ماجرای حادثه”سن برناردینو”وحادثه”اورلاندو “درامریکا

ماجرای حادثه" سن برناردینو، اورلاندو "درامریکا

ماجرای سن برناردینو

در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۵ (چهارشنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۴)تیراندازی دسته‌جمعی به همراه ۱۴ کشته و ۱۸ مجروح به وقوع پیوست. تیراندازان مهمانی کارمندان بخش بهداشت عمومیشهرستان سن برناردینو را که در تالار کنفرانس با حداکثر ۱۰۰ نفر برگزار شده بود را هدف قرار داده بودند.

در تیراندازی روز چهارشنبه، در یک مجتمع بهزیستی در سن برناردینوی در جنوب کالیفرنیا، ۱۴ نفر، از جمله یک زنی ایرانی تبار، کشته و ۲۱ نفر دیگر زخمی شدند. دو مهاجم هم در تیراندازی پلیس کشته شدند.

افراد مسلح در حمله‌ای که رسانه‌های آمریکایی ابتدا با تعبیر «تیراندازی دیوانه‌وار» از آن یاد کرده‌اند و حال مشخص شده که احتمالاً «اقدام تروریستی» بوده، حداقل ۱۴ نفر را کشته و ۱۷ نفر دیگر را زخمی کردند و از محل حادثه گریختند اما ساعاتی بعد شناسایی و در جریان دستگیری توسط کماندوهای پلیس آمریکا کشته شدند؛ حادثه‌ای که از سال ۲۰۱۲ تاکنون بی‌سابقه بوده و با واکنش مسئولان ارشد آمریکا همراه شده است.

سید رضوان فاروق، بازرس مسئول رسیدگی به رستوران‌ها در سازمان بهداشت بخش سن برناردینو، و همسرش تشفین مالک روز چهارشنبه به یک جشن تعطیلات که همکاران رضوان فاروق در آن حضور داشتند، حمله کردند. طبق این گزارش‌ها، رضوان فاروق در این جشن حضور داشته است اما از محل جشن خارج شده و سپس مسلح به همراه همسرش به این محل بازگشته بود و حاضران را به رگبار بستند.

به گفته پلیس، این دو نفر ۷۵ گلوله به سمت حاضران شلیک کردند.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، یک مقام امنیتی آمریکایی روز پنج‌شنبه تأیید کرد که رضوان فاروق «از طریق شبکه‌های اجتماعی با تندروهای اسلامی در ارتباط بوده است»

سید رضوان فاروق (۱۴ ژوئن ۱۹۸۷- درگذشته ۲ دسامبر ۲۰۱۵) فاروق از پدر و مادر پاکستانی در آمریکا متولد شده بود.

تاشفین مالک  (زاده (۱۳ ژوئیه ۱۹۸۶- درگذشته ۲ دسامبر ۲۰۱۵) در پاکستان به دنیا آمده بوداما بیشتر عمر خود را در عربستان سعودی سپری کرده بود. زادگاه وی کرور لعل عیسن، ۲۸۰ مایل (۴۵۰ کیلومتر) جنوبغربی اسلام‌آباد بود. تاشفین مالک در ماه ژوئیه ۲۰۱۴ با ویزای نامزدی وارد آمریکا شد و با فاروق ازدواج کرد. او پاکستانی بود

«سید رضوان فاروق»، زاده آمریکا که برای مرکز بهداشتی شهر کار می‌کرد. و همسرش تشفین مالک نام داشت. مرد مهاجم ۲۸ ساله و زن همراه او ۲۷ ساله بود.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، یک مقام امنیتی آمریکایی روز پنج‌شنبه تأیید کرد که رضوان فاروق «از طریق شبکه‌های اجتماعی با تندروهای اسلامی در ارتباط بوده است».

به گزارش رویترز، دیوید بوویچ، دستیار مدیر پلیس فدرال در ایالت کالیفرنیا روز جمعه گفته است: براساس اطلاعات و شواهدی که ما در اختیار داریم ما اکنون در حال تحقیق دربارهٔ این اقدام وحشتناک به عنوان یک اقدام تروریستی هستیم.»

پلیس فدرال آمریکا، اف بی‌آی، جمعه چهارم دسامبر اعلام کرده است، که این تیراندازی را یک «اقدام تروریستی» می‌داند

به گزارش سی ان ان، لحظاتی پس از حمله چهارشنبه تشفین مالک در پیامی در فیس بوک با رهبر گروه حکومت اسلامی (داعش) اعلام بیعت کرده است. اما فیس بوک این پیام را لحظاتی بعد حذف کرده بود. پلیس فدرال می‌گوید، رضوان فاروق و همسرش تشفین مالک در جریان درگیری با پلیس تلفن‌های‌های خود را از بین برده بودند. اکنون بخشی از تلاش‌ها بر روی بازیابی حافظه تلفن و کامپیوترهای این زوج متمرکز شده است.

داعش مسئولیت حادثه سن برناردینو کالیفرنیا را بر عهده گرفت.

ه گفته رئیس پلیس سن برناردینو، پس از کشته شدن این دو مهاجم، دست‌کم یک هزار و ۶۰۰ گلوله، به همراه سه بمب دست‌ساز و یک دستگاه کنترل از راه دور از خودروی اجاره‌ای آنها به دست آمده است. همچنین ۱۲ بمب دست‌ساز به همراه سه هزار گلوله از منزل سیدرضوان فاروق و همسرش کشف شده است.»

ماجرای حادثه اورلاندوی ایالت فلوریدا

در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۱۶ بر اثر تیراندازی تروریستی در یک باشگاه شبانه همجنس‌گرایان در شهر اورلندو حداقل ۴۹ نفر کشته و ۵۳ نفر زخمی شدند. پلیس ۳ ساعت پس از تیراندازی موفق به ورود به محل و کشتن فرد مهاجم شد. فرد مسلح عمر میرصدیق متین یک آمریکایی افغان‌تبارمعرفی شده‌است.

این حمله مرگبارترین تیراندازی دسته جمعی توسط یک فرد تیرانداز  و مرگبارترین حادثه خشونت علیه دگرباشان جنسی در تاریخ ایالات متحده آمریکا و همچنین مرگبارترین حمله تروریستی در ایالات متحده آمریکا از زمان ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ است

در حادثه تیراندازی روز یکشنبه (۲۳ خرداد۱۳۹۵) در یک باشگاه شبانه در شهر اورلاندوی ایالت فلوریدا، ۴۹ نفر کشته و ۵۳ نفر نیز زخمی شدند. این حادثه به سرعت پیامدهای سیاسی را به دنبال داشته چنانکه لیبرال‌ها و محافظه‌کاران را به هیاهوی بیشتر برای وضع قوانین سختگیرانه‌تر در زمینه کنترل سلاح و تشدید اقدامات ضد تروریستی واداشته است.

به گزارش رسانه‌های امریکایی، فرد مهاجم که در درگیری با نیروهای پلیس کشته شد، تبعه افغانستان بود.

این فرد حدوداً ۳۰ سال داشت و در منطقۀ پورت سنت لوسیِ فلوریدا زندگی می‌کرد.

مردی ۲۹ ساله، مسلمان و افغان تبار، زاده و شهروند آمریکا با حمله و گروگانگیری ۳ ساعته در کلوپی در اورلاندو ۴۹ نفر را کشته و ۵۳ نفر را زخمی کرد و در نتیجه مداخله پلیس خود نیز کشته شد."در ساعات اولیه پس از انتشار این خبر انگشت اتهام به سمت گروه های تروریستی افراطی رفت. گروه تروریستی داعش با انتشار پیامی "عمر متین " مهاجم ۲۹ ساله را "مجاهد خود" دانست و پلیس آمریکا نیز اعلام کرد فرد مهاجم پیش و در حین حمله ۳ بار در تماس تلفنی با سامانه تلفنی پلیس آمریکا به داعش ابراز وفاداری کرده بود.اما اظهارات پدر عمر متین  در نخستین روز پس از این حادثه روایت دیگری داشت چون پدر مهاجم  در واکنش به این اقدام پسرش گفت که او هیچ ارتباطی با گروه های اسلامگرا نداشته و به دلیل نفرت از همجنسگرایان دست به این اقدام زده است.در روز دوم پس از حادثه اما با سخنان "ستاره یوسفی" همسر سابق مهاجم اورلاندو، فرضیه اسلامگرا بودن و یا دیدگاه های افراطی عمر متین ضعیف شد. همسر سابق این مهاجم گفت او اساسا فاقد دیدگاه های اسلامگرایانه و یا " هومو فوبیا " ( نفرت از دگر باشان جنسی) بوده است. 

امابرخی از اعضایی که به کلوپ همجنسگرایان اورلاندو رفت و آمد داشته اند به رسانه ها گفته اند که عمر متین خود گرایش های همجنسگرایانه داشته و به منظور پیدا کردن زوج به این کلوپ رفت آمد داشته است.

این حادثه در زمانی رخ می‌دهد که در ماه رمضان، ماه نماد اسلام و مسلمین در سراسر جهان، یک مسلمان در آمریکا اقدامی تروریستی انجام می‌دهد. قربانیان این حادثه چه کسانی هستند؟! قربانیان همجنسگرایانی هستند که در ماه اختصاص داده شده به آن‌ها، در صدر موضوعات اجتماعی و رسانه‌ای آمریکا قرار دارند. علاوه بر این‌ها در دین اسلام نیز همجنسگرایی رفتاری بسیار شنیع معرفی گردیده و عملی است که به‌شدت موردتنفر مسلمین است. تقارن این دو رویداد سطح بار احساسات عمومی و نفرت از اسلام را دوچندان کرده و تثبیت ماندگارتری در اذهان عمومی خواهد داشت. در کنار این مطلب این نکته نیز حائز اهمیت است که این حادثه را خونبارترین حادثه تروریستی بعد از یازده سپتامبر لقب داده اند. نفس این ارتباط حادثه با یازده سپتامبر القاگر پیام و بار عاطفی خاصی برای مردم آمریکا است.

این حادثه می‌تواند فضا را بر مسلمانان آمریکا تنگ‌تر کرده و بدنه اجتماعی آمریکا و اروپا را به سمت نژادپرستی و حرکت‌های راست افراطی سوق دهد. در همین راستا دونالد ترامپ نامزد جنجالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در اولین واکنش‌هایش به این حادثه از تبریک گفتن به خودش تمجید کرد و ضمن درخواست استعفای باراک اوباما بار دیگر خواستار ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا شد.

وی در حساب کاربری توئیتر خود در واکنش به تیراندازی مرگبار شهر اورلاندو، اوباما را به باد انتقاد گرفت و خواستار استعفای وی شد. ترامپ نوشت: از کسانی که به من تبریک گفتند بابت اینکه درباره تروریسم افراطی حق با من بود ، تشکر می‌کنم اما من تبریک نمی‌خواهم من شدت عمل و هوشیاری می‌خواهم؛ ما باید باهوش باشیم!

ترامپ افزود: آیا رئیس‌جمهور اوباما بالاخره در نظر دارد در خصوص تروریسم افراطی سخنی بر زبان آورد یا خیر؟ اگر چنین قصدی ندارد پس بهتر است هر چه زودتر از مقام خود کناره‌گیری کند.۲۴ خرداد ۱۳۹۵

***

مرگ پلیس زن آمریکایی در یک تیراندازی

 

در تیراندازی افراد ناشناس در اورلاندوی آمریکا یک افسر پلیس زن جان خود را از دست داد.
 
به گزارش  «سی بی‌اس نیوز»، یک پلیس افسر زن در اورلاندو به ضرب گلوله افراد نا‌شناس کشته شد. 
 
بنابر گزارش شاهدان محلی این تیراندازی در نزدیکی خیابان «پرینستون» اتفاق افتاده است. 
 
پلیس اورلاندو با تایید خبر کشته شدن این افسر پلیس و انتقال جسد وی به بیمارستان تاکید کرد تحقیقات برای یافتن ضارب یا ضاربان ادامه دارد. /۲۰ دی ۱۳۹۵عصرایران

درباره نویسنده

1577مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما