دست آورده باشند، تنها با اتکا به کسب حداقل ۲۷۰ رأی انتخاباتی وارد کاخ سفید شده‌اند. نظیر آنچه در سال ۲۰۰۰میلادی در زمان رودررویی جورج بوش و ال گور رخ داده بود. ال گور نامزد حزب دموکرات، از شمار آرای عمومی بیش‌تری برخوردار شد ولی جورج بوش آرای الکترال کالج را کسب کرد و به ریاست جمهوری رسید.

در ادامه تلاش شده تا افکار و عقاید دو نامزد دیگر رقابت های انتخاباتی که شانس چندانی برای پیروزی ندارند بررسی شود.

%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%85-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%db%8c%d9%86-%d9%86%d9%81%d8%b1%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%85-%d8%b1%d9%82%db%8c%d8%a8-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85

جیل استاین

جیل الن استاین متولد ۱۴ می ۱۹۵۰ پزشک، فعال و سیاستمدار است. وی نامزد حزب سبز در انتخابات است که در یک خانوادۀ یهودی بزرگ شده و به گفتۀ خودش اقوامی نیز در سرزمین‌های اشغالی دارد.

 استاین در سال ۲۰۱۲ نیز کاندیدای حزب سبز آمریکا بوده و توانست ۴۶۹ هزار و ۵۰۱ رأی (۰٫۴ درصد) به دست آورد. وی همچنین دو بار در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰ در انتخابات فرمانداری ایالت ماساچوست شرکت کرده است. وی شعار تبلیغاتی خود را «قدرت مردم» نام نهاده و اهداف دوران ریاست جمهوری خود را  نیل به فهم و قرائت مشترک از انرژی سبز با دیگر کشورها، برچیدن فقر، سلامتی به عنوان حق مسلم هر فرد، تحصیلات به عنوان حق مسلم هر فرد، اقتصاد عادلانه، حفاظت از سیاره زمین، آزادی و برابری، عدالت برای همه، صلح و حقوق بشرو قدرت برای مردم عنوان کرده است.

استاین از آنجایی که به عنوان نامزد مستقل وارد جریان انتخابات شده در نظرسنجی ها حدوداً زیر ۵ درصد از آراء مردمی را به خود اختصاص داده و بنابراین نتوانست در مناظره ها شرکت کند؛ از این رو بخت اندکی برای کسب صندلی ریاست جمهوری آمریکا دارد. جیل استاین قبلاً عنوان کرده بود با توجه به غلبه سیستم دو حزبی جمهوریخواه و دموکرات بر ساختار انتخاباتی و سیاسی، فرصت محدودی برای ارائه نظرات و جلب آرا داشته است.

رهبر حزب سبزها در سخنرانی ها خود بر لزوم تحریم تسلیحاتی و بانکی عربستان سعودی و اسراییل، توقف تروریسم با روش غیرنظامی، ایجاد روابط نزدیک با روسیه و ایران و اعمال سیاست‌های معقولانه اقتصادی تاکید داشته است.

نامزد حزب سبزها در انتقاد از مواضع سیاست خارجی این کشور، انتقادات تندی درباره حمایت‌ها از عربستان سعودی و سیاست‌های جنگ طلبانه در قبال خاورمیانه ابراز کرده است. وی با اشاره به جنگ یمن تصریح کرده بود «چرا ما به عربستان سعودی اجازه می‌دهیم که پای آمریکا را به جنگ یمن بکشد؟ به خاطر نفت، فروش تسلیحات یا حمایت بنیاد کلینتون از این کار؟».

استاین همچنین عنوان کرده تا زمانی که ارتش رژیم صهیونیستی در حال اشغال سرزمین فلسطین است نباید روزانه ۸ میلیون دلار آمریکا بدان تقدیم شود.

استاین بارها به انتقاد از سیاست‌های بنیامین نتانیاهو پرداخته و عنوان کرده وی از حمایت یک صاحب نفوذ کازینودار برخوردار است که در سیاست اسرائیل تأثیرگذار است. به نظر می‌رسد منظور نامزد حزب سبز امریکا شلدون آدلسون، سرمایه‎دار یهودی-آمریکایی است که سهام‌دار عمده، رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت سندز لاس‌وگاس، مالک بسیاری از هتل‌ها و کازینوها در سراسر جهان از جمله در شهرهای لاس‌وگاس و پنسیلوانیا در ایالات متحده است.

وی در مصاحبه‌ای با روزنامه امریکن‌هرالد‌تریبون در مارس ۲۰۱۶ با اشاره به حمایت‌های آمریکا از پادشاهی سعودی گفت: «آشکار است سعودی‌ها پشت گروه‌های تروریستی قرار دارند که سوریه را تکه تکه می‌کنند.»استاین در ادامه با اشاره به کودتای آمریکایی – انگلیسی سال ۱۳۳۲ در ایران آن را «نمونه‌ای بارز از فاجعه تغییر رژیم» دانست.

وی راه‌حل شکست داعش را همراهی با ایران و روسیه می‌داند و مخالف جدی سلاح‌های هسته‌ای آمریکا می باشد. استاین درباره دو نامزد حزب جمهوری خواه و دموکرات تاکید کرده بود که هیلاری کلینتون گزینه مورد انتخاب و علاقه جنگ‌طلبان نومحافظه‌کار است و دونالد ترامپ از نظر فیزیکی، ذهنی، عاطفی و ادراکی مشکل دارد. استاین عنوان کرده مخارج نظامی آمریکا را تا ۵۰ درصد کاهش داده و پایگاه‌های نظامی این کشور را در خارج تعطیل می کند.نامزد حزب سبز آمریکا همچنین معتقد است حزب دموکرات این کشور با حمایت از هیلاری کلینتون به برنی سندرخیانت کرده است.گری جانسون

%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%b1%d9%82%db%8c%d8%a8-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be-%da%af%d8%b1%db%8c-%d8%ac%d8%a7%d9%86%d8%b3%d9%88%d9%86

گری جانسون، فرماندار نیکومکزیکو بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳میلادی و ۶۳ ساله نامزد حزب لیبرتارین در انتخابات می باشد. حزب لیبرتارین که در سال ۱۹۷۱ میلادی تاسیس شده هیچ کرسی در دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا ندارد.

 جانسون ۲۹ می ۲۰۱۶ در رقابت های درون حزبی توانسته بود با شکست دادن آستین پترسون، مالک و بانی مجله لیبرترین رپابلیک و جان مک آفی برنامه نویس و پدید آورنده شرکت مک آفی، بعنوان نامزد نهایی این حزب برگزیده شود. جانسون در انتخابات سال ۲۰۱۲، پس از اینکه در انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان شکست خورد از حزب لیبرتارین کاندیدای ریاست جمهوری شد. وی توانست ۰٫۹۹ درصد آراء، یعنی ۱٫۲۷ میلیون رأی، را به خود اختصاص دهد که رکوردی در تاریخ حزب لیبرتارین آمریکا بود. جانسون در ماه می ۲۰۱۶ ویلیام ولد، فرمانداری جمهوری‌خواه پیشین ماساچوست را به‌عنوان معاون خود برگزید.

جانسون بعد از انتخاب شدن به خبرگزاری آسوشتیدپرس گفت که درصورت رئیس جمهور شدن، مداخلات نظامی آمریکا که پیامدهای ناخواسته ناامن ساختن جهان را به همراه داشته است، قطع می کند. جانسون عنوان کرده قصد دارد اصلاحات اساسی در دولت فدرال انجام دهد، مالیات‌ها را کاهش دهد، مقررات را کمتر کرده و به‌طور کلی رویکرد کمتر مداخله‌گرایانه‌ای نسبت به اداره اقتصاد اتخاذ می‌کند.

جانسون مطرح کرده است در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری کاهش مخارج دولتی یکی از اولویت‌هایش است و طرح بیمه اوباماکر را نیز لغو خواهد کرد.

نامزد حزب لیبرتارین معتقد است باید بودجه نیروهای نظامی را کاهش داد و به‌جای تهاجم بر دفاع متمرکز شد. به عقیده وی آمریکا باید تنها به‌عنوان آخرین گزینه و بر مبنای قانون اساسی به نیروی نظامی متوسل شود.

با وجود اینکه در مناظرات درون‌حزبی، بسیاری از لیبرتارین‌های موافق توافق هسته‌ای ایران و آمریکا بودند، جانسون درباره برجام بدبین بوده و در مناظرات اعلام کرد که از توافق هسته‌ای حمایت نمی‌کند. وی مدعی شد: «ایران ثابت کرده که از تروریسم حمایت مالی می‌کند». از این رو آزادی مبلغ ۱۶۵ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران اشتباه بوده؛ چرا که مقداری از این پول صرف تروریسم خواهد شد.

سندرز بنفع هیلاری ازمبارزات انتخاباتی کنارکشید

Democratic presidential candidate Hillary Clinton waves to supporters with Sen. Bernie Sanders, I-Vt., during a rally in Portsmouth, N.H., Tuesday, July 12, 2016, where Sanders endorsed her for president. (AP Photo/Jim Cole)

به گزارش «سی.ان.ان»؛ «برنی سندرز» روز سه‌شنبه(۱۳۹۵/۰۴/۲۲) 12,جولای ۲۰۱۶در گردهمایی انتخاباتی شهر پورتموث در ایالت نیوهمپشایر حضور یافت و  حمایت خود از «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق آمریکا و دیگر نامزد حزب دمکرات را اعلام کرد. در ابتدا سندرز سخنرانی کرد و با بیان اینکه برای بیش از دو دهه از کلینتون شناخت دارد و فعالیت‌های مختلف او را شاهد بوده، گفت کلینتون پیروز رقابت‌های داخلی حزب دمکرات می‌باشد.

 سندرز ادامه داد که تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا هیلاری کلینتون، رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا باشد. وی که بارها تکرار کرده بود تا زمان اعلام نامزد نهایی حزب دمکرات، از این رقابت‌ها کناره‌گیری نخواهد کرد/۲۴ تیر ۱۳۹۵ ایرنا

 اوان مک مولین یکی از۶کاندیدای ریاست جمهوری

%d9%85%da%a9-%d9%85%d9%88%d9%84%db%8c%d9%86-%d9%86%d8%a7%d9%85%d8%b2%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7
گاردین نوشت:اوان مک مولین (چهل ساله مجرد) عامل سابق سازمان سیا که کمتر شناخته شده است به عنوان آلترناتیوی برای ترامپ در نظر گرفته شده است.
 
مک مولین که اخیرا به عنوان رئیس مدیریت سیاست گذاری کنفرانس جمهوی خواهان مجلس نمایندگان انتخاب شده است به ای بی سی گفته است که هنوز زمان برای ارتقا کمپین در برخی ایالات طرفدار جمهوری خواهان و جاهایی که ترامپ در نظر سنجی های اخیر شانسش را از دست داده است وجود دارد. در سالی که آمریکایی ها ایمانشان را به هر دو کاندیداهای احزاب"جمهوریخواه،دمکرات" از دست داده اند وقت آن رسیده که رهبر جدیدی را به نسل امروز معرفی کنیم.
 
آمریکا لیاقت بیشتر از چیزهایی که ترامپ و کلینتون به ما وعده میدهند را دارد.
من فروتنانه خودم را به عنوان رهبری که میتواند به میلیون ها آمریکایی ناراضی برای ریاست جمهوری گزینه های اصولگرایانه تری پیشنهاد بدهد معرفی میکنم.
 
کاندیاتوری مک مولین با حمایت جنبش "ترامپ هرگز " اعلام شده است. پیشتر تی وی استار اعلام کرده بود و گفته بود پیرامون کاندیداتوری جمهوری خواهان هنوز درگیری هایی وجود دارد و هنوز آلترناتیو ها روی میز هستند.
روری کوپر استراتژیست جمهوری خواه عضوستادمولین: مهم است که ما یک کاندیدا داشته باشیم و صرف نظر از شانسمان بین محافطه کاران و ترامپ تمایز قائل شویم و باید گفت برای مستقلین موانع روشنی وجود. "او دستیار اریک کانتور رهبر سابق اکثریت در مجلس نمایندگان است.
 
 حامیان کاندیدها براساس"لایک"های شبکه های اجتماعی
مک مولین بارها ترامپ را به اقتدار گرایی محکوم کرده و از هشتگ #nevertrump در توییتر استفاده کرده است . جایی که او قبل از اعلام کاندیداتوری تنها 135 فالوئر داشت و بعد از اعلام کاندیداتوری در اواسط صبح دوشنبه به ۷هزار رسید.
***

وظایف معاون رئیس جمهور

«مایک پنس» – فرماندار ایالت ایندیانا 

%d9%85%d8%a7%db%8c%da%a9-%d9%be%d9%86%d8%b3-%d9%85%d8%b9%d8%a7%d9%88%d9%86-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be

معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا شخص دوم در دستگاه اجرایی کشور ایالات متحده آمریکا و بر اساس قانون اساسی، رئیس رسمی مجلس سنای ایالات متحده آمریکا است.

مردم ایالات متحده آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، علاوه بر نامزد ریاست جمهوری، انتخاب معاون وی را نیز با رای خود به نامزد ریاست جمهوری عملاً تأیید می‌کنند.

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، درصورت مرگ، استعفا یا عزل رئیس جمهورمعاون وی،  مسئولیت اداره کشور را بر عهده می‌گیرد و جانشنین رئیس جمهور می‌شود.

معاون رئیس جمهور علی‌رغم عنوان مهم وی، در قانون اساسی و نظام سیاسی این کشور ازنقش عمده‌ای برخوردار نیست. مقام وی بیشتر تشریفاتی است و در حقیقت منتظر می‌ماند، تا در صورت بروز مشکل برای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، جانشین وی شود. به همین دلیل اکثر معاونین روسای جمهور ایالات متحده تأثیر عمده‌ای بر تاریخ این کشور برجای نگذاشته‌اند. به استثناء آن دسته از روسای جمهور که جانشین روسای خود شدند و یا توانستند در انتخابات به عنوان رئیس جمهور بعدی به پیروزی برسند.

معاون رئیس جمهور رئیس سنا

تنها مقام رسمی معاون رئیس جمهور بر مبنای قانون اساسی، ریاست وی بر مجلس سنای ایالات متحده آمریکا است. معاون رئیس جمهور رئیس سنا شناخته می‌شود و اداره جلسات رسمی را بر عهده می‌گیرد. اما همین مقام نیز صرفاً تشریفاتی است. رئیس سنا نمی‌تواند در رای‌گیری‌های این مجلس شرکت کند، مگر آنکه آرا بطور مساوی میان نمایندگان تقسیم شود و امکان تصویب لوایح وجود نداشته باشد. در چنین صورتی، رای رئیس سنا سرنوشت ساز خواهد بود و وی می‌تواند با رای خود یک لایحه قانونی را به تصویب برساند.

معاون رئیس جمهور"درامریکا"درجلب آرای انتخاباتی نقش مهمی دارد

معاون اول نقش عمده ای در جلب آرای رأی دهندگان دارد و هرکس در آمریکا کاندیدای ریاست جمهوری شود در ابتدا بایدمعاون اول خود را تعیین کند یعنی مردم همان اندازه که به رئیس جمهور توجه می کنند و برنامه های کاری وی را در نظر می گیرد به همان اندازه معاون اول رئیس جمهور را هم در نظرمی گیرند و حتی ممکن است معاون اول رأی بیشتری از رئیس جمهور بیاورد. 

