قصابی+نانوایی یک مرجع تقلید

نانوایی وقصابی یک مرجع تقلید

سید محمد باقر شفتی، دراصفهان به سبب شهامت، پارسایی و درستکاری، با اقبال کم‏ نظیر مردم روبه رو شد و نفوذ و محبوبیت فراوانی به دست آورد. تاجران، اموال فراوانی به سید می‏ بخشیدند و ایشان به وسیله آن، ازمردم فقیر و نیازمند دستگیری می‏کرد. 

یکی از علمای صاحب نام معاصِر سید نوشته است: روزی از اطراف کوچه سید می‏گذشتم که جلو در خانه ایشان، جمعیت زیادی از فقرا جمع شده بودند. جمعیت آن قدر زیاد بود که کوچه از دو طرف کاملاً مسدود شده بود. سید به تک تک آنها مقادیر زیادی پول بخشید و کسی با دست خالی نرفت. مرحوم شفتی، دو باب مغازه داشت، یکی نانوایی و دیگری قصابی، و با این دو مغازه، نان و گوشت دو هزار خانواده فقیر را تأمین می‏کرد.

اهتمام به امور مسلمانان 

سیدمحمدباقر شفتی، با تمام توان، به حل مشکلات مردم می‏پرداخت. ایشان گاه پس از اقامه نماز صبح در مسجد، تا نماز ظهر به مشکلات مردم رسیدگی می‏کرد و بعد از نماز ظهر در همان مکان ناهارمی‏خورد و دوباره تا غروب، به حل و فصل امور مردم می‏پرداخت.

قضاوت زیرکانه

سید محمد باقر شفتی، در قضاوت‏ها و مرافعات مردمی دقت فراوان می‏کرد. بسیار دیده می‏شد که مشکلات حل ناشدنی به دست دیگران، به راحتی به دست ایشان می‏شد. یکی از همراهان سید می‏نویسد: روزی در خدمت سید، کسی از «آقا حَسَنْ» نامی ادعای طلب کرد و قبل از سید، هیچ یک از قضات نتوانسته بودند طلب را از وی بستانند؛ چرا که می‏گفت اسم من آقا حسن نیست. سید مشغول صحبت با دیگر مراجعان شد، ولی یک دفعه به‏طرف آن دو نفر برگشت و صدا زد: آقا حسن؟ مرد انکار کننده جواب داد: بلی!؟ در این حال سید فرمود: حالا که شما آقا حسن هستید، طلب این بنده خدا را بدهید.

حاج سید محمد باقر شفتی، معروف به «حجه الاسلام»، از بزرگ‏ترین و با نفوذترین عالمان ایران در قرن‏های دوازدهم و سیزدهم هجری بود. وی در سال ۱۱۷۵ق درقریه شفت، از توابع رشت به دنیا آمد. پدر ایشان، مرحوم سیدمحمد تقی موسوی، از عالمان معروف رشت به شمار می‏آمد.

سید شفتی در ۸۵ سالگی، در روز پنجشنبه دوم ربیع الاول ۱۲۶۰ق،درگذشت و در مسجد سید اصفهان که به دست خودش بنا شده بود، به خاک سپرده شد.

 

سیّد محمدباقر شفتی، دوران کودکی در شفت و نزدپدر سیدمحمدباقر، و دیگر استادان مقدمات علوم دینی را فراگرفت.

درباره نویسنده

1538مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما