زندگینامه پرماجرای”بابک زنجانی-مبتکر متقلب

زندگینامه پرماجرای

 بابک زنجانی کیست؟

بابک زنجانی مالک و رئیس هیئت مدیره ی «هلدینگ سورینت» اکنون و با گذشت فقط چند سال توانسته است در سن ۴۳ سالگی به سرمایه ای بالغ بر ۰۰۰ . ۰۰۰٫ ۰۰۰٫ ۰۰۰٫ ۲۵ تومان دست یابد ، او می گوید این رقم عجیب و غریب در این مدت تنها با «یاری خدا» حاصل شده و هیچگونه دست های پشت پرده و یا سفارش های آقایان از بالا در کار نبوده ؛ او معتقد است تنها گاهی اوقات شانس به یاری اش آمده و فقط و فقط «خدا برایش خواسته» است.
  بابک زنجانی «میلیاردر» ایرانی با اینکه دلیل موفقیت خود را خوش شانسی می داند اما کمتر کسی صحبتهایش را باور می کند. قبول رسیدن وی به جایگاه فعلی بدون وابستگی
 به گروه و جریانی دور از ذهن می نماید گو اینکه اکثر ثروتمندان جهان رابطه معناداری با سیاستمداران دارند. انباشت میلیاردها دلار دارایی شاید غیر قابل باور باشد که از دست رنج خود شخص حاصل شود. هر چند خود او تاکید زیادی دارد که این دارایی را خرد خرد و بدون کمک از هیچ بانکی اندوخته است. 

داستان زندگی او بیشتر به یک فیلم تخیلی شبیه است که قهرمان داستان با وجود انواع ناملایمات باز هم روی پای خود می ایستد حتی اگر بارها ورشکست و یا زندانی شده باشد. از راننده رییس کل بانک مرکزی بودن تا داشتن ده ها شرکت که تعدادشان بیشتر از سالهای عمر اوست، داستان زندگی پر از ابهام زنجانی است. 

بابک زنجانی اسمی است که طی چند سال گذشته هر از چند گاه در رسانه ها مطرح شده و اغلب نیز با حواشی و جنجال همراه بوده است. جست وجوی نام او در اینترنت مطالب و عکس های فراوانی را به مخاطب ارائه می کند که بعضا سوال برانگیز بوده و حتی قابل باور نیست. 

بابک زنجانی مالک و رئیس هیئت مدیره   «هلدینگ سورینت» اکنون و با گذشت فقط چند سال توانسته است در سن ۴۳ سالگی به سرمایه ای بالغ بر ۰۰۰ . ۰۰۰٫ ۰۰۰٫ ۰۰۰٫ ۲۵ تومان دست یابد ، او می گوید این رقم عجیب و غریب در این مدت تنها با «یاری خدا» حاصل شده و هیچگونه دست های پشت پرده و یا سفارش های آقایان از بالا در کار نبوده ؛ او معتقد است تنها گاهی اوقات شانس به یاری اش آمده و فقط و فقط «خدا برایش خواسته» است. 

به گفته او، زمان سربازی به سپاه اردکان اعزام می شود و در اردکان چون مرتب‌ترو تمیزتر می‌نوشته به قرارگاه فرماندهی سپاه منتقل می شود. بعد از حدود ۱۳ تا ۱۴ ماه با دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور سابق از قرارگاه سپاه و تأکید بر نیاز برخی مراکز، از جمله بانک مرکزی به سرباز، وی را به عنوان سرباز به بانک مرکزی تهران می‌فرستند. 

بابک زنجانی چندی بعد راننده محسن نوربخش، رئیس وقت بانک مرکزی می‌شود. او در آنجا غیر از رانندگی کار ثبت نامه‌ها را هم بر عهده می‌گیرد. زنجانی بعد از اتمام دوره سربازی، تصمیم می‌گیرد در تزریق دلارهای بانک مرکزی برای کنترل بازار فعالیت کند. 

 زنجانی می‌گوید، نخستین ارزی که از بانک مرکزی برای توزیع گرفته ۱۷ میلیون دلار بوده؛ کارمزدی که بابت توزیع آن دریافت کرده هم ۱۷ میلیون تومان بوده است. او هر روز ۱۷ میلیون دلار از بانک می‌گرفت و پخش می‌کرد و ۱۷ میلیون تومان هم سود دریافت می‌کرده است.  

زنجانی پس از درگذشت نوربخش تصمیم می‌گیرد "سالامبور" فروش شود، یعنی پوست گوسفند به خارج از ایران بفروشد. او پوست گوسفندان را می‌خرید، سپس دباغی کرده و بعد به گفته خود، آنها را به ترکیه می‌فرستاد. زنجانی می‌گوید، در نخستین کانتینری که به ترکیه فرستاد هر "سالامبور" برایش نیم دلار تمام شد؛ اما آنها را در ترکیه به ۱۹ تا ۲۰ دلار فروخت و پولش یک‌باره چندبرابر شد. او کارش را با ۵ هزار پوست شروع کرد و سودهای کلانی عایدش شد؛ همه چیز خوب پیش‌می‌رفت تا اینکه در سال ۱۹۹۶ میلادی ورشکست شد و به زندان افتاد. او پس از آزادی از زندان بار دیگر فعالیتهای اقتصادی خود را از سر می گیرد و بار دیگر به افزودن دارایی هایش می پردازد. 

او می گوید: سرمایه ام را خرد خرد درآورده ام. تا کنون هیچ بانکی در ایران به ما هزار تومان پول و یا وام نداده است. شانس هایی بوده که خدا در اختیارم گذاشته و از آن ها استفاده کرده ام با اینکه حداقل سه یا چهار بار هم ورشکسته شده ام. 

اموال و بدهی ها 

بابک زنجانی که همچنان مجرد است ، اکنون مالک ۶۴ شرکت داخلی و خارجی است و مدیریت حدود ۱۷ هزار کارمند را بر عهده دارد ؛ شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم، اولین بانک سرمایه گذاری اسلامی در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، مؤسسه مالی اعتباری در امارات ، بانک ارزش تاجیکستان باشگاه فوتبال راه‌آهن و هواپیمایی قشم بخشی از داراییهای وی می باشد 

طبق گفته بابک زنجانی وی در کل فقط حدود ۱۰ میلیارد دلار بدهکار است. او درباره بدهی‌های خود هم می‌گوید: وزیر نفت گفته است من بیش از ۲ میلیارد دلار بدهی دارم اما بدهی من به این وزارتخانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو بیشتر نیست.   

اگرچه ارقام بیشتری از میزان بدهی زنجانی بابت وجوه فروش نفت در سطح ۲٫۸ میلیارد دلار نیز مطرح شده است، اما خود زنجانی می‌گوید کل معاملات نفت وی برای شرکت نیکو و نفت ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون یورو بوده است که ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از این مبلغ در حساب‌های بانک وی در مالزی بلوکه شده و به دلیل قطع سوئیفت این بانک امکان انتقال آن به ایران را ندارد. 

تحریم بابک زنجانی از سوی اروپا و آمریکا 

زنجانی در دسامبر ۲۰۱۲ توسط اتحادیه اروپا به دلیل آنچه "کمک به دور زدن تحریمها از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران" خوانده شد، در لیست تحریم قرار گرفت. خودش در مصاحبه با رویترز ورود به این لیست را اشتباه خوانده و گفته که کاری خلاف قواعد اتحادیه اروپا نکرده و نفت را در کشورهای معاف از تحریم و طبق قوانین بین‌المللی فروخته است. او همچنین در این مصاحبه می‌گوید که یک مجموعه تجاری خصوصی دارد که هیچ رابطه خاصی با دولت ایران ندارد و شرکت نفتی او در عراق فعالیت تجاری می‌کند. 

اتحادیه اروپا بابک زنجانی را متهم کرده که در یک جزیره کوچک مالزی در سال ۲۰۱۲ میلیون‌ها بشکه نفت را از نفت کشی به نفت کش دیگر منتقل کرده و به این ترتیب با پنهان کردن ایرانی بودنش، آن را در بازار آزاد فروخته است. وی گفته است در مجموع ۲۴ میلیون بشکه نفت را به خریدارانی در سنگاپور، مالزی و هند فروخته و سپس پول فروش نفت را از طریق "نخستین بانک اسلامی مالزی" که اکنون در فهرست تحریم‌ها قرار دارد، منتقل کرده است. 

او و موسسه‌های مرتبط با او در آوریل ۲۰۱۳  نیز توسط آمریکا به پولشویی برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران متهم شده‌اند. دیوید کوهن، معاون وزارت دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، با اعلام این خبر، ایران را به توسل به تمهیدات مجرمانه و پولشویی برای جابجایی نفت و پول خود متهم کرد.  

در واقع نام زنجانی بیشتر از زمانی که در لیست تحریم های آمریکا و اروپا قرار گرفت مطرح شد زیرا با توجه به اینکه اتحادیه اروپا و آمریکا یک فرد غیردولتی و غیرنظامی ایرانی را به ندرت در فهرست تحریم ها قرار می دهند این سوال مطرح شد که آیا وی از نیروهای دولتی است و یا وابستگی به فعالیت های دولت دارد.  

بدهی زنجانی به شرکت نفت
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران ۱۹ شهریور ماه گفته است:« بابک زنجانی، تاجر ایرانی بیش از دو میلیارد دلار حاصل از فروش نفت ایران را به خزانه دولت واریز نکرده و وزارت نفت و مجلس ایران در حال پیگیری این مساله هستند. همچنین وی به خبرنگاران گفته که آقای زنجانی معتقد است که این پول به حسابش ریخته شده اما این حساب از طرف آمریکایی‌ها بلوکه شده است.» 

۲۱ شهریور نیز جلیل جعفری عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفته: بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت "دو میلیارد دلار نیست، بلکه دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است". 

پیش از آن نیز مسعود میرکاظمی – رئیس کمیسیون انرژی مجلس – از بدهی ۲٫۸ میلیارد دلاری بابک زنجانی خبر داده و گفته بود: «بابک زنجانی ۲٫۸ میلیارد دلار میعانات و فراورده ایران را با تبانی شرکت نیکو در داخل از کشور خارج کرده و پولش را برنگردانده است.» 

اما زنجانی در مورد بدهی ۱٫۹ میلیارد دلاری پول نفت به خزانه، می‌گوید که قبلاً ۷۰۰ میلیون دلار از این پول را پرداخت کرده است، اما تحریم‌ها مانع از انتقال ۱٫۲ میلیارد دلار باقی‌مانده به حساب وزارت نفت شده است. 

وی افزوده: «اگر آنها فردا یک شماره حساب به من بدهند که تا یک میلیارد یورو بتواند پذیرش کند، من این پول را باز خواهم گرداند. وقتی وزارت نفت و بانک مرکزی تحت تحریم هستند، من چگونه می‌توانم این پول را انتقال بدهم؟ ما قادر به انتقال این پول نیستیم، اما پول در حساب است.» 

رابطه زنجانی با تامین اجتماعی  

بابک زنجانی ارتباطهایی نیز با سازمان تامین اجتماعی و سعید مرتضوی داشته است. خود او در مورد این موضوع اعلام کرده که نام من در فهرست تحریم‌ها آمده بود و فرصت اندکی داشتم که اموال خود را به ایران منتقل کنم. با توجه به مشکلات انتقال پول به ایران، با کمک دوستان در سازمان تامین‌اجتماعی، این پول را وارد ایران کردیم و بعد از آن دوستانی که این لطف را به من کرده بودند، پیشنهاد کردند که به جای برداشت چهار‌میلیاردیورو، سهام تعدادی از شرکت‌ها را دریافت کنم.» 

اما علی حیدری، معاون اسبق امور استان‌های سازمان تامین‌اجتماعی در مصاحبه ای گفته ارتباط مالی بابک زنجانی با سازمان تامین‌اجتماعی، این سازمان را درگیر نوعی از پولشویی کرده است. 

وی با استناد به فیلمی که در مجلس شورای اسلامی و در جریان مذاکرات مربوط به استیضاح وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نمایش درآمد می گوید: «پس از نمایش فیلمی که مربوط به همین موضوع و مذاکرات برای انتخاب شرکت‌های قابل واگذاری به وی بوده است و غایله‌های متعاقب آن، گویا فرآیند انتقال متوقف شده و پول هم در ید سازمان قرار نگرفته است چراکه اگر سازمان این پول را در اختیار داشت، در ماه‌های اخیر برای تامین و پرداخت مستمری‌ها، ناچار از فروش سهام یا گرفتن وام نبود.» 

ماجرای زنجانی، مرتضوی و فاضل لاریجانی 

بابک زنجانی یکی از افرادی بود که در فیلم افشاگرانه محمود احمدی‌نژاد در جلسه مجلس در روز ۱۵ بهمن سال ۹۱ حضور داشت. این فیلم مربوط به ملاقات سعید مرتضوی، رئیس سابق سازمان تأمین اجتماعی و فاضل لاریجانی‌، برادر علی لاریجانی، رئیس مجلس بود. 

خو او در رابطه با این دیدار می گوید:« با آقای مرتضوی دو سه بار جلسه داشتیم. در جلسه اول قرار شد در ازای واریز مبالغی ۱۱۷ شرکت تامین اجتماعی را بخریم. آقای مرتضوی یک روز به من زنگ زد و گفت که به تامین اجتماعی بیایم. او من را در اتاقی نگه داشت و گفت آقای لاریجانی در اتاق بغلی است و با شما کار دارد. گفتم چه کار دارد؟ گفت می خواهد با شما آشنا شود، شاید بتواند در هیات مدیره این شرکت ها به شما کمک کند. ما نمی دانستیم در آنجا دوربین کار گذاشته اند. من که وارد اتاق لاریجانی شدم مرتضوی رفت بیرون. من که نشستم آقای لاریجانی دو سه کارت به من داد و گفت اگر یک موقع در مشاوره شرکت ها کمک خواستید مجموعه من می تواند به شما کمک کند. همین! بیشتر از این هم نشد، تشکر کردم و گفتم اگر این شرکت ها را گرفتیم به شما هم زنگ می زنیم. بعد ناگهان آقای مرتضوی داخل اتاق شد و گفت چی شد؟ انجام شد. ان شاءالله که کارتان به هم وصل شده است و ما هم از یکدیگر خداحافظی کردیم و فردای آن روز فیلم این ماجرا در مجلس پخش شد و مثل بمب ترکید.» 

بابک زنجانی و فعالیت ورزشی

بابک زنجانی اکنون مالک باشگاه راه اهن است. خود او در این زمینه می گوید: «همه شرکت هایی که الان داریم را خودم درست کرده ام و حتی یکی از این شرکت ها نیز از دولت به ما نرسیده است. تنها مجموعه ای که از خصوصی سازی به ما رسیده، همان باشگاه راه آهن است که مالک قبلی آن به زندان افتاده بود و ما باشگاه را با پرداخت ۲۰ میلیارد تومان بدهی از جمله بدهی بازیکنان نجات دادیم. هر کسی فکر می کند باشگاه راه آهن رانتی به ما رسیده بیاید هزینه سالیانه آن را از این تاریخ به بعد بدهد ما مجانا این رانت را تقدیم می کنیم تا سالی ۲۰ میلیارد تومان در آن خرج کند.» 

زنجانی در پاسخ به اینکه حال اگر باشگاه پرسپولیس را هم به شما پیشنهاد بدهند می خرید؟ می گوید: « اگر به من پیشنهاد خرید پرسپولیس شود، حتما چنین کاری را انجام می دهم چرا که بسیار ماهرتر از افراد فعلی می توانم نظم و انضباط را در پرسپولیس ایجاد کنم. 

ریزش پروژه آقای میلیاردر 

اما بد شانسی این روزهای زنجانی تنها به گیر مجلس به بدهی ۲ میلیارد دلاری اش به وزارت نفت خلاصه نمی شود بلکه پنج شنبه گذشته پروژه ایران زمین در 

شهرک غرب تهران متعلق به هلدینگ سورینت بابک زنجانی ، در مرحله گودبرداری فروریخت. این نشست که به دلیل ترکیدگی لوله آب سبب حفر گودالی به عمق ۴۰ و عرض ۱۲ مترشده است سبب شد بار دیگر زنجانی و فعالیتهای اقتصادیش به صدر اخبار برود.

در رابطه با بانک زنجانی حرف و حدیثها بسیار است و شاید نتوان در یک گزارش به تمامی ابعاد زندگی او پرداخت. رابطه با مشایی و احمدی نژاد و همچنین انتساب وی به جریان انحرافی از نکات دیگری است که توسط رسانه ها مطرح می شود اما او با رد این موضوع در این خصوص می گوید: هرگز به دفتر مشایی نرفتم اما ایشان را در جاهای مختلف دیده‌ام. /۲۶آذ۹۲رفردا

                                          *****
              بابک بازداشت شد

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره بازداشت بابک زنجانی اظهار داشت: زنجانی پس از تحقیقات بازرسی کل کشور بعدازظهر امروز "دوشنبه۹دیماه۹۲"به لحاظ اینکه از کشور فرار نکند بازداشت و در اختیار بازپرس است.

  ثروت"سزمایه" اختلاس کنندگان چقدراست؟

مجموع ثروت شهرام جزایری حدود ۱۰۰ میلیون دلار،

 اختلاس فاضل خداد و مرتضی رفیقدوست 200 میلیون دلار

و اختلاس سه هزار میلیاردی(امیرمنصورخسروی=مه آفرید)، دو نیم هزارمیلیارد دلار بوده است

 بابک زنجانی بنابراظهار خود وی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار است که با دور زدن تحریمها بدست آمده است.

هفته گذشته ۱۲ نفر از نمایندگان مجلس نامه‌ای خطاب به روسای سه قوه نوشتند و از آان‌ها خواستند به پرونده این شخص رسیدگی شود.

در این نامه که به امضای این نامه به امضای حسین نجابت، احمد توکلی، غلامرضا مصباحی مقدم، اسماعیل کوثری، محمدرضا آشتیانی، احمد امیرآبادی، حسین ذوالانوار، الیاس نادران، محمد دهقان، مفید کیایی‌نژاد، احمد سالک، علیرضا سلیمی رسیده است.

نمایندگان ادعا کرده‌اند بابک زنجانی ۴۳ ساله که راست و دروغ، آغاز کار خود را به یکی از مقامات جمهوری اسلامی که به رحمت خدا پیوسته است، منتسب می‌کند، امروز به عنوان ثروتمندی همه فن حریف در صحنه‌های مختلف در جولان است و با تکبر و تبخ‌تر همه چیز را «خریدنی» نشان می‌دهد.

امیرعباس سلطانی دیگر نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز درباره پرداخت بدهی‌های بابک زنجانی به بانک مرکزی و وزارت نفت گفته است: آقای زنجانی یک گواهی از بانک مرکزی تاجیکستان ارائه کرده مبنی بر اینکه تمامی بدهی خود به دولت ایران را در این کشور به حساب بانک مرکزی ایران واریز کرده است اما با پیگیری‌های مجلس مشخص شد حتی یک ریال هم به حساب دولت ایران واریز نشده و گواهی صادر شده نیز با پرداخت یک میلیون دلار از سوی آقای بابک زنجانی صادر شده که حالا اسم این پول را می‌خواهند رشوه بگذارند یا هر چیز دیگر، اما این گواهی جعلی است.

تنها یکی از تخلفات بابک زنجانی نگهداری بیش از دو میلیارد یورو پول نفت است که از بازپس دادن این مبلغ با وجود پیگیری های مستمر وزارت نفت خودداری کرده و موضوع را موکول به بهانه های واهی نموده است.

این مبلغ سه برابر اختلاس سه هزار میلیاردی است.

این درحالیست که منابع مطلع گفته اند که اخباری که توسط توسط برخی نمایندگان حامی بابک زنجانی درباره بازپس دادن پول نفت منتشر شده است کذب از کار در آمده است و مشخص گردیده وی از پس دادن پول نفت خودداری می کند.

آقای زنجانی در مصاحبه ای  اظهار داشت که ۶۴ شرکت داخلی و خارجی دارد و "هم‌اکنون در ایران و دیگر کشورهای دنیا با ۱۷ هزار نفر پرسنل مشغول ارائه تجارت و خدمات است".

او مدعی شد که در خرید و فروش نفت نقشی نداشته و فقط به خواسته شرکت ملی نفت ایران به نقل و انتقال پول‌های حاصل از فروش نفت کمک کرده است.

آقای زنجانی خودش را "سرباز بسیجی در جبهه اقتصادی" معرفی کرد و تاکید کرد که همه فعالیت‌هایش زیر نظر وزیر نفت سابق و دیگر مسئولان سابق دولتی و "کاملا شفاف" بوده است.

همچنین بابک زنجانی در پاسخ به نمایندگانی که خواستار برخورد روسای سه قوه با او شده بودند ، خود را قهرمان خواند و نوشت: قضاوت سالمی نکردید؛ با عرض معذرت حتی شما نمی‌دانید که آیا من بابت زحماتی که کشیده‌ام، ‌پرونده قضایی دارم یا خیر؟/قدس آنلاین نهم دیماه۱۳۹۲

                                     بابک زنجانی اززبان بابک

 سرمایه داری جوان و جنجالی که مدتی است نامش بر سر زبان همه افتاده است. شخصی که روزنامه نیویورک تایمز درباره اش می نویسد تحریم ها برای این سرمایه دار در حکم طلا بودند. این روزنامه آمریکایی در توصیف زنجانی می نویسد:« او خود را یک بسیجی اقتصادی می داند در حالی که یک مرسدس بنز اس ال ۵۰۰ سوار می شود و یک ساعت مچی ۳۰ هزار دلاری در دست دارد، مردی که گفته می شود ۱۳ و نیم میلیارد دلار ثروت دارد.»

به گفته خودش مالک بیش از ۶۰ شرکت از جمله شرکت گروه سورینت در امارات متحده عربی، اولین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، موسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان است و در حال حاضر نیز در ایران و کشورهای دیگر با ۱۷ هزار نفر کارمند در حال تجارت و ارائه خدمات است. زنجانی همچنین مالک هواپیمایی قشم و راه‌آهن سورینت، مالک و رئیس هیات‌مدیره باشگاه فوتبال راه‌آهن است.

این شرکت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ایران است. حوزه کاری سورینت شامل لوازم آرایشی و بهداشتی، امور مالی و بانکی، مهمان‌نوازی، حمل و نقل هوایی تجاری، زیرساخت‌ها، مواد و مصالح ساختمانی، تکنولوژی اطلاعات و توسعه املاک و مستغلات بین‌المللی است که در ایران، امارات متحده عربی، مالزی، ترکیه، تاجیکستان، چین و همچنین دیگر بازارهای در حال فعالیت است.

دو اتفاق مهم باعث شهرت بابک زنجانی و پرتاب او به وسط میدان سیاست، اقتصاد و جامعه ایران شد. در واقع تا قبل از استیضاح وزیر کار رئیس جمهور پیشین شاید کسی او را نمی‌شناخت اما در آن روز در مجلس شورای اسلامی نخستین بار اسمش بصورت ب.ز در فیلمی بی کیفیت که احمدی‌نژاد در صحن علنی مجلس نشان داد آورده شد. فیلم احمدی نژاد سه شخصیت محوری داشت. سعید مرتضوی، فاضل لاریجانی و آقای ز.

اتفاق دیگر آمدن اسم او در لیست تحریم های اروپا و آمریکا بود. وزارت خزانه داری آمریکا در آوریل ۲۰۱۳ حساب های زنجانی را مسدود کرد و قبل از آن نیز در دسامبر ۲۰۱۲ توسط اتحادیه اروپا به دلیل آنچه کمک به دور زدن تحریمها از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران خوانده شد، در لیست تحریم قرار گرفت.

بابک زنجانی به روایت خودش

بابک مرتضی زنجانی متولد ۲۱ اسفند ۱۳۴۹، ۱۲ مارس ۱۹۷۱ در تهران( البته خودش در مصاحبه ای اعلام می کند که متولد ۱۹۷۴میلادی است)، تاجر و سرمایه دار ایرانی است. زنجانی در محله راه آهن تهران به دنیا آمده و پدرش نیز در همان راه آهن کار می کرد. دیپلم خود را از هنرستان رسالت در رشته برق در سال ۷۲ یا ۷۳ گرفته و در نوجوانی و قبل از گرفتن دیپلم در بازار طلا و سکه کار می کرده است.

سال ۱۳۷۵ وقتی سربازی رفته، در سپاه تقسیم و به اردکان اعزام شده است. در اردکان چون «مرتب‌تر بود و تمیزتر می‌نوشت» به قرارگاه فرماندهی سپاه اعزام شده است. بعد از حدود ۱۳ تا ۱۴ ماه با دیدار هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور سابق، از قرارگاه سپاه و تأکید بر نیاز برخی مراکز، از جمله بانک مرکزی، وی را به عنوان سرباز به بانک مرکزی تهران می‌فرستند.

زنجانی چندی بعد راننده محسن نوربخش، رئیس وقت بانک مرکزی، می‌شود. او در آنجا غیر از رانندگی کار ثبت نامه‌ها را هم بر عهده می‌گیرد. او بعد از اتمام دوره سربازی به دلیل اینکه «صاحب چند کارت» برای دلالی بانک مرکزی بود تصمیم می‌گیرد در تزریق دلارهای بانک مرکزی برای کنترل بازار فعالیت کند. بابک زنجانی می‌گوید هر روز ۱۷ میلیون دلار از بانک می‌گرفته و پخش می‌کرده و ۱۷ میلیون تومان هم سود دریافت می‌کرده است.۴دیماه ۹۲جام نیوز

                                                      *** 
این شبکه تلویزیونی شامگاه جمعه در برنامه خود به بخش هایی از مصاحبه دو ماه پیش هفته آسمان با بابک زنجانی و مقاله ای که ماه اکتبر در نیویورک تایمز منتشر شد، استناد می کرد.

مجری شبکه سی .ان.ان ترک در این برنامه تلویزیونی گفت که بابک زنجانی در سال ۱۹۷۴ میلادی در تهران به دنیا آمده و اکنون ۳۹ ساله است و فعالیت های تجاری خود را از سال ۱۹۹۶با فروش پوست گوسفند شروع کرد.

سی.ان ان ترک به نقل از توماس ادرینبرگ نویسنده نیویورک تایمز گفت که بابک زنجانی طی مدت کوتاهی با بسیاری از افراد بزرگ و قدرتمند در ایران دیدار داشته است.

مجری سی . ان .ان ترک به نقل از منابع داخل ایران گفت: « تحریم ها اقتصاد ایران را با مشکل مواجه کرد و بابک زنجانی مجری دور زدن تحریم ها شد و ثروت بی نظیری کسب کرد»

مجری شبکه خبری سی .ان.ان ترک گفت: «زنجانی در ترکیه، دبی و مالزی ۶۴ شرکت دارد که به صورت شاخه عنکبوتی فعالیت می کنند و میلیاردها دلار نفت ایران توسط این شرکت ها فروخته شده است»

سی.ان.ان در ادامه این گزارش افزود که «از زمانی که حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران بر سرکار آمد، فعالیت های بابک زنجانی محدود شد»./۰۸ دی ۱۳۹۲ 
                                  *****


یک منبع مطلع به خبرنگار «انتخاب» گفت: آخرین اقدام متقلبانه بابک زنجانی قبل از دستگیری ارائه یک سند جعلی بانکی به دولت به مبلغ دو میلیارد یورو بوده است.به گزارش سرویس سیاسی «انتخاب» ؛ به گفته این منبع مطلع بابک زنجانی دوهفته قبل به مسئولان بانکی کشور اظهار کرده بود که مبلغ دومیلیارد یورو از بدهی های خود بابت پول نفت را به یکی از بانکهای تاجیکستان منتقل کرده است، وی برای باوراندن این موضوع به مسئولان دولت ایران اقدام به تبانی و پرداخت رشوه به رئیس جمهور تاجیکستان می کند و او نیز به بانک مرکزی این کشور دستور می دهد مدارک لازم را در جهت تایید ادعای بابک زنجانی در اختیار وی قرار دهد.از سوی دیگر بابک زنجانی با مذاکره واغفال یکی از بانکهای خصوصی کشور از این بانک نیز بعنوان طرف ایرانی سواستفاده می کند.
با اعزام نماینده بانک مرکزی به تاجیکستان به همراه نماینده این بانک خصوصی همه شرایط برای اغفال دولت ایران در این موضوع که دومیلیارد یورو طلب ایران در تاجیکستان وجود دارد اما قابل انتقال به ایران نیست فراهم می شود اما در آخرین مرحله تیزهوشی مقامات وزارت نفت وبانک مرکزی موجب می شود تا پرده از این توطئه برداشته شود.گفتنی است سال گذشته بابک زنجانی توانسته بود با همین شگرد واستفاده از بانک مسکن بعنوان طرف ایرانی ۱۳۸ شرکت سازمان تامین اجتماعی را که ارزشی معادل ۱ هزار میلیارد تومان داشت خریداری کرده وسویفت جعلی ارائه کند و اضافه بر آن ۱۷هزار میلیارد تومان چک سازمان تامین اجتماعی را بعنوان تضمین دریافت وآن را به زورات نفت بابت بدهی خود ارائه کند.

                                   *****
                     چگونگی لورفتن بابک زنجانی

  با گذشت دو روز از بازداشت بابک زنجانی وفاش شدن ابعاد تکان دهنده ای از مافیای اقتصادی ، برخی نمایندگان مجلس همچنان برحمایت از این عنصر پافشاری می کنند.

ImageThumb2

سه هفته قبل دوتن از نمایندگان عضو کمیسیون اصل نود در مصاحبه هایی مدعی شدند که بابک زنجانی بدهی دو ونیم میلیارد یورویی خود را به وزارت نفت پرداخته است در حالیکه بانک مرکزی و وزرات نفت دریافتن چنین پولی را تایید نمی کردند.

اصرار این نمایندگان بر دفاع از بابک زنجانی به حدی رسید که ۱۲ نماینده طی نامه سرگشاده به روسای قوا خواستار برخورد با بابک زنجانی شده واز اینکه برخی اعضای کمیسیون اصل نود به وکیل مدافع بابک زنجانی تبدیل شده اند اظهار تاسف کردند.

با این وجود حمایت این نمایندگان از بابک زنجانی همچنان ادامه پیدا کرده است به نحوی که حتی پس از دستگیری وی نیز در جعلی بودن واریزی پول توسط بابک زنجانی تردید می کنند.

در این شرایط عصرایران برای نخستین بار جزئیاتی از این موضوع را فاش می کند.

حدود چهل روز قبل بانک کنت متعلق به بابک زنجانی ادعا می کند که بیش از دومیلیارد یورو از بابت بدهی زنجانی به وزارت نفت ، به حساب یک بانک خصوصی ایرانی در تاجیکستان واریز کرده است ، پیرو این اقدام بانک مرکزی تاجیکستان که به نام بانک ملی تاجیکستان مشهور است نامه ای به بانک کنت بابک زنجانی می دهد که بصورت تلویحی واریزی پول را تایید می کند.

برای بررسی این موضوع یکی از معاونین بانک مرکزی به همراه معاون مربوطه بانک خصوصی به تاجیکستان سفر می کند و با معاونین بانک ملی تاجیسکتان دیدار کرده اما آنان از ارائه تاییدیه رسمی واریزی پول توسط بابک زنجانی خودداری می کنند.

به فاصله چند روز مجدداً هیات ایرانی به همراه درخواست رسمی بانک مرکزی ایران برای واریز پول به حساب ایران به تاجیکستان سفر می کند که در این بار با رییس بانک مرکزی تاجیکستان ملاقات می کنند و وی رسما به هیات ایرانی اعلام می کند که پولی در کار نیست و نامه های قبلی بی اعتبار است.

در واقع ، بابک زنجانی و برخی مقامات تاجیک ، در طرحی مشترک ، در صدد بودند با سند سازی هایی ، عملاً وزارت نفت ایران را از این مبلغ محروم سازند!

در این شرایط اصرار برخی نمایندگان برجعلی نبودن واریزی پول توسط بابک زنجانی به شدت شائبه ساز است.

گفته می شود بخش مهمی از ثروت زنجانی ، از راه هایی مشابه این به دست آمده است و برخی صاحب منصبان در دولت قبل نیز در این راه ، او را یاری کرده اند و ای بسا اگر شرایط مانند قبل بود ، این دو میلیارد یورو نیز با اسناد مجعول ، کارسازی و بایگانی می شد./عصر ایران

                                                  *****


در ششمین روز سپری شده از بازداشت بابک زنجانی، حسین شیرازی منش دستیار نخست وی عصر امروز یکشنبه در دفتر کار خود در تهران با حکم قضایی بازداشت شد.
در حالیکه برخی رسانه های جهت دار طی چند روز گذشته بارها بصورت کذب از آزادی بابک زنجانی خبرداده بودند، با دستگیری دستیار نخست بابک زنجانی، اراده دستگاه قضایی بر رسیدگی قاطع نمایان شد.
حسین شیرازی منش که طی سالهای اخیر بعنوان سخنگوی بابک زنجانی ظاهر شده بود در حالی بازداشت گردید که به نظر می رسد این پرونده ابعاد گسترده تری یافته است.
شیرازی منش که یک فعال اقتصادی در کیش بود و به کار کشاورزی در گلخانه می پرداخت. به گفته خود در سال ۱۳۹۰ در حال ورشکستگی بود که با بابک زنجانی آشنا می شود و زنجانی با پرداخت ۴۳ میلیارد تومان دیون پروژه تجار کیش که تحت مدیریت شیرازی منش قرار داشت وی را از بحران مالی رهایی می بخشد و از این پس شیرازی منش بعنوان یکی از اعضای اصلی کارتل اقتصادی بابک زنجانی به فعالیت می پردازد.
شیرازی منش سال گذشته با پرداخت هفتگی چند میلیون تومان به شبکه جام، هرهفته بمدت سه ساعت آنتن این شبکه را اجاره کرده و خود بعنوان مهمان و یا مجری در برنامه های این شبکه به تبلیغ کارتل بابک زنجانی می پرداخت و با وجود افشاگری های رسانه های داخلی درباره فعالیتهای بابک زنجانی ، صداوسیما این برنامه را ادامه داد.
شیرازی منش در سال ۱۳۸۸ به اتفاق حسن میرکاظمی مشهور به رعیت بعنوان عضو هیات مدیره پروژه تجار کیش انتخاب شده بودند که بعد از بحران مالی این پروژه بابک زنجانی وارد شده و علاوه بر تملک پروژه کیش از این دونفر بعنوان دستیاران خود استفاده می کند./سایت انتخاب۱۵دیماه۹۲
                                             *****
میدفلاح هروی یکی از دستیاران ارشد بابک زنجانی که سال گذشته هویت وتصویر وی توسط سایت بازتاب افشا گردید ، همان فردی است که در معامله مشهور بابک زنجانی با مرتضوی از طرف زنجانی مبایعه نامه را امضا کرده است

در شرایطی که یکهفته از بازداشت بابک زنجانی سپری شده است اطلاعات خبرنگار آینده نشان می دهد که حمید فلاح هروی، عنصر اخراجی امنیتی دو دهفته قبل از بابک زنجانی بازداشت شده بوده است.
به گزارش آینده حمید فلاح هروی یکی از دستیاران ارشد بابک زنجانی که سال گذشته هویت وتصویر وی توسط سایت بازتاب افشا گردید ، همان فردی است که در معامله مشهور بابک زنجانی با مرتضوی از طرف زنجانی مبایعه نامه را امضا کرده است.
گفته می شود حمید فلاح هروی در جریان تلاش بابک زنجانی برای خرید بانک پارسیان نیز بعنوان امین اموال وی نقش ایفا کرده که پس از معامله بین فلاح هروی وبابک زنجانی برسرانتقال سهام اختلافاتی پیش آمده است که منجر به شکایت بابک زنجانی از فلاح هروی شده است.
 
دستگیری فلاح هروی وحضور وی در زندان اوین پیش از دستگیری بابک زنجانی، احتمال نقش اعترافات واطلاعات فلاح هروی را در تکمیل پرونده بابک زنجانی افزایش داده است بویژه آنکه فلاح قبل از دستگیری بابک زنجانی آزاد شده است.
فلاح هروی پیش از آشنایی با بابک زنجانی بدلیل تخلفات متعدد از یک دستگاه امنیتی اخراج شده بود.
***
مدیر مسئول روزنامه کیهان"شریعتمداری درمناظره باکواکبیان ":‌ مجله آسمان که چند سال قبل تعطیل شد با بابک زنجانی مصاحبه‌ای صورت داد و آقای زنجانی در این مصاحبه گفته بود که شروع کار من از دوران آقای نوربخش بود و من آن زمان سرباز بودم. آن زمان به من گفتند ارز‌ها را ببرم و بفروشم و بابت هر دلار یک تومان به من دادند که در اولین روز ۱۷ میلیون تومان درآمد داشتم و ادامه دادم./یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵-تابناک
***

زندگینامه عکس های بابک زنجانی دادگاه دارایی بابک زنجانی بابک زنجانی اعدام بابک زنجانی عکس بابک زنجانی در زندان بابک زنجانی و خانواده اش عکس همسر و فرزند بابک زنجانی

بابک زنجانی با نام کامل بابک مرتضی زنجانی (متولد ۱ فروردین ۱۳۵۳ برابر با ۲۱ مارس ۱۹۷۴) تاجر  ایرانی است

بابک زنجانی به گفته خودش دارای بیش از ۷۰ شرکت است از جمله شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم، بانکی به نام «اولین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی» ( First Islamic Investment Bank) در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، مؤسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان است. او همچنین شرکت‌هایی در دوبی، ترکیه و تاجیکستان دارد. در یکی از قطعنامه‌های تحریم اتحادیه اروپا که از او اسم برده شده ۱۵ شرکت منتسب به او نام برده شده است. زنجانی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا گفته است که او ۶۴۴ شرکت داخلی و خارجی دارد و “هم‌اکنون در ایران و دیگر کشورهای دنیا با ۱۷ هزار نفر پرسنل مشغول ارائه تجارت و خدمات هستیم.”

زنجانی همچنین مالک و رئیس هیئت مدیره باشگاه فوتبال راه‌آهن است.وی در ۱۴ آذر ۱۳۹۲ در گفت و گویی با علی پروین اعلام کرد حاضر است ۲۰۰۰ میلیارد تومان نقد بدهد تا مالک باشگاه پرسپولیس شود. وی همچنین رئیس هیئت مدیره هواپیمایی قشم است.

یکی از دستیاران بابک زنجانی در گفتگو با خبرگزاری تدبیر، این شرکت‌ها را ورشکسته و این تعداد کارمند را «از دروغ‌های تاریخی زنجانی» می‌خواند. او انگیزه این دروغ را «کمک به اینکه زنجانی فردی کارآفرین جلوه کند و در دل مسئولانی که قصد برخورد با او دارند هراس ایجاد شود» می‌داند و می‌پرسد آیا بیمهٔ این کارمندان در سازمان تأمین اجتماعی ثبت شده است

بابک زنجانی، در گذشته دارای همسری به نام ثریا اسدی بوده است که اوایل دهه ۱۳۸۰ از وی جدا می‌شود. وی همچنین دارای خواهری به نام بهار زنجانی بوده است. بابک زنجانی از اسامی خواهر و همسر سابق در خصوص ثبت شرکت‌ها در روزنامه رسمی کشور سوء‌استفاده می‌کرده است

بتازگی دادگاههای بابک زنجانی متهم فساد بانکی بزرگ در کشور در حال برگزاریست. اتفاقات این دادگاههای علنی و افشاگریهای صورت گرفته در طی روند دادگاه باعث جلب توجه رسانه ها و جنجال آفرینی شده است .

نماینده دادستان گفت: بابک زنجانی از طریق خواهرش، نامه‌هایی را از زندان به همکارانش در شرکت‎ها ارسال کرده که اظهارات خواهر وی در بازپرسی ثبت شده است.رضا نجفی در ادامه طرح برخی موارد مندرج در کیفرخواست بابک زنجانی به نامه‌هایی که متهم به خواهرش می‌داد اشاره کرد و افزود: بهاره زنجانی پس از افشای ماجرای تبادل نامه‌های برادرش از زندان به بیرون دستگیر شد.

گفتنی است، قاضی صلواتی پس از پایان اظهارات نماینده دادستان در هفتمین جلسه دادگاه علنی بابک زنجانی افزود: ماموری که در زندان نامه‌های بابک زنجانی را به خواهرش ارسال می‌کرده در حال حاضر بازداشت شده است.

***

مصاحبه بامنصور سلطانی راد، وکیل پرونده طلاق ثریا اسدی از بابک زنجانی

بابک زنجانی گفته بود مجرد است و ازدواج نکرده!

دروغ گفته. فکر نمی‌کرده که بالاخره یک روز این موضوع آشکار می‌شود.

ماجرای ازدواج و طلاقش چطور اتفاق افتاد؟

سال ۱۳۸۱ با خانم «ثریا اسدی» ازدواج کرده بود اما تقریبا از سال‌ 84 به بعد اختلاف پیدا کردند.

از شخصیت «بابک زنجانی» و دوستان او می‌ترسید. می‌گفت دوستانش آدم‌های جالبی نیستند،آنها مشکوک و غیرقابل اعتماد بودند…. خانم اسدی اوایل سال ۸۸ بود که به من وکالت داد. در آن تاریخ بابک زنجانی به زندان افتاد. قبل از آن هم البته چندبار به زندان رفته بود./۱۴ بهمن ۱۳۹۲ایسنا

 

افشاگری خواهر بابک زنجانی و دستگیریش

با مراجعه به اسناد روزنامه رسمی جمهوری اسلامی در آگهی‌های رسمی ثبت شرکت‌های بابک زنجانی هر بار یکی از این سه نام در میان سهامداران و اعضای هیات‌مدیره شرکت زنجانی به چشم می‌آیند.

«بهارک زنجانی» و «نوبهار زنجانی» که به عنوان اعضای هیات‌مدیره شرکت‌های بابک زنجانی از آنها نام برده شده است، اصلا وجود خارجی ندارند. این منبع تایید می‌کند که بابک زنجانی تنها یک خواهر دارد و آن «بهار زنجانی» است./آبان۱۳۹۴

سوال: وقتی برادرتان را در دادگاه در جایگاه متهم و اتهاماتی که وارد می‌شد می‌دیدید چه حسی داشتید؟

بابک دچار تیک‌های عصبی شده بود و در صورتش این تیک‌ها پدیدار بود. این را در روزهای دادگاهش متوجه شدیم. خبرنگاران داخل دادگاه بودند، بعد از مدتها داشتیم بابک را چند ساعت متوالی می‌دیدیم و به نظر چقدر عوض شده بود. دیگر آن بابک صبور نبود. خیلی عصبی شده بود./۲۱ فروردین ۱۳۹۵ایسنا

محسنی اژه‌ای (سخنگوی قوه قضائیه) روز یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ شمسی اعلام کرد که دادگاه بدوی بابک زنجانی به همراه دو متهم دیگر این پرونده را به اعدام محکوم کرده است. همچنین این سه متهم به رد مال مربوط به شاکی (که همان شرکت ملی نفت ایران است) و جزای نقدی معادل یک چهارم پول‌شویی نیز محکوم شده‌اند. روز دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵، حکم اعدام بابک زنجانی ابلاغ شد.

درباره نویسنده

1579مطلب نوشته است .

۴ Comments on “زندگینامه پرماجرای”بابک زنجانی-مبتکر متقلب”

  • اصفهان آهن wrote on ۲ بهمن, ۱۳۹۶, ۱۲:۳۹

    ممنون و متشکر از سایت

Trackbacks

  1. دارایی های بابک زنجانی چقدر است؟ - فرد مطلب
  2. عکس ثریا اسدی همسر بابک زنجانی – فارس نتورک
  3. عکس ثریا اسدی همسر بابک زنجانی – رادیو موزیک – دانلود آهنگ جدید

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 pirastefar.ir. محفوظ است.
بهینه سازی وبسیما