درایران اگررئیس جمهورفوت ویاعزل شود

اصل۱۳۱-در صورت‏ فوت‏، عزل‏، استعفا، غیبت‏ یا بیماری‏ بیش‏ از دو ماه‏ رییس‏ جمهور و یا در موردی‏ که‏ مدت‏ ریاست‏ جمهوری‏ پایان‏ یافته‏ و رییس‏ جمهور جدید بر اثر موانعی‏ هنوز انتخاب‏ نشده‏ و یا امور دیگری‏ از این‏ قبیل‏، معاون‏ اول‏ رییس‏ جمهور یا موافقت‏ رهبری‏ اختیارات‏ و مسئولیتهای‏ وی‏ را بر عهده‏ می‏ گیرد و شورایی‏ متشکل‏ از رییس‏ مجلس‏ و رییس‏ قوه‏ قضاییه‏ و معاون‏ اول‏ رییس‏ جمهور موظف‏ است‏ ترتیبی‏ دهد که‏ حداکثر ظرف‏ مدت‏ پنجاه‏ روز رییس‏ جمهور جدید انتخاب‏ شود، در صورت‏ فوت‏ معاون‏ اول‏ و یا امور دیگری‏ که‏ مانع انجام‏ وظایف‏ وی‏ گردد و نیز در صورتی‏ که‏ رییس‏ جمهور معاون‏ اول‏ نداشته‏ باشد مقام‏ رهبری‏ فرد دیگری‏ را به‏ جای‏ او منصوب‏ می‏ کند.

اصل۱۳۲در مدتی‏ که‏ اختیارات‏ و مسئولیتهای‏ رییس‏ جمهور بر عهده‏ معاون‏ اول‏ یا فرد دیگری‏ است‏ که‏ به‏ موجب‏ اصل‏ یکصد و سی‏ و یکم‏ منصوب‏ می‏ گردد، وزرا را نمی‏ توان‏ استیضاح‏ کرد یا به‏ آنان‏ رای‏ عدم‏ اعتماد داد و نیز نمی‏ توان‏ برای‏ تجدید نظر در قانون‏ اساسی‏ و یا امر همه‏ پرسی‏ اقدام‏ نمود.

***

عوامل پیروزی ترامپ: ترامپ صدایی را شنید که کسی نشنیده بود

رییس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا گفت: ترامپ رهبری دولت جمهوری خواه متحدی را برعهده خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، پل رایان، رییس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا در رأس دولت جمهوری‌خواه و یکپارچه‌ای خواهد بود.

وی تصریح کرد: ترامپ در آمریکا صدایی را شنید که پیش از این هیچ کس نشنیده بود.

رییس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه اظهار کرد: او طوری با مردم ارتباط گرفت که پیش‌تر کسی موفق به انجام این کار نشده بود.

رایان ضمن تبریک به ترامپ و مایک پنس، شریک انتخاباتی وی به مناسبت پیروزی در انتخابات گفت که درباره احتمال همکاری در خصوص مسائل مهم آمریکا به رایزنی با ترامپ می‌پردازد.

وی تأکید کرد: ما در کنار یکدیگر در خصوص دستور کاری مثبت به منظور مقابله با چالش‌های بزرگ این کشور همکاری خواهیم داشت.

رییس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا پیش‌ از این گفت که با شرکت در رأی‌گیری پیش از موعد انتخابات ریاست‌جمهوری به کاندیدای حزب جمهوری‌خواه رأی داده است. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری فاکس نیوز، پل رایان، رییس مجلس نمایندگان آمریکا با بیان این که به کاندیدای جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش روی این کشور رأی داده است، به نام دونالد ترامپ اشاره‌ای نکرده بود. این نماینده برجسته جمهوری‌خواه به شبکه خبری فاکس نیوز گفت: ما باید همگی از کاندیدای جمهوری‌خواهان حمایت کنیم و من هم از این کاندیدا حمایت می‌کنم.

پیش از این در فصل تابستان پل رایان اعلام کرده بود که از ترامپ حمایت می‌کند اما پس از آن، در پی انتشار ویدیوی مربوط به اظهارات زننده این کاندیدای جمهوری‌خواه درباره زنان، رایان گفت که دیگر از ترامپ حمایت نخواهد کرد. در واکنش به این موضع‌گیری، ترامپ رایان را یک رهبر ضعیف قلمداد کرد.

سناتور جان مک کین در گفتگو با مانو راجو خبرنگار این شبکه در پاسخ به این سؤال که کدام یک از اظهارات ترامپ در عرصه سیاست خارجی برای او جذاب است"چراازترامپ حمایت می کنید؟
 گفت: ترامپ بر رهبری آمریکا در دنیا تأکید دارد. رئیس جمهور کنونی اوباما نمی خواهد رهبری کند. هیلاری کلینتون، چهار سال وزیر خارجه بود. به من بگویید او چه دستاوردی جز این داشته است که بیش از هر وزیر خارجه دیگری در تاریخ آمریکا، مسافت هایی را پرواز کند.

***

علت پیروزی ترامپ ازدیدگاه رئیس جمهورروسیه

پوتین (درپاسخ به سؤال خبرنگار بی بی سیدرباره افشای مکاتبات رهبران حزب دموکرات آمریکا توسط هکرها )گفت: معلوم نیست چه کسانی این کار را انجام داده‌اند، هکرها با افشای مکاتبات حزب دموکرات، بازی با افکار عمومی در کشورشان را ثابت کردند.

ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شد به این دلیل که می‌دانست مردم چه می‌خواهند. او تا پایان در همین راستا حرکت کرد. بجز ما هیچ کسی مطمئن نبود که ترامپ در این انتخابات پیروز می‌شود.

دوازدهمین کنفرانس بزرگ مطبوعاتی (جمعه۳ دی ۱۳۹۵)۲۳ دسامبر ۲۰۱۶
علت حمایت روسیه از"نرامپ"چیست؟

چهارماه ونیم "قبل"ازپیروزی ترامپ:پوتین در ماه های اخیر به شدت از «دونالد ترامپ» نامزد جنجالی جمهوریخواهان آمریکا برای تصدی پست ریاست جمهوری آمریکا حمایت کرده و وی را شخصیتی درخشان معرفی می کند البته این «ارادت» پوتین بی پاسخ نمانده و در روزهای گذشته ترامپ نیز رئیس جمهور روسیه راا به آمریکا دعوت کرده است.

ترامپ بصورت مرتب از لزوم حل مشکلات داخلی آمریکا و کاهش حضور این کشور در معادلات جهانی سخن می گوید و از نگاه روس‌ها درگیر شدن آمریکا با مشکلات داخلی خود، حضور این کشور را در عرصه بین‌المللی کاهش داده و به تبع آن موجب رهایی روسیه و باز شدن دست این کشور در تعیین معادلات جهانی خواهد شد.

پوتین چندی قبل در مصاحبه با «فرید زکریا» گفته بود: ترامپ شخصیت درخشانی است. من قبلا فقط گفته بودم درخشان است او درخشان است مگر اینگونه نیست؟ این گونه است. هیچ چیز دیگری نگفتم. البته یک چیز دیگری نیز وجود دارد که توجه من را به خود جلب کرد و حتما از آن استقبال خواهم کرد و آن این است که آقای ترامپ گفته بود که آماده بازگشت کامل روابط روسیه و آمریکا به وضعیت عادی است. این چه مشکلی دارد؟ آیا شما از آن استقبال نمی کنید؟ همه ما از آن استقبال می کنیم.

در همین رابطه ۲ شب پیش نیز  ترامپ اعلام کرد که از نظر وی، دعوت از ولادیمیر پوتین برای سفر به آمریکا هیچ مشکلی نخواهد داشت.

در مقابل «الکسی بوشکوف» رئیس کمیته امور بین‌الملل مجلس دومای روسیه در واکنش به دعوت ترامپ گفت: دعوت دونالد ترامپ  از پوتین برای سفر به واشنگتن ناشی از یک فکر سالم است و زمینه را برای اجتناب از چالش‌های غیرضروری با روسیه باز می‌کند./سه‌شنبه ۱ تیر ۱۳۹۵خبرگزاری مهر

***

بر اساس نظام انتخاباتی آمریکا، کاندیدایی که بیشترین رأی الکترال را به دست آورد، پیروز انتخابات می‌شود و مجموع تعداد آرای مردمی در برد یا باخت نامزدها تأثیر مستقیمی ندارد.

بر اساس آخرین نتایج، کلینتون در انتخابات اخیر در مجموع از ۵۰ ایالت آمریکا ۵۹,۷۹۶,۲۶۷ رأی مردمی و ۲۲۸ رأی الکترال به دست آورد. این در حالی است که کاندیدای جمهوری‌خواه در این انتخابات با ۲۷۹ رأی الکترال و ۵۹,۵۸۹,۸۰۹ رأی مردمی پیروز شد.

آخرین اخبار"نهایی"ازشمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری امریکا

هیلاری کلینتون دموکرات در انتخابات توانست ۲۲۸ کالج انتخاباتی و 60 میلیون و ۴۶۷ هزار و ۶۰۱ رای مردمی به دست آورد.

اما- دونالد ترامپ جمهوریخواه  با کسب ۲۹۰ کالج انتخاباتی و 60 میلیون و ۷۲ هزار و ۵۵۱ رای مردمی توانست در انتخابات هشتم نوامبر پیروز شود

حذف فساد و دفاع از فقرا عامل پیروزی ترامپ

%d8%b1%d8%a6%db%8c%d8%b3-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%af%d8%a7%d8%b4-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7%d8%b4%db%8c%d9%86%d8%b4 %d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be-%d8%b1%d8%a6%db%8c%d8%b3-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7    

 در پایان ماه اکتبر، دونالد ترامپ، نامزد حزب‌ جمهوری‌خواه، که اکنون رییس‌جمهوری منتخب ایالات متحده است، برنامه‌ای را ارایه کرد با عنوان «پیمان‌نامه ترامپ با رای‌دهندگان امریکایی». او در این برنامه، اهداف خود برای تحقق بخشیدن، در نخستین صد روز هدایت دولت را مطرح کرده است.

این «پیمان‌نامه» که رادیو عمومی امریکا (ان‌پی‌آر) آن را بازنشر کرده، مواردی از آنچه «پایان دادن به فساد» در نهادهای تصمیم‌گیری و دولتی توصیف شده، تا برنامه‌های آقای ترامپ برای کارگران و مسائل مالیاتی، امنیت ملی، مقابله با جرم و جنایت یا مساله مرزها را دربرمی‌گیرد.

مقابله با فساد

شش بند نخست این پیمان که «پایان دادن به فساد و بهره‌برداری از منافع خاص در واشینگتن» نام دارد، بطور مشخص به مسائل فدرال، لابی‌گری یا نمایندگی در کنگره می‌پردازد. بند نخست، بر محدود کردن دفعات نمایندگی، برای اعضای کنگره تاکید دارد. در بند دوم، گفته شده به جز ارتش و نیروهای امنیتی و خدمات بهداشتی، استخدام برای سازمان‌ها و نهادهای فدرال متوقف می‌شود. در بند سوم به کاهش ضوابط و قوانین فدرال اشاره شده است. در بند چهارم از ممنوعیت لابی‌گری برای اعضای پیشین کنگره و دولت، پنج‌سال پس از آنکه نهادهای دولتی را ترک کردند، سخن به میان آمده، در بندهای بعدی، موضوع لابی و لابی‌گری گسترش پیدا کرده و دونالد ترامپ خواستار آن شده تا لابی‌های خارجی، بطور عمومی، حق پرداخت پول در روند انتخابات امریکا را نداشته باشند.

کارگران، پیمان‌های بین‌المللی، تجارت

نامزد وقت حزب جمهوریخواه، در پیمان‌نامه خود، چند روز پیش از رای‌گیری هشتم نوامبر به سراغ موضوع کارگران ایالات متحده نیز رفته است. او می‌گوید در صد روز نخست دولت او، با برنامه‌هایی که ارایه کرده به «حمایت از این قشر» خواهد پرداخت. در هفت‌بندی که بطور مشخص به مساله کارگران و کارکنان اشاره دارد، در درجه نخست از مذاکره دوباره بر سر پیمان «نفتا»، توافق تجارت آزاد در امریکای شمالی، که بین امریکا، مکزیک و کانادا بسته شده، سخن به میان آمده است. این موضوع از جمله عوامل اصلی سقوط شدید ارزش پزوی مکزیک، در پی پیروزی آقای ترامپ عنوان شده است.

در بندهای بعدی اما پیمان‌های تجاری دیگر نیز هدف قرار گرفته است؛ ترامپ می‌گوید دولت او از پیمان ترانس‌پاسفیک کناره می‌گیرد. در مهر ماه گذشته دولت ایالات متحده و ۱۱ کشور جهان در حوزه اقیانوس آرام، از جمله ژاپن، متحد اصلی امریکا در شرق آسیا، بر سر تشکیل یک منطقه آزاد تجاری که گسترده‌ترین آن در جهان به شمار می‌رود، به توافق رسیده‌ بودند. در آن زمان رسانه‌ها می‌گفتند این پیمان می‌تواند در آینده بر بهای هر چیزی تاثیر بگذارد.

ترامپ می‌گوید دولت او با چین به عنوان کشوری که به‌ دست‌کاری در تعیین ارزش پول می‌پردازد برخورد خواهد کرد؛ اشاره به ارزش واحد پول چین در برابر دلار امریکا که از منظر ایالات متحده با واقعیت هم‌خوانی ندارد. ترامپ می‌گوید در برابر نیروهای خارجی که جلوی ایجاد شغل و کار کارگران ایالات متحده را می‌گیرند یا آنها را تهدید می‌کنند، می‌ایستد یا موانعی که به ایجاد شغل در حوزه‌ انرژی (مانند نفت)، می‌انجامد را رفع می‌کند. آقای ترامپ در نهایت در این بخش از برنامه‌های خود گفته تعهد امریکا بر پرداخت میلیاردها دلار به سازمان ملل متحد، در برنامه مقابله با تهدیدهای اقلیمی را پس می‌گیرد و این پول را صرف بهبود وضعیت آب و منابع طبیعی امریکا خواهد کرد.

در بند نخست می‌گوید جلوی همه اقدامات اجرایی «غیرقانونی» و مقررات اعمال‌شده از سوی باراک اوباما، رییس‌جمهوری ایالات متحده را می‌گیرد. در بند دوم به مساله انتخاب قاضی جایگزین در دیوان عالی امریکا پرداخته است. دیوان عالی ۹ کرسی دارد که در پی مرگ قاضی آنتونین اسکالیا، جمهوری‌خواهان کنگره، اجازه ندادند باراک اوباما جایگزینی برای او انتخاب کند، و طبعا اکنون از سوی ترامپ انتخاب خواهد شد. این دیوان، بلندپایه‌ترین نهاد قضایی در امریکا است و ترکیب قاضیان آن، از نظر فکری و سیاسی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. رییس‌جمهوری منتخب امریکا، آن‌طور که وعده داده، قصد دارد در صد روز نخست، برنامه اخراج شماری نزدیک به دو میلیون مهاجر غیرقانونی، و لغو روادید برای کشورهایی که آنها را پس نمی‌گیرند را آغاز کند. آقای ترامپ می‌گوید جلوی مهاجرت از کشورهایی که -به گفته او- «در مناطق مستعد به تروریسم قرار دارند» و پیشینه افراد قابل بررسی دقیق نیست را می‌گیرد. و پیشینه افراد نیز با دقت بسیار زیادی بررسی خواهد شد.

مرزها، بیمه، مالیات

در بخشی از «پیمان‌نامه دونالد ترامپ با رای‌دهندگان امریکایی» به موضوع مرزها و وعده‌های او برای انجام اموری مانند کشیدن دیوار در مرز مکزیک، به هزینه دولت مکزیک اشاره شده است. رییس‌جمهوری منتخب امریکا وعده داده جلوی، طرح بیمه درمانی اوباما که به «اوباماکر» معروف شده است را می‌گیرد؛ طرحی که برخی از آن به عنوان یکی از «میراث‌های» ریاست‌جمهوری باراک اوباما نام می‌برند. دونالد ترامپ می‌گوید طرح دیگری را جایگزین آن خواهد کرد. آقای ترامپ وعده داد با در پیش گرفتن اقداماتی، مانند افزایش پرداختی به برنامه‌های آموزشی نیروهای پلیس، یا معرفی قوانین جدید، به مقابله با تبه‌کاران، قاچاقچیان و جرم‌وجنایت می‌پردازد.

، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات هشتم نوامبر، گفته بود در صورت پیروزی به «بازسازی ارتش امریکا» می‌پردازد، «فساد را در واشینگتن ریشه‌کن می‌کند» یا جلوی قوانینی که اجازه می‌دهد شرکت‌های امریکایی، در کشورهای خارجی، دست به تولید زده و تولیدات خود را در ایالات متحده به فروش برسانند را می‌گیرد. او در عین حال وعده داده به اصلاحات مالیاتی، از جمله کاهش مالیات طبقه متوسط اقدام کند.

میچ مک‌کانل، رییس اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا، از بسیاری از برنامه‌های ترامپ حمایت کرد، اما در عین حال در مورد برخی دیگر برنامه‌های او گفته، در اولویت قرار ندارند. برای نمونه طرح محدودیت دفعات نمایندگی، که آقای مک‌کانل می‌گوید این موضوع در اولیت سنا قرار ندارد. او در مورد برخی برنامه‌های رییس‌جمهوری منتخب در مورد مسائل زیربنایی نیز همین گفته‌ها را تکرار کرده است. در عین حال می‌گوید توقف برنامه بیمه خدمات دولت اوباما در اولویت است؛ در کنار برنامه‌هایی مانند اصلاحات در مالیات و تامین امین مرزها «به هر شکلی که می‌توان به این امر رسید». او البته در مورد اولویت‌های مهاجرتی در سنا توضیح بیشتری نداده است. آقای مک‌کانل در عین حال می‌گوید قانونگذاران به افق همکاری با آقای ترامپ می‌نگرند و در مورد بسیاری از برنامه‌های او نیز «مشتاق» هستند.

***

*گفتمان پوپولیستی و در عین حال ایجابی ترامپ: ترامپ با تمرکز بر مواردی چون مالیات، قانون نگهداری اسلحه، بیمه  و بالاخره موضوع مهاجرت توانست آرایی را کسب کند. او یک گفتمان “تغییر” در برابر گفتمان ادامه وضع موجود هیلاری بود.

*گفتمان هیلاری کلینتون: هیلاری مانند یک سیاستمدار کلاسیک و یقه سفید که هیچ هیجانی را القا نمی کرد ظاهر شد. او آنقدر ضعیف بود که دو حامی بزرگ خود، اوباما و شوهرش بیل کلینتون را نهایتا ناامید کند. او علاوه بر گافی که بر سر ایمیل های شخصی داشت، در مناظره ها و موضع گیری ها هم بیشتر حواسش به مشکلات شخصی ترامپ بود تا شعارهای خودش.

حداقل کاری که هیلاری می توانست انجام دهد، انتخاب هیلاری به عنوان معاون اول خودش بود که خام اندیشانه از آن سر باز زد.

***

کلینتون و ترامپ هر دو دشمن ایران هستند منتهی اگر کلینتون انتخاب می‌شد دشمن قدرتمندتری بود و درایجاد اجماع علیه جمهوری اسلامی ایران موفق‌تر بود.

کلینتون سالهاست که با کشورهای مختلف در ارتباط است ، رابطه او با رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی و پول‌هایی که شوهرش از این دو رژیم گرفته بود، او را تبدیل به یک دشمن قدرتمند علیه ایران می‌کرد.

 چه ترامپ رئیس جمهور می‌شد و چه کلینتون، فشارها علیه ایران افزایش می‌یافت و ما در ماه‌های آینده شاهد این خواهیم بود که فشارها و طرح‌های کنگره آمریکا علیه ایران بیشتر می‌شود و بعید است که ترامپ هم بخواهد این طرح‌ها را وتو کند.

 امروز بسیاری از اعضای کنگره منتظرند تا اوباما از کاخ سفید خارج شود تا طرح‌هایی را که علیه ایران نوشتند و به رای  گیری نگذاشتند به رای بگذارند؛ البته اگر کلینتون هم رئیس جمهور می‌شد همین اتفاق می‌افتاد و فشارها علیه کشورمان افزایش می‌یافت.

 اینکه می‌گوییم بین ترامپ و کلینتون، ترامپ بد است به معنای خوب بودن او نیست، به معنای بدتر بودن کلینتون است.

 برجام توافق خوبی برای آمریکایی‌ها بود و بعید است ترامپ آن را پاره کند، و اگر این توافق از سوی رئیس جمهور آمریکا متوقف شود به نفع ما خواهد بود.

 برجام فایده‌ای برای ایران نداشت و نخواهد داشت، در برجام موارد متعددی است که باعث ایجاد فشار علیه ایران می‌شود و چه بهتر که ترامپ آن را پاره کند.

 متأسفانه ترامپ از ظرفیت‌های موجود در برجام برای فشار بیشتر علیه ایران استفاده خواهد کرد منتهی این فشارها نسبت به کلینتون کمتر است.

 "چرا برخلاف نظرسنجی‌ها که کلینتون جلوتر بود، امروز شاهد ریاست جمهوری ترامپ هستیم؟"

 ترامپ دو شعار داشت، اول در حوزه سیاست‌ خارجی که جنگ عراق را نقد می‌کرد و می‌گفت چرا با وجود اینکه در داخل کشور مشکلات بسیاری داریم، میلیاردها پول را صرف جنگ خارجی می‌کنید.

 دومین شعار ترامپ در حوزه سیاست داخلی بود، او واشنگتن و سیاستمداران آن را فاسد می‌دانست و می‌گفت سیاستمداران توسط میلیاردها پول خرید و فروش می‌شوند، ترامپ با شعار اصلاح این سیستم در انتخابات شرکت کرد و این دو دلیل اقبال مردم نسبت به ترامپ را افزایش داد./فوآد ایزدی کارشناس مسائل بین الملل

***

 ترامپ برغم همه غرور و سرسختی اش، توانست فضای به وجود آمده علیه خودش را به نحوی هوشمندانه مدیریت کند. از اواسط رقابت های انتخاباتی به بعد، تقریبا همه نهادهای رسمی، رسانه ها، نخبگان و حتی بخش های مهمی از جمهوریخواهان، علیه ترامپ موضع گیری کردند. این شرایط سخت و شکننده می توانست ترامپ را فرو بریزد ولی او این فضا را به عرضه ای برای مظلوم نمایی تبدیل کرد و این گزاره را ترویج داد که او در میان هجمه های حکومت و رسانه ها ، تنها مانده است و نیاز به کمک مردم دارد.در واقع، رأی مردم به ترامپ به گونه ای اعتراض آنها به جریان غالب حاکمیت در آمریکا (و نه نظام آمریکا) بود و الّا فردی با سابقه سیاسی صفر ، آن هم بعد از آن هم تخریب نمی توانست نظر مردم را به خود جلب کند.*
حملات تیم هیلاری کلینتون علیه ترامپ و افشاگری ها علیه او که عمدتاً ناظر به مسائل اخلاقی بود، زودتر از موعدی که باید آغاز شد. بعد از آن افشاگری ها، محبوبیت ترامپ بسیار کاهش یافت ولی در گذر زمان، این مسائل در جامعه ای مانند آمریکا عادی شد و از ترامپ توانست ضد حمله های مؤثری را ترتیب دهد و مثلاً با یادآوری رسوایی کلینتون و مونیکا چنین استدلال کند که اگر خودش حرف خلاف اخلاق زده، بیل کلینتون (همسر هیلاری) عملاً مرتکب چنین کاری شده است یا با پیش کشیدن مسأله ایمیل ها، توانست جو را عوض کند.

شاید اگر حملات کمپین دموکرات ها دیرتر صورت می گرفت، تیم ترامپ نمی توانست فرصتی برای رهایی از غافلگیری پیدا کند.*تأکید بیش از حدکلینتون و حامیانش بر مباحث حقوق بشری با محوریت اقلیت ها (رنگین پوست ها، مهاجران،دگرباشان جنسی و …) هر چند در جلب آرای این افراد به دموکرات ها مؤثر بود اما این حس را به اکثریت سفید پوست و طبقه متوسط منتقل کرد که نادیده گرفته می شوند و لذا به سمت ترامپ متمایل شدند.

ترامپ با زیرکی تمام توانست خود را به یک "برند" خاص تبدیل کند. در علم برندینگ گفته می شود که هر چقدر یک برند، بُرنده تر و تیز تر باشد، قدرتش بیشتر است و بیشتر در یادها می ماند.

این نکته ای بود که ترامپ و تیم برندینگ او، به خوبی از عهده اش برآمدند. 

وقتی ترامپ به عنوان یکی از کاندیداهای اولیه جمهوریخواهان وارد رقابت های درون حزبی شد، طبق روال از او پرسیدند که اگر جمهوریخواه دیگری کاندیدای نهایی شود، آیا ترامپ از او حمایت خواهد کرد؟ و ترامپ برخلاف عرف سیاسی گفت: نه! خودم به تنهایی ادامه خواهم داد.

اینجا بود که او بر متفاوت بودن خود با دیگران تأکید کرد و توجهات را به خود جلب کرد.

سپس با اتخاذ مواضع تند و تیز، برند خود را بُرنده تر کرد؛ اظهاراتی مانند کشیدن دیوار حائل بین آمریکا و مکزیک، ممنوع الوورد کردن مسلمانان به ایالات متحده، محدود کردن مهاجران، استفاده از بمب اتم، پاره کردن برجام و نظایر این ها.

او پس از آن که توجهات را به خود جلب کرد، با زیرکی مواضعش را تعدیل کرد.

این برندسازی هدفمند، شاید مهم ترین عامل پیروزی او بوده است.

یکی از نکاتی که تیم ترامپ بر روی آن انگشت گذاشت و بزرگنمایی کرد، وضعیت سلامتی هیلاری کلینتون بود. هیلاری چندین بار در مراسم مختلف، دچار ضعف بدنی شد، از حال رفت و تلو تلو خورد. جمهوریخواهان با بیان این که نمی توان سکان اداره امریکا را به دست زنی سالخوره و بیمار دارد، توانستند بر روی آرای مردد اثر گذار باشند.

 پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در کانون مباحثات سیاسی جهان قرار گرفته است. 

یکی از نکاتی که درباره رخداد هشتم نوامبر قابل ذکر است این است که دونالد ترامپ بر ۴ رییس جمهوری زنده اعم از فعلی و سابق ایالات متحده پیروز شده است.

جرج بوش ( پدر) از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۱ خورشیدی و به مدت ۴ سال رییس جمهوری آمریکا بود. او زنده است و پس از خروج فرزندش ( جب بوش) از دایره کاندیداهای انتخاباتی حزب جمهوری خواه و مشاهده رفتار ترامپ حاضر نشد از او حمایت کند. 

جالب این که بوش پدر که به عنوان یک جمهوری خواه ۸ سال معاون رییس جمهوری ( روناد ریگان) و ۴ سال رییس جمهوری  بوده روز هشتم نوامبر به هیلاری کلینتون کاندیدای حزب دموکرات رأی داد تا اوج تنفر خود را از ترامپ نشان داده باشد. 

از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۹ خورشیدی نیز در دو دوره بیل کلینتون رییس جمهوری بود که طبعا در انتخابات اخیر از همسرش حمایت می کرد و آماج اتهامات سنگین ترامپ هم قرار گرفت که شدید ترین آنها ادعای تجاوز به یک یا چند زن بود. بر این اساس می توان گفت ترامپ بر این رییس جمهور اسبق و زنده نیز پیروز شد. 

***

«هیلاری کلینتون» نامزد شکست‌خورده انتخابات آمریکا روز شنبه ناکامی‌اش را به گردن رئیس اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف. بی. آی) انداخت.

«جیمز کومی» رئیس اف‌. بی. آی دو هفته مانده به انتخابات آمریکا، اعلام کرد که بررسی ایمیل‌های کاری کلینتون که با حساب شخصی ارسال شده‌اند، بار دیگر به جریان افتاده است. هرچند وی این پرونده را دو روز مانده به انتخابات مختومه اعلام کرد، اما کلینتون می‌گوید همین شوک باعث شده تا روند مثبت تبلیغات وی با خلل مواجه شود. 

به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، نامزد دموکرات‌ها امروز خطاب به حامیان مالی‌اش گفت: «دلایل زیادی برای عدم موفقیت در این انتخابات وجود دارد.»

وی افزود: «اما تحلیل ما نشان می‌دهد که نامه کومی تردید‌هایی ایجاد کرد که بعدا مشخص شد بی‌پایه و اساس هستند، اما شتاب ما را متوقف کردند.»

کلینتون گفت اگر این اتفاق نیفتاده بود، او می‌توانست پیروز انتخابات باشد، چراکه بعد از مناظره سوم وی وضعیت بسیار خوبی در نظرسنجی‌ها داشته است.

او در پایان سخنرانی امروزش باز هم نتوانست ناراحتی‌اش از شکست در انتخابات را پنهان کند.

هیلاری که برای دومین بار در رقابت برای رسیدن به کاخ سفید ناکام می‌ماند، گفت: «قلب من شکسته است. نمی‌توانم هم وانمود کنم که اینطور نیست. این شکست بسیار بسیار سختی است، به خصوص برای کسانی که آنقدر سخت تلاش کردند.»/۹۵/۰۸/۲۲فارس

کلینتون از دید مردم آمریکا فردی است که از بطن حاکمیت وارد کارزار انتخاباتی آمریکا شده و از این رو، بر خلاف ترامپ نتوانست در بین رای‌دهندگانی که از روی سوابق نامزدها درباره صلاحیتشان قضاوت می‌کنند و همچنین در میان افرادی که شیفته تغییر هستند، اعتماد و هیجان لازم را ایجاد کند. نظرسنجی‌ها نشان می‌داد وی حتی در جلب حمایت زنان (با وجود زن بودن)، سیاه‌پوستان (با وجود درخواست اوباما) و طرفداران برنی سندرز رقیب دموکرات سابق خود (با وجود اعلام حمایت رسمی سندرز از نامزدی او در انتخابات) نیز چندان موفق نبود و همانطورکه پیش‌بینی می‌شد در انتخابات نیز به نوشته تلگراف، نتوانست به اندازه باراک اوباما در دوره‌های قبل، اعتماد زنان، سیاه‌پوستان و جوانان را به خود جلب کند و تنها در جلب حمایت لاتین‌تبارها موفق عمل کرد. 
  ترامپ  با بهره‌گیری از تجربه حضور طولانی‌مدت خود در برنامه‌های تلویزیونی و اجتماعات مردمی بزرگ به خوبی می‌دانست با چه زبانی صحبت کند که برای عموم مردم آمریکا، جذاب و قابل‌فهم باشد. او با همین روش، رقبای نامداری چون «جان کیسیک» فرماندار اوهایو و «تد کروز» سناتور تگزاس را از مقابل برداشت و در حالیکه خود آنها به عنوان مقامات ارشد ایالت‌شان در انتخابات سه‌شنبه به او رای ندادند، در ایالت‌های آنها به پیروزی‌های تعیین‌کننده رسید.
 
علاوه بر این، ترامپ نخستین نامزدی بود که سابقه‌ای در سیاست و به تبع آن، نقشی در سیاست‌های اشتباه دولت‌های قبلی نداشت و این ویژگی برای قشر سیاست‌زده آمریکا یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شد. به نوشته سی‌ان‌بی‌سی، ترامپ با اتکا به همین ویژگی و با کمک مشاورانش توانست خود را به عنوان یک نامزد "ضد طبقه سیاسی حاکم بر آمریکا" مطرح کند و تمام سیاست‌های داخلی و خارجی واشینگتن را به چالش بکشد؛ تا جاییکه مایکل مور – مستندساز معروف آمریکایی – یک هفته پیش از انتخابات در یک مصاحبه تلویزیونی اذعان کرد آمریکایی‌هایی که از وضع موجود در کشور ناراضی‌اند قصد دارند ترامپ را مانند یک "کوکتل مولوتف" به سمت نظام فعلی پرتاب کنند.
 
میلیاردر آمریکایی همچنین بارها با انتقاد از فساد حاکم بر نظام آمریکا گفت اولویت اول او پس از پیروزی در انتخابات مبارزه با فساد دولتی و به تعبیر خود او "کشیدن سیفون فساد در واشینگتن" است که این مسئله نیز توانست بخشی از جامعه دوقطبی آمریکا را با وجود(افشاگری هیلاری مبنی بر فساد اخلاقی ترامپ) ، مردم آمریکا با حمایت از او صریحاً اعلام کردند که از نظر آنها فساد سیاسی مهمتر از فساد اخلاقی است

***

دلیل "پیروزی ترامپ"وشکست هیلاری را می‌دانم

 
برنی سندرز کاندیدای ریاست جمهوری حزب دموکرات آمریکا که در مرحله انتخابات مقدماتی از هیلاری کلینتون شکست خورد، گفت: کلینتون را به این دلیل در انتخابات شکست خود که حزب دموکرات بیشتر از هرچیز نگران کسب پول از افراد ثروتمند بود تا تبلیغ به نمایندگی از مردم عادی آمریکا. به نوشته روزنامه ایندیپندنت، این سناتور آمریکایی گفت: میلیون‌ها نفر با وجود انزجار از دیدگاه‌های دونالد ترامپ درباره زنان و اقلیت‌ها به او رای دادند چون او وعده بهبود زندگی خانواده‌های کارگر را داده بود.

برنی سندرز در مصاحبه رادیویی گفت: بیایید رک و صریح باشیم. ترامپ به عنوان کاندیدایی که کمترین محبوبیت را در تاریخ آمریکا داشته به کاخ سفید رسید و عدم محبوبیت او بسیار بالا بود. اما کاری که او کرد جلب نظر مردم ناراضی،‌ خشمگین و ناراحت آمریکا و دست گذاشتن روی اتفاقاتی که برای خانواده‌های کارگر رخ داده بود.وی افزود: در آمریکا میلیون‌ها خانواده وجود دارند که در آنها افراد در دو یا سه شغل مشغول به کار هستند و باز هم استطاعت مراقبت از فرزندانشان رانداشته  و یا نمی‌توانند آنها را به کالج بفرستند. آنها می‌بینند که شغل‌های آنها نصیب چینی‌ها یا مکزیکی‌ها می‌شود و ناراحت می‌شوند.سندرز گفت: در حال کار کردن به روی راه‌هایی برای  اصلاح رهبری حزب دموکرات و تعامل آن با رای دهندگان است.

او گفت: دموکرات‌ها بیشتر از هر چیز نگران کسب درآمد از ثروتمندان شدند تا  اینکه مردم طبقه کارگر را جذب حزب کرده و با طبقه میلیاردرها بازار وال استریت و شرکت‌های بیمه و دارو مقابله کنند. حزب دموکرات در ایستادگی برای دفاع از خانواده‌های کارگر قدرتمند عمل نکرده است./الف ۲۵ آبان ۱۳۹۵بنقل ازایسنا
***

مصاحبه بامترجم "کتابهای ترامپ" درایران

کتاب «عوضی ها، نظریه ای درباره دونالد ترامپ» نوشته آرون جیمز فیلسوف آمریکایی الاصل و استاد دانشگاه فلوریدا است که علی اصغر شجاعی و پرستو عوض زاده آن را ترجمه کرده اند و درست یک هفته پیش توسط انتشارات شبگون راهی بازار نشر شده است.

ویراستارکتاب ترامپ

به سراغ علی اصغر شجاعی مترجم و سرویراستار این کتاب رفتیم تا او درباره این کتاب و دونالد ترامپ با ما سخن بگوید، شجاعی گفت: آقای جیمز در این اثر به تحلیل شخصیت اقتصادی و سیاست های پوپولیستی ترامپ پرداخته است، کتاب هم سال ۲۰۱۶ نوشته و منتشر شده و ما هم بلافاصله آن را از انگلیسی به فارسی برگرداندیم. این کتاب در واقع جلد دوم مجموعه ای است که به بی شعورهای مختلف سیاسی می پردازد و الان هیچ بعید نمی دانم که در آمریکا با توجه به رئیس جمهور شدن ترامپ جمع آوری شود و جلوی انتشارش به شکلی گرفته شود.

شجاعی افزود: نویسنده کتاب که چهره ای علمی و آکادمیک دارد در این کتاب بر روی شخصیت عامه گرا و عامه پسند ترامپ تمرکز می کند و حتی در بخش بیوگرافی او را یک « ابر دلقک بی شعور» معرفی می کند.

وقتی از شجاعی می پرسم آیا فکر می کرد ترامپ در انتخابات پیروز شود ، پاسخ داد: من واقعا چنین پیش بینی نداشتم ولی فکر می کنم دقیقا این کتاب بیانگر دلایل و چرایی موفقیت اوست، نویسنده به خوبی چهره و شخصیت پوپولیست او و جاذبه هایش برای مردم را تحلیل می کند، ترامپ توانست دیدگاه هایش را با زبان عامیانه به مردم انتقال دهد و همین هم رمز پیروزی او بود.

راوی خاطرات بوش و موفقیت های ترامپ

محمدحسین اسماعیل‌زاده، دیگر مترجمی است که با او گفت و گو کردیم، اسماعیل زاده کتاب «چگونه در زندگی برنده شوید؟» که به قلم خود ترامپ نوشته شده است را ۳ سال پیش به فارسی ترجمه کرده و توسط انتشارات فرهنگ صبا متشر شده است.

او هم از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا شوکه شده است و گفت: ترامپ قبل از این که یک رئیس جمهور بشود یک بیزنیس من و شومن موفق بوده است و چون خیلی عادت داشته در رسانه ها حاضر شود و سیما و چهره ای آشنا داشته کتاب هایش خیلی خوب در آمریکا فروش می رفت و ما هم با همین رویکرد کارش را ترجمه کردیم.

به عنوان مترجم کتاب ترامپ با اعتقاد ۱۰۰ درصد می گویم که او اصلا انسان اندیشمند و صاحب فکر و به اصطلاح فرهیخته ای نیست و برعکس شخصیتی کاملا بازاری و لمپن دارد.

این مترجم که پیش از این کتاب «خاطرات بوش» را هم ترجمه کرده است ادامه داد: کتاب «چگونه در زندگی برنده شوید؟» موضوعش موفقیت مالی است، یعنی چگونه می‌شود در کار و کاسبی با چه تمهیداتی موفق شد.

از اسماعیل زاده پرسیدم آیا وقتی ۳ سال پیش کتاب را ترجمه می کرد، احتمال می داد کتاب رئیس جمهور آینده امریکا زیر دستش باشد که خندید و گفت: یک درصد هم احتمال نمی دادم که چنین آینده ای در انتظار او باشد چون اندیشه و فکری نداشت که بخواهد در این حد مطرح شود.

این مترجم دلایل موفقیت ترامپ در انتخابات را هم این گونه شرح داد: روحیه پوپولیستی بدون شک مهم ترین عامل این پیروزی بود، او در طول تبلیغات انتخابات دست روی نکته هایی گذاشت که مردم آمریکا واقعا محتاجش بودند مانند مهار ورود مهاجران یا ایجاد موقعیت های کاری و … که من به عنوان کسی که آثار او را خوانده و دیده ام می دانم که پیش از این اصلا اعتقادی به این حرف ها نداشته است./منبع مشرق بنقل ازجام جم

تحلیل حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره دلیل اقبال مردم آمریکا به ترامپ-۳روزقبل ازرأی گیری
 
این مناظره‌ی دو نامزد [ریاست جمهوری] آمریکا را دیدید؟ حقایقی که اینها بر زبان راندند دیدید؟ شنیدید؟ اینها آمریکا را افشا کردند. 
چند برابر چیزهایی را که ما میگفتیم و بعضی باور نمیکردند و نمیخواستند باور کنند، خود اینها گفتند. و جالب این است که آن که صریح‌تر گفت، بیشتر مورد توجّه مردم قرار گرفت. آن مرد چون واضح‌تر گفت، صریح‌تر گفت، مردم آمریکا بیشتر به او توجّه کردند. طرف مقابل گفت این پوپولیستی کار میکند؛ #عوام‌گرایانه، چرا عوام‌گرایانه؟ برای خاطر اینکه حرفهایش را مردم نگاه میکردند، میدیدند درست است؛ در واقعیّات زندگی خودشان آن را میدیدند. ارزشهای انسانی در آن کشور نابودشده و لگدمال‌شده است؛ تبعیض نژادی وجود دارد.
همین چند روز قبل از این آن مرد در تبلیغات انتخاباتی‌اش ایستاد و گفت شما اگر رنگین‌پوست هستید، اگر سیاه‌پوست و سرخ‌پوست هستید، در خیابانهای نیویورک و شیکاگو و واشنگتن و کالیفرنیا و غیرذلک وقتی راه میروید، نمیتوانید مطمئن باشید که تا چند دقیقه‌ی دیگر زنده‌اید. شما ببینید! این حرف را کسی دارد میزند که انتظار دارد چند روز دیگر برود در کاخ سفید، بنشیند آمریکا را اداره کند. نژادپرستی آمریکا یعنی این.
فقر_آمریکایی‌ها را [هم گفت]. گفت ۴۴ میلیون نفر در آمریکا گرسنه‌اند. او گفت و دیگران هم گفتند که کمتر از یک درصد مردم آمریکا مالک نود درصد ثروت آمریکا هستند. ارزشهای انسانی در آنجا لگدمال شده است؛ تبعیض، اختلاف، نژادپرستی، لگدمال کردن حقوق بشر. ۹۵/۸/۱۲
***

ترامپ پس از اعلام پیروزی: دنبال درگیری نیستم/ به کلینتون گفتم خسته نباشید!

ترامپ: ما علاوه بر توسعه داخلی آمریکا با همه ملتها کار خواهیم کرد و با همه کنار می آییم

 دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا پس از اعلام پیروزی قطعی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، برای طرفداران خود در نیویورک سخنرانی کرد.

 رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا پس از اعلام پیروزی در میان هواردانش گفت: من هم به کلینتون در این تماس تبریک گفتم. صادقانه میگویم باید به هیلارى خسته نباشید بگیم. ما باید دوباره به عنوان مردمی متحد دور هم جمع شویم. من وعده میدهم رئیس جمهور همه آمریکایى ها باشم.

سخنرانی دونالد ترامپ، رییس جمهور جدید آمریکا در میان هواداران جمهوریخواه به شرح ذیل :

من از شما کمک می‌خواهم که کشور را متحد کنیم. کمپین من جنبشی بود از افراد و مذاهب مختلف. ما با هم کار خواهیم کرد و وظیفه احیای آرزوی آمریکایی را بر عهده خواهم داشت. من کشورم را بهتر از گذشته شناختم. هر آمریکایی این فرصت را خواهد داشت که ظرفیت های خود را به ظهور برساند. کلان شهرها، مدارس، بیمارستان‌ها و زیر ساخت های خود را بازسازی خواهیم کرد. ما میلیون ها نفر را به سر کار بازخواهیم گردانید. ما مراقب پیشکسوتان و کهنه سربازان خواهیم بود.

 نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا، پس از پیروزی قطعی در انتخابات در سخنانی در جمع طرفداران خود در نیویورک تأکید کرد که با تمام ملت‌ها همکاری می‌کنیم و به دنبال خصومت نیستیم.مایک پنس، معاون ترامپ  پیش از حضور ترامپ در این مراسم گفت: این یک شب تاریخی است. مردم آمریکا یک قهرمان جدید انتخاب کردند.ترامپ در سخنرانی خود با تشکر از حامیانش گفت: از همه آمریکایی ها می خواهم با هم برای مصلحت ملت بزرگ آمریکا تلاش کنیم. از این به بعد رئیس جمهور همه آمریکایی ها خواهم بود. همه به من تبریک گفتند.ترامپ ادامه داد: ما توانمندیهای زیادی داریم و موفقیتهای خوبی به همراه هم کسب خواهیم کرد. برای اصلاح کشور و ایجاد فرصتهای شغلی برای میلیونها نفر تلاش خواهیم کرد. زیرساختهای آمریکا را احیا خواهیم کرد تا امریکا در جهان از این نظر اول شود. برای کمک به کهنه سربازان و استفاده از تجارب آنها تلاش خواهیم کرد. برای دو برابر شدن رشد اقتصادی و برقراری روابط خوب با همه کشورها تلاش خواهیم کرد.وی گفت: همین چند دقیقه پیش هیلاری کلینتون با بنده تماس گرفت و پیروزی مان را به ما تبریک گفت. بنده نیز به او و خانواده اش تبریک گفتم به علت کارهای بسیار زیادی که در این رقابت انتخاباتی انجام داد. او بسیار تلاش کرد.رئیس‌جمهوری جدید آمریکا گفت: اکنون زمان ترمیم زخم‌های ناشی از تفرقه و جدایی و متحد شدن است.ترامپ با بیان اینکه با تمام ملت‌ها همکاری می‌کنیم و به دنبال خصومت نیستیم، گفت: به دنبال زمینه‌های مشترک خواهیم بود و نه درگیری و خصومت.وی با تشکر از زحمات کلینتون در گذشته از مردم آمریکا خواست که چه دموکرات و چه جمهوریخواه با یکدیگر متحد شوند زیرا وی رئیس‌جمهوری برای تمام مردم آمریکا است.ترامپ گفت که در دوره ریاست ‌جمهوری وی با استفاده از پتانسیل تمام مردم آمریکا پروژه‌های اقتصادی بسیاری در این کشور نهایی خواهد شد زیرا او دارای یک طرح اقتصادی بزرگ است.

ترامپ گفت: از همه شما متشکرم و از شما عذر می‌خواهم که تا این مدت منتظر بوده‌اید. هیلاری کلینتون با من تماس گرفت و به همه ما تبریک گفت به خاطر این پیروزی و من نیز به او به خاطر کمپین موفق و فعالش تبرک گفتم. هیلاری بسیار خوب و توانا فعالیت کرد و برای آمریکا تلاش کرده و ما از او به خاطر اقداماتش متشکریم. اکنون بعد از اعلام نتیجه وقت آن رسیده که همه ما متحد باشیم و همانند یک ملت واحد برای ارتقاء‌ کشور بکوشیم. من به همه شهروندان آمریکایی متعهد می‌شوم که همه برای من مساوی هستند. آنهایی که من را  انتخاب نکردند، به آنها می‌گویم به کمک همه شما نیاز دارم تا همانند ملتی واحد در خدمت کشور باشیم.ترامپ ادامه داد: کمپین ما تنها یک کمپین نبود بلکه یک جنبش منحصر به فرد بود که همه از هر صنفی در آن فعال بودند. یک جنبشی بود که تمامی اعتقادات و ادیان در آن حضور داشتند تا دولتی را انتخاب کنند که به همه ملت‌ آمریکا کمک کند. با هم تلاش خواهیم کرد و با هم رویای همه آمریکایی‌ها را محقق می‌کنیم. من تلاش و تجربه‌های زیادی در سراسر جهان دارم و اکنون تلاش می‌کنم که در داخل کشور این تجربیات را پیاده کنم. هر آمریکایی فرصت خواهد داشت که رویایش را محقق سازد. زنان و مردانی که برای مدت‌های طولانی فراموش شده بودند دیگر فراموش نخواهند شد. زیرساخت‌های آمریکا را گسترش خواهیم داد و میلیون‌ها آمریکایی در این راه به ما کمک خواهند کرد.رییس جمهور آتی آمریکا گفت: باید از کهنه سربازان نیز تشکر کنم. ۱۸ ماه ما درباره آنها سخن گفتیم و بارها با آنها نشستیم. باید هرآنچه در توان داریم برای بهبود وضعیت آنها به کار گیریم. برنامه‌های اقتصادی داریم که برای بهبود سطح اقتصادی آمریکا از آنها استفاده خواهم کرد.ترامپ در ادامه گفت: آمریکا نمی‌پذیرد که ذره‌ای به عقب باز گردد و کوتاهی را قبول نمی‌کند، تمام شهرها و مناطقی را که به حاشیه رانده شده بودند در مرکز توجه قرار خواهیم داد.وی گفت: به عنوان رئیس جمهور آمریکا و رئیس جمهور همه شما تلاش می‌کنم بعد از ۲ و ۴ و حتی هشت سال دیگر همه به رئیس جمهورشان افتخار کنند.او در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به رهبران جامعه جهانی گفت: از جامعه جهانی می‌خواهیم آمریکا را همچنان در صدر قرار دهند. ما تلاش می‌کنیم صلح را گسترش دهیم و به دنبال افزایش تنش نخواهیم بود.

***

چرا کسی پیروزی ترامپ را پیش‌بینی نمی‌کرد؟

در حالی‌ که تیتر یک بسیاری از نشریات آمریکا و جهان با خبر پیروزی هیلاری کلینتون به‌ عنوان اولین رییس‌جمهوری زن ایالات‌ متحده بسته شده بود، پیروزی ترامپ در انتخابات همه را شگفت‌زده کرد.

به گزارش ایسنا، حامد قلی‌زاده، کارشناس مسائل آمریکا در یادداشتی آورده است: «شگفتی‌های این انتخابات از زمان انتخابات درون‌حزبی و اولین تبلیغات رقم خورد. در حزب جمهوری‌خواه ظهور پدیده ترامپ شگفتی‌ساز شد. کسی که در ابتدای کار هیچ‌کس شانسی برای پیروزی‌ او قائل نبود، توانست در بزرگ‌ترین انتخابات درون‌حزبی تاریخ ایالات‌ متحده در مقابل سیاستمدارانی چون جب بوش (برادر و پسر رییس‌جمهور اسبق) و سناتورهایی چون مارکو روبیو (سناتور ایالت فلوریدا)، تد کروز (سناتور تگزاس) و رن پال (سناتور کنتاکی) به نامزدی حزب جمهوری‌خواه دست یابد.

ترامپ با استفاده از القاب و کلمات نامناسب در مورد رقیبانش و دروغ‌گو خواندن آن‌ها حزب جمهوری‌خواه را با مشکلات جدی درونی برای حمایت از او در انتخابات مواجه ساخت؛ تا جایی که دیگر نامزدهای انتخابات درون‌حزبی با اکراه و دیرهنگام نامزدی او را برای حزب جمهوری‌خواه قبول کردند. با این‌حال، حزب جمهوری‌خواه نتوانست به‌ طور کامل در حمایت از ترامپ به‌ عنوان نامزد رسمی خود متحد شود و نامزدی او با خطرات جدی از درون حزب مواجه شد؛ تا جایی که پس از انتشار فیلم ترامپ که در آن از واژه‌های نامناسب درباره زنان استفاده می‌کرد، تعدادی از چهره‌های شاخص حزب از حمایت او سر باز زدند و از دیگر اعضا خواستند تا با تمرکز بر انتخابات کنگره از شکست جمهوری‌خواهان در این انتخابات جلوگیری کنند.

حضور پدیده‌های نوظهور و متفاوت با سیاستمداران معمول ایالات‌ متحده در انتخابات درون‌حزبی که نظراتی متفاوت با صحبت‌های متداول سیاستمداران را مطرح می‌کردند، تنها عامل متفاوت بودن این دوره از انتخابات نبود. با راهیابی ترامپ به‌عنوان نامزد جمهوری‌خواهان به انتخابات اصلی، سطح بحث‌های متداول بین نامزدهای دو حزب اصلی بسیار تغییر کرد و به مسائل شخصی کاندیداها و بعضاً توهین کشیده شد. در این‌ بین ترامپ برای اولین بار از احتمال تقلب در انتخابات آمریکا سخن گفت و نظام سیاسی ایالات‌ متحده را بی‌اعتبار جلوه داد. در حالی‌ که نامزدها به‌ جای پرداختن به بیان برنامه‌های اصلی خود به توهین به یکدیگر و یا پاسخ به توهین‌ها می‌پرداختند، نزدیکی دو نامزد در نظرسنجی‌ها اوباما و همسرش را مجبور ساخت که برای حفظ میراث خود به حمایت جدی از هیلاری کلینتون بپردازند.

درست در هنگامی‌که رسوایی‌های اخلاقی پی‌درپی ترامپ پیروزی کلینتون را نوید می‌داد، مطرح‌ شدن بحث ایمیل‌های محرمانه از طرف رییس اف.بی.آی بار دیگر کلینتون را با چالش مواجه کرد و باعث کاهش اقبال او در نظرسنجی‌ها شد. بااین‌حال، نظرسنجی‌ها و پیش‌بینی آرای الکترال وضعیت بسیار بهتری را برای هیلاری کلینتون به تصویر می‌کشید؛ وضعیتی که در پایان رأی‌گیری با تغییری به‌دور از انتظار پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ایالات‌متحده را رقم زد.

از چند روز پیش از آغاز رأی‌گیری، تقریباً تمام مراکز نظرسنجی و تحلیلی پیش‌بینی می‌کردند که هیلاری کلینتون پیروز رقابت و رییس‌جمهوری ایالات‌ متحده است و این پیش‌بینی‌ها نه‌ تنها تا غروب روز رأی‌گیری در ایالات‌متحده رنگ نباخت، بلکه حتی باور به آن قوی‌تر شد. تنها تفاوت در پیش‌بینی‌های مختلف تعداد آرای الکترالی بود که پیش‌بینی می‌شد کلینتون به دست آورد ولی تردیدی در کسب ۲۷۰ رأی الکترال لازم برای پیروزی توسط کلینتون وجود نداشت.

 

به‌ رغم پیروزی ترامپ برخلاف پیش‌بینی‌ها، باید گفت که پیش‌بینی‌ها کاملاً نادرست نبودند. نکته قابل‌ توجه در این خصوص سیستم انتخاباتی ایالات‌ متحده است که در این سیستم رأی‌گیری در سطح ایالتی نه ملی انجام‌ گرفته و بر اساس رأی هر ایالت، رأی‌های الکترال اختصاص می‌یابد. در این فرآیند صحبت از یک انتخابات نیست بلکه چندین انتخابات باید به‌ صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفته و نتایج این بررسی‌ها باهم تجمیع شود. اگر این‌ گونه به مسأله نگاه کنیم، پیش‌بینی‌ها در مورد بیش از ۹۰ درصد ایالت‌ها درست بوده است. به‌ علاوه باید این نکته را نیز در نظر داشت که هیلاری کلینتون در سطح ملی توانسته رأی مردمی بیشتری را به خود اختصاص دهد.

برای پیش‌بینی نتایج انتخابات از روش‌ها و مدل‌های مختلفی استفاده می‌شود که برای سهولت این بحث می‌توان آن‌ها را به دو دسته تقسیم کرد: دسته اول پیش‌بینی‌هایی که بر اساس نظرسنجی‌ها صورت می‌گیرند و یا نظرسنجی‌ها در آن‌ها تأثیر زیادی دارند و دسته دوم پیش‌بینی‌هایی که بر اساس معیارهای دیگر صورت گرفته و یا نظرسنجی‌ها در آن‌ها تأثیر کمی دارند.

در مورد دسته اول با توجه به موفقیت در پیش‌بینی صحیح بیش از ۹۰ درصد از ایالت‌ها و همچنین اصلاح پیش‌بینی‌ها با ورود رأی‌های واقعی به‌جای نظرسنجی‌ها، می‌توان گفت که باید اشکال را در داده‌های ورودی به این مدل‌ها که همان نظرسنجی‌ها بودند، جست‌وجو کرد. در این صورت، باید نتیجه گرفت که به‌طور قطع، نظرات سفیدپوستان ساکن از مناطق روستایی که سطح سواد کم‌تری داشتند، به‌عنوان نیروی اصلی رأی‌دهنده به ترامپ در این آمارها به‌خوبی دیده نشدند. دلایل مختلفی را می‌توان برای دیده نشدن این گروه ذکر کرد. یکی از این دلایل می‌تواند عدم بیان و کتمان نظر توسط هواداران ترامپ باشد؛ موردی که در قالب اثر بردلی پیش از انتخابات نیز به آن اشاره می‌شد. دلیل دیگری که می‌توان به آن پرداخت، ضعف در نمونه‌گیری و ترکیب مغایر افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی با ترکیب جمعیتی رأی‌دهندگان است. اگر فرض کنیم در تعیین نمونه‌های آماری اشتباهی صورت نگرفته (که حداقل در یک مورد غیردقیق بودن نظرسنجی تأیید شده) به این نتیجه می‌رسیم که ترکیب جمعیتی رأی‌دهندگان تغییر کرده است.

ورود گروهی از رأی‌دهندگان جدید که ترامپ برای اولین بار توانسته آن‌ها را به‌عنوان رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه به عرصه آورد، در کنار کاهش میزان مشارکت در انتخابات ایالات‌ متحده به معنای مشارکت کمتر دموکرات‌ها در این انتخابات است. این کاهش مشارکت دموکرات‌ها می‌تواند نتیجه عوامل مختلفی از عدم توانایی کلینتون در انگیزش آن‌ها برای رأی دادن تا اطمینان طرفداران او از پیروزی و نرفتن به پای صندوق‌ها باشد که از موضوع این بحث خارج است و باید به‌صورت مستقل مورد بررسی قرار گیرد./۲۳ آبان ۱۳۹۵ایسنا

***

 دخالت مستقیم روسیه درانتخابات ریاست‌جمهوری آمریکابه ادعای مقامات اطلاعاتی آمریکا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نقش مهمی در هک اطلاعات حزب دموکرات و پیروزی ترامپ ایفا کرده است.العالم: به نوشته وبسایت هافینگتن‌پست؛ مقامات اطلاعاتی آمریکا ادعا می‌کنند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مستقیماً در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا – که به پیروزی ترامپ منجر شد — و هک اطلاعات حزب دموکرات دخالت داشته است. این خبر را شبکه «ان‌بی‌سی نیوز» منتشر کرد.ادعای دخالت پوتین در انتخابات آمریکا در حالی مطرح می‌شود که چند روز پیش نیز واشینگتن‌پست به نقل از مقامات «سیا» مدعی دخالت روس‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده بود. به ادعای آن‌ها، روس‌ها ای‌میل های کمیته ملی حزب دموکرات و «جان پدستا،» رئیس ستاد تبلیغاتی کمپین هیلاری کلینتون را هک کرده اند و این اطلاعات را در اختیار وبسایت افشاگر «ویکی‌لیکس» قرار داده اند.به ادعای ان‌بی‌سی نیوز و بنا بر مستندات به دست آمده از مقامات دیپلماتیک و جاسوسان دولت آمریکا، دو مقام ارشد که به این اطلاعات دسترسی دارند می‌گویند شخصِ پوتین، مدیریت هک اطلاعات دموکرات‌ها و ارسال آن به ویکی‌لیکس را بر عهده داشت.دفتر اطلاع‌رسانی سیا و سخنگوی ترامپ هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده اند. اما به نوشته رسانه‌های آمریکا، پوتین سالهاست هیلاری کلینتون را دشمن روسیه می‌داند. به گفته پوتین، کلینتون در سال ۲۰۱۱ نقش مهمی در شکل‌گیری اعتراضات در روسیه و پس از برگزاری انتخابات در این کشور ایفا کرد. در مقابل، پوتین از ترامپ تمجید کرده و وی را فردی باهوش و با‌استعداد توصیف کرده است.البته ترامپ روز یکشنبه ادعای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را تکذیب و در گفتگو با فاکس نیوز، این بحث را «مسخره» توصیف کرد. اما ترکیبی از سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه – که جمهوری‌خواهان سرشناسی همچون «جان مک‌کین» و «لیندسی گراهام» نیز در میانشان حضور دارند – خواهان انجام تحقیقات بیشتر در این خصوص شده اند./پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵ الف
***

تظاهرات علیه ترامپ در آمریکا / پرچم آمریکا به آتش کشیده شد

درپی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا، موجی از تظاهرات و اعتراض شهرهای مختلف این کشور را فرا گرفته است.
به گزارش  رویترز، درپی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، موجی از تظاهرات و اعتراض شهرهای مختلف این کشور را فرا گرفته است.
 
در دستان تظاهرکنندگان تابلوهایی با عبارت‌های "فاشیست"، "نه به ترامپ، نژادپرستی و جنگ" دیده می‌شود.
 
تظاهرات علیه ترامپ که از نیویورک و شیکاگو شروع شده بود، اکنون به شهرهای دیگر از جمله فیلادلفیا نیز کشیده شده است.
 
تظاهرکنندگان با برگزاری راهپیمایی در فیلادلفیا نیز به برگزیده شدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا اعتراض کردند. 
 
همچنین شهرهای بوستون؛ آریزونا، سیاتل و سن خوزه شاهد تظاهرات ضد ترامپ بودند.
 
برخی از شبکه های آمریکایی از جمله سی ان ان، فاکس نیوز، ای بی سی نیوز و ام بی سی در حال پوشش زنده تظاهرات معترضان در این شهرها هستند.
 
شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد تظاهرات گسترده ای در حال حاضر در نیویورک و شیکاگو در حال برگزاری است. تظاهر کنندگان در نیویورک در حال حرکت به سوی برج ترامپ در  منهتن هستند. 
 
در حال حاضر بین پنج تا ده هزار نفر در مرکز منهتن تجمع و علیه انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور تظاهرات کردند؛ معترضان شعارهایی مانند «دونالد ترامپ باید برود» و «دونالد ترامپ رئیس جمهور من نیست» سر می دهند.
 
از زمان اعلام نامزدی دونالد ترامپ، هر از چند اعتراض هایی در برابر برج معروف وی برگزار می شد ولی این میزان از جمعیت معترض سابقه نداشت و می توان به شکلی آن را جنبش تسخیر ترامپ دانست. در حال حاضر جمعیت حاضر نیز قصد ترک اعتراض ها را ندارند. 

 
صدها جوان در واشینگتن مقابل کاخ سفید تجمع کردند و با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون «ما یکصدا هستیم» به آنچه که دیدگاه های نژادپرستانه، جنسی و بیگانه‌ستیزانه ترامپ توصیف شد اعتراض کردند.
 
برخی از جوانانی که مقابل کاخ سفید تجمع کردند و دونالد ترامپ روز پنجشنبه در آن با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دیدار می کند شعار «ما تنها نیستیم» سر دادند.
 
اتان میلر Ethan Miller از یک گروه مدافع حقوق کارمندان موسوم به جابز ویت جاستیس Jobs with Justice گفت: «لحظه ای سخت برای بسیاری از آمریکایی ها است. ما کارزار کاملا نژاد پرستانه و مملو از تنفر و تاکتیک های هولناک را شاهد بودیم که در نهایت به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات منجر شد.»
 
در حالی که هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات بر اساس آمار موقت با حدود ۲۰۰ هزار رای بیشتر پیشتاز شد اما نتوانست از کالج الکترال رای کافی به دست آورد نیکلاس فورکر Nicholas Forker دیگر برگزار کننده تظاهرات اعلام کرد نظام انتخاباتی غیرمستقیم آمریکا دیگر جواب نمی دهد. 
 
در کالیفرنیا، دانش آموزان و دانشجویان کلاس های درس را ترک و در محوطه دانشگاه ها تظاهرات کردند. در لس آنجلس صدها نفر مقابل شهرداری تجمع کردند و شعار «دونالد ترامپ رئیس جمهور من نیست» سر دادند. 
 
در پورتلند ( اورگون ) در غرب آمریکا نیز طبق گزارش رسانه های محلی حدود ۳۰۰ نفر تجمع کردند و برخی برای مدتی رفت و آمد را مختل کردند و برخی دیگر پرچم آمریکا را آتش زدند.

 
در تظاهرات خشونت آمیز اوکلند شیشه‌ها شکسته شد و سطل‌های زباله و تعدادی لاستیک خودرو هم به آتش کشیده شد.
 
همچنین منابع خبری از وقوع تیراندازی در مرکز سیاتل و زخمی شدن پنج نفر در محلی در مجاورت محل برپایی اعتراضات در مخالفت با نامزد پیروز انتخابات آمریکا خبر دادند. اگرچه این حادثه در محلی در مجاورت برپایی تظاهرات ضد ترامپ روی داد ولی پلیس سیاتل می گوید این تیراندازی ربطی به تظاهرات نداشته و نزاعی شخصی بوده است. 
 
موجی از تظاهرات و خشم علیه ترامپ در سراسر آمریکا+ تصاویر
 
موجی از تظاهرات و خشم علیه ترامپ در سراسر آمریکا+ تصاویر
 
موجی از تظاهرات و خشم علیه ترامپ در سراسر آمریکا+ تصاویر
 
موجی از تظاهرات و خشم علیه ترامپ در سراسر آمریکا+ تصاویر
 
موجی از تظاهرات و خشم علیه ترامپ در سراسر آمریکا+ تصاویر
 
تظاهرات علیه ترامپ در سراسر آمریکا/ جوانان در صف اول اعتراض+ تصاویر
 
تظاهرات علیه ترامپ در سراسر آمریکا/ جوانان در صف اول اعتراض+ تصاویر
 
تظاهرات علیه ترامپ در سراسر آمریکا/ جوانان در صف اول اعتراض+ تصاویر
 
تظاهرکنندگان خشمگین نیویورکی در مقابل برج ترامپ در منهتن پرچم آمریکا را به آتش کشیدند. 
 
تظاهرات علیه ترامپ در آمریکا/ پرچم آمریکا به آتش کشیده شد+ فیلم و تصاویر
 
تظاهرات علیه ترامپ در آمریکا/ پرچم آمریکا به آتش کشیده شد+ فیلم و تصاویر
 
تظاهرکنندگان آمریکایی با تجمع مقابل برج ترامپ در منهتن، آدمک او را در مقابل در ورودی برج به صورت نمادین به دار کشیدند. 
 
تظاهرات علیه ترامپ در آمریکا/ پرچم آمریکا به آتش کشیده شد+ فیلم و تصاویر
 
تظاهرات علیه ترامپ در آمریکا/ پرچم آمریکا به آتش کشیده شد+ فیلم و تصاویر
 
تظاهرات علیه ترامپ در آمریکا/ پرچم آمریکا به آتش کشیده شد+ فیلم و تصاویر

دیده‌بان حقوق بشرخطاب به ترامپ: لفاظی‌های کمپین انتخاباتی‌ خود را کنار بگذارید

کنت روث، مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر

دیده بان حقوق بشر از ترامپ خواست شعارهای انتخاباتی خود را کنار بگذارد.

به گزارش  شبکه خبری بی بی سی، در پی اعلام پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دیده‌بان حقوق بشر به او هشدار داده که "لفاظی‌های مبارزات انتخاباتی را که به نظر می‌رسید بسیاری از تعهدات اساسی ایالات متحده در زمینه حقوق بشر را رد می‌کند کنار بگذارد و حقوق بشر را محور سیاست‌های داخلی و خارجی خود قرار دهد."

در بیانیه‌ای که در پایگاه اطلاع‌رسانی دیده‌بان حقوق بشر(۲۰ آبان ۱۳۹۵) منتشر شده، به نقل از کنث روث، مدیر اجرایی این سازمان آمده است که دونالد ترامپ "با مبارزه‌ای که وجه مشخصه آن زن‌ستیزی، نژادپرستی و بیگانه‌هراسی بود راهی به سوی کاخ سفید یافت اما این راه به زمامداری موفقیت آمیز منتهی نمی‌شود."

وی افزوده است که: "رئیس جمهوری منتخب باید متعهد شود که ایالات متحده را به شیوه‌ای رهبری خواهد کرد که متضمن رعایت و پیشبرد موازین حقوق بشر برای همگان باشد."

بیانیه دیده‌بان حقوق بشر بعضی از اظهارات ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی را یادآور شده و گفته است که او هنگام اعلام نامزدی خود در ژوئن سال ٢٠١۵، در مورد مهاجران مکزیکی گفت: "وقتی مکزیک مردمش را روانه آمریکا می‌کند، بهترین آدم‌هایش را اینجا نمی‌فرستد… آنها افراد مساله‌دار را می فرستند که مشکلاتشان را برای ما می‌آورند؛ مواد مخدر می‌آورند، جرم و جنایت می‌آورند؛ آنها مجرمان تجاوز جنسی هستند. البته تصور می‌کنم بعضی‌هاشان هم آدم‌های خوبی باشند." ترامپ توصیه کرد که ورود مسلمانان به آمریکا ممنوع شود.

این بیانیه می‌افزاید که رئیس جمهوری منتخب در جریان تبلیغات انتخاباتی، از استفاده از انواعی از شکنجه برای کسب اطلاعات از متهمان به اقدامات تروریستی حمایت کرد و وعده داد که بازداشتگاه گوآنتانامو را باز نگه می‌دارد و آن را "از آن بدجنس‌ها" پر می کند. ترامپ در یک نوار ویدیوئی متعلق به سال ٢٠٠۵ ظاهرا تعدی جنسی به زنان را ستوده است، و اگرچه بعدا در این مورد عذرخواهی کرد اما چندین زن او را به دست اندازی جنسی متهم کردند.

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که "رئیس جمهوری منتخب هنگام آغاز دوره ریاست جمهوری خود در ژانویه سال آینده، وارث چالش‌های عظیم حقوق بشری در داخل و خارج از ایالات متحده خواهد بود که از جمله شامل تعیین نقش ایالات متحده در درگیری‌هایی است که در آنها، نابودی گسترده زندگی غیرنظامیان به هنجار رایج تبدیل شده، چه این وضعیت به سوریه ارتباط داشته باشد، چه عراق، افغانستان یا یمن. و در یمن، ایالات متحده به یکی از طرف‌های درگیری مسلحانه تبدیل شده که در آن، عربستان سعودی، به عنوان متحد آمریکا، غیرنظامیان را در معرض خشونت ویرانگر و بی‌ملاحظه قرار داده است."

این سازمان گفته است که "ترامپ این فرصت را دارد که شعارهای غالبا منزجر کننده مبارزات انتخاباتی خود را کنار بگذارد و رعایت حقوق بشر را محور سیاست‌های داخلی و بین المللی دولت بعدی قرار دهد و باید بداند که اعتبار دولت ایالات متحده در زمینه پیشبرد حقوق بشر، مدیریت خوب و حکومت قانون نمی‌تواند به طور کامل حفظ شود مگر اینکه این کشور بتواند عملکرد خود در زمینه موضوعاتی مانند حقوق زنان و کودکان، حقوق کیفری، بازداشتگاه گوآنتانامو، عملیات پهپادها در خارج از مناطق جنگی و عدالت برای قربانیان شکنجه را بهبود بخشد."

دیده‌بان حقوق بشر هشدار داده است که "اگر دولت شما گهگاه موازین حقوق بشر را نادیده بگیرد دیگر نمی‌توانید کشورهای دیگر را برای رعایت حقوق بشر تحت فشار قرار دهید."

***

سایت دونالد ترامپ بیانیه جلوگیری از ورود همه مسلمان‌ها به آمریکا را حذف کرد

 
سایت رئیس‌جمهور منتخب آمریکا یکی از بیانیه‌های وی مبنی بر جلوگیری از وقوع تمامی مسلمان‌ها به خاک آمریکا را از خروجی خود برداشته است.

 تیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا یکی از بیانیه‌های وی درباره جلوگیری از ورود تمامی مسلمان‌ها به خاک آمریکا را حذف کرده است. 

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت می‌گوید لینک مربوط به یکی از اظهارات ترامپ  که خواستار جلوگیری موقت از ورود تمامی مسلمان‌ها به خاک آمریکا شده بود، در حال حاضر در دسترس نیست.

این در حالی است که این صفحه، طبق آنچه «کَش‌های آنلاین» نشان می‌دهند روز سه‌شنبه ۸ نوامبر که رأی‌گیری برای تعیین رئیس‌جمهور آمریکا در جریان بوده هنوز از دسترس خارج نشده بود.  

دونالد ترامپ بعد از وقوع حملات تروریستی نوامبر سال ۲۰۱۵ در پاریس که داعش آن را به عهده گرفت خواستار منع ورود تمامی مسلمان‌ها به خاک آمریکا شد./ ۲۰ آبان ۱۳۹
***
اولین اقدامات زشت طرفداران نژادپرست"ترامپ"براساس نظریه ترامپ
 
هتک حرمت دو دختر مسلمان دانشجو در ایالت کالیفرنیا

طرفداران افراطی ترامپ در حالی که سخنان اسلام‌ستیزانه وی را تکرار می‌کردند، یک دختر مسلمان را در دانشگاه‌ سن‌دیه‌گو مورد آزار و اذیت قرار دادند.

به گزارش  خبرگزاری فرانسه، پلیس کالیفرنیا در مورد تعرض به دو دانشجوی مسلمان دختر که حجاب داشتند، تحقیق می کند. بازرسان یکی از این تعرض‌ها را مصداقی از اسلام‌هراسی توصیف کردند. این دو مورد تعرض روز چهارشنبه و یک روز پس از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، روی داد. ترامپ بارها در سخنرانی‌های انتخاباتی خود مسلمانان این کشور را هدف لفاظی‌های خود قرار داده بود.خبرگزاری فرانسه از لس‌آنجلس، گزارش داد: پلیس اعلام کرد در دانشگاه سن دیه‌گو، دو نفر در حضور یک دختر جوان سخنانی درباره دونالد ترامپ و مسلمانان گفتند و بعد وسایل او را دزدیدند. «رونالد بروسارد،» سخنگوی پلیس تأمین امنیت دانشگاه «سن‌ دیه‌گو»، اعلام کرد بازرسان احتمال می دهند این اقدام ویژگی اسلام‌هراسانه داشته باشد.

«ایلوت هیرشمن،» رئیس دانشگاه و «جاش مایز،» یکی از مسئولان پلیس، در بیانیه‌ای اعلام کردند: «حرفایی که به این دانشجوی دختر زده شده است نشان می دهد که او به علت مذهبش همچنین به علت اینکه لباس سنتی و حجاب داشته، مورد تعرض قرار گرفته است.»

پلیس دانشگاه «سن خوزه» در شمال کالیفرنیا نیز به نوبه خود درباره تعرض به یک دانشجوی دختر دیگر تحقیق می‌کند.

مردی از پشت به این دختر نزدیک می شود و روسری او را می کشد که باعث می شود او دچار مشکل تنفسی شود و تعادلش را از دست بدهد. «پت هریس،» سخنگوی دانشگاه، به خبرگزاری فرانسه گفت هنوز کسی در این ارتباط بازداشت نشده است. وی افزود: «ما بسیار نگرانیم از اینکه این اتفاق در دانشگاه ما افتاده است. هیچکس نباید در دانشگاه سن خوزه با این گونه رفتارها مواجه شود.»

انجمن دانشجویان مسلمان دانشگاه نیویورک چهارشنبه از حک شدن نام «ترامپ» روی در نمازخانه این دانشگاه خبر داد و آن را محکوم کرد. این انجمن اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد اعضای این انجمن متوجه شدند که دانشگاه آنها از ناشکیبایی که آمریکا را فرا گرفته است، در امان نیستند.الف بنقل ازباشگاه خبرنگاران۲۱ آبان ۱۳۹۵

***
ترامپ از نگاه رسانه های امریکا-درطول مبارزات

 از زمانی که ترامپ حملات صریح علیه اقلیت‌های نژادی و مذهبی را یکی از محورهای تبلیغات انتخاباتی‌اش قرار داد گزارش‌های مختلفی درباره بروز و گسترش تفرقه‌های نژادی – مذهبی و رفتارهای روزگویانه علیه گروه‌های اقلیت در جامعه آمریکا منتشر شد. به عنوان مثال، روزنامه هافینگتون‌پست، آوریل سال ۲۰۱۶ در گزارشی با عنوان «اثر ترامپ: افزایش نفرت، ترس و رفتارهای زورگویانه در مدارس» تصریح کرد «رقابت‌های انتخاباتی آمریکا باعث بروز ترس و تنش‌های نژادی در کلاس‌های درس آمریکا شده است.» 

طبق این گزارش یک معلم دبیرستان گفت: «دانش‌آموزان من از دونالد ترامپ وحشت دارند. آنها فکر می‌کنند اگر او انتخاب بشود، تمامی افراد سیاه‌پوست باید به آفریقا برگردانده شوند.» و معلمی دیگر گفت: «من دیده‌ام که به دانش‌آموزان مسلمان، تروریست گفته می‌شود.» یک معلم دیگر گفت: «این پسر که مکزیکی‌تبار و شهروند آمریکا است می‌ترسد که در صورت پیروزی ترامپ، این کشور او را به مکزیک برمی‌گرداند. او می‌ترسد که کودکان و بزرگترها می‌توانند به او آسیب بزنند و این کار را خواهند کرد.»

گزارش هافینگتون‌پست علاوه بر این آشکار کرد که حدود یک سوم از معلمان شرکت‌کننده در یک تحقیق گفته‌اند که شاهد افزایش در رفتارهای خصمانه علیه مهاجران و گروه‌های مسلمان بوده‌اند. 

اعمال خشونت عیله مخالفین-روش غرق مصنوعی

ترامپ، بعد از جار و جنجال‌های فراوانی که از سال ۲۰۰۱ بر سر استفاده دولت آمریکا از روش‌های بحث‌انگیز شکنجه از جمله روش «غرق مصنوعی» علیه مظنونان ادعایی تروریسم ایجاد شده بود، با لحنی کم‌سابقه و تعجب‌آور از این روش‌ها دفاع کرده و به سوژه رسانه‌ها تبدیل شد.

ترامپ نوامبر سال ۲۰۱۵ در جمع هوادارانش گفت: «آیا من، غرق مصنوعی را تأیید خواهم کرد؟ شرط ببندید که این کار را می‌کنم. فوراً. بیشتر از این را هم مجوز می‌دهم. آنها به خاطر کارهایی که انجام می‌دهند، حقشان همین است.» (گاردین،نوامبر ۲۰۱۵)

وی همچنین در فوریه سال ۲۰۱۶ گفت: «به من نگویید که شکنجه کارگر واقع نمی‌شود، چون اثر دارد. درست است مردم؟ نصف این آدم‌ها می‌گویند، شکنجه اثری ندارد، باور کنید، اثرگذار است. درست است؟» (واشنگتن‌پست، فوریه ۲۰۱۶)

ترامپ ماه ژوئن پا را از این هم فراتر گذاشت و گفت که او غرق مصنوعی را دوست دارد. «درباره غرق مصنوعی نظرتان چیست؟ خیلی دوستش دارم. تازه فکر می‌کنم به اندازه کافی سختگیرانه نیست. (کامان‌دریمز، ژوئن ۲۰۱۶)

پایگاه «اسلیت» از این اظهارات به عنوان «بربریت دونالد ترامپ» یاد کرد (اسلیت، مارس ۲۰۱۶) واشنگتن‌پست هم این اظهارات ترامپ را خشن و ضعیف توصیف می‌کند. (واشنگتن‌پست، ژوئن ۲۰۱۶)

اظهارات بی شرمانه"ترامپ"دررابطه رابطه جنسی بازنان

سال ۱۹۹۹ هم مطابق گزارش نیویورک‌دیلی‌نیوز گفته که به دخترش «ایوانکا» قول داده که با دختران زیر ۱۷ سال قرار ملاقات نگذارد. «من یک قرارداد با او دارم. ایوانکا الان ۱۷ سال دارد. او از من قول گرفته و من برایش قسم خورده‌ام که هیچوقت با دختری کم‌سن‌ و سال‌تر از او سر قرار نروم. بنابراین، هر چه او بزرگتر می‌شود، عرصه بر من تنگ‌تر می‌شود.» ترامپ که در آن زمان ۵۳ سال سن داشته با «مالنیا ترامپ» 29 ساله آشنا شده و ازدواج کرده است.

دقت شود:به دخترش قول داده که به زنان کمتراز۱۷سال تجاوزنکند!

عجیب اینکه نگران بزرگ شدن دخترش است(قول داده به هم سن های ایوانکا تجاوزنکنه،هرسال که بزرگترمیشه محدودیتش بیشترمیشه!)

روزنامه تلگراف مجموعه‌ای از ۳۰ اظهارنظر زننده از ترامپ درباره زنان و علاقه وی به روابط جنسی با زنان از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ گردآوری کرده که البته بخش زیادی از آنها قابل انتشار نیستند.

اما جنجالی‌ترین افشاگری درباره ترامپ در این باره که تا مدتی بر کارزار انتخاباتی وی هم تأثیر گذاشت را روزنامه واشنگتن‌پست ماه گذشته انجام داد. این روزنامه یک فایل ویدئویی قدیمی از ترامپ منتشر کرد که وی در آن با لحنی مفتخرانه از تلاش‌هایش برای برقراری روابط جنسی با زنان سخن گفته و عنوان می‌کند: «وقتی آدم ستاره باشد آنها (زنان) اجازه هر کاری را به او می‌دهند

ترامپ جاسوس روسیه است

۲۰۱۶ دونالد ترامپ اظهاراتی مطرح کرد که با موج وسیع انتقادات رسانه‌ها، کارشناسان و متخصصان امور اطلاعاتی همراه شد و وی را به عنوان فردی که از روسیه برای حمله سایبری به آمریکا دعوت کرده آماج حملات قرار داد.

وی در میانه جنجال‌ها بر سر افشای ایمیل‌های «هیلاری کلینتون» و سی‌هزار ایمیلی که نامزد حزب دموکرات ادعا می‌کرد آنها را حذف کرده گفت: «روسیه! اگر دارید به حرفهای من گوش می‌دهید امیدوارم که بتوانید ۳۰ هزار ایمیلی که گم شده‌اند را پیدا کنید. فکر می‌کنم رسانه‌های ما مقتدرانه پاداش شما را خواهند داد.» (به نقل از نیویورک‌تایمز، جولای ۲۰۱۶)

واکنش‌ها به این سخنان ترامپ تا ماه‌ها بعد و حتی تا آخرین روزهای برگزاری انتخابات ادامه داشت. یک مقام اسبق اطلاعاتی آمریکا ترامپ را به خاطر بیان این اظهارات تهدید علیه امنیت ملی آمریکا، همدست دشمن و «جاسوس ناخواسته فدراسیون روسیه» خواند.

«مایکل مورل»، رئیس اسبق سازمان سیا در مقاله‌ای در روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز ۵ اوت ۲۰۱۶ درباره این سخنان نامزد حزب جمهوری‌خواه اینطور نوشت: «در حرفه اطلاعاتی ما می‌گوییم که آقای پوتین، ترامپ را به عنوان جاسوس ناخواسته فدراسیون روسیه به خدمت گرفت.»

«مورل» استدلال کرد که پوتین از تجربیات و مهارتش به عنوان مأمور اطلاعاتی استفاده کرده و با شناسایی آسیب‌های شخصیتی ترامپ، او را بدون آنکه خودش بداند، جاسوس روسیه کرده است. «مورل» نوشت: «آقای پوتین با تمجید از ترامپ روی ضعف‌های وی مانور داد. ترامپ هم مطابق میل او عمل کرد.»

رئیس اسبق سیا، علاوه بر این، نوشت: ترامپ «نه تنها برای ریاست‌جمهوری آمریکا صلاحیت ندارد، بلکه ممکن است تهدیدی علیه امنیت ملی ما باشد. او یک فرمانده کل قوای ضعیف و حتی خطرناک خواهد بود.»

مایکل مور:بایدانقدراعتراض کنیم تاترامپ رابرکنارکنیم

مور می گوید می خواهد با مردمی باشد که علیه ترامپ تظاهرات می‌کنند و اعتراض خود را به او نشان می‌دهند. او می گوید: می‌تواند یک جنبش میلیونی شبیه همان «تسخیر وال استریت» ایجاد شود.  وی می افزاید: من حرف هیچ یک از آدم‌هایی را که می‌گویند باید ۴ سال با ترامپ سر کنیم باور ندارم. این مرد هیچ ایدئولوژی ندارد. تنها چیزی که او به آن باور دارد دونالد ترامپ است و این یک بلیت یک طرفه است.

مایکل مور در گفتگو با هافینگتون پست گفت: وقتی آمریکا به عراق حمله کرد ما باید اعتراض می‌کردیم اما نکردیم اما این بار به تلاشمان ادامه می‌دهیم. آنقدر ادامه می‌دهیم تا او را از کار برکنار کنیم.

او که به تظاهرکنندگان در نیویورک ملحق شده بود در گفتگو با سی ان ان گفت ما یک موج انسانی هستیم و در کنار مردمی هستیم که از آینده‌شان نگرانند.  ۲۲ آبان ۱۳۹۵خبرگزاری مهر  

ترامپ به  اختلال شخصیتی مبتلاست

اظهارات غلوآمیز ترامپ درباره خودش، تمرکز افراطی‌اش روی دریافت تأیید، آشفتگی غیرمعمول در برابر انتقادهای جزئی، رفتارهای قلدرمآبانه و فحاشی‌های علنی به رقیبان، بی‌توجهی به حقوق دیگران، رفتارهای فریبکارانه علنی، پرخاشگری و نشانه‌هایی از نداشتن احساس گناه و احساس ندامت از رفتارهای نادرست بحث ناهنجاری و عدم سلامت روان ترامپ را به یکی از موضوعات داغ رسانه‌های آمریکایی تبدیل کرده بود.

یک نماینده کنگره آمریکا به نام «کارن باس»، اوت سال جاری با راه‌اندازی کارزاری روی وب‌سایت change.org از روان‌شناسان بالینی خواست سلامت روان نامزد حزب جمهوری‌خواه را مورد ارزیابی قرار دهند. «واشنگتن‌پست» در گفت‌وگو با متخصصان، ترامپ را واجد ملاک‌های تشخیصی «اختلال شخصیت خودشیفته» ارزیابی کرد و روزنامه «هافینگتون‌پست» مدعی شد وی علاوه بر خودشیفته، «شخصیت ضد اجتماعی» هم هست؛ «کوین داتون»، محقق دانشگاه آکسفورد، در تحلیلی مدعی شد ویژگی‌های جامعه‌ستیزانه در شخصیت ترامپ حتی از آدولف هیتلر هم بالاتر است (نیویورک‌دیلی‌نیوز)؛ و سرانجام تب تحلیل شخصیت ترامپ تا آنجا در میان رسانه‌ها بالا گرفت که «انجمن روان‌پزشکی آمریکا» در بیانیه‌ای رسماً از اعضای خود خواست از برچسب زدن به نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری خودداری کنند (راشاتودی، اوت ۲۰۱۶)  

خبرگزاری فارس۹۵/۰۸/۲۲ 

***

انتخاب ترامپ شوک بزرگ به آمریکا و دنیارئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: این نتیجه، شوک بزرگی به جامعه آمریکا ودنیا مخصوصاً کشورهای غربی وارد کرد و واقعا پیش زمینه و نتیجه این انتخابات بسیار عجیب بود.آیت الله آملی لاریجانی از سویی اظهارات کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا در دوران رقابت را عجیب و افشاگرانه توصیف کرد و افزود: هر آنچه را که جمهوری اسلامی با صراحت درباره رهبران آمریکا و سیاست های این کشور اعلام می کرد، این دو کاندیدا به زبان آوردند. مردم آمریکا به کسی رای دادند که هیئت حاکمه این کشور را فاسد و موجب بدبختی آمریکا می داند بنابراین نتیجه انتخابات این کشور یک «نه» بزرگ به هیئت حاکمه آمریکا و سیاستهای آن بود.رئیس قوه قضاییه با اشاره به بازتاب های نتیجه انتخابات آمریکا در جهان گفت: اگر این فرد بخواهد بر آنچه در دوران رقابت به زبان می آورد استوار باشد، دنیا و خود آمریکا را با بحران مواجه می کند.آیت الله آملی لاریجانی اظهارات کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را موجب به چالش کشیده شدن لیبرال دموکراسی دانست وافزود: کل ساختار سیاسی آمریکا نزد مردم این کشور مورد سوال قرار گرفته است و برای آنها قابل هضم نیست که یکی از کاندیداها رای اکثریت را کسب کند اما کاندیدای دیگر پیروز انتخابات شود!رئیس قوه قضاییه نمایش سقوط اخلاقی سیاستمداران و دولتمردان آمریکا را از مهمترین نتایج رقابت های انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برشمرد و تصریح کرد: نحوه تعامل کاندیداها در ای مسابقه انتخاباتی یک سقوط اخلاقی تمام عیار بود و نشان داد که ترویج اخلاق سکولار نیتجه ای جز این ندارد و مردم ناچارند بین بد و بدتر یا فاسد و فاسدتر یکی را انتخاب کنند. اینکه یک نظام سیاسی به نقطه ای برسد که مردم ناچار باشند همیشه بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنند یعنی آن نظام به بن بست رسیده است./آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی۲۴ آبان ۱۳۹۵عصرایران

تحلیل نتایج آرای ریاست جمهوری امریکا

نامزد انتخاباتی حزب ایالت آرای مردمی رای

الکترال
معاون ایالت

معاون
رای الکترال

معاون
شمار درصد
دونالد ترامپ حزب جمهوری‌خواه ایالت نیویورک ۵۹٬۴۷۹٬۲۷۸ ۴۷٫۵ ۳۰۶ مایک پنس ایندیانا ۳۰۶
هیلاری کلینتون دمکرات ایالت نیویورک ۵۹٬۶۸۰٬۰۳۵ ۴۷٫۷ ۲۳۲ تیم کین ویرجینیا ۲۳۲
گری جانسن حزب لیبرترین نیومکزیکو ۴٬۰۵۸٬۵۰۰ ۳٫۲ ۰ ویلیام ولد ماساچوست ۰
جیل استاین سبز ماساچوست ۱٬۲۱۳٬۱۰۳ ۰٫۹ ۰ آجامو باراکا ایلینوی ۰
اون مک‌مولین فعال سیاسی مستقل یوتا     ۰ مندی فاین واشینگتن، دی.سی. ۰
درل کسل قانون اساسی تنسی     ۰ اسکات بردلی یوتا ۰
مجموع ۱۲۸,۸۰۰,۰۰۰ ۱۰۰٪      
موردنیاز برای پیروزی      
 
 

جمعیت‌شناسی رأی‌دهندگان

انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ بر مبنای زیرگروه‌های جمعیت‌شناختی
زیرگروه جمعیت‌شناختی کلینتون ترامپ دیگران درصد از کل آرا
مجموع آرا ۴۷٫۷ ۴۷٫۵ ۴٫۸ ۱۰۰
ایدئولوژی
لیبرال ۸۴ ۱۰ ۶ ۲۶
میانه‌رو ۵۲ ۴۱ ۷ ۳۹
محافظه‌کار ۱۵ ۸۱ ۴ ۳۵
حزب
دموکرات ۸۹ ۹ ۲ ۳۷
جمهوری‌خواه ۷ ۹۰ ۳ ۳۳
مستقل ۴۲ ۴۸ ۱۰ ۳۱
جنسیت
مردان ۴۱ ۵۳ ۶ ۴۸
زنان ۵۴ ۴۲ ۴ ۵۲
جنسیت بر پایهٔ وضعیت تأهل
مردان متأهل ۳۷ ۵۸ ۵ ۲۹
زنان متأهل ۴۹ ۴۷ ۴ ۳۰
مردان مجرد ۴۶ ۴۵ ۹ ۱۹
زنان مجرد ۶۲ ۳۳ ۵ ۲۳
نژاد/قومیت
سفیدپوست ۳۷ ۵۸ ۵ ۷۰
سیاه‌پوست ۸۸ ۸ ۴ ۱۲
آسیایی ۶۵ ۲۹ ۶ ۴
دیگران ۵۶ ۳۷ ۷ ۳
هیسپانیک ۶۵ ۲۹ ۶ ۱۱
دین
پروتستان ۳۷ ۶۰ ۳ ۲۷
کاتولیک ۴۵ ۵۲ ۳ ۲۳
دیگر فرق مسیحی ۴۳ ۵۵ ۲ ۲۴
مورمون ۲۵ ۶۱ ۱۴ ۱
یهودی ۷۱ ۲۴ ۵ ۳
دیگر ادیان ۵۸ ۳۳ ۹ ۷
بی‌دین ۶۸ ۲۶ ۶ ۱۵
حضور در مراسم دینی
هر هفته یا بیشتر ۴۰ ۵۶ ۴ ۳۳
هر ماه ۴۶ ۴۹ ۵ ۱۶
چند بار در سال ۴۸ ۴۷ ۵ ۲۹
اصلاً ۶۲ ۳۱ ۷ ۲۲
مسیحی انجیلی یا دوباره متولدشدهٔ سفیدپوست؟
راست مسیحی ۱۶ ۸۱ ۳ ۲۶
دیگران ۵۹ ۳۵ ۶ ۷۴
سن
۱۸–۲۴ ساله ۵۶ ۳۵ ۹ ۱۰
۲۵–۲۹ ساله ۵۳ ۳۹ ۸ ۹
۳۰–۳۹ ساله ۵۱ ۴۰ ۹ ۱۷
۴۰–۴۹ ساله ۴۶ ۵۰ ۴ ۱۹
۵۰–۶۴ ساله ۴۴ ۵۳ ۳ ۳۰
۶۵ ساله ۴۵ ۵۳ ۲ ۱۵
گرایش جنسی
دگرباش ۷۸ ۱۴ ۸ ۵
دگرجنس‌گرا ۴۷ ۴۸ ۵ ۹۵
رأی‌اولی؟
رأی‌اولی ۵۶ ۴۰ ۴ ۱۰
سایران ۴۷ ۴۷ ۶ ۹۰
تحصیلات
دبیرستان یا کمتر ۴۵ ۵۱ ۴ ۱۸
قدری حضور در دانشگاه ۴۳ ۵۲ ۵ ۳۲
دانش‌آموختهٔ دانشگاه ۴۹ ۴۵ ۶ ۳۲
تحصیلات تکمیلی ۵۸ ۳۷ ۵ ۱۸
درآمد خانواده
کمتر از ۳۰٬۰۰۰ دلار ۵۳ ۴۱ ۶ ۱۷
۳۰٬۰۰۰–۴۹٬۹۹۹ دلار ۵۱ ۴۲ ۷ ۱۹
۵۰٬۰۰۰–۹۹٬۹۹۹ دلار ۴۶ ۵۰ ۴ ۳۱
۱۰۰٬۰۰۰–۱۹۹٬۹۹۹ دلار ۴۷ ۴۸ ۵ ۲۴
۲۰۰٬۰۰۰–۲۴۹٬۹۹۹ دلار ۴۸ ۴۹ ۳ ۴
بیشتر از ۲۵۰٬۰۰۰ دلار ۴۶ ۴۸ ۶ ۶
موضوع‌های مهم
سیاست خارجی ۶۰ ۳۴ ۶ ۱۳
مهاجرت ۳۲ ۶۴ ۴ ۱۳
اقتصاد ۵۲ ۴۲ ۶ ۵۲
تروریسم ۳۹ ۵۷ ۴ ۱۸
اندازهٔ اجتماع
شهرها (جمعیت بالای ۵۰٬۰۰۰) ۵۹ ۳۵ ۶ ۳۴
حومه ۴۵ ۵۰ ۵ ۴۹
روستاها ۳۴ ۶۲ ۴ ۱۷

منبع:ویکی پدیا بنقل از داده‌های ادیسون ریسرچ، کنسرسیومی متشکل از ای‌بی‌سی نیوز، آسوشیتد پرس، سی‌بی‌اس نیوز، سی‌ان‌ان، فاکس نیوز، و ان‌بی‌سی نیوز، بر مبنای نظرسنجی حضوری از ۲۴٬۵۳۷ رأی‌دهنده در ۳۵۰ حوزهٔ رأی‌گیری در سرتاسر ایالات متحدهٔ آمریکا به علاوهٔ ۴٬۳۹۸ مصاحبهٔ تلفنی با رأی‌دهندگان پیش‌از موعد و غایب.

توضیح:همراه انتخاباتی یعنی معاون

***

رقابت های مقدماتی و درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

در ایالت های آلاسکا، هاوایی و واشنگتن برای حزب دموکرات ادامه یافت و نتایج کلی بر آمده از این انتخابات گویای آن است که که برنی ساندرز در ایالت آلاسکا حدود ۸۰ درصد آرا و در واشنگتن نیز بیش از ۷۰ درصد آرا را به دست آورد. 

از رویدادهای قابل توجه چند روز اخیر انتخابات آمریکا می توان به درگیری شدید تدکروز و دونالد ترامپ در بین نامزدهای جمهوری خواه اشاره کرد که در این میان موضوع حتی به مسائل شخصی و خانوادگی آنها نیز تسری پیدا کرد و به نیش و کنایه هایی در حوزه مسائل شخصی گسترش یافت.
در این میان در رقابت های انتخاباتی دموکرات ها نیز در حین سخنرانی برنی ساندرز در شهر پورتلند ایالت اوریگان یک پرنده کنار تریبون او نشست که این رویداد با حواشی فراوان همراه شد و به سوژه ای برای خبرنگاران تبدیل شد. ساندرز بلافاصله پس از این اتفاق گفت: «شاید این پرنده برای دنیا پیام آور صلح باشد».
 
یکی دیگر از موضوعات قابل اشاره رقابت های انتخاباتی آمریکا، توئیت جدید تد کروز نامزد جمهوری خواه است که با انتشار تصویری از هیلاری کلینتون نوشته است؛ دونالد ترامپ واقعی جمهوری خواه نیست.
 
هیلاری کلینتون نامزد پیشتاز دموکرات ها نیز با انتقاد از جمهوری خواهان در رابطه با نمایش تصویر بد از مسلمانان آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: «این که جمهوری خواهان از مسلمانان آمریکا تصویر بد ارائه می دهند اشتباه است و نتایج معکوس خواهد داد».
کلینتون همچنین در جمع هواداران و خبرنگاران گفت: «من برای شور و شوق همه هواداران حتی هواداران مخالف احترام قائل هستم ولی چیزی که می خواهم همه بدانند این است که من تا اینجای رقابت ها نسبت به دیگران آرای بیشتری را کسب کرده ام و حتی آمارها نشان از آن دارد که شرایط این بازه زمانی من نبسبت به آرای کسب شده باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ نیز بهتر است».
 
برنی ساندرز نیز در جریان رقابت های روز شنبه با اظهار رضایت نسبی و امیدواری از اقبال مردمی نسبت به خودش تأکید کرد «ما در حال اوج گرفتن هستیم و می رویم که آرای ایالت ها را یکی پس از دیگری کسب کنیم». او که از پیروزی در واشنگنتن بسیار خوشحال بود این اتفاق را پلی برای پیروزی در ادامه رقابت های انتخاباتی خود دانست.
 
جزئیات نتایج انتخابات روز سه شنبه نشان از آن دارد  که در ایالت آلاسکا برنی ساندر ۸۰٫۸ درصد آرا و در در ناحیه واشنگتن نیز برنی ساندرز ۷۱٫۷ درصد و کلینتون ۲۸٫۱درصد آرا را به دست آوردند.
 

گفتنی است برای نامزدی حزب دموکرات، یکی از این دو داوطلب باید حمایت ۲,۳۸۳ هیئت انتخاباتی را از ایالت‌های مختلف جذب کند. تا پیش از رقابت‌های روز شنبه، هیلاری کلینتون ۱,۲۲۳ امتیاز از این هیئت‌ها را جلب کرده بود و برنی سندرز هم ۹۲۰ امتیاز داشت.

همسر رئیس‌جمهوری سابق آمریکا هم‌چنین حمایت عمده هیئت‌های ویژه حزب دموکرات را هم با خود دارد.
این امتیازهای ویژه اغلب برای افرادی است که پیش‌تر به سمت‌های انتخابی رسیده‌اند. آنها فارغ از نتایج رقابت‌های درون‌حزبی در ایالت‌ها، از نامزد مطلوب خود حمایت می‌کنند و البته می‌توانند رای خود را تا زمان تعیین نامزد نهایی تغییر دهند.
 
با این حال کارزار برنی سندرز و هوادارانش امیدوار اند با حمایتی که او تا کنون جلب کرده، حتی اگر به نامزدی نهایی حزب دموکرات نرسد، دست‌کم با حضور تا پایان رقابت‌های درون‌حزبی بر سیاست‌ها و جهت‌گیری نهایی این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده تاثیر بگذارد.
 
هیلاری کلینتون تا اینجا حمایت مالی و سیاسی عده بیشتری از افراد متنفذ حزب دموکرات را جلب کرده است.

  در ایالت واشنگتن تااین تاریخ  هنوز انتخابات"درون حزبی" برای جمهوری خواهان برگزار نشده است./منبع:ایران خبر به نقل از پایگاه خبری «یو اس ای تودی» شنبه ۲۶مارس ۲۰۱۶برابر با ۷ فروردین ۱۳۹۵
 
 
پیروزی چشمگیر ساندرز بر کلینتون در دو ایالت مهم
 
در ادامه و در قالب جدول نتایج کلی رقابت های درون حزبی و ایالتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نمایش داده می شود:
 
پیروزی چشمگیر ساندرز بر کلینتون در دو ایالت مهم
***
برنامه انتخابات درون حزبیِ ایالت‌ها به شرح ذیل است:
 
اول فوریه: انتخابات نامزدهای هر یک از دو حزب در یالات آیووا
نهم فوریه: انتخابات نامزدهای هر یک از دو حزب در ایالت نیوهمپشایر
بیستم فوریه: انتخابات درون حزبی نامزدهای حزب دموکرات در ایالت نوادا
بیستم فوریه: انتخابات درون حزبی نامزدهای حزب جمهوری‌خواه در ایالت کارولینای جنوبی
بیست و سوم فوریه: انتخابات دورن حزبی نامزدهای حزب جمهوری‌خواه در ایالت نوادا
بیست و هفتم فوریه: انتخابات دورن حزبی نامزدهای حزب دموکرات در ایالت کارولینای جنوبی
اول مارس، اَبَرسه‌شنبه: برگزاری انتخابات دورن حزبی نامزدهای هر یک از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در بسیاری از ایالت‌های آمریکا
 ابرسه‌شنبه
به اولین سه‌شنبه ماه مارس در سال انتخاباتی آمریکا گفته می‌شود که طی آن، انتخابات دورن حزبی نامزدهای هر یک از دو حزب بزرگ این کشور در بسیاری از ایالت‌های آمریکا به طور همزمان برگزار می‌شود.
با توجه به قوانین و مقررات مربوط به انتخابات درون حزبی ایالتیِ هر یک از دو حزب اصلی آمریکا، به غیر از چهار ایالت آیووا، نیوهمپشایر، نوادا و کارولینای جنوبی، هیچ ایالت دیگری حق ندارد قبل از اول مارس انتخابات دورن حزبی برگزار کند، وگرنه با جریمه‌ی کم شدن تعداد نمایندگانش در کنوانسیون ملی هر یک از این دو حزب که طی آن نامزدهای اصلی ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری هر یک از این دو حزب رسماً تعیین می‌شوند، مواجه خواهد شد. اکثر انتخابات درون حزبی ایالت‌ها تا ماه ژوئن به پایان می‌رسد. البته معمولاً تا مدت‌ها قبل از ماه ژوئن، نامزد اصلیِ هر یک از دو حزب بزرگ آمریکا، کم و بیش، مشخص شده است.
هیچ یک از قوانین و مقررات مربوط به انتخابات درون حزبی در ایالت‌های آمریکا در متن «قانون اساسی آمریکا» نیامده است، بلکه این مقررات را دو حزب اصلی آمریکا خودشان وضع کرده‌اند و هرساله نیز تغییراتی جزیی در آن ایجاد می‌کنند.

روشهای تبلیغاتی کاندبداهای انتخابات ریاست جمهوری امریکا

البته نامزدهای انتخاباتی روش‌های مختلفی را برای پیروزی در دو انتخابات اولیه‌ی درون حزبی در ایالت‌های آیووا و نیوهمپشایر برگزیده‌اند. مثلاً دونالد ترامپ، میلیاردر معروف آمریکایی که در حال حاضر نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه محسوب می‌شود، قول داده است که هر هفته، دو میلیون دلار خرج تبلیغات انتخاباتیِ خود کند.
تد کروز، یکی دیگر از داوطلبان نامزدی حزب جمهوری‌خواه، قرار است با اتوبوس، به ۲۸ شهر در ایالت آیووا سفر و در آن شهرها سخنرانی‌های تبلیغات انتخاباتی موسوم به «کمپین انتخاباتی» برگزار کند.
رقابت میان نامزدهای جمهوری‌خواه بسیار تنگاتنگ و سخت دنبال می‌شود، زیرا هنوز هم کسی نمی‌تواند با قاطعیت پیش‌بینی کند، نامزد برگزیده‌ی این حزب چه کسی خواهد بود. به عنوان مثال، نتایج یک نظرسنجی در ایالت نیوهمپشایر، که در آن دومین انتخابات درون حزبیِ ایالتی برگزار خواهد شد، نشان می‌دهد که کمتر از ۲۰ درصد از هواداران حزب جمهوری‌خواه تصمیم نهایی خود را برای رأی دادن به یک نامزد مشخص از این حزب گرفته‌اند و از اینرو، اهمیت تبلیغات تهاجمی برای از میدان به در کردن رقبا به شدت در میان این نامزدها احساس می‌شود. مثلاً دونالد ترامپ در نظر دارد چند سخنرانی انتخاباتی در ایالت‌های آیووا و نیوهمپشایر در هفته‌های آتی برگزار کند.
 
بیل"علیرغم درآستانه جدایی زناشویی" به یاری هیلاری شتافت
 
. بیل کلینتون سخنرانی های تبلیغات انتخاباتی برای همسرش را از آیووا آغاز خواهد کرد و هیلاری کلیتنون منابع مالی کافی برای انتشار تبلیغات تلویزیونی جمع‌آوری کرده است.
این در حالی است که برنی سندرز، یکی از داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری از سوی حزب دموکرات، روش دیگری را برای تبلیغات برگزیده است. سندرز در ستاد انتخاباتی‌اش نقل قولی از یکی از حامیان هیلاری کلینتون نصب کرده است"کسی راندارد" تا کارمندان ستاد"صدنفر" خود را به سختکوشی ترغیب کند/منبع: خبرگزاری صدا و سیما

درباره نویسنده

1573مطلب نوشته است .

۲ Comments on “تحلیلی جامع ازانتخابات امریکا۲۰۱۶-عوامل شکست هیلاری،پیروزی ترامپ”

Trackbacks

  1. سایت بلاگ ساز منبع انواع اخبار به روز گوگل
  2. تظاهرکننده آمریکایی: اصلاح قانون درمانی به نفع ثروتمندان است

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